Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,821 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Βγήκε το ξύλο απ' τον παράδεισο;

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 14:42, 28-08-08:

Όλα τα παιδιά θέλουν να κτυπησουν κάποιο που τους εμποδίζει απο κάτι που θελουν. Απλά τα υποταγμένα δεν το λένε, ούτε το παραδέχονται κάν. Ομως άντε σε ένα πεντάχρονο, ενα άλλο πεντάχρονο να του παρει τοπαιχνίδι του απο τα χέρια και θα σου πώ αν θα πέσει ξύλο ή όχι. Οπότε το θέλουν, απλά, με τον μεγάλο δεν μπορούν. το θεωρώ απόλυτα υγιές να το εκφράζει ο γιός μου, μπράβο του

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 14:47, 28-08-08:

Δεν θυμάσαι πως είναι όταν είσαι 3, 4 ή 5 χρονών ως προς αυτά τα πράγματα γιατί δεν τους δίνεις σημασία. Από τα 2 αρχίζει μια διαδικασία (οι Άγγλοι λένε αυτή την ηλικία the terrible twos) όπου το παιδί εδραιώνει την προσωπικότητα του, κάτι σαν μια πρώτη εφηβεία. Επειδή σε αυτήν την ηλικία δεν υπάρχει πλήρης επίγνωση του αποτελέσματος (κοινώς απλώς εκφράζει το θυμό του, την λύπη του, τον εκνευρισμό του χωρίς να μπορεί να σκεφτει ότι μια κίνηση του μπορεί να έχει τελεσίδικα αποτελέσματα) οι κινήσεις των παιδιών δεν έχουν την πρόθεση να σε βλάψουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:52, 28-08-08:

Δε λεμε ότι δεν θα χτυπησει άλλα παιδια..Εγω στο νηπιαγωγειο βαραγα αρκετα ,αλλα είχα δικιο για τι με πειραζανε πολυ-απο διηγησεις των γονιων μου και αυτο(όταν μεγαλωσα το έκοψα βεβαια) αλλα άλλο να τσαντιστεις ή να βρισεις τους γονεις σου..Αλλα να φτασεις στο σημειο να θελεις να τους χτυπησεις δειχνει κακα ένστικτα στο παιδι..Δηλαδη αν μεγαλωσει και ο πατερας ή η μανα είναι ανημπορη τι θα κανει ο γιοκας-συνηθως-αν τσαντιστει επειδη πχ δεν του δεινουν αρκετο χαρτζιλικι?Θα σηκωσει χερι ?Είναι θεμα καλωσυνης και καλου χαρακτηρα...Το να θελεις παλι το ίδιο αλλα να το κρυβεις μεσα σου ,το βρισκω εξισου αρρωστο....Και μετα αν δουμε εκληματα και κακοποιησεις απορουμε...

Για την ηλικια που λες ,τοτε μονο σχεδον είχα καταστρεψει κατι ηθελημενα απο μου είπαν οι γονεις μου(εγω δεν θυμαμαι απολυτως τιποτα)..Είχα σπασει με το χερι μου ένα τζαμι(δε θυμουνται οι γονεις μου να είχα θυμωσει με κατι) χωρις να παθω τιποτα ευτυχως,και ένα φερ φορζε γυαλινο τραπεζι με το χερι ή με σφυρι(δεν θυμουνται καλα
οι γονεις μου)Και στο νηπιαγωγειο ήμου πιο βιαιος μεχρι που στο γυμνασιο και λυκειο δεν χτυπησα κανενα ,μονο τις ανεχομουν και έτρωγαΌντως μεχρι 5-6 είναι μια ηλικια που υπαρχουν εκρηξεις συναισθηματων χωρις λογο ίσως...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 28-08-08 στις 14:58.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 14:55, 28-08-08:

Βρε κούνελε τι ηλικία έχουν τα αγόρια σου? Ίσως να το είπες και να μην το θυμάμαι.

ΟΥΟΥΟΥΠΣ ΣΟΡΡΙ πρώην κούνελε νυν ΜΠΙΠ ΜΠΙΠ

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 14:58, 28-08-08:

Είδες; Τα άλλα παιδια τα βαραγες ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ. Το μπαμπα καιο τη μαμα σου απλα τους έτρεμες τόσο πολύ που ουτε να τους το πείς δεν τόλμαγες οτι θα ηθελες να τους δείρεις όταν σου την έσπαγαν.

Οσο για το γιο μου με τα κακα ένσικτα, στο σχολείο ειναι εδώ και τρία χρόνια και πάντα ήταν ο καλύτερος φίλος με όλους. Μηπως λοιπόν η υπολανθάνουσα βία που ασκούσαν οι δικοί σου πάνω σου, σε τέτοιο βασθμό που δεν τολμούσες κάν να εκφράσεις τα συναισθήματα σου, σε είχαν κάνει εσένα να δέρνεις αρκετά όπως παραδέχτηκες, στο σχολείο;

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Βρε κούνελε τι ηλικία έχουν τα αγόρια σου? Ίσως να το είπες και να μην το θυμάμαι. ΟΥΟΥΟΥΠΣ ΣΟΡΡΙ πρώην κούνελε νυν ΜΠΙΠ ΜΠΙΠ
Κουνελος πάντα, το αβαταρ είναι μόνο για την τσαχπινιά κι επειδή συνήθως απαντάω τοσο γρηγορα που μου ξεφεύγουν και διάφορα (βλεπε χαμό για την εκφραση άρμεγμα προστάτη). Τα αγόρια μου είναι 5 και 6. Κ'ατι ακόμη, η έκφραση αφορά και τα 3, the terrible 2 and 3.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 28-08-08 στις 15:15. Αιτία: merge
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:04, 28-08-08:

Το να αγαπας και να σεβεσαι τους γονεις σου το αποκλειεις?Αν είναι δυνατον να δερναμε όσους ήταν πιο αδυναμοι απο μας!Το αντιθετο !
Και για τα παιδια σου δεν μιλαω προσωπικα και συγνωμη ,απλα μιλαμε ψυχολογικα..Δεν μπορεις να κρινεις ουσιαστικα ένα παιδι απο διηγησεις και δυο λεξεις φυσικα....Τωρα οι γονεις μου είναι στην είσοδο των γηρατειων και τωρα ειδικα δεν μπορω ούτε να φανταστω ότι θα μπορουσα να τους χτυπαγα...

Και μιλαμε ότι οι γονεις μου μου έλεγαν ότι βαραγα μονο στο νηπιο προνηπιο ,αλλα εγω δεν θυμαμαι τιποτα...αλλα τα παιδια με κοροιδευαν και με ενοχλουσαν .....Όσο θυμαμαι τον εαυτο μου δεν έχω ριξει ξυλο σε άνθρωπο,ίσως γιατι έχω πολλη δυναμη και ξερω ότι αν σηκωσω το χερι θα το μετανιωσω αμεσως..Αυτο είναι το μεγαλειο σε έναν ανθρωπο,να είναι παντοδυναμος αλλα να μην χτυπαει ποτε κανενα -εκτος απο αυτοαμυνα)Οι αδυναμοι άνανδροι ύπουλοι βαρανε..Οι περισσοτερες κακοποιησεις που έχουν δειξει τα καναλια έχουν γινει απο ήρεμα ευγενικα ντροπαλα και μικροκαμωμενα άτομα σπανια έχω δει κανενα μεγαλοσωμο γιγαντα να είναι serialkiller ή βιαστης ή να κακοποιει τη γυναικα του..-καθως πρεπει με άλλα λογια...Για σκεψου το λιγο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 28-08-08 στις 15:14.
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 15:13, 28-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
Το να αγαπας και να σεβεσαι τους γονεις σου το αποκλειεις?
Καθόλου, αυτό ακριβως σου είπα κι εξ αρχής, απλά εκφράζουν τα συναισθήματα τους δεν σημαίνει ότι με μισούν, θέλουν απλά να με δείρουν, μωρά είναι τί περιμένεις; Το μίσος πιστεύω θα προέκυπτε άν τους είχα τις βαλβίδες κλειστές.

Αν είναι δυνατον να δερναμε όσους ήταν πιο αδυναμοι απο μας!Το αντιθετο !
Εσυ δηλαδή στο σχολείο τους πιο δυνατους απο σένα βάραγες αρκετά συχνα;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:23, 28-08-08:

Το ότι βαραγα το λενε μονο οι γονεις μου και ίσως υπερβαλουν...Αλλα δεν δερνω ούτε κατωτερο ούτε ανωτερο αν δε με πειραξει(δημοτικο ,γυμνασιο λυκειο τα παιδια με καροιδευαν παρα πολυ και μου κανανε τη ζωη κολαση επειδη δεν έμπαινα στις κλικες τους και ασχολιομουν με τα μαθηματα και όχι με τις μπιπ που κανανε αυτοι.Πιο μικροκαμωμενοι απο μενα με πολυ εγωισμο και τσαμπουκα με χτυπησαν και με προκαλουσαν αλλα ποτε δεν απαντησα,γιατι μολις εγω-ο καλος μαθητης ,"καλο παιδι" σηκωνα το χερι μου θα με έστελαν κατευθειαν στο διευθυντη λεγοντας απειρα ψεματα-κυριε, κυριε, με βαρεσε!-(ενω αυτα είχαν το δικαιωμα να κανουν μαγκιες.. και όταν πηγαινα στους
καθηγητες επειδη με κοροιδευαν μου έλεγαν :Έλα μωρε μην ασχολεισαι κλπ)..Ξερετε τη μαφια που υπαρχει στα γυμνασια λυκεια κλπ.που όποιο παιδι ξεχωριζει για οποιοδηποτε λογο πολλα παιδια βγαζουν όλο το μισος και τη ζηλια τους ..και αν οι καθηγητες είναι απλα παρατηρητες όπως συνηθως ,μην απορειται που αυτοκτονουν παιδια γιαυτο το λογο...Εγω μπορουσα να στειλω όλους αυτους του αλητες στο νοσοκομειο αλλα αν το εκανα θα έμενα με τις τυψεις και τη κατηγορια των γονεων και τιποτα καλο στο μυαλο μου...Γιαυτο λεμε βαρυ χερι..Δυσκολα σηκωνεται ,αλλα αν σηκωθει.....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 28-08-08 στις 15:28.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 15:27, 28-08-08:

Εμένα πάντως οι γιοί μου θα πάνε και οι δύο στο καράτε (ή τζούντο, ότι τους αρέσει περισσότερο) απο του χρόνου. Οσο για σενα ολοένα και επαληθεύεται η αρχική μου εκτίμηση, έχεις πολλα απωθημενα κρατημένα μέσα σου. Το ζητημα δεν είναι να μήν δέρνεις σαν μονιμο παγιωμένο κανόνα. Το ζήτημα είναι να δέρνεις αυτούς που πρέπει, αν πρέπει, και όσο πρέπει.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 15:31, 28-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Το ζήτημα είναι να δέρνεις αυτούς που πρέπει, αν πρέπει, και όσο πρέπει.
Α οκ, εκεί καταλήξαμε;
Εύγε!
Και έλεγα τι θα 'βγαινε από όλο αυτό που παρακολουθούσα!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 15:34, 28-08-08:

Δηλαδη υπάρχει αντίρρηση; Πες την

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:34, 28-08-08:

Δεν έχω απωθημενα ,απλα καποιες κακες μνημες-απο τις αδικιες της ζωης-...και λεω ναι στο ξυλο ,αλλα μονο σε αυτοαμυνα ή για προστατεψεις καποιον άλλο..και παλι χωρις να κανεις ζημια στον άλλο όσο γινεται.....Το ξυλο όπως και ο πολεμος είναι ένα μεσο επιλυσης των διαφορών όλων των ζωων-αρα και των ανθρωπων ...Αλλα με μετρο και σωστη κριση....Αν πχ κινδυνευαν απο καποιον τριτο οι γονεις μου ή η κοπελα μου(ληστεια ,τσαντακιας κλπ) κλπ εννοειται θα ορμουσα και όποιον παρει ο χαρος.......

Αν καταλαβες buggs στην ουσια δεν διαφωνουμε αλλα συμφωνουμε στο ότι και στο ξυλο ισχυει το "παν μετρον άριστον"...
Φιλικοτατα....

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 15:36, 28-08-08:

Δηλαδη υπάρχει αντίρρηση; Πες την
Είμαι κατά της βίας γενικώς σε όλες της τις μορφές.
Δε συμφωνούμε και ας το αφήσουμε εκεί.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 15:40, 28-08-08:

Ηρω θέλω να σε δώ όταν κάνεις μωρά, με το καλό

Φιλική συμβουλή αν δεν θέλεις να δείς τις πεποιθήσεις σου να δοκιμαζονται παντοιοτρόπως, κάνε μόνο ένα

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 15:42, 28-08-08:

Φιλική συμβουλή αν δεν θέλεις να δείς τις πεποιθήσεις σου να δοκιμαζονται παντοιοτρόπως, κάνε μόνο ένα
Είμαι σίγουρη πως θα βρω καλύτερους τρόπους σωφρονισμού.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:43, 28-08-08:

Δηλαδή όσοι γονείς ΔΕΝ έχουν δείρει τα παιδιά τους έχουν αποτύχει;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 15:48, 28-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Είμαι σίγουρη πως θα βρω καλύτερους τρόπους σωφρονισμού.
Πινακας επιλογών όσων θελουν να ειναι "εντάξει" και κυριλέ
1) Θα σου κοψω το χαρτζιλίκι
2) Την τηλεόραση
3) τα δώρα
4) Δεν θα σε παω λουνα πάρκ
5) θα σου κοψω όλες τις παροχές και τις χάρες, μπορεί ακόμη και την καλημέρα

Όμως προς θεού, όταν γκαρίζεις μεσα στ'αφτια μου για ένα ακόμη θέλω σου, την ευλογημενη ώρα που επιτέλους έχω κάτσει να δώ ο έρημος, ύστερα απο μία ολόκληρη ημέρα απασχόληση με σένα ή για σένα, το έργο μου στην τηλεοραση η να διαβάσω το βιβλίο μου ή να μιλήσω στο φορουμ μου,

δεν θα ασκήσω σωματική βια

οκ....

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:52, 28-08-08:

Είπες ότι είσαι κατα της βιας σε όλες τις μορφες..Δεν έχεις βρισει ποτε κανεναν?Γιατι οι βρισια είναι ψυχολογικη βια!Οι επιστημονες το λενε και όχι εγω..καθε πλασμα στο συμπαν έχει μεσα επιθεσης και αμυνας για να επιβιωσει ..τη στιγμη που μιλας ασκεις βια σκοτωνοντας χιλιαδες βακτηρια που προσπαθουν να εισβαλουν μεσα σου....Είσαι ζωντανη γιατι οι στρατιωτες σου -λευκα αιμοσφαιρια εξολοθρευσαν τον εχθρο...Πως γινεται καποιος να μην κανει πολεμο ,να μην μαχεται πουθενα?Απλα δεν θα ήταν ζωντανος!(ή απλα κοροιδευει τον εαυτο του-και δεν μιλαω προσωπικα.. )

σωματική βια
και ο αποκλεισμος απο το φαγητο ή τη διασκεδαση και η φυλακη βια είναι ,μην το ξεχναμε...και μερικες φορες η σωματικη βια-μια σφαλιαρα πχ-ειναι πολυ λιγοτερο ζημιογονα και επωδυνο απο μια άλλη μορφη βιας....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 15:55, 28-08-08:

Α ξέχασα επίσης

Δεν θα σου αστράψω καμία (λεγεται και auto kick) ούτε θα ασκήσω σωματική βία (τράβηγμα απο το χέρι, τράβηγμα το αφτί) οταν:
  • έχεις βάλει κάτω τον αδερφό σου και του βαράς το κεφάλι
  • έχεις πάρει τα ποτήρια και θές να δείς αν πέφτουνε βάζοντας τα άκρη ακρη, μετα απο χιλιες φορές που σου εχω πεί να μήν το κάνεις, και αρκετές που σκούπιζα σπασμένα γυαλία
  • ουρλιάζεις μέσα στο ταξί γιατι εσυ θέλεις το παράθυρο αντί για τον αδερφό σου ενοχλώντας για εκατοστή φορά κάποιον εργαζόμενο ταξιτζη
  • μουλαρώνεις όταν πρέπει να φύγουμε απο το σπίτι και φυσικά αδιαφορείς οτι ο νομος δεν μου επιτρέπει να σε αφήνω μόνο σου (κάτι που θα ήθελα πολύ για τουλάχιστον κάποιες ώρες της μέρας)
  • και άλλα τέτοια τρυφερά περιστατικά που, αν είσαι τυχερή θα συμβαίνουν μονο 10-20 φορές τη μέρα.
.... εκτός αν κάνεις μόνο ένα

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:58, 28-08-08:

Όμως προς θεού, όταν γκαρίζεις μεσα στ'αφτια μου για ένα ακόμη θέλω σου, την ευλογημενη ώρα που επιτέλους έχω κάτσει να δώ ο έρημος, ύστερα απο μία ολόκληρη ημέρα απασχόληση με σένα ή για σένα, το έργο μου στην τηλεοραση η να διαβάσω το βιβλίο μου ή να μιλήσω στο φορουμ μου,

δεν θα ασκήσω σωματική βια

οκ....
Καλά εγώ σε προειδοποιώ πάντως ότι αν σε έβλεπα να βαράς το παιδί σου ή οποιοδήποτε άλλο παιδί μάλλον θα σου έκανα καταγγελία.

Οι λόγοι που αναφέρεις μάλιστα δεν σε δικαιολογούν καθόλου για οποιαδήποτε χειροδικία (όχι ότι θα σε δικαιολογούσαν οποιοιδήποτε άλλοι). Ξέρεις το παιδί είναι ένας μικρός άνθρωπος και έχει και αυτό μυαλό. Αρκεί απλά να μπορείς να του εξηγήσεις τι είναι σωστό και τι όχι. Εσύ είσαι που δεν έχεις στερεότυπα;

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 16:23, 28-08-08:

Το θεμα είναι όμως Φαν, και Ηρώ, ότι θα έρθει η ώρα σας με τα δικά σας παιδιά. Και το να είσαστε σύμφωνοι με το νόμο θα σημαίνει τότε ότι θα καλύπτετε και τα παιδιά σας όσο τα καλύπτει ο νόμος. Ο νόμος όμως δεν υποχρεώνει στην αγάπη, στην ειλικρίνεια, στην συναίσθηση, στην συμπαράσταση, στην υποστηριξη. Εγώ τα κάνω όλα αυτά με τους γιούς μου, κι εκείνοι τα απολαμβάνουν.

Αν είναι να κριτικαρετε λοιπόν να κρίνετε ολόκληρο το πακέτο. Μ'αλιστα πρέπεκι να σας πώ ότι η σωματική βία, είναι η πιο επίπονη για τον γονέα που αγαπάει το παιδί του. Οι άλλες, οι "νόμιμες" και υποτιθέμενα ήπίες τιμωρίες, είναι πάντα πιο εύκολες. Ομως σε αρκετά σημεία δεν σου δίνεται αυτή η πολυτέλεια...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 31-08-08 στις 19:09. Αιτία: Split
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 16:49, 28-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Δηλαδή όσοι γονείς ΔΕΝ έχουν δείρει τα παιδιά τους έχουν αποτύχει;
Oχι, δεν ειναι κανονας. Ομως συμβαινει πολυ συχνα τα λεγομενα κακομαθημενα (ή καλομαθημενα οπως το θελετε), για να μην πω παντα, ειναι παιδια που δεν γνωρισαν και καποια ορια. Και μερικες φορες ενα τετοιο οριο, μπορει να ειναι και καμια ξυλιά. Ειδικά οταν δεν μπορεις να συννενοηθεις.

Καλά εγώ σε προειδοποιώ πάντως ότι αν σε έβλεπα να βαράς το παιδί σου ή οποιοδήποτε άλλο παιδί μάλλον θα σου έκανα καταγγελία.
Αυτο μπορει να το αναθεωρησεις οταν κανεις παιδια

Ξέρεις το παιδί είναι ένας μικρός άνθρωπος και έχει και αυτό μυαλό. Αρκεί απλά να μπορείς να του εξηγήσεις τι είναι σωστό και τι όχι.
Mε αυτη τη φραση ειναι σαν να λες "δεν εχω παιδια και δεν εχω ιδεα του πως ειναι να μεγαλωνεις παιδια" Σορυ, αλλά οχι, δε μπορεις παντα να εξηγησεις κατι στο μικρο παιδι και να το κατανοησει. Μακαρι να γινοταν.

Και δε μπορω να πω οτι το τελευταιο ποστ του Buggs τα λεει και λαθος...

Δεν επικροτω το ξυλο. Απλά δεν θα παω στην ακραια θεση του να τρελαινομαι αμα φαει και καμια ξυλια καποτε ενα παιδι. Φυσικα δε μιλαμε να ειναι χομπυ και πρωταρχικο μεσο διαπαιδαγωγησης. Οταν στο δρομο βλεπω παιδακια με γονεις και να τους μιλανε πολυ ασχημα ή να τα χτυπανε, θελω να τους δειρω εγω! Και πολλες φορες θεωρω λιγοτερο οδυνηρο μια στον κωλο, παρα να μιλανε ασχημα στο παιδι τους.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:50, 28-08-08:

Το ότι έιναι γιοι παιζει ένα ρολο...γενικα εμεις τα αρσενικα μπορουμε να παιζουμε ξυλο και υπαρχει πραγματικη αγαπη μεταξυ μας....Κοινως τα αγορια δεν παρεξηγουν τοσο το ξυλο αν είναι αιτιολογημενο και όχι υπερβολικο..Ενω τα κοριτσια μπορει να τους ριξεις μια σφαλιαρα και να το στο φυλανε και για χρονια ακομα....!Καλα υπερβαλω καπως αλλα καταλαβαινετε τι εννοω....
και μενα μερικες κατραπακιες που μου έχει ριξει η μανα μου αν τις είχα σπασει τα νευρα ή μεταξυ σοβαρου και αστειου ,το ξεχασα γρηγορα...Ειδικα αν υπαρχουν μονο αγορια στην οικογενεια υπαρχει πολεμικο κλιμα σιγουρα αρκετες φορες ...Το ξυλο ,θα κανει την εμφανιση του...Η παλη πχ μεταξυ των παιδιων-κυριως αγοριων- και άλλων ζωων είναι τροπος εκπαιδευσης και αναπτυξης του ατομου...Μακαρι να είχα και εγω κανεναν αδερφο για να έπαιζα ξυλο μαζι του...Αλλα η αδελφη μου ήταν πολυ λεπτεπιλεπτη και δεν μπορουσα να ούτε να το σκεφτω...Το ίδιο ισχυει και μεταξυ πατερα και αγοριων.....Έχετε δει λεοντα να παιζει ποδοσφαιρο με λονταρακια του (κλοτσωντας τα) και αυτα να του τραβανε τη χαιτη?Θα καταλαβετε τι εννοω...

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 16:50, 28-08-08:

Μπαγκς... τι εννοείς σωματική βία; Θα ήθελα να το διευκρινίσουμε λίγο αυτό.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 16:51, 28-08-08:

Κοίτα να δεις buggs, αρχικά είχα γράψει ένα μήνυμα για σένα αλλά μάλλον θα ήταν προσβλητικό οπότε το ξανασκέφτηκα και θα σου πω τα εξής:

Αν η σωματική βία ήταν πιο επίπονη για σένα δεν θα έφτανες σε αυτήν σε αστείες περιπτώσεις όπως όταν έχεις κάτσει ήρεμος και το παιδί σου σαν παιδί που είναι φωνάζει ενώ ΕΣΥ έχεις κάνει το λάθος και δεν του έχεις μάθει ότι δεν είναι σωστό να το κάνει. Το τιμωρείς λοιπόν για τα δικά σου λάθη, μπράβο πολύ λογικό...

Δεν έχω την πείρα σου μιας και δεν έχω παιδιά. Έχω δει όμως ότι οι δικοί μου γονείς δεν με χτύπησαν ποτέ (τη μία και μοναδική φορά που με χαστούκισε πάνω στα νεύρα του ο πατέρας μου μου ζήτησε συγνώμη) και νομίζω ότι βγήκα μια χαρά άνθρωπος (εδώ μπορείτε να γελάσετε ). Οπότε αν είναι να επιλέξω έναν τρόπο αυτός δεν είναι αυτός που προτείνεις.

Όσο για το αν θα σε κατήγγειλα για για τα μισά που λες ή κάνεις κάνεις λάθος. Απλά το να χτυπάς παιδιά και δη τα δικά σου το θεωρώ τόσο τραγικό που μπορεί να σε χτυπούσα ο ίδιος.

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Oχι, δεν ειναι κανονας. Ομως συμβαινει πολυ συχνα τα λεγομενα κακομαθημενα (ή καλομαθημενα οπως το θελετε), για να μην πω παντα, ειναι παιδια που δεν γνωρισαν και καποια ορια. Και μερικες φορες ενα τετοιο οριο, μπορει να ειναι και καμια ξυλιά. Ειδικά οταν δεν μπορεις να συννενοηθεις.
Τα όρια τα γνωρίζεις και χωρίς να φας ξύλο.
Ίσως αν και δε νομίζω
Mε αυτη τη φραση ειναι σαν να λες "δεν εχω παιδια και δεν εχω ιδεα του πως ειναι να μεγαλωνεις παιδια" Σορυ, αλλά οχι, δε μπορεις παντα να εξηγησεις κατι στο μικρο παιδι και να το κατανοησει. Μακαρι να γινοταν.
Έχω αδερφή κατά 9 χρόνια μικρότερη και έχω παρακολουθήσει όλες τις φάσεις της ζωής της, οπότε έστω και η μικρή εμπειρία μου σε αυτό μου λέει ότι ναι μπορείς να πετύχεις αυτό που θες (και ας μην το καταλάβει απόλυτα) χωρίς να φτάσεις σε σημείο να χτυπήσεις το παιδί.
Δεν επικροτω το ξυλο. Απλά δεν θα παω στην ακραια θεση του να τρελαινομαι αμα φαει και καμια ξυλια καποτε ενα παιδι.
Σίγουρα εξαρτάται από την ξυλιά. Απλά όπως μιλάει ο Buggs, μάλλον δεν μιλάει για "χάδια", οπότε ναι θα τρελαινόμουν αν έβλεπα να τρώει μια καλή το παιδί.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 28-08-08 στις 17:02. Αιτία: merge
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:02, 28-08-08:

Η ψυχολογικη βια μπορει να είναι και χειροτερη απο τη σωματικη...Κοινως αν το παιδι είναι γομαρι-όπως εγω πχ- και δεν καταλαβαινει το ξυλο ,αν το χτυπησεις στον ψυχολογικο συναισθηματικο τομεα-όπως περισσοτερο οι γυναικες ξερουν να κανουν- μπορεις να το κανεις να καταρρευσει....Οποτε αν δεν σε έδειρε ποτε ο πατερας σου δεν σημαινει απαραιτητα ότι δεν σε καταπιεζε ψυχολογικα και δεν σου δημιουργησε ψυχολογικα τραυματα που μπορει να σου μεινουν σε όλη τη ζωη....Έχω δει εγω "ειρηνικους" ανθρωπους να εκβιαζουν και να καταστρεφουν και να καταρρακωνουν ψυχολογικα ανθρωπους...Όπως λενε μια γυναικα -και όχι μονο βεβαια- μπορει να μη σε σκοτωσει αλλα να σε κανει να πηδηξεις απο τον γκρεμο...προσωπικα η ψυχολογικη βια με επηρρεαζει πολυ περισοτερο απο τη σωματικη...

Αυτο για τις γυναικες το ειδα σε έρευνα,το 78 % των γυναικων χρησιμοποιουν ψυχολογικη βια έναντι 55 % των ανδρων...

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 17:03, 28-08-08:

Κατάφερα την πρώτη μου πολλαπλή παράθεση !!!!!!

Και πολλες φορες θεωρω λιγοτερο οδυνηρο μια στον κωλο, παρα να μιλανε ασχημα στο παιδι τους.
Που να δεις πόσο αληθινό βγαίνει αυτο για αμφότερα τα μέλη δεν θα το πιστέψεις.

Αλλα η αδελφη μου ήταν πολυ λεπτεπιλεπτη και δεν μπορουσα να ούτε να το σκεφτω...
Ίσως γι'αυτό σου έμεινε να μήν δέρνεις αργότερα όσους το αξιζαν (δεν είπαμε όλους) επειδή δηλαδη εκ των πραγμάτων θα έβγαινες παντα ενοχος άν έδερνες την αδερφή σου σε κάποια αψημαχία σας.

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Μπαγκς... τι εννοείς σωματική βία; Θα ήθελα να το διευκρινίσουμε λίγο αυτό.
Χαστούκι, τράβηγμα αφτί, ξυλιές στο ποπο, για μένα... Προφανώς όμως ο ορισμός ποικίλει για τον κάθε ένα

Απλά το να χτυπάς παιδιά και δη τα δικά σου το θεωρώ τόσο τραγικό που μπορεί να σε χτυπούσα ο ίδιος.
Τραγικό θα είναι αν τα αγόρια μου δεν γίνουν άνθρωποι, ακόμη πιο τραγικο άν νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα, όντας θεωρητικοί και γαλαντόμοι. Θα εχουν πολλά προβλήματα έτσι, πέραν του ότι θα φάνε και πολύ ξύλο αποι άλλους στη ζωή τους αργότερα, με διάφορους τρόπους.

Όσο για το άλλο, αν επενεβαινες πάνω σε εντελως προσωπικη στιγμή με το παιδί μου, πιστευω οτι θα ήταν μια εξαιρετικά επικίνδυνη κατάσταση για σενα, και απορώ που θα έβρισκες το κουράγιο όσο και την αιτία για το ξύλο που θα έτρωγες ύαστερα. Κανε τον ήρωα με τα δικά σου παιδιά, πίστεψέ με, θα χρειαστεί να γίνεις αν έχεις σκοπό να τα μεγαλώσεις σωστά

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 17:06, 28-08-08:

Κοίτα να δεις buggs, αρχικά είχα γράψει ένα μήνυμα για σένα αλλά μάλλον θα ήταν προσβλητικό οπότε το ξανασκέφτηκα και θα σου πω τα εξής:

Αν η σωματική βία ήταν πιο επίπονη για σένα δεν θα έφτανες σε αυτήν σε αστείες περιπτώσεις όπως όταν έχεις κάτσει ήρεμος και το παιδί σου σαν παιδί που είναι φωνάζει ενώ ΕΣΥ έχεις κάνει το λάθος και δεν του έχεις μάθει ότι δεν είναι σωστό να το κάνει. Το τιμωρείς λοιπόν για τα δικά σου λάθη, μπράβο πολύ λογικό...
Όχι Φαντάγκο, δεν είναι απαραίτητο ότι εσύ έχεις κάνει λάθος, όταν ένα παιδί τσιρίζει ... μπορεί απλά να το κάνει, επειδή θέλει κάτι που δεν μπορεί να γίνει εκείνη τη στιγμή και εκβιαστικά να ουρλιάζει για να σου σπάσει τα νεύρα.... ακόμα και το πιο ήρεμο παιδί μπορεί να το κάνει αυτό. Έχουν και τα παιδιά την στρατηγική τους!

Δεν έχω την πείρα σου μιας και δεν έχω παιδιά. Έχω δει όμως ότι οι δικοί μου γονείς δεν με χτύπησαν ποτέ (τη μία και μοναδική φορά που με χαστούκισε πάνω στα νεύρα του ο πατέρας μου μου ζήτησε συγνώμη) και νομίζω ότι βγήκα μια χαρά άνθρωπος (εδώ μπορείτε να γελάσετε ). Οπότε αν είναι να επιλέξω έναν τρόπο αυτός δεν είναι αυτός που προτείνεις.

Όσο για το αν θα σε κατήγγειλα για για τα μισά που λες ή κάνεις κάνεις λάθος. Απλά το να χτυπάς παιδιά και δη τα δικά σου το θεωρώ τόσο τραγικό που μπορεί να σε χτυπούσα ο ίδιος.
Γενικά δεν συμφωνώ με το ξύλο σαν παιδαγωγική μέθοδο, ει μη μόνο σε περίπτωση, που άλλες μέθοδοι δεν πιάνουν. Όμως θεωρώ ουτοπία να πιστεύει κανείς ότι ποτέ δεν θα έρθει στη θέση να θέλει να ρίξει μια - δυο ξυλιές στα μαλάκα στο παιδί του. Εκτός κι αν δεν έχει αρκετή επαφή με το παιδί του.
Υπάρχουν φορές που ο κάθε γονιός θα εκνευριστεί (κυρίως η μαμάδες λόγω μεγαλύτερης τριβής από θέμα χρόνου), - είναι άνθρωπος στο τέλος- τέλος - και θα βγει εκτός εαυτού.
Δεν έγινε και τίποτα και ούτε θα έχει και ψυχικά τραύματα το παιδί, πίστεψέ με. Χειρότερα είναι τα τραύματα από προσβολές ή απειλές. Δεν είπαμε βέβαια να το σκοτώσεις στο ξύλο!
Και βέβαια θεωρώ πολύ χειρότερο ένα κακομαθημένο, χωρίς όρια παιδί, που δεν σέβεται τίποτα, από ένα παιδί που θα πεί μεγαλώνοντας "είχα κάνει μια τρομερή αταξία και έφαγα 2-3 στον ποπό!" Και πίστεψέ με, δεν έχω δικά μου παιδιά, αλλά έχω "μεγαλώσει" από όταν ήμουν 12 χρονών 4-5 πιτσιρικιά, μερικές φορές τα παιδάκια μπορούν να σε στείλουν σε τρελάδικο!!!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:09, 28-08-08:

Τα όρια τα γνωρίζεις και χωρίς να φας ξύλο.
Διαφωνω. Μακαρι να ισχυε. Το ξυλο ειναι ενα επωδυνο ερεθισμα του περιβαλλοντος. Ενας οργανισμος μαθαινει και μεσα απο αυτα ερεθισματα, οτι δε πρεπει να κανει κατι. Αν το σκεφτεις λιγο, δεν εχει μεγαλη διαφορά απο το οτι πχ δε πρεππει να ακουμπαει το χερι του στη φωτια. Εφοσον δε μπορει μονο του να το καταλαβει, το κανει για να αποφυγει την επωδυνη συνεπεια. Το παραδειγμα ειναι απλουστευμενο γιατι πχ το παιδι θα μαθει σχετικα γρηγορα να μην ακουμπαει το ματι της κουζινας. Αλλα αυτο ειναι και πολυ απλο σαν νοητικη διεργασια. Υπαρχουν και καποια αλλα που μπορει να μην μπορει να κατανοησει αν τα εξηγησεις και να πρεπει απλα να μη τα κανει, μεχρι να μπορεσει να κατανοησει το γιατι. Τωρα το πως θα το πετυχουμε αυτο ειναι το θεμα. Το ιδανικο ειναι , παντα να το πετυχαινουμε χωρις βια.

Έχω αδερφή κατά 9 χρόνια μικρότερη και έχω παρακολουθήσει όλες τις φάσεις της ζωής της, οπότε έστω και η μικρή εμπειρία μου σε αυτό μου λέει ότι ναι μπορείς να πετύχεις αυτό που θες (και ας μην το καταλάβει απόλυτα) χωρίς να φτάσεις σε σημείο να χτυπήσεις το παιδί.
Τι συμπτωση, κι εγω εχω αδερφη μικροτερη κατα 9 χρονια και ημουν κοντα. Μια χαρα βγηκε και υπηρξαν σποραδικες και σπανιες περιπτωσεις που εφαγε καμια στον πωπο. Δεν επαθε και τιποτα.

Σίγουρα εξαρτάται από την ξυλιά. Απλά όπως μιλάει ο Buggs, μάλλον δεν μιλάει για "χάδια", οπότε ναι θα τρελαινόμουν αν έβλεπα να τρώει μια καλή το παιδί.
Δε ξερω, ας πει ο ιδιος.

Με προλαβε η Cibyllian. : οταν τσιριζει ενα παιδι και κλαιει, ειναι επειδη απο μωρο ξερει οτι θα το φροντισουν και θα κατ επεκταση θα γινει το δικο του. Ειναι ενα αντανακλαστικο και μια στρατηγικη που αρχικά εχει σημαντικο σκοπο να δρα σαν συναγερμος για το παιδι, ομως αργοτερα χρησημοποιειται καταχρηστικά απο το παιδι και αλοιμονο στο γονιο που κανει οτιδηποτε μονο και μονο για να μην ακουει το κλαμα.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 17:15, 28-08-08:

Τραγικό θα είναι αν τα αγόρια μου δεν γίνουν άνθρωποι, ακόμη πιο τραγικο άν νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα, όντας θεωρητικοί και γαλαντόμοι. Θα εχουν πολλά προβλήματα έτσι, πέραν του ότι θα φάνε και πολύ ξύλο αποι άλλους στη ζωή τους αργότερα, με διάφορους τρόπους.
Οπότε καλύτερα να φάνε ξύλο από σένα πρώτα... Εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι το αν τα παιδιά σου νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα είναι θέμα ανατροφής τους και φταις εσύ για αυτό. (δεν μιλάμε απαραίτητα για τα δικά σου παιδιά)
Όσο για το άλλο, αν επενεβαινες πάνω σε εντελως προσωπικη στιγμή με το παιδί μου, πιστευω οτι θα ήταν μια εξαιρετικά επικίνδυνη κατάσταση για σενα, και απορώ που θα έβρισκες το κουράγιο όσο και την αιτία για το ξύλο που θα έτρωγες ύαστερα. Κανε τον ήρωα με τα δικά σου παιδιά, πίστεψέ με, θα χρειαστεί να γίνεις αν έχεις σκοπό να τα μεγαλώσεις σωστά
Αν ήταν να επέμβω με κάποιο τρόπο εκείνη τη στιγμή απλά θα σε σταματούσα. Το ότι θα ήθελα να σε δείρω είναι άλλη υπόθεση και σίγουρα δεν θα το έκανα μπροστά στο παιδί σου. Απλά θεωρώ ότι εκείνη τη στιγμή εκμεταλλεύεσαι το γεγονός της σωματικής υπεροχής σου επιβαλλόμενος στο παιδί σου δέρνοντας το.

Νομίζω πάλι ότι είπα όσα ήθελα να πω σε αυτό το θέμα. Δεν έχει νόημα να συνεχίσω τις παραθέσεις. Απλά θέλω να πιστεύω ότι θα είμαι ικανότερος ακόμα από τους γονείς μου που θεωρώ ότι έχουν κάνει μια πολύ καλή δουλειά χωρίς να χρησιμοποιούν τα μέσα που λέτε.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:23, 28-08-08:

Α ξέχασα επίσης

Δεν θα σου αστράψω καμία (λεγεται και auto kick) ούτε θα ασκήσω σωματική βία (τράβηγμα απο το χέρι, τράβηγμα το αφτί) οταν:
  • έχεις βάλει κάτω τον αδερφό σου και του βαράς το κεφάλι
  • έχεις πάρει τα ποτήρια και θές να δείς αν πέφτουνε βάζοντας τα άκρη ακρη, μετα απο χιλιες φορές που σου εχω πεί να μήν το κάνεις, και αρκετές που σκούπιζα σπασμένα γυαλία
  • ουρλιάζεις μέσα στο ταξί γιατι εσυ θέλεις το παράθυρο αντί για τον αδερφό σου ενοχλώντας για εκατοστή φορά κάποιον εργαζόμενο ταξιτζη
  • μουλαρώνεις όταν πρέπει να φύγουμε απο το σπίτι και φυσικά αδιαφορείς οτι ο νομος δεν μου επιτρέπει να σε αφήνω μόνο σου (κάτι που θα ήθελα πολύ για τουλάχιστον κάποιες ώρες της μέρας)
  • και άλλα τέτοια τρυφερά περιστατικά που, αν είσαι τυχερή θα συμβαίνουν μονο 10-20 φορές τη μέρα.
.... εκτός αν κάνεις μόνο ένα
Για ολα αυτα εισαι υπευθυνος εσυ και η μητερα τους και οχι εκεινα, ωστε να εχουν και τις συνεπειες που αναφερεις....
Και να εισαι σιγουρος οτι το παιδι δεν ξεχναει ποτε την οποια συμπεριφορα του γονεα, ειτε ειναι καλη ειτε οχι και μεγαλωνοντας εχει απωθημενα...
Πολλοι γονεις απορουν γιατι δεν εχουν καλη και στενη σχεση με τα παιδια τους....δε θα επρεπε...εκεινοι ηταν οι σκηνοθετες.....
Και το πλεον τραγικο, ειναι οτι ενω εισαι πατερας και υπηρξες παιδι, δεν το εχεις καταλαβει ακομα....
Μπορει να μην εχω την εμπειρια του να εχω δικα μου παιδια, ερχομαι ομως σε καθημερινη επαφη και με παιδια και με εφηβους και ξερω πως ειναι να εχεις απεναντι σου καποιον ατιθασο...Εαν επρεπε εγω να επιβληθω με ξυλιες για να με παρακολουθουν και να διαβαζουν, ζητω που καηκαμε...τα καταφερνω παρα πολυ καλα εχοντας κερδισει το σεβασμο τους...

Και εγω καλομαθημενο παιδι ειμαι...και απαιτητικη ημουν και ενα σωρο αλλα....δε χρειαστηκε ποτε να με χτυπησουν για να μου δωσουν να καταλαβω οτι ημουν λαθος ή υπερβολικη...Η ηρεμια στη φωνη του πατερα μου, με ηρεμουσε και ας φαινομουν θηριο ανημερο....

Εγω θα σου ελεγα απλα οτι εχω υπαρξει παιδι...

Σορυ, αλλά οχι, δε μπορεις παντα να εξηγησεις κατι στο μικρο παιδι και να το κατανοησει. Μακαρι να γινοταν.
Θα του μιλησεις με τον τροπο που θα μπορεσει να αντιληφθει και να ξεχωρισει το λαθος απο το σωστο..

Οταν στο δρομο βλεπω παιδακια με γονεις και να τους μιλανε πολυ ασχημα ή να τα χτυπανε, θελω να τους δειρω εγω! Και πολλες φορες θεωρω λιγοτερο οδυνηρο μια στον κωλο, παρα να μιλανε ασχημα στο παιδι τους.
Εαν ειχαν κανει σωστη δουλεια, δε θα μιλουσαν ουτε αυτα ασχημα, αλλα ουτε και καποιοι ανευθυνοι γονεις θα κατεφευγαν σε οποιαδηποτε μορφη βιας....

Για μενα ολα αυτα ειναι τραγικα....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 17:28, 28-08-08:

Πιστεύω ότι πραγματικά θέλεις να μάθεις, γιαυτό και σου απαντώ, δεν με θυμώνουν οι απαντήσεις σου κάθε άλλο. Λοιπόν

Οπότε καλύτερα να φάνε ξύλο από σένα πρώτα...
Καλύτερα να φάνε ξύλο, ει δυνατόν, μόνο απο μένα. Κι άν δεν φάνε και καθόλου απ μένα ακόμη καλύτερα. Όμως αυτό, πραγματικά απο την εμπειρία μου θα πώ ότι είναι ουτοπία, τουλάχιστον μέχρι τα 4-5. Είναι εντελώς ασυνεννόητα ζώα. Οχι γιατί δεν ακούν ή γιατί δεν καταλαβαίνουν, αλλά γιατί τα θέλω και το εγώ τους υπερκαλύπτουν όλο το σύμπαν.

Εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι το αν τα παιδιά σου νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα είναι θέμα ανατροφής τους και φταις εσύ για αυτό.
Σαφέστατα θα έφταιγα γι'αυτό. Όμως σίγουρα δεν θα φταίω γι'αυτό. το πρόβλημα όμως ξέρεις που είναι; Στο να μήν νομίζουν ότι δεν ξέρουν και τίποτα. Ειναι καλό γενικά να αφήνεις τα παιδιά να παίρνοιυν πρωτοβουλίες, να νοιώθουν ότι ΔΕΝ είναι μωρά. Να αρχίσουν να αντιλαμβάνονται καινα κάνουν χρηση της νόησης και της κρίσης τους αντί απλά των θέλω τους. Ομως ειναι μωρά καιο θα το δείς τι σημαίνει αυτό. Τα δικά μου π.χ. δεν μετακίνησα ποτέ τίποτα απο το σπίτι. Μαχαίρια απορρυπαντικά δηλητήρια, καλυματα για πρίζες, εργαλεία, τίποτα αποιλυτωγς. Τα ώθησα να κερδίσουν το δικαίωμα να περιφέρονται στο σπίτι, με φωνές και υποδείξεις όταν έκαναν κάτι επικίνδυνο. Φυσικά ασχολήθηκα πάρα μα πάρα πολύ και δεν μπορώ να το συστήσω αυτ΄σαν μέθοδο διαπαιδαγώγησης. Ομως είναι ανεξάρτητα απο ενός χρονού και είναι φυσικό να έχουν σθεναρή άποψη, και αυτοπεποίθηση, αλλωστε αυτός ήταν και ο στόχος. Το κέρδισααν αυτό το δικαίωμα.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:32, 28-08-08:

Για ολα αυτα εισαι υπευθυνος εσυ και η μητερα τους και οχι εκεινα
Λαθος!Δεν είναι πετρες,άνθρωποι είναι και άρα έχουν ευθυνη!περιορισμενη συγκριτικα με έναν ενηλικο αλλα ευθυνη....όταν παιζουν ξυλο δυο έχουν ευθυνη και οι δυο,σε διαφορετικα ίσως ποσοστα...Τα παιδια είναι άνθρωποι που γεννιουνται με συγκεκριμενο (ανωριμο,πρωιμο)χαρακτηρα οποτε για το χαρακτηρα και την ανατροφη ενος παιδιου ,φταιει και ο χαρακτηρας του(γονιδια)και ο γονιος και το έξω περιβαλλον,και όλα αυτα σε διαφορα ποσοστα ανα περιπτωση...

Το ξυλο είναι ο πιο πρωτογονος-και αναποτελεσματικος και επικινδυνος- τροπος επιβολης και επικοινωνιας...Η γατα δαγκωνει ελαφρα το γατι αν κανει υπερβολικες αταξιες,η σκυλα το σκυλακι κλπ..Ο πιο εξελιγμενος και αποδοτικος τροπος είναι ο διαλογος και τα λογικα επιχειρηματα...προσπαθεις για το διαλογο και τη λογικη ,αλλα αν δεν καταλαβαινει ,προχωρεις και στις άλλες μεθοδους...Όλοι οι τροποι πρεπει να χρησιμοποιουνται εκει που πρεπει και αρμοζει με απολυτη προσοχη παντα στην υγεια -σωματικη και ψυχολογικη του παιδιου..(όταν θα κανω παιδια θελω να δω αν θα πιστευω τα ίδια...)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 28-08-08 στις 17:39.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:40, 28-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian

Όμως θεωρώ ουτοπία να πιστεύει κανείς ότι ποτέ δεν θα έρθει στη θέση να θέλει να ρίξει μια - δυο ξυλιές στα μαλάκα στο παιδί του. Εκτός κι αν δεν έχει αρκετή επαφή με το παιδί του.
Υπάρχουν φορές που ο κάθε γονιός θα εκνευριστεί (κυρίως η μαμάδες λόγω μεγαλύτερης τριβής από θέμα χρόνου), - είναι άνθρωπος στο τέλος- τέλος - και θα βγει εκτός εαυτού.
Δεν έγινε και τίποτα και ούτε θα έχει και ψυχικά τραύματα το παιδί, πίστεψέ με. Χειρότερα είναι τα τραύματα από προσβολές ή απειλές. Δεν είπαμε βέβαια να το σκοτώσεις στο ξύλο!
Και βέβαια θεωρώ πολύ χειρότερο ένα κακομαθημένο, χωρίς όρια παιδί, που δεν σέβεται τίποτα, από ένα παιδί που θα πεί μεγαλώνοντας "είχα κάνει μια τρομερή αταξία και έφαγα 2-3 στον ποπό!" Και πίστεψέ με, δεν έχω δικά μου παιδιά, αλλά έχω "μεγαλώσει" από όταν ήμουν 12 χρονών 4-5 πιτσιρικιά, μερικές φορές τα παιδάκια μπορούν να σε στείλουν σε τρελάδικο!!!
Τις περισσοτερες φορες Σιμπυ μου, δυστυχως, οι γονεις οταν τις ριχνουν τις 2-3 ξυλιες που λες και σε καλη συχνοτητα, το κανουν μονο και μονο για να ξεσπασουν και οχι για να δειξουν οτι αυτο ειναι λαθος....
Μπορει να ειναι δυσκολος ο αυτοελεγχος, αυτο δε σημαινει ομως οτι ειναι και αδυνατος...Για μενα επιβαλλεται....Οπως επιβαλλεται να μη σηκωσουμε χερι στο συντροφο μας, το ιδιο ισχυει και για τα παιδια μας...

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 17:42, 28-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Θα του μιλησεις με τον τροπο που θα μπορεσει να αντιληφθει και να ξεχωρισει το λαθος απο το σωστο..
Σε κάποιο βιβλίο θα το διάβασες αυτο. Τον Ντένις τον τρομερό τον έχεις δει η διαβάσει ποτέ;

Το αγγελούδι, που λεγεται μωράκι, ακριβώς αν κάνεις αυτό, θα καταλάβει απλά ότι, αφού δεν μπορείς να του κάνεις τίποτα, τότε γιατί να μήν κάνετε αυτό που θέλει; Του το εξηγείς 100 φορές αυτό 100 φορές αυτό σκέφτεται και εξακολουθεί να απορεί. Μπορείς φυσικά να αυτοκτονησεις...

Αλλα αλήθεια, αν στέκεσαι σε ενα φράκτη και εξηγείς σε ένα γάιδαρο (ζώο εννοω όχι μεταφορικά) την ιστορία της ζωής σου, ποιος ειναι πιο τρελός και υπεύθυνος για την ασυννενοησία η οποία προφανώς προκύπτει; Εσύ ή ο γάιδαρος;

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 17:45, 28-08-08:

Οπως επιβαλλεται να μη σηκωσουμε χερι στο συντροφο μας, το ιδιο ισχυει και για τα παιδια μας...
Αλίμονο αν οι σύντροφοι μας έχουν το μυαλό και τον χαρακτηρα (τον ανυπαρκτο ακομη) των μωρών

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:46, 28-08-08:

Το ξυλο είναι ο πιο πρωτογονος-και αναποτελεσματικος και επικινδυνος- τροπος επιβολης και επικοινωνιας...Η γατα δαγκωνει ελαφρα το γατι αν κανει υπερβολικες αταξιες,η σκυλα το σκυλακι κλπ..Ο πιο εξελιγμενος και αποδοτικος τροπος είναι ο διαλογος και τα λογικα επιχειρηματα...προσπαθεις για το διαλογο και τη λογικη ,αλλα αν δεν καταλαβαινει ,προχωρεις και στις άλλες μεθοδους...Όλοι οι τροποι πρεπει να χρησιμοποιουνται εκει που πρεπει και αρμοζει με απολυτη προσοχη παντα στην υγεια -σωματικη και ψυχολογικη του παιδιου..(όταν θα κανω παιδια θελω να δω αν θα πιστευω τα ίδια...)
Αυτη η συγκριση με το υπολοιπο ζωικο βασιλειο ειναι τοσο αστοχη...
Τυχαινει να ειμαστε ελλογα οντα ή κανω λαθος?!
Οταν το παιδι βλεπει μεσα στο σπιτι του γονεις να επιβαλλεται ο ενας στον αλλο με φωνες, τοτε να με φωνες θα το κανει και το παιδι...Οταν το παιδι του ριχνεις ξυλιες...ξυλιες θα ριξει και στο φιλο του στο σχολειο ....
Ειναι τοσο απλα..και αδυνατουμε να τα αντιληφθουμε....

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:47, 28-08-08:

Οι λόγοι που αναφέρεις μάλιστα δεν σε δικαιολογούν καθόλου για οποιαδήποτε χειροδικία (όχι ότι θα σε δικαιολογούσαν οποιοιδήποτε άλλοι). Ξέρεις το παιδί είναι ένας μικρός άνθρωπος και έχει και αυτό μυαλό. Αρκεί απλά να μπορείς να του εξηγήσεις τι είναι σωστό και τι όχι. Εσύ είσαι που δεν έχεις στερεότυπα;
Με όλο το θάρρος και την εκτίμηση που σου έχω Φαν (και άλλοι), όσο άδικο κι αν έχει ο Buggs δεν μπορεί κανένας μας να είναι τόσο απόλυτος στις κρίσεις του για την ανατροφή που δίνει στα ΔΙΚΑ ΤΟΥ παιδιά. Ειδικά όταν δεν έχουμε παιδιά ακόμα, αλλά μονάχα θεωρίες που ευχόμαστε πως όταν γίνουμε γονείς θα λειτουργήσουν...

Η πράξη είναι πολύ διαφορετική από τη θεωρία και δε σου κρύβω πως όλοι πριν κάνουμε παιδιά εξιδανικεύουμε στο μυαλό μας, τον τρόπο που θα τα μεγαλώσουμε, η σκληρή πραγματικότητα όμως μας συχνά μας διαψεύδει, ειδικά όταν τις περισσότερες ώρες τα παιδιά δύο εργαζόμενων γονιών, τις περνούν με παππούδες, γιαγιάδες και άλλους.

Δεν είναι ότι διαφωνώ με αυτά που λες (αν διαβάσεις απ' την αρχή το τόπικ θα δεις πως δεν χρειάστηκε να δείρω την κόρη μου μέχρι σήμερα), διαφωνώ όμως με τον τρόπο που απεθύνεστε προς τον Buggs και θίγετε την γονεϊκή του ιδιότητα!

Για να σου πω κάτι από την εμπειρία μου, κάθε παιδί είναι διαφορετικό και κάθε γονιός ξέρει καλύτερα για το παιδί του.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:50, 28-08-08:

Αλίμονο αν οι σύντροφοι μας έχουν το μυαλό και τον χαρακτηρα (τον ανυπαρκτο ακομη) των μωρών
Αυτο που δεν εχεις καταλαβει ακομα, ειναι οτι οι γονεις κατα κυριο λογο και στις ηλικιες ειδικα στις οποιες εσυ αναφερεσαι, διαμορφωνουν τον χαρακτηρα του παιδιου...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:53, 28-08-08:

Του πιάνεις το χέρι με το οποίο θα το χτυπούσε και τον κάνεις ρόμπα σε όλον τον κόσμο;
Του πιανεις το χερι ; Μα ετσι αρχιζετε τις μπουφλες !

Μπορει να μην εχω την εμπειρια του να εχω δικα μου παιδια, ερχομαι ομως σε καθημερινη επαφη και με παιδια και με εφηβους και ξερω πως ειναι να εχεις απεναντι σου καποιον ατιθασο...Εαν επρεπε εγω να επιβληθω με ξυλιες για να με παρακολουθουν και να διαβαζουν, ζητω που καηκαμε...τα καταφερνω παρα πολυ καλα εχοντας κερδισει το σεβασμο τους...
Νομιζω πως δεν ειναι το ιδιο για ολες τις ηλικιες. Οσο μεγαλυτερα τα παιδια τοσο πιο απαραδεκτο ειναι να καταφευγουμε στη βια...ακριβως επειδη καταλαβαινουν και απλα θελει τροπο. Και ειναι και λιγο διαφορετικο να εισαι 1-2 ωρες μαζι τους, απο το να εισαι πχ 12.

Και εγω καλομαθημενο παιδι ειμαι...και απαιτητικη ημουν και ενα σωρο αλλα....δε χρειαστηκε ποτε να με χτυπησουν για να μου δωσουν να καταλαβω οτι ημουν λαθος ή υπερβολικη...Η ηρεμια στη φωνη του πατερα μου, με ηρεμουσε και ας φαινομουν θηριο ανημερο....
Γιαυτο και ειπα "μπορει και να ειναι"

Εγω θα σου ελεγα απλα οτι εχω υπαρξει παιδι...
Ολοι μας. Ομως δεν εχουμε αναμνησεις απο τις μικρες ηλικιες ωστε να μας βοηθησουν στην συζητηση. Δλδ δεν ειμαστε εγκυροι μαρτυρες

Συμφωνω, αλλά θα ελεγα να μην ειστε τοσο απολυτοι, γιατι μπορει αυριο να "παραδωσετε τα οπλα" σε καποια περιπτωση. Δε θα σημαινει αυτοματα οτι γινατε κακοι γονεις. Δεν μπορειτε να περιμενετε ολα τα παιδια σε ολες τις ηλικιες να καταλαβαινουν ολα οσα τους λεμε.

Εαν ειχαν κανει σωστη δουλεια, δε θα μιλουσαν ουτε αυτα ασχημα, αλλα ουτε και καποιοι ανευθυνοι γονεις θα κατεφευγαν σε οποιαδηποτε μορφη βιας....
Βρε δε λεω να μιλησει ασχημα το παιδακι. Ο γονιος στο παιδακι λεω

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 17:54, 28-08-08:

Ενα θα σας πώ και λάβετε το σοβαρά υπ'οψη όλοι οι θεωρητικοί, επίδοξοι και μελλοντικοί γονείς. Μήν πνίγεστε στην θεωρία, ακολουθείστε το ένσικτο σας. Κι αν φάει ξύλο το παιδί σας δεν πειράζει. Αυτό που θα πειράξει και θα μείνει, αν το κάνετε, ειναι η αδικία. Πόσο μάλλον άν το δείρετε άδικα

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:55, 28-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Δεν είναι ότι διαφωνώ με αυτά που λες (αν διαβάσεις απ' την αρχή το τόπικ θα δεις πως δεν χρειάστηκε να δείρω την κόρη μου μέχρι σήμερα), διαφωνώ όμως με τον τρόπο που απεθύνεστε προς τον Buggs και θίγετε την γονεϊκή του ιδιότητα!

Για να σου πω κάτι από την εμπειρία μου, κάθε παιδί είναι διαφορετικό και κάθε γονιός ξέρει καλύτερα για το παιδί του.
Θιγεται γιατι..? Επειδη εκεινος αναφερει καταστασεις που δε θα επρεπε να ισχυουν...και δικαιως τις κρινω απαραδεκτες..?!

Και οχι δεν ξερουν παντα και ολοι οι γονεις τι ειναι καλυτερο γι αυτο.....
Ξερω απειρα παραδειγματα και εγω ειμαι ενα απο αυτα....

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:56, 28-08-08:

Αυτη η συγκριση με το υπολοιπο ζωικο βασιλειο ειναι τοσο αστοχη...
Τυχαινει να ειμαστε ελλογα οντα ή κανω λαθος?!
Ανηκουμε στο ζωικο βασιλειο ,είμαστε τα ανωτερα -πιο εξελιγμενα-ζωα (ή ζωντανοι οργανισμοι αν θες) σε αυτον τον πλανητη(όλοι οι επιστημονες του κοσμου ανα τους αιωνες κανουν τελειως λαθος?)Είδος homo sapiens..Διαφωνει κανεις ότι έιμαστε ζωντανοι οργανισμοι(αυτο σημαινει ζωο:αυτο που ζει,ζωντανο όπως λενε σωστα και οι βλαχοι..)?98 % των γονιδιων μας είναι ίδιο με του γοριλα...και έλλογα ζωα είναι και άλλα..Λογικη έχουν όλα τα ζωα,άλλα πιο εξελιγμενη άλλα πιο πρωτογονη..Το τι μας ξεχωριζει ως ανθρωπους απο τα υπολοιπα ζωα δεν έχει βρεθει ακριβως.....Παντως αν δεις την εκφραση μαμα ουρακοταγκου με το μικρο στην αγκαλια της καταλαβαινεις ποσο μερος του οικολογικου συστηματος είμαστε...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:57, 28-08-08:

Τις περισσοτερες φορες Σιμπυ μου, δυστυχως, οι γονεις οταν τις ριχνουν τις 2-3 ξυλιες που λες και σε καλη συχνοτητα, το κανουν μονο και μονο για να ξεσπασουν και οχι για να δειξουν οτι αυτο ειναι λαθος....
Παντως προσωπικα δε μιλαω για τις περιπτωσεις οπου αυτο γινεται καθημερινα και η βια (εστω και ελαφρια) εχει γινει Νο1 στη λιστα με τους τροπους διαπαιδαγωγησης. Απλά δεν παω και στο αλλο ακρο να δαιμονιζω καθε ιχνος βιας. Αν ειμαστε καλοι γονεις, δε θα μας βγει προβληματικο το παιδι για 5 φορες που εφαγε μπουφλα σε ηλικια που πιθανοτατα δε το θυμαται καν !

Προς οσους ειναι απολυτα καθετα εναντιον της βιας :
1. ειστε σιγουροι οτι ειστε το ιδιο και εναντιον της ψυχολογικής ; Γιατι αν οχι, τοτε μιλαμε για, ακουσια, υποκρισια. Και οντως η ψυχολογικη βια ειναι πιο επικινδυνη.
2. ολα τα παιδια που εφαγαν και λιγο ξυλαρακι σαν μπομπιρες (ή ακομα και πχ μεχρι τα 10, λεω ενα μεγαλο νουμερο), θεωρειτε οτι ειχαν επιπτωσεις και βγηκαν προβληματικα ;
3. Δε σας κανει εντυπωση που συναντατε ανθρωπους μαλαμα, κι ομως ειχαν φαει οχι λιγο, αλλα αρκετο ξυλο μικροι ; Τι ειναι αυτοι ; Freaks of nature?

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 18:00, 28-08-08:

Αυτο που δεν εχεις καταλαβει ακομα, ειναι οτι οι γονεις κατα κυριο λογο και στις ηλικιες ειδικα στις οποιες εσυ αναφερεσαι, διαμορφωνουν τον χαρακτηρα του παιδιου...
Αυτο το ξέρει όλος ο κόσμος Νεράιδα μου, το θέμα είναι ΠΩΣ τον διαμορφώνουν και ΤΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ τελικά κτίζουν. Τα δικά μου είναι τσαμπουκάδες και τα δυο έχουν άποψη. Το εχουν κερδίσει το δικαίωμα απο ενός χρονου και οι δυο γιατί δεν κάνουν μαλακίες. Περιφέρονται στο σπίτι παίζουν εξαλλα χωρις να το γκρεμίζουν παρακαλώ, μπαίνουν στο σουπερ μαρκετ απο 1,5 χρονών, περιεργάζονται τα πάντα, όμως δεν έχουν σπάσει ή γκρεμίσει ποτέ τίποτα και άλλα πολλά τ'έτοια. Να τους την πέσω στερεότυπα όταν θυμώνουν που δεβν γινεται το δικο τους και λένε τα συναισθήματα τους, επειδή είπαν ότι θα με πλακώσουν όταν μεγαλώσουν; Μα δεν είναι παράλογο να περιμένω να μήν θυμώσουν όταν στερούνται κάτι που θέλουν; (π.χ. το παιχνίδι στο τραπέζι)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Buggs : 28-08-08 στις 18:07.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:00, 28-08-08:

Σε κάποιο βιβλίο θα το διάβασες αυτο. Τον Ντένις τον τρομερό τον έχεις δει η διαβάσει ποτέ;

Το αγγελούδι, που λεγεται μωράκι, ακριβώς αν κάνεις αυτό, θα καταλάβει απλά ότι, αφού δεν μπορείς να του κάνεις τίποτα, τότε γιατί να μήν κάνετε αυτό που θέλει; Του το εξηγείς 100 φορές αυτό 100 φορές αυτό σκέφτεται και εξακολουθεί να απορεί. Μπορείς φυσικά να αυτοκτονησεις...

Αλλα αλήθεια, αν στέκεσαι σε ενα φράκτη και εξηγείς σε ένα γάιδαρο (ζώο εννοω όχι μεταφορικά) την ιστορία της ζωής σου, ποιος ειναι πιο τρελός και υπεύθυνος για την ασυννενοησία η οποία προφανώς προκύπτει; Εσύ ή ο γάιδαρος;
Ωχ θεε μου....
Οχι βρε θα του ριξω μερικες για να καταλαβει οτι ειναι λαθος...μεχρι να του γινει βιωμα και μετα να ακολουθησει και αυτο σα μεγαλωσει και εχει δικα του παιδακια, ακριβως την ιδια οδο....

Και σορρυ, αλλα για μενα ενα παιδι δε θα το παρομοιαζα ουτε με γαιδαρο....
Για μενα δεν ισχυει αυτο που λες εσυ περι ασυνεννοησιας....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 28-08-08 στις 18:07.
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:11, 28-08-08:

Προσωπικα δε θα χτυπησω ποτε το παιδι μου. Απεχθανομαι τη βια γενικοτερα. (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ εκτος απο οταν την βλεπω σε ταινιες με πολεμικες τεχνες κλπ ) Απλά η εμπειρια μου, μου λεει να μην ειμαι τοσο απολυτος στο θεμα και οτι, αν μιλαμε για σωστους γονεις (που με τα μεσα που διαθετουν, κανουν οτι καλυτερο μπορουν), καποιες εξαιρεσεις στον κανονα δεν προκειται να εχουν αρνητικες επιπτωσεις. Και συχνα εχουν θετικες μαλιστα. Το προβλημα ειναι οταν και δεν υπαρχουν σωστες βασεις και παιδεια/νοοτροπια απο τους γονεις, και παραλληλα η βια γινεται ψωμοτυρι ή ειναι βαρια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 28-08-08 στις 18:17.
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 18:33, 28-08-08:

Εγώ πάντως ακόμα θυμάμαι ένα περιστατικό στα 10 μου που μου είχε κάνει από τότε εντύπωση.
Είχε έρθει μια φίλη μου στο σπίτι να παίξουμε και σπάσαμε κατά λάθος ένα βάζο της μητέρας μου, η οποία εκείνη τη στιγμή μαγείρευε στην κουζίνα.
Με το θόρυβο που άκουσε φοβήθηκε και ήρθε στο σαλόνι με την κουτάλα στο χέρι για να δει τι συνέβη.
Η φίλη μου με το που την είδε, έτρεξε και κλείστηκε στο μπάνιο, κλειδώθηκε μάλιστα και αναγκαστήκαμε να πάρουμε τηλέφωνο τη μαμά της γιατί δεν άνοιγε.

Δεν μπορώ να δεχτώ ότι αυτό το παιδί εξελίχθηκε φυσιολογικά και ό,τι ζούσε στην οικογένειά της, δεν της έχει αφήσει τραύματα.Ουσιαστική σχέση με τους γονείς της, επειδή είναι φιλη μου μεχρι τώρα δεν έχει φτιάξει ποτέ.

Μπαμπούλας στα παιδιά μου, δεν έχω σκοπό να γίνω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηρώ : 28-08-08 στις 18:41.
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 18:38, 28-08-08:

Βασικά δεν νομίζω ότι είχα διαβάσει το θέμα από την αρχή οπότε το έκανα μόλις σε λίγο ταχύ ρυθμό παραλείποντας κάποια κομμάτια. Συγκράτησα τα παρακάτω:

Συμφωνώ απόλυτα με τα εξής:
Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Νομιζω οτι εξαρταται απ'την ικανοτητα ΕΠΙβολης του γονιου.
Μπορει καποιος να κοβει τον αερα του πιτσιρικιου μ'ενα βλεμμα, και το θεωρω ο,τι καλυτερο να εχεις αναπτυξει τετοια επικοινωνια με το παιδι σου ωστε να σε υπακουει χωρις να χρειαστουν φωνες και χερια.
(αν και ο όρος υπακούει θα μου ταίριαζε καλύτερα ως "ακούει")
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
ΠΑΝΤΑ υπάρχει ο κατάλληλος κώδικας επικοινωνίας με το παιδί, αρκεί κανείς να έχει την υπομονή και την όρεξη να το ψάξει.
Αρχική Δημοσίευση από The Djinn
Εαν το ξυλο ειχε βγει απο τον παραδεισσο τοτε σε καθε χαστουκι δεν θα βουιζαν τα αυτια μου, αλλα θα ακουγα αγγελακι να μου τραγουδανε.
Δεν θα ενιωθα ντροπη αλλα περηφανια.
Δεν θα ενιωθα πονο αλλα θα αισθανομαουν οτι με γαργαλανε.
Δεν θα φοβομουν και δεν θα ενιωθα ανασφαλεια, αλλα θα ενιωθα χαρα.
Δεν θα δακρυζα απο τον πονο και ολα ταπαραπανω, αλλα απο ευτυχια.
Δεν θα αισθανομουν θυμο,ταπεινωση,μοναξια,οργη,"αδυναμι" και 1002 αλλα...
Απο την στιγμη που τιποτα απο αυτα δεν εχει επαλληθευτει προσωπικα πιστευω πως το ξυλο ββγηκε απο την φυση του ανθρωπου και μονο.(Την ελλατωματικη της πλευρα μαλλον)
Κανενα "παραδεισσο" και κανενα "παραμυθι".
Η μεγαλυτερη αλητεια ειναι γονεις που οταν το παιδι πεφτει και χτυπαει, αντι να το παρουν αγκαλια να το παρηγορισουν και να του μιλησουν, πρωτα του σκανε κανα δυο χαστουκια...Το εχεω δει.Αμετρητες φορες!
Αnyway, η απαντηση μου ειναι κατηγορηματικα "οχι"!
Το προβλημα ειναι οταν και δεν υπαρχουν σωστες βασεις και παιδεια/νοοτροπια απο τους γονεις, και παραλληλα η βια γινεται ψωμοτυρι ή ειναι βαρια.
Το παρακάτω μάλιστα:
Προσωπικά θεωρώ εγκληματικό να χτυπάς έστω και μαλακά ένα μωρό κάτω των 5 ετών. Όσο λιγότερα καταλαβαίνει, τόσο πιο ακατάλληλο θεωρώ το ξύλο.
σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα της έρευνας:
Αντίστοιχα, σε σχέση με την ηλικία, τα παιδιά της Α΄ Δημοτικού έχουν τριπλάσια πιθανότητα να τιμωρηθούν σωματικά (77.8%) από τα παιδιά της ΣΤ΄ Δημοτικού (53.5%). Να σημειωθεί ότι, σύμφωνα με τη διεθνή βιβλιογραφία, στα παιδιά προσχολικής ηλικίας το ποσοστό χρήσης μπορεί να ξεπεράσει το 90%.
Με στεναχωρεί ιδιαίτερα.
Συνεχίζω:
Αρχική Δημοσίευση από NINJAKI
όταν ήμουν παιδί πήρα αρκετή βία
δλδ έφαγα γερό ξύλο

αυτό μόνο καλό δε μου έκανε - πιστεύω οτι έγινε κι εγώ πολύ βίαιος άνθρωπος

Τον Ντένις τον τρομερό τον έχεις δει η διαβάσει ποτέ;
Σε αυτό είχα πάντα την απορία πως βγήκε τέτοιος διάολος από τόσο καλούς (φαινομενικά τουλάχιστον) γονείς
Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Σε αυτό το πλαίσιο, υπάρχει ένας διαρκής αγώνας επικράτησης μέσα στην οικογένεια, μη σας μπερδεύουν τα ροζ τους μαγουλάκια και οι αθώες τους φατσούλες, αυτό που ζητά κάθε μωρό είναι η εξουσία μέσα στην οικογένεια.

Μάλλον τα έχω εξιδανικεύσει πολύ τα πράγματα που πιστεύω ότι ένα μωρό ειδικά το μόνο που θέλει είναι αγάπη και χαρά ε;
Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Η γάτα λοιπόν αφήνει τα γατάκια να κάνουν ό,τι τρέλλα τους καπνίσει, μόλις όμως τα μικρά περάσουν τα όρια, για παράδειγμα όταν θέλει να τα μαζέψει στη φωλιά και αυτά σκορπίζονται, τα δέρνει!!
[...]Έχετε δει εσείς γατάκια να...επισκέπτονται τον Φρόυντ;
Έχεις δει πολλά γατιά να κρατάνε επαφή με τη μάνα τους και αφού μεγαλώσουν αρκετά;
Γενικά πάντως θα ήθελα να ξέρω αν νομίζεις ότι υπάρχει λογική ή συναίσθημα σε τέτοια αντίδραση από την γάτα και αν θα έπρεπε να υπάρχει αντίστοιχα στον άνθρωπο.
Με όλο το θάρρος και την εκτίμηση που σου έχω Φαν (και άλλοι), όσο άδικο κι αν έχει ο Buggs δεν μπορεί κανένας μας να είναι τόσο απόλυτος στις κρίσεις του για την ανατροφή που δίνει στα ΔΙΚΑ ΤΟΥ παιδιά.
Δε νομίζω ότι έκανα κρίση για την ανατροφή που κάνει ο Buggs στα δικά του παιδιά και αν φάνηκε κάτι τέτοιο ζητάω συγνώμη αλλά δεν ήταν σκοπός μου. Αυτή τη στιγμή μάλλον μου είναι παντελώς αδιάφορο τι κάνει στο σπίτι του, απλά είπα τι θα ένιωθα αν το έβλεπα μπροστά μου
Του πιανεις το χερι ; Μα ετσι αρχιζετε τις μπουφλες !
Είσαι πολύ καβγατζής μάλλον
Αν την ώρα που πάει να χτυπήσει το παιδί του κάποιος του πιάσω το χέρι και αυτός αρχίσει τις μπούφλες, μάλλον δεν ήταν σε θέση έτσι κι αλλιώς να κρίνει σωστά την κατάσταση και γιαυτό θα χτυπούσε το παιδί.

Και αφού διάβασα και αυτό, θα πάω να δω και την ΑΕΚ να αλλάξω παραστάσεις:
Θα ήταν καλύτερα όσοι συμμετέχουν στη συζήτηση να έχουν μωρά δικά τους ή έστω κάποια εμπειρία με παιδιά, ειδικά μικρά. Αλλιώς δεν βγαίνει νοημα.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 19:19, 28-08-08:

Μάλλον τα έχω εξιδανικεύσει πολύ τα πράγματα που πιστεύω ότι ένα μωρό ειδικά το μόνο που θέλει είναι αγάπη και χαρά ε;
Το ενα δεν αναιρει το αλλο. Το παιδι μαθαινει πολυ γρηγορα απο τις αντιδρασεις των γονιων, τι πρεπει να κανει για να περασει το δικο του. Δεν πρεπει να περναει παντα το δικο του ομως. Αυτο κι αν ειναι λαθος.

Είσαι πολύ καβγατζής μάλλον
...χμμ...
Προσωπικα δε θα χτυπησω ποτε το παιδι μου. Απεχθανομαι τη βια γενικοτερα.
...Και αν καποιος την χρησημοποιησει σε μενα ή σε ανθρωπο μου...θα τον σπασω στο ξυλο

Αν την ώρα που πάει να χτυπήσει το παιδί του κάποιος του πιάσω το χέρι και αυτός αρχίσει τις μπούφλες, μάλλον δεν ήταν σε θέση έτσι κι αλλιώς να κρίνει σωστά την κατάσταση και γιαυτό θα χτυπούσε το παιδί.
Συμφωνοι. Δεν απαντας στο ερωτημα μου ομως. Πως θα τον σταματησεις ΚΑΙ δε θα πιαστεις στα χερια μπροστα στο παιδι του, ρωτησα

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους