Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Καλοσύνη και βλακεία

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:43, 05-06-07:

Το μεγάλο ερώτημα, πότε σταματάει κάποιος να είναι καλός και αρχίζει να γίνετε βλάκας; το λέω με την καλύτερη ένοια που μπορώ, πώς ξέρουμε ή καταλαβένουμε ότι είμαστε καλοί οι βλάκες; Πώς μπορεί κάποιος να ξυπνήσει;

Σας έχουν κάνει έτσι που να νοιώθετε βλάκες απο την καλοσύνη σας; νοιώσατε ότι σας εκμεταλέυοντε επιδή δεν λέτε όχι; ή επιδή ντρέπεστε ή λυπάστε τους άλλους; πώς ξεφύγατε άν ξεφύγατε άπο μια κατάσταση που νοιωσατε ότι σας εκμεταλευόντουσαν;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάριλυ
H Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 260 μηνύματα.

H Μάριλυ έγραψε στις 11:12, 05-06-07:

Γενικά στη ζωή μου δεν το αφήνω να γίνεται. Όμως περιστασιακά έχει συμβεί όπως και στους περισσότερους φαντάζομαι. Αυτό που μπορείς να κάνεις Μάνια είναι να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά και όταν συνειδητοποιείς ότι το κακό παράγινε σταμάτα το. Βάζε όρια, μάθε να λες όχι και χρησιμοποίησε την διπλωματία για να τα καταφέρεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:22, 05-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Μάριλυ
Γενικά στη ζωή μου δεν το αφήνω να γίνεται. Όμως περιστασιακά έχει συμβεί όπως και στους περισσότερους φαντάζομαι. Αυτό που μπορείς να κάνεις Μάνια είναι να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά και όταν συνειδητοποιείς ότι το κακό παράγινε σταμάτα το. Βάζε όρια, μάθε να λες όχι και χρησιμοποίησε την διπλωματία για να τα καταφέρεις.

Προσωπικά μαρυλί μου δεν υπάρχει περίπτωση να πώ έυκολα όχι, δεν ξέρω είναι έμφυτο, προσοπικα δεν ξέρω τι απο τα δύο είμαι άλλα μου αρέσει έτσι όπως είμαι, θεωρώ ότι η βλακεία είναι όταν κάνεις κάτι απλά γιατί πρέπει να το κάνεις ενώ καλοσύνη είναι όταν το κάνεις και σου αρέσει, το νοιώθεις ότι είσαι καλύτερα.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 11:24, 05-06-07:

Oταν πιανεσαι κοτσο, σιγουρα το καταλαβαινεις. και ττοε, σταματας την "παροχη βοηθειας".
μου φαινεται πολυ απλο να καταλαβεις ποτε ο αλλος σε εκμεταλλευεται... δεν ειναι? μανια μου, δυσκολευεσαι να το καταλαβεις?

Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάριλυ
H Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 260 μηνύματα.

H Μάριλυ έγραψε στις 11:25, 05-06-07:

Ε αφου το κάνεις με την καρδιά σου βρε καλό μου και το χαίρεσαι, που το πρόβλημα? Μόνο μην το παρακάνεις και καταντήσεις Μάνια το παιδί για όλες τις δουλειές. Με μέτρο όλα.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 11:26, 05-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
Oταν πιανεσαι κοτσο, σιγουρα το καταλαβαινεις. και ττοε, σταματας την "παροχη βοηθειας".
μου φαινεται πολυ απλο να καταλαβεις ποτε ο αλλος σε εκμεταλλευεται... δεν ειναι? μανια μου, δυσκολευεσαι να το καταλαβεις?
Μπορεί και να μην θέλω να καταλάβω, δεν ξέρω άν σήμερα αξίζει να είσαι βλάκας ή όχι γιατί πιστέυω ότι καλόσύνη δεν βρήσκετε έυκολα

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 11:27, 05-06-07:

οχι,να εισαι βλακας οχι, δεν αξιζει καθολου.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 11:29, 05-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Μάριλυ
Ε αφου το κάνεις με την καρδιά σου βρε καλό μου και το χαίρεσαι, που το πρόβλημα? Μόνο μην το παρακάνεις και καταντήσεις Μάνια το παιδί για όλες τις δουλειές. Με μέτρο όλα.
εγώ το θέμα το άνοιξα για όλους όχι για μένα, εγώ είμαι άλλο ανέκδοτο

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
οχι,να εισαι βλακας οχι, δεν αξιζει καθολου.
γιατί; άν μπορούσαμε να είμαστε όλοι καλοι δεν θα είχαμε καλύτερη μοίρα σαν άνθρωποι;

Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη X-girl
H Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H X-girl έγραψε στις 11:42, 05-06-07:

Αχ, βρε Μανια, και εγω δεν ξερω τι ειμαι τελικα. Δυσκολα λεω το οχι. Ειδικα εκει που ξερω πως μπορω να βοηθησω, αλλα πολλες φορες δεν το εκτιμανε καν και εκει ειναι που τα παιρνω με τον εαυτο μου ασχημα. Ας πουμε δανειζω σε καποιους γνωστους-φιλους λεφτα και μπορει να μην μου τα δωσουν ποτε πισω. Η να μου τα δωσουν και σε ενα χρονο σε καλυτερη περιπτωση. Και σε πολλα αλλα θεματα ετσι ειμαι. Λυπαμαι τους αλλους και προσπαθω να τους βοηθησω με οποιο τροπο μπορω. Χωρις καμια ανταλλαγη. Εγω ομως ειμαι τελειως αλλο φρουτο, ποτε δεν ζηταω απο κανεναν τιποτα, οση αναγκη και αν εχω. Καλυτερα να πεθανω της πεινας παρα να παω να ζητιανευσω που λεει ο λογος.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 11:44, 05-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από X-girl
Αχ, βρε Μανια, και εγω δεν ξερω τι ειμαι τελικα. Δυσκολα λεω το οχι. Ειδικα εκει που ξερω πως μπορω να βοηθησω, αλλα πολλες φορες δεν το εκτιμανε καν και εκει ειναι που τα παιρνω με τον εαυτο μου ασχημα. Ας πουμε δανειζω σε καποιους γνωστους-φιλους λεφτα και μπορει να μην μου τα δωσουν ποτε πισω. Η να μου τα δωσουν και σε ενα χρονο σε καλυτερη περιπτωση. Και σε πολλα αλλα θεματα ετσι ειμαι. Λυπαμαι τους αλλους και προσπαθω να τους βοηθησω με οποιο τροπο μπορω. Χωρις καμια ανταλλαγη. Εγω ομως ειμαι τελειως αλλο φρουτο, ποτε δεν ζηταω απο κανεναν τιποτα, οση αναγκη και αν εχω. Καλυτερα να πεθανω της πεινας παρα να παω να ζητιανευσω που λεει ο λογος.
Νοιώθεις καλύτερα όμως όταν βοηθάς; δεν νοιώθεις ποιο ανάλαφρη;

Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

H Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H X-girl έγραψε στις 13:22, 05-06-07:

Αυτο ειναι το προβλημα, οταν δεν βοηθαω ακομα και καποιον ζητιανο εκει εξω, νιωθω πολυ ασχημα, μεχρι που νιωθω τυψεις...

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 14:13, 05-06-07:

Είμαι καλή σε σημεία να με πατάει ο άλλος και αυτό δυστυχώς πολύ άνθρωποι το θεωρούν ως μέσω να εκμεταλλευτούν στο έπακρο τον άλλον. Η καλοσύνη μου σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ανθρώπων μεταφράστηκε ως βλακεία κ έτσι έχω φάει πολλές φορές τα μούτρα μου κ ακόμα πιο πολλές έχω μουτζώσει τον εαυτό μου...

Παράθεση

Vicky

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vicky
H Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Vicky έγραψε στις 14:27, 05-06-07:

Και εγω μία από τα ίδια. Τις περισσότερες φορές δεν μπορώ να πω όχι όταν μου ζητούν κάτι. Σε σημείο βλακείας όμως. Βέβαια όπως είπε η Μάνια όταν βοηθαω κάποιον όντως νιώθω καλύτερα και πιο ανάλαφρη, αλλά μετά όταν βλέπω πως δεν το εκτιμούν και με θυμούνται μόνο όταν θέλουν κάτι (γιατί υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι στη ζωή μου ) μουντζώνομαι και λέω ποτέ πια... (μόνο που δυστυχώς αυτό δεν το τηρώ σχεδόν ποτέ )

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 14:29, 05-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από X-girl
Δυσκολα λεω το οχι. Ειδικα εκει που ξερω πως μπορω να βοηθησω, αλλα πολλες φορες δεν το εκτιμανε καν και εκει ειναι που τα παιρνω με τον εαυτο μου ασχημα. .....
....Λυπαμαι τους αλλους και προσπαθω να τους βοηθησω με οποιο τροπο μπορω. Χωρις καμια ανταλλαγη.
Ακριβώς αυτό! Δεν μπορώ να πω όχι εύκολα για να μην κακοκαρδίσω κανέναν, με αποτέλεσμα στο τέλος,να πηγαίνω να κάνω καλό και να χαλιέμαι εγώ στην τελική.. Το χειρότερό μου δε, είναι περιπτώσεις καταπιεστικών και καχύποπτων ανθρώπων.. όταν με δυσκολία -σχεδόν- λες όχι σε κάποια πράγματα κι έχεις και τον άλλον να σου τα πρίζει, έρχεσαι σε πολύ δύσκολη θέση και νοιώθεις άσχημα ενώ δεν υπάρχει καν λόγος..εγώ τουλάχιστον αυτό παθαίνω...

έχω νοιώσει πολλές φορές να με πιάνουν βλάκα -και μιλάω για φίλους, που είναι το χειρότερο..-, επειδή κάνω πράγματα χωρίς να περιμένω ανταπόδωση... γι'αυτό κιόλας δεν την πέρνω ποτέ,έστω και σαν ένδειξη καλής θελήσεως,απ'τους άλλους....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 14:31, 05-06-07:

X-girl, Vicky και burbuja σας καταλαβαίνω απόλυταααααααααααααα!!!!

Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

H X-girl έγραψε στις 16:16, 05-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Stalitsa
X-girl, Vicky και burbuja σας καταλαβαίνω απόλυταααααααααααααα!!!!
Αρα δεν ειμαστε οι μονες τελικα .

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 16:53, 05-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Vicky
Και εγω μία από τα ίδια. Τις περισσότερες φορές δεν μπορώ να πω όχι όταν μου ζητούν κάτι. Σε σημείο βλακείας όμως. Βέβαια όπως είπε η Μάνια όταν βοηθαω κάποιον όντως νιώθω καλύτερα και πιο ανάλαφρη, αλλά μετά όταν βλέπω πως δεν το εκτιμούν και με θυμούνται μόνο όταν θέλουν κάτι (γιατί υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι στη ζωή μου ) μουντζώνομαι και λέω ποτέ πια... (μόνο που δυστυχώς αυτό δεν το τηρώ σχεδόν ποτέ )
η διαφορά μας είναι ότι εγώ ακόμα και να το καταλάβω ότι με εκμεταλέυτηκαν λέω χαλάλι, καλά να είναι και άς μην το σεβάστηκαν, και αυτό είναι μια δόση μεγάλης βλακειας

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 16:58, 05-06-07:

όχι βρε μάνια μου.
είναι τόσο ωραία η καλοσύνη γύρω μας, αλλά όσο καλά κ αν νιώθεις, στην βλακεία πρέπει να μπαίνει στοπ. μπορεί να το δεχτείς 1-2 φορές, εντάξει ανθρώπινο είναι, αλλά παν μέτρον άριστον!

τελικά άλλο καλοσύνη, δώσε την απλόχερα. κ συνέχισε να την δίνεις σε αυτούς που θα την εκτιμήσουν κ δεν θα σε εκμεταλλευτούν!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 17:00, 05-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από travel_lover
όχι βρε μάνια μου.
είναι τόσο ωραία η καλοσύνη γύρω μας, αλλά όσο καλά κ αν νιώθεις, στην βλακεία πρέπει να μπαίνει στοπ. μπορεί να το δεχτείς 1-2 φορές, εντάξει ανθρώπινο είναι, αλλά παν μέτρον άριστον!

τελικά άλλο καλοσύνη, δώσε την απλόχερα. κ συνέχισε να την δίνεις σε αυτούς που θα την εκτιμήσουν κ δεν θα σε εκμεταλλευτούν!
Πιστέυεις ότι είναι έυκολο; στο κάτω κάτω το κάνω για μένα για να νοιώσω ΕΓΩ καλύτερα όχι για αυτούς που το κάνεις, εξάλου πώς ξέρεις ότι το καλό το βρήσκεις πάντα; πώς; ξέρεις απο την αρχή ότι ο ζητιάνος που του έδωσες κάτι δεν θα βγάλει μαχαίρι και γυρνόντας την πλάτη δεν χτυπάει;

Παράθεση

fissalida

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fissalida
H fissalida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H fissalida έγραψε στις 22:31, 06-06-07:

Ποπο καλοσύνη που έχει πέσει σε αυτό το θέμα...
Τί να σας πω,κι εγω πολλές φορές είμαι υπερβολικά ''καλή'' κ τη στιγμή εκείνη πιστεύω οτι το κάνω χωρίς απώτερο σκοπό,όμως δεν είναι πάντα έτσι...
Εκτός του ότι όταν κάνεις κάτι επειδή το περιμένουν οι άλλοι από σένα είναι δειλία να τους αντιμετωπίσεις ειλικρινά και οχι καλοσύνη ή βλακεια.Αυτό τουλάχιστον πιστεύω για μένα...

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 07:40, 07-06-07:

Όταν αγαπώ(οικογένεια, φίλους, σύντροφο) δείνω τον καλύτερο μου εαυτό. Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι δεν θεώρησα ποτέ τον εαυτό μου βλακα. Δίνω ότι καλύτερο μπορώ επειδή θέλω και μου αρέσει να ζω έτσι.

Ταυτόχρονα, όταν πέφτει στην αντίληψή μου ότι υπάρχουν τάσεις εκμετάλλευσης σταματώ την όποια καλοσυνάτη συμπεριφορά.*
Διαφορετικά θεωρώ ότι η σχέση έχει στοιχεία σαδομαζοχισμού. πληγώνομαι μεν, αλλά δεν μπορεί να έχει συνέχεια μια σχέση όπου δεν εκτιμάται αυτό που προσφέρω…
Θεωρώ επίσης ότι το να είσαι καλός δεν είναι κατόρθωμα προς επιβράβευση αλλά τρόπος ζωής.

(*εξαίρεση κάνουν τα παιδιά μου οποία είναι ανελέητα εκμεταλλευτές, εκβιαστές και κακομαθημένα…. και είναι επιλογή μου να τους αφήνω να με εκμεταλλεύονται)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 07-06-07 στις 16:53.
Παράθεση

s_PAO_piata

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη s_PAO_piata
Ο s_PAO_piata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O s_PAO_piata έγραψε στις 09:53, 07-06-07:

Εγω ειμαι καλος με αυτους που πρέπει οπως ανθρωποι που το εχουν αναγκη.Αλλα δεν ειμαι καλος με την εννοια του οτι λεω οχι σε ανθρωπους που θέλουν να κανουν κατι το οποίο εμέμα δεν μου αρεσει.ΚΑι εντάξει να το κανεις μια φορα αυτο αλλα αν το κανεις συνεχεια καταντας Βλακας.
Ομως γιατι οι περισσοτεροι εχετε συνδεσει την καλοσυνη με την εθελοντικη καταπιεση του εαυτου σας προς τους αλλους????????

Παράθεση

Vicky

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vicky
H Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Vicky έγραψε στις 14:17, 07-06-07:

Ομως γιατι οι περισσοτεροι εχετε συνδεσει την καλοσυνη με την εθελοντικη καταπιεση του εαυτου σας προς τους αλλους????????
Αν και δεν είνα πάντα έτσι κάποιοι άνθρωποι σε κάνουν να βλέπεις έτσι τα πράγματα (και το συχαίνομαι αυτό).
Όταν οι άλλοι εκμεταλλεύονται την δική σου καλοσύνη (δυστυχώς υπάρχουν πολλοί τέτοιοι άνθρωποι εκεί έξω). Ειδικά όταν αυτό γίνεται από "φίλους". Για παράδειγμα δεν έχω πρόβλημα να σου δανείσω χρήματα όταν έχεις ανάγκη αλλά θέλω να τα πάρω πίσω σε κάποιο εύλογο διάστημα. Έχει τύχει να δανείσω χρήματα και να μην τα ξαναδώ ποτέ ή να δανείσω αντικείμενα (βιβλία,ρούχα) και μετά να μου τα επιστρέψουν μετά από κανένα χρόνο αφού τα έχω ζητήσει πίσω και 200 φορές .Κάτι τέτοια με κάνουν πλέον να το σκέφτομαι πολύ για να δανείσω χρήματα/πράγματα και συνήθως προσπαθώ να βρω μια δικαιολογία για να μην το κάνω. Δεν έχω πρόβλημα να σου δώσω και το βρακί μου που λέει ο λόγος αλλά μετά το θέλω πίσω, χωρίς να χρειαστεί να στο θυμίζω κάθε μέρα για τα επόμενα 100 χρόνια.
Κατά τα άλλα θα τρέξω να σε βοηθήσω με οποιοδήποτε τρόπο, αλλάζοντας πολλές φορές το πρόγραμμα μου για να σε εξυπηρετήσω χωρίς να νιώσω ότι καταπιέζομαι αν και έχει τύχει η μετέπειτα συμπεριφορά κάποιων να μου δείξει ότι δεν άξιζε.

Παράθεση

BadGuy (Νίκος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη BadGuy
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O BadGuy έγραψε στις 09:36, 19-06-07:

Παλιά παραήμουν καλός με άτομα που δεν έπρεπε και στο τέλος καταλάβαινα ότι με έπιαναν κότσο!Τα τελευταία χρόνια έυτυχώς ξύπνησα και πλέον οι καλοσύνες είναι κομμένες προς άτομα αμφιβόλου χαρακτήρα!Πλέον βοήθεια δίνω σε άτομα που ξέρω ότι δεν πρόκειται να με εκμεταλευτούν και πράγματι το αξίζουν και ξέρω ότι θα μπορώ να στηριχτώ και εγώ πάνω τους αν χρειαστώ βοήθεια κάποια στιγμή!

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 10:00, 19-06-07:

Η καλοσύνη και η ευγένεια είναι για αυτόν που την δίνει και όχι για αυτόν που την παίρνει. Ακόμη και αν κάποιοι εκμεταλλευτούν την καλοσύνη σου σημασία έχει να τα έχεις εσύ καλά με τον εαυτό σου. όταν είσαι επιφυλακτικός και καχύποπτος σίγουρα θα χάσεις κάποιες ευκαιρίες που θα είχες αν ήσουν καλοσυνάτος. Πάρτε για παράδειγμα ανθρώπους που είναι ταγμένοι σε μια θρησκεία με όλη τους την ψυχή, οι άνθρωποι αυτοί έχουν μια απίστευτη εσωτερική ηρεμία ενω είναι πραγματικά καλοί άνθρωποι. Ποιος από μάς δεν θα ήθελε να τους μοιάσει?
(εννοώ ανθράπους που ασχολούνται κυρίως με τον ασκητισμό και είναι φιλειρηνικοί και όχι φανατισμένοι με την θρησκεία τους)

Παράθεση

BadGuy (Νίκος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη BadGuy
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O BadGuy έγραψε στις 13:59, 19-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Angie_Ann
Η καλοσύνη και η ευγένεια είναι για αυτόν που την δίνει και όχι για αυτόν που την παίρνει. Ακόμη και αν κάποιοι εκμεταλλευτούν την καλοσύνη σου σημασία έχει να τα έχεις εσύ καλά με τον εαυτό σου. όταν είσαι επιφυλακτικός και καχύποπτος σίγουρα θα χάσεις κάποιες ευκαιρίες που θα είχες αν ήσουν καλοσυνάτος. Πάρτε για παράδειγμα ανθρώπους που είναι ταγμένοι σε μια θρησκεία με όλη τους την ψυχή, οι άνθρωποι αυτοί έχουν μια απίστευτη εσωτερική ηρεμία ενω είναι πραγματικά καλοί άνθρωποι. Ποιος από μάς δεν θα ήθελε να τους μοιάσει?
(εννοώ ανθράπους που ασχολούνται κυρίως με τον ασκητισμό και είναι φιλειρηνικοί και όχι φανατισμένοι με την θρησκεία τους)
Το θέμα όμως δεν είναι αν ξέρεις ότι κάποιος θα σε εκμετελευτεί να μην τον βοηθήσεις;Δε λέω να είμαστε καχύποπτοι(ούτε εγώ είμαι).Αλλά αν κάποιος που τον βοηθάς για πρώτη φορά ας πούμε και σε εκμετελεύεται προσωπικά δε βρίσκω λόγο να τον ξαναβοηθήσω.Εγώ δε θα τα έχω καλά με τον εαυτό μου αν ξέρω ότι θα κάνω κάτι για κάποιον και ότι αυτός θα με εκμεταλευτει!(πολλές φορές το έγραψα αυτό ε;;; )

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 22:55, 28-04-11:

Επαναφέρω το θεματάκι καθώς μια σχετική συζήτηση που είχα με προβλημάτισε αρκετά.

Πρέπει η καλοσύνη μας να έχει όρια;
Πρέπει να την εκφράζουμε ανιδιοτελώς ή ιδιοτελώς;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 23:18, 28-04-11:

απο προσωπικες εμπειριες θεωρω οτι ναι πρεπει να εχει ορια. τωρα αυτα τα ορια ποιος μπορει να τα καθορισει αυτο ειναι θεμα προσωπικο και αρκετα δυσκολο.
αλλα τι σημαινει καλοσυνατος? ποιος θεωρειται οτι εχει καλοσυνη?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 23:33, 28-04-11:

Με τον όρο καλοσυνάτος ορίζω τα άτομα που είναι πάντοτε απίκο να σε βοηθήσουν, που είναι πρόθυμα να ακούσουν τον προβληματισμό σου, που σπάνια θα πούνε όχι και θα σπεύσουν να σε βοηθήσουν. Με λίγα λόγια η καλή ψυχική σου διάθεση απέναντι στους άλλους.

Όχι;

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 23:37, 28-04-11:

η καλή ψυχική σου διάθεση απέναντι στους άλλους.
αυτο ναι, ισως να ειναι ενας πολυ καλος ορισμος της καλοσυνης.

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 23:49, 28-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Επαναφέρω το θεματάκι καθώς μια σχετική συζήτηση που είχα με προβλημάτισε αρκετά.

Πρέπει η καλοσύνη μας να έχει όρια;
Πρέπει να την εκφράζουμε ανιδιοτελώς ή ιδιοτελώς;
Πρέπει να την εκφράζουμε σχεδόν ανιδιοτελώς...

Τι εννοώ?? Ότι δεν πρέπει να επιτρέπουμε την αχαριστία... Οκ, δεν χρειάζεται να παίρνουμε πίσω ότι καλό κάναμε στο ακέραιο... Ας μην παίρνουμε τίποτα στην τελική...
Αλλά τουλάχιστον θα πρέπει να απαιτούμε να εκτιμά αυτό που κάνουμε, ο αποδέκτης της καλοσύνης μας...

Αλλιώς γινόμαστε απλά βλάκες... Έτσι λειτουργώ εγώ τουλάχιστον

Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lysippe
H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 956 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε στις 18:21, 22-05-11:

Πού έχουμε καταντήσει...
Να θεωρείται α) βλακεία η πηγαία, ανιδιοτελής και συνεχής καλοσύνη-προσφορά και β) όταν βλέπουμε κάποιον να πράττει τα α υ τ ο ν ό η τ α να τον θεωρούμε μάλαμα ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Γιατί; Γιατί έπραξε το αυτονόητο κι αυτό που θα έπρεπε ο καθένας μας να πράττει.

Στην πραγματικότητα δεν είναι βλακεία να δίνεις και να βοηθάς, έστω και χωρίς αναγνώριση της προσφοράς και των κόπων σου. Θεωρώ πως εκεί φαίνεται η αυθεντική καλοσύνη, ας μου επιτραπεί ο όρος. Όμως, σαν ανθρώπινη υπόσταση, δεν είμαστε τέλειοι και κρύβεται από πίσω λίγος εγωισμός και υπερηφάνεια. Ποιος δεν θέλει να ακούσει ένα ευχαριστώ, ένα μπράβο... να δει ένα χαμόγελο... κάτι, που να δείχνει την ευγνωμοσύνη αυτού που έλαβε την βοήθειά μας. Όλοι μας περιμένουμε κάτι. Κάτι τόσο απλό γι' αυτόν που θα το δώσει, σαν ανταμοιβή, μα τόσο πολύτιμο γι' αυτόν που θα το εισπράξει. Η απουσία του πληγώνει, ας φαίνεται το αντίθετο. Είμαστε περήφανοι και δεν θέλουμε να δείξουμε ότι ενοχληθήκαμε και πληγωθήκαμε. Εκεί έγκειται η "βλακεία". Όταν δεν υπάρχει ανταπόδωση και θεωρούμε πως πιαστήκαμε κορόιδα.

Προσωπικά, είμαι απ' τα άτομα που δεν αρνούνται ποτέ την βοήθειά τους. And guess what? Έχω πιαστεί κι εγώ πολλάκις κορόιδο και κότσος. Απ' την μία με πειράζει που με προσεγγίζουν μόνο για να με εκμεταλλευτούν. Απ' την άλλη, επειδή είμαι και πολύ καλός άνθρωπος (), νιώθω άσχημα αν αρνηθώ τη βοήθειά μου. Έχω τύψεις όταν ξέρω πως μπορούσα να βοηθήσω και δεν το έκανα.

Εν κατακλείδι, δεν θα πρέπει να θεωρεί κανένας τον εαυτό του βλάκα. Να είναι υπερήφανος για τον εαυτό του... Γιατί ξεχωρίζει & σπανίζει.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alessandra
H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 18:34, 22-05-11:

Ήθελα καιρό να στο πω, κάτι σχετικά με την υπογραφή σου, που αντικατοπτρίζει την προσωπική μου θέση απέναντι στο θέμα. Γεια σου, ρε Αναστασία!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:37, 22-05-11:

Πού έχουμε καταντήσει...
Να θεωρείται α) βλακεία η πηγαία, ανιδιοτελής και συνεχής καλοσύνη-προσφορά και β) όταν βλέπουμε κάποιον να πράττει τα α υ τ ο ν ό η τ α να τον θεωρούμε μάλαμα ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Γιατί; Γιατί έπραξε το αυτονόητο κι αυτό που θα έπρεπε ο καθένας μας να πράττει.
χαλασε η κοινωνια,
εβγαλε λεφτα..

αλλα εχασε την ψυχη της

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lysippe
H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 956 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε στις 19:47, 22-05-11:

@Alessandra

Και τη δική μου!

@Άγγελος

Όπως το 'πες, Άγγελε.
Στο μένος μας να ξεχωρίσουμε και να σκαρφαλώσουμε στην κορυφή, ξεχάσαμε να είμαστε Άνθρωποι.

Παράθεση

ΓΙΩΡΓΟΣ95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ95
Ο ΓΙΩΡΓΟΣ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O ΓΙΩΡΓΟΣ95 ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΝΕΟΛΕ(Ρ)Α! έγραψε στις 16:54, 10-07-11:

Παλια,λογω οτι ειμαι ντροπαλος,αλλα και για αλλους πολλους λογους,δεν ελεγα οχι σε κανεναν!
Τωρα πλεον εμαθα να λεω και το οχι!
Στους φιλους και την οικογενεια μου δυσκολευομαι να πω οχι αλλα σεολους τους υπολοιπους δυσκολευομαι να πω το ναι!

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 17:33, 10-07-11:

Είμαι χαζούλα & υπερβολικά αφελής/αγαθή τ' ομολογώ

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 21:50, 31-01-12:

Δεν λεω ευκολα οχι...παρολο που πολλες φορες δεν θελω να πω ''ναι'',το λεω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:46, 31-01-12:

Δυστυχώς την έχω πατήσει ουκ ολίγες φορές από την καλοσύνη μου, αλλά δεν πειράζει.
Κάνε το καλό και ρίξτο στο γιαλό που λέει και μια παροιμία. Προτιμώ να νιώθω καλά με τον εαυτό μου, παρά να νιώθω ενοχές για ένα "όχι" που είπα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,061 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 22:32, 02-02-12:

Δυστηχως εχουμε φτασει στο σημειο να αποκαλουμε οποιον ειναι ισως υπερβολικα καλοσυνατος ,βλακα και αγαθο.Πριν απο χρονια σαν μικρο παιδακι που ημουν συνηθιζα να γινομαι<<χαλι να με πατησουν>> οι φιλες μου.Πολλοι ανθρωποι ομως ,ποσο μαλλον τα μικρα κοριτσακια το εκμεταλευονται αυτο,αυτη την <<αδυναμια>> αν θελετε και ετσι σε <<ξεζουμιζουν>>.Το εκαναν πολλες φορες μεχρι που καταλαβα οτι το μονο που ηθελαν ηταν να παρουν απο εμενα χωρις να δωσουν.Το καταλαβα και ετσι σκληρινα λιγο
Καποιοι υποστηριζουν πως <<οτι δεινεις παιρνεις>> αλλοι παλι το αντιθετο(το ιδιο και η θρησκεια μας) δηλαδη να δεινεις κατι χωρις να περιμενεις ανταλαγμα.Εγω προσωπικα δεν εχω ακομη κατασταλαξει.Ισως ειμαι στο ενδιαμεσο.Για παραδειγμα μια μανα θα προσφερει οτι παιρναει απο το χερι της στο παιδι της.Πιστευεται οτι μια μανα επιζητει στο κοντινο η στο μακρινο μελλον εμεσα η αμεσα ενα ανταλλαγμα απο το παιδι της;Ενα ευχαριστω για οσα του προσφερε και συνεχιζει να του προσφερει; Θα πληγονοταν αν το παιδι της δε τα εκτιμουσε αυτα η θα εμενε αδιαφορη;Πιστευω το πρωτο...οτι δηλάδη οταν καποιος σου προσφερει τοσα πολλα περιμενει μια εστω μικρη ανταποδωση : ενα φιλι,μια καλη κουβεντα,ενα ποτηρι νερο που λεει και ο παππουλης μου...
Συγνωμη αν ξεφυγα απο το θεμα

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 23:21, 02-02-12:

Δυστηχως εχουμε φτασει στο σημειο να αποκαλουμε οποιον ειναι ισως υπερβολικα καλοσυνατος ,βλακα και αγαθο.
εκει καταντησαμε
παρακμιακη κοινωνια

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 23:30, 02-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Elena Kr
Δυστηχως εχουμε φτασει στο σημειο να αποκαλουμε οποιον ειναι ισως υπερβολικα καλοσυνατος ,βλακα και αγαθο.
Επιτελους θα πω εγω,αν και δεν το πιστευω οτι ισχυει αυτο που λες,δυστηχως

Θα ηθελα κανεις να μην ειναι καλοσυνατος και απλα να ειναι ο εαυτος του χωρις καθωσπρεπεισμους,φρου-φρου και αρωματα αλλα ακριβως το αντιθετο συμβαινει.

Εγω παλι εχω παρεξηγηθει για τον ακριβος αντιθετο λογο,που δεν ειμαι καλοσυνατος.

Αρχική Δημοσίευση από Imadlak
Δεν λεω ευκολα οχι...παρολο που πολλες φορες δεν θελω να πω ''ναι'',το λεω...
Γιατι να πεις Ναι τοτε?Γιατι?Αυτο δεν μπορω να το καταλαβω.Τοτε καλα κανουν και σε εκμεταλευονται και εσυ δεν περνας καλα.Πολυ καλα να παθεις απο την στιγμη που κανεις πραγματα που δεν τα θες.

Παράθεση

Surt7 (Kelevra)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Surt7
Ο Kelevra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O Surt7 I got this! έγραψε στις 16:18, 14-02-12:

Δυστυχώς δεν ξέρω τα όρια αυτά...έτσι φαίνεται! Απλά σιγά σιγά ανακαλύπτεις με τον καιρό, ότι μερικοί άνθρωποι ίσως και να μην άξιζαν την καλοσύνη σου. Το θέμα είναι πώς θα το χειριστείς από κει και πέρα...θα πεις "οκ δε με νοιάζει, δεν ασχολούμαι ξανά"; ή θα σε κάνει πιο σκληρό αυτό και θα πεις όχι απλά θα γίνω αναίσθητος και δε θα δείχνω συμπάθεια σε κανένα παρά μόνο στους πολύ κοντινούς μου ανθρώπους; Τέλος πάντων προσωπικά διάλεγα πάντα το πρώτο και κατέληγα πάντα να νιώθω εγώ ο ριγμένος και ο στεναχωρημένος...αναρωτιόμουν μήπως φταίω κι εγώ! Λοιπόν αυτό θα ήθελα να είναι ένα μήνυμα σε όσους κάνουν παρόμοιες σκέψεις... "ΟΧΙ δε φταίς εσύ...έκανες ό,τι ένιωθες, τώρα αν αυτοί οι κάποιοι δεν ξέρουν να εκτιμούν πρόβλημά τους, ΔΡΟΜΟ λοιπόν!". Δεν κρατάω καμία κακία, απλά ζω τη ζωή μου, συγχωρείστε με που με έμαθαν να νοιάζομαι για τον άλλον, αλλά έτσι είμαι! Ευτυχώς! Καλό σας απόγευμα!

Παράθεση

dragon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dragon
H dragon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H dragon έγραψε στις 01:51, 20-11-12:

Προσωπικα νιωθω πολλες φορες οτι μεσα απο την καλοσυνη μου κ το χαμογελο που προσφερω στους γυρω μου,
οτι πολλοι ανθρωποι δεν ειναι ετοιμοι να αποδεχτουν τετοιες συμπεριφορες γτ απλα ειναι καχυποπτοι αφενος κ αφετερου
στο τελος πιστευουν οτι ενας τετοιος χαρακτηρας δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ανισχυρος κ αδυναμος.
Εκει θεωρω οτι χανεται η επικοινωνια των ανθρωπων γτ οι περισσοτεροι θελουν να υπερισχυσουν κ να δειξουν οτι μπορουν να
σε εκμεταλευτουν ή ακομα κ να θελουν να σε πληγωσουν γτ ξερουν εκ των προτερων οτι δεν θα μπορεις να πεις ''οχι,μεχρι εδω!''

Καθημερινα,ακομα κ σε απλα πραγματα οταν δειχνεις μια συμπεριφορα (σπανιας) καλοσυνης,αν τυχει κ συμβει να μην κανεις ενα
χατηρι σε καποιον,γτ θεωρει δεδομενο οτι θα το κανεις,τοτε αμεσως αλλαζει ολη του η συμπεριφορα,κ πραγματικα δεν χρειαζεται να
εχεις διαισθηση να το καταλαβεις,φαινεται απο την αντιδραση του ακομα κ να θελει να το κρυψει κιολας.Κ αυτο γτ θελει να σε φερει σε δυσκολη θεση
αφου ξερει οτι δεν θα του φερεις αντιρρηση!

Η αληθεια ειναι οτι στο τελος παντα στεναχωριεμαι λιγο πολυ με τετοιες συμπεριφορες και παρατηρω οτι οι αλλοι εκτος οτι δεν το καταλαβαινουν
κανουν κ οτι ειναι δυνατον να με φερουν σε ακομα πιο δυσκολη θεση!
Επειδη βλεπω παντα καλοπροαιρετα την πρωτη επαφη με εναν ανθρωπο,στην συνεχεια οταν αποδεικνυει οτι ειναι το αντιθετο ακριβως,
δυσκολευομαι να τον κρατησω σε αποσταση γτ σκεφτομαι οτι δεν θα ηθελα να μου κανουν το ιδιο,αλλα κ απο την αλλη δεν θελω να αλλαξω
την συμπεριφορα μου με βαση την δικη του αντιδραση γτ ετσι αποδυκνυομαι κ εγω κατι που ουσιαστικα δεν ειμαι!
Εκει λοιπον ερχεται η καλοσυνη αντιμετωπη με την βλακεια,γτ ετσι φαινεται επιφανειακα αλλα ουσιαστικα ενας τετοιος χαρακτηρας ειναι
κ αυθεντικος γτ δεν αλλαζει αναλογα με την οποια συμπεριφορα του συνανθρωπου του,αλλα δειχνει παντα τα καλα του στοιχεια ακομα κ σε
αυτους που δεν ειναι καλοσυνατοι αλλα ειναι κ βλακες συναμα!

Ισως εκει ενα μεγαλο ποσοστο της καλοσυνης να εχει κ η αυτοπεποιθηση που εχει ενας ανθρωπος γτ πολλες φορες λογω ελλειψης της
φαινομαστε αρκετα ευκολος στοχος γι αυτους που θεωρουν οτι τα ξερουν ολα κ το δειχνουν κιολας!
Αυτο που με πειραζει περισσοτερο ειναι οτι στεναχωριεμαι αρκετα ευκολα κ πληγωνομαι στο τελος ενω θα ηθελα ακομα κ αν αντιμετωπιζω
τετοιες καταστασεις να αντιδρω με καλοσυνη μεν αλλα να μην με ενοχλει τοσο πολυ τι θα πει ο αλλος!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους