Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,079 μηνύματα σε 74,652 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θέλω να κόψω το κάπνισμα - Ημερολόγιο Απεξάρτησης!

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 04:02, 10-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από chrisss
εχει 40 μερες που εκοψα το καπνισμα!!!!ναι!!!!
εχει 10 μερες που δεν καπνισα καθολου και για την ακριβεια με ενοχλει αφορητα ο καπνος!!!

στην αρχη ανα 2-3 μερες αναβα κανα τσιγαρο με τον καφε μετα εγιναν 5-6 μερες μετα κααθολου...
και βοηθησαν πολυ οι τσιχλες νικοτινης!!!

σε καποιες φασεις φρικαρα ηθελα σα τρελη τσιγαρο με το ποτο μου,εβλεπα τους αλλους να καπνιζουν και τρελενομουν
αλλα με μια τσιχλα ερχομουν στα ισα μου και εβαζα τη λογικη μπροστα...

ελπιζω να μη το ξαναρχισω ποτε
θελω να πιστευω πως θα επωφεληθω στην υγεια μου στο μελλον
καμια διαφορα δεν ειδα στην γευση,οσφρηση κτλ..ιδια μου φαινονται ολα

ερωτηση: κιλα εβαλε κανεις;;;;;
Έβαλα εγώ 6, ευτυχώς είχα χάσει 4 πριν το κόψω (εντελώς συμπτωματικά! Απλά δούλευα σε ένα πολύ ενδιαφέρον project και ξέχναγα να φάω).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:11, 10-01-10:

Γίνεται να κόψεις το κάπνισμα χωρίς να βάλεις ούτε ένα κιλό;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:39, 10-01-10:

εδω δηλητηριαζεις και καταστρεφεις το σωμα και την επιδερμίδα σου καθε λεπτο που καπνιζεις και σε νοιαζει το λιγο βαρος που θα παρεις?

δεν υπαρχει θεμα τετοιου διλημματος για σοβαρα ατομα...

Παράθεση

ria82 (silence)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ria82
H silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H ria82 in this silence, i am free!!! έγραψε στις 16:47, 10-01-10:

οκ αλλα ισχυει οντως οτι παχαινεις μετα?δεν ειμαι και πολυ σιγουρη!

Παράθεση

thanos323 (σουπερ γουμαρ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thanos323
Ο σουπερ γουμαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 149 μηνύματα.

O thanos323 χαρτοσακουλας απο ναιλον και βαμβακι έγραψε στις 16:47, 10-01-10:

γιατι να βαλεις κιλα αμα κοψης το καπνισμα απλα δεν μπορω να το καταλαβω

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:49, 10-01-10:

δεν παχαινεις..απλα οταν καπνιζεις σουρωνεις σαν τη σταφιδα....
κανονικος γινεσαι μετα...

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο σουπερ γουμαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 149 μηνύματα.

O thanos323 χαρτοσακουλας απο ναιλον και βαμβακι έγραψε στις 16:52, 10-01-10:

ποπο και παρα ολα αυτα καπνιζουνε.....
τι να πεις μετα

Παράθεση

ria82 (silence)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ria82 in this silence, i am free!!! έγραψε στις 16:53, 10-01-10:

και κατι αλλο, οταν το κοβεις παχαινεις, δεκτο, γιατι ομως οταν το αρχιζεις δεν αδυνατιζεις?

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O thanos323 χαρτοσακουλας απο ναιλον και βαμβακι έγραψε στις 16:55, 10-01-10:

θες να αδυνατισεις και ψαχνεις τροπους να το πετυχεις?????
παντως το καπνισμα δεν ειναι καλη ιδεα

Παράθεση

ria82 (silence)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ria82 in this silence, i am free!!! έγραψε στις 16:57, 10-01-10:

οχι!!δεν εχω τετοιο προβλημα απλα αναρωτιεμαι!!

εξαλλου το κακο εχει ηδη γινει...

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O thanos323 χαρτοσακουλας απο ναιλον και βαμβακι έγραψε στις 17:03, 10-01-10:

αμα το κοψης θα παχυνεις προσεχε

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 17:28, 10-01-10:

Κόφτε το επιτέλους να καθαρίσει ο τόπος!!!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 17:28, 10-01-10:

Εγώ πάντως δεν πάχυνα καμία από τις 3 φορές που το έκοψα μέχρι να τα καταφέρω.
Φυσικά είχα τον νου μου, αλλά μη σας πω πως αδυνάτισα κιόλας!

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O thanos323 χαρτοσακουλας απο ναιλον και βαμβακι έγραψε στις 17:34, 10-01-10:

εισαι η εξερεση που επηβεβαιωνη τον κανονα εσυ

Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chrisss
H chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 00:30, 11-01-10:

παιδια εγω δεν εβαλα κιλα 41 μερες τωρα---ισως 1 κιλο απο την υπερκαταναλωση των γιορτων....
απλα φοβαμαι μην εχω νευρα αργοτερα ή οτιδηποτε και ξασπασω στο φαι...

ενας γνωστος εβαλε 20 κιλα...καπνιζε μανιωδως βεβαια 3-4 πακετα/μερα

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 02:31, 11-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Γίνεται να κόψεις το κάπνισμα χωρίς να βάλεις ούτε ένα κιλό;
Το παράδοξο; Σήμερα μόλις σκεφτόμουν εσένα Isi ότι είσαι η επόμενη που πρέπει να το (ξανα)κόψει.

Μη το σκέφτεσαι, προχώρα! Και να βάλεις και κάνα κιλό πάλι θα 'σαι η πιο ωραία μουσουδομαμά.
Έχεις φτιάξει γερό μεταβολισμό και δεν έχεις να φοβάσαι κάτι.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:14, 11-01-10:

κοψτε το ρε κοριτσια...
θελουμε να μην βρωματε οταν σας πλησιαζουμε...
κατω απο την τσιγαριλα εξαφανιζεται ολη η γνησια μυρωδια του θηλυκου..

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:45, 11-01-10:

Παρεμπιπτόντως, τα κιλά που βάζουμε όταν κόβουμε το κάπνισμα οφείλονται σε 2 λόγους:
1. Το κάπνισμα αυξάνει το μεταβολισμό κατά περίπου 200 θερμίδες τη μέρα (αν και διατηρώ τις αμφιβολίες μου για το νούμερο, λογικά εξαρτάται από το πλήθος των τσιγάρων και το πόσο βαριά είναι)
2. Λόγω νευρικότητας, τρώμε περισσότερο. Έχουμε συνηθίσει να έχουμε κάτι στο στόμα μας και αφού δεν μπορεί να είναι τσιγάρο, guess ποιά είναι η επόμενη εναλλακτική; Εδώ φαντάζομαι βοηθούν πολύ οι τσίχλες (εγώ δεν είχα χρησιμοποιήσει, ούτε τσίχλες νικοτίνης, ούτε κανονικές)

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 14:13, 11-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Παρεμπιπτόντως, τα κιλά που βάζουμε όταν κόβουμε το κάπνισμα οφείλονται σε 2 λόγους:
1. Το κάπνισμα αυξάνει το μεταβολισμό κατά περίπου 200 θερμίδες τη μέρα (αν και διατηρώ τις αμφιβολίες μου για το νούμερο, λογικά εξαρτάται από το πλήθος των τσιγάρων και το πόσο βαριά είναι)
2. Λόγω νευρικότητας, τρώμε περισσότερο. Έχουμε συνηθίσει να έχουμε κάτι στο στόμα μας και αφού δεν μπορεί να είναι τσιγάρο, guess ποιά είναι η επόμενη εναλλακτική; Εδώ φαντάζομαι βοηθούν πολύ οι τσίχλες (εγώ δεν είχα χρησιμοποιήσει, ούτε τσίχλες νικοτίνης, ούτε κανονικές)
'Εχω ακούσει από γιατρό πάντως ότι συμβαίνει το αντίθετο, ότι το κάπνισμα επιβραδύνει το μεταβολισμό, και απλά ο λόγος που ο κόσμος πιστεύει ότι δεν παχαίνεις καπνίζοντας, είναι στην πραγματικότητα ότι η νικοτίνη είναι ουσία που προκαλεί μια μίνι ανορεξία σε κάποιους οργανισμούς, όχι όμως λόγω αλλαγής μεταβολισμού, απλά κάτι σου κάνει και δεν έχεις την ίδια όρεξη υποτίθεται, αλλιώς αν με το κάπνισμα έτρεχε ο μεταβολισμός λογικά θα πείναγες πολύ περισσότερο. Πάντως εγώ όσο κάπνιζα την ίδια ακριβώς όρεξη είχα. Το 2ο που γράφεις είναι μάλλον μια λογική εξήγηση, η φρουδική. Η εξάρτηση είναι ψυχολογική, η οργανική εξάρτηση περνάει πολύ γρήγορα, ψυχολογικά ακόμα κι αν το έχεις κόψει είσαι εν δυνάμει καπνιστής ακόμα και 10 χρόνια να περάσουν.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:15, 04-02-10:

Αυτές τις μέρες κλείνω χρόνο από τότε που έκοψα το κάπνισμα και πλέον με θεωρώ μη καπνίστρια (παρόλο που μπορεί να κάνω και τώρα κάνα τσιγάρο πολύ αραιά και που).

Το γράφω πιο πολύ για να ενθαρρύνω άλλους πως δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται, παρόλο που δεν θα έλεγα πως είναι και το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου, αφού μου πήρε τρεις προσπάθειες και πολύ συνειδητότητα για να τα καταφέρω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thanosf

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thanosf
Ο thanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O thanosf έγραψε στις 13:00, 04-02-10:

Το πιο σημαντικό για κάποιον που προσπαθεί να κόψει το κάπνισμα κατα την γνώμη μου είναι πρώτα απ' όλα να κόψει την κουβέντα γι αυτό....

Όταν προσπαθείς να το κόψεις και ξεκινήσεις την κουβέντα με κάποιον για κάπνισμα και για τσιγάρο το μόνο που κερδίζεις είναι να μεγαλώσεις την "ανάγκη" σου γι αυτό... Είναι σαν να λές στον εαυτό σου ΚΑΠΝΙΣΕ - ΚΑΠΝΙΣΕ -ΚΑΠΝΙΣΕ....

Γι αυτό το Α και το Ω πιστεύω οτι είναι να καταφέρει κανείς να το αποβάλλει από τις κουβέντες του... Έτσι πιό εύκολα θα το αποβάλλει και από το μυαλό του.... Μετά είναι πιό εύκολα τα πράγματα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 23:50, 16-02-10:

καπου εχω γραψει οτι εκοψα το καπνισμα πριν 2.5 μηνες περιπου.
και εχω ενα προβλημα που δεν το περιμενα.καπνιζα παρα πολλα χρονια 10 σχεδον , με αποτελεσμα ολα μου τα συναισθηματα να τα συνδυαζω με τσιγαρο.
χαιρομουνα- τσιγαρο.αγχωνομουνα -τσιγαρο.στεναχωρια- τσιγαρο.λυπη -τσιγαρο.
και τωρα δεν ξερω πως να διαχειριστω τα συναισθηματα μου.με τη χαρα και τα θετικα συναισθηματα οκ.ακομα και με τη στεναχωρια.αλλα με τη λυπη δε τα βγαζω περα.ξεσπαω σε κλαματα!ποιος εγω που δεν εκλεγα.
επειδη παρ/λα με τη διακοπη του τσιγαρου αρχισα κ το γυμναστηριο, ε αν δε παω μια μερα και κατι με λυπησει ε δεν την παλευω.νομιζω πως με βοηθαει να ισσοροπω τα συναισθηματα μου.

επισης, ορισμενες φορες τσατιζομαι με κατι και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι ενω παλια το επερνα πιο χαλαρα...

σας ετυχε αυτο? θα περασει? ή θα πρεπει να μαθω να διαχειριζομαι το θυμο και τη λυπη με καποιον αλλο τροπο?
(γιατι στη μια περιπτωση νιωθω εγκεφαλικο να μου ερχεται κ στην αλλη να κοψω τις φλεβες μου!!!!!)

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:11, 17-02-10:

Παντως μην αναψεις τσιγαρο

(10 χρονια?? καλα τι λεω.. κι εγω πιανω τα 8 οπου ναναι)

Δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο, γιατι ειμαι μανιακη καπνιστρια.
Ας δουμε καποιος που το χει περασει.
Θα ελεγα ομως, εξω απο το χορο βεβαια, εκεινες τις ωρες που θλιβεσαι να γραφεις, να κανεις γυμναστικη, να διαβαζεις ενα βιβλιο, με κατι να απασχολεισαι κι αυτο ισχυει για καπνιζοντες και μη νομιζω..
Οτι πρεπει να μαθεις να διαχειριζεσαι το θυμο, ναι πρεπει.
Κυριως για σενα, κι επειτα για τους αλλους κι αυτο θελει δουλεια.
Υπαρχουν σχετικα σαιτς στο νετ.

Παράθεση

thanosf

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thanosf
Ο thanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O thanosf έγραψε στις 10:27, 18-02-10:

(γιατι στη μια περιπτωση νιωθω εγκεφαλικο να μου ερχεται κ στην αλλη να κοψω τις φλεβες μου!!!!!)
Πιστεύω οτι ούτε εγκαφαλικό θα πάθεις ούτε κάτι αντίστοιχο....
Χαλάρωσε και μην το σκέφτεσαι πολύ....
Τι είναι αυτό που σε ευχαριστεί περισσότερο απ' όλα?
Αυτό να σκέφτεσαι την στιγμή εκείνη....!
Και να ξέρεις ότι μπορείς να κάνεις κουμάντο τον εαυτό σου!!!!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 13:13, 18-02-10:

καπου εχω γραψει οτι εκοψα το καπνισμα πριν 2.5 μηνες περιπου.
και εχω ενα προβλημα που δεν το περιμενα.καπνιζα παρα πολλα χρονια 10 σχεδον , με αποτελεσμα ολα μου τα συναισθηματα να τα συνδυαζω με τσιγαρο.
χαιρομουνα- τσιγαρο.αγχωνομουνα -τσιγαρο.στεναχωρια- τσιγαρο.λυπη -τσιγαρο.
και τωρα δεν ξερω πως να διαχειριστω τα συναισθηματα μου.με τη χαρα και τα θετικα συναισθηματα οκ.ακομα και με τη στεναχωρια.αλλα με τη λυπη δε τα βγαζω περα.ξεσπαω σε κλαματα!ποιος εγω που δεν εκλεγα.
επειδη παρ/λα με τη διακοπη του τσιγαρου αρχισα κ το γυμναστηριο, ε αν δε παω μια μερα και κατι με λυπησει ε δεν την παλευω.νομιζω πως με βοηθαει να ισσοροπω τα συναισθηματα μου.

επισης, ορισμενες φορες τσατιζομαι με κατι και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι ενω παλια το επερνα πιο χαλαρα...

σας ετυχε αυτο? θα περασει? ή θα πρεπει να μαθω να διαχειριζομαι το θυμο και τη λυπη με καποιον αλλο τροπο?
Δεν πιστεύω ότι συνδέεται το κλάμα με την διακοπή. Τσιγάρο έκοψες, όχι ηρωίνη. Κυκλοφορούν αντικαταθλιπτικά που οι ντόκτορες (οι αληθινοί όχι εγώ) λένε ότι χορηγούνται και για την διακοπή του καπνίσματος όπως

Wellbutrin

is an antidepressant medication. It works in the brain to treat depression.
Wellbutrin is used to treat major depressive disorder and seasonal affective disorder. At least one brand of bupropion (Zyban) is used to help people stop smoking by reducing cravings and other withdrawal effects.
Wellbutrin may also be used for purposes other than those listed in this medication guide.
κλικ εδώ

Για το ότι αυξάνεται η θλίψη με την διακοπή σε πιστεύω, αλλά το να κλαις γι'αυτό όχι, άλλη αιτία θα υπάρχει σίγουρα. Κι εμένα πάντως με επιβάρυνε πολύ η διακοπή, αλλά μου αύξησε αρκετά την φυσική κατάσταση. Είναι κάπως δίκοπο μαχαίρι, τι διαλέγει κανείς. Για μένα η διακοπή είναι ακόμα μεγαλύτερος άθλος γιατί ταυτόχρονα χάνω και κιλά, αν και δεν πιστεύω ότι θα κρατηθώ για πολύ ακόμα. Πάρε και ένα μπεγλέρι ή κομπολόι, μπορεί να βοηθήσει, εγώ παίζω μπεγλέρι αυτήν την στερητική εποχή. Μετά θα πάρουμε ντοκτορά στο 'Αγιο 'Ορος με όλες αυτές τις στερήσεις και θα περάσουμε στο κομποσχίνι.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 16:34, 18-02-10:

Chris, χωρίς παρεξήγηση, η διακοπή του καπνίσματος δεν νομίζω πως σχετίζεται με την αλλαγή των συναισθημάτων σου. Η αλλαγή των συναισθημάτων σου, κρίνοντας και από τα άλλα θέματα που έχεις αναρτήσει, οφείλεται στην γενικότερη κατάσταση της ζωής σου αυτή την περίοδο. Νομίζω πως πρέπει κυρίως να ηρεμήσεις και όλα τα άλλα θα έρθουν. Αν νιώθεις ότι δεν μπορείς να το κάνεις μόνη σου, μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό ή να δοκιμάσεις κάποια εναλλακτική θεραπεία που ίσως σε βοηθήσει περισσότερο

Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 19:08, 19-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Chris, χωρίς παρεξήγηση, η διακοπή του καπνίσματος δεν νομίζω πως σχετίζεται με την αλλαγή των συναισθημάτων σου. Η αλλαγή των συναισθημάτων σου, κρίνοντας και από τα άλλα θέματα που έχεις αναρτήσει, οφείλεται στην γενικότερη κατάσταση της ζωής σου αυτή την περίοδο. Νομίζω πως πρέπει κυρίως να ηρεμήσεις και όλα τα άλλα θα έρθουν. Αν νιώθεις ότι δεν μπορείς να το κάνεις μόνη σου, μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό ή να δοκιμάσεις κάποια εναλλακτική θεραπεία που ίσως σε βοηθήσει περισσότερο

μπορει να εχεις και δικιο.
ειμαι πολυ νευρικος ανθρωπος και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι πολυ ευκολα, δυστυχως.εως τωρα εκανα καμια 10 τσιγαρα,εκανα κακο σε μενα δηλαδη και το ξεχνουσα.τωρα μου ερχεται να τα σπασω ολα.βασικα αρχιζω κ τσιρριζω-αν κρινω απο ενα προσφατο περιστατικο στο σπιτι οχι σε δημοσιο χωρο ενταξει για κανα 10λεπτο?
αλλα δε γινεται να γινεται αυτο καθε φορα?ε? δε μου αρεσω ετσι.

Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 19:18, 29-05-10:

μετα απο 4 μηνες αποχης εκανα τη βλακεια και το ξαναρχισα!!!!τον πρωτο μηνα σιγα σιγα ενα με τον καφε ενα με το ποτο μερικες μερες δεν καπνιζα καθολου και νομιζα το ελεγχω, μετα κρυωσα μια εβδομαδα δεν καπνισα καθολου....και μετα ενα απογευμα μελαγχολησα εεεεε και αυτο ηταν! εχει ενα μηνα που καπνιζω μανιωδως.......ουφ!!!

μεγαλη βλακεια.μακαρι να μην το δοκιμαζα ποτε.πως γινεται ρε παιδι μου καποιοι να το σιχαινονται το τσιγαρο και γιατι να μην ειμαι ενας απο αυτους????

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 01:32, 31-05-10:

Chrisss ο πρώτος χρόνος γενικά είναι κρίσιμος πολύ. Πρέπει μονίμως να είσαι σε επιφυλακή. Δύο φορές την έχω πατήσει όπως λες και είχα ξαναρχίσει το κάπνισμα, την μία στους τρεις μήνες και την άλλη στους τέσσερις ακριβώς σαν εσένα - είναι το χρονικό σημείο που επαναπαύεσαι και θεωρείς πως το έχεις υπό έλεγχο, αλλά όπως ήδη κατάλαβες, ο έλεγχος είναι πλασματικός.

Γενικά θέλει προσοχή - εγώ ακόμα και τώρα, στην τρίτη προσπάθεια διακοπής κι ενώ έχω σχεδόν ενάμισι χρόνο που το έκοψα, αν θέλω να καπνίσω ένα τσιγάρο, το κάνω με πολύ αυτοέλεγχο και συνειδητότητα, ώστε να σιγουρέψω πως δεν θα το ξαναρχίσω κανονικά. Και νομίζω πως τα καταφέρνω και δεν θα το ξαναρχίσω.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kritikaros (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kritikaros
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 349 μηνύματα.

O kritikaros έγραψε στις 02:29, 31-05-10:

αφού το έχεις πάρει απόφαση και το προσπαθείς όσο πολύ είναι κρίμα να τα παρατήσεις έτσι.
πέρα από την προσπάθεια να τιθασεύσεις τον εαυτό σου,ακριβώς όπως στην δίαιτα είναι και δεν κάνω πλάκα,πρέπει να βρεις και κάτι που θα σε κάνει το ξεχνάς.
δοκίμασε να μάθεις στην ρουτίνα του κομπολογιού ή των κινέζικων χαζομαρίτσων που κάνουν ntlin-ntlon(κάτι μπαλίτσες είναι....) ώστε να μην το θες επειδή το έχεις συνηθίσει στα χέρια σου.
μετά όπως είδα έχεις ξεκινήσει και γυμναστική.....στην τελική αν σου είναι δύσκολο το μαχαίρι δοκίμασε το ηλεκτρονικό τσιγάρο που είναι και σε γεύσεις ώστε σιγά-σιγά να μην θες ούτε την γεύση-μυρωδιά του,γνωστοί μου που κάπνιζαν 20-25 χρόνια με αυτόν τον τρόπο κατάφεραν και το έκοψαν μόνιμα από εκεί που έκαναν 2 πακέτα την μέρα.

μην σε παίρνει από κάτω.........

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 17:16, 29-06-10:

εχω κανα τριμηνο χωρις!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 17:34, 29-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
εχω κανα τριμηνο χωρις!
Μπράβο στο λαγούδι! Να τα εκατοστήσεις!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 17:36, 29-06-10:

και σε μένα , και σε μένα μπράβο

14 μήνες χωρίς τσιγάρο παρακαλώ

θα το γιορτάσω as usual - με ένα πούρο

Παράθεση

Fedde le Grand

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fedde le Grand
Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,507 μηνύματα.

O Fedde le Grand έγραψε στις 18:21, 29-06-10:

Είναι πολύ παλιό το θέμα αλλά είμαι σίγουρος ότι θα βοηθήσει άλλους.Έχω ακούσει για τα ηλεκτρικά τσιγάρα τα οποία έχουν φορτιστεί για να φορτίζονται και βγάζουν καπνό,βέβαια όχι βλαβερό.Μήπως βοηθάει αυτό;;

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 10:40, 01-07-10:

Κοντευω τρια χρονια που εχω κοψει το συστηματικο καπνισμα.
Παρ'ολ'αυτα, στο ενδιαμεσο εχω κανει αρκετα τσιγαρα - περιπου ενα εως δυο την εβδομαδα, εκτος απο μερικα διαστηματα 1-2 μηνων που δεν εχω κανει ουτε ενα.
Και ρε γαμωτο - πρεπει να τα κοψω κι αυτα. Πρεπει. Καθε φορα που θα ειμαι εξω, θα πιω λιγο παραπανω, θα καπνιζει καποιος σε ακτινα τριων μετρων, θα κανω κι εγω ενα. Και τις περισσοτερες φορες το μετανιωνω, γιατι να ειμαι "εθισμενη" στο περιστασιακο τσιγαρο;
Ε οχι λοιπον. Θα το κοψω κι αυτο.
Με λενε Χακουνα και εχω πεντε μερες καθαρη.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 11:20, 01-07-10:

Δεν έχω καπνίσει ποτέ
Στο Ίντερνετ κυκλοφορούν κάποιες ακτινογραφίες (τις είδα σε μία ιατρική ιστοσελίδα) που δείχνουν πως είναι οι πνεύμονες μετά από 5, 10και 15 χρόνια καπνίσματος.
Προλαβαίνετε να το κόψετε...για την υγεία σας, για εσάς τους ίδιους!

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 19:05, 21-09-10:

εχω κανα 6μηνο χωρις!!

αλλα τωρα τελευταια περναει απο το μυαλο μου...

Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 19:50, 21-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
εχω κανα 6μηνο χωρις!!

Αν καταφέρεις και βγεις νικήτρια από την μάχη με το τσιγάρο
τα υπόλοιπα στην ζωή θα σου φαίνονται παιχνιδάκι.

Μείνε δυνατή.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 20:33, 21-09-10:

εχω κανα 6μηνο χωρις!!

κρατα γερα...

οσο περνα ο καιρος τοσο λιγοτερο θα το θελεις..

Παράθεση

myrsi-nous (Παύλος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη myrsi-nous
Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O myrsi-nous έγραψε στις 11:39, 30-09-10:

Πολύ ωραίο θέμα!!! "Ημερολόγιο απεξάρτησης"... Το διάβασα όλο! Είχα και χρόνο, καθώς εδώ και μία βδομάδα μου φαίνεται κάθε ημέρα πως είναι ολόκληρος χρόνος, αφού ήδη κοντεύω να συμπληρώσω το 8ο εικοσιτετράωρο χωρίς τσιγάρο, μετά από 16 χρόνια ελεεινού ντουμανιάσματος. Δεν ξέρω πόσο θα αντέξω, για την ώρα όμως με ενοχλεί η μυρωδιά του ακόμα και από περαστικούς στο δρόμο.. Πάντως είναι ωραίο να γράψεις κάτι εδώ και να το βρεις αργότερα, αλλά και να μάθεις τις εμπειρίες άλλων που έχουν το ίδιο πρόβλημα. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που καταφέρνουν να απαλλαγούν από αυτή την αηδία!!! Δίνετε θάρρος και στους άλλους.. Όσο για τη δύναμη που χρειάζεται, νομίζω ότι είναι η συνείδησή μας και ίσως δεν απαιτείται σε τόση ένταση όση νομίζουμε ενόσω είμαστε ακόμη παγιδευμένοι... Θέλω να πω, ότι μου φαίνεται τελικά πιο εύκολο. Θα δείξει...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 17:24, 30-09-10:

Είναι πιο εύκολο, απ' ότι φαίνεται να το κόψεις. Το δύσκολο είναι να μην το ξαναρχίσεις - εκεί θέλει να το πάρεις εγωιστικά, σαν να είναι το τσιγάρο ο πιο μισητός σου εχθρός, οπότε ή θα ζήσει εκείνο ή εσύ. Πάντως συγχαρητήρια για την έως τώρα πορεία σου, κράτα γερά! Και πρόσεχε πολύ όσο περνάει ο καιρός - ακόμα κι αν δεν αντέξεις και κάνεις τελικά κάποια στιγμή τσιγάρο (είτε ένα είτε δέκα), μη παραιτηθείς. Την επόμενη μέρα συνέχισε την προσπάθεια σαν να μη συνέβη τίποτα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O thanos323 χαρτοσακουλας απο ναιλον και βαμβακι έγραψε στις 22:48, 05-10-10:

δεν εχω καπνισει ποτε. μαλλον το εχω δοκιμασει αλλα δεν το αρχισα. δεν εχω σκοπο να το αρχισω. μενει ακομα να παω φανταρος. αν δεν το αρχισω στον στρατο δεν θα το αρχισω καμια φορα στην ζωη μου ελπιζω να μην το αρχισω ουτε στον στρατο.

Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 23:00, 05-10-10:

ασε εγω παλι το αρχισα.........τι βλακεια ........

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 22:27, 11-11-10:

Ακόμα χωρίς!

Είμαι η βίκη είμαι 7 μήνες καθαρή και δόξα τω θεώ είμαι καλά!!!

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 20:58, 15-11-10:

Είμαι η Σοφία και έχω 2 χρόνια και ένα μήνα αν δεν κάνω λάθος...
Χωρίς να καπνίσω....
Είμαι πολύ χαρούμενη για αυτό...
Προσπαθήστε να το κόψετε και θα με θυμηθείτε.... χαχαχαχα σαν διαφήμιση ακούγεται...

Ακούστε που σας λέω....
Γέννησα και πλέον δεν καπνίζουμε και μέσα στο σπίτι ξέρεις τι καλό είναι....
Παλιά όταν ο Αδελφός μου μας έβγαζε έξω για να καπνίσουμε... τσατιζόμουν...
τώρα τον καταλαβαίνω..

Μην το βάζεται κάτω..

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 12:48, 22-09-11:

Περίπου 16 μήνες χωρίς τσιγάρο! ^_^

Μπράβο μου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 13:12, 22-09-11:

6 μέρες μόνο αλλά δεν θα το βάλω κάτω! Εμπρός στην έτσι που χάραξε ο τέτοιος!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:14, 22-09-11:

"Είμαι καθαρή" () από τις αρχές του καλοκαιριού. (Τέλη Μαΐου ήταν, αλλά ας πούμε από 1η Ιουνίου για να είμαστε μέσα). Σε λίγες μέρες θα κλείσω 4 μήνες! Δεν μου λείπει καθόλου και ακόμη και η σκέψη της μυρωδιάς του μου φέρνει αναγούλα!

Whitedrum, το φόρουμ σου δίνει μια ευκαιρία ν' αλλάξεις nickname

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:39, 25-09-11:

Κόψτε το τσιγάρο αν θέλετε να βελτιώσετε τη μνήμη σας!

Όσοι κόβουν το κάπνισμα, έχουν καλύτερη μνήμη από όσους το συνεχίζουν, σύμφωνα με μια νέα βρετανική επιστημονική έρευνα, που διαπίστωσε ότι όσοι έχουν σταματήσει το τσιγάρο εδώ και δυόμισι χρόνια, θυμούνται καλύτερα σε ποσοστό 25% κατά μέσο όρο σε σχέση με τους καπνιστές.

Όσοι μάλιστα δεν κάπνισαν ποτέ, έχουν 37% καλύτερες μνημονικές επιδόσεις σε σχέση με όσους καπνίζουν.

Οι ερευνητές του πανεπιστημίου Νορθάμπρια, με επικεφαλής τον καθηγητή ψυχολογίας Τομ Χέφερναν, που θα δημοσιεύσουν τη σχετική μελέτη στο περιοδικό για θέματα εξαρτήσεων “Drug and Alcohol Dependence”, επισημαίνουν ότι το κόψιμο του τσιγάρου, εκτός από άλλες σημαντικές θετικές επιπτώσεις για την υγεία, βελτιώνει τις νοητικές λειτουργίες και ιδιαίτερα την μνήμη.

Οι ψυχολόγοι έκαναν πειράματα με μια ομάδα εθελοντών, καπνιστών και μη, στους οποίους ανέθεσαν διάφορα μνημονικά καθήκοντα που έπρεπε να θυμηθούν να κάνουν μέσα στην μέρα. Οι καπνιστές έκαναν, κατά μέσο όρο σωστά τα 8,9 από αυτά, οι πρώην καπνιστές τα 11 και όσοι δεν είχαν ποτέ καπνίσει τα 12,1 (δεν υπήρχαν διαφορές ανάμεσα στις τρεις ομάδες αναφορικά με τον μέσο δείκτη νοημοσύνης τους).

Προηγούμενες μελέτες είχαν δείξει ότι το κόψιμο του καπνίσματος βελτιώνει την “μνήμη ανάκτησης”, δηλαδή την ικανότητα να θυμάται κανείς αργότερα πληροφορίες που έχει μάθει στο παρελθόν. Η νέα έρευνα έδειξε ότι υπάρχει βελτίωση και στην “προοπτική μνήμη”, δηλαδή στην ικανότητα να θυμηθεί κανείς να κάνει στο μέλλον κάτι που του έχει ανατεθεί στο παρελθόν (π.χ. να θυμηθεί να πάρει το φάρμακό του κάποια συγκεκριμένη ώρα).

Οι επιστήμονες δεν έχουν σαφή άποψη γιατί το κάπνισμα παρεμβάλλεται στη διαδικασία της μνήμης. Κάποιες έρευνες έχουν δείξει ότι το χρόνιο κάπνισμα συνδέεται με μια ατροφία σε μερικές περιοχές του εγκεφάλου, όπως ο προμετωπιαίος φλοιός, ο ιππόκαμπος και ο υποθάλαμος.

Ο Χέφερναν επεσήμανε πάντως ότι η έρευνά του πραγματοποιήθηκε σε μικρό δείγμα (69 ατόμων) και για αυτό τα συμπεράσματά της θα πρέπει να επιβεβαιωθούν από άλλες μεγαλύτερες μελέτες.

Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη renia_1995
H Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε στις 12:14, 25-09-11:

Πρωτα απ'ολα μπραβο σου που θες να κοψεις αυτην την "κακια συνηθεια"
Δευτερον, τιι γλυκο που θες να κανεις παιδακιι!
Καλο σου κουραγιο και ευχομαι να τα καταφερεις!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους