Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,081 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,745 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Βγήκε το ξύλο απ' τον παράδεισο;

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 05:44, 26-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
τοτε τι θα κανουμε ?θα καταργησουμε καθε τιμωρια?

και γω εχω φαει τοσες κατσαδες στη ζωη μου-δεν τις θυμαμαι τωρα,,ουτε επαθα τιποτα..

η τιμωρια και η πληγη σωματικη ή ψυθχολογικη χρειαζεται με μετρο και βοηθαει στην αναπτυξη

οπως στο κλαδεμα στα φυτα..πρεπει να πληγωσεις συχνα για να πεταχθει πιο δυνατα,,αλλα αν το παρακλαδεψεις,,δεν αναπτυσσεται καθολου..το κλαδευεις προς καποια κατεθυνση,,για να παει καπου αλλου..

η τιμωρια ειναι απαραιτητη,,σε διαφορες μορφες βεβαια..

αλλιως θα υπηρχε χαος και τα παιδια ουτε καν θα επιβιωναν,,ουτε θα αλλαζαν πορεια..

Όχι κάθε τιμωρία. Αυτή την τιμωρία.
Δεν είμαι φυσικά σε θέση να γνωρίζω τις κατσάδες που έχεις φάει, αλλά ούτε κι εσύ τις δικές μου!
Όπως είπες θέλει μέτρο και ξέρω πότε το ''μέτρο'' παύει να υπάρχει!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 07:41, 26-01-12:

Όπως είπες θέλει μέτρο και ξέρω πότε το ''μέτρο'' παύει να υπάρχει!
σωστα,,
το χειροτερο ειναι ο γονιος να ξεσπαει τα νευρα του πανω στο παιδι.και με λογια-χανοντας τη λογικη της διαπαιδαγωγισης..

εκει γινεται ζημια συνηθως,αι ο γονιος το μετανιωνει μετα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 09:04, 26-01-12:

Έχω μια διευρυμένη αντίληψη του τί μπορεί να θεωρηθεί ¨βία¨... και δεν μπαίνω, καν, στη διαδικασία να διαχωρίσω την συναισθηματική από τη σωματική , θεωρώ ότι όλα τα είδη είναι εξίσου αναποτελεσματικά και κατακριτέα....
Για μένα ¨βία¨ (συναισθηματική, αλλά βία) μπορεί να θεωρηθεί και μια μαμά που είναι συνεχώς μες τα νεύρα, και φωνάζει συνεχώς στα παιδιά της...
Έχω τέτοιο παράδειγμα, το παράδοξο είναι ότι δεν πρόκειται για αδιάφορη μητέρα,κάθε άλλο,
αλλά για μητέρα που απλά εκφράζεται με λάθος τρόπο , και με λάθος τρόπο προσπαθεί να οριοθετήσει τις συμπεριφορές των παιδιών της....
Όποτε πάω σε αυτό το σπίτι νιώθω να πνίγομαι από την ένταση....
Τα , δε, μικρά, όταν ασχοληθεί μαζί τους άνθρωπος που είναι ήρεμος και τους μιλάει γλυκά, κουρνιάζουν σαν κοτοπουλάκια...πόσο ανάγκη το έχουν....

Τρρρρελλαίνομαι να βλέπω στο δρόμο μαμάδες να δίνουν χαστούκια στα παιδιά τους,αυτά να κλαίνε, και αυτές να τα τραβολογάνε από το χέρι.... Ό,τι πιο εξοργιστικό....

Αν πάλι πέσεις σε παιδί αντιδραστικό -σαν και μένα-, όχι απλά δεν θα έχεις τα επιδιωκόμενα αποτελέσματα,
αλλά και χειρότερα απ'αυτά που προσπαθείς να καταστείλεις...
(Θυμάμαι μία-δυο φορές με βάρεσε ο πατέρας μου, και είχα πεισμώσει τόσο, που την ώρα που με βαρούσε του έλεγα ¨βάρα με,
βάρα με κ'άλλο, δεν πονάω ρε!¨..αυτός συνέχιζε, και εγώ ¨δεν πονάω ρε σου λέω....¨
Είναι εκπληκτικό πώς από την τόση συσσωρευμένη οργή που είχα μέσα μου, δεν χαμπάριαζα Χριστό από τον πόνο, και ο πατέρας μου δεν είχε και κανα ελαφρύ χεράκι...
...Το επόμενο λεπτό έψαχνα αντιδραστικά να βρω την επόμενη @ουστιά που θα κάνω , χειρότερη από την προηγούμενη, να του την σπάσω κ'άλλο.... )

Όσο για το ξύλο σε ζώα που προαναφέρθηκε, το κατατάσσω στην ίδια κατηγορία με το ξύλο σε παιδιά...
Με πληγώνει και με εξοργίζει αφάνταστα, τόσο το ένα , όσο και το άλλο...
Και δυστυχώς είναι σε έξαρση στις μέρες μας...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:15, 26-01-12:

Τα , δε, μικρά, όταν ασχοληθεί μαζί τους άνθρωπος που είναι ήρεμος και τους μιλάει γλυκά, κουρνιάζουν σαν κοτοπουλάκια...πόσο ανάγκη το έχουν....
γιαμ γιαμ..

Τρρρρελλαίνομαι να βλέπω στο δρόμο μαμάδες να δίνουν χαστούκια στα παιδιά τους,αυτά να κλαίνε, και αυτές να τα τραβολογάνε από το χέρι.... Ό,τι πιο εξοργιστικό....

Αν πάλι πέσεις σε παιδί αντιδραστικό -σαν και μένα-, όχι απλά δεν θα έχεις τα επιδιωκόμενα αποτελέσματα,
αλλά και χειρότερα απ'αυτά που προσπαθείς να καταστείλεις...
(Θυμάμαι μία-δυο φορές με βάρεσε ο πατέρας μου, και είχα πεισμώσει τόσο, που την ώρα που με βαρούσε του έλεγα ¨βάρα με,
βάρα με κ'άλλο, δεν πονάω ρε!¨..αυτός συνέχιζε, και εγώ ¨δεν πονάω ρε σου λέω....¨
αχαχαχα,,καλο..
ετσι γινεται,,πολλες φορες τα παιδια που τρωνε ξυλο συστηματικα-οχι καμια σφαλιαρα σπανια σε μεγαλη ζημια αν εκανες,,απο τη μανα πχ αλλα ξυλο με τη ζουρα κλπ -

ή αντιδρουν χειροτερα στην εφηβεια και φευγουν και κανουν ακρια πραγμτα που τα πληρωνουν..

ή γινονται παθητικα,,

και μπορει να βγαλουν το ξυλο στα παιδια τους..

παντως για να μιλησουμε ειλικρινα,,οσο πιο εξυπνο ειναι ενα παιδι ,,τοσο περισσοτερο φτανει ο λογος και οχι το ξυλο..

ενω τα παιδια με λιγοτερο μυαλο,,πιο ζουδια,,ειναι πιο δυσκολα να τα ελεγξεις με τα λογια..(που βασικα ειναι πιο μονιμο)

ειναι θεμα νοησυνης και χαρακτηρα συχνα.
να καταλαβαινει το παιδι λογικα τι ειναι καλο και τι οχι χωρις να το κατσιαζεις συνεχεια..
και να ειναι τιμιο και να παραδεχεται αν εκανε κατι κακο και να ζηταει συγνωμη..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,214 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 19:42, 07-05-12:

επειδη το ζω αυτο το πραγμα,διαφωνω.
βασικα και να μη το ειχα ζησει,παλι θα διαφωνουσα.
γιατι,στο παιδι δημιουργουνται κ ψυχολογικα ή χειροτερα ο χαρακτηρας του γινεται πολυ κλειστος και το παιδι αντικοινωνικο.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

just smile!

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη just smile!
H just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H just smile! full of tears έγραψε στις 16:51, 19-09-12:

Πραγματικα σιχαινομαι το ξυλο.Δεν εχω φαει(ούτε μια φορα στα πεντε χρονια) αλλα θεωρω πως τα παιδια πληγωνονται ανεπανορθωτα.Χανουν την αξιοπρεπεια τους και ντρεπονται απιστευτα ειδικα οταν βρισκονται μπροστα σε κοσμο.Ετσι παυουν να εμπιστευονται τους ανθρωπους και κλεινονται στον εαυτο τους.Ενα αρκετα μεγαλο ποσοστο αυτων των περιπτωσεων καταληγουν στο αλλο ακρο με αποτελεσμα να γινονται οι τραμπουκοι του σχολειου του πανεπιστημιου της κοινωνιας (ανθυποκασιδιαρηδες) και βαρανε τα δικα τους παιδια με αποτελεσμα να διαιωνιζεται ολο αυτο και ολο περισσοτεροι να ''γλυκαινονται'' -κυριως γονεις φασαριοζικων παιδιων.ειναι απιστευτο να βλεπω υστερικες μαναδες η αρχδαραδες(δεν την λεω ποτε αλλα αυτος ειναι ο ορος που ττους ταιριαζει) πατεραδεες να βαρανε τα παιδια τους ακομη και στην παραλια (γενικα σε ολους τους χωρους που ειναι χωροι χαρας και παιχνιδιου για τα μικρακια μας.Με καθε ευκαιρια τους σκυλοβριζω.Το ιδιο ισυει και για την ψυχολογικη βια αλλα δεν ειναι για αυτο το θρεντ

Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη εμμα_τριντεντ
H εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,120 μηνύματα.

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 16:58, 19-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από nancaki@papaki
Πραγματικα σιχαινομαι το ξυλο.Δεν εχω φαει(ούτε μια φορα στα πεντε χρονια) αλλα θεωρω πως τα παιδια πληγωνονται ανεπανορθωτα.
είσαι 5 χρονών;

bad humor emma, bad bad bad.

Παράθεση

just smile!

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη just smile!
H just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H just smile! full of tears έγραψε στις 17:29, 19-09-12:

μια φορα στα πεντε χρονια=τρεις φορες στη ζωη μου(15......)
μιλαω σαν πενταχρονο;;;;;;;;;;;;

Παράθεση

ο άσκοπος

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη ο άσκοπος
Ο ο άσκοπος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O ο άσκοπος έγραψε στις 15:22, 19-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Οσοι λέτε ότι "μερικές φορές τα παιδιά θέλουν ξύλο για να καταλάβουν" σκεφτείτε ότι κάτι λάθος έκαναν οι γονείς για να μην καταλαβαίνουν αλλιώς τα παιδιά. Με άλλα λόγια, θεωρώ αποτυχημένο γονιο αυτόν που φτάνει στο σημείο να χτυπήσει το παιδί του. Η λεκτική βία είναι άλλο θέμα που παίρνει πολλή ανάλυση και ίσως θα έπρεπε να το κάνουμε ξεχωριστό από την σωματική.
Τα λόγια οδηγούνε και στην βία και ειναι ενα γεγονός που ισχύει σε όλους.

Απο εκει που κάποιος βρίζει και προκαλεί τους άλλους Ανθρωπους στα λόγια όταν τον πλακωνουν στο ξύλο τους κατακρίνει επειδή τον χτύπησαν.Μόλις κάποιος Αλλος Ανθρωπος προσβάλλει τον Ανθρωπο που βριζει και προκαλεί με τα λόγια του με ακραίες εξευτελιστικές απαντήσεις εκει να δεις ο άλλος ότι σπρώχνει και νευριάζει.

Η λεκτική βία οδγηγεί και στην σωματική βία.Ακομα και ο μεγαλύτερος είρωνας θα χτυπήσει και ακομα θα σπρώξει.

Η βια σε όλα τα επιπεδα είναι κατακριτέα.

Μονο τα ποσοστα ενδοσχολικής,μαθητικής και φοιτητικής βίας που αυξάνονται με επικινδυνο ρυθμό είνα αρκετα στοιχεία ωστε να καταλάβουμε οτι σε ολα τα επιπεδα η βία είναι κατακριτεα και αποτελεί τεράστιο κινδυνο τόσο στην συναισθηματική και πνευματική εξέλιξη του Ανθρώπου όσο και την Κοινωνία.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 21:36, 10-01-13:

Something to ponder upon...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 16:12, 11-01-13:

Είμαι τυχερή στο θέμα ότι δεν έφαγα ποτέ ξύλο από τους γονείς μου. Well, μια φορά, αλλά το μετάνιωσαν πικρά αργότερα και ορκίστηκαν να μην με ξαναχτυπήσουν

Βία = βαρβαρότητα, αδυναμία ορθολογικής σκέψης, και καλά "επιβολή" του ισχυρού στον αδύναμο. Αν θέλουμε να αυτοαποκαλούμαστε "πολιτισμένοι", να μην περνάει καν από το μυαλό ως λύση.
Ως εναλλακτική τιμωρία θα πρότεινα την επιτονισμένη επισήμανση (και πάλι όχι σε μορφή "κατσάδας") του λάθους και ίσως πιο ακραία την προσωρινή απαγόρευση ορισμένων ελευθεριών. Είναι ανάγκη να δείξεις στο παιδί την σωστή/θεμιτή οδό αλλιώς εκτροχιάζεται και καταλήγει αγενές χωρίς τρόπους και παιδεία.

Κοινώς, make love not war

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 16:40, 11-01-13:

Οποιαδήποτε μορφή βίας-όπως και η γονική είναι καταδικαστέα. Έλεγαν οι αρχαίοι: Ο μη δαρείς ου παιδεύεται. Μέγα λάθος. Δεν σε κάνει άνθρωπο το ξύλο...

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 08:39, 01-05-13:

δεν έχω φάει ξύλο στη ζωή μου(τώρα καμιά σφαλιαρίτσα,απαλή για πλάκα,στον πισινό όταν ήμουν 4-5 χρονών δεν μετράει).
θεωρώ ότι βία χρησιμοποιούν άνθρωποι αμόρφωτοι,βάρβαροι,ηλίθιοι που δεν αξίζουν να είναι γονείς (το ότι είναι έχει να κάνει με άλλα πράγματα)
δεν έχω χρησιμοποιήσει βία σε κανέναν,ούτε σε παιδί ούτε σε ενήλικο και δεν πρόκειται να το κάνω.
κανένας δεν έχει δικαίωμα να χρησιμοποιήσει τον άλλον σαν σάκο του μποξ.Η κλασσική δικαιολογία των ηλίθιων γονιών που βαράνε τα παιδιά τους:"παιδί μου είναι ότι θέλω το κάνω" δεν ισχύει.Μπορεί να θεωρούταν σωστός τρόπος διαπαιδαγώγησης και να μην τιμωρούταν από τον νόμο,πριν από 30 χρόνια.Τώρα όμως τα παιδιά έχουν δικαιώματα,ο νόμος τα προστατεύει,υπάρχουν ένα σωρό γραμμές για να καταγγείλουν τους γονείς που χτυπάνε τα παιδιά τους,και διάφοροι οργανισμοί που υποστηρίζουν τα κακοποιημένα παιδιά.
Το ξύλο δεν αποτελεί τρόπο τιμωρίας τον παιδιών.Πρώτα από όλα,τα παιδιά δεν τα τιμωρούμε και δεν θέλουμε να τα κάνουμε να υποφέρουν.Δεύτερον,κανείς δεν συμμορφώνεται εάν ξυλοκοπηθεί.Τα παιδιά αγριεύονται,πληγώνονται και αντιδρούν ακόμη χειρότερα.

Και εν τέλει αν θέλετε να συμμορφώσετε τα παιδιά σας,βάλτε τα να φάνε μπρόκολο .καλύτερη τιμωρία δεν υπάρχει )

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 09:35, 01-05-13:

Αν τα παιδιά χτυπούν τους γονείς;
Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις παιδιών με κακή ανατροφή, όπου ακόμη και σε ήπιες συμβουλές των γονιών τους αντιδρούν πολύ βίαια.

Παράθεση

ο άσκοπος

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη ο άσκοπος
Ο ο άσκοπος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O ο άσκοπος έγραψε στις 15:07, 02-05-13:

Σπας στο ξύλο μονο οσοι προκαλουν και συνεχίζουν να δημιουργούν προβλήματα ανεξαρτήτως του πόσες φορες θα τους κάνεις παρατήρηση.

Φυσικά να πούμε ότι για λογους Αλαζονείας και για βιαιότητες άνευ λόγου και αιτίας το ξυλο είναι κατακριτέο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ο άσκοπος : 02-05-13 στις 16:16.
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 01:43, 13-02-14:

Θεωρώ ότι οι γονείς που χτυπούν τα παιδιά τους (και πολλές φορές αδικαιολόγητα) απλά δεν μπορούν να τους επιβληθούν και να τα συμμορφωνόσουν όπως πρέπει. Δεν είναι τρόπος τιμωρίας το ξύλο και φυσικά δεν ωφελεί κανέναν. Τα παιδιά τρέφουν αρνητικά συναισθήματα για τους γονείς τους και επιπλέον μπορούν να δημιουργήσουν και αυτά βίαιη συμπεριφορά. Το "αν δεν κάνεις αυτό που λέω/με ακούσεις αλλιώς θα φας ξύλο" δεν είναι επιχείρημα! Υπάρχει και ο διάλογος. Οι γονείς που χρησιμοποιούν βία είναι απλά απαράδεκτοι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους