Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,182 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πιστεύετε στα φαντάσματα;

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 00:29, 14-07-05:

Πιστεύετε?? με ποιά εννοια??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 05:34, 14-07-05:

Ναι γιατί πιστεύω στην ψυχή...
Μετά τον θάνατο η ψύχη για εμένα δεν χάνετε ....
Βέβαια δεν πιστεύω στα φαντάσματα σαν σεντόνια που σέρνουν αλυσίδες ή άσπρα πράγματα που εμφανίζονται την νύχτα και σπάνε τραπέζια , πιάτα καρέκλες , routers και εγώ δεν ξέρω τι άλλο ... Δεν είμαι καν σίγουρος αν μπορούμε να τα δούμε....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gilie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gilie
H gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 435 μηνύματα.

H gilie έγραψε στις 06:41, 14-07-05:

οχι δεν πιστευω στην υπαρξη τους γιατι απλα δεν πιστευω οτι υπαρχει κατι παραπανω απο τον πολυπλοκο και θαυμαστο κοσμο του σωματος μας...η λειτουργεια του εγκεφαλου μας ειναι τοσο ακριβεις που δεν χωρα αμφιβολια οτι μπορει να την επιρεαζει κατι αλλο παρα μονο οι λειτουργειες του οργανισμου μας του ιδιου

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 07:39, 14-07-05:

Εγώ πιστεύω ουτε εγώ βέβαια με σεντονια και τα άλλα που είπε ο exposed αλλά πιστεύω γιατί μου έχει τύχει μαζί με την μητέρα μου σε ενα μαγαζί που δουλέυαμε, παλιά ήταν σπίτι και έγινε καφε-μπαρ και ενω πάνω δεν υπήρχε κανείς(ήταν τα υπνοδωμάτια του προσωπικού που δεν ήταν απο αυτό το μέρος) όλα τα τραπέζια με τους πελάτες ήταν έξω πάνω ακουγόταν φασαρία, και είχε γίνει συζήτηση κα με άλλα μέλη του προσωπικού και όντως επιβεβαιώθηκα και για κάποια άλλα που είχαν τύχει σε μια κοπέλα.

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 09:36, 14-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Ναι γιατί πιστεύω στην ψυχή...
Μετά τον θάνατο η ψύχη για εμένα δεν χάνετε ....
Βέβαια δεν πιστεύω στα φαντάσματα σαν σεντόνια που σέρνουν αλυσίδες ή άσπρα πράγματα που εμφανίζονται την νύχτα και σπάνε τραπέζια , πιάτα καρέκλες , routers και εγώ δεν ξέρω τι άλλο ... Δεν είμαι καν σίγουρος αν μπορούμε να τα δούμε....
Ακριβώς αυτό ήθελα να γράψω.Μάλλον υπάρχουν σαν μια μορφή ενέργειας χωρίς υλική υπόσταση ή σωματική φιγούρα.

Παράθεση

katerina21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katerina21
H katerina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H katerina21 έγραψε στις 09:41, 14-07-05:

μπαααα μεγαλοσα για να νομιζω πως υπαρχουν ακομα

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 10:01, 14-07-05:

Πίστεύω ότι κάτι υπάρχει, αλλά ο χαρακτηρισμός "φάντασμα" μου ακούγεται πολύ ανόητος. Νομίζω ότι η ενέργεια της ψυχής, δεν εγκαταλείπει ποτέ τον επίγειο κόσμο μας, εν αντιθέση με το σώμα και παρούσιάζεται σε εμάς με διάφορες μορφές, περισσότερο όμως αντιληπτές με το μυαλό, παρά με τα υπόλοιπα αισθητήρια όργανα.
Οι θόρυβοι, οι σκιές κ.λ.π. πιστεύω ότι είναι δημιουργήματα της ανθρώπινης φαντασίας και μόνο.

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 12:02, 14-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Πίστεύω ότι κάτι υπάρχει, αλλά ο χαρακτηρισμός "φάντασμα" μου ακούγεται πολύ ανόητος. Νομίζω ότι η ενέργεια της ψυχής, δεν εγκαταλείπει ποτέ τον επίγειο κόσμο μας, εν αντιθέση με το σώμα και παρούσιάζεται σε εμάς με διάφορες μορφές, περισσότερο όμως αντιληπτές με το μυαλό, παρά με τα υπόλοιπα αισθητήρια όργανα.
Οι θόρυβοι, οι σκιές κ.λ.π. πιστεύω ότι είναι δημιουργήματα της ανθρώπινης φαντασίας και μόνο.
Συμφωνώ απόλυτα!

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:24, 14-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Ακριβώς αυτό ήθελα να γράψω.Μάλλον υπάρχουν σαν μια μορφή ενέργειας χωρίς υλική υπόσταση ή σωματική φιγούρα.
Βασίκα εγώ πιστεύω ότι δεν έχει καν κάποια φιγούρα γενίκα είναι κάτι αόριστο , με το μόνο πράγμα που μπορώ να το παρομοιάσω αυτή την στιγμή είναι με τον ηλεκτρισμό :/

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 13:31, 14-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από Founes
Συμφωνώ απόλυτα!
Αρχίζω να αγχώνομαι με σένα.......

Παράθεση

nv

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nv
H nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H nv έγραψε στις 20:00, 14-07-05:

Φυσικά όχι με την παραδοσιακή μορφή, σεντόνια αλυσίδες κτλ... Απλά ότι η ενέργεια ίσως να παραμένει στην γη. Δεν νομίζω ότι μπορούν να επικοινωνησουν με εμας και φυσικά τα μέντιουμ που ισχυρίζονται κατι τέτοιο είναι απάτη...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 21:31, 14-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από nv
Φυσικά όχι με την παραδοσιακή μορφή, σεντόνια αλυσίδες κτλ... Απλά ότι η ενέργεια ίσως να παραμένει στην γη. Δεν νομίζω ότι μπορούν να επικοινωνησουν με εμας και φυσικά τα μέντιουμ που ισχυρίζονται κατι τέτοιο είναι απάτη...
ε όχι και τα μέντιουμ απατεώνες.
Πάντως αν έβλεπα κάτι μπροστα μου μπορεί και να λυποθημούσα

Παράθεση

nv

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nv
H nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H nv έγραψε στις 21:44, 14-07-05:

Αρχική Δημοσίευση από bunny
ε όχι και τα μέντιουμ απατεώνες.
Πάντως αν έβλεπα κάτι μπροστα μου μπορεί και να λυποθημούσα
Γιατί το λες? ξέρεις κάτι?

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 08:56, 15-07-05:

όχι καλέ ειρωνικά το είπα να σε πειράξω

Παράθεση

nv

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nv

H nv έγραψε στις 19:58, 15-07-05:

όχι καλέ ειρωνικά το είπα να σε πειράξω
Και εγώ αμέσως ψάρωσα... Ισωσ τελικά να μην είναι τυχαίο που είμαι ψάρι στο ζώδιο!!!

Παράθεση

Kaimaktsalan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kaimaktsalan
Ο Kaimaktsalan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

O Kaimaktsalan έγραψε στις 08:09, 21-08-05:

δεν πιστευω

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skeftomilos
Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Skeftomilos έγραψε στις 08:05, 08-10-05:

Τα φαντάσματα όπως λέει και η λέξη είναι πλάσματα της φαντασίας, δηλαδή υπάρχουν πραγματικά στο βαθμό που η φαντασία υπάρχει πραγματικά. Η φαντασία μας όμως δεν είναι παρά μόνο ένα καλό ή κακό μοντέλο της πραγματικότητας, μάλιστα αποτελεί το σύμπαν μέσα στο οποίο ζει ο καθένας από μας. Δε ζούμε στην πραγματικότητα, ζούμε στη φαντασία μας. Και όταν το μοντέλο αντιγράφει σε ικανοποιητικό βαθμό την πραγματικότητα τότε είναι λειτουργικό και χρήσιμο, και τα όντα που το διαθέτουν είναι επιτυχημένα, ζουν, αναπτύσσονται και αναπαράγονται. Όταν το μοντέλο παρουσιάζει σημαντικές αποκλίσεις από την πραγματικότητα, τα όντα με το ελαττωματικό μοντέλο προβαίνουν σε παράλογες πράξεις, πηδάνε από τους γκρεμούς θέλοντας να πετάξουν σαν τα πουλιά.

Υ.Γ. Ελπίζω να μην πειράζει που ξεθάβω μερικά παλιά θέματα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 08:12, 08-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos
Υ.Γ. Ελπίζω να μην πειράζει που ξεθάβω μερικά παλιά θέματα.
Όχι φυσικά, ειδικά αν πρόκειται για τόσο τεκμηριωμένα και σωστα posts!
Keep up the good work!!

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 23:26, 08-10-05:

Εγώ το αναρωτιόμουν πολλές φορές, ειδικά στο σπίτι που μένω όλα τα μέλη της οικογένειας μου έχουν δει έναν αδικοχαμένο συγγενή και πραγματικά πίστευα τότε. Τώρα όμως ξέρω ότι όταν κοιτάω εκείνο το σημείο δεν υπάρχει τίποτα γιατί ξόδεψα πολλά βράδια κοιτώντας το...
Τώρα για το αν πιστεύω.. δεν ξέρω τι να πω. Αν υπάρχει πνευματικός κόσμος ή κάτι τέτοιο τέλοσπάντων δεν νομίζω να μπορούμε να επικοινωνήσουμε μαζί του. Επειδή όμως γενικώς το έψαξα το θέμα, μπορεί οι συμπτώσεις να είναι σατανικές (τόσες πολλές που βαριέμαι να τις γράφω) για το θέμα του συγγενή μου, όμως κατέληξα στο συμπέρασμα ότι όντως τα βράδια κοιμάμαι μόνος μου

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 21:01, 09-10-05:

Πιστεύετε?? με ποιά εννοια??

Ίσως όταν πεθάνω να μάθω αν υπάρχουν φαντάσματα.Προς το παρόν δεν ξέρω μέχρι να αποδηχθεί κάτι από τους επιστήμονες.Φάντασμα για εμένα είναι κάτι που ζει σε μια άλλη διάσταση και δεν είναι ορατό από εμάς.

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 21:09, 09-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[
Εγώ το αναρωτιόμουν πολλές φορές, ειδικά στο σπίτι που μένω όλα τα μέλη της οικογένειας μου έχουν δει έναν αδικοχαμένο συγγενή και πραγματικά πίστευα τότε. Τώρα όμως ξέρω ότι όταν κοιτάω εκείνο το σημείο δεν υπάρχει τίποτα γιατί ξόδεψα πολλά βράδια κοιτώντας το...
Τώρα για το αν πιστεύω.. δεν ξέρω τι να πω. Αν υπάρχει πνευματικός κόσμος ή κάτι τέτοιο τέλοσπάντων δεν νομίζω να μπορούμε να επικοινωνήσουμε μαζί του. Επειδή όμως γενικώς το έψαξα το θέμα, μπορεί οι συμπτώσεις να είναι σατανικές (τόσες πολλές που βαριέμαι να τις γράφω) για το θέμα του συγγενή μου, όμως κατέληξα στο συμπέρασμα ότι όντως τα βράδια κοιμάμαι μόνος μου
Για μένα η εξήγηση αυτού του φαινομένου είναι πως όταν μας λείπει κάποιος ο εγκέφαλος δημιουργεί ψευδαισθήσεις.Δν μου το είχες πει ποτέ αυτό ρε φίλε...ανησυχώ μήπως θέλεις ψυχίατρο... (πλάκα κάνω φιλάρα)

Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hetfield
Ο Paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 21:26, 09-10-05:

Εγω και πιστευω και δεν πιστευω. Η γνωμη μου ειναι οτι καπου υπαρχει μια ανωτερη δυναμη η τελοσπαντων κατι που ο ανθρωπινος νους δεν μπορει να το συλλαβει. Επισης απο οτι θυμαμαι μικρος, η αδεφη μου μου ειχε εκμηστηρευτει οτι κατι φιλοι της σε εναν ραδιοφωνικο σταθμο ειχαν δει φαντασματα και οτι τους παρενοχλουσαν (οχι σεξουαλικα ). Αφου θυμαμαι οτι τα τραγουδια που επαιζαν εκεινη την ωρα παιζανε λες και ειχε κατεβει η μπαταρια απο ενα ραδιοκασετοφωνο.

Παράθεση

akpe (Αντώνης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη akpe
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O akpe έγραψε στις 06:57, 10-10-05:

Σαφώς και "πιστεύω". Τα τελευταία χρόνια έχω ψαχτεί όσο μπορώ σχετικά με το θέμα, και μπορώ να πω πως τα περισσότερα πράγματα που έμαθα όχι μόνο δεν με τρόμαξαν, αλλα με εντυπωσίασαν και με ενθουσίασαν.

Και βέβαια όταν μιλάμε για "φαντάσματα", αυτομάτως ξεχνάμε οτιδήποτε έχει σχέση με hollywood.

absence of proof is not proof of absence...

ps: μην ακούσω ούτε κάν αναφορά σε ouija και γενικά κάθε μορφής επίκληση. Πιο επικίνδυνο πράγμα δεν υπάρχει...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akpe : 10-10-05 στις 07:01.
Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Skeftomilos έγραψε στις 08:44, 10-10-05:

absence of proof is not proof of absence...
Και η θεωρία/πίστη στον Αόρατο Ροζ Μονόκερο σε αυτό ακριβώς στηρίζεται!

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 11:33, 10-10-05:

Τα φαντάσματα όπως λέει και η λέξη είναι πλάσματα της φαντασίας, δηλαδή υπάρχουν πραγματικά στο βαθμό που η φαντασία υπάρχει πραγματικά. Η φαντασία μας όμως δεν είναι παρά μόνο ένα καλό ή κακό μοντέλο της πραγματικότητας, μάλιστα αποτελεί το σύμπαν μέσα στο οποίο ζει ο καθένας από μας. Δε ζούμε στην πραγματικότητα, ζούμε στη φαντασία μας. Και όταν το μοντέλο αντιγράφει σε ικανοποιητικό βαθμό την πραγματικότητα τότε είναι λειτουργικό και χρήσιμο, και τα όντα που το διαθέτουν είναι επιτυχημένα, ζουν, αναπτύσσονται και αναπαράγονται. Όταν το μοντέλο παρουσιάζει σημαντικές αποκλίσεις από την πραγματικότητα, τα όντα με το ελαττωματικό μοντέλο προβαίνουν σε παράλογες πράξεις, πηδάνε από τους γκρεμούς θέλοντας να πετάξουν σαν τα πουλιά.
Εγώ τώρα γιατί μπερδεύτηκα με την απάντησή σου? Δηλαδή εννοείς ότι ζούμε σε μια ψευδαίσθηση? Ότι δεν υπάρχει τίποτα και όλα είναι δημιουργήματα της φαντασίας μας? Ένα είδος matrix?

Παράθεση

akpe (Αντώνης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη akpe
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O akpe έγραψε στις 15:24, 10-10-05:

Και η θεωρία/πίστη στον Αόρατο Ροζ Μονόκερο σε αυτό ακριβώς στηρίζεται!
technically, πολλά πρέπει να στηρίζονται σε αυτό το "σλόγκαν".

Γιατι δεδομένου οτι δεν υπάρχουν απτές αποδείξεις για την ύπαρξη ή μη ύπαρξη κάποιου φαινομένου, η κατηγορηματική απόρριψή του είναι ισόβαθμα άστοχη με την χωρίς όρους αποδοχή του

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Skeftomilos έγραψε στις 17:45, 10-10-05:

Εγώ τώρα γιατί μπερδεύτηκα με την απάντησή σου? Δηλαδή εννοείς ότι ζούμε σε μια ψευδαίσθηση? Ότι δεν υπάρχει τίποτα και όλα είναι δημιουργήματα της φαντασίας μας? Ένα είδος matrix?
Χμ, όχι ακριβώς. Ο κόσμος υπάρχει και παραυπάρχει, αλλά ταυτόχρονα εμείς τον αναδημιουργούμε με τη φαντασία μας. Μέσω αυτής γνωρίζουμε τον κόσμο γιατί δεν υπάρχει άλλος τρόπος να τον γνωρίσουμε. Η αντικειμενική γνώση του κόσμου είναι ανέφικτη, οπότε πλάθουμε μοντέλα που τον προσεγγίζουν όσο το δυνατόν περισσότερο. Στην περίπτωση των φαντασμάτων έχουμε την πολυτέλεια να "εμπλουτίζουμε" το μοντέλο μας με στοιχεία που δεν έχουν αντιστοιχία με την πραγματικότητα, κυρίως γιατί αυτά τα νοητικά παραστρατήματα συνήθως δεν επηρεάζουν αρνητικά την καθημερινότητά μας. Αντίθετα γυμνάζουν την οξυδέρκεια μας, και αναδεικνύουν την ικανότητά μας να λέμε μπαρούφες με το πιο σοβαρό ύφος του κόσμου.

Δεδομένου οτι δεν υπάρχουν απτές αποδείξεις για την ύπαρξη ή μη ύπαρξη κάποιου φαινομένου, η κατηγορηματική απόρριψή του είναι ισόβαθμα άστοχη με την χωρίς όρους αποδοχή του.
θα συμφωνήσω, αλλά με μια ένσταση. Η κατηγορηματική απόρριψη και η χωρίς όρους αποδοχή της ύπαρξης του Αόρατου Ροζ Μονόκερου αποτελούν αστοχίες μη ισόβαθμες. Μία από τις δύο είναι περισσότερο άστοχη από την άλλη!

Παράθεση

axidous (Αντωνης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη axidous
Ο Αντωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O axidous έγραψε στις 15:31, 15-10-05:

Εγω πιστευω σε οντοτητες οι οποιες ειναι σε καποια "αλλη" διασταση
Υπάρχουν και αλλα φαινομενα που δεν μπορει να τα εξηγησει ο λογικος νους

φιλικα

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 10:25, 17-10-05:

Πως ξέρετε ότι ο Αόρατος Ροζ Μονόκερος είναι Ροζ??

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 12:53, 17-10-05:

γιατι ειναι μονόκερος....

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 12:56, 17-10-05:

όχι γιατί ειναι αόρατος?

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 14:27, 17-10-05:

όχι...
μηπως ειναι λιγο... ξέρεις...

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 14:32, 17-10-05:

λες? .....το καμενούλι....

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Skeftomilos έγραψε στις 02:15, 18-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
Πώς ξέρετε ότι ο Αόρατος Ροζ Μονόκερος είναι Ροζ??
Δεν είπαμε ότι το ξέρουμε, απλά το πιστεύουμε. Η θρησκεία του Αόρατου Ροζ Μονόκερου είναι ένας συνδυασμός πίστης/γνώσης, όπως και όλες οι άλλες θρησκείες. Πιστεύουμε ότι ο Μονόκερος είναι Ροζ και γνωρίζουμε ότι είναι αόρατος επειδή δεν μπορούμε να τον δούμε. Απλό.

Παράθεση

panraf

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη panraf
Ο panraf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O panraf έγραψε στις 14:47, 23-11-05:

Υπάρχουν πολλές διαφορετικές εκδοχές για το τι είναι "Φάντασμα". Μπορεί να είναι η ψυχή κάποιου ανθρώπου που πέθανε απότομα και δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει κάποια πράγματα όσο ζούσε και επιστρέφει στην γη. Μπορεί να είναι απλά κάποιο προμήνυμα ενός γεγονότος. Το βέβαιο είναι ότι πρόκειτε για την ψυχή, η οποία δεν πεθαίνει ποτέ. Πάντως κάποιες φωτογραφίες που έχουν δημοσιευθεί κατά καιρούς έχει αποδειχτεί ότι επρόκειτο για ηλκετρομαγνητικά φαινόμενα μιας περιοχής ή κάποιο "φωτογραφικό κόλπο" κατά την διαδικασία εμφάνισης της φωτογραφίας. Άλλες πάλι (οι λιγότερες) παραμένουν μυστηριώδης και είναι μάλλον αυθεντικές.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 14:50, 23-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από panraf
Υπάρχουν πολλές διαφορετικές εκδοχές για το τι είναι "Φάντασμα". Μπορεί να είναι η ψυχή κάποιου ανθρώπου που πέθανε απότομα και δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει κάποια πράγματα όσο ζούσε και επιστρέφει στην γη. Μπορεί να είναι απλά κάποιο προμήνυμα ενός γεγονότος. Το βέβαιο είναι ότι πρόκειτε για την ψυχή, η οποία δεν πεθαίνει ποτέ. Πάντως κάποιες φωτογραφίες που έχουν δημοσιευθεί κατά καιρό έχει αποδειχτεί ότι επρόκειτο για ηλκετρομαγνητικά φαινόμενα μιας περιοχής ή κάποιο "φωτογραφικό κόλπο" κατά την διαδικασία εμφάνισης της φωτογραφίας. Άλλες πάλι (οι λιγότερες) παραμένουν μυστηριώδης και είναι μάλλον αυθεντικές.

ναι είχε αναφέρθει και στην εκπομπή του Χαρδαβέλα αυτό για τα ηλεκτρομαγνητικά, απο κάποιον επιστήμονα
πάντως πολλά ακούγονται

Παράθεση

TAZ250

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη TAZ250
H TAZ250 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H TAZ250 έγραψε στις 18:18, 04-02-06:

ναι πιστεύω. δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αλλα πιστεύω πως υπάρχουν. οσο για τις φωτογραφίες έχω δει και εγώ(στην TV) και μιας καθηγήτριάς μου η μαμά είχε βγάλει μία που έδειχνε άλλη μια σκιά κοντά στη δική της. ανατρίχιασα οταν το είδα

Παράθεση

Mitsos The Great (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mitsos The Great
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Δεν εργάζομαι και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Mitsos The Great . έγραψε στις 09:08, 16-03-07:

Πάντως οι παλαιοί ανθρώποι στο χωριό μου λένε οτί υπήρχαν. Εγώ πάλι δεν ξέρω τι να πιστέψω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 09:16, 16-03-07:

Υπάρχουν ψυχές με προορισμό άλλα όχι τα φαντάσματα όπως τα ξέρουμε με το κακό πνέυμα, ειναι η ψυχή που ζητάει βοήθεια για κάποιο τρισάγιο, ειχαμε περίπτωσεις στο μέρος που μένω, Υπάρχεί ενα σταυροδρόμι στην Λεωφόρο Ρόδου Λίνδου, εκεί υπήρχαν υπερβολικά πολλά ατυχίματα 2 άπο αυτά ήταν περιπτώσεις αδικοχαμένων ανθρώπων που το ένα ήταν μάνα και κόρη και το άλλο ένας Βοσκός, η πρώτες φώναζαν τις νύκτες λένε στούς περαστικούς, ήταν μόνες και δεν ειχαν κανέναν για τρισάγιο, έτσι κάποιοι το είπαν και έβαλάν τον παπά στα Κοσκινού να κάνει τρισάγιο για να ηρεμήσουν, απο τότε δεν ξανακούστηκαν, Ενώ ο βοσκός καλεί τα βράδυα την κόρη του και αναγκαζόντουσαν να την κλειδόνουν μέχρι που την ξαναβρήκαν στο σημείο που πέθανε ο πατέρας της, η μάνα τρελάθηκε γιατί δεν μπορούσε να πιστέψει τι συμβένει. Και ειναι αλήθεια γιατί έκανα παρέα με την κοπέλα εκείνη και το ήξερα, Κανένας δεν της μειλούσε της κοπέλας γιατί την φοβόντουσαν τώρα δεν ξέρω άν έγινε τίποτα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

BAD MAIPH

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη BAD MAIPH
H BAD MAIPH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H BAD MAIPH έγραψε στις 03:01, 23-12-07:

Το φαντασμα με την ενοια που το σκευτομαστε ολοι δεν υπαρχει. αλλα καποιες 'οντοτητες' δια φορετικες απο εμας που μοιραζοντε μαζι μας το χοροχρωνο και βεβαια υπαρχουν, αλλωστε ο ανθρωπος βλεπει 3 διαστασεις και υπαρχουν πολλες ακομα που αγνωουμε την υπαρξη τους. αρα δεν ειμαστε μονοι, στο χορο που βρισκομαστε υπαρχουν και αλλοι, δεν εχει σημασια αν τους βλεπουμε ή οχι απλα υπαρχουν. μπορει καλληστα πισω σου ή διπλα σου αυτη την στιγμη να υπαρχει καποιος που σε παρακολουθει ή σε αγνωει. και στο κατω-κατω γιατι να μην μας βλεπουν και αυτοι σαν τα δικα τους φαντασματα; αυτο που εχω να τονισω ειναι πως δεν μπορουν ναμας κανουν κακο ή δεν θελουν. διαφορετηκα θα το ειχαν κανει!! εγω ειχα τετειες 'συναντησεις΄' ποτε (μεχρι σημερα ) δεν με πηραξαν. απλα ετοιχε να συναντηθουμε. δεν ειναι κακο!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 03:20, 23-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από MAIPH
εγω ειχα τετειες 'συναντησεις΄' ποτε (μεχρι σημερα ) δεν με πηραξαν. απλα ετοιχε να συναντηθουμε. δεν ειναι κακο!
Πλακα κανεις....ναι..???

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 04:57, 23-12-07:

Πιστεύω στα φαντάσματα...
Δεν έχει τύχει ποτέ κάτι για να μου επιβεβαιώσει την άποψη μου (και ουτε θέλω να σας πώ την αλήθεια μου!!!) απλά από μαρτυρίες που έχει τύχει να έχω διαβάσει ή ακούσει...

Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη X-girl
H Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H X-girl έγραψε στις 23:05, 23-12-07:

Υπαρχει κατι, το πιστευω, γιατι εχω βιωσει καποια πραγματα και δεν αποκλειω πλεον τιποτα...

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 23:28, 23-12-07:

Δεν πιστεύω στα φαντάσματα. Ακόμα κ οι ψυχές μας, αν ζουν κ εκτός του σώματός μας, σίγουρα βρίσκονται κάπου όπου το δικό μας μάτι δε μπορεί να δει.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 08:52, 24-12-07:

Δεν πιστεύω. Και έχω την εντύπωση ότι αυτοί που βλέπουν "φαντάσματα" είναι αυτοί που εκ των προτέρων πίστευαν ότι υπάρχουν, και με κάποιον τρόπο αυθυποβάλλονται. Όσοι άνθρωποι ξέρω που δεν πιστεύουν σε φαντάσματα, δεν έτυχε να δουν ποτέ

Παράθεση

BAD MAIPH

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H BAD MAIPH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H BAD MAIPH έγραψε στις 09:03, 24-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Δεν πιστεύω. Και έχω την εντύπωση ότι αυτοί που βλέπουν "φαντάσματα" είναι αυτοί που εκ των προτέρων πίστευαν ότι υπάρχουν, και με κάποιον τρόπο αυθυποβάλλονται. Όσοι άνθρωποι ξέρω που δεν πιστεύουν σε φαντάσματα, δεν έτυχε να δουν ποτέ
Δεν πρεπει να ειμαστε με παρωπιδες. Οτι δεν εχουμε δει ή δεν μπορουμε να δουμε, δεν συμαινει πως δεν υπαρχει και ολας. και εγω δεν εχω δει τον Αρη και περισσοτεροι απο τους ανθρωπους δεν τον εχουν δει. Παει να πει πως δεν υπαρχει;
Πρεπει να ανοιξουμε λιγο την σκεψη μας, να πιστευουμε και στο αγνωστο..
Τα μυαλα και τα αλεξιπτωτα δουλευουν καλητερα οταν ειναι ανοιχτα!!!
Δεν συμφονεις;

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 09:24, 24-12-07:

συμφωνώ να είναι ανοιχτά, όχι όμως και παράλογα

Παράθεση

BAD MAIPH

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H BAD MAIPH έγραψε στις 09:55, 24-12-07:

Δωσε μου εναν ορισμο για το λογικο, να σου πω τι ειναι παραλογο. Αν ημασταν πολλα χρονια πριν και λεγαμε στον κοσμο πως η γη ειναι στρογγιλη θα μας λεγαν παραλογους. Γιατι, επειδη δεν το πιστευαν οι πολλοι; Ποιοι ηταν παραλογοι τοτε;

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 10:02, 24-12-07:

Υπάρχει λογική στο παράλογο;

Στα φαντάσματα δεν πιστευω.Δεν αποκλείω την ύπαρξη τους,αλλά δεν νομίζω ότι μπορούμε να αντιληφθούμε.

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Και έχω την εντύπωση ότι αυτοί που βλέπουν "φαντάσματα" είναι αυτοί που εκ των προτέρων πίστευαν ότι υπάρχουν, και με κάποιον τρόπο αυθυποβάλλονται.
+1

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 10:25, 24-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από MAIPH
Δωσε μου εναν ορισμο για το λογικο, να σου πω τι ειναι παραλογο. Αν ημασταν πολλα χρονια πριν και λεγαμε στον κοσμο πως η γη ειναι στρογγιλη θα μας λεγαν παραλογους. Γιατι, επειδη δεν το πιστευαν οι πολλοι; Ποιοι ηταν παραλογοι τοτε;
Αυτοί που ισχυρίζονταν ότι η γη είναι στρογγυλή είχαν τρόπο να το αποδείξουν, βασιζόντουσαν σε μαθηματικά και επιστημονικά δεδομένα δηλαδή, δεν είπαν ποτέ "το ένστικτό μου μου λέει ότι η γη είναι στρογγυλή, πιστέψτε με γιατί το λέω εγώ". Το πρώτο (δηλαδή την επιστημονική απόδειξη) το θεωρώ λογικό επιχείρημα, ενώ το δεύτερο παράλογο. Και είναι άδικο να παρομοιάζουμε επιστήμονες με δεισιδαίμονες, είναι σαν να μπλέκουμε σώβρακα με γραβάτες που λέει κι ο μπαμπάς μου.
Με βάση τον τρόπο που σκέφτεσαι, εφ' όσον δηλαδή οδηγούμαστε στο να θεωρούμε λογικό το
να κυκλοφορούν φαντάσματα, είναι εξίσου λογικό να πιστεύουμε ότι υπάρχει ο σούπερμαν, δράκοι, μάγισσες και δεν ξέρω τι άλλο

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους