Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,041 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θέλω να κόψω το κάπνισμα - Ημερολόγιο Απεξάρτησης!

antara6079

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη antara6079
H antara6079 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H antara6079 έγραψε στις 23:03, 28-06-09:

Δεύτερη μέρα σήμερα χωρίς ούτε μια τζούρα.
Είναι πιό εύκολο μέχρι στιγμής απ' ότι νομίζαμε.
Βέβαια στηρίζουμε ο ένας τον άλλον, και προσποιούμαστε ότι δεν καπνίζαμε ποτέ (χαχαχααχ)
Για να δούμε και παρακάτω, μη λέμε και μεγάλα λόγια.......

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antara6079

Νεοφερμένος

H antara6079 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H antara6079 έγραψε στις 15:47, 03-07-09:

Λοιπόν, εννοείται ότι δεν καπνίζουμε
Αυτό που μας κάνει εντύπωση είναι ότι δεν μας πειράζει.
Κάποιες άλλες φορές που προσπαθήσαμε να το κόψουμε, ήμασταν μέσα στον εκνευρισμό και ούτε για καφέ δεν πηγαίναμε.
Τώρα και για καφέ πήγαμε, και για ποτό....
Ένας από τους λόγους που τα πάμε καλά, είναι ότι δεν έχουμε ελεύθερο χρόνο αυτόν τον καιρό.
Πού να σκεφτείς το τσιγάρο άμα καίγεται ο κ....ς σου
Για να δούμε...για να δούμε...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:47, 03-07-09:

Τα θερμά μου συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας.

Ψέματα. Όχι "προσπάθεια", αλλά "κατόρθωμα", αφού το κόψατε. Οπότε μη το σκέφτεστε καν, δεν "κόβετε" το τσιγάρο, αλλά ΚΟΨΑΤΕ το τσιγάρο.
Αυτοί που "κόβουν" το τσιγάρο είναι όσοι κάνουν τζούρες από τα "κομμένα".

Πολλοί θέλουν να το κόψουν, λίγοι το τολμούν. [Για όσους δεν θέλουν να το κόψουν, σεβαστό.] Τα συγχαρητήριά μου και πάλι!

Άντε να παίρνει σειρά ο επόμενος. Αθηνά, Λυκ, πότε με το καλό έρχεστε στο group;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antara6079

Νεοφερμένος

H antara6079 έγραψε στις 21:34, 03-07-09:

Eυχαριστούμε , ευχαριστούμε....

Είναι υπέροχο συναίσθημα. Κάτι σαν νίκη τέλος πάντων....

Η αλήθεια είναι ότι το τσιγάρο το ζητάς κάποιες συγκεκριμένες στιγμές την ημέρα, οι οποίες δεν είναι στην πραγματικότητα πάνω από 4-5. (Δεν εννοώ βέβαια τα τσιγάρα που ανάβουμε....χμ...ανάβαμε επειδή ήταν το πακέτο μπροστά μας.)
Αν καταφέρεις και ασχοληθείς με κάτι άλλο εκείνη τη συγκεκριμένη στιγμή, πάει, τελείωσε η επιθυμία.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antara6079

Νεοφερμένος

H antara6079 έγραψε στις 22:16, 08-07-09:

Καλά, 9.000 μέλη, μόνο εγώ το έκοψα το τσιγάρο τώρα τελευταία?

Κανένας άλλος βρε παιδιά?

Έτσι, για συμπαράσταση....

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:57, 08-07-09:

ε εντάξει δεν ειναι και μία απόφαση "καθημερινη"
σημασία εχει ότι ήδη έχετε κάνει το δυσκολότερο βήμα
τώρα όσο περνάει ο καιρός, πιο εύκολο θα γίνεται

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 23:06, 08-07-09:

τι πιθανότητες μου δίνεις, για απεξάρτηση νικοτίνης, απ' το λίγο που με ξέρεις.... με βάση το δέκα....;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 23:14, 08-07-09:

αν σου γίνει εμμονή 10
αν σου μείνει εμμονή 0

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 23:48, 08-07-09:

12 μέρες χωρίς ...

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 22:13, 13-07-09:

Πως και το αποφάσισες; Μπράβο πάντως!

Παράθεση

[V]

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη [V]
Ο [V] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.

O [V] έγραψε στις 22:20, 13-07-09:

Το εχω μειωσει παρα πολυ αλλα δεν μπορω να το κοψω τελειως. Έχω αντεξει εως 2 μερες αλλα μετα ξανακυλησα. Σημερα εκανα 1.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:52, 13-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Πως και το αποφάσισες; Μπράβο πάντως!

Δεν ξέρω, βασικά ξέρω απλά δεν θέλω να το παραδεχτώ ... Big story

Υ.γ.: 17 μέρες

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 23:17, 13-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Δεν ξέρω, βασικά ξέρω απλά δεν θέλω να το παραδεχτώ ... Big story

Υ.γ.: 17 μέρες
Χαίρομαι, για σένα, αλλά μη λες ...big story!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:19, 14-07-09:

άλλος ένας τρόπος για να κόψετε το κάπνισμα
ερωτευτείτε να είσαστε συνέχεια με τον/την άλλον/άλλη και να φιλιέστε
δε θα μένει χρόνος για κάπνισμα

Παράθεση

antara6079

Νεοφερμένος

H antara6079 έγραψε στις 14:40, 27-07-09:

Κλείσαμε ένα μήνα χωρίς τσιγάρο.

Και η αλήθεια είναι ότι και να θέλουμε, δεν μπορούμε να το ξαναρχίσουμε γιατί ξοδέψαμε όλα τα χρήματα που θα δίναμε για τσιγάρα ενός χρόνου σε ένα ταξίδι στο εξωτερικό.
Προκαταβολικά βέβαια, αλλά ήταν για να έχουμε κίνητρο!
Τώρα, no money, no funny!

Ωραία ήταν........

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:19, 27-07-09:

Πολύ καλή ιδέα!
Εγώ πάλι αυτές τις ημέρες κλείνω για πρώτη φορά έξι μήνες χωρίς τσιγάρο.. και αν κι έχω καπνίσει ένα - δυο τσιγάρα, ένα ή δύο βράδια, θεωρώ πλέον τον εαυτό μου μη καπνίστρια και είμαι απίστευτα χαρούμενη γι' αυτό!

Παράθεση

antara6079

Νεοφερμένος

H antara6079 έγραψε στις 14:14, 28-07-09:

6 μήνες........μπράβο!

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:38, 28-07-09:

32 μέρες

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eforius

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eforius
Ο eforius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O eforius έγραψε στις 11:57, 19-08-09:

2 μέρες χωρίς τσιγάρο!

Καλώς σας βρείκα!

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 12:28, 19-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από eforius
2 μέρες χωρίς τσιγάρο!

Καλώς σας βρήκα!
Καλωσήρθες!
Αν φύγουν 1-2 μερούλες ακόμα τότε θα περάσει και η πραγματική εξάρτηση.

Ωπ, τώρα το 'δα αυτό και μπορώ να πω ότι χάρηκα πολύ για την προσπάθειά σου που αποδίδει!

Ντάξει, 32 μέρες.... άψογα είναι! Άντε ομολόγα το ότι είσαι μη καπνιστής πια και σταμάτα να μετράς μέρες σαν φυλακισμένος!

Παράθεση

eforius

Νεοφερμένος

Ο eforius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O eforius έγραψε στις 12:32, 19-08-09:

Εχθές ήταν η ποιο δύσκολη μέρα!!!! Τα είδα όλα!!!

Το story:
15 χρόνια από 2 πακέτα την ημέρα minimum

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 12:40, 19-08-09:

Ο καλύτερος τρόπος να το κόψεις είναι μαχαίρι, ακόμα και με τέτοιο στόρυ. Δες όλο το topic για να πάρεις κάποιες ιδέες, πχ πολλά νερά, ένα μπεγλέρι να απασχολήσεις τα χέρια σου.... Αλλά αφού πήρες την απόφαση μην υποκύψεις, θα πάει ο κόπος σου χαμένος.

Αν φύγει κι αυτή η μέρα, ο μοναδικός λόγος που μπορεί να σε σπρώξει πάλι πίσω δεν θα είναι ούτε η εξάρτηση ούτε τίποτα τέτοιο: θα 'ναι η δύναμη της συνήθειας απλά. Δεν 'ναι τίποτα, θα ξεσυνηθίσεις.

Και θυμήσου - και όλοι όσοι το κόψατε πρόσφατα - απ' τη στιγμή που θα πεις "το κόβω" οφείλεις να σεβαστείς τον εαυτό σου και να μην ξανακάνεις ούτε τζούρα. Το "καπνίζω απ' τα κομμένα" είναι για όσους δεν έχουν ακόμα το θάρρος να το κόψουν, αλλά ίσως είναι στο δρόμο.

Παράθεση

eforius

Νεοφερμένος

O eforius έγραψε στις 12:47, 19-08-09:

Είσαι σωστός φίλε μου. Έτσι το έχω κάνει. Δεν κάνω ούτε τζούρα!!!!

Απλά μου έκανε εντύπωση το σοκ που έπαθα εχθές! Δε γίνεται να ήμουν τόσο εξαρτημένος!!! Ένιωσα πολύ άσχημα!

τώρα ούτε τζούρα!

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:24, 19-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Ωπ, τώρα το 'δα αυτό και μπορώ να πω ότι χάρηκα πολύ για την προσπάθειά σου που αποδίδει!

Ντάξει, 32 μέρες.... άψογα είναι! Άντε ομολόγα το ότι είσαι μη καπνιστής πια και σταμάτα να μετράς μέρες σαν φυλακισμένος!
Συνεχίζω να μην είμαι καπνιστής και σταμάτησα να μετράω μέρες.

Υ.γ.: Τελικά τα starbucks είναι γαμάτα μέσα ... A/C, καθαρό περιβάλλον κτλ κτλ

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:21, 19-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Συνεχίζω να μην είμαι καπνιστής και σταμάτησα να μετράω μέρες.

Υ.γ.: Τελικά τα starbucks είναι γαμάτα μέσα ... A/C, καθαρό περιβάλλον κτλ κτλ

αχαχαχα δεν μπορώ να μην το σχολιάσω αυτό! και ειλικρινά δεν μπορώ να πιστέψω ότι το διαβάζω απ τον Πάνο
Μπράβο Πάνο... πολύ χαίρομαι

Καλώς ήρθες στην παρέα αυτών που έκοψαν με επιτυχία το κάπνισμα eforius
Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να ακολουθήσεις τον δρόμο που χάραξα

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:58, 21-08-09:

Ουφ, διάβασα ΟΛΟΚΛΗΡΟ το θέμα (δεν θέλω να σκεφτώ πόσο χρόνο έχασα από τη δουλειά ) και είναι όντως εμψυχωτικό (αν και ρε γμτ, όποτε διαβάζω για κάπνισμα, ακόμα και για τα αρνητικά του, θέλω τσιγάρο).

Δεν έγραφα τίποτα νωρίτερα, γιατί φοβόμουν μήπως λακίσω και γίνω ρόμπα τελικά, αλλά νομίζω ότι πλέον μπορώ να το γράψω...
Είμαι 5 ολόκληρες μέρες χωρίς!!
Τελευταία φορά κάπνισα 16/8 στις 8:30 το πρωί.

Γιατί το έκοψα;
  • Ο κυριότερος λόγος ήταν η φιλαρέσκεια μου: Όταν το έκοψε πολύ κοντινό μου άτομο και μου είπε ότι βρωμάω τσιγαρίλα (παλιότερα δεν το καταλάβαινε) δεν μπορούσα να συμβιβαστώ στην ιδέα ότι "χάνω πόντους", ότι αρέσω λιγότερο ως γυναίκα λόγω του τσιγάρου (διότι όπως και να το κάνουμε το να βρωμάει κάποιος τσιγαρίλα είναι αντιαισθητικότατο). Όταν μάλιστα ένας άλλος γνωστός μου έτυχε πάνω σε μια συζήτηση για άσχετο θέμα (χωρίς να αναφέρεται σε μένα) να πει "η τσιγαρίλα είναι ντεκαυλέ" (αυτολεξεί ) βεβαιώθηκα για την απόφαση μου και έμενε απλά να την κάνω πράξη.
  • Ένας πολύ σημαντικός λόγος ακόμη είναι ότι ήθελα επιτέλους να νιώσω το λαιμό μου καθαρό και να μου φύγει αυτό το ενοχλητικό βηχαλάκι κάθε τρεις και λίγο (δεν είχα αποκτήσει ακόμα κανονικό "βαρύ" τσιγαρόβηχα). Το βηχαλάκι παρεμπιπτόντως έφυγε από την πρώτη-δεύτερη μέρα, αλλά το λαιμό μου ακόμα δεν τον νιώθω καθαρό (αν και σίγουρα είναι καλύτερα από πριν).
  • Ένας εξίσου σημαντικός λόγος ήταν ότι δεν μου αρέσει να καθορίζει ένας εθισμός τη ζωή μου σε τέτοιο βαθμό, όσο κλισέ κι αν ακούγεται.
  • Και φυσικά, το οικονομικό. 200 ευρώ το μήνα για τσιγάρα δεν είναι και λίγα!
Random facts, thoughts & tips
  • Την πρώτη μέρα που το έκοψα, πήγα για καφέ στα Starbucks και έκατσα μέσα. Αυτό με βοήθησε για 2 λόγους: Αφενός μεν είδα τι έχανα που καθόμουν έξω, αφετέρου βεβαιώθηκα ότι αφού μπορώ να πιω καφέ χωρίς τσιγάρο, μπορώ να κάνω το οτιδήποτε χωρίς τσιγάρο.
  • Το περίμενα πολύ δυσκολότερο από αυτά που είχα ακούσει και ειδικά δεδομένου ότι το έκοψα "απροετοίμαστα": Όταν κάπνισα το τελευταίο μου τσιγάρο δεν ήξερα ότι ήταν το τελευταίο μου (ήταν απλά το τελευταίο του πακέτου), δεν άρχισα κανένα υποκατάστατο νικοτίνης (άλλωστε θα ένιωθα ακόμα εθισμένη αν το έκανα, πράγμα πολύ κακό για την ψυχολογία μου), ούτε καν απλές τσίχλες δεν πήρα τις πρώτες 3 μέρες (και ακόμα και τώρα δεν πολυμασάω τσίχλες). Τελικά αν εξαιρέσεις κάτι απότομα cravings τα οποία όλο και μειώνονται, είναι αρκετά εύκολο!
  • Γενικά ο εθισμός μου ήταν κυρίως ψυχολογικός, παρά σωματικός. Η νικοτινη που έπαιρνα ημερησίως ήταν ίση με αυτη που υπάρχει σε 5 Marlboro. Ήταν όμως κατανεμημένη σε ...2 πακέτα τσιγάρα (έκανα πολύ πολύ ελαφριά, 0.1/1) οπότε είχα εθιστεί ψυχολογικά στο να έχω ένα τσιγάρο στο χέρι σε σχεδόν οτιδήποτε κάνω.
  • Πάντως ελάχιστα αντιμετώπισα πρόβλημα με το τι να κάνω τα χέρια μου. Αυτό που μου έλειψε εντονότερα (και ακόμα μου λείπει ενίοτε) είναι η γεύση του τσιγάρου και αυτό το ελαφρύ κάψιμο που νιώθεις στο λαιμό μετά από κάθε τζούρα. Και για αυτό να πάρει δεν μπορώ να βρω υποκατάστατο Φεύγει ποτέ τελείως η επιθυμία για τη γεύση του τσιγάρου;
  • Αυτό που με βοήθησε πολύ στο να το κόψω είναι ότι το είδα σαν παιχνίδι: Μετρούσα πόσες ώρες (έπειτα μέρες) είχα άκαπνη και νιώθω σαν να κρατάω σκόρ σε κάποιο παιχνίδι και κάθε μέρα κάνω ένα καινούριο high score Ουδέποτε με βοήθησε εμένα η τακτική "θα κάνω, αλλά όχι τώρα, σε λίγο": Μετά από λίγο απαιτούσα από τον εαυτό μου το τσιγάρο που κέρδισα με το ...σπαθί μου
  • Πάντως δεν είμαι από τους ανθρώπους που μπορούν να το κόψουν έχοντας το πακέτο στην τσέπη τους. Όσο είχα πακέτο μέσα στο σπίτι μου, το περισσότερο που κατάφερα ήταν να το μειώσω σε 15 τσιγάρα (την μέρα πριν το κόψω) και αυτό με μεγάλη δυσκολία και στέρηση. Όταν μου τελείωσε αυτό το πακέτο, αποφάσισα πολύ απλά να μην πάρω άλλο.
  • Πάντως μέχρι στιγμής μου φαίνεται αστείο πόσα πράγματα θεωρούσα ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να τα κάνω χωρίς τσιγάρο (είτε πριν ή κατά τη διάρκεια τους ή μετά) και από τότε που το έκοψα τα έχω κάνει όλα και τις περισσότερες φορές ούτε καν μου έλειπε. Καφές, σεξ, φαγητό, δουλειά, στεναχώρια, συζήτηση που "σηκώνει τσιγάρο", θέαση ταινίας... Και κάθε ένα από αυτά που καταφέρνα να το κάνω χωρίς τσιγάρο μου έδινε πάρα πολύ κουράγιο.
  • Από όλα τα κείμενα κατά του καπνίσματος, το μόνο που με βοήθησε είναι αυτό που λέει 15 λεπτά μετά το τσιγάρο συμβαινει αυτό, 1 ώρα μετά εκείνο κοκ (έχει δημοσιευτεί δις στο παρόν θέμα). Το κοιτάω κάθε τόσο και σκέφτομαι πόσα έχω κερδίσει ακόμα και το μικρό διάστημα που το έχω κόψει και τι θα κερδίσω αν κάνω υπομονή λίγο ακόμα. Κρίμα που δεν είναι πιο αναλυτικό (από τις 3 μέρες πάει στις 15 )
  • Συνειδητοποιώ τώρα ότι γράφω συνεχώς στον αόριστο και όλο το μετατρέπω σε ενεστώτα με το ζόρι, λες και έχει ολοκληρωθεί η προσπάθεια μου να το κόψω και την εξιστορώ, ενώ κατά βάση, ακόμα προσπαθώ υποτίθεται (αφού είμαι στην 5η μέρα ακόμα). Αυτό καλό πρέπει να είναι, θεωρώ δηλαδή ήδη εαυτόν μη καπνίστρια.

19 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:24, 21-08-09:

Απ' τη στιγμή που πέρασαν οι 3 μέρες είσαι κι επίσημα μη-καπνίστρια.

Ένα μπράβο στη Λία και τον Πάνο!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 00:00, 22-08-09:

Συγχαρητήρια που τα κατάφερες Λια..!!

ΥΓ: Παρεπιπτόντως το μπανεράκι σου είναι φοβερό! Έβαλα τα δικά μου στοιχεία κι έπαθα σοκ!

Βασικά έχω γλιτώσει 642.370 ευρώ!
Και 5841 τσιγάρα.. μιλάμε για ΠΟΛΛΑ τσιγάρα! Και δεν είναι ούτε χρόνος που δεν καπνίζω!

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 09:28, 22-08-09:

Συγχαρητήρια Λία και Πάνο!
Αυτό ομολογώ ότι δεν το περίμενα! Έχω σοκαριστεί τόσο που λέω να κάνω ένα τσιγαρο

Πάντως Λία μου κάνει εντύπωση που στην ουσία δεν ήταν η υγεία σου ο λόγος που το έκοψες. Δεν έχεις πειστεί ότι το κάπνισμα όντως βλάπτει;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Value

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Value
Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O Value έγραψε στις 10:23, 22-08-09:

Εδώ και πολύ καιρό σκέφτομαι να κόψω (πάλι) το κάπνισμα. Το είχα καταφέρει στο παρελθόν, αλλά στους 4 μήνες από καθαρή βλακεία το άναψα και πάλι. Καπνίζω 16 συναπτά έτη. Από την πρώτη προσπάθεια έχω να θυμάμαι πως το πολύ ζόρι ήταν οι 3-4 πρώτες μέρες. Έχω συνειδητοποιήσει πως ο λόγος για τον οποίο το ξεκίνησα, αλλά και ο λόγος για τον οποίο το συνεχίζω, είναι η αυτοκαταστροφή και τίποτα άλλο. Ούτε παροτρύνθηκα, ούτε παρασύρθηκα, ούτε το θεώρησα μαγκιά ή κάτι ωραίο. Σκέτη, απλή κι ατόφια διάθεση αυτοκαταστροφής ήταν που με έκανε να το ανάψω και η ίδια είναι που με κάνει να το συνεχίζω. Ελπίζω σύντομα στις επόμενες μέρες να σας ανακοινώσω την διακοπή του και τα συγχαρητήρια μου σε όσους το έχουν ήδη κάνει.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:28, 22-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Συγχαρητήρια Λία και Πάνο!
Αυτό ομολογώ ότι δεν το περίμενα! Έχω σοκαριστεί τόσο που λέω να κάνω ένα τσιγαρο

Πάντως Λία μου κάνει εντύπωση που στην ουσία δεν ήταν η υγεία σου ο λόγος που το έκοψες. Δεν έχεις πειστεί ότι το κάπνισμα όντως βλάπτει;
Φυσικά και έχω πειστεί. Όι περισσότερες απολαύσεις όμως βλάπτουν, οπότε αυτό από μόνο του δεν αποτελούσε επαρκή λόγο να το κόψω.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 07:56, 01-09-09:

που έχω φάει αυτά τα λεφτά θα ήθελα να ξέρω... αν και υποψιάζομαι σε σουβλάκια
και ισχύει απ ότι βλέπω αυτό που είχα πει στην Ισι πριν χρόνια....
αν είχα κρατήσει αυτά τα λεφτά, σήμερα θα μπορούσα να κάνω το γύρο του κόσμου για 2-3 μήνες

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LongTom

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LongTom
Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O LongTom έγραψε στις 08:15, 01-09-09:

Καλημέρα,
Ήθελα να ρωτήσω τους καπνιστές του φόρουμ εάν νομίζουν ότι τα πάτς νικοτίνης είναι αποτελεσματικά. Μια γνωστή μου σκέφτεται να κόψει το κάπνισμα και εγώ σαν μη-καπνιστής δεν ξέρω τι να της προτείνω ή ακόμη πως να της συμπαρασταθώ.

Υ.Γ. Άκουσα για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα, τι είναι αυτά;

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 13:29, 01-09-09:

ΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ & ΠΑΝΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ΜΠΡΑΒΟ

παιδιά χαρηκα πάρα μα πάρα πολυ.
ελπιζω να συνεχίσετε και οι 2 χωρίς τσιγάρο

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:18, 01-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή

που έχω φάει αυτά τα λεφτά θα ήθελα να ξέρω... αν και υποψιάζομαι σε σουβλάκια
και ισχύει απ ότι βλέπω αυτό που είχα πει στην Ισι πριν χρόνια....
αν είχα κρατήσει αυτά τα λεφτά, σήμερα θα μπορούσα να κάνω το γύρο του κόσμου για 2-3 μήνες
Κουε σοβαρέψου, 4923 μέρες είναι πάνω από 10 χρόνια! Δεν το έχεις κοψει ΤΟΣΟ καιρο

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 15:49, 01-09-09:

5 μήνες ακριβώς, δίχως ούτε ρουφηξιά και συνεχίζω. (Όχι ότι τίθεται θέμα πλέον, απλά το αναφέρω για τα στατιστικά και μόνο)

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:32, 01-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Κουε σοβαρέψου, 4923 μέρες είναι πάνω από 10 χρόνια! Δεν το έχεις κοψει ΤΟΣΟ καιρο

τι μλκ έκανα άραγε?

ναι έχεις δίκιο... μα λέω κι εγώ... πόσο πια έχουν φτάσει τα σουβλάκια!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:16, 03-09-09:

Πλέον φτιάξαμε δικό μας τέτοιο bannerάκι, το οποιό δείχνει και χρόνια/μήνες (μα 1272 days?), και δέχεται ευρώ, και είναι και πιο όμορφο.
Θα το βρείτε στο http://sincemylastcigarette.com

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 12:12, 08-10-09:

Είναι η τέταρτη μέρα και θα μου στρίψει! Μου 'χει γυρίσει το μάτι, κάνω σαν ψυχασθενής! Θα δαγκώσω κανέναν στον δρόμο και θα με μπαγλαρώσουν!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:26, 08-10-09:

Στο μυαλό σου είναι όλα! Ηρέμησε, προσπάθησε να κάνεις πράγματα να ξεχνιέσαι, πιες πολύυυυυυυ νερό και χυμούς και σκέψου τι θα κάνεις με τα χρήματα που θα σου περισσεύουν κάθε μήνα!

Παράθεση

vasilis35

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vasilis35
Ο vasilis35 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O vasilis35 έγραψε στις 13:10, 03-12-09:

Έχω τρεις μερες να καπνισω και το παλεύω.........

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:13, 03-12-09:

Βασίλη καλωσόρισες!

Τρεις μέρες είναι μια καλή αρχή! Άλλωστε λένε πως αυτές οι πρώτες τρεις είναι οι χειρότερες και έπειτα σταδιακά η απεξάρτηση γίνεται ευκολότερη.

Καλή συνέχεια και στην προσπάθειά σου και στη διαμονή σου στο e-steki.

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 14:30, 03-12-09:

Καλός ήρθες και καλή προσπάθεια Βασίλη.
Πότε έκοψα εγώ το κάπνισμα ; ξέχασα και πότε ήταν... α πέρασε ο χρόνος πάντως..
όλα είναι πιο εύκολα από ότι νομίζουμε... Τώρα που το σκέφτομαι ήταν λες και δεν κάπνιζα ποτέ!!!

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 14:38, 03-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Είναι η τέταρτη μέρα και θα μου στρίψει! Μου 'χει γυρίσει το μάτι, κάνω σαν ψυχασθενής! Θα δαγκώσω κανέναν στον δρόμο και θα με μπαγλαρώσουν!
Καλά! Ξέρεις για πόσα ακόμα πράγματα θα έπρεπε να δαγκώνεις στο δρόμο?
Άμα τα σκεφτείς θα ξεχάσεις το τσιγάρο μια για πάντα!
Κι εγώ που δεν καπνίζω, με το μάτι ανάποδα είμαι, υγεία!, υγεία!
ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ!!!

...για να μην ξεχάσω
Καλοσώρισες Βασίλη! Καλό κουράγιο και σε σένα!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:59, 03-12-09:

Μια εκδοχη μιας φαν-καπνιστριας...

Η αληθεια ειναι πως φευγουν πολλα χρηματα στα τσιγαρα...
Βαλε βενζινες(απαραιτητες), τα καθημερινα και τα απροοπτα που βγαινουν.
Τα χρηματα για τα τσιγαρα τα εχω δει σαν κατι σιγουρο, οπως το φαγητο, γιαυτο δεν τα υπολογιζω.

Αν κοψει κανεις το τσιγαρο, κανει καλες οικονομιες.

Ομως... δεν νομιζω να θελω, οχι να κανω οικονομιες αλλα να το κοψω.
Πολλες φορες με ενοχλει οταν εχω παρακαπνισει, στο λαιμο η στην γευση αλλα οχι τοσο ωστε να πω - τελος-
Αυτη η μυρωδια με τραβαει σαν μαγνητης. Με ελκυει οπως με τραβα η μυρωδια της βενζινης. Οπως με τραβα ενα ωραιο ανδρικο αρωμα.

Οταν πρωτοδοκιμασα, κυριολεκτικα με απωθησε. Παρολαυτα δε διστασα να αναψω κι αλλο. Μολις μπηκα στο λυκειο, ζητησα στην πρωτη μου ωριαια, τσιγαρο απο εναν συμμαθητη και φιλο μου. Απο τοτε συνηθισα στην τρακα για λιγους μηνες και εφτασα να εχω ενα πακετο για πολλες μερες καλα κρυμμενο στις τσαντες.κι επειτα αποφασισα να βρω την μαρκα μου και να ξοδευω λιγο απο το χαρτζιλικι μου γιαυτη την υπεροχη μανια που με σκοτωνε(υπερβολη) και μου αρεσε.

Το κακο σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι ανθρωποι που δεν το δεχονται καθολου το τσιγαρο και ενοχλουνται σε μια παρεα, λογω του καπνου αλλα και της μυρωδιας. Ομολογω πως το βλεπω και το νιωθω και αδυνατω πολλες φορες να ευχαριστηθω το τσιγαρο σε τετοιες περιπτωσεις. Οποτε συμπεραινω πως οσοι ενοχλουνται απο το τσιγαρο, αλλο τοσο ενοχλουνται και οι καπνιστες απο αυτους που ενοχλουνται. Μοιραζεται η ενοχληση. Μια χαρα.

Το βρισκω πολυ δυσκολο να κοψει κανεις το τσιγαρο αλλα οχι ακατορθωτο.
Να πω σε ολους οσους προσπαθουν καλη συνεχεια και υπομονη. Αλλωστε ολα στο μυαλο ειναι και ειμαι σχεδον σιγουρη πως αν ποτε''μου γυρισει'' θα δυσκολευτω αλλα στο τελος θα τα καταφερω. Θεληση χρειαζεται, τιποτε αλλο.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:39, 03-12-09:

Χμμ... αραγε χωραω και εγω σε αυτο το μερος;...
Η δικη μου ερωτιση δεν ειναι πως το κοβεις, αλλα πως δεν το αρχιζεις;...
ΠΟτε δεν μου αρεσε η μυρωδια του καπνου, μια φορα που δοκιμασα απορισα πως γινετε να συνιθισει κανεις αυτο το πραγμα...
Περασε ο καιρος, και βρεθικα σε μια παρεα που το ενα απο τα παιδια εκανε στριφτα με καπνο συγκεκριμενεις μαρκας, ο οπιος καπνος δεν μου βρωμαγε... Μια, δυο, τρεις... καπιο βραδυ, χωρις ακομα να καταλαβω το γιατι, του ζητισα τζουρα.... Μου αφησε μια ασχημη αισθηση στο στομα, αλλα δεν με πειραξε τοσο οσο την αλλη φορα.... Περασε ο καιρος, και ξαναβρεθικα αντιμετωπος με στριφτο με τον ιδιο καπνο (απο αλλον φιλο αυτην την φορα) και πανω στην φρικη μου για καπια θεματα, του ζητισα και αυτου τζουρα... Παλι το ιδιο με την αισθηση... Αυτο εγινε και δευτερη, και τριτη φορα (παντα στην μια τζουρα...). Αργοτερα, απο το ιδιο ατομο, συναντισα τσιγαρα πακετου αυτην την φορα, που μου μυριζαν ωραια, και παλι του ζητησα...
Φοβαμε λοιπον μην τυχων η μια τζουρα γινει τσιγαρο και το τσιγαρο πακετο... Ενω ακομα και την στιγμη που ζηταω τζουρα συνιδιτοποιω οτι δεν κερδιζω τιποτα, παρολα αυτα το κανω... Δεν μπορω να με ψυχολογισω...
Και αυτο γινετε μονο με τα συγκεκριμενα τσιγαρα... Οταν ειμαι μονος μου, η σε αλλη περεα που καπνιζουν αλλα τσιγαρα δεν νιωθω καμια αναγκη, ουτε μου βγαινει να ζητησω τζουρα...

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 16:38, 03-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
(...)Και αυτο γινετε μονο με τα συγκεκριμενα τσιγαρα... Οταν ειμαι μονος μου, η σε αλλη περεα που καπνιζουν αλλα τσιγαρα δεν νιωθω καμια αναγκη, ουτε μου βγαινει να ζητησω τζουρα...
Το ένα το είπες μόνος σου και δεν είναι τα τσιγάρα, φοβάμαι πως είναι η παρέα που καπνίζει αυτά τα τσιγάρα...
Όταν είσαι μαζι τους είσαι χαλαρός και άνετος ή συζητάτε θέματα που μπορεί να σε ζορίζουν και ψάχνεσαι για τσιγάρο?
Δες το κι αυτό.
Είναι κρίμα να χωθείς σε μια φάση που δεν θα σου προσφέρει τίποτα παρά μόνο προβλήματα.
Να το πάω λίγο μακρύτερα? Άμα ξέρουν ότι δεν είσαι καπνιστής και είναι παρέα άρα νοιάζονται (λέω εγώ τώρα) μήπως να μη σου έδιναν άμα ζητήσεις? Αλλά αυτό πρέπει να τους το πεις εσύ πρώτα νομίζω...

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:00, 03-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Το ένα το είπες μόνος σου και δεν είναι τα τσιγάρα, φοβάμαι πως είναι η παρέα που καπνίζει αυτά τα τσιγάρα...
Όταν είσαι μαζι τους είσαι χαλαρός και άνετος ή συζητάτε θέματα που μπορεί να σε ζορίζουν και ψάχνεσαι για τσιγάρο?
Δες το κι αυτό.
Είναι κρίμα να χωθείς σε μια φάση που δεν θα σου προσφέρει τίποτα παρά μόνο προβλήματα.
Να το πάω λίγο μακρύτερα? Άμα ξέρουν ότι δεν είσαι καπνιστής και είναι παρέα άρα νοιάζονται (λέω εγώ τώρα) μήπως να μη σου έδιναν άμα ζητήσεις? Αλλά αυτό πρέπει να τους το πεις εσύ πρώτα νομίζω...
Δεν θα ελεγα οτι ειμαι χαλαρος και ανετος... Ουτε συζηταμε θεματα που με ζοριζουν... Συγκεκριμενα ειναι παρεα στο φροντιστιριο... 10-20 λεπτα στο διαλημα μιλαμε, και δεν λεμε και τιποτα...
Σε αντιθεση, στην "κυριος" παρεα μου, που ειμαστε ωρες μαζι, και καπνιζουν και ολοι εκτος απο εμενα, και ειμαι χαλαρος και ανετος, και τους εχω βγαλει και τα σωψιχα μου (τα οπια με φρικαρουν και με εκαναν την πρωτη φορα να ζητισω τζουρα), και εχω σταφιδιαστει μαζι τους και και και, με αυτους δεν μου βγαινει να καπνισω...

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 17:08, 03-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Δεν θα ελεγα οτι ειμαι χαλαρος και ανετος... Ουτε συζηταμε θεματα που με ζοριζουν... Συγκεκριμενα ειναι παρεα στο φροντιστιριο... 10-20 λεπτα στο διαλημα μιλαμε, και δεν λεμε και τιποτα...
Σε αντιθεση, στην "κυριος" παρεα μου, που ειμαστε ωρες μαζι, και καπνιζουν και ολοι εκτος απο εμενα, και ειμαι χαλαρος και ανετος, και τους εχω βγαλει και τα σωψιχα μου (τα οπια με φρικαρουν και με εκαναν την πρωτη φορα να ζητισω τζουρα), και εχω σταφιδιαστει μαζι τους και και και, με αυτους δεν μου βγαινει να καπνισω...
Άρα έχεις αποκούμπι και καλό μάλιστα... Μη χαλιέσαι για 10 λεπτά διάλειμμα κι επειδή δε βρωμάει ο συγκεκριμένος καπνός, δεν αξίζει τον κόπο.
Αν δεν έχεις άλλους να μιλήσεις αυτά τα 10 λεπτά του ξεθολώματος, κάτσε μαζί τους αλλά δες αν μπορείς να συγκρατήσεις εσύ τον εαυτό σου...
Μην ξεχνάς, όλα ξεκινάνε από σένα και καταλήγουν σε σένα.

Παράθεση

chrisss

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chrisss
H chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H chrisss γεια χαρα! έγραψε στις 03:52, 10-01-10:

εχει 40 μερες που εκοψα το καπνισμα!!!!ναι!!!!
εχει 10 μερες που δεν καπνισα καθολου και για την ακριβεια με ενοχλει αφορητα ο καπνος!!!

στην αρχη ανα 2-3 μερες αναβα κανα τσιγαρο με τον καφε μετα εγιναν 5-6 μερες μετα κααθολου...
και βοηθησαν πολυ οι τσιχλες νικοτινης!!!

σε καποιες φασεις φρικαρα ηθελα σα τρελη τσιγαρο με το ποτο μου,εβλεπα τους αλλους να καπνιζουν και τρελενομουν
αλλα με μια τσιχλα ερχομουν στα ισα μου και εβαζα τη λογικη μπροστα...

ελπιζω να μη το ξαναρχισω ποτε
θελω να πιστευω πως θα επωφεληθω στην υγεια μου στο μελλον
καμια διαφορα δεν ειδα στην γευση,οσφρηση κτλ..ιδια μου φαινονται ολα

ερωτηση: κιλα εβαλε κανεις;;;;;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους