Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μονόπετρο... παρεξηγημένο ή όχι;

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 20:52, 12-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ravenclaw
Μαλλον δεν καταλαβες το επιχειρημα μου .... αμφισβητώ τη φράση που είπες, ότι δηλαδή "στις γυναίκες αρέσουν τα διαμάντια". Προφανώς σε κάποιες αρέσουν τα διαμάντια, εννοείται. Αλλά όχι σε όλες, ούτε καν στις περισσότερες, όπως υποννοεί το βλακώδες μόττο που εξακολουθεις να υπερασπίζεσαι. Για πες, στις αγρότισσες της Κίνας, που ούτε καν έχουν ακούσει τι είναι το διαμάντι, προσφέρουν μονόπετρα;; Η στις Ινδιάνες της Βολιβίας; Γιατί ναι, κι αυτές γυναίκες είναι, και μαλιστα αποτελούν την πλειοψηφία των γυναικών, παρόλο που για σενα γυναίκες προφανώς είναι μονο οι δυτικές ανόητες μικροαστές της Ελλάδας ή των ΗΠΑ.
Μερικοί άνθρωποι θεωρούν ότι αυτό που αρέσει στους ίδιους πρέπει να αρέσει ταυτόχρονα και σε όλους τους άλλους. Ευτυχώς, δεν είναι όλοι τόσο κοντόφθαλμοι.
Εσυ δεν καταλαβες το επιχειρημα μου .....σε ολοκληρο τον κοσμο....υπαρχουν φιλε μου the rich and the poor ...,α και και οι ενδιαμεσες ταξεις ακομα και στην Κινα και την Βολιβια ή ακομα καλυτερα στην Ρωσια που ανθισε και ο υπαρκτος σοσιαλισμος....ανθιζει τωρα μια ωραιοτατη ταξη με κυριες φορτωμενες διαμαντια.....επαναλαμβανω δεν προκειται να βαλω καμια πλαστιγγα με τις κυριες που το αγαπουν απο τη μια και μπορουν ή θελουν να το αποκτησουν και τις δυστυχες γυναικες του τριτου ή του τεταρτου κοσμου απ' την αλλη...ουτε και το ερωτημα στοχευε σε κατι τετοιο....οι χαρακτηρισμοι ''βλακωδες'' καλο θα ήταν να λείπουν...δεν νομιζω οτι προσθετουν κατι...το μοττο απλως παραμενει απο ενα τραγουδι που,καλως 'η κακως αφησε εποχη....Για το αν μ' αρεσουν τα μονοπετρα 'η οχι δεν αισθανομαι την αναγκη να αποολογηθω:ναι μ'αρεσουν σαν κοσμημα ,προκειται για ενα πολυ λεπτο υπεροχο δαχτυλιδι,μου αρεσει που παραδοσιακα συνδεεται με μια προταση γαμου ...ειναι ρομαντικο....,ποτε ομως δεν το θεωρησα condition sine qua non για την προοδο μιας σχεσης ή για την προταση γαμου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skylofili
H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 14:51, 09-12-11:

Και εγώ αναρωτιέμαι και θα ήθελα πολύ να το συζητήσουμε. Πόσο σημαντικό και για ποιο λόγο είναι σημαντικό (αν είναι) το μονόπετρο? Είστε από τις γυναίκες που η πρώτη σας σκέψη (μετά την πρόταση), είναι να το πάω να δω σε ένα χρυσοχοίο πόσα χρήματα έδωσε ο καλός μου ή Πραγματικά δεν σας νοιάζει? Ή μήπως οι γυναίκες θεωρούν "απόδειξη αγάπης" αν θα τους πάρουν μονόπετρο και δεν δίνουν βάση σε άλλα ουσιαστικά πράγματα;
Αν το αγόρι σας σας έλεγε ξεκάθαρα ότι δεν έχει χρήματα (απλά και ξεκάθαρα) για να πάρει ένα μονόπετρο και προτιμάει να κάνει κάποιες οικονομίες για το σπίτι σας πχ. θα σας κακοφαινόταν??
Είναι δεδομένο ένα καλό δαχτυλίδι σε μία πρόταση γάμου ή οι περισσότεροι άνθρωποι τελικά "χαλάνε τη ζαχαρένια τους" για βλακείες και δεν βλέπουν την ουσία?

Όχι απλά δεν είναι σημαντικό,αλλά δεν το θέλω καν!
1.δεν μπορώ τα δαχτυλίδια
2.θα θεωρούσα προκλητικό στην εποχή που ζούμε να κυκλοφορώ με μια περιουσία πάνω μου
3.είναι χαζά όλα αυτά..την αγάπη δεν λέμε οτι ψάχνουμε όλες??

Κρίνοντας μόνο απο την μικροαστικοχαζογκομενίστικη (βαράτε κορίτσια) νοοτροπία των ελληνίδων,πιστεύω οτι δυστυχώς ανυπομονούν να ρθει η στιγμή αυτή και αν δεν έρθει χαλάνε τον κόσμο..νομίζουν οτι εκεί φαίνεται η αξία τους..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vkey : 09-12-11 στις 15:46. Αιτία: quote
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:55, 09-12-11:

Δηλαδή αν είχε δύο πέτρες θα την χάλαγε την αλλη και θα επεμενε στο αυτό με τη μια πετρα;
Τεσπά αντε ας ειμαι εντος θεματος ν' απαντήσω--> Το λοιπόν, δεν έχω τέτοια κολλήματα, όλα τα δώρα απο αγαπημένους ειτε μονοπετρα, ειτε διπετρα ειτε απλα, ειτε των χιλιαδων ευρω ειτε χωρις χρηματικη αξια, ειτε χειροποιητα, ειτε μηχανής, ειτε συλλεκτικά, ειτε της μαζας, καλοπροαίρετα και δεκτά είναι.
Για μενα η κινηση και η προθεση μετραει. (τελιτσες- παυλιτσες)..--
Aσε που δεν ειμαι και πολυ παρατηρητικη σε αυτα, με μια γνωστη ειχαμε βγει κι ολο απλωνε το χερι της κι επειτα εσκασε και μου πε μα καλα στραβη εισαι δε βλεπεις τη γκουμουτσα? Μου κανε προταση! Αλλα γω χαμπαρι δεν ειχα παρει γιατι απλωνε τη χερουκλα! Ριξαμε τρελο γελιο! Γυναικες! Ουτε και πολυ προσεχτικη θα μελεγες καποτε. Εχω χασει καλο κοσμημα και παει στα διαλα η αξια, αλλα το οτι ηταν δωρο απο πολυ δικο μου που το πας? Ε απο τοτε προσεχω πολυ!
Μην κανετε -οσες κανετε- ετσι με τα δαχτυλιδια και γενικα με τα υλικα αγαθα, αλλα πραματα μετρανε. Αυτα μπορειτε να τα αγορασετε και μονες σας ευκολα, n'est ce pas? Τα αλλα οχι, n'est ce pas? Βεβαια δεν κρινω αρνητικα οσες θελουν να επιδεικνυουν εστω κι ετσι την ευτυχια τους, αφου αλλωστε αυτο τις κανει χαρουμενες χωρις να ενοχλουν, τι πειραζει? Εμενα παντως δε με πειραζει.

Αρχική Δημοσίευση από skylofili
2.θα θεωρούσα προκλητικό στην εποχή που ζούμε να κυκλοφορώ με μια περιουσία πάνω μου
Αυτό ξαναπες το. Πολυ σημαντικό κι οχι απο προκληση μονο προς τον διπλανο, αλλα κι επικινδυνο. Σημερα ο κοσμος εχει λαλησει και δεν ξερεις τις αντιδρασεις του καθενος, γενικα εχουν βγαλει τα ζωωδη ενστικτα τους προς τα εξω, το παρατηρω στους δρομους, αλλοι βριζουν, αλλοι μιλανε μονοι τους, κλοπες, τσακωμοι, χαλιναγωγηση Εαυτού μηδεν. Κι εκδηλωσεις τυπου ''εγω τα χω και σας γραφω στα @@@ μου'' δεν ξερεις τι αντιδρασεις μπορουν να προκαλεσουν.
Η ταπεινοτητα ειναι συνηθως πιο αρεστη και σε βγαζει κι απο αδιεξοδα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 09-12-11 στις 15:24.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 18:07, 09-12-11:

Νομίζω ότι δεν είναι το μονόπετρο που είναι παρεξηγημένο αλλά όλα αυτά που το μονόπετρο αντιπροσωπεύει. Αυτόν τον και καλά παραμυθένιο γάμο, με τα νυφικά από το Παρίσι, τις ανόητες δεξιώσεις κλπ. Δεν νομίζω ότι θα παντρευτώ ποτέ αλλά αν γίνει δεν θα ζητήσω μονόπετρο ούτε θα το περιμένω. Ένα απλό δαχτυλίδι νομίζω φτάνει.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DRIFTER

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DRIFTER
Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O DRIFTER έγραψε στις 18:47, 09-12-11:

Χαίρομαι για τις απόψεις σας!!!! Εϊστε όμως η μειοψηφία. Η ξιπασιά, δυστυχώς, κυριαρχεί!!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 19:04, 09-12-11:

Η αγαπη και ο ερωτας δεν αντιπροσωπευονται απο ενα κομματι πετρας....Αλλα πραγματα μετρανε...
Εγω προσωπικα δεν ανυσηχω για το μονοπετρο...Δεν προκειται να παντρευτω ποτε...Ουτε και εαν βρω την μια και μοναδικη(λεμε τωρα)...

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 20:24, 12-12-11:

Tι να το κανεις το μονοπετρο??δεν εχει καμια συναισθηματικη αξια!!
Θα προτιμουσα αυτο
Συνημμένο Αρχείο 41305
παρα κατι τετοιο
Συνημμένο Αρχείο 41306

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imadlak : 30-11-12 στις 08:11.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 20:35, 13-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Imadlak
Θα προτιμουσα αυτο
Συνημμένο Αρχείο 41305
παρα κατι τετοιο
Συνημμένο Αρχείο 41306
αντε μετα να μην σε συμπαθω εσενα

Παράθεση

vassonoff

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vassonoff
H vassonoff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H vassonoff ...Θα γιάνουνε οι χαρακιές... έγραψε στις 20:49, 13-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Imadlak
Θα προτιμουσα αυτο
Συνημμένο Αρχείο 41305
παρα κατι τετοιο
Συνημμένο Αρχείο 41306
αυτη εισαι αδερφακι μου...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 21:20, 13-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Johnnaousa
αντε μετα να μην σε συμπαθω εσενα

Αρχική Δημοσίευση από vassonoff
αυτη εισαι αδερφακι μου...
αυτη ειμαι βρε αδερφακι μου!!!

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 23:58, 13-12-11:

Τι να το κάνω το μονόπετρο;;;; Ας το πάρουμε πρακτικά το ζήτημα. Μου κάνει δώρο ο "καλός" μου ένα μονόπετρο. Χαίρομαι γιατί αυτό εχω δει στις σαχλοταινίες. Το δείχνω στις φίλες μου γιατί αυτό έχω δει στις σαχλοταινίες. Μετά το βάζω στο κουτάκι του και το έχω πάνω στη βιβλιοθήκη να το βλέπω και να τρέμω από συγκίνηση. Βέβαια δε μπορώ να το φορέσω στη δουλειά γιατί θα με περάσουνε για παλαβή ή για ψωνάρα. Κάποιες φορές όταν είμαι μόνη μου σπίτι το ανοίγω και το κοιτάζω και ξανατρέμω από συηκίνηση (είπαμε, αυτό έχω δει στις ταινίες!). Κάποια στιγμή πιάνει σκόνη. Το βάζω λοιπόν στο ντουλάπι.... Παντρεύομαι.... Περνάνε τα χρόνια... Το φοράω σε κανα γάμο, στα βαφτίσια του γιού μου (τυχαίο το φύλο!)... Πιό σημαντικό θα ήταν για μένα το πρώτο λουλούδι που μου χάρισε, το μαντηλάκι απο το ταβερνείο που πήγαμε στο πρώτο ραντεβού, μια φωτογραφία και βέβαια να με φιλάει και να εξακολουθώ μετά από χρόνια να τρέμω από συγκίνηση (πραγματική αυτή τη φορά)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 10:14, 14-12-11:

Γιατί θα σε περάσουν για τρελή? Δε το βάζεις στο κουτάκι το μονόπετρο! Φυσικά και το φοράς πάντα, όπως τη βέρα και κάνεις και το σταυρό σου για να μη σε μαχαιρώσουν στην Ομόνοια για να στο πάρουν.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 13:16, 14-12-11:

Εμένα δε με απασχολεί το μονόπετρο, έτσι κι αλλιώς δε μ' αρέσουν τα ακριβά δώρα, ούτε φοράω προς το παρόν, απλά όπως είπαν και κάποιες άλλες κοπέλες στην αρχή, σημασία έχει η πρόταση γάμου

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Πρακτικά, όμως, δεν στέκομαι στο απόλυτο μίνιμουμ. Το λέω, γιατί μιλάγαμε με τη Φανή, για το θέμα "Πρόταση γάμου".
Εγώ θα 'θελα να κάνει πρόταση. Αυτός, όχι εγώ. Όχι ότι θα μου έρθει κεραυνός και θα κοιτάω το κοινό κραδαίνοντας το βραβείο και μιλώντας για το πόσο δεν το περίμενα... Εννοείται ότι αν η σχέση πάει για γάμο, το θέλουν και το ξέρουν και οι δύο.

Για μένα θα μετράει η απόφασή του, να κάνει πρώτος τη δυναμική κίνηση, να πει να πάμε στο επόμενο βήμα και στην αιωνιότητα μαζί, να μου δείξει ότι το εννοεί έτσι (και όχι "εεε, βασικά, είμαστε 4 χρόνια μαζί... θα παντρευτούμε ορ γουάτ;"
Αυτό.
Δε θα' θελα να γίνει ας πούμε από σπόντα, επειδή δε πάει άλλο, θέλω κάτι πιο οργανωμένο κι ας είναι με κλαδάκι από δέντρο η πρόταση, για να το θυμάμαι σαν κάτι πολύ κιούτ ρε παιδίμ.
Είμαι ρομαντική, τι να κάνουμε.

Και όσον αφορά το μονόπετρο, αν ποτέ δωθεί, γιατί πρέπει να μείνει στο κουτάκι; Ντάξει, αν δε σε εκφράζει μη το βάλεις, αλλά υπάρχουν και γυναίκες που θα το δουν απλά ως δώρο από τον αγαπημένο τους και θα ήθελαν να το φοράνε συνέχεια, όπως πχ. κάνουν άλλοι με διάφορα γούρια που τα' χουν πάνω τους, ή όπως γίνεται με τις βέρες. Δεν είναι κακό. Ο καθένας με τα γούστα του, εξάλλου υπάρχουν και άντρες που τους αρέσουν να κάνουν ακριβά δώρα, δεν είναι στο χέρι της γυναίκας.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alikto

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alikto
H alikto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H alikto έγραψε στις 08:42, 26-12-11:

για το μονοπετρο ο λογος λοιπον...
ειμαι 28 ετων εχω μια σχεση εδω και 8 μηνες και ναι με αυτον τον ανθρωπο αυτη τη στιγμη ονειρευομαι τη ζωη μου μαζι του.
Προσωπικα τα μονοπετρα μου αρεσουν πολυ. ενα μικρο μονοπετρο, σε γυμνα κατα τα αλλα χερια, ειναι απο τις πιο κομψες επιλογες.τωρα αν θελω ο καλος μου να μου κανει προταση γαμου με ένα μονοπετρο;ναι θα το ηθελα.τωρα αν η επιλογη του ειναι αλλη τοτε πολυ πολυ μικρο το κακο, εως ανυπαρκτον!
αλλωστε μη ξεχνατε οτι στην Ελλαδα δεν ειναι εθιμο το μονοπετρο αλλα το χρυσωμα της νυφης και του γαμπρου απο τα πεθερικα τους στον αρραβωνα. οποτε το βρεθω σε τετοια φαση το θεωρω ακομα πιο πιθανο απο το μονοπετρο.
τελος, επειδη τους δυο τελευταιους μηνες βαδιζουμε ολοι και παραμιλαμε οικονομικα, το θεωρω ακομα πιο πιθανο αν μου γινοταν καποια προταση αυτη τη στιγμη να γινοταν με αδεια χερια. σε ολες τις περιπτωσεις η απαντηση θα ειναι ίδια.

Στις ΗΠΑ παντως με τα μονοπετρα και γενικα την προταση γαμου γινεται μεγαλο τζερτζελο. κατι που πιστευω πως ειναι εκτος ελληνικων δεδομενων. πχ. οταν καποιος κανει προταση γαμου, μαζευονται ενα καρο κοσμος γυρω (αγνωστοι στο ζευγαρι)και χειροκροτουν και φωναζουν. επειτα ειχα ακουσει απο γνωστη που δουλευε σε κοσμηματοπωλειο, οτι το μονοπετρο επρεπε να κοστιζει οσο τρεις με τεσσερις μισθουςτου γαμπρου (μιλαμε για ξεπαραδιασμα οχι αστεια).

εν κατακλειδι, φτιαξε το σπιτι καλε μου, και ασε τα μονοπετρα για την ημερα που θα φυγει το ΔΝΤ απο την ελλαδα. Δεν ειναι εποχες για τετοια!

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:23, 26-12-11:

Εμένα θα μου άρεσε να μου κάνουν πρόταση με δαχτυλίδι από αυτά που ρίχνεις κέρμα στο μηχάνημα και στο βγάζει σε μια πλαστική μπαλίτσα. Θα το ευχαριστιόμουν περισσότερο και η στιγμή θα είχε και μια ευχάριστη νότα χιούμορ Όπως θα καταλάβατε λοιπόν, μου είναι αδιάφορο το μονόπετρο. Η κίνηση και μόνο μου αρκεί

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 11:15, 26-12-11:

Αβυσσος η ψυχη της γυναικας. Αποψη μου, αν εχεις φτασει σε ενα σημειο που λες "θελω να της κανω προταση" τοτε σημαινει οτι την ξερεις καλα. Με βαση αυτο λοιπον διαλεγεις να της προσφερεις και κατι που θα την κανει να νοιωσει πολυ καλα, να νοιωσει οτι την αγαπας και οτι πραγματικα κανεις μια προταση που τη γουσταρεις και τη θες και οχι μια προταση τυπωποιημενη και παρμενη απο ταινια. Για παραδειγμα, αν εσυ νοιώθεις καλυτερα να της κανεις προταση προσφερωντας ενα ομορφο λουλουδι σε ενα μερος που σημαινει πολλα για εσας, για σενα ή γι αυτην και αντι αυτου πατε σε ενα εστιατοριο και κανεις τη γνωστη μαλακια με το δακτυλιδι μεσα στηο ποτηρι της σαμπανιας τοτε και εσυ , και αυτη απλα θα γυρισετε ενα επισοδιο αλλη μιας ταινιας (αν υποθεσουμε οτι κι αυτη εχει σκεφτει καπως αλλιως την ολη φαση).

Το μονοπετρο πρεπει να θεωρειτε κατα την αποψη μου απλα ενα δωρο, οπως το λουλουδι ή το οτιδηποτε αλλο. Αν με αυτο καποιοι ή καποιες θεωρουν οτι δειχνει το μεγεθος της αγαπης λογω της μοναδικοτητας του τοτε ειναι μακρια νυχτωμενοι..
Αν ενα μονοπετρο τους ευχαριστει και τους δυο τοτε γιατι οχι, αλλιως παμε αλλου !

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 11:23, 26-12-11:

Μονοπετρο...Αλλο ενα στερεοτυπο των κοινωνικων συμβασεων...
Εβλεπα στις ταινιες να λενε "Κοιτα τι ασχημο μονοπετρο...Δεν με ξερει καθολου" και ηθελα να μπω στην οθονη και να τις αρχισω στα μπινελικια...

Ενα μονοπετρο ειναι ενα αντικειμενο...Τιποτα λιγοτερο..Τιποτα περισσοτερο...Η αγαπη και ο ερωτας δεν εκφραζονται με αντικειμενα...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 21:24, 24-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Μονοπετρο...Αλλο ενα στερεοτυπο των κοινωνικων συμβασεων...
Εβλεπα στις ταινιες να λενε "Κοιτα τι ασχημο μονοπετρο...Δεν με ξερει καθολου" και ηθελα να μπω στην οθονη και να τις αρχισω στα μπινελικια...

Ενα μονοπετρο ειναι ενα αντικειμενο...Τιποτα λιγοτερο..Τιποτα περισσοτερο...Η αγαπη και ο ερωτας δεν εκφραζονται με αντικειμενα...
Mε αφορμή ένα κακάσχημο (για τα δικά μου γούστα) μονόπετρο που πήρε μια φίλη σχετικά πρόσφατα, δεν είναι το θέμα αν το μονόπετρο ως ένδειξη ...αρραβώνα είναι άσχημο αλλά αν είναι άσχημο ως δαχτυλίδι. Δλδ δες το όπως το λες..ως αντικείμενο. Αν δλδ σχολιάζανε μια κακάσχημη μπλούζα θα ήταν καλύτερα? Αλλά μιας και το μονόπετρο γενικά είναι ακριβό και επίσης γενικά θα το φοράς συνέχεια (σαν τη βέρα ένα πράγμα) ε, δεν θέλεις να είναι κάτι που δεν σου αρέσει!

Με αφορμή αυτό αναρωτιόμουν... Άραγε το μονόπετρο (και η βέρα) και δη ο διαχωρισμός "οι αρραβωνιασμένες στο αριστερό οι παντρεμένες στο δεξί" είναι άραγε και ένδειξη..κατοχής?
Όπως το "κυρία" vs "Δεσποινίς" υποδηλώνει το αν είναι κάποια "taken or not", με το ίδιο τρόπο δεν είναι ένδειξη και αυτό το δαχτυλίδι?

Αλλά δεν έχω δει καμία να την ... ενοχλεί ή να την πειράζει... (προσωπικά το δαχτυλίδι μου το φοράω και μου αρέσει -γενικά φοράω δαχτυλίδια όμως εδώ και πολλά χρονιά, αλλά με αφορμή το ποστ της Isi μου γεννήθηκε η απορία...)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους