Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,040 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Βγήκε το ξύλο απ' τον παράδεισο;

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 17:24, 31-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Και σε αυτά τα Χ παιδιά, θα ευθύνεται το ότι δεν έφαγαν ούτε ένα σκαμπίλι που έγιναν προβληματικά, ή άλλοι Χ παράγοντες;
Προφανως μιλαω για τα παιδια στα οποια τα προβληματα προκυπτουν απο την νοοτροπια "μη το αγγιξουμε/πονεσουμε/δυσαρεστησουμε (πανε πακετο συνηθως) και αρχισει τα ναρκωτικα αργοτερα".

Νομίζω σου έχω πει ξεκάθαρα οτι ΑΔΙΑΦΟΡΩ ΠΑΝΤΕΛΩΣ για το πως μεγαλώνεις εσύ την οικογένεια σου και ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ να σε έχω κριτικάρει για αυτό. Κριτικάρω τις απόψεις σου.
Και στα παιδια του, εφαρμοζει αποψεις άλλων ; οχι τις δικες του ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:46, 31-08-08:

(Δεύτερος καθαρισμός: done)

Καλησπέρα,

Πραγματοποιήθηκε και δεύτερος καθαρισμός στο θέμα αυτό(Μετά από περίπου 24ώρες από τον πρώτο ). Αυτή την φορά θεώρησα πιο σωστό τα κριτήρια για off-topics να είναι πιο αυστηρά έτσι ώστε να μην οδηγηθούμε και σε τρίτο καθαρισμό. Για αυτό ίσως έφυγαν και μηνύματα που είναι εύκολο να ξεκινήσουν προσωπικούς τσακωμούς, που δεν θα έχουν σχέση με διαξιφισμό απόψεων.

Κάτι ακόμη, λιγάκι άσχετο. Προσωπικά, σαν απλό μέλος, με ενοχλεί όταν ένα θέμα κλειδώνεται, νιώθω λες και διακόπτεται η προβολή της αγαπημένης μου ταινίας για διαφημίσεις ή για έκτακτο δελτίο ειδήσεων. Για αυτό αυτό προσπαθώ να μην είμαι ευέξαπτος αλλά και να κάνω χρήση των Reports () και για πολύ προσωπικά θέματα να κάνω χρήση των PM's. Νομίζω ότι "πιάνει". Δοκιμάστε το

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 22:19, 31-08-08:

Επισημανα ενα πολυ ενδιαφέρον συμπέρασμα για την συζήτηση μας, (το ξυλο στην διαπαιδαγώγηση και ποσο κακό η καλο κάνει), στην μέχρι τώρα συζητηση.

Εχουμε μια έκφραση που λέει κάποιος για τη διαπαιδαγώγηση του παιδιού του και λέει "τους εριξα πολύ ξύλο απο τα 3 εως τα 5". Εγώ προσωπικά θα τον ρωτούσα κατ'αρχήν, πόσο ξύλο δηλαδή ρε αδερφέ, πόσο συχνά και πόσο έντονα, και με ποιόν τρόπο. Πρίν βγαλω οποιαδήποτε άλλα συμπεράσματα. Αυτό θα το έκανα διότι σαν "πολύ ξύλο" έχω στο μυαλό μου μια άλφα εντύπωση, που προφανώς αντιπροσωπεύει τις δικές μου και μόνο απόψεις που μπορεί κάλιστα να διέφεραν ριζικά απο των άλλων.

Για κάποιον ας πούμε "πολύ ξύλο" όπως είπε σημαίνει κατι που για μένα κυμαίνεται απο την χειρότερη κακοποίηση εως την απόπειρα δολοφονίας. Σπασμένες μύτες μαυρισμένα μάτια, πλευρά κλπ. Αυτό δε που εγώ ονόμαζα και θεωρούσα "πολύ ξύλο" το θεώρησε αστείο και που το ανέφερα.

Πιστεύω ότι στο ζήτημα αυτό, του ξύλου πρός τα παιδιά, η ιδιαίτερη αυτή εκτίμηση που έχει ο καθένας για το πολύ και το ασήμαντο είναι τελικά αυτή που καθορίζει και το τί κάνει (ή θα κάνει) σαν γονιός.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 03:18, 01-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Εχουμε μια έκφραση που λέει κάποιος για τη διαπαιδαγώγηση του παιδιού του και λέει "τους εριξα πολύ ξύλο απο τα 3 εως τα 5". Εγώ προσωπικά θα τον ρωτούσα κατ'αρχήν, πόσο ξύλο δηλαδή ρε αδερφέ, πόσο συχνά και πόσο έντονα, και με ποιόν τρόπο. Πρίν βγαλω οποιαδήποτε άλλα συμπεράσματα. Αυτό θα το έκανα διότι σαν "πολύ ξύλο" έχω στο μυαλό μου μια άλφα εντύπωση, που προφανώς αντιπροσωπεύει τις δικές μου και μόνο απόψεις που μπορεί κάλιστα να διέφεραν ριζικά απο των άλλων.

Για κάποιον ας πούμε "πολύ ξύλο" όπως είπε σημαίνει κατι που για μένα κυμαίνεται απο την χειρότερη κακοποίηση εως την απόπειρα δολοφονίας. Σπασμένες μύτες μαυρισμένα μάτια, πλευρά κλπ. Αυτό δε που εγώ ονόμαζα και θεωρούσα "πολύ ξύλο" το θεώρησε αστείο και που το ανέφερα.
Προσπαθείς να μην αναφέρεις το όνομα για να μην θεωρηθεί ότι με κρίνεις;

Δεν θεώρησα αστείο την αναφορά σου στα χτυπήματα, αλλά τον συσχετισμό σου αυτών με το "πολύ ξύλο". Δεν χρειάζεται να κάνω poll για να δω τι καταλαβαίνει κάποιος με την φράση "πολύ ξύλο" αρκεί να το φανταστείς σαν τίτλο σε εφημερίδα: "Πολύ ξύλο έπεσε σε συμπλοκή οπαδών". Εκτός αν θέλεις να μου πεις ότι μιας και μιλάμε για παιδιά, το "πολύ ξύλο" θα άλλαζε κλίμακα

Θεωρώ λοιπόν ότι κάποιες εκφράσεις έχουν προφανή έννοια για να ζητούνται εξηγήσεις και η μόνη περίπτωση να χρειάζεται να ζητηθούν, είναι να υπάρχει μια προφανής αντίφαση στα λεγόμενα του χρήστη των εκφράσεων. Μέχρι να αναφέρεις λοιπόν τι είναι το πολύ ξύλο δημιουργήθηκε λάθος εντύπωση και δεν νομίζω ότι είναι λόγο παρερμήνευσης.

Όπως και να έχει η τελική άποψη μου είναι ότι το χτύπημα (ούτε καν η ακραία περίπτωση του ξύλου) του παιδιού είναι στιγμή αδυναμίας του γονέα και όχι έσχατο μέσο διαπαιδαγώγησης, όπως κάποιοι αναφέρουν, ούτε καν απαραίτητο μέσο όπως αναφέρουν άλλοι.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δανάη
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 04:04, 01-09-08:

Δεν έχω παιδια (πάλι καλά) και ίσως να μην είμαι κ η πλεον κατάλληλη για να μιλήσω!
Έχω όμως μικρότερο αδερφό -πολύυυυυ μικρότερο- ο οποίος είναι στιγμές που μου θυμίζει τον Ντένις τον Τρομερό!
Τεσπα αυτό που έχω διαπιστώσει εγώ είναι ότι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος είναι η συζήτηση! Ό,τι σκανταλιά και αν έχει κάνει αν κάτσεις και του εξηγήσεις ΓΙΑΤΙ αυτό που έκανε ήταν λάθος κ τι επιπτώσεις πιθανόν να είχε για τον ίδιο αλλά κ για τους άλλους θα το καταλάβει κ δε θα το ξανακάνει! Να του μιλήσεις δλδ όπως θα μίλαγες κ σε έναν μεγάλο!

Βέβαια η αντίδραση του γονιού θα πρέπει να "διαμορφώνεται" ανάλογα και με τη πράξη του παιδιού!
Τι θέλω να πω... πχ αλλίως θα αντιδράσεις αν σπάσει ένα βάζο κ αλλίως αν εκεί που περπατάτε χεράκι χεράκι σε αφήσει κ πάει τρέχοντας να περάσει τον δρόμο! στη δεύτερη θα βάλεις κ μια φωνή, έχει πιο άμεσα αποτελέσματα!αν όμως σε κάθε περίπτωση αντιδράς έτσι τότε δε θα καταλάβει ότι η δεύτερη περίπτωση ήταν πολύ πιο σοβαρή κ μπορεί αν πάθαινε κακό!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 06:23, 01-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Δανάη
Να του μιλήσεις δλδ όπως θα μίλαγες κ σε έναν μεγάλο!
Α ναι, τα παιδιά το λατρεύουν αυτό, επειδή τα κολακεύει αφάνταστα. Το θέμα δεν είναι εκεί αλλά όταν μουλαρώσει και θέλει κάτι. Τότε δεν ακούει τίποτα, μερικες φορές σε κανέναν τόνο απο τον καλύτερο μέχρι τον ασχημότερο. Είναι που λένε how badly you want it. Το θέλει παει και τέρμα, κι εκείνη τη στιγμή δίνει μάχη γι'αυτό. Οτιδήποτε πείς, με οπόιονδήποτε τρόπο, αν δεν λέεί "ναι" (κατι που το παιδί δεν είναι ηλίθιο, το αντιλαμβάνεται αμέσως) γίνεσαι ο εχθρός.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 10:58, 01-09-08:

χτες ήμουν στη "δεξίωση" μετά από βαφτίσια. Είχα πάρει τη Πίκυ και καθόμουν σε ένα μικρό χώρο που είχε διαμορφώσει η μαμά της νεοφώτιστης, με διάφορα παιχνίδια για τα μικρά παιδιά.
Μπροστά μας ήταν η ουρά του μπουφέ και ένα παιδάκι 3-4 χρονών (κάπου εκεί), αποφάσισε ότι είναι η κατάλληλη στιγμή για να ξεσπάσει: φώναζε, ούρλιαζε, χτυπιόταν, κυλιόταν κάτω και άλλα τέτοια όμορφα. Η μαμά του τον κοίταζε απλά ΑΠΟ ΨΗΛΑ, δε κατέβηκε στο ύψος των ματιών του παιδιού -eye level, δε το ρώτησε τι ήθελε, δεν έκανε καμιά προσπάθεια εκτόνωσης. Ήρθε ο πατέρας και του έριξε μια στον πωπό. Έγινε ρεζίλι το παιδάκι μπροστά σε όλους.
Ήταν τόσο δύσκολο να το αρπάξει η μητέρα του και να απομακρυνθούν από τη σκηνή, για 10 λεπτά, ως "time-out", ούτως ώστε και αυτό να ηρεμήσει και να επιστρέψουν πίσω όμορφα και ωραία? Εγώ τουλάχιστον, αυτό θα έκανα, και θα
"θυσίαζα" την θέση μου στο μπουφέ, για να αντιμετωπίσω τις ανάγκες του παιδιού μου. Μη σας πω ότι θα φεύγαμε, αν το ξέσπασμα συνεχιζόταν.
Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να αποφύγεις το ξύλο, σε όποια μορφή, αρκεί να βάζεις μπροστά τις ανάγκες του παιδιού.

Τα "ζωηρά" παιδιά έχουν κάποιους λόγους που είναι ζωηρά και δρουν κυρίως με το αίσθημα της αυτοσυντήρησης, κάτι που σε εμάς φαίνεται ως "παραξενιά, κακομαθημένα, κ.ά. τέτοια ωραία επίθετα" (π.χ. όταν εγώ θέλω να δω τη ταινία μου κι έρχεται η μικρή και σκαρφαλώνει πάνω μου, ή ουρλιάζει δίπλα μου, δε το κάνει από πείσμα: θέλει να μου τραβήξει τη προσοχή, με χρειάζεται. Τι πρέπει δηλ. να κάνω? να της δώσω μια στον πωπό να καταλάβει ότι δεν ενοχλούμε τη μαμά όταν βλέπει ταινία?).
Δε θέλω να λέω μεγάλα λόγια, αλλά θα προσπαθήσω να βγάζω από το νου μου το ξύλο, ακόμα και αν έχω φτάσει στο αμήν.

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 11:01, 01-09-08:

Βλέπεις ταινία ενώ έχεις παιδί! Τα ειλικρινή μου συγχαρητήρια: έχεις ακόμα χρόνο, κουράγιο και αρκετό μυαλό για να θυμάσαι τι έγινε μετά από την όγδοη διακοπή!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 11:05, 01-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Βλέπεις ταινία ενώ έχεις παιδί! Τα ειλικρινή μου συγχαρητήρια: έχεις ακόμα χρόνο, κουράγιο και αρκετό μυαλό για να θυμάσαι τι έγινε μετά από την όγδοη διακοπή!
μόλις τέλιωσα την Νάρνια και τον πρίγκηπα Κάσπιαν, την οποία την είχα αρχίσει πριν από κανά μήνα η αλήθεια είναι οτι χάνεις λίγο τη μπάλα, αλλά και γι'αυτό υπάρχει λύση: διαλέγεις ταινίες χωρίς πολλά φιλοσοφικά νοήματα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:23, 01-09-08:

Τεσπα αυτό που έχω διαπιστώσει εγώ είναι ότι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος είναι η συζήτηση! Ό,τι σκανταλιά και αν έχει κάνει αν κάτσεις και του εξηγήσεις ΓΙΑΤΙ αυτό που έκανε ήταν λάθος κ τι επιπτώσεις πιθανόν να είχε για τον ίδιο αλλά κ για τους άλλους θα το καταλάβει κ δε θα το ξανακάνει! Να του μιλήσεις δλδ όπως θα μίλαγες κ σε έναν μεγάλο!

Συμφωνω απολύτως!!Αλλα είναι ο ιδανικος τροπος...(αν το παιδι δεν παιρνει απο λογια...θα πρεπει να του φερθεις όπως και σε ένα όποιοδηποτε άλλο ζωακι που δε συμμορφωνεται)..

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 13:28, 01-09-08:

Εγώ πάντως μετα την συζήτηση στο στέκι και ύστερα που μελέτησα ξανά και ξανά διάφορα πρωτοποριακά συστήματα που προτάθηκαν, το βράδυ, όταν πρέπει να σταματήσουν το παιχνίδι και να πάνε για υπνο, τους διαβάσω Σαίξπηρ

-7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη commie
H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 00:24, 02-09-08:

να εκφράσω και εγώ άποψη... και να δώσω και λίγα παραδείγματα μιας και ζήτησε ο buggs...
έχω ένα κοριτσάκι είναι 15 μηνών, σε τέτοια ηλικία τα παιδιά είναι πολύ ζωηρά θέλουν να περιεργάζονται τα πάντα. Και προσέχω και τα δυο παιδιά της αδελφής μου 2 και 5 χρόνων.
1. Θέλει να ανοίγει τα ντουλάπια της κουζίνας βγάζει τα πράγματα όλα έξω αυτό το έλυσα χωρίς φωνές χωρίς ξύλο άσχετα αν μην της αρέσει τα δένω όλα με σκοινί.
2. Διάβασα πιο πάνω σε ένα ποστ ότι τσιρίζουν τα παιδιά... Έχω να πω ότι τσιρίζουν γιατί ίσως να θέλουν κάτι ακόμη και σημασία ή μπορεί να βαριούνται. Buggs επειδή εσύ νομίζω έγραψες το ποστ δώσε τους λίγη σημασία μίλα μαζί τους διάβασε τους ένα παραμύθι παίξε μαζί τους , όταν τους δώσει έστω λίγη σημασία σταματάνε.
3. Έβαζε τα χέρια της στη πρίζα πολύ εύκολο και αυτό τις έκλεισα όλες με προστατευτικά.
4. Πριν περίπου ένα μήνα έβγαινε πάνω στης καρέκλες της είπα κακό 2-3 φορές επειδή δεν με άκουγε (ίσως το ότι είναι μικρή και δεν αντιλαμβάνεται το σωστό από το λάθος) την άφησα μια μέρα να βγει πάνω χωρίς να της πω κάτι έβαλα κάτω από τη καρέκλα ένα πάπλωμα έπεσε κάτω δεν κτύπησε αφού έβαλα το πάπλωμα κάτω αλλά από φόβο δεν βγήκε ξανά.
5. Όπως είπα πιο πάνω προσέχω 3 μωρά η μεγάλη κόρη της αδελφής μου είναι πολύ ταραξίας έβγαζε τα παιχνίδια της κόρης μου να παίξει όλα δεν άφηνε τίποτα στο τόπο του της έλεγα να τα μαζέψει πριν να πάει σπίτι της αλλά τίποτα. Μια μέρα της είπα ότι δεν θα την πάρω σπίτι της αν μην τα μαζέψει και έτσι και έγινε δεν την πήρα σπίτι της μέχρι που τα μάζεψε τώρα τα μαζεύει χωρίς να της πω.

σόρρυ αν σας κούρασα.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 09:31, 02-09-08:

Εγώ πάντως μετα την συζήτηση στο στέκι και ύστερα που μελέτησα ξανά και ξανά διάφορα πρωτοποριακά συστήματα που προτάθηκαν, το βράδυ, όταν πρέπει να σταματήσουν το παιχνίδι και να πάνε για υπνο, τους διαβάσω Σαίξπηρ
για τα επόμενα βράδια, αρκεί να τους απειλήσεις ότι θα τους διαβάσεις Σαίξπηρ και δε θα γυρίσουν πλευρό μέχρι το πρωί

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 09:32, 02-09-08:

.....

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 09:33, 02-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
...θα πρεπει να του φερθεις όπως και σε ένα όποιοδηποτε άλλο ζωακι που δε συμμορφωνεται)..
Πότε έδειξε τέτοιο ντοκυμαντέρ στο Σκάι και το έχασα???!

Βρε!!!! μήπως το μπερδεύεις με το τσίρκο που δείχνει η ΕΤ3????

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 09:35, 02-09-08:

Μπα όχι, τους αρέσει
να το θυμάσαι αυτό, για όταν μεγαλώσουν και σου πουν ότι θέλουν να ασχοληθούν με τα καλλιτεχνικά

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 09:52, 02-09-08:

Ασχολούνται ήδη, εδώ και καιρό. Πέραν της ζωγραφικής και θεατρου, ο μεγάλος 4 χρονών έγραψε και "μελοποιησε" (μου το τραγούδησε) ποίημα δικο τυ για τα γεννέθλιά μου. Όμως τότε δεν τους διαβαζα Σαίξπηρ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Buggs : 02-09-08 στις 10:56.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 10:04, 02-09-08:

Ασχολούνται ήδη, εδώ και καιρό. Πέρανα της ζωγραφικής και θεατρου, ο μεγάλος 4 χρονών έγραψε και "μελοποιησε" (μου το τραγούδησε) ποίημα δικο τυ για τα γεννέθλιά μου. Όμως τότε δεν τους διαβαζα Σαίξπηρ. Ίσως οι καλλιτεχνικές ροπές και τα ταλέντα τους βγήκαν απο τις "μπούφλες που έπαιζαν μεταξύ τους" ή που τα "σαπιζα στο ξύλο" εγώ.
γουέλ, και ο αδερφός μου, γνωστός εδώ στο στέκι για την ενασχόλησή του με τα καλλιτεχνικά, έφαγε αρκετό "ξύλο" από τον πατέρα μας όταν ήταν μικρός. Τώρα που τα θυμάται, (γιατί και τα δικά σου παιδιά θα το θυμούνται το "ξύλο" που έφαγαν), δεν έχουν και τη καλύτερη των σχέσεων πατέρα-παιδιού. Αποξενώθηκαν νωρίς και το "ξύλο" συνέβαλε σε αυτό.
Έχε το υπόψη σου για την επόμενη φορά

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:26, 02-09-08:

Είμαι κατά της βίας κατακρίνω την σωματική βία σε παιδιά αλλά... καμιά φορά ψιλοδικαιολογώ τους γονείς που ρίχνουν καμιά κολιά στα μικρά, όχι γιατί έτσι θα γίνουν άνθρωποι αλλα γιατί ώρες ώρες τα πιτσιρίκια γίνοντε πολλύ απετητηκά ανηπάκουα και φτάνουν τους γονείς σε ένα σταδιο φρίκης.

Βλέπω την αδερφή μου να προσπαθεί να θυλάσει το νεογένητο και οι 2 μεγάλοι την τραβάνε, της φονάζουν, κάνουν ζημιές και όσο τους λέει να ηρεμήσουν τόσο τρελένοντε, τους έξηγει πώς πρέπει να φάει το μωρό και εκείνα τσακώνοντε επειδή η μάνα τους λέει δεν τους προσέχει την ώρα του ταίσματος της μικρής, τρέχουν ουρλιάζουν και δεν την αφηνουν 10 λεπτά να θυλάσει και να σηνεχίσει να ασχολήτε με τους μεγάλους.

Τους εξηγεί άπειρες φορές πώς η ώρα του φαγητού είναι συμαντική, δεν θέλει ο μικρός να φάει, κάθεε στο τραπέζι και γελάει μόνος του και δεν του αρέσει κανένα φαγητο, ότι και να κάνει δεν πιάνει, οπότε τονέχει μια ώρα στο τραπέζι και άν δεν φάει δεν πάει πουθενα, εκείνος εκεί...

Αυτά είναι μικρά παραδείγματα βγαίνουν απο μέρες παραξενιάς των παιδιών, που φτάνει ο γονειός στο αμήν και δεν μπορεί πιά να αντέξει, εκει δικαιολογώ τον γονιο μέχρι ένα σημείο.

Εξάλλου ας είμαστε ειληκρινής οσοι απο μάς δεν έχουμε παιδιά δεν ξέρουμε τι θα συναντήσουμε και όσοι έχουν ας πουν την αλήθεια, δεν υπάρχει κάποιες φορές η στιγμή που θέτε να χώσετε την κωλιά; ή να σας έχουν φτάσει στα άκρα;

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 10:56, 02-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
γουέλ, και ο αδερφός μου, γνωστός εδώ στο στέκι για την ενασχόλησή του με τα καλλιτεχνικά, έφαγε αρκετό "ξύλο" από τον πατέρα μας όταν ήταν μικρός. Τώρα που τα θυμάται, (γιατί και τα δικά σου παιδιά θα το θυμούνται το "ξύλο" που έφαγαν), δεν έχουν και τη καλύτερη των σχέσεων πατέρα-παιδιού. Αποξενώθηκαν νωρίς και το "ξύλο" συνέβαλε σε αυτό.
Έχε το υπόψη σου για την επόμενη φορά

Τιγκα στα εισαγωγικά οι σημαντικες εκφράσεις, τόσο που δεν βγαζω νόημα τί εννοείς. Εβγαλα κι εγώ λοιπόν την φράση μου με τα αντίστοιχα εισαγωγικά, γιατί φαίνεται ότι ούτε εσύ με κατάλαβες. Λυπάμαι για τον αδερφο σου και το μπαμπα σου. Οι δικοί μου γιοι δεν κάνουν τα καλιτεχνικα τους με το ζόρι.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 11:18, 02-09-08:

Τιγκα στα εισαγωγικά οι σημαντικες εκφράσεις, τόσο που δεν βγαζω νόημα τί εννοείς. Εβγαλα κι εγώ λοιπόν την φράση μου με τα αντίστοιχα εισαγωγικά, γιατί φαίνεται ότι ούτε εσύ με κατάλαβες. Λυπάμαι για τον αδερφο σου και το μπαμπα σου. Οι δικοί μου γιοι δεν κάνουν τα καλιτεχνικα τους με το ζόρι.
δεν εννοούσα ότι κάνει τα καλλιτεχνικά του με το ζόρι, το αντίθετο μάλιστα!!! παράτησε και σχολή για να ασχοληθεί με το πάθος του.
Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι το ξύλο μένει στη μνήμη του παιδιού, και μπορεί να αποξενώσει γονείς και παιδιά σε μεγαλύτερες ηλικίες.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 11:23, 02-09-08:

Εγώ θα έλεγα ότι η αδικία μένει στο μυαλό του παιδιου. Οπως είπα και αλλού (πριν 80 ποστ νομίζω), μικρός τις έτρωγα συχνά πυκνά όπως μου λένε, γιατί ήμουν πολύ ζωηρός και απαιτητικός. Ομως εγώ θυμάμαι μόνο τις φορές που τις έφαγα άδικα

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 11:34, 02-09-08:

δε θα προτιμούσες επομένως, σε όλες αυτές τις φορές που τις έφαγες άδικα και που θυμάσαι, οι γονείς σου να είχαν δράσει αλλιώς? να επικοινωνούσαν πρώτα μαζί σου? να σου έδιναν την ευκαιρία να αποδείξεις την "αθωότητά" σου?

Χειρότερο δεν είναι το "φταις-δε φταις, θα τις φας" ?

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 11:38, 02-09-08:

Θα το προτιμούσα. Ομως τότε δεν θα ήταν άδικοι. Και ξέρεις άν με τιμωρούσαν άδικα ή με έδερναν άδικα, δεν βλέπω πραγματικά μεγάλη διαφορά. Για να μήν σου πώ ότι οι τιμωρίες κρατάνε περισσότερο.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:42, 02-09-08:

ΟΙ τιμωριες σε προβληματιζουν και σε μαθαινουν να βαζεις ορια..
Ξερεις οτι εκανες κατι ασχημο και αυτο θα εχει επιπτωσεις, ετσι ακριβως οπως συμβαινει και σε εναν ενηλικα...
Το "ξυλο" απο την αλλη μερια, σε αφηνει με ενα "γιατι"...και σε μαθαινει, οτι για να πετυχεις αυτο που θες πρεπει να δρασεις και εσυ αργοτερα καπως ετσι..

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 11:44, 02-09-08:

@ Βuggs: δεκτή η άποψή σου. Απλά εγώ θα προτιμούσα (και προτιμώ) η κόρη μου να με εμπιστεύεται και να έρχεται σε μένα ακόμα κι αν έχει κάνει μια σκανταλιά. Τα θέλω κοντά μου τα παιδιά μου, ακόμα και τιμωρημένα.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 11:47, 02-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Το "ξυλο" απο την αλλη μερια, σε αφηνει με ενα "γιατι"...
λανθασμένη υπόθεση (Αν τραβήξεις την ουρά της τίγρης, δεν θα σου μείνει κανένα γιατί...), που οδηγεί....

και σε μαθαινει, οτι για να πετυχεις αυτο που θες πρεπει να δρασεις και εσυ αργοτερα καπως ετσι..
σε βεβιασμένο (όσο και λανθασμενο) συμπέρασμα

@ Βuggs: δεκτή η άποψή σου. Απλά εγώ θα προτιμούσα (και προτιμώ) η κόρη μου να με εμπιστεύεται και να έρχεται σε μένα ακόμα κι αν έχει κάνει μια σκανταλιά. Τα θέλω κοντά μου τα παιδιά μου, ακόμα και τιμωρημένα.
Όλοι το προτιμουν αυτό, όχι μονο εσύ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 02-09-08 στις 13:11. Αιτία: merge
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 11:58, 02-09-08:

Όλοι το προτιμουν αυτό, όχι μονο εσύ
το θέμα είναι πώς επιτυγχάνεις αυτή την εμπιστοσύνη. Με το ξύλο, έστω και περιστασιακό, την χάνεις.

Δε ξέρω ρε παιδιά, αλλά έχεις μπροστά σου ένα παιδί που σε κοιτάει στα μάτια. Σηκώνεις το χέρι σου και του δίνεις μια στο πωπό. Μια, δυο,τρεις, μετά αρχίζει και αποφεύγει το βλέμμα σου.
Στη συνολική εικόνα, και πολλά χρόνια αργότερα, όλοι λέμε "οκ, δεν έπαθε και τίποτα που έφαγε 2-3 στο πωπό". Για μένα, έχει γίνει ζημιά που δεν διορθώνεται.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 12:02, 02-09-08:

το θέμα είναι πώς επιτυγχάνεις αυτή την εμπιστοσύνη. Με το ξύλο, έστω και περιστασιακό, την χάνεις.
Αυτό παλι, είναι δική σου παρατήρηση; Ή απο τον αδερφό σου και τον πατέρα σου το βγάζεις το συμπέρασμα; Γιατί τα δικα μου με κοιτάνε στα μάτια συνέχεια και με εμπιστεύονται με κλειστά τα μάτια.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 12:16, 02-09-08:

Αυτό παλι, είναι δική σου παρατήρηση; Ή απο τον αδερφό σου και τον πατέρα σου το βγάζεις το συμπέρασμα; Γιατί τα δικα μου με κοιτάνε στα μάτια συνέχεια και με εμπιστεύονται με κλειστά τα μάτια.
απ'ότι κατάλαβα, τα παιδιά σου είναι 4 και 6 ετών, αν δεν κάνω λάθος? Περίμενε να μεγαλώσουν μερικά χρόνια ακόμα, να αρχίσουν να ανεξαρτητοποιούνται...η σχέση με τα παιδιά πρώτα αποκτά γερές βάσεις και μετά χτίζεται ΕΣΑΕΙ. Αν τα θεμέλια έχουν τρύπες, το οικοδόμημα δεν είναι στέρεο.

τεσπά, αυτά είναι του μέλλοντος, δεν έχει νόημα να λέμε αν θα είναι όντως έτσι τα δικά σου και τα δικά μου παιδιά. Πάντως τις έρευνες και τις μελέτες για αυτό το θέμα μπορώ τουλάχιστον να τις διαβάσω και να διαμορφώσω άποψη. Ζούμε στην εποχή της γνώσης άλλωστε. Δε χρειάζεται να κρίνω μόνο από την οικογένειά μου για συμπεράνω διάφορα.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 12:21, 02-09-08:

Τα παιδιά μου ειναι 5 και 6, νομίζω το έχω αναφέρει αρκετές φορές. Ισως δεν διάβασες τα προηγούμενα ποστ. Υπάρχουν πολλες απαντήσεις σ'αυτά. Αναμεσα τους και το οτι ειναι τεράστια τρύπα στα θεμέλια αν το παιδί σχηματίσει την εντύπωση ότι μπόρεί να τραβάει την ουρά της τίγρης χωρίς άσχημες επιπτώσεις. Ολοι οι κακοποιοί έτσι βλέπουν τον κόσμο

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 12:29, 02-09-08:

Τα παιδιά μου ειναι 5 και 6, νομίζω το έχω αναφέρει αρκετές φορές. Ισως δεν διάβασες τα προηγούμενα ποστ. Υπάρχουν πολλες απαντήσεις σ'αυτά. Αναμεσα τους και το οτι ειναι τεράστια τρύπα στα θεμέλια αν το παιδί σχηματίσει την εντύπωση ότι μπόρεί να τραβάει την ουρά της τίγρης χωρίς άσχημες επιπτώσεις. Ολοι οι κακοποιοί έτσι βλέπουν τον κόσμο
ανεξαρτήτως των υπολοίπων ποστ, ξεκινήσαμε σήμερα ένα "διάλογο" με αντιπαράθεση διαφόρων επιχειρημάτων. Εγώ ολοκλήρωσα την επιχειρηματολογία μου πάνω σε όσα έθεσες σήμερα.
Όσο για τις ηλικίες, κοντά έπεσα

Εν κατακλείδι:
Ποιος άνοιξε το κλουβί της τίγρης, in the first place? γιατί δεν ήταν κλειδωμένο?

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:30, 02-09-08:

λανθασμένη υπόθεση (Αν τραβήξεις την ουρά της τίγρης, δεν θα σου μείνει κανένα γιατί...), που οδηγεί....

σε βεβιασμένο (όσο και λανθασμενο) συμπέρασμα
Μα καθολου...για ρωτα τα παιδακια που λυνουν τις διαφορες τους με το χερακι και το ποδαρακι απλωμενο, πως εμαθαν ετσι...και μετα ελα και πες μου κατα ποσο λανθασμενο ειναι...
Και εαν θες εσυ ετσι να πιστευεις, εισαι ελευθερος να το κανεις..Εγω ομως δε θα σου χρυσωσω το χαπι για να νοιωσεις καλυτερα...

Και παψτε να συγκρινετε ενα ζωο, που δρα με το ενστικτο και μονο, με τον ανθρωπο και δη με την ψυχη ενος μωρου-παιδιου...

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 13:41, 02-09-08:

Μαθαίνω απο τώρα στα παιδιά μου ότι υπάρχουν άνθρωπόι που καταλαβαίνουν με το καλό και αλλοι με το κακό. Πιστεύω επίσης ότι είναι δουλειά μου να τα μάθω πως να τους ξεχωρίζουν. Αντιμετωπίζοντας διαφορετικα πρώτα τις δικές τους αντιδράσεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Buggs : 02-09-08 στις 14:12.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:01, 02-09-08:

Και παψτε να συγκρινετε ενα ζωο, που δρα με το ενστικτο και μονο, με τον ανθρωπο και δη με την ψυχη ενος μωρου-παιδιου...
Ρωτα μια εμπειρο παιδοφυχολογο ή καλυτερα νηπιαγωγο-που έχει χειριστει εκατονταδες παιδια στη ζωη της- και θα σου πει ποσο ζωακια είναι τα παιδια....τα πραγματα δεν είναι ασπρο μαυρο..Τα παιδια και γενικα ο άνθρωπος έχει και τα αρχεγονα ενστικτα απο καταβολης κοσμου(αναπαραγωγης,επιβιωσης,διατροφης,μητροτητα,επιθεσης, αμυνας κλπ) και την ανθρωπινη λογικη και συναισθημα...Όλα χρειαζονται και είναι η προικα μας απο τη φυση για να επιβιωσουμε στους κινδυνους του περιβαλλοντος,και πρεπει να τα σεβομαστε...Χωρις αυτα δεν θα υπηρχαμε τωρα ...Θα είχαμε γινει γευμα των αγριων θηριων εδω και εκατομμυρια χρονια......(αν χαθεις σε καμια ζουγκλα ή δασος να δουμε πως θα επιβιωσεις χωρις τα πρωταρχικα ενστικτα...)

Και τα υπολοια ζωα βεβαια έχουν και λογικη και συναισθημα περα απο ενστικτο(απλα πιο πρωτογονα απο μας)Όσοι έχουν κατοικιδια το ξερουν αυτο...Η αγαπη του σκυλου πχ είναι παροιμιωδης...Είναι εξαιρετικα εγωιστικο για τον ανθρωπο να λεει ότι τα υπολοιπα ζωα έχουν μονο ένστικτο,ενω εγω έχω μονο τη λογικη....Λιγη ταπεινοτητα και μετριοπαθεια ως μερη του οικοσυστηματος και του ζωικου βασιλειου δεν θα έβλαπτε να έχουμε...Γιαυτο καταντησαμε έτσι τη γη και τα είδη της...Γιατι θεωρουμε τον εαυτο μας ΤΟΣΟ ανωτερο απο όλα τα άλλα ζωαΕμεις οι "πολιτισμενοι " τρομαρα μας...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 02-09-08 στις 15:07.
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 15:07, 02-09-08:

Νομίζω ότι το είπα κάπου πρίν αυτό, ότι στις φάσεις μεγαλωματος ενός παιδιού μπορείς να παρατηρήσεις το πέρασμα από το ζώο στον άνθρωπο, και την έξέλιξη μας απο την αρχή της έως σήμερα. Βεβαια πολλοί, σ'αυτήν την πορεία, ακόμη και ενήλικες, δεν έχουν ξεπεράσει σε χρονική εξέλιξη το μεσαίωνα

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:16, 02-09-08:

Σαφως!Το πρωτο περπατημα του μωρου στα δυο ποδια είναι η συντομη εκδοση αυτου που εκανε ο άνθρωπος στην εξελιξη του απο πίθηκος,πριν απο εκατομμυρια χρονια...Θυμαστε στην τουρκια που λογω αιμομειξιων μια οικογενεια δεν εξελιχθηκε ο εγκεφαλος της και περπατουσε στα τεσσερα?
Η στιγμη που το μωρο παταει στα δυο ,αν το σκεφτεις και το μελετησεις καλα ,θα ανατριχιασεις με τη σημαντικοτητα και την κοσμοιστορικοτητα αυτου του γεγονοτος για την εξελιξη του ανθρωπου..Μολις σηκωθηκαμε στα δυο γιναμε ουσιαστικα ανθρωποι ελευθερωνοντας τα χερια που θα δημιουργησουν το κοσμο που βλεπουμε σημερα...

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 15:20, 02-09-08:

Εγώ πάντως φρικάρισα εντελώς με την υπόθεση της ομιλίας. Κάνουμε όλοι σαν τα ζώα, για κανα χρόνο και ξαφνικά..... "μπαμπά" !!! Πώς γίνεται αυτό; Θυμάμαι που αναρωτιόμουν,άν έβαζα έναν ουρακοτάγκο και του μιλούσα τόσες ώρες όσες μιλούσαμε εγώ και η γυναίκα μου στου γιούς μας, άραγε θα μιλούσε; Μάλλον πάντως διαθέτουμε ανώτερο εγκέφαλο, ιδιαίτερο. Απο την άλλη, το ντι εν έι μας λέει, διαφέρει απο αυτό των πιθήκων μόνο κατα 1-2% !

Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 15:40, 02-09-08:

Εγώ πάντως φρικάρισα εντελώς με την υπόθεση της ομιλίας. Κάνουμε όλοι σαν τα ζώα, για κανα χρόνο και ξαφνικά..... "μπαμπά" !!! Πώς γίνεται αυτό; Θυμάμαι που αναρωτιόμουν,άν έβαζα έναν ουρακοτάγκο και του μιλούσα τόσες ώρες όσες μιλούσαμε εγώ και η γυναίκα μου στου γιούς μας, άραγε θα μιλούσε; Μάλλον πάντως διαθέτουμε ανώτερο εγκέφαλο, ιδιαίτερο. Απο την άλλη, το ντι εν έι μας λέει, διαφέρει απο αυτό των πιθήκων μόνο κατα 1-2% !
Ναι, όμως διαφέρει σε βασικές λειτουρίες...
Αν πιστεύεις εσύ ο ίδιος ότι τα παιδιά σου είναι μικρά γκρέμλιν που προσπαθούν να γίνουν άνθρωποι τότε...κρίμα!!

Γενικά το ξύλο δεν νομίζω ότι βοηθά και πολύ...ακόμα και αν τα πιτσιρίκια δείχνουν να συμορφώνονται εξωτερικά, μέσα τους θα έχουν κάτι ψυχολογικά τραύματα νααααααα-με το συμπάθειο! Πολύ αποτελεσματική σαν μέθοδος βρίσκω τις ''ματιές''...εγώ απ' ότι θυμάμαι δεν έφαγα ποτέ ξύλο όταν ήμουν μικρή-ή τουλάχιστον τίποτα το άξιο μνήμης-αλλά μόλις μου έριχνε η μαμά μου την ματιά ''αυτό που έκανες, να μην το ξανακάνεις'' γινόμουν κότα...

Και το ίδιο κάνω και τώρα με την ξαδέρφη μου που είναι 5...τις προάλλες ενώ όλοι ήμασταν στο σαλόνι πήγε στο δωμάτιο μου-ως συνήθως για να σκαλίσει τα καλλυντικά μου- και στην προσπάθεια της να πιάσει την κολόνια μου από το ράφι, της έπεσε και έσπασε!

Άμα είχε πέσει της μάνας μου ή της αδερφής μου θα είχε γίνει σκοτωμός αλλά στο πιτσιρίκι τι να πώ...Με είδε ότι στεναχωρήθηκα και άρχισε τα κλάματα-σύνηθες τακτική...αλλά εκεί είναι που πρέπει να κρατήσεις χαρακτήρα και να μην λακίσεις-γύρισα λοιπόν και της είπα με πολύ σοβαρό ύφος ότι από εδώ και πέρα δεν θα της ξαναφτιάξω τα μαλλιά ούτε θα της ξαναβάλω κραγιόν γιατί αυτά είναι για μεγάλα κορίτσια και αυτή φέρεται σαν νήπιο...
Ε, από τότε είναι παναγία σας λέω...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ophelia : 02-09-08 στις 16:39.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:48, 02-09-08:

Το όποιο 1-2% βεβαια κανει όλη τη διαφορα.......................
Ο εγκεφαλος μας είναι ετοιμος προκατασκευασμενος για να μιλησει...
Απο τον ουρακοταγκο που λες (ή καποιο άλλο έιδος πιθηκου) εξελιχθηκε ο άνθρωπος...
Οποτε το "μπαμπα" που ακους και χαμογελας απορωντας...χρειαστηκε εκατονταδες εκατομμυρια χρονια για μπορεσει να βγει απο το στομα του πολυτιμου παιδιου σου...Απλα μπροστα σου βλεπεις "το έργο,τη συνταγη' έτοιμη....ούτε μπορωντας ίσως να φανταστεις τις περιπετειες του ανθρωπου στα βαθη του χρονου για να μπορεσει να μιλησει..

Με απλα λογια αν στον ουρακοταγκο που λες του μιλας για μερικα εκατομμυρια χρονια ,ίσως να αρχισει να μιλαει σαν άνθρωπος...

και τις είπα με πολύ σοβαρό ύφος ότι από εδώ και πέρα δεν θα της ξαναφτιάξω τα μαλλιά ούτε θα της ξαναβάλω κραγιόν γιατί αυτά είναι για μεγάλα κορίτσια και αυτή φέρεται σαν νήπιο...
Αυτη η τιμωρια δεν νομιζω να λειτουργησει για τα παιδια του Buggs...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:49, 02-09-08:

"Το 95% των γονέων παιδιων ηλικιων 3-4 ετων, δηλωνει οτι χρησημοποιησε καποια μορφη βιας τη χρονιά που περασε".

Πηγη : Straus M.A., and Stewart, JH. (1999). "Corporal punishment by American parents: national data on prevalence, chronicity, severity, and duration, in relation to child and family characteristics." Clinical Child and Family Psychology Review, 2 :55 -70.

Και οσο πιο πισω χρονικά, τοσο μεγαλυτερο % υποστηριζε, οχι απλα μια ξυλιά που και που, αλλά και πιο συχνες παρεμβασεις.

Και συμφωνα με μια άλλη μελετη, το % των γονεων που ασπαζονται καποια μορφη βιας, πεφτει συνεχως.

Δηλαδη το ξυλαρακι μειωνεται....αλλά τα κωλοπαιδα αυξανονται ! (δε νομιζω να αμφιβάλλει κανείς οτι καθε γενιά παιδιων ειναι και πιο "αντε γεια" )

Φυσικα ειναι πολλοι οι παραγοντες που συμβαλλουν στην αυξανομενη "αντε γεια"-μάρα των νεων παιδιων...αλλά στα πλαισια της συζητησης ειπα να τονισω οτι κι αυτος ο παραγοντας μπορει να ειναι ενας εξ αυτων που ευθυνονται (όπου παραγοντας = οι γονεις που θα κανουν οτιδηποτε για να μην αγγιξουν το παιδι και παθει τιποτα και γινει...Χουλκ )

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 17:09, 02-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
"Το 95% των γονέων παιδιων ηλικιων 3-4 ετων, δηλωνει οτι χρησημοποιησε καποια μορφη βιας τη χρονιά που περασε".

Πηγη : Straus M.A., and Stewart, JH. (1999). "Corporal punishment by American parents: national data on prevalence, chronicity, severity, and duration, in relation to child and family characteristics." Clinical Child and Family Psychology Review, 2 :55 -70.

Και οσο πιο πισω χρονικά, τοσο μεγαλυτερο % υποστηριζε, οχι απλα μια ξυλιά που και που, αλλά και πιο συχνες παρεμβασεις.

Και συμφωνα με μια άλλη μελετη, το % των γονεων που ασπαζονται καποια μορφη βιας, πεφτει συνεχως.

Δηλαδη το ξυλαρακι μειωνεται....αλλά τα κωλοπαιδα αυξανονται ! (δε νομιζω να αμφιβάλλει κανείς οτι καθε γενιά παιδιων ειναι και πιο "αντε γεια" )

Φυσικα ειναι πολλοι οι παραγοντες που συμβαλλουν στην αυξανομενη "αντε γεια"-μάρα των νεων παιδιων...αλλά στα πλαισια της συζητησης ειπα να τονισω οτι κι αυτος ο παραγοντας μπορει να ειναι ενας εξ αυτων που ευθυνονται (όπου παραγοντας = οι γονεις που θα κανουν οτιδηποτε για να μην αγγιξουν το παιδι και παθει τιποτα και γινει...Χουλκ )
Λόριεν ... δεν νομίζω ότι η μείωση-έλλειψη ξύλου είναι αυτό που ευθύνεται για την αύξηση της "κακομαθημενιάς" των παιδιών. Μάλλον η μείωση χρόνου ενασχόλησης και η πιθανή μείωση ενδιαφέροντος των γονέων οδηγεί σε αυτό.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:24, 02-09-08:

Δεν ειπα οτι αυτο ευθυνεται, ειπα οτι ισως ειναι ενας απο τους πολλους λογους. Υποτιθεται πως για να δουμε αν ενας παραγοντας επηρεαζει κατι, πρεπει να τον απομονωσουμε, ητοι, να εχουμε κοινες τις υπολοιπες παραμετρους. Θα ηταν ενδιαφερουσα μια ερευνα, που θα μελετουσε πχ μια 5 ετια (ωστε να μην υπεισερχερχονται οι παραγοντες που ανεφερες). Δυστυχως δεν εχω βρει τπτ ακομα.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 17:54, 02-09-08:

Δεν ειπα οτι αυτο ευθυνεται, ειπα οτι ισως ειναι ενας απο τους πολλους λογους. Υποτιθεται πως για να δουμε αν ενας παραγοντας επηρεαζει κατι, πρεπει να τον απομονωσουμε, ητοι, να εχουμε κοινες τις υπολοιπες παραμετρους. Θα ηταν ενδιαφερουσα μια ερευνα, που θα μελετουσε πχ μια 5 ετια (ωστε να μην υπεισερχερχονται οι παραγοντες που ανεφερες). Δυστυχως δεν εχω βρει τπτ ακομα.
Και δεν νομίζω ότι θα βρεις. Αυτοί οι παράγοντες είναι λίγο αλληλένδετοι. Τι εννοώ:
Θεωρητικά, αν υποθέσουμε ότι ένας γονιός, ο οποίος χειροδικεί (ελπίζω να μην παρεξηγηθώ με την ένοια "χειροδικεί"-έχω εξηγήσει τι εννοώ), παλαιότερα έβλεπε το παιδί του όλη μέρα ή π.χ. 8 ώρες την ημέρα και μέσα σε αυτό το διάστημα εκνευριζόταν π.χ. 4 φορές, σήμερα που το βλέπει 4 ώρες την ημέρα θα εκνευριστεί και λιγότερες φορές. Άρα θα επιπλήξει λιγότερο, θα μαλώσει λιγότερο, θα χειροδικήσει λιγότερο.

Και μια διεκρίνιση για να μην καταλήξουμε σε κανένα σόφισμα του τύπου : "Παλιά περνούσαν περισσότερο χρόνο με τα παιδιά, επειδή περνούσαν περισσότερο χρόνο τα έδερναν περισσότερο και έβγαινε 1 στα 10 κακομαθημένο. Σήμερα τα βλέπουν λιγότερο, τα δέρνουν λιγότερο και βγαίνουν 4 στα 10 κακομαθημένα. Άρα το ξύλο κάνει καλό".:

Δεν εννοώ ότι έδερναν τα παιδιά, επειδή τα έβλεπαν περισσότερο. Εννοώ ότι αν κάποιος γονιός χειροδικεί, απλά έχει λιγότερο χρόνο και πιθανότητες στη διάθεση του για να χειροδικήσει και έτσι μειώνεται το ποσοστό. Αν κάποιος δεν χειροδικεί, όσο χρόνο και να χει δεν θα χειροδικήσει. Η εξήγηση λοιπόν έχει να κάνει με την μείωση του ποσοστού χειροδικείας σε συνάρτηση με το ποσοστό επαφής γονέα- παιδιού. Και βέβαια είναι προσωπική μου εκτίμηση απέναντι στο αποτέλεσμα της έρευνας.

Τώρα όσον αφορά στην μείωση του ενδιαφέροντος του γονέα για να ασχοληθεί με το παιδί του ή στο γιατί έχουμε οδηγηθεί σε ελλειπή ενασχόληση, αυτό είναι άλλο θέμα.
Και βέβαια δε σημαίνει ότι κάθε γονιός που δεν βλέπει το παιδί του όλη μέρα ή τουλάχιστον 8 ώρες είναι κακός γονέας ή χειρότερος σε σχέση με κάποιον, που το βλέπει.
Απλά λέω ότι στη μείωση του ξύλου συμβάλλει και η μείωση επαφής γονέα- παιδιού και άρα δεν είναι ασφαλές να υποθέσουμε ότι η μείωση ξύλου συνεπάγεται και αύξηση κακομαθημένων!

Ελπίζω να έγινα σαφής στο τι θέλω να πω.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:05, 02-09-08:

Και πριν, σαφης ησουν καλε!

Να σου πω: οκ σημερα εχουν λιγοτερο χρονο, αρα δεν περνα πολλες ωρες μαζι του , αρα εκνευριζεται λιγοτερο απο την συχνη επαφη. Αυτο ομως δε κανει μαλλον καμια διαφορα, καθως σημερα ειμαστε τσιτωμενοι απο χιλιαδυο άλλα, και εκει που πριν 20 χρονια θα θελε πχ 2 ωρες ενα παιδι να σε τσιτωσει, τωρα μπορει ευκολα και σε μιση.

Και μη ξεχναμε, οτι δεν μιλαμε τοσο (εγω τουλαχιστον) για χειροδικιες απο εκνευρισμο ή ελειψη υπομονης.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 18:25, 02-09-08:

Και πριν, σαφης ησουν καλε!

Να σου πω: οκ σημερα εχουν λιγοτερο χρονο, αρα δεν περνα πολλες ωρες μαζι του , αρα εκνευριζεται λιγοτερο απο την συχνη επαφη. Αυτο ομως δε κανει μαλλον καμια διαφορα, καθως σημερα ειμαστε τσιτωμενοι απο χιλιαδυο άλλα, και εκει που πριν 20 χρονια θα θελε πχ 2 ωρες ενα παιδι να σε τσιτωσει, τωρα μπορει ευκολα και σε μιση.

Και μη ξεχναμε, οτι δεν μιλαμε τοσο (εγω τουλαχιστον) για χειροδικιες απο εκνευρισμο ή ελειψη υπομονης.
Εν μέρει έχεις δίκιο. Γιατί όμως πιστεύεις ότι τότε δεν ήταν το ίδιο τσιτωμένοι;
Το ότι ζούμε με άλλους ρυθμούς, δε σημαίνει ότι είμαστε χειρότερα ή καλύτερα. Είναι απλά αλλιώς.
Και παλαιότερα είχαν χιλιαδυό απλά ήταν άλλου τύπου, π.χ. μπορεί μια εργαζόμενη μητέρα να είχε περισσότερο χρόνο για το σπίτι, αλλά μόνο ελάχιστες είχαν πλυντήριο πιάτων, ελάχιστες έπερναν γυναίκα τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα, λιγότερες οδηγούσαν, ελάχιστα σπίτια είχαν υπολογιστή, κλπ. Όλ' αυτά συνεπάγονταν περισσότερο χρόνο ενασχόλησης με πράγματα που σήμερα αυτοματοποιούνται, άρα απασχολούσαν και περισσότερο το μυαλό τους και ήταν λόγοι τσιτώματος.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 18:54, 02-09-08:

Παίδιά εμείς είμαστε εδώ και χρόνο στο επόμενο επίπεδο. Προσπαθούμε να καταργήσουμε και τις φωνες. Επίσης εδώ και τρία χρόνια τα παιδια γνωρίζουν τη συγγνώμη. Πάρα πολλες φορές οι κρίσεις διευθετουνται έτσι. Π.χ. μια συγγνώμη θα αρκουσε στη δική μας οικογένεια, για την σπασμένη κολωνια.

Εντιτ: (απανταει στο #339 της μαρας κουταμάρας)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Buggs : 02-09-08 στις 19:04.
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 19:12, 02-09-08:

Απάντηση στο διαλογο /συμπιλ λοριεν που είδα τώρα. Η διερεύνηση το ρόλου του εκνευρισμού είναι σημαντική στην ολη υπόθεση ξύλο, δεδομένου ότι πολλές περιπτωσεις χειροδικίας οφείλονται στον εκνευρισμό και μόνο. Σε τέτοιες περιπτώσεις το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιορίσεις τον εκνευρισμό που φέρνει "ντε πριορι" το ξύλο σαν επακόλουθο, χωρίς φυσικά καμία εκπαιδευτική αξία.

Στην δική μου οικογένεια το ξύλο, τότε που έπεφτε, ήταν σαφώς μέθοδος διαπαιδαγώγησης. Ανακοινωνόταν πρίν, κατα την εκάστοτε διαπραγμάτευση. Μετά δηλαδη απο μια δυο τρείς επαναλήψεις της άρνησης, μετά το ανέβασμα της φωνής, η τελευταία προειδοποίηση ήταν "σταμάτα θα τις φάς". ΠΟΤΕ δεν κτύπησα τα παιδιά μου για ατύχημα.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:43, 02-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
Ρωτα μια εμπειρο παιδοφυχολογο ή καλυτερα νηπιαγωγο-που έχει χειριστει εκατονταδες παιδια στη ζωη της- και θα σου πει ποσο ζωακια είναι τα παιδια....τα πραγματα δεν είναι ασπρο μαυρο..Τα παιδια και γενικα ο άνθρωπος έχει και τα αρχεγονα ενστικτα απο καταβολης κοσμου(αναπαραγωγης,επιβιωσης,διατροφης,μητροτητα,επιθεσης, αμυνας κλπ) και την ανθρωπινη λογικη και συναισθημα...Όλα χρειαζονται και είναι η προικα μας απο τη φυση για να επιβιωσουμε στους κινδυνους του περιβαλλοντος,και πρεπει να τα σεβομαστε...Χωρις αυτα δεν θα υπηρχαμε τωρα ...Θα είχαμε γινει γευμα των αγριων θηριων εδω και εκατομμυρια χρονια......(αν χαθεις σε καμια ζουγκλα ή δασος να δουμε πως θα επιβιωσεις χωρις τα πρωταρχικα ενστικτα...)
Ο κυκλος μου εχει αρκετα ατομα που ειτε ειναι δασκαλοι ειτε καθηγητες, οπως και εγω επισης και αρκετες νεες μαμαδες...δε χρειαζεται να ρωτησω, προφανως....ξερω...
Αλλα οπως λενε...με οποιον δασκαλο καθησεις, τετοια γραμματα θα μαθεις...

Ειπα εγω καλο μου οτι ο ανθρωπος δε δρα και με το ενστικτο..? Αλιμονο αν μας χαρακτηριζε μονο ή κυριως αυτο...
Η γατουλα μαμα, εαν δεν εκανε γατουλινια με το ιδιο το παιδι της μετα απο καποιους μηνες, θα κατατασσοταν στα ελλογα οντα..αλλα λυπαμαι που θα σε απογοητευσω, αλλα για εκεινη ειναι απλα ενας ακομα αρσενικος γατος, που θα της ικανοποιησει τις ορμες της και θα λειτουργησει ως μεσο για αναπαραγωγη...
Οπως και να εχει, οι συγκρισεις αυτες που επανειλημμενα γινονται(ζωα - παιδια, μωρα) με προσβαλουν ως ανθρωπο...

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 19:51, 02-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Οπως και να εχει, οι συγκρισεις αυτες που επανειλημμενα γινονται(ζωα - παιδια, μωρα) με προσβαλουν ως ανθρωπο...
Ρε συ Νεράιδα, έχεις κολλήσει εδώ και τόσα πόστ (εκατό θα είναι) σ'αυτό το δογμα. Τα παιδιά δεν είναι ζώα, φάουλ. Εχεις σκεφτεί ποτέ ότι αυτό θα είναι το πρόβλημα σου όταν θα τα κάνεις; Οτι δεν θα μπορείς να επικοινωνήσεις σε ενσικτώδες επίπεδο επειδη ακριβώς το αμφισβητείς; Οτι θα περιμένεις επίπεδο επικοινωνίας δεκα, κι αυτό το καημένο, επειδη ακριβώς όσο περισσότερο μωρό είναι τόσο πρός το ζώο θα ρέπει, θα επικοιωνεί ενα; Στην κλίμακα που εσυ θα έχεις τοποθετήσει σαν ένας μοντέρνος προκρούστης;

Εχεις αντιληφθεί ότι βάζεις προυποθέσεις συμπεριφοράς που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, τοποθετώντας το όποιο παιδί απέναντί σου σε εξαιρετικά μειονεκτική θέση;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους