Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,721 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πολεμικές τέχνες

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 23:34, 28-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από Jason93
Πιστεύω πως η καλύτερη πολεμική τέχνη είναι το kick-boxing και θέλω να αρχίσω αλλά όπως είπε και ο akpe έχω μείνει μόνο στη σκέψη.
Η γνωμη μου:Καλυτερα να μαθεις μια πολεμικη τεχνη αυτοαμυνας!Η μαι τεχνη που τα συνδιαζει και τα δυο.Αλλα πιστεψε με η αυτοαμυνα ειναι αυτη που σε γλυτωνει για να μην τις φας!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 18:32, 29-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil
Αλλά πίστεψε με η αυτοάμυνα είναι αυτή που σε γλιτώνει για να μην τις φας!

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω λιγάκι με αυτήν την άποψη σου... Δεν σε γλιτώνει η αυτοάμυνα από το να τις φας, αλλά μόνο το μυαλό σου και πως θα το χρησιμοποιήσεις εκείνη την στιγμή! (τώρα θα μου πείτε «δάσκαλε που δίδασκες...» αλλά δεν έχει να κάνει...!) Το ότι ξέρεις μια πολεμική τέχνη (έστω και για αυτοάμυνα) δεν κυμαίνει ότι δεν θα τις φας... και τίποτα να μην ξέρει ο άλλος, απλά να κινηθεί λίγο πιο γρήγορα ή αναπάντεχα και τέλος το έχασες το παιχνίδι!

Να θυμάστε μια παροιμία που λεει «Του φευγάτου η μάνα, δεν έκλαψε ποτέ» Καλύτερα να σε πουν κότα παρά να λες (και καλά να μπορείς να το πεις εκείνη τη στιγμή) την επόμενη μέρα, στον εαυτό σου, πάνω στο κρεβάτι του πόνου «δεν το βούλωνα ο μλκς...» Και όλα αυτά τα λεω γιατί εμένα η άποψή μου είναι ότι όταν ποτέ χρειαστεί να μπλεχτώ σε καυγά, δεν θα πάω για πολλά πολλά γιατί η πείρα λεει «ήττα»! με μια άντε βαριά, βαριά δύο πρέπει ο αντίπαλος να είναι πλέων, μη επικίνδυνος... κατά τη γνώμη μου σε αυτές τις περιπτώσεις δεν υπάρχουν κανόνες και όταν συμβαίνει αυτό, υπάρχει δηλαδή το απρόβλεπτο, καμία πολεμική τέχνη δεν σε σώζει!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:59, 29-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από Founes
Να θυμάστε μια παροιμία που λεει «Του φευγάτου η μάνα, δεν έκλαψε ποτέ» Καλύτερα να σε πουν κότα παρά να λες (και καλά να μπορείς να το πεις εκείνη τη στιγμή) την επόμενη μέρα, στον εαυτό σου, πάνω στο κρεβάτι του πόνου «δεν το βούλωνα ο μλκς...» Και όλα αυτά τα λεω γιατί εμένα η άποψή μου είναι ότι όταν ποτέ χρειαστεί να μπλεχτώ σε καυγά, δεν θα πάω για πολλά πολλά γιατί η πείρα λεει «ήττα»! με μια άντε βαριά, βαριά δύο πρέπει ο αντίπαλος να είναι πλέων, μη επικίνδυνος... κατά τη γνώμη μου σε αυτές τις περιπτώσεις δεν υπάρχουν κανόνες και όταν συμβαίνει αυτό, υπάρχει δηλαδή το απρόβλεπτο, καμία πολεμική τέχνη δεν σε σώζει!!!
η μικρη εμπειρια μου μου δειδαξε να κανω τα παντα ωστε να μην χρειαστει ουτε καν κοτα να γινω ... Παντα μα παντα ... σε καθε τσακομο κανω τα αδυνατα δυνατα ωστε είτε να μην υπαρξει καθολου ή εστω να μεινει στα λογια

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 20:02, 07-04-06:

Εγώ έκανα 2χρόνια καράτε,αλλά δυστυχώς,για διάφορους λόγους,αναγκάστηκα να το σταματήσω.. Για'μενα δεν είχε χρηστική αξία μόνο ως προς το να ξέρω να αμύνομαι,αλλά ήταν κάτι πολύ παραπάνω απ'αυτό..ήταν φιλοσοφία ζωής...

Παράθεση

diddle

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη diddle
H diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H diddle έγραψε στις 17:47, 30-09-06:

Ξέρει κανείς τη διαφορά μεταξύ καράτε και ταεκ-βο-ντο??
Σκέφτομαι να ξεκινήσω κάποια πολεμική τέχνη...

Παράθεση

dimidola

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimidola
H dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.

H dimidola έγραψε στις 21:45, 30-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από diddle
Ξέρει κανείς τη διαφορά μεταξύ καράτε και ταεκ-βο-ντο??
Σκέφτομαι να ξεκινήσω κάποια πολεμική τέχνη...
Το ένα είναι Κορεάτικο (tae-kwon-do) και το άλλο κινέζικο. Πάντως έχοντας κάνει tae-kwon-do και kung-fu να ξέρεις ότι το kung-fu είναι πολύ πιο αποτελεσματικό και στις τεχνικές του και από άποψη γυμναστικής.

Παράθεση

diddle

Δραστήριο Μέλος

H diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H diddle έγραψε στις 23:12, 30-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από dimidola
Το ένα είναι Κορεάτικο (tae-kwon-do) και το άλλο κινέζικο. Πάντως έχοντας κάνει tae-kwon-do και kung-fu να ξέρεις ότι το kung-fu είναι πολύ πιο αποτελεσματικό και στις τεχνικές του και από άποψη γυμναστικής.
Αφού το κατέχεις λοιπόν να ρε ρωτήσω: το kung fu περιλαμβάνει κ κάποιο τρόπο αυτοάμυνας? Και για να πεις ότι εμαθες αυτοάμυνα πόσο καιρό προπόνηση χρειάζεσαι περίπου? Εχεις να μου δώσεις κάποιο σχετικό λινκ ή περισσότερες πληροφορίες γιαυτό το αθλημα? δεν εχω την παραμικρή ιδέα περί τινος προκειται, τι εξοπλισμό χρειάζεσαι κλπ κλπ. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Παράθεση

dimidola

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H dimidola έγραψε στις 01:36, 01-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από diddle
Αφού το κατέχεις λοιπόν να ρε ρωτήσω: το kung fu περιλαμβάνει κ κάποιο τρόπο αυτοάμυνας? Και για να πεις ότι εμαθες αυτοάμυνα πόσο καιρό προπόνηση χρειάζεσαι περίπου? Εχεις να μου δώσεις κάποιο σχετικό λινκ ή περισσότερες πληροφορίες γιαυτό το αθλημα? δεν εχω την παραμικρή ιδέα περί τινος προκειται, τι εξοπλισμό χρειάζεσαι κλπ κλπ. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων .
Κοίτα, κατ' αρχήν υπάρχουν είδη kung-fu το καθένα με δικές του ασκήσεις και γυμναστικές και όπλα. Απ' όσο ξέρω κι έχω δει όλα βασίζονται σε γερό σώμα(δηλαδή γυμνασμένο-όχι φουσκωμένο) και έχουν στόχο να κάνουν το σώμα ελαστικό(ανοίγματα) και το μάτι γρήγορο(αντανακλαστικά). Αυτό γίνεται μέσα από πολλές ασκήσεις. Ως προς την αυτοάμυνα, δεν είναι μόνο ότι σε μαθαίνουν κάποια στανταρ πράγματα που πρέπει να κάνεις (χτύπα ξύλο) αν χρειαστεί, αλλά να έχεις αυτοπεποίθηση, να είσαι σε εγρήγορση και οι ασκήσεις που κάνεις βασίζονται περισσότερο στο τί σου βγαίνει να κάνεις παρά στο τι πρέπει να κάνεις... Εγώ κάνω hung-gar(τίγρης και γερανός) σε μία σχολή στο Ηράκλειο Κρήτης οπότε μάλλον δε σε ενδιαφέρει.. Για Αθήνα ρώτα καλύτερα το γίδι που τα ξέρει... Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι να αποφύγεις σχολές που κάνουν πολλά είδη kung-fu.
Αν και με έπιασες λίγο απροετοίμαστη,από site μη μπλέξεις με εμπορικά. Αν θες να μάθεις καθαρά για την τέχνη: http://www.polemikestexnes.gr/carts.php?cat=2
Όσο για τον εξοπλισμό, τις πρώτες μέρες δε χρειάζεσαι τίποτα. Αν η σχολή δίνει στολές θα σε μετρήσουν και θα την πληρώσεις. Αργότερα που θα αρχίσεις τα όπλα λογικά δε θα χρειαστεί να αγοράσεις τίποτα. Κατά τα άλλα πληρώνεις το μήνα σου σα να πηγαίνεις σε γυμναστήριο και πας (συνήθως) όσες φορές την εβδομάδα θες. Επίσης υπάρχουν ωράρια, δύωρα συνήθως, κατά τα οποία έχει μάθημα και ίσως κάποιες ώρες που μπορείς να προπονείσαι μόνος σου. Πάντως μην το φοβηθείς, άμα περάσεις έξω από ένα ετοιμόρροπο κτήριο και μέσα ακούγονται κραυγές, μπες και χάζεψε και όταν τελειώσει το μάθημα μίλα με τον δάσκαλο. Άλλο που δε θέλει αυτός να σου πει τι κάνουν...

Παράθεση

dimidola

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H dimidola έγραψε στις 01:43, 01-10-06:

Α! Όσο για το πόση ώρα χρειάζεσαι: εγώ πάω τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα και με φοβούνται, μία άλλη κοπελίτσα που είναι στη σχολή μου και με "πλακώνει" αν και πιο μικρόσωμη πάει κάθε μέρα αλλά το νορμάλ είναι 2-3 φορές την εβδομάδα... Ένα μήνα μετά θα ξέρεις τα βασικά και θα δεις και τις πρώτες θετικές αλλαγές στο σώμα σου(γράμμωση στις γάμπες, ανόρθωση οπίσθιων και γενικά ό,τι ψάχνει μια γυναίκα)..
Η τυπική στολή του hung gar... Βγαίνει και σε αμάνικο και στη δική μου σχολή όπου βλέπεις άσπρο κάντο κόκκινο(αν και εγώ έχω ένα κοινό t-shirt). Επίσης στο παντελόνι χωράω εγώ, το γίδι κι εσύ αλλά το τυλίγεις γύρω από τη μέση και το δένεις με τη ζώνη που είναι 3-4 μέτρα. Ιδανικό για άντρες που θέλουν να έχουν άνετα τα... ευαίσθητά τους μέρη...

Παράθεση

diddle

Δραστήριο Μέλος

H diddle έγραψε στις 11:23, 01-10-06:

Αν σου πω ότι το μόνο που δε μου άρεσε ήταν η στολή??Μπλιαξ απαίσιο ρούχο όμως ε?? Ησουν πολύ κατατοπιστική!Σ ευχαριστώ! Μια διευκρίνιση: Δε με ενδιαφέρει τόσο η γράμμωση κ τα υπόλοιπα που λες, σε αυτά βοηθά και το τέννις, αλλά το να μάθω κάποιον αποδοτικό τρόπο αυτοάμυνας. Μαρεσαν όμως αυτά που μου είπες και μάλλον εκεί θα καταλήξω! Να σε ρωτήσω κατά τη γνώμη σου καλύτερα είναι σε κάποιον σύλλογο kung-fu ή σε γυμναστήριο που κάνουν μαθηματα kung-fu?? Δε γνωρ'ιζω αν εχει διαφορά απλά είναι που αυτές τις δύο περιπτώσεις εχω συναντησει. Υπάρχει κάποια ουσιώδης διαφορά ανάμεσα σε όλα αυτά τα είδη που αναφέρονται στο σάιτ που μου έδωσες? Η όλα κάνουν για όλες τις περιπτώσεις και για κάθε άθρωπο? Α και όταν λες όπλα τι ακριβώς εννοείς???? Οπλα??

Παράθεση

dimidola

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H dimidola έγραψε στις 14:23, 01-10-06:

χι χι... ναι... ανάλογα με τον δάσκαλο μαθαίνεις και όπλα... νομίζω υπάρχουν 17.. κάτι σαν ακόντιο, κάτι σα χατζάρα, σπαθιά διάφορα... Σε μαθαίνουν να τα χρησιμοποιείς και να αμύνεσαι απέναντί τους... Κοίτα, σε γυμναστήριο με όργανα που by the way κάνουν kung fu εγώ δε θα πήγαινα.. Καλύτερα να βρεις ένα δάσκαλο που να έχει τη δική του σχολή..

Παράθεση

diddle

Δραστήριο Μέλος

H diddle έγραψε στις 14:38, 01-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από dimidola
Καλύτερα να βρεις ένα δάσκαλο που να έχει τη δική του σχολή..
Αυτό θέλει πολύ ψάξιμο τότε.. Οκ λοιπόν σε ευχαριστω για όλα!Δε σε ζαλίζω άλλο!

Παράθεση

dimidola

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H dimidola έγραψε στις 14:41, 01-10-06:

Οχι ρε! Αντε από κει... Απλά δεν ξέρω να σε βοηθήσω από Αθήνα... Άμα δει το γίδι το θέμα θα ξέρει να σου πει σίγουρα...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 02:26, 04-10-06:

Να 'μαι κι εγώ!! Είχα απαντήσει και πιο παλιά, αλλά έφαγε κόλλημα η σελίδα και χάθηκε ό,τι έγραψα...

Λοιπόν, εγώ έκανα 2 χρόνια μοντέρνο Kung fu και συγκεκριμένα fu jow pai, δηλαδή το "νύχι" του τίγρη, μετάφρασέ το και σαν γράπωμα...

Πολύ καλό, και ειδικά με τον τρόπο που διδάσκεται στην Ελλάδα...
Γενικά δεν παίζει κάποιο ιδιαίτερο ρόλο πού θα το κάνεις, αλλά αν θες να μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα, παραπάνω δε θα ήθελα να πω σε τόσο γενικό επίπεδο...

Αλλά όρμα. Ειδικά Ελλάδα. Στα ξένα δοκίμαζα για ένα χρόνο σχολές και είδη τεχνών και τίποτα δε μου άρεσε...!

Έχω κάνει ακόμα 3χρόνια tae kwon do ως έφηβη κι έχω δοκιμάσει Hung gar, Aikido, Shin aiki, karate (Shotokan & -Do)... και άλλα...!

Παράθεση

Careca

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Careca
Ο Careca αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Careca έγραψε στις 12:52, 04-10-06:

Όταν ήμουν πιτσιρίκος είχα ασχοληθεί με Ye-Sau-Kung-Fu, για 2-3 χρόνια αλλά σταμάτησα γιατί είχα ενα προβληματάκι υγείας. Τώρα εδώ και 2 χρόνια κάνω Capoeira και είναι τέλεια! Οι πολεμικές τέχνες δεν είναι μόνο ξύλο, έχουν και μία φιλοσοφία την οποία πρέπει να μαθαίνεις και να κατανοείς. Κάθε Π.Τ. έχει τον δικό της τρόπο για επίθεση, άμυνα και γενικότερα για το πώς να κινείσαι, και αυτό πηγάζει από την φιλοσοφία της.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 05:17, 13-12-06:

Καλέ εδώ είναι αυτό το θέμα;

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 10:22, 13-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Careca
Όταν ήμουν πιτσιρίκος είχα ασχοληθεί με Ye-Sau-Kung-Fu, για 2-3 χρόνια αλλά σταμάτησα γιατί είχα ενα προβληματάκι υγείας. Τώρα εδώ και 2 χρόνια κάνω Capoeira και είναι τέλεια! Οι πολεμικές τέχνες δεν είναι μόνο ξύλο, έχουν και μία φιλοσοφία την οποία πρέπει να μαθαίνεις και να κατανοείς. Κάθε Π.Τ. έχει τον δικό της τρόπο για επίθεση, άμυνα και γενικότερα για το πώς να κινείσαι, και αυτό πηγάζει από την φιλοσοφία της.
+1

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 01:42, 31-12-06:

Σχετικα με την capoeira ξερει κανεις τπτ; Εδω και κανα δυο χρονια εχει μια διαφημιση σε τπικο καναλι για ενα γυμναστιριο που διδασκει capoeira αλλα ποτε δεν εδωσα βαση. Τελευτεα αρχισε να τυχενει να βλεπω διαφορα σχετικα και η αληθεια ειναι με ψιλογοητευσε. Εχω και μια ορεξη να κανω κατι, ειτε αυρο ειναι γυμναστιριο ειτε καπια πολεμικη τεχνη.
Τι λετε λοιπον, καμια πληροφορια η οτιδηποτε αλλο; Ξερετε κανεναν που να κανει για να ακουσω και καμια γνωμη καπος πιο "βαθια"; Ξερω ενα παιδι που κανει αλλα ειναι στην Ηγουμενιτσα τωρα για γιορτες και δεν ξερω και ποτε θα τον ξαναδω γιατι δεν ειμαστε και τπτ κολιταρια...

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 02:01, 31-12-06:

capoeira κανει η κολλητη μου απο τη σχολη, 5 χρονια τωρα, ο φιλος της ειναι μεστρε στην capoeira επισης, και εχουν κανει και ταξιδακια βραζιλια!
και μια πολυ καλη μου φιλη, σαλονικια!
(ναι, ειμαι περηφανη για κεινες, φαινεται?)
με ψηνουν κι εμενα,αλλα εχω κολλησει με aikido.. αλλα που να βρω δασκαλους κλπ...

θες να μαθω κατι? αλλα για ροδο, ιδέα δεν εχω!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 02:10, 31-12-06:

Οτιδηποτε μπορεις να μαθεις καθαρα για την capoeira με ενδιαφερει. Κατα ποσο ειναι δυσκολη, αν θελει πολυ υπομονη, μετα απο ποσο καιρο θα αρχισω να το ευχαριστιεμε και να κανω "κολπακια" (γιατι φανταζομαι στην αρχη δεν μπορεις να κανεις τπτ, ειδικα εγω που αποφυσικη κατασταση...). Γενικα οτι μπορεις να μαθεις που ειναι χρησιμο για εναν που σκευτετε να αρχισει, χωρις να σε βαλω σε κοπο βεβαια. Τωρα αυτο το "για ροδο ιδεα δεν εχω" φανταζομαι ενοεις για γυμναστιρια και τετια ε; Για αυτα μην ανησηχεις, ξερω ηδη Ενα γυμναστιριο κανει ολο και ολο, ειναι και γυρο στα 100μετρα απο το σπιτι μου, οποτε αμα λαβω αρκετες πληροφοριες απο το internet και το σκευτομαι ακομα θα περασω και απο εκει να δω τι παιζει

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 02:13, 31-12-06:

θα της πω αν μπορωνα σου δωσω το τηλ της, να τη ρωτησεις εσυ καλο μου, οκ ?

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 02:13, 31-12-06:

Οκ. Σε ευχαριστω πολυ!

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 02:17, 31-12-06:

να σ καλα!

Παράθεση

Careca

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Careca
Ο Careca αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Careca έγραψε στις 13:18, 05-01-07:

Krone μπορω να σου πω αρκετα για την capoeira αν θες!Κανω 2μισι χρονια περιπου.Θα μπορεσω να σου τα πω σε 7 μερες που θα γυρισω Ελλαδα!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 02:10, 29-06-07:

Tai Chi Chuan απλουστευμένη τεχνική yang. (Ακριβώς αυτή τη φόρμα είχα διδαχτεί)

Θέλω πάααααλι

http://youtube.com/watch?v=yabGelO44eI

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:01, 29-06-07:

Βασικά πάντα ήθελα να μάθω καράτε ή καποειρα άλλα δεν τα κατάφερα ποτέ, πάντα μου άρεσε η σύνδεση μυαλό με σώμα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 01:29, 30-06-07:

ο "blade" μου φαίνετε κανει την ίδια τέχνη με τον steven segal η παρόμιας μορφής, κάτι σε τσίου θα είναι. Θα το κοιτάξω και θα σου πώ.
Aikido κανει ο Steven Seagal. Ο Blade στο εργο , εκανε κυριως Kempo με μερικες τεχνικες απο Αϊκίντο.

Φαση εχει το Καποειρα, αλλα δεν ειναι κατασκευασμενο για αποτελεσματα.

Αν θελετε κατι πρακτικο, καντε μαθηματα αυτοαμυνας, ή Kempo,JuJitsu,Jeet Kune Do, Brazilian Ju Jitsu,Aikido, Kick Boxing, Muay Thai.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:34, 02-07-07:

Κουνγκ φου, παιδιά...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:33, 02-07-07:

Ομορφο το Κουνγκ Φου, αλλα δεν εχει και την καλυτερη οικονομια ενεργειας.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:34, 02-07-07:

Για ποιο είδος μιλάς;

Παράθεση

Circadian (Ηλίας)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Circadian
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

O Circadian έγραψε στις 16:47, 02-07-07:

Δυστυχώς με το δάσκαλο μου στο καράτε είχαμε καταλήξει ότι το καλύτερο αποτρεπτικό μέσο είναι να είσαι "φουσκωτός". Μου 'χει λείψει το καράτε γμτ!

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 17:14, 02-07-07:

Πήγαινα καράτε στο παρελθόν.Έφτασα μέχρι μπλε ζώνη και ήξερα κάτα της καφέ ζώνης.Το καράτε είναι πολεμική τέχνη αυτοάμηνας.
Θεωρώ πως είναι καλό να έχεις κάποια ιδέα απο κάποιο είδος πολεμικής τέχνης.Που ξέρεις...μπορεί να χρειαστεί (για καλό σκοπό πάντα )

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:23, 02-07-07:

Δεν ξερω κανενα που να μην ειναι ομορφο και να εχει καλη οικονομια ενεργειας, οποτε για ολα

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 15:02, 03-07-07:

χμ... μου την ειχε βαρεσει το αικιντο αλλα δε βρηκα ακρη τελικα που να βολευει...
κατι σχολες στην καλλιθεα και το νεο κοσμο μονο... αλλα τι να ξεκινησεις, αν δε ξερεις σε τι δασκαλο θα πεσεις?

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 15:08, 03-07-07:

κι εγω θελω να παω να μαθω ταεκβοντο για αυτοαμυνα κυριως εχουμε πολλες σχολες καρατε εδω στην περιοχη μας και η μια ειναι ακριβως λιγο πιο κατω απ το σπιτι μου
οποτε θα το δω πιο σοφα το θεμα μετα τις καλοκαιρινες μου διακοπες.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 22:51, 03-07-07:

χμ... μου την ειχε βαρεσει το αικιντο αλλα δε βρηκα ακρη τελικα που να βολευει...
κατι σχολες στην καλλιθεα και το νεο κοσμο μονο... αλλα τι να ξεκινησεις, αν δε ξερεις σε τι δασκαλο θα πεσεις?
Για Αικιντο ειχε απο παλια μεγαλη σχολη κοντα στην πλατεια Βικτωριας. Αλλα αν ηταν να προτεινω καποια σχολη αικιντο, θα προτεινα, αυτη στο Νεο Κοσμο.

viki_thess το tae kwon do δεν ειναι τοσο για αυτοαμυνα, εκτος αν εννοεις κατι αλλο με το "αυτοαμυνα".

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:58, 03-07-07:

Lorien με τι έχεις ασχοληθεί;

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 09:08, 04-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Για Αικιντο ειχε απο παλια μεγαλη σχολη κοντα στην πλατεια Βικτωριας. Αλλα αν ηταν να προτεινω καποια σχολη αικιντο, θα προτεινα, αυτη στο Νεο Κοσμο.

το λες εκ πειρας αυτο?
δλδ, την ξερεις τη σχολη, το δασκαλο?
επισης, η σχολη στη βικτωρια, δεν υπαρχει πια?
θενξ..!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 10:43, 04-07-07:

Η σχολη στη Βικτωρια υπαρχει ακομα, απλα δε θα πηγαινα προσωπκα.
Την αλλη του Νεου Κοσμου την ξερω, ξερω και το δασκαλο, μεσω του αδερφου μου.

Γιδι, δεν εχω ασχοληθει με καποια πολ.τεχνη γιατι εχω συγγενεια με τον Τσακ Νορις, οποτε σκοτωνω με τη σκεψη.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 16:24, 04-07-07:

Εγώ πάντως με το kick-boxing που πηγαίνω μια χαρά βολεύομαι.Το tae kwon do δε θα έλεγα ότι είναι για αυτοάμυνα,απ'τη στιγμή που ουσιαστικά δεν προστατεύεις το κεφάλι σου...

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 18:57, 04-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Η σχολη στη Βικτωρια υπαρχει ακομα, απλα δε θα πηγαινα προσωπκα.
Την αλλη του Νεου Κοσμου την ξερω, ξερω και το δασκαλο, μεσω του αδερφου μου.
ενδιαφεροντα ολα αυτα.
δε μου στελνεις ενα πμ να μου πεις για του νεου κοσμου?
και γιατι δεν προτεινεις της βικτωριας?

επισης, εχω ακουσει οτι ο δασκαλος πρεπει να ναι ειδικος για γυναικες...
δεν καταλαβα γιατι αυτο... στις γυναικες υπαρχει καποια διαφορα στη διδασκαλια?
τελοσπαντων... αν ξερει καποιος ας μου πει!

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 20:02, 10-05-11:

Επαναφέρω το θέμα! Ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ με κάποια πολεμική τέχνη πιό πολύ για σωματική άσκηση αλλά και για να διοχετεύω την ενέργειά μου κάπου καλά! Σκεφτόμουν το kick boxing, έχει κάποιος εμπειρία πάνω στο θέμα;; Έχω βρει κάποιες σχολές μέσω ίντερνετ στο Ν. Κόσμο κ στο Κουκάκι αλλά είμαι λίγο διστακτική ακόμα... Όποιος έχει εμπειρία και θέλει ας με διαφωτίσει!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 20:56, 10-05-11:

Ειναι οσο καλο οσο ο δασκαλος σου οποτε...Ρωτα γυρω γυρω βασικα.

Επισις οι περισοτεροι θα δινουν ενα μαθημα δωρεαν, οποτε ζητα να το κανεις να δεις αν σου ταιριαζει ο ανθρωπος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GoodDayToDie

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη GoodDayToDie
H GoodDayToDie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H GoodDayToDie phew έγραψε στις 16:44, 15-05-11:

Σκεφτομουν να αρχισω φετος ninjutsu.. Αλλα δεν ξερω.... μου φαινεται περιεργο - δύσκολο

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 16:52, 15-06-12:

Πρωτού διαλέξεις μια πολεμική τέχνη θα πρέπει πρώτα να ξέρεις τι ζητάς καθώς οι διάφορες τέχνες μπορεί να είναι πολύ διαφορετικές και όχι πάντα το ίδιο αποτελεσματικές για συγκεκριμένα πράγματα. Π.χ. ένας αθλητής του τάεκ βο ντο δεν είναι το ίδιο με έναν του κονγκ φου, του καράτε ή του βοξ και όλοι θα συμπεριφερθούν διαφορετικά σε μια πχ σύγκρουση στο δρόμο.

Επειδή οι ζούμε σε επικύνδυνους καιρούς καλό είναι όλοι και ιδιαίτερα οι γυναίκες να γνωρίζουνε κάποιες βασικές τεχνκές αυτοάμυνας ώστε να μπορούν να προστατευθούνε σε περίπτωση επίθεσης. Γενικώς σε μία επίθεση πχ ληστείας όλα είναι θέμα ταχύτητας και μυαλού. Ακόμα και ένας πολύ καλός στο καράτε π.χ. μπορεί να τα χάσει και να παγώσει απέναντι σε κάποιον άγνωστο με μαχαίρι απλώς και μόνο γιατί είναι τελίως διαφορετικό το να προπονείσε στο γυμναστήριο ή να παλεύεις σε ένα τουρνουα καράτε με το να δέχεσαι επίθεση και να απηλείται η ζωή σου.

Η krav maga πχ είναι μια πολεμική τέχνη αυτοάμυνας που σε διδάσκει κυρίως πως να αντιμετοπίζεις ξαφνικές επιθέσεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Vampi

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vampi
H Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.

H Vampi έγραψε στις 22:07, 02-08-12:

Ποιες οι διαφορές μεταξύ karate και kung fu? Ποιο από τα δύο έχει περισσότερη "δράση" βασικά.
Και κάτι άλλο, τα δίδακτρα σε τι ποσά κυμαίνονται;

δίδακτρα. dafuq

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 22:30, 02-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Vampi
Ποιες οι διαφορές μεταξύ karate και kung fu? Ποιο από τα δύο έχει περισσότερη "δράση" βασικά.
Και κάτι άλλο, τα δίδακτρα σε τι ποσά κυμαίνονται;

δίδακτρα. dafuq
Εϊναι άλλη η φιλοσοφία του καθενός.Καταρχάς το kung fu είναι κινέζικο,και το καράτε ιαπωνικό.Τώρα το ποιό έχει παραπάνω δράση..ανάλογα σε ποιά σχολή πολεμικής τέχνης θα πάς,υπάρχουν πολλές "σχολές" σε κάθε τέχνη.
Τα δίδακτρα νομίζω κυμαίνονται σε λογικά επίπεδα κοντά στα 30 ευρώ...
Τουλάχιστον στην σχολή του πατέρα μου τόσο τους χρεώνουν.

Παράθεση

tsompanos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tsompanos
Ο tsompanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O tsompanos έγραψε στις 22:32, 02-08-12:

και εγω

Παράθεση

άντζυ

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη άντζυ
H άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 475 μηνύματα.

H άντζυ εσύ, εσύ ότι μισώ, εσύ ότι γυρεύω.! ! ! έγραψε στις 23:08, 02-08-12:

Εγώ έκανα για 7-8 χρόνια καράτε και τα παράτησα γιατί ξαφνικά άρχισε να αλλάζει το όλο κλίμα στη σχολή...
Μετά από λίγο καιρό άρχισε να μου λείπει και ίσως κάποια στιγμή να ξανα αρχίσω...!

Παράθεση

Νεογέννητος

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Νεογέννητος
Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 843 μηνύματα.

O Νεογέννητος έγραψε στις 16:37, 01-09-12:

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους