Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,691 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,517 μηνύματα σε 91,617 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 207 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Χώρισα... και τώρα; Τι κάνουμε;

volt

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη volt
Ο volt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 59 μηνύματα.

O volt 13/9/2005 - 23/3/2010 έγραψε στις 13:57, 24-03-10:

Καταρχήν αν έχει δημιουργηθεί ήδη κάποιο θέμα με παρόμοιο περιεχόμενο ζητώ συγνώμη για την επανάληψη
ή αν το έχω βάλει σε λάθος ομάδα παρακαλώ να το μεταφέρετε. Το θέμα αυτό, όπως αναφέρει και ο
τίτλος είναι ο χωρισμός, οι πρώτες μέρες...
Όσοι έχετε περάσει κάποιον χωρισμό που δεν θέλατε να φτάσει εκεί αλλά δεν γινόταν αλλιώς γράψτε μερικές
γραμμές για το πως καταφέρατε να το ξεπεράσετε, αν σας στοίχησε, αν τον/την σκέφτεστε ακόμα, αν τον/την
αγαπάτε ακόμα και τι λάθη κάνατε εσείς ή το ζευγάρι σας που έφεραν τον χωρισμό και τελικά αν τα καταφέρατε
να τα διορθώσετε μετά απο καιρό...
Ευχαριστώ, οι απαντήσεις σας είναι πολύ σημαντικές.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη volt : 24-03-10 στις 14:57. Αιτία: Μεταφορά από νέο θέμα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:07, 24-03-10:

Για μένα η αγάπη δεν πεθαίνει. Προφανώς και αγαπάω όλους τους πρώην μου - ακόμα κι αν χωρίσαμε τσακωμένοι. Είναι ένα κομμάτι της ζωής μου που δε με τιμά αν το αρνηθώ, ακόμα κι αν κατέληξε σε λάθος. Με τον καιρό ο πόνος καταλλαγιάζει και απλά δέχεσαι το χωρισμό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,073 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 14:18, 24-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Για μένα η αγάπη δεν πεθαίνει. Προφανώς και αγαπάω όλους τους πρώην μου - ακόμα κι αν χωρίσαμε τσακωμένοι. Είναι ένα κομμάτι της ζωής μου που δε με τιμά αν το αρνηθώ, ακόμα κι αν κατέληξε σε λάθος. Με τον καιρό ο πόνος καταλλαγιάζει και απλά δέχεσαι το χωρισμό.
Η αγάπη για το παρελθόν και τους πρωταγωνιστές του δεν πηγαίνει μπροστά τον άνθρωπο. Κι εγώ αγαπάω ακόμα, αλλά γι'αυτό δεν προχωράω μπροστά, εκτός αν μου παρουσιαστεί κάτι που με συγκινήσει εξίσου ή περισσότερο. Αν έχεις προχωρήσει πράγματι και εννοείς αυτό που γράφεις "πάμε παρακάτω", πιστεύω ότι δεν τους αγαπάς πια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:21, 24-03-10:

Αγάπη που έσβησε, ποτέ δεν υπήρξε λένε κάποιοι κι εγώ θεωρώ πως είναι σωστό.
Δεν σταματάς να αγαπάς κάποιον, μόνο και μόνο γιατί χωρίσατε και δεν έχεις πλέον επικοινωνία μαζί του. Απλώς σταματάς να τον ποθείς ερωτικά και να τον αγαπάς με την σεξουαλική/ερωτική έννοια του όρου. Αλλιώς θα σταματούσες να αγαπάς πχ και τους γονείς σου μόλις πεθάνουν..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:24, 24-03-10:

Κατ'αρχας!! Την αγαπη την οριζει ο καθενας διαφορετικα, γι αυτο μπερδευομαστε!! Πχ για μενα η αγαπη ειναι αγνη, λευκοτατη χωρις ψεγαδια και παντοτινη, την δειχνεις εμπρακτως κ-α-θ-η-μ-ε-ρ-ι-ν-α, υποχωρεις και δεν δεχεσαι να αντικαταστησει αυτην κανεις αλλος. Οπως ειπε η καγιρα, την αγαπη των γονιων η των παιδιων σου δεν την αντικαθιστας. Ας μην κολλαμε σε λεξεις καλυτερα! Παρ ολ αυτα, θα δοκιμάσω να απαντησω!

Προφανώς και αγαπάω όλους τους πρώην μου - ακόμα κι αν χωρίσαμε τσακωμένοι.
Αν ηταν να αγαπαω (ετσι οπως εννοω εγω την αγαπη τουλαχιστον) ολους τους πρωην, τωρα θα χα εξοντωθει! Και στον φιλο μου τι θα πω? Μισο λεπτο γιατι αγαπαω τον πρωην?

Είναι ένα κομμάτι της ζωής μου που δε με τιμά αν το αρνηθώ, ακόμα κι αν κατέληξε σε λάθος. Με τον καιρό ο πόνος καταλλαγιάζει και απλά δέχεσαι το χωρισμό.
Δεν υπαρχει λαθος!! Ολα σωστα ειναι κι εμπειριες ομορφουλα!
Καταλαγιαζει ο πονος ναι, ξεχνας λογω χρονου.

αλλαγη παραγραφου / θεματικης περιοδου

Αν εννοουμε αγαπη το παρακατω, παω πασο!
Τιπς- Νοιαζομαστε/ τους θυμομαστε με νοσταλγια/Βουταμε τα θετικα που μας εδωσαν και μας διαμορφωσαν κι αλλο/χαμογελαμε με οσα ζησαμε με αυτους που περασαν απο τη ζωη μας/με οσους ταιριαζουμε και εχουμε θεσει βασεις κραταμε επαφη/ συνηθως οσους εχουμε ερωτευτει πολυ δεν τους βλεπουμε πια γιατι οι χωρισμοι δυο ερωτευμενων προσωπων ειναι συνηθως με κακο η..τσακωμενο τελος/ και φροντιζουμε και δινουμε ξανα σε εκεινους που ειναι σημερα στη ζωη μας, αλλιως θα αδικηθουν αν δωσουμε περισσοτερο στους προηγουμενους - ασε που θα θεωρηθει πως δεν εχουμε ακομα ξεπερασει/ φροντιζουμε ναχουμε συνειδηση και καρδια καθαρουλα.

ΕΕΕπισης, η αγαπη ειναι μαγικη λεξη, δε τη λεμε οποτε μας τη βαρεσει, ζευγαρακια που αγαπιουνται δε χωριζουν για ψιλου πηδημα, ουτε για να πανε αλλου, αλλα εξελισσονται συνεχεια. Ο ερωτας μετατρεπεται σε αγαπη κι αν αυτος δεν εξελιχθει σε αυτη, τοτε το ζευγαρακι μας χωριζει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 24-03-10 στις 14:49. Αιτία: ποσα σμαιλυς εβαλα παλι για να εκφραστω?:P
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,073 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 14:28, 24-03-10:

πω πω υπεραπλουστεύσεις πάλι σημερα. Αν εκείνο, τότε αυτό, αν το άλλο, τότε εκείνο. Ζείτε ακόμα στα σύννεφα πιστεύω. Η ερωτική αγάπη πεθαίνει αν βρεις νέο σύντροφο, δεν μιλάμε για τον μπαμπά και τη μαμά μας. Μου θυμίζετε κάτι χωρισμένους από γάμο με παιδιά που την έχουν κερατώσει κιόλας και λένε την αγαπάω ακόμα παρόλα αυτά. Αγάπη είναι πίστη. 'Οπως αγαπάς, ξεαγαπάς κάποια φορά γνωρίζοντας το καινούριο αμόρε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 14:29, 24-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
πω πω υπεραπλουστεύσεις πάλι σημερα. Αν εκείνο, τότε αυτό, αν το άλλο, τότε εκείνο. Ζείτε ακόμα στα σύννεφα πιστεύω. Η ερωτική αγάπη πεθαίνει αν βρεις νέο σύντροφο, δεν μιλάμε για τον μπαμπά και τη μαμά μας. Μου θυμίζετε κάτι χωρισμένους από γάμο με παιδιά που την έχουν κερατώσει κιόλας και λένε την αγαπάω ακόμα παρόλα αυτά. Αγάπη είναι πίστη. 'Οπως αγαπάς, ξεαγαπάς κάποια φορά γνωρίζοντας το καινούριο αμόρε.
ακριβως.

το μισος και η αγαπη ειναι πολυ κοντα τελικα.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:33, 24-03-10:

Η αγάπη για το παρελθόν και τους πρωταγωνιστές του δεν πηγαίνει μπροστά τον άνθρωπο. Κι εγώ αγαπάω ακόμα, αλλά γι'αυτό δεν προχωράω μπροστά, εκτός αν μου παρουσιαστεί κάτι που με συγκινήσει εξίσου ή περισσότερο. Αν έχεις προχωρήσει πράγματι και εννοείς αυτό που γράφεις "πάμε παρακάτω", πιστεύω ότι δεν τους αγαπάς πια.
Αγαπάω δε σημαίνει απαραίτητα θυμάμαι με νοσταλγία, αποζητάω, εύχομαι να ήμασταν ξανά μαζί. Σημαίνει όμως οτι σέβομαι την επιλογή μου, σέβομαι τις στιγμές που πέρασα μαζί τους, σέβομαι τα συναισθήματα που είχα τότε γι' αυτούς και εύχομαι να είναι καλά εκεί που είναι. Η αγάπη είναι ανιδιοτελής για μένα. Μπορεί να υπάρχει έστω κι αν δεν είσαι με κάποιον άνθρωπο μαζί. Επίσης η αγάπη για κάποιον δεν αντικαθίσταται από την αγάπη με κάποιον άλλον - ο έρωτας ναι. Πας δηλαδή να αντιγράψεις κάπου ένα αρχείο με το ίδιο όνομα, και σε ρωτάει "αντικατάσταση του υπάρχοντος αρχείου;". Δε λες ναι, απλά δημιουργείς ένα αρχείο με ίδιο όνομα με αρίθμηση ας πολύμε για να τα ξεχωρίζεις. Ονομάζω αυτό το αρχείο Αγάπη, Αγάπη 1, Αγάπη 2 κλπ.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 14:48, 24-03-10:

Αγαπάω δε σημαίνει απαραίτητα θυμάμαι με νοσταλγία, αποζητάω, εύχομαι να ήμασταν ξανά μαζί. Σημαίνει όμως οτι σέβομαι την επιλογή μου, σέβομαι τις στιγμές που πέρασα μαζί τους, σέβομαι τα συναισθήματα που είχα τότε γι' αυτούς και εύχομαι να είναι καλά εκεί που είναι. Η αγάπη είναι ανιδιοτελής για μένα. Μπορεί να υπάρχει έστω κι αν δεν είσαι με κάποιον άνθρωπο μαζί. Επίσης η αγάπη για κάποιον δεν αντικαθίσταται από την αγάπη με κάποιον άλλον - ο έρωτας ναι. Πας δηλαδή να αντιγράψεις κάπου ένα αρχείο με το ίδιο όνομα, και σε ρωτάει "αντικατάσταση του υπάρχοντος αρχείου;". Δε λες ναι, απλά δημιουργείς ένα αρχείο με ίδιο όνομα με αρίθμηση ας πολύμε για να τα ξεχωρίζεις. Ονομάζω αυτό το αρχείο Αγάπη, Αγάπη 1, Αγάπη 2 κλπ.
Τελικά νόμιζα ότι μόνο εγώ στο φόρουμ είχα μείνει στην παιδική μου ηλικία, αλλά μάλλον λάθος έκανα και πρέπει να είμαι ο πιο γέρος. Δεν υπάρχει ανιδιοτελής αγάπη, αυτά είναι σχήματα λόγου, δεν αγάπησες τον μπαμπά σου. Περίμενες σεξ, προστασία, επικοινωνία, στήριξη, ασφάλεια κλπ, άρα όλο και κάτι περίμενες και συ. Δεν τα βρήκες ή έπαψε να στα δίνει και την έκανες ή σε έδιωξε για άλλες αγάπες (ιδιοτελείς). Δεν υπάρχουν άγιοι, αλλιώς θα έμεναν πάντα μόνοι μετά το χωρισμό. Η αγάπη δεν χωριζει.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:53, 24-03-10:

Τελικά νόμιζα ότι μόνο εγώ στο φόρουμ είχα μείνει στην παιδική μου ηλικία, αλλά μάλλον λάθος έκανα και πρέπει να είμαι ο πιο γέρος. Δεν υπάρχει ανιδιοτελής αγάπη, αυτά είναι σχήματα λόγου, δεν αγάπησες τον μπαμπά σου. Περίμενες σεξ, προστασία, επικοινωνία, στήριξη, ασφάλεια κλπ, άρα όλο και κάτι περίμενες και συ. Δεν τα βρήκες ή έπαψε να στα δίνει και την έκανες ή σε έδιωξε για άλλες αγάπες (ιδιοτελείς). Δεν υπάρχουν άγιοι, αλλιώς θα έμεναν πάντα μόνοι μετά το χωρισμό. Η αγάπη δεν χωριζει.
Εγώ πιστεύω οτι υπάρχει ανιδιοτελής αγάπη. Έχει τύχει να αγαπάω κάποιον κι ας μην ήμασταν ποτέ μαζί κι ούτε πρόκειται να είμαστε.

Πες μου λοιπόν τι θεωρείς οτι πρέπει να γίνεται όταν χωρίζεις: να μισείς τους πρώην; Να τους ξεχνάς; Να κάνεις οτι δεν υπήρξαν; Εφόσον υπήρξαν, και μαζί τους υπήρξαν και κάποια συναισθήματα που είχες γι' αυτούς, και όμορφες στιγμές, και λάθη και σωστά. Να τα πετάξεις στα σκουπίδια;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:54, 24-03-10:

Επα γω μωρε τιποτα το αντιθετο? Κουβεντα κανουμε! Δηλαδη μας απαγορευεις να γραφουμε πρωι πρωι επειδη μας ηρθε οιστρος κι ορεξη για παρλα?
Αιντε ασε μας στα συννεφα, ποιος σου πε πως μας αρεσει στα επιγεια σας?
Εγω μαζι σου παντως.

Παράθεση

volt

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη volt
Ο volt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 59 μηνύματα.

O volt 13/9/2005 - 23/3/2010 έγραψε στις 15:11, 24-03-10:

Eίναι πολύ νωπό ακόμη για μένα, μόλις χθές...
...νομίζω οτι είναι εφιάλτης και θα ξυπνήσως δίπλα της.
Απλά δεν αντέχω αυτό τον πόνο καθόλου και δεν ξέρω τι
να κάνω, περπατάω σαν ζομπι, μηχανικά, όπου κι αν πάω...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 15:15, 24-03-10:

Εγώ πιστεύω οτι υπάρχει ανιδιοτελής αγάπη. Έχει τύχει να αγαπάω κάποιον κι ας μην ήμασταν ποτέ μαζί κι ούτε πρόκειται να είμαστε.

Πες μου λοιπόν τι θεωρείς οτι πρέπει να γίνεται όταν χωρίζεις: να μισείς τους πρώην; Να τους ξεχνάς; Να κάνεις οτι δεν υπήρξαν; Εφόσον υπήρξαν, και μαζί τους υπήρξαν και κάποια συναισθήματα που είχες γι' αυτούς, και όμορφες στιγμές, και λάθη και σωστά. Να τα πετάξεις στα σκουπίδια;
Εγώ δεν πιστεύω στην ανιδιοτελή αγάπη στις πολύ προσωπικές σχέσεις, αισθηματικές που λέμε. Υπάρχουν ισότιμες και άνισες σχέσεις, ανιδιοτελείς όχι. 'Οταν χωρίζεις ; Εξαρτάται πώς χωρίζεις και για ποιό λόγο χωρίζεις. Πρέπει δεν υπάρχει πουθενά. 'Ο,τι νοιώθεις. Θέλει πολύ δύναμη να πας μπροστά αν αγάπησες πράγματι ένα άνθρωπο, αλλά και ο πιο αγαπησιάρης αν αγαπήσει έναν καινούριο, πιστεύω ξεαγαπάει τον παλιό.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:46, 24-03-10:

Εγώ δεν πιστεύω στην ανιδιοτελή αγάπη στις πολύ προσωπικές σχέσεις, αισθηματικές που λέμε. Υπάρχουν ισότιμες και άνισες σχέσεις, ανιδιοτελείς όχι. 'Οταν χωρίζεις ; Εξαρτάται πώς χωρίζεις και για ποιό λόγο χωρίζεις. Πρέπει δεν υπάρχει πουθενά. 'Ο,τι νοιώθεις. Θέλει πολύ δύναμη να πας μπροστά αν αγάπησες πράγματι ένα άνθρωπο, αλλά και ο πιο αγαπησιάρης αν αγαπήσει έναν καινούριο, πιστεύω ξεαγαπάει τον παλιό.
Συμφωνούμε πως διαφωνούμε τότε!

Όταν ξεαγαπάς έναν άνθρωπο για μένα σημαίνει είτε πως δεν τον αγάπησες τελικά είτε οτι είσαι πολύ εγωιστής και θες απλά να περνάς καλά.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 15:57, 24-03-10:

Συμφωνούμε πως διαφωνούμε τότε!

Όταν ξεαγαπάς έναν άνθρωπο για μένα σημαίνει είτε πως δεν τον αγάπησες τελικά είτε οτι είσαι πολύ εγωιστής και θες απλά να περνάς καλά.
Δεν μου λες , αν σε πάρει τηλέφωνο ο πρώην σου, και εσύ έχεις ήδη δεσμό με κάποιον καινούριο, τι θα του πεις του παλιού ; Σε αγαπάω ; Δεν τα καταλαβαίνω αυτά, εκτός αν σχέση με τον καινούριο έχεις κάνει για να μην είσαι μόνη σου ή ως συμβιβαστική εναλλακτική λύση, η παλιότερη αγάπη έχει φύγει. Θα του πεις "σε αγαπάω" άμα σε πάρει τηλέφωνο ; Την αλήθεια όμως. Θα το νοιώθεις ώστε να το πεις ;

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 16:07, 24-03-10:

Tο ότι δεν θα το πεις, δεν σημαίνει πως δεν το νιώθεις, έστω στη μορφή "νοιάζομαι να δω αν είσαι καλά αφού έτυχε να μιλήσουμε".
Η αγάπη έχει πολλές μορφές. Το ότι θα έχει τελειώσει η ερωτική αγάπη δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει πλέον καθόλου αγάπη, απλώς αυτή θα φέρνει πλέον πιο πολύ σε φιλική αγάπη - εκτός αν εσύ δεν αγαπάς τους φίλους σου όταν δεν τους βλέπεις συχνά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 16:25, 24-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Tο ότι δεν θα το πεις, δεν σημαίνει πως δεν το νιώθεις, έστω στη μορφή "νοιάζομαι να δω αν είσαι καλά αφού έτυχε να μιλήσουμε".
Η αγάπη έχει πολλές μορφές. Το ότι θα έχει τελειώσει η ερωτική αγάπη δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει πλέον καθόλου αγάπη, απλώς αυτή θα φέρνει πλέον πιο πολύ σε φιλική αγάπη - εκτός αν εσύ δεν αγαπάς τους φίλους σου όταν δεν τους βλέπεις συχνά.
μάλλον ζω στον πλανήτη της μπιτσαρίας που οι άνθρωποι είναι άκαρδα και σκληρά καθάρματα, γι'αυτό δεν έχω δει κάτι τέτοιο ποτέ, το "χωρίζουμε μαζί και όχι χώρια" που λέει και ο Δήμου. Αν μετασχηματισθεί τώρα η αγάπη η ερωτική σε φιλική, εγώ θα κάνω αίτηση σε μοναστήρι να πάω να τους μιλήσω για αυτήν και την υπέρτατη καλοσύνη και ανιδιοτέλεια των ανθρώπων. Εδώ σου απαγορεύει η πρώην σου να την βλέπεις έστω φιλικά, τι να την κάνω τέτοια αγάπη ? Αγάπη είναι αυτό ? Εκ του ασφαλούς ?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 24-03-10 στις 16:35.
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:36, 24-03-10:

Εγώ πάντως σε πληροφορώ οτι είχα σχέση πολλά χρόνια με κάποιον που λάτρευα και τώρα είμαστε πια φίλοι που αγαπιόμαστε πολύ εφόσον ο έρωτας μας τελείωσε.

Κάνε την αίτηση στο μοναστήρι.

Δεν είναι καλοσύνη βρε παιδί μου. Αλλά αγαπάς κάποιον, περνάς 10 πράγματα, πώς είναι δυνατόν αυτά να τα ξεχάσεις απλά επειδή χώρισες; Αγάπησες σε αυτόν κάποια πράγματα, κάποια βλέμματα, κάποιες ιστορίες, κάποια λόγια, πολλά πράγματα. Ο χωρισμός σε κάνει να τα ξεχνάς; Πραγματικά δεν ξέρω πώς αλλιώς να το εξηγήσω.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 16:40, 24-03-10:

Εγώ πάντως σε πληροφορώ οτι είχα σχέση πολλά χρόνια με κάποιον που λάτρευα και τώρα είμαστε πια φίλοι που αγαπιόμαστε πολύ εφόσον ο έρωτας μας τελείωσε.

Κάνε την αίτηση στο μοναστήρι.

Δεν είναι καλοσύνη βρε παιδί μου. Αλλά αγαπάς κάποιον, περνάς 10 πράγματα, πώς είναι δυνατόν αυτά να τα ξεχάσεις απλά επειδή χώρισες; Αγάπησες σε αυτόν κάποια πράγματα, κάποια βλέμματα, κάποιες ιστορίες, κάποια λόγια, πολλά πράγματα. Ο χωρισμός σε κάνει να τα ξεχνάς; Πραγματικά δεν ξέρω πώς αλλιώς να το εξηγήσω.
Εγώ δεν ξεχνάω τιποτα. Το θέμα είναι τι κάνουν οι άλλοι...και μέχρι τώρα δεν έχω δει καμμία να επιδιώκει κανονικές φιλικές επαφές είτε με εμένα είτε με άλλον.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:43, 24-03-10:

'Οπως αγαπάς, ξεαγαπάς κάποια φορά γνωρίζοντας το καινούριο αμόρε.
Εγώ δεν ξεχνάω τιποτα.
Αποφάσισε. Ξεαγαπάς ή όχι;

Απλά οι δικές σου πρώην ή φίλες δεν αγαπούν πια όταν χωρίσουν. Χαρακτήρες είναι αυτοί.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 16:47, 24-03-10:

Αποφάσισε. Ξεαγαπάς ή όχι;

Απλά οι δικές σου πρώην ή φίλες δεν αγαπούν πια όταν χωρίσουν. Χαρακτήρες είναι αυτοί.
To ότι δεν ξεχνάω, δεν σημαίνει ούτε ότι μισώ, ούτε όμως ότι όταν ξεκινήσω μια καινούρια σχέση, θα εξακολουθήσω να αγαπάω την παλιά. Ποιός ο λόγος να χωρίσετε αν συνεχίζεστε και βλέπεστε ; Ασυμφωνία χαρακτήρων ; Δεν ταιριάζετε ως εραστές και ταιριάζετε ως φίλοι ; Αυτά μου ακούγονται πολύ παράξενα, συγνώμη.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:50, 24-03-10:

To ότι δεν ξεχνάω, δεν σημαίνει ούτε ότι μισώ, ούτε όμως ότι όταν ξεκινήσω μια καινούρια σχέση, θα εξακολουθήσω να αγαπάω την παλιά. Ποιός ο λόγος να χωρίσετε αν συνεχίζεστε και βλέπεστε ; Ασυμφωνία χαρακτήρων ; Δεν ταιριάζετε ως εραστές και ταιριάζετε ως φίλοι ; Αυτά μου ακούγονται πολύ παράξενα, συγνώμη.
Πρέπει να βλέπεις έναν άνθρωπο για να τον αγαπάς;

Αγαπούσες ποτέ κάποια κοπέλα που για κάποιο λόγο δεν μπορούσες να έχεις;

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 16:58, 24-03-10:

Πρέπει να βλέπεις έναν άνθρωπο για να τον αγαπάς;

Αγαπούσες ποτέ κάποια κοπέλα που για κάποιο λόγο δεν μπορούσες να έχεις;
Δεν είναι θέμα "πρέπει - δεν πρέπει". Αν αγαπάς θες να τον βλέπεις τον άλλο, έστω που και που, και θέλει κι εκείνος να σε βλέπει ή τουλάχιστον να μιλάτε στο όφωνο. Απλά τα πράγματα. Η ζωή προχωράει και οι άνθρωποι σταματούν κάποια στιγμή να ασχολούνται με συναισθήματα για το παρελθόν τους, όταν αρχίσουν να αναπτύσσουν αισθήματα για το παρόν τους. Τα υπόλοιπα τα θεωρώ παραμύθια για πριηγκίπησες που ζουν σε ροζ συννεφάκια. Το ότι εσύ αν επικοινωνείς με τον πρώην σου, το κάνεις μόνο και μόνο επειδή δεν έχει τύχει ακόμα να έχεις νέα σχέση. Απέκτησε και μετά σου λέω που θα την γράψεις την αγάπη σου κι αν θα επικοινωνείτε ακόμα.
Την άλλη σου ερώτηση δεν την καταλαβαίνω, και η απάντηση μου είναι όχι φυσικά. Αγαπάω μόνο αν έχω προχωρήσει σε σχέση με κάποια, αλλιώς απλά είμαι ερωτοχτυπημένο μαθητούδι όπως όλοι μας, μην συγχέουμε τους όρους αγάπη με καψούρα.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 17:06, 24-03-10:

Αν αγαπάς θες να τον βλέπεις τον άλλο, έστω που και που, και θέλει κι εκείνος να σε βλέπει ή τουλάχιστον να μιλάτε στο όφωνο.
Για μένα όχι.

"Τόσο πολύ σ' αγαπώ που μπορεί και να μάθω μακριά σου για σένα να ζω"
Υπάρχει αυτή η αγάπη. Υπάρχει. Εμείς απλά έχουμε μάθει να συνδέουμε την αγάπη με το να παίρνουμε...

Η ζωή προχωράει και οι άνθρωποι σταματούν κάποια στιγμή να ασχολούνται με συναισθήματα για το παρελθόν τους, όταν αρχίσουν να αναπτύσσουν αισθήματα για το παρόν τους.
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Τα συναισθήματα δεν είναι κάτι που χρειάζεται να ασχοληθείς μαζί τους. Απλά υπάρχουν.

Αγαπάω μόνο αν έχω προχωρήσει σε σχέση με κάποια, αλλιώς απλά είμαι ερωτοχτυπημένο μαθητούδι όπως όλοι μας, μην συγχέουμε τους όρους αγάπη με καψούρα.
Αγαπάς το κορμί; Την ψυχή; Το χαρακτήρα; Τι;

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 17:21, 24-03-10:

Υπάρχει αυτή η αγάπη. Υπάρχει. Εμείς απλά έχουμε μάθει να συνδέουμε την αγάπη με το να παίρνουμε..
Αν ήξερες....χαμογελάω μελαγχολικά. 'Ενα μόνο σου λέω, φτάσε στα άκρα πριν μιλήσεις για τα άκρα, γιατί εγώ έφτασα. Τότε θα αναθεωρήσεις πολλά. Καλό απόγευμα.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:28, 24-03-10:

Δε μετατρεπεται η ερωτικη αγαπη σε φιλικη, μην τρελαθουμε τωρα.
Αλλοιμονο αν αυτος που ξαπλωνα μαζι του και ξεσκιζα σεντονια και ερωτοχτυπιομουν καθε φορα που μου τηλεφωνουσε, μπορει να ειναι ισα με ενα φιλαρακι μου.
Αλλοιμονο αν ειμαι ερωτευμενη με αλλον πια κι ''αγαπαω'' εναν αλλο και με παιρνει ο πρωην και του λεω ''σαγαπαω'', εκτος, λεω εκτος αν δεν υπηρξε ο μεγας ερωτας, παρα μια σχεση χαλαρη, ησυχη, χωρις ζηλιες και τα παμε και καλα σαν ανθρωποι, ταιριαζουμε και πινουμε και κανα καφε που και που, λεμε και τα γκομενικα μας(τι μπαναλ.. αλλα οκευ υφισταται) Τοτε ναι, αγαπαμε τον αλλο αλλα εννοουμε ενδιαφερον, νοιαξιμο πως το λεμε?
Μη παθει κατι, θα ξενερωσω αν πεθανει, αν τρακαρει, αν παθει καμια αρρωστια, αν χασει τη δουλεια του, μπορει να βρεθω και κοντα του σε καποια φαση της ζωης του και θα κρινω πως ειναι αγαπη αν εχουν περασει πολλα χρονια, εχουμε λογους να μας συνδεουν, ενα καρμα μας φερνει κοντα συνεχως και δινει την ευκαιρια να δειχνουμε φροντιδα ο ενας στον αλλο. Την πραγματικη την ανακαλυπτουμε μετα απο πολλα χρονια αν ειναι πιουρ κι αγνη οπως συμβαινει στους φιλους οπως και στις ερωτικες σχεσεις! μετα απο 40 κυμματακια, εμποδια, δυσκολιες, ουου πολλα!
Οι ερωτες που μας σημαδεψαν δεν ειναι κοινωνικες σχεσεις. Δεν μπορουν να προσποιηθουν τα χαρουμενα φιλαρακια. Ειναι παντα θυμωμενα και πληγωμενα κι απολιτιστα. Οκευ, ο χρονος γιατρευει τις πληγες αλλα δεν ξεχνας. Και σε ορισμενες περιπτωσεις αν ο κυκλος δεν εχει κλεισει ξανανοιγει το κουτι της Πανδορας και η ιστορια συνεχιζεται. Ειναι ιεροσυλια να προσπαθεις να εξελισσεις μια ερωτικη σχεση σε φιλικη. Δε χωριζει κανεις χωρις εκδικηση, πονο, κακιες, εξευτελισμους και πικρα λογια, εκτος αν ο ερωτας ηταν ενας αερας κοπανιστος, δηλαδη δεν ηταν ερωτας αληθινος αλλα παιχνιδι με τις κουμπαρες.
Γιαυτο οι εραστες μετα αφου χωρισουν καταληγουν σε μικροτητες και βριζουν ο ενας τον αλλο με κατηγοριες ή συκοφαντουν ο ενας τον αλλο, κι αυτο ειναι αποδειξη πως γουσταρονταν και πολυ μαλιστα! Ποια αγαπη λεμε τωρα και σεβασμος? Εδω ερωτας, no love pure.
Αχ κι εμενα αυτο μου φαινεται τοσο συγκινητικο κι ανθρωπινο, πιο νορμαλ απο το να λενε πως αγαπιουνται σα να μην εχει συμβει ποτε τιποτα, κι ας φαινεται κακοβουλο και μικροπρεπες.Νι!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αφροδιτάκι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αφροδιτάκι
H Αφροδιτάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Αφροδιτάκι έγραψε στις 01:24, 02-02-12:

Χώρισα από τον φίλο μου, 25 χρόνια μικρότερό μου. Είπε ότι με αγαπάει, αλλά θέλει να κάνει παιδί. Δεν μπορώ να τον ξεπεράσω, φαντάζομαι ούτε και αυτός. Μου κάνει αναπάντητες κλήσεις και στέλνει τραγούδια στο φεισμπουκ όπως: Πες μου πως είναι ψέμα κ.α. Τι να κάνω? Πώς να τον ξεπεράσω/

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,891 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 13:34, 02-02-12:

Με την κλασική και δοκιμασμένη συνταγή:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

amy001

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη amy001
H amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

H amy001 We lose ourselves in the things we love έγραψε στις 14:03, 02-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Αφροδιτάκι
Χώρισα από τον φίλο μου, 25 χρόνια μικρότερό μου. Είπε ότι με αγαπάει, αλλά θέλει να κάνει παιδί. Δεν μπορώ να τον ξεπεράσω, φαντάζομαι ούτε και αυτός. Μου κάνει αναπάντητες κλήσεις και στέλνει τραγούδια στο φεισμπουκ όπως: Πες μου πως είναι ψέμα κ.α. Τι να κάνω? Πώς να τον ξεπεράσω/
εμενα γιατι μου φαινεται εξαιρετικα ανωριμο ολο αυτο??καταρχας ειχατε 25 χρονια διαφορα...καποια στιγμη αν και μικροτερος θα θελει να κανει οικογενεια...αφου συνειδητοποιησε τις αναγκες του ως ωριμος( ?) ανθρωπος γιατι κανει ολα αυτα?φεισμπουκ και τραγουδια τα κανουν σε αλλη φαση..δεν εχει νοημα...απο την στιγμη που εχετε αλλες προτεραιοτητες γινε και εσυ η μεγαλη και ξεκοψε...αλλιως θα μπλεξετε σε ενα φαυλο κυκλο...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,504 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 00:13, 18-03-12:

Ο μέγας Gregory House,όταν τον χώρισε η Lisa Cuddy,είπε το εξής:
What do you do when you win?? You party.
What do you do when you lose?? You party harder.

Ο χωρισμός καλώς ή κακώς είναι μία μικρή ήττα.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μην μιζεριάσεις και να κάθεσαι κλαίγοντας σκεφτόμενος/η το γιατί. It happened,end of story.
Βγες έξω,διασκέδασε,κάνε νέα πράγματα,πιές στην υγειά(ή όχι) του/της πρώην,και πάμε για άλλα.
Ο κόσμος είναι γεμάτος ευκαιρίες που σε περιμένουν να τις αρπάξεις.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,626 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 23:41, 18-04-12:

Και τώρα κάνεις το σταυρό σου και εύχεσαι να σου περάσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.

Όταν η πρινς σκέφτεται δυνατά.

ναι, κλασσικά μέχρι αύριο το πρωί θα το' χω μετανιώσει που γράψα εδώ μέσα, αλλά who cares πλέον, όπως είπα κουράστηκα να σκέφτομαι πώς και γιατί, right or wrong. μωρέ τι τα ήθελα τα φόρουμ. ίσως θα' ταν καλύτερο να φτιάξω άλλον λογαριασμό για να μη με αναγνωρίζει κανείς. ίσως βοηθήσει αν πω ότι δε γράφω εγώ αλλά μια φίλη μου. :$
ΟΥΦ. Μη δίνετε σημασία, παραμιλάω τέτοιες ώρες.

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,835 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 23:53, 18-04-12:

Έλα μωρέ.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:07, 19-04-12:

Princess νομίζω πολλοί έχουν νιώσει αυτό που περιγράφεις. Και το ξεπέρασαν τελικά εφόσον το ήθελαν. Παίζει πολύ ρόλο το τι θες, πραγματικά. Αν θες να το ξεπεράσεις, θα το ξεπεράσεις. Μπορεί να σου πάρει ΠΟΛΥ χρόνο, μπορεί να σε παιδέψει ΠΟΛΫ, μπορεί να νιώθεις κενή για μήνες ολόκληρους ή και χρόνια, αλλά η ζωή συνεχίζεται, το ξέρω πως το ξέρεις. Και πρέπει να προσπαθείς να κάνεις ό,τι καλύτερο, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει πως θα βγεις με κόσμο που δεν τρελαίνεσαι ή θα κάνεις πράγματα που έχεις συνδέσει με εκείνον χωρίς εκείνον - ναι θα πονέσεις, θα εκνευριστείς, θα θυμώσεις, ίσως περάσεις και λίγο άσχημα αλλά στο τέλος της ημέρας όταν θα πας να στεναχωρηθείς θα έχεις τουλάχιστον να σκέφτεσαι πως εσύ έκανες αυτό που ήθελες κι ας ήταν χωρίς εκείνον. Και ξαφνικά μια μέρα.. θα συνειδητοποιήσεις πως δεν τον σκέφτηκες, δεν τον θυμήθηκες - θα έχεις μάλλον πάντα ένα γαμώτο κάπου κρυμμένο μέσα σου, ένα γαμώτο και ένα κρίμα, αλλά δεν θα σε πονάει τόσο πια και θα είσαι έτοιμη πραγματικά να πας παρακάτω. Οπότε υπομονή και ζήσε την ζωή σου όσο καλύτερα μπορείς

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,814 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:14, 19-04-12:

Όταν το περάσεις αυτό 2-3 φορές, τελικά μαθαίνεις ότι αργά ή γρήγορα θα το ξεπεράσεις όπως και να 'χει.
Εδώ ξεπερνάμε τους θανάτους, πόσο μάλλον τους χωρισμούς (...που δεν αντιλέγω, είναι «μικροί θάνατοι»).
Το χρονικό διάστημα εξαρτάται από εμάς τους ίδιους, όπως τα είπε η Oralee.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Backdrop

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 784 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 13:32, 19-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από ^prinCess^
Και τώρα κάνεις το σταυρό σου και εύχεσαι να σου περάσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.

Όταν η πρινς σκέφτεται δυνατά.

ναι, κλασσικά μέχρι αύριο το πρωί θα το' χω μετανιώσει που γράψα εδώ μέσα, αλλά who cares πλέον, όπως είπα κουράστηκα να σκέφτομαι πώς και γιατί, right or wrong. μωρέ τι τα ήθελα τα φόρουμ. ίσως θα' ταν καλύτερο να φτιάξω άλλον λογαριασμό για να μη με αναγνωρίζει κανείς. ίσως βοηθήσει αν πω ότι δε γράφω εγώ αλλά μια φίλη μου. :$
ΟΥΦ. Μη δίνετε σημασία, παραμιλάω τέτοιες ώρες.
Εαν υπηρχε ενας συγκεκριμενος αριθμος να σου λεει" τωρα θα περασει", θα εκανες τον διπλασιο χρονο να το ξεπ-ερασεις γιατι εκτος τον χωρισμο θα ειχες να αντιμετωπισεις την πιεση του χρονικου περιθωριου!!!!! Συν του οτι θα τα εβαζες με τον εαυτο σου, και θα τον θεωρουσες ηλιθιο που δεν ξεπερασε κατι μεσα σε 2 μηνες λογου χαρη!!!!

Το ότι βυθιζεσαι ειναι σημαδι πως εχεις αρχισει και συνειδητοποιείς την ελλειψη του αλλου προσωπου!! Δεν ειναι κακο να βυθιζόμαστε!!! Ισα ισα που τοτε ειμαστε ενα βημα πιο κοντα στη λυτρωση μας!!!
Πρεπει να πιασεις πατο για να ξανανεβεις!!

Μην κολλας στον τοιχο τον εαυτο σου επειδη εκανες ονειρα και ειχες φιλοδοξιες!!!! Ειναι το χειροτερο εγκλημα που μπορεις να κανεις στο "εγω" σου!!! Να αναιρεις τον εαυτο σου!!

Ειναι λογικο, οταν εισαι με παρεα, να εισαι καλυτερα!!! Οι φίλοι και οι παρεες ξεγελουν τις σκεψεις μας και τον πονο μας!!!
Ειναι σαν το depon.... Πρεπει να το παιρνεις καθε 4 με 6 ωρες για να περασει τελειως ο πυρετος!!! Ετσι ειναι και οι φιλοι!! εχουν τις δικες τους δοσολογιεσ!!!
Οταν ειμαστε μονοι μας , απο την αλλη, βυθιζομαστε στο βουρκο μας, με αποτελεσμα αυτη η διαδικασια να καταληγει να ειναι ενας φαυλος κυκλος!!!
Ωστοσο μην παψεις ποτε να πιστευεις, πως καποια στιγμη οι σκεψεις σου θα ειναι πιο ωριμες και πιο φρονιμες!! Και τοτε ο φαυλος αυτος κυκλος θα αρχισει να κλεινει!!!

Μη λες χαζομαρες του τυπου θα φτιαξω νεο nickname!!!!!
Αμα σε βοηθαει το φορουμ να ξεσπας καντο!!!!!!!!! Με ορια βεβαια αλλα καντο!!!!!
Ουτως η αλλως οι παλαιοτεροι και να κανεις νεο προφιλ θα σε καταλαβουν απο τον τροπο που γραφεισ!!!!
Οποτε και παλι τιποτα δεν θα σε ξεπλένει!!!!!

Παράθεση

Ciela

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,509 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 16:06, 27-07-12:

ουτε εχω ιδεα τι κανουμε!! οτι εχουμε αφησει πισω μαλλον...

Παράθεση

Νεογέννητος

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Νεογέννητος
Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 844 μηνύματα.

O Νεογέννητος έγραψε στις 16:12, 27-07-12:

Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται ψυχραιμία και λογική. Δικαιολογείται η στεναχώρια, αρκεί να μην αγγίζει τα άκρα. Μόνο ο χρόνος μπορεί να απαλύνει τον πόνο (αν πρόκειται για σοβαρό δεσμό).
Κάνε παρέα με φίλους, ηρέμησε και θα το ξεπεράσεις. Εγώ προσωπικά θα έβγαινα και σε κάνα μισοσκότεινο μπαράκι να ξελαμπικάρω...

Cheers!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:15, 27-07-12:

Την αυτοκριτική σου...

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,778 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 16:18, 27-07-12:

Χμμ εγώ δεν μπορώ να το "ξεπεράσω" αν δεν έχω κρατήσει επαφή με τον άλλον...
Δεν με τρελαίνει τόσο ο χωρισμός όσο η καθημερινή επαφή που χάνεται, μαλακί@ που άκουσα και δεν μπορώ να του την πω, που χτύπησα το δάχτυλο μου ΠΆΛΙ στο τραπεζάκι και επίσης δεν μπορώ να του το πω...

Βέβαια αυτή η επαφή που κράτησα δεν με έκανε να το ξεπεράσω, απλά μου απάλυνε λίγο το πόνο, ήταν μεγάλη υπόθεση για εμένα εκείνη η 1 ώρα σε κάποιο παγκάκι που όποτε μας κατέβαινε συναντιόμασταν και λέγαμε μαλακ*ες, ήταν μια 1 ώρα που ΓΕΛΟΎΣΑ!

Από την άλλη βέβαια αυτή η επαφή, μας ξανά ένωσε
Τέσπα είμαι πολύ καλά πλέον μιας και τα πράγματα διορθώνουν και γυρνάμε σιγά-σιγά στους παλιούς μας ρυθμούς...

Αναμνήσεις που έχω από το διάστημα του χωρισμού ήταν ότι το σπίτι με έπνιγε, ένιωθα πως με έλιωναν οι τοίχοι, ήθελα να είμαι συνέχεια έξω, και μουσική, πόόόόλυ μουσική, με είχε βοηθήσω μάλιστα και το άλλο, έγραφα τα εσώψυχα μου στο μπλοκ μου, μάλλον πρέπει να τα σβήσω τώρα που το θυμήθηκα

Παράθεση

marikon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marikon
H marikon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H marikon έγραψε στις 17:43, 27-07-12:

Θεωρώ ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση γιατί η κάθε περίπτωση είναι τόοοοσο ξεχωριστή όσο κάθε άνθρωπος, κ' γι' αυτό αντιμετωπίζει κ' βιώνει τις καταστάσεις ο καθένας με τον δικό του μοναδικό τρόπο!
Αν και δεν έχω "πονέσει" ιδιαίτερα για χωρισμό πιστεύω ότι ΟΛΑ θέλουν το χρόνο τους!! Στην αρχή όλα είναι δύσκολα κ' δυσάρεστα... το να χάσεις κάποιον απ' τη ζωή σου, ν' αλλάξεις συνήθειες, να μείνεις ξαφνικά μόνος... είναι σκληρό, επίπονο..
Όμως ο χρόνος κ' η απόσταση σου δίνει την ευκαιρία γι' αυτοκριτική, να δεις αν κ' πόσο σου ταίριαζε όλο αυτό, αν σου άξιζε κάτι καλύτερο, αν όντως έπρεπε να γίνει γιατί αν προχωρούσε παραπέρα μπορεί να ήταν πολύ χειρότερα.. Βέβαια μπορεί κ' όχι... who knows.. όλα "παίζουν"!! Και παρόλο που πονάς, ίσως ευθύνεσαι ή ακόμα κ' να το προκάλεσες εσύ όλο αυτό... Είναι τόσα πολλά που θέλουν "ψάξιμο"... Γιατί δεν πιστεύω ότι γίνεται κάτι εντελώς ξαφνικά.. κάτι βλέπουμε από πριν.. κάτι αντιλαμβανόμαστε, κάτι μας "τρώει" μέσα μας αλλά, δυστυχώς, εθελοτυφλούμε!! Στην ουσία δηλ. ξέρουμε τα περισσότερα εκ' των προτέρων αλλά.......
Όμως πρέπει να είμαστε δυνατοί κ' να προχωράμε παρακάτω αφού πρώτα κ' πάνω απ' όλα τα έχουμε βρει με τον εαυτό μας για να είμαστε σίγουροι γι' αυτό που θέλουμε!!! Δύσκολο να γίνει αυτό βέβαια αλλά είναι το ιδανικό κ' συνεπώς το πιο δίκαιο για εμάς αλλά και για τους άλλους!!

Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους!!!

Υ.Γ. Τα λόγια βέβαια είναι πάντα εύκολα.... και στα συναισθήματα δεν υπάρχει λογική...

Παράθεση

mourningStar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mourningStar
Ο mourningStar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O mourningStar FACILITATE CELLULAR REVOLUTION έγραψε στις 15:24, 28-07-12:

Kαταραμένη εγκεφαλική χημεία

Παράθεση

Iratus

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iratus
Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άεργος/η . Έχει γράψει 403 μηνύματα.

O Iratus έγραψε στις 15:30, 28-07-12:

Εγώ προσωπικά περνούσα τον περισσότερο χρόνο με τους φίλους μου κι έτσι δε το σκεφτόμουν.Όταν όμως γύριζα σπίτι...δε μπορούσα να μείνω μέσα.Ο μοναδικός τρόπος για να ξεπεράσεις ένα χωρισμό είναι να απομακρυνθείς από το άτομο αυτό και να αφήσεις το χρόνο να περάσει,ο μοναδικός γιατρός είναι ο χρόνος.

Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Το avatar του χρήστη rootbreaker
H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 576 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 16:03, 28-07-12:

Xωρισμος..Μεγαλο κεφαλαιο.
Το βιωσα,το βιωνω..Προσωπικα παντως γινομαι χαλια,πεφτω στα πατωματα,πληγωνομαι,θελω να ξεσπασω σε χιλιες πλευρες.
Μετα ομως,που το σκεφτομαι λιγο πιο σοβαρα,αποφασιζω να το αποδεχτω.Δε μπορω να πιεζω καταστασεις,και αν μια ιστορια τελειωσε,σημαινει οτι υπαρχει καποιος λογος.
Κανεις δεν πεθανε απο ερωτα.Ναι,η πικρα σου μενει.Πανω απ ολα ομως,διατηρεις την αξιοπρεπεια σου.Και ισως απο εκει που δεν το περιμενεις,να παρουσιαστει κατι αλλο,καποιος που σε εκτιμα καλυτερα.

Δεν εξεταζω την ευκολια η τη δυσκολια του να το ξεπερασεις.Οπως επισης και το πως το ξεπερνα ο καθενας.Νομιζω παντως,πως ειναι πολυ σημαντικο να εχεις διπλα σου ανθρωπους που αγαπας.Και φυσικα ναι εξω.Εξω και παλι εξω,μεσα υπαρχει απλετος χρονος να σκεφτεις.

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 16:36, 28-07-12:

Προσωπικά, κατάφερα να μειώσω την διάρκεια ενός μήνα, σε 15 μέρες, όταν χώρισα. Κάθε βράδυ έκοβα φιλμ.
Μην τρελαίνεστε με αυτό (τρελαθείτε δηλαδή γιατί έτσι γίνεται, έτσι έκανα κι εγώ), μετά από ένα διάστημα περνάει αυτή η κάψα, και τα σημάδια και οι φευγαλέες αναπολήσεις και τα λοιπά χριστούγεννα θα εξαφανιστούν όταν ξαναμπούμε στη λούμπα, ήτοι νέο ειδύλλιο ή νέα σχέση, οτιδήποτε σχετικό. Σαν να μην μας γαμήθηκε ποτέ η ψυχή! Και φτου και απ' την αρχή.
Απλά είναι τα πράγματα!

Παράθεση

φρι

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη φρι
H φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

H φρι σκέφτομαι άρα πεινάω. έγραψε στις 17:16, 28-07-12:

Eντύπωση.

Παράθεση

nansy_astr

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nansy_astr
H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,712 μηνύματα.

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε στις 15:15, 29-07-12:

Χωρισμός.Δύσκολη φάση.

Ο πρώτος μου χωρισμός ήταν ο πιο δύσκολος.

Θυμάμαι έκλαιγα έκλαιγα έκλαιγα συνέχεια για 2 μέρες Δεν μπορούσα να ακούσω μουσική, και ακόμα και τα όνειρα μου είχαν μια σκοτεινή και μαύρη απόχρωση.Εκλαψα τόσο πολύ που έκανα 1 χρόνο και να ρίξω έστω και ένα δάκρυ. Από τον πολύ πόνο και στεναχώρια μετά από 3 μήνες έπαψα να νιώθω το παραμικρό και μιλάω κυριολεκτικά. Δεν ένιωθα χαρά, λύπη, θυμό τίποτα. Ήμουν απαθής. Ήταν τρομακτικό αίσθημα γιατί ένιωθα ότι είχα πρόβλημα. Νευρολογικό, ψυχολογικό οτιδήποτε. Αλλά τελικά είχα βάλει τον εαυτό μου σε άμυνα. Αυτή ήταν η μακροχρόνια επίπτωση.

Όμως μπορώ να πω ότι όταν χώρισα ήμουν στα πατώματα μόνο για 2 μέρες αλλά δεν το άφησα να με ρίξει κάτω τελείως. Έκανα τελείως καινούργια πράγματα.Ασχολήθηκα με τις τέχνες, έμαθα ξένες γλώσσες και ταξίδεψα. Και φυσικά φλέρταρα χωρίς την ουσία να θέλω κάτι αλλά επειδή μου είχε πληγωθεί ο εγωισμός πολύ και να ανεβάσω την αυτοπεποίθηση μου . Λάθος μου βέβαια το κατάλαβα αργότερα.

Και μετά πέρασα στο στάδιο της αυτοκριτικής μου. Πήρα τις ευθύνες μου είδα τα λάθη μου τα αποδέχτηκα και από τότε έχω δει αλλαγές στον εαυτό μου. Όλοι οι γύρω μου λένε ότι ωρίμασα σε μεγάλο βαθμό.

Αλλά όσο και άσχημα περνούσα όταν οι άλλοι με είχαν ανάγκη ήμουν πάντα δίπλα τους. Δεν εγκατέλειψα τη ζωή ούτε τους στόχους μου.Πάντα με χαμόγελο και αισιοδοξία διότι πάντα ξέρω ότι υπάρχουν και χειρότερα.

Μπορώ να πω πως τώρα ύστερα από 1,5 χρόνο είμαι εξαιρετικά καλά Στην αρχή ήταν δύσκολο πολύ και έλεγα ποτε θα τελειώσει όλο αυτό , αλλά πάντα μέσα μου ήξερα ότι θα βγει σε καλό.

Υπομονή σε όλους που περνάνε κάτι τέτοιο. Και πάντα να σκέφτεστε θετικά και με αισιοδοξία διότι τίποτα δεν τελειώνει.

Παράθεση

αορ (the less you know,the better it is....)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη αορ
Ο the less you know,the better it is.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O αορ Καλως Ορισατε έγραψε στις 20:16, 04-08-12:

Πωωω ρε παιδια...Και δεν το περιμενα...ΤΙ ΔΥΣΚΟΛΟ πραγμα ο χωρισμος ρε γμτ..Μου χαλασε ολο το καλοκαιρι....(κι υστερα μ λες εμπειρια... )

Παράθεση

fashionista

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fashionista
H fashionista αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H fashionista έγραψε στις 17:40, 22-02-15:

Μετα απο πεντε χρονια σχεση,να ειμαστε ετοιμοι να συγκατοικησουμε και με προδωσε,δεν ξερω πως να παρω τα κομματια μου,απογητευτηκα τοσο .Παλι καλα δεν ειμαστε στην ιδια πολη αυτη τη στιγμη αλλα θα παω σε ενα μηνα.Δεν εχω και τις φιλες μου κοντα μου,ειμαι ολη μερα σπιτι και τραβαω ζορια.Αλλα τουλαχιστον δεν εχω να πριζουν ολοι να μαθουν γιατι χωρισα και ειδικα η μανα μου.
Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aladdin
Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 902 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 18:00, 22-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από fashionista
Μετα απο πεντε χρονια σχεση,να ειμαστε ετοιμοι να συγκατοικησουμε και με προδωσε,δεν ξερω πως να παρω τα κομματια μου,απογητευτηκα τοσο .Παλι καλα δεν ειμαστε στην ιδια πολη αυτη τη στιγμη αλλα θα παω σε ενα μηνα.Δεν εχω και τις φιλες μου κοντα μου,ειμαι ολη μερα σπιτι και τραβαω ζορια.Αλλα τουλαχιστον δεν εχω να πριζουν ολοι να μαθουν γιατι χωρισα και ειδικα η μανα μου.
Τι εννοεις σε προδωσε?
Παράθεση

fashionista

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fashionista
H fashionista αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H fashionista έγραψε στις 18:27, 22-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από aladdin
Τι εννοεις σε προδωσε?
Με κερατωσε
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους