Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,093 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κουζινο-Εργαλεία!

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 18:28, 08-01-11:

...θυμάστε εκείνο το περίεργο μαχαιράκι για το πλάγιο ξεφλούδισμα του πετροκέρασου που είδατε στης εξαδέλφης Φωφώς? (και δεν σας έλεγε και από που το πήρε)

ή

...τον κόφτη του σκόρδου που διαχωρίζει τις σκελίδες από τη φλούδα και βγάζει ηχητική ειδοποίηση αν το σκόρδο είναι κατάλληλο για να σκοτώσετε το βρικόλακα της σοφίτας ή μόνο για σκορδαλιά?

Ιδού το θέμα μας!

Μοιραστείτε μαζί μας έξυπνα εργαλεία που βρήκατε, είδατε ή χρησιμοποιείτε στην κουζίνα!

Δώστε ιδέες για τη χρήση τους, (που μπορεί να είναι και διαφορετική από αυτή που φαντάστηκε ο σχεδιαστής)

Ανεβάστε καμιά φωτογραφιούλα για να μάθουμε και οι υπόλοιποι

Πείτε μας (αν δεν είναι οικογενειακό μυστικό) που τα βρήκατε

Απλά μην υπερβάλλουμε στην αναφορά τύπων, μοντέλων, εργοστασίων, καταστημάτων γιατί προσπαθούμε να μη γίνει εντελώς διαφημιστικό "ανοίξαμε και σας περιμένουμε" το θέμα.

Τί λέγαμε?

Α! Ανοίξαμε και σας περιμένουμε!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:34, 08-01-11:

Δεν είναι ούτε περίεργο, ούτε πρωτότυπο, αλλά αξίζει να αναφερθώ στο πιο χρήσιμο εργαλείο της κουζίνας... το μαχαίρι και ειδικότερα σε αυτό που ονομάζεται "μαχαίρι του σεφ".

Παλαιότερα, τις καθημερινές απλές δουλειές της κουζίνας όπως το κόψιμο του κρεμμυδιού, τις έκανα με το μαχαίρι του φαγητού, το απλό μικρό μαχαίρι που χρησιμοποιούμε κυρίως στο τραπέζι. Έτσι είχα δει τη μάνα μου να κάνει, έτσι έκανα.

Τελικά ανακάλυψα πως το μεγάλο μαχαίρι του Σεφ, είναι πολύ πιο εύχρηστο και εύκολο για τέτοιες δουλειές και πλέον έχει γίνει ο πιστός μου σύντροφος στην κουζίνα όταν θέλω να ψιλοκόψω μαϊντανό, άνηθο, κρεμμύδι κ.α.

Ο τρόπος κοπής παίζει επίσης το ρόλο του. Πρέπει η μύτη του μαχαιριού να παραμένει ακουμπισμένη πάνω στην επιφάνεια κοπής... καλύτερα όμως να σας δείξω ένα βίντιου:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Katerina192 (Κατερίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Katerina192
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 266 μηνύματα.

H Katerina192 I'm safe, up high, nothing can touch me έγραψε στις 23:14, 14-01-11:

Άστα Δήμητρα... Εμένα μου λες... Αυτο το μαχαίρι έχει γίνει προέκταση του χεριού μου και λόγω επαγγελματος αλλα και επειδη ειναι τόσο βολικο που δεν χρησιμοποιω τιποτα αλλο (τουλάχιστον στο σπίτι)...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:16, 01-04-11:

Είδα την Κατερινιώ και θυμήθηκα.... Ξέρετε καμία καλή συνταγή για Wok; Γενικά ό,τι tips έχετε για το Wok (που ελπίζω να το γράφω σωστά) καλοδεχούμενα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Katerina192 (Κατερίνα)

Δραστήριο Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 266 μηνύματα.

H Katerina192 I'm safe, up high, nothing can touch me έγραψε στις 20:21, 01-04-11:

Συνταγή για wok ε?? Θες να στη γράψω έδω ή σαν ξεχωριστή συνταγή...? Έχω κάτι στο μυαλό μου, δεν το χω δοκιμάσει ακόμα και θέλω να το μοιραστώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:25, 01-04-11:

Γεια σου Κατερίνα! Καλύτερα βάλε τη σε δικό της θέμα, ώστε να καταχωρηθεί και με tags.

Ευχαριστώ πολύ! Είσαι θησαυρός!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Katerina192 (Κατερίνα)

Δραστήριο Μέλος

H Katerina192 I'm safe, up high, nothing can touch me έγραψε στις 20:43, 01-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Γεια σου Κατερίνα! Καλύτερα βάλε τη σε δικό της θέμα, ώστε να καταχωρηθεί και με tags.

Ευχαριστώ πολύ! Είσαι θησαυρός!
Ετοιμο το συνταγόνι...

Παράθεση

Sofaki Loony

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sofaki Loony
H Sofaki Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 113 μηνύματα.

H Sofaki Loony έγραψε στις 14:08, 09-12-11:

Εμένα με βολεύει πολύ ένα εργαλείο που ξεφλουδιζει τα φασολάκια... Δυστυχώς δεν έχω φωτό να βάλω και το εργαλείο το έχω στο εξοχικό.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:27, 10-12-11:

όσο χρήσιμο είναι το μαχαίρι, άλλο τόσο χρήσιμο είναι ένα μαχαίρι που κόβει καλά... για να έχουμε λοιπόν ένα κοφτερό μαχαίρι στην διάθεση μας ώστε να ετοιμάζουμε το φαγητό πιο εύκολα και γρήγορα, χρειαζόμαστε έναν ακονιστή (ένας απλός κάνει πολύ καλά την δουλειά του):

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 10:14, 30-03-12:

Θέλω ένα julienne slicer, που να μην κινδυνευεις να κόψεις τα χέρια σου αλλά να μην είναι πανάκριβο. Μέχρι στιγμής ανήκουν όλα ή στη μια η στην άλλη κατηγορία...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Secret Life (Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Secret Life
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H Secret Life έγραψε στις 19:48, 29-12-14:

Ειναι λίγο άσχετο με τα εργαλεία μαγειρικής, αλλά πρόσφατα σε μία στολή μάγειρα είδα πίσω στο σβέρκο τον αριθμό "13-15". Μήπως ξέρετε με τι μπορεί να σχετίζεται; Ήταν μεγάλα νούμερα και καλλιτεχνικά οπότε δεν νομίζω να έδειχνε το μέγεθος της στολής

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους