Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,821 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Βγήκε το ξύλο απ' τον παράδεισο;

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:54, 02-09-08:

Ε τοτε αγαπητε μου, το ανηψι μου και τα παιδια των φιλων μου που ειναι στις ηλικιες 2-3 και ειναι ικανα να σε αντιληφθουν, ειναι σουπερ παιδια....και τα υπολοιπα ενος αλλου θεου....

Και μια συγγνωμη, που ειμαι σταθερη στις αξιες μου και στις αποψεις μου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 19:58, 02-09-08:

Μα πιά δεν θέλεις να καταλαβεις ή δεν μπορείς; Θα προσπαθησω να εξηγησω ξανά. Δεν λέμε ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να αντιληφθούν! ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ αυτό συζητάμε. Όλα τα μωρά, από αντίληψη, ξέρουν τί γίνεται πρίν μιλησουν κάν.

Συμπεριφορά είναι η τεχνη να στερείσαι κάτι που θελεις χωρίς να διαλύεις το σύμπαν, πρός χάρην άλλων αρετών. Οπως η ηρεμία του σπιτιου, η αγάπη των άλλων, η φιλία, η αρμονία του συνόλου. Εννοιες που, μπροστά στα θέλω του, ένα μωρό ούτε καν τις γνωρίζει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:00, 02-09-08:

Ε γι αυτο σου λεω, οτι αυτα που εσυ πιστευεις οτι θελουν (και οχι γιατι οι γονεις τα εχουν διαπαιδαγωγησει ετσι), ειναι σουπερ παιδια..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 20:02, 02-09-08:

Οχι δεν είναι, το ένσικτο είναι πανίσχυρο και ενεργότατο σε όλα τα μωρά. Αργότερα η αντίληψη φθίνει. Σε επίπεδο αντίληψης άλλωστε τα ζώα πιστεύω ότι είναι κλάσεις ανώτερα απο εμάς.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:04, 02-09-08:

οκ μετα απο αυτο, εγω λεω να γυρισω πισω στα θρανια..

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 20:13, 02-09-08:

Για να έχεις αυξημένη αντίληψη; Δεν είναι θέμα δραστηριότητας αλλά ηλικίας

Εντιτ: Ο μικρός μου προχθές άνοιξε το λαπτοπ, μπήκε μόνος του στο 3ντι στουντιο κι έφτιαχνε τσαγιέρες... Μια φορά μόνο τους είχα δείξει πώς φτιάχνεις αρχικο μοντέλο μπιπεντ. Πιστεύω ότι κάθε μωρό που θα το άφηνες ελευθερο με το λαπτοπ τα ίδια θα έκανε ή και πολλά περισσότερα. Μάλιστα όσο χθές και πιο ισχυρά. Ο μεγάλος 3,5 χρονών έφτιαξε τις πρώτες του συνθέσεις στο Κορέλ, μετα απο ενα μόλις μάθημα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Buggs : 02-09-08 στις 20:21.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:21, 02-09-08:

Αστο ρε Μπαγκς, δε συνεννοουμεθα...

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 20:26, 02-09-08:

Πώς να συννενοηθουμε αφου όλο μιλάς με εκφράσεις; Be specific να συννενοηθούμε.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 20:31, 02-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Εν μέρει έχεις δίκιο. Γιατί όμως πιστεύεις ότι τότε δεν ήταν το ίδιο τσιτωμένοι;
Το ότι ζούμε με άλλους ρυθμούς, δε σημαίνει ότι είμαστε χειρότερα ή καλύτερα. Είναι απλά αλλιώς.
Και παλαιότερα είχαν χιλιαδυό απλά ήταν άλλου τύπου, π.χ. μπορεί μια εργαζόμενη μητέρα να είχε περισσότερο χρόνο για το σπίτι, αλλά μόνο ελάχιστες είχαν πλυντήριο πιάτων, ελάχιστες έπερναν γυναίκα τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα, λιγότερες οδηγούσαν, ελάχιστα σπίτια είχαν υπολογιστή, κλπ. Όλ' αυτά συνεπάγονταν περισσότερο χρόνο ενασχόλησης με πράγματα που σήμερα αυτοματοποιούνται, άρα απασχολούσαν και περισσότερο το μυαλό τους και ήταν λόγοι τσιτώματος.
Ναι εχουμε ενα σωρο αυτοματισμους, αλλά οπως βλεπεις, ο χρονος μας μειωνεται συνεχως, και ο εκνευρισμος και οι ρυθμοι ζωης αυξανονται συνεχως. Μια βολτα στην επαρχια , ειναι σαν ταξιδι πισω στο χρονο. Και οσο πιο μακριά , τοσο πιο πισω. Και τελικά, δεν συζηταμε για τον χρονο αυτο καθεαυτο, αλλά για το στρες. Δε νομιζω να τιθεται θεμα οτι αυξανεται συνεχως.

Για το θεμα ανθρωπου-ζωου : μηπως κολλαμε λιγο στις ονομασιες ; Δλδ αν πουμε ενα (απο τα πιο εξελιγμενα, οχι καμιά κάμπια ) ζωο "εναν απλουστευμενο και κατωτερο ανθρωπο", και το μωρακι "ενα εξελιγμενο και ανωτερο ζωο", δε νομιζετε οτι ειναι τοσο λεπτες οι γραμμες που χανουμε την ουσια αν ασχολουμαστε με αυτες ; Μηπως δεν υπαρχουν και ζωα που σε καποιους τομεις ειναι πολυ πιο εξελιγμενα απο εμας ; Και τελικά μηπως αδικα καταληξουμε να συζηταμε τι ειναι εξελιξη ;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 20:38, 02-09-08:

Οσον αφορά εμενα το είπα, θεωερώ ότι τα ζώα έχουν αυξημένη αντίληψη. Το ένσικτο των μωρών στην πορεία εκπαίδευσης αντικαθίσταται απο νορμες συμπεριφοράς. Αυτό είναι μια επικίνδυνη διαδικασία εκφυλισμού της εξυπνάδας αν δεν γίνει με το σωστό τρόπο

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:42, 02-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Απάντηση στο διαλογο /συμπιλ λοριεν που είδα τώρα. Η διερεύνηση το ρόλου του εκνευρισμού είναι σημαντική στην ολη υπόθεση ξύλο, δεδομένου ότι πολλές περιπτωσεις χειροδικίας οφείλονται στον εκνευρισμό και μόνο. Σε τέτοιες περιπτώσεις το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιορίσεις τον εκνευρισμό που φέρνει "ντε πριορι" το ξύλο σαν επακόλουθο, χωρίς φυσικά καμία εκπαιδευτική αξία.
Αυτό που λες εδώ Buggs, είναι για μένα πολύ σημαντικό αφού οποιασδήποτε μορφής τιμωρία θα πρέπει να έχει χαρακτήρα παιδευτικό, όχι να γίνεται ευκαιρία να ξεσπάσουμε τα νεύρα όλης της μέρας! Διάβασα αρκετούς παραπάνω να λένε: "Τι να κάνει κι ο γονιός, κάποια στιγμή θα χάσει την ψυχραιμία του". Αυτό ακριβώς είναι που ΔΕΝ πρέπει να κάνει ο γονιός!

Είτε επιλέγει τη σωματική τιμωρία είτε τη λεκτική/πρακτική, τη στιγμή που την εφαρμόζει καλό είναι να παραμένει ψύχραιμος ώστε να υπολογίσει σωστά και με ακρίβεια τον αντίκτυπο της τιμωρίας που πρόκειται να εφαρμόσει. Μόνο τότε μιλάμε για διαπαιδαγώγηση και όχι για στείρο εκνευρισμό.

Δεν είναι εύκολο φυσικά και απαιτεί ετοιμότητα και ψυχραιμία, αρετές στις οποίες εκπαιδεύεται ο γονιός μέσω της αλληλεπίδρασής του με το παιδί!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 02-09-08 στις 21:54.
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 06:51, 03-09-08:

Ίσως το πλεον σημαντικό στην όλη συζήτηση είναι κατι που "αναδύεται" σαν απόηχος απο αυτήν. Παίρνω σκυτάλη απο αυτό που είπες Δημητρα.

Διάβασα αρκετούς παραπάνω να λένε: "Τι να κάνει κι ο γονιός, κάποια στιγμή θα χάσει την ψυχραιμία του".
Αρκετοί απο αυτούς όμως δήλωναν ειρηνόφιλοι την ίδια στιγμή ! Αυτό είναι η κλασσική αντίδραση της προκατάληψης. Στα λόγια δηλαδή καταδικάζουμε κάτι αυστηρότατα, επειδή ειναι ταμπού, για να ακούσουν οι άλλοι ότι είμαστε "καλοί". Στην πράξη το επιτρέπουμε "υπο συνθήκες".

Με τον τρόπό αυτό συζήτησης δεν γίνεται τελικα καμία δουλειά αφού τα θεματα στην ουσία δεν συζητιούνται. Αφορίζουμε την λύση που θα μπορούσαμε να έχουμε επειδή, πρίν κάν αρχίσει η συζήτηση, υπάρχουν παγιωμένες προκαταλήψεις.

Π.χ. Αν παραδεχτούμε ότι το μωρό πρίν αποκτήσει κοινωνική συνείδηση, πόσο μάλλον πρίν να είναι σε θέση να κάνει εκτετααμένους λογικούς συνειρμούς, ενεργεί στην ουσία ενσικτωδώς, είναι εύκολο να καταλάβουμε ότι ενσικτωδεις αντιδράσεις θα του είναι κατα συνέπεια πιο κατανοητές.

Ομως να το ταμπού, "το μωρό δεν είναι ζώο", στο οποίο κολλάει η συζήτηση. Κι ας συμπεριφέρεται σαν ένα μικρό γατί πανομοιότυπα για να μήν πώ χειρότερα (ενα γατί στις τρείς τέσσερις φορές που θα το απομακρύνεις απο το πιάτο θα κάτσει μακριά και θα σε παρακολουθεί μέχρι να δεί τί θέλεις να κανεις).

Παράθεση

anda (Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!!)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anda
H Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H anda έγραψε στις 20:58, 04-12-08:

Εννοείται πως το ξύλο ΔΕΝ βγήκε από τον παράδεισο!!!!!
(χωρίς αυτό να σημαίνει πως πρέπει να αφήνουμε τα παιδιά ξέμπαρκα και να τους επιτρέπουμε να κάνουν του κεφαλιού τους)
Απλά τα μαθαίνουμε να φέρονται σωστά, με το να φερόμαστε και εμείς πολιτισμένα!!!!

Παράθεση

konstantina1994 (Κωνσταντινα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη konstantina1994
H Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H konstantina1994 :D έγραψε στις 19:28, 25-01-09:

Ειμαι 14 και εχω φαι ξυλο απο τους γονεις μου και απο τον αδελφο,ιδιαιτερα απο αυτον τρωω ακομα και σημερα .Η μανα μου οταν ημουν μικρη (αν και ησυχο παιδι ημουν ) με χτυπαγε στην πλατη για τις αταξιες μου και ο αδελφος θεωρει οτι το ξυλο δειχνει ποιος ειναι δυνατος.Ο πατερας μου μονο 3 χαστουκια μου εχει δωσει και ολα ηταν για το φαγητο (δεν τρωω κρεας ).Οποτε με βαρουσαν τους μισουσα με ολη την ψυχη και ιδιαιτερα οταν με χτυπουσαν χωρις να φταιω ! Ειναι φρικτο να σε χτυπανε και ακομα πιο φριχτο οταν αυτος που σε χτυπαει θεωρει οτι σου κανει καλο !! Αν καποιος εχει παιδια και τα εχει χτυπησει καθε μερα πρεπει να τους ζηταει συγνωμη !

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stavros_
Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 13:06, 26-04-09:

Το ξυλο δεν λυνει κανενα προβλημα. Ουτε οι φωνες. Ισα ισα που αρνητικες επιπτωσεις επιφερει στη ψυχολογια των παιδιων. Το καλυτερο ειναι να δημιουργηθει σχεση φιλιας και εμπιστοσυνης μεταξυ παιδιου και γονιων, αλλα αυτο προϋποθετει πολλα πραγματα απο τους τελευταιους. Οπως για παραδειγμα, το να συμμετεχουν και οι 2 στη διαπεγαγωγηση (που δεν γινεται συνηθως), το να περνουν ποιοτικο χρονο με το παιδι, κατι που σπανια γινεται απο τους συγχρονους γονεις (λογω ελλειψης χρονου). Προυποθετει επισης αρμονια μεταξυ των γονιων, που πολλες φορες ουτε αυτη υπαρχει.
Γονεις λοιπον που δε ξερουν να μεγαλωσουν τα παιδια τους, καταφευγουν σε λυσεις επιβολης οπως το ξυλο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:19, 26-04-09:

Όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 26-04-09 στις 15:05. Αιτία: Κεφαλαία
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:26, 26-04-09:

Εκεινοι που δε διαθετουν υπομονη, διαθεση ενασχολησης με το παιδι και αυτοελεγχο, δυστυχως καταφευγουν σε φωνες και ενιοτε χειροδικουν εις βαρος των παιδιων τους...

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 13:46, 26-04-09:

εχω φαει πολυ ξυλο απο τη μανα μου μερι τα 14-15
ok, δε την κατηγορω δεν ειναι οτι δε με αγαπαει απλα δεν ηξερε πως αλλιως να συγκρατει τα νευρα της...
παντως ουτε βιαιο ανθρωπο με εκανε αυτο, ουτε χαμηλου επιπεδου...
γενικα παντως εγω ειμαι κατα και οταν αποφασισω με το καλο και κανω δικα μου παιδια δε θελω να τακουμπησω...
θελω να ''με φοβουνται'' αλλα οι επειδη θα τα βαρεσω αν σπασουν το τζαμι...
απλα να ξερουν οτι θα ακολουθησει καποια τιμωρια... οπωσδηποτε οχι σωματικη παντως...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη love_angel : 26-04-09 στις 14:38.
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 14:37, 26-04-09:

Οι γονείς μου δεν με χτύπησαν ποτέ (άντε καμιά στον ποπό όταν ήμουν 4-5 και έδερνα τα ξαδέρφια μου). Αλλά έκαναν κάτι το οποίο με τρόμαζε περισσότερο και εν τέλει συνετιζόμουν-ησύχαζα. Ο θυμός τους αλλά και η απόγνωσή τους που δεν μπορούσαν να με συνετίσουν ορισμένες φορές τους έφερναν σε άσχημο σημείο - η μητέρα μου μια φορά είχε βάλει τα κλάματα-. Μου φώναζαν πολύ και οι τιμωρίες έπεφταν σύννεφο (όσο ηλίθιο κι αν ακούγεται τώρα σε ένα παιδάκι με playstation να μην βγει το Σ/Κ να παίξει στη γειτονιά ή να μην δει Disney Club κ.ο.κ.) , αλλά κάποια στιγμή (8-9 ετών) με στεναχωρούσε να τους βλέπω αναστατωμένους και να φωνάζουν σε σημείο κλάματος (η μάνα) και σε σημείο να γίνεται κατακόκκινος ο πατέρας (που είναι ο πιο ήρεμος κι ευχάριστος άνθρωπος που γνωρίζω αυτή τη στιγμη). Δεν θα άλλαζε τίποτα το ξύλο πιστεύω. Η υπομονή τους είχε αποτελέσματα και κάτι πιο σημαντικό : το ότι μου μιλούσαν πάντα σαν να ήμουν συνομήλική τους. Μπορεί να μην τα καταλάβαινα όλα τότε αλλά τα θυμόμουν και με τον καιρό τα επεξεργαζόμουν καλύτερα. Αν με χτυπούσαν θα πληγωνόμουν πολύ , όπως και οι ίδιοι.
Όσο για το διάβασμα πολλοί αναρωτιούνται πώς μπορεί ένα παιδάκι να στρωθεί μόνο του και να διαβάσει, χωρίς ποτέ να το εξετάζουν/μπατσίζουν οι γονείς. Απλά ήταν ειλικρινείς μαζί μου, δείχνοντάς μου την πραγματική αξία της γνώσης και υπενθυμίζοντας μου πως δεν είμαστε ζάμπλουτοι για να μπορώ να μείνω κουτορνίθι εφ όρου ζωής. Δεν έπεσε ποτέ σφαλιάρα.Ποτέ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 15:23, 26-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
εχω φαει πολυ ξυλο απο τη μανα μου μερι τα 14-15
ok, δε την κατηγορω δεν ειναι οτι δε με αγαπαει απλα δεν ηξερε πως αλλιως να συγκρατει τα νευρα της...
παντως ουτε βιαιο ανθρωπο με εκανε αυτο, ουτε χαμηλου επιπεδου...
γενικα παντως εγω ειμαι κατα και οταν αποφασισω με το καλο και κανω δικα μου παιδια δε θελω να τακουμπησω...
θελω να ''με φοβουνται'' αλλα οι επειδη θα τα βαρεσω αν σπασουν το τζαμι...
απλα να ξερουν οτι θα ακολουθησει καποια τιμωρια... οπωσδηποτε οχι σωματικη παντως...
Με όλο το σεβασμό και χωρίς να θέλω να κρίνω κάποιο αγαπημένο σου πρόσωπο, αλλά μιας και είχες την καλοσύνη να μοιραστείς μαζί μας την εμπειρία σου, θα ήθελα να κάνω ένα μικρό σχόλιο:

Δεν σ' έκανε βίαιο άνθρωπο, ούτε χαμηλού επιπέδου εκείνη η συμπεριφορά, αυτό θα το δεχτώ ανεπιφύλακτα. Βέβαια, ως προς τη βιαιότητα, δεν μπορεί κανείς να είναι ποτέ απόλυτα σίγουρος, επειδή όταν κάνουμε παιδιά και πολλές φορές φτάνουμε σε αδιέξοδα μαζί τους, ενστικτωδώς αναδύεται η συμπεριφορά την οποία εμείς γνωρίσαμε ως "θεμιτή" στην παιδική μας ηλικία. Με λίγα λόγια, συμβαίνει συχνά να αναπαράγουμε τις συμπεριφορές των γονιών μας, χωρίς να το κάνουμε απόλυτα συνειδητά. Φυσικά, εσύ έχεις όλη την καλή διάθεση να μην κάνεις κάτι τέτοιο, ωστόσο εγώ μιλάω λόγω εμπειρίας, δικής μου αλλά και άλλων. Προσοχή λοιπόν για το μέλλον, "γράψε το" κάπου αυτό που σου λέω σήμερα.

Αυτό όμως που θα μπορούσε κανείς να υποθέσει, είναι ότι αυτού του είδους η "διαπαιδαγώγηση" έχει επιδράσει σε βαθύτερο επίπεδο μέσα σου, δημιουργώντας ένα είδος αυτόματης "καταστολής", η οποία λειτουργεί υποσυνείδητα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα, κάθε πράξη ή σκέψη που έρχεται σε αντίθεση ή έστω αμφισβητεί τις αρχές και τα "θέλω" τα οποία οι γονείς μας μεταδίδουν, να μας δημιουργεί τόσο ισχυρές ενοχές, που να οδηγούν σε έντονες συναισθηματικές συγκρούσεις. Έτσι, το αποτέλεσμα συχνά είναι να γεννώνται "θωρακίσεις", άγχος και περιχαράκωση, τα οποία με τη σειρά τους έχουν ως αποτέλεσμα να υποχρεωνόμαστε εσωτερικά ν' ακολουθούμε για πάντα τις επιταγές εκείνων, χωρίς να μπορούμε να εξετάσουμε με λογικά κριτήρια το κατά πόσον αυτές έχουν νόημα στη σύγχρονη εποχή ή είναι ξεπερασμένες, εάν μας κάνουν καλό ή κακό. Μιλάω πάντα με βάση προσωπικά βιώματα και παρατηρήσεις.

Θεωρώ λοιπόν, ότι αυτού του είδους οι συμπεριφορές θα πρέπει να αποφεύγονται. Το υπερβολικό άγχος των γονιών "να γίνουν τα παιδιά τους σωστοί άνθρωποι", καλό θα είναι να τιθασεύεται, αφού στην πραγματικότητα η σωστή συμπεριφορά και οι ανθρώπινες ποιότητες διδάσκονται καλύτερα με το προσωπικό παράδειγμα και όχι διά της βίας. Δεν πρέπει να κατηγορούμε τους γονείς, αφού όπως είπε και ο Ιησούς "Ου γαρ οίδασιν τι ποιούσιν" (δηλαδή δεν ξέρουν να φτιάχνουν γαρίδες; ). Η κριτική γίνεται προκειμένου ν' αποφύγουμε εμείς τα ίδια λάθη.

Θα ήθελα τέλος να σχολιάσω λίγο τη διήγηση της Whitedrum. Είναι εκπληκτικό το πόσο περίπλοκες, δύσκολες και ψυχοφθόρες είναι συχνά οι σχέσεις των γονιών με τα παιδιά τους και ακόμη το πόσο δυσβάσταχτη γίνεται για πολλούς η γονική ιδιότητα. Φαίνεται πως πριν κανείς αποφασίσει να κάνει παιδιά, θα πρέπει να έχει δουλέψει πολύ μέσα του και να έχει ξεπεράσει πολλά από εκείνα που τον ταλανίζουν στην καθημερινότητά του, αλλά κυρίως εκείνα που κουβαλάει από τη δική του παιδική ηλικία.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 15:29, 26-04-09:

Ουυυ από ξύλο... μπόλικο έχω φάει!

Από μικρό για διάφορους λόγους όπως:

α) Κατέστρεφα τις κασέτες των γονιών μου γιατί έβρισκα διασκεδαστικό να πετάω έξω την ταινία σα σερπαντίνα

β) Έχυνα το γάλα μου σ' όλο το σύμπαν. Μάλιστα δεν το έπινα τότε αν δεν είχε κακάο.

γ) Αρνιόμουν πεισματικά να σταματήσω να μπουσουλάω. Δεν ήξερα να περπατάω ως τα 4 μου χρόνια (έπαιξε ρόλο και το γνωστό θεματάκι μου), κι έτσι μπουσούλαγα, από το σαλόνι, ανάμεσα από 2 μεγάλες γλάστρες θυμάμαι (ποτέ απο γύρω) και βουρ στην κουζίνα για φαί. Τους είχα σπάσει τα νεύρα.

δ) Τα κανα παντού, ειλικρινά θυμάμαι μέχρι και σε τοίχο έβρισκες Βαλντεροπροϊόντα... Εκεί είχα φάει καλώδιο... σφαλιάρα... κλείδωμα έξω από το σπίτι.... Τελικά έμαθα να ελέγχω τον πωπό μου!

... εως και μεγάλο (15-17 χρονών, πιό ήπια πράγματα βέβαια) :

α) Γιατί έλιωνα στο πισί (είχα φάει κασετίνα στο κεφάλι)

β) Γιατί αρνείτο πεισματικά ο πατέρας μου να δεχθεί διάφορα δεδομένα και ανάγκες μου ( "τι το θες το δίσκο πάνω από 2.1 GB -εν έτει 2000 ε!-, γιατί πήρες Πάναφον κι όχι Κοσμοτέ, και έχω φίλους στον ΟΤΕ που μου είπαν ότι ξοδεύεσαι περισσότερο επιλέγοντας αυτό - ε τι θα σου λεγαν ρε μάστορα; Τι καλή που είναι η Πάναφον; - κλπ) Αντί φυσικά να πάρει έντυπα και να μάθει με στοιχεία αυτό που του έλεγα, να διαβάσει, να μάθει... με αντιμετώπιζε με δυσπιστία... "Τι είπε ο φίλος μου ο ΟΤΕτζής, τι είπε ο μάστορας της γειτονιάς που έχει κι αυτός πισί, τι είπε ο σούπερ χακεράς φίλος του" κλπ. Και το απίστευτο της υπόθεσης είναι ότι είναι ιδιαίτερα μορφωμένος και εύστροφος άνθρωπος, απλά με είχε σαν άχτι κι ότι έλεγα εγώ ένιωθα να το βλέπει μαύρο! (με τον καιρό είδε το φως...)

Και όπως τρώγαμε στο τραπέζι και τα λέγαμε, ουκ ολίγες φορές είχα φάει το μπουκάλι με το νερό στην κεφάλα.

Φυσικά εδώ να τονίσω πως έτσι έμαθα να μαζεύω λεφτά μόνος μου και να παίρνω μόνος μου αυτά που θέλω, πολλές φορές κρυφά ή και με το ζόρι, φέρνοντάς τους προ τετελεσμένου. Αντίθετα έβλεπες τον αδερφό μου χωρίς ιδιαίτερο κόπο να είχε ότι ζήταγε αμέσως. Κινητό; Δίπλωμα; Αμάξι; Ότι θέλει το παιδί. 18 έγινε! Να πάρει! (αργότερα αυτά μιας και είναι μικρότερος)

Η κατάληξη μας:

Εγώ να παίρνω αυτό που θέλω με δικές μου δυνάμεις, ο μικρός να παίρνει από τους γονείς σε σημείο που να βαριέται να πάρει το ποτήρι και να το πλύνει (παίρνει νέο), και εν τέλει οι τελευταίοι πρόσφατα να αναγνωρίζουν εν μέρει τα λάθη τους και να τα χώνουν στον μικρό άσχημα. (πράγμα που δεν το εγκρίνω καθόλου γιατί δεν τους φταίει το παιδί εαν το κακομάθανε εκείνοι)

Συμπέρασμα: Το ξύλο απλά επιταχύνει και σκληραίνει μια διαδικασία ωρίμανσης, που επιφέρει πολλές φορές και ένα είδος αποστροφής των παιδιών (θυμάμαι ότι εξαγριωνόμουν, το βάσταγα, δεν ξέχναγα) προς τις τακτικές των γονιών, δημιουργώντας ένα θερμό κλίμα στο σπίτι, συμπάθειες και αντιπάθειες.

Το να μεγαλώνεις όμως ένα παιδί με υπομονή, είναι κατα τη γνώμη μου τέχνη. Ή την έχεις ή δεν την έχεις. Κι αν την έχεις πρέπει να προσέξεις πολύ τι θα δεχθείς και τι θα αρνηθείς απέναντι στο παιδί. Να κρατάς τις ισορροπίες, ήρεμα. Έτσι σκοπεύω να φερθώ κι εγώ στα παιδιά μου, όταν κάνω. Ελπίζω να το πετύχω!

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:56, 26-04-09:

Και το απίστευτο της υπόθεσης είναι ότι είναι ιδιαίτερα μορφωμένος και εύστροφος άνθρωπος, απλά με είχε σαν άχτι κι ότι έλεγα εγώ ένιωθα να το βλέπει μαύρο! (με τον καιρό είδε το φως...)
ειναι θεμα χαρακτηρων και πως ταιριαζουν..ακομα και το βλεμα και η φωνη μπορει να πεισει ή οχι εναν ανθρωπο..αν ο τροπος που μιλαγες πχ εβγαζε μια αντιδραση...γενικα ειναι συνδυασμος χαρακτηρων,χημεια που λεμε.....
δεν μετραει τι λεμε ,αλλα και πως το λεμε..και τον τροπο που μιλαμε δεν μπορουμε να τον καταλαβουμε εμεις οι ίδιοι..δεν βλεπουμε τη φατσα μας κοινως...

Παράθεση

Aphroditi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aphroditi
H Aphroditi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Aphroditi έγραψε στις 02:19, 18-06-09:

'Οπως όλοι οι άνθρωποι, έτσι και τα παιδιά (όντας άνθρωποι) έχουν το δικαίωμα να μην <<τρώνε ξύλο>>. Η άσκηση σωματικής βίας είναι παράνομη. Ναι ακόμα και <<η μπάτσα στον κώλο>>, γιατί θίγουμε την προσωπικότητα του παιδιού, που καταλαβαίνει τα πάντα. Τι προσπαθεί να καταφέρει κάποιος με την σωματική βία? Μήπως θέλει να νιώσει οτι έχει κάποια εξουσία? Απέναντι σε ποιον? Απέναντι σ' αυτά τα υπέροχα πλασματάκια. Και μην μου πείτε ότι αυτά τα πλασματάκια είναι τερατάκια!!! Σε <<ΤΕΡΑΤΑΚΙΑ>> τα έχουν μεταμορφώσει οι ίδιοι οι γονείς με το ξύλο, τις φωνές. Τα παιδιά έχουν ως πρότυπο τους γονείς. Έτσι ασκούνε σωματική βία γιατί έχουν και αυτοί υποστεί βία όταν ήταν παιδιά.Ας σταματήσουμε λοιπόν αυτή τη παράδοση. ΤΟ ΞΥΛΟ ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ ΑΠ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ!!!!!!
Και δεν μιλάω χωρίς να ξέρω. Έχω ένα υπέροχο παιδί. Είναι δυνατόν να σηκώσω χέρι πάνω του? Σαν παιδί δεν έφαγα ξύλο. Όλα στην ζωή μου είναι πολύ καλά. Πως μπορείς να βάλεις ένα παιδί να καθίσει σε μια γωνιά γιατί εσύ θέλεις την ησυχία σου? Η φύση είναι θαυμάσια. Το παιδί μόλις κάνει τα πρώτα του βήματα, θέλει να ανακαλύψει τον κόσμο γύρω του. Βεβαίως και θα πετάξει κάτω αντικείμενα, θέλει να ανακαλύψει τ' αποτελέσματα. Πότε μην του στερείτε αυτή τη μάθηση. Προς θεού όχι ξύλο. Πολύ απλά ασφαλίστε το σπίτι σας. Βάλτε σε σημεία που δεν μπορεί να έχει πρόσβαση το παιδί ότι δεν θέλετε και ότι δεν πρέπει να αγγίζει (και για την δική του ασφάλει δηλαδή). Ξεκινώντας με ξύλο, το παιδί θα αντιδρά με ανάλογη συμπεριφορά. Κανένα παιδί δεν γεννιέται ατίθασο και βίαιο, οι γονείς το κάνουν τέτοιο. Να μιλάτε στο παιδί σας απ την στιγμή που θα γεννηθεί. Δεν μπορεί να μιλήσει, αλλά καταλαβαίνει περισσότερα απ' όσα νομίζετε!!!! Ο λόγος κάνει τον άνθρωπο να ξεχωρίζει απ' τα υπόλοιπα ζώα. Μην αντιδράτε λοιπόν σαν ζώα. ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙΤΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ!!!!!Είναι τόσο σημαντικό.'Ε χω αγανακτήσει πια!!!!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,253 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 22:25, 18-06-09:

Μακάρι να έτρωγα ξύλο... Ο πατέρας μου ήταν πολύ αυστηρός και μπορεί ποτέ να μη με έδειρε (ο πατέρας του τον έδερνε πάρα πολύ, κάποια στιγμή του έσπασε τη μύτη και από τότε υποσχέθηκε στον εαυτό του ποτέ να μη δείρει το παιδί του) αλλά είχε μια τρομερή αγριοφωνάρα και ένα βλέμμα που σκότωνε. Αυτό το βλέμμα με κυνηγάει ακόμα, η απειλή στον τόνο της φωνής. Πραγματικά μακάρι να με έδερνε παρά αυτό...

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 16:54, 22-10-09:

Διαφωνώ με το ξύλο σαν παιδαγωγική μέθοδο, απόλυτα. Οι γονείς μου ποτέ δεν μου άσκησαν σωματική βία και χαίρομαι που δεν το έκαναν. Δεν πιστεύω ότι με το ξύλο το παιδί μαθαίνει καλύτερα κάτι ή γίνεται πιο σωστός άνθρωπος. Ο διάλογος και η καλή διάθεση, η τρυφερότητα, το ανοιχτό μυαλό του γονιού, η ελαστικότητα ή η αυστηρότητα από πλευράς του γονιού αποτελούν πολύ καλύτερα μέσα που έχει ο γονιός στη διάθεση του.

Και, ναι, συμφωνώ ότι αν το παιδί γνωρίσει βία, και το ίδιο ως μελλοντικός ενήλικας θα έχει βίαιες αντιδράσεις, τόσο στην δική του οικογένεια όσο και στην υπόλοιπη ζωή του. Αν δείξουμε σε κάποιον μόνο πόνο, απανθρωπιά και σωματική βία, τότε τι περιμένουμε να επιδείξει και το ίδιο στην μετέπειτα ζωή του;

Επίσης, σε αρκετές περιπτώσεις οι γονείς θα μετανιώσουν για το γεγονός ότι χτύπαγαν το παιδί τους. Πρέπει λοιπόν, να μάθουν να ελέγχουν τα συναισθήματα και τις παρορμήσεις τους και να γίνουν υπεύθυνοι προς το καθήκον που έχουν αναλάβει, αυτό της ανατροφής ενός παιδιού.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:42, 18-01-10:

Όπου δεν πιπτει λογος πιπτει ραβδος..
αυτο ελεγαν οι αρχαιοι μας προγονοι και κατι πρεπει να ηξεραν..

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 17:42, 18-01-10:

δυστυχως η παιδεια του ελληνα ειναι... μη πω!

οταν ο γονιος δεν μπορει να πλησιασει το παιδα του, και για να το "πεισει" για π.χ. να μη κανει φασαρια, γιατι τον ενοχλει, του ριχνει και κανενα μπερντακι, υπαρχει προβλημα!

Τα παιδια μαθαινουν απο την συμπεριφορα των γονιων τους σχεδον αποκλειστικα τα 2-3 πρωτα χρονια της ζωης τους. Αν μαθουν οτι το ξυλο ειναι μερος της ζωης, αυτο θα περασει και στο αθωο μυαλουδακι τους.

Οι γονεις, δεν χρειαζεται να ειναι παιδοψυχιατροι για να καταλαβουν οτι τα παιδια χρειαζονται χρονο και επικοινωνια μαζι τους (συζητηση, παιχνιδι, ενθαρρυνση, και ποτε αποδοκιμασια ή απορριψη σε οτι κανουν).

Αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα αφου ενω δεν εχουμε ορεξη και χρονο για τα παιδια μας, εχουμε ομως για τη δουλεια μας, το ποδοσφαιρο μας, τις βολτες μας, τη βολεψη μας.
τοτε γιατι τα κανουμε?

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ria82 (silence)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ria82
H silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H ria82 in this silence, i am free!!! έγραψε στις 17:58, 18-01-10:

κοιτα η αληθεια ειναι οτι πολλες φορες ολοι βγαινουμε απο τα ρουχα μας!!

δεν πρεπει να τα χτυπανε τα παιδια, γιατι πολυ απλα ειναι παιδια!! τα παιδια μαθαινουν απο τους γονεις, αντικατοπτριζουν την προσωπικοτητα τους αφου οντας πολυ μικρα δεν εχουν μαθει κατι αλλο!!
δεν ειναι λυση το ξυλο, αλλα η συζητηση, να δωσεις στο παιδι να καταλαβει πως αυτο που κανει ειναι λανθασμενο!!
δεν εχω φαει ξυλο απο τους δικους μου αλλα με τα αδερφια μου εχω παιξει πολυ ξυλο κατα καιρους!!

εχω διαβασει πως για να δωσεις σε ενα παιδι να καταλαβει κατι πρεπει να κατεβεις στο υψος του να το κοιταξεις στα ματια και να να του μιλησεις λες και μιλας σε εναν ενηλικα!!
ετσι πρεπει οχι να του ριχνεις ξυλο!!

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 01:37, 21-01-10:

Αν βγήκε το ξύλο απ' τον Παράδεισο; Αν ο Αδάμ ήταν "ξύλο απελέκυτο", ναι! Πάντως στον Παράδεισο, δεν πρέπει να υπήρχε πέλεκυς!

Παράθεση

chronis_25 (ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη chronis_25
Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πυροσβέστης . Έχει γράψει 1,122 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 18:00, 01-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
Όπου δεν πιπτει λογος πιπτει ραβδος..
αυτο ελεγαν οι αρχαιοι μας προγονοι και κατι πρεπει να ηξεραν..
Αυτό το έλεγαν στο Βυζάντιο και όχι στην Αρχαία Ελλάδα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 00:06, 05-02-10:

Όχι.....όχι όχι όχι όχι και πάλι όχι.................
και το λέει ένα άτομο που δεν έχει φάει ποτέ ξύλο στη ζωή του!!!!!!!!

Παρακάτω η κάρτα με το μήνυμα «Το ξύλο βγήκε από τον παράδεισο... Ας βγει και από την ζωή μας!», που εμπνεύστηκε ο Ευγένιος Τριβιζάς (τον λατρεύω αυτό τον άνθρωπο, αν και εγκληματολόγος τόσο καταπληκτικός παραμυθάς) και φιλοτέχνησε η ζωγράφος Λίνα Καρανικολάου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 00:17, 05-02-10:

και το λέει ένα άτομο που δεν έχει φάει ποτέ ξύλο στη ζωή του!!!!!!!!
και εγω το ιδιο.δεν εχω φαει ποτέ ξυλο στη ζωη μου αλλα βλεπω πολλα παιδια που εγω θα τα εδρνα ποσο μαλλον οι γονεις τους..

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lost_Prophet

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lost_Prophet
Ο Lost_Prophet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O Lost_Prophet έγραψε στις 14:41, 06-02-10:

Εγώ είμαι υπέρ του "ξύλου" αλλά ποιου ξύλου... δε μιλάω για ξυλοδαρμό αλλά όταν τα παιδιά είναι σε μικρή ηλικία πιστεύω πως μια - δυο ξυλιές τους χρειάζονται για να ηρεμίσεις κι εσύ που είσαι γονιός.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zutmazut

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zutmazut
Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

O zutmazut έγραψε στις 15:12, 06-02-10:

Το ξύλο είναι μια από τις βασικές απολαύσεις ενός γονιού.

Να επιτεθείς σε κάποιον στο δρόμο για να ξεδώσεις είναι δύσκολη υπόθεση: μπορεί να αποδειχθεί πιο δυνατός από εσένα, να σου βγάλει μαχαίρι, όπλο etc.

Για αυτό η λύση είναι να κάνεις παιδιά: όσο πιο μικρά, τόσο πιο εξαρτημένα είναι και δεν μπορούν να αμυνθούν, ενώ είναι και σωματικά αδύναμα. Έτσι μπορείς να βρεις ευκαιρίες για ξυλιές και όχι μόνο.

Σε πρόσβαλλαν στη δουλειά σου; Κανένα πρόβλημα, επιστρέφεις σπίτι και βρίσκεις μια δικαιολογία για να ρίξεις καναδύο ξυλιές, π.χ. δεν έφαγε το σκασμένο. Έχοντας σαν δεδομένο ότι τα παιδιά δεν ξέρουν πότε χόρτασαν, πέφτεις για ύπνο, σκεφτόμενος τι δύσκολη δουλειά που έχεις ως γονιός, τα κωλόπαιδα στις μέρες μας δεν καταλαβαίνουν χωρίς ξύλο.

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lost_Prophet

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lost_Prophet
Ο Lost_Prophet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O Lost_Prophet έγραψε στις 15:28, 06-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από zutmazut
Το ξύλο είναι μια από τις βασικές απολαύσεις ενός γονιού.

Να επιτεθείς σε κάποιον στο δρόμο για να ξεδώσεις είναι δύσκολη υπόθεση: μπορεί να αποδειχθεί πιο δυνατός από εσένα, να σου βγάλει μαχαίρι, όπλο etc.

Για αυτό η λύση είναι να κάνεις παιδιά: όσο πιο μικρά, τόσο πιο εξαρτημένα είναι και δεν μπορούν να αμυνθούν, ενώ είναι και σωματικά αδύναμα. Έτσι μπορείς να βρεις ευκαιρίες για ξυλιές και όχι μόνο.

Σε πρόσβαλλαν στη δουλειά σου; Κανένα πρόβλημα, επιστρέφεις σπίτι και βρίσκεις μια δικαιολογία για να ρίξεις καναδύο ξυλιές, π.χ. δεν έφαγε το σκασμένο. Έχοντας σαν δεδομένο ότι τα παιδιά δεν ξέρουν πότε χόρτασαν, πέφτεις για ύπνο, σκεφτόμενος τι δύσκολη δουλειά που έχεις ως γονιός, τα κωλόπαιδα στις μέρες μας δεν καταλαβαίνουν χωρίς ξύλο.
Έχεις ξεφύγει λίγο..

Παράθεση

zutmazut

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zutmazut
Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

O zutmazut έγραψε στις 05:02, 08-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Lost_Prophet
Εγώ είμαι υπέρ του "ξύλου" αλλά ποιου ξύλου... δε μιλάω για ξυλοδαρμό αλλά όταν τα παιδιά είναι σε μικρή ηλικία πιστεύω πως μια - δυο ξυλιές τους χρειάζονται για να ηρεμίσεις κι εσύ που είσαι γονιός.
Έγραψα ότι έγραψες και εσύ, απλά με περισσότερα λόγια. Δε καταλαβαίνω πως ξέφυγα.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:00, 08-02-10:

αλλο σωματικη τιμωρια ,αλλο ξεσπαω στο παιδι. καταλαβετε το...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 16:44, 01-07-10:

Επαναφερω το θεμα..μιας κατι αντιστοιχο συζητηθηκε και στο my cat..
Nα πω απο την αρχη οτι ειμαι κατα του ξυλου και της σωματικης βιας..βεβαια δεν θεωρω βια του να ριξω μια σφαλιαριτσα (οχι δυνατη ) στον ποπουδακο του παιδιου μου..Δεν εφαγα ποτε ξυλο απο τους γονεις μου (αν εξαιρεσεις καμια παντοφλα που εξφεντονιζονταν απο την μανα μου οταν την εφτανα στα ορια της..)..καμια στα πισινα μπορει και να ειχα φαει δεν θυμαμαι αλλα..δεν νιωθω τραυματισμενη! μπορειτε να μου εξηγησετε πως πλεον τα παιδια ''τραυματιζονται ψυχικα'' τοσο ευκολα??

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 03:01, 25-01-12:

Αν βγηκε απο τον παραδεισο??Οχι δεν βγηκε.
Το να σηκωσεις χερι στο ιδιο σου το παιδι,ειναι σημαδι αδυναμιας,και δεν δικαιολογειται.Ακομα και εαν σε εφερε στα ορια σου,ακομα και εαν εχεις απολυτο δικιο.
Το τι κανει ο γονιος εχει αμεσο αντικτυπο στο παιδι.Εισαι το προτυπο του.
Ενταξει ενα απλο ελαφρυ χτυπηματακι στο χερι οταν μικρο ακομα και δεν καταλαβαινει καλα τις λεξεις δικαιολογειται...Αλλα οχι και να του μαυρισεις το χερι.
Ειναι προτιμοτερο οταν ενα παιδι σε φερνει στο αμην(το παθαινω συχνα με την μικρη αδερφη μου)να βγεις μια βολτα εξω να παρεις λιγο αερα.Πριν κανεις κατι που θα μετανοιωσεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 03:38, 25-01-12:

Ἐγὼ ἔχω φάει ἀρκετὸ ξῦλο. Καὶ ἀπὸ τοὺς γονεῖς, ἀλλὰ καὶ ἀπὸ τοὺς δασκάλους. Ἔχω νὰ θυμᾶμαι ἀξιομνημόνευτα μπερντάκια. Ἔχω ἰδίαν πεῖραν γιὰ τὶς συνέπειες ποὺ ἔχει ἡ ζωστῆρα στὸν πισινὸ, γιὰ τὸν ἦχο ποὺ κάνει ἕνας χάρακας ὅταν πέφτῃ στὴν παλάμη, γιὰ τὴν ἀντίδραση ποὺ προκαλεῖ ἕνα στιγμιαῖο πλὴν ἀστραπιαῖο χαστοῦκι καὶ τόσα ἄλλα ἐνδιαφέροντα ζητήματα τῆς φυσικῆς ἐπιστήμης

Πολλὲς φορὲς ὁμολογῶ δικαίως τὶς ἔφαγα καὶ ἴσως θὰ ἔπρεπε νὰ φάω καὶ ἄλλες. Ἴσως κάποιες φορὲς νὰ ἦσαν καὶ ἄδικοι, αὐτὲς τὶς περιπτώσεις τὶς θυμᾶμαι μέν, ἀλλὰ τώρα πιὰ τοὺς ἔχω συγχωρήσει. Περασμένα ξεχασμένα...

Γενικὰ δὲν ὑποστηρίζω τὸ ξῦλο ὡς μορφὴ διαπαιδαγώγησης. Κάποιες φορὲς ὅμως εἶναι τὸ ὕστατο μέτρο, ἰδίως ὅταν τὰ μικρὰ «ἀγγελούδια» ὑπερβαίνουν κατὰ πολὺ τὰ ἐσκαμμένα.

Αὐτὰ τώρα τὰ περὶ «δικαιωμάτων τῶν παιδιῶν», τὰ βρίσκω μᾶλλον νεομαρξιστικὲς πομφόλυγες. Ὅπως ἐπίσης τὸ ὅτι ὑπάρχει νόμος ποὺ ἀπαγορεύει τὴ σωματικὴ τιμωρία(!). Τὰ παιδιὰ σὲ αὐτὲς τὶς ἡλικίες εἶναι κηδεμονευόμενα καὶ στὸ πλαίσιο τῆς διαπαιδαγώγησης, κάποιες φορὲς χρειάζεται καὶ ἡ σωματικὴ τιμωρία. Νὰ συμπληρώσω ἐδῶ ὅτι πολλὰ πράγματα τὰ ὁποῖα δὲν ἔχουν σχέση μὲ σωματικὴ τιμωρία, μπορεῖ νὰ ἔχουν πολὺ χειρότερο ἀντίκτυπο στὴν ψυχολογία ἑνὸς παιδιοῦ. Κάποιες φορὲς μάλιστα, τὸ ξῦλο εἶναι ἡ ἐλαφρότερη μορφὴ τιμωρίας ποὺ μπορεῖ νὰ ἐπιβληθῇ. Ὅταν μεγαλώνῃ κάποιος, καταλαβαίνει ὅτι πολλὰ πράγματα γιὰ τὰ ὁποῖα μικρὸς διαμαρτυρόταν, τελικὰ μᾶλλον τὸν ὠφέλησαν...

Γι' αὐτὸ λοιπόν, δὲν μπορῶ νὰ καταδικάσω κάποιον ὁ ὁποῖος δικαιολογημένα καὶ ἀναλόγως τοῦ βάρους τῆς πράξης προβαίνει σὲ σωματικὴ τιμωρία...

Υ.Γ. Ἕνας φίλος μου ποὺ ὑπηρέτησε στὰ τεθωρακισμένα, μοῦ ἔλεγε γιὰ ἕνα ἴλαρχο (ὁ ἀντίστοιχος λοχαγός) ὁ ὁποῖος, ὅταν ἔκανε κάποια «κουτσουκέλα», ἀντὶ νὰ τὸν τιμωρήσῃ σύμφωνα μὲ τὸ στρατιωτικὸ κανονισμό, τοῦ ἔρριχνε μιὰ-δυὸ μπουνιὲς στὸν ὦμο. Μπορεῖ νὰ ἀκούγεται κάπως βίαιο καὶ ἀναχρονιστικό, ἀλλὰ πολλοὶ φαντάροι θὰ εὔχονταν μιὰ τέτοια τιμωρία ἀπὸ μιὰ στέρηση ἐξόδου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 03:46, 25-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Αὐτὰ τώρα τὰ περὶ «δικαιωμάτων τῶν παιδιῶν», τὰ βρίσκω μᾶλλον νεομαρξιστικὲς πομφόλυγες. Ὅπως ἐπίσης τὸ ὅτι ὑπάρχει νόμος ποὺ ἀπαγορεύει τὴ σωματικὴ τιμωρία(!). Τὰ παιδιὰ σὲ αὐτὲς τὶς ἡλικίες εἶναι κηδεμονευόμενα καὶ στὸ πλαίσιο τῆς διαπαιδαγώγησης, κάποιες φορὲς χρειάζεται καὶ ἡ σωματικὴ τιμωρία. Νὰ συμπληρώσω ἐδῶ ὅτι πολλὰ πράγματα τὰ ὁποῖα δὲν ἔχουν σχέση μὲ σωματικὴ τιμωρία, μπορεῖ νὰ ἔχουν πολὺ χειρότερο ἀντίκτυπο στὴν ψυχολογία ἑνὸς παιδιοῦ. Κάποιες φορὲς μάλιστα, τὸ ξῦλο εἶναι ἡ ἐλαφρότερη μορφὴ τιμωρίας ποὺ μπορεῖ νὰ ἐπιβληθῇ. Ὅταν μεγαλώνῃ κάποιος, καταλαβαίνει ὅτι πολλὰ πράγματα γιὰ τὰ ὁποῖα μικρὸς διαμαρτυρόταν, τελικὰ μᾶλλον τὸν ὠφέλησαν...
Μοναδικό σχόλιο πάνω σε αυτό... Το γεγονός πως υπάρχουν χειρότερα δε σημαίνει πως αγιάζεται το μέσο που ο εκάστοτε άνθρωπος (συζητήσιμο) χρησιμοποιεί για τη διαπαιδαγώγηση του παιδιού του. Κηδεμόνα έχεις, όχι δεσπότη, κτηματία, ιδιοκτήτη, για να μπορεί να βλάπτει το σώμα σου. Δε συνεχίζω, γιατί λόγω επαγγέλματος είμαι υπερβολική σε αυτό το ζήτημα και το αντιλαμβάνομαι. Δικαίως - αδίκως, δε γνωρίζω.

ΠΑΝΤΟΥ πίπτει ο λόγος. Η ράβδος είναι ο τρόπος να χάσει κανείς το δίκιο του και να σπείρει φόβο εκεί που θα έπρεπε να υπάρχει σεβασμός.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:07, 25-01-12:

ΠΑΝΤΟΥ πίπτει ο λόγος.
σιγουρα?

στα ζωακια δεν πιπτει συχνα..και οι ανθρωποι ειναι ζωακια συχνα..

προσωπικα ποτε δεν εφαγα ξυλο,,απο γονεις καθηγητες οτιδηποτε

και οντως..το χειροτερο μου ειναι η κατσαδα,και τα προσβλητικα λογια

η χειροτερη πληγη ειναι στη ψυχη

παντως ,οχι δεν βγηκε απο τον παραδεισο..
η τελευταια,χειροτερη πιο πρωτογονη λυση ειναι

αλλα ειναι ενας τροπος.απλα ειναι καπως κοντοφθαλμος..

το πιο αποτελεσματικο και με διαρκεια ειναι να βαλεις στο μυαλο του αλλου -παιδιου πχ- αυτο που πρεπει..

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 11:33, 25-01-12:

Είμαι κατά της βίας, λεκτικής ή σωματικής, σε οποιονδήποτε άνθρωπο. Πόσο μάλλον στα παιδιά. Τα παιδιά χρειάζονται υπομονή, και υπομονή και ξανά υπομονή. Συμφωνώ στο ότι τα παιδιά δεν ανήκουν ούτε στους γονείς τους ούτε στον εκάστοτε κηδεμόνα τους. Το οτι προσφέρουμε προστασία σε κάποιον δε σημαίνει οτι μας ανήκει κιόλας. Θεωρώ οτι το σημαντικότερο είναι να δείξεις στον άλλον τι θεωρείς εσύ σωστό και τι όχι, ούτε καν τι είναι σωστό και τι οχι. Έχω δει παιδιά που έχουν υποστεί βία, άλλα λιγότερη κι άλλα περισσότερη και έχω διακρίνει τα τραύματα στην ψυχή τους. Και η λεκτική βία ίσως να έχει σημαντικότερες επιπτώσεις σε έναν άνθρωπο, αλλά όταν δέρνεις ένα παιδί δεν του δείχνεις τι είναι σωστό. Ένας φίλος μου είπε πρόσφατα "εγώ έτρωγα ξύλο κάθε μεσημέρι για να κοιμηθώ, στο τέλος βέβαια δεν κοιμόμουν"... Αποτελεσματικό το ξύλο ε;
Όσο γι αυτό που λες Άγγελε σχετικά με τα ζώα, είναι ακόμη πιο δύσκολο να αντιληφθεί ένα ζωάκι οτι μια κίνησή του δεν είναι σωστή και με το να το δέρνεις δεν του δείχνεις τι είναι σωστό. Εννοείται οτι είμαι κατά της βίας και στα ζώα, έχω δει να δέρνουν σκύλο για να τον εκπαιδεύσουν. Και σκ@τά εκπαίδευση του έκαναν. Σόρρυ κιόλας αλλά ούτε και το ζωάκι μας ανήκει επειδή το πληρώσαμε και το ταίζουμε, αμα δεν το θες κύριος και σε ενοχλεί μην το πάρεις. Κι αν το πάρεις καλύτερα να το δώσεις κάπου αλλού παρά να το βασανίζεις και να ξεσπάς τα νεύρα σου πάνω του.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:51, 25-01-12:

Είμαι κατά της βίας, λεκτικής ή σωματικής, σε οποιονδήποτε άνθρωπο. Πόσο μάλλον στα παιδιά.

λεκτικη βια ειναι τα παντα γυρω μας..
και η βρισια που ριχνουμε καθημερινα..

η βια δεν ειναι κατι κακο, αλλα απαραιτητο για την προοδο,,και τον ανταγωνισμο..

αλλα πρεπει να χειριζεται σωστα και οπου και οποτε πρεπει..

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 12:53, 25-01-12:

Ειμαι καθετος απεναντι στην βια.Καθε μορφης.
Ποσοι ανθρωποι υπαρχουν που μπορουν να συγκρατησουν τα νευρα τους και να μεινουν μονο σε ενα μπατσακι στο χερι.Καλως η κακως,οι περισσοτεροι ξεσπαμε πανω στα μικρα παιδια.Και συνηθως δεν φταινε κιολας.
Για αυτο καθολου βια...

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamStealer
Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 12:58, 25-01-12:

ειμαι κατα του ξυλου, προτιμω την συνεννοηση.
Ναι ακομα και με ενα παιδι 4 χρονων αν θες μπορεις να συνεννοηθεις.
Αν κανω ποτε παιδια, και τα ακουμπησω, καλυτερα να μου κοπει το χερι....

Αν οι γονεις ειχαν μυαλο, θα ζηταγαν συγνωμη απο τα παιδια τους γιατι τους επιβληθηκαν καποτε με
ξυλο, τιμωρια, βια και εξευτελισμο.

ΥΓ..... μιλαω εκ πειρας, γιατι σαφως εχω φαει και εγω καμποσο βρωμοξυλο.... ισως για αυτο να εχω σκληρυνει σχετικα....

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 13:34, 25-01-12:

Νομίζω πως όλα τα θέματα που μπορούν να λυθούν με τον διάλογο ,πρέπει να λύνονται με τον διάλογο . Αμφιβάλλω αν το ξυλό μπορεί να έχει την παραμικρή θετική επίδραση στην συμπεριφορά του παιδιού. Και ναι λέτε πως ένα παιδί 4 χρονών δεν μπορεί να κάτσει να συζητήσει..ε αν δεν το μάθετε πως θα μάθει?

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 16:12, 25-01-12:

Ιδιαίτερα στην παιδική ηλικία είναι τραυματική τόσο η λεκτική, όσο και η σωματική βία.
Το ξύλο σε συνδυασμό και με προσβολές μένει ΠΑΝΤΑ στην ψυχή του παιδιού.
Δημιουργεί φόβο, ο φόβος καταπιέσεις, αντιδράσεις, και ξανά ξύλο. Ακόμα κ αν γονιός αλλάξει, δε διαγράφεται ποτέ κάτι τέτοιο από το παιδί......
Και το ξέρω καλά αυτό, μιλώντας από προσωπικά βιώματα...

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 16:34, 25-01-12:

Οσοι λέτε ότι "μερικές φορές τα παιδιά θέλουν ξύλο για να καταλάβουν" σκεφτείτε ότι κάτι λάθος έκαναν οι γονείς για να μην καταλαβαίνουν αλλιώς τα παιδιά. Με άλλα λόγια, θεωρώ αποτυχημένο γονιο αυτόν που φτάνει στο σημείο να χτυπήσει το παιδί του. Η λεκτική βία είναι άλλο θέμα που παίρνει πολλή ανάλυση και ίσως θα έπρεπε να το κάνουμε ξεχωριστό από την σωματική.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 23:50, 25-01-12:

Ιδιαίτερα στην παιδική ηλικία είναι τραυματική τόσο η λεκτική, όσο και η σωματική βία.
Το ξύλο σε συνδυασμό και με προσβολές μένει ΠΑΝΤΑ στην ψυχή του παιδιού.
Δημιουργεί φόβο, ο φόβος καταπιέσεις, αντιδράσεις, και ξανά ξύλο. Ακόμα κ αν γονιός αλλάξει, δε διαγράφεται ποτέ κάτι τέτοιο από το παιδί......
Και το ξέρω καλά αυτό, μιλώντας από προσωπικά βιώματα...
τοτε τι θα κανουμε ?θα καταργησουμε καθε τιμωρια?

και γω εχω φαει τοσες κατσαδες στη ζωη μου-δεν τις θυμαμαι τωρα,,ουτε επαθα τιποτα..

η τιμωρια και η πληγη σωματικη ή ψυθχολογικη χρειαζεται με μετρο και βοηθαει στην αναπτυξη

οπως στο κλαδεμα στα φυτα..πρεπει να πληγωσεις συχνα για να πεταχθει πιο δυνατα,,αλλα αν το παρακλαδεψεις,,δεν αναπτυσσεται καθολου..το κλαδευεις προς καποια κατεθυνση,,για να παει καπου αλλου..

η τιμωρια ειναι απαραιτητη,,σε διαφορες μορφες βεβαια..

αλλιως θα υπηρχε χαος και τα παιδια ουτε καν θα επιβιωναν,,ουτε θα αλλαζαν πορεια..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους