Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,182 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μονόπετρο... παρεξηγημένο ή όχι;

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 17:53, 04-08-10:

μπορειτε να μου εξηγησετε τον λογο που συνδεουν τα μονοπετρα με τον αρραβωνα και τον γαμο?
προσπαθησα να βρω μια πηγη που να εξηγει τους κοινωνικους/παραδοσιακους λογους που γινεται αυτο.

Γιατι δεν μπορούν να τα φοράνε όλες ανεξάρτητος αν είναι αρραβωνιασμένες?
τωρα οσον αφορα την ερωτηση σου γιατι μονο αυτες θα μπορουσαν να το φορεσουν φανταζομαι οτι για τιποτα δεν υπαρχει πρεπει οσον αφορα το τι φοραμε. αν θελει καποια κοπελα να το φορεσει ή οχι ανεξαρτητως λογου αυτο ειναι δικο της θεμα. απλα συνδεθηκε, οπως εχουμε διαβασει πιο πανω, με αυτο το γεγονος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 18:24, 04-08-10:

Δεν υπάρχει κάτι χειρότερο για εμένα...
Φυσικά αν έμπαινα ποτέ στη διαδικασία να παντρευτώ (κάτι τέτοιο δεν θα γίνει ΠΟΤΕ οπότε μιλάμε για καθαρά φανταστικό σενάριο) το τελευταίο που θα με ενδιέφερε θα ήταν το μονόπετρο...
Βασικά από μικρότερη ηλικία, ήμουν αρνητικά προκατειλημμένη με τα μονόπετρα γιατί τα έβλεπα ως "παγίδα" ή "αντάλλαγμα". Πάρε αυτό δηλαδή για όσα θα υποφέρεις από εμένα, τον άντρα στο μέλλον..
Το ξέρω ακούγεται κάπως αλλά εγώ έτσι το είχα στο μυαλό μου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:44, 04-08-10:

προσπαθησα να βρω μια πηγη που να εξηγει τους κοινωνικους/παραδοσιακους λογους που γινεται αυτο.
η δυναμη και σταθεροτητα ανθεκτικοτητα του διαμαντιου ως παραδειγμα για το γαμο ,να φανταστω?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 18:50, 04-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
Δεν υπάρχει κάτι χειρότερο για εμένα...
Φυσικά αν έμπαινα ποτέ στη διαδικασία να παντρευτώ (κάτι τέτοιο δεν θα γίνει ΠΟΤΕ οπότε μιλάμε για καθαρά φανταστικό σενάριο) το τελευταίο που θα με ενδιέφερε θα ήταν το μονόπετρο...
Βασικά από μικρότερη ηλικία, ήμουν αρνητικά προκατειλημμένη με τα μονόπετρα γιατί τα έβλεπα ως "παγίδα" ή "αντάλλαγμα". Πάρε αυτό δηλαδή για όσα θα υποφέρεις από εμένα, τον άντρα στο μέλλον..
Το ξέρω ακούγεται κάπως αλλά εγώ έτσι το είχα στο μυαλό μου...
Ξέρεις Ζωίτσα, κάποιοι λένε ότι αυτό που ξορκίζεις, στο τέλος το λούζεσαι... Γι'αυτό θα σου έλεγα να μην είσαι τόσο απόλυτη...

(Εγώ πάντως δεν το έχω σκεφτεί καν το θέμα περί μονόπετρου. Όταν έρθει εκείνη η καλή ώρα (ναι, για μένα είναι καλή), θα ρωτήσω τους ανθρώπους που εμπιστεύομαι για το τί είναι το πιο κατάλληλο να προσφέρω...)

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 18:56, 04-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Ξέρεις Ζωίτσα, κάποιοι λένε ότι αυτό που ξορκίζεις, στο τέλος το λούζεσαι... Γι'αυτό θα σου έλεγα να μην είσαι τόσο απόλυτη...

(Εγώ πάντως δεν το έχω σκεφτεί καν το θέμα περί μονόπετρου. Όταν έρθει εκείνη η καλή ώρα (ναι, για μένα είναι καλή), θα ρωτήσω τους ανθρώπους που εμπιστεύομαι για το τί είναι το πιο κατάλληλο να προσφέρω...)
Ίσως δεν θα έπρεπε να γίνομαι τόσο απόλυτη...
Αλλά δεν είναι τίποτα το ουσιαστικό για εμένα. Αν είμαι με κάποιον που τον αγαπώ και με αγαπάει, είτε το βάλω το νυφικό είτε δεν το βάλω είναι το ένα και το αυτό. Από την στιγμή που θα ζούμε μαζί και ο βίος μας είναι και πρακτικά κοινός, ο γάμος είναι κάτι χωρίς σημασία, πόσο μάλλον το μονόπετρο!!!! Ποια η σημασία του??

Εκτός και αν ο καλός μου Δαίμονας επιμένει να με παντρέψει με 99χρονο δισεκατομμυριούχο όπως έλεγε...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 19:10, 04-08-10:

κάτι τέτοιο δεν θα γίνει ΠΟΤΕ οπότε μιλάμε για καθαρά φανταστικό σενάριο)
οντως ακυρο τελειως..
εδω δεν ξερουμε τι καιρο θα κανει αυριο,,και θα ξερουμε αν παντρευτουμε ποτέ?..

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,044 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 19:13, 04-08-10:

Δεν μπορώ να μη πω και για μένα όπως η Ζωή ότι ο γάμος είναι ένα φανταστικό σενάριο. Αλλά δεν ξέρεις ποτέ πως θα τα φέρει η ζωή σου...

όπως και να έχει...ποτέ δεν με ενδιέφερε και συνεπώς δεν θα με ενδιαφέρει στο μέλλον αν ο αγαπημένος μου θα μου πάρει μονόπετρο ή κάτι άλλο.
Με νοιάζει αυτό που έχουμε μεταξύ μας, το συναίσθημα και η ζωή που έχουμε παρά ένα μονόπετρο.

Σαφώς πάντως όπως είδα και στο ποστ της κοπέλας που άνοιξε το θέμα,θα συμφωνούσα χίλιες φορές να μη δώσει τα λεφτά του για ένα δαχτυλίδι (άλλωστε για μένα αυτό δεν έιναι απόδειξη αγάπης) αλλά να μπουν στην άκρη για μια υπόθεση που θα θέλουμε να έχουμε στο μέλλον...

Σημασία δεν έχει ούτε η τιμή,ούτε το μέγεθος σε αυτό που σου προσφέρει ο σύντροφός σου...Σημασία έχει να το κάνει αν μπορεί και χωρίς εικονικές και μόνο προβολές.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:19, 04-08-10:

μια πετρα απο τη θαλασσα κανει ?
ή κατι χειροποιητο με βοτσαλα?

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 19:21, 04-08-10:

Ίσως δεν θα έπρεπε να γίνομαι τόσο απόλυτη...
Αλλά δεν είναι τίποτα το ουσιαστικό για εμένα. Αν είμαι με κάποιον που τον αγαπώ και με αγαπάει, είτε το βάλω το νυφικό είτε δεν το βάλω είναι το ένα και το αυτό. Από την στιγμή που θα ζούμε μαζί και ο βίος μας είναι και πρακτικά κοινός, ο γάμος είναι κάτι χωρίς σημασία, πόσο μάλλον το μονόπετρο!!!! Ποια η σημασία του??
Κυρία, κυρία να πω;
Για 'σένα δεν έχει καμιά διαφορά και δεν ξέρω γιατί όπου ακούμε γάμο σκεφτόμαστε νυφικά και μονόπετρα. Και μια υπογραφή στο δημαρχείο σε καθιστά παντρεμένο. Γιατί να παντρευτείς; Γιατί έχεις διαφορετικά δικαιώματα όταν είσαι παντρεμένος, μερικά από τα οποία δεν είναι καθόλου αμελητέα. Η διαφορά για εμάς είναι ανύπαρκτη, ρώτα λίγο στην εφορία και στους λοιπούς συγγενείς τις γίνεται.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Eileen έγραψε στις 19:54, 04-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από MissKit
Κυρία, κυρία να πω;
Για 'σένα δεν έχει καμιά διαφορά και δεν ξέρω γιατί όπου ακούμε γάμο σκεφτόμαστε νυφικά και μονόπετρα. Και μια υπογραφή στο δημαρχείο σε καθιστά παντρεμένο. Γιατί να παντρευτείς; Γιατί έχεις διαφορετικά δικαιώματα όταν είσαι παντρεμένος, μερικά από τα οποία δεν είναι καθόλου αμελητέα. Η διαφορά για εμάς είναι ανύπαρκτη, ρώτα λίγο στην εφορία και στους λοιπούς συγγενείς τις γίνεται.
Πάει εκεί το μυαλό μας και σκεφτόμαστε αυτά, επειδή ακριβώς αυτά είναι συνιφασμένα πλέον με την έννοια του γάμου, πολύ κακώς μάλιστα..
Αυτό για την εφορία το ξέρω πάρα πολύ καλά να είσαι σίγουρη...
Αλλά οι λοιποί συγγενείς τι ρόλο έχουν???

Δεν ξέρω.. Ίσως να έχω τέτοια στάση απέναντι στο γάμο από φόβο. Γιατί αν καλοσκεφτεί κάποιος τι ζητάς από τον άλλο, είναι αρκετό.
Εγώ δηλαδή ακόμη και τώρα που είμαι σε μία <-- τέτοια κατάσταση δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου για όλη μου την ζωή έτσι...
Και δεν είναι και υπερβολικό?? Οι άνθρωποι αλλάζουν συνεχώς... Δεν είναι ΠΟΛΥ να ζητάμε από τον άλλο να μας αφιερώσει το μεγαλύτερο κομμάτι της ζωής του???
Πφφ... Δεν βγάζω άκρη...

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 20:26, 04-08-10:

Εννοώ τους λοιπούς συγγενείς της εφορίας Ασφαλιστικά ταμεία και άλλους τέτοιους φορείς.
Τώρα για το δεύτερο σκέλος έχω να πω πως πρέπει να είναι στον άνθρωπο. Εμένα για παράδειγμα όχι απλώς δε μου φαίνεται υπερβολικό αλλά θεωρώ ότι είναι πανέμορφο δύο άνθρωποι που ταιριάζουν, αγαπιούνται και είναι ερωτευμένοι να περνούν μαζί το υπόλοιπο της ζωής τους. Μόνο όμως αν είναι έτσι τα πράγματα, όχι γιατί δεν έχουν τι άλλο να κάνουν.
Αλλάζουμε και μεταμορφωνόμαστε αλλά δεν παθαίνουμε μετάλλαξη. Απλώς όσο προχωράμε στη ζωή μας μαθαίνουμε νέα πράγματα μερικά από τα οποία μας σημαδεύουν. Η ουσία του κάθε ανθρώπου όμως παραμένει ίδια.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 22:04, 04-08-10:

Δεν ξέρω.. Ίσως να έχω τέτοια στάση απέναντι στο γάμο από φόβο. Γιατί αν καλοσκεφτεί κάποιος τι ζητάς από τον άλλο, είναι αρκετό.
Εγώ δηλαδή ακόμη και τώρα που είμαι σε μία <-- τέτοια κατάσταση δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου για όλη μου την ζωή έτσι...
Και δεν είναι και υπερβολικό?? Οι άνθρωποι αλλάζουν συνεχώς... Δεν είναι ΠΟΛΥ να ζητάμε από τον άλλο να μας αφιερώσει το μεγαλύτερο κομμάτι της ζωής του???
Πφφ... Δεν βγάζω άκρη...
Αν το καλοσκεφτείς είσαι ακόμα μαθήτρια για να ξορκίζεις ή μη κάτι που θα σε αφορά πολλά χρόνια μετά
Και μπορεί επίσης να είσαι στην εφηβεία που όλοι μας αλλάζαμε συνέχεια....
Από μια ηλικία και μετά δεν αλλάζουμε τόσο...
Ο χαρακτήρας μας, οι συνήθειες μας, τα θέλω μας έχουν σταθεροποιηθεί πάνω - κάτω...

Στο γάμο δεν μας ζητά ο άλλος να του αφιερώσουμε το μεγαλύτερο κομμάτι της ζωής μας....
Στο γάμο θέλουμε να το κάνουμε... Θέλουμε να περάσουμε την υπόλοιπη ζωή μας με τον άλλον... Δεν είναι ούτε αναγκαίο κακό, ούτε καταναγκαστικό έργο.... Είναι όνειρο, ανάγκη, αγάπη....

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 10:54, 05-08-10:

η αληθεια ειναι μια αγαπες μου. το πιο ωραιο μονοπετρο να φορας αμα δεν αγαπας αυτον που εχεις διπλα σου και δεν εισαι ευτυχισμενη σου φαινεται τοσο μα τοσο απαισιο. ενω αν αγαπας τον αλλο και το πιο απλο δακτυλιδι να σου κανει ή απλα μια αρραβωνα την φορας και νιωθεις χαρουμενη και περηφανη που τη φορας

οι αντρες οταν το κανουν το δακτυλιδι ειτε ειναι μονοπετρο ειτε κατι αλλο και εχουν πραγματικα τον ποθο να ειναι μαζι με εκεινη τη γυναικα και αγχος εχουν και θελουν να της το προσφερουν με ολη τους την αγαπη και θελουν να δουν τα ματια της να λαμπουν απο ευτυχια.

ειναι αλλοι που το κανουν τυπικα γιατι πολυ απλα πρεπει να κανουν κατι , κλαινε και τα λεφτα που θα δωσουν ειτε ειναι πολλα ειτε λιγα και στο τελος μια μιζερια παντου. και αλλες που προσπαθουν να κρυψουν την δυστυχια τους με μεγαλα διαμαντια που απλα ειναι για να τα επιδεικνιουν και να προσπαθουν να πεισουν ακομα και τον εαυτο τους οτι αυτο ειναι ευτυχια.

διαλεγεις και παιρνεις σ'αυτη τη ζωη.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:20, 05-08-10:

η αληθεια ειναι μια αγαπες μου. το πιο ωραιο μονοπετρο να φορας αμα δεν αγαπας αυτον που εχεις διπλα σου και δεν εισαι ευτυχισμενη σου φαινεται τοσο μα τοσο απαισιο. ενω αν αγαπας τον αλλο και το πιο απλο δακτυλιδι να σου κανει ή απλα μια αρραβωνα την φορας και νιωθεις χαρουμενη και περηφανη που τη φορας

οι αντρες οταν το κανουν το δακτυλιδι ειτε ειναι μονοπετρο ειτε κατι αλλο και εχουν πραγματικα τον ποθο να ειναι μαζι με εκεινη τη γυναικα και αγχος εχουν και θελουν να της το προσφερουν με ολη τους την αγαπη και θελουν να δουν τα ματια της να λαμπουν απο ευτυχια.
σσωτοοο.
το πραγματικο μονοπετρο και διαμαντι..σε μια σχεση ειναι η αγαπη...

και χωρις αυτη.ολα τα αλλα μοιαζουν χωρις νοημα..

προσωπικα τωρα μου φαινεται ασχημο να εδινα μονοπετρο σεμια γυναικα..

μου φαινεται πολυ ψυχρο και χρηματικο..δεν μου αρεσει
υποτιμας τη γυναικα ουσιαστικα για μενα....
την αγοραζεις με μια εννοια..

αλλωστε για πολλες γυναικες πιστευω το δαχτυλιδι πιστευω ειναι χαρα ,οχι για την αξια του την ιδια..

αλλα ως συμβολο της δευσμευσης του ανδρα απεναντι τους..δηλαδη και τσιγκινο δαχτυλιδι να δωσεις σε μια γυναικα που της κανεις προταση γαμου,,μπορει να χαρει πανω απο ολα για την προταση..οχι για το μεταλλικο κρικο που της βαζεις στο χερι..
αυτο ειναι απλα το συμβολο..

αλλωστε πολλες ερωμενες μπορει να παιρνουν διαμαντια και χρυσαφικα,,αλλα αν δεν τις παντρευτει καποιος..δεν εχουν νοημα..

πολλες φορες αλλωστε τα χρυσαφικα και οι γυαλιστερες πετρες δινονται ως καλυψη απουσιας συναισθηματων σοβαρων..τυψεις..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Eileen έγραψε στις 11:35, 05-08-10:

Εν τέλει δηλαδή, καταλήγουμε στο
Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:37, 05-08-10:

Εν τέλει δηλαδή, καταλήγουμε στο
Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός!
η λαμψη της ψυχης εχει ουσια..η λαμψη αψυχων μεταλλων,,πολυ λιγοτερη..

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 13:42, 05-08-10:

παντως αγγελακο μου εσενα σε βλεπω μ'ενα μικρουλι μονοπετρο στο χερακι να τρεμει ετσι και να ειναι ιδρωμενο καποια στιγμη και θα θυμηθεις οτι η μουνλαιτ στο ειπε καποτε!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:46, 05-08-10:

παντως αγγελακο μου εσενα σε βλεπω μ'ενα μικρουλι μονοπετρο στο χερακι να τρεμει ετσι και να ειναι ιδρωμενο καποια στιγμη και θα θυμηθεις οτι η μουνλαιτ στο ειπε καποτε!
ποτέ μη λες ποτέ...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 14:52, 05-08-10:

δεν σκοπευω να περιορισω τον εαυτο μου και τη συντροφο μου με ενα κοινωνικο θεσμο οπως ειναι ο γαμος.

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 22:04, 10-01-11:

Eγω θα ελεγα οτι δεν λεμε ποτε οχι σε ενα μονοπετρο....ειτε αυτο συνοδευεται απο προταση γαμου ειτε οχι....after all ...οπως ειχε πει και η αειμνηστη Marilyn ....diamonds are ladies best friends...

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 22:36, 10-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από rosa azul
Eγω θα ελεγα οτι δεν λεμε ποτε οχι σε ενα μονοπετρο....
..αρκεί όταν θα πάει να στο φορέσει να μην σηκώσεις το μεσαίο δάχτυλο.
( )_( )
(='.'=)
(")_(")

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 22:40, 10-01-11:

οχι καλη μου...ξερω καλα σε ποιο δαχτυλο φοραμε τα μονοπετρα...

Παράθεση

grotesque_mask (in bianco e nero)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη grotesque_mask
H in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H grotesque_mask έγραψε στις 22:43, 10-01-11:

Eγω θα ελεγα οτι δεν λεμε ποτε οχι σε ενα μονοπετρο....ειτε αυτο συνοδευεται απο προταση γαμου ειτε οχι....after all ...οπως ειχε πει και η αειμνηστη Marilyn ....diamonds are ladies best friends...
αυτο παλι, ποτε δεν το κτλβα..

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 23:10, 10-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από living_doll
αυτο παλι, ποτε δεν το κτλβα..
ποιο;

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H grotesque_mask έγραψε στις 23:19, 10-01-11:

αυτό που μαύρισα στην πρόταση που έγραψες, δηλαδή το diamonds are ladies' best friends...

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 00:20, 11-01-11:

το καταλαβες ....δεν το καταλαβες...διαχρονικα grosso modo ισχυει....τι να κανουμε....

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H grotesque_mask έγραψε στις 00:24, 11-01-11:

το καταλαβες ....δεν το καταλαβες...διαχρονικα grosso modo ισχυει....τι να κανουμε....
εγώ απλά ρώτησα γιατί τα διαμάντια θεωρούνται οι καλύτεροι φίλοι μιας γυναίκας...

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 00:39, 11-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από living_doll
εγώ απλά ρώτησα γιατί τα διαμάντια θεωρούνται οι καλύτεροι φίλοι μιας γυναίκας...
γιατι οι γυναικες τα λατρευουν

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 00:45, 11-01-11:

Μίλα για τον εαυτό σου κοριτσάκι! Εγώ τα μισώ.
Δεν ταιριάζουν καθόλου στα δάκτυλά μου και θα προτιμούσα χίλιες φορές να μου χάριζαν ένα gadget παρά ένα μονόπετρο.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 00:53, 11-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Μίλα για τον εαυτό σου κοριτσάκι! Εγώ τα μισώ.
Δεν ταιριάζουν καθόλου στα δάκτυλά μου και θα προτιμούσα χίλιες φορές να μου χάριζαν ένα gadget παρά ένα μονόπετρο.
Ισιλιελ...πρωτον δεν ειμαι κοριτσακι. Μπορει να μη συμφωνεις με την αποψη μου-καθολα σεβαστο- αυτος ομως δεν ειναι λογος να μου απευθυνεσαι με ειρωνικους χαρακτηρισμους.Δευτερον ,αν ανατρεξεις στην τοποθετηση μου ανεφερα ''grosso modo''δηλ. σε γενικες γραμμες ...διοτι φυσικα υπαρχουν και γυναικες που δεν τους αρεσουν τα διαμαντια...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 01:10, 11-01-11:

Να με συγχωρεί η χάρη σου αλλά εγώ τη λέξη κοριτσάκι τη χρησιμοποιώ χαϊδευτικά και ουδόλως ειρωνικά (τυγχάνει άλλωστε να μεγαλώνω ένα κοριτσάκι...) Δεν οφείλω να γνωρίζω γαλλικά, ιταλικά και πιάνο και μια που είμαστε σε Ελληνικό φόρουμ, αν θέλεις να είσαι σαφής, να μιλάς στη γλώσσα μας.
Αν κυκλοφορείς με το ζωνάρι λυμένο για καβγά, δε φταίω εγώ. Ανακαλώ παρ' όλα αυτά τον τόσο προσβλητικό χαρακτηρισμό μου και ζητώ ταπεινά συγγνώμη.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 01:20, 11-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Να με συγχωρεί η χάρη σου αλλά εγώ τη λέξη κοριτσάκι τη χρησιμοποιώ χαϊδευτικά και ουδόλως ειρωνικά (τυγχάνει άλλωστε να μεγαλώνω ένα κοριτσάκι...) Δεν οφείλω να γνωρίζω γαλλικά, ιταλικά και πιάνο και μια που είμαστε σε Ελληνικό φόρουμ, αν θέλεις να είσαι σαφής, να μιλάς στη γλώσσα μας.
Αν κυκλοφορείς με το ζωνάρι λυμένο για καβγά, δε φταίω εγώ. Ανακαλώ παρ' όλα αυτά τον τόσο προσβλητικό χαρακτηρισμό μου και ζητώ ταπεινά συγγνώμη.
δεκτη

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 09:13, 11-01-11:

οι γυναικες τα λατρευουν
glamorous

πρωτον δεν ειμαι κοριτσακι.
Cete animal est tres mechant.
Quand on l' attaque, il se defend.

γρρρρ γρρρρ (σεξυ γρυλλισμα)

Δεν έχω καταλάβει, το μονόπετρο γιατί να είναι παρεξηγημένο?
Ένα δαχτυλίδι με έναν πολύτιμο λίθο πάνω του, είναι.
Απο τη στιγμή που συγκροτήθηκε, το θέμα έχει λογικές αδυναμίες.

Αν μας οδηγει στο να συζητήσουμε για το αν μια γυναίκα λατρεύει τα διαμάντια
και να το αντιπαραβάλλουμε με το αν είναι αναγκαία και ικανή συνθήκη προς γάμον,
τότε οι γενικεύσεις είναι σαν να μεταβάλλουμε το τυρί σε γιαούρτι.
Και όσο να πεις, η φαινομενολογία είναι χειρότερη από χειρουργείο αφαίρεσης βλήματος
αλλά δε παραλείπουμε να γιορτάζουμε ακόμα και με πυροβολισμούς.

η ατομική ταυτότητα καθορίζεται από το τι λατρεύει κανείς?
Δηλ εμένα μου αρέσουν οι σοκολάτες, ενδεχομένως τις θεωρώ πιο σοβαρό να υπάρχουν
από κάποιες γυναίκες με πεσμένα στήθη ή χαλαρό κώλο. Έχω πετύχει να μετρήσω τη
βλακεία μου και μάλιστα με θαυμαστή ακρίβεια, έτσι?
Πάμε στα δικά μας τώρα.
Το να προτιμώ ένα μονόπετρο με 136 σκαλιστά διαμαντάκια από μια σχέση που να
στήνει πραγματικά θεμέλια, είναι λες και το δαχτυλίδι ξαφνικά γιγαντώνει
και είναι οι μπετοκολώνες.
Ενώ δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένα ακριβό κόσμημα με αξία μεταπωλητική.
Αν λοιπόν της γυναίκας ο καλύτερος φίλος είναι ένα μονόπετρο,
τότε ψάξτε τα βεγγαλικά και τα βαρελότα και τις μικρές αυτοσχέδιες βόμβες και
τα εκρηκτικά συντριβάνια μέσα σας.

χτυπάμε αλύπητα τη λογική της αυτοαξίωσης μέσω διαμαντιών, συλλογών γραμματοσήμων,
αντίκων, και λογής άλλων πραγμάτων δίχως περιεχόμενο κι ουσία.

Ρόζα αζούλ, θέλω να εξαγριωθείς μαζί μου, τώρα.
Έλα να κάνουμε πως μαλώνουμε..
φοριέται πολύ τελευταία.

κι όσο για το grosso modo (σαν λοκομοντο) θα σου κάνω μια μεθοδολογική επίπληξη.
Το παίρνεις σαν δεδομένο, ενώ είναι ζητούμενο. Δεν μπορείς να γκροσσάρεις κάτι που δεν υπάρχει.
Σαν να πας να κάνεις το μαλλί σου κρεπαριστό αλλά να μην έχεις μαλλιά ή να είναι κλειστή η κρεπερί.

Και επίσης...σου θυμίζω και κάτι σχετικοάσχετο.
Ότι η ανεργία είναι το φουγάρο του Άουσβιτς, και πολλοί και πολλές θα περάσουν απο κει.
(ήδη κάποιοι βλέπουν το καπνό από ψηλά, από μέσα)
Και το μάθημα θα είναι αναπόφευκτο.
Θα κοιτάμε τα μονόπετρα και θα ξεχνάμε τα γάλα και το ψωμί?

Δεν μπορώ να σου αρνηθώ τον αναγκαίο χρόνο προσαρμογής σου
στην πραγματικότητα...

Εγώ δεν ψάχνω πια να επιμερίσω την αλαζονεία, μιας κοινωνίας που αλαζονεύτηκε γενικώς,
(αν τα μονόπετρα είναι παρεξηγημένα ή buddies ή αν το γάλα έχει πέτσα)
ψάχνω αυτούς που είναι ικανοί να ανανήψουν.

Για να τους κλείνω το μάτι στα συσίτια κουνώντας τους ένα δαχτυλίδι (κοίτααα κοίτααα)..

Άλλωστε η Μονρόε έχει πεθάνει κι ακόμα και τα κοκαλάκια της έχουν γίνει τριμμένη κιμωλία.

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 10:10, 11-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Catalina
Ρόζα αζούλ, θέλω να εξαγριωθείς μαζί μου, τώρα.
Έλα να κάνουμε πως μαλώνουμε..
φοριέται πολύ τελευταία.
rofl
οσο για την τοποθετηση σου εξαιρετικη!!!!!ασχετως του αν δεχομαι ή οχι την αποψη σου, χαιρομαι γιατι προκειται για μια συγκροτημενη τοποθετηση την οποια σεβομαι απολυτως...σε οτι αφορα τοgrosso modo δεν θα συμφωνησω μαζι σου...ειναι η γενικη ταση,κατι που φαινεται διαχρονικα και στην συγκεκριμενη περιπτωση υπαρχουν και ''δεικτες'' μετρησης (πχ τι ζητηση αγορας εχουν διεθνως, στις αγγλοσαξωνικες κοινωνιες κυριως αποτελουν μια παραδοση που συνοδευει την προταση γαμου, κατι που ισχυει και στην ελληνικη αστικη κοινωνια αλλα οχι σε απολυτο βαθμο, στο Αμπστερνταμ και στην Αμβερσα οπου θπαρχουν τα ειδικα εργαστηρια επεξεργασιας αδαμαντα γινεται ''χαμος'' απο τουριστες που πηγαινουν εκει ειδικα γι'αυτο το σκοπό....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 11-01-11 στις 12:32. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:43, 11-01-11:

ψάχνω αυτούς που είναι ικανοί να ανανήψουν.
Ανάνηψη τσιμεντοκονιάματος έχεις ξανακούσει;
Η νταντά μας, μας έχει μάθει από μικρές, ό,τι χρειάζεται να γνωρίζουμε για μια επιτυχημένη σχέση ώστε να επιτελέσουμε το ρόλο μας σ' αυτή την κενωνία με οποιοδήποτε τίμημα!

Χάπι...νιου γίερ του γιού μάι φριέντ.
Kanye West - Diamonds From Sierra Leone

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 15:32, 11-01-11:

Σου εβαλα μια θετικη ψηφο για την αναφορα σου στο Kanye West - Diamonds From Sierra Leone ...ναι ετσι ειναι η πραγματικοτητα...ομως αυτο δεν αναιρει την τοποθετηση μου...οπως και το γεγονος οτι υπαρχει κοσμος που δεν ενδιαφερεται για το πως το διαμαντι φθανει στις αγορες της Δυσης....ας μην ανοιξουμε μια γενικοτερη συζητηση ιδεαλισμος versus ρεαλισμος δεν οδηγει πουθενα..δεν οφελει...αεναο το ερωτημα...

Παράθεση

Ravenclaw

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ravenclaw
Ο Ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 76 μηνύματα.

O Ravenclaw έγραψε στις 16:19, 11-01-11:

γιατι οι γυναικες τα λατρευουν
Τι πάει να πει "οι γυναίκες τα λατρεύουν":: Εμένα η γυναίκα μου που δεν τις αρέσουν δηλαδή τί είναι, κανένα παράξενο εξωγήινο πλάσμα;; Ρώτησες όλες τις γυναίκες στον πλανήτη να δεις αν όντως τους αρέσουν τα διαμάντια; To "diamonds are women's best friends" δεν είναι παρά ένα βλακώδες διαφημιστικό μόττο που δεν έχει καμιά βάση.

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 21:01, 11-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ravenclaw
''Τι πάει να πει "οι γυναίκες τα λατρεύουν":: Εμένα η γυναίκα μου που δεν τις αρέσουν δηλαδή τί είναι, κανένα παράξενο εξωγήινο πλάσμα;; Ρώτησες όλες τις γυναίκες στον πλανήτη να δεις αν όντως τους αρέσουν τα διαμάντια; To "diamonds are women's best friends" δεν είναι παρά ένα βλακώδες διαφημιστικό μόττο που δεν έχει καμιά βάση. ''
και εγω μπορω να παραθεσω αλλα τοσα προσωπικα...ή μη προσωπικα παραδειγματα γυναικων που τους αρεσουν τα μονοπετρα....δεν νομιζω οτι βοηθαει στη συζητηση ....ουτε σκοπευω να κανω καμια παγκοσμια δημοσκοπηση για το θεμα...Το αν το "diamonds are women's best friends" ειναι τελικα ''βλακωδες διαφημιστικο μοττο ''η οχι ας ψαξει η καθε κυρια με παρησια μεσα της κι ας απαντησει....(δεν καταφερομαι προσωπικα εναντιον κανενος)...ματακια και ματακια γυναικεια λαμποκοπουν οταν τους το προσφερουν....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 11-01-11 στις 21:08. Αιτία: μορφοποίηση quote tag
Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

O Δεσμώτης έγραψε στις 21:42, 11-01-11:

ας ψαξει η καθε κυρια με παρησια μεσα της κι ας απαντησει

αφήστε ήσυχη την ρόζα αζούλ, είναι δικιά μου
είναι γαλλοτραφής, φίλη των διαμαντιώνε
και ρολλάρει μέσα μου με ροδάκια ειλικρίνειας (τριβές μηδενικές).

Με έχει πάρει ο βαρδάρης από τότε που εμφανίστηκε,
με αυτά τα σμιλευμένα γαλλικά και τις γνώσεις διαμαντικής
(μέρη διάθεσης, καράτια, καράτε, καρέτα καρέτα, κουρούτα )

touch her not.

Μα τα 100 καράτια ενός μονόπετρου που προβάλεται εντός των ματιών της (αχ )

Δε μου λέγατε ότι η ευθύτητά σας ξυρίζει, να μην είχα σπαταλήσει μια λεπίδα ζιλέτ
στο Sunday night shave .

(ήχος μουσικής Λαϊονελ Ρίτσι)

< - - - roza azul emoticon.

(roza εξ' αριστερών)

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 21:59, 11-01-11:

Με έχει πάρει ο βαρδάρης από τότε που εμφανίστηκε,
με αυτά τα σμιλευμένα γαλλικά και τις γνώσεις διαμαντικής
(μέρη διάθεσης, καράτια, καράτε, καρέτα καρέτα, κουρούτα )

touch her not.

Μα τα 100 καράτια ενός μονόπετρου που προβάλεται εντός των ματιών της (αχ )

Δε μου λέγατε ότι η ευθύτητά σας ξυρίζει, να μην είχα σπαταλήσει μια λεπίδα ζιλέτ
στο Sunday night shave .

(ήχος μουσικής Λαϊονελ Ρίτσι)

< - - - roza azul emoticon.

(roza εξ' αριστερών)

cherie........με διεκδικειτε...... να αισθανθω ασφαλεια ή ανασφαλεια στην αγκαλια σας;;;

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

O Δεσμώτης έγραψε στις 22:18, 11-01-11:

cherie........με διεκδικειτε...... να αισθανθω ασφαλεια ή ανασφαλεια στην αγκαλια σας;;;
mon petite cherie et πατισερί (με αξάν),
αν και δε μου αρέσει να συστήνω πως να νιώθουν οι άλλοι
όταν δε ξέρω τι θα πει "ασφαλής αίσθηση",
(ίσως απασφαλισμένη διαίσθηση)

προς ώρας αισθανθείτε ανασφάλεια.
Η ασφάλεια θα έρθει με αυτό:

..μα καθήστε, nous just avons gnorimoua.

(υπόκρουση: Nat 'King' CoLe, When I Fall In Love..)

Παράθεση

DRIFTER

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DRIFTER
Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O DRIFTER έγραψε στις 22:35, 11-01-11:

Ξενερώνω με τις γυναίκες που φοράνε το μο(@)νόπετρο και το επιδεικνύουν με κάθε τρόπο, λες και πέτυχαν έναν στόχο - που έτσι είναι προφανώς, άσχετα αν ο δωρητής (αχ βρε κακόμοιρε Κώστα) ξεπετσιάστηκε για να το πάρει.
Εχω δει διαζευγμένες που το φοράνε ακόμα.
Εχω δει τυπισσες με γκομενο ("παράνομο") να χαμουρεύονται και να το φοράνε.
Πολλές γυναίκες έχουν στάδια επίτευξης τελικού σκοπού:
1o στάδιο: Τύλιγμα "ιδανικού" άντρα, όπου "ιδανικός" βλέπε α.λε.που. (αρχικά που σημαίνουν α=αμάξι, λε=λεφτά, που=......δεν λέω, αλλά αν δεν το έχει οκ, το βρίσκει και από αλλού).
2ο στάδιο: Σε χρονικό διάστημα 1-2 χρόνια τον έχουμε παρουσιάσει και καταστήσει αποδεκτό από σόι, φίλες, φίλους κλπ. Έχουμε πάρει δηλαδή το "οκ, προχώρα".
3ο στάδιο: Moνόπετρο. Μπαίνει η μεταξύ μας υπόσχεση ότι θα με πάρεις!
4ο στάδιο (λιγες μέρες μετά το 3ο): Αρχίζει και ψάχνει, κρυφά στην αρχή και μετά πιο φανερά, εκκλησία για 3-5 μήνες μετά.
5ο στάδιο: Γάμος. Δεν χρειάζεται να γράψω τίποτα.
6ο στάδιο: Έγγαμος βίος. Να πω?
7ο στάδιο: Παιδιά.....αυτό είναι η καλή πλευρά - όχι του γάμου απαραίτητα.
8ο στάδιο: Διαζύγιο....7 στους 10 γάμους σήμερα κλείνει εκεί.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:42, 11-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από DRIFTER
Πολλές γυναίκες έχουν στάδια επίτευξης τελικού σκοπού:
1o στάδιο: Τύλιγμα "ιδανικού" άντρα, όπου "ιδανικός" βλέπε α.λε.που. (αρχικά που σημαίνουν α=αμάξι, λε=λεφτά, που=......δεν λέω, αλλά αν δεν το έχει οκ, το βρίσκει και από αλλού).
2ο στάδιο: Σε χρονικό διάστημα 1-2 χρόνια τον έχουμε παρουσιάσει και καταστήσει αποδεκτό από σόι, φίλες, φίλους κλπ. Έχουμε πάρει δηλαδή το "οκ, προχώρα".
3ο στάδιο: Moνόπετρο. Μπαίνει η μεταξύ μας υπόσχεση ότι θα με πάρεις!
4ο στάδιο (λιγες μέρες μετά το 3ο): Αρχίζει και ψάχνει, κρυφά στην αρχή και μετά πιο φανερά, εκκλησία για 3-5 μήνες μετά.
5ο στάδιο: Γάμος. Δεν χρειάζεται να γράψω τίποτα.
6ο στάδιο: Έγγαμος βίος. Να πω?
7ο στάδιο: Παιδιά.....αυτό είναι η καλή πλευρά - όχι του γάμου απαραίτητα.
8ο στάδιο: Διαζύγιο....7 στους 10 γάμους σήμερα κλείνει εκεί.
...της μένει όμως το μονόπετρο!

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 22:43, 11-01-11:

mon petite cherie et πατισερί (με αξάν),
αν και δε μου αρέσει να συστήνω πως να νιώθουν οι άλλοι
όταν δε ξέρω τι θα πει "ασφαλής αίσθηση",
(ίσως απασφαλισμένη διαίσθηση)

προς ώρας αισθανθείτε ανασφάλεια.
Η ασφάλεια θα έρθει με αυτό:

..μα καθήστε, nous just avons gnorimoua.

(υπόκρουση: Nat 'King' CoLe, When I Fall In Love..)
Η ασφαλεια δεν ερχεται ποτε μ' αυτο cherie

Παράθεση

DRIFTER

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O DRIFTER έγραψε στις 22:43, 11-01-11:

Καλά, τρελλή είσαι? Το μονόπετρο δεν είναι τίποτα μπροστά σε όσα της μένουν!!!! χαχαχαχαχα

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 22:51, 11-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από DRIFTER
Καλά, τρελλή είσαι? Το μονόπετρο δεν είναι τίποτα μπροστά σε όσα της μένουν!!!! χαχαχαχαχα
Γινεσαι λιγο πιο σαφης;;;;;;

Παράθεση

DRIFTER

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O DRIFTER έγραψε στις 22:54, 11-01-11:

το ήμισυ από ό,τι έχει αποκτηθεί στη διάρκεια του έγγαμου βίου και μέρος από τα εισοδήματα (προ φόρων).....

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 11:35, 12-01-11:

το ήμισυ από ό,τι έχει αποκτηθεί στη διάρκεια του έγγαμου βίου και μέρος από τα εισοδήματα (προ φόρων).....
Drifter.....αυτο προυποθετει πρωτον να εχει προηγηθει γαμος.....και δευτερον τα ειισοδηματα να υπερβαινουν την αξια του μονοπετρου...

Αυτη ειναι τοποθετηση !!!!!!!!!!!!!Ξεχασατε ομως και την περιπτωση των κορασιδων που δεν το ζητουν απλως τους το χαριζουν και ή το αποδεχονται 'η το αρνουνται...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moonlight : 12-01-11 στις 14:18. Αιτία: merge
Παράθεση

Ravenclaw

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ravenclaw
Ο Ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 76 μηνύματα.

O Ravenclaw έγραψε στις 16:28, 12-01-11:

και εγω μπορω να παραθεσω αλλα τοσα προσωπικα...ή μη προσωπικα παραδειγματα γυναικων που τους αρεσουν τα μονοπετρα....δεν νομιζω οτι βοηθαει στη συζητηση ....ουτε σκοπευω να κανω καμια παγκοσμια δημοσκοπηση για το θεμα...Το αν το "diamonds are women's best friends" ειναι τελικα ''βλακωδες διαφημιστικο μοττο ''η οχι ας ψαξει η καθε κυρια με παρησια μεσα της κι ας απαντησει....(δεν καταφερομαι προσωπικα εναντιον κανενος)...ματακια και ματακια γυναικεια λαμποκοπουν οταν τους το προσφερουν....
Μαλλον δεν καταλαβες το επιχειρημα μου .... αμφισβητώ τη φράση που είπες, ότι δηλαδή "στις γυναίκες αρέσουν τα διαμάντια". Προφανώς σε κάποιες αρέσουν τα διαμάντια, εννοείται. Αλλά όχι σε όλες, ούτε καν στις περισσότερες, όπως υποννοεί το βλακώδες μόττο που εξακολουθεις να υπερασπίζεσαι. Για πες, στις αγρότισσες της Κίνας, που ούτε καν έχουν ακούσει τι είναι το διαμάντι, προσφέρουν μονόπετρα;; Η στις Ινδιάνες της Βολιβίας; Γιατί ναι, κι αυτές γυναίκες είναι, και μαλιστα αποτελούν την πλειοψηφία των γυναικών, παρόλο που για σενα γυναίκες προφανώς είναι μονο οι δυτικές ανόητες μικροαστές της Ελλάδας ή των ΗΠΑ.
Μερικοί άνθρωποι θεωρούν ότι αυτό που αρέσει στους ίδιους πρέπει να αρέσει ταυτόχρονα και σε όλους τους άλλους. Ευτυχώς, δεν είναι όλοι τόσο κοντόφθαλμοι.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 18:24, 12-01-11:

ελα μωρε γιατι κανετε ετσι τωρα για κατι τετοιο? ειναι τοσο παραξενο να υπαρχουν γυναικες που να τους αρεσουν τα κοσμηματα και κατ'επεκταση και τα μονοπετρα? γουστα ειναι αυτα.
εμενα προσωπικα δεν μ'αρεσει σαν κοσμημα προτιμω ας πουμε την απλη βερα και οταν το ειχα πει καποτε αυτο σε μια παρεα ολοι οι αντρες σας πληροφορω με εβλεπαν σαν ουφο γιατι το θεωρουσαν αφυσικο να μην θελει μια γυναικα το μονοπετρο. και ειχα πει τοτε δεν μ'αρεσει βρε παιδια, δεν ειναι κοσμημα που με εκφραζει. θα προτιμουσα ας πουμε αντ'αυτου μια απλη βερα ή ενα αλλο δακτυλιδι αν ηθελε σονι και ντε να κανει δακτυλιδι καποιος.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους