Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σχετικά με το paypal

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:13, 17-12-08:

Και αν διαθέτεις e-banking τον κωδικό μπορείς να τον δεις από εκεί

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 17:44, 08-03-09:

Μετά από screening ρουτίνας για κάποιο μυστήριο λόγο μου ζήτησαν να επιβεβαιώσω τα στοιχεία μου, στέλνοντάς τους φωτοτυπία ταυτότητας και αποδεικτικό κατοικίας (τη στιγμή που δεν έχω τίποτα στο όνομά μου). Μέχρι να το κάνω αυτό ο λογαριασμός μου θα είναι limited. Τι στην κόλαση;!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:54, 08-03-09:

Μετά από screening ρουτίνας για κάποιο μυστήριο λόγο μου ζήτησαν να επιβεβαιώσω τα στοιχεία μου, στέλνοντάς τους φωτοτυπία ταυτότητας και αποδεικτικό κατοικίας (τη στιγμή που δεν έχω τίποτα στο όνομά μου). Μέχρι να το κάνω αυτό ο λογαριασμός μου θα είναι limited. Τι στην κόλαση;!
Το PayPal στα ζήτησε αυτά; Μήπως είναι τπτ e-mail "ψαρέματος"; Πριν ένα χρόνο που χρησιμοποιούσα την υπηρεσία δεν είχαν τέτοιους όρους.

Σαν αποδηκτικό κατοικίας, αρκεί ένας λογαριασμός (π.χ. ΔΕΗ) στο όνομα σου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 18:02, 08-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Το PayPal στα ζήτησε αυτά; Μήπως είναι τπτ e-mail "ψαρέματος"; Πριν ένα χρόνο που χρησιμοποιούσα την υπηρεσία δεν είχαν τέτοιους όρους.

Σαν αποδηκτικό κατοικίας, αρκεί ένας λογαριασμός (π.χ. ΔΕΗ) στο όνομα σου
Όχι, σίγουρα δεν είναι fishing, το επιβεβαίωσα. Έψαξα μάλιστα και βρήκα και άλλες περιπτώσεις ανθρώπων που τους ζητούσαν στοιχεία στα καλά καθούμενα. Αποδεικτικό κατοικίας δεν μπορώ να δώσω καθότι κανένας λογαριασμός δεν έρχεται στο όνομά μου Και το χειρότερο είναι ότι κόπηκε και μία συναλλαγή στη μέση, αγόρασα μία υπηρεσία και ενώ νόμιζα είχε ολοκληρωθεί, μου στείλαν email ότι τελικά δεν πήραν τα λεφτά τους.

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 20:44, 18-06-09:

Πώς μπορώ να κάνω λογαριασμό στο paypal χωρίς πιστωτική κάρτα; Μπορώ να πάω στην τράπεζα αύριο π.χ. και να ζητήσω πληροφορίες και να βάζω χρήματα στον συγκεκριμένο λογαριασμό; Γιατί βρίσκω κάποιους δίσκους μόνο στο e-bay κι έχω πριζωθεί άσχημα

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:02, 18-06-09:

Ναι, ζητά είτε προπληρωμένη κάρτα είτε χρεωστική. Προσοχή να είναι visa.

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 21:06, 18-06-09:

Αν και διάβασα τις υπόλοιπες απαντήσεις σου στο θέμα Πάνο, να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα. Μπορώ να πάω στην Εθνική στην οποία έχω κάρτα λογαριασμού ταμιευτηρίου και να ζητήσω να μου φτιάξουν κάρτα για e-banking στην οποία εγώ να καθορίζω το ποσό που μπαίνει;; Και πόσο θα με χρεώσουν για κάτι τέτοιο; Στον χρήστη που απάντησες παραπάνω, την εβγαλε την ίδια μέρα που πήγε στην Πειραιώς την κάρτα; Έχω αφμ κτλ, μπορώ να κάνω το ίδιο; Ή θα με διευκολύνει το θέμα με την εθνική;

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 21:39, 18-06-09:

H Τράπεζα Πειραιώς σου επιτρέπει να βγάλεις χρεωστική κάρτα με όποιο ποσό θες μέσα, αν έχεις λογαριασμό και έχεις κάνει και αίτηση για e-banking, κατευθείαν μέσω Ίντερνετ.
Είναι δωρεάν για τις 4 πρώτες φορτίσεις και αποφορτίσεις, μετά η χρέωση πάει ανάλογα με το ποσό της φόρτισης, αλλά αν θυμάμαι καλά, λέει πως δεν μπορεί να είναι ποτέ πάνω από πέντε εύρω.

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 21:48, 18-06-09:

Επίσης, κάνοντας λογαριασμό στο paypal μου έβγαλε σελίδα με έναν αριθμό λογαρτιασμού τον οποίο λέει ότι μπορώ να εφοδιάζω με χρήματα, τα οποία θα είναι προσβάσιμα για αγορές κατόπιν 3 εργάσιμων ημερών. Αυτό σημείναι ότι μπορώ με καταθέσεις στον συγκεκριμένο λογαριασμό να εφοδιάζω τον λογαριασμό του paypal?

Thanks Κωννα

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 21:54, 18-06-09:

Δεν έχω ιδέα να σου απαντήσω σ' αυτό που λες. Αλλά εγώ θεωρώ πιο ασφαλή μια εικονική χρεωστική κάρτα μέσω ίντερνετ που διαχειρίζεσαι αποκλειστικά εσύ, παρά καταθέσεις σε μια άσχετη τράπεζα που μάλιστα εμφανίζονται ουσιαστικά τρεις ημέρες μετά.. Πετάξου σε μια Πειραιώς ή Εθνική ή όπου έχεις λογαριαζμό και ρώτα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:09, 26-06-09:

Προσωπικά δεν συστήνω τις προπληρωμένες, έχουν κόστος φόρτισης. Μπορείς να ανοίξεις έναν νέο λογαριασμό, δεν χρειάζεται να τους πεις γιατι το θες, και να ζητήσεις μια χρεωστική. Κανένα κόστος

Πρόσεχε η κάρτα να είναι Visa

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Επίσης, κάνοντας λογαριασμό στο paypal μου έβγαλε σελίδα με έναν αριθμό λογαρτιασμού τον οποίο λέει ότι μπορώ να εφοδιάζω με χρήματα, τα οποία θα είναι προσβάσιμα για αγορές κατόπιν 3 εργάσιμων ημερών. Αυτό σημείναι ότι μπορώ με καταθέσεις στον συγκεκριμένο λογαριασμό να εφοδιάζω τον λογαριασμό του paypal?

Thanks Κωννα
Ήρθε στην Ελλάδα επιτέλους; Ναι αυτό σημαίνει
Πρόσεξε, αν ο λογαριασμός δεν είναι από Ελληνική τράπεζα θα πληρώνεις έμβασμα άνω τον 20?

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη moxa15
Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 12:48, 24-03-12:

Θα ηθελα να μαθω πως γινεται να κανω ενα λογαριασμο paypal. Αναλυτικά τι χρειαζομαι,ποσα ευρω ειναι το ελαχιστο ποσο μεσα σε αυτο το λογαριασμο,κινδυνους που ισως να ενεχει,βηματα για ενεργοποιηση της κτλπ

Γενικα οποιαδήποτε πληροφορια επι του θεματος θα μου ηταν ιδιαιτερα χρησιμη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 13:25, 24-03-12:

Ποσά ευρώ είναι η αγορά που θέλεις να καneiσ απο ποιο μαγαζί ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 13:38, 24-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsakos
Ποσά ευρώ είναι η αγορά που θέλεις να καneiσ απο ποιο μαγαζί ;
Έχει σημασία αυτό;

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 13:42, 24-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Έχει σημασία αυτό;
Ναι αν θέλει να αγοράσει κατι μικρό ή απο Επώνυμο ονλαιν κατάστημα το PayPal είναι περιττο

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 17:04, 24-03-12:

Ναι αν θέλει να αγοράσει κατι μικρό ή απο Επώνυμο ονλαιν κατάστημα το PayPal είναι περιττο
Θελω να κανω λογαριασμο paypal για να παιζω στοιχημα online διοτι εχει υπερβολικα καλυτερες αποδοσεις απο οτι ο οπαπ(bwin και τα μυαλά στα καγκελα)

Για προιντα απο internet btw τα αγοραζω συνηθως με προπληρωμενη καρτα απο eurobank

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,389 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 17:53, 24-03-12:

Στοιχηματάκιας ε?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 18:05, 24-03-12:

Το καλοκαίρι ήθελα να πληρώσω συνδρομή σε μία ιστοσελίδα, και γινόταν μόνο μέσω paypal.
Απ' ό,τι θυμάμαι, μπήκα μέσω google στο paypal, άνοιξα λογαριασμό, έδωσα την προπληρωμένη κάρτα αφού έδωσα και έναν κωδικό για να μπαίνω και έτσι έκανα την πληρωμή, παρ' ό,τι δεν το είχα ξανακάνει το βρήκα εύκολο και απλώς ζήτησα από την ιστοσελίδα να μου επιβεβαιώσει ότι τα έλαβε, μου το επιβεβαίωσαν, και όλα καλά.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 18:44, 24-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από alehunter
Θελω να κανω λογαριασμο paypal για να παιζω στοιχημα online διοτι εχει υπερβολικα καλυτερες αποδοσεις απο οτι ο οπαπ(bwin και τα μυαλά στα καγκελα)

Για προιντα απο internet btw τα αγοραζω συνηθως με προπληρωμενη καρτα απο eurobank
Mπορείs να κανείς την δουλειά σου με την προπληρωμενη στο Bwin. Δεν είναι δύσκολη η έγγραφη στο PayPal στην ουσία είναι κατι σαν μεσάζοντας. Οι πληροφορίες που δίνεις είναι κρυπτογραφημενες σε τριτους

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 20:33, 24-03-12:

Mπορείs να κανείς την δουλειά σου με την προπληρωμενη στο Bwin. Δεν είναι δύσκολη η έγγραφη στο PayPal στην ουσία είναι κατι σαν μεσάζοντας. Οι πληροφορίες που δίνεις είναι κρυπτογραφημενες σε τριτους
ναι αλλα αν αγορασω μια προπληρωμενη καρτα αυτη δεν ληγει καποτε;;;
το προβλημα μου ειναι που θα πανε τα λεφτα αν κερδισω και απο που θα μπορω να τα παιρνω(αναληψη);;;
Επισης,δλδ τι κανω παιρνω την προπληρωμενη,φορτωνω τα χρηματα της στο λογαριασμο στο paypal και ειμαι οκ για μια ζωη;;;

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 20:41, 24-03-12:

Θα ηθελα να μαθω πως γινεται να κανω ενα λογαριασμο paypal. Αναλυτικά τι χρειαζομαι,ποσα ευρω ειναι το ελαχιστο ποσο μεσα σε αυτο το λογαριασμο,κινδυνους που ισως να ενεχει,βηματα για ενεργοποιηση της κτλπ

Γενικα οποιαδήποτε πληροφορια επι του θεματος θα μου ηταν ιδιαιτερα χρησιμη
Χρειάζονται τα στοιχεία σου,ένα εγκυρο e-mail,και μία πιστωτική/χρεωστική κάρτα,σου προτείνω το δεύτερο.
Ελάχιστο ποσό δεν υπάρχει καθώς τα χρήματα στα τραβάει ΟΤΑΝ κανεις την συναλλαγη.
Τα γράφει πολύ αναλυτικά στην σελίδα τους στα Ελληνικά

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 20:42, 24-03-12:

ναι αλλα αν αγορασω μια προπληρωμενη καρτα αυτη δεν ληγει καποτε;;;
το προβλημα μου ειναι που θα πανε τα λεφτα αν κερδισω και απο που θα μπορω να τα παιρνω(αναληψη);;;
Επισης,δλδ τι κανω παιρνω την προπληρωμενη,φορτωνω τα χρηματα της στο λογαριασμο στο paypal και ειμαι οκ για μια ζωη;;;
To PayPal είναι ένας καλός τρόπος για να παρακαμψεις να κάνουν κατάθεση αυτοί στο Bwin στο λογαριασμό σου στην τράπεζα. Σου τα βάζουν στο PayPal και μετα εσύ απο το PayPal στο λογαριασμό σου και η τράπεζα δεν έχει ιδέα απο που κερδίσες τα χρήματα.

Παλιά ο στοίχηματισμος σε ονλαιν σάιτς ήταν παρανομα το PayPal ήταν καλή λύση τώρα δε ξέρω τι παίζει με τον νομο

Οι προπληρωμενες κάρτες ανανεώνονται όταν λήξουν δε χάνεις τα λεφτα σου ούτε κλείνει ο λογαριασμός

Όπως τα είπες είναι το PayPal,

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 24-03-12 στις 21:24.
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:38, 24-03-12:

Nομίζω πληρώνεις ένα fee αν βάζεις χρήματα στο paypal μέσω πιστωτικής. Γιατί δεν βγάζεις μια κανονική πιστωτική κάρτα να ησυχάσεις;

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 21:50, 24-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Nομίζω πληρώνεις ένα fee αν βάζεις χρήματα στο paypal μέσω πιστωτικής. Γιατί δεν βγάζεις μια κανονική πιστωτική κάρτα να ησυχάσεις;
Θές να πείς χρεωστικής μήπως;;
Εμένα πάντως δεν μου κρατούσαν τίποτα.
Και απο όσο γνωρίζω η paypal σου κρατάει λεφτά όταν σου βάζουν άλλοι χρήματα στον λογαριασμό σου.

There's no charge to open a PayPal account and to transfer money from your bank account to your PayPal account. There is also no charge to purchase items using your PayPal account.

There are fees in other cases, such as:
Receiving payments for goods and services.
Receiving payments from friends and family made using a debit or credit card.
Receiving payments from people in other countries.
See the User Agreement for more details on fees.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 03:23, 25-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Θές να πείς χρεωστικής μήπως;;
Εμένα πάντως δεν μου κρατούσαν τίποτα.
Και απο όσο γνωρίζω η paypal σου κρατάει λεφτά όταν σου βάζουν άλλοι χρήματα στον λογαριασμό σου.
Χρεωστική;;; Τι είναι αυτό;;;
Εννοούσα να βάζεις χρήματα στο paypal μέσω πιστωτικής κάρτας, πχ visa, η οποία δεν είναι debit και δεν είναι prepaid.
Σκεφτόμουν κάποτε να ανοίξω λογαριασμό paypal για skype, κλπ, αλλά τελικά έβγαλα πιστωτική... 2 μάλιστα Ο λόγος είναι ότι πριν βγάλω τις πιστωτικές δεν είχα credit history και μου είπαν από την τράπεζα ότι είναι πολύ σημαντικό να έχεις (καλό) credit history, ειδικά όταν πρόκειται να αγοράσεις στο μέλλον σπίτι με δάνειο.

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 11:09, 25-03-12:

Οι προπληρωμενες κάρτες ανανεώνονται όταν λήξουν δε χάνεις τα λεφτα σου ούτε κλείνει ο λογαριασμός
ανανεωνονται μονες τους δλδ;;;

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Χρεωστική;;; Τι είναι αυτό;;;
ναι και εγω μπερδευτηκα αν μπορειτε να στειλετε κανενα link σχετικα με το τι ακριβως ειναι;;;
Εννοούσα να βάζεις χρήματα στο paypal μέσω πιστωτικής κάρτας, πχ visa, η οποία δεν είναι debit
αυτο δεν θελω να το κανω διοτι δεν θελω να ανακατεβομαι με πιστωτικες....
και δεν είναι prepaid.
αν παρω μια καρτα prepaid μετα αν κερδισω χρηματα απο το paypal πως θα τα παρω;;;

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 11:19, 25-03-12:

ανανεωνονται μονες τους δλδ;;;
....αν παρω μια καρτα prepaid μετα αν κερδισω χρηματα απο το paypal πως θα τα παρω;;;
Εμένα μου στέλνει ταχυδρομικά η τράπεζα άλλη

από το paypal μπορείς να φορτώσεις τα χρήματα στον λογαριασμό σου. (βασικά σε όποιος θες)

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 19:21, 26-03-12:

οκ νομιζω οτι το καταλαβα,σιγουρα μου λυθηκαν οι περισσοτερες αποριες...

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 14:43, 22-07-13:

Βλέπω έχει ζαλίσει αρκετό κόσμο το θέμα του paypal. Δεν ξέρω πώς ακριβώς λειτουργεί γι' αυτό θα ήθελα μια βοήθεια αν ξέρει κάποιος.

Έφτιαξα ένα λογαριασμό στο paypal δίνοντας e-mail κλπ. Προσπάθησα να τον συνδέσω με την κάρτα μου (maestro), αλλά δεν μπόρεσα. Αύριο σκοπεύω να πάω στην τράπεζα για βοήθεια, αλλά το έριξα και στο διάβασμα παράλληλα για να μπορώ να συνεννοηθώ.

Τελικά, πρέπει να πάω να βγάλω μια προπληρωμένη/χρεωστική visa για να μπορέσει να συνδεθεί με το paypal; Πιστωτική δεν έχω και δε θα ήθελα να αποκτήσω κιόλας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,389 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 16:11, 22-07-13:

Δεν χρειάζεσαι πιστωτική.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 16:13, 22-07-13:

Το ξέρω. Απλώς λέω ότι ή χρεωστική θα χρησιμοποιήσω ή προπληρωμένη γιατί δεν με ενδιαφέρει το ενδεχόμενο πιστωτικής.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 16:17, 22-07-13:

Είναι περίεργο αλήθεια.
Πρόπερσι άνοιξα λογαριασμό, και έκανα μία πληρωμή.
Πέρσι θέλησα να το ξαναχρησιμοποιήσω για μία συνδρομή σε ιστοσελίδα, και μου άλλαξε για αρκετές ημέρες τα φώτα.
Τελικά παρακάλεσα τον διαχειριστή να μου στείλει κάποιο λογαριασμό και έτσι έκανα την δουλειά μου.
Μετά από κανένα μήνα λάμβανα συνεχώς μηνύματα από το ίδιο το paypal να κάνω κάποιες ρυθμίσεις, το αγνόησα, με προειδοποίησε (δεν θυμάμαι γιατί, αν μου ακύρωνε τον λογαριασμό ή κάτι άλλο) το ξανα-αγνόησα, και δεν ξέρω τι απέγινε ο λογαριασμός μου.
Δεν ξέρω αν ξαναχρειαστεί να κάνω κάποια πληρωμή αν μου δουλέψει, το θέμα είναι ότι δεν μπορούσα να ανοίξω κανούργιο λογαριασμό γιατί μου έβγαζε ότι η προπληρωμένη είναι συνδεδεμένη ήδη με κάποιο λογαριασμό, πολύ εκνευριστική διαδικασία δηλαδή.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 16:24, 22-07-13:

ναι και εγω μπερδευτηκα αν μπορειτε να στειλετε κανενα link σχετικα με το τι ακριβως ειναι;;;
Η χρεωστική είνια ακριβώς όπως η πιστοτική στη χρήση της. Η μόνη διαφορά είναι πως στην χρεωστική πρέπει πρώτα να καταθέσεις το πόσο στην κάρτα και μετά να κάνεις την αγορά. Το πλεονέκτιμά της δηλαδή έναντι της πιστωτικής είναι πως πρότων δε πληρώνεις τόκους (αν και πληρώνεις ένα μικρό ποσό κάθε φορά που καταθέτεις χρήματα στην κάρτα συνήθως 1 ευρο) και δεύτερον το ότι σε αποτρέπει απ'το να κάνεις αλόγιστη χρήση δηλαδή να αγοράσεις πολλά πράματα και να σου έρθει μετά ένας λογαριασμός βουνό. Επίσης αν σου τη κλέψουν σε αντίθεση με τη πιστωτική το μεγαλύτερο ποσό που μπορούν να σου κλέψουν είναι όσα έχει μέσα η κάρτα εκείνη τη στιγμή.

Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 486 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 18:29, 22-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Είναι περίεργο αλήθεια.
Πρόπερσι άνοιξα λογαριασμό, και έκανα μία πληρωμή.
Πέρσι θέλησα να το ξαναχρησιμοποιήσω για μία συνδρομή σε ιστοσελίδα, και μου άλλαξε για αρκετές ημέρες τα φώτα.
Τελικά παρακάλεσα τον διαχειριστή να μου στείλει κάποιο λογαριασμό και έτσι έκανα την δουλειά μου.
Μετά από κανένα μήνα λάμβανα συνεχώς μηνύματα από το ίδιο το paypal να κάνω κάποιες ρυθμίσεις, το αγνόησα, με προειδοποίησε (δεν θυμάμαι γιατί, αν μου ακύρωνε τον λογαριασμό ή κάτι άλλο) το ξανα-αγνόησα, και δεν ξέρω τι απέγινε ο λογαριασμός μου.
Δεν ξέρω αν ξαναχρειαστεί να κάνω κάποια πληρωμή αν μου δουλέψει, το θέμα είναι ότι δεν μπορούσα να ανοίξω κανούργιο λογαριασμό γιατί μου έβγαζε ότι η προπληρωμένη είναι συνδεδεμένη ήδη με κάποιο λογαριασμό, πολύ εκνευριστική διαδικασία δηλαδή.
Πιθανόν να είχε λήξει η κάρτα σου μετά απο δυο χρόνια που πήγες να την ξαναχρησιμοποιήσεις και να έπρεπε να καταχωρήσεις τα στοιχεία της καινούργιας

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Η χρεωστική είνια ακριβώς όπως η πιστοτική στη χρήση της. Η μόνη διαφορά είναι πως στην χρεωστική πρέπει πρώτα να καταθέσεις το πόσο στην κάρτα και μετά να κάνεις την αγορά. Το πλεονέκτιμά της δηλαδή έναντι της πιστωτικής είναι πως πρότων δε πληρώνεις τόκους (αν και πληρώνεις ένα μικρό ποσό κάθε φορά που καταθέτεις χρήματα στην κάρτα συνήθως 1 ευρο) και δεύτερον το ότι σε αποτρέπει απ'το να κάνεις αλόγιστη χρήση δηλαδή να αγοράσεις πολλά πράματα και να σου έρθει μετά ένας λογαριασμός βουνό. Επίσης αν σου τη κλέψουν σε αντίθεση με τη πιστωτική το μεγαλύτερο ποσό που μπορούν να σου κλέψουν είναι όσα έχει μέσα η κάρτα εκείνη τη στιγμή.
Στην χρεωστική (ή αλλιώς κάρτα ανάληψης απο ΑΤΜ) δεν υπάρχει συνήθως προμήθεια κατάθεσης, γιατί είναι κάρτα που συνδέεται με λογαριασμό ταμιευτηρίου. Μόνο στην προπληρωμένη υπάρχει γιατί δεν συνδέται με κάποιον λογ/σμο

Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasilakis13
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 692 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε στις 20:41, 22-07-13:

τελικα γινεται να βαλουμε χρηματα στο paypal κατευθειαν με καταθεση σε λογαριασμο που μας δινει το paypal,χωρις να συνδεσουμε καποια καρτα?

Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη whitelioness
H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,087 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 22:30, 22-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis13
τελικα γινεται να βαλουμε χρηματα στο paypal κατευθειαν με καταθεση σε λογαριασμο που μας δινει το paypal,χωρις να συνδεσουμε καποια καρτα?
δεν εχεις κοιταξει τις επιλογες που δινει το paypal? μου φαινεται πως γινεται.

Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 486 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 22:36, 22-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis13
ναι εχει μια διαδικασια που δηλωνεις αριθμό λογαριασμού, αλλά θέλει επιβεβαίωση ταυτότητας νομίζω (λογικό )

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 13:15, 25-07-13:

Η διαδικασία είναι απλή σχετικά αν και θα πρέπει να περιμένεις 2-3 μέρες. Απλή επιβεβαίωση είναι.

Παράθεση

Balthazor

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Balthazor
Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 979 μηνύματα.

O Balthazor έγραψε στις 18:41, 19-10-13:

To Paypal είναι μόνο για αγορές στο ebay? Ή είναι και για άλλα, και αν ναι πρέπει ο πωλητής (σάιτ ή οτιδήποτε) να έχει σαφή ένδειξη ότι δέχεται μέσω paypal? Τι ισχύει τελικά?

Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,087 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 18:45, 19-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Balthazor
To Paypal είναι μόνο για αγορές στο ebay? Ή είναι και για άλλα, και αν ναι πρέπει ο πωλητής (σάιτ ή οτιδήποτε) να έχει σαφή ένδειξη ότι δέχεται μέσω paypal? Τι ισχύει τελικά?
αναγραφεται στα διαφορα σαιτ εαν περιλαμβανεται στους τροπους πληρωμης (και ναι βεβαιως πρεπει να αναφερεται, ακομα και στο ebay μου φαινεται ο καθε πωλητης αναγραφει εαν επιθυμει συγκεκριμενα το paypal οπως και τα υπολοιπα)
παρα πολλα σαιτ το δεχονται και προτιμουν
αλλα οπως το amazon για παραδειγμα δεν το εχει ως επιλογη πληρωμης
κοιταμε τελικα τις payment methods

Παράθεση

Balthazor

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Balthazor
Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 979 μηνύματα.

O Balthazor έγραψε στις 18:57, 19-10-13:

Κατάλαβα, σε ευχαριστώ πολύ!
Απλά είχα την εντύπωση ότι δεν το δέχονται και τόσοι πολλοί...

Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 19:02, 19-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Balthazor
Κατάλαβα, σε ευχαριστώ πολύ!
Απλά είχα την εντύπωση ότι δεν το δέχονται και τόσοι πολλοί...
αντιθετως το χρησιμοποιουν πολλοι πωλητες/σαιτ (και πολλα ελληνικα σαιτ το προτιμουν πλεον αντι της αντικαταβολης)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη whitelioness : 19-10-13 στις 19:28.
Παράθεση

alitaki17

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη alitaki17
H alitaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 164 μηνύματα.

H alitaki17 έγραψε στις 19:44, 14-07-14:

παιδια σοσ... εχω καταμπερδευτει ..λοιπον αρχικα καλησπερα και απο μενα .Θέλω να κανω αγορες μεσω ιντερνετ απο το εξωτερικο-μεσω paypal.Τωρα για να γινει αυτο πρεπει να βγαλω μια χρεωστικη καρτα που να συνδεεται με το paypal ή μπορω κ χωρις τη καρτα αυτη.? εγω εχω ηδη απο την γενικη τραπεζα μια visa που λεει για e-shopping.Χρησιμοποιω αυτη,τι κανω.? σας παρακαλω αν γνωριζει καποιος ας με ενημερωσει για τις απαραιτητες διαδικασιες.ευχαριστω πολυ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

8theo1

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 8theo1
Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O 8theo1 έγραψε στις 20:55, 14-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από alitaki17
παιδια σοσ... εχω καταμπερδευτει ..λοιπον αρχικα καλησπερα και απο μενα .Θέλω να κανω αγορες μεσω ιντερνετ απο το εξωτερικο-μεσω paypal.Τωρα για να γινει αυτο πρεπει να βγαλω μια χρεωστικη καρτα που να συνδεεται με το paypal ή μπορω κ χωρις τη καρτα αυτη.? εγω εχω ηδη απο την γενικη τραπεζα μια visa που λεει για e-shopping.Χρησιμοποιω αυτη,τι κανω.? σας παρακαλω αν γνωριζει καποιος ας με ενημερωσει για τις απαραιτητες διαδικασιες.ευχαριστω πολυ

Οι δικοί μου έχουν μια προπληρωμένη της κύπρου, όταν ήθελα να κάνω αγορές στο ebay μπήκα στην σελίδα τ paypal και έκανα εγγραφή, γενικά θέλει μεγάλη διαδικασία, έρχεται μετά από λίγες μέρες κωδικός που πρέπει να πας να τον πάρεις από την τράπεζα είχαν κρατηθεί και 3 ευρώ και μόλις άνοιξε ο λογαριασμός στ paypal με τον κωδικό που μου έδωσαν από την τράπεζα μου τα επέστρεψαν, μετά ξεκίνησαν οι αγορές

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

alitaki17

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη alitaki17
H alitaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 164 μηνύματα.

H alitaki17 έγραψε στις 21:19, 14-07-14:

Μαλιστα...καταλαβα... σε ευχαριστω παρα πολυ..

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 23:35, 18-07-14:

Οι κάρτες paypal είναι μέσω τράπεζας; Νομίζω πως μπορείς να αγοράσεις και απο περίπτερο PayPal ενα ποσο που θες ας πουμε και να κανεις ετσι την δουλειά σου. Βέβαια εκτός απο κάρτες δεν γινεται αλλιως να αγοράσεις κατι απο το εξωτερικό ε; Εσείς από ελληνικα σαιτ ποια προτιμάτε;

Παράθεση

8theo1

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 8theo1
Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O 8theo1 έγραψε στις 06:31, 19-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από ch0c0lαtε.co0kiε
Οι κάρτες paypal είναι μέσω τράπεζας; Νομίζω πως μπορείς να αγοράσεις και απο περίπτερο PayPal ενα ποσο που θες ας πουμε και να κανεις ετσι την δουλειά σου. Βέβαια εκτός απο κάρτες δεν γινεται αλλιως να αγοράσεις κατι απο το εξωτερικό ε; Εσείς από ελληνικα σαιτ ποια προτιμάτε;
Όχι, αυτές από το περίπτερο είναι paysafe. Paypal μπορείς να αποκτήσεις μόνο με κάρτες τράπεζας.

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

H Mάιρα έγραψε στις 11:04, 19-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από 8theo1
Όχι, αυτές από το περίπτερο είναι paysafe. Paypal μπορείς να αποκτήσεις μόνο με κάρτες τράπεζας.
Α! Μάλιστα. Και με τις paysafe μπορώ να κάνω παραγγελία από εξωτερικό όμως, σωστά; Βασικά αν δεν έχεις μια κάρτα με φράγκα μέσα τι να σου κάνει η paysafe και η paypal, πολύ μπέρδεμα. Το θέμα είναι πως μετά θα πρέπει να πληρώνεις για την κάρτα και τέτοιες σαχλαμάρες.

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 11:31, 19-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από ch0c0lαtε.co0kiε
Α! Μάλιστα. Και με τις paysafe μπορώ να κάνω παραγγελία από εξωτερικό όμως, σωστά; Βασικά αν δεν έχεις μια κάρτα με φράγκα μέσα τι να σου κάνει η paysafe και η paypal, πολύ μπέρδεμα. Το θέμα είναι πως μετά θα πρέπει να πληρώνεις για την κάρτα και τέτοιες σαχλαμάρες.
Όχι.

Μην μπερδεύεις τα πάντα με τις πιστωτικές. Καμιά σχέση.

Και με paysafe λίγο δύσκολα να αγοράσεις από εξωτερικό, συνήθως για games και τέτοια χρησιμοποιείται.

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

H Mάιρα έγραψε στις 12:15, 19-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Όχι.

Μην μπερδεύεις τα πάντα με τις πιστωτικές. Καμιά σχέση.

Και με paysafe λίγο δύσκολα να αγοράσεις από εξωτερικό, συνήθως για games και τέτοια χρησιμοποιείται.
Κατάλαβα. Καλυτερα να μην ασχοληθω καν, αν θελω κατι να παραγγειλω θα φροντίσω να ειναι απο ελληνικό σαιτ που δέχονται και αντικαταβολή.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους