Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,770 μηνύματα σε 74,631 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τα ελαττώματα και τα "τικ" και πως μπορούμε να απαλλαγούμε.

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 16:11, 04-06-07:

Εχετε καποιο ελαττωματακι ή καποιο "τικ" το οποιο μπορει να σας ενοχλει ή εστω να θελετε να το ξεφορτωθειτε?
Απο που πηγαζει αυτο και πως γινεται και εκδηλωθηκε το συγκεκριμενο και οχι καποιο αλλο?
Τα ερωτηματα ειναι πολλα...

Προσωπικα τρωω τα νυχια μου...
Δεν τα τρωω σχεδον ποτε μπροστα σε αλλους αλλα τα τρωω οταν εχω πολυ αγχος για κατι ή οταν με πιανεουν οι ανασφαλειες μου...
Το κολλησα σε μικρη ηλικια οταν ειδα μια καλη μου φιλη να το κανει παντως.
τωρα πως μου κολλησε αυτο και οχι πουχου το πεταρισμα των ματιων ή καποιο αλλο "νευρικο τικ".

Και μιας και εδω θα μιλαμε και για τροπους "αποβολης", ξερετε αληθεια κανεναν τροπο να το περιορισω και σιγα σιγα να το αποβαλω?

Φυσικα μπορουμε να πουμε ολοι τα δικα μας κι οχι μονο το δικο μου ε!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 16:17, 04-06-07:

τα νυχάκια μου τα τρώω από μικρή. κατά καιρούς το κόβω, όπως και τώρα, αλλά όταν έχω άγχος λόγω εξετάσεων , το ξαναρχίζω. για να το κόψω τα βάφω με ένα έντονο χρώμα, έτσι ώστε να μην τα τρώω και χαλάει το βάψιμο. εσύ όταν είσαι σπίτι μπορείς να βάλεις γύρω από τα νύχια σελοτειπ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 16:23, 04-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από zanin
τα νυχάκια μου τα τρώω από μικρή. κατά καιρούς το κόβω, όπως και τώρα, αλλά όταν έχω άγχος λόγω εξετάσεων , το ξαναρχίζω. για να το κόψω τα βάφω με ένα έντονο χρώμα, έτσι ώστε να μην τα τρώω και χαλάει το βάψιμο. εσύ όταν είσαι σπίτι μπορείς να βάλεις γύρω από τα νύχια σελοτειπ
Μήπως να τα βούταγες στο λεμόνι με ξύδι και όση ώρα είναι υγρά να τα σε κόκκινο πιπέρι ?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 16:31, 04-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
Μήπως να τα βούταγες στο λεμόνι με ξύδι και όση ώρα είναι υγρά να τα σε κόκκινο πιπέρι ?
Γινετε αυτό; και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω και δεν γίνετε ποτέ τίποτα, είναι δοκιμασμένο;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 16:41, 04-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Γινετε αυτό; και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω και δεν γίνετε ποτέ τίποτα, είναι δοκιμασμένο;

Tώρα μου κατέβηκα, αλλα λογικά αν σου μένει η άσχημη γεύση στο στόμα ίσως και να το κόψεις.
Δοκίμασε το με λεμόνι

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 17:12, 04-06-07:

Θα σου φανεί extreme, αλλά μπορείς να βάλεις ψεύτικα νύχια (τα οποία θα κόψεις για να είναι αντρικά )! Αν συνεχίσεις να τα τρως πάρτο απόφαση (επειδή όπως ανέφερα αλλού μου το είχαν πει σαν καλή μέθοδο). Εγώ άρχισα να τρώω και τα ψεύτικα νύχια, οι περισσότεροι δεν το κάνουν πάντως.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:40, 04-06-07:

Και εγω δαγκωνα τα νυχια μου απο πολυ μικρος, εδω και αρκετο καιρο (δεν ξερω ποσο ειναι η αληθεια....) το εχω κοψει... Το κολπο; Απλα μην το σκευτεσε και καπια στιγμη θα συνιδιτοποιησεις οτι πρεπει να αρχισεις να τα κοβεις γιατι μακριναν υπερβολικα.... Και λιγο καιρο μετα θα συνιδητοποιησεις οτι το χρεισιμοποιεις πολυ αυτο το ρημαδι το ψαλιδη τελευτεα....
Υπαρχουν και στα φαρμακια κατι σαν μανω που το βαζεις στα νυχια και εχουν απαισια γευση και μολις πας να τα δαγκωσεις το μετανιωνεις. Το ειχανε δοκιμασει πολλες φορες οι γονεις μου οταν ειμουν 3-4 και δεν επιανε....

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 18:10, 04-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
α εγώ δεν κάνω τέτοια πράγματα

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 18:26, 04-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Υπαρχουν και στα φαρμακια κατι σαν μανω που το βαζεις στα νυχια και εχουν απαισια γευση και μολις πας να τα δαγκωσεις το μετανιωνεις. Το ειχανε δοκιμασει πολλες φορες οι γονεις μου οταν ειμουν 3-4 και δεν επιανε....
Ούτε σε μένα έπιαναν.

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 18:39, 04-06-07:

εγω πηγα σ αισθητικο μου εβαλαν ψευτικα νυχια ....
ακρυλικο

δεν τα ετρωγα μετα απο δυο μηνες μου τα εβγαλε κ ειχαν μεγαλωσει...
μετα τα λυπομουν ...

επιτελους μετα απο 22 χρονια ειχα μακρυα νυχια... κ ηταν δικα μου

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 18:48, 04-06-07:

Eγώ όχι απλώς τρώω τα νύχια μου σε λίγο θα φάω και τα δάκτυλα!!!

...Έχω δοκιμάσει τα πάντα δεν γίνεται τίποτα...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 18:49, 04-06-07:

Εγώ πάλι μασάω το μανώ για να μεγαλώσω τα νυχια μου, άν δεν είναι βαμένα μια φορά τα τρώω

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 18:53, 04-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Δεν τα τρωω σχεδον ποτε μπροστα σε αλλους αλλα τα τρωω οταν εχω πολυ αγχος για κατι ή οταν με πιανεουν οι ανασφαλειες μου...
Το κολλησα σε μικρη ηλικια οταν ειδα μια καλη μου φιλη να το κανει παντως.
τωρα πως μου κολλησε αυτο και οχι πουχου το πεταρισμα των ματιων ή καποιο αλλο "νευρικο τικ".

Και μιας και εδω θα μιλαμε και για τροπους "αποβολης", ξερετε αληθεια κανεναν τροπο να το περιορισω και σιγα σιγα να το αποβαλω?

Φυσικα μπορουμε να πουμε ολοι τα δικα μας κι οχι μονο το δικο μου ε!
To έκανα κι εγώ όταν ήμουν στην εφηβεία. Συνδέεται με τον θηλασμό λένε οι φρουδικοί. Το 'κοψα με ένα ειδικό άχρωμο μανό που πουλούσαν τότε τα φαρμακεία. Είχα γίνει σωστό κοριτσάκι που έβαφε τα νύχια του. Οι βλακείες της μητέρας μου, κι όμως είχε αποτέλεσμα. Το 90% των ονυχοφάγων γίνονται σε μεγαλύτερη ηλικία καπνιστές. Καθήλωση στο στοματικό στάδιο σύμφωνα με τον Φρόιντ, μας λείπει το όμορφο στήθος της μαμάς μας και όλο και κάτι ψάχνουμε να θηλάσουμε. Τραβηγμένη θεωρία αλλά δεν είναι δική μου, του Σίγκμουντ είναι. Είχε τόσο απαίσια γεύση αυτό το μανό όταν πήγαινα να φάω τα νύχια μου και έτσι το σταμάτησα. Ο επόμενος πελάτης παρακαλώ. Δωρεάν μόνο για το steki, για όλα υπάρχει και μια λύση εκτός από τα δικά μου κουσούρια.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 19:09, 04-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Καθήλωση στο στοματικό στάδιο σύμφωνα με τον Φρόιντ, μας λείπει το όμορφο στήθος της μαμάς μας και όλο και κάτι ψάχνουμε να θηλάσουμε. Τραβηγμένη θεωρία αλλά δεν είναι δική μου, του Σίγκμουντ είναι.
Όπως και με τους πιπίλες

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 19:15, 04-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Όπως και με τους πιπίλες
Φαντάζεσαι όμως να κυκλοφορεί στο δρόμο ένας άντρας με βαμένα νύχια και στο στόμα αντί τσιγάρο πιπίλα ? Υπάρχουν και χειρότερα, παλιά σε ένα site έμπαινε κάποιος που δήλωνε ευθαρσώς ότι έχει diaper fetish και η κοπέλα του του φόραγε πάνες. Χαχαχα, μου είχε φανεί τόσο αστείο αυτό, ακόμα γελάω.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 19:24, 04-06-07:

Φαντάζεσαι όμως να κυκλοφορεί στο δρόμο ένας άντρας με βαμένα νύχια και στο στόμα αντί τσιγάρο πιπίλα ? Υπάρχουν και χειρότερα, παλιά σε ένα site έμπαινε κάποιος που δήλωνε ευθαρσώς ότι έχει diaper fetish και η κοπέλα του του φόραγε πάνες. Χαχαχα, μου είχε φανεί τόσο αστείο αυτό, ακόμα γελάω.
Ελπίζω να το αντιμετώπιζε και η κοπέλα όπως εσύ Οι επόμενοι φίλοι της που θα τη φώναζαν "μωρό" τους θα έτρωγαν χαστούκι αυτομάτως.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 19:26, 04-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
εγω πηγα σ αισθητικο μου εβαλαν ψευτικα νυχια ....
ακρυλικο

δεν τα ετρωγα μετα απο δυο μηνες μου τα εβγαλε κ ειχαν μεγαλωσει...
μετα τα λυπομουν ...

επιτελους μετα απο 22 χρονια ειχα μακρυα νυχια... κ ηταν δικα μου
Λες να το δοκιμασω?
Θα μου βαλουν δηλάδη τετοια νυχια και θα μου τα κοψουν κιολας να φαινονται αντρικα ε?
αλλα το καλοκαιρι τι θα γινει με θαλασσα και γυμναστηριο και τα ξενυχτια?(λεω ρε σεις μπας και στο ξενυχτι πανω χρειαστει να ξυσω καμια πλατη... )

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 19:28, 04-06-07:

Ειμαι ψυχαναγκαστικος.
Ειμαι ψυχαναγκαστικος.
Ειμαι ψυχαναγκαστικος.
Ειμαι ψυχαναγκαστικος.

Παντως δε τρωω τα νυχια μου.

Εκτος αν ειναι πολυ βρωμικα.

(i'm joking dammit !)

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 19:33, 04-06-07:

To έκανα κι εγώ όταν ήμουν στην εφηβεία. Συνδέεται με τον θηλασμό λένε οι φρουδικοί. Το 'κοψα με ένα ειδικό άχρωμο μανό που πουλούσαν τότε τα φαρμακεία. Είχα γίνει σωστό κοριτσάκι που έβαφε τα νύχια του. Οι βλακείες της μητέρας μου, κι όμως είχε αποτέλεσμα. Το 90% των ονυχοφάγων γίνονται σε μεγαλύτερη ηλικία καπνιστές. Καθήλωση στο στοματικό στάδιο σύμφωνα με τον Φρόιντ, μας λείπει το όμορφο στήθος της μαμάς μας και όλο και κάτι ψάχνουμε να θηλάσουμε. Τραβηγμένη θεωρία αλλά δεν είναι δική μου, του Σίγκμουντ είναι. Είχε τόσο απαίσια γεύση αυτό το μανό όταν πήγαινα να φάω τα νύχια μου και έτσι το σταμάτησα. Ο επόμενος πελάτης παρακαλώ. Δωρεάν μόνο για το steki, για όλα υπάρχει και μια λύση εκτός από τα δικά μου κουσούρια.
Αυτο το μανο το ειχα δοκιμασει,ειχε πετυχει αλλα μετα παλι σκατα το εκανα.
Αυτο που λες για τον θηλασμο σε εμενα δυσκολο να ισχυει γιατι με το που γεννηθηκα κοντεψα να πεθανω,μπηκα κατευθειαν εντατικη,μετα βγηκα αλλα δεν θηλασα ποτε μου.Επρεπε να ακολουθησω αλλη διαιτα με φαρμακα για να ορθοποδησω. (απο μικρο χαπακομενο! )
Να μου ελεγες για το στηθος μιας κοπελας που τα ειχα να σου ελεγα ναι...ΧΑΛΑΡΑ!
Σαν πρωτη λυση λεω να ξαναδοκιμασω εκεινο το φαρμακομανο.
Νyhofort ή καπως ετσι λεγεται.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 19:41, 04-06-07:

Αυτο που λες για τον θηλασμο σε εμενα δυσκολο να ισχυει γιατι με το που γεννηθηκα κοντεψα να πεθανω,μπηκα κατευθειαν εντατικη,μετα βγηκα αλλα δεν θηλασα ποτε μου.
Ε αυτό λέω. 'Οσοι δεν θηλάζουν το έχουν το πρόβλημα.'Ετσι λένε τουλάχιστον οι ανταγωνιστές μου οι γιατροί με βούλα. Εγώ είμαι ερασιτέχνης στο χώρο μην ξεχνάς, ό,τι πληρώνεις παίρνεις από συμβουλές.Και γω όπως και συ δεν θήλασα αν και ήμουν πολύ υγιής πάντα. Δεν αρρώστησα ποτέ, τα 'παθα όλα μαζεμένα στα 34.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:48, 04-06-07:

...μα αφού είσαι 33 ...

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 19:52, 04-06-07:

Και για να είμαστε ακόμα πιο επιστημονικοί. Στοματικό στάδιο είναι το 1ο έτος της ηλικίας. Η κύρια πηγή ευχαρίστης του μωρού είναι ο θηλασμός, το μάσημα, το να καταπίνει ή να μασάει κάτι. Τότε το μωρό είναι πολύ εξαρτημένο ακόμα. Τα παιδιά που δεν έχουν πολύ ηδονή σε εκείνη τη φάση, σε κατοπινές φάσεις αναζητούν πιο έντονα την στοματική ηδονή. Υποκατάστατα της στοματικής ηδονής είναι το πιπίλισμα, η ονυχοφαγία, το κάπνισμα, ο θηλασμός της συντρόφου κλπ κλπ. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ο συνάδελφος Μοναχός, εγώ είμαι αυτοδίδακτος. Οπότε πρέπει η μαμά να δίνει το στήθος της στο παιδί γιατί εκτός από ψυχολογικά έχει αποδειχθεί ότι και βιολογικά συμβάλλει στην καλή του υγεία.
Αλλιώς πάρτου από νωρίς μια πιπίλα, ένα λαστιχένιο, ένα κόκκαλο, κάτι τέλος πάντων να μασάει.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 19:52, 04-06-07:

...μα αφού είσαι 33 ...
Πηγε και του διαβασαν το μελλον στα ταρο

(sorry , had to say it )
--------------------

So ....do girls that werent breast-fed do the best blowjobs ?
(if only)

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 19:52, 04-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
...μα αφού είσαι 33 ...
Στο όριο. Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας.

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 21:11, 04-06-07:

εγω παντως ποτε μα ποτε δεν εφαγα τα νυχια μου
και μου κανει φοβερη εντυπωση που τοσος πολυς κοσμος τα τρωει...εχω δει κοπελες που ενω ειναι πολυ ομορφες μολις βλεπεις τα δαχτυλα τους σου κανει αποστροφη μα καλα τοσο νοστιμα ειναι τα νυχια και τα τρωτε; δεν μπορω να το καταλαβω αυτο...
εγω δεν εχω καποιο τετοιο ελαττωμα η τικ...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη viki_thess : 04-06-07 στις 21:44.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:12, 04-06-07:

Εγώ δεν τρώω τα νύχια μου παρα σπάνια, τρώω όμως με μανία τα πετσάκια στους αντίχειρες, οι αντίχειρες μου είναι πάντα απαίσιοι. Τι να κάνωω;

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 21:32, 04-06-07:

Βουτα τα χερια σε μπεταντιν

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 21:53, 04-06-07:

Επιτέλους να απαντήσω κι εγώ...

Παλαιότερα, όταν ήμουν πολύ μικρή, έτρωγα τα νύχια ΚΑΙ των χεριών ΚΑΙ των ποδιών ( ). Μάλιστα όταν πήγαινα κιθάρα και έπρεπε να είχα νύχια, ποτέ δεν κατάφερνα να τα μεγαλώσω. Όταν τη σταμάτησα στα 15, σταμάτησα ως δια μαγείας να τρώω και τα νύχια...

Όμως από τότε είχα και έχω άλλο πρόβλημα (το οποίο δε θυμάμαι αν το είχα παράλληλα με την ονυχοφαγία). Έτρωγα τις πέτσες γύρω από τα νύχια, αλλά δε μιλάμε για απλώς τα πετσάκια. Περίπου σαν την περίπτωση της Michelle, όπως τουλ. την αντιλαμβάνομαι. Ειδικά οι αντίχειρες παθαίνουν τη μεγαλύτερη βλάβη. Πέρσι, αφού πλέον είχα δει ότι ούτε τα φαρμακομανώ, ούτε το απότομο κόψιμο έφερναν αποτέλεσμα, είπα να μπω στη διαδικασία να σταματήσω να πειράζω 2-2 τα δάχτυλά μου...

Έτσι, την 1η εβδομάδα δεν έτρωγα τα δύο μικρά των χεριών, την επόμενη εβδομάδα τους δύο παράμεσους κοκ. Όταν έβλεπα ότι σε κάποιο δάχτυλο είχα πρόβλημα (εξάρτησης), έκανα τη "θεραπεία" σε αυτό περισσότερες από 1 εβδομάδα. Μέχρι που έφτασα στους αντίχειρες, όπου κάποιες εβδομάδες άφησα τον αριστερό και τον έφτιαξα... Όμως δεν κατάφερα να κόψω τον δεξί.. Τώρα πια, αυτό που έχει μείνει είναι να πειράζω λιγότερο τον αριστερό, αλλά κανονικότατα το δεξί. Τα υπόλοιπα δάχτυλα όμως τα έχω διορθώσει...

Επιδεινώνεται η κατάσταση όταν είμαι αναστατωμένη ψυχολογικά και όταν έχω πολύ άγχος...

Αν δεν κάνω λάθος, αυτό λέγεται ψυχαναγκασμός. Κάπου είχα διαβάσει μια περίπτωση που κάποια είχε την τάση να ξύνει ένα σημείο τόσο πολύ που να ματώνει και να κάνει σημάδια...

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 21:54, 04-06-07:

Το τικ δεν έχει να κάνει με την θεωρία του Freud που ο αγαπητός DrStrangelove ανέπτυξε σωστά και αναφέρεται στο 1ο στάδιο του θηλασμού...(νι...μερικές θεωρίες του δεν τις δέχομαι )

Το τικ είναι συσσωρευμένο άγχος που το σώμα προσπαθεί να αποβάλλει...

Αλλά όταν διάβασα τικ βρε Μάριε μόνο στην ονυχοφαγία δεν πήγε το μυαλό μου

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 22:04, 04-06-07:

Ειπα "και" τικ.
Την ονυχοφαγια την εχω στα ελαττωματα.
Τικ δεν εχω δοξα σοι ο Θεος...
Απλως ειπα να τα συμπεριλαβω ολα συμπουμπουλα!

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 22:11, 04-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Nana
Παλαιότερα, όταν ήμουν πολύ μικρή, έτρωγα τα νύχια ΚΑΙ των χεριών ΚΑΙ των ποδιών ( ).
Να μην αισθάνομαι μόνη.

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 22:15, 04-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Να μην αισθάνομαι μόνη.
χαχαχα

ΝΑΙ

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 22:17, 04-06-07:

Ειπα "και" τικ.
Την ονυχοφαγια την εχω στα ελαττωματα.
Τικ δεν εχω δοξα σοι ο Θεος...
Απλως ειπα να τα συμπεριλαβω ολα συμπουμπουλα!
Το ξέρω βρε καρδιά μου αλλά εμένα μου βάρεσε το τικ

Κι αυτό στο άγχος οφείλετε

Αλλά τρόπο δεν ξέρω...δεν είχα ποτέ αυτή την συνήθεια

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 22:33, 04-06-07:

Εγώ τρώω τα νύχια μου από πολύ μικρός και ναι,έχω ένα τικ που προσπαθώ να μη φαίνεται

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 09:33, 05-06-07:

Κι εγω τα τρωω. Εκτος αν ειναι βαμμενα. Τοτε δεν τα βαζω καν στο στομα μου.
Κανε κι εσυ το ιδιο.

Παράθεση

Number7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Number7
H Number7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Number7 έγραψε στις 23:46, 30-01-08:

Εγώ τρώω τα νύχια 5-6 χρόνια και δεν μπορώ να το κόψω με τίποτα!!!Έχω δοκιμάσει πολλά..τι να κάνω??

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 00:05, 31-01-08:

Μπορείς να βρεις κάτι να απασχολείς τα χέρια σου, ώστε να είναι μακρυά από το στόμα σου. Να παίζεις κομπολόι ας πούμε, ή να πληκτρολογείς στο e-steki.gr!!

Παράθεση

Number7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Number7
H Number7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Number7 έγραψε στις 00:19, 31-01-08:

Το πρώτο το έχω δοκιμάσει..Με διάφορα πράγματα..Αλλά κανένα αποτέλεσμα...Π.χ. με το που σταματάω να παίζω κομπολόι αρχίζω πάλι..Δεν τα τρώω κάθε μέρα και απο λίγο..Αλλά μπορεί σε μια μέρα(για παράδειγμα σε κάποιο διαγώνισμα)να τα αποτελειώσω..
Τώρα το δεύτερο που μου πρότεινες το δοκιμάζω τώρα..Θα δούμε αν πιάνει!!!

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 00:56, 31-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Θα σου φανεί extreme, αλλά μπορείς να βάλεις ψεύτικα νύχια (τα οποία θα κόψεις για να είναι αντρικά )! Αν συνεχίσεις να τα τρως πάρτο απόφαση (επειδή όπως ανέφερα αλλού μου το είχαν πει σαν καλή μέθοδο). Εγώ άρχισα να τρώω και τα ψεύτικα νύχια, οι περισσότεροι δεν το κάνουν πάντως.
το ιδιο ακριβως επαθα κι εγω!
τα ειχα κουτσουρεψει και στραβα.. διοτι δεν κοβοντουσαν φλλλααααπ.. οπως τα φυσικα..
πολλα γελια.. τι μου θυμισες!!!

Παράθεση

evoulaxan (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evoulaxan
H Ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Περιγιάλι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H evoulaxan γεια σε ολους! έγραψε στις 01:39, 23-06-09:

υποφέρω από το ίδιο πρόβλημα και σε λίγο μου φαίνεται πως θα έχω πληγές στα χέρια καθώς τρώω τις παρανυχίδες μου. Τη στιγμή που μιλάμε πονάει ο αντίχειρας μου με ουλή 5 χιλιοστά διότι τον έχω "ρημάξει"! Σας παρακαλώ παιδιά το κάνω ασυνείδητα και όχι απο άγχος βοηθείστε με! Το e mail mou {...}
Eυχαριστώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 23-06-09 στις 15:00. Αιτία: αφαίρεση προσωπικών στοιχείων
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 08:32, 23-06-09:

Σαν κοριτσάκι έτρωγα τα νύχια μου αλλά όταν άρχισαν οι καυγάδες με τα αγόρια το'κοψα για να μπορω να γρατζουνάω!
Επίσης όταν είχα διαγωνίσματα έξυνα το κεφάλι μου. Σε εποχές μεγάλου άγχους ξυνόμουν ολόκληρη και είχα συνέχεια πληγές. Ένας δερματολόγος μου είχε πει ότι έχω "νευροδερματίτιδα" και έκανα δύο ενέσεις κορτιζόνης και βελτιώθηκα πολύ. Βέβαια το χούι το έχω ακόμα αλλά πολύ ελεγχόμενο από τότε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 15:16, 23-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από evoulaxan
υποφέρω από το ίδιο πρόβλημα και σε λίγο μου φαίνεται πως θα έχω πληγές στα χέρια καθώς τρώω τις παρανυχίδες μου. Τη στιγμή που μιλάμε πονάει ο αντίχειρας μου με ουλή 5 χιλιοστά διότι τον έχω "ρημάξει"! Σας παρακαλώ παιδιά το κάνω ασυνείδητα και όχι απο άγχος βοηθείστε με! Το e mail mou {...}
Eυχαριστώ!
Η λύση που βρήκα εγώ όταν ήμουν ακριβώς στην ηλικία σου- βερνίκι νυχιών
Από τότε δεν τα έχω αφήσει άβαφα σχεδόν ποτέ, στο σχολείο χρησιμοποιούσα μόνο παστελ χρώματα και στη συνέχεια ό,τι μου άρεσε.. Και άφησα τα πετσάκια στην ησυχία τους

Εγώ έχω άλλο θέμα.. όταν έχω άγχος δαγκώνω τα χείλη μου
ευτυχώς δεν είναι η τραγική κατάσταση, αλλά πολλές φορές βλέπω πως έχουν ματώσει ελάχιστα σε κάποιο σημείο και έτσι το καταλαβαίνω- το κάνω τελείως ασυναίσθητα και δεν ξέρω πώς μπορώ να το κόψω.. (τσου, τα λιπ γκλος/κραγιόν δεν με σταματάνε )

Παράθεση

evoulaxan (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evoulaxan
H Ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Περιγιάλι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H evoulaxan γεια σε ολους! έγραψε στις 17:38, 23-06-09:

ααα σ'ευχαριστώ! αυτό κάνω κ εγώ. τα πετσάκια είναι ένα μικρό προβληματάκι αλλά ελπίζω να μην το συνεχίσω!!!

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 21:43, 23-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Η λύση που βρήκα εγώ όταν ήμουν ακριβώς στην ηλικία σου- βερνίκι νυχιών
Από τότε δεν τα έχω αφήσει άβαφα σχεδόν ποτέ, στο σχολείο χρησιμοποιούσα μόνο παστελ χρώματα και στη συνέχεια ό,τι μου άρεσε.. Και άφησα τα πετσάκια στην ησυχία τους

Εγώ έχω άλλο θέμα.. όταν έχω άγχος δαγκώνω τα χείλη μου
ευτυχώς δεν είναι η τραγική κατάσταση, αλλά πολλές φορές βλέπω πως έχουν ματώσει ελάχιστα σε κάποιο σημείο και έτσι το καταλαβαίνω- το κάνω τελείως ασυναίσθητα και δεν ξέρω πώς μπορώ να το κόψω.. (τσου, τα λιπ γκλος/κραγιόν δεν με σταματάνε )

λοιπον αρχισε να ψαχνεις το γενεαλογικο σου δεντρο... τοσο πια..

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 21:46, 23-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
λοιπον αρχισε να ψαχνεις το γενεαλογικο σου δεντρο... τοσο πια..
Άστα αυτά και πες μου... λύση βρήκαμε γι αυτό;

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 23:14, 23-06-09:

εεε οχι

Παράθεση

swamps

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη swamps
H swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.

H swamps έγραψε στις 13:08, 24-06-09:

Δεν νομίζω οτι όταν τρώς τα νύχια σου έχεις τικ. Απλά είναι μια κακή συνήθεια, απο τις πολλές που μπορεί να έχει ο άνθρωπος. Τώρα κάποιος θα μου πει οτι και το τικ μπορεί να είναι κακή συνήθεια αλλά ίσως το θέμα τικ είναι κάπως πολύπλοκο.Μια απο τις πολλές αιτίες που μπορέι να έχει κάποιος τικ είναι και αυτή.
Νοσος Τουρέτ.

Το σύνδρομο Τουρέτ ή διαταραχή Τουρέτ είναι μια κληρονομική νευρολογική διαταραχή που εμφανίζεται κατά την παιδική ηλικία και χαρακτηρίζεται από την εμφάνιση πολλαπλών φυσικών (κινητικών) και τουλάχιστον ενός φωνητικού τικ.

Το άτομο που πάσχει από το σύνδρομο Τουρέτ μπορεί να παρουσιάζει συσπάσεις στο πρόσωπο, στο λαιμό, στους ώμους ή στα άκρα. Άλλα συμπτώματα μπορεί να περιλαμβάνουν ιδιόρρυθμες στερεότυπες κινήσεις, όπως το συνεχές άγγιγμα της μύτης, η περιστροφή των ματιών, το τράβηγμα ή τίναγμα των μαλλιών. Στα συμπτώματα περιλαμβάνονται η παρουσία πολλαπλών κινητικών και τουλάχιστον ενός φωνητικού τικ. Αυτό μπορεί να περιλαμβάνει ακούσιο ξερόβηχα για καθάρισμα του φάρυγγα, ρουθούνισμα, γάβγισμα, σφύριγμα, βρισιές και επανάληψη λέξεων ή φράσεων. Σε ένα μικρό ποσοστό των ασθενών εμφανίζονται ανεξέλεγκτα ξεσπάσματα αισχρολογίας (κοπρολαλία)[1].
Το σύνδρομο Τουρέτ δεν θεωρείται πλέον σπάνια περίπτωση, αλλά μπορεί να μην εντοπισθεί η παρουσία του καθώς συνήθως εμφανίζει ήπια συμπτώματα. Περίπου 1 ως 11 παιδιά στα 1.000 εμφανίζουν αυτό το σύνδρομο, ενώ 1 στους 100 ανθρώπους παρουσιάζει κάποια διαταραχή τικ[2]. Το σύνδρομο Τουρέτ είναι τρεις φορές πιο κοινό στους άντρες από ό,τι στις γυναίκες. Τα άτομα που πάσχουν από τη διαταραχή αυτή έχουν κανονικό προσδόκιμο επιβίωσης και ευφυία. Η ένταση των τικ μειώνεται κατά την περίοδο της ενηλικίωσης[3].
Γενετικοί και περιβαλλοντικοί παράγοντες παίζουν ρόλο στην αιτιολόγηση του συνδρόμου Τουρέτ αλλά τα ακριβή αίτια παραμένουν άγνωστα[4]. Τα παράξενα τικ που χαρακτηρίζουν τη διαταραχή μπορεί να οφείλονται σε χημική ανισορροπία του εγκεφάλου. Στις περισσότερες περιπτώσεις η θεραπευτική αγωγή δεν είναι απαραίτητη. Σημαντικό ρόλο στην αντιμετώπιση της κατάστασης μπορούν να παίξουν οι εξηγήσεις γύρω από την ασθένεια και η συναισθηματική επιβεβαίωση που παρέχονται στον ασθενή[5].
Το όνομα της ασθένειας δόθηκε από τον Ζαν-Μαρτέν Σαρκό (Jean-Martin Charcot) προς τιμήν του μαθητή του γιατρού Ζορζ Ζιλ ντε λα Τουρέτ (Georges Gilles de la Tourette), ο οποίος ήταν Γάλλος νευρολόγος και ο οποίος ερεύνησε αυτή τη νευρολογική διαταραχή.

Στον κινηματογράφο, η ταινία Προδομένος (Maze) παραγωγής 2002 παρουσιάζει μια ερωτική ιστορία με πρωταγωνιστή τον νεοϋορκέζο Λάιλ Μέις, έναν ευαίσθητο γλύπτη ο οποίος πάσχει από το σύνδρομο Τουρέτ.

http://http://el.wikipedia.org/wiki/Σύνδρομο_Τουρέτ - 44k

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:42, 28-06-09:

Έχω από μικρή την κακή συνήθεια να τρώω μανιωδώς τα πετσάκια γύρω από τα νύχια στους αντίχειρες μου (ναι, μόνο σε αυτούς!). Μπορεί να "φάω" λίγο τα νύχια μου ή τα πετσάκια σε άλλα δάχτυλα αλλά αυτό δεν με απασχολεί, διότι το κάνω εξαιρετικά σπάνια. Οι αντίχειρες μου όμως είναι μονίμως χάλια, καταλήγω να μην βάφω τα νύχια μου για να μην τραβάνε την προσοχή, οπότε να έχω μονίμως άθλια χέρια. Τι να κάνω για να το σταματήσω;
Και μην μου πείτε να αρχίσω να βάφω τα νύχια μου, διότι δεν βοηθάει (αφού το θέμα μου είναι τα πετσάκια). Επίσης, έστω ότι το κόβω. Σε πόσο καιρό θα είναι "παρουσιάσιμοι" οι αντίχειρες μου;

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 14:32, 28-06-09:

άρχισε να περπατάς με τα χέρια και να δουλεύεις με τα πόδια... θα σου είναι σχεδόν αδύνατον να τα τρως έτσι...
αστειεύομαι... ίσως αν φόραγες για κάποιο διάστημα γάντια, ωστέ να σταματήσει αυτή η συνήθεια για κάποιο χρονικό διάστημα και ίσως το σταμάταγες...τι να πω αν μου έρθει κάτι άλλο στο μυαλό θα το γράψω...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:35, 28-06-09:

Γάντια μέσα στο καλοκαίρι;
Αλλά ακόμα και χειμώνα να είχαμε, πώς θα δούλευα με γάντια; Δεν θα μπορούσα να πληκτρολογήσω!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους