Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσο κρατάει η αγάπη;

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 18:40, 03-10-09:

jrot6 well said

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 19:22, 03-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από stefanos09
Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω....μια αποτυχημένη σχέση επέρχεται όταν δεν υπάρχει αγάπη...(τουλάχιστον αυτή είναι η άποψή μου)νομίζω πως αυτή είναι ικανή να συμπληρώσει τα ελλείποντα.....δεν πιστεύω οτι είναι τυχαίο που η λέξη <αγαπώ> ξεκινάει απο το <α> και τελειώνει με το <ω>!!
'Εχεις άλλα βιώματα κι εγώ αλλά...
Τουλάχιστον όταν αγαπώ...αγαπώ...
Απλά η αγάπη αλλάζει...από ερωτική γίνεται φιλική...και υπάρχει αυτό το νοιάξιμο, αυτό το θέλω να είναι καλά...αυτό το χαίρομαι όταν μαθαίνω ότι είναι καλά και έχει κατακτήσει τους στόχους του...(και όχι δεν γίνεται από την μία μέρα στην άλλη εννοείται )

Μπορεί κι εγώ να μπερδεύω την αγάπη με όλες αυτές τις λέξεις...
Ποιος ξέρει;

Αλλά ακόμα πιστεύω ότι η αγάπη δεν τα μπορεί όλα και δεν τα κατακτά όλα...
Δεν με εκφράζουν τα ρομαντικά κλισέ του χόλιγουντ κι ας γίνομαι σκληρή...
'Η δεν μπορώ να δεχτώ ότι επειδή μία σχέση χάλασε δεν αγάπησα (γιατί το αν αγαπήθηκα το ξέρει ο άλλος μόνο πραγματικά)....βασικά δεν μπορώ να διαγράψω τα πάντα, ότι ένιωσα να σβηστούν επειδή για χ, ψ λόγους δεν είμαστε απλά μαζί...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 20:46, 03-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey

Η αγάπη υπάρχει...Αγαπάω έναν άνθρωπο από τα 15 μου...και αν με ρωτήσεις μετά από μμμ... 9 χρόνια που έχουν περάσει πλέον, θα σου πω ότι ακόμα τον αγαπάω

Απλά η αγάπη πολλές φορές δεν φτάνει για να σταθεί μια σχέση αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει
Γιατί δε φτάνει η αγάπη για να σταθεί μια σχέση; Τι άλλο χρειάζεται απαραίτητα;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 20:57, 03-10-09:

Επικοινωνία, επαναχωρίσεις, συμβιβασμοί...
Κατάλληλες συνθήκες ή δύναμη να τις δημιουργήσεις....

Ένα απλό παράδειγμα... σχέση από απόσταση...π.χ. Ελλάδα- Αγγλία...
Όσο και να αγαπάς και να προσπαθείς... δεν σημαίνει ότι θα τα καταφέρεις....
Προσπαθείς πάντα για το καλύτερο όταν αγαπάς...έχεις το πιο σημαντικό "κίνητρο" για να προσπαθήσεις...
Αλλά υπάρχουν και δυσκολίες... που άλλους τους λυγίζουν περισσότερο και άλλους λιγότερο...
'Ανθρωποι είμαστε με αδυναμίες...
Το ότι ένα ζευγάρι δεν τα κατάφερε...δεν σημαίνει όμως ότι δεν αγαπήθηκε...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 21:13, 03-10-09:

Ναι, πράγματι ισχύουν όλα αυτά.
Από την άλλη μεριά όμως, όταν αγαπάς έναν άνθρωπο, τα συναισθήματά σου σε μεγάλο βαθμό δεσμεύονται και δυσκολεύεσαι να κάνεις κάτι με ένα άλλο άτομο. Συνεπώς, ακόμα κι αν υπάρχουν οποιουδήποτε είδους δυσκολίες που εμποδίζουν τη δημιουργία ή τη διατήρηση μιας σχέσης , το γεγονός ότι αγαπάς, σε εμποδίζει να αποδεσμευτείς πλήρως συναισθηματικά ή αλλιώς σε ωθεί να ελπίζεις έστω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη princess : 03-10-09 στις 21:21.
Παράθεση

nagia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nagia
H nagia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H nagia έγραψε στις 16:07, 23-10-09:

Μια σχέση κάνει τους κύκλους της... Ερωτας, επικοινωνία, μετά αγάπη, ένταση, απόμακρυνση και στο τέλος αναζωπύρωση αν υπάρχει αληθινή αγάπη αντί της διάλυσης. Μια αγάπη μπορεί να κρατήσει για πάντα αρκεί να το θέλουν και οι δύο. Γιατί αν είναι μονόπλευρο στο τέλος πιστεύω δηλητηριάζεται η αγάπη που νιώθει μόνο ο ένας.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 15:03, 21-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Μου θύμισες μια φράση από τον Ειρηνικό Πολεμιστή:

-If you don't get what you want, you suffer.
And even when you get exactly what you want, you still suffer,
because you realize you can't hold on to it forever...

Μπορείς να κάνεις τα πάντα για έναν άνθρωπο και να το σέβεται και να κάνει κι αυτός το ίδιο, αλλά παρ' όλ' αυτά να σας χωρίσει... ο θάνατος.

Ο φόβος της απώλειας πάντα υπάρχει. Και το μόνο φάρμακο είναι η ...στιγμή.
Και ποιός λέει ότι δεν υπάρχει το "για πάντα" ; Μέχρι το θάνατο σημαίνει για πάντα. Σ'αυτή τη ζωή μιλάμε για πάντα. Αμήν. Και ουαί στους απόλυτους και αυτοκαταστροφικά ξεροκέφαλους σαν κι εμένα που θα το πιστεύουν αυτό για πάντα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:20, 21-01-10:

..και σκέψου να βρεις μια γυναίκα που να σ' αγαπά για πάντα και μετά από Χ χρόνια να συνειδητοποιήσεις ότι σου πέρασε...

Πάντως -για να μην νομίζετε ότι έχουμε βγει εκτός θέματος - Ιδού κυρίες μου: Υπάρχουν άνδρες που θα 'θελαν να σας αγαπούν με όλη τη δύναμη της ψυχής τους, για πάντα!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 16:01, 21-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
..και σκέψου να βρεις μια γυναίκα που να σ' αγαπά για πάντα και μετά από Χ χρόνια να συνειδητοποιήσεις ότι σου πέρασε...

Πάντως -για να μην νομίζετε ότι έχουμε βγει εκτός θέματος - Ιδού κυρίες μου: Υπάρχουν άνδρες που θα 'θελαν να σας αγαπούν με όλη τη δύναμη της ψυχής τους, για πάντα!
Σ'αυτή την περίπτωση πώς θα μάθαινα αν με αγαπάει για πάντα ; Δεν έχω ψυχή πια νομίζω. Ευχαριστώ πάντως.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,295 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:03, 21-01-10:

Νομίζω οτι η έκφραση "αγάπη για πάντα" είναι πλεονασμός, όπως λέμε "επαναλαμβάνω ξανά".

Η αγάπη, αν είναι αληθινή, κρατάει εξ ορισμού για πάντα.

Οπότε προσωπικά αναζητώ κάποιον που απλά θα με αγαπά.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 16:50, 21-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Η αγάπη, αν είναι αληθινή, κρατάει εξ ορισμού για πάντα.
Το "αληθινή" γιατί δεν είναι πλεονασμός στο "αγάπη" και γιατί τα διαχωρίζεις με την υπόθεση;
Μήπως υπάρχει και ψεύτικη;

Το "αληθινή αγάπη" δεν ξέρω ποιος το επινόησε. Τι μπορεί να είναι η αγάπη αν δεν είναι αληθινή;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 17:10, 21-01-10:

αναλογα...
αν τη βαλεις στο ψυγειο ή στην καταψυξη?
ξερετε ειναι ευαισθητο προιον..

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 17:59, 21-01-10:

η αγαπη κραταει οσο θελουμε εμεις..μπορει για παντα..μπορει μονο για λιγο..στο χερι μας ειναι!

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 18:44, 21-01-10:

Αυτό μου θυμίζει την αρχη της διατήρησης της ενέργειας...
Δε μπορεί να χαθεί ή να καταστραφεί.

Μεταβάλλεται όμως, αλλάζει προσανατολισμό, αντικείμενο.
Δεν χάνεται η αγάπη, απλά την διαχειριζόμαστε, συνειδητά ή ασυνείδητα, την κατευθύνουμε ή μας κατευθύνει.
Αν υποθέταμε ότι έχει πεπερασμένη διάρκεια, ότι μπορεί να τελειώσει, να εξαντληθεί,

Θα μπορούσε να ζήσει κανείς χωρίς αυτή?

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,295 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 18:57, 21-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Το "αληθινή" γιατί δεν είναι πλεονασμός στο "αγάπη" και γιατί τα διαχωρίζεις με την υπόθεση;
Μήπως υπάρχει και ψεύτικη;
Το "αληθινή αγάπη" δεν ξέρω ποιος το επινόησε. Τι μπορεί να είναι η αγάπη αν δεν είναι αληθινή;
Μπορεί να είναι έρωτας ή κάτι ενδιάμεσο, κατι πρόσκαιρο τέλος πάντων, κάτι που μπορεί αργότερα να περάσει από ερωτικό σε απλά ανθρώπινο. Έναν πρώην μου ας πούμε τον λάτρευα, τον είχα εικόνισμα κι έλεγα πως τον αγαπάω. Όμως τώρα πια τον βλέπω μόνο "φιλικά", τον αγαπάω δηλαδή σαν άνθρωπο. Οπότε για μένα η αγάπη αυτή που έλεγα πως είχα δεν ήταν αληθινή. Αγάπη ερωτική έτσι ;

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 20:20, 21-01-10:

δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση ρε παιδιά..., σα να ρωτάνε πόσο κρατάει ο θυμός σας αν σας προσβάλουν....

Παράθεση

evi_zoi (Εύη - Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi_zoi
H Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 286 μηνύματα.

H evi_zoi is divorced and.... έγραψε στις 02:05, 11-02-10:

Μπορεί να είναι έρωτας ή κάτι ενδιάμεσο, κατι πρόσκαιρο τέλος πάντων, κάτι που μπορεί αργότερα να περάσει από ερωτικό σε απλά ανθρώπινο. Έναν πρώην μου ας πούμε τον λάτρευα, τον είχα εικόνισμα κι έλεγα πως τον αγαπάω. Όμως τώρα πια τον βλέπω μόνο "φιλικά", τον αγαπάω δηλαδή σαν άνθρωπο. Οπότε για μένα η αγάπη αυτή που έλεγα πως είχα δεν ήταν αληθινή. Αγάπη ερωτική έτσι ;

Τον αγαπάς σαν άνθρωπο??? Γύρισε κάποτε ένας φίλος μου και μου το έιπε αυτο....''Θυμάσαι που σου έλεγα οτι σε λατρεύω,οτι είσαι η ζωή μου...Ε τελικα,σε αγαπάω δεν λεω,αλλά....σαν άνθρωπο! '' Ρε παιδιά μην τα λέτε έτσι αυτα! Τι σαν άνθρωπο? Άλλο ο έρωτας,αυτός μπορεί να φύγει...Αλλά η αγάπη πως μπορεί να αλλάζει???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 04:13, 11-02-10:

Ο Ερωτας, ο Ενθουσιασμός και ο Πόθος δεν κρατούν παρά μόνο όσο μας τα βγάζει ένας άνθρωπος, η χρονική διάρκεια αλλάζει απο άνθρωπο σε άνθρωπο.. απο σχέση σε σχέση.

Η Αγάπη και το Παθος κρατούν αιωνίως. Κι αν ο Ερωτας μετατραπει σε Αγάπη τότε αυτο το ζευγάρι.. έχει κερδίσει μια θέση στο ''για πάντα μαζί''.

Ενα ζευγάρι που χωρίζει, ερωτεύτηκε αλλά δεν αγαπήθηκε ποτέ.

Η Αγάπη είναι ταπεινή και θυσίας. Ο ανθρωπος στον 'Ερωτα ζητα ανταλλάγματα. Απο εκείνον τον άνθρωπο όμως που θα αγαπήσει δε ζητά τίποτα. Του αρκεί να δίνει και είναι ευτυχισμένος μόνο με αυτό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:48, 11-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από evi_zoi
Τον αγαπάς σαν άνθρωπο??? Γύρισε κάποτε ένας φίλος μου και μου το έιπε αυτο....''Θυμάσαι που σου έλεγα οτι σε λατρεύω,οτι είσαι η ζωή μου...Ε τελικα,σε αγαπάω δεν λεω,αλλά....σαν άνθρωπο! '' Ρε παιδιά μην τα λέτε έτσι αυτα! Τι σαν άνθρωπο? Άλλο ο έρωτας,αυτός μπορεί να φύγει...Αλλά η αγάπη πως μπορεί να αλλάζει???
Η ερωτική αγάπη μπορεί να φύγει. Το λέω γιατί το έχω νιώσει. Για τον έρωτα δεν το συζητάω, εννοείται πως μπορεί να φύγει εύκολα. Αλλά η αγάπη προς τον άνθρωπο δε φεύγει. Γιατί το θεωρείς τόσο τραγικό αυτό που σου είπε; Θεωρείς πιο σημαντικό να σε αγαπάει ερωτικά (να σε θέλει δηλαδή) ή να σε αγαπάει γι' αυτό που είσαι; Προσωπικά προτιμώ το δεύτερο. Για το πρώτο υπάρχει κι ο έρωτας. Κι όσο κρατήσει καλό είναι.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:57, 11-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Απο εκείνον τον άνθρωπο όμως που θα αγαπήσει δε ζητά τίποτα. Του αρκεί να δίνει και είναι ευτυχισμένος μόνο με αυτό.
Δεν περιμενει τιποτα...?
Δηλαδη ασχετως το ειδος αγαπης, ειτε ειναι φιλικη ειτε ερωτικη ειτε αδελφικη κ.ο.κ., πως ειναι δυνατον να μην εχεις αναγκη να αγαπιεσαι εξισου και να εισαι ευτυχισμενος και να καλυπτεσαι μονο με την αγαπη που εσυ δινεις...?!
Ο ανθρωπος που δεν εχει αγαπηθει, που δεν αγαπιεται, ειναι ανικανος να δωσει αγαπη...οχι απλα ειναι "μισος", αλλα ειναι "αδειος".

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 13:06, 11-02-10:

η αγάπη μπορεί να κρατήσει αιώνια, αν αρχίσεις να την μετράς..., ακόμα και αν πάψεις να υπάρχεις, αυτή θα συνεχίζει να υπάρχει μέσα στον χρόνο....

Παράθεση

Hlianna

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 13:09, 11-02-10:

δεν ξερω ποσο κραταει..παντως σιγουρα καποια ατομα θα τα αγαπαμε για παντα..

edit:τωρα πηρα χαμπαρι οτι μιλαμε για σχεσεις και οχι γενικα..πιστευω οτι η αγαπη μπορει να διαρκεσει παντα σε ενα ζευγαρι και αυτο το ζευγαρι να αντεξει για παντα..οπως και η αγαπη τους..θεληση σεβασμος και ειλικρινια να υπαρχει (και φυσικα αγαπη) και ολα γινονται

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hlianna : 11-02-10 στις 14:29.
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 13:32, 11-02-10:

η αγάπη κρατάει όσο υπάρχει αμφίδρομη ειλικρίνεια και κατανόηση...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 13:47, 11-02-10:

για πάντα.........

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:23, 11-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Δεν περιμενει τιποτα...?
Δηλαδη ασχετως το ειδος αγαπης, ειτε ειναι φιλικη ειτε ερωτικη ειτε αδελφικη κ.ο.κ., πως ειναι δυνατον να μην εχεις αναγκη να αγαπιεσαι εξισου και να εισαι ευτυχισμενος και να καλυπτεσαι μονο με την αγαπη που εσυ δινεις...?!
Ο ανθρωπος που δεν εχει αγαπηθει, που δεν αγαπιεται, ειναι ανικανος να δωσει αγαπη...οχι απλα ειναι "μισος", αλλα ειναι "αδειος".
Δεν το αντιλαμβανομαι ετσι. Ο ανθρωπος που αγαπαει ειναι ''γεματος'' ανεξαρτητα αν αγαπιεται ή οχι.
Μην κοιτας που δεν μπορει ο ανθρωπος να ζησει χωρις να παρει κατι. Λιγοι το καταφερνουν αυτο με πολλα βασανα. Η αγαπη βασανιζει παντα γι αυτο το λογο, βαζεις πισω εσενα για να δινεις μονο χαρα σε καποιον αλλο. Οσο βασανιζει, αλλο τοσο γεμιζει.
Παντα ομως.. μα παντα επιστρεφεται. Αργα.. αλλα επιστρεφεται διπλασια.

Βασικο παραδειγμα μια Μανα. Δεν την ενδιαφερει αν το παιδι της της δωσει ποτε, αλλα οσα θα του δωσει.
Καπως ετσι μετρω την αγαπη, απο κει εχω την ιδεα της, σα βαση. Ειναι ιδιοτελης.

Ο ανθρωπος που δεν εχει αγαπηθει, μπορει να δωσει αγαπη, γιατι του εχει λειψει. Δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην αγαπαει, απλως ο καθενας εχει τον τροπο και την αντιληψη του, οπως εσυ μπορει να αγαπας διαφορετικα, ετσι κι εγω. Αγαπαμε ομως.

Απο την αλλη οχθη,
ο Ερωτας ειναι αυτος που ζητα να παρει πισω. Και ειναι αναγκαιος στη ζωη, πηγη αυτης, παρα πολυ σημαντικος, μαθημα, γνωση. Τον βρισκεις ευκολοτερα. Την αγαπη οχι,ποτε δεν εισαι σιγουρος οτι αγαπας και αγαπιεσαι κατα τη διαρκεια της ζωης σου, παρα μονο οταν... τελειωνουν τα χρονια σου και εισαι πλεον σιγουρος.. για το αν αγαπηθηκες..η αν αγαπησες καποιον.. χωρις να ζητησεις.. το παραμικρο.

Η αγαπη ειναι λευκη, αγνη, καθαρη, χωρις ψεγαδια...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 11-02-10 στις 23:46.
Παράθεση

Taxydromos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Taxydromos
Ο Taxydromos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Βοσνία και Ερζεγοβίνη (Ευρώπη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O Taxydromos Mόλις αφίχθηκα............. έγραψε στις 15:14, 12-02-10:

Όταν συναντηθήκαμε με την Αγάπη νομίζω δεν την ρωτήσαμε ποτέ τέτοια πράγματα απλά την δεχθήκαμε όπως είναι δεν πιστεέψαμε ποτέ στο μετά αλλά στο <κατα την διάρκεια> της αγάπης !

Παράθεση

kate! =]

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kate! =]
H kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H kate! =] έγραψε στις 20:14, 12-02-10:

αρχικα ειναι ο ερωτας αλλα οταν φευγει-γιατι δεν μπορεις να μεινεις ερωτευμενος με εναν ανθρωπο μια ζωη-μενει η αγαπη....αυτο πιστευω...

Παράθεση

JellyFish (Κακόβουλο Λογισμικό)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JellyFish
H Κακόβουλο Λογισμικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H JellyFish έγραψε στις 03:30, 13-02-10:

Η πραγματική αγάπη κρατάει για πάντα, αλλιώς δεν είναι αγάπη είναι έρωτας, καψούρα και τα συναφή....

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

O Apro έγραψε στις 03:34, 13-02-10:

αφού είπαμε ρε παιδιά..., η αγάπη δεν έχει διάρκεια, δεν έχει χρώμα, δεν έχει ήχο, δεν έχει σχήμα..., πάλι τα ίδια θα λέμε;

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 00:48, 14-02-10:

δεν γραφει στο κουτι ημερομηνια λήξης?τοτε τι αγοραζετε?

Παράθεση

gatouni8400 (Χαρά Καλέ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni8400
H Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

H gatouni8400 Δεν είναι εδώ για κανέναν εκτός από..... έγραψε στις 01:25, 14-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
δεν γραφει στο κουτι ημερομηνια λήξης?τοτε τι αγοραζετε?
χα χα ωραίος!!

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 01:50, 14-02-10:

η αγάπη είναι ελευθερία συναισθημάτων και ελεύθεροι θέλουμε να είμαστε όλοι.....(άλλωστε δόθηκαν μάχες για τη ελευθερια δεν θα δώσουμε μάχες για την αγάπη;;;;;
γιατί αυτός που αγαπά αληθινά, αγαπά ελεύθερα πέρα απο μικροεγωισμούς.........

για πάντα .......!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 12:56, 14-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
η αγάπη είναι ελευθερία συναισθημάτων και ελεύθεροι θέλουμε να είμαστε όλοι.....(άλλωστε δόθηκαν μάχες για τη ελευθερια δεν θα δώσουμε μάχες για την αγάπη;;;;;
γιατί αυτός που αγαπά αληθινά, αγαπά ελεύθερα πέρα απο μικροεγωισμούς.........

για πάντα .......!!!!!!!!!!!!!!!
Το για πάντα δεν είναι ελευθερία. 'Οποιος ποθεί την παντοτινή αγάπη (θυμήθηκα την lacta, πάω να αγοράσω) δεν ποθεί την ελευθερία.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 14:14, 14-02-10:

Ο πιο σίγουρος τρόπος για να λάβεις αγάπη, είναι να προσφέρεις αγάπη. Ο πιο γρήγορος τρόπος να χάσεις την αγάπη είναι να την κρατάς σφιχτά. Όμως, ο καλύτερος τρόπος για να χαίρεσαι την αγάπη είναι να την αφήνεις να πετά ελεύθερη. (Ντάισον)

Εκείνος που αγαπώ, θέλω να είναι ελεύθερος, ακόμα κι από μένα.(Λίντμπεργκ)

η αγάπη είναι ελευθερία και ανασταση ζωής.........για πάντα

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 14:32, 14-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
Ο πιο σίγουρος τρόπος για να λάβεις αγάπη, είναι να προσφέρεις αγάπη. Ο πιο γρήγορος τρόπος να χάσεις την αγάπη είναι να την κρατάς σφιχτά. Όμως, ο καλύτερος τρόπος για να χαίρεσαι την αγάπη είναι να την αφήνεις να πετά ελεύθερη. (Ντάισον)

Εκείνος που αγαπώ, θέλω να είναι ελεύθερος, ακόμα κι από μένα.(Λίντμπεργκ)

η αγάπη είναι ελευθερία και ανασταση ζωής.........για πάντα
Eντάξει.

Παράθεση

olibos2008 (Δέσποινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη olibos2008
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

H olibos2008 έγραψε στις 17:35, 14-02-10:

Όσο ο ένας σέβεται την ελευθερία του άλλου.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 18:50, 14-02-10:

αναλογως το ειδος της αγαπης.

η αγαπη προς τη μητερα μου για παραδειγμα δε θα παψει να υπαρχει ποτε.

η αγαπη που ερχεται μετα τον ερωτα δε μου εχει τυχει ποτε.

οποτε δε ξερω τι γινεται με αυτην απο προσωπικη πειρα.

φανταζομαι ομως οτι ακομα και μετα απο ενα χωρισμο η αγαπη δε μπορει να εξαφανιστει ετσι απλα. εξαρταται βεβαια και απο τους λογους του χωρισμου υποθετω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη love_angel : 14-02-10 στις 18:51. Αιτία: ολα ειναι περαστικα στη ζωη!!
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 23:44, 15-02-10:

Η αγαπη αν ειναι πραγματικη διαρκει για παντα, αν οχι χανεται με το περασμα του χρονου. Τελος.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 00:52, 16-02-10:

Εντάξει, για πάντα κρατάει η αγάπη, μη διαρρηγνύετε τα ιμάτια σας, καλό είναι να "πιστεύουμε" και σε κάτι που μπροστά του ο παντοδύναμος θεός-χρόνος, υποκλίνεται σιωπηλά! Δίνει κουράγιο, συντηρεί την ελπίδα, και κυρίως κάνει να νοιώθεις ότι είσαι ικανός για κάτι "άφθαρτο & αθάνατο" !!

Πως είπαμε το λένε...αγάπη; Α ναι....

Η ακολουθία, προς αποφυγή παρεξηγήσεων (εγώ το παιδί μου θα το αγαπώ για πάντα) είναι η παρακάτω...
e-steki--> Ανθρώπινες Σχέσεις--> Ερωτικές Σχέσεις--> Πόσο κρατάει η αγάπη;

Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chrisss
H chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 02:32, 16-02-10:

η αγαπη κραταει για παντα.αλλα δεν αρκει για να κρατησει δυο ανθρωπους μαζι....

χορηγε θετικης ενεργειας για μενα εισαι λαθος.δηλαδη οι γονεις μου που ερωτευτηκαν, κλεφτηκαν, εκαναν ενα παιδι, εζησαν 20 χρονια μαζι και τελικα χωρισαν, δεν αγαπηθηκαν???
νομιζω πως η αγαπη τους κρατησε τοσσα χρονια μαζι.

ααα και κατι αλλο
γινεται να αγαπας χωρις να εξαρτασαι???
γινεται να αγαπας χωρις να τρεμεις να μη χασεις????
γινεται να αγαπας χωρις να λαχταρας να σε αγαπαει και ο αλλος?????
(οι παλιες αγαπες πανε στον παραδεισο)

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 04:39, 16-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από chrisss

H αγαπη ειναι ελευθερια. Οι λεξεις εξαρτηση, τρεμουλο μοιάζουν ασυναρτητα με αυτην και με παραπέμπουν στον ερωτα η τον ενθουσιασμο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 16-02-10 στις 05:07.
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:36, 16-02-10:

Η αγαπη βασανιζει παντα γι αυτο το λογο, βαζεις πισω εσενα για να δινεις μονο χαρα σε καποιον αλλο. Οσο βασανιζει, αλλο τοσο γεμιζει.
Παντα ομως.. μα παντα επιστρεφεται. Αργα.. αλλα επιστρεφεται διπλασια.

Βασικο παραδειγμα μια Μανα. Δεν την ενδιαφερει αν το παιδι της της δωσει ποτε, αλλα οσα θα του δωσει.
Καπως ετσι μετρω την αγαπη, απο κει εχω την ιδεα της, σα βαση. Ειναι ιδιοτελης.
Εγώ πάλι μετά από αυτήν την ανιδιοτελή αγάπη που περιγράφεις κι εφόσον έδωσα κι έδωσα κι έδωσα περιμένοντας κάποια στιγμή να πάρω - επί ματαίω, οι άνθρωποι είναι εγωκεντρικά πλάσματα - έφτασα στο σημείο πια να θεωρώ οτι η αγάπη πρέπει μόνο να σε κάνει ευτυχισμένο. Δεν είναι λογικό να δίνεις περιμένοντας οτι θα πάρεις - αυτό είναι μόνο μια συναλλαγή. Αν σε γεμίζει σαν άνθρωπο μόνο να δίνεις, να το κάνεις. Αλλά όχι για άλλο λόγο.

Η αγάπη δεν επιστρέφεται. Κι αν επιστραφεί κάποτε, το πιθανότερο είναι οτι I won't give a f... for that love...

Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chrisss
H chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 13:28, 16-02-10:

χορηγε,
εισαι πολυ μεγαλη ποιητρια και εχεις πολυ μεγαλη καρδια!!!ειλικρινα σε θαυμαζω για οσα εγραψες!!!μπραβο!!!
απο μιας αποψης,καλα τα λες.μα κατι θελω να σου πω.

η αγαπη της μανας στο παιδι της ειναι αλλο πραγμα...ειναι αιωνια, ανιδιοτελης, ισοπεδοτικη....δεν υπαρχουν λεξεις να την περιγραψουμε
αν καποιος σε αγαπησει ποτε με αυτο τον τροπο τι να σου πω? αιωνια ευτυχισμενη θα σαι κ πολυ τυχερη.
για μενα αυτη η αγαπη ειναι η κορυφη.νομιζω πως πιο πολυ απο οσο αγαπαει η μανα το παιδι της δεν υπαρχει.
μια μανα θα εδινε τη ζωη της,θα εκοβε το χερι της,θα πουλουσε το κορμι της,θα υπεμενε τα παντα...

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 18:40, 16-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από chrisss
η αγαπη κραταει για παντα.αλλα δεν αρκει για να κρατησει δυο ανθρωπους μαζι....

χορηγε θετικης ενεργειας για μενα εισαι λαθος.δηλαδη οι γονεις μου που ερωτευτηκαν, κλεφτηκαν, εκαναν ενα παιδι, εζησαν 20 χρονια μαζι και τελικα χωρισαν, δεν αγαπηθηκαν???
νομιζω πως η αγαπη τους κρατησε τοσσα χρονια μαζι.

ααα και κατι αλλο

Αντε γιατι ολοι το θεωρουν ανασφαλεια αυτο -.-

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 19:04, 16-02-10:

η αγαπη της μανας στο παιδι της ειναι αλλο πραγμα...ειναι αιωνια, ανιδιοτελης, ισοπεδοτικη....δεν υπαρχουν λεξεις να την περιγραψουμε, για μενα αυτη η αγαπη ειναι η κορυφη.νομιζω πως πιο πολυ απο οσο αγαπαει η μανα το παιδι της δεν υπαρχει.
μια μανα θα εδινε τη ζωη της,θα εκοβε το χερι της,θα πουλουσε το κορμι της,θα υπεμενε τα παντα...
Από το δημοτικό μας μάθανε να μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα, έτσι λοιπόν άλλο πράγμα η αγάπη (και οι εκδηλώσεις της) για πλάσμα που δημιουργήθηκε στα σπλάχνα σου, κι άλλο μεταξύ ανθρώπων που συναντήθηκαν και γνωρίστηκαν ....εκ των υστέρων! Υπάρχει νομίζω μια μικρή ειδολογική διαφορά!

Η αγάπη της μάνας είναι αξιοθαύμαστη και υπερβατική, αλλά επίσης και....ορμέμφυτα ενστικτώδης, υφίσταται εξ αρχής, δεν υπόκειται σε παράγοντες και για να τελειώνουμε.... δεν έχει καμιά θέση σε τούτο το post!
Η αγάπη που εξετάζουμε, είναι το αποτέλεσμα εκτίμησης έμφυτων και επίκτητων χαρακτηριστικών και γνωρισμάτων ενός ατόμου, και η διάρκεια του στο χρόνο!!

Δεν μιλάμε για τη μαμά-κουκουβάγια....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 16-02-10 στις 19:09. Αιτία: αχ η αγάπη που χάθηκε στη σκόνη....
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 21:45, 16-02-10:

Αν σε γεμίζει σαν άνθρωπο μόνο να δίνεις, να το κάνεις. Αλλά όχι για άλλο λόγο.
Φραση - κλειδί η πρώτη Χιμ.
Για ποιον αλλο λογο ομως να δίνεις 'αραγε?

Η αγάπη δεν επιστρέφεται. Κι αν επιστραφεί κάποτε, το πιθανότερο είναι οτι I won't give a f... for that love...
Διαφωνώ..Επιστρέφεται, ίσως όχι απο τα ίδια άτομα. Επιστρέφεται όμως. Εκεί νομίζω είναι το ''μυστικο''. Μόλις αντιληφθείς πως σου επιστρέφεται, μείνε κι απολαυσέ την. Τη δικαιούσαι.

Το θέμα όμως μιλά για την Αγάπη και μένει ανοιχτό να κάνει ο καθείς τις δικές του σκέψεις.
Μήπως να το διορθώναμε ή να επιτρέπαμε να αναφερθεί κι αυτή η ..ενστικτώδης αγάπη?
Θα ήταν άδικο να μην αναφερόταν, όταν είναι η πηγή που χεις πιεί νερό...

Παράθεση

BYG123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BYG123
Ο BYG123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O BYG123 έγραψε στις 21:50, 16-02-10:

Εγω παλι πιστευω πως η αγαπη για να ειναι αγαπη πρεπει να κραταει αιωνια αλλιως δεν ειναι αγαπη.Βεβαια αυτο ειναι πολυ δυσκολο να συμβει καθως σημερα αυτον που αγαπαει δηλαδη δινει χωρις να περιμενει να παρει τον λεμε λαλακα οποτε ειναι ακομα πιο δυσκολο να το νιωσει καποιος.Παντος αμα υπαρχει και το εχει νιωσει καποιος πρεπει να ειναι πολυ ομορφο.Και οσο για την ανιδιοτελη αγαπη της μανας που λετε ολη του πατερα ειναι πιο μεγαλη(η αγαπη) αντε γιατι πια με αυτη την μανα

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 22:08, 16-02-10:

Το θέμα όμως μιλά για την Αγάπη και μένει ανοιχτό να κάνει ο καθείς τις δικές του σκέψεις.
Μήπως να το διορθώναμε ή να επιτρέπαμε να αναφερθεί κι αυτή η ..ενστικτώδης αγάπη?
Θα ήταν άδικο να μην αναφερόταν, όταν είναι η πηγή που χεις πιεί νερό...
Δεν το απαγόρεψα, πως θα μπορούσα άλλωστε, μια επισήμανση έκανα γιατί μόνο απλή αναφορά δεν ήταν αυτά που διάβασα παραπάνω, αλλά παρέκκλιση της απόκλισης από το ζητούμενο!
Και αυτό από μόνο του δεν είναι κακό, αλλά όταν μπλέκει κανείς την μητρική αγάπη τόσο επίμονα και της αναπέμπει ύμνους με αφορμή την ερωτική, πάμε....(εντελώς) "αλλού"!

Σαφές;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 16-02-10 στις 22:11. Αιτία: αχ αγάπη....αγάπη....αγάπη.... (άντε και κοντεύω τα 600 μηνύματα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:11, 17-02-10:

Φραση - κλειδί η πρώτη Χιμ.
Για ποιον αλλο λογο ομως να δίνεις 'αραγε?

Διαφωνώ..Επιστρέφεται, ίσως όχι απο τα ίδια άτομα. Επιστρέφεται όμως. Εκεί νομίζω είναι το ''μυστικο''. Μόλις αντιληφθείς πως σου επιστρέφεται, μείνε κι απολαυσέ την. Τη δικαιούσαι.
Υπάρχουν κι άλλοι λόγοι για να δίνεις: η ελπίδα οτι θα πάρεις. Όμως αυτό δεν είναι πια αγάπη. Η αγάπη δεν έχει εγωισμούς. Η αγάπη υπάρχει είτε ο άλλος είναι μαζί σου, είτε είναι μακριά, είτε αγαπά εσένα είτε αγαπά άλλον. Όταν δίνεις για να πάρεις, είναι μια εγωιστική αγάπη που ξεφεύγει από τον ορισμό της αγάπης.

Κι αν επιστρέφεται από άλλα άτομα, δε νομίζω να σε νοιάζει. Εγώ αγαπώ τον Α - τι με νοιάζει αν τελικά ο Β μου δώσει αγάπη;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:59, 17-02-10:

Καταρχας για ποια αγαπη μιλαμε?
Λογω της κατηγοριας στην οποια βρισκεται το θεμα θεωρω πως αναφερομαστε στην ερωτικη αγαπη...
Η οποια ομως ειναι ποια? Αυτο που νοιωθουμε οταν ειμαστε ερωτευμενοι? Ή για κεινο το συναισθημα που ερχεται μετα τον ερωτα και πολλοι το εχουν παραλληλισει με την "αδελφικη", "φιλικη" αγαπη, οπου οι καταστασεις που εχεις περασει με καποιον, η συνηθεια (της οποιας η δυναμη ειναι και τεραστια), η τρυφεροτητα, το δεσιμο μας κανουν να "ποναμε", να νοιαζομαστε για τον ανθρωπο που εχουμε διπλα μας και ειχαμε αισθανθει για καποιο χρονικο διαστημα χ πολυ εντονα συναισθηματα (ερωτα, παθος κ.ο.κ)?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Marianiki21

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους