Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,770 μηνύματα σε 74,631 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τα νέα παιδιά δεν έχουν ιδέα από παλιά τεχνολογία

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 12:56, 29-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από maria_lulu
Σιγουρα δεν θα υπαρχει... Αφου εχουν βγαλει γυαλια φωτογραφικη καμερα... Αλλα αυτο τι ακριβως ειναι?

το κάτω φιλμ έβγαζε τετράγωνες φωτογραφίες νομίζω έχω μία τέτοια αλλά είναι στην αποθήκη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:57, 29-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από maria_lulu
Σιγουρα δεν θα υπαρχει... Αφου εχουν βγαλει γυαλια φωτογραφικη καμερα... Αλλα αυτο τι ακριβως ειναι?
Τι εννοείς τι είναι; Είναι φιλμ. To δεύτερο έμπαινε σε αυτού του είδους τις μηχανές:

Αρχική Δημοσίευση από fockos

το κάνω φιλμ έβγαζε τετράγωνες φωτογραφίες νομίζω.
Να το αρνητικό του:

Είναι σχεδόν τετράγωνες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 450 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 13:04, 29-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Νομιζα οτι ηταν φωτογραφικη μηχανη... Το αρνητικο του το εχω δει... Αυτες οι μηχανες, ποτε ηταν?

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 17:22, 29-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Δείτε το καλά, γιατί σε λίγα χρόνια, αμφιβάλω αν θα το ξαναδείτε:

Θα κυκλοφορείιιι...Εδώ ξαναβγήκαν οι polaroid!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 20:33, 29-01-11:

Αυτά τα είχαμε στο γυμνάσιο και οι υπολογιστές νομίζω πως δούλευαν με δισκέτα.

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 21:47, 29-01-11:

Θυμάμαι που παίζαμε στο sega. Νομίζω δεν πρέπει να είχα αρχίσει ακόμη το σχολείο όταν καιγόμουν με τις ώρες μαζί με τον ξάδελφό μου με αυτό το παιχνίδι και μαθαίναμε τα κόλπα που έκαναν οι παίκτες. Δεν είχαμε καν υπολογιστή τότε, πρέπει να πήραμε 2-3 χρόνια αργότερα. Τι όμορφο παιχνίδι που ήταν! Είχα βρει ένα emulator κι έπαιζα στον υπολογιστή αλλά ήταν πολύ δύσκολο, γιατί το χειριστήριό μου ήταν πολύ περίπλοκο για να συγχρονιστεί μαζί του. Τι καλά!

Η κονσόλα δε θυμάμαι πώς ήταν ακριβώς, γι' αυτό έβαλα σκέτο το παιχνίδι. Sonia wins.

Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 427 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 21:53, 29-01-11:

εγω θυμαμαι το παιχνιδι το ufo που καιγομουν οταν ειχαμε υπολογιστη με τα ms dos νομιζω.....πωπω...μεγαλωσα.....

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:49, 30-01-11:

θυμαμαι ενα παιχνιδι που επαιζα στο msdos, το prehistoric Το ειχα τερματισει απειρες φορες, αλλα δεν σταματουσα να το παιζω!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 00:54, 30-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
θυμαμαι ενα παιχνιδι που επαιζα στο msdos, το prehistoric Το ειχα τερματισει απειρες φορες, αλλα δεν σταματουσα να το παιζω!!!
και εγώ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 01:14, 30-01-11:

Captain Comic

Prehistorik(έχει βγει και 2)

Το ανεπανάληπτο Paratrooper

Το κλασσικό Rayman

Επίσης ήταν ένα παιχνίδι που νομίζω λεγόταν Bat και πάντα κόλλαγε ο υπολογιστής μου σε μια συγκεκριμένη πίστα και δε μπορούσα να το τερματίσω

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Freya

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 427 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 04:46, 30-01-11:

ελα ρε!!!!το Paratrooper!!!!!!!!!!!!!
συγκινηθηκα!!!!!!!!!!!!!!!!λολ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στο διάολο πάμε
H Λενιώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 609 μηνύματα.

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck peace έγραψε στις 15:01, 02-11-13:

Τι κόλλημα Θεέ μου στο δημοτικό με αυτά!!!!Ανεπανάληπτα!Δεν ξέρω αν υπάρχουν και σήμερα τέτοια!Δεν νομίζω....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 15:17, 02-11-13:

Χαχαχαχα νομίζω έχω δει τέτοια, φάση είχαν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 15:51, 02-11-13:

Η αδερφη μου μεγαλωσε με iPod Touch, εγω στην 4η δημοτικου κερδισα ενα cd player και ημουν ευτυχισμενος

Οπως επισης νιωθαμε γαματα οταν πηραμε κινητο Νοκια που μπορουσες να παιζεις και παιχνιδια (στυλ 3310) και φυσικα μετα η εγχρωμη οθονη

Παράθεση

Maro92

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maro92
H Maro92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H Maro92 ποτέ μην λες ποτέ! έγραψε στις 13:09, 15-01-14:

Μεγάλη αλήθεια! Η τεχνολογία αναπτυσσεται με ραγδαίους ρυθμούς, και εμείς σε λιγα χρονια δε θα χουμε ιδεα απο τη νεα τεχνολογια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 14:32, 15-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Η αδερφη μου μεγαλωσε με iPod Touch, εγω στην 4η δημοτικου κερδισα ενα cd player και ημουν ευτυχισμενος

Οπως επισης νιωθαμε γαματα οταν πηραμε κινητο Νοκια που μπορουσες να παιζεις και παιχνιδια (στυλ 3310) και φυσικα μετα η εγχρωμη οθονη
To MP3 ξέχασες!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 21:38, 14-01-15:

Στα ενθύμια του πατέρα μου περιλαμβάνεται και ο πρώτος του υπολογιστής. Αυτός:

Λέγεται ZX SPECTRUM, είναι μοντέλο του 1982 και (παραδόξως) λειτουργεί ακόμα!
Αντιγράφω από τη Wikipedia:
Ο ZX Spectrum ήταν ένας 8-bitsοικιακός υπολογιστής που παρουσιάστηκε στο Ηνωμένο Βασίλειο το 1982 από την εταιρεία Sinclair Research, αποτέλεσε δε την μεγαλύτερή της επιτυχία, τόσο εμπορικά, όσο και για τις καινοτομίες που εισήγαγε στην έννοια της οικιακής διασκέδασης και χρήσης με υπολογιστή. Διαδέχθηκε τον επίσης δημοφιλή ZX81, έχοντας ως σημαντικότερα πλεονεκτήματα την έγχρωμη έξοδο για τηλεόραση και την μεγαλύτερη μνήμη RAM (16 ή 48 Kb). Στις αρχικές του εκδόσεις το χρώμα του ήταν μαύρο με μικρά γκρι πλήκτρα που έδιναν την αίσθηση γομολάστιχας. Το πακέτο πώλησης περιελάμβανε μια μονάδα που ήταν ένα πληκτρολόγιο, με ενσωματωμένες και τις εντολές της BASIC, το οποίο εμπεριείχε τον επεξεργαστή Z80 της Zilog και όλα τα ηλεκτρονικά του. Το τροφοδοτικό παροχής ισχύος ήταν εξωτερικό. Μπορούσε να απεικονίσει 32 στήλες επί 24 γραμμές κειμένου ενώ η ανάλυση οθόνης που υποστήριζε ήταν 256Χ192 pixels με δυνατότητα 8 χρωμάτων (μαζί με το μαύρο) και 2 επιπέδων φωτεινότητας. Για τη λειτουργία του απαιτούνταν επιπλέον ένα κοινό απλό κασετόφωνο ως μονάδα μαγνητικής αποθήκευσης/ανάγνωσης και μία έγχρωμη τηλεόραση ως μονάδα απεικόνισης. Το λειτουργικό σύστημα περιλαμβανόταν στη μνήμη ROM όπως επίσης και μία ειδική έκδοση της BASIC. Είχε και ήχο. Από λογισμικό, κυκλοφόρησαν συνολικά 21.000 τίτλοι. Ο μεγαλύτερος αριθμός αφορούσε παιχνίδια, αλλά και άλλες εφαρμογές όπως επεξεργαστές κειμένων, εκπαιδευτικά προγράμματα και γλώσσες προγραμματισμού. Ο εκτυπωτής ήταν θερμικός, δηλαδή για να τυπώσει έκαιγε το ειδικό χαρτί στα κατάλληλα σημεία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 23:08, 14-01-15:

Χαχα! Ωραίο θέμα...λοιπόν παρεπιπτόντως εγώ προχθές, που ψαχούλευα τις ντουλάπες στο πατρικό μου βρήκα μία...
γραφομηχανή ! Και θυμήθηκα που όταν ήμουν αρκετά μικρή, γύρω στα 10, την είχα ζητήσει ως πρωτοχρονιάτικο δώρο...εεεε και μου την ειχαν πάρει...Αισθάνθηκα τόσο μαθουσάλας... Στάθηκα και την κοίταξα για κάμποσα λεπτά σκεπτόμενη πώς θα μπορούσα να την αξιοποιήσω, μιάς που είναι και σε άριστη κατάσταση, αφού μετά από σύντομο διάστημα είχαμε πάρει τον πρώτο μας υπολογιστή...Τελικά κατέληξα να τη βάλω στη βιβλιοθήκη για decor....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 15-01-15 στις 08:40.
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 01:58, 16-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer

Και ο παπούς μου μικρός ένιωθε γαμάτα όταν έφτιαξε πατίνι από τενεκεδάκια από γάλα so?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους