Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,817 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μονόπετρο... παρεξηγημένο ή όχι;

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 16:32, 05-06-07:

Τις τελευταίες μέρες με αφορμή ένα dvd που είχαμε δει έχει γίνει μεγάλο θέμα συζήτησης. Ότι το μονόπετρο είναι η νέα μόδα που έχει έρθει στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια. Ήταν κάποιες κοπέλες που τις άκουσα να λένε "Εγώ αν δεν δω μονόπετρο δεν παντρεύομαι, δεν λέω το ναι, δεν μετράει η πρόταση" κ.ο.κ. Έμεινα με το στόμα ανοιχτό αλλά μάλλον δεν πρέπει να τοποθετηθώ ακόμα.
Μου είπαν για ένα ζευγάρι που ο άνδρας πήγε και χρεώθηκε 5.000€ για να πάρει μονόπετρο για να κάνει πρόταση γάμου στη γυναίκα του..
Και εγώ αναρωτιέμαι και θα ήθελα πολύ να το συζητήσουμε. Πόσο σημαντικό και για ποιο λόγο είναι σημαντικό (αν είναι) το μονόπετρο? Είστε από τις γυναίκες που η πρώτη σας σκέψη (μετά την πρόταση), είναι να το πάω να δω σε ένα χρυσοχοίο πόσα χρήματα έδωσε ο καλός μου ή Πραγματικά δεν σας νοιάζει? Ή μήπως οι γυναίκες θεωρούν "απόδειξη αγάπης" αν θα τους πάρουν μονόπετρο και δεν δίνουν βάση σε άλλα ουσιαστικά πράγματα;
Αν το αγόρι σας σας έλεγε ξεκάθαρα ότι δεν έχει χρήματα (απλά και ξεκάθαρα) για να πάρει ένα μονόπετρο και προτιμάει να κάνει κάποιες οικονομίες για το σπίτι σας πχ. θα σας κακοφαινόταν??
Είναι δεδομένο ένα καλό δαχτυλίδι σε μία πρόταση γάμου ή οι περισσότεροι άνθρωποι τελικά "χαλάνε τη ζαχαρένια τους" για βλακείες και δεν βλέπουν την ουσία?
Θα θέσω την άποψή μου στη συνέχεια..
Σας περιμένω!!!

**Αν έχει ανέβει παρεμφερές θέμα δεν το έχω δει
Να διευκρινήσω ότι δεν αφορά εμένα, τη σχέση μου, δεν είμαι σε αυτό το στάδιο και το λέω ώστε όποιος έχει τελείως μα τελείως διαφορετική άποψη δεν τίθεται θέμα "παρεξήγησης"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 16:37, 05-06-07:

Μονόπετρα, αγορά το νυφικό, μπάτσελορ πάρτυ κτλ βοηθάνε την βιομηχανία γάμων για να πλουτίσει
Πρέπει δηλαδή να έχει 5.000€ ή πρέπει το νυφικό να το πληρώσεις 4.500€ για να το φορέσει μια μέρα? Το πιο κλασσικό είναι όταν πάς να αγοράσεις ένα κουστούμι, αν τολμήσεις να πεις γαμπριάτικο σε ξεκινάνε απο 700 - 1.000€ και πάνω
Δεν είπα να μην το κάνεις όλα καλά είναι απλά όχι να πληρώσεις και κερατιάτικα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 16:38, 05-06-07:

Καλά, εγώ δεν είμαι κοπέλα, αλλά όλα αυτά τα "έθιμα" περί γάμου τα βρίσκω τουλάχιστον ηλίθια και δεν αποδεικνύουν τίποτα. Το χρήμα κινεί τον κόσμο με λίγα λόγια. Για εμένα είναι έθιμα με μηδαμινό ουσιαστικό περιεχόμενο, τα οποία έχουν δημιουργηθεί για οικονομικούς και μόνο λόγους.

Η αγάπη δεν μετριέται σε χρυσάφι

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 16:39, 05-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Καλά, εγώ δεν είμαι κοπέλα,
Πάλι καλά που μας το διευκρίνησες βρε μοναχέ!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:45, 05-06-07:

Θεωρητικά θα σου πω, ότι δεν έχει σημασία. Θα μου φανεί ο άλλος χλεχλές, αν μου φέρει ένα δαχτυλίδι ναααα και μετά με πάει για νυφικό στον Βερσάτσε κλπ κλπ.
Άλλωστε αν ο άλλος είναι ο άντρας της ζωής σου, θα το ξέρεις, θα σου έχει δείξει την πυγμή του, αν το θέλεις, και δε θα περιμένεις ένα δαχτυλίδι, για να σου κοπούν τα γόνατα.

Πρακτικά, όμως, δεν στέκομαι στο απόλυτο μίνιμουμ. Το λέω, γιατί μιλάγαμε με τη Φανή, για το θέμα "Πρόταση γάμου".
Εγώ θα 'θελα να κάνει πρόταση. Αυτός, όχι εγώ. Όχι ότι θα μου έρθει κεραυνός και θα κοιτάω το κοινό κραδαίνοντας το βραβείο και μιλώντας για το πόσο δεν το περίμενα... Εννοείται ότι αν η σχέση πάει για γάμο, το θέλουν και το ξέρουν και οι δύο.

Αλλά δε θέλω να με πάει με ελικόπτερο στο βουνό που έχει θέα όλη την πόλη, να με ποτίσει σαμπάνια και να μου εμφανίσει ένα διαμάντι...

Για μένα θα μετράει η απόφασή του, να κάνει πρώτος τη δυναμική κίνηση, να πει να πάμε στο επόμενο βήμα και στην αιωνιότητα μαζί, να μου δείξει ότι το εννοεί έτσι (και όχι "εεε, βασικά, είμαστε 4 χρόνια μαζί... θα παντρευτούμε ορ γουάτ;"

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 16:48, 05-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Για μένα θα μετράει η απόφασή του, να κάνει πρώτος τη δυναμική κίνηση, να πει να πάμε στο επόμενο βήμα και στην αιωνιότητα μαζί, να μου δείξει ότι το εννοεί έτσι (και όχι "εεε, βασικά, είμαστε 4 χρόνια μαζί... θα παντρευτούμε ορ γουάτ;"
Αυτο.
Αλλωστε δεν φοραω και δαχτυλιδια.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 16:52, 05-06-07:

το ζήτημα δεν είναι το δαχτυλίδι, αλλά η αγάπη. συμφωνώ με το γίδι. να μου κάνει πρόταση κ αν θέλει να μου περάσει κ λαστιχάκι για δαχτυλίδι...

αν περιμένεις το σούπερ νυφικό, το σούπερ δαχτυλίδι κτλ για να νιώσεις ευτυχισμένη, μάλλον έχεις χάσει την ουσία κ το πνεύμα του γάμου...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 17:05, 05-06-07:

Βασικά εμένα μου έκανε πρώταση γάμου αφού παντρευτήκαμε με 'ένα δαχτυλίδι με πολλά διαμαντάκια κάνει;

Πιστέυω ότι ο γάμος είναι πολλύ συμαντικός άλλα η πρόταση είναι κάτι που μπορεί να το λέει για την υπόλοιπη ζωή της συνεχόμενα, δεν παιζει ρόλο το μονοπετρο άλλα ο τρόπος που θα το ζητήσεις απλά άν ΄'εχεις και ένα καλό δακτυλίδι δεν σε χαλάει κιόλας

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 17:33, 05-06-07:

Εμένα όλοι αυτοί με τα μονόπετρα που φαίνονται ανόητα κυριλόμουτρα. Θέλω πολύ ο μάλλων σύζυγος να μου κάνει μια ρομαντική πρόταση (είμαι λίγο χαζογκόμενα σε αυτά), αλλά μονόπετρο; Εγώ είμαι μια κοπελίτσα σχεδόν πάντα άβαφτη και με αγάπη στα χιπορούχα, με φαντάζεστε με μονόπετρο;

Μια βερούλα όταν επισημοποιηθεί η σχέση ναι, προς Θεού όχι χρυσή. Αλλά θεαθήναι και γκλαμουριές μακριά.

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 17:40, 05-06-07:

κι εγω δεν ειμαι πολυ του μονοπετρου...σιγα δλδ...αν ο αλλος δεν σου παρει μονοπετρο πρεπει να τον κρεμασεις δλδ; ΕΛΕΟΣ!!!
εχω μια φιλη που ελεγε στον δικο της τρεις την ωρα θελω μονοπετρο κλπ... και ενω ειχαν να φτιαξουν και το σπιτι που ειχε η κοπελα για να μεινουν το παιδι δεν της πηρε τελικα μονοπετρο παντρευονται με το καλο και η δικια σου επειδη δεν της εφυγε η ιδεα ελεγε μετα...αααααααα...οταν θα γεννησω θα ρθει με το μονοπετρο στην κλινικη αλλιως δεν θα δει το παιδι του.
αυτα εγω τα θεωρω ΛΑΛΑΚΙΕΣ!!!! ενα δαχτυλιδι δλδ κανει τη διαφορα; σιγα πια...
νταξ κι εγω πηρα μονοπετρο με καθαρο μπριγιαν παρακαλω αλλα δεν απαιτησα να μου το παρει ο αντρας μου.
οταν αρραβωνιαστηκαμε και μου δωσαν χρηματα οι συγγενεις εβαλα κι εγω επιπλεον και το πηρα...και σαμπως ποσες φορες το βαλα απο τοτε;
2; 3; παραπανω δεν νομιζω...δεν ειμαι της αποψης η μου παιρνεις δαχτυλιδι η δεν παντρευομαι...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:55, 05-06-07:

εμείς πάντως εν όψη του γάμου, όταν ήρθε η ώρα, βάλαμε καινούργιες κουρτίνες στο σαλόνι αντί για μονόπετρο
αυτά είναι όταν έχεις ήδη κοινό ταμείο με τον άλλον πριν τον γάμο

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Paty

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Paty
H Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 192 μηνύματα.

H Paty έγραψε στις 18:08, 05-06-07:

Μονόπετρο...??Είναι κάτι τελείως τυπικό που επισημοποιεί τον γάμο.Θα προτιμούσα βέβαια αν είχαμε οικονομικό πρόβλημα να αφήσουμε τα χρήματα για πιο σημαντικά πράγματα για το νέο μας σπίτι και την οικογένειά μας παρά για το μονόπετρο..Στο κάτω κάτω δε με εκφράζει κιόλας...Με ένα λευκόχρυσο δαχτυλίδι κάτι γίνεται...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:21, 05-06-07:

εγώ πάλι συμφωνώ (για μια ακόμη φορά!) λέξη προς λέξη με τη μπεεεεεεε

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 18:25, 05-06-07:

Σαν γυναίκα στο μυαλό μου υπάρχει και το μονόπετρο (βρε τι μας κάνουν οι ταινίες ε; )

Λοιπόν σοβαρά τώρα... Δεν με νοιάζει αν θα έχω δαχτυλίδι... με νοιάζει όμως, όπως είπε και το γιδάκι, η πρόταση του να γίνω γυναίκα του... Η απόφαση του ότι θέλει μαζί μου να περάσει το υπόλοιπο της ζωής του, ότι θέλει εμένα και μόνο εμένα δίπλα του και μου το ζητάει....

Ε...ναι λοιπόν....θέλω την πρόταση μου!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 19:25, 05-06-07:

Ηamsteraki μου δυτυχως υπαρχουν αρκετες κοπελες με τις αποψεις σαν αυτες που εγραψες στο πρωτο σου ποστ και που σε κανουν να καταλαβαινεις οτι τελικα για ολους ακομα και η αγαπη μετριεται με μεταλα,πετρες κτλ κτλ.
Εγω παιδακια μου γνωριζοντας πολυ καλα την φυση μου εαν εχω λεφτα και πραγματικα μου περισευουν τοτε πολυ ευχαριστως να της παρω και μονοπετρο και διπετρο και μια κοτρονα σαν το Mενιρ του εβελιξ να το εχει να το βλεπει και να το χαιρεται.
Εαν ομως αυτα τα λεφτα δεν υπαρχουν τοτε θα χρειαστει να "αρκεστει" σε κατι φυσιολογικο.Καλο και συμβολικο για τον λογο που υποτιθεται οτι υπαρχει.
Εκτος και αν μια πετρα 500 καρατιων χωραει περισσοτερη αγαπη και δινει περισσοτερη ευτυχια στο ζευγαρι απ' οτι καποιο αλλο δαχτυλιδι...

Προσωπικα αυτο που εχω στο μυαλο μου και που θελω ειναι να "της" κανω την προταση γαμου με πολυ ρομαντικο και ξαφνικο τροπο...

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 19:45, 05-06-07:

Χμ…αν είχε μεγάλη οικονομική άνεση το αγόρι που θα με ζητούσε σε γάμο, ναι, θα περίμενα ένα ακριβό μονόπετρο. Τσιγγουνιές θα κάνουμε τώρα?…

Και φυσικά φίλοι μου η αγάπη δεν μετριέται με το μέγεθος του διαμάντι που σου προσφέρουν. Πείρα ένα μεγάλο μονόπετρο κάποτε και στο πακέτο τύλιξε και τα κέρατα μόνο που ήμουν τυφλή (όπως η κάθε ερωτευμένη) και δεν τα είδα από την αρχή. Και όχι τίποτα…σιχαίνομαι και τα μπιζού…(ναι... ειμαι παράξενη γυναίκα)…

Παράθεση

lala (Άσπα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lala
H Άσπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H lala έγραψε στις 19:55, 05-06-07:

Δείτε την ταινία Ματωμένο Διαμάντι και μετά μάλλον δε θα θέλετε μονόπετρο!!

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 20:01, 05-06-07:

σημαντικο ρολο για μενα εκεινη την στιγμη γιατι κακα τα ψεμματα οι περισσοτερες γυναικες ονειρευονται αυτην την στιγμη, ειναι το τι θα πει... ποσο γλυκα θα το φερει.. αλλα κ ποσο τα εννοει... βασικα στης μερες μας πλεον δεν υπαρχει αυτη η ανυσηχεια στον αντρα αν θα πει ναι η οχι η γυναικα...
πανω κατω ξερει πιστευω,
δεν θα με χαλαγε ενα μονοπετρο αν κ δεν ειναι του στιλ μου...
αλλα κ να μην μου το εδινε παλι δεν θα ειχα προβλημα...

κ τελος στανταρ θα καταλαβενα ποσο εκανε εφοσον εχουμε κοινο ταμειο

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη theio_vrefos
Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 20:36, 05-06-07:

Είδα και εγώ πρόσφατα το blood diamond και κατάλαβα πόσο μάταιος είναι ο κόσμος. Σιχάθηκα τον εαυτό μου πραγματικά.

Εάν κάνω ποτέ πρόταση θα είναι με πλαστικό δαχτυλίδι από παγωτό.

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 21:36, 05-06-07:

Προσωπικά τα θεωρώ όλα αυτά τυπικούρες και δεν έχω όνειρο ούτε να δω μονόπετρο ούτε να βάλω νυφικό, ούτε... ούτε...

Και όντως, το ΜΑΤΩΜΕΝΟ ΔΙΑΜΑΝΤΙ με έκανε να μη θέλω ποτέ μου να αγοράσω διαμάντια (όχι ότι τα ήθελα και από πριν).

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 23:29, 05-06-07:

Εγώ θα το έχανα

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:42, 05-06-07:

Kαι για μένα μετράει περισσότερο η πρόταση, παρά τα καράτια. Δεν θα μου χάλαγε την ζαχαρένια η παντελής έλλειψη μονόπετρου, κάπου στο βάθος όμως, ο σαχλορομαντικός μου εαυτός μου χαζοχαίρεται με κάτι τέτοιες σκέψεις.. νι, ξέρω, έχω δει πολλές ταίνιες! Αλλά τι να κάνω; Η ιδέα ότι έρχεται με λελουδα και ένα δαχτυλίδι ανά χείρας (ας μην είναι πανάκριβο, αλλά όχι κι από το folie folie), με κάνει να λιώνω.. (γενικά μιλάω τώρα ε; Μην αρχίσετε τπτ σενάρια ότι πετάω σπόντες για τον κάφρο μου! )

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 00:19, 06-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Kαι για μένα μετράει περισσότερο η πρόταση, παρά τα καράτια. Δεν θα μου χάλαγε την ζαχαρένια η παντελής έλλειψη μονόπετρου, κάπου στο βάθος όμως, ο σαχλορομαντικός μου εαυτός μου χαζοχαίρεται με κάτι τέτοιες σκέψεις.. νι, ξέρω, έχω δει πολλές ταίνιες! Αλλά τι να κάνω; Η ιδέα ότι έρχεται με λελουδα και ένα δαχτυλίδι ανά χείρας (ας μην είναι πανάκριβο, αλλά όχι κι από το folie folie), με κάνει να λιώνω.. (γενικά μιλάω τώρα ε; Μην αρχίσετε τπτ σενάρια ότι πετάω σπόντες για τον κάφρο μου! )
καφρος mode on -

δηλαδη εαν ερθω με ενα δακτυλιδι απο κουτακι coca cola δεν θα πεις ναι;;;;;

και με ενα αγριολουλουδο απο κανα χωραφι για να μην ξεχνιομαστε ε;

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 00:21, 06-06-07:

Τωρα θες απάντηση;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 00:55, 06-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από lala
Δείτε την ταινία Ματωμένο Διαμάντι και μετά μάλλον δε θα θέλετε μονόπετρο!!
Αρχική Δημοσίευση από theio_vrefos
Είδα και εγώ πρόσφατα το blood diamond και κατάλαβα πόσο μάταιος είναι ο κόσμος. Σιχάθηκα τον εαυτό μου πραγματικά.

Εάν κάνω ποτέ πρόταση θα είναι με πλαστικό δαχτυλίδι από παγωτό.
Καθώς έκανα scroll down πέρασε απ' το μυαλό μου η ταινία..ναι.

Μ'αρέσει η ιδέα μια ρομαντικής στιγμής που θα θυμάσαι για καιρό, τώρα αν θα έχει μονόπετρο, βόλτα στο φεγγαρόφωτο, μια μακαρονάδα στο κρεβάτι, ή ένα SMS καθόλου δε με νοιάζει.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 08:16, 06-06-07:

όταν πήραμε τις βέρες μας, κάναμε δώρο ο ένας στον άλλον ένα δαχτυλίδι και μανικετόκουμπα...κανένα από τα δύο δε ξεπερνούσε τα 100 ευρώ. Τα έχουμε χαρεί όσο τίποτα στα πιο επίσημά μας.

Μετά βέβαια έκανε δώρο στο σπίτι κουζίνα/απορροφητήρα/φούρνο και ομολογώ ότι ένιωσα ριγμένη

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 08:42, 06-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από hamsteraki
Τις τελευταίες μέρες με αφορμή ένα dvd που είχαμε δει έχει γίνει μεγάλο θέμα συζήτησης. Ότι το μονόπετρο είναι η νέα μόδα που έχει έρθει στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια.
Την επόμενη φορά να δείτε το "The count of Monte Cristo" που

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 06:33, 07-06-07:

νομιζα οτι ηταν παλοιο εθημο... κ οτι εμεις τωρα τινουμε να το ελλατωσουμε...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:06, 07-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
νομιζα οτι ηταν παλοιο εθημο... κ οτι εμεις τωρα τινουμε να το ελλατωσουμε...
μωρέ παλιό έθιμο ναι... αλλά ποιανού?
γιατί ελληνικό δεν είναι!
στην Ελλάδα άντε να έδιναν κάνα δυο προβατίνες

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 08:07, 07-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
μωρέ παλιό έθιμο ναι... αλλά ποιανού?
γιατί ελληνικό δεν είναι!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 08:08, 07-06-07:

ή ελιές....

παλιά δεν δίνανε φλουριά και τέτοια?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:11, 07-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
ή ελιές....

παλιά δεν δίνανε φλουριά και τέτοια?
ποιοι είχανε μωρέ φλουριά?
στο χωριό μου πάντως αν έπαιρνες και μια προβατίνα ήσουν άρχοντας

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 08:14, 07-06-07:

ποιοι είχανε μωρέ φλουριά?
στο χωριό μου πάντως αν έπαιρνες και μια προβατίνα ήσουν άρχοντας
θα ρωτήκσω τη μαμά μου και θα σε πω

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 14:54, 09-06-07:

ειναι τελειως τυπικο...
δε θα με χαλαγε αν γινοταν, αλλα με τιποτα δε θα το θεωρουσα απαραιτητο, η "καλο" να γινει σαν διαδικασια πριν το γαμο..
επισης ειμαι κατα των μπιχλιμπιδιων, δε φοραω σκουλαρικια, δαχτυλιδια και λοιπα χαιμαλια...
σε καλυψα?

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 15:11, 09-06-07:

σε ενα χωριο εδω στην ροδο στην αρχαγγελο δινουν φλουρια

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 17:32, 09-06-07:

Μονόπετρο--- άλλη μια Αμερικανιά χωρίς νόημα που υοθετήσαμε...

Προτιμώ τα φλουριά..........

Παράθεση

The_Steve (Στέφανος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη The_Steve
Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O The_Steve έγραψε στις 19:45, 09-06-07:

Τι πιο όμορφο από ένα μονόπετρο δαχτυλίδι; Μια τέχνη ολόκληρη σε ένα μικροσκοπικό αντικείμενο

Η γυναίκα μου σίγουρα θα αξίζει τουλάχιστον ένα τέτοιο δαχτυλίδι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The_Steve : 09-06-07 στις 19:48. Αιτία: Τυπογραφικό Λάθος :P
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 19:59, 09-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
Μονόπετρα, αγορά το νυφικό, μπάτσελορ πάρτυ κτλ βοηθάνε την βιομηχανία γάμων για να πλουτίσει
Πρέπει δηλαδή να έχει 5.000? ή πρέπει το νυφικό να το πληρώσεις 4.500? για να το φορέσει μια μέρα? Το πιο κλασσικό είναι όταν πάς να αγοράσεις ένα κουστούμι, αν τολμήσεις να πεις γαμπριάτικο σε ξεκινάνε απο 700 - 1.000? και πάνω
Δεν είπα να μην το κάνεις όλα καλά είναι απλά όχι να πληρώσεις και κερατιάτικα!
Συμφωνώ απόλυτα!
Είπες όσα ήθελα να πω.

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 21:08, 09-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Συμφωνώ απόλυτα!
Είπες όσα ήθελα να πω.
συμφωνω κ εγω αλλα δεν τα ονειρευεστε απο μικρες αυτα?

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 10:45, 10-06-07:

Όχι, άντρας είμαι...
Από μικρός ονειρευόμουν άλλα πράγματα...

Παράθεση

avenger... (...)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη avenger...
H ... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H avenger... έγραψε στις 14:04, 10-06-07:

Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, το μονόπετρο δεν θα με χαλούσε.

Παρόλα αυτά, αν για κάποιο λόγο δεν το έπαιρνα, ούτε πάλι θα με χαλούσε.

Η αγάπη είναι που μετράει, η απόφαση να μοιραστείς την ζωή σου με ένα άτομο, η ρομαντική ατμόσφαιρα της στιγμής.

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 15:01, 10-06-07:

Μακράν όχι!!!

έλεος!!! και είμαι και κοριτσάκι...

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 15:14, 10-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Όχι, άντρας είμαι...
Από μικρός ονειρευόμουν άλλα πράγματα...

το ξερω βορατ οτι εισαι αντρας...
για της κοπελιες πηγενε...

δηλ. τιποτα απο αυτη την ημερα του γαμου δεν ονειρευοσασταν απο μικρες???

συγνωμη αλλα δεν το πιστευω

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:19, 10-06-07:

Εγώ πάλι με έχω τσακώσει να ονειρεύομαι τον πρώτο χορό μερικές φορές.. αλλά αυτό τα τελευταία δύο χρόνια μόνο, πριν στη σκέψη του γάμου απλά ίδρωνα!

Και μερικές φορές σκέφτομαι πως επειδή βασικά εγώ το τραπέζι μετά ονειρεύομαι μόνο (και αποφεύγω να σκεφτώ πχ ότι θα πρέπει να συζώ μετά ), ε, νομίζω θα ήταν πιο οικονομικό να αγοράσω απλά ένα άσπρο φόρεμα και να διοργανώσω ένα γκραντ πάρτυ!

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

H Skoulikadera--- έγραψε στις 19:46, 12-06-07:

Πιστεψέ το λοιπόν....δεν είναι όνειρο ζωής για όλες να ντυθούμε νυφούλες....

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 18:48, 27-06-08:

μετά το blood diamond, μιλάμε ακόμα για μονόπετρα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stavros_
Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 21:55, 27-06-08:

το ξερω βορατ οτι εισαι αντρας...
για της κοπελιες πηγενε...

Εγώ πιστεύω οτι σε αρκετές γυναίκες αρέσουν τα ακριβά κοσμήματα.
Απο κει και πέρα δε μπορώ να κρίνω αν είναι καλό ή κακό. Ο καθένας κρίνει μόνος του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 10:08, 28-06-08:

Απλά είναι συνηθισμένο! Χαίρομαι πολύ που ο αγαπητικός μου δεν μπου πρόσφερε ένα τέτοιο...παρά άλλα πολύ καλύτερα!

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 03:33, 30-06-08:

Μονόπετρο ε; Λοιπόν προσωπικά δεν θα με ένοιαζε καθόλου αν θα μου έφερνε δαχτυλίδι από το Tiffany's ή από καπάκι κοκα κόλας- μη σας πω θα προτιμούσα το δεύτερο Θα με ένοιαζε όμως το τι θα μου έλεγε, το τι θα έκανε εκείνη την ώρα- το πώς θα το έλεγε
Το τι νιώθει ένας άνθρωπος δεν μετράται σε καράτια, ούτε εκφράζεται με σπατάλες χρημάτων- αλλού είναι η ουσία, απλά κάποιοι άνθρωποι μένουν στην επιφάνεια, δυστυχώς...

εδιτ.

Αρχική Δημοσίευση από stavros_
Εγώ πιστεύω οτι σε αρκετές γυναίκες αρέσουν τα ακριβά κοσμήματα.
Απο κει και πέρα δε μπορώ να κρίνω αν είναι καλό ή κακό. Ο καθένας κρίνει μόνος του.

Κι εμένα μ' αρέσουν τα όμορφα και ακριβά κοσμήματα. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα το έθετα σαν προϋπόθεση για να παντρευτώ κάποιον, αν είναι δυνατόν! Θα προτιμούσα να έκανε οικονομίες και να μου έπαιρνε στα 5-10 χρόνια γάμου ένα ωραίο δαχτυλίδι, όχι πολύ ακριβό, και να μου το έκανε έκπληξη- θα σήμαινε περισσότερα για μένα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalypso : 30-06-08 στις 03:40.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 07:36, 30-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Μονόπετρο ε; Λοιπόν προσωπικά δεν θα με ένοιαζε καθόλου αν θα μου έφερνε δαχτυλίδι από το Tiffany's ή από καπάκι κοκα κόλας- μη σας πω θα προτιμούσα το δεύτερο Θα με ένοιαζε όμως το τι θα μου έλεγε, το τι θα έκανε εκείνη την ώρα- το πώς θα το έλεγε
Ένα από εκείνα τα μηχανήματα που ρίχνεις το κέρμα και προσπαθείς να τα πιάσεις με το πιαστράκι, ανάμεσα σε κάτι αρκουδάκια και ρολόγια.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους