Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,075 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Δημιουργία νέων φίλων

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 00:42, 21-06-07:

(Μικρηηηηη μου ιοοοο..)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 00:55, 21-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride

(Μικρηηηηη μου ιοοοο..)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:31, 21-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Καμια υποτιμηση, αν και εχεις δικιο στο πως διαβαζεται, απλα τι να πω, εχω τοσο πια συνηθισει την καθημερινη ρουτινα που μου φαινεται απλα απιστευτο.

ΙοΙο με ζορικο καθημερινο προγραμμα οχι μονο δεν προλαβαινεις να δεις 10+ ατομα τη μερα.. αλλα και το φαγητο αν προλαβεις να φας μπροστα στην τηλεοραση αντι να αποκοιμηθεις παλι καλα ειναι
Mα καλά τι κατάλαβες εσύ; Οτι κάθε μέρα τους πέρνω σβάρνα έναν έναν και τους συναντώ ξεχωριστά; Αυτό θα ήταν σαν επίσκεψη σε πελάτες και όχι φίλους. "Αντε να φύγω τώρα γιατί έχω να πάω και στους άλλους"
Ολοι μαζί βλεπόμαστε και όλοι μαζί περνάμε τις ελέυθερες ώρες μας γιατί είμαστε παρέα.
Εχω κι εγώ τις παραξενιές μου, δεν το αρνήθηκα ποτέ, δεν έχω τηλεόραση, δεν βλέπω ποτέ μου, δεν κάνω σχέσεις, κι άλλα πολλά ίσως, αλλά δεν θα μπορούσα ποτέ στη ζωή μου να ζήσω με έναν τρόπο ρουτίνας "δουλειά-σπίτι-τηλεόραση-ύπνος"
Και επειδή σε άλλο θεματάκι ανέφερες οτι νιώθεις σαν να είσαι 60 χρονών, μπορώ να καταλάβω οτι σου φαίνεται τόσο παράξενο.

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 01:50, 19-11-07:

Οι πολύ κοινωνικοί έχουν όχι απλά πολλούς φίλους, αλλά και μεγάλες παρέες . Οι λιγότερο κοινωνικοί μετράνε τους φίλους τους στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 09:26, 19-11-07:

Μικρή είμαι ακόμα για να πω μάλλον. Πάντως από το πανεπιστήμιο έχω κάνει πολλές παρέες αλλά φίλους να πω τον πόνο μου και μια παρέα που περνάμε πάντα καλά, ίσως λόγω χρόνων κιόλας είναι αυτή που έχω από το σχολείο και επειδή πιστεύω ότι οι σχολικοί φίλοι αξίζουν χρυσάφι δεν σκοπεύω να τους αφήσω και ελπίζω ('ή μάλλον πιστεύω) να κάνουν και αυτοί το ίδιο, βέβαια δεν είμαστε όλοι στην ίδια πόλη πλέον (οι περισσότεροι είμαστε όμως) αλλά και με αυτούς που δεν είναι έχουμε συνεχή ανταπόκριση. Μαζί πάμε διακοπές, μαζί κάνουμε βλακείες και γενικά όλα τα ωραία της ζωής

Για να απαντήσω και στο θέμα τώρα... μιας και έχω αυτούς τους φίλους νιώθω ότι δεν έχω ανάγκη να κυνηγάω τους άλλους να γίνουν φίλοι μου και έτσι δεν αναζητώ πολύ νέους φίλους. Άλλωστε αυτοί του πανεπιστημίου και οι σχολικοί αρκούν για ένα full schedule!!! Οπότε για άλλες ξέμπαρκες φιλίες ας πούμε ότι απλώς προκύπτουν και αν αξίζουν, μένουν

Πάντως πιστεύω ότι αν κάποιον δεν τον καλύπτουν οι φιλίες του γιατί μπορεί να μην γνώρισε και τους κατάλληλους ανθρώπους αξίζει να αναζητήσει νέους φίλους.

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 16:39, 19-11-07:

Βρήκα αυτό το άρθρο σχετικά με τη φιλία (απόσπασμα από το περιοδικό Focus) κ ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.

Φιλία
Τρίτη 22 Φεβρουαρίου 2005 12:18 [Σχόλια: 28, Hits: 1]
Ένα εξαιρετικό και οικουμενικό συναίσθημα που μας συνοδεύει από τα πρώτα βήματα της ζωής μας. Οι επιστήμονες μόλις τώρα άρχισαν να τη μελετούν. Σας παρουσιάζουμε τα αποτελέσματα των ερευνών τους.

Να γιατί είναι θησαυρός

Κοντά στους φίλους μας αισθανόμαστε ευχάριστα, η διάθεσή μας βελτιώνεται και οι στενοχώριες εξαφανίζονται μονομιάς. Οι κοινωνιολόγοι διακρίνουν τρεις κατηγορίες φίλων και πέντε στάδια εξέλιξης.

Ο Ζίγκμουντ Φρόιντ είχε πει ότι συναισθηματικά υγιής είναι εκείνος που μπορεί να δημιουργήσει μια σωστή ερωτική σχέση και να συνυπάρξει αρμονικά με άλλους ανθρώπους στο επαγγελματικό του περιβάλλον. Ο διαπρεπής Αυστριακός ψυχίατρος Άλφρεντ Άντλερ συμπλήρωσε ότι η κατάκτηση της ψυχικής υγείας προϋποθέτει ένα ακόμα στοιχείο: την ανάπτυξη της κοινωνικότητας, της ικανότητας να κάνουμε βαθιές και αληθινές φιλίες. Πιο απαραίτητοι κι από τα πλούτη ή την εξουσία, όπως έλεγε ο Αριστοτέλης, οι φίλοι είναι πηγή ζωής αλλά και διέξοδος ή καταφύγιο σε μια δύσκολη στιγμή. Πρόσφατες έρευνες απέδειξαν ότι η φιλία θεραπεύει το στρες και την κατάθλιψη, ευνοεί την ανάπτυξη των νοητικών λειτουργιών και μειώνει τα εμφράγματα. Για τα παιδιά αποτελεί βασικό στάδιο της ανάπτυξής τους και για τους ηλικιωμένους πηγή νεότητας. Ο Γκαίτε συμβούλευε να μην εξαπατούμε τους φίλους μας ακόμα κι αν εκείνοι μας εξαπάτησαν πρώτοι, ενώ ο Βίκτορ Ουγκό υποστήριζε ότι η φιλία μοιάζει με τα παλιά κιτρινισμένα βιβλία που η πάροδος του χρόνου τούς προσδίδει μεγαλύτερη αξία.

...

Η Αμερικανίδα κοινωνιολόγος Γιαν Γιάγκερ κατατάσσει τους φίλους σε τρεις κατηγορίες: τους περιστασιακούς, τους στενούς και τους κολλητούς. Οι πρώτοι είναι οι πιο συχνοί, εντοπίζονται κυρίως στο επαγγελματικό περιβάλλον και η σχέση μαζί τους δεν είναι δεσμευτική. Μ' αυτούς κουτσομπολεύουμε, πάμε βόλτες, μοιραζόμαστε την αγάπη μας για το ποδόσφαιρο. Δεν πειράζει που δε βρισκόμαστε συχνά, γι' αυτό και τα μυστικά που αποκαλύπτουμε είναι λίγα και ελάσσονος σημασίας. Αντίθετα, με τους στενούς μας φίλους βρίσκουμε παρηγοριά, μοιραζόμαστε μαζί τους τις βαθύτερες σκέψεις και τα συναισθήματά μας. Οι δεσμοί μιας τέτοιας φιλίας στηρίζονται στην εντιμότητα και στην αγάπη και μας επιτρέπουν σε κάθε περίσταση να είμαστε ο εαυτός μας. Μας δίνουν έναν ώμο για να κλάψουμε αλλά και να μοιραστούμε τις χαρές μας. Όσο για τους κολλητούς, είναι οι πιο στενοί από τους στενούς μας φίλους. Μαζί τους το συναισθηματικό δέσιμο είναι απόλυτο, το ίδιο και η αμοιβαία εμπιστοσύνη. Αν χρειαστεί τρέχουμε κοντά τους μέσα στα άγρια μεσάνυχτα ή γυρίζουμε άρον άρον από τις διακοπές μας. "Για να θεωρήσουμε κάποιον φίλο μας ως κολλητό, πρέπει να έχει φανεί συνεπής και έντιμος απέναντί μας για πολλά χρόνια" τονίζει ο ψυχολόγος Γιώργος Πιντέρης. Και συνεχίζει: "Η συνέπεια και η εντιμότητα οδηγούν στην εμπιστοσύνη, η οποία αποτελεί κολόνα κάθε υγιούς διαπροσωπικής σχέσης, άρα και της φιλίας".

...

Οι ερευνητές υποστηρίζουν ότι οι προσωπικές σχέσεις διέρχονται από πέντε φάσεις: τη γνωριμία, τον πειραματισμό, την ενδυνάμωση, την αφομοίωση και την ένωση. Γνωριμία είναι η στιγμή κατά την οποία δύο άτομα συναντιούνται και ενστικτωδώς, με την πρώτη ματιά και τις πρώτες κουβέντες, αποφασίζουν αν θα συνεχίσουν μαζί ή όχι. Η ένωση αυτή είναι η φάση της μεγαλύτερης οικειότητας που, υπό ειδικές συνθήκες, αντιστοιχεί με τον έρωτα. Μέχρι η απλή γνωριμία φτάσει στην κορυφαία αυτή φάση και να γίνει πιο βαθιά, σε όλο το διάστημα που μεσολαβεί είτε σταθεροποιείται είτε σπάει τους δεσμούς φιλίας, είτε τους ενισχύει είτε τους γυρίζει σε προηγούμενη φάση.

http://www.focusmag.gr/articles/view....rx?oid=178063

---------------------------------------------------------------------

Όσο για μένα, θεωρώ ότι όσο μεγαλώνουμε παύει να υπάρχει αυτή η αθωότητα με την οποία παλαιότερα δημιουργούσαμε νέες φιλίες κ τις κρατούσαμε κιόλας. Ίσως να φταίει κ ο τρόπος ζωής, δε ξέρω. Πάντως είναι πολύ πιο δύσκολο να δημιουργηθούν νέες φιλίες (πραγματικές) σε μεγάλη ηλικία παρά όταν ήμασταν σχολείο ή πανεπιστήμιο. Γτ άραγε?

Εγώ έχω 4 φίλους καλούς που τους εμπιστεύομαι απόλυτα κ στηρίζομαι σε αυτούς, 1 από το σχολείο, 2 από το πανεπιστήμιο (1 εκ των οποίων είναι κ η "κολλητή") κ 1 από δουλειά. Περιστασιακοί φίλοι πολλοί, γνωριμίες/γνωστοί το ίδιο. Επίσης, αν κ δεν θεωρώ τον εαυτό μου ως το κατεξοχήν κοινωνικό άτομο, μου αρέσει πολύ να γνωρίζω καινούργια άτομα. Τώρα, το αν μια καινούργια γνωριμία θα εξελιχθεί σε φιλία αυτό θα το δείξει ο χρόνος, δεν είναι κάτι το οποίο το κυνηγάμε ή το απαιτούμε.

Ωστόσο, καθ' ότι ευαίσθητη, στεναχωριέμαι όταν θυμάμαι άτομα που κάναμε παρέα παλαιότερα κ τώρα απλά έχουμε χαθεί (αλλά έτσι είναι η ζωή τι να κάνουμε, αλλάζουμε φάσεις συχνά...)

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 16:50, 19-11-07:

Ωραιο αρθρο Niya. Thanks.

Εκει που μιλαει για περιστασιακους, στενους και κολητους, εχω ενσταση. Για μενα δεν υπαρχουν "περιστασιακοι φιλοι". Τοτε ειναι απλα γνωστοι. Μη σου πω οτι ουτε σοβαρη διακιση μεταξυ στενων και κολλητων υπαρχει. Περισσοτερο θα ειναι λογω αποστασης ή συχνοτητας συναναστροφης. Γιαυτο προτιμω να χρησημοποιω φειδωλα την λεξη.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:41, 22-11-07:

Οι ερευνητές υποστηρίζουν ότι οι προσωπικές σχέσεις διέρχονται από πέντε φάσεις: τη γνωριμία, τον πειραματισμό, την ενδυνάμωση, την αφομοίωση και την ένωση.
Με δυσκολία περνάω στο τρίτο στάδιο. Δεν έφτασα τα τελευταία χρόνια στο τέταρτο. Για το πέμπτο… ούτε συζήτηση…

Τελικά …γιατί οι περισσότερες δυνατές - καλές φιλίες δημιουργούνται στο σχολείο?(σε μικρή ηλικία τέλος πάντων?)

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:09, 22-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Τελικά …γιατί οι περισσότερες δυνατές - καλές φιλίες δημιουργούνται στο σχολείο?(σε μικρή ηλικία τέλος πάντων?)
γιατί σε μικρή ηλικία δεν έχουμε φάει πολλά χαστούκια ακόμα κι αυτό μας κάνει ανοιχτούς στο να εμπιστευτούμε τους άλλους ανθρώπους - συνομίληκους μας και άρα δημιουργούμε με άνεση σχέσεις γνωριμίες που στη συνέχεια γίνονται δυνατές φιλίες.
Όσο περνάνε όμως τα χρόνια, τόσο σηκώνουμε τοίχη απ τον φόβο να μην πληγωθούμε. Προτειμούμε την μοναξιά απ το να πονέσουμε πάλι...

Παράθεση

briki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη briki
H briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 200 μηνύματα.

H briki έγραψε στις 16:21, 23-11-07:

Κοινωνική, σε γενικές γραμμές, πιστεύω πως είμαι. Φίλους δεν κάνω εύκολα, πάρα πολύ δύσκολα έκανα πάντα. Παρόλα αυτά, τόσο οι φίλοι μου όσο και οι "καλοί" γνωστοί μου, είναι πάντα κοντά μου και έχουμε πολύ καλή επικοινωνία, παρόλο που εγώ γενικά είμαι ιδιαίτερα μοναχικός τύπος. Και για μελλοντικές φιλίες, δεν ξέρω αν θα προκύψουν, πάντως τα δικά μου ρολά είναι κατεβασμένα εδώ και χρόνια.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 15:04, 24-11-07:

Εγώ πάντως και πέρισυ που ήμουν 25 κι έκανα νέους φίλους έδωσα μεγάλο μέρος του εαυτού μου σε αυτούς χωρίς φόβο ή άγχος ότι θα με στενοχωρήσουν. Νομίζω ότι έχω ένα pure attitude ακόμα πάνω στο θέμα των σχέσεων, αν και έχω πληγωθεί πολλές φορές.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sasa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sasa
H sasa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 47 μηνύματα.

H sasa έγραψε στις 20:57, 06-12-07:

καταρχην συνχαριτηρια για το νεο λουκ του σαιτ σας ειλικρινα δ εχω δει πιο ομορφο ειχα να μπω εναν χρονο ακριβως απ οτι ειδα και επαθα πλακα!
ας μπουμε στο θεμα που θελω να συζητησω μαζι σας.
γενικα ειμαι κλειστη σαν ατομο και δυσκολα κανω φιλους με αποτελεσμα να εχω γνωστους αρκετους αλλα φιλους λιγους και καλους. αρχες του χρονου αυτου γνωρισα μια κοπελα που ενω στην αρχη καναμε απλα παρεα στην συνεχεια δεσαμε παρα πολυ και ειδικα τελευταια ειχαμε γινει κωλος και βρακι ειμασταν συνεχεια μαζι καθε στιγμη της μερας σχεδον..
κανουμε το ιδιο αθλημα και απο κει γνωριστηκαμε, επειδη ομως το δικο της επιπεδο ειναι αρκετα ψηλο αποφασισε ενω ειμασταν διακοπες τον περασμενο μηνα μαζι εντελως ξαφνικα να φυγει για παντα εξω γιατι λεει στην ελλαδα δεν μπορει να ακολουθησει το ονειρο της..και εφυγε!
απο τοτε νιωθω μονη ..δεν εχω και καποιο αγορι κα ετσι φανταζεστε ..
ξαφνικα δεν με γεμιζει κανεις αλλος φιλος μου και η μονη επικοινωνια που εχω πια με αυτην την φιλη μου ειναι μεσα απο το νετ οπου μου ανακοινωσε σημερα πως δεν προκειται να ξαναρθει ελλαδα ποτε στην ζωη της γιατι περναει τελεια εχει κανει νεους φιλους κ γενικα η ζωη της εκει ειναι υπεροχη.
χερομαι γι αυτην ειλικρινα την αγαπω σαν ανθρωπο και θελω να ειναι καλα αλλα νιωθω πως μας παρατησε ολους εμας για να κανει ενα αθλημα..δεν ξερω και μενα ειναι η ζωη μου το συγκεκριμενο σπορ αλλα μου φαινεται λιγακι παραλογο να παρατας ολη σου την ζωη φιλους οικογενεια για να αθλησαι..
εχω λαθος? νιωθω αδικημενη και πικραμενη ..

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 22:04, 06-12-07:

Λογικο ειναι να αιστανεσε ετσι.... Δεν μπορω βεβαια να ξερω πως αιστανετε αυτη και γιατι πειρε την αποφαση να φυγει εκτος Ελλαδος, αλλα προφανος δεν ειχε κατι εδω που να την κραταει. Τωρα αν εισαι αδικιμενη δεν το ξερω, αλλα οπως και να εχει μην σε περνει απο κατω, και κανε νεες παρεες και ολο και καπια φιλια θα προκειψει.

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 22:47, 06-12-07:

Sasa ίσως είναι σχετικά πρόσφατα τα γεγονότα και είναι φυσιολογικό να μην έχεις ξεπεράσει ακόμα το ότι η καλύτερη (απ'ότι κατάλαβα) φίλη σου έφυγε οριστικά για το εξωτερικό. Βασικά θα ήταν παράλογο να μην σε είχε πειράξει ή να το ξεπέρναγες την επόμενη μέρα.
Αλλά, όπως λένε και ισχύει, ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός. Κάνε λίγο υπομονή και τα πράγματα θα πάρουν το δρόμο τους. Πρέπει κι εσύ να βάλεις λίγο το χέρι σου. Κοινωνικοποιήσου όσο μπορείς, όσο αισθάνεσαι άνετα (μην πιεστείς) και θα βρεθούν άτομα που να αξίζουν τη φιλία σου.
Έτσι κι αλλιώς, οι πραγματικοί φίλοι που έχει κάποιος είναι μάλλον λίγοι. Όλοι έχουμε πολλούς γνωστούς, όμως από αυτούς αληθινούς φίλους θεωρούμε ένα μικρό μέρος.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:12, 07-12-07:

Μονο εγώ εδώ μέσα έχω πρόβλημα να φτιάξω η να ξεκινήσω μια φιλια?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 10:23, 07-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Όχι Γίδι μου δεν είσαι η μόνη !!! Και εγώ έτσι είμαι ! Μπορώ άνετα να ανοίξω κουβέντα με έναν '' άγνωστο'' αλλά να κάνω μια φιλία, μια πραγματική φιλία, δυσκολεύομαι πάρα πολύ! Δεν ανοίγομαι και προτιμώ να κρατάω αρκετά πράγματα για τον εαυτό μου!

Υ.Γ. Φυσικά και κάτι τέτοιο δεν είναι πρόβλημα ! Μην το ξαναπείς αυτο !!! Δεν σημαίνει οτι επειδή σαν χαρακτήρας είσαι πιο κλειστή, και ίσως πιο επιλεκτική στα άτομα που κανεις παρέα, οτι εχεις και προβλημα!!!

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 10:38, 07-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
Μπορώ άνετα να ανοίξω κουβέντα με έναν '' άγνωστο'' αλλά να κάνω μια φιλία, μια πραγματική φιλία, δυσκολεύομαι πάρα πολύ! Δεν ανοίγομαι και προτιμώ να κρατάω αρκετά πράγματα για τον εαυτό μου!
+1

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:16, 07-12-07:

Απλά το σκεφτόμουν χθες αυτό το θέμα. Ok, γενικά δεν είμαι ο τύπος του πολύ "έξω" και λοιπά. Αλλα πχ μου είπε μια φιλί και συνάδελφος, ότι θα κάνουν κάτι το σκ με κάτι άλλες κοπέλες από το γραφείο... και δεν ένιωσα στην απ' έξω, αλλα θαύμασα, πως έφτιαξαν φιλια. Εγώ δεν μπορώ, οι φίλοι μου είναι λίγοι, από πολύ παλιά, η με βρήκαν αυτοί. Σας θυμίζω κάτι?
Δεν είμαι ο τύπος που θα πει "έλα από το σπίτι" η "πάμε εκεί" και δεν το ελκύω κιόλας, μάλλον.

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 11:35, 07-12-07:

Νομίζω ότι οι φιλίες που κρατάνε δεν είναι καθόλου εύκολο να δημιουργηθούν.
Κάποιος μπορεί να έχει πολλές παρέες, με άτομα που αποκαλεί φίλους, να περνάει καλά, να διασκεδάζει, να λέει σαχλαμάρες να περάσει η ώρα. Σε πόσους όμως από αυτούς είναι σε θέση να ανοιχτεί, να πεί τα προβλήματά του και το αντίστροφο? Να μπορεί να επικοινωνεί χωρίς πολλά λόγια και να ξέρει ότι πάντα θα υπάρχει κάποιος να ακούσει και να συμπαρασταθεί?
Περνώντας από σχολεία, πανεπιστήμια, στρατούς μπορώ να πω ότι οι πραγματικοί φίλοι που έμειναν είναι μονοψήφιος αριθμός.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 11:42, 07-12-07:

Αλλα πχ μου είπε μια φιλί και συνάδελφος, ότι θα κάνουν κάτι το σκ με κάτι άλλες κοπέλες από το γραφείο... και δεν ένιωσα στην απ' έξω, αλλα θαύμασα, πως έφτιαξαν φιλια.

Καλα, αυτο δεν ειναι απαραιτητο οτι ειναι φιλες.
Το οτι δηλαδη θα κανουν πραγματα μαζι το σκ δεν σημαινει οτι "εφτιαξαν φιλια".

Ειναι κατι σαν αυτο που λεει ο γιατρος:
Κάποιος μπορεί να έχει πολλές παρέες, με άτομα που αποκαλεί φίλους, να περνάει καλά, να διασκεδάζει, να λέει σαχλαμάρες να περάσει η ώρα.Σε πόσους όμως από αυτούς είναι σε θέση να ανοιχτεί, να πεί τα προβλήματά του και το αντίστροφο?

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:07, 07-12-07:

Εγώ αναρωτιέμαι τι είναι αυτό που σας φαίνεται τόσο δύσκολο. Κι εγώ έχω πραγματικούς φίλους που είμαστε πολλά χρόνια μαζί, αλλά στην πορεία δημιουργώ και νέες φιλίες. Δεν είναι απαραίτητο να είσαι πια και τόσο ανοιχτός,η διακριτικότητα είναι πάντα μια απαραίτητη αρετή, καθώς φυσικά υπάρχουν πολλά που κρατά ο καθένας για τον εαυτό του.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:13, 07-12-07:

Ok, αλλα κι αυτές οι μη- βαθιές φιλιες, είναι κάτι. Είναι εκτόνωση, διασκέδαση, και σε κάποιο βαθμό φιλια (γιατί δε μιλάω για απλές παρέες, επιφανειακές). Είναι το ότι έχεις επιλογές και γεμάτο χρόνο. Όχι?

Πειρατή, εγώ στο ξαναλέω, εσύ πρέπει να οργανώσεις σεμινάρια!!

και να μην ξαναεξαφανιστεις, μπαγάσα

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:18, 07-12-07:

Δεν χρειάζονται σεμινάρια.
Τα απλά πράγματα είναι που κάνουν τη ζωή μας χαρούμενη.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil έγραψε στις 12:26, 07-12-07:

Ok, αλλα κι αυτές οι μη- βαθιές φιλιες, είναι κάτι. Είναι εκτόνωση, διασκέδαση, και σε κάποιο βαθμό φιλια (γιατί δε μιλάω για απλές παρέες, επιφανειακές). Είναι το ότι έχεις επιλογές και γεμάτο χρόνο. Όχι?
Θεωρεις δηλαδη οτι αυτοι που ειναι πχ γυρω μας και γεμιζουν τον χρονο μας, ειναι φιλοι?
Εγω δεν ειμαι αυτης της αποψης. Αυτοι ειναι παρεα/γνωστοι. Δεν ειναι φιλοι. Φιλοι [για μενα] ειναι αυτοι που μπορουν να με εμπιστευτουν και να εμπιστευτω. Που ξερω πως οταν τους χρειαστω [κι εκεινοι εμενα] θα ειναι εκει. Ακομα κι αν δεν εχουν τον χρονο.. να γεμισουν τον χρονο μου.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:32, 07-12-07:

Μα, εννοείται δε λέω ότι είναι φίλοι πραγματικοί.
Κοίτα, εγώ είμαι και στα δυο δύσκολη. Η φιλί μου αυτή, πχ, είναι πολύ ανοιχτός άνθρωπος, κανονίζει καφέδες κι εκδρομές πολύ απλά και αβίαστα, και έτσι χτίζει πολλές φορες φιλιες.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:32, 07-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil
Θεωρεις δηλαδη οτι αυτοι που ειναι πχ γυρω μας και γεμιζουν τον χρονο μας, ειναι φιλοι?
Εγω δεν ειμαι αυτης της αποψης. Αυτοι ειναι παρεα/γνωστοι. Δεν ειναι φιλοι. Φιλοι [για μενα] ειναι αυτοι που μπορουν να με εμπιστευτουν και να εμπιστευτω. Που ξερω πως οταν τους χρειαστω [κι εκεινοι εμενα] θα ειναι εκει. Ακομα κι αν δεν εχουν τον χρονο.. να γεμισουν τον χρονο μου.
Εγω έχω μια ένσταση σε αυτό. Δεν μπορείς να περνάς τις ευχάριστες στιγμές με κάποιους, να χαίρεσαι και να γελάς μαζί τους, αλλά όταν έχεις κάποιο πρόβλημα ξαφνικά να θυμάσαι τους "φίλους".
Για μένα ο φίλος πρέπει να συμμετέχει και στα δύο, και όχι να εμφανίζεται κάποιες φορές.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil έγραψε στις 12:39, 07-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Εγω έχω μια ένσταση σε αυτό. Δεν μπορείς να περνάς τις ευχάριστες στιγμές με κάποιους, να χαίρεσαι και να γελάς μαζί τους, αλλά όταν έχεις κάποιο πρόβλημα ξαφνικά να θυμάσαι τους "φίλους".
Για μένα ο φίλος πρέπει να συμμετέχει και στα δύο, και όχι να εμφανίζεται κάποιες φορές.
Ποιος ειπε το αντιθετο?
Απλα το ειπα με αυτον τον τροπο γιατι το γιδι μιλησε για ατομα που απλα γεμιζουν τον χρονο μας. Εκτος κι αν εχω καταλαβει λαθος.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:42, 07-12-07:

Όχι, δεν εννοούσα απλές γνωριμίες! =)

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 13:14, 07-12-07:

Εγώ αναρωτιέμαι τι είναι αυτό που σας φαίνεται τόσο δύσκολο. Κι εγώ έχω πραγματικούς φίλους που είμαστε πολλά χρόνια μαζί, αλλά στην πορεία δημιουργώ και νέες φιλίες. Δεν είναι απαραίτητο να είσαι πια και τόσο ανοιχτός,η διακριτικότητα είναι πάντα μια απαραίτητη αρετή, καθώς φυσικά υπάρχουν πολλά που κρατά ο καθένας για τον εαυτό του.
Πρέπει να είσαι από τους τυχερούς αυτούς ανθρώπους που συναντάνε στην ζωή τους αρκετά άτομα με τα οποία ταιρίαζουν, περνάνε μαζί τους διάφορες καταστάσεις, εύκολες και δύσκολες, με αποτέλεσμα να δεθούν !

Φυσικά για εμένα παίζει πολύ σημαντικό ρόλο κατα πόσο είσαι έτοιμος να ανοιχτείς στον άλλο άνθρωπο! Κατά πόσο δηλαδή αφήνεις εσύ τον εαυτό σου να ανοιχτεί, να πληγωθεί και να μάθει!

Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil
Φυσικά και κάτι τέτοιοι δεν πρέπει να θεωρούνται φίλοι! Πολλοί, για εμένα, δυστυχώς συγχέουν το κάνω παρέα ή απλά χαβαλέ με τον άλλο με το είμαι πραγματικά φίλος με κάποιον! Όπως είπε πολύ σωστά η διαολίνα, και συμπληρώνω και εγώ, πραγματικός φίλος είναι αυτός που ξέρεις οτι θα είναι πάντα δίπλα σου, ότι και να γίνει, όσο μακριά και να είναι! Είναι αυτός που δεν φοβάσαι να πείς τις ανυσηχίες σου, τα προβλήματά σου !

Συμφωνώ! Ούτε, όμως, και να θεωρείς πραγματικό σου φίλο κάποιον επειδή περνάς μόνο τις ευχάριστες στιγμές μαζί του !

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:15, 07-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από sasa
εχω λαθος? νιωθω αδικημενη και πικραμενη ..
Ναι έχεις λάθος. Συγγνώμη που είμαι κυνική και κακιά ίσως αλλά νιώθεις αδικημένη και πικραμένη επειδή "τόλμησε" να αλλάξει τη ζωή της για να ακολουθήσεις το όνειρό της? Αν αυτό την καλύπτει και αυτό είναι η ζωή της όπως λες "μαγκιά της". Εγώ δεν θα το έκανα, γιατί θα μου ήταν εξαιρετικά δύσκολο για τους λόγους που λες (οικογένεια, φίλοι), αλλά το "αδικημένη και πικραμένη" για μένα δεν δικαιολογείται...

Αν μου έλεγες "στενοχωρημένη και πικραμένη" θα το καταλάβαινα. Αυτό που λες όχι. Γνώμη μου και συγγνώμη αν ακούγομαι "κάπως" με αυτό. Προσωπικά έχω "ζηλέψει" φίλους που τόλμησαν να ακολουθήσουν το όνειρό τους, έχω στενοχωρηθεί που τους έχασα από την καθημερινότητα μου αλλά το βρίσκω τραβηγμένο το "αδικημένη"... και άδικο...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:17, 07-12-07:

count me in 2! Δεν έχω -πλέον-πρόβλημα στο να ..."μπουρδολογήσω" για ώρες ακόμα και με κάποιον -πολύ- διαφορετικής ηλικίας που μόλις γνώρισα αλλά φιλίες... Nope... με τπτ...

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 14:32, 07-12-07:

Συμφωνώ σε αυτό. Δεν θυμόμαστε τους φίλους μόνο όταν θέλουμε να κλάψουμε ή να εκτονώσουμε αυτό που περνάμε. Οι πραγματικοί φίλοι είναι κ για τις χαρές μας κ για τα προβλήματα. Λέγοντας χαρές δεν αναφέρομαι βέβαια στον χαβαλέ, αλλά π.χ. σε μια προσωπική επιτυχία. Κ για μένα, στις χαρές κρίνονται κ οι αληθινοί φίλοι (μου έχει τύχει να λέω κάτι πολύ ευχάριστο για μένα κ ο άλλος να μην χαίρεται )

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 14:39, 07-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Niyia
Συμφωνώ σε αυτό. Δεν θυμόμαστε τους φίλους μόνο όταν θέλουμε να κλάψουμε ή να εκτονώσουμε αυτό που περνάμε. Οι πραγματικοί φίλοι είναι κ για τις χαρές μας κ για τα προβλήματα. Λέγοντας χαρές δεν αναφέρομαι βέβαια στον χαβαλέ, αλλά π.χ. σε μια προσωπική επιτυχία. Κ για μένα, στις χαρές κρίνονται κ οι αληθινοί φίλοι (μου έχει τύχει να λέω κάτι πολύ ευχάριστο για μένα κ ο άλλος να μην χαίρεται )
Τότε αυτός που έκανε κάτι τέτοιο δεν ήταν φίλος! Ο πραγματικός φίλος χαιρεται πραγματικά με την χαρά σου και λυπάται πραγματικά με την λύπη σου !

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

O faithplus1 έγραψε στις 14:52, 07-12-07:

Μου άρεσε πολύ όταν το πρωτοάκουσα, αυτό που λένε για τους φίλους, ότι κάνουν τη λύπη σου μισή και τη χαρά διπλή.

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia έγραψε στις 15:25, 07-12-07:

Τότε αυτός που έκανε κάτι τέτοιο δεν ήταν φίλος! Ο πραγματικός φίλος χαιρεται πραγματικά με την χαρά σου και λυπάται πραγματικά με την λύπη σου !
Ακριβώς αυτό ήθελα να τονίσω, Phoebe μου

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Μου άρεσε πολύ όταν το πρωτοάκουσα, αυτό που λένε για τους φίλους, ότι κάνουν τη λύπη σου μισή και τη χαρά διπλή.
+100000000000000000000000 (εκατομύρια όμως)

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:29, 07-12-07:

Nice!

Το θέμα είναι να φτάσει να είναι ο άλλος φίλος σου...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:15, 07-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Niyia
Συμφωνώ με τα παραπάνω, αλλά θέλω να προσθέσω οτι για μένα είναι πολύ σημαντικό να περνάω την καθημερινότητά μου μαζί με τους φίλους μου. Δεν μπορώ να θεωρήσω φίλο μου κάποιον που τον βλέπω μια στο τόσο. Ο φίλος ξέρει που είμαι τώρα και τι κάνω, όπως ξέρω κι εγώ για αυτόν, οταν δεν είμαστε μαζί.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 18:58, 07-12-07:

Συμφωνώ με τα παραπάνω, αλλά θέλω να προσθέσω οτι για μένα είναι πολύ σημαντικό να περνάω την καθημερινότητά μου μαζί με τους φίλους μου. Δεν μπορώ να θεωρήσω φίλο μου κάποιον που τον βλέπω μια στο τόσο. Ο φίλος ξέρει που είμαι τώρα και τι κάνω, όπως ξέρω κι εγώ για αυτόν, οταν δεν είμαστε μαζί.
Θετω ερωτηση κρισεως :

Α φιλος : μενει κοντα, περνας ωρες μαζι του συχνα, ισως καθημερινα, ξερει ο ενας περιπου τι κανει ο αλλος και ποτε, γιατι μιλατε συχνα. Παιζετε ταβλι/μπιριμπα, τρωτε σουβλακια με το ματσακι κλπ.

Β φιλος : δε βλεπεστε πολυ συχνα, ισως λογω αποστασης, ωραριων κλπ. Οταν μιλατε ή συναντιεστε, εχετε πολλα να πειτε και κανετε και συζητησεις βαθους και σημαντικες, ανοιγεστε, λετε καποιο προσωπικο προβλημα, βοηθαει στη λυση του.

Μπορει και ο Α να κανει και τα του Β και αυτο θα ειναι το ιδανικο. Αλλά για ποιο λογο ο Β να μην ειναι φιλος ; Ισα ισα που και με μειωμενη επαφη, το δεσιμο ειναι τετοιο, που κανει οτι μπορει να σου συμπαρασταθει και να σε βοηθησει.

Σημερα παντως βλεπω περισσοτερο φιλος του τυπου Α , που ομως στα σκουρα, εχουν παντα δικαιολογιες για τις οποιες "θα ηθελαν" μεν να βοηθησουν...αλλα ολο κατι τρχει και δε μπορουνε.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:04, 07-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Θετω ερωτηση κρισεως :

Α φιλος : μενει κοντα, περνας ωρες μαζι του συχνα, ισως καθημερινα, ξερει ο ενας περιπου τι κανει ο αλλος και ποτε, γιατι μιλατε συχνα. Παιζετε ταβλι/μπιριμπα, τρωτε σουβλακια με το ματσακι κλπ.

Β φιλος : δε βλεπεστε πολυ συχνα, ισως λογω αποστασης, ωραριων κλπ. Οταν μιλατε ή συναντιεστε, εχετε πολλα να πειτε και κανετε και συζητησεις βαθους και σημαντικες, ανοιγεστε, λετε καποιο προσωπικο προβλημα, βοηθαει στη λυση του.

Μπορει και ο Α να κανει και τα του Β και αυτο θα ειναι το ιδανικο. Αλλά για ποιο λογο ο Β να μην ειναι φιλος ; Ισα ισα που και με μειωμενη επαφη, το δεσιμο ειναι τετοιο, που κανει οτι μπορει να σου συμπαρασταθει και να σε βοηθησει.

Σημερα παντως βλεπω περισσοτερο φιλος του τυπου Α , που ομως στα σκουρα, εχουν παντα δικαιολογιες για τις οποιες "θα ηθελαν" μεν να βοηθησουν...αλλα ολο κατι τρχει και δε μπορουνε.
Φυσικά ο Α κάνει και τα του Β. Στη δική μου περίπτωση η απόσταση που λες παίζει πολύ σημαντικό ρόλο, αφού εδώ οι αποστάσεις είναι μικρές και σε πολύ λίγη ώρα μπορείς να είσαι παντού.
Δεν είμαι τόσο απόλυτος που να μη θεωρώ τον Β φίλο, όμως για μένα είναι πιο σημαντικό να ζούμε πράγματα μαζί.
Φίλους τύπου Α, που όμως στα σκούρα τρέχουν να ξεφύγουν, ευτυχώς μέχρι σήμερα δεν είχα, όμως πιστεύω πως πιο εύκολα θα φύγει αυτός που δεν τον βλέπεις συχνά ούτως ή άλλως.

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 21:10, 07-12-07:

Δε θυμάμαι περίοδο της ζωής μου που να ήμουνα χωρίς "φίλους" και φίλους τα τελευταία χρόνια. Ακόμη και στις μεγάλες μεταβάσεις μου.

Ύστερα από μία παρατεταμένη περίοδο δυσκολίας επαφών με τους ανθρώπους, εσωτερικής ανασφάλειας και άλλων παρόμοιων άσχημων συναισθημάτων που συνόδεψε την εφηβεία και λίγο μετέπειτα,...αποφάσισα ότι δεν πάει άλλο και αγαπώ τους ανθρώπους. Και μέσα σε τρεις μήνες είχα αλλάξει άρδην, ούτε εγώ το πίστευα ούτε οι γύρω μου.

Πλέον, μου είναι πολύ απλό και μάλιστα με ανθρώπους διαφορετικών "ειδών" και βιωμάτων. Όλα μία απόφαση είναι ή μερικεές παραπάνω

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 22:39, 07-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Εδάδ
Όλα μία απόφαση είναι ή μερικεές παραπάνω
Συμφωνώ.Η βλακεία ειναι ότι μόλις πάρω την απόφαση θα συμβούν 1002 πράγματα τα οποία θα κάνουν τα πράγματα άνω-κάτω.
Πάντως ειμαι κι εγω απο αυτούς που δυσκολα κάνουν νέους φίλους.

Παράθεση

sasa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sasa
H sasa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 47 μηνύματα.

H sasa έγραψε στις 21:43, 09-01-08:

τελικα με πουλησε..μου φαινεται απιστευτο δεν το χωραει το μυαλο μου τοσους μηνες εκμεταλευση για να κερδισει αυτο που ηθελε? ποιος ανθρωπος και με τι καρδια παιζει τοσο θεατρο? ποιος ανθρωπος δεν εχει συναισθηματα? νομιζα ειμασταν φιλες και σημερα επεσα απο τα συννεφα, νομιζα πως επιτελους και γω εχω μια πραγματικη φιλη πως εχω μια παρεα ενα στυριγμα να τρεξει διπλα μου..αλλα νομιζα..
γιατι το δικο μου μυαλο δεν χωραει τετοια συμπεριφορα? γιατι εγω ειμαι παντα ετοιμη να δωσω ολο μου τον εαυτο σε μια φιλια και παντα τρωω τα μουτρα μου? γιατι ο κοσμος ειναι τοσο σκληρος για μενα? γιατι να ειμαι τοσο ευαισθητη και να μην μπορω και γω να πω χεστηκα για ολους με νοιαζει μονο ο εαυτος μου?
θεε μου ειμαι τοσο πικραμενη αυτη την στιγμη δεν θελω πια κανεναν διπλα μου δεν εχω πια εμπυστοσυνη σε κανεναν..ολα ισοπεδωθηκαν γυρω μου δεν περιμενω τιποτα απο κανεναν..
γιατι μου το κανε αυτο? και ειχα στηριξει τοσα πολλα σε αυτη την φιλια..

Παράθεση

Stelinita

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Stelinita
H Stelinita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Stelinita έγραψε στις 00:36, 03-09-12:

Έχω κάποιες φίλες... όχι πάρα πολλές, σίγουρα θα ήθελα κι άλλες! Είναι όμως πιστεύω δύσκολο να κάνει κάποιος φιλίες από μια ηλικία κ μετά. Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν είναι τόσο ανοιχτοί σε αυτήν την προοπτική. Δυστηχώς!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 01:25, 03-09-12:

Ειναι δυσκολο να κανει καποιος φιλιες απο μια ηλικια και μετα γιατι πριν απο αυτη την ηλικια που λες οι φιλιες ισως να μην ηταν κ τοσο αληθινες αλλα να βασιζονταν κυριως στο προσωπικο συμφερον του καθενος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

peace (Ειρήνη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη peace
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H peace έγραψε στις 23:43, 29-11-12:

Δε ξέρω αν γράφω σωστά στο θέμα αυτό, είπα να μην ανοίξω καινουριο!
Γενικα δεν έχω πολλούς φίλους, και λόγω της μακροχρόνιας σχέσης που είχα τα τελευταία χρόνια, είχα χαθεί με τους περισσότερους..
Δεν είμαι απο Αθήνα, παρ' όλα αυτά σπούδαζα εδώ τα τελευταία χρόνια, ανεβοκατέβαινα βέβαια λόγω της σχέσης, και έχω κάποιες φίλες απο τη σχολή.
Τώρα, μετά τις τελευταίες εξελίξεις, βρίσκομαι Αθήνα μέχρι να δω τι θα κάνω, δουλειά δεν μπορώ να βρω γιατί δε ξέρω πόσο θα είμαι εδώ, και έχω διάφορες ασχολιες, εδώ έχω συγγενείς, μένω κιόλας με τους παππούδες, απο πανω είναι οι θείοι μου, οπότε έχω δικούς μου ανθρωπους.
Στην περιοχή που μένω όμως δεν έχω φίλους, γνωρίζω κανα 2 άτομα μεγαλύτερης ηλικίας που κάνω παρέα που και που, αλλά και αυτές έχουν τη δουλειά τους, δεν είναι διαθέσιμες..
Με μια φίλη μου προσπαθώ να βρεθώ αλλα μενει Μέγαρα και δε βολευόμαστε.. και νιώθω μόνη μου, δηλαδή θέλω να βγω μια βόλτα στην πλατεία, να κάτσω κάπου και δεν εχω εναν ανθρωπο να παρω για παρέα.. Είναι περίεργο..
Επειδή περνάω και ενα πολύ μεταβατικό στάδιο στη ζωή μου, θέλω να αλλάξω να γνωρίσω ανθρώπους και να έχω νεα ενδιαφέροντα.
Αυτά! Δε ξέρω αν έχετε να μου προτείνετε κάτι.
Ελπίζω να μη σας κούρασα! =)

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 01:20, 30-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από peace
Γενικα δεν έχω πολλούς φίλους, και λόγω της μακροχρόνιας σχέσης που είχα τα τελευταία χρόνια, είχα χαθεί με τους περισσότερους..
Δεν είμαι απο Αθήνα, παρ' όλα αυτά σπούδαζα εδώ τα τελευταία χρόνια, ανεβοκατέβαινα βέβαια λόγω της σχέσης, και έχω κάποιες φίλες απο τη σχολή.
Τώρα, μετά τις τελευταίες εξελίξεις, βρίσκομαι Αθήνα μέχρι να δω τι θα κάνω, δουλειά δεν μπορώ να βρω γιατί δε ξέρω πόσο θα είμαι εδώ, και έχω διάφορες ασχολιες, εδώ έχω συγγενείς, μένω κιόλας με τους παππούδες, απο πανω είναι οι θείοι μου, οπότε έχω δικούς μου ανθρωπους.
Στην περιοχή που μένω όμως δεν έχω φίλους, γνωρίζω κανα 2 άτομα μεγαλύτερης ηλικίας που κάνω παρέα που και που, αλλά και αυτές έχουν τη δουλειά τους, δεν είναι διαθέσιμες..
Με μια φίλη μου προσπαθώ να βρεθώ αλλα μενει Μέγαρα και δε βολευόμαστε.. και νιώθω μόνη μου, δηλαδή θέλω να βγω μια βόλτα στην πλατεία, να κάτσω κάπου και δεν εχω εναν ανθρωπο να παρω για παρέα.. Είναι περίεργο..
Επειδή περνάω και ενα πολύ μεταβατικό στάδιο στη ζωή μου, θέλω να αλλάξω να γνωρίσω ανθρώπους και να έχω νεα ενδιαφέροντα.
Αυτά! Δε ξέρω αν έχετε να μου προτείνετε κάτι.
Ελπίζω να μη σας κούρασα! =)
Ξεκίνα ένα χόμπι για να κάνεις νέες γνωριμίες. Μην ξεκινήσεις μαθήματα σκακιού είναι ξενέρωτοι. Ούτε λέσχες βιβλίου και λοιπά κουλτουριάρικα, είναι φαφλατάδες. Γυμναστήριο θα ήταν μια καλή αρχή, μέχρι και γκομινάκι μπορεί να βρεις. Προς θεού, μην μπλέξεις με τσατ, είναι λιγούρια. Αν και εγώ για ιδιαίτερους φίλους ξεκίνα μαθήματα γερμανικών μήπως βρεις και τον έρωτα της ζωής σου. Οι Γερμανοί είναι ένας πολύ σεξουαλικός λαός όπως έχεις καταλάβει. Μας γ@μ@νε εδώ και αρκετό καιρό...

Και την επόμενη φορά που θα έχεις μακροχρόνια σχέση μην ξεκόβεις από τους φίλους σου. Θα σε γλιτώσει από ταλαιπωρίες με χόμπι που σιχαίνεσαι και θα πρέπει να τα ανέχεσαι.

Παράθεση

peace (Ειρήνη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη peace
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H peace έγραψε στις 10:01, 30-11-12:

Έχω ξεκινήσει εδώ και ένα μήνα, κάνω kick boxing, αλλά και πάλι δεν έχω βρει άτομα που μπορώ να κάνω παρέα.. :/
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές! Τώρα ξέρω, όσον αφορά τη σχέση, αλλά έχω το θέμα ότι υπάρχει ακόμα επικοινωνία και είναι πολύ δύσκολο να προχωρήσω..δε θέλω κιόλας προς το παρων!

Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 11:32, 30-11-12:

Έχω ξεκινήσει εδώ και ένα μήνα, κάνω kick boxing,
Πολλοί όταν μπαίνουν σε μια σχέση αποτραβιούνται από φίλους και γνωστούς.... Δε θα σου πω αν είναι σωστό ή λάθος αλλά από ότι καταλαβαίνω το σκέφτεσαι που και που ... Ότι δηλαδή εάν είχες κρατήσει επαφές τώρα δεν θα αισθανόσουν τόσο μετέωρη..
Άμα το σκεφτείς τελείως ψυχρά δεν έγινε και κάτι.... γνωριμίες πάντα κάνουμε, και εσύ αυτήν τη στιγμή βρίσκεσαι σε αυτήν τη φάση!

Η αρχή είναι πάντα δύσκολη και εσύ την έχεις ήδη κάνει με το κικ μποξιν.
Να σου πω... εγώ το έχω στο μυαλό μου ότι το συγκεκριμένο άθλημα είναι κάπως πιο μοναχικό, είναι ένα άθλημα αυτοσυγκέντρωσης και πειθαρχίας... οπότε ότι γνωριμίες κάνεις θα πρέπει να γίνουν πριν ή μετά την προπόνηση... και πόσο χρόνο να έχεις για αυτό? ...Να μιλήσεις, να πεις το αστείο να προλάβεις να γνωριστείς, να κανονίσεις τον καφέ? .... Είναι κάτι σαν το κολυμβητήριο... υπάρχει τόσος κόσμος αλλά ο καθένας πάει για συγκεκριμένο σκοπό και μετά φεύγει! Οι περισσότεροι θα αρκεστούν στο "γεια".

Γιατί δεν γράφεσαι σε αθλήματα με ομαδικές προπονήσεις αφού έχεις ήδη την κλίση προς τα εκεί?
Τόσα υπάρχουν... βόλλευ, μπάσκετ, τένις...
ή από την άλλη μπορεί να έχεις ενδιαφέροντα όπου μπορείς να ψάξεις για τους αντίστοιχους συλλόγους! Πώς είναι το σκάκι που αναφέρθηκε... Το παίζεις ερασιτεχνικά , όμως υπάρχουν και σύλλογοι όπου χώνεσαι ....
Αλλά εντάξει ... και εγώ από την πλευρά μου δεν θα πρότεινα κάτι τόσο "φιλοσοφικό", εκτός εάν είσαι τέτοιος τύπος .... πιο πολύ μου κάνεις ο.τι είσαι στη φάση του να ξεσκάσεις και όχι να μπλέξεις με "αμπελοφιλοσοφίες"....

Άσε που νομίζω πως το ότι είσαι Αθήνα είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να ξεφύγεις λίγο από όλη την κατάσταση! ¨Στην Αθήνα έχεις πάρα πολλές δυνατότητες και επιλογές!! Βρες τι σου αρέσει και κάντο!!! Και θα δεις ότι οι γνωριμίες θα έρχονται από μόνες τους!

Υ.Γ. Σε ενδιαφέρει το θέατρο? Υπάρχουν σύλλογοι του Δήμου όπου δεν πληρώνεις λεφτά και υπάρχουν κοπέλες μικρών ηλικιών από 20 έως και 27 χρονών.....

Παράθεση

giannispa (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giannispa
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O giannispa έγραψε στις 17:59, 09-12-12:

Καλησπέρα παιδιά. Έχω και εγώ ένα παρόμοιο θέμα. Ήμουν για πολλά χρόνια σε μια σχέση και είχα αποτραβηχτεί από τους φίλους μου. Μετά αφού χώρισα, επιδίωξα να ξανακάνω φιλίες και να ξαναμπαίνω πάλι σε παρέες και κυλούσαν όλα ομαλά και ωραία. Για κακή μου τύχη όμως, οι περισσότεροι φίλοι μου λόγω μη εύρεσης εργασίας την έκαναν για έξω, με αποτέλεσμα να έχω πάλι λίγες επιλογές για παρέα. Επίσης, λόγω της δουλειάς μου, δεν έχω το χρόνο να βγαίνω καθημερινά, ώστε να κάνω νέες γνωριμίες.

Το μόνο καλό είναι ότι έχω λίγους φίλους και καλούς, αλλά παρόλα αυτά θα ήθελα να επεκτείνω τον κύκλο μου και να γνωρίσω καινούργια άτομα για να κάνουμε παρέα. Γιατί είναι άσχημο κάποιες φορές να θέλεις να πας μια βόλτα ή για κανένα καφέ, αυτοί οι λίγοι φίλοι να μην μπορούν και να μην έχεις με ποιον να βγεις. Επειδή λοιπόν θα ήθελα να επεκτείνω τον κύκλο μου, όποιος/α βρίσκεται σε παρόμοια κατάσταση ας μου στείλει για κάποια ενδεχόμενη συνάντηση/γνωριμία. Προϋπόθεση να είναι καλός/ευχάριστος χαρακτήρας και φυσιολογικό άτομο.. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannispa : 09-12-12 στις 18:05.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    alcyone, SofiaV11

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους