Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,047 μηνύματα σε 74,648 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ένα τέρας κοιμάται κάτω απ' τα πόδια μας!

gilie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gilie
H gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 435 μηνύματα.

H gilie έγραψε στις 12:58, 13-07-05:

ποσο φοβαστε τους σεισμους?
διαβαζα σημερα ενα ιστορικο του 53 για το νησακι "μου"...δεν υπαρχει φορα που να διαβασω για εκεινη την χρονια και να μη κλαψω...δεν τον φοβαμαι τον σεισμο τον ζω απο μικρο παιδι αλλα τον μισω τοσο πολυ...

στοιχοι απο ποιημα του Ταλμποτ Κεφαληνού

Ξερο χωράφι δίχως φράχτη
πέτρες χαλασματα και σταχτη
Εφτασε της φωτιας η μπορα
και εκαψε ακομη και τα φιορα

Οποιος το χώμα σου πατεί
χρυσό μου μοσχονήσι
δε φεύγει δίχως στεναγμό
και δίχως να δακρύσει

Θυμαστε τον Σεισμό της Αθήνας? Βρεθήκατε σε κυνδηνο λογο σεισμού?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nessa NetMonster
H Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H Nessa NetMonster έγραψε στις 13:06, 13-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από gilie
Ξερο χωράφι δίχως φράχτη
πέτρες χαλασματα και σταχτη
Εφτασε της φωτιας η μπορα
και εκαψε ακομη και τα φιορα
Στην αρχή διάβαζα "φόρα" και λέω τι διάολο από τότε είχαμε φόρουμ; κάτι δεν πάει καλά...

Στο θέμα μας, εγώ δεν έχω ζήσει ποτέ μεγάλο σεισμό, ούτε και τον φοβάμαι ιδιαίτερα. Τα σπίτια που γκρεμίζονται είναι συνήθως τα πολύ παλιά, ή αυτά που έχουν τρομερές κακοτεχνίες (τώρα βέβαια θα μου πεις, άμα βάλανε κανένα δοκάρι λιγότερο πού θα το ξέρεις εσύ; και θα έχεις δίκιο... :/)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 13:09, 13-07-05:

Δεν είχα σεισμοφοβία πριν τον μεγάλο της Αθήνας απο τότε όποτε νιώσω λίγο κούνημα είμαι στην τσίτα. Αυτο που είναι το πιό φοβερό είναι οτι μπορεί να χτυπησει ανα πάσα στιγμή χωρίς προειδοποίηση και άγνωστο με τι δύναμη! Μακρυα απο εμάς!

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 13:20, 13-07-05:

Ζω τους σεισμούς από μικρός καθότι έχω καταγωγή από Λευκάδα και εκεί κουνάει πολύ!
Το καλοκαίρι του 2003 μας έκανε έναν 6,5 ρίχτερ... ίσως κάποιοι να το θυμάστε...
Απίστευτη εμπειρία! Κούναγε για 45 δευτερόλεπτα! Και μετά όλη μέρα κουναγε συνεχώς! Μιλάμε για ένα σεισμό κάθε 20 λεπτά!!!

Τελικά είναι να μην σου τύχει. Και καθώς δεν είναι κάτι από το οποίο μπορείς να προφυλαχθείς, λέω ότι "αν είναι να 'ρθει, θε να 'ρθει, αλλιώς θα προσπεράσει"!

ΥΓ>gilie από κάπου εκεί κοντά πρέπει να είσαι και εσύ ε;

Παράθεση

gilie

Δραστήριο Μέλος

H gilie έγραψε στις 13:32, 13-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από giostau

ΥΓ>gilie από κάπου εκεί κοντά πρέπει να είσαι και εσύ ε;
απο Ζακυνθο γειτονα!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:35, 13-07-05:

Το καλοκαίρι του 2003 μας έκανε έναν 6,5 ρίχτερ... ίσως κάποιοι να το θυμάστε...
ήμουν Ζάκυνθο για διακοπές #και τον κατάλαβα μια χαρά

πάντως για ποιό μεγάλο σεισμό της Αθήνας μιλάτε? Για τον τελευταίο που έγινε με επίκεντρο στην Πάρνηθα?? (δε θυμάμαι ακριβώς πότε ήταν)
Σε αυτόν τον σεισμό το σπίτι μου έπαθε μεγάλες ζημιές...
Είμαι ακόμα χρεωμένη για τις τότε επισκευές που χρειάστηκαν #

Γενικώς έχω σεισμοφοβία από τον παλιότερο που είχε γίνει στην Αθήνα (κάπου στο '80 ήταν?) και η αλήθεια είναι ότι με τον τελευταίο της Πάρνηθας, μάλλον έχω αρχίσει και αποβάλω τον φόβο... συνήθησα!
Πλέον είμαι μια κινητή μονάδα σεισμογράφου... αντιλαμβάνομαι ΟΛΟΥΣ τους σεισμούς, όσο μικροί κι αν είναι και μπορώ να υπολογίσω και το πόσο μακρυά ήταν και πόσα περίπου ρίχτερ...

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:00, 13-07-05:

Εγω δεν το φοβαμε καθολου, ουτε τον μισω. Ισα ισα μου αρεσει, αλλοστε σπανια γυνονται πολυ δυνατι και τα κτιρια στην Ελλαδα ειναι φτιαγμενα για να αντεχουν...

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 14:28, 13-07-05:

ε, τον τελευταίο μεγάλο στην αθήνα τον ένιωσα για τα καλά . μάλιστα θυμάμαι ότι δοκίμαζα ένα στερεοφωνικό που είχα μόλις αγοράσει και νόμιζα πως κουνιόμαστε εξαιτίας του . και έχω φάει και κάμποσους στο χωριό μου που είναι στην ηλεία...

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:43, 13-07-05:

Αν έχω ζήσει σεισμούς...και κατά ένα περίεργο τρόπο τους νιώθω πριν συμβούν

Τέσπα....δεν τους φοβάμαι μάλλον γιατί δεν μου έχει τύχει σε εμένα και στα κοντινά μου πρόσωπα κάτι τραγικό....Αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά τον εαυτό μου σε μεγάλο σεισμό....όλες τις κινήσεις και τις σκέψεις μου....

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 14:52, 13-07-05:

Σίγουρα ένας σεισμός ή οποιαδήποτε άλλη φυσική καταστροφή την οποία δεν μπορείς να προβλέψεις σε τρομοκρατεί.Εγώ όμως δεν μπορώ να ζω κάτω απο το καθεστώς του φόβου.Οι πιθανότητες να πάθω κάτι απο σεισμό είναι ίδιες με τις πιθανότητες να βγω στο δρόμο και να με χτυπήσει αυτοκίνητο.Δεν λέω ότι αψηφώ το φόβο ή δεν με νοιάζει όμως ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει κι αλοίμονο αν ζούσα με το άγχος τι θα μου συμβεί.Κι όπως πολύ σωστά κάποιος παρέθεσε(νομίζω ο emuafer) απο το "Η ζωή μετά" του Αρκα "Το πότε θα παθαίνεις είναι σαν το μεγάλο δάχτυλο του ποδιού σου...δεν είναι στο χέρι σου".

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:55, 13-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster
Στην αρχή διάβαζα "φόρα" και λέω τι διάολο από τότε είχαμε φόρουμ; κάτι δεν πάει καλά...
Χαχαχαχαχχαχααχχααχαα, κορυφαίο, έχω λιώσει στο γέλιο!

Παράθεση

nv

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nv
H nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H nv έγραψε στις 15:33, 13-07-05:

Ήμουν στον σεισμό της αθήνας και σε κάτι άλλους στην καλαμάτα. Γενικά δεν τουσ φοβάμαι, άλλα στον σεισμό της αθήνας το σπίτι μας έπαθε αρκετές ζημιές... Αυτό που θυμάμαι έντονα ήταν ότι διανυκτερευσαμε στην πλατεία μαζι με την υπόλοιπη γειτονιά και κάτι φίλουσ και κάναμε τρελά κέφια.. Αλλά την άλλη μέρα ξεκινήσαμε άυπνοι με τουσ γονείς μου ταξίδι για θεσσαλονίκη, γιατί μόλις είχαμε μάθει ότι εκεί περασα, για να βρούμε σπίτι... Πολύ κούραση...

Dark kronos, ως μελλοντική μηχανικός ένα έχω να σου πω... Δεν μπορεις να είσαι πάντα σιγουρος ότι το σπίτι είναι γερά φτιαγμένο... Παλιότερα αρκετοί μηχανικοί και εργολάβοι, είχαν την συνήθεια να "κλέβουν" τα σίδερα του οπλισμού για να βγάλουν παραπάνω κέρδος... Ασε που με την πάροδο του καιρού και τα φυσικά φαινόμενα (πχ πλημμύρες) ο οπλισμός "εξασθενεί" και χρειάζεται ενίσχυση...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:41, 13-07-05:

Μελοντική μηχανικός??? Ωωωω σε ποιο κλάδο? Συνάδελφοι είμαστε???

Παράθεση

nv

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nv
H nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H nv έγραψε στις 15:46, 13-07-05:

Απ'ότι θυμάμαι είσαι ηλεκτρολογος-μηχανικός ΗΥ. αρχιτεκτονική τελειώνω στο ΑΠΘ. Στο πολυτεχνείο και οι δύο αλλά σε διαφορετικές σχολές! Αυτά που είπα παραπάνω μας τα έχουν πει οι καθηγητές μας... και που να δεις τι έχουμε μάθει για διαφορα κτιρια στην θεσσαλονίκη! Αλλά καλύτερα να μην σε αγχώσω τώρα...

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nessa NetMonster
H Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H Nessa NetMonster έγραψε στις 16:22, 13-07-05:

Όχι πες πες για να ξέρουμε!

Παράθεση

nv

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nv

H nv έγραψε στις 16:45, 13-07-05:

καταρχήν πολλές πολυκατοικίες στην Ναυαρίνου έχουν υποστεί καθίζηση και αν κοιτάξετε προσεκτικά, θα δείτε ότι ενώ στο ισόγειο φαίνεται να εφάπτονται η μία στην άλλη όσο πάμε σε ψηλότερους ορόφους αρχίζει ένα κενό ανάμεσα τους που μεγαλώνει ακόμα όσο φτάνουμε στον τελευταίο όροφο.

Κάποια εποχή έκαναν ανακαίνηση στο Macedonia palace στην παραλία, και μέσα σε όλα έκαναν μικρές τρυπες στο μπετόν για να δουν πως τα πάει ο οπλισμος (ο χάλυβας που βάζουν στισ κολώνες και στις πλάκες) και ανακάλυψαν ότι είχε διαβρωθεί τόσο από την υγρασία που είχε μειωθεί σχεδόν στο μισό του αρχικού του πάχους...

Επίσης κατά τους καλοκαιρινούς μήνες, αρκετές φορές η θεσσαλονίκη παίρνει νερό από υπόγεια αποθέματα νερού στο καλοχώρι... Κάναμε εκεί ένα εργαστήριο και μετρήσαμε γύρω στα 100(αν θυμάμαι καλά) εργοστάσια που δεν είχαν άδεια και φυσικά τα απόβλητά τους απλά τα άφηναν χύμα... Και μάλιστα υπήρχε και ένα εργοστάσιο λιπασμάτων... φαντάζεστε φυσικά ότι όλα αυτά τα απόβλητα περνουν σιγά-σιγά στα υπόγεια αποθέματα νερού εκεί...

και αυτό που είπα πριν... Παλιότερα (πριν τον μεγάλο σεισμό της αθήνας) για να βγάλουν περισσότερο κέρδος οι εργολάβοι και οι μηχανικοί έβαζαν λιγότερα σίδερα απ'οτι έπρεπε αφού δεν ήταν ευκολο να κλέψουν από πράγματα όπως πλακάκια κτλ, γιατί θα φαινόταν. Αυτό βέβαια, δεν γινόταν πάντα, αλλά αρκετές φορές (γι'αυτό έπεσε και το εργοστάσιο της ρικομέξ νομίζω...)

Επίσης οι οικοδομικοί κανονισμοί αλλάζουν συνέχεια και σήμερα έχει γίνει πιο αυστηρός ο κανονισμός για προστασία από σεισμούς. Παλιότερα ήταν πιο χαλαρος (όχι ότι δεν αρκούσε). Μετά από τον σεισμό της Αθήνας έχουν αρχίσει να παίρνουν ποοοοοοοοολυ πιο σοβαρά τα πράγματα.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:58, 13-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από nv

Dark kronos, ως μελλοντική μηχανικός ένα έχω να σου πω... Δεν μπορεις να είσαι πάντα σιγουρος ότι το σπίτι είναι γερά φτιαγμένο... Παλιότερα αρκετοί μηχανικοί και εργολάβοι, είχαν την συνήθεια να "κλέβουν" τα σίδερα του οπλισμού για να βγάλουν παραπάνω κέρδος... Ασε που με την πάροδο του καιρού και τα φυσικά φαινόμενα (πχ πλημμύρες) ο οπλισμός "εξασθενεί" και χρειάζεται ενίσχυση...
Σωστο αυτο και το ξερω οτι συμβενει, αλλοστε πατερα οικοδομο εχω και τα ξερω αυτα... Αλλα τα περισοτερα σπιτι ειναι αρκετα γερα για να αντεξουν τους περισοτερους συσμους.Στην Ροδο πχ εχει να γκρεμιστει σπιτι λογο σεισμου απο το 56, αυτο κατι παει να πει. Και μαλλιστα εγω μενω στην πιο επικυνδινη "ζωνη" της Ροδου θα ελεγα... το σπιτι μου απεχει 1,5 μετρο απο το κασρο... και το δωματιο μου ειναι στην πλευρα του καστρου... ΓΙα φαντασου να πεσει το καστρο...ολες πανω μου θα ερθουν.... Αλλα τοσα χρονια χωρις συντιριση δεν επεσε, τωρα που το συντιρουνε θα πεσει;

Παράθεση

nv

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nv

H nv έγραψε στις 18:07, 13-07-05:

Αν μιλάς για το κάστρο, να σου πω ότι οι παλιότερες κατασκευές (πριν την χρήση μπετόν) από τα αρχαία μνημεία μέχρι τα πέτρινα παραδοσιακά σπίτια που φτιάχνονταν από τεχνίτες, έχουν πολύ καλύτερη στατική συμπεριφορά από συγχρονες κατασκευές και για παράδειγμα στον μεγάλο σεισμό της Καλαμάτας, πέσαν κυρίως σύγχρονες κατασκευές. Ελάχιστα παραδοσικά πέτρινα σπίτια καταρρεύσαν. Είχαν γνώση οι παλαιοί!!!

Παράθεση

YoMaNaTiOn

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη YoMaNaTiOn
Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 401 μηνύματα.

O YoMaNaTiOn έγραψε στις 18:14, 13-07-05:

Δεν φοβάμαι καθόλου τους σεισμούς δυστυχώς ή ευτυχώς... Και γενικά κανένα φυσικό φαινόμενο.

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 19:11, 13-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Εγω δεν το φοβαμε καθολου, ουτε τον μισω. Ισα ισα μου αρεσει, αλλοστε σπανια γυνονται πολυ δυνατι και τα κτιρια στην Ελλαδα ειναι φτιαγμενα για να αντεχουν...
ναι το έχουμε διαπιστώσει αυτο δεν νομίζω πως ισχύει κάτι τέτοιο
Πάντως η αλήθεια είναι πως με ανατριχιάζουν λίγο αλλά όχι οτι έχω σεισμοφοβία

Παράθεση

gilie

Δραστήριο Μέλος

H gilie έγραψε στις 21:07, 13-07-05:

Σωστο αυτο και το ξερω οτι συμβενει, αλλοστε πατερα οικοδομο εχω και τα ξερω αυτα... Αλλα τα περισοτερα σπιτι ειναι αρκετα γερα για να αντεξουν τους περισοτερους συσμους.Στην Ροδο πχ εχει να γκρεμιστει σπιτι λογο σεισμου απο το 56, αυτο κατι παει να πει. Και μαλλιστα εγω μενω στην πιο επικυνδινη "ζωνη" της Ροδου θα ελεγα... το σπιτι μου απεχει 1,5 μετρο απο το κασρο... και το δωματιο μου ειναι στην πλευρα του καστρου... ΓΙα φαντασου να πεσει το καστρο...ολες πανω μου θα ερθουν.... Αλλα τοσα χρονια χωρις συντιριση δεν επεσε, τωρα που το συντιρουνε θα πεσει;
και στην Ζακυνθο εχει να πεσει σπιτι απο το 53 αφου ολοκληρη η πολη και οχι μονο τα σπιτια ειναι αντισεισμικα αλλα αυτο δε συμαινει τπτ για μενα...περπαταω στους δρομους,θυμαμαι τις φωτογραφειες πριν τον καταστροφικο σεισμο του 53 και σκεφτομαι...Χριστε μου και αν κανει παλι πανω απο 7? τοτε ειχε γινει ριγμα στην παραλιακη οδο και ο κοσμος επεφτε μεσα...

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 23:23, 13-07-05:

Εμενα παλι με καθησιχαζει αυτο... Τοσα χρονια εχει να πεση... τωρα θα πεση; Τεσπα..

Συν-κουμπαρα, αφτο το καταλαβενουμε και μονο που ενα σπιτι 40 χρονων σημερα ειναι ετημο να γκρεμιστει ενω μας εχουν μεινει μνειμια απο το 2000πχ...

Παράθεση

keaster

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη keaster
Ο keaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O keaster έγραψε στις 14:33, 20-07-05:

Επειδή δεν έχω ζήσει κανα ιδιαίτερο σεισμό δεν φοβάμαι. Εντύπωση όμως μου έκανε ένα παιδί που είχα στην κατασκήνωση σαν ομαδάρχης όπου φοβόταν για σεισμούς λόγω του σεισμού του τελευταίου στην Αθήνα (το 99 αν δεν κανω λάθος).
Μάλιστα μια νύχτα που έτριζαν κάτι σίδερα που κρατούσαν την σκηνή (λόγω συστολής-διαστολής) και επειδή κάποια σκυλιά γαύγιζαν εκεί γύρω νόμιζε ότι γινόταν σεισμός. Μου έλεγε σεισμός και εγώ έλεγα θα έγινε όσο κοιμόμουνα μέχρι να καταλάβω τα παραπάνω μας βρήκε το πρωί.
Τέλος μια εμπειρία που είχα από σεισμό ήταν μέσα στην τάξη του σχολείου όπου ένιωσα κάποιον να μου σκουντά την καρέκλα και γυρίζοντας πίσω να τον βρίσω δεν υπήρχε κανείς, αργότερα έμαθα ότι είχε γίνει ένας μικρός σεισμός

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 16:00, 08-04-06:

μέχρι και τον σεισμό στην Αθήνα το '99,δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα..από εκείνη την στιγμή και μετά όμως,με το παραμικρό κούνημα,τα βλέπω όλα.. ε,δεν ήταν και λίγο πράγμα,νομίζω,να βλέπεις τους τοίχους να σχίζονται μπροστά στα μάτια σου και να νοιώθεις λες και είσαι μέσα στο σέικερ ενός τρελού μπάρμαν κι ότι αυτό ήταν,πάπαλα... πάντως,το χειρότερο έιναι ότι διαισθάνομαι τους σεισμούς πριν γίνουν.. το '99,κανα μισάωρο πριν γίνει ο κύριος σεισμός,καθόμουν αραχτή στον καναπέ κι έβλεπα Baywatch και ξαφνικά,ένοιωσα σαν να έτρεμε όλος ο καναπές κι όταν ρώτησα τους δικούς μου αν έγινε σεισμός,μου είπαν ότι δεν είχαν νοιώσει τίποτα..βέβαια,μετά τον πραγματικό σεισμό,με κοίταζαν λες και ήμουν εξωγήινος το λιγότερο.. και τώρα πάλι,την τελευταία φορά που έγινε γερός σεισμός -δεν θυμάμαι πού ήταν το επίκεντρο..-,πριν από 2μήνες περίπου,ήμουν στο μπάνιο και βαφόμουν για να φύγω και ξαφνικά,χωρίς λόγο,άρχισαν να τρέμουν τα πόδια μου..κι όταν βγήκα απ'το μπάνιο 5' μετά,για να ρωτήσω την κολλητή μου αν ένοιωσε να κάνει σεισμό,αρχίσαν όλα να τρέμουν και το σπίτι να πηγαινοέρχεται...οπότε,κάθε φορά,που αρχίζω και τρέμω χωρίς λόγο..... ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη erodia
H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 12:37, 03-05-06:

Σεισμός? ...... νομίζω ότι είναι ο μεγαλύτερος μου φόβος....και αυτό γιατί δεν υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης και πρόγνωσης....Θεωρώ ότι είναι ένα από τα πιο ύπουλα χτυπήματα της "μητέρας" φύσης

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 12:45, 03-05-06:

Ο σεισμός είναι το χειρότερό μου. Πανικοβάλλομαι, χάνω την ψυχραιμία μου και κάνω όλες τις λάθος κινήσεις προκειμένου να προστατεύσω τον εαυτό μου.....

Παράθεση

maxnikos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη maxnikos
Ο maxnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O maxnikos έγραψε στις 14:06, 03-05-06:

Σεισμος = ισως ενας απο τους χειροτερους αρχεγονους φοβους μας μπρρρρ..

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 16:35, 03-05-06:

Και που γνωριζω οτι δ επεφτουν πολυ ευκολα καποια σπιτια εδω γιατι εχουν φτιαχτει καλα , ή οτι δεν εχουμε ποτε τεραστιους σεισμους εδω, ή οτι ξερω τι πρεπει να κανω κλπ...ε παντα σε αγριευει και σε τρομαζει καθως ερχεται στο νου σου το χειροτερο.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:12, 03-05-06:

Ήχοι από σεισμούς: http://quake.wr.usgs.gov/info/listen/download.html (use at your own risk)
Earthquake Myths: http://www.consrv.ca.gov/index/Earth...akes_myths.htm

[...]The safest place to be in an earthquake is under a doorway. That's true only if you live in an unreinforced adobe home. In a modern structure the doorway is no stronger than the rest of the building. Actually, you're more likely to be hurt (by the door swinging wildly) in a doorway. And in a public building, you could be in danger from people trying to hurry outside. If you're inside, get under a table or desk and hang on to it.[...]

Αυτό το τελευταίο, διάβασα πρόσφατα πως κάποιοι επιστήμονες το αμφισβητούν και λένε πως είναι πιο σωστό(?) να στεκόμαστε δίπλα σε κάποιο ανθεκτικό έπιπλο και όχι από κάτω. Το έχετε ακούσει/διαβάσει κι εσείς?

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 23:19, 03-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Αυτό το τελευταίο, διάβασα πρόσφατα πως κάποιοι επιστήμονες το αμφισβητούν και λένε πως είναι πιο σωστό(?) να στεκόμαστε δίπλα σε κάποιο ανθεκτικό έπιπλο και όχι από κάτω. Το έχετε ακούσει/διαβάσει κι εσείς?
Το έχω διαβάσει κάπου (αν μπορέσω να βρω το λινκ θα το βάλω).
Υποτίθεται ότι το άρθρο αυτό το έχει γράψει κάποιος (Αμερικάνος αν δεν κάνω λάθος) ειδικός από ομάδα διάσωσης.
Έχει κάποια λογική, αλλά δεν είμαι και απόλυτα πεποισμένος ότι ο τύπος έχει δίκιο.
Βασικά, ειδικά σε πολυκατοικίες, όπου και να σταθείς, αν δεν έχεις τύχη βουνό, μάλλον την πάτησες!
Το βασικότερο πάντως κατά τη διάρκεια (και αμέσως μετά) ενός σεισμού είναι να διατηρείς την ψυχραιμία σου! Εκεί παίζεται όλο το παιχνίδι!

ΕΝΤΙΤ: Το βρήκα το λινκ!! εδώ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giostau : 03-05-06 στις 23:23.
Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 23:22, 03-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
To έχω ακούσει κι εγώ.Κάποιος ειδικός στις διασώσεις, αμερικάνος νομίζω, είχε ονομάσει "τρίγωνο της ζωής"ή κάπως έτσι, τον τριγωνικό χώρο που δημιουργείται δίπλα από κάτι ανθεκτικό όταν πέφτει το ταβάνι.Δε μου ακούγεται παράλογο.Αν και στους σεισμούς πολύ σπάνια κουνιέμαι από εκεί που είμαι και πάντα κάνω την ίδια σκέψη:να τρέξω να πάω κάτω από το γραφείο?Μπα, άστο...δε βαριέσαι, θα σταματήσει.

Edit: με πρόλαβε ο giostau
http://www.snopes.com/crime/warnings/triangle.asp
ένα link που νομίζω ότι λέει γι'αυτό (βαρέθηκα να το διαβάσω )

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη faithplus1 : 03-05-06 στις 23:42.
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 11:44, 04-05-06:

Συγγνώμη γιατί μάλλον δεν καταλαβαίνω κάτι, εστω ότι είμαι δίπλα απο ένα ανθεκτικό έπιπλο πχ.ενα γραφείο,ενα μεγάλο ξυλινο τραπέζι το οποίο έχει ύψος μόλις ένα μέτρο και εγω είμαι κατα τι ψηλότερη, αν θα πεσει το ταβάνι δεν θα χτυπήσει πρώτα εμένα;

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

O giostau έγραψε στις 11:47, 04-05-06:

Κλεφτρούλα δε λέει απλά να σταθείς δίπλα στο έπιπλο,
αλλά να ξαπλώσεις και μάλιστα σε εμβρυακή στάση δίπλα στο έπιπλο αντί να μπεις από κάτω που μας λέγανε μέχρι τώρα...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 11:54, 04-05-06:

Κλεφτρούλα δε λέει απλά να σταθείς δίπλα στο έπιπλο,
αλλά να ξαπλώσεις και μάλιστα σε εμβρυακή στάση δίπλα στο έπιπλο αντί να μπεις από κάτω που μας λέγανε μέχρι τώρα...

ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ Μάλλον κατάλαβες ποιος βαριόταν να διαβασει το λινκ
Και παλι ψυχολογικά δεν νοιώθω το ίδιο ασφαλής να είμαι ξαπλωμένη δίπλα απο ενα επιπλο και εκτεθειμένη στο ταβάνι θα προτιμούσα κάτι να προστατεύει το κεφαλάκι μου(μήπως έχω το σύνδρομο του Γαλάτη; )

Παράθεση

diddle

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη diddle
H diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H diddle έγραψε στις 12:04, 04-05-06:

Μη με κοροιδέψετε αλλά εγώ πάντως όταν κάνει σεισμό αντί να κατεβαίνω, ανεβαίνω!Στον πάνω όροφο του σπιτιού που επικοινωνεί και με ταράτσα!ΝΙώθω πιο ασφαλής δεν ξέρω πως μου έχει κάτσει έτσι!Εξ άλλου και να θέλω δεν προλαβαίνω να κατέβω τόσους ορόφους οπότε ακόμα και σε περίπτωση που γκρεμιστεί η πολυκατοικία(φτου φτου φτου) δε με συμφέρει να έχω κατέβει ήδη 2 ορόφους πιο κάτω..Ενώ στην ταράτσα τι μπορεί να σου συμβεί??Το πολύ πολύ να γίνεις ισογειο !!lol!!!!!!!

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

O giostau έγραψε στις 12:06, 04-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ Μάλλον κατάλαβες ποιος βαριόταν να διαβασει το λινκ
Και παλι ψυχολογικά δεν νοιώθω το ίδιο ασφαλής να είμαι ξαπλωμένη δίπλα απο ενα επιπλο και εκτεθειμένη στο ταβάνι θα προτιμούσα κάτι να προστατεύει το κεφαλάκι μου(μήπως έχω το σύνδρομο του Γαλάτη; )
Αντρουπή σου! Να κάτσεις να το διαβάσεις πάραυτα!
Κοίτα, ούτε εγώ είμαι απόλυτα πεποισμένος για την ισχύ των όσων λέει!
Αλλά έχουν μια βάση αυτά που προτείνει...
Πάντως εγώ σε όσους σεισμούς έχω ζήσει, καθόμουν απαθής και περίμενα να δω τι θα γίνει!
Ειδικά στο μεγάλο σεισμό της Λευκάδας, με το ζόρι με έβγαλαν απ΄το σπίτι οι γονεις μου!(8μιση ώρα το πρωί, μου ήταν δύσκολο να σηκωθώ απ΄ το κρεβάτι!)

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 12:10, 04-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από diddle
Μη με κοροιδέψετε αλλά εγώ πάντως όταν κάνει σεισμό αντί να κατεβαίνω, ανεβαίνω!Στον πάνω όροφο του σπιτιού που επικοινωνεί και με ταράτσα!ΝΙώθω πιο ασφαλής δεν ξέρω πως μου έχει κάτσει έτσι!Εξ άλλου και να θέλω δεν προλαβαίνω να κατέβω τόσους ορόφους οπότε ακόμα και σε περίπτωση που γκρεμιστεί η πολυκατοικία(φτου φτου φτου) δε με συμφέρει να έχω κατέβει ήδη 2 ορόφους πιο κάτω..Ενώ στην ταράτσα τι μπορεί να σου συμβεί??Το πολύ πολύ να γίνεις ισογειο !!lol!!!!!!!
Πολύ σωστή κίνηση diddle....εφόσον είσαι πιο κοντά στην ταράτσα.....όχι αν μένεις στο ισόγειο

Πάντως, την ώρα του σεισμού το να τρέχεις στις σκάλες της πολυκατοικίας, νομίζω ότι είναι πολύ επικίνδυνο.....

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 12:13, 04-05-06:

[quote=giostauΕιδικά στο μεγάλο σεισμό της Λευκάδας, με το ζόρι με έβγαλαν απ΄το σπίτι οι γονεις μου!(8μιση ώρα το πρωί, μου ήταν δύσκολο να σηκωθώ απ΄ το κρεβάτι!)[/quote]

Σε καταλαβαίνω, απαράδεκτο να συμβαίνουν σεισμοί πρωινιάτικα
Δλδ τι άλλο θα σκαρφιστούν πια οι γονείς μας για να σηκωθούμε να πάμε σχολείο; (τωρα έπαθα παλιπαιδισμό)

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 18:11, 04-05-06:

ποσο φοβαστε τους σεισμους?
Πανικοβάλλομαι. Φοβάμαι πολύ, και κάθε φορά που κουνάει έρχονται διάφορα στο μυαλό μου..

Θυμαστε τον Σεισμό της Αθήνας? Βρεθήκατε σε κυνδηνο λογο σεισμού?
Πότε είχε γίνει αυτό? 1999? 2000? Κάπου εκεί αν δεν κάνω λάθος..
Με είχε πετύχει μέσα στο λεωφορείο (ναι, τότε χρησιμοποιούσα) και θυμάμαι έβλεπα να βγαίνει καπνός από ένα ψηλό κτίριο κάπου στο κέντρο της Αθήνας, κόσμο να πηγαινοέρχεται πανικόβλητος και δεν μπορούσα να καταλάβω τι συμβαίνει. Ευτυχώς που δεν είχα προλάβει να φτάσω στην σχολή μου (μια φορά που μου βγήκε σε καλό η κίνηση των δρόμων) γιατί ακόμα θα έτρεχα.

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 18:33, 04-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από diddle
Έχω ακούσει πραγματικά περιστατικά σε ξενοδοχεία, όπου σε ώρα σεισμού, όσοι γαπωνέζοι ήταν στο ξενοδοχείο, ενώ όλοι οι υπόλοιποι κατέβαιναν πανικόβλητοι, αυτοί ανέβαιναν.Και όπου σεισμός ο γιαπωνέζος είναι ειδικός.Ακριβώς στηριζόμενοι στο σκεπτικό της diddle.Και τα κλιμακοστάσια από μόνα τους νομίζω ότι είναι λίγο πιο ασφαλή.Θυμάστε εκείνο το εργοστάσιο που είχε καταρεύσει στο σεισμό της Αθήνας και είχε μείνει μόνο η σκάλα, μόνη της και όρθια?

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 19:19, 04-05-06:

κι εγώ το ταρατσάτο προτιμάω

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

O faithplus1 έγραψε στις 19:50, 04-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless
κι εγώ το ταρατσάτο προτιμάω
Kinky...
Και πολύ καλά κάνεις.Παίζει ρόλο κι ο όροφος.Κάποιος που μένει ισόγειο δεν έχει νόημα ν'αρχίσει να τρέχει προς το πάνω, γιτί μέχρι να φτάσει τα πάνω μπορεί να έχουν έρθει κάτω

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:48, 04-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
To έχω ακούσει κι εγώ.Κάποιος ειδικός στις διασώσεις, αμερικάνος νομίζω, είχε ονομάσει "τρίγωνο της ζωής"ή κάπως έτσι, τον τριγωνικό χώρο που δημιουργείται δίπλα από κάτι ανθεκτικό όταν πέφτει το ταβάνι.

http://www.snopes.com/crime/warnings/triangle.asp
ένα link που νομίζω ότι λέει γι'αυτό (βαρέθηκα να το διαβάσω )
Εγώ όμως το διάβασα και το έψαξα λιγάκι, και τελικά ο Αμερικανός Διασώστης ( Doug Copp είναι το όνομά του) είναι υπό αμφισβήτηση.

Μπορείτε να δείτε κι εδώ αν σας ενδιαφέρει: http://urbanlegends.about.com/librar...le_of_life.htm

Απόσπασμα: According to Red Cross community disaster education manager Ricky Lopes, author Doug Copp's earthquake survival suggestions don't apply in the United States because they're based on observations made in Turkey, where engineering and construction standards are different. "Much research in the United States has confirmed that 'Drop, Cover, and Hold On!' has saved lives in the United States," writes Lopes. "Engineering researchers have demonstrated that very few buildings collapse or 'pancake' in the U.S. as they might do in other countries."
The American Red Cross

Εδώ σε μας όμως τι γίνετε?

Υ.Γ. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδάκια. Είχα ξεχάσει τον όρο "triangle of Life"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 04-05-06 στις 22:50.
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 08:34, 05-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Έχω ακούσει πραγματικά περιστατικά σε ξενοδοχεία, όπου σε ώρα σεισμού, όσοι γαπωνέζοι ήταν στο ξενοδοχείο, ενώ όλοι οι υπόλοιποι κατέβαιναν πανικόβλητοι, αυτοί ανέβαιναν.Και όπου σεισμός ο γιαπωνέζος είναι ειδικός.Ακριβώς στηριζόμενοι στο σκεπτικό της diddle.Και τα κλιμακοστάσια από μόνα τους νομίζω ότι είναι λίγο πιο ασφαλή.Θυμάστε εκείνο το εργοστάσιο που είχε καταρεύσει στο σεισμό της Αθήνας και είχε μείνει μόνο η σκάλα, μόνη της και όρθια?
αν δείτε τι οπλισμό (σιδέρωμα) βάζουν όταν ρίχνουν τα μπετά για τις σκάλες, θα καταλάβετε. Δεν έχω πρόχειρες φωτογραφίες από την δική μου οικοδομή, γκαμώτο.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 12:43, 05-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil
Πότε είχε γίνει αυτό? 1999? 2000? Κάπου εκεί αν δεν κάνω λάθος..
7 Σεπτεμβρίου 1999

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 12:52, 05-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
7 Σεπτεμβρίου 1999
8 σεπτεμβίου είναι τα γενέθλια μου, και έκοψα τούρτα με τους συνάδελφους στο κτήριο που μας βρήκε ο σεισμός, εγώ έκοβα την τούρτα και όλοι ήταν στην πόρτα έτοιμοι να φύγουν

Παράθεση

BReaTHeR

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BReaTHeR
Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

O BReaTHeR ...the era of a new born girl... έγραψε στις 15:11, 05-05-06:

Δηλαδή εγώ που ήρθα να μείνω Ρόδο πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ;
Μεγάλωσα κοντά στον κορινθιακό κόλπο οπότε ξέρω από σεισμούς και δεν τους φοβάμαι. Το 99 ήμουνα στην Αθήνα και μπορώ να πω ότι ένιωσα κάποιο φόβο, ειδικά όταν είδα ότι ο σεισμός είχε διάρκεια. Πάντως ο φόβος και πιο πολύ ο πανικός δε βοηθάνε σε τίποτα!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 00:59, 06-05-06:

Kαι..μιλωντας για σεισμους....ενιωσα σημερα το ωραδυ εναν και ακουσα οτι εγινε και το πρωι ;

Και μαλιστα τρομαξα με τον βραδυνο ενω ηταν μικρος, γιατι οταν εγινε εβλεπα ενα ντοκυμαντερ για σεισμους !

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη erodia
H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 09:51, 10-05-06:

Πριν από καμιά ωρίτσα ο μεγαλύτερος φόβος μου πήρε σάρκα και οστά!!!!
Έγινε σεισμός και φυσικά τα παράτησα όλα και έφυγα κακήν κακώς από το γραφείο....
Δυνατός δεν ήταν, αλλά είχε διάρκεια.... (ή έτσι φάνηκε σε μένα)
Τελικά πριν από λίγο έμαθα πως ήταν 4,7 με επίκεντρο τον Πολύγυρο Χαλκιδικής

Πως θα κοιμηθώ σήμερααααα;;;;;;

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

O giostau έγραψε στις 10:31, 10-05-06:

Έλα βρε erodia...
μη μου πεις ότι ήταν σοβαρός σεισμός αυτός!!!
Εγώ ήμουν ξαπλωμένος ακόμα, και το μόνο που έκανα ήταν να άλλάξω πλευρό...
Εξάλλου ούτε 10" δε κράτησε....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους