Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,818 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θέλω να κόψω το κάπνισμα - Ημερολόγιο Απεξάρτησης!

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 00:26, 30-01-06:

Λοιπόν θα σας πω κάτι αλλά δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος....
(αν δεν είναι, pls admins αλλάξτε του θέση )

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ!!!

Οι λόγοι.... καταρχάς η υγεία μου (που προς το παρόν είναι ΑΚΟΜΑ μια χαρά αλλά για πόσο άραγε ακόμα? )
κατά δεύτερον.... θέλω σύντομα να κάνω και ένα παιδί.... εγκυμοσύνη και τσιγάρο.... δεν λέει... με τίποτα! όχι για μένα τέλος πάντων....
τρίτον και τελευταίο... βαρέθηκα ρε αδερφέ να πληρώνω κερατιάτικα μια κατοστή ευρώ το μήνα (και θα ανέβει κι άλλο) για ένα ****εθισμό μου....

έχω ακούσει για κάτι αυτοκόλλητα νικοτίνης.... ξέρει κάποιος κάτι να μου πει με σιγουριά? λειτουργούν? τα έχει δοκιμάσει κάποιος από εμάς ή κάποιο πολύ οικίο πρόσωπο σε εμάς?

tks

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 08:15, 30-01-06:

μπράβο κουέ μου, σωστή η απόφασή σου.. και κουράγιο

Τώρα για τους τρόπους να το κόψεις, αυτό εξαρτάται αποκλειστικά από σένα και από το πόσο σταθερή θα είσαι στην απόφασή σου. Όλα δουλεύουν, ακόμα και οι τσίχλες νικοτίνης (εκτός και αν έχεις μασέλα, οπότε δε λέει). Μην ξανααγοράσεις πακέτο. Ζήτα υποστήριξη από οικεία και φιλικά πρόσωπα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 10:13, 30-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ

Οι λόγοι.... καταρχάς η υγεία μου (που προς το παρόν είναι ΑΚΟΜΑ μια χαρά αλλά για πόσο άραγε ακόμα? )
κατά δεύτερον.... θέλω σύντομα να κάνω και ένα παιδί.... εγκυμοσύνη και τσιγάρο.... δεν λέει... με τίποτα! όχι για μένα τέλος πάντων....
τρίτον και τελευταίο... βαρέθηκα ρε αδερφέ να πληρώνω κερατιάτικα μια κατοστή ευρώ το μήνα (και θα ανέβει κι άλλο) για ένα ****εθισμό μου....

έχω ακούσει για κάτι αυτοκόλλητα νικοτίνης.... ξέρει κάποιος κάτι να μου πει με σιγουριά? λειτουργούν? τα έχει δοκιμάσει κάποιος από εμάς ή κάποιο πολύ οικίο πρόσωπο σε εμάς?

tks
Καλή μου Κουέ..... Το τσιγάρο δυστυχώς ή ευτυχώς κόβεται μόνο μαχαίρι. Τα αυτοκόλλητα, οι τσιχλίτσες και γενικά όλα αυτά τα σκευάσματα δεν έχουν αποτέλεσμα αν δεν βάλεις την θέλησή σου και το μυαλό σου να φανούν δυνατότερα από την "ανάγκη" σου για τσιγάρο. Περισσότερο θα σου λείπει το τσιγάρο σαν κίνηση, παρά σαν γεύση. Γνώμη μου, προμηθεύσου κομπολογάκι και μπεγλέρι!

Καλή επιτυχία!!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 08:21, 31-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Καλή μου Κουέ..... Το τσιγάρο δυστυχώς ή ευτυχώς κόβεται μόνο μαχαίρι. Τα αυτοκόλλητα, οι τσιχλίτσες και γενικά όλα αυτά τα σκευάσματα δεν έχουν αποτέλεσμα αν δεν βάλεις την θέλησή σου και το μυαλό σου να φανούν δυνατότερα από την "ανάγκη" σου για τσιγάρο.
Γιατί είσαι τόσο απόλυτη; προσπάθησες να δοκιμάσεις κάποια απο τους παραπάνω τρόπους;
Καλλίτερα σε νεο θέμα ... τι λες;

Παράθεση

ka-li

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ka-li
H ka-li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H ka-li έγραψε στις 09:19, 31-01-06:

tks
Καταρχάς μπράβο, σωστή απόφαση!!!

Ο φίλος μου κόβει αυτή την περίοδο το τσιγάρο με αυτοκόλλητα νικοτίνης. Είναι η δεύτερη φορά (την πρώτη το έκοψε μαχαίρι) και λέει ότι είναι σαφώς καλύτερα τώρα από άποψη συμπτωμάτων δηλαδή, το Σάββατο πέρασε στο δεύτερο βήμα και όλα βαίνουν ομαλά.

Σε ενδιαφέρει να σου γράψω αναλυτικά για τα βήματα και την διάρκεια της θεραπείας; Αλλιώς να μην μακρυγορώ... Πρέπει να ρωτήσω γιατί δεν τα θυμάμαι και πολύ καλά .

Περιμένω

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 10:33, 31-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από ka-li
Σε ενδιαφέρει να σου γράψω αναλυτικά για τα βήματα και την διάρκεια της θεραπείας; Αλλιώς να μην μακρυγορώ... Πρέπει να ρωτήσω γιατί δεν τα θυμάμαι και πολύ καλά .
Περιμένω
Νομίζω ότι θα είχε πολυ ενδιαφέρον κάτι τέτοιο όχι μόνο για την KE αλλά και για τα υπόλοιπα μέλη ... Αν έχεις χρόνο, διάθεση και θέληση θα σου προτείνα να γράψεις αναλυτικά τα βήματα για αυτό το θέμα

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 10:44, 31-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Γιατί είσαι τόσο απόλυτη; προσπάθησες να δοκιμάσεις κάποια απο τους παραπάνω τρόπους;

Δυστυχώς ναι και τα αποτελέσματα ήταν τραγικά. Είχα διαρκώς στο μυαλό μου το αυτοκόλλητο και το κατά πόσο μου κόβει τη διάθεση για τσιγάρο, και εν συνεχεία ήθελα πολύ περισσότερο να καπνίσω..... Πετώντας τα αυτοκόλλητα στα σκουπίδια ξετίναξα ένα πακέτο μέσα σε χρόνο dt!!!!

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 11:32, 31-01-06:

Αν το καταφέρεις μπράβο σου! Εγω το έχω κόψει σχεδόν δυο χρόνια και κάπνιζα 11!. Το βασικό είναι να το θέλεις αρκετά, το 70% έλλειψης νικοτίνης περνάει μέτα τις 3 πρώτες μέρες, αυτές είναι και οι πιό δύσκολες. Μην εθίζεις τον ευατό σου σε τσίχλες νικοτίνης καθώς καλύτερα να αποκοπείς απο τον εθισμό γρήγορα παρά να διαιονίζεις μια κατάσταση.
Το πακέτο να το έχεις κοντά σου και να μην το παρουσιάζεις σαν κάτι απαγορευμένο στην τελική μην ανέχεσαι κάτι να σου ορίζει την ζωή και πεισμωσε με τον ευατό σου.
Αν ανέχεσε μια άσχημη συνήθεια να είναι πιο δυνατή απο την προσωπικότητα σου συνέχιζε να καπνίζεις.
Πάρε τσίχλες με γευση κανέλας και να τις έχεις πάντα μαζί σου, η κίνηση του να βγάζεις και ειδικά η πικρή γευση της κανέλας στο στόμα σου είναι ανάλογη του τσιγάρου.
όταν σου έρχεται ανάγκη για να ανάψεις, να ξέρεις ότι κρατάει κάποια λεπτα και όχι για πάντα, μέρα με την μέρα η ανάγκη μειώνετε και βλέπεις απο το πρώτο 24ωρο σημαντικές αλλαγές σε όλες τις λειτουργίες του οργανισμού σου (γευση, όρεξη, όσφρηση, σεξ κτλ) όλες οι λειτουργίες σου αυξάνονται απο 5 - 20%.
Ότι άλλο βρω η θυμηθώ θα στο γράψω, εγω πάντως κέρδισα πάρα πολλά κόβοντας το κάπνισμα κάντο αξίζει

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 12:16, 31-01-06:

μόλις μου το έστειλαν με μαιλ, μπορεί να σας ενδιαφέρει

http://el.help-eu.com/pages/index-8.html

Παράθεση

ka-li

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ka-li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H ka-li έγραψε στις 13:41, 31-01-06:

Τα αυτοκόλλητα νικοτίνης τα χρησιμοποιείς σε τρία βήματα ανάλογα με την περιεκτικότητα που έχουν σε νικοτίνη.
  • Βήμα 1ο: διαρκεί έως και 8 εβδομάδες, περιεκτικότητα σε νικοτίνη 15mg/patch. 7 patches σε κάθε κουτί, κόστος κουτιού 14 ευρώ
  • Βήμα 2ο: διαρκεί έως και 2 εβδομάδες, περιεκτικότητα σε νικοτίνη 10mg/patch. 7 patches σε κάθε κουτί, κόστος κουτιού 13 ευρώ
  • Βήμα 3ο: διαρκεί έως και 2 εβδομάδες, περιεκτικότητα σε νικοτίνη 5mg/patch. 7 patches σε κάθε κουτί, κόστος κουτιού δεν ξέρω ακόμη
Η διαδικασία έχει ως εξής: κάθε πρωί κολλάμε το αυτοκόλλητο στο μπράτσο ή το ισχίο ή το στήθος σε περιοχή που δεν έχει τρίχες. Η δράση του διαρκεί 16 ώρες. Δεν το φοράμε όταν κοιμόμαστε. Όταν τοποθετείται αυξάνεται η θερμοκρασία στην περιοχή με αποτέλεσμα να αισθανόμαστε κάψιμο και φαγούρα. Αφού αφαιρεθεί η περιοχή μπορεί να είναι λίγο ερεθισμένη. Ποτέ δεν βάζουμε πάνω από ένα αυτοκόλλητο την ημέρα και ποτέ δεν καπνίζουμε έαν το φοράμε. Υπάρχει κίνδυνος δηλητηρίασης από υπερδοσολογία. Η συνολική χρήση του καλό είναι να μην υπερβαίνει τους τρεισήμιση μήνες. Αυτά (περίπου ) γράφει το χαρτάκι στις ελληνικές συσκευασίες, για περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://www.nicorette.com.au/default.cfm
Αν είναι διαφήμιση και δεν επιτρέπεται ας το αφαιρέσει κάποιος υπεύθυνος.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:45, 01-02-06:

σας ευχαριστώ όλους και ιδιαίτερα τον Γιάννη και την ka-li....
είμαι ένα βήμα πιο κοντά στην μεγάλη απόφαση....
σύντομα θα σας ανακοινώσω ΕΔΩ ότι ξεκινάω την προσπάθεια

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 15:07, 01-02-06:

σας ευχαριστώ όλους και ιδιαίτερα τον Γιάννη και την ka-li....
είμαι ένα βήμα πιο κοντά στην μεγάλη απόφαση....
σύντομα θα σας ανακοινώσω ΕΔΩ ότι ξεκινάω την προσπάθεια
Θα σου έρθει ο λογαριασμός στο τέλος!
Πάντως απο την μέρα που θα ξεκινήσεις να το κόβεις θα ήθελα να προγραμματίζεις να μιλάμε καθημερινά έτσι ώστε να μπορώ να σε βοηθήσω όσο το δυνατόν περισσότερο, έχω βρεθεί στην θέση σου και μπορώ να σου λέω τα θετικά που κρίβει μια τέτοια κίνηση.
Αν θέλεις εγω είμαι διαθέσιμος!

Παράθεση

ka-li

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ka-li έγραψε στις 15:49, 28-02-06:

Γράφω για να σας πω ότι δεν δοκιμάσαμε (τι λέω τρομάρα μου-άλλος παιδευόταν) το τρίτο βήμα γιατί ο καλός μου αποφάσισε ότι είχε απεξαρτητοποιηθεί και δεν χρειαζόταν. Μέχρι τώρα όλα καλά.

Ένας ακόμη μη-καπνιστής στην Ελλάδα!!! Πού θα πάει κάποτε θα κερδίσουμε !!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Puff_Daddy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Puff_Daddy
Ο Puff_Daddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O Puff_Daddy έγραψε στις 17:08, 01-03-06:

http://www.nosmoking.gr/kopsimo.htm

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 19:41, 01-03-06:

Το προβλημα σου ειναι καθαρα και απολυτα ψυχολογικο και νοητικο.Ενας τροπος για να κοψεις το καπνισμα ειναι να ασχοληθεις με κατι που να το αγαπας αρκετα και να κοιταζεις να γεμιζεις τις ωρες με χαρα και δημιουργικοτητα.Με αλλα λογια να ξεχνας οτι καπνιζεις

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:47, 01-03-06:

Για εμενα το θεμα δεν ειναι το απλο ωστε να προσπαθουμε να το λυσουε με στερεοτηπες λυσεις

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:47, 12-03-06:

Λοιπόν.... σας το είχα υποσχεθεί.... και ήρθε η ώρα του

Είμαι καπνίστρια 20 χρόνια και οδεύω στο 2ο 24ωρο που δεν έχω ανάψει τσιγάρο

Η τελική απόφαση ήρθε εντελώς ξαφνικά (σε συνδιασμό με ένα πόνο στο στήθος που ένοιωσα η αλήθεια είναι ) και έχω ακόμα τα τσιγάρα μου στην τσέπη του μπουφάν μου (κατι που ομολογώ ότι με βοηθάει)

ΕΚΟΨΑ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΛΟΙΠ0Ν!!!! με τη μέθοδο του... ΜΑΧΑΙΡΙ

Πρέπει να σας πω ότι είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ απ όσο πίστευα....
Νόμιζα ότι θα με πιάνουν κρίσεις, νεύρα και διάφορα άλλα κουλά....
Είμαι αρκετά καλά και είναι μόνο κανα δυο οι φορές που άρχισα να παίζω τα δάχτυλα μου μηχανικά και με πολύ ένταση γιατί κάτι μου έλειπε.... πήρα ένα μπεγλεράκι και όλα κομπλέ

Πρέπει να σας πω ότι σε αυτή μου την προσπάθεια με βοηθήσατε όλοι πάρα πολύ (εκτός απ τον Γιάννη και την Ka-li να προσθέσω και τον puff dadi με το υπέροχο site που μου έδωσε που επίσης με βοήθησε )

Επίσης οφείλω να ομολογήσω ότι είναι μεγάλη βοήθεια το γεγονός ότι ο σύντροφος και συγκάτοικος μου είναι ΠΡΩΗΝ καπνιστής

ουφ αυτά.....

είναι ωραίο να μη σκας κάθε μέρα 3 ευρώ για τσιγάρα!
είναι ωραίο που σιγά σιγά η όσφριση μου είναι πιο καλή....

Είναι ΤΕΛΕΙΟ που ξέρω ότι μπορώ ΝΑ ΜΗΝ ΕΞΑΡΤΩΜΑΙ απ την νικοτίνη και το κάνω με δική μου ΑΠΟΦΑΣΗ και όχι την επισήμανση κάποιου γιατρού!
Είναι τέλειο να βλέπεις ΠΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ!!!!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 12:29, 12-03-06:

σε προσλαμβάνω για μοντέλο, στις εκστρατείες που θα κάνουμε κατά του καπνίσματος

μπράβο κουέμ.

Παράθεση

diddle

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη diddle
H diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H diddle έγραψε στις 13:13, 12-03-06:

Μπράβο Κουε!!Συνέχισε έτσι!!!
3ευρώ την ημέρα έ??Επί 30 ημέρες το μήνα, επί 12 μήνες τον χρόνο!1080ευρώ!!Αρχισε να σκέφτεσαι από τώρα τι ωραία συνολακια θα τσακίσεις στα μαγαζιά στο τέλος του χρόνου ως επιβράβευση που θα τα έχεις καταφέρει!

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 13:59, 12-03-06:

Άμα θέλει κάποιος να κόψει το κάπνισμα πρέπει να το θέλει πραγματικά αλλιώς ότι και να παίρνει(nicorette κλπ)δε θα τα καταφέρει γιατί πολύ απλά δε θέλει(γενικά μιλάω)

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 14:14, 12-03-06:

Μπράβο

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 02:27, 16-07-06:

ήθελα να θυμηθώ πότε έκοψα το κάπνισμα....
καλή φάση που το είχα γράψει εδώ... θα το έχω πάντα σαν ημερολόγιο χεχεχε

συνειδητοποίησα λοιπόν ότι έκλεισα 4 μήνες χωρίς ούτε τζούρα!!!

νοιώθω πραγματικά υπέροχα!!!!

και ναι.... οπως είπα και στις αρχές... τελικώς μου φάνηκε πολύ πιο εύκολο απ όσο πίστευα ότι θα είναι (απ όσα είχα ακούσει)
Ισως να το ήθελα πάρα πολύ πραγματικά...
Πρέπει να σας πω ότι τώρα αν μου μυρίσει από πολύ κοντά αναμένο τσιγάρο ή ανάσα κάποιου που μόλις έχει καπνίσει μου έρχετε κάτι σε αναγούλα

Β'εβαια δεν έγινα η φανατική αντικαπνίστρια και δεν σκοπεύω να γίνω...
Θεωρώ ότι όλοι κάνουμε τις επιλογές μας και κάποια στιγμή... καλώς η κακώς... πληρώνουμε και το τίμημα τους

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 02:30, 16-07-06:

Να προσεξεις ομως μην το ξανα αρχησεις.Και ο πατερας μου το ειχε κοψει, ελεγε οτι αιστανοτανε πολυ ωραια αλλα πανω στο 6μηνο το αρχισε παλι...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 02:32, 16-07-06:

Δεν παίζει αυτό σε μένα....
θα πρέπει να μου κάνουν λοβοτομή για να αρχίσω πάλι το κάπνισμα!!!

Ειδικά με όλα αυτα που βλέπω με τη μητέρα μου.... ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ να αρχίσω πάλι το κάπνισμα!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 02:33, 16-07-06:

Καλο στον εαυτο σου κανεις και μακαρι να το συνεχεισεις

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη drunk
H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H drunk έγραψε στις 19:32, 30-07-06:

Ti έγινε με αυτό το θέμα ? ΚΕ το κοψες τελικά ?

Εντιτ : οκ τώρα είδα όλο το ποστ.'ετσι.Κανένα ιδιαίτερο τρικ που εφάρμοσες ? Δε σου λείπει ΚΑΘΟΛΟΥ τώρα ? Ούτε καν σε στιγμές-στιγμές ? Τα σωματικά συμπτώματα στέρησης τού πρώτου καιρού πώς τα καταπολέμησες ?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drunk : 30-07-06 στις 19:36.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 20:08, 30-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από plain
Τα σωματικά συμπτώματα στέρησης τού πρώτου καιρού πώς τα καταπολέμησες ?
Ποια ειναι αυτα τα συμπτωματα;

Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη drunk
H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H drunk έγραψε στις 20:44, 30-07-06:

Ανάλογα τον οργανισμό exp είναι αυτά τα συμπτωματα (ίσως κάποιοι να μην έχουν και καθόλου .)
Μερικά από τα συμπτωματα που έχω δει εγώ σε δικούς μου ανθρώπους που επιχείρησαν να το κόψουν είναι :Τρομερά ευερέθιστο νευρικό σύστημα(το οποίο δεν είναι πε΄ριεργο αν σκεφτείς ότι η νικοτίνη έχει καταπραυντική δράση ) ,κατά κύματα κρίσεις κλάμματος (το οποίο οφείλεται στο νευρικό σύστημα υποθέτω κι αυτό), υπνηλία .Το πόσο εντονα είναι αυτά και πάλι ποικίλλει από άτομο σε άτομο.Και φυσικά όσο περνάει ο καιρός ατονούν (μέσος όρος 1-2 βδομάδες ).

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 06:25, 31-07-06:

μπραβο καλο μου, ευχομαι να τα καταφερεις!
τα αυτοκολλητα νικοτινης ειναι καλη φαση, τα δοκιμαζει ενας γνωστος μου που ειναι στην ιδια φαση με σενα, σε συνγυασμο με 3-4 τσιγαρα την ημερα, (σταδιακα μειωνει)..εκανε πανω απο πακετο την ημερα!
γιατι δε τα δοκιμαζεις και μονη σου να δεις?

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 06:26, 31-07-06:

α καλα, κι εγω τωρα ειδα ολο το ποστ.
μπραβο που το κοψε καλο μου!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:50, 31-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από plain
Εντιτ : οκ τώρα είδα όλο το ποστ.'ετσι.Κανένα ιδιαίτερο τρικ που εφάρμοσες ? Δε σου λείπει ΚΑΘΟΛΟΥ τώρα ? Ούτε καν σε στιγμές-στιγμές ? Τα σωματικά συμπτώματα στέρησης τού πρώτου καιρού πώς τα καταπολέμησες ?
Σας ευχαριστώ
Το βασικό για να κόψει κάποιος το κάπνισμα είναι να το θέλει πραγματικά...
Εγώ το επεξεργαζόμουν πολύ καιρό στο μυαλό μου δεδομένου ότι έλεγα ότι για να κάνω παιδί... θέλω να κόψω το κάπνισμα πρώτα
Ήθρε ταυτόχρονα και η πολύ σοβαρή ασθένεια της μητέρας μου απ το χρόνιο κάπνισμα και έδεσε το κερασάκι...

Τα συμπτώματα της στέρισης ήταν νεύρα ως επί το πλείστον και μεγάλη αμηχανία στα χέρια.... δεν είχα τι να κάνω τα δάχτυλα μου! ΕΕΕ 20 χρόνια συνήθεια... δεν είναι και λίγο!

Τα νεύρα τα αντιμετώπισαν οι γύρω μου με υπομονή
Ενημέρωσα τους πάντες ότι έχω κόψει το κάπνισμα και... τους ζήτησα την υπομονή τους
Τα χέρια μου τα μπάλωσα με ένα μπεγλέρι....
Υπήρξε και ένας αυτοματισμός που με βοήθησε πολύ... κάθε μα κάθε φορά που ήθελα να ανάψω τσιγάρο... έπινα καπάκια μονορούφι ένα ποτήρι νερο!
Σαν καπνίστρια, το τσιγάρο με το νερό, ουδέποτε μου έκανε καλό συνδιασμό...
Δεν είπα ποτέ μου... κοβω το τσιγάρο... όποιος με ρώταγε έλεγα πάντα, ΕΚΟΨΑ το τσιγάρο... κι όταν οι άλλοι κουνούσαν συγκαταβατικά το κεφάλι στο στυλ, "ναι ξέρω... μας τα είπαν κι άλλοι, να σε δούμε σε λίγες μερες", χαμογελούσα και γω και σκεφτόμουν ότι πίσω έχει η αχλάδα την ουρά και μπορώ να ΑΠΟΔΕΙΞΩ ότι δεν είμαι ΕΡΜΑΙΟ των επιθυμιών μου Πολύ τσατίλα λέμε... και πολύ εγωισμός και περηφάνια!

Οι πολύ δύσκολες μέρες ήταν 3... Παρασκευή, Σαββάτο, Κυριακή....
Μετά ήταν εύκολο η λογική μου και ο εγωισμός μου να επιβληθούν στο πάθος μου.
Αυτές τις 3 πρώτες μέρες δε, είχα μαζί μου και τα τσιγάρα μου και έλεγα στον εαυτό μου ότι δεν μου το επιβάλει κανένας... είναι επιλογή μου και να... αν θέλω όποτε θέλω ανάβω τσιγάρο!
Βοήθησε τρομερά στην ψυχολογία μου... ήταν ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ!!!

Για κανα μήνα το ζητούσα μετά το φαγητό.... όταν αγχωνόμουν ή εκνευριζόμουν πάρα πολύ (κυρίως στη δουλειά) αλλά φυσικά και δεν άναβα....
Με φίλους με ποτά και με παρέες δεν μπορώ να πω ότι μου έλειψε...
Ισα ίσα....

Πλέον, μετά από 4 μήνες δε μου λείπει ΚΑΘΟΛΟΥ και σκέφτομαι τι ηλίθια ήμουν τόσα χρόνια που... ΦΟΒΟΜΟΥΝ να μπω στη διαδικασία να το κόψω!
Φοβόμουν ότι θα γίνω ρόμπα... φοβόμουν ότι θα κάνω κι εγώ αυτό που κάνουν πολλοι... να το κόψω και σε μια βδομάδα να το αρχίσω πάλι

όταν άρχισα δε να ανακαλύπτω ότι έχω όσφρηση ήταν όλα τα λεφτά!
όταν άρισα να μυρίζω γύρω μου μυρωδιές που είχα ξεχάσει από χρόνια τρελάθηκα!
Φρεσκοκομμένος καφές... !!!!!

Πλέον ξέρω και είμαι σίγουρη ότι δεν θα το αρχίσω ξανά....
Θα πρέπει να μου έχει γίνει λοβοτομή για να το αρχίσω πάλι!
Χτες ρώτησα κανα δυο δικά μου άτομα, έτσι εντελώς συμπτωματικά, αν με θυμούνται να καπνίζω... σαν εικόνα.... και μου είπαν όχι!
Το εντυπωσιακό δε, είναι ότι εγώ η ίδια, δεν μπορώ να με έχω στο μυαλό μου σαν εικόνα με ένα τσιγάρο....
Ντρέπομαι... όσο κι αν ακούγεται τραγικό!

Δεν έχω γίνει φανατική αντικαπνίστρια.... δεν τα βάζω με όποιον καπνίζει...
ίσα ίσα που κατανοώ το πρόβλημα και λέω εκ πειρας πλέον ότι αν ΘΕΛΕΙ κάποιος, μπορεί να το πολεμίσει....
Και είναι ΠΟΛΥ πιο ωραίο το να ΜΗΝ καπνίζεις απ το τσιγάρο μετά το φαγητό!
Οι καπνιστές... ξέρουν τι εννοώ!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 08:56, 31-07-06:

Και καλή συνέχεια!Ακόμα δεν τελείωσε και ποτέ δεν τελειώνει!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:58, 31-07-06:

Ξέρω τι εννοείς...
Ισχύει ο νόμος που ισχύει για όλες τις εξαρτήσεις....
Αλκοολικός μια... αλκοολικός για πάντα....
Ναρκομανής....για πάντα....
Καπνιστής.....

Παράθεση

ALR (Thanasis P.)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ALR
Ο Thanasis P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

O ALR Happy Vacations everyone! έγραψε στις 15:02, 31-07-06:

Συγχαρητήρια.
Απλώς στο πίσω μέρος του μυαλού σου έχε υπ'όψιν ότι υπάρχουν και περιπτώσεις που άρχισαν το κάπνισμα ξανά, ύστερα από 5 και 10 χρόνια αποχής.
Για να πείς " το έκοψα " με σιγουριά, πρέπει να περιμένεις λίγο ακόμα.
Να είσαι προσεκτική, να μην είσαι ανεκτική με τους καπνιστές γιατί ακόμα κι αν δεν καπνίζεις εσύ, γίνεσαι παθητική καπνίστρια.

Το τσιγάρο είναι θάνατος και δυστυχώς, είμαστε από τις χώρες με το μεγαλύτερο ποσοστό καπνιστών.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 15:08, 01-08-06:

οοοπως και να χει, εσυ μπραβο που το κοψες!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:50, 22-12-06:

το επαναφέρω... σήμερα 22 Δεκεμβρίου

έχω να συμπληρώσω

Εκοψα το τσιγάρο στις 10 Μαρτίου φέτος και πλέον... μπήκαμε σε γιορτινή περίοδο... για το νέο έτος....
είμαι χαρούμενη και περήφανη για τον εαυτό μου που επιτευξα ενα μεγαλο και δύσκολο στόχο που είχα θέσει....

Δεν σκέφτηκα να το ξαναβάλω στο στόμα μου ουτε στα δύσκολα ουτε στα ΠΟΛΥ δύσκολα ουτε στα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ

Οποιος θέλει, ΜΠΟΡΕΙ!!!! είναι το μότο μου για το τσιγάρο....

Αν θελει κάποιος και το βάλει σαν στοχο... με μεγαλη μου χαρα να τον βοηθησω ψυχολογικα όσο μπορω....

Δεν κανω αντικαπνιστική καμπάνια.... θεωρώ ότι ειναι πολυ προσωπικη υποθεση το κάπνισμα.....
Αυτο που λεω όμως ειναι οτι αν κάποιος θελει τη βοηθεια μου σχετικα με αυτο το θεμα, μπορω και θα χαρω να τη δωσω

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Puff_Daddy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Puff_Daddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O Puff_Daddy έγραψε στις 22:07, 22-12-06:

Μπράβο. Τα θερμά μου συγχαρητήρια. Μόλις κέρδισες ακόμα μερική ζωή :-)

Καλές γιορτές και καλή χρονιά, και πάντα να είστε όλοι καλά

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 01:19, 23-12-06:

εγω πιστευω οτι οι περισοτεροι ανθρωποι αν ηξεραν πως δουλευει το τσιγαρο θα τους ηταν πολυ πιο ευκολο να το κοψουν...be that as it may, ειναι θεμα υπομονης, και θεωρω οτι ακομα και ετσι δεν πρεπει να το στερεισαι, το να καπνισεις μια φορα το μηνα δεν ειναι τιποτα αν ΞΕΡΕΙΣ οτι μπορεις να το κρατησεις υπο ελεγχο

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:18, 23-12-06:

ΤΙ εννοείς, πώς λειτουργεί;

Παράθεση

Puff_Daddy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Puff_Daddy έγραψε στις 20:14, 23-12-06:

Προφανώς εννοεί τις καταστροφικές του συνέπειες....

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 12:04, 24-12-06:

οχι, εννοω το τροπο με τον οποιο προκαλει εθισμο, το λογο για τον οποιο προκαλει την ευφορια, τη ζαλαδα κτλ

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:37, 24-12-06:

Ναι, αυτό περίμενς ότι θα απαντούσες...

Πολλά δεν είναι γνωστά, δυστυχώς...
Και σπογγώδη εγγεφαλοπάθεια μπορεί να προκαλέσει, αλλά ποιος νοιάζεται;

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 12:30, 02-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από epote
εγω πιστευω οτι οι περισοτεροι ανθρωποι αν ηξεραν πως δουλευει το τσιγαρο θα τους ηταν πολυ πιο ευκολο να το κοψουν
ΕΓώ πιστεύω αν καταλαβαίναν πόσο κατευθυνόμενα θύματα είναι να δεις πως θα καπνίζαν πραγματικά μόνο αυτοί που θα το γουστάραν ή για ιατρικούς λόγους το έχουν ανάγκη.Και θα ήταν πραγματικά λίγοι και θα κόντευα να ξεράσω χθες στο ασανσέρ καθώς θα υπήρχε και σεβασμός.

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 12:38, 02-01-07:

αν το βάλεις στο μυαλό σου ότι δεν θέλω να ξανακαπνίσω.... τότε δεν θα ξανακαπνίσεις ...αρκει να έχεις πεισμα και εγκράτεια....

ο φίλος του πατέρα μου το έκοψε έχοντας συνεχώς μπροστα του το τελευταίο πακέτο που είχε αγοράσει....(γεμάτο) .... το έβλεπε ... το ήθελε ...αλλά δεν το κάπνισε ποτέ...

αν καταφέρεις για μία βδομάδα να μην καπνίσεις... τότε ο οργανισμός σου δεν θα θέλει την νικοτινη.... μόνο το μυαλό σου

επιτυχια

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 12:41, 02-01-07:

Αρχική Δημοσίευση από zanin
ο φίλος του πατέρα μου το έκοψε έχοντας συνεχώς μπροστα του το τελευταίο πακέτο που είχε αγοράσει....(γεμάτο) .... το έβλεπε ... το ήθελε ...αλλά δεν το κάπνισε ποτέ...
Evil! Θεός. Will Power.
My Hero!

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 12:48, 02-01-07:

Αν πραγματικά θές να το κόψεις το κόβεις, κάπνιζα 2 πακέτα την ημέρα marlboro κόκκινο για 11 χρόνια. Μαχαίρι!!! 3-4 πρώτες μέρες ήταν πακέτο αλλα πέρασαν.
Όσο πέρναγε ο καιρός μειωνόταν η επιθυμία και ήδη μετράω 2 χρόνια και άκαπνος!
Γιατί να αφήνεις μια κακή συνήθεια να επιβάλει σημαντικούς τομείς της χωή σου? Δεν είσαι ικανός να περιορίσεις τον ευατό σου? Δεν μπορείς να επιβάλεις στον ευατό σου το σωστό?
Για σκέψου τα λίγο, ακούγονται σκληρά αλλα είναι η πραγματικότητα!

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 12:51, 02-01-07:

καλά ο άνθρωπος είναι ανώμαλος.....
παιδευε συνέχεια τον έαυτό του.....έβγαζε το τσιγάρο και το έπαιζε στα χέρια ,χωρις όμως να το ανάβει...μετά το ξανέβαζε μέσα(αφού αποφάσιζε ότι δεν θα το ανάψει)
πως άντεχε τον πρώτο καιρό δεν το καταλαβαίνω....

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:06, 02-01-07:

Προφανώς λειτούργησε στο μυαλό του όπως εγω... και γω για 3-4 μέρες τα είχα μαζί μου συνεχώς... μετα βαριόμουν να τα κουβαλάω και τελειωσε
Το δικο μου σκεπτικο ήταν ότι "είναι επιλογη ΜΟΥ" όποτε θέλω το ανάβω.... να στην τσεπη μου τα έχω

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 13:14, 02-01-07:

Μπορεί να έβλεπε και πολλές ταινίες. Σίγουρα όμως για μένα παραμένει θεός ό φίλος του πατέρα της Ζανίν.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 10:08, 05-01-07:

Πάνο από 15 χρόνια καπνίζω ένα τσιγάρο το πρωί στο καφέ, ένα το μεσημέρι(απόγευμα) με το καφέ, και αν βγαίνω(δηλαδή μια φορά το χρόνο) κάνω άλλο ένα δύο τσιγάρα…πρέπει να το κόψω?
Επιβαρύνει την υγεία μου δηλαδή?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους