Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κατασκευές-Χειροτεχνίες

Myrtle

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Myrtle
H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,273 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 18:47, 17-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Εμένα το 1ο μου άρεσε περισσότερο! Πιο μαζεμένο και νομίζω ότι εξυπηρετεί καλύτερα τον σκοπό του (προσκλητήριο σε βάφτιση). Και βέβαια τι καλύτερο από το να διαβάζεις το βιβλίο σου με την φατσούλα του Μικρού Πρίγκιπα να σε κοιτά! Το 3ο που βλέπω είχε σουξέ θα μου άρεσε σαν concept για μπουμπουνιέρα ας πούμε, αλλά όχι για προσκλητήριο.
Έχεις δίκιο σε αυτό! Κι εγώ το έχω σκεφτεί, αν τελικά η μαμά επιλέξει κάποιο από τα άλλα δύο σχέδια για προσκλητήριο θα της το προτείνω. Για μπομπονιέρα έχω βρει και μία άλλη, πολύ όμορφη ιδέα. Μικρά καμβαδάκια με ξύλινα καβαλέτα (1 ευρώ το ένα από τα Jumbo) επίσης ζωγραφισμένα με γαλάζιο φόντο και μια παράσταση από τον μικρό πρίγκιπα με decoupage. Αλλά αυτό θέλει ψάξιμο ακόμα... δεν έχω καταλήξει!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 12:07, 06-09-11:

Θήκη για το κινητό.
Είχα κάποια κομμένα κομμάτι τζην, τα ραψα (μη κοιτάτε το ράψιμο στα δεξιά),
έβαλα πάνω τα αστεράκια μου και τα στολιδάκια μου και έτοιμη!
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P060911_12.57.jpg
Εμφανίσεις:  231
Μέγεθος:  45,5 KB

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Pure_Seduction
H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται 3D designer . Έχει γράψει 2,025 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 13:01, 06-09-11:

Γεια σας!

αγορασα λευκο καμβα για να φιαξω εναν πινακα και να τον κανω δωρο στον συντροφο μου,εχετε μηπως ιδεα τι θα μπορουσα να φιαξω;

δεν θελω καποιο δυσκολο σχεδιο,διοτι δεν ειμαι ζωγραφος και γενικα με σχεδιο εχω να ασχοληθω απο τοτε που εκανα γραμμικο β' λυκειου.

οποιαδηποτε ιδεα ευπροσδεκτη

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 13:12, 06-09-11:

Γιατί δεν δοκιμάζεις να κάνεις κάτι πολύ ελεύθερο?
Δηλαδή γραμμές, σχήματα, χρώματα - ό,τι σου έρχεται υποσυνείδητα στο μυαλό όταν τον σκέφτεσαι...

Ακόμη, θα μπορούσες να σχεδιάσεις - πάλι στο πολύ ελεύθερο - τα ονόματά σας, με τέτοιο τρόπο ώστε να μπερδεύεται το ένα στο άλλο!
Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις - πάντως ελπίζω να βοήθησα!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται 3D designer . Έχει γράψει 2,025 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 13:20, 06-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa

Ακόμη, θα μπορούσες να σχεδιάσεις - πάλι στο πολύ ελεύθερο - τα ονόματά σας, με τέτοιο τρόπο ώστε να μπερδεύεται το ένα στο άλλο!
Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις - πάντως ελπίζω να βοήθησα!
αυτο ειναι οντως μια καλη ιδεα,και ξεφευγει απο τις κλασικες καρδουλες

δεν ξερω καν αν θα δουλεψω με χρωμα,ισως δουλεψω με χρυσοσκονη,υφασμα,πουλιες και κορδελες

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 14:04, 06-09-11:

Να κάνεις ένα κολαζ από φωτογραφίες και να φτιάξεις τρισδιάστατα τα ονόματά σας......

Αλλιώς να πάρεις ενα πινελο να αναμείξεις μπογιες , να τις περνας σαν σχήμα απο ουρανιο τοξο και να βάλεις τη φωτογραφία του σε κάποιο σημειο......

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 14:18, 06-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
Να κάνεις ένα κολαζ από φωτογραφίες και να φτιάξεις τρισδιάστατα τα ονόματά σας......

Αλλιώς να πάρεις ενα πινελο να αναμείξεις μπογιες , να τις περνας σαν σχήμα απο ουρανιο τοξο και να βάλεις τη φωτογραφία του σε κάποιο σημειο......
Σε ευχαριστω πολυ

πως να τα κανω τρισδιαστατα?

(ειμαι ολιγον τι ασχετη)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 14:42, 06-09-11:

Ένας απλός τρόπος για τρισδιάστατα είναι ο παρακάτω:

πηγή - Κατασκευάστε τρισδιάστατα γράμματα

Αλλιώς θα κόψεις πολλες φορές τα ίδια γραμματα αν τα κανεις κολαζ και θα τα βαζεις με μια μικρη αποσταση το ενα πάνω από το αλλο να φαινεται σαν βάθος.... πχ τρία Ν ή να τα ενωσεις ακριβώς το ενα πάνω απο το άλλο με μια καρφίτσα ή πινέζα και να γυρνάνε ελεύθερα γύρω από το κέντρο του γραμματος....

Να τοποθετήσεις το όνομα σε κάποιο σημειο και γυρω από αυτο κολαζ απο φωτογραφίες.....
Αυτά για την ώρα....
Καλή επιτυχία!!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 15:29, 06-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
Ένας απλός τρόπος για τρισδιάστατα είναι ο παρακάτω:

πηγή - Κατασκευάστε τρισδιάστατα γράμματα

Αλλιώς θα κόψεις πολλες φορές τα ίδια γραμματα αν τα κανεις κολαζ και θα τα βαζεις με μια μικρη αποσταση το ενα πάνω από το αλλο να φαινεται σαν βάθος.... πχ τρία Ν ή να τα ενωσεις ακριβώς το ενα πάνω απο το άλλο με μια καρφίτσα ή πινέζα και να γυρνάνε ελεύθερα γύρω από το κέντρο του γραμματος....

Να τοποθετήσεις το όνομα σε κάποιο σημειο και γυρω από αυτο κολαζ απο φωτογραφίες.....
Αυτά για την ώρα....
Καλή επιτυχία!!!

Σε ευχαριστω πολυ!

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 15:37, 06-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Pure_Seduction
αυτο ειναι οντως μια καλη ιδεα,και ξεφευγει απο τις κλασικες καρδουλες

δεν ξερω καν αν θα δουλεψω με χρωμα,ισως δουλεψω με χρυσοσκονη,υφασμα,πουλιες και κορδελες
Αν σχεδιάζεις να δουλέψεις και με κορδέλες μπορείς να κάνεις τρύπες στον καμβά έτσι ώστε περνώντας τις κορδέλες ενδιάμεσα από αυτές τις τρύπες να σχηματίζεις γράμματα, ονόματα, κτλ...

Ή ακόμη και να "δένεις" τα τρισδιάστατα γράμματα!

VVV: Πολύ ωραίο!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 17:28, 06-09-11:

Αισθάνομαι απαράδεκτη που μου έχει ξεφύγει αυτό το θέμα. Δείτε τι έφτιαξα! Δεν είναι κακό για πρώτη προσπάθεια.

Tutorials, για όποιον ενδιαφέρεται εδώ!

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 00:31, 08-09-11:

Κάπως έτσι
Δεν είναι ολοκληρωμένο...μια πρωτόλεια ιδέα και τα γραμματα να γίνουν τρισδιάστατα αν και θα προτιμούσα να εγκιβωτιστούν σε κάποιο βάθος τα γραμματα και σε ενα δευτερο επιπεδο πιο ψηλά να μπουν οι φωτογραφίες....... κάτι σαν κάδρο με βάθος

---------φωτογραφιες-----|_______γραμματα_______|-----------φωτογραφιες----------
σε υποτυπώδη τομή
όπως φαίνεται και κάτω αριστερά....στο σκιτσάκι

Όνομα:  Pure_Seduction .jpg
Εμφανίσεις:  167
Μέγεθος:  460,4 KB

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 08-09-11 στις 00:44. Αιτία: αααα! ξεχνώ τα ελληνικά μου .......πρωτόλεια
Παράθεση

Myrtle

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Myrtle
H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,273 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 01:33, 29-11-11:

Γειααααα σας!

Από καιρό ήθελα να γράψω καμιά καινούρια κατασκευή σε αυτό το θρεντ, αλλά πάντα το ξεχνούσα ή δεν είχα καμιά καλή ιδέα πρόχειρη. Σήμερα, λοιπόν, μία φίλη μου με ενημέρωσε ότι την Παρασκευή ορκίζεται και μετά φεύγει για δουλειά στην επαρχία σε δικό της σπίτι. Σκέφτηκα, λοιπόν, ότι πρέπει να της κάνω ένα δώρο! Καθώς όμως λεφτά δεν υπάρχουν και δεν ήθελα να είναι και κάτι ψυχρό ή απρόσωπο, αλλά κάτι πιο προσωπικό και ιδιαίτερο είπα να αφιερώσω λίγη ώρα να της φτιάξω κάτι μόνη μου! Τέτοιες ώρες, τέτοια λόγια, όμως! Χρόνο να πάω να ψωνίσω τα υλικά δεν είχα, οπότε είπα να αξιοποιήσω ό, τι υλικά είχα στο σπίτι και κάθονταν.

Άνοιξα το κουτί που φυλάω διάφορα υλικά κατασκευών και ξεχώρισα τα παρακάτω:

Όνομα:  DSCN3668.JPG
Εμφανίσεις:  177
Μέγεθος:  269,9 KB

• 1 καμβαδάκι λευκό (σε ό, τι διαστάσεις θέλετε)
  • 1 κομμάτι μαύρη τσόχα
  • 2-3 κομμάτια μαύρο σύρμα πίπας
  • 1 μικρό κομματάκι κόκκινη κορδέλα
  • 10-12 κομματάκια λεπτό κίτρινο μαλλί (ή χοντρή κλωστή)
  • 1 πινέλο
  • 1 μπουκαλάκι ακρυλικό κόκκινο χρώμα
  • 1 μικρό κομμάτι αεροστόπ (σφουγγαράκι αυτοκόλλητο)
  • 1 κομμάτι σαπουνάκι (από αυτά που σχεδιάζουν πάνω στην τσόχα)
  • ψαλίδι
  • κόλλα
  • μαύρο ανεξίτηλο μαρκαδόρο (μεσαίου μεγέθους μύτης)
  • αναπτήρα και
  • 1 κομμάτι απλό λευκό χαρτί (το μισό του Α5 περίπου-δεν φαίνεται στην φωτογραφία)

ΟΔΗΓΙΕΣ:
  • Βάφουμε το καμβαδάκι με το κόκκινο ακρυλικό ολόκληρο (και τα πλάγια) και το αφήνουμε να στεγνώσει (χρειάζεται περίπου ένα μισάωρο).
  • Όση ώρα περιμένουμε να στεγνώσει, κάνουμε την προετοιμασία για τα υπόλοιπα. Διπλώνουμε το λευκό χαρτί σε ρολλό και το πιάνουμε με την κόκκινη κορδέλα κάνοντας έναν φιόγκο (να μοιάζει με πτυχίο). Κόβουμε τις άκρες της κορδελίτσας και καίμε λίγο με τον αναπτήρα τις άκρες της για να μην ξεφτύσουν.
  • Σχεδιάζουμε σε ένα χαρτί το περίγραμμα ενός καπέλου από αυτά που φοράνε μαζί με την τήβεννο στην αποφοίτηση, σαν να φαίνεται από το πλάι. Εγώ πήρα ιδέα από αυτή τη φωτογραφία, την σχεδίασα πρώτα σε ένα μικρό χαρτί και μετά στο μέγεθος που την ήθελα (διαστάσεις περίπου 12χ12εκ).
  • Με το σαπουνάκι, σχεδιάζουμε το σχέδιο του καπέλου στην μαύρη τσόχα και το κόβουμε σε δύο κομμάτια (ένα το κυλινδρικό που μπαίνει στο κεφάλι κι ένα το τετράγωνο που έχει στην κορυφή). Κάτω από το κομμάτι που θα χρησιμοποιηθεί ως το τετράγωνο της κορυφής, κολλάμε ένα φύλλο χαρτιού ελαφρώς μικρότερο για να είναι πιο σκληρό.
  • Κόβουμε το κίτρινο μαλλί σε μικρά ίσα κομμάτια και γυρνάμε το ένα από αυτά γύρω γύρω στην πάνω μεριά σχηματίζοντας μία κίτρινη κλασσική φούντα.
  • Κόβουμε ένα μικρό κυκλικό κομμάτι από την μαύρη τσόχα, κολλάμε από κάτω την άκρη της φούντας και το κολλάμε στην κορυφή του καπέλου.
  • Εν τω μεταξύ το καδράκι μας, θα πρέπει να έχει στεγνώσει, οπότε πάμε να φτιάξουμε το σχέδιο! Κόβουμε τέσσερα μικρά κομματάκια από το αεροστόπ και τα κολλάμε στις τέσσερεις άκρες του κυλινφρικού μέρους του καπέλου, αφού το κόψουμε. Στη συνέχεια, βάζουμε κόλλα στην άλλη μεριά του αεροστόπ και το κολλάμε πάνω στο καδράκι περίπου στην μέση.
  • Στην κάτω άκρη του ρόμβου που έχουμε φτιάξει (που θα είναι το πάνω μέρος του καπέλου) κολλάμε άλλο ένα μικρό κομματάκι αεροστόπ για να μοιάζει με τρισδιάστατο και την κολλάμε πάνω στο κυλινδρικό μέρος. Κολλάμε επίσης και την πάνω πλευρά του ρόμβου πάνω στο καδράκι μας.
  • Στο πλάι του καπέλου και πάνω στο καδράκι κολλάμε και την κίτρινη τούφα για να μην έχουμε φόβο να πέσει και να χαλάσει. Στην άλλη μεριά του καπέλου, κολλάμε το πτυχίο που έχουμε φτιάξει με την κόκκινη κορδελίτσα.
  • Στην πάνω μεριά του κάδρου γράφουμε την ευχή μας με τον μαύρο μαρκαδόρο. Εγώ έγραψα: "Συγχαρητήρια!".
  • Στις δύο άκρες του κάδρου κολλάμε το μαύρο σύρμα πίπας για να δώσει μια νότα διακόσμησης και διχρωμίας.
  • Τέλος, κόβουμε άλλο ένα μικρό κομματάκι από το μαύρο σύρμα πίπας και το κολλάμε στην πίσω πλερά έτσι ώστε να μπορεί το καδράκι μας να κρεμαστεί από εκεί και... Έτοιμο!
Δυστυχώς, δεν τράβηξα φωτογραφίες κατά την διάρκεια της κατασκευής, καθώς δεν είχα ιδέα αν θα μου βγει καλό! Τράβηξα όμως μία από όταν ήταν ήδη έτοιμο και πιστεύω ότι θα μπορέσετε να καταλάβετε τι ακριβώς έχω κάνει. Αυτό είναι, λοιπόν το τελικό αποτέλεσμα:

Όνομα:  DSCN3674.JPG
Εμφανίσεις:  259
Μέγεθος:  582,6 KB

Ελπίζω να σας αρέσει! Εγώ πάντως το διασκέδασα πολύ!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 12:22, 29-11-11:

Πολύ ωραία η ιδέα σου Myrtle!

Δυστυχώς, δεν έχω βγάλει φωτογραφίες όσα κουτιά έχω κάνει, όμως μία καλή ιδέα για να "περιτυλήξετε" ένα δώρο είναι να πάρετε ένα κουτί παπουτσιών ή ότι άλλο κουτί έχετε διαθέσιμο και να "μαδήσετε" το αγαπημένο σας περιοδικό ή εφημερίδα και να κάνετε κολάζ πάνω σε αυτό. Πιστέψτε με το αποτέλεσμα θα σας ανταμείψει για την δουλειά που θα κάνετε!

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 17:33, 29-11-11:

Λοιπόν κάποια φίλη θέλησε να συμμετάσχει σε bazaar με τα παιδιά της φτιάχνοντας όμορφες καρδούλες....
Μου έδωσε και μένα μία....
οπότε σας την παρουσιάζω σαν κατασκευή.... γιατί της έφτιαξα το πατρόν....μέσω σχεδιαστικού προγράμματος...
Χρησιμοποίησε τσόχα....

Ο Σκανδιναβός τα πουλάει σε σκληρό χαρτί...εμείς απλά το κοπιάραμε και χρησιμοποιήθηκε τσόχα για την κατασκευή....

Ιδού το αποτέλεσμα...

Όνομα:  kardoyla.png
Εμφανίσεις:  150
Μέγεθος:  293,3 KB

Συνημμένο Αρχείο 41097

Συνημμένο Αρχείο 41098

Συνημμένο Αρχείο 41099

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 30-11-16 στις 22:18.
14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 20:29, 29-11-11:

Eπειδή χριστουγεννιάζουμε.... στολίδια από πηλό για να στολίσουμε το δέντρο του σχολείου και του σπιτιού μας....
Και να χαρούν και τα πιτσιρικάκια μου!

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  190
Μέγεθος:  609,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  198
Μέγεθος:  652,4 KB  
10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassonoff

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vassonoff
H vassonoff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H vassonoff ...Θα γιάνουνε οι χαρακιές... έγραψε στις 16:25, 03-02-12:

Σκεφτομαι να βαψω τις μαυρες μου γαλοτσες...Να φτιαξω διαφορα σχεδια πανω και πολλη χρωμα...
Απλως δεν ξερω τι βαφη να παρω??
Κανουν οι ανεξιτηλοι μαρκαδοροι??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 15:15, 30-04-12:

Πρωτομαγιάτικα στεφάνια

το αγαπημένο μου!

μέχρι και...

Κάντε κλικ στον τίτλο για να δείτε ξεχωριστά tutorial για το καθένα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 00:21, 04-05-12:

Όταν το είχα δει, ήθελα οπωσδήποτε να μάθω να κάνω κι εγώ τέτοιο. Είχα προσπαθήσει τότε, αλλά το twist που απαιτούσε το σχέδιο ήταν πολύ δύσκολο με συμβατικό χαρτί. Ο λόγος για το old kawasaki rose.

Προμηθεύτηκα ειδικό χαρτί (kami) και άρχισα να ψάχνω στο net οδηγίες. Οι περισσότερες παραήταν tricky και αφού χάλασα ένα χαρτί, άλλαξα τεχνική και ω του θαύματος πέτυχε! Το δικό μου αποτέλεσμα το βλέπετε δίπλα (μετά από πολύ χρόνο και μερικά λαθάκια κατά το δίπλωμα τα οποία τελικά διόρθωσα).

Οδηγίες για το πώς θα φτιάξετε το δικό σας θα βρείτε εδώ. Έψαξα πολύ και πιστέψτε με είναι ίσως οι πιο απλές που υπάρχουν.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Muxu Su
H Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,222 μηνύματα.

H Muxu Su έγραψε στις 14:09, 24-05-12:

Κερί πορτοκαλιού.
Δεν είναι ακριβώς χειροτεχνία αλλα είναι πολύ ωραίο!
Αυτά που θα χρειαστείτε είναι:
1. Ένα πορτοκάλι (τις φλούδες του το άλλο μπορείτε να το φάτε! )
2. Ελαιόλαδο
3. Αναπτύρα
Το πως θα το φτιάξετε το βλέπετε εδώ. Πολύ ωραίο και κρατάει για αρκετή ώρα!
Εγώ έφτιαξα. Δεν μπορώ να πω πως φώτιζε και πολύ (ουσιαστικά καθόλου) αλλα έδινε μια άλλη εσανς στην όλη ατμόσφαιρα ( όλα τα φώτα κλειστά. Και όσοι απο εσάς αναρωτιέστε αν μυρίζει πορτοκάλι, όχι δεν μυρίζει.. ).
Το δικό μου!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Muxu Su : 06-10-12 στις 09:59.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 15:26, 24-05-12:

To έκανα πριν από κάτι μήνες. ^
Η μάνα μου το πέταξε επειδή έλεγε ότι της βρωμούσε.

Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Muxu Su
H Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,222 μηνύματα.

H Muxu Su έγραψε στις 10:46, 25-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever
To έκανα πριν από κάτι μήνες. ^
Η μάνα μου το πέταξε επειδή έλεγε ότι της βρωμούσε.
Mετά απο μία ώρα και η δικιά μου αυτό έλεγε...
Το σβήσαμε και της είπα να μην το πετάξει για να το ξανανάψω και αύριο.
Τελικά το πέταξε..

Παράθεση

Nattii

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nattii
H Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 162 μηνύματα.

H Nattii Για ένα γενναίο πνεύμα δεν μπορεί ποτέ ν έγραψε στις 21:56, 04-12-12:

Η αγαπημένη μου χειροτεχνία είναι το φθινοπωρινό δεντράκι :
Για να το φτιάξετε θα χρειαστείτε χαρτόνι,
κόλλα, ψαλίδι και ένα μαρκαδόρο!
Σχηματίζετε στο χαρτόνι δύο ίδια δεντράκια.
Φτιάχνετε τον κορμό και μερικά κλαδιά..
Έπειτα τα τσακίζετε κατά μήκος και τα κολλάτε στη ράχη.
Με αυτό τον τρόπο το δεντράκι γίνεται τρισδιάστατο!
Μετά φτιάχνετε τα φυλλαράκια του δέντρου.
Με χαρτόνι ίδιου χρώματος ή χρωματιστό.
Αφού κόψετε τα φυλλαράκια,
πρέπει να αποφασίσετε αν θέλετε
να γράψετε κάτι πάνω τους.

Όσον αφορά τα Χριστούγεννα, πολύ καλή ιδέα είναι το βάψιμο των κουκουναριών

Για να μη σας ζαλίσω άλλο, κλείνω με μια υπέροχη Χριστουγεννιάτικη κάρτα

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  kidstable_tree_main_banner1.jpg
Εμφανίσεις:  259
Μέγεθος:  65,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  536792_276051515831764_1848786357_n.png
Εμφανίσεις:  193
Μέγεθος:  331,7 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 05-12-12 στις 13:24. Αιτία: Διόρθωση λινκ youtube
Παράθεση

kit-kat

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kit-kat
H kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,502 μηνύματα.

H kit-kat έγραψε στις 22:04, 04-12-12:

πολυ ωραιο και ευκολο!!!!!θα το δοκιμασω!!!!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 05-12-12 στις 13:25. Αιτία: Spoiler tag
Παράθεση

Nattii

Δραστήριο Μέλος

H Nattii Για ένα γενναίο πνεύμα δεν μπορεί ποτέ ν έγραψε στις 22:14, 04-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από kit-kat
πολυ ωραιο και ευκολο!!!!!θα το δοκιμασω!!!!!!!
Την καρτούλα λες? Κι εγώ θα την κάνω για να την στείλω στα ξαδερφάκια μου

Παράθεση

Nattii

Δραστήριο Μέλος

H Nattii Για ένα γενναίο πνεύμα δεν μπορεί ποτέ ν έγραψε στις 01:03, 06-12-12:

Χειροποίητο αρωματικό χώρου

Τα υλικά που θα χρειαστείς :

- 1/2 φλιτζάνι μαγειρική σόδα (για κάθε βάζο)
- Αιθέρια έλαια της επιλογής σου (8-10 σταγόνες σε κάθε βάζο)
Κι επειδή δεν είναι η συνταγή μόνο το θέμα, αλλά και η όλη συσκευασία του πράγματος θα χρειαστείς και:
- Βαζάκι (ξέρεις από αυτά για τις μαρμελάδες με το διπλό καπάκι που ανοίγει)
- Χαρτί για scrapbooking της επιλογής σου
- Σακοράφα
- Ψαλίδι
- Στυλό
Και τώρα για την εκτέλεση... Πάρε το χαρτί σου και ζωγράφισε επάνω του το καπάκι του βάζου σου. Κόψε με το ψαλίδι σου. Πάρε τη σακοράφα και κάνε τρύπες στο χαρτί για να περνάει το άρωμα στον χώρο. Βάλε στο βάζο σου την μαγειρική σόδα και ρίξε και τις σταγόνες από το έλαιο της επιλογής σου. Ρίξε στην αρχή λίγες σταγόνες για να δεις πόσο χρειάζεται να ρίξεις. Για ένα πιο μικρό δωμάτιο, π.χ. μπάνιο θα χρειαστείς λιγότερη ποσότητα κτλ. Βάλε το χαρτί σου μέσα στο δαχτυλίδι του καπακίου σου και σφίξε το καλά. Κούνησέ το βαζάκι για να ανακατευτεί καλά το μείγμα σου.

Παράθεση

evanipa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evanipa
Ο evanipa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O evanipa έγραψε στις 22:55, 04-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Στην επαρχία τα προσκλητήρια αλλάζονται χέρι με χέρι, πόρτα-πόρτα.
αυτό είναι αλήθεια

Αρχική Δημοσίευση από Nattii
Χειροποίητο αρωματικό χώρου

Τα υλικά που θα χρειαστείς :

- 1/2 φλιτζάνι μαγειρική σόδα (για κάθε βάζο)
- Αιθέρια έλαια της επιλογής σου (8-10 σταγόνες σε κάθε βάζο)
Κι επειδή δεν είναι η συνταγή μόνο το θέμα, αλλά και η όλη συσκευασία του πράγματος θα χρειαστείς και:
- Βαζάκι (ξέρεις από αυτά για τις μαρμελάδες με το διπλό καπάκι που ανοίγει)
- Χαρτί για scrapbooking της επιλογής σου
- Σακοράφα
- Ψαλίδι
- Στυλό
Και τώρα για την εκτέλεση... Πάρε το χαρτί σου και ζωγράφισε επάνω του το καπάκι του βάζου σου. Κόψε με το ψαλίδι σου. Πάρε τη σακοράφα και κάνε τρύπες στο χαρτί για να περνάει το άρωμα στον χώρο. Βάλε στο βάζο σου την μαγειρική σόδα και ρίξε και τις σταγόνες από το έλαιο της επιλογής σου. Ρίξε στην αρχή λίγες σταγόνες για να δεις πόσο χρειάζεται να ρίξεις. Για ένα πιο μικρό δωμάτιο, π.χ. μπάνιο θα χρειαστείς λιγότερη ποσότητα κτλ. Βάλε το χαρτί σου μέσα στο δαχτυλίδι του καπακίου σου και σφίξε το καλά. Κούνησέ το βαζάκι για να ανακατευτεί καλά το μείγμα σου.
ευχαριστώ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 07-01-13 στις 00:29. Αιτία: merge- συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση

le petit prince

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη le petit prince
H le petit prince αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H le petit prince έγραψε στις 11:53, 08-03-13:

επειδη και εγω θα βαφτισω τον γιο μου το καλοκαιρι με αυτο το θεμα και το ψαχνω ιδιαιτερα σου λεω οτι ως ιδεα ειναι πολυ πρωτοτυπη και ιδιαιτερη αφου θα αφιερωσεις τοσο χρονο που σιγουρα αξιζει τον κοπο.Μπραβο σου!!θα το προσπαθησω και εγω για το δικο μας προσκλητηριο αλλα δεν ξερω την μεθοδο το decoupage μηπως μπορεις να μου πεις πως τοποθετεις την εικονα?απλη εκτυπωση και το κολλας?ευχαριστω πολυ και παλι μπραβο σου....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 20:41, 30-03-13:

Αγώνας κατά της αγοράς των στεκών από εμπορικά καταστήματα

Δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση. Δεν ξέρω πόσες από εσάς είστε φαν των στεκών στα μαλλιά. Εμένα μου αρέσουν πολύ και ειδικά αυτές με φιόγκους. Αλλά έλεος.
Αυτές που πουλάν στα καταστήματα είναι πανάκριβες. Σιγά πια. Στέκα αγοράζω, όχι κόσμημα.
Γιατί να δώσω τόσα χρήματα για μια στέκα αφού:
1) είναι θέμα χρόνου να ξεκολλήσει το μπαρμπαδέλι που έχει πάνω και να γίνει πάλι μια απλή κοινή στέκα
2)σπάνε εύκολα
3)είναι πολύ σφιχτές και μετά από λίγη ώρα πονάς τόσο πολύ λες και σου έχουν κάνει λοβοτομή
4)είναι πολύ πιθανό να τη χάσεις (έχει καμιά σας κρατήσει κοκαλάκι για μεγάλο χρονικό διάστημα....εξαφανίζονται ως δια μαγείας)
5)δεν είναι όπως μας αρέσει και τη φανταζόμαστε
6)δεν εφάπτονται καλά στο κεφάλι

Λοιπόν το πήρα απόφαση. Θα τις φτιάχνω μόνη μου γιατί:
1)μου βγαίνουν πιο οικονομικά
2)επιλέγω ό,τι φάρδος, χρώμα κτλ θέλω
3)τη στολίζω με όποιο μπαρμπαδέλι μου αρέσει
4)μπορώ να επιλέξω μια που να μην με σφίγγει στα αυτιά
5)δε θα με νοιάζει αν σπάσει ή τη χάσω αφού δε θα την έχω χρυσοπληρώσει
6)θα εισπράττω τη χαρά της δημιούργιας
7)να πάνε να χεστούν οι παλιοκλέφτες

Κηρύσσω την έναρξη του αγώνα μας με ένα βίντεο που βρήκα πώς να φτιάξετε στέκα με φιόγκο.
Εγώ απλά αντί για μπλε κορδέλα και μπλε στέκα, θα την έκανα με μαύρη κορδέλα και μαύρη στέκα. Α και θα κολλούσα το φιόγκο λίγο πιο ψηλά.
Από το 2:36 και μετά.

Όποιες άλλες ιδέες, συμβουλές, προτάσεις για το θέμα καλοδεχούμενες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imadlak : 02-04-13 στις 22:23. Αιτία: το μήνυμα έχει μεταφερθεί από το θέμα ''[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς''
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 12:18, 29-04-13:

Ιδέες για πασχαλινά αυγά

Φέτος σκέφτομαι να κάνω το ντεγκραντέ στο παραπάνω λινκ και με τη μέθοδο decoupage σε άλλα αυγά χωρίς χρώμα διάφορα σχέδια, αναλόγως τι χαρτοπετσέτες θα βρω, γιατί έχουμε βαρεθεί να ποτίζει η βαφή μέσα στο αυγό.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 18:36, 18-08-13:

Καρδούλες

με χαρτί υγείας

με πολυχρωμα χαρτακια απο βενταλια χρωμάτων

Η περιγραφή δεν ειναι απαραίτητη μιλούν οι εικόνες!
Καλή επιτυχία!

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 20:31, 06-10-13:

Το βρίσκω υπέροχο!

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 00:16, 07-12-13:

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,844 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:25, 07-12-13:

Πολυ ωραιο Veni μου !
Εγω ,εχω κατενθουσιαστει φετος με τις κατασκευες.Επισης εχω φαει κολλημα με τα origami,με πλεχτα κοσμηματα,κοσμηματα με συρμα και νημα κλπ.
Και στο σχολειο φετος τους κανω πολλες κατασκευες και ειναι και τα παιδια κατενθουσιασμενα.
Για τωρα τα Χριστουγεννα,φτιαχνουμε το χριστουγεννιατικο χωριο της καθε ταξης.
Η ιδεα μου ηρθε απο εδω.Ειναι φοβερη αυτη η σελιδα,ο τυπος δεν παιζεται!Πολυ καλη σελιδα για εκπαιδευτικους καλλιτεχνικων μαθηματων.
Τα δεντρακια που φτιαχνουν ειναι αυτα

Οδηγιες πως να φτιαξετε τετοιο δεντρο εδω.
Γινονται πολυ καλα με Α3 χαρτια πολυγραφου.
Ομως εφτιαξα και για μενα τετοιο δεντρο,με κανσόν χαρτονι,χρωματιστο ,γαλαζιο.Ειναι οτι πρεπει για γραφειο ή τραπεζι,καθως βγαινει πιο μεγαλο απο Α4 και Α3, και βεβαια πιο εντυπωσιακο.
Και μου ηρθε η ιδεα να το στολισω με μικρα origami απο μεταλιζέ γκοφρε χαρτι(πολυ δυσκολο το origami με γκοφρε χαρτι,δεν ενδεικνυται ιδιαιτερα,θελει φοβερη δεξιοτεχνια,αλλα το αποτελέσμα συνολικα βγαινει πολυ καλο).Τα κολλαω με απλη κολλα UHO επανω στα κλαδακια.
Πιστευω οτι θα το εχω σημερα ετοιμο.Θα σας βαλω φωτο απο το αποτελέσμα.
Το πιο φοβερο παντως χειροποιητο δεντρο,απο αυτα που εχω δει,και μαλιστα μεγαλο..για το σπιτι μας αυτο,ειναι αυτο εδω:

Εδω θα το βρειτε.
Ειναι απιθανο!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 01:23, 08-12-13:

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nefeli Graf (νεφ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nefeli Graf
H νεφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,675 μηνύματα.

H Nefeli Graf έγραψε στις 15:13, 08-12-13:

Είδα το θεματάκι χθες και λέω μιας και χαρτόνι έχω δεν κάνω τίποτα να περάσει η ώρα;! Voila!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nefeli Graf : 15-04-15 στις 14:31.
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 21:46, 17-12-13:

Αστεράκια!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,844 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:53, 17-12-13:

Έφτιαξα το χριστουγεννιάτικο δέντρο που σας έλεγα παραπάνω και το στόλισα με origami,απο μεταλιζέ γκοφρέ χαρτί.Βγήκε πολυ χαριτωμένο.Για γραφείο και τραπέζι είναι ότι πρέπει.
Σας βάζω φωτό,αν και όντως αδικείται πολύ.

Εφτιαξα ομως και αλλο δέντρο απο ρολάκια χαρτιών υγείς που βγήκε πολύ πιο πετυχημένο κατά την άποψη μου.Απλά,δεν έχω φτιάξει ακόμα τα στολίδια.
Βασικά έβαλα για πρόχειρα κάτι πολύ μικρά παλία στολιδάκια που είχα,αλλά θέλω να φτιάξω και πάλι origami.Όταν και αν το τελειώσω..,θα σας βάλω φωτο.

Παράθεση

Tickle

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tickle
H Tickle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H Tickle έγραψε στις 14:01, 18-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Έφτιαξα το χριστουγεννιάτικο δέντρο που σας έλεγα παραπάνω και το στόλισα με origami,απο μεταλιζέ γκοφρέ χαρτί.Βγήκε πολυ χαριτωμένο.Για γραφείο και τραπέζι είναι ότι πρέπει.
Σας βάζω φωτό,αν και όντως αδικείται πολύ.

Εφτιαξα ομως και αλλο δέντρο απο ρολάκια χαρτιών υγείς που βγήκε πολύ πιο πετυχημένο κατά την άποψη μου.Απλά,δεν έχω φτιάξει ακόμα τα στολίδια.
Βασικά έβαλα για πρόχειρα κάτι πολύ μικρά παλία στολιδάκια που είχα,αλλά θέλω να φτιάξω και πάλι origami.Όταν και αν το τελειώσω..,θα σας βάλω φωτο.
Πολύ ωραίο θέμα αυτό!!
Λοιπόν εγώ είχα φτιάξει πριν μέρες αυτό το δεντράκι με αστεράκι

κι αυτόν το santa!

Γι όποιον θέλει αυτό είναι ένα πολύ ωραίο site με πολλές ιδέες.
http://origamimaniacs.blogspot.gr

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 02:14, 02-03-14:

Τι υπέροχη ιδεα για να φτιάχνουμε ανθισμένα κλαδια...τώρα που μπήκε η Άνοιξη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 22:57, 12-04-14:

7 τεχνικές βαφής πασχαλινών αυγών

Καλό Πάσχα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skylofili
H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 12:41, 16-04-14:

τώρα που ανακάλυψα το θέμα αυτό,θα το γεμίσω απορίες..
ξέρετε κάποια πως μπορώ να φτιάξω μια μάσκα λύκου; έχω ένα βιβλίο για κατασκευές για θεατρικό παιχνίδι αλλά επειδή πρόκειται για παιδική παράσταση θέλω να είναι όσο πιο επαγγελματικό γίνεται,να αντέχει και να φαίνεται οτι είναι λύκος (και να διαφέρει απο τον σκύλο!!).. σκέφτηκα να βάλω μπουκαλι νερού για να σχηματίσω τη μουσούδα και να το ντύσω με γυψόγαζα αλλά φοβάμαι μην βγει μυρμηγκοφάγος στο τέλος.. βρηκα μάσκα τις απόκριες αλλα δεν πρέπει να ναι καλυμένο όλο το πρόσωπο,οπότε δεν κάνει.. καμια ιδέα κανείς;

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 14:07, 20-04-14:

Κατασκευή μάσκας λύκου από τσόχα

Ιαπωνικές μάσκες λύκου...αυτές γίνονται με χυτό πηλό

πηγή

πηγή

Πηγή

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skylofili
H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 22:01, 21-04-14:

veni τι ωραίες! απο τσόχα ε; τελικά το μυαλό μας πάει στα πιο πολύπλοκα,αυτό δεν το χα σκεφτει..
ιδανική θα ταν η 4η αλλα δεν βλέπω οδηγίες για το πως θα την κάνω.. πάντως και οι άλλες είναι αυτό που φανταζόμουν! σε ευχαριστώ πολύ πολύ!

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 20:51, 19-04-15:

Τώρα που ανθίζουν τα λουλούδια, όμορφες και εύκολες κατασκευές με υπέροχα άνθη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 19:08, 19-08-15:

Όταν θες να αλλάξεις τσαγιέρα μην την πετάς!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους