Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,013 μέλη και 2,415,486 μηνύματα σε 75,309 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 609 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσο κρατάει η αγάπη;

Mike

Νεοφερμένος

Ο Mike αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Mike έγραψε: στις 12:26, 11-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Η αγάπη σίγουρα μπορεί να κρατήσει για πάντα.
Μπορεί ο έρωτας να φαίνεται να "αργοσβήνει" κάποιες φορές αλλά είναι στο χέρι του ζευγαριού να διατηρήσει αυτή τη φλόγα.
Αν αρχήσει να σβήνει, δύσκολα ξαναζεστένετε, τουλάχιστον σε υγιές κλήμα!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε: στις 12:31, 11-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mike
Αν αρχήσει να σβήνει, δύσκολα ξαναζεστένετε, τουλάχιστον σε υγιές κλήμα!!
Κάποιες φορές ζεσταίνεται και πολύ μάλιστα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε: στις 12:42, 11-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από NINJAKI
Δεν υπάρχει αγάπη.

Η αγάπη υπάρχει...Αγαπάω έναν άνθρωπο από τα 15 μου...και αν με ρωτήσεις μετά από μμμ... 9 χρόνια που έχουν περάσει πλέον, θα σου πω ότι ακόμα τον αγαπάω

Απλά η αγάπη πολλές φορές δεν φτάνει για να σταθεί μια σχέση αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει
Παράθεση

krisnamourti

Νεοφερμένος

Ο krisnamourti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O krisnamourti έγραψε: στις 21:24, 02-10-09:

Εμείς οι άνθρωποι έχουμε μια τάση να πραγματευόμαστε την αγάπη σαν καραμέλα. Τι είναι αγάπη; Μπορούμε να την ορίσουμε; Είναι θετικά συναισθήματα για έναν άνθρωπο με το οποίο ταιρίαζουμε απόλυτα με τον οποίο είμαστε ερωτευμένοι; Είναι κάτι απροσδιόριστο λεκτικά αλλα τόσο προσδιορισμένο βιωματικά...γιατί αγαπάμε; Ο άνθρωπος έχει ανάγκη να τον αγαπούν και να κρατά αυτη η αγάπη.Γιατί μέσα από την αγάπη αναπτύσσεται πνευματικά. Η ψυχή μας όπως και το σώμα μας έχει άναγκη ενέργεια και η ενέργεια της ψυχής είναι η αγάπη. Μια αγάπη μπορεί να κρατήσει για πάντα όταν αναμεσά της δεν προβάλλεται ο εγωισμός. Η αγάπη μπλοκάρεται όταν εμείς μέσα σε μια σχέση προβάλλουμε συνεχώς τα εγώ μας.Οι σχέσεις έχουν γίνει κυριαρχία του ενός εγω πάνω στο άλλο εγω. Και τότε υπάρχει σύγκρουση με αποτέλεσμα να μην υπάρχει διάρκεια.Όταν αγαπάς πρέπει να δέχεσαι την πολικότητα του άλλου. Την θετική και αρνητική πλευρά του ατόμου γιατί αυτή η διττότητα είναι που τον κάνει άτομο. Όπως λέει και ο γκαίτε " όποιος τις αδυναμίες του αγαπημένου δεν τις νομίζει αρετές, δεν αγαπάει". Μέσα σε μια σχέση πρέπει να υπάρχει ειλικρίνεια γιατι μόνο έτσι μπορεί η αγάπη να στερεώσει και να αναπτυχθεί. Το λάθος μας έιναι ότι προβάλλουμε τα θέλω και τα πρέπει μας πάνω στον άλλον. Δεν τον βλέπουμε όπως είναι αλλά όπως θέλουμε και νομίζουμε ότι είναι μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο και τότε καταρρίπτεται η εικόνα του για εμάς. Και τότε υπάρχει ρήξη. Η αγάπη θέλει ειλικρίνεια και θάρρος. Χρειάζεται τόλμη να ρίξεις τα τείχη του εγωισμού σου και να αποκαλυφθείς στον άλλον όπως είσαι.Και να μην αφήνεις οχυρά. Μόνο τότε μπορεί να αναπτυχθεί η αγάπη και να στερεώσει.Είναι μια απόλυτα καθαρή ενέργεια...
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

poyka

Νεοφερμένος

H poyka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H poyka έγραψε: στις 12:16, 03-10-09:

Η αγάπη προυποθέτει εκτίμηση ειλικρίνεια σεβασμο διάθεση να μην αλλάξεις τον άλλο ακόμα και αν πλήττεσαι σε ένα βαθμό. Πρέπει να προσπαθούν και οι δύο με όποιο κόστος.
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε: στις 12:51, 03-10-09:

Αυτό που νοιώθω θα πεθάνει αφού πεθάνω εγώ, ώρες ώρες έτσι πιστεύω. Τα πικρά μου ή θυμωμένα λόγια είναι μόνο πρόσκαιρες απωθήσεις για να αντέξω το "θάνατο" στον οποίο αδικαιολόγητα με καταδίκασε σε μια ανύποπτη στιγμή κι ενώ όλα πήγαιναν μια χαρά.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stefanos09

Νεοφερμένος

Ο stefanos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O stefanos09 έγραψε: στις 14:31, 03-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey

Η αγάπη υπάρχει...Αγαπάω έναν άνθρωπο από τα 15 μου...και αν με ρωτήσεις μετά από μμμ... 9 χρόνια που έχουν περάσει πλέον, θα σου πω ότι ακόμα τον αγαπάω

Απλά η αγάπη πολλές φορές δεν φτάνει για να σταθεί μια σχέση αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει
Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω....μια αποτυχημένη σχέση επέρχεται όταν δεν υπάρχει αγάπη...(τουλάχιστον αυτή είναι η άποψή μου)νομίζω πως αυτή είναι ικανή να συμπληρώσει τα ελλείποντα.....δεν πιστεύω οτι είναι τυχαίο που η λέξη <αγαπώ> ξεκινάει απο το <α> και τελειώνει με το <ω>!!
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,951 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε: στις 15:09, 03-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Να διευκρινήσω:
Προσωπική άποψη και τίποτα παραπάνω:
Μια αγάπη μπορεί να κατήσει αιώνια αν δεν μπει στη διαδικασία της σχέσης.
αυτό προσωπικά μου ακούγεται σαν να λες <<ένα ράφι μπορεί να κρατήσει για πάντα χωρίς βιβλία πάνω του>> . Σίγουρα , αλλά τι νόημα θα έχει αφού φτιάχτηκε για να κρατάει βιβλία ;

π.σ. παραέγινα συναισθηματικούλης . Πάω να δω ματς και να πιω μπύρα

έντιτ : δεν έχει ούτε ματς ούτε μπύρα . Δεν φταίω εγώ
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,625 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 15:32, 03-10-09:

Δεν πρεπει να συγχεουμε ερωτα με αγαπη!
Ο ερωτας ειναι το αρχικο σταδιο, ενα πυροτεχνημα εγωισμου και παθους που ερχεται και σβηνει, αν ειναι δυνατος να αντεξει στο χρονο και τις κακουχιες και φυσικα αυτο ναναι αμοιβαιο και πο τους δυο μετεχοντες τοτε περνα στο τελικο σταδιο που ειναι και το σταδιο της αγαπης κι εχω να συ πως πως το σταδιο αυτο δεν σταματα ποτε, εχει ναι μεν εναρξη αλλα δεν εχει τελος!η αγαπη ειναι μια, ιδιοτελης κι ερχεται και στεκεται εκει, ανυποτακτη χωρις να ζητα ανταλλαγματα χωρις να διαπραγματευεται.
συνεπως αυτο που νιωθεις ναχει φυγει δεν ειναι αγαπη αλλα ο ερωτας που οπως εχουμε ξαναπει δεν εχει μετρα και σταθμα, δεν ελεγχετα δεν κοντρολαρεται, δε μαζευεται και δε σιωπα.
η αγαπη ειναι νωχελικη, ταπεινη, σιωπηλη και θυσιας!
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 668 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε: στις 17:57, 03-10-09:

δεν πιστεύω οτι είναι τυχαίο που η λέξη <αγαπώ> ξεκινάει απο το <α> και τελειώνει με το <ω>!!
Και το απωθω το ιδιο..

Οποτε μαλλον ειναι τυχαιο..
12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε: στις 18:40, 03-10-09:

jrot6 well said
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε: στις 19:22, 03-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από stefanos09
Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω....μια αποτυχημένη σχέση επέρχεται όταν δεν υπάρχει αγάπη...(τουλάχιστον αυτή είναι η άποψή μου)νομίζω πως αυτή είναι ικανή να συμπληρώσει τα ελλείποντα.....δεν πιστεύω οτι είναι τυχαίο που η λέξη <αγαπώ> ξεκινάει απο το <α> και τελειώνει με το <ω>!!
'Εχεις άλλα βιώματα κι εγώ αλλά...
Τουλάχιστον όταν αγαπώ...αγαπώ...
Απλά η αγάπη αλλάζει...από ερωτική γίνεται φιλική...και υπάρχει αυτό το νοιάξιμο, αυτό το θέλω να είναι καλά...αυτό το χαίρομαι όταν μαθαίνω ότι είναι καλά και έχει κατακτήσει τους στόχους του...(και όχι δεν γίνεται από την μία μέρα στην άλλη εννοείται )

Μπορεί κι εγώ να μπερδεύω την αγάπη με όλες αυτές τις λέξεις...
Ποιος ξέρει;

Αλλά ακόμα πιστεύω ότι η αγάπη δεν τα μπορεί όλα και δεν τα κατακτά όλα...
Δεν με εκφράζουν τα ρομαντικά κλισέ του χόλιγουντ κι ας γίνομαι σκληρή...
'Η δεν μπορώ να δεχτώ ότι επειδή μία σχέση χάλασε δεν αγάπησα (γιατί το αν αγαπήθηκα το ξέρει ο άλλος μόνο πραγματικά)....βασικά δεν μπορώ να διαγράψω τα πάντα, ότι ένιωσα να σβηστούν επειδή για χ, ψ λόγους δεν είμαστε απλά μαζί...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε: στις 20:46, 03-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey

Γιατί δε φτάνει η αγάπη για να σταθεί μια σχέση; Τι άλλο χρειάζεται απαραίτητα;
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε: στις 20:57, 03-10-09:

Επικοινωνία, επαναχωρίσεις, συμβιβασμοί...
Κατάλληλες συνθήκες ή δύναμη να τις δημιουργήσεις....

Ένα απλό παράδειγμα... σχέση από απόσταση...π.χ. Ελλάδα- Αγγλία...
Όσο και να αγαπάς και να προσπαθείς... δεν σημαίνει ότι θα τα καταφέρεις....
Προσπαθείς πάντα για το καλύτερο όταν αγαπάς...έχεις το πιο σημαντικό "κίνητρο" για να προσπαθήσεις...
Αλλά υπάρχουν και δυσκολίες... που άλλους τους λυγίζουν περισσότερο και άλλους λιγότερο...
'Ανθρωποι είμαστε με αδυναμίες...
Το ότι ένα ζευγάρι δεν τα κατάφερε...δεν σημαίνει όμως ότι δεν αγαπήθηκε...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε: στις 21:13, 03-10-09:

Ναι, πράγματι ισχύουν όλα αυτά.
Από την άλλη μεριά όμως, όταν αγαπάς έναν άνθρωπο, τα συναισθήματά σου σε μεγάλο βαθμό δεσμεύονται και δυσκολεύεσαι να κάνεις κάτι με ένα άλλο άτομο. Συνεπώς, ακόμα κι αν υπάρχουν οποιουδήποτε είδους δυσκολίες που εμποδίζουν τη δημιουργία ή τη διατήρηση μιας σχέσης , το γεγονός ότι αγαπάς, σε εμποδίζει να αποδεσμευτείς πλήρως συναισθηματικά ή αλλιώς σε ωθεί να ελπίζεις έστω.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη princess : 03-10-09 στις 21:21.
Παράθεση

nagia

Νεοφερμένος

H nagia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H nagia έγραψε: στις 16:07, 23-10-09:

Μια σχέση κάνει τους κύκλους της... Ερωτας, επικοινωνία, μετά αγάπη, ένταση, απόμακρυνση και στο τέλος αναζωπύρωση αν υπάρχει αληθινή αγάπη αντί της διάλυσης. Μια αγάπη μπορεί να κρατήσει για πάντα αρκεί να το θέλουν και οι δύο. Γιατί αν είναι μονόπλευρο στο τέλος πιστεύω δηλητηριάζεται η αγάπη που νιώθει μόνο ο ένας.
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε: στις 15:03, 21-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Μου θύμισες μια φράση από τον Ειρηνικό Πολεμιστή:

-If you don't get what you want, you suffer.
And even when you get exactly what you want, you still suffer,
because you realize you can't hold on to it forever...

Μπορείς να κάνεις τα πάντα για έναν άνθρωπο και να το σέβεται και να κάνει κι αυτός το ίδιο, αλλά παρ' όλ' αυτά να σας χωρίσει... ο θάνατος.

Ο φόβος της απώλειας πάντα υπάρχει. Και το μόνο φάρμακο είναι η ...στιγμή.
Και ποιός λέει ότι δεν υπάρχει το "για πάντα" ; Μέχρι το θάνατο σημαίνει για πάντα. Σ'αυτή τη ζωή μιλάμε για πάντα. Αμήν. Και ουαί στους απόλυτους και αυτοκαταστροφικά ξεροκέφαλους σαν κι εμένα που θα το πιστεύουν αυτό για πάντα.
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,040 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 15:20, 21-01-10:

..και σκέψου να βρεις μια γυναίκα που να σ' αγαπά για πάντα και μετά από Χ χρόνια να συνειδητοποιήσεις ότι σου πέρασε...

Πάντως -για να μην νομίζετε ότι έχουμε βγει εκτός θέματος - Ιδού κυρίες μου: Υπάρχουν άνδρες που θα 'θελαν να σας αγαπούν με όλη τη δύναμη της ψυχής τους, για πάντα!
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε: στις 16:01, 21-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
..και σκέψου να βρεις μια γυναίκα που να σ' αγαπά για πάντα και μετά από Χ χρόνια να συνειδητοποιήσεις ότι σου πέρασε...

Πάντως -για να μην νομίζετε ότι έχουμε βγει εκτός θέματος - Ιδού κυρίες μου: Υπάρχουν άνδρες που θα 'θελαν να σας αγαπούν με όλη τη δύναμη της ψυχής τους, για πάντα!
Σ'αυτή την περίπτωση πώς θα μάθαινα αν με αγαπάει για πάντα ; Δεν έχω ψυχή πια νομίζω. Ευχαριστώ πάντως.
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,983 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 16:03, 21-01-10:

Νομίζω οτι η έκφραση "αγάπη για πάντα" είναι πλεονασμός, όπως λέμε "επαναλαμβάνω ξανά".

Η αγάπη, αν είναι αληθινή, κρατάει εξ ορισμού για πάντα.

Οπότε προσωπικά αναζητώ κάποιον που απλά θα με αγαπά.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια