Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πολιτική επικαιρότητα εν συντομία

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M
Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.

O H-M έγραψε στις 08:58, 14-07-11:

Χρησιμοποιώντας τον τίτλο της πετυχημένης αμερικάνικης κωμωδίας, μου άνοιξε τη συζήτηση ντάλα μεσημέρι ο έμπορας της Αθηνάς που προμηθεύομαι κατσαβίδια. Και με την απλότητα του μικροέμπορου της καθημερινότητας συνέχισε: « Πήγαινε πες τους, πως δε θέλουμε καθρεφτάκια για να ικανοποιηθούμε. Από τη Siemens βάλανε κανένα φυλακή; Ή μόνο ο Άκης για τη γκόμενα του τ’άρπαξε από τα υποβρύχια;» Μπήκε στη σκέψη μου ο άτιμος, διότι και ‘γω η ίδια, με όλη αυτή την ξεφτίλα από την οργή του κόσμου για τους «300» αναρωτιόμουν: «μα καλά, ο κόσμος που δεν ξέρει πού να πάει να κρυφτεί από την εφορία και την ανεργία, νοιάζεται μόνο για τα βουλευτικά αυτοκίνητα»;

«Το είχα πει και από το βήμα της Βουλής, όταν πρωτάρχισαν πριν από ένα χρόνο να μας μουντζώνουν, πριν καν επέλθει η λαίλαπα της ανικανότητας και των εξοντωτικών και αλλοπρόσαλλων μέτρων λιτότητας χωρίς αντίκρισμα. « Μας μουντζώνουν γιατί εμείς οι νυν 300 εκφράζουμε- φταίμε, δε φταίμε- κυρίως τη πολιτικάντικη, ρουσφετολογική σπατάλη, τις μίζες των μεγαλοσχημόνων υπουργών και των οικογενειών τους. «Μας μουντζώνουν και σε λίγο θα μας πετροβολούν γιατί ακόμα και ο φοροφυγάς, ακόμα και το λαμόγιο, την ατιμωρησία δεν τη συγχωρεί».

Προσωπικά έχω κάνει πολλές παρεμβάσεις, καταγγελίες απ’όταν πρωτοβγήκα βουλευτής το 2007, τότε που περνάγαμε όλοι φίνα, για να τελειώσουν επιτέλους οι παλαιοκομματικές και συντεχνιακές, προκλητικές συμπεριφορές που κατασκεύασαν οι «Φρανκεστάϊν» του βολέματος. Όλη αυτή την περίοδο, λέγοντας σκληρές αλήθειες σε ανύποπτο χρόνο για τα συντεχνιακά πραγματικά προνόμια, μα την Παναγία δεν είδα κανένα Κυριάκο Μητσοτάκη ή κανέναν Δρούτσα που ήταν και μεγαλοϋπουργός, να με στηρίξουν βρε αδερφέ, να μην είμαι μόνη μου! Καλά για τα Μ.Μ.Ε., με κάνα δυο εξαιρέσεις, δεν το συζητάμε, ενώ τους έστελνα σαν καλή μαθήτρια τις επίκαιρες ερωτήσεις και τις ομιλίες μου από το βήμα της Βουλής, κανένα δεν ασχολήθηκε -αν και εγώ επαγγελματικά είμαι άνθρωπος των Μ.Μ.Ε.

Εγώ δεν είμαι γόνος, ούτε «πουλέν», ούτε πρωτοκλασάτη. Μια βουλευτής που ασχολούμαι με την κατάντια της πόλης μου – που είναι η Αθήνα – και με τα ζώα είμαι, χωρίς το κατεστημένο, Πολιτικών γραφείων, «έχθρα» διαχρονικά των συνδικαλισταράδων, των ρουσφετολόγων. Δεν έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου συνειδητά, διορισμούς . Εξυπηρετήσεις του στυλ: « κάνε μετάθεση στο παιδί που είναι στον Έβρο, πάρε τον Έφορα ,τον Διευθυντή της Πολεοδομίας», και άλλα σχετικά, με τα οποία βολεύτηκε μεγάλο κομμάτι του λαού των «Αγανακτισμένων».

Θυμάμαι χαρακτηριστικά, πριν από δύο χρόνια, όταν πάλι τα είχα κάνει λαμπόγιαλο για τις σπατάλες στα Δημοτικά ραδιόφωνα, από το Βήμα της Βουλής, γιατί πήγαιναν διακομματικά να βολέψουν κάτι δικούς τους, που μ’έπιασε ένας Πασόκος συνάδελφος από τη Μακεδονία: «Ρε Πιπιλή μπορεί να είσαι γραφική πολλές φορές με τις εμμονές σου, αλλά πόσες αλήθειες λες ,που εμείς δε μπορούμε να τις πούμε.»

Εγώ Κυριάκο μου κονόμησα πολλά από τη δουλειά μου, ρώτα τη Δ’ Εφορία 35 χρόνια. Όταν μου έδωσαν το βουλευτικό αυτοκίνητο, ήμουν η μόνη Βουλευτής που είχα ζητήσει τρομάρα μου και υβριδικό. Το πήγαινα και το ‘φερνα σε κάτι Βουλευτικές αποστολές στην επαρχία, γιατί στην Αθήνα δεν τον είχα ανάγκη, κυκλοφορούσα με μετρό, τρόλεϊ και λεωφορείο και βασικά με τα πόδια, είναι γνωστό σε όλους.

Εγώ Κυριάκο μου, δε κυβέρνησα ποτέ την Ελλάδα, εντάξει; Και την ευνοιοκρατία, την οικογενειοκρατία και την ασυδοσία των μεγαλοσχημόνων της πολιτικής, τριάντα χρόνια οι ίδιοι και οι ίδιοι- την πολεμούσα με πράξεις και πρωτοκολλημένα έγγραφα. «Χέστηκα» για το βουλευτικό αυτοκίνητο -μετά συγχωρήσεως -αλλά από το φαύλο πολιτικό σύστημα- καταλαβαίνεις, τι εννοώ- από την ατιμωρησία του πλουτισμού και της λαμογιάς έχω να μπω στο μετρό 8 μήνες. Ναι ρε Κυριάκο, φοβάμαι τον αγανακτισμένο, που απλώς δεν ξέρει γιατί γίνεται καμιά φορά όχλος, και ουσιαστικά θέλει να ξεσκίσει τις «κουκούλες» των επαγγελματιών πολιτικών που μας βγάζουν και γλώσσα!

Aρθρογράφος : Φωτεινή Πιπιλή

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M
Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.

O H-M έγραψε στις 09:05, 14-07-11:

Έχω την αίσθηση, λόγω και της επαγγελματικής μου διαστροφής, πως η κρίση που βιώνουμε σήμερα, πολύπλευρη κατά πως λένε και οι σεβαστοί ειδήμονες, αμφισβητεί με κάθε τρόπο τις ισορροπίες της ψυχής μας και μας σπρώχνει αργά και βασανιστικά στα περίφημα πέντε στάδια του θανάτου, της Elisabeth Ross. Στα στάδια, δηλαδή, εκείνα που περνάει η ψυχή του ασθενούς «άμα τη εμφανίσει» του θλιβερού μαντάτου:

«Έχετε καρκίνο, κύριε».

Άρνηση. Θυμός. Διαπραγμάτευση. Κατάθλιψη. Αποδοχή. Δεν ξέρω αν η ταύτιση αρρώστιας και κρίσης δημόσιου χρέους είναι δόκιμη, ούτε αν οι αναλογίες που γεννά το διεστραμμένο μυαλό μου έχουν την όποια λογική βάση. Στο κάτω κάτω της γραφής δεν χάθηκε και ο κόσμος αν ο νους ενός παλαβιάρη γεννήσει μια ακόμα υπερβολή. Ειδικά στις μέρες που διανύουμε.

Με την αναγγελία της επικείμενης πτώχευσης έρχεται η άρνηση. Μα δεν είναι δυνατόν. Εμείς; Ο σκληρός πυρήνας της Ευρώπης; Η περήφανη και αξιοθαύμαστη Ελλάδα των Ολυμπιακών Αγώνων; Η χώρα της ανάπτυξης, της πλέριας αποκατάστασης της Ανδρεϊκού τύπου Δημοκρατίας (ή κομματοκρατίας, εδώ οι γνώμες διίστανται), του Σημιτικού εκσυγχρονισμού και της επανίδρυσης του κράτους από τον Καραμανλή τον νεότερο; Γάματα με κεφαλαία γράμματα δηλαδή, που τραγουδάει και ο Αντύπας. Δεν είναι δυνατόν. Κάποιο λάθος θα έγινε σίγουρα. Μα ναι. Αυτό είναι. Οι Ευρωπαίοι, οι αγορές, οι οίκοι αξιολόγησης και τα τραπεζικά τους συστήματα ευθύνονται για τη σημερινή μας κατάντια. Και το επαχθές του χρέους που το πας; Που πληρώνω ακόμα και σήμερα τόκους για τα δάνεια του προπάππου μου. Και να πεις πως μ’ άφησε και τίποτα ο γεροξεκούτης, πάει και έρχεται. Ένα παλιόσπιτο από πλινθιά στο χωριό και κάτι ξεροχώραφα στα πλαϊνά του όχθου. Ηθελα να’ ξερα τι τα έκανε τα δανεικά αυτός. Τουλάχιστον, εγώ πήρα και δύο τρία αυτοκίνητα γερμανικά, μια δεκάδα κυλότες γαλλικές, ένα διαμέρισμα με αλλοδαπά κουφώματα, κουζίνες, πλακάκια, ηχομονώσεις κτλ κτλ – κατά τα άλλα η οικοδομή ήταν ή ατμομηχανή της χώρας μου- και σπούδασα και δύο παιδιά. Τα δικά μου τα δανεικά σίγουρα έπιασαν τόπο εν αντιθέσει με τα δικά τους. Επαχθές χρέος, λοιπόν, κύριοι….

Ακολουθεί το στάδιο του θυμού. Το «όλοι μάζι τα φάγαμε», προμετωπίδα του πολιτικού κουτσαβακισμού εγκαινιάζει μέσα μας ως στάση ζωής και ως κυρίαρχη συμπεριφορά «το όλα και όλοι μου φταίνε». Μου φταίνε τα λαμόγια οι δημόσιοι υπάλληλοι που κούρνιασαν στην ασφάλεια του Δημοσίου. Μου φταίνε οι γιατροι που τα αρπάζουνε. Μου φταίνε οι εφοριακοί που λαδώνονται. Μου φταίνε οι ταρίφες και οι ελεύθεροι επαγγελματίες που φοροδιαφεύγουν. Μου φταίνε οι άνεργοι που καρπώνονται επιδόματα και ελαφρύνσεις. Μου φταίει όποιος μιλάει ελληνικά σε αυτή τη χώρα. Και πάνω από όλα μου φταίνε οι πολιτικοί. Αυτοί και οι κολητοί τους, άλλωστε, διαγούμισαν το κράτος και λεηλάτησαν τα δημόσια ταμεία. Αυτοί έφτιαξαν και υπηρέτησαν τα πελατειακά δίκτυα και με έμπασαν και μένα τον απονήρευτο στα θλιβερά τους κόλπα. Και τώρα που οι πελατείες φεύγουν έρχονται οι πλατείες. Πφφφφ… Λαουτζίκος. Πλέμπα. Απλυσιά. Κάτι χιλιάδες χαβαλέδων που φωνάζουν, χορεύουν, τραγουδούν, μουντζώνουν και σαβουρώνουν βρώμικα. Και στα διαλείμματα του χαβαλέ τους στήνουν και μια παρτίδα πρέφα, ουπς συγγνώμη, μια λαϊκή συνέλευση εννοώ και λύνουν στο πιτς φιτίλι όλα τα προβλήματα του δήμου.

Οι συνταγές του αμεσοδημοκρατικού τσελεμεντέ, βλέπεις, είναι πάντα βολικές και διαθέσιμες σε όσους επιθυμούν να χτίσουν ανώγια και κατώγια. Τι νομίζεις, δηλαδή, κυρα-Μαρία; Ότι μόλις το κίνημα αποκτήσει δυναμική και εκφραστεί θα σε αφήσουν οι μπροστάρηδες του να κριτικάρεις και να μουτζώνεις; Όταν κυρα-Μαρία η διανομή των σπάνιων πόρων θα τεθεί στο τραπέζι της πολιτικής διαδικασίας εκεί θα καταλάβεις πως τα λόγια τα μεγάλα που σου χαν πει δεν αξίζουν δεκάρα τσακιστή. Γιατί τα πάθη του ανθρώπου και τα χτικιάρικα ένστικτά του, αγορασμένα σήμερα όχι με δεκάρες τσακιστές αλλά με κίβδηλα μεταλλικά νομίσματα, η μόνη που κατάφερε να τους φορέσει χαλινάρι ήταν η πειθώ και η βία. Από αρχαιοτάτων χρόνων. Και την πειθώ, συγγνώμη μάτια μου, δεν την κατέχουν όλοι…..

Κατόπιν έρχεται η διαπραγμάτευση. Οκ. Δεκτόν. Είμαι χρεωκοπημένος μέχρι τα μπούνια. Χρωστάω της Μιχαλούς και τώρα ποιος την ακούει την αθυρόστομη την ταβερνιάρισα. Θα δουλέψω, όμως, σκληρά και θα τα βγάλω πέρα. Περιμένω οδηγίες. Κατευθύνσεις. Πείτε μου τι να κάνω. Το `χω σας λέω. Θα εργαστώ σκληρά και θα τους δείξω εγώ τους σαλτιμπάγκους που με βάζουν στην κατηγορία γουρουνιού, ενώ εγώ μεγάλωσα με τις πάνσοφες τις γλαύκες στην Αθήνα. «Πάμε», που λέει και ο Γιωργάκης. Αν και δεν μας είπε ακόμα, ούτε και αυτός, το προς τα πού.

Σε λίγο καιρό θα έρθουν και τα επόμενα στάδια. Αυτά της κατάθλιψης και της αποδοχής. Θα πέσουμε στα σκληρά αδερφέ, προκειμένου να βρει ο νους μας τις ισορροπίες που του λείπουν. Και αν το τελικό στάδιο της αποδοχής φαντάζει λυτρωτικό στα μάτια μου, μιας και η έλευση του θα σημάνει τον επανακαθορισμό των προτεραιοτήτων μας και το τακτοποίημα της ζωής μας σε νέες βάσεις, εντούτοις δεν παύει να είναι ένα στάδιο πριν από το τέρμα. Και το τέρμα έμαθα να μην το εύχομαι ούτε στον χειρότερο εχθρό μου.

Πιάνομαι λοιπόν από τον Yalom και στις λέξεις του ευελπιστώ να βρω σανίδα σωτηρίας για το τωρινό ναυάγιο της ζωής μου . Εστω και παραφράζοντάς τον: «ενώ η φύση του χρέους μας καταστρέφει, η ιδέα του μπορεί να μας σώσει». Και αυτό δεν είναι ένα ακόμα φραστικό πυροτέχνημα. Μια κουβέντα να είχαμε να λέγαμε. Είναι η ουσία. Η άμεση και βιωματική, πλέον, επαφή μας με τις συνέπειες του χρέους θα μας επιτρέψει να απελευθερωθούμε, επιτέλους, από τις δουλείες του παρελθόντος και να αλλάξουμε τη ρότα της ζωής μας. Να αφήσουμε πίσω μας τις άχρηστες συνήθειες. Να εγκαταλείψουμε τις καλοθρεμμένες ανάγκες μας. Να στρέψουμε την προσοχή στον διπλανό μας, στη γυναίκα μας, στον συγγενή και φίλο μας και να επαναδιαπραγματευτούμε, όχι τα χρέη μας ,αλλά τα συναισθήματά μας. Να βγάλουμε ευθαρσώς τη γλώσσα μας στο Greek dream της αθηναϊκής πρωτεύουσας και να αποκεντρωθούμε. Να συμφωνήσουμε, επιτέλους, στο ξεκούμπισμα της μετριότητας από παντού. Από τα πανεπιστήμια, τα νοσοκομεία, τις δημόσιες υπηρεσίες, την πολιτική.

Ένα δημιουργικό ξέσπασμα χρειαζόμαστε. Μακριά από τους μπαχαλάκηδες των άκρων. Μακριά από τους ρακοσυλλέκτες των ελληνικών Πανεπιστημίων. Μακριά από τις ανώνυμες γλίτσες του διαδικτύου. Μακριά από το γκροτέσκο και το γελοίο της κοινοβουλευτικής και αυτοδιοικητικής μας εκπροσώπησης. Μακριά από τα κόμπλεξ, τις ανασφάλειες και τις φοβίες μας. Ειδικά για αυτές τις τελευταίες σας αφιερώνω και τον κάτωθι επίλογο:

Καλοκαίρι του 1985. Τα σχολεία έχουν κλείσει από μέρες και όλη η ζωντάνια μου έχει ξεχυθεί αντάμα με εκείνη των συνομηλίκων μου στις αλάνες, στα πάρκα και στις παιδικές χαρές. Πέφτουμε. Τσακίζουμε ποδάρια. Γδέρνουμε τις σάρκες μας. Ξυλοφορτώνουμε ο ένας τον άλλον και σαν αποκάμουν τα κορμιά μας γυρνάμε σπίτια μας, αργά το σούρουπο, με ξεραμένα τα αίματα πάνω στις πληγές μας. Κάπως έτσι επέστρεψα και εγώ εκείνο το καλοκαίρι σπίτι μου, με το κεφάλι ανοιχτό στα δυο από πέτρα αγαπημένου φίλου. Ακόμα θυμάμαι τη σκηνή με το κεφάλι μου μέσα στην λεκάνη του μπάνιου, το κρύο νερό του ντουζ να πέφτει πάνω μου και τη μάνα να ρίχνει τα μπινελίκια της ζωής της.

Καλοκαίρι του 2009. Επείγοντα Νοσοκομείου Πτολεμαίδας. Η μάνα με το επτάχρονο παιδί στην αγκαλιά ορμούν μέσα στο ιατρείο. «Γιατρέ γρήγορα. Χτύπησε το παιδί». Προσπερνώ τις τυπικότητες και τα πρωτόκολλα (χτύπημα της πόρτας, κάλεσμα και είσοδος) γιατί ξέρω καλά πως μια μάνα με το χτυπημένο παιδί στην αγκαλιά της χιμάει σαν αγρίμι σαν την ψέξεις για αγένεια και πάω προς το μέρος τους. «Γρήγορα γιατρέ». «Που χτύπησε κυρία;» Μου δείχνει το δαχτυλάκι του, ολίγον τι πρησμένο και λιγάκι ερυθρό. Δεν απαντάω γιατί την δική της απάντηση την ξέρω. Εγώ σε πληρώνω και τα λοιπά και τα λοιπά (ευτυχώς, δηλαδή, που ήρθε και το Μνημόνιο και μάθαμε, τελικά, ποιος πραγματικά μας πληρώνει σε αυτή τη χώρα)….

Γιατί στα λέω αυτά; Για να σου δείξω τους φόβους που κρύβουμε όλοι μέσα μας. Φοβόμαστε να βήξουμε και καταπίνουμε λίτρα αντιβηχικών. Φοβόμαστε να ανεβάσουμε λίγο πυρετό και σαβουρώνουμε αντιβιώσεις και αντιφλεγμονώδη.

Φοβόμαστε να μην κοροϊδέψουν το παιδί μας στο σχολείο οι συμμαθητές του και ακουμπάμε το μηνιάτικο για να του πάρουμε καρό τραπεζομάντηλα- Βurberry μου φαίνεται τα λένε τώρα- και λοιπές πανάκριβες αήδιες. Φοβόμαστε να μην μας κοιτάξουν περιφρονητικά οι ξιπασμένοι καλεσμένοι- για τους οποίους βάζω το χέρι στη φωτιά πως μεγαλώσανε με τραχανά και σαρμαδάκια- και πληρώνουμε το μπον φιλέ στον γάμο του κανακάρη μας 20 και 30 ευρώ. Φοβόμαστε να μην ξεκουμπιστουμε από την πρωτεύουσα και μας κολλήσουν οι φίλοι και οι γνωστοί την ρετσινιά του looser και κάνουμε δεύτερη και τρίτη δουλειά για να τα φέρουμε βόλτα, μπαστακωμένοι στο πανάκριβο τριαράκι επι της οδού Xαμαιτυπείου.

Φοβόμαστε να μην κατεβάσει μούτρα η γκόμενα επειδή την βάλαμε να κάτσει στο τρίτο τραπέζι πίστα, ενώ ο πρώην της πετάει γαρύφαλλα μυρίζοντας από κοντά την ποδαρίλα της αρτίστας.

Φοβόμαστε να μην κηλιδωθεί το κοινωνικό μας status επειδή στεγάζουμε την οικογενειακή μας ευτυχία στο ενοίκιο, ενώ η κακιασμένη η ξαδέρφη κατάφερε να αγοράσει διαμέρισμα 150 τετραγωνικών για να στεγάσει τον έρωτά της με τον καταπληκτικό…καθρέφτη της . Φοβόμαστε γενικά και αόριστα.

Και αυτές τις φοβίες εκμεταλλεύεται το σύστημα της μαζικής παραγωγής και κατανάλωσης για να μας κρατάει εσαεί αλυσοδεμένους. Και, δυστυχώς, αυτό το σύστημα υπηρετούν και σήμερα οι πολιτικές ηγεσίες του τόπου. Δανείζονται για να κρατήσουν την κατανάλωση στα προμνημονιακά επίπεδα και για να μπορούμε εμείς να σιγοτραγουδάμε αμέριμνοι στίχους από το «σαν να μην πέρασε μια μέρα». Έφτασε, λοιπόν, η ώρα τις αλυσίδες αυτές να τις αποτινάξουμε από πάνω μας και να στρέψουμε, επιτέλους, το βλέμμα μας προς την άλλη πλευρά του πλατωνικού σπηλαίου. Προς τα εκεί από όπου έρχεται το φως της λυτρωτικής αλήθειας. Και όσοι από εμάς έχουν τα αχαμνά ας τολμήσουν να βγουν και έξω. Όχι τίποτα άλλο αλλα να. Σαν τζαμπατζήδες που είμαστε και κομματάκι λιγόψυχοι, ας βγουν τουλάχιστον αυτοί οι λίγοι να δούν και να μας μεταφέρουν τα μαντάτα. Και ίσως κάποιοι από εμάς να βρούμε τότε τη δύναμη και να τους ακολουθήσουμε στο επόμενο ταξίδι.

ΥΓ: Τι ώρα είπαμε είναι η κηδεία της παλιάς ζωής μου;

Πηγή : aixmi.gr

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 09:16, 14-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από H-M

Εγώ δεν είμαι γόνος, ούτε «πουλέν», ούτε πρωτοκλασάτη. Μια βουλευτής που ασχολούμαι με την κατάντια της πόλης μου – που είναι η Αθήνα – και με τα ζώα είμαι, χωρίς το κατεστημένο, Πολιτικών γραφείων, «έχθρα» διαχρονικά των συνδικαλισταράδων, των ρουσφετολόγων. Δεν έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου συνειδητά, διορισμούς . Εξυπηρετήσεις του στυλ: « κάνε μετάθεση στο παιδί που είναι στον Έβρο, πάρε τον Έφορα ,τον Διευθυντή της Πολεοδομίας», και άλλα σχετικά, με τα οποία βολεύτηκε μεγάλο κομμάτι του λαού των «Αγανακτισμένων».

Θυμάμαι χαρακτηριστικά, πριν από δύο χρόνια, όταν πάλι τα είχα κάνει λαμπόγιαλο για τις σπατάλες στα Δημοτικά ραδιόφωνα, από το Βήμα της Βουλής, γιατί πήγαιναν διακομματικά να βολέψουν κάτι δικούς τους, που μ’έπιασε ένας Πασόκος συνάδελφος από τη Μακεδονία: «Ρε Πιπιλή μπορεί να είσαι γραφική πολλές φορές με τις εμμονές σου, αλλά πόσες αλήθειες λες ,που εμείς δε μπορούμε να τις πούμε.»

Εγώ Κυριάκο μου κονόμησα πολλά από τη δουλειά μου, ρώτα τη Δ’ Εφορία 35 χρόνια. Όταν μου έδωσαν το βουλευτικό αυτοκίνητο, ήμουν η μόνη Βουλευτής που είχα ζητήσει τρομάρα μου και υβριδικό. Το πήγαινα και το ‘φερνα σε κάτι Βουλευτικές αποστολές στην επαρχία, γιατί στην Αθήνα δεν τον είχα ανάγκη, κυκλοφορούσα με μετρό, τρόλεϊ και λεωφορείο και βασικά με τα πόδια, είναι γνωστό σε όλους.

Εγώ Κυριάκο μου, δε κυβέρνησα ποτέ την Ελλάδα, εντάξει; Και την ευνοιοκρατία, την οικογενειοκρατία και την ασυδοσία των μεγαλοσχημόνων της πολιτικής, τριάντα χρόνια οι ίδιοι και οι ίδιοι- την πολεμούσα με πράξεις και πρωτοκολλημένα έγγραφα. «Χέστηκα» για το βουλευτικό αυτοκίνητο -μετά συγχωρήσεως -αλλά από το φαύλο πολιτικό σύστημα- καταλαβαίνεις, τι εννοώ- από την ατιμωρησία του πλουτισμού και της λαμογιάς έχω να μπω στο μετρό 8 μήνες. Ναι ρε Κυριάκο, φοβάμαι τον αγανακτισμένο, που απλώς δεν ξέρει γιατί γίνεται καμιά φορά όχλος, και ουσιαστικά θέλει να ξεσκίσει τις «κουκούλες» των επαγγελματιών πολιτικών που μας βγάζουν και γλώσσα!

Aρθρογράφος : Φωτεινή Πιπιλή
Χαχαχαχχαχαχαχαχαχχαχαχα Ρε μας δουλεύουνε ρεεεεε.....

Πρόστιμο για αυθαίρετα στη Φωτεινή Πιπιλή

"Μείζον ηθικό ζήτημα για τη Φωτεινή Πιπιλή αποτελεί η πρόσφατη επιβολή προστίμου από την Πολεοδομία Ζαχάρως Ηλείας στην ίδια και σε δύο ακόμη συγγενικά της πρόσωπα, για δύο αυθαίρετα κτίσματα ιδιοκτησίας τους που φέρονται να οικοδομήθηκαν χωρίς πολεοδομικές άδειες λίγα μόλις μέτρα μακριά από την κοίτη της Νέδας!

Επειτα από τη δημοσιογραφική έρευνα της «Ε», την οποία η κ. Πιπιλή προσπάθησε να σταματήσει ανεπιτυχώς με επιστολές της στον Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης και στο Πειθαρχικό Συμβούλιο της ΕΣΗΕΑ (!), η Πολεοδομία της Ζαχάρως Ηλείας με αυτοψία που διενήργησε στις 30.11.2009 διαπίστωσε την ύπαρξη δύο αυθαίρετων κτισμάτων που τα χαρακτηρίζει βοηθητικούς χώρους - αποθήκες. "

ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ...........

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:27, 14-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Χαχαχαχχαχαχαχαχαχχαχαχα Ρε μας δουλεύουνε ρεεεεε.....
...

ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ...........
....σταμάτα, ρε Παραφερνάλια, να φωνάζεις, γιατί δεν έφθασα ακόμη στο τέλος του ονείρου!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 17:15, 14-07-11:

Εξαιρετικά ενδιαφέρον άρθρο που έρχεται να προσθέσει ακόμη ένα λιθαράκι στο τεράστιο τείχος της ακατανόητης μοντέρνας μακροοικονομίας, το οποίο μάλιστα στην περίπτωσή μας είναι... Σινικό. Ο απλός πολίτης, όσο κι αν προσπαθήσει να ενημερωθεί διαβάζοντας περί των παγκόσμιων μακροοικονομικών, παραμένει με τεράστιες απορίες να παρακολουθεί τις εξελίξεις ενδεής, ενώ όσα δεν κατανοεί επηρεάζουν την καθημερινότητά του και χρησιμοποιούνται ως επιχειρήματα, ώστε αυτός να καταστεί ουσιαστικά συνυπεύθυνος ή σωστότερα ο μοναδικός υπεύθυνος για τα όσα διαμείβονται στα σκοτεινά οφίτσια των ιδιωτικών τραπεζών και της κρατικής διαχείρισης ανά τον πλανήτη, αφού τελικά αυτός είναι που καλείται να πληρώσει σε κάθε περίπτωση το... μάρμαρο.

Εδώ φαίνεται ότι έχουμε μπροστά μας μια ακόμη φούσκα ψευδούς οικονομικής ευρωστίας, με πλανητικές διαστάσεις. Ποιες θα είναι οι συνέπειες όταν αυτή θα σκάσει; Η τελευταία φούσκα μιας μεγάλης οικονομίας, κατέληξε στην παγκόσμια ύφεση και στον κλυδωνισμό της ευρωπαϊκής νομισματικής ένωσης, που απειλεί να διαλύσει την Ενωμένη Ευρώπη σε πολιτικό επίπεδο. Τι θα συμβεί λοιπόν όταν άλλη μια παγκόσμια ύφεση έρθει να προστεθεί στην ήδη υφιστάμενη; Ποιος θα κληθεί σε τούτη την περίπτωση να πληρώσει την κρίση που πιθανώς θα ξεσπάσει στην μέχρι σήμερα ταχύτερα αναπτυσσόμενη οικονομία του πλανήτη; Πού οδηγούμαστε τελικά, από δυνάμεις ανεξέλεγκτες από τους λαούς και αφανείς μέσα στην πυκνή ομίχλη των νεοφιλελεύθερων ακροβασιών;

Υπάρχει κάποιος μέσα σε τούτο το φόρουμ που θα μπορούσε να μας πει δυο λόγια επί των παραπάνω ερωτημάτων; Μήπως ο θεματοθέτης;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:34, 14-07-11:

Δεν μας κυβερνούν παιδάκια. Μας κυβερνούν υπάλληλοι παγκόσμιων οικονομικών εξουσιαστικών συμφερόντων και τα περί ανικανότητας κι ανευθυνότητας συνολικά της πολιτικής ηγεσίας, είναι απλός αποπροσανατολισμός. Βαρέθηκα πια τούτη την κοροϊδία. Τι ζητάν λοιπόν οι έγκριτες εφημερίδες, οι οποίες σε άλλα άρθρα τους προπαγανδίζουν -έναντι παχυλών αμοιβών καθώς φαίνεται- τους πολιτικούς και τις πολιτικές τους; Μήπως να βγει επιτέλους από την αφάνεια το σιδηρούν διευθυντήριο που στην πραγματικότητα μας κυβερνά;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 00:29, 15-07-11:

Eν μερει ειναι και ανωριμοτητα η νοοτροπια "οτι φαμε ο'τι πιουμε και ο'τι αρπαξει ο κwλος μας". Αλλά βασικα ειναι απληστια. Ακομα και σε καταστασεις που δυσκολευτηκαν, αν ειχαν γνωμονα να βοηθησουν τον κοσμο, θα βρισκοταν λυση.

Αλλα οπως ειπε και ο Obi wan στο Star Wars " Who's more foolish, the fool or the fool who follows him?"

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M

O H-M έγραψε στις 12:43, 16-07-11:

Ο ευρωπαϊκός Νότος έχει καταρρακωθεί χρηματοπιστωτικά περνώντας το σημείο χωρίς επιστροφή αλλά όπως κάθε τι άλλο εξαιρετικά αρνητικό κανείς δε θέλει να το παραδεχτεί. Όμως η τεχνική ανάλυση των επιτοκίων των ομολόγων της Ελλάδας, της Πορτογαλίας, της Ιρλανδίας, της Ισπανίας και της Ιταλίας δεν αφήνει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης ότι η Ευρωζώνη έχει χωριστεί στα δύο με της χώρες του Νότου να έχουν υποβιβαστεί στη Β', τη Γ' και τη Δ' Εθνική κατηγορία.

Το κλείσιμο της εβδομάδας βρήκε το επιτόκιο του 10ετούς ομολόγου της Ισπανίας πάνω από το 6% και αυτό της Ιταλίας στο 5.76%, βάζοντας αυτές τις χώρες στη Β' Εθνική χρηματοπιστωτική κατηγορία. Η Ιρλανδία και η Πορτογαλία βλέπουν τα επιτόκια των 10ετών τους ομολόγων στο 14% και 12,6% αντίστοιχα, κάτι που τις τοποθετεί στην Γ' κατηγορία ενώ η Ελλάδα είναι μία κατηγορία από μόνη της, με το επιτόκιο του 10ετούς της ομολόγου να έχει ξεπεράσει το 17,5% και αυτό των 2ετών ομολόγων να βρίσκεται, πλέον, αισθητά πάνω από το 30%.

Η Ευρώπη έχει αλλάξει ήδη και η πρώτη αντίδραση μετά το σοκ της αλλαγής είναι η άρνηση ότι αυτή έχει επέλθει και το κυριότερο ότι θα είναι μόνιμη. Όπως όταν χαθεί ένα αγαπημένο πρόσωπο και η απώλεια είναι τόσο τραγική που μπορεί να κάνει κάποιους να επιλέγουν να ζουν σαν το πρόσωπο αυτό να είναι παρόν. Μπορεί κατά βάθος να γνωρίζουν ότι δεν θα το ξαναδούν ποτέ αλλά είναι πολύ δύσκολο να αποδεχτούν την πραγματικότητα γιατί τότε θα πρέπει να μάθουν να ζουν με αυτήν σε καθημερινή βάση.

Κανείς δε θέλει την αλλαγή όταν είναι προς το χειρότερο. Όμως η χρηματοπιστωτική ιστορία δείχνει πως τουλάχιστον για τρεις χώρες που βρίσκονται στη Γ και τη Δ χρηματοπιστωτική κατηγορία το παιχνίδι έχει, κατά πάσα πιθανότητα, χαθεί οριστικά. Ήταν λίγο πριν το καλοκαίρι του 2010 όταν σε μία συνέντευξη σε ιδιωτικό τηλεοπτικό κανάλι είχα παραθέσει στοιχεία που έδειχναν πως ίσως ακόμη και μετά από 30 χρόνια η Ελλάδα δε θα μπορούσε να λάβει την αξιολόγηση που είχε από τους τρεις βασικούς οίκους πριν από την κρίση. Τότε είχε φανεί αδιανόητη αυτή η σκέψη.

Όμως οι αγορές έχουν ήδη απαντήσει στο ερώτημα του πότε οι χώρες του Νότου θα επιστρέψουν στην χρηματοπιστωτική κατάσταση τους του παρελθόντος και η απάντηση είναι, μάλλον, ποτέ. Το κόστος κρατικού δανεισμού είναι πιθανό να έχει τροποποιηθεί προς τα πάνω για πάντα και αυτό έχει ήδη προκαλέσει και θα συνεχίσει να προκαλεί μία σειρά από αλυσιδωτές αντιδράσεις.

Η Ευρωζώνη έχει, πια, μόνο μία λύση και αυτή είναι η μεγαλύτερη πολιτική ενοποίηση με οδηγό στο τιμόνι τη Γερμανία. Αλλά αν και οι χώρες σε κρίση μπορεί ακόμη και να αποδεχτούν κάτι τέτοιο, αυτές που βρίσκονται σε καλή οικονομική και χρηματοπιστωτική κατάσταση είναι μάλλον απίθανο να συναινέσουν.
Έτσι προς το παρόν η Ευρωζώνη μοιάζει, όντως, να ταξιδεύει στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα και πανιά την άρνηση μίας πραγματικότητας που εκτυλίσσεται μπροστά στα μάτια της.

Όχι, δε θα καταστραφεί ο κόσμος ούτε θα έλθει απαραίτητα το τέλος της Ευρώπης. Αυτό που θα συμβεί είναι ότι η Ευρώπη δε θα είναι πια αυτή που γνωρίζαμε μέχρι χτες και μέχρι στιγμής δε γνωρίζουμε ακριβώς ποια θα είναι η νέα μορφή της. Και αυτή η απότομη και σε σημαντικό βαθμό αρνητική αλλαγή σε συνδυασμό με το άγνωστο της έκβασης της προκαλεί τρόμο στις αγορές, στους πολιτικούς και στους πολίτες με τους τελευταίους να είναι σίγουρο ότι θα υποστούν τις μεγαλύτερες απώλειες και ότι θα υποχρεωθούν στις μεγαλύτερες αλλαγές και θυσίες.

Πηγή : Πάνος Παναγιώτου

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 16-07-11 στις 13:16. Αιτία: προσθήκη link, επιμέλεια μορφοποίησης
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 13:13, 16-07-11:

Όλο και περισσότερο επιβεβαιώνεται καθημερινά το απλό και προφανές: Ο τρόπος με τον οποίο έχει δομηθεί το Ευρώ και η Ευρωζώνη είναι ατελέσφορος, αδιέξοδος και καταστροφικός. Με ποια προοπτική άραγε καλούμαστε να κάνουμε όλες αυτές τις θυσίες; Ποιο μέλλον μας εξασφαλίζει η Ευρωζώνη και η ΕΕ; Κανείς δεν καταλαβαίνει πλέον ότι "ο δρόμος που τραβάμε είναι αδιάβατος";

Μ' αυτά και μ' αυτά, δικαιώνεται η άποψή μας: Έξω από το Ευρώ, μονομερής άρνηση του χρέους! Τουλάχιστον αν είναι να βιώσουμε τη φτώχεια και να κάνουμε σκληρές θυσίες, ας είναι ώστε να εξασφαλίσουμε μια προοπτική βιωσιμότητας. Τι χειρότερο μπορεί να μας συμβεί τελικά, με τι θα βρουν να μας απειλήσουν όταν δεν θα έχουμε να χάσουμε παρά μόνο την πείνα και τις αλυσίδες μας; Πιστεύουν κάποιοι εδώ μέσα ότι με κάποιον μαγικό τρόπο όλα θα πάνε καλά;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M

O H-M έγραψε στις 13:17, 16-07-11:

Η συζήτηση στη Γερμανία για τις ευρωπαϊκές χώρες που πλήττονται από την κρίση χρέους δεν διεξάγεται στον ίδιο τόνο για όλες. Με τον πιο οργίλο τρόπο αντιμετωπίζεται συνήθως η Ελλάδα. Φιλελληνισμός από την ανάποδη;
Σήμερα θα υποστηρίξουμε κάτι αναπάντεχο, αυτό μας υπαγορεύει ο ερμηνευτικός ζήλος αλλά και μια παράξενη, βαθύτερη επιταγή δικαιοσύνης. Θα υποστηρίξουμε ότι οι ψύχραιμοι και καθόλου εκδηλωτικοί Γερμανοί είναι ο πιο θερμός και συναισθηματικός λαός της Ευρώπης. Αφετηρία μας είναι μάλιστα ο φαινομενικά ανερμήνευτος τόνος, σαν να αντεπιτίθεται κάποιος τον οποίο πληγώσαμε, αυτός ο τόνος που συνοδεύει εδώ και ένα χρόνο πολλά γερμανικά δημοσιεύματα για την Ελλάδα και τη δημοσιονομική κακοδαιμονία της. Ένας τόνος που δεν συνοδεύει ας πούμε τα αντίστοιχα γαλλικά δημοσιεύματα και που δεν μπορεί να είναι τίποτα άλλο από το αντίστροφό του, είναι μια απογοητευμένη αγάπη, είναι η άλλη όψη του , η προσδοκία από τη σύγχρονη Ελλάδα που έμεινε ανικανοποίητη.

Φιλελληνισμός εν υπνώσει

Ναι μεν ο φιλελληνισμός έχει εκλείψει ως ιστορικό φαινόμενο του 18ου και 19ου αιώνα, αλλά πότε θετικά και πότε αρνητικά, πότε ως έφεση και πότε ως άπωση, λαγοκοιμάται στη συλλογική συνείδηση και αφυπνίζεται καμιά φορά, όπως εδώ κι ένα χρόνο, και βγάζει πότε μερικές λυρικές κορώνες και πότε μερικές στριγκές κραυγές, και μετά ξαναπέφτει στο λήθαργο των αιώνων. Την ιστορική εποχή του φιλελληνισμού μας θυμίζει με εκτενές άρθρο του στην ελβετική Neue Zürcher Zeitung αυτή την εβδομάδα ο ιστορικός του Πανεπιστημίου της Βέρνης Stefan Rebenich. Γράφει μεταξύ άλλων: «Μετά το Συνέδριο της Βιέννης το 1815 και την αποκατάσταση της παλιάς τάξης πραγμάτων πολλοί Ευρωπαίοι φιλελεύθεροι έστρεψαν το βλέμμα στην Ελλάδα. Όσο πιο αμείλικτη γινόταν η Ιερά Συμμαχία με τα επαναστατικά κινήματα, τόσο ανδρωνόταν το όραμα μιας ελεύθερης Ελλάδας που θα ήταν και ένα πρότυπο ευρωπαϊκό κράτος. Ο φιλελληνισμός αναπλήρωνε τα ελλείμματα της εποχής, η εξιδανίκευση της αρχαίας Ελλάδας συνταιριαζόταν με επίκαιρους δημοκρατικούς και εθνικούς πόθους.» Πολλοί νεαροί φιλέλληνες ξεκινούσαν λοιπόν τότε με ενθουσιασμό ακόμα και να πολεμήσουν για τους Έλληνες, αλλά προσγειώνονταν σε μια άγνωστη χώρα γεμάτη σκοτεινές έριδες και ακατάληπτες βλέψεις, άσχετη από την αρχαιότητα, άσχετη και από το μοντέλο που ονειρεύονταν για το μέλλον.

Αχαριστία και πικρία

Ξεφυλλίζουμε ένα βιβλιαράκι που εκδόθηκε στη Βαμβέργη το 1825 και έχει τον τίτλο: «Το ταξίδι ενός φιλέλληνα μέσω Ελβετίας και Γαλλίας στην Ελλάδα και η επιστροφή στην πατρίδα μέσω της ασιατικής Τουρκίας και της Ιταλίας», ένα από τα ημερολόγια των θερμόαιμων εκείνων νεαρών που είχαν κατέβει τότε στην Ελλάδα για να βοηθήσουν την απελευθέρωση και γύρισαν πίσω συντετριμμένοι, άρρωστοι, πικραμένοι. Λεγόταν Gottfried Müller, πλουσιόπαιδο από τη Βρέμη, κατέβηκε εθελοντής στην Ελλάδα το 1822 μαζί με ένα φίλο, ο φίλος πέθανε από κάποια επιδημία, ο Müller επέστρεψε έχοντας σπαταλήσει την περιουσία του και άρχισε να γράφει στίχους. Μια στροφή σε πρόχειρη απόδοση:

Αχ Ελλάδα, τίποτα δεν μ άφησες,
αχάριστη, κι εγώ για να ξεφύγω
τρέχω ζητιάνος στα μέρη της Τουρκιάς.
Παίδες Γερμανών τράβηξαν για σε τα ξίφη,
δεν σε ξεσυνερίζονται για την κακή σου τύχη,
αλλά και συ λογάριασε αυτούς που σ’ αγαπούν.

Ο τόνος είναι αυτός της προδομένης αγάπης. Και αναρριπίζεται αυτούσιος αυτές τις μέρες για παράδειγμα στην ερώτηση μιας Γερμανίδας φίλης που βλέπει στην οθόνη τις διαμαρτυρίες στην Πλατεία Συντάγματος και ρωτά: «Μα, αφού τους βοηθάμε, γιατί δεν θέλουν τη βοήθειά μας;» Ποιος θα φανταζόταν ότι οι στίχοι του νεαρού φιλέλληνα από τη Βρέμη θα αναδείκνυαν την ιστορική εμπειρία που κρύβεται πίσω από τη φαινομενικά αφελή ερώτηση της φίλης;

Πηγή : dw-world.de

Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M

O H-M έγραψε στις 13:21, 16-07-11:

Τι να γράψω

Εγκρίνω και επαυξάνω

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 13:28, 16-07-11:

Όλα αυτά οφείλονται στην προπαγάνδα που έχει υποστεί ο γερμανικός αλλά και οι άλλοι λαοί των ανεπτυγμένων χωρών της Ευρώπης, ότι δήθεν τα χρήματά τους πηγαίνουν για να βοηθήσουν τους καημένους τους Έλληνες, οι οποίοι είναι καλά παιδιά αλλά λίγο χαοτικοί κι ελαφρώς ανίκανοι και χρειάζονται μια χείρα βοηθείας. Κανείς δεν γνωρίζει ότι τα χρήματα των Ευρωπαίων φορολογούμενων πηγαίνουν για να εξυπηρετηθούν οι τοκογλύφοι τραπεζίτες, που στην ουσία έχουν χρεοκοπήσει, ωστόσο με όλο τους το θράσος επιβάλουν το κόστος να πληρώσουν οι λαοί κι όχι εκείνοι, αντιθέτως προσδοκούν να βγάλουν κι έξτρα κέρδος από αυτήν την κρίση που οι ίδιοι δημιούργησαν. Εν τω μεταξύ, η "βοήθεια" στην Ελλάδα δίνεται υπό τη μορφή όλο και πιο επαχθών δανείων, τα οποία μας βυθίζουν σε μια δίνη χωρίς επιστροφή. Τελικά ο γερμανικός λαός δεν είναι μονάχα ο πλέον συναισθηματικός της Ευρώπης (όπως πολύ σωστά είχε διαγνώσει και ο Χίτλερ και το χρησιμοποίησε δεόντως υπέρ των δικών του σχεδίων), αλλά και ο πλέον απληροφόρητος, υπάκουος και μωρόπιστος. Καλά θα κάνουν να ανοίξουν κι αυτοί τα μάτια τους και να τιμωρήσουν τις ηγεσίες τους που τόσα χρόνια τους κοροϊδεύουν ασύστολα. Ακόμη και οι "αμόρφωτοι" Έλληνες αποδεικνύονται πιο πολιτικοποιημένοι από εκείνους.

Είχα διαβάσει ξένα άρθρα που έλεγαν ότι όταν οι Γερμανοί και άλλοι Βορειοευρωπαίοι ψηφοφόροι καταλάβουν την αλήθεια σχετικά με το πού ακριβώς πηγαίνουν τα χρήματα κι οι θυσίες τους, τότε θα γίνει της κακομοίρας κι αυτό είναι που φοβούνται περισσότερο απ' όλα οι πολιτικοί αυτών των χωρών. Περιμένω με λαχτάρα την ώρα που θα έρθει τούτη η συνειδητοποίηση, αν και το βλέπω ελαφρώς δύσκολο, από έναν λαό που έχει μάθει να υπακούει σε ό,τι του προστάξει ή του τάξει η ηγεσία του...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 13:55, 16-07-11:

Για του λόγου το αληθές, αντιγράφω από άρθρο του Γ. Δελαστίκ, το οποίο ανάρτησε ο Άγγελος στο θέμα "Η επικαιρότητα εν συντομία". Αναφερόμενος λοιπόν στην αιδήμονα αποσιώπηση της υποβάθμισης των Ιρλανδικών ομολόγων από τον διεθνή (κατευθυνόμενο από συμφέροντα καθώς φαίνεται) τύπο, ο δημοσιογράφος αναφέρει τα εξής:

Η αιτία αυτής της στάσης είναι προφανής. Η Ιρλανδία, οι πολιτικοί της και ο λαός της θεωρούνται υπόδειγμα άβουλης υποταγής και πειθήνιας εκτέλεσης των εντολών της ΕΕ και του ΔΝΤ. Αυτό δεν τους γλιτώνει βεβαίως από τίποτα - ούτε από την εφιαλτική λιτότητα, ούτε από το πρώτο Μνημόνιο, ούτε από το δεύτερο Μνημόνιο που όπως φαίνεται τους ετοιμάζουν, ούτε από τη... "σκουπιδοποίηση" των ομολόγων τους, αφού όπως είδαμε η Moody's... έσφαξε σαν αρνί στο γόνατο την Ιρλανδία!
Δεν θέλουν όμως να "διαφημίζουν" τα πάθη της Ιρλανδίας γιατί έτσι όλοι οι λαοί της Ευρώπης αντιλαμβάνονται ότι καμιά πειθαρχία στα σχέδια της ΕΕ και καμιά εσωτερική συναίνεση δεν τους γλιτώνει από αυτά που τους ετοιμάζουν, οπότε τους μπαίνουν ιδέες να αντισταθούν μήπως και πετύχουν κάτι καλύτερο, εγκαταλείποντας το δόγμα "σφάξε με, αγά μ', ν' αγιάσω!".

Μόνο μια συνολική αντίδραση των ευρωπαϊκών λαών σ' αυτό που μας συμβαίνει όλους ανεξαιρέτως, μπορεί να δώσει μια λύση εκτός από τη διάλυση...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:12, 16-07-11:

Τελικά ο γερμανικός λαός δεν είναι μονάχα ο πλέον συναισθηματικός της Ευρώπης (όπως πολύ σωστά είχε διαγνώσει και ο Χίτλερ και το χρησιμοποίησε δεόντως υπέρ των δικών του σχεδίων), αλλά και ο πλέον απληροφόρητος, υπάκουος και μωρόπιστος. Καλά θα κάνουν να ανοίξουν κι αυτοί τα μάτια τους και να τιμωρήσουν τις ηγεσίες τους που τόσα χρόνια τους κοροϊδεύουν ασύστολα. Ακόμη και οι "αμόρφωτοι" Έλληνες αποδεικνύονται πιο πολιτικοποιημένοι από εκείνους.

Είχα διαβάσει ξένα άρθρα που έλεγαν ότι όταν οι Γερμανοί και άλλοι Βορειοευρωπαίοι ψηφοφόροι καταλάβουν την αλήθεια σχετικά με το πού ακριβώς πηγαίνουν τα χρήματα κι οι θυσίες τους, τότε θα γίνει της κακομοίρας κι αυτό είναι που φοβούνται περισσότερο απ' όλα οι πολιτικοί αυτών των χωρών.
ω,ναι,...χιλια κακα μπορει να εχουμε..

αλλα τοσο ευπιστοι και ευκολοι στον ελεγχο οπως οι βορειοι δεν ειμαστε..

ισως η Ελλαδα να ξαναγεννησει την ευρωπη μεσα απο την κριση..

μακαρι να ξερα..

Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M

O H-M έγραψε στις 18:44, 16-07-11:

Τώρα το γράφουν ειρωνικά και στην Ευρώπη ότι η Ελλάδα είναι φεουδαρχική δημοκρατία, με τη σκυτάλη της εξουσίας να περνάει μονότονα όχι από κόμμα σε κόμμα, αλλά από τη μία οικογένεια στην άλλη.
Θαρρείς και έχουμε δυο-τρεις βασιλικούς οίκους που, αποθεώνοντας τον νεποτισμό, ετοιμάζουν τους βλαστούς τους για τα υψηλά αξιώματα και τους τα παραδίδουν ακόμα και αν δεν ενδιαφέρονται οι ίδιοι (όπως θρυλείται ότι συνέβη στην περίπτωση του Κ. Καραμανλή του Β΄) ή ακόμα κααι αν η αξιοσύνη τους δεν είναι ιδιαίτερη, όπως στην περίπτωση του Γ. Παπανδρέου, Β΄ και αυτού, ο οποίος, σύμφωνα με όσα έλεγε κάποτε ο νυν αντιπρόεδρός του κ. Πάγκαλος, δεν ήταν για τα δύσκολα.
Επί χρόνια έγραφαν αρκετοί και εδώ για το περίεργο πολίτευμα κληρονομικής δημοκρατίας που παραμένει ασάλευτο επί δεκαετίες, σαν να βάλτωσε ο πολιτικός χρόνος. Οι «τρεις οικογένειες» δεν είναι κουβέντα του καφενείου, όπως θα έλεγαν οι «σοβαροί αναλυτές». Είναι ύλη για μελετητές που πρέπει να εξηγήσουν πώς εδώ έφτασε στην κορύφωσή του ένα φαινόμενο που παρατηρείται και αλλού (Μπους Α΄ εγέννησε Μπους Β΄), αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό. Και, εξετάζοντας την κορυφή του πολιτικού δυναμικού, ας εξετάσουν και τη βάση, όπου πολλές βουλευτικές έδρες υπακούουν στο κληρονομικό δίκαιο, όπως άλλωστε και πανεπιστημιακές.
Στην ψήφιση του Μεσοπρόθεσμου, ο γόνος της μιας εκ των τριών οικογενειών εθεάθη να καταψηφίζει με όλο το στυλ χαλαρότητας που πατεντάρισε. Αν έλεγες σε κάποιον αδαή ότι αυτός είναι ο πρώην πρωθυπουργός, εξαιτίας (και) του οποίου η χώρα «επανιδρύθηκε» διαλυόμενη, δεν θα σε πίστευε. Δύο άλλοι γόνοι απασχολούν τώρα τη δημοσιότητα. Ο κ. Κυριάκος Μητσοτάκης πρώτα, που αποποιήθηκε δύο από τα βουλευτικά του προνόμια, την έξτρα αμοιβή και το αυτοκίνητο. Αν νιώθει προνομιούχος μόνο ως προς αυτά, ας επαινεθεί. Αλλά ο κ. Μητσοτάκης, νεαρότατος και άνευ κοινωνικής προϋπηρεσίας, έγινε βουλευτής (και) επειδή, λόγω ονόματος και λοιπών συμφραζομένων, βρήκε ορθάνοιχτες όλες τις καναλόπορτες, όταν πολύ μεγαλύτεροί του και με πραγματική παρουσία δεν βρίσκουν ούτε παραθυράκι.
Για τον κ. Αντρίκο Παπανδρέου, πάλι, ο οικονομικός εισαγγελέας παράγγειλε να διενεργηθεί προκαταρκτική έρευνα μετά τα γραφέντα ότι είναι στέλεχος επενδυτικής εταιρείας που ποντάρει στα ασφάλιστρα κινδύνου (το μάθαμε πια, και η χρεοκοπία μας τζόγος είναι). Ο ίδιος δεν αρνείται ότι μετέχει στην «Επιτροπή Στρατηγικής ενός Κεφαλαίου Αειφορίας» της εταιρείας, παρέχοντας «στρατηγική ενημέρωση για τις περιβαλλοντικές κατευθύνσεις στον χώρο των εναλλακτικών μορφών ενέργειας και της αειφόρου ανάπτυξης» (η πασοκική ορολογία σε διεθνές πεδίο). Έτσι θα ’ναι. Μια μικρή απορία μόνο. Αν η εταιρεία πλουτίσει ποντάροντας στη χρεοκοπία της Ελλάδας, ο ίδιος, ως μέλος της αειφορικής επιτροπής της ίδιας εταιρείας, πώς ακριβώς θα νιώσει;

Πηγή : Δημοσιεύτηκε στην Καθημερινή, στις 15 Ιουλίου 2011

Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M

O H-M έγραψε στις 19:49, 16-07-11:

Την ερχόμενη εβδομάδα θα δοθεί στη δημοσιότητα το νομοσχέδιο του υπουργείου Εσωτερικών για τον τρόπο διεξαγωγής του δημοψηφίσματος του φθινοπώρου. H ρύθμιση θα βασιστεί στη νομοθεσία που ισχύει για τις εθνικές, τις δημοτικές και τις ευρωεκλογές , σύμφωνα με όσα επεξεργάζεται η κυβέρνηση. Το δημοψήφισμα που είχε ανακοινώσει ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου θα έχει περιεχόμενο σχετικό με θέματα του πολιτικού συστήματος και της οργάνωσης του κράτους, ενώ αναμένεται σύντομα να πάει προς ψήφιση στη Βουλή.
Θα έχει τέσσερα ερωτήματα, σύμφωνα με την «Ελευθεροτυπία» και πιθανόν σε αυτά να περιλαμβάνονται η μονιμότητα των δημοσίων υπαλλήλων και ο αριθμός και τα προνόμια των βουλευτών. Πάντως, κυβερνητικά και κομματικά στελέχη εκφράζουν ζωηρές επιφυλάξεις για την αναγκαιότητά του σε μια περίοδο οικονομικής κρίσης.
Εισάγονται δύο νέες καινοτομίες, που προβλέπονται στο άρθρο 44 του υφιστάμενου Συντάγματος: Πρώτον, δημοψήφισμα είναι δυνατόν να διενεργηθεί όχι μόνο για «κρίσιμο εθνικό θέμα», όπως ίσχυε πριν από την αναθεώρηση, αλλά και για «ψηφισμένα νομοσχέδια που ρυθμίζουν σοβαρό κοινωνικό ζήτημα εκτός από τα δημοσιονομικά». Δεύτερον, η διενέργεια των δημοψηφισμάτων δεν είναι πλέον στην αποκλειστική αρμοδιότητα του Προέδρου της Δημοκρατίας.
Ιδιαίτερα σημαντικό είναι το σημείο που προβλέπει ότι στην περίπτωση που τίθεται σε δημοψήφισμα κάποιο νομοσχέδιο, τότε αναστέλλονται η έκδοση και η δημοσίευσή του από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, παρ' ότι θα έχει ψηφιστεί από τη Βουλή. Δηλαδή, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας θα εγκρίνει τον σχετικό νόμο και θα τον αποστείλει προς δημοσίευση στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως μόνο στην περίπτωση που υπερψηφιστεί από το εκλογικό σώμα στο δημοψήφισμα. Στην περίπτωση βεβαίως που καταψηφιστεί υπερισχύει η ετυμηγορία των πολιτών όπως εκφράστηκε στο δημοψήφισμα.
Στα της διαδικασίας του δημοψηφίσματος, θα στηθούν κανονικά κάλπες, θα διεξάγονται Κυριακή από την ανατολή ως τη δύση του ηλίου, η ψηφοφορία θα είναι μυστική και θα εποπτεύεται από δικαστικούς αντιπροσώπους. Δικαίωμα ψήφου θα έχουν οι εγγεγραμμένοι στους εκλογικούς καταλόγους και τα αποτελέσματά της θα ανακοινώνονται αμέσως μόλις κλείνουν οι κάλπες με την ίδια ακριβώς διαδικασία η οποία ακολουθείται στις εθνικές εκλογές, όπως αναφέρει το «Βήμα».
Κατά την ψηφοφορία θα γίνεται χρήση και λευκών ψηφοδελτίων, κάτι που δεν ίσχυε στο παρελθόν, όπως ακριβώς συμβαίνει και στις εθνικές εκλογές. Οι πολίτες δεν θα ψηφίζουν «ναι» ή «όχι», δεν θα τάσσονται μόνο «υπέρ» ή «κατά», αλλά θα έχουν και την ευχέρεια να ρίξουν «λευκό», τα οποία δεν θα προσμετρούνται στο αποτέλεσμα.
Σύμφωνα με όσα προβλέπει το νέο θεσμικό πλαίσιο, το δημοψήφισμα διενεργείται 20 ημέρες μετά την έκδοση του σχετικού Διατάγματος από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας.

Αυτό που καταλαβαίνω είναι το " Εγώ νίπτω τας χείρας μου ". Συ αποφασίζεις!!

Ας τους διώξει ο Λαός, να μην έχω εγώ την ρετσινιά.
Όχι ότι δεν πρέπει να μικρύνη το κράτος, αλλά τελικά πρέπει να πάρουν μια απόφαση ( και πότε ΠΗΡΑΝ μια απόφαση. Όλα έτοιμα στο χαρτί τους τα δίνουν ).
Ή τους κρατάς όλους και πας τον μισθό στα 400 - 500 Ευρώ ή απολύεις ένα μεγάλο αριθμό και κρατάς τους μισθούς όπως έχουν. Διαλέγεις και πέρνεις...Λαέ!!

Παράθεση

talismans

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη talismans
Ο talismans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O talismans έγραψε στις 19:58, 16-07-11:

Η Ελλάδα μάλλον δεν αντέχει τόσους δημοσίους υπαλλήλους και έτσι θα πρέπει κάτι να γίνει.

Πιστεύω ότι κανένας δεν πρέπει να είναι μόνιμος και όπως σε μια επιχείρηση προσπαθείς έτσι καιστο δημόσιο και όχι να είσαι ρέμπελος και κανένας να μη μπορεί να σε ακουμπήσει

Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M

O H-M έγραψε στις 06:34, 17-07-11:

Στην Κρήτη, στο Δήμο Ηρακλείου μετονόμασαν τη λεωφόρο Γ. Παπανδρέου σε Λεωφόρο Επαχθούς χρέους. Άγνωστο παραμένει αν πρόκειται για φάρσα ή απόφαση του δήμου.

Όπως και να έχει, το ερώτημα είναι αν αυτοί που το αποφάσισαν αναφέρονται στα οικονομικά του κράτους ή του Δήμου Ηρακλείου.
Αναμένονται απαντήσεις από το δήμαρχο, τον αρμόδιο αντιδήμαρχο και την επιτροπή ονοματοδοσίας του δήμου Ηρακλείου.

ΠΗΓΗ: irakliotikosteki.blogspot.com/

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 06:45, 17-07-11:

Στην Κρήτη, στο Δήμο Ηρακλείου μετονόμασαν τη λεωφόρο Γ. Παπανδρέου σε Λεωφόρο Επαχθούς χρέους. Άγνωστο παραμένει αν πρόκειται για φάρσα ή απόφαση του δήμου.

Όπως και να έχει, το ερώτημα είναι αν αυτοί που το αποφάσισαν αναφέρονται στα οικονομικά του κράτους ή του Δήμου Ηρακλείου.
Αναμένονται απαντήσεις από το δήμαρχο, τον αρμόδιο αντιδήμαρχο και την επιτροπή ονοματοδοσίας του δήμου Ηρακλείου.

ΠΗΓΗ: irakliotikosteki.blogspot.com/
τι μαλακίες κάνει αυτός ο λαός μια ζωή, αυτό είναι το όνομα του παππού του.

ΥΓ τίποτα άλλο εκτός από αναδημοσιεύσεις δεν υπάρχει ; τις τελευταίες μέρες νομίζω ότι είμαι σε ένα forum αναδημοσιεύσεων

Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M

O H-M έγραψε στις 06:53, 17-07-11:

Το καλοκαίρι του 1843, η Ελλάδα έπρεπε να αποπληρώσει στην τραπεζική ελίτ της Ευρώπη χρεολύσια και τόκους δανείων που είχε λάβει τα προηγούμενα χρόνια. Δυστυχώς, πέρα από τους επαχθείς όρους των δανείων αυτών, τα χρήματα δεν είχαν διοχετευθεί ώστε να δημιουργηθούν υποδομές που θα βοηθούσαν την κατεστραμμένη ελληνική οικονομία, αλλά είχαν σπαταληθεί στους εμφυλίους της επανάστασης, στο παλάτι και στους Βαυαρούς συμβούλους.
Οι τόκοι που έπρεπε να καταβάλλονται κάθε χρόνο ήταν 7 εκατομμύρια δραχμές και
ισοδυναμούσαν με το μισό των συνολικών εσόδων του ελληνικού κράτους που έφταναν μετά βίας τα 14 εκατομμύρια ετησίως. Προκειμένου να συγκεντρωθούν τα χρήματα για την αποπληρωμή των τόκων και κάτω από την πίεση των κυρώσεων η κυβέρνηση έλαβε μέτρα λιτότητας την άνοιξη του 1843 τα οποία όμως φάνηκε πως δεν απέδιδαν και ότι δε θα ήταν αρκετά για να συγκεντρωθεί το απαιτούμενο κεφάλαιο και έτσι τον Ιούνιο του 1843 η ελληνική κυβέρνηση ενημερώνει τις ξένες κυβερνήσεις ότι αδυνατεί να καταβάλει το ποσό που χρωστάει και ζητά νέο δάνειο από τις μεγάλες δυνάμεις, ώστε να αποπληρώσει τα παλιά.
Αυτές αρνούνται κατηγορηματικά και αντί να εγκρίνουν νέο δάνειο, εκπρόσωποι των τριών μεγάλων δυνάμεων (Αγγλία-Γαλλία-Ρωσία) κάνουν μια διάσκεψη στο Λονδίνο για το ελληνικό χρέος και καταλήγουν σε καταδικαστικό πρωτόκολλο. Οι πρεσβευτές των μεγάλων δυνάμεων με το πρωτόκολλο στο χέρι, παρουσιάζονται στην ελληνική κυβέρνηση και απαιτούν την ικανοποίηση του. Αρχίζουν διαπραγματεύσεις ανάμεσα στα δύο μέρη και μετά από έναν μήνα υπογράφουν μνημόνιο, σύμφωνα με το οποίο η Ελλάδα έπρεπε να πάρει μέτρα ώστε να εξοικονομήσει υπέρ των δανειστών της μέσα στους επόμενους μήνες το αστρονομικό ποσό των 3,6 εκατομμυρίων δραχμών.
Προκειμένου να εξασφαλίσουν ότι το μνημόνιο θα εφαρμοστεί κατά γράμμα, οι πρεσβευτές απαιτούν να παραβρίσκονται στις συνεδριάσεις του Υπουργικού Συμβουλίου που θα εγκρίνει τα μέτρα και να παίρνουν ανά μήνα λεπτομερή κατάσταση της πορείας εφαρμογής τους αλλά και των ποσών που εισπράττονται.

Τα βασικά μέτρα που επέβαλε η κυβέρνηση μέσα στο 1843 σε εφαρμογή του τότε μνημονίου ήταν τα ακόλουθα:
  1. Απολύθηκε το ένα τρίτο των Δημοσίων υπαλλήλων και μειώθηκαν κατά 20% οι μισθοί όσων παρέμειναν.
  2. Σταμάτησε η χορήγηση συντάξεων, που τότε δεν δίνονταν στο σύνολο του πληθυσμού αλλά σε ειδικές κατηγορίες.
  3. Μειώθηκαν κατά 60% οι στρατιωτικές δαπάνες, μειώθηκε δραστικά ο αριθμός των ένστολων και αντί για μισθό οι στρατιωτικοί έπαιρναν χωράφια.
  4. Επιβλήθηκε προκαταβολή στην είσπραξη του φόρου εισοδήματος και της "δεκάτης", που ήταν ο φόρος για την αγροτική παραγωγή.
  5. Αυξήθηκαν οι δασμοί και οι φόροι χαρτοσήμου.
  6. Απολύθηκαν όλοι οι μηχανικοί του Δημοσίου και σταμάτησαν όλα
    τα δημόσια έργα.
  7. Καταργήθηκαν εντελώς όλες οι υγειονομικές υπηρεσίες του κράτους.
  8. Απολύθηκαν όλοι οι υπάλληλοι του εθνικού τυπογραφείου, όλοι οι δασονόμοι, οι δασικοί
    υπάλληλοι και οι μισοί καθηγητές πανεπιστημίου.
  9. Καταργήθηκαν όλες οι διπλωματικές αποστολές στο εξωτερικό.
  10. Νομιμοποιήθηκαν όλα τα αυθαίρετα κτίσματα και οι καταπατημένες "εθνικές γαίες"
    με την πληρωμή προστίμων νομιμοποίησης.
  11. Περαιώθηκαν συνοπτικά όλες οι εκκρεμείς φορολογικές υποθέσεις με την καταβολή εφάπαξ ποσού.
Το αποτέλεσμα των εξαιρετικά σκληρών αυτών μέτρων ήταν οι δανειστές να πάρουν, όντως, ένα μέρος των χρημάτων τους αλλά η χώρα να οδηγηθεί σε μία βαθιά και πολυετή ύφεση η οποία οδήγησε στην εξαθλίωση μεγάλου τμήματος του πληθυσμού. Πάντως, το συγκεκριμένο μνημόνιο του 1843, θεωρείται από πολλούς ιστορικούς μία από τις σοβαρότερες αφορμές για το ξέσπασμα της επανάστασης της 3ης Σεπτέμβρη 1843, που έφερε Σύνταγμα στη χώρα.

(ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες και την καταλυτική συμβολή της στη συγγραφή του άρθρου την κα Μάρθα ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ, διδάκτωρ Ιστορίας).

Πηγή : Πάνος Παναγιώτου

Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M

O H-M έγραψε στις 06:59, 17-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
τι μαλακίες κάνει αυτός ο λαός μια ζωή, αυτό είναι το όνομα του παππού του.

ΥΓ τίποτα άλλο εκτός από αναδημοσιεύσεις δεν υπάρχει ; τις τελευταίες μέρες νομίζω ότι είμαι σε ένα forum αναδημοσιεύσεων
Ε, καλά τώρα κι εσύ.
Βρήκαν έναν Γιώργο Παπανδρέου και τον "στόλησαν".

Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M

O H-M έγραψε στις 07:36, 17-07-11:

Διάγραμμα Χρυσού

Δέκτης φόβου επενδυτών
(Δείκτης Μεταβλητότητας) - Αν ο VIX ανεβαίνει και υπάρχει μεγαλύτερη μεταβλητότητα, τότε η αγορά τείνει να είναι σε μια δύσκολα ελεγχόμενη κατάσταση, καθώς κυριαρχούν από τη μια ο ενθουσιασμός και από την άλλη ο φόβος και ο πανικός. Αν ο VIX σημειώνει τιμές πάνω από το 23, τότε μπορεί να υπάρξει ένα ιδιαίτερο κλίμα αστάθειας τιμών χωρίς σαφή πρόβλεψη για την κατεύθυνση της αγοράς.

Ο χρυσός θα βρίσκεται στα 2000 δολάρια εντός των επόμενων τεσσάρων μηνών, τουλάχιστον σύμφωνα με την πρόβλεψη του Ben Davies της Hinde Capital, ο οποίος εκτιμά ότι η κρίση χρέους στην Ευρώπη και τις ΗΠΑ θα οδηγήσει στην άνοδο της τιμής του χρυσού.
“Η κατάσταση μου θυμίζει το 1998 όταν επένδυα σε αμερικανικά ομόλογα και όλοι έλειπαν σε διακοπές την ώρα που τα προβλήματα είχαν ξεκινήσει να μεγαλώνουν.
Οι αγορές μετοχές είχαν ξεκινήσει να καταγράφουν βίαιες αντιδράσεις στα προβλήματα της Ρωσίας και τελικά το ξέσπασμα ήρθε το καλοκαίρι και οι κλήθηκαν πίσω από τις διακοπές στα γραφεία τους. Έχω την εντύπωση πως συμβαίνει το ίδιο τώρα. Η όλη αυτή κατάσταση είναι που μπορεί να οδηγήσει το χρυσό πάνω από τα 2000 δολάρια. Πραγματικά πιστεύω ότι αυτή η κίνηση θα έρθει” λέει ο Ben Davies.

Πηγή : Xrimanews.gr

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 09:19, 17-07-11:

Εμένα γιατί μου λέει ότι η κρίση είναι τεχνητή για να αποσταθεροποιηθούν δολλάριο και ευρώ και να "αυγατίσουν" τα ETF χρυσού που έχει αγοράσει ο Σόρος;

Ο χρυσός αποκαλύπτει την πραγματική «ταυτότητα» της ευρωπαϊκής κρίσης

Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M

O H-M έγραψε στις 12:57, 17-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Εμένα γιατί μου λέει ότι η κρίση είναι τεχνητή για να αποσταθεροποιηθούν δολλάριο και ευρώ και να "αυγατίσουν" τα ETF χρυσού που έχει αγοράσει ο Σόρος;

Ο χρυσός αποκαλύπτει την πραγματική «ταυτότητα» της ευρωπαϊκής κρίσης
Έχεις δίκιο.
Ο Soros πούλησε μετοχές χρυσού, αλλά δεν ξέρουμε πόσα ETF χρυσού έχει.

ΥΓ.
Ο Πάνος Παναγιώτου εκτός από Χρηματιστηριακός Αναλυτής, είναι και καταπληκτικός καθηγητής στην Επιστημονική τεχνική ανάλυση και στο Διεθνές Trading, ακολουθώντας ένα σκεπτικό που στηρίζεται όχι στα Μαθηματικά που χρησιμοποιούνται στην Εμπειρική Τεχνική Ανάλυση ( Elliot, Fibonacci, Gann κλπ ), αλλά σε μια βασική αρχή που εξετάζει Χρηματιστηριακούς ορίζοντες ( από βραχυπρόθεσμο μιας ημέρας μέχρι χρηματιστηριακό κλίμα 10ετίας )
Το λέω εξ ιδίας, πείρας γιατί είμαι μαθητής του
Αν θέλεις να διαβάσεις περισσότερα για τον Νομισματικό Πόλεμο, διάβασε το ηλεκτρονικό βιβλίο του " Ο Πόλεμος της Παρέμβασης - Η κινητήρια δύναμη των Χρηματιστηριακών Αγορών " Ηλεκτρονικές εκδόσεις ΕΚΤΑ http://www.sta-gr.com/

Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M

O H-M έγραψε στις 17:05, 18-07-11:

Είναι επίσημο
Ιταλία και Ισπανία δανείζονται ακριβότερα από την Ελλάδα...

Μετά τη μείωση του επιτοκίου των δανείων από το πακέτο στήριξης της Ελλάδας και μετά την αύξηση του euribor, του επιτοκίου του ευρώ το οποίο καθορίζει τις διακυμάνσεις του κυμαινόμενου επιτοκίου των ελληνικών δανείων, η χώρα δανείζεται για διάστημα 5 ετών περίπου με 5%. Καθώς η Ισπανία και η Ιταλία εξακολουθούν να δανείζονται από τις αγορές κεφαλαίων θα περίμενε κανείς ότι το επιτόκιο που πληρώνουν για δανεισμό σε ορίζοντα 5 ετών θα ήταν, οπωσδήποτε, μικρότερο από αυτό της Ελλάδας. Σωστά; Λάθος...
Η κλιμάκωση της ευρωπαϊκής κρίσης οδήγησε στην απογείωση των επιτοκίων των 5αετών ομολόγων των δύο μεγαλύτερων χωρών του ευρωπαϊκού Νότου και από τη Δευτέρα 18 Ιουλίου η Ισπανία δανείζεται σε ορίζοντα 5αετίας με 5,63% ενώ η Ιταλία με 5,5%. Δηλαδή και οι δύο χώρες δανείζονται με υψηλότερα επιτόκια από αυτά της Ελλάδας.
Όπως είναι ευνόητο αυτή η κατάσταση δε μπορεί να συντηρηθεί για μεγάλο χρονικό διάστημα και αν μάλιστα το ύψος των επιτοκίων των 5αετών ομολόγων των δύο χωρών αυξηθεί περαιτέρω, θα βρίσκονται στην απίστευτη θέση να δανείζουν μέσω της συμμετοχής τους στο ελληνικό πακέτο στήριξης στην Ελλάδα με επιτόκιο κοντά στο 5% την ώρα που οι ίδιες θα δανείζονται με 5,5%, 6% ή και περισσότερο από τις αγορές!!
Καθώς στην πράξη αυτό που κάνουν οι χώρες της ευρωζώνης είναι να παρέχουν εγγυήσεις για τα ελληνικά δάνεια, σύντομα, αν όχι ήδη, οι αγορές θα θεωρήσουν πως οι εγγυήσεις της Ισπανίας και της Ιταλίας δεν είναι αρκετές και θα αρχίσουν να μεταφέρουν το βάρος όλο και περισσότερο σε αυτές της Γερμανίας. Ως αποτέλεσμα θα αυξηθεί το ρίσκο της Γερμανίας και συνάμα το κόστος δανεισμού της ίδιας. Σε μία τέτοια περίπτωση η κρίση θα έχει αγγίξει και τη βασίλισσα της Ευρώπης με τρόπο αρνητικό.

Πηγή : XrimaNews.gr

Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M

O H-M έγραψε στις 17:20, 18-07-11:

Η Γερμανία προσπαθεί να προσελκύσει άνεργους, αλλά εξειδικευμένους επιστήμονες από τις χώρες της κρίσης. Από τη γερμανική αγορά εργασίας λείπουν μηχανολόγοι, γιατροί, νοσηλευτικό προσωπικό και ειδικοί στους υπολογιστές.
Επιχείρηση προσέλκυσης εξειδικευμένου προσωπικού από τις «χώρες της κρίσης» είναι σε εξέλιξη στη Γερμανία. Xώρες της κρίσης θεωρούνται οι υπερχρεωμένες χώρες της ευρωζώνης, Ελλάδα, Ισπανία και Πορτογαλία, εκεί όπου εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι ψάχνουν για δουλειά.
Τον συντονισμό της επιχείρησης διασφάλισης στελεχών για τη γερμανική οικονομία έχει αναλάβει η Ομοσπονδιακή Υπηρεσία Εργασίας, η οποία αναζητά κυρίως μηχανολόγους, ειδικούς στην πληροφορική, νοσηλευτικό προσωπικό και γιατρούς.
Πρόκειται για επαγγελματικούς κλάδους όπου σημειώνεται έλλειψη στη γερμανική αγορά εργασίας. «Υπάρχει μεγάλο εξειδικευμένο δυναμικό στην Ισπανία, όπου χιλιάδες μηχανολόγοι και ειδικοί στους υπολογιστές είναι άνεργοι», υπογραμμίζει η διευθύντρια του Κέντρου Προώθησης Εργατικού Δυναμικού από το Εξωτερικό, Μόνικα Φαρνχάγκεν, μιλώντας στην Die Welt.
Σύμφωνα με την κα Φαρνχάγκεν περισσότεροι από 17 χιλιάδες υψηλά εξειδικευμένοι Ισπανοί έχουν επιδείξει ενδιαφέρον να εργασθούν στη Γερμανία.

Οι αγγλόφωνες χώρες είναι πιο ανταγωνιστικές

Βολιδοσκοπήσεις στελεχικού δυναμικού γίνονται και στην Ελλάδα και στην Πορτογαλία, προσθέτει η Φαρνχάγκεν.
Στην Πορτογαλία υπάρχει ενδιαφέρον για νοσηλευτικο προσωπικό. Από την Ελλάδα οι Γερμανοί θέλουν γιατρούς.
Το κυριότερο εμπόδιο που καταγράφουν οι γερμανικές αρχές είναι αυτό της γλώσσας. Οι περισσότεροι δεν μιλούν γερμανικά, αλλά αγγλικά και για αυτόν τον λόγο προτιμούν αγγλόφωνες χώρες, όταν δεν βρίσκουν απασχόληση στις χώρες τους. Πέραν τούτου, οι περισσότερες αγγλόφωνες χώρες προσφέρουν στις νέες μεταναστευτικές αυτές ομάδες τη δυνατότητα εκμάθησης της γλώσσας, κατοικία, ακόμη και εργασία για τον ή την σύζυγο και φυσικά θέση σε παιδικό σταθμό για τα παιδιά τους. Τέτοιου είδους «πακέτα» δεν προσφέρει ακόμη η Γερμανία, επισημαίνει η Μόνικα Φαρνχάγκεν.

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 18:45, 18-07-11:

Ελπίζω να ζητάνε ακόμη γιατρούς σε 2 χρόνια που θα τελειώσω

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 18:51, 18-07-11:

σε ποιες αγγλοφωνες χωρες προσφερουν ολα αυτα που λεει το αρθρο?

εχω και εγω ενα θεματακι με τα γερμανικα.

Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M

O H-M έγραψε στις 19:04, 18-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope
Ειλικρινά εύχομαι να μην χρειαστεί να φύγεις στην Γερμανία μετά από 2 χρόνια

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 18-07-11 στις 19:13. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 19:13, 18-07-11:

Τι εννοείς;

Παράθεση

aergos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη aergos
Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 383 μηνύματα.

O aergos έγραψε στις 20:03, 18-07-11:

Από την Ελλάδα οι Γερμανοί θέλουν γιατρούς.
Το οποίο δεν αποκλείεται όντως να ισχύει, αν κρίνω από αγγελίες όπως αυτές :

http://www.cais.upatras.gr/Lists/Lis...rm.aspx?ID=801
http://www.cais.upatras.gr/Lists/Lis...rm.aspx?ID=717
http://www.cais.upatras.gr/Lists/Lis...rm.aspx?ID=730
http://www.cais.upatras.gr/Lists/Lis...rm.aspx?ID=743

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 20:08, 18-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope
Και τους Διδάκτορες Μηχανικούς, σε άλλα 4 χρόνια.

Εγώ πάλι εύχομαι κάτι άλλο: να μπορεί να φύγει στην Γερμανία μετά από 2 χρόνια. Μην έχουν κλείσει τίποτα σύνορα...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 21:11, 18-07-11:

είναι ειρωνικό η Γερμανία να έχει έλλειψη σε αυτούς τους κλάδους (κάτι μου βρωμάει) σε όλη αυτή την υπόθεση.

Παράθεση

aergos

Δραστήριο Μέλος

O aergos έγραψε στις 22:17, 18-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από talismans
Η Ελλάδα μάλλον δεν αντέχει τόσους δημοσίους υπαλλήλους και έτσι θα πρέπει κάτι να γίνει.
Δεν είναι αυτό το θέμα.
Ύστερα από όλο αυτό το ξεζούμισμα των εργαζομένων, είναι γελοίο και "εκ του πονηρού" να θέτουν σε δημοψήφισμα το συγκεκριμένο θέμα.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 22:40, 18-07-11:

Υπάρχουν δυστυχώς τρόποι να απολύσεις δημόσιους υπάλληλους και χωρίς να καταργήσεις τη μονιμότητα. Καταργείς την υπηρεσία που δουλεύουν.

Η μονιμότητα θεσπίστηκε για να προστατεύσει τους δημόσιους υπαλλήλους και κυρίως τις πιο νευραλγικές ομάδες αυτών από τις αλλαγές κυβερνήσεων.

Το τεμπελίκι δεν το γεννά η μονιμότητα αλλά η σαθρή οργάνωση του δημόσιου τομέα. Η λογική "πονάει δόντι, βγάζει δόντι" θα μας οδηγήσει στη φαυλοκρατία.

Τη διαφθορά δεν την γεννά η μονιμότητα αλλά η ατιμωρησία. Είναι αδιανόητο υπάλληλοι να έχουν πιαστεί στα πράσα με συμπτώματα διαφθοράς και να ξαναγυρνάν στις υπηρεσίες τους. Υπάρχουν τρόποι να νοικοκυρέψεις τα πράγματα χωρίς να καταργήσεις θεσμούς.

Από πότε είναι ηθικά κολάσιμο το δικαίωμα σε μια σταθερή και μόνιμη εργασία; Επειδή στον ιδιωτικό τομέα έχουν επικρατήσει οι συνθήκες γαλέρας θα πρέπει να συμβεί υποχρεωτικά το ίδιο και στο δημόσιο;

Παράθεση

aergos

Δραστήριο Μέλος

O aergos έγραψε στις 23:22, 18-07-11:

Ζήτημα παιδείας και προσωπικού χαρακτήρα είναι οι προταιρεότητες που βάζουμε στον τρόπο ζωής. Κάποιοι δε μπορούν να συμβιβαστούν με κάτι διαφορετικό απ' αυτό που επιβάλει το lifestyle και κάποιοι άλλοι έχουν μάθει να αρκούνται στα λίγα και καλά.
Συμπαθητικό άρθρο αλλά θα ήθελα να προσθέσω κάτι.
Έχω μάθει να ζω ευτυχισμένος και με λιγότερες ανέσεις απ' αυτές που έχω τώρα, δεν είμαι καλομαθημένος. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα αποδεχτώ μία πτώση του βιωτικού μου επιπέδου ως κάτι που μου αξίζει. ΔΕΝ τα έφαγα εγώ μαζί με τον Πάγκαλο.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:06, 19-07-11:

Θυμός. Διαπραγμάτευση. Κατάθλιψη. Αποδοχή.
Το κείμενο νομιζω πως το άτομο που το έγραψε βρίσκεται μεταξύ πρώτου και τρίτου σταδίου, δεν έχει αποδεχτεί (κάτι που θεωρεί σωστό να συμβεί) ακόμα τίποτα (δε θέλει; προσπαθεί; )
Με μπέρδεψε κάπως ο λόγος του (λογικό απο την αποψη πως βρίσκεται σε φάση θυμού και μελαγχολίας), δηλαδή θεωρεί πως η αποδοχή είναι το ξέσπασμα; Το ξέσπασμα όμως ξέρουμε πως ανήκει στην κατηγορία του θυμού άρα στο αρχικό στάδιο.. σωστά; Θέλω να πω... ωραίο κείμενο συναισθηματικό, με γεγονότα και παραδείγματα, μελαγχολικό, εκφραστικό.. αλλά κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει χρόνος για μελαγχολίες!
Τι ώρα είπαμε είναι η κηδεία της παλιάς ζωής μου;
(...)και σπούδασα και δύο παιδιά.
Εγώ θα του πρότεινα να ρωτήσει αυτά τα δυο παιδιά που γεννήθηκαν σήμερα στον ''ελληνικό τάφο'', απο'κει ίσως πάρει την ελπίδα και τη δύναμη.Καλύτερα τελικά να γεννιέσαι εκεί και να πεθαίνεις πολύ μετά στους ουρανούς (η ελπίδα που λέγαμε..), παρά το αντίθετο που συνέβη στις γενιές του πολύ χθες

Δεν εχουν προβλημα ολοι, σε καποιους δεν υφισταται πτωση (/κριση)
Για όσους πιάνει η κρίση σημερα στην Ελλάδα θεωρώ πέρα απο οικονομική είναι συνάμα ηθική και κοινωνική και γι'αυτό τον λόγο οσοι έχουν δυσκολίες, ενώ έχουν μάθει στις ανέσεις, ίσως δυσκολευτούν, όσοι άλλοι έχουν μάθει και στα λιγα δε θα δυσκολευτούν τόσο/ θέμα παιδείας

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 19-07-11 στις 02:06.
Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M

O H-M έγραψε στις 07:08, 19-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
είναι ειρωνικό η Γερμανία να έχει έλλειψη σε αυτούς τους κλάδους (κάτι μου βρωμάει) σε όλη αυτή την υπόθεση.
Τίποτα δεν βρωμάει
Απλά οι Γερμανοί αναπτύσονται μέσω των εξαγωγών τους, δηλαδή δες το και σαν "πέρνουν τα Ευρώ σου μέσω Εξαγωγών, ενώ οι Εισαγωγές τους είναι μικρότερου όγκου ".Η προσφορά τους σε χρήμα στην Παγκόσμια οικονομία, είναι κατά πολύ μικρότερη των άλλων Λαών.Η αγορά που απευθύνονται, είναι η Παγκόσμια αγορά.
Οι Γερμανοί επιχειρηματίες προτειμούν τους αλλοδαπούς σε θέσεις managment και κλειδιά επαφών με τις αγορές του Εξωτερικού, δεδομένου ότι μέσω αυτών, η ψυχολογία της συνεργάτριας Αγοράς και του καταναλωτικού κοινού της τους γίνεται περισσότερο γνωστή.

Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M

O H-M έγραψε στις 08:53, 19-07-11:

Επιτόκιο 2ετούς Ομολόγου

Αν υπάρχει οποιαδήποτε αμφιβολία σχετικά με το αν η ευρωπαϊκή κρίση εντείνεται ή όχι τότε μία ματιά στο γράφημα του επιτοκίου των ομολόγων 2ετίας της Ελλάδας θα λύσει κάθε απορία, καθώς τη Δευτέρα καταγράφει νέο ιστορικό υψηλό πάνω από το 34%. Σε αυτή τη φάση της κρίσης τα βραχυπρόθεσμα επιτόκια της Ελλάδας έχουν ξεπεράσει τα αντίστοιχα της Αργεντινής όταν είχε κηρύξει πτώχευση και μένουν πλέον μόνο αυτά της Ρωσίας τα οποία είχαν ξεπεράσει κατά πολύ το 40% όταν εκείνη βίωσε τη δική της χρηματοπιστωτική και οικονομική κατάρρευση βουλιάζοντας υπό το βάρος των χρεών της.
Η Ελλάδα δεν είναι απλώς εκτός αγορών αλλά είναι σχεδόν βέβαιο πως θα παραμείνει εκτός αυτών για πολλά – πολλά χρόνια και αυτό αποτελεί μία από τις σημαντικότερες παραμέτρους στη λύση της εξίσωσης της ελληνικής κρίσης, η οποία δε φαίνεται να οδηγεί σε ιδιαίτερα θετικά αποτελέσματα όποιος δρόμος και αν επιλεγεί όταν οι Ευρωπαίοι καταφέρουν να συνεννοηθούν.

Πηγή : XrimaNews.gr

Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M

O H-M έγραψε στις 14:22, 19-07-11:

Η έκφραση «φούσκα ακινήτων» έχει γίνει πλέον οικεία στα αυτιά μας, την ακούμε και την διαβάζουμε στις οικονομικές στήλες των εφημερίδων σε σχέση με τις ΗΠΑ, την Ισπανία και την Ιρλανδία. Το τελευταίο διάστημα έχει προστεθεί και η Κίνα. Το ερώτημα που τίθεται είναι πότε θα σκάσει αυτή η φούσκα και εκεί. Γιατί το κόστος αγοράς ακινήτων αρχίσει να ξεφεύγει προς τα πάνω, όπως καταγράφεται τουλάχιστον στο Πεκίνο, στη Σαγκάη, στη Σενζέν, στη Χανγκζού. Το τετραγωνικό έχει διπλασιαστεί μέσα σε δύο χρόνια.

Αγοραπωλησίες εθνικό σπορ

Σύμφωνα με το τμήμα ερευνών της Ντόϊτσε Μπανκ οι τιμές ακινήτων το 2009 έχουν αυξηθεί κατά 25% και το 2010 κατά 18%. Για να περιοριστούν οι συνέπειες από τη χρηματοπιστωτική κρίση η κινεζική κυβέρνηση ψήφισε ένα πακέτο ύψους 460 δις ευρώ, από το οποίο ένα μεγάλο τμήμα του πήγε στον τομέα ακινήτων. Αυτό έδωσε ώθηση στον κατασκευαστικό τομέα, που απασχολεί ένα ποσοστό της τάξης του 15 με 20% του εργατικού δυναμικού.
Η αγοραπωλησία ακινήτων έχει αναχθεί σε εθνικό σπορ για τους Κινέζους. Αγοράζουν δυο και τρία σπίτια πιστεύοντας ότι θα αυξηθεί η αξία τους.
Γύρω στα 64 εκατομμύρια κατοικίες περιμένουν ενοίκους και οι ειδικοί προειδοποιούν ότι οι συνθήκες μοιάζουν πολύ με αυτές των ΗΠΑ το 2007 πριν σκάσει η φούσκα ακινήτων. Και τότε κανείς δεν πίστευε τι θα ακολουθούσε.
Όμως ο Μάρκους Τάουμπε από το Πανεπιστήμιο του Ντούιζμπουργκ έχει άλλη άποψη. «Στις ΗΠΑ στο διάστημα πριν κορυφωθεί η κρίση, ζήσαμε άλλες καταστάσεις», λέει. «Δόθηκαν στεγαστικά δάνεια σε όποιον περνούσε από το δρόμο. Η κινεζική αγορά ακινήτων είναι πιο υγιής».
Σε αντίθεση με τους Αμερικανούς οι Κινέζοι διαθέτουν τις περισσότερες αποταμιεύσεις στον κόσμο. Το μεγαλύτερο μέρος των αγορών γίνεται με αποταμιευμένο κεφάλαιο και λιγότερο με δάνεια, γράφει σε ανάλυση ο Στέφαν Ντικ, εμπειρογνώμων της Ντόιτσε Μπανκ για την Κίνα. Που σημαίνει ότι σε περίπτωση κατάρρευσης της στεγαστικής αγοράς οι τράπεζες δεν θα ανησυχούσαν και πολύ για τα λεγόμενα «σάπια» δάνεια. Θα πλήττονταν όμως η οικοδομή και η ιδιωτική κατανάλωση.

Κίνδυνος σε τοπικό επίπεδο

«Ένας άλλος σημαντικός παράγων είναι η επιρροή που αποκτούν οι τοπικές κυβερνήσεις μέσω των εισπράξεων από τις πωλήσεις ακινήτων», υποστηρίζει ο Ντικ. «Πολλές τοπικές κυβερνήσεις κερδίζουν τεράστια ποσά από την πώληση γης σε εταιρείες ακινήτων. Τα έσοδα μπορεί να φτάνουν μέχρι και 40%».
Η κεντρική κυβέρνηση για να σταματήσει αυτήν την εξέλιξη σχεδιάζει την ανέγερση 36 εκατομμυρίων σπιτιών.
Με αυτήν την γιγαντιαία επένδυση θέλει να αφαιρέσει το χαλί κάτω από τα πόδια των σπεκουλαδόρων στον στεγαστικό κλάδο, και να εμποδίζει την απώλεια εσόδων από τις τοπικές κυβερνήσεις και τη διόγκωση των χρεών σε τοπικό επίπεδο. «Παρατηρούμε ότι ο κίνδυνος να σπάσει η φούσκα ακινήτων έχει μάλλον τοπικές διαστάσεις», λέει ο Μάρκυς Τάουμπε από το Πανεπιστήμιο του Ντούιζμπουργκ. «Υπάρχουν πόλεις στα δάχτυλα του ενός χεριού όπου ο τομέας ακινήτων έχει πάρει υπερβολικές διαστάσεις, ενώ σε άλλες περιοχές είναι ακόμη υπό έλεγχο. Από την άλλη πλευρά η κυβέρνηση πήρε εδώ κι ένα χρόνο μέτρα που τώρα δείχνουν να επενεργούν».
Ανάμεσα στα μέτρα είναι η αύξηση των στεγαστικών επιτοκίων και του ορίου συμμετοχής με ίδιο κεφάλαιο. Το αποτέλεσμα είναι να πέσουν οι τιμές των ακινήτων το περασμένο Απρίλιο κατά 5% σε σχέση με πέρυσι το ίδιο χρονικό διάστημα, η πτωτική τάση συνεχίστηκε και τον Μάιο.

Πηγή : DanhongZhang/Ειρήνη Αναστασοπούλου

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M

O H-M έγραψε στις 20:57, 19-07-11:

Ο κύβος ερρίφθη και το σημείο καμπής ξεπεράστηκε χωρίς να υπάρχει πλέον καμία αμφιβολία γι' αυτό: το διάγραμμα του επιτοκίου των 2ετών ελληνικών ομολόγων είναι η μόνη απόδειξη που χρειάζεστε.Από μόλις 1,4% τον Οκτώβριο του 2009, όταν η Ελλάδα έκανε “περίπατο” στις διεθνείς αγορές προκειμένου να δανειστεί για διάστημα διετίας, το επιτόκιο βρίσκεται στο 38,5% σήμερα, οδεύοντας για το αδιανόητο ποσοστό του 40%.
Πώς μπορεί μία πολιτική (εθνική και κυρίως ευρωπαϊκή) να κριθεί επιτυχής, τουλάχιστον στο χρηματοπιστωτικό τομέα, όταν οδηγεί το κόστος δανεισμού από τον Παράδεισο στην Κόλαση;
Η Ελλάδα δε θα επιστρέψει ποτέ στις αγορές αν η στατιστική αποτελεί καλό σύμβουλο ή για να μιλήσουμε με μεγαλύτερη αισιοδοξία, το πιθανότερο είναι πως η Ελλάδα θα χρειαστεί πολλά χρόνια πριν τολμήσει να σκεφτεί την επιστροφή της στις αγορές.

XrimaNews.gr

Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M

O H-M έγραψε στις 14:30, 20-07-11:

Ο διευθύνων σύμβουλος της Coca Cola Τρία Έψιλον, κ. Δημήτρης Λόης, επανέλαβε χθες στους δημοσιογράφους το αποτέλεσμα της μελέτης πως η αύξηση του συντελεστή του ΦΠΑ κατά μία ποσοστιαία μονάδα μειώνει τον όγκο των πωλήσεων κατά 1,5%.
Δηλαδή, όσο αυξάνεται ο συντελεστής του ΦΠΑ τόσο μειώνονται τα έσοδα από φόρους, πέρα από τις άλλες απώλειες που υφίστανται τα πορτοφόλια των νοικοκυριών και οι λοιποί εμπλεκόμενοι στους κλάδους (παραγωγικές εταιρίες, χονδρέμποροι, εργαζόμενοι κ.ά.).
Θα ρωτούσε, όμως, κάποιος: «Μα, πώς αλλιώς θα μπορούσαν να μαζευτούν τα 26 δισ. ευρώ περίπου που αναζητά η ψήφιση του μεσοπρόθεσμου προγράμματος σταθεροποίησης για τα επόμενα τέσσερα χρόνια;».
Μα, μόνο από τον κλάδο της υγείας, απαντούν στελέχη από τους χώρους τόσο της πληροφορικής όσο και της ιδιωτικής υγείας. Και αυτό γιατί υπολογίζεται γύρω στα 6 δισ. τον χρόνο η συνεχιζόμενη -ακόμη και σήμερα- σπατάλη στον χώρο της δημόσιας υγείας…
Σε τέσσερα χρόνια, λοιπόν, μαζεύονται 24 δισ. ευρώ. Άρα, μας λείπουν μόλις 2 δισ. ευρώ, ή αλλιώς 500 εκατ. ευρώ ανά έτος!
Τι χρειάζεται όμως για να εξοικονομηθούν αυτά τα περιβόητα 6 δισ. τον χρόνο; Όχι και πολλά πράγματα.
Πρώτα απ’ όλα, χρειάζεταινα γίνουν κάποια έργα πληροφορικής, που άλλωστε είναι ενταγμένα στο ΕΣΠΑ, όπως αυτό της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης και της μηχανογράφησης των νοσοκομείων. Θα πρέπει, βέβαια, και να προβλεφθεί -παρά τις συντεχνιακές αντιδράσεις και τις αιτιάσεις περί δήθεν κινδύνου των «ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων»- η ύπαρξη συστήματος MIS στα κρατικά νοσοκομεία.
Για παράδειγμα, όπως μας λένε άνθρωποι της... πιάτσας, από την παρακολούθηση των ημερών νοσηλείας και κόστους ανά νοσοκομείο, ανά κατηγορία πάθησης και ανά γιατρό θα προέκυπταν «παπάδες»…
Για παράδειγμα, αν διαπιστωθεί πως σε ένα κρατικό νοσοκομείο μια συγκεκριμένη πάθηση απαιτεί κατά μέσο όρο 6 μέρες νοσηλείας, στον γιατρό Χ του συγκεκριμένου νοσοκομείου 12 ημέρες και στον ιδιωτικό τομέα μόνο 2, τότε το ζήτημα θα μπορούσε να οδηγήσει σε πολύ σοβαρά ερωτήματα, που θα αναδείκνυαν είτε θέματα χαμηλής παραγωγικότητας, είτε θέματα διαφθοράς, είτε…
Και δεύτερον, απαιτείται πολιτική βούληση, που μέχρι πρότινος, τουλάχιστον, δεν φαίνεται να υπήρχε.
Για να δούμε τώρα, τι θα γίνει αυτήν τη φορά…

Υ.Γ.: Βάζουμε στοίχημα ότι τα 26 δισ. του μεσοπρόθεσμου δεν θα μαζευτούν;

Πηγή : Ο Χαμαιλέων

Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M

O H-M έγραψε στις 14:43, 20-07-11:

Κάτι δεν πηγαίνει καλά με την Κίνα τουλάχιστον όσον αφορά στα κρυφά χρέη της χώρας τα οποία έρχονται στην επιφάνεια το ένα μετά το άλλο με πιο πρόσφατο αυτό του Υπουργείο Σιδηροδρόμων το οποίο έφτασε στο πρώτο τρίμηνο του 2011 στα 300 δις δολάρια, περίπου τα 3/5 του συνόλου του ελληνικού χρέους. Όπως ακριβώς και το ελληνικό χρέος έτσι και αυτό του Υπουργείου Σιδηροδρόμων αυξάνεται με μεγάλη ταχύτητα και στις 21 Ιουλίου είναι προγραμματισμένη η πώληση νέων ομολόγων, για τρίτη φορά φέτος, προκειμένου να χρηματοδοτηθεί η αγορά περισσότερων τραίνων και νέων έργων.
Συνολικά ο βραχυπρόθεσμος, μεσοπρόθεσμος και μακροπρόθεσμος δανεισμός του συγκεκριμένου Υπουργείου της Κίνας μόνο για φέτος, συμπεριλαμβάνει, μέχρι στιγμής, 7 δημοπρασίες ομολόγων!
Ποιος θα κληθεί να πληρώσει όλο αυτό το χρέος αν κάτι δεν πάει καλά στην πορεία;

Πηγή : China Daily

Eρώτημα δικό μου
Σίγουρα το έγραψε η China Daily (?),
γιατί συνήθως οι Κινέζοι κρατούν καλά κρυφά τα χαρτιά τους όσον αφορά τα Οικονομικά τους

Παράθεση

Mittenwald

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mittenwald
Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 52 ετών , επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 807 μηνύματα.

O Mittenwald Merlinus Sum Qui Me Tangit Turbat Mundum έγραψε στις 15:22, 20-07-11:

Το περίεργο πού είναι;
Αποφάσισαν οι Επικυρίαρχοι να δημιουργήσουν μια παγκόσμια κρίση και σιγά σιγά μας βγάζουν τα "άπλυτα" κρατών σε κοινή θέα.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 15:25, 20-07-11:

Eρώτημα δικό μου
Σίγουρα το έγραψε η China Daily (?),
γιατί συνήθως οι Κινέζοι κρατούν καλά κρυφά τα χαρτιά τους όσον αφορά τα Οικονομικά τους
Ερώτημα δικό μου: σίγουρα είναι το χρέος μόνο τόσο, όσο γράφει η ... China Daily;

Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M

O H-M έγραψε στις 19:59, 20-07-11:

Σαφείς αποστάσεις από τον αναπληρωτή υπουργό Οικονομικών πήρε χθες η κυβέρνηση διά του εκπροσώπου της. Και όσον αφορά στις πρόσφατες δηλώσεις του Παντελή Οικονόμου πως μπορεί να μην αυξηθεί ο ΦΠΑ στα προϊόντα εστίασης αλλά και στην επιφύλαξή του για το κατά πόσον είναι εφικτός ο στόχος της συγκέντρωσης (έως ) 50 δισ. ευρώ από την ακίνητη περιουσία.
Εάν υποθέσουμε πως ο αναπληρωτής υπουργός δεν εκφράζει εκτιμήσεις με βάση την κυβερνητική ιδιότητά του αλλά ομιλεί ως άνθρωπος της αγοράς, πολύ δύσκολα μπορεί κανείς να διαφωνήσει μαζί του. Ακόμη και ο προϊστάμενός του υπουργός Οικονομικών, ο οποίος δήλωνε πως "… η Ελλάδα ό,τι λέει το εννοεί, γιατί, εάν δεν το εννοεί, δεν θα είναι αξιόπιστη και αποτελεσματική σε αυτό που κάνει".
Λογική η θέση του Ευάγγελου Βενιζέλου εάν πράγματι επρόκειτο για μία κυβέρνηση που έχει τηρήσει τα λόγια της, που έχει υλοποιήσει τις δεσμεύσεις της, που πραγματοποιεί έναν στοιχειώδη σχεδιασμό (είτε συμφωνεί είτε διαφωνεί κάποιος).
Ατυχώς, η κυβέρνηση, υψηλόβαθμοι υπουργοί της αλλά και ο ίδιος ο πρωθυπουργός πλειστάκις έχουν ακυρώσει στην πράξη προγενέστερες δηλώσεις, εκτιμήσεις τους.
Άλλωστε, και στο θέμα της "βελούδινης χρεοκοπίας", στο οποίο αναφέρθηκε χθες ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης, ερχόταν σε ευθεία διάσταση με τη θέση του πρωθυπουργού ελάχιστες ημέρες νωρίτερα.
Έτσι και για το πρόγραμμα ιδιωτικοποιήσεων - αξιοποίησης της ακίνητης περιουσίας.
Εάν κρίνουμε τι έχει γίνει μέχρι τώρα (λ.χ. σε Αστακό, Ελληνικό), τι δεν έχει γίνει (κυρίως η απαραίτητη προετοιμασία, νομική, θεσμική, χρηματοοικονομική κ.λπ.) για να ξεκινήσουν χωρίς καθυστέρηση οι ιδιωτικοποιήσεις (όπως τις θέλει η κυβέρνηση), δύσκολα θα βρεθεί αισιόδοξος άνθρωπος της αγοράς, που να πιστεύει πως μέχρι το τέλος του 2011 θα έχει υλοποιηθεί ο… μισός από τον σχετικό κατάλογο.
Άλλωστε, διαβάζοντας κάποιος προσεκτικότερα τις δηλώσεις του προέδρου του Ταμείου, δεν αποκομίζει και πολύ διαφορετική εκτίμηση από τα λεγόμενα του κ. Κουκιάδη, ο οποίος έσπευσε να διευκρινίσει πως "… έχει υποβάλει την παραίτησή του πριν αποδεχτεί τον διορισμό του".

Πηγή : Εκηβόλος

Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M

O H-M έγραψε στις 20:47, 20-07-11:

Η δημοτικότητα της καγκελαρίου Άγγελας Μέρκελ έχει μειωθεί στο χαμηλότερο επίπεδο από το Νοέμβριο του 2006, σύμφωνα με δημοσκόπηση που δημοσιεύθηκε την Τετάρτη.
Η δημοσκόπηση καταγράφει ότι μόλις το 36% των ψηφοφόρων θα ψήφιζε την καγκελάριο εάν είχε να επιλέξει ανάμεσα στην Μέρκελ και τον επικεφαλής της κοινοβουλευτικής ομάδας των Σοσιαλδημοκρατών (SPD) Φρανκ-Βάλτερ Στάινμαϊερ, από 39% την περασμένη εβδομάδα και 60% το 2008.
Η Μέρκελ, η οποία θεωρείτο επί μακρόν μια από τις δημοφιλέστερες πολιτικούς στη Γερμανία, διατηρεί ισχνό προβάδισμα, μόλις μιας ποσοστιαίας μονάδας, έναντι του Στάινμαϊερ, τον οποίο κέρδισε στις εκλογές του 2009, σύμφωνα με την δημοσκόπηση.
Είναι η μικρότερη διαφορά ανάμεσά τους που καταγράφεται από το Ινστιτούτο Forsa στην δημοσκόπηση η οποία διεξήχθη για λογαριασμό του περιοδικού Stern και του τηλεοπτικού δικτύου RTL.
Η Μέρκελ δέχεται έντονες επικρίσεις τους τελευταίους μήνες μετά τη στροφή 180 μοιρών που έκανε όσον αφορά την πολιτική της στο ζήτημα της πυρηνικής ενέργειας αλλά και τις έριδες στο εσωτερικό του κυβερνητικού συνασπισμού για το ζήτημα των περικοπών φόρων.
Οι χειρισμοί της στην προσπάθεια αντιμετώπισης των κρίσεων χρέους στην ευρωζώνη επικρίθηκαν επίσης.
Στην ερώτηση εάν θα επέλεγαν την Μέρκελ ή τον Πέερ Στάινμπρικ, το 39% όσων συμμετείχαν στην δημοσκόπηση επέλεξαν την καγκελάριο και το 37% τον πρώην υπουργό Οικονομικών ο οποίος πιστώνεται την έξοδο της χώρας από τη χειρότερη μεταπολεμική ύφεση που αντιμετώπισε η οικονομία της.
Ούτε ο Στάινμαϊερ ούτε ο Στάινμπρικ έχουν δηλώσει δημόσια ότι προτίθενται να διεκδικήσουν την καγκελαρία στις εκλογές του 2013, αλλά θεωρούνται αμφότεροι οι επικρατέστεροι υποψήφιοι για το χρίσμα του SPD.

Πηγή: www/athina984.gr

Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M

O H-M έγραψε στις 07:45, 21-07-11:

Μια απάντηση στον αγαπητό φίλο Πατρεύς, όσον αφορά το αν μας ενδιαφέρει η Δημοτικότητα της Μέρκελ

Το να πέφτει η Δημοτικότητα των Gonzi ( Mάλτα), Pahor ( Σλοβενία) ή Ραντίκοβα( Σλοβακία) , δεν νομίζω ότι θα ενδιέφερε ιδιαίτερα τους Έλληνες από εκείνη της Μέρκελ
Το γιατί είναι γνωστό ενώ παράλληλα δείχνει ότι, η Γερμανική κοινή γνώμη αρχίζει και διαμορφώνει άποψη για τους επικίνδυνους χειρισμούς ( μικροπολιτικών συμφερόντων ) της Καγκελαρίου. Μια γνώμη που πλάθεται έντεχνα από την Αντιπολίτευση ή αναπολώντας παλιούς ισχυρότερους ηγέτες (!).
Όχι ότι με την αλλαγή πολιτικής σκηνής θα αλλάξει το σενάριο και η υπόθεση του έργου
Η εκτίμησή μου είναι σταθερή ότι, το Stress Test Πολιτικών – Τραπεζιτών βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη με αντικείμενο έρευνας τις αντοχές και αντιδράσεις Λαών, συνοχή ΟΝΕ, επιλογή “ ιδανικών “ ηγετών και κυρίως ΠΟΣΟ ΙΣΧΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑΤΑ ΤΡΑΠΕΖΙΚΑ ΕΒΡΑΙΚΑ ΛΟΜΠΥ ( από τους Σεμά και Μαίρ Μπενβενίστε ή με Χριστιανικά ονόματα Φρανσίσκο και Ντιόγκο Μεντές έως τους σημερινούς απογόνους του Moses Rothchild )
Και όλα αυτά ξεκινώντας από το μικρό ποντίκι που λέγεται Ελλάδα, για να φτάσουν στον πίθηκο

Παράθεση

H-M

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη H-M

O H-M έγραψε στις 09:02, 21-07-11:

Διάγραμμα Ευρώ

Φήμες για κάποιου είδους συμφωνία για την Ελλάδα και το πρόβλημα χρηματοδότησης του χρέους της μεταξύ της Γερμανίδας Καγκελαρίου και του Γάλλου Προέδρου απογειώνουν το ευρώ, με τους επενδυτές να αγοράζουν την φήμη αδιαφορώντας προς το παρόν για την επαλήθευση της ή όχι.

Επι πλέον Spread 10ετούς Ομολόγου 1489 Μονάδες βάσης ( 20/07/2011 18:48 ), από 1580

Πηγή : Ikofx, Ναυτεμπορική

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 08:33, 22-07-11:

Βλέπω τον ΓΑΠ να σταυροχειράπτει με τους άλλους δύο και προσέχω βασικά εκείνο το συνηθισμένο χαμόγελο της παιδιόθεν ηλιθιότητας του, οπότε με πιάνει σύγκρυο! Χαμογελάει επειδή επισφράγισε την αρχική του επιδίωξη; Χαμογελάει επειδή τελικά κατόρθωσε να παραδώσει τη χώρα στους "Ιδιώτες"(με την αρχαιοελληνική σημασία του όρου!), για τουλάχιστον 40 χρόνια; Αλλά κι ο Μπένυ; Συνένοχος; Τι περιμένει ο Μπένυ; Να γίνει κάποτε κι αυτός Πρωθυπουργός μίας κάποιας κατοχικής κυβέρνησης;
Καταλάβατε, ότι τελικά, και σε συνέχεια του λεγόμενου "μεσοπροθέσμου", είχαμε χθες στη "Σύνοδο" ένα μακροπρόθεσμο πρόγραμμα εθελοδουλείας των Ελλαδιτών, που σαν τέρμα θα έχει τον ολοσχερή αφελληνισμό της Ελλάδας;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους