Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,109 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,338 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κόμικς - (Comics) η λεγόμενη ένατη τέχνη

lucky sunray

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lucky sunray
H lucky sunray αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H lucky sunray έγραψε στις 23:16, 18-01-11:

Υπεροχο θεμα!!
Στην βιβλιοθηκη μου εχω πολλα βιβλιαρακια κομιξ,ολοκληρα ραφια εχω γεμισει

Μερικα απο αυτα ειναι
1.Μικυ Μαους Κλασικα με ιστοριες απ'ολους τους ηρωες[Μινι,Γκουφυ,Ντοναλντ,Ανιψακια,κτλ]
2.Αστεριξ κ' Οβελιξ
3Λουκυ Λουκ και Ρανταμπλαν
4.Τεν-Τεν
5.Ποπαυ
6.Τα μικρα κλασικα εικονογραφημενα παραμυθια
7.Οι μυθοι του Αισωπου
8.Οι ηρωες της marvel -συλλεκτικα τευχη
Και φυσικα το περιοδικο ΤΑ ΣΑΙΝΙΑ που εδιναν και βιβλιαρακι με ανεκδοτα δωρο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 22-01-11 στις 21:57. Αιτία: ενσωμάτωση εικόνας
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 17:01, 22-01-11:

(τώρα που βρήκα λίγο χρόνο να το φτιάξω,) Θα ήθελα να σας μιλήσω για...

Τα Όρνια,

(γαλλιστί Les Voraces)

Διαχρονικά αγαπημένο κόμικ, αμιγώς μαύρου χιούμορ, βγήκε σε ελάχιστους τίτλους (μόνο στα γαλλικά), και αυτή τη στιγμή τα τεύχη του πωλούνται περίπου στο 10πλάσιο της αρχικής τιμής τους

Οι κεντρικοί ήρωες, ...Όρνια τί άλλο?

Ο Melhior, διανοούμενος, παραδοσιακός και όχι και τόσο υποστηρικτής των πειραματισμών του Balthazar.
O Balthazar, δε φοβάται την καινοτομία, όπως να παντρευτεί μια κουκουβάγια ας πούμε.
O Mimile, μικρός και λίγο θρασύς, ασχολείται αποκλειστικά με το επόμενο γεύμα του.

Ένα μικρό δείγμα, (συγχωρήστε μου την κάπως πρόχειρη ένθεση των ελληνικών διαλόγων όσον αφορά στο γραφιστικό μέρος)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 22-01-11 στις 17:20. Αιτία: Προσθήκη spoiler
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:40, 22-01-11:

Ένα κόμιξ που μου είχε κάνει εντύπωση από την παιδική μου ηλικία, για το "παράξενο" γροτέσκ χιούμορ του, η παλιά καλή αμερικάνικη σχολή, ήταν και το MAD, αν και η αλήθεια είναι πως δεν το έχω διαβάσει και πάρα πολύ, κυρίως επειδή όταν ήμουν μικρός αυτό βρισκόταν στα ράφια και στα γραφεία των εφήβων της εποχής κι έτσι το χέρι μου δύσκολα έφτανε τόσο μακριά, όσο κι αν ήταν αρκετά μακρύ...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 23:01, 22-01-11:

Παιδί είχα φάει κόλλημα με τους μικρούς Εξερευνητές. Έχω μάλιστα ακόμα φυλαγμένη τη σειρά, το μόνο κόμικ που μου έχει διασωθεί.
και εγω ειχα δυο τευχη,,και ηταν φοβερα..

εχω διαβασει παρα πολλα κλασσικα εικονογραφημενα..και τα δανειζομουν και απο τη δημοτικη βιβλιοθηκη πατρων..

και παρολο που δεν ειναι κομιξ..εχω διαβασει πολλουυς τομους Μικρου ηρωα..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:28, 22-01-11:

Πώς δεν είναι κόμιξ ο Μικρός Ήρωας ρε Άγγελε; Φυσικά και είναι!!

Εντάξει, όχι ακριβώς...

Αλλά η αισθητική της εικονογράφησής του είναι κόμιξ, όπως και να το κάνουμε...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 23:43, 22-01-11:

Γιωργος θαλασσης,,Σπιθας,Κατερινα..
έτσι μου ερχεται να τα ξαναδιαβασω..

τα διαβαζα,,και ηταν σαν να τα εβλεπα μπροστα μου..

εχω διαβασει βεβαια και καποια τευχη τιραμολα,ποπάυ..,και μικυ μαους βεβαια..Λουκυ Λουκ..

και κατι χελωνονιτζακια..

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 23:43, 22-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Πώς δεν είναι κόμιξ ο Μικρός Ήρωας ρε Άγγελε; Φυσικά και είναι!!

Εντάξει, όχι ακριβώς...

Αλλά η αισθητική της εικονογράφησής του είναι κόμιξ, όπως και να το κάνουμε...

Ναι και το σημαντικότερο είναι ότι η προσιτή (ως επί το πλείστον) αισθητική του κόμικς ανοίγει το δρόμο για την παράθεση και ευκολότερη αφομοίωση νοημάτων και εννοιών που ίσως να μην έβρισκαν εύκολα το δρόμο τους με άλλο τρόπο...

...κάπου εδώ μου έρχεται και το παράδειγμα της έκδοσης κωμωδιών του Αριστοφάνη σε κόμικς, όπως και οι δύο εκδόσεις του Astèrix στα αρχαία ελληνικά

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 23:45, 22-01-11:

Ο Μικρος ηρωας δεν εχει εικονογραφηση βασικα καθόλου..ειναι καθαρο βιβλιο..

γιαυτο και ειναι πιο ζωντανο στο μυαλο ομως..

Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,093 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 04:32, 23-01-11:

Μιας και μιλάμε για την Ένατη Τέχνη, ας δώσουμε και κάποιες πληροφορίες για τα κόμικς του Disney που κατέχουν σημαντική θέση ανάμεσα στα υπόλοιπα, έτσι για την ιστορία...

Ο θείος Σκρουτζ αποτελεί δημιούργημα του Κάρλ Μπαρκς, γνωστού και ως "παπιάνθρωπος" λόγω της δημιουργίας του "Σύμπαντος των παπιών". Ο Καρλ Μπαρκς με την πάροδο των χρόνων εμπλούτισε στις ιστορίες του τον χαρακτήρα του θείου Σκρουτζ δίνοντας του και ένα παρελθόν.

Το 1992, ο Ντον Ρόσα(που θεωρείται ο πιο άξιος "διάδοχος" του Μπαρκς και φανατικός θαυμαστής του) ανέλαβε να συλλέξει όλες τις αναφορές για το παρελθόν του Σκρουτζ και με βάση αυτές να χτίσει την βιογραφία του τσιγκούνικου παπιού. Από αυτήν την προσπάθεια ξεπήδησε ένα σπουδαίο έργο στο χώρο της Ένατης Τέχνης, Ο Βίος και η Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ που χάρησε στον δημιουργό του το βραβείο Aisner, την υψηλότερη διάκριση στον χώρο της Ένατης Τέχνης. Μέσα σ' αυτό τον τόμο φαίνεται όλη η ζωή του θείου Σκρουτζ πώς ξεκίνησε παιδί από τη Σκωτία για να βρει την τύχη του στην Αμερική, τα ταξίδια του, οι περιπέτειες του, το χρονικό της πρώτης δεκάρας που έβγαλε με τον ιδρώτα του...και πολλά άλλα.

Ο Ντον Ρόσα, παρά το (πολύ) λεπτομερειακό στυλ των σκίτσων του, που κατ' εμέ είναι λίγο εκνευριστικό σε κομικσικές ιστορίες έχει απίστευτο αφηγηματικό ταλέντο και γραφής και εικόνας. Πολλές φορές ένα καρέ αφήνει υπονοούμενα στις ιστορίες του. Επίσης καταφέρνει εκπληκτικά να ενσωματώνει τις ιστορίες του στα πλαίσια ιστορικών γεγονότων δίνοντας μια πιο αληθινή διάσταση στην ιστορία του. Ο θείος Σκρουτζ με τον Ντοναλτ και τα ανηψάκια έχουν ταξιδέψει ουκ ολίγες φορές σε ερήμους, ερείπια αρχαίων πολιτισμών, σε ζούγκλες αναζητώντας κάποιον χάρτη ή τον χαμένο θησαυρό των Σταυροφόρων ενώ ο Ντον δεν χάνει την ευκαιρία να κάνει μια αναφορά σε πραγματικά ιστορικά γεγονότα μέσα από τους πανέξυπνους μικρούς εξερευνητές και το περίφημο βιβλιαράκι τους.

Νομίζω άξιζε τον κόπο να κάνουμε μια μικρή αναφορά σε τέτοιες κομικσικές λεπτομέρειες, όσο για τον "Βίο και την Πολιτεία" εγώ το συνιστώ στους λάτρεις των ντισνεϋκών κόμικς αλλά και γενικότερα σε όσους διαβάζουν...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 11:14, 23-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από pop corn

Νομίζω άξιζε τον κόπο να κάνουμε μια μικρή αναφορά σε τέτοιες κομικσικές λεπτομέρειες, όσο για τον "Βίο και την Πολιτεία" εγώ το συνιστώ στους λάτρεις των ντισνεϋκών κόμικς αλλά και γενικότερα σε όσους διαβάζουν...
Το έχω διαβάσει!!! Ήταν φανταστικό! Μόνο που το έχασα, κρίμα θα ήθελα να το ξεφύλλιζα άλλη μια φορά....

Απίστευτη ιστορία. Μου έχει μείνει η σκηνή στην Λίμνη του Λόχνες που μπαίνει στον πύργο του προπάππου του, βρίσκει το θησαυρό παρακολουθώντας το φάντασμα, πάει να ρίξει βουτιά μες στο χρυσό αλλά ήταν ψευδαίσθηση και σωριάζεται τάβλα.

- Που πήγαν τα λεφτά;

Χτυπάει την κεφάλα του στον τοίχο και αρχίζει ο τοίχος να στάζει λύρες!

Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,154 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 11:30, 23-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Το έχω διαβάσει!!! Ήταν φανταστικό! Μόνο που το έχασα, κρίμα θα ήθελα να το ξεφύλλιζα άλλη μια φορά....

Απίστευτη ιστορία. Μου έχει μείνει η σκηνή στην Λίμνη του Λόχνες που μπαίνει στον πύργο του προπάππου του, βρίσκει το θησαυρό παρακολουθώντας το φάντασμα, πάει να ρίξει βουτιά μες στο χρυσό αλλά ήταν ψευδαίσθηση και σωριάζεται τάβλα.

- Που πήγαν τα λεφτά;

Χτυπάει την κεφάλα του στον τοίχο και αρχίζει ο τοίχος να στάζει λύρες!
Κι εγω το εχω χασει. Μας τα πηρε το φαντασμα?

Και φυσικα το περιοδικο ΤΑ ΣΑΙΝΙΑ που εδιναν και βιβλιαρακι με ανεκδοτα δωρο
Το διαβαζα φανατικα απο το 2005 μεχρι τοτε που εγινε τριμηνιαίο...

Απο μικρος διαβαζα πολλα κομιξ, με το ΚΟΜΙΞ να ειναι το αγαπημενο μου, αν και εχω χασει τα τευχη.
Θυμαμαι εκεινη την ιστορια με τα τετραγωνα αυγα, το τερας του λοχνες και τα ατμοσφαιρικα καρε.

Τωρα προσφατα διαβασα την Φρουτοπια του Ε.Τριβιζα, που ηταν ενθετο μιας εφημεριδας.
Απιστευτο κι αυτο, αν βγαλουμε τα τραγουδακια που ελεγαν καθε τοσο.

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,044 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 15:35, 23-01-11:

Διαβάζω ΚΟΜΙΞ από μικρή. Σχεδόν από τότε που ξεκίνησα να πρωτοδιαβάζω, μιας και υπήρχαν πάντα μέσα στο σπίτι μας.

Μοναδικές περιπέτειες με τον τσιγγούνη αλλά και ευαίσθητο Θείο Σκρούτζ, τον τεμπέλη, άτυχο και τελικά, πολύ έξυπνο Ντόναλτ, τους 3 μικρούς -πανέξυπνους και πολύ καλούς-εξερευνητές μας Χιούι, Ντιούι, Λιούι, τον τυχερό Γκαστόνε που τσαντίζει τον άτυχο Ντόναλντ όταν κερδίζει τόσα και τόσα βραβεία, τη γλυκιά και όμορφη Νταίζυ που ξέρει να κλέβει καρδιές, τον ευφυέστατο Κύρο Γρανάζη με τον μικρό και καλό Γλόμπο, τον Λουντβιχ Φον Ντρέικ με τα εκατομμύρια πτυχία.Για κάθε τι που μπορεί να σκεφτεί ένα ανθρώπινο μυαλό, ο Λουντβιχ είχε και από ένα πτυχίο.
Και η γιαγιά Ντακ με τον υπναρά Πασχάλη που ζουν ξέγνοιαστοι στο άγροκτημά τους, φτιάχνοντας μηλόπιτες.

Οι κακοί μουργόλυκοι που πάντα έχουν στο μάτι τα λεφτά του Θείου Σκρούτζ! Η σατανική Μάτζικα Ντε Σπελ που θέλει να κλέψει την τυχερή δεκάρα του Θείου Σκρουτζ για να γίνει μεγάλη και τρανή!

Διδακτικές ιστορίες, σκίτσα υπέροχα, κουβέντες σοφές. Με αυτά μεγάλωσα για την ακρίβεια.

~

Επίσης, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί βέβαια, θέλω να αναφέρω τον Αρκά.
Πανέξυπνες ατάκες, καυστηριάζει έντονα την πραγματικότητα. Πήρα χθες έναν τόμο του, το ''ΠειραματοΖΩΑ''. Ακόμα και εκεί που έβγαζε γέλιο, σε έκανε να συνειδητοποιήσεις αρκετά.

Γενικά,πιστεύω στα Comics, παρουσιάζεται ο άνθρωπος, καλυμμένος από μια στολή που του βάζει ο εκάστοτε
δημιουργός.

--
Α, επίσης θέλω να ρωτήσω κάτι για όποιον ασχολείται. Στον Βίο & Πολιτεία του Σκρουτζ φαίνεται ότι τον Ντόναλντ τον βρίσκουν ο Σκρουτζ και η γιαγιά Ντακ. Και μετά αποδυκνείεται ότι όντως έχουν συγγένεια μεταξύ τους. Την αδελφή του Ντόναλντ δεν την έχουμε δει πουθενά έτσι; Δηλαδή τη μητέρα των 3 ανιψιών του. Ούτε το πατέρα τους όμως.

Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

H pop corn έγραψε στις 14:12, 28-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Devina
--
Α, επίσης θέλω να ρωτήσω κάτι για όποιον ασχολείται. Στον Βίο & Πολιτεία του Σκρουτζ φαίνεται ότι τον Ντόναλντ τον βρίσκουν ο Σκρουτζ και η γιαγιά Ντακ. Και μετά αποδυκνείεται ότι όντως έχουν συγγένεια μεταξύ τους. Την αδελφή του Ντόναλντ δεν την έχουμε δει πουθενά έτσι; Δηλαδή τη μητέρα των 3 ανιψιών του. Ούτε το πατέρα τους όμως.
Στο 11ο επεισόδιο του Βίου και της Πολιτείας, ο Σκρούτζ όταν επιστρέφει στη Λιμνούπολη μετά από τα πολυάριθμα ταξίδια του βρίσκει την οικογένειά του να τον περιμένει. Η αδερφή του η Ματίλντα του συστήνει τα δύο ανήψια του, τον Ντόναλντ και την Ντέλλα. Η Ντέλλα είναι η μητέρα των 3 ανηψιών και εμφανίζεται για λίγο ως πιτσιρίκα στον Βίο και την Πολιτεία αλλά δεν νομίζω σε κάποια άλλη δουλειά του Ντον Ρόσα. Ο πατέρας των Χιούη,Λιούη,Ντιούη είναι άγνωστος. Ο Ρόσα έχει φτιάξει επίσης ένα γενεαλογικό δέντρο που δημοσιεύτηκε στο ΚΟΜΙΞ 100. http://www.geocities.ws/komixgreekpage/familytree.htm

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:28, 28-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από pop corn
Ο Ρόσα έχει φτιάξει επίσης ένα γενεαλογικό δέντρο που δημοσιεύτηκε στο ΚΟΜΙΞ 100. http://www.geocities.ws/komixgreekpage/familytree.htm
Κυκλοφορεί και μεγαλύτερη εικόνα του δέντρου στο διαδίκτυο για όποιον ενδιαφέρεται. Μια από αυτές μπορείτε να δείτε εδώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,044 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 22:33, 28-01-11:

Wow... Φοβερό το γενεαλογικό δέντρο.
Δεν την θυμάμαι την Ντέλλα καθόλου. Θα κάνω μια αναδρομή στα τεύχη λοιπόν.

Παράθεση

Loth

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loth
H Loth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H Loth έγραψε στις 22:49, 28-01-11:

μπορούμε να βαλουμε και τα manga(μανγκα) σε αυτην την κατηγορία? λέγονται μεν μανγα συμφωνα με την ιαπωνική παράδοση αλλά γενικα έιναι μέσα στο κονσεπτ, ειδικά τα webComic (manga).

Παράθεση

manolakis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη manolakis
Ο manolakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O manolakis έγραψε στις 22:52, 28-01-11:

Διαβάζω ακόμη κόμικς,όταν έχω χρόνο.Ο αγαπημένος μου χαρακτήρας είναι ο Γκούφυ.
Αλλά και με την λιμνούπολη διαβάζω,ο πυρετός του χρυσού!

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 15:59, 29-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Νεφελη
μπορούμε να βαλουμε και τα manga(μανγκα) σε αυτην την κατηγορία? λέγονται μεν μανγα συμφωνα με την ιαπωνική παράδοση αλλά γενικα έιναι μέσα στο κονσεπτ, ειδικά τα webComic (manga).
comics να ΄ναι κι ότι να ΄ναι

ήταν πολύ της μόδας τη δεκαετία του 80 η candy candy....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:39, 30-01-11:

ναι, μπορεις να βαλεις και manga γιατι ουσιαστικα ειναι comics απο την ιαπωνια. Εχουν αρκετες διαφορες, αλλα πανω κατω ειναι το ιδιο. Εγω προσωπικα λατρευω τα manga και τα manhwa (manga απο κορεα). Τα webcomics που λες δεν ειναι απολυτα manga. Το ειδος webcomic αφορα manga και manhwa τα οποια τα βρισκεις αποκλειστικα online. Επισης εχουν αρκετες διαφορες στο format τους. Τα manga κυκλοφορουν σε περιοδικα οπως πχ το shounen jump και σε volumes. Υπαρχουν ομως και περιπτωσεις στις οποιες καποια webcomics (συνηθως αυτα τα οποια ηταν πολυ popular, οπως οχ το trace) εκτυπωθηκαν σε βιβλια.

Αφου αναφερθηκες σε webcomics, θα παραθεσω το αγαπημενο μου

Λεγεται noblesse και ειναι webcomic manhwa (διαβαζεται απο αριστερα προς δεξια). Η ιστορια ειναι γραμμενη απο τον/την So Jae Ho και τα γραφικα ειναι απο τον/την Lee Gwang Su. Η ιστορια εχει να κανει με βαμπιρ. Κεντρικος ηρωας ειναι ο Cadis Etrama di Raizel aka "Rai". O Rai ειναι απο τα πιο powerful vampires "noblesse" και τα τελευταια 800 κατι χρονια ειχε εξαφανιστει. Τωρα εχει ξυπνησει και προσπαθει να προσαρμοστει στο καινουριο περιβαλλον και την τεχνολογια προκαλωντας πολλες φορες τραγελαφικες καταστασεις. Οι ανθρωποι εχουν κανει φανταστικη προοδο και εχουν φτασει σε σημειο να φτιαχνουν μεταλλαγμενους ανθρωπους με super δυναμεις για να αποκτησουν δυναμη και εξουσια. Εντελως τυχαια ο Rai συναντα εναν παλιο και πιστο του υπηρετη (δεν ξερουμε ακομα αν ειναι βαμπιρ ή οχι), τον Frankenstein (αρκετα ισχυρος και αυτος). Ο Rai φοιτει στο σχολειο που διευθυνει ο Frankeinstein και αποκτα αρκετους φιλους. Ολοι μαζι μπλεκονται σε επικινδυνες καταστασεις με πολυ δυνατους εχθρους και στην πορεια καποιοι απο τους "κακους" αυτους αλλαζουν τροπο σκεψης και γινονται φιλοι με τον Rai και την παρεα του.

http://comic.naver.com/webtoon/list.nhn?titleId=25455

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,796 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 10:31, 30-01-11:

Επισκεφθηκα προσφατα το Βελγιο και ειχα την ευκαιρια να δω απο κοντα το μουσειο κομιξ στις Βρυξελλες. Έπαθα την πλάκα μου με το ποσα κομιξ εχουν δημιουργησει οι Βελγοι, ακομα και αυτα που ειχα για Γαλλικα ειναι απο εκει. Οποιος βρεθει Βρυξελλες αξιζει η επισκεψη: Tin tin, Lucky Luke, στρουμφάκια, Σπιρου φαντάζιο και πολλάααααααααααα άλλα. Επισης μην παραλειψετε το πωλητήριο, εχει τρομερα μικροδωρακια και για οποιον ξερει Γαλλικα ή Ολλανδικα μια πολύ μεγαλη συλλογη με κομιξ.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 11:28, 30-01-11:

Τώρα που είπες για γαλλικά κόμικς, είναι τόσοι πολλοί τίτλοι, από Γαλλία και Βέλγιο (ίσως οι πιο γνωστοί παγκοσμίως) κι όμως, στην Ελλάδα είναι αδύνατο να βρεθούν σε πρωτότυπο, ακόμα και εξειδικευμένα βιβλιοπωλεία στην Αθήνα (solaris) περιορίζονται στα αγγλόφωνα, είναι τόσο κρίμα...

(εντάξει καταλαβαίνω ότι η αγορά δεν είναι τόσο μεγάλη, αλλά να μην πω τον πόνο μου???)

Κάποια στιγμή θα ανεβάσω (όπως μπορώ), Λεονάρντο, όοοοοχι τον γνωστό, τον άλλο αυτόν εδώ τον απίστευτα τρελό εφευρέτη που ζει στο Μεσαίωνα που εφευρίσκει πράγματα που ξαναβρήκαμε αιώνες αργότερα με τη βοήθεια του αιώνιου θύματος-βοηθού-μαθητή του Basile, ενός γάτου κι ενός ποντικού που σχολιάζουν τα τεκταινόμενα.
μια πρώτη ιδέα της επινόησης του υπνωτισμού και του ροκ-εντ-ρολ, εδώ

(από τη μεταφορά του κόμικ σε παιδικό τηλεοπτικό πρόγραμμα)

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 12:54, 30-01-11:

..και βέβαια, (αφού ξεκίνησα)

ο Gaston Lagaffe, επί το ελληνικότερον και κυριολεκτικότερον, Γκαστόν ο Γκάφας

Υπάλληλος απροσδιορίστου ειδικότητος στην έκδοση περιοδικού, εφευρετικός και επινοητικός σε όλα εκτός από τη δουλειά του, η οποία συνήθως είναι η ταξινόμηση και εσωτερική διανομή του ταχυδρομείου.

Ο προϊστάμενος του αλλά και ο εκδότης του περιοδικού βρίσκονται αντιμέτωποι με εξωφρενικές εφευρέσεις και καταστάσεις μέσα στο γραφείο τις οποίες ο Gaston θεωρεί απόλυτα φυσιολογικές όπως και το να στεγάζει ένα σωρό περιστέρια, γατιά, ποντίκια και ψάρια στο γραφείο του (και φιλόζωος)

Βέλγος κι αυτός, έτοιμος για όλα αλλά κυρίως για έναν υπνάκο στο γραφείο...

ή για να ακούσει οπωσδήποτε τον ποδοσφαιρικό αγώνα από το ραδιόφωνο όπως εδώ...

http://en.wikipedia.org/wiki/Gaston_(comics)

Παράθεση

Loth

Δραστήριο Μέλος

H Loth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H Loth έγραψε στις 14:18, 30-01-11:

2 από τα αγαπημένα μου στo στυλ Noblesse της Sacura έιναι:
1.Annarasumanara http://www.mangafox.com/manga/annarasumanara/
2.cheese in the trap http://www.mangafox.com/manga/cheese_in_the_trap/

λατρεύω τα μανγκα ! έχουν τεράστια ποικιλία.Σε κάνουν να γελάς, να σκέφτεσαι, πολλά περνάνε μυνήματα ,είναι πονυρά, γλυκά, τρομακρικά, μύστήρια... διάλεξε και πάρε!

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 14:36, 30-01-11:

(...)
λατρεύω τα μανγκα ! έχουν τεράστια ποικιλία.Σε κάνουν να γελάς, να σκέφτεσαι, πολλά περνάνε μυνήματα ,είναι πονυρά, γλυκά, τρομακρικά, μύστήρια... διάλεξε και πάρε!

Κι έχουν και μια διαφορετική αισθητική, αν και η εμπειρία μου είναι ελάχιστη στο θέμα, βρίσκω ότι με την πρώτη ματιά βγαίνει ένα μυστήριο, μια μαγεία, κάτι που σε ταξιδεύει εύκολα σε άλλο διαφορετικό κόσμο στον οποίο λίγα κοινά βρίσκεις με τον πραγματικό νομίζω...

Παράθεση

Loth

Δραστήριο Μέλος

H Loth έγραψε στις 14:48, 30-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge

Κι έχουν και μια διαφορετική αισθητική, αν και η εμπειρία μου είναι ελάχιστη στο θέμα, βρίσκω ότι με την πρώτη ματιά βγαίνει ένα μυστήριο, μια μαγεία, κάτι που σε ταξιδεύει εύκολα σε άλλο διαφορετικό κόσμο στον οποίο λίγα κοινά βρίσκεις με τον πραγματικό νομίζω...
όχι απαραίτητα , υπάρχουν πολλά μάνγα τα οποία έιναι μέσα απο την ζωή, και αρκετά αληθοφανή.Μιλάνε για τουσ δεσμούς φιλίας, αγάπης ή για τισ δυσκολίες της ζωής όπως η φτώχεια, η κακοποιήσηση. το Annasumanara που διαβάζω έχει φαντασία αλλά η πρωταγωνίτρια είναι μια κοπέλα που παέι σχολείο, χωρίς γονεις, προσπαθώντας να τα βγάλει πέρα μαζί με την μικρή της αδερφήΕχει φαντασία και γεγονότα που δεν συμβαίνουν συνήθως έτσι υπό αυτες τις περιπτώσεις αλλά οι σκεψεις της και η κατάσταση της έιναι στον πραγματικό κόσμο.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:41, 30-01-11:

ακομα και το manga naruto, που ειναι shounen, εχει πολλα στοιχεια μεσα για την φιλια, την μοναξια, ισως και τον ρατσισμο, αφου κανεις δεν τον πλησιαζε οταν ηταν μικρος.

Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

H pop corn έγραψε στις 13:21, 13-03-11:

Αρκά διαβάζει κανείς;; Χαμηλές Πτήσεις, Καλό λύκο, ..κλπ;;;
Ο άνθρωπος είναι καταπληκτικός αλλά δεν έχω βρει καμία πληροφορία γι' αυτόν. Μια συνέντευξη, ποιος είναι, κλπ.
Αν κάποιος γνωρίζει κάτι, ας το μοιραστεί μαζί μας...

Παράθεση

elise.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη elise.
H elise. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H elise. έγραψε στις 22:35, 13-09-11:

22,22 ισοβίτης, 22,22 καστράτο και 22,22 λουκρητία... άβυσσος η ψυχή μου
Αγαπημένα κόμιξ : ALTAN (τρισμέγιστος), Jean Marc-Reiser (μεγάλο ρεμάλι, ζανίν) και Quino !

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 23:33, 13-09-11:

ο κουτοπόνηρος titeuf διάσημο comic στη Γαλλία.....

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 9 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 11:56, 09-10-11:

simon's cat

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 12:02, 09-10-11:

Που το θυμήθηκες;;;;; Ωραίο ναι.....!!!

Παράθεση

_Morticia_

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _Morticia_
H _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,245 μηνύματα.

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε στις 09:55, 16-07-12:

Πέρα από τους εμβληματικούς πλέον σχεδιαστές λχ. Don Hugo Rosa και Goscinny, το intenet μας επιτρέπει να "ψαρεύουμε" συχνά πυκνά και δουλειές επίδοξων σχεδιαστών που ενίοτε περιορίζονται σε fanzines ή παρουσιάζουν το έργο τους αποκλειστικά μέσω blog.deviantart και tumblr.

Είναι πολλοί και ενδιαφέροντες οπότε ας φτιάξουμε το δικό μας κατάλογο.

Ξεκινώ με το newest entry στη δική μου λίστα.

Ο Ιταλός Denis Medri

Rockabilly Batman

AVENGERS Fantasy Re-design

Grave Sight

Για να δούμε τι ψάρια πιάνουμε.....

Σημείωση:
Το παρόν μήνυμα προέρχεται από το συγχωνευμένο θέμα "Άσημοι και μη σχεδιαστές κόμικ"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 21-07-12 στις 23:48. Αιτία: προσθήκη σημείωσης λόγω συνένωσης Θεμάτων
Παράθεση

_Morticia_

Επιφανές Μέλος

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε στις 15:58, 30-07-12:

Don't let the topic die.

Sean Anderson

Σαφέστατα λάτρης του super hero material της Marvel.

Έργα του θα βρείτε εδώ: http://skyscraper48.deviantart.com/

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 22:31, 31-07-12:

Ο Scott McCloud στο βιβλίο του «Understanding Comics» (McCloud 1994) περιγράφει τα κόμικς ως το αγγείο που μπορεί να διατηρήσει οποιοδήποτε αριθμό ιδεών και εικόνων. Με μια ευρύτερη οπτική, πρέπει να θεωρήσουμε αυτό το αγγείο ως ένα μέσο επικοινωνίας το οποίο από κάθε άποψη αποτελεί μια μοναδική μορφή ανάγνωσης.

πηγή

Παράθεση

_Morticia_

Επιφανές Μέλος

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε στις 09:47, 16-09-12:

Από το μακρινό Los Angeles...

Julian Callos

Από το blog του καλλιτέχνη:

Παράθεση

morphine

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη morphine
H morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 265 μηνύματα.

H morphine έγραψε στις 01:42, 17-09-12:

Dawn

Παράθεση

μαριώ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη μαριώ
H μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.

H μαριώ έγραψε στις 03:07, 17-09-12:

Η μητερα μου με τον αδερφο της στην εφηβεια τους εκαναν μια συλλογη απο "μικυ μαους" κυριως, και αρκετα "κλασσικα" "ποπαυ" "σεραφινο" και ενα τευχος απο τους "μικρους εξερευνητες". Σημερα με τον αδερφο μου συνεχιζουμε την παραδοση με "μικυ μαους" "κομιξ" "μικυ μυστηριο" "ντοναλντ" και "κλασσικα". Βεβαια χωρις απολυτη συνεπεια... μεγαλη αγαπη οι κοσμοι της Λιμνουπολης και του Μικυ Σιτυ. Πιο πολυ τα καλοκαιρια ηταν υπεροχη παρεα. Ατελειωτες ωρες αναγνωσης ακομα και μετα τις δεκαδες επαναληψεις, και παντα μολις τελειωνει το ενα κομιξ το χερι παει στο επομενο. Αυτους τους χαρακτηρες διαβαζοντας τοσες ιστοριες και εχοντας δει τοσες διαφορετικες οπτικες γωνιες τους εχω αγαπησει και τους ξερω καλυτερα και απο την τσεπη μου που λενε. Ειδικα το "κομιξ" δινει σημασια και στους δημιουργους και μαθαινεις τα βιωματα τους και το υφος τους.

Παράθεση

Theoritikos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Theoritikos
Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 234 μηνύματα.

O Theoritikos έγραψε στις 23:25, 08-03-13:

ξέρετε που μπορω να βρω παλιά τευχη της σειράς κλασσικά ? υπαρχει καποιο βιβλιοπωλείο στην αθηνα που να τα πουλάει σε καλές τιμές? ή κανένα περίπτερο που να εχει αρκετά τεύχη ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ταινίες βασισμένες σε κόμικς - Από Dark_kronos
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θέατρο, σινεμά & τηλεόραση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-09-13 στις 16:02.
    • Sci-Fi -- Fantasy -- Comics - Από Isiliel
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θέατρο, σινεμά & τηλεόραση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-02-11 στις 13:21.
    • DC Comics - Από Daskalenko7
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εξωσχολικές Δραστηριότητες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-11-09 στις 18:21.
    • Κουβέντα για τα κόμικς - Από kazmir84
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Λογοτεχνία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-03-07 στις 22:13.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους