Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,770 μηνύματα σε 74,631 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πρόβλημα Σύλληψης

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 19:57, 26-05-07:

αν ειχατε προβλημα συλληψεις τι θα κανατε?
θα υιοθετουσατε? εξωσωματικη?
αν ο αντρας σας ειχε προβλημα θα χρεισιμοποιουσατε αλλο σπερμα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:13, 27-05-07:

Δεν ξέρω αν θα χρησιμοποιούσα άλλο σπέρμα.
Αν ο λόγος, που δε θα μπορούσαμε να κάνουμε παιδί, ήταν το σπέρμα του άντρα μου, θα σκεφτόμουν την εξωσωματική...
αλλά νομίζω ότι μέσα από τη διαδικασία αυτή θα ευαισθητοποιούμουν έντονα σχετικά με το θέμα της υιοθεσίας...
Άσχετα με το τι θα σήμαινε τελικά αυτό...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:28, 27-05-07:

ειλικρινά και με το χέρι στην καρδιά.... δεν έχω ιδέα τι θα έκανα!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:02, 27-05-07:

Θα εξαντλούσα πρώτα όλες τις προσπάθειες και τις δυνατότητες που μου έδινε η επιστήμη (πχ εξωσωματική) να κάνω παιδί με τον άντρα μου.
Αν αποτύχαιναν αυτές, τότε:
  • Αν το πρόβλημα ήταν δικό του, τότε θα έκανα παιδί με άλλο σπέρμα, και δεν δέχομαι αντιρρήσεις σε αυτό. Είναι απο τα πράγματα που είμαι κάθετη.
  • Αν το πρόβλημα ήταν δικό μου, παρομοίως θα τον παρότρυνα να ψάξει μια μέθοδο να κάνει παιδί με άλλο ωάριο. Αν εκείνον δεν τον ενδιέφερε, ή δεν υπήρχε τρόπος, τότε θα υιοθετούσαμε, αν το ήθελε και εκείνος και εγώ. Σε αυτό δεν είμαι κάθετη, αν δεν ήθελε παιδί που δεν θα ήταν δικό μας, τότε ας μην μεγαλώναμε παιδί.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 13:20, 27-05-07:

Δεν ξέρω αν θα εξαντλούσα τα όρια της επιστήμης. Σίγουρα θα προσπαθούσα, αλλά δεν ξέρω πόσο. Είμαι πολύ ευαισθητοποιημένη στο θέμα της υιοθεσίας σαν κάτι που θέλω να κάνω ούτως ή άλλως, οπότε μάλλον αυτή την λύση θα χρησιμοποιούσα.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 14:18, 27-05-07:

Θα λυπόμουν πολύ που δεν θα μπορούσα να έχω ένα παιδί δικό μου. Πιστεύω αξίζει η συγκίνηση όταν βλέπεις το μωρό να δαγκώνει τα χείλη του όπως ο πατέρας του ή να κατσουφιάζει όπως η μητέρα του..Κάτι τέτοια δηλαδή, και οι 9 μήνες που οι περρισότεροι τους θεωρούν μαρτύριο. Νομίζω οτι είναι πολύ σημαντικό για μία γυναίκα να μην μπορεί να κάνει δικό της παιδί.

Ωστόσο, αν δεν μπορούσα θα υιοθετούσα. Δεν θα το έψαχνα μέσω επιστήμης, δεν θα ήθελα. Βλέπω και τη μητέρα μου , που ενώ μας έχει τρεις , σκέφτεται κάθε τόσο να υιοθετήσει , επειδή πλέον λόγω ηλικίας είναι επικίνδυνο να γεννήσει. Δηλαδή το βλέπω πολύ γλυκό να υιοθετήσει κανείς οπότε θα το προτιμούσα.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:40, 27-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Κάτι τέτοια δηλαδή, και οι 9 μήνες που οι περρισότεροι τους θεωρούν μαρτύριο.
Μπααααα..δε νομίζω πως ισχύει αυτό που λες.

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 14:43, 27-05-07:

δεν ξερω γιατι αλλα πριν απο 3 χρονια αρχισε να με πιανει τετειος φοβος.
τι εξεταση μπορω να κανω να δω αν ολα ειναι οκ?

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:15, 27-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
δεν ξερω γιατι αλλα πριν απο 3 χρονια αρχισε να με πιανει τετειος φοβος.
τι εξεταση μπορω να κανω να δω αν ολα ειναι οκ?
την έχω και εγώ αυτή την απορία... Υπάρχει κάποιου είδους εξέταση? Και αν ναι πρέπει να έχεις λόγο για να την κάνεις (πχ. να προσπαθείς και να μην μπορείς) ή μπορείς να πας απλά (που?) και να τη ζητήσεις? Και.. το κόστος αυτής?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:20, 27-05-07:

νομίζω ότι για κάτι τέτοιο θα σας καλύψει ο γυναικολόγος σας....
απ όσο ξέρω πάντως, όταν υπάρχει θέμα προβλήματος σύλληψης (Δλδ έχουν περάσει 2 ολόκληρα χρόνια συνεχούς προσπάθειας χωρίς αποτέλεσμα) οι εξετάσεις ξεκινάνε απ τον άντρα και ένα σπερματογράφημα.
Δείχνει κινητικότητα και ζωηρότητα του σπέρματος.
Αν ο άντρας βγει οκ, μετά αρχίζουν οι εξετάσεις στις γυναίκες που κοστίζουν ΠΟΛΛΑ!!!!
Δεν έχει νόημα να κάνεις τώρα μια εξέταση....αν σκοπεύεις να κάνεις παιδιά σε 5-10 χρόνια...
Ένα γερό κρύωμα στην κοιλιά, μια απροσεξία, μπορεί ανα πάσα στιγμή να δημιουργήσει κάτι το οποίο δεν υπήρχε από πριν
Πολυκυστικές, σαλπιγγίτιδες, ινομυώματα κλπ... ένα σωρό πράγματα μπορούν να μην υπάρχουν σήμερα που θα κάνεις την εξέταση και να ξεφυτρώσουν αύριο

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 15:27, 27-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
νομίζω ότι για κάτι τέτοιο θα σας καλύψει ο γυναικολόγος σας....
απ όσο ξέρω πάντως, όταν υπάρχει θέμα προβλήματος σύλληψης (Δλδ έχουν περάσει 2 ολόκληρα χρόνια συνεχούς προσπάθειας χωρίς αποτέλεσμα) οι εξετάσεις ξεκινάνε απ τον άντρα και ένα σπερματογράφημα.
Δείχνει κινητικότητα και ζωηρότητα του σπέρματος.
Αν ο άντρας βγει οκ, μετά αρχίζουν οι εξετάσεις στις γυναίκες που κοστίζουν ΠΟΛΛΑ!!!!
Δεν έχει νόημα να κάνεις τώρα μια εξέταση....αν σκοπεύεις να κάνεις παιδιά σε 5-10 χρόνια...
Ένα γερό κρύωμα στην κοιλιά, μια απροσεξία, μπορεί ανα πάσα στιγμή να δημιουργήσει κάτι το οποίο δεν υπήρχε από πριν
Πολυκυστικές, σαλπιγγίτιδες, ινομυώματα κλπ... ένα σωρό πράγματα μπορούν να μην υπάρχουν σήμερα που θα κάνεις την εξέταση και να ξεφυτρώσουν αύριο
,

θα μεινω δηλ. με τον φοβο μεχρι να ερθει αυτη η στιγμη?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:43, 27-05-07:

,

θα μεινω δηλ. με τον φοβο μεχρι να ερθει αυτη η στιγμη?
ο φόβος και το άγχος είναι ένας απ τους πάρα πολύ σημαντικούς παράγοντες για να καθυστερήσει πολύ η σύλληψη....

μόνο και μόνο από αυτά, χωρίς να υπάρχει κανένα απολύτως ιατρικό πρόβλημα, μπορεί να προσπαθείς για χρόνια και να μην μένεις έγκυος....
να έχεις ξοδέψει χιλιάδες σε γιατρούς και να μην κάνεις τίποτα... απλά και μόνο επειδή έχεις άγχος και ανησυχείς....

γιαυτό αντί να στρεσάρεσαι από τώρα, κοίτα να εκπαιδεύσεις τον εαυτό σου στο μη άγχος και στο μη στρεσάρισμα για να είσαι πιο άνετη όταν έρθει η ώρα

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 18:04, 27-05-07:

Kι εγω θα ηθελα να σιγουρεψω οτι δεν υπαρχει καμια δυνατοτητα να εχουμε παιδι με το δικο μας γενετικο υλικο, πριν παμε σε αλλες επιλογες.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:11, 27-05-07:

αν ειχατε προβλημα συλληψεις τι θα κανατε?
θα υιοθετουσατε? εξωσωματικη?
αν ο αντρας σας ειχε προβλημα θα χρεισιμοποιουσατε αλλο σπερμα?
Δεν μπορω να ξερω ειλικρινα τι θα έκανα, αλλά δύσκολα θα επέλεγα την λυση του ξενου γενετικού υλικού, θα προτιμούσα την λυση της υιοθεσίας. Εξωσωματικη δεν ξερω αν θα έκανα, με αγχωνουν οι ορμόνες που πρέπει να πάρεις..

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 18:12, 27-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Μπααααα..δε νομίζω πως ισχύει αυτό που λες.
Στο θέμα σχετικά με την έκτρωση πολλές γνώμες (τουλάχιστον στις αρχικές σελίδες που έχω διαβάσει) λένε "Δεν θα κρατήσω το παιδί ενώ δεν το θέλω να χαλάσω το σώμα μου και τη ψηχολογική μου κατάσταση 9 μήνες"

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:26, 27-05-07:

Επειδή ίσως αυτές οι απαντήσεις δώθηκαν από γυναίκες που δεν έχουν ζήσει αυτούς τους 9 υπέροχους μήνες, να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία που ήταν μοναδική.
Δεν υπάρχει πιο μαγικό πράγμα από το να νιώθεις το παιδί σου να υπάρχει μέσα σου!

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 21:09, 27-05-07:

Και εγώ αυτό πιστεύω

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:28, 27-05-07:

εγώ που το ζω πάντως τώρα, έχω να δηλώσω υπεύθυνα ότι ειδικά τους 4 πρώτους μήνες δεν παίρνεις χαμπάρι
δεν το ακούς, δεν χτυπάει, δεν λαλάει... αν δεν πετάξεις και κοιλιά, είσαι σαν να μην συμβαίνει τίποτα

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 21:29, 27-05-07:

εγώ που το ζω πάντως τώρα, έχω να δηλώσω υπεύθυνα ότι ειδικά τους 4 πρώτους μήνες δεν παίρνεις χαμπάρι
δεν το ακούς, δεν χτυπάει, δεν λαλάει... αν δεν πετάξεις και κοιλιά, είσαι σαν να μην συμβαίνει τίποτα

ε δεν μπορει ολο κ καποια αισθηση τουλαχιστον ψυχολογικη θα εχεις...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:30, 27-05-07:

α ναι... ψυχολογικά φυσικά....
νιώθεις συνεχώς ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΑΓΧΟΣ να πάνε όλα καλά

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 21:32, 27-05-07:

α ναι... ψυχολογικά φυσικά....
νιώθεις συνεχώς ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΑΓΧΟΣ να πάνε όλα καλά

σου ευχομαι ολοψυχα να πανε...
που θα πανε αλλα τεσπα...

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 22:34, 27-05-07:

Αυτό το ζήτημα το σκεφτόμουν πριν από λίγο...

Σίγουρα θα προσπαθούσα με εξωσωματική...

Για ξένο σπέρμα ή ωάριο δεν έχω ιδέα αν θα προσπαθούσα...

Πάντως στην τελική, αν τίποτα δε μπορούσε να γίνει ΣΙΓΟΥΡΑ θα υιοθετούσα. Τα παιδιά δίνουν νόημα στη ζωή ενός ανθρώπου... και έχω δει αρκετούς με ζωές χωρίς νόημα, που ψάχνονται για κάτι που μπορεί να τους συγκινήσει ή να τους κάνει να ξεχαστούν.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:38, 27-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Θα λυπόμουν πολύ που δεν θα μπορούσα να έχω ένα παιδί δικό μου. Πιστεύω αξίζει η συγκίνηση όταν βλέπεις το μωρό να δαγκώνει τα χείλη του όπως ο πατέρας του ή να κατσουφιάζει όπως η μητέρα του...
Ήθελα να το σχολιάσω αυτό...
Δεν πιστεύω ότι οι αντιδράσεις είναι θέμα γονιδίων. ΔΕΝ είναι.
Οκ, μπορεί μόνο το δικό σου παιδί να μπορεί να πάρει τη μύτη της θείας Αλκμήνης, ή να έχει τα "χαρακτηριστικά μάτια του σογιού του άντρα μου"....
αλλά η συμπεριφορά, τα συναισθήματα, οι αντιδράσεις, είναι κάτι που πλάθει η μάνα στο παιδί, αφού το φέρει στον κόσμο.
Ο περίγυρός του είναι που το διαμορφώνει, η οικογένεια.

Είναι μεγάλο πράγμα η εγκυμοσύνη, αλλά για μένα το να έχεις παιδί είναι βασικά το να μεγαλώνεις παιδί... και μόνο σε πολύ μικρό μέρος, το να το έχεις φέρει στον κόσμο εσύ.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 08:33, 28-05-07:

Βασικά το είχαμε πεί εξ'αρχής ότι άν τίχενε κάτι τέτοιο θα υοθετούσαμε, ένα μωρό, υπέρχουν πολλά παιδιά που έχουν ανάγκη απο μια οικογένια, γιατί λοιπον αυτή η οικογένια να μην είναι η δική μου; θα έκανα ότι μπορόυσα για να ζήσει καλύτερα άπο το ορφανοτροφείο

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 13:39, 28-05-07:

εγω φοβαμε την συμπεριφορα μου σε αυτο το μωρο...
επειδη δεν θα ειναι δικο μου... θα το αγαπαω το ιδιο?
θα του τα δωσω ολα?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:47, 28-05-07:

εγω φοβαμε την συμπεριφορα μου σε αυτο το μωρο...
επειδη δεν θα ειναι δικο μου... θα το αγαπαω το ιδιο?
θα του τα δωσω ολα?
όταν θα έχεις την ηλικία που θα έχεις πει, τα δοκίμασα όλα, δεν γίνεται τίποτα, πρέπει να υιοθετήσω, θα έχεις αναιρέσει πολλά από αυτά που σε φοβίζουν σήμερα

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 10:10, 30-05-07:

εγω θα υιοθετουσα με χιλια αν ειχαμε κανει ολες τις εξετασεις που χρειαζεται και βλεπαμε οτι ο ενας απ τους δυο εχει προβλημα.
ολα αυτα σε περιπτωση που δεν συντρεχουν λογοι υγειας ετσι;αν παιζουν λογοι υγειας δεν το συζηταμε καν για εξετασεις...απευθειας υιοθεσια.
δεν θα κανα εξωσωματικη γιατι ειναι πολυ αγχωδης οι διαδικασιες με τις ορμονες κλπ...και αν θα πιασεις.οποτε θα προτιμουσα να δωσω οικογενεια σε ενα παιδακι που ποτε δεν θα ειχε διαφορετικα.εξαλλου μανα δεν ειναι αυτη που γενναει αλλα αυτη που μεγαλωνει ενα μωρο...σκεφτειτε ποσες τα γεννανε και τα πετανε στο δρομο; μανες ειναι αυτες;

Παράθεση

blablabla (αθηνά)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη blablabla
H αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H blablabla έγραψε στις 01:12, 30-01-08:

εγω ειμαι μια απο τις γυναικες που ισως χρειαστει να παρει μια τετοια αποφαση.να υιοθετησει ή οχι δηλαδη.1 μηνα πριν χειρουργηθηκα για 3η φορα.εχω ενδομητριωση η οποια συμφωνα με τις τελευταιες πληροφοριες μου κατεστρεψε τις ωοθηκες και τις σαλπιγγες.εχουν δημιουργηθει και κατι συμφησεις.anyway,εγω αφοβα θα υιοθετουσα ενα μωρο και μαλιστα το θεωρω πολυ ιερη πραξη.θα μου αρεσε να ζουσα την φαση της εγκυμοσυνης και οτι αυτο περιλαμβανει αλλα πιστευω και η ικανοποιηση οτι κανεις ενα παιδι παρατημενο,ευτυχισμενο σου καλυπτει ολο αυτο το κενο.
εξοργιζομαι με τις μαναδες που τα παρατανε και στεναχωριεμαι για τις γυναικες που κανουν τα παντα και δεν γινεται τιποτα.ομως νευριαζω περισσοτερο με γυναικες που επειδη δεν μπορουν να κανουν παιδια καταστρεφουν την ζωη τους αντι να παρουν ενα παιδακι να το βγαλουν απο την δυστυχια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wonderfool

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη wonderfool
H wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H wonderfool έγραψε στις 11:37, 09-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από blablabla
εγω ειμαι μια απο τις γυναικες που ισως χρειαστει να παρει μια τετοια αποφαση.να υιοθετησει ή οχι δηλαδη.1 μηνα πριν χειρουργηθηκα για 3η φορα.εχω ενδομητριωση η οποια συμφωνα με τις τελευταιες πληροφοριες μου κατεστρεψε τις ωοθηκες και τις σαλπιγγες.εχουν δημιουργηθει και κατι συμφησεις.anyway,εγω αφοβα θα υιοθετουσα ενα μωρο και μαλιστα το θεωρω πολυ ιερη πραξη.θα μου αρεσε να ζουσα την φαση της εγκυμοσυνης και οτι αυτο περιλαμβανει αλλα πιστευω και η ικανοποιηση οτι κανεις ενα παιδι παρατημενο,ευτυχισμενο σου καλυπτει ολο αυτο το κενο.
εξοργιζομαι με τις μαναδες που τα παρατανε και στεναχωριεμαι για τις γυναικες που κανουν τα παντα και δεν γινεται τιποτα.ομως νευριαζω περισσοτερο με γυναικες που επειδη δεν μπορουν να κανουν παιδια καταστρεφουν την ζωη τους αντι να παρουν ενα παιδακι να το βγαλουν απο την δυστυχια.
Μήπως έχεις προχωρήσει τελικά σε υιοθεσία, αν ναι θέλεις να μας πεις πως είναι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:55, 09-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από blablabla
ομως νευριαζω περισσοτερο με γυναικες που επειδη δεν μπορουν να κανουν παιδια καταστρεφουν την ζωη τους αντι να παρουν ενα παιδακι να το βγαλουν απο την δυστυχια.
Καταστρέφουν τη ζωή τους όσες δεν μεγαλώσουν παιδιά; Σύνελθε. Επειδή το θες εσύ δεν το θέλει όλος ο κόσμος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 17:03, 09-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Καταστρέφουν τη ζωή τους όσες δεν μεγαλώσουν παιδιά; Σύνελθε. Επειδή το θες εσύ δεν το θέλει όλος ο κόσμος.
Προφανώς εννοεί τις γυναίκες που θέλουν παιδιά αλλά διστάζουν για διάφορους λόγους να υιοθετήσουν..

Παράθεση

wonderfool

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη wonderfool
H wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H wonderfool έγραψε στις 13:23, 12-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Προφανώς εννοεί τις γυναίκες που θέλουν παιδιά αλλά διστάζουν για διάφορους λόγους να υιοθετήσουν..

Μάλλον εννοεί τις γυναίκες που ταλαιπωρούνται με εξωσωματικές κλπ..

Παράθεση

georgia.94

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη georgia.94
H georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 517 μηνύματα.

H georgia.94 έγραψε στις 13:53, 09-09-12:

Αφου θα εκανα αρκετες προσπαθειες με εξωσωματικη,αν εβλεπα οτι δεν απεδιδαν, θα κατεφευγα στην υιοθεσια...θα προσφερα μια ζεστη αγκαλια σε ενα παιδακι χωρις γονεις και παραλληλα θα ολοκληρωνομουν σαν ανθρωπος καθως θελω οσο τιποτα αλλο να κανω οικογενεια και παιδιαααα!

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 23:36, 31-10-12:

Ωχ, έχω μεγάλη φοβία με αυτό το θέμα...Δεν έχω προσπαθήσει ποτέ, αλλα φοβάμαι πως θα έχω πρόβλημα. Τέλος πάντων, αν το πρόβλημα ήταν μόνο δικό μου αλλά υπήρχε ελπίδα με εξοσωματική, θα δοκίμαζα έτσι. Αν δεν γινόταν τίποτα, θα κοίταζα για παρένθετη. Αν το πρόβλημα ήταν στο σπέρμα, θα έπαιρνα από δότη που να μοιάζει στον boyfriend.
Αν δεν μπορούσε κανείς μας με κανέναν τρόπο, αναγκαστικά υιοθεσία. Θα προτιμούσα μωρού, δεν θα ήθελα να "χάσω" περιόδους της ζωής του και να το πάρω "έτοιμο" και μεγαλωμένο κάπως.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους