Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κομματικά Ταμεία

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 01:19, 26-01-11:

Είστε υπέρ του ανοίγματος και του ελέγχου, στα Ταμεία των κομμάτων ή όχι ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:03, 26-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Είστε υπέρ του ανοίγματος και του ελέγχου, στα Ταμεία των κομμάτων ή όχι ;

Είμαι υπέρ της οποιασδήποτε ελεγκτικής παρέμβασης των συνταγματικά προβλεπόμενων κρατικών φορέων, γενικά στη λειτουργία όλων των σωματείων και αστικών εταιρειών(μη κερδοσκοπικών), εφόσον υπάρχει καταγγελία ή οποιαδήποτε απόδειξη, ότι αυτά ενεργούν ή ενήργησαν ενδεχόμενα, κατά παράβαση των καταστατικών τους σκοπών και δεσμεύσεων έναντι του νόμου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 10:52, 26-01-11:

Εγώ πάλι είμαι υπέρ τακτικού κι εξαντλητικού ελέγχου από ανεξάρτητες αρχές με πλήρη δικαιοδοσία επί του υπό διερεύνηση αντικειμένου, ιδιαίτερα όσον αφορά σε πολιτικά κόμματα και σχηματισμούς.

Δεν ξέρω αν λυπάμαι που το λέω αυτό, αλλά στην περίπτωση τους δεν ισχύει το τεκμήριο της αθωότητας αλλά μάλλον το αντίστροφο της ενοχής...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:04, 26-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
...

Δεν ξέρω αν λυπάμαι που το λέω αυτό, ...
Νομίζω πως χρειάζεται όμως, καλή μου φίλη, να ξέρεις και να ξέρουμε! Ας μην τους προικίσουμε, και με "κρυφά συναισθήματα"! Δεν μας θέλουν "τρελούς", επειδή είναι κατ΄επάγγελμα "ψυχοθεραπευτές"!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 19:09, 26-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Εγώ πάλι είμαι υπέρ τακτικού κι εξαντλητικού ελέγχου από ανεξάρτητες αρχές με πλήρη δικαιοδοσία επί του υπό διερεύνηση αντικειμένου, ιδιαίτερα όσον αφορά σε πολιτικά κόμματα και σχηματισμούς.

Δεν ξέρω αν λυπάμαι που το λέω αυτό, αλλά στην περίπτωση τους δεν ισχύει το τεκμήριο της αθωότητας αλλά μάλλον το αντίστροφο της ενοχής...
Συμφωνώ απόλυτα στον θεσμικά κατοχυρωμένο έλεγχο των κομματικών ταμείων.
Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Είμαι υπέρ της οποιασδήποτε ελεγκτικής παρέμβασης των συνταγματικά προβλεπόμενων κρατικών φορέων, γενικά στη λειτουργία όλων των σωματείων και αστικών εταιρειών(μη κερδοσκοπικών),
Ως εδώ κάτι λέει...
εφόσον υπάρχει καταγγελία ή οποιαδήποτε απόδειξη,
Αυτό το (εφόσον) όμως, κάπως μου κάθησε πολυτιμότατε φίλε μου.
Κάπως !

ότι αυτά ενεργούν ή ενήργησαν ενδεχόμενα, κατά παράβαση των καταστατικών τους σκοπών και δεσμεύσεων έναντι του νόμου
Σήμερα, περισσότερο από ποτέ, είναι επιβεβλημένη η απρόσκοπτη αποδοχή κρατικού ελέγχου από τα κόμματα, για να αποδείξουν την αθωότητα τους.

Κατά συνέπεια, τελεί όλο το πολιτικό σύστημα υπο αμφισβήτηση της αθωότητας.

Επίσης, θεωρώ ότι άλλο είναι η αποδοχή ελέγχου σήμερα και άλλο η θέσπιση σε ανύποπτο χρόνο τακτικών ελέγχων .
Αυτό θα έχει προληπτικό χαρακτήρα και επιτέλους μετά από το 1821 θα αποδείξουν οι πολιτικοί μας ότι έχουν βούληση και δεν γνωρίζουν να επιβάλλουν μόνο μειώσεις αποδοχών, αυξήσεις άμεσης και έμμεσης φορολογίας, διατήρησης δε των δικών τους αποδοχών.
Λες και τόσα χρόνια μας πρόκοψαν, που έλεγε και ο παππούς μου !

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 26-01-11 στις 19:44.
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 21:44, 26-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
...
Αυτό το (εφόσον) όμως, κάπως μου κάθησε πολυτιμότατε φίλε μου.
Κάπως ....
Καλέ μου Μάξιμε, ειδάλλως, θα ήταν σα να υποκλινόμουν στην οποιαδήποτε αυθαιρεσία των εκάστοτε κρατικών λειτουργών, έναντι ακόμη και αυτής της αστικής νομιμότητας, όπως, κατά την ταπεινή μου αντίληψη, κάνει το επιτηδευμένο πολιτικό μπάχαλο του δικομματισμού, καθ' όλη σχεδόν τη διάρκεια της Μεταπολίτευσης!

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 00:21, 27-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Καλέ μου Μάξιμε, ειδάλλως, θα ήταν σα να υποκλινόμουν στην οποιαδήποτε αυθαιρεσία των εκάστοτε κρατικών λειτουργών, έναντι ακόμη και αυτής της αστικής νομιμότητας, όπως, κατά την ταπεινή μου αντίληψη, κάνει το επιτηδευμένο πολιτικό μπάχαλο του δικομματισμού, καθ' όλη σχεδόν τη διάρκεια της Μεταπολίτευσης!
Μπολνταρισμένα είναι τα σημεία που μου προσέλκυσαν την προσοχή.

Να ξεδιαλύνω όμως τις απόψεις μου.
Συνοπτικά, δεν πιστεύω οτι, ακόμα και αν γίνουν κάποιες κινήσεις με κατεύθυνση τον έλεγχο στα ταμεία των κομμάτων,
θα βγει κάποιο αποτέλεσμα.
Θα μου πεις όμως φίλε μου, γιατί φωνασκώ και μάλιστα άσκοπα ;
Γιατι στόχος είναι τόσο ο έλεγχος, όσο και η θεσμοθέτηση των ελέγχων στα ταμεία των κομμάτων.
Σαφώς και δεν εννοώ τον έλεγχο που κάνει ο οποιοσδήποτε υπάλληλος της τάδε εφορίας, αφήνοντας περιθώρια για παζαρέματα και συμβιβασμούς.
Επιβάλλεται η θεσμοθέτηση ελέγχων που να αποδεικνύουν την αθωότητα του πολιτικού συστήματος.
Οσο για το πως θα το καταφέρουν, ας προσπαθήσουν και απο την προσπάθεια θα βγει κάποιο συμπέρασμα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 27-01-11 στις 11:07.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους