Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,078 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,666 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πρώτη επαφή με το γυμνό κορμί

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:54, 03-06-07:

Συμφωνώ απόλυτα μπερδεμένε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:37, 03-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
π.χ. Με ποιά λογική το ανδρικό στήθος μπορεί να φαίνεται δημόσια στις παραλίες ενώ το γυναικείο όχι; Μήπως είναι θέμα μεγέθους; Μήπως τελικά είναι καθαρή Γεωμετρία; Μήπως έχει πάρει διαστάσεις τυπολατρίας;
Αυτά που κρύβονται στις μέρες μας, είναι τα γενετήσια όργανα μας
Αυτά τα οποία συντελούν στην αναπαραγωγή μας και την τροφή μας
Το γυναικείο στήθος είναι η τροφή και τίποτα περισσότερο
Τα ανδρικά και τα γυναικεία γεννητικά όργανα είναι η αναπαραγωγή μας

Όλα αυτά λοιπόν, "κρύβονται" χρόνια τώρα όχι από ντροπή και ταμπού αλλά για να προστατευτούν.
Το ότι οι άνδρες έχουν θηλές είναι απλά κάτι σαν "λάθος" της φύσης αφού δεν χρειάζονται πουθενά
Εχουν μόνο και μόνο γιατί το έμβρυο όταν ξεκινάει τη ζωή του έχει και τα δύο φύλλα, μέχρι να εξελιχθεί στο αν θα είναι θηλυκό ή αρσενικό

άρα... για να καταλήξω και κάπου, κατά την ταπεινή μου άποψη, ούτε θέμα μεγέθους είναι, ούτε θέμα γεωμετρίας ούτε τυπολατρίας....

αλλά θέμα ενστικτώδους προστασίας των συγκεκριμένων σημείων

(είναι ένα μεγάλο off topic αυτό βέβαια αλλά αδυνατούσα να μην το σχολιάσω )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tirogaridaki_23

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tirogaridaki_23
H tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α . Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H tirogaridaki_23 έγραψε στις 16:42, 03-06-07:

Με ποιά λογική το ανδρικό στήθος μπορεί να φαίνεται δημόσια στις παραλίες ενώ το γυναικείο όχι;
Ίσως επειδή οι γυναίκες δεν ενθουσιάζονται και τόσο αν δούν ένα αντρικό σώμα όσο οι άντρες που ερεθίζονται οπτικά. Ίσως επίσης επειδή έχει συνδεθεί με την απόλαυση στον έρωτα που δίνει στον άντρα; Ξέρω γω, λέω τώρα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Poniro Ksotikouli (Allstar)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Poniro Ksotikouli
Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O Poniro Ksotikouli έγραψε στις 17:09, 03-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή

Όλα αυτά λοιπόν, "κρύβονται" χρόνια τώρα όχι από ντροπή και ταμπού αλλά για να προστατευτούν.
Το ότι οι άνδρες έχουν θηλές είναι απλά κάτι σαν "λάθος" της φύσης αφού δεν χρειάζονται πουθενά
Εχουν μόνο και μόνο γιατί το έμβρυο όταν ξεκινάει τη ζωή του έχει και τα δύο φύλλα, μέχρι να εξελιχθεί στο αν θα είναι θηλυκό ή αρσενικό

άρα... για να καταλήξω και κάπου, κατά την ταπεινή μου άποψη, ούτε θέμα μεγέθους είναι, ούτε θέμα γεωμετρίας ούτε τυπολατρίας....

Τότε γιατί δεν φοράμε όλοι καπέλα και γυαλιά για να προστατέψουμε και άλλα πράγματα?

Ίσως σε κάποιο βαθμό να έπαιξε και αυτό που λες τον ρόλο του, αλλά δεν νομίζω πως είναι "θέμα ενστικτώδους προστασίας", αφού παρουσιάζεται ως τάση μόνο σε συγκεκριμένες κοινωνίες.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ (...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου...)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
Ο ...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε στις 00:11, 04-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή

Σόρυ, αλλά δεν μπορώ να μην παραδεχτώ πως, κατά βάσιν, είναι θέμα συνήθειας. Έχουμε μάθει από μικρά παιδιά να επικρίνουμε (ενσυνείδητα ή όχι) συγκεκριμένες καταστάσεις. Υπάρχουν για παράδειγμα φυλές που ζουν γυμνές. Δεν νομίζω πως "πονηρεύονται" όλη την ώρα. Επίσης, τί είδους "προστασία" προσφέρουν "ενδυμασίες" τύπου τάγκα κλπ; Τα ανδρικά οπίσθια συντελούν στην αναπαραγωγή; Τότε γιατί γίνεται τζέρτζελο για πάρτι τους; Ενδεχομένως να χρήζει το θέμα συζήτησης, απλά συχνά "ψειρίζουμε" τα ανούσια και ανεχόμαστε κοινωνικά εγκλήματα (εντός ή εκτός εισαγωγικών). Σε κάθε περίπτωση, λίγη κουβέντα με παρέα που "ψάχνεται" δεν πάει χαμένη..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 13:51, 04-06-07:

Μπερδεμενε ευγε... Ακριβως ετσι ειναι. Σπευδουμε να κατακρινουμε καποιον που ειναι κανεις γυμνος σε μια παραλια, αλλα δεν ιδρωνει ο κωλος μας για τα εγκληματα που γινονται γυρω μας...

Παιδια, εγω πιστευω οτι εκει βρισκεται ο λογος υπαρξης των περισσοτερων ταμπου σημερα. Ειναι κληρονομημενα απο παλαιοτερες εποχες που αυτοι που τρωγανε με χρυσα κουταλια λεγανε στους ανθρωπους (μεσω της θρησκειας) οτι αυτη η ζωη ειναι προσωρινη και τους αγχωναν με το να αγωνιζονται για να ειναι στο "δρομο του Θεου". Τους εβαλαν και μπαμπουλες (σατανας) για να ζουν μεσα στον υπερφυσικο φοβο. Μεσα σε ολα αυτα γεννηθηκαν και τα περισσοτερα ταμπου που υπαρχουν μεχρι και σημερα. Οπως το ταμπου του γυμνου σωματος. Η μια γενια τα μεταφερει στην επομενη. Και παει λεγοντας... Αληθεια, γιατι να μην ειμαστε εμεις αυτοι που θα σπασουν την αλυσιδα?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nosaltres : 04-06-07 στις 13:51. Αιτία: ορθογραφικη πατατα
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 14:03, 04-06-07:

Εγω παλι (συγγνωμη κιολας) δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε καθε συζητηση πεταμε παντα την ατακα:
"Γιατι αυτο,ενω γυρω μας γινονται εγληματα?"
"Γιατι το αλλο, ενω γυρω μας γινονται εγκληματα"
Οχι τιποτα αλλο αλλα εχει καταντησει καραμελα και χανει το νοημα του.Αφου τα εγκληματα κτλ κτλ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ δεν ειναι καπως να το προσαπτουμε σε καθε συζητηση?
Αλλιως τις κλεινουμε ολες και μιλαμε μονο για αυτα.
(Απο εσενα nosaltres πηρα την αφορμη.Γενικα ομως το ακουω παντου ακαι παντα αυτο)

Kαι οσο για τον αντρικο κ@λο παιζει φυσικα σημαντικο ρολο ΚΑΙ στο γυναικειο φυλο μιας κι ενας γυμνασμενος ανρικος ποπος δειχνει στην γυναικα οτι αυτο το αρσενικο ειναι "καλυτερος" στα ερωτικα του καθηκοντα μιας και ο γυμνασμενος ποπος (λεκανη) δειχνει οτι εχει καλυτερη "κινηση".

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 14:09, 04-06-07:

1) Καταλαβαινω τι θελεις να πεις Μαριε, και δεν εχεις και αδικο, αλλα αν διαβασεις και σκεφτεις λιγο τι εννοω με αυτα που λεω θα καταλαβεις κι εσυ τι θελω να πω. Εγραψα απο που προερχονται κατα την γνωμη μου τα ταμπου. Προερχονται απο αυτους που σε καποιες πολυ παλιες εποχες ηθελαν να κανουν τους ανθρωπους να ασχολουνται με ενα σωρο ανουσια πραγματα και να μην τους μενει καθολου μυαλο και χρονος να ασχοληθουν με αυτους που τους κανανε τη ζωη δυσκολη. Και αυτο συνεχιζεται μεχρι τις μερες μας.

2) Ωραια, λοιπον οποτε οτι ειναι ερεθιστικο, ας το κρυβουμε. Τζιζ... δεν κανει!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 14:17, 04-06-07:

Καταλαβα τι θες να πεις βρε συ.
Απλως γενικα το γραφω γιατι προσωπικα και μονο καπου οταν το διαβαζω αυτο στην αρχη μιας κουβεντας ή ενος ποστ, μετα μου μαμαιε την ψυχολογια.
Με ξενερωνει βρε παιδι μου και λεω "Αιντε παλι!"

Το δευτερο δεν καταλαβες.Δεν το ειπα για αυτο που λες.
απλως εγραψα οτι ενας ωραιος ποπος δεν ειναι ερωτικο χαρακτηριστικο ΜΟΝΟ των γυναικων.
Και για τους αντρες ισχυει και ηταν απαντηση στον Μπερδεμενο που ρωταει αν συντελουν στην αναπαραγωγη.
Η απαντηση ειναι οτι οχι αμεσα αλλα εμμεσα και αν οχι τοσο στην αναπαραγωγη,τοτε στην ερωτικη πραξη και την ποιοτητα αυτης.(Ειναι μια απο τις παραμετρους,οχι η βασικοτερη.)

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

O Nosaltres έγραψε στις 14:22, 04-06-07:

1) Σου ειπα οτι σε αυτο δεν εχεις αδικο. Αλλα συμφωνα με αυτο που ηθελα να πω, επρεπε να το πω γιατι στην περιπτωση αυτη οχι μονο ισχυει, αλλα ειναι και ολη η ουσια. Ειναι ο λογος που υπαρχουν τα ταμπου.

2) Ναι το καταλαβα. Η ειρωνια δεν πηγαινε εσενα. Επρεπε να το εκφρασω καλυτερα γιατι ηταν παρεξηγησιμο, λαθος μου.

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 14:29, 04-06-07:

Νομίζω τη μητέρα μου, αλλά πρέπει να έχω δει και τον πατέρα μου και τον αδερφό μου. (παλιά με τον αδερφό μου, κάναμε τσίσα μαζί για πλάκα - μικρή πάλι έτσι; )Όλα αυτά όμως όταν ήμουν μικρή...

Είχα κολλήσει όμως όταν ήμουν διακοπές σε ένα σπίτι μιας φίλης της μητέρας μου και η κόρη της (λίγο μεγαλύτερή μου) ενώ μόλις είχε τελειώσει το μπάνιο, μου λέει σε κάποια φάση "έλα μέσα", μπαίνω κι εγώ στο δωμάτιο και τη βλέπω ολοτσίτσιδη... Εκεί ντράπηκα και έφυγα αμέσως. Και αυτό όμως όταν ήμουν 10 χρονών...

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 14:30, 04-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Nosaltres
1) Σου ειπα οτι σε αυτο δεν εχεις αδικο. Αλλα συμφωνα με αυτο που ηθελα να πω, επρεπε να το πω γιατι στην περιπτωση αυτη οχι μονο ισχυει, αλλα ειναι και ολη η ουσια. Ειναι ο λογος που υπαρχουν τα ταμπου.
Κατσε γιατι μπερδευτηκα...Μιλας γι ολο σου το κειμενο με εκκλησιες και τα λοιπα ετσι?
Εγω αναφερθηκα μονο σε αυτη την προταση για τα εγκληματα και οχι στο υπολοιπο.
Αλλα τωρα καταλαβα πως το εννοεις οτι συνδιαζεται με το παρακατω οποτε σε τωρα καταλαβαινω ακριβως.

2) Ναι το καταλαβα. Η ειρωνια δεν πηγαινε εσενα. Επρεπε να το εκφρασω καλυτερα γιατι ηταν παρεξηγησιμο, λαθος μου.
Μπα οχι βρε!Καθολου παρεξηγησιμο.
Τουλαχιστον εγω δεν το πηρα σαν ειρωνικο.Καλυτερα κιολας να σου πω την αληθεια, γιατι ξεχασα να πω σε ποιον αναφερομουν και τι ηθελα ακριβως να πω.

Παράθεση

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BrokenHeart
Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 184 μηνύματα.

O BrokenHeart έγραψε στις 08:11, 26-10-07:

Εγώ ποτέ μου δεν έχω έρθει σε φυσική επαφή με γυμνό σώμα, εκτός από το δικό μου. Γενικά όμως, δεν έχω πρόβλημα να με δουν ημίγυμνο φίλοι και φίλες. Εξάλλου, πήγαινα βόλει για 4 χρόνια και είχαμε αγώνες σχεδόν κάθε Σαβ/κο, οπότε, έχω συνηθίσει. Θυμάμαι, προσπαθούσαμε να μπουμε κρυφα στα αποδυτήρια των κοριτσιών (ή τουλάχιστω να δούμε). Ποτέ δε τα καταφέραμε. Επίσης, μια φορά μιας έπιασε η προπονήτρια και μας τιμώρησε

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 00:59, 25-06-08:

Θεματάκι αναβίωσε! Τσι-κι-τιγκλον!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 14:16, 25-06-08:

μου λέει σε κάποια φάση "έλα μέσα", μπαίνω κι εγώ στο δωμάτιο και τη βλέπω ολοτσίτσιδη... Εκεί ντράπηκα και έφυγα αμέσως. Και αυτό όμως όταν ήμουν 10 χρονών...

Αυτό με το 10 χρονών μας χάλασε τελείως τη σκηνή.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 17:55, 31-08-08:

Εγω δεν είδα ποτε ολογυμνο κανενα μελος της οικογενειας:Μαμα.μπαμπας ,αδελφη...Και γυμνο με βλεπει στο μπανιο μονο η μανα μου(μεχρι και το τελος της εφηβειας με έπλενε η μανα μου-ή τουλαχιστον με βοηθαγε να πλυνω την πλατη μου.-..στο μπανιο...(γιατι εγω δεν είχα καλες σχεσεις με το μπανιο απο μικρος-με το ζορι με έπειθε-τραβαγε....Τωρα πια πλενομαι τελειως μονος μου,και με δικια μου βουληση.Ε..ενηλικιωθηκα.................

Α,και μια ασχετη απορια:Michelle τι ζωδιο είσαι?Αν θες μου απαντας βεβαια.....

Παράθεση

Katerina Kechaya

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Katerina Kechaya
H Katerina Kechaya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H Katerina Kechaya έγραψε στις 03:43, 22-02-09:

...ο μπαμπάς κανά δυο φορές που τον έπιασα στα πράσα (όσο αυτός έπιανε τα δικά του - για τουαλέτα μιλάω πάντα προς Θεού) ντροπιάστηκε και το καταλάβα. Μια αμηχανία και λίγα δεύτερα σιωπής. Η μαμά ήταν και είναι ακόμη πολύ πιο άνετη με το ζήτημα. Δεν κυκλοφορόυσε γυμνή στους διαδρόμους, αλλά αν τύχαινε να τρυπώσω στο δωμάτιο κάποια στιγμή, δεν αντιδρούσε καθόλου. Άλλωστε ήμουν και λίγο καλομαθήμενο και αν θυμάμαι καλά πρέπει να με έλουζε μέχρι τα 12..

Αυτό στο οποίο έχω καταλήξει μεγαλώνοντας είναι πως όσο πιο εξοικειωμένος είσαι εσύ με το σώμα σου, τοσο αρμονικότερα ζεις και τόσο λιγότερες ανασφάλειες αποκτάς. Συνεπώς σκοπεύω όταν γίνω μητέρα, να μεταφέρω στα παιδιά μου πως η γύμνια διόλου κατακριτέα είναι.

Υ.Γ. Και με τους γυμνιστές εξαιρετικά τα πάω!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 09:25, 22-02-09:

οι ανθρωποι δεν φορουσαν παντα ρουχα.

τεσπα η "επισιμη" θεση ειναι οτι αν οιγονεις ειναι ανετοι με το να ειναι γυμνοι (δηλαδη το να ειναι γυμνοι μπροστα σε αλλους και δη στο παιδι τους χωρις να νοιωθουν ντροπη η αμηχανια) δεν υπαρχει προβλημα να ειναι ειναι γυμνοι μπροστα στα παιδια τους. Ανν νοιωθουν αμηχανια καλο ειναι να μην το πολυπιεζουν γιατι θα την μεταφερουν στο παιδι πραγμα οχι πολυ καλο.

σε καθε περιπτοση ο γονιος ειναι το πρωτο γυμνο σωμα με το οποιο θα ερθει σε επαφη το παιδι και οι επακολουθες ερωτησεις ειναι προφανως κατι καλο και θα πρεπει να απαντηθουν με ειληκρινια.

αδελφια κτλ συνηθως δεν εχουν προβλημα να ειναι γυμνα μεταξυ τους μεχρι που καποια στιγμη στην προεφηβικη ηλικια εχουν μια εγγενη ταση ντροπης την οποια ολοι πρεπει να σεβονται

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 12:14, 22-02-09:

Όταν ήμουν μικρό (5 ετών και κάτω) που δεν είχε γεννηθεί ο αδερφός μου, όταν ήμουν στο σπίτι με τη μαμά παίζαμε επιτραπέζια, βλέπαμε χαζομάρες στην τηλεόραση κτλ. Και θυμάμαι ότι μου φαινόταν τελείως φυσιολογικό που την έβλεπα χωρίς ρούχα να μπαίνει στο μπάνιο να πλυθεί και καμια φορά κάναμε και μαζί μπάνιο. Μετά, με τις σχεδόν συνομήλικες ξαδέρφες αλλάζαμε μαζί στο δωμάτιο μέχρι και τα 17 μας. Ούτε γελάκια ούτε χαζομαρίτσες, άλλωστε είμαστε σαν αδερφές. Οπότε πρώτη επαφή με το γυναικείο ενήλικο κορμί ήταν με τη μαμά και με το κοριτσίστικο κορμί, με τις ξαδέρφες μου. Το ανδρικό γυμνό (εξαιρείται ο μικρός ανόητος αδερφός που κατέβαζε το μαγιό του και έκλαιγε στις παραλίες και εγώ γελούσα) ήρθε όταν ήμουν 18. Έτσι, δεν κοιτάω περίεργα όταν αλλάζω μαζί με φίλες, δεν με ενοχλεί που υπάρχουν παραλίες γυμνιστών και ίσως και να πήγαινα. Το γυμνο σώμα από μόνο του δεν με ερεθίζει και δεν μου προκαλεί αποστροφή.

Παράθεση

aggi92 (Angeliiiiiique ^^)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aggi92
H Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H aggi92 χωρίς καμία υποψία σκέψης έγραψε στις 12:45, 11-11-10:

εγώ ούτε καν θυμάμαι...τον μπαμπά m πρέπει να είχα "ψιλοδει" όμως μια φορα κατά τύχη και κατά λάθος χαχαχα ξέρεις έμπαινα στη τουαλέτα ανάγωγο όπως ήμουν Πολύ μικρή αυτό... Τώρα την μαμά μου πάλι με τον ίδιο τρόπο πρέπει να έγινε χαχαχα Δεν το συνήθιζα να κάνω ντού στις τουαλέτες έτυχε χαχαχα Είχα δει τον αδελφό μου αλλα πολύ μικρούλη και δεν θυμάμαι τίποτα οποτε μάλλον δεν πιάνεται (μας είχαν κάνει μαζί μπάνιο) αλλα καθαρά καθαρά νομίζω ήταν με μια φίλη μου στις διακοπές στα μμμμ 10? Δεν θυμάμαι κάπου εκεί! Γενικά δεν έχω κάποιο θέμα με την γύμνια αλλα δεν θα μου άρεσε πχ να κυκλοφορούν γυμνοί οι γονείς μου στο σπίτι και ούτε θα το έκανα στο παιδί μου... Πρέπει νομίζωνα υπάρχει ένα μέτρο. Ναι στην εξοικείωση του παιδιού με το σώμα του , να νιώθει δηλαδή άνετα αλλα μη ο παρακάνουμε νομίζω. Πρέπει ο καθένας να έχει το χώρο του και τα δικά του προσωπικά δεδομένα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 11-11-10 στις 13:20. Αιτία: Greeklish
Παράθεση

DriveIn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DriveIn
Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O DriveIn έγραψε στις 09:41, 24-02-11:

Ήταν όταν με φίλους αγοράζαμε τα πρώτα ερωτικά περιοδικά από τον παλιατζή τής γειτονιάς...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 13:13, 24-02-11:

....απο μικρο παιδι ....στην οικογενεια μου δεν ειχαμε ποτε αναστολες για την εννοια και τη θεα του γυμνου σωματος....ηταν κατι φυσιολογικο....και ποτε δεν αισθανθηκα καποια αναστολη ουτε σαν παιδι...ουτε σαν εφηβη ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φώτης09

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φώτης09
Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υδραυλικός . Έχει γράψει 1,007 μηνύματα.

O Φώτης09 Πφφ έγραψε στις 23:04, 18-04-11:

καλε οχιιιιιι τι το καναμε ?american bar? γτ να δω τη μαμα και τον μπαμπα μου γυμνους?

Παράθεση

The Unknown

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη The Unknown
Ο The Unknown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O The Unknown .... έγραψε στις 02:28, 30-10-11:

Ποιό ηταν το πρώτο άτομο που είδα γυμνο δεν θυμαμαι να σας πω την αλήθεια, αλλά μικρός έκανα μπάνιο μαζί με την αδερφή μου (αρα μαλλον αυτη είχα δει). Θυμαμαι πάντως όταν ημουν μικρός ντρεπόμουν να με δει καποιος γυμνό. Τώρα πια (σαν φοιτητης) μπορώ να πω έχω γίνει πιο χαλαρός στο θέμα, για παράδειγμα με έχει δει η αδερφι μου να κάνω μπάνιο (σαστισε λίγο αλλά οκ) . Επίσης καποια στιγμη στην πολη που σπουδαζω ειχε έρθει η αδερφή μου με μια ξαδέρφη μας στο σπίτι και δεν το κατάλαβα και με ειδαν γθμνο οταν βγήκα απο το μπάνιο .Και εγώ είχα δει μια φίλη μου γυμνη καθως έβγαινε απο το μπάνιο (μου αρεσε κιολλας :Ρ). Εκεινη την στιγμη παγώνεις λίγο αλλα δεν νομιζω πως είναι κάτι το τραγικο , κατα την γνώμη μου δεν πρέπει να νιώθεις άσχημα με το να σε δει κάποιος γυμνό/ή

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Unknown : 30-10-11 στις 12:32.
Παράθεση

kate! =]

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kate! =]
H kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H kate! =] έγραψε στις 20:08, 02-11-11:

πρωτη φορα ειδα την μαμα μου και μεχρι καποια ηλικια(μικρη)εβλεπα οποτε τυχαινε τον αδελφο μου...αλλη επαφη που ειχα με το γυμνο ειναι με της φιλες μου δεν εχω προβλημα να αλλαξω ενω ειμαστε στο ιδιο δωματιο , με το αγορι μου που ηταν η πρωτη φορα που με εβλεπε καποιος χωρις καθολου ρουχα και πηγαινα να πεθανω απο ντροπη!!και φετος εκανα μπανιο στην θαλασσα με εσωρουχα με την παρεα αλλα δεν ειχα καποιο προβλημα υπο την εννοια τι να με βλεπουν με μαγιο τι με εσωρουχα ενα και το αυτο(οταν φορας κανονικο εσωρουχο)...

Παράθεση

Sofaki Loony

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sofaki Loony
H Sofaki Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 113 μηνύματα.

H Sofaki Loony έγραψε στις 17:36, 11-11-11:

πρωτη φορα που θυμαμαι να ειδα γυμνο ανθρωπο ήταν τον αδερφό μου γύρω στα 7.. παγωσα λιγο στην αρχή αλλα ντάξει το ξεπέρασα

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:37, 11-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Sofaki Loony
πρωτη φορα που θυμαμαι να ειδα γυμνο ανθρωπο ήταν τον αδερφό μου γύρω στα 7.. παγωσα λιγο στην αρχή αλλα ντάξει το ξεπέρασα
παιδικά τραύματα

Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IreneGr
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H IreneGr έγραψε στις 00:16, 12-11-11:

Έκανα με την αδερφούλα μου μπάνιο μικρή,με την ξαδέρφη μου αργότερα, γενικά αθώα παιδικά χρόνια Το πρώτο αγόρι όμως που είδα γυμνό ήταν ο αδερφός μου όταν ήταν μωρό... Μετά τίποτα

Παράθεση

elise.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη elise.
H elise. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H elise. έγραψε στις 21:10, 17-11-11:

Ποιό ήταν το πρώτο γυμνό κορμί που είδατε πέρα από το δικό σας?
Νομίζω της μητέρας μου πρωτα.
εχω δει γυμνους τους γονεις μου και την αδερφη μου, δεν ειχαμε ποτε τετοιο θεμα στο σπιτι.

Πως αντιμετωπίζεται το γυμνό κορμί στο οικογενειακό περιβάλλον?
χωρις taboo, με αποδοχη της ελευθεριας του.
δεν εννοω φυσικα οτι ολοι κυκλοφορουμε ολογυμνοι μες στο σπιτι σα hippies, αλλα οτι δεν εχουμε tabοο με το γυμνο σωμα.

Πρέπει τα παιδιά να βλέπουν τους γονείς τους γυμνούς?
δεν πρεπει τιποτα, αλλα νομιζω οτι ως ενα σημειο δε θα ηταν καθολου κακο τα παιδια να εξοικειωνονται εξ αρχης με τη φυσικη εικονα των γονιων τους.

Από ψυχολόγο έχω ακούσει πως σε κάποια ηλικία τα αγόρια που βλέπουν γυμνούς τους πατεράδες τους, μπορεί να αισθανθούν μειωνεκτικά λόγω μεγέθους. Ποια είναι η γνώμη σας?
σ αυτο δεν μπορω να απαντησω με σιγουρια. φανταζομαι οτι διαφορετικα θα επιδρουσε μια πιθανη συγκριση "μεγεθων" στην ψυχοσυνθεση του καθενος.
παντως στην πορεια της ζωης του παιδιου οταν αρχισει να αντιλαμβανεται λιγο περισσοτερο τα πραγματα και αρχισει να ενημερωνεται σχετικα με σωματικα η σεξουαλικα ζητηματα θα μπορεσει να ξανασκεφτει τις αρχικες του εντυπωσεις.

Παράθεση

skatoula14 (Μυρτω!!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skatoula14
H Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H skatoula14 έγραψε στις 21:34, 17-11-11:

τον αδελφο μου ειχα δει οταν ημουν πολυ μικρη(κι αυτος μικρουλης ηταν)ε και τη μητερα μου εχω δει απο τοτε...κανεναν αλλον ομως!και γενικα παρ'ολο που οι γονεις μου δεν ειχαν ποτε θεμα με το να τους δουμε,και εγω και ο αδελφος μου δεν ειμαστε πολυ "απελευθερωμενοι" σχετικα με αυτο το θεμα...η μανα μου δλδ εχει να με δει γυμνη απτην πρωτη δημοτικου που με ελουζε εκεινη, δεν την αφηνα μετα

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 00:07, 17-02-12:

Πρώτη φορά γυμνό άνθρωπο, εχμ.. τη μαμά μου είδα εγώ, όπως φαντάζομαι και οι περισσότεροι... Πάντα ήταν άνετη μπροστά μου και γενικότερα με το γυμνό. Δεν αισθανόμουν όμως, ούτε και τώρα αισθάνομαι βασικά, άνετα στη θέα του γυμνιού κορμιού αν δεν είναι το δικό μου ή του φίλου μου φυσικά!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Mixaela000

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Mixaela000
H Mixaela000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Mixaela000 έγραψε στις 15:27, 17-10-12:

πώτε αντικρίσατε πρώτη φωρά γυμνό κορμί που να μην ανήκει σε μέλος τις οικογένειας. Δεν εννοώ στην τηλεόραση ή σε περιοδικά εννοώ απο κοντά. Απαντάει όποιος θέλει

Σημείωση:
Το μήνυμα προέρχεται από το συγχωνευμένο θέμα "Πότε είδατε πρώτη φορά γυμνό, εκτός από τους γονείς σας;"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 17-10-12 στις 18:38. Αιτία: Προσθήκη σημείωσης λόγω συνένωσης θεμάτων
Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 17:31, 17-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mixaela000
πώτε αντικρίσατε πρώτη φωρά γυμνό κορμί που να μην ανήκει σε μέλος τις οικογένειας. Δεν εννοώ στην τηλεόραση ή σε περιοδικά εννοώ απο κοντά. Απαντάει όποιος θέλει

1.Πιανονται και οι τσοντες;
2.Να απαντηθει το πρωτο...
3.μηπως εννοεις την κοπελα ή το αγορι σας;

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα #83 προέρχεται από το συγχωνευμένο θέμα "Πρώτη επαφή με γυμνό κορμί εκτός οικογένειας, που ανοίχτηκε στο iSchool

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 17-10-12 στις 21:50. Αιτία: διόρθωση παράθεσης και από Evangeline 17-10-12 στις 19:55 σημείωση συντονιστή :)
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 18:25, 17-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
Δεν αισθανόμουν όμως, ούτε και τώρα αισθάνομαι βασικά, άνετα στη θέα του γυμνιού κορμιού αν δεν είναι το δικό μου
εμενα πάλι μου φαίνεται απίστευτα αναιδές να εμφανίζομαι γυμνός μπροστά μου

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 17-10-12 στις 21:50. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

Inartecubus (Άρτεμις)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Inartecubus
H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Inartecubus έγραψε στις 21:55, 09-03-13:

πρωτη φορα ειδα τη μαμα στο μπανιο ημουν 3 χρονων και ειχα πε9ανει στα γελια βεβαια οταν ειδαα καταλα9ος τον μπαμπα ημουν καπως ετσιι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους