Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,109 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,365 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κοιτάζετε τον άλλο στα μάτια όταν μιλάτε;

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 01:50, 13-11-11:

κ εγω παντα κοιταω στα ματια κ αν φοραει γυαλια στεγνα του λεω να τα βγαλει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 01:56, 13-11-11:

Κι εγώ προσπαθώ να κοιτάω τον άλλον πάντα στα μάτια αλλά από ένα σημείο και μετά αν νιώθω άβολα εστιάζω αλλού το βλέμμα μου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 03:42, 13-11-11:

ωραια ερωτηση!ναι παντα κοιτω τον αλλον στα ματια με εξαιρεσεις,πρωτον:οταν δεν μ αρεσουν αυτα που μου απαντουν τα ματια του συνομιλητη μου.
δευτερον:οταν αλλα μου λεν τα χειλη κι αλλα τα ματια του.τριτον:οταν μου ειναι αντιπαθης και βαρετος,δεν τον κοιταω γιατι θελω να φυγω.

Παράθεση

TheSwan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη TheSwan
H TheSwan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H TheSwan έγραψε στις 04:48, 13-11-11:

Το να κοιτάς το άλλον στα μάτια, σημαίνει ότι ακόμα και στην περίπτωση που δεν τον συμπαθείς, τουλάχιστον τον σέβεσαι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 08:27, 13-11-11:

Δεν έχω πρόβλημα με τα χρωματιστά μάτια. Δε με ζαλίζουν ή κάτι τέτοιο.
Για τα γυαλιά ούτε εκεί πιστεύω πως εχω. Βασικά δε θυμάμαι να μου μιλά κάποιος με γυαλιά.

Γυρνώ το βλέμμα αλλού σχεδόν πάντα όταν με κοιτούν στα μάτια. Νιώθω σαν να με ''διαβάζουν''.
Ενώ εγώ θέλω και κοιτώ στα μάτια τους άλλους.
Μπέρδεμα, ξέρω...

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη cacofonix
Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 16:46, 13-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever
Δεν έχω πρόβλημα με τα πολύχρωμα μάτια. Δε με ζαλίζουν ή κάτι τέτοιο.
Για τα γυαλιά ούτε εκεί πιστεύω πως εχω. Βασικά δε θυμάμαι να μου μιλά κάποιος με γυαλιά.
Με αυτά έχεις πρόβλημα;

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 17:37, 13-11-11:

Εννοώ τα μπλε και τα πράσινα.
Επειδή παραπάνω ανέφεραν ότι κάποιους τους ζαλίζουν.

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη cacofonix
Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 19:49, 13-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever
Εννοώ τα μπλε και τα πράσινα.
Επειδή παραπάνω ανέφεραν ότι κάποιους τους ζαλίζουν.
Τα πράσινα και τα μελιά με μαγνητίζουν.
Βέβαια δεν είναι μόνο το χρώμα αλλά και το βλέμμα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Maryse

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maryse
H Maryse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Maryse έγραψε στις 20:50, 13-11-11:

Συνήθως κοιτάζω πάντα όποιον μου μιλάει στα μάτια.Μόνο αυτόν που μου αρέσει δεν μπορώ.Νιώθω οττ κοκκινίζω και χάνω τα λόγια μου...γι αυτό και όταν του μιλάω κοιτάω στο πάτωμα... :S

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 09:47, 15-11-11:

Θεωρώ την επαφή με τα μάτια ένα από τα πιό βασικά σημεία της επικοινωνίας με κάποιον..
Όταν μιλάω με κάποιον πάντα τον κοιτάζω στα μάτια, είναι κάτι που σχεδόν απολαμβάνω!
Τις προάλλες που μιλουσα με μια φίλη που έχει σπουδάσει ψυχολογία, μας έλεγε οτι συνήθως οι άνθρωποι που αποφεύγουν την οπτική επαφή είναι ντροπαλοί ή κρύβουν κάτι.
Πάντως μου έχει τύχει πολλές φορές, ειδικά με πολύ κοντινά μου πρόσωπα να "μιλάμε" με τα μάτια στην κυριολεξία, δηλαδή με ένα βλέμμα να καταλαβαίνω τι θέλει να μου πει, ή και το αντίστροφο...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Effy18

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Effy18
H Effy18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H Effy18 έγραψε στις 21:27, 23-11-11:

Συνήθως κοιτάω τον άλλο τόσο ώστε να νιώθει άνετα. Εε όταν είναι κάποιος που δεν συμπαθώ τον κοιτάζω στο σημείο ανάμεσα απ' τα μάτια (στο τρίτο μάτι που λένε) και σταματάει αυτόματα. Ακόμα κι αν βαριέμαι να κρατάω οπτική επαφή το κάνω, κάνω τους άλλους να βαρεθούν να με κοιτάζουν. Πάντως είναι καλό να κοιτάς τους άλλους όταν τους μιλάς, κερδίζεις μεγαλύτερη αξιοπιστία από αυτούς που δεν το κάνουν!

Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dogie
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 22:23, 23-11-11:

Πάντα και μου αρέσει όταν μου μιλάνε οι άλλοι να με κοιτάζουν κι εκείνοι στα μάτια.

Παράθεση

skatoula14 (Μυρτω!!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skatoula14
H Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H skatoula14 έγραψε στις 22:25, 23-11-11:

τωρα που το σκεφτομαι νομιζω πως περισσοτερο κοιταω στο στομα παρα στα ματια!δεν ξερω...παντως εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει να με κοιταει ο αλλος εντονα στα ματια οταν μιλαμε γιατι νιωθω αβολα...αλλα οχι και καθολου!να υπαρχει λιγη επικοινωνια...

Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,061 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 21:00, 01-03-12:

Μικρη ημουν πολυ ντροπαλη και δε κοιτουσα τους ανθρωπους στα ματια οταν μου μιλουσαν.Τοτε το δικαιολογουσαν ελεγαν<<μικρη ειναι και ντρεπεται>>.
Το ελαττομα αυτο δυστηχως συνεχιζεται μεχρι σημερα και η αληθεια ειναι πως το συνειδητοποιησα πριν 2 εβδομαδες οταν συζιτουσα με τον καθηγητη των Εικαστικων.Μου ειπε πως οταν δε κοιτας τον αλλο στα ματια κρυβεις τα συναισθηματα σου , κατι που ο ιδιος απεχθανεται και πως φαινεται οτι ειμαι ντροπαλη και συνεσταλμενη(πραγμα που ειμαι).Αποφασισα τελικα να καμω μια μικρη προσπαθεια...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 21:19, 01-03-12:

Πιστεύω ότι είναι θέμα αυτοπεποίθησης.Όταν δεν κοιτάς τον άλλο στα μάτια, είναι επειδή υποσυνείδητα νιώθεις κατώτερος/η ή έχεις ανασφάλεια με κάποιο από τα χαρακτηριστικά σου.Οι ανασφάλειες σε οδηγούν στο να θες να τις κρύψεις, γιαυτό και αποπαίρνεις το βλέμμα σου.Όταν δε το πρόσωπο σε ενδιαφέρει περισσότερο, τότε φοβάσαι ακόμα πιο πολύ μη δει τις ανασφάλειες σου.Επίσης, αν σκέφτεσαι συνέχεια ότι πρέπει να κοιτάξεις τον άλλο στα μάτια, μετά αυτόματα γίνεται πιο δύσκολο.Αυθόρμητα βγαίνουν αυτά.Αν νιώθεις πραγματικά καλά με τον εαυτό σου, δε θα το σκέφτεσαι καν αν θα πρέπει να κοιτάξεις στα μάτια ή όχι.Αν είσαι περισσότερο ντροπαλός/ή από τους υπόλοιπους, τότε κάνε baby steps.Και μην το θεωρείς πρόβλημα, αλλιώς μεγαλοποιείς μια κατάσταση χωρίς λόγο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

steve391242 (Στέφανος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη steve391242
Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O steve391242 Dare to walk the alleys of her mind? έγραψε στις 00:29, 02-03-12:

Οταν ημουν πιο μικρος το εκανα παντα...σε φαση η δασκαλα μου στο δημοτικο ειχε πει στην κηδεμονα μου οτι την κοιταω συνεχεια στα ματια,ακομα και οταν παραδιδει,και κομπλαρει. xP ε απο τοτε που καταλαβα τι εννοουσε στο περιπου το κανω λιγοτερο συχνα,αλλα και παλι οταν μιλαω με τον αλλον δεν μπορω να μην τον κοιταω στα ματια.

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 01:34, 02-03-12:

Ανάλογα το είδος της σχέσης. Τη φίλη μου πχ ναι την κοιτάω. Ανθρώπους που δεν ξέρω καλά τους κοιτάζω γενικά. Πάντως δεν μ'αρέσει καθόλου άτομα που με ξέρουν λίγο, τυπικά ή καθόλου να κοιτάν εμένα στα μάτια. Γι' αυτό κ φοράω γυαλιά ηλίου συχνά πυκνά. Αν πετύχω κανα γνωστό βέβαια θα τα βγάλω.

Παράθεση

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ. (Δέσποινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ. We found love in a hopeless place!!!!!!! έγραψε στις 11:04, 26-05-12:

Ναι.Το προτιμώ από το να κοιτώ αλλού...Φέτος έχουμε ένα φιλόλογο τον οποίο όταν τον ρωτούσα κάτι ή όταν παρέδειδε μάθημα τον κοιτούσα στα μάτια και αυτός κοιτούσε αλλού ή έσκυβε το κεφάλι...Έχει πολύ πλάκα...

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 13:45, 26-05-12:

Οταν είναι απαραίτητο.... μερικοί άνθρωποι με κουράζουν δεν μ' αρέσει το βλέμμα τους

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 16:01, 26-05-12:

Κοιτάζω ναι!! Δεν έχω κάποιο κόμπλεξ

Παράθεση

emma92

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη emma92
H emma92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H emma92 φοιτητρια .... έγραψε στις 16:41, 26-05-12:

Εγω αυτο το κομπλεξ το εχω μονο με τους καθηγητες, γιατι οι περισοτεροι το παρεξηγουν οταν τους κοιτας στα ματια ... Εχω αναλογη εμπειρια

Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dogie
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 15:29, 01-06-12:

Τι εννοείς;;; :O

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 16:24, 01-06-12:

Τι εννοεί; 20αρακι στο τριμηνο

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 18:20, 01-06-12:

Συνήθως ναι, εκτός αν ντρέπομαι.Το θεωρώ ειλικρίνεια το να κοιτάς τον άλλο κατάματα. Το μιλάω και κοιτάω στο υπερπέραν μου δίνει την αίσθηση κασσέτας ή ... κάτι που μου μυρίζει άσχημα. Καμμιά φορά όμως δηλώνει κι αμηχανία. Οπότε είναι απαραίτητο να γνωρίζεις το άτομο για να αποφανθείς. Αν μιλάς πρώτη φορά μαζί του, τότε απλώς συνδυάζεις και τα υπόλοιπα στοιχεία και βγάζεις ενα ελαφρύ συμπερασματάκι που δεν είναι πάντα απόλυτο, εφόσον δεν τον ξέρεις. Εχω προσέξει κάποιες φορές πως όταν κοιτάω κάποιον έντονα, είτε επειδή μου αρέσουν όσα λέει και είμαι προσεχτική, είτε για να τσεκάρω πως θ'ανταπαντήσει στο κάλεσμα της επικοινωνίας μου με τα μάτια έχει τύχει ν' αλλάζει κατεύθυνση βλέμματος. Τον καρφώνω αισθάνεται, λέτε, ή τον μαγεύω; Αλλοτε συμβαίνει το πρώτο, αλλοτε το δεύτερο, άλλοτε ψεύδεται, άλλοτε βρίσκεται σε αμηχανία. Τα πάντα όλα έχω εντοπίσει σε διαφορετικό κόσμο! Το απίθανο με μένα είναι όταν θυμώνω που μου έχουν πει πώς όταν θυμώνω δε χρειάζονται λόγια για να το δείξω. Φτάνει το πως κοιτάω. Μπαμπούλας. Μπου! Πάντως πέρα απο την πλάκα, όλο το σύστημα με τα μάτια και τα βλέμματα το βρίσκω φανταστικό ψυχολογικό παιχνίδι πρόκλησης για το ξεδίπλωμα του ανθρώπινου ψυχικού κόσμου!..

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 11:29, 02-06-12:

Ρε σεις παλιά το είχα ψάξει πολύ αυτό το θέμα και συνειδητοποίησα ότι δεν κοιτάω τον άλλον στα μάτια ποτέ νομίζω. Συνήθως στο στόμα τον κοιτάω.
Να και τώρα κοίταξε τηλεόραση και την ηθοποιό την κοίταζα στο στόμα.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 18:27, 02-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από SoZi
Ρε σεις παλιά το είχα ψάξει πολύ αυτό το θέμα και συνειδητοποίησα ότι δεν κοιτάω τον άλλον στα μάτια ποτέ νομίζω. Συνήθως στο στόμα τον κοιτάω.
Να και τώρα κοίταξε τηλεόραση και την ηθοποιό την κοίταζα στο στόμα.
Πρόσεξέ το αυτό διότι μπορεί να μεταφραστεί διαφορετικά απο κάποιον... όχι κάποια, κάποιον!
Κοιτάμε στο στόμα όταν ποθούμε αλλά και όταν δυσκολευόμαστε να συγκεντρωθούμε σε όσα μας λεει κάποιος/ν'ακούσουμε και έτσι κοιτάμε στο στόμα ώστε ταυτοχρόνως με τον ήχο, να'χουμε εικόνα.

Παράθεση

Αεράτος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αεράτος
Ο Αεράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O Αεράτος Come with me για να την βρεις <3 έγραψε στις 18:28, 02-06-12:

Τα μόνα όντα που κοιτάω στα μάτια είναι τις γυναίκες που μου αρέσουν... Ταυτόχρονα πέρνω και ένα γλυκομάγκικο ύφος για να προκαλέσω εντύπωση...

Κατά τα άλλα κοιτάω στο στόμα...

Παράθεση

xrisopsaro

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xrisopsaro
H xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 196 μηνύματα.

H xrisopsaro έγραψε στις 11:13, 03-06-12:

Παντα... τα ματια ειναι απο τα σημεια του σωματος που δεν μπορουμε να ελεγξουμε και ετσι φαινονται πολλα εκει... π.χ ενα ωραιο ειναι να παρατηρεις τις κορες, αν ο απεναντι σου, σου αρεσει και αναρωτιεσαι αν του αρεσεις κι εσυ παρατηρησε τις κορες του...αν εχουν διασταλει την ωρα που σε κοιταζει πολυ πιθανο και να του αρεσεις....Αλλα περα απο αυτα μου αρεσει να κοιταζω τον αλλο στα ματια γιατι νιωθω οτι ο συνομιλητης μου με περνει πιο πολυ στα σοβαρα και πιστευει αυτα που του λεω, κι εγω νιωθω καλα οταν ο αλλος δεν αμφιβαλλει για εμενα...Ε τωρα αν μου αρεσει καποιος αθελα μου κοιταζω και στομα ...Ολοι μας δηλαδη το κανουμε αυτο ασυναισθητα...

Παράθεση

SONIA14 (ΣΟΝΙΑ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SONIA14
H ΣΟΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H SONIA14 Πέφτουμε από τα σύννεφα γιατί ζούμε εκεί έγραψε στις 22:57, 21-06-12:

παντα κοιταω στα ματια το συνομιλητη μου και απαιτω και απο εκεινον το ιδιο αλλιως νιωθω οτι με γραφει.απο τα ματια καταλαβαινεις πόλλα ειδικα το ψεμμα

Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Το avatar του χρήστη rootbreaker
H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 455 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 01:00, 22-06-12:

Ματια..Τα λατρευω τα ματια.Ειναι το σημειο που προσεχω πρωτο σε αντρες και γυναικες..Μπορω να κοιταω ωρες στα ματια καποιον και μου αρεσει να παρατηρω την παραμικρη λεπτομερεια επανω τους.
Λενε οτι τα ματια καθρεφτιζουν την ψυχη..Το πιστευω οσο ρομαντικο και αν ακουγεται.Θεωρω,οτι πρωτα απο αυτα καταλαβαινεις αρχικα αν ο αλλος ειναι καλα η οχι,κοιτωντας τον.
Αρα ναι,κοιταω στα ματια καποιον οταν μιλαει.Εκει του δειχνεις και σεβασμο και οτι τον παρακολουθεις νομιζω.Ακομα και στις προσωπικες στιγμες μου,το κανω.Νιωθω δεσιμο και ζεστασια ετσι ,και ας ακουγομαι πολυ γλυκαναλατη.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 01:20, 22-06-12:

Ε, αμα λέει βλακείες και βαριέμαι, όχι. 'Η αν κάνω κάτι άλλο εκείνη την ώρα.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 04:01, 22-06-12:

όχι

Παράθεση

Joaquín (Йоаким)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Joaquín
Ο Йоаким αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 07:48, 22-06-12:

Αν θέλω να πείσω κάποιον/κάποια για κάτι, ναι κοιτάζω στα μάτια.Και όταν έχω μια ξεκάθαρη άποψη για κάτι και απλά θέλω να το πω.
Αυτό με τα γυαλιά ηλίου, ίσως ισχύει λίγο, αν και ποτέ εσκεμμένα δεν έχω φορέσει τα γυαλιά για να νιώσω πιο άνετα σε μια συζήτηση.

Παράθεση

Ξανθη Κυπραιου

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ξανθη Κυπραιου
H Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Ξανθη Κυπραιου έγραψε στις 15:56, 26-06-12:

Όταν μιλάω με άνθρωπο που συμπαθώ ναι, κοιτάζω στα μάτια. Επίσης όταν θέλω να δώσω έμφαση σε μια άποψή μου (...κοίτα με δεν αστειεύομαι...)

Στις αδιάφορες συνομιλίες όμως "σημαδεύω" κάπου δίπλα στο δεξί αυτί του συνομιλητή και κυριολεκτικά δεν τον βλέπω.......

Όσο για τα γυαλιά ηλίου είναι μια καλή "ασπίδα" απέναντι σε αντιπαθητικά άτομα...... αρκεί να υπάρχει ήλιος!!!!

Παράθεση

Anthrax69

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Anthrax69
Ο Anthrax69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O Anthrax69 έγραψε στις 19:20, 26-06-12:

Άμα θέλω να δείξω σε κάποιον ότι είμαι ειλικρινής ναι... με το ζόρι και πάλι.

Παράθεση

Drymenia

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Drymenia
H Drymenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 113 μηνύματα.

H Drymenia έγραψε στις 19:27, 26-06-12:

Για κάποιο λόγο πάντα κοιτάζω τον άλλον στα μάτια!Δεν αντέχω να φοράω γυαλιά ηλίου και να συζητώ με τον άλλο,νιώθω περίεργα
Και φυσικά με ενοχλεί αφάνταστα να μου μιλάει κάποιος ή να του μιλάω και να μην με κοιτάει

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 08:51, 02-07-12:

Πάντα..ευθέως..ειδικά όταν λέμε και κάτι σοβαρό!!! Να υπάρχει και άμεση επικοινωνία με τα μάτια,το ύφος..το οποίο λέει ΠΟΛΛΑ αρκετές φορές!

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 14:08, 04-07-12:

Εξαρτάται ποιος είναι. Τον καλό μου τον κοιτάω στα μάτια. Τον κάθε άσχετο/άσχετη που μπορεί να μου λέει το μακρύ και το κοντό του, δεν τον κοιτάω στα μάτια. Ίσα - ίσα, κοιτάω το ρολόι μου για να καταλάβει ότι είναι καιρός να φεύγω...

Παράθεση

just smile!

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη just smile!
H just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H just smile! full of tears έγραψε στις 14:34, 05-10-12:

Τον κοιτω στα ματια αλλα επειδη ειμαι πολυπραγμων σαν ανθρωπος αν κανω κατι ταυτοχρονα του το επισημαινω απτην αρχη για να μην προσβληθει. Αλλα οταν τον κοιταω και τον ακουω ενω θα ηθελα να κανω και κατι αλλο ταυτοχρονα παθαινω ενα περιεργο πραγμα:αρχιζω και κοιταω το στομα του και μετα αρχιζω και σκεφτομαι να τον κοιταω στο στομα η στα ματια και η καταληξη ειναι να μην εχω ακουσει καθολου τον συνομιλητη μου...........

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 14:47, 05-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από nancaki@papaki
Τον κοιτω στα ματια αλλα επειδη ειμαι πολυπραγμων σαν ανθρωπος αν κανω κατι ταυτοχρονα του το επισημαινω απτην αρχη για να μην προσβληθει. Αλλα οταν τον κοιταω και τον ακουω ενω θα ηθελα να κανω και κατι αλλο ταυτοχρονα παθαινω ενα περιεργο πραγμα:αρχιζω και κοιταω το στομα του και μετα αρχιζω και σκεφτομαι να τον κοιταω στο στομα η στα ματια και η καταληξη ειναι να μην εχω ακουσει καθολου τον συνομιλητη μου...........
Αχ πολύ πλακα έχει όλο αυτό..

Παράθεση

christina007

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη christina007
H christina007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H christina007 έγραψε στις 16:18, 05-10-12:

Εγω παιδια δεν τα παω καλα με την οπτικη επαφη....φυσικα και θα κοιταξω καποιον στα ματια οταν μιλαμε για κατι σοβαρο αλλα γενικοτερα επειδη ειμαι και λιγο ντροπαλη και λιγομιλητη το αποφευγω γιατι νιωθω καπως αμηχανα ....δεν ειναι και οτι καλυτερο γιατι μερικες φορες σε παρεξηγουν κιολας...π.χ. μπορει καποιος να θεωρησει οτι δεν δινω βαση σε αυτα που λεει ή οτι ειμαι ψυχρη ή οτι δεν τον/την συμπαθω...

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 16:29, 05-10-12:

Πάντοτε!

Παράθεση

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν. (ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.
Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

O ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν. ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ! έγραψε στις 18:34, 05-10-12:

Μερικές φορές...

Παράθεση

just smile!

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη just smile!
H just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H just smile! full of tears έγραψε στις 21:24, 07-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Αχ πολύ πλακα έχει όλο αυτό..
Εμένα συχνά με πιάνει πονοκέφαλος και δεν το διασκεδαζω

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 22:14, 07-10-12:

Εξαρτάτε από το μέγεθος των διδύμων και την κάλυψή τους.

Παράθεση

dragon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dragon
H dragon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H dragon έγραψε στις 14:37, 10-10-12:

Οταν μιλαει ο αλλος τον κοιταζω στα ματια για να του δειξω οτι τον προσεχω κ με αυτον τον τροπο δειχνω κ σεβασμο προς τον συνομιλητη μου.
Ομως το προβλημα ειναι οτι οταν μιλαω εγω,δεν μπορω να κοιταξω τον αλλο στα ματια οχι για λογους απαξιωσης ή οτι δεν θελω να καταλαβουν τι νιωθω στην ψυχη μου.Απλως δε νιωθω ανετα να ειμαι το επικεντρο καθως κ οτι νιωθω αβολα καποιον να με κοιταζει.
Αμεσα βεβαια καταλαβαινεις κ με ποιον τροπο σε κοιταζει καποιος...αν σε παρατηρηρει γτ νιωθει ελξη για σενα....αν σε ακουει πραγματικα γτ ενδιαφερεται να ακουσει την γνωμη σου....αν σε υποτιμαει ή σε ειρωνευεται ή ακομα κ αν σου δειχνει οτι σε συμπαθει πολυ!
Σε ολες τις περιπτωσεις ανεξαιρετως θεωρω οτι ειμαι πομπος συναισθηματων της δεδομενης στιγμης κ αν θελω να μιλησω σοβαρα για κατι θελω να ειμαι ανεπειρεαστη απο τα συναισθηματα που θα μου δειξει ο αλλος ωστε να ειμαι αντικειμενικη στο λογο μου κ να πω αυτα που πραγματικα αισθανομαι!

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη moxa15
Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 23:49, 10-10-12:

παιδες εχω παρατηρησει οτι οταν πραγματικα εκνευριζομαι το κανω και επισης οτι σχεδον παντα ο αλλος νιωθω ιδιαίτερα αβολα(challenge accepted)

Παράθεση

Darkness

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Darkness
H Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.

H Darkness Για έγραψε στις 00:17, 11-10-12:

Πά-ντα! Δεν μπορώ αλλιώς.
Και φυσικότατα όταν ο άλλος φοράει γυαλλιά ηλίου και μετά από 1 ώρα, ακόμα δεν έχει φιλοτιμηθεί να τα βγάλει, μου την σπάει απιστευτότατα.
Άσε που τον άλλον πρέπει να τον κοιτάς στα μάτια για να μάθεις ότι ο ίδιος δεν σου λέει. Οπότε μη μου τα φοράς τα γυαλιά χρυσέ μου άνθρωπε.
Άσε που με τα μάτια μπορείς να παίξεις πολύ, μπορείς να μάθεις, να ξεγελάσεις, να καταλάβεις, να δώσεις να καταλάβουν, να ψαρέψεις, να κερδίσεις κλπ κλπ..

Παράθεση

elise.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη elise.
H elise. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H elise. έγραψε στις 05:44, 13-10-12:

ναι συνήθως κοιτάω στα μάτια ή τα χείλη του συνομιλητή. Είναι δείγμα ενδιαφέροντος, κάνει τον άλλο να νιώθει πιο άνετα και το απολαμβάνω εξίσου όταν μου προσφέρεται η ανάλογη προσοχή.

Παράθεση

Nattii

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nattii
H Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 162 μηνύματα.

H Nattii Για ένα γενναίο πνεύμα δεν μπορεί ποτέ ν έγραψε στις 17:11, 31-10-12:

Ναι.
και γενικώς είναι καλό να κοιτάς τον άλλον στα μάτια όταν μιλάτε γιατί με βάση τη γλώσσα του σώματος,αποφέυγεις να κοιτάς τον άλλον στα μάτια όταν λες ψέματα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους