Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,640 εγγεγραμμένα μέλη και 3,027,463 μηνύματα σε 91,570 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 613 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Χώρισα... και τώρα; Τι κάνουμε;

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 19:53, 22-02-15:

Γιατί αυτό το "με κεράτωσε" να αποτελεί "αυτεπάγγελτο" λόγο χωρισμού; Μήπως κάποιες φορές είμαστε υπερβολικοί και το θεωρούμε "κόκκινη γραμμή" χωρίς να εξετάζουμε τις συνθήκες κάτω από τις οποίες έγινε; Αυτά που γράφω τα εννοώ και από τις δύο πλευρές. Νομίζω ότι είναι πολύ καλύτερη μια σχέση, αν δεν είναι τυπικά ασφυκτική και επιτρέπει στα μέλη της κάποιες περιστασιακές "ελευθερίες" σαν ασφαλιστικές δικλείδες. Δεν περιμένω να συμφωνήσετε, όμως σκεφτείτε το.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,646 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 19:57, 22-02-15:

Ε, τι θα κανεις τωρα, δεν εχεις και πολλες επιλογες. Απλα προχωρας παρακατω στην ζωη σου οσο δυσκολο και αν ειναι, εννοειται χωρις πισωγυρισματα. Τοσο καιρο που ειστε μαζι υπαρχει πιθανοτητα να χε ξανα παει με αλλη, μην το αποκλειεις. Επρεπε να μιλατε συχνα για το τι θα μπορουσε να κανει μαζι σου, τι ηταν προθυμος να κανει στην συνεχεια της σχεσης σας. Φαινεται πως επενδυσες δε λαθος ατομο οσο σωστος και αν φαινοταν ή ηταν στην αρχη. Μην αφησεις να περασει αρκετος καιρος για να νιωσεις καλα μετα απο ολο αυτο, προσπαθησε να ασχολεισαι με δραστηριοτητες που σου αρεσουν ωστε το μυαλο σου να βρισκεται παντα απασχολημενο με κατι.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fashionista

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fashionista
H fashionista αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H fashionista έγραψε στις 04:38, 23-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Γιατί αυτό το "με κεράτωσε" να αποτελεί "αυτεπάγγελτο" λόγο χωρισμού; Μήπως κάποιες φορές είμαστε υπερβολικοί και το θεωρούμε "κόκκινη γραμμή" χωρίς να εξετάζουμε τις συνθήκες κάτω από τις οποίες έγινε; Αυτά που γράφω τα εννοώ και από τις δύο πλευρές. Νομίζω ότι είναι πολύ καλύτερη μια σχέση, αν δεν είναι τυπικά ασφυκτική και επιτρέπει στα μέλη της κάποιες περιστασιακές "ελευθερίες" σαν ασφαλιστικές δικλείδες. Δεν περιμένω να συμφωνήσετε, όμως σκεφτείτε το.

ο καθενας το βλεπει αλλιως,εγω δεν συγχωρω το κερατο,σε αυτα τα 5 χρονια που ημουν μαζι του δεν κοιταξα αλλον ανδρα ,αν το ειχα κανει εγω δεν υπηρχε περιπτωση να με συγχωρουσε και αδυνατο να συγχωρεσω εναν ανδρα που ουτε καν το παραδεχεται.Θα ηταν τιμιο τουλαχιστον να με χωριζε και ας εκανε μετα οργια αλλα σκεφτηκε να το διασκεδασει λιγο μονο που δεν υπολογισε οτι θα το ανακαλυπτα.

Αρχική Δημοσίευση από Mάιρα
Ε, τι θα κανεις τωρα, δεν εχεις και πολλες επιλογες. Απλα προχωρας παρακατω στην ζωη σου οσο δυσκολο και αν ειναι, εννοειται χωρις πισωγυρισματα. Τοσο καιρο που ειστε μαζι υπαρχει πιθανοτητα να χε ξανα παει με αλλη, μην το αποκλειεις. Επρεπε να μιλατε συχνα για το τι θα μπορουσε να κανει μαζι σου, τι ηταν προθυμος να κανει στην συνεχεια της σχεσης σας. Φαινεται πως επενδυσες δε λαθος ατομο οσο σωστος και αν φαινοταν ή ηταν στην αρχη. Μην αφησεις να περασει αρκετος καιρος για να νιωσεις καλα μετα απο ολο αυτο, προσπαθησε να ασχολεισαι με δραστηριοτητες που σου αρεσουν ωστε το μυαλο σου να βρισκεται παντα απασχολημενο με κατι.
Δεν ξερω αν το εχει ξανακανει,δεν μου ειχε δωσει ποτε αφορμη για τιποτα το αντιθετο ,αλλα εδω και λιγο καιρο κατι ειχα καταλαβει και τελικα εγινε.Να ξαναγυρισω ουτε καν το σκεφτομαι ,δεν υπαρχει και λογος γιατι δεν μπορω να τον εμπιστευτω ξανα.Αυτο που με τρελαινει ειναι οτι ηθελε να συγκατοικησουμε και να γνωρισει τους δικους μου απορω πως το ειχε σκεφτει.Τι να πω ισως χρειαζομαι λιγο χρονο μεχρι να συνελθω,αιφνιδιαστηκα η αληθεια ειναι αλλα δεν θελω να ασχοληθω πια μαζι του.Του εδωσα την ευκαιρια να τον ακουσω και να μου εξηγησει αλλα μεχρι εκει,φυσικα δεν το παραδεχτηκε αλλα ξερω οτι δεν λεει την αληθεια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 23-02-15 στις 17:18. Αιτία: merge posts
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Meeko)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Meeko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,530 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 13:13, 23-02-15:

Βασικά το "λάθος" στην όλη ιστορία δεν είναι το κέρατο αυτό καθεαυτό, αλλά 1. ότι στο έκρυψε και 2. ότι αν έκανες και συ κάτι αντίστοιχο θα το έπαιζε θιγμένος σαν να διέπραξες αμάρτημα...Η "προδοσία" για μένα είναι ότι στο έκρυψε και όχι ότι το έκανε...

Αυτά είναι πράγματα που είναι καλό να ξεκαθαρίζονται κάποια στιγμή μέσα στην σχέση, ειδικά αν είσαι με τον άλλον 5 χρόνια που είναι αρκετός καιρός. Αν το αφήσατε ασαφές ή το θεωρούσατε απαγορευμένη ζώνη για να το συζητήσετε, είναι πρωταρχικό λάθος.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 18,556 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 14:43, 23-02-15:

Ναι όμως όταν ο άλλος την κάνει την απιστία μετά στο κρύβει πως ακριβώς θα τον εμπιστευτείς μετά;
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 14:49, 23-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Ναι όμως όταν ο άλλος την κάνει την απιστία μετά στο κρύβει πως ακριβώς θα τον εμπιστευτείς μετά;
Όχι, δεν το κρύβει. Ότι κάνει ο ένας το εξομολογείται στον άλλον με απόλυτη ειλικρίνεια και το συζητούν χωρίς προκαταλήψεις.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 16:31, 24-02-15:

Χωρις να το ξερεις κοπελια, αυτη θα ειναι η καλυτερη φαση σου! Εγω ουσα καποτε χωρισμενη, κυλησα για λιγο στα πατωματα αλλα μετα περασα τις πιο γαματες στιγμες της ζωης μου! Μιλαμε για τρελα γλεντια με τις φιλες, ψωνια, χοροι, ξενυχτια, φλερτ, πολλη δουλεια, λεφτα, ταξιδια αστα τα σαρωσα ολα! Σε κερατωσε? Καλα εκανες και τον σουταρες! Τωρα μαζεψε καποια στιγμη τα κομματια σου και βρες τα με τον εαυτο σου! Ουδεις αναντικαταστατος! Θα το καταλαβεις αργοτερα!
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 17:51, 24-02-15:

Εφόσον ένας άνθρωπος δεν θέλει να είναι μαζί μας και βρίσκει τρόπους να μην είναι αλλά και να μας στενοχωρεί δεν του αξίζουμε...

Όσον αφορά τα 5 χρόνια δεν έγινε κάτι...Ήταν μία πολύτιμη εμπειρία. Τώρα πρέπει να σκεφτείς ότι είναι καιρός να πας παρακάτω να ηρεμίσεις και εν συνεχεία να βρείς έναν άνθρωπο αντάξιο όσων αξίζεις χωρίς να βγάλεις τα σπασμένα του προηγούμενου...

Καταλαβαίνω τον πόνο που νιώθεις γιατί i ve been there. Κάποιο γιατροσόφι δεν υπάρχει... Κοίτα να συνέλθεις! Δώσε χρόνο στον εαυτό σου!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ChriGian

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ChriGian
H ChriGian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.

H ChriGian έγραψε στις 18:18, 24-02-15:

Γενικά ο χρόνος είναι ο μεγαλύτερος γιατρός...
Υπάρχουν, σύμφωνα με την ψυχολογία, τα στάδια του χωρισμού (αυτά γενικά ισχύουν και για οποιαδήποτε απώλεια καθώς και ο χωρισμός συγκαταλέγεται σε αυτές): Άρνηση, θυμός, κατάθλιψη, διαπραγμάτευση, αποδοχή. Θα περάσεις από όλα, αλλά στο τέλος θα επέλθει η ''λύτρωση''!
Όπως είπε και ο Klaus, πρέπει να πας παρακάτω και να βρεις έναν άνθρωπο που σου αξίζει.
Βασικά τα 5 χρόνια είναι πολλά... Αλλά σκέψου ότι υπάρχουν και παντρεμένα ζευγάρια για δεκαετίες που χωρίζουν (και έχουν παιδιά, σκυλιά κλπ....).
Στην αρχή αισθάνεσαι την απώλεια, σου λείπει ο άλλος... Αλλά σκέψου ότι δεν είχε αυτά που ήθελες να έχει, δεν φέρθηκε σωστά, δεν δεν δεν...
Όλα περνάνε και ουδείς αναντικατάστατος...
Δώσε χρόνο στον εαυτό σου, κλάψε, βρίσε, πέσε στα πατώματα! Απλά είναι σίγουρο πως ένα πρωί θα ξυπνήσεις και θα έχει ξεθυμάνει όλο αυτό... Ευτυχώς αυτό το μαγικό όργανο που λέγεται εγκέφαλος έχει την ικανότητα (και εκπαιδεύεται) να διαγράφει - ελαχιστοποιεί της κακές αναμνήσεις! Είναι θέμα χρόνου και προσαρμοστικότητας!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fashionista

Νεοφερμένος

H fashionista αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H fashionista έγραψε στις 19:11, 24-02-15:

Όχι, δεν το κρύβει. Ότι κάνει ο ένας το εξομολογείται στον άλλον με απόλυτη ειλικρίνεια και το συζητούν χωρίς προκαταλήψεις.

ποια ειλικρινεια ουτε καν το παραδεχεται αλλα ακομη και να το παραδεχοταν δεν αλλαζει κατι,προδωσε την εμπιστοσυνη μου για να διασκεδασει λιγο και καποιος που με προδιδει δεν εχει καμια θεση στη ζωη μου.

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Χωρις να το ξερεις κοπελια, αυτη θα ειναι η καλυτερη φαση σου! Εγω ουσα καποτε χωρισμενη, κυλησα για λιγο στα πατωματα αλλα μετα περασα τις πιο γαματες στιγμες της ζωης μου! Μιλαμε για τρελα γλεντια με τις φιλες, ψωνια, χοροι, ξενυχτια, φλερτ, πολλη δουλεια, λεφτα, ταξιδια αστα τα σαρωσα ολα! Σε κερατωσε? Καλα εκανες και τον σουταρες! Τωρα μαζεψε καποια στιγμη τα κομματια σου και βρες τα με τον εαυτο σου! Ουδεις αναντικαταστατος! Θα το καταλαβεις αργοτερα!
Λες ε? μακαρι...απλα δεν μου εχει τυχει να χωριω για αυτο το λογο ποτε,χωριζα παντα γιατι συνηθως κατι δεν πηγαινε καλα ,απλα δεν μπορω να διανοηθω οτι για ενα πηδημα πεταξε μια σχεση 5 χρονων και ορκιζεται και οτι μαγαπαει,δηλαδη θα τρελαθω.

Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες ,το πρωτο που εκανα ειναι να εξαφανισω ολα τα πραγματα που μου θυμιζουν και δεν θελω και να ακουω για αυτον για αυτο οσοι προσπαθουν να μου μιλησουν για αυτον δεν απανταω.Εχω μια απορια,τα χριστουγεννα μου εκανε δωρο ενα μονοποτερο δαχτυλιδι ,κατα καποιο τροπο για να επισημοποιησουμε την σχεση μας.Πιστευετε οτι πρεπει να του το δωσω πισω,η αληθεια ειναι οτι δεν θελω καν να το βλεπω.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ultraviolence : 27-08-15 στις 15:33. Αιτία: Μerge
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 19:56, 24-02-15:

Κοριτσακι, απο τους ανθρωπους ολα να τα περιμενεις... Αν θελεις σιγουρια και κατι δεδομενο, παρε εναν σκυλο
Θα υπηρχαν καποιοι λογοι που τον οδηγησαν εκει, ομως εχεις κι εσυ τους δικους σου λογους να θελεις να τον απορριψεις. Δε σημαινει οτι επειδη ειμαστε χρονια με καποιον, θα μας φερεται παντα καλα. Αλλοι μαλακιζονται λιγο, αλλοι το χοντραινουν οπως ο δικος σου καλη ωρα. Για μενα, αν και φανταζομαι ειναι ενα σταδιο που θα το περασεις αναγκαστικα γιατι ετσι ειναι αυτες οι καταστασεις, ειναι ανουσιο να τον αναλυσεις. Ειναι ομως ενα σταδιο που καλως κακως θα το περασεις γιατι σχεση ηταν αυτη, 5 χρονια ηταν αυτα, αρκετα νεα ησουν κι επενδυσες οποτε ειναι λογικο. Απλως μη σπαταλησεις κι ολη σου την ζωη σκεπτομενη γιατι και πως. Ειναι πολυ ωραιο να εμπιστευομαστε κι αυτο ζηταμε ολοι, την αποκλειστικοτητα, την αγαπη, την αφοσιωση, την ειλικρινεια κοκ, ομως δεν μπορεις να το ελεγξεις με κανεναν ανθρωπο αυτο. Αυτο βεβαια δε σημαινει πως παυουμε να εμπιστευομαστε, απλως φροντιζουμε να τροφοδοτουμε τον εαυτο μας ειδικα μεσα σε μια σχεση, με αγαπη, να τον σεβομαστε και να μην αφηνουμε την ζωη μας για ''χαρη'' του αλλου. Πιστευω βασει εμπειριας παντα μιλωντας πως ετσι σε σεβονται και περισσοτερο.

Τωρα οσο για το δαχτυλιδι, εγω θα του το εστελνα πισω.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fashionista

Νεοφερμένος

H fashionista έγραψε στις 20:01, 24-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Κοριτσακι, απο τους ανθρωπους ολα να τα περιμενεις... Αν θελεις σιγουρια και κατι δεδομενο, παρε εναν σκυλο
Θα υπηρχαν καποιοι λογοι που τον οδηγησαν εκει, ομως εχεις κι εσυ τους δικους σου λογους να θελεις να τον απορριψεις. Δε σημαινει οτι επειδη ειμαστε χρονια με καποιον, θα μας φερεται παντα καλα. Αλλοι μαλακιζονται λιγο, αλλοι το χοντραινουν οπως ο δικος σου καλη ωρα. Για μενα, αν και φανταζομαι ειναι ενα σταδιο που θα το περασεις αναγκαστικα γιατι ετσι ειναι αυτες οι καταστασεις, ειναι ανουσιο να τον αναλυσεις. Ειναι ομως ενα σταδιο που καλως κακως θα το περασεις γιατι σχεση ηταν αυτη, 5 χρονια ηταν αυτα, αρκετα νεα ησουν κι επενδυσες οποτε ειναι λογικο. Απλως μη σπαταλησεις κι ολη σου την ζωη σκεπτομενη γιατι και πως. Ειναι πολυ ωραιο να εμπιστευομαστε κι αυτο ζηταμε ολοι, την αποκλειστικοτητα, την αγαπη, την αφοσιωση, την ειλικρινεια κοκ, ομως δεν μπορεις να το ελεγξεις με κανεναν ανθρωπο αυτο. Αυτο βεβαια δε σημαινει πως παυουμε να εμπιστευομαστε, απλως φροντιζουμε να τροφοδοτουμε τον εαυτο μας ειδικα μεσα σε μια σχεση, με αγαπη, να τον σεβομαστε και να μην αφηνουμε την ζωη μας για ''χαρη'' του αλλου. Πιστευω βασει εμπειριας παντα μιλωντας πως ετσι σε σεβονται και περισσοτερο.

Τωρα οσο για το δαχτυλιδι, εγω θα του το εστελνα πισω.
Εχεις δικιο,λεω να του το στειλω πισω.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 20:10, 24-02-15:

Να το κανεις και ψυχραιμια και υπομονη, να μην στεναχωριεσαι πολυ και να μην αγχωνεσαι! Ολα καλα θα πανε!
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε στις 19:59, 25-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από fashionista
....μου εκανε δωρο ενα μονοποτερο δαχτυλιδι ,κατα καποιο τροπο για να επισημοποιησουμε την σχεση μας.Πιστευετε οτι πρεπει να του το δωσω πισω;
Αφού είσαι αποφασισμένη να γράψεις "the end" στο έργο, προφανώς και θα του στείλεις το μονόπετρο πίσω. Αν το κρατήσεις, θα του δώσεις το δικαίωμα να λέει (και όχι άδικα) για σένα οτιδήποτε, ακόμα και πολύ βαρείς χαρακτηρισμούς.

Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 536 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 20:46, 25-02-15:

Στειλε του μηνυμα ,το μονοπετρο το πεταξα στον υπονομο,εκει που ειναι και η αγαπη μας και πηγαινε κανε το ρευστο και κανε σοπινγκ θεραπυ

Μην του το δωσεις,be a bad girl

BTW πως καταλαβες οτι σε κερατωσε?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiorgosAsi : 25-02-15 στις 21:30.
Παράθεση

ChriGian

Νεοφερμένος

H ChriGian έγραψε στις 21:36, 25-02-15:

Και εγώ την έχω αυτή την απορία...
Παράθεση

fashionista

Νεοφερμένος

H fashionista έγραψε στις 22:58, 26-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosAsi
Στειλε του μηνυμα ,το μονοπετρο το πεταξα στον υπονομο,εκει που ειναι και η αγαπη μας και πηγαινε κανε το ρευστο και κανε σοπινγκ θεραπυ

ειδα μηνυμα που του ελεγε η αλλη ποσο ωραια νυχτα περασε μαζι του και ποσο υπεροχος ειναι στο κρεβατι

Αφού είσαι αποφασισμένη να γράψεις "the end" στο έργο, προφανώς και θα του στείλεις το μονόπετρο πίσω. Αν το κρατήσεις, θα του δώσεις το δικαίωμα να λέει (και όχι άδικα) για σένα οτιδήποτε, ακόμα και πολύ βαρείς χαρακτηρισμούς.

Ετσι και αλλιως δεν θα το κρατουσα,δεν μπορω ουτε να το βλεπω.

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosAsi

χαχαχαχα ελιωσα απο τα γελια.

επειδη γενικα σε βλεπω πολυ κουλ με την απιστια,θελω να σε ρωτησω αμα η κοπελα σου σε κερατωνε θα την συγχωρουσες?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ultraviolence : 28-08-15 στις 09:40. Αιτία: Merge
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε στις 23:35, 26-02-15:

επειδη γενικα σε βλεπω πολυ κουλ με την απιστια,θελω να σε ρωτησω αμα η κοπελα σου σε κερατωνε θα την συγχωρουσες?
Την άποψή μου για το θέμα, την έχω γράψει εδώ: http://www.e-steki.gr/showpost.php?p...&postcount=101
κι εδώ: http://www.e-steki.gr/showpost.php?p...&postcount=106
Μάλλον βλέπω διαφορετικά αυτό που εσύ ονομάζεις "απιστία", οπότε δεν θεωρώ ότι υπάρχει και θέμα "συγχώρεσης".

Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 536 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 12:13, 27-02-15:

Την άποψή μου για το θέμα, την έχω γράψει εδώ: http://www.e-steki.gr/showpost.php?p...&postcount=101
Μάλλον βλέπω διαφορετικά αυτό που εσύ ονομάζεις "απιστία", οπότε δεν θεωρώ ότι υπάρχει και θέμα "συγχώρεσης".

Οι αποψεις ειναι σαν τις κ...Ολοι εχουν απο μια.Το θεμα ειναι αυτα που λες τα εχεις κανει πραξη?
Παράθεση

fashionista

Νεοφερμένος

H fashionista έγραψε στις 14:10, 27-02-15:

καλα ενταξει εξω απο το χωρο πολλα τραγουδια λεμε,την απιστια ειτε την βιωνει ενας ανδρας ειτε μια γυναικα ποναει το ιδιο,απλα στη κοινωνια που ζουμε την γυναικα την συμπονει περισσοτερο .Θες να σου πω πως αντιμετωπιζει τον ανδρα?τον κατακρινει και τον χλευαζει.Φανταζομαι ξερεις ποιο χαρακτηριστικο επιθετο του δινει ετσι?το οποιο τον ακολουθει για πολλα πολλα χρονια.Και επειδη βλεπω οτι εισαι ακομα 21 χρονων πιστευω οτι θα αλλαξεις αποψη μετα απο αρκετα χρονια.Εσυ αν σε κερατωνε καποια και σου ελεγε και ψεμματα και εξακολουθουσες να εισαι μαζι της για μενα θα ησουν ενα μεγαλο θυμα.Γιατι πρεπει να ειμαστε με ανθρωπους που μας αξιζουν και επιτρεψε μου να μην ειμαι με εναν αθρωπο που με προδιδει ,νομιζω αξιζω κατι καλυτερο και εγω και ολοι μας,θα πρεπει να ειμαστε με ανθρωπους που μας αγαπουν και μας σεβονται και οχι δεν δεχομαι τιποτα λιγοτερο.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 16:23, 05-03-15:

Οποιος δεχεται το κερατο για μενα ειναι μαπας!

Εκτος.... αν εχει κανει και ο Διας τη λαδια οποτε θα συγχωρεσει την καλη του κι ετσι ολα καλα- κατα τη γνωμη του!
Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 16:35, 05-03-15:

Δεν καταλαβαίνω χρόνια τώρα γιατί να μπεις στη διαδικασία κέρατου αφού πολύ άνετα και εύκολα μπορείς να πεις τέλος θέλω αυτήν/ αυτόν κτλ...

Δηλαδή είναι ευκολότερο να το κρύψεις απ' ότι να είσαι στρέιτ?

Στην τελική ακόμα και σε γάμο να βρίσκεσαι υπάρχουν αντίστοιχες διαδικασίες...

Στην περίπτωση της σχέσης δε δεν υπογράψατε κάνα συμβόλαιο εξαρχής... Με έναν καθαρό και έντιμο τρόπο φεύγεις κύριος/α και κάνεις ότι γουστάρεις...

Το κέρατο μάλλον είναι θέμα χαμηλής αυτοπεποίθησης και επιβεβαίωσης...γιατί μπορεί η Κυρία Νίτσα να πει γιατί να χάσω τον Κώστα που είναι τόσο καλός? Θα δοκιμάσω το Γιάννη και βλέπουμε...

Όχι παντού υπάρχει ένα κόστος ευκαιρίας με τα ελάχιστα οικονομικά που ξέρω
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 16:39, 05-03-15:

Δεν το λενε για να μη χασει καποιος την ασφαλεια του, ειναι η δυναμη της συνηθειας και ως γνωστον και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο.
Και μη μου πεις οτι δεν υπαρχουν απειροι που σκεφτονται ετσι?
Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

O Klaus έγραψε στις 16:40, 05-03-15:

Μωρέ υπάρχουν! Εκεί που σκαλώνω εγώ είναι όταν λέω αυτό που έγραψα και θεωρούμαι ότι λέω ψέμματα! Ο κανόνας είναι το ψέμμα δηλαδή...
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 16:46, 05-03-15:

Ε οχι, δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι το ιδιο. ..
Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

O Klaus έγραψε στις 16:49, 05-03-15:

Ισχύει αλλά βλέπω ένα μεγάλο ποσοστό να γίνεται κανόνας με άμεση συνέπεια να παίρνει η μπάλα και τους υπόλοιπους...
Στην περίπτωση της φίλης μας μόνο και μόνο ψυχολογικά θα αργήσει πολύ να εμπιστευτεί άνθρωπο...Και δεν μπορείς να πεις αν αυτό είναι σωστό ή όχι...
Παράθεση

Angel32messi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Angel32messi
Ο Angel32messi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Angel32messi έγραψε στις 18:09, 05-03-15:

εγω παω 1η γυμνασιου καια ειχα ενα κοριτσι που με χωρισε εδω και ποσους μηνες πρπιπου τον οκτωβριο και θελω να τα ξαναφτιαξουμε τι να της πω ?
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 2,920 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 19:01, 05-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Angel32messi
εγω παω 1η γυμνασιου καια ειχα ενα κοριτσι που με χωρισε εδω και ποσους μηνες πρπιπου τον οκτωβριο και θελω να τα ξαναφτιαξουμε τι να της πω ?
Πήρα PS4

.Εσυ αν σε κερατωνε καποια και σου ελεγε και ψεμματα και εξακολουθουσες να εισαι μαζι της για μενα θα ησουν ενα μεγαλο θυμα.
Δεν είναι πάντα έτσι τα πράγματα, υπάρχουν πολλοί παράγοντες που πρέπει να λάβει κανείς υπόψιν. Αν πρόκειται για άτομο που το ξέρεις λίγο σχετικά καιρό συμφωνώ μαζί σου δεν αξίζει το
κόπο να κάτσεις και να ασχοληθείς, αλλά όταν μιλάμε για μακρόχρονες σχέσεις, γάμους δεκαετιών κτλ, εκεί το πράγμα γίνεται αρκετά πιο πολύπλοκο. Σε τέτοιες καταστάσεις πιστεύω πως για το κέρατο φταίνε και οι δύο, σίγουρα αυτός που το έκανε περισσότερο, αλλά και ο άλλος δεν είναι άμοιρος ευθυνών. Το να καταφέρει ένα ζευγάρι να προσπεράσει ένα τέτοιο μεγάλο εμπόδιο θέλει πολύ κόπο, και προσωπικά δεν θα χαρακτήριζα έναν άνθρωπο που αποφασίζει να συγχωρήσει τον άλλο θύμα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hack3r : 05-03-15 στις 19:14.
Παράθεση

ChriGian

Νεοφερμένος

H ChriGian έγραψε στις 19:48, 05-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Klaus
Μωρέ υπάρχουν! Εκεί που σκαλώνω εγώ είναι όταν λέω αυτό που έγραψα και θεωρούμαι ότι λέω ψέμματα! Ο κανόνας είναι το ψέμμα δηλαδή...
Κοίτα αυτό που αναφέρεις είναι άδικο εν μέρει γι εσένα (που πιστεύεις πως δεν αξίζει να κάνεις μία τέτοια πράξη και πως έντιμα πρέπει να τελειώσεις κάτι και μετά να πας στον/στην επόμενο/η).
Ωστόσο δεν ξέρω, για το γεγονός του ''κερατώματος'', αν είναι λόγω των κοινωνιών που ζούμε, αν φταίνε οι εύκολες σχέσεις μέσω διαδικτύου, αν φταίει το γεγονός ότι οι άνθρωποι είναι πιο ''εύκολοι'', αν θέλουν να κάνουν πράγματα περιστασιακά, αν προσπαθούν μόνο να περνάνε καλά, αν δεν τους νοιάζει το συναίσθημα...
Πάντως πάρα πολλοί άνθρωποι και κυρίως άντρες έχουν απατήσει τις εκάστοτε συντρόφους τους (το έχουν δείξει και έρευνες ότι μεγάλα ποσοστά ανδρών απατούν).
Και νομίζω πως σήμερα μπορούμε να μάθουμε πολύ πιο εύκολα αν ο άλλος μας απάτησε...
Αυτό έχει ο ως αποτέλεσμα οι γυναίκες να εμπιστεύονται πιο δύσκολα, να μην εμπιστεύονται τον σύντροφό τους ακόμα κι αν αυτός δεν έχει κάνει ή δεν πρόκειται να κάνει κάτι τέτοιο και γενικά να κάνουν γενικεύσεις...
Είναι άδικο, αλλά...
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,200 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 20:17, 05-03-15:

Το θέμα είναι ο χωρισμός και το κέρατο είναι μια κύρια αιτία, αλλά όχι η μόνη. Για να μη πω οτι το κέρατο είναι συνήθως η
συνέπεια ενός "άτυπου" χωρισμού ο οποίος έχει συντελεστεί πολύ πριν τον "επίσημο" και οριστικό. Κάποιο ρήγμα δημιουργείται στη σχέση για κάποιο λόγο, και αυτό ακριβώς το κενό έρχεται να καλύψει το τρίτο πρόσωπο που επιτρέπει ο ένας από τους δυο συντρόφους να διεισδύσει στη σχέση και βέβαια χωρίς να ενημερώσει τον/την άλλο/η (αλλοίμονο, γιατί να πληγώσει και -κυρίως-γιατί να χάσει το μόνιμο συναισθηματικό του βόλεμα; )
Όσο για το τι κάνουμε μετά το χωρισμό, εξαρτάται από το σε ποια θέση βρίσκεται κανείς. Είναι εκείνος που αφήνει πίσω ή εκείνος που τον αφήνουν πίσω? Στην πρώτη περίπτωση υποθέτω θα έχει ήδη αποφασίσει πολύ πριν πει το "αντίο" τι θα κάνει.
Στη δεύτερη, αυτή που υπονοεί και ο τίτλος του θέματος, η καλύτερη αντιμετώπιση είναι αφού πενθήσει την απώλεια, να μείνει για κάποιο χρονικό διάστημα να (τα) ξαναβρεί (με) τον εαυτό του παράλληλα ασχολούμενος με ο,τι άλλο του φέρνει ευχαρίστηση και βοηθάει να ξεχνάει να αυτοβασανίζεται από συνήθειες και αναμνήσεις . Λίγο αργότερα, το επόμενο στάδιο, ενδεχομένως με πιο κρύο κεφάλι να αναλογιστεί τα δικά του λάθη και να μάθει από αυτά, μέχρι το πλήρωμα του χρόνου που θα τον βρει έτοιμο/η για το επόμενο ταίρι.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 21:08, 09-07-15:

Αν χωρίσω; Τι κάνω; Πολύ απλά: Η ζωή συνεχίζεται. Είμαι καλά με το αγόρι μου και το χαίρομαι. Δεν θα κάτσω να σκεφτώ τι θα γίνει αν χωρίσω, γιατί έτσι χάνω το παρόν και δεν απολαμβάνω τη σχέση μου. Όλα είναι μέσα στο παιχνίδι, ακόμα κι ο χωρισμός. Αν λοιπόν κάποια στιγμή επέλθει ρηχότητα στη σχέση μου, ποιος ο λόγος να είμαι μαζί με τον άλλον;
Άρα, έναν ενδεχόμενο χωρισμό θα τον δω πολύ ψύχραιμα και δεν θα τον αφήσω να με "ρίξει" συναισθηματικά και να με φέρει πίσω σε άλλους τομείς. Ψυχρή λογική; Ίσως. Στην μπλε ζούγκλα όμως που λέγεται Γη μόνο έτσι επιβιώνεις.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 09-07-15 στις 21:15.
Παράθεση

your_idol

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη your_idol
Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O your_idol έγραψε στις 01:27, 27-08-15:

Το θέμα δεν είναι ότι σε κεράτωσε, αλλά ότι...το έμαθες! Δεν υπάρχει άνθρωπος σε τούτο τον πλανήτη χωρίς κέρατα!
Μπορούσες να κάνεις τα στραβά μάτια
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 01:32, 27-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από your_idol
Το θέμα δεν είναι ότι σε κεράτωσε, αλλά ότι...το έμαθες! Δεν υπάρχει άνθρωπος σε τούτο τον πλανήτη χωρίς κέρατα!
Ε, ναι, όλοι/ες λίγο πολύ έχει τύχει να κερατωθούμε κάποια στιγμή της ζωής μας. Δεν έχεις άδικο. Είναι μάταιο να προσπαθήσεις να κρατήσεις καποιον/α με το ζόρι, τη στιγμή που είναι αλλού. Αλλάζουμε πορεία, αξιολογούμε τα λάθη μας και πάμε για άλλα
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,923 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 13:36, 27-08-15:

Ή απλά θα μπορούσε η ...έτερη φιγούρα να είναι πιο διακριτική, άλλωστε το έξυπνο ... πουλί από την μύτη πιάνεται που λέει και ο σοφός λαός μας (σε μία πρωτοφανή διάθεση εσωτερικής ... αναζήτησης!). Έχω την εντύπωση πως όσο περισσότερο απομακρυνόμαστε ... χρονικά από το θάλαμο, τόσο περισσότερο εντοπίζεται μία μεγαλύτερη απληστεία σε τέτοια ζητήματα, αλλά μπορεί να είναι και τα .. στραβά μάτια!

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Αν χωρίσω; Τι κάνω; Πολύ απλά: Η ζωή συνεχίζεται. Είμαι καλά με το αγόρι μου και το χαίρομαι. Δεν θα κάτσω να σκεφτώ τι θα γίνει αν χωρίσω, γιατί έτσι χάνω το παρόν και δεν απολαμβάνω τη σχέση μου. Όλα είναι μέσα στο παιχνίδι, ακόμα κι ο χωρισμός. Αν λοιπόν κάποια στιγμή επέλθει ρηχότητα στη σχέση μου, ποιος ο λόγος να είμαι μαζί με τον άλλον;
Άρα, έναν ενδεχόμενο χωρισμό θα τον δω πολύ ψύχραιμα και δεν θα τον αφήσω να με "ρίξει" συναισθηματικά και να με φέρει πίσω σε άλλους τομείς. Ψυχρή λογική; Ίσως. Στην μπλε ζούγκλα όμως που λέγεται Γη μόνο έτσι επιβιώνεις.
Πολύ ωραία τα λέτε! Ψυχρή λογική, έτσι επιβιώνουμε και δεν θα έχει και κανένα νόημα η "μη με λησμόνει" διαδικασία υπενθύμισης του χωρισμού. Άλλωστε, όπως λέγαμε πριν λίγες μέρες στα έντεχνα,"τίποτα δεν χάθηκε/ούτε ένα αστέρι δε ξεστράτησε ποτέ". (Βέβαια, για κάποιους είναι "λυτρωτικό" ένα διάστημα μελαγχολίας μετά από έναν χωρισμό!)
Το θέμα είναι πώς κάθε χωρισμός είναι διαφορετικός και όσο να λέμε πως η ψυχρή λογική μας ταιριάζει περισσότερο, ποτέ δε θα είναι εύκολη η επιβολή της, αφού πολύ απλά, ο άνθρωπος δε μπορεί να "κυριαρχήσει" απόλυτα της συναισθηματικής του φύσης - αν μπορούσε, δε θα ήταν άνθρωπος!
Παράθεση

your_idol

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O your_idol έγραψε στις 20:32, 27-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από Eileen
Ή απλά θα μπορούσε η ...έτερη φιγούρα να είναι πιο διακριτική, άλλωστε το έξυπνο ... πουλί από την μύτη πιάνεται που λέει και ο σοφός λαός μας (σε μία πρωτοφανή διάθεση εσωτερικής ... αναζήτησης!). Έχω την εντύπωση πως όσο περισσότερο απομακρυνόμαστε ... χρονικά από το θάλαμο, τόσο περισσότερο εντοπίζεται μία μεγαλύτερη απληστεία σε τέτοια ζητήματα, αλλά μπορεί να είναι και τα .. στραβά μάτια!
Αγαπητή Eileen αγαπημένη μου Ζωίτσα, η ...φιγούρα εξ ορισμού δεν είναι, δεν μπορεί να είναι διακριτική επομένως το παιγνίδι, γιατί περί αυτού πρόκειται, έχει προδιαγεγραμμένο μέλλον.
Την απάντηση του Δημοσθένη στον κλέφτη όταν του είπε πως δεν ήξερε ότι ήταν δικό του, την γνωρίζεις πιστεύω και δεν ήταν άλλη από το...ήξερες όμως ότι δεν ήταν δικό σου!
Αρα, η...απληστεία που πολύ σωστά επισημαίνεις, και λόγο έχει και τυχαία δεν είναι.
Οπως φυσικά και η χρονική απομάκρυνση εκ του θαλάμου άλλωστε που μοιάζει με επιστροφή στο μέλλον.
Μονόδρομος λοιπόν τα στραβα μάτια, αλλά ποιός νοιάζεται όταν αυτά οδηγούν στα....όμορφα!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη your_idol : 27-08-15 στις 20:38. Αιτία: ξέχσα το....μονόπετρο +:-P
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 20:50, 27-08-15:

Πολύ ωραία τα λέτε! Ψυχρή λογική, έτσι επιβιώνουμε και δεν θα έχει και κανένα νόημα η "μη με λησμόνει" διαδικασία υπενθύμισης του χωρισμού. Άλλωστε, όπως λέγαμε πριν λίγες μέρες στα έντεχνα,"τίποτα δεν χάθηκε/ούτε ένα αστέρι δε ξεστράτησε ποτέ". (Βέβαια, για κάποιους είναι "λυτρωτικό" ένα διάστημα μελαγχολίας μετά από έναν χωρισμό!)
Το θέμα είναι πώς κάθε χωρισμός είναι διαφορετικός και όσο να λέμε πως η ψυχρή λογική μας ταιριάζει περισσότερο, ποτέ δε θα είναι εύκολη η επιβολή της, αφού πολύ απλά, ο άνθρωπος δε μπορεί να "κυριαρχήσει" απόλυτα της συναισθηματικής του φύσης - αν μπορούσε, δε θα ήταν άνθρωπος!
Ναι, εγώ είμαι σκληρή γυναίκα, είμαι σε θέση σε θέση να αντέξω τον χωρισμό και τι θα γίνει δηλαδή; Αν προτιμήσει εν τέλει ο Τελης κάποια άλλη γυναίκα, δεν σημαίνει ότι εγώ δεν αξίζω. Ωστόσο, έχεις δίκιο στο ότι κάποιες φορές ο άνθρωπος δεν μπορεί να είναι κυρίαρχος των συναισθημάτων του, αλλά χρειάζεται προσπαθεια.

Μονόδρομος λοιπόν τα στραβα μάτια, αλλά ποιός νοιάζεται όταν αυτά οδηγούν στα....όμορφα!
Για σοβαρέψου λίγο!
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,200 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 09:31, 28-08-15:

Παιδιά μην ξεχνάτε, είτε μας αρέσει, είτε όχι, οτι ο άντρας έχει διαφορετική συμπεριφορά από τη γυναίκα, τουλάχιστον σε ο,τι αφορά το σεξ (και κατ'επέκταση τη σχέση):
Εκείνου ο εγκέφαλος θα προσλάβει κάτι που θα του τραβήξει κατ'αρχήν οπτικά την προσοχή και κατόπιν ίσως θα προχωρήσει σε βαθύ συναίσθημα.
Η γυναίκα λειτουργεί πιο "εγκεφαλικά": Θα την προσελκύσουν κατ'αρχήν οι πνευματικές αρετές που συνεκδοχικά θα παίξουν και το σημαντικό ρόλο τους στο κοινωνικό status του άντρα (μέγα "αφροδισιακό" αυτό, που δεν είναι της παρούσης για περαιτέρω ανάλυση) και μετά θα προχωρήσει στα εξωτερικά χαρακτηριστικά (εντάξει δεν είπαμε να είναι και "κουασιμόδος" ο άλλος)
Με αυτά τα δεδομένα, ο αρσενικός σε μια μακρόχρονη σχέση θα κερατώσει, χωρίς αυτό να τον εμποδίσει να εξακολουθεί να αγαπά βαθιά και τη σύντροφό του, θα είναι σαν να γεύτηκε φρούτο που είχε την περιέργεια να δοκιμάσει ενώ παράλληλα έχει την πρόθεση άνετα να συνεχίσει τη "σοβαρή" του σχέση.
Στη γυναίκα όμως, επειδή ακριβώς πρώτα χρειάζεται να πυροδοτηθεί το συναίσθημα τα πράγματα είναι διαφορετικά:
Με το που θα απατήσει, δύσκολα επιστρέφει.Έφυγε, άπαξ και δια παντός! Εννοείται οτι υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, όπως σε όλους τους κανόνες.
Όσο για τη μετάνοια και τη συγχώρεση, καλά στη θεωρία, αλλά στην πράξη πολύ δύσκολο, όποιος και να είναι εκείνος που έκανε την "κουτσουκέλα". Πάντα θα αποτελεί ένα "σύννεφο" που θα καραδοκεί στο πίσω μέρος του μυαλού του/ης
απατημένου/ης, μια ανασφάλεια με το ενδεχόμενο οτι θα επαναληφθεί, ίσως ενοχές από την πλευρά του "δράστη", γενικά μια βραδυφλεγής βόμβα που θα δημιουργεί προβλήματα κι έτοιμη να σκάσει ανά πάσα στιγμή.
Κακά τα ψέματα...Τίποτα δεν θα είναι όπως "πριν".
Προσωπικά το θεωρώ σοβαρότατο λόγο για χωρισμό, αφού σκάβει τα θεμέλια της σχέσης. Είναι προτιμότερο να τελειώνει η σχέση (ακόμα κι αν το ένα μέρος της δυσκολεύεται να το παραδεχτεί και να προχωρήσει παραπέρα) από το να συνεχίζει μια αρρωστημένη κατάσταση. Άλλο λιμάνι λοιπόν, άλλος καημός. Για να βρούμε όμως το νέο λιμάνι, πρέπει πρώτα να το πλοίο μας να εγκαταλείψει το παλιό.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,923 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 13:38, 28-08-15:

Αγαπητή Eileen αγαπημένη μου Ζωίτσα, η ...φιγούρα εξ ορισμού δεν είναι, δεν μπορεί να είναι διακριτική επομένως το παιγνίδι, γιατί περί αυτού πρόκειται, έχει προδιαγεγραμμένο μέλλον.
Την απάντηση του Δημοσθένη στον κλέφτη όταν του είπε πως δεν ήξερε ότι ήταν δικό του, την γνωρίζεις πιστεύω και δεν ήταν άλλη από το...ήξερες όμως ότι δεν ήταν δικό σου!
Αρα, η...απληστεία που πολύ σωστά επισημαίνεις, και λόγο έχει και τυχαία δεν είναι.
Οπως φυσικά και η χρονική απομάκρυνση εκ του θαλάμου άλλωστε που μοιάζει με επιστροφή στο μέλλον.
Δε μπορεί να είναι διακριτική διότι ορίζεται από την ύπαρξη του παιχνιδιού; Δεν είναι άδικος ο έμμεσος αυτός αυτοπροσδιορισμός (για να μην πω μονόπλευρος.. ) ; Κάθε παιχνίδι έχει και ένα νικητή και ο νικητής... είναι πάντα μόνος, όπως πληροφορεί ένας κύριος. Μήπως λοιπόν, χρειάζεται αναθέωρηση στους κανόνες - αν όχι σε όλο το παιχνίδι;
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 13:51, 28-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Παιδιά μην ξεχνάτε, είτε μας αρέσει, είτε όχι, οτι ο άντρας έχει διαφορετική συμπεριφορά από τη γυναίκα, τουλάχιστον σε ο,τι αφορά το σεξ (και κατ'επέκταση τη σχέση):
Εκείνου ο εγκέφαλος θα προσλάβει κάτι που θα του τραβήξει κατ'αρχήν οπτικά την προσοχή και κατόπιν ίσως θα προχωρήσει σε βαθύ συναίσθημα.
Η γυναίκα λειτουργεί πιο "εγκεφαλικά":
Ναι, είναι ακριβώς, όπως τα λες. Δέχομαι ότι ίσως ήμουν αυστηρή με τον your idol και ζητώ συγνώμη.
Παράθεση

your_idol

Αποκλεισμένος χρήστης

O your_idol έγραψε στις 16:22, 28-08-15:

Κάθε παιχνίδι έχει και ένα νικητή και ο νικητής...
Κάποιες φορές για να νικήσεις χρειάζεται πρώτα να χάσεις

Με συγχωρείτε τώρα, δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο επί του θέματος

Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη libre
Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 667 μηνύματα.

O libre έγραψε στις 17:47, 01-09-15:

Δεν υπάρχει άνθρωπος σε τούτο τον πλανήτη χωρίς κέρατα!
Της αλεπούς της κοψαν την ουρά και ήθελε να το κάνει μόδα.
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,625 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 00:50, 02-09-15:

Κάποιες φορές για να νικήσεις χρειάζεται πρώτα να χάσεις
Συνήθως το ποιος είναι από πάνω φαίνεται εξ' αρχής, σε μια σχέση ή «σχέση». Και δεν αναφέρομαι στο κρεβάτι.
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 20:10, 15-12-15:

Χώρισα κι εγώ πριν δύο εβδομάδες. Μου ζήτησε ο πρώην μου να χωρίσουμε, διοτι ξεκίνησε διδακτορικό και θέλει να είναι πλήρως απερίσπαστος. Αν και τον αγαπώ, σεβάστηκα την απόφασή του, μιας και δεν θέλω να θεωρήσει σε μεταγενεστερη φάση ότι ήμουν εμπόδιο στην καριέρα του. Εξάλλου κατά τον ίδιο τρόπο θα αντιδρούσα κι εγώ σε ανάλογη περίσταση. Τη δουλειά και το μεταπτυχιακό τα έχω σε πρώτη θέση. Ωστόσο, στην περίπτωσή μου θεωρώ ότι τα πράγματα είναι πολύ πιο σύνθετα. Ο Τέλης είναι ένα άτομο που δεν εκφράζει τα συναισθήματά του, σε αντίθεση με εμένα. Αυτή η πλευρά του χαρακτήρα του ήταν πάντα ένα πρόβλημα στη σχέση μας τα 2,5 χρόνια που είμαστε μαζί, αν και κατά τ' άλλα είναι άψογος. Έχω ενδείξεις ότι υπάρχει άλλη γυναίκα στη μέση (για την ακρίβεια τις είχα αρκετό καιρό κι έχω μερίδιο ευθύνης που δεν τις έβλεπα) και τα περί διδακτορικού είναι δικαιολογίες. Προτιμώ να μου πει ευθέως ότι δεν θέλει να είμαστε μαζί, γιατί με βαρέθηκε. Αυτό μου εξέπεμπε τον τελευταίο καιρό. Δυσαρεστήθηκα, δεν θέλω να κάνω τον ήρωα. Ωστόσο, δεν θα τα βάψω και μαύρα. Το μόνο που δεν θέλω τουλάχιστον στην παρούσα φάση είναι να παρηγορηθώ σε μια άλλη σχέση.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 23:10, 15-12-15:

Προτιμώ να μου πει ευθέως ότι δεν θέλει να είμαστε μαζί, γιατί με βαρέθηκε
Μετά από 2,5 χρόνια σχέση, είσαι σίγουρη οτι προτιμάς να σου πει "δεν θέλω να είμαστε μαζί, γιατί σε βαρέθηκα"?
"Ευθέως" δεν γίνεται αυτό. Κι αν υποθέσουμε οτι τον πίεζες, θα σου έλεγε οτι δεν ήθελε να σε πληγώσει κι επινόησε μια "αθώα" δικαιολογία, για να καλύψει οτι όντως βρήκε κάποιο νέο "ενδιαφέρον" που δεν είναι ακριβώς το διδακτορικό το οποίο αποτελεί γι αυτόν μια καλή αφορμή να αποφύγει τη δυσάρεστη θέση να σε αντιμετωπίσει ειλικρινά.
Το σφάλμα είναι οτι όταν άρχισε η σχέση σας να χαλαρώνει, την αφήσατε στην τύχη της. Κι οτι εκείνος είναι εσωστρεφής καθόλου δεν βοήθησε, ούτε εσύ που επαναπαυόσουν κατά κάποιο τρόπο, ενώ είχες κάποιες ενδείξεις.
Ας τον να πάει στο καλό λοιπόν και προχώρα τη ζωή σου με κάποιον καινούργιο σύντροφο που θα σου ταιριάζει καλύτερα.
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 04:27, 16-12-15:

Χώρισα κι εγώ πριν δύο εβδομάδες. Μου ζήτησε ο πρώην μου να χωρίσουμε, διοτι ξεκίνησε διδακτορικό και θέλει να είναι πλήρως απερίσπαστος. Αν και τον αγαπώ, σεβάστηκα την απόφασή του, μιας και δεν θέλω να θεωρήσει σε μεταγενεστερη φάση ότι ήμουν εμπόδιο στην καριέρα του. Εξάλλου κατά τον ίδιο τρόπο θα αντιδρούσα κι εγώ σε ανάλογη περίσταση. Τη δουλειά και το μεταπτυχιακό τα έχω σε πρώτη θέση. Ωστόσο, στην περίπτωσή μου θεωρώ ότι τα πράγματα είναι πολύ πιο σύνθετα. Ο Τέλης είναι ένα άτομο που δεν εκφράζει τα συναισθήματά του, σε αντίθεση με εμένα. Αυτή η πλευρά του χαρακτήρα του ήταν πάντα ένα πρόβλημα στη σχέση μας τα 2,5 χρόνια που είμαστε μαζί, αν και κατά τ' άλλα είναι άψογος. Έχω ενδείξεις ότι υπάρχει άλλη γυναίκα στη μέση (για την ακρίβεια τις είχα αρκετό καιρό κι έχω μερίδιο ευθύνης που δεν τις έβλεπα) και τα περί διδακτορικού είναι δικαιολογίες. Προτιμώ να μου πει ευθέως ότι δεν θέλει να είμαστε μαζί, γιατί με βαρέθηκε. Αυτό μου εξέπεμπε τον τελευταίο καιρό. Δυσαρεστήθηκα, δεν θέλω να κάνω τον ήρωα. Ωστόσο, δεν θα τα βάψω και μαύρα. Το μόνο που δεν θέλω τουλάχιστον στην παρούσα φάση είναι να παρηγορηθώ σε μια άλλη σχέση.
Δικαιολογια μου φαινεται το διδακτορικο (εκτος αν προκειται να μετακομισει σε αλλη πολη ή χωρα). Τι σχεση εχει αυτο με την σχεση; Δηλαδη αν του παρει 7 χρονια να το τελειωσει, θα ειναι για ενα τοσο μεγαλο διαστημα χωρις σχεση; Και πως ακριβως θα εισαι εμποδιο στην καριερα του; Το αντιθετο μαλιστα η σχεση πιστευω οτι θα τον βοηθουσε να χαλαρωνει και θα ειχε και εναν ανθρωπο διπλα του να τον βοηθαει.

Τελος παντων, καλυτερα θα ηταν να σου το ελεγε ευθεως γιατι πολλες φορες αυτα τα ψεμματα σε κανουν να πιστευεις οτι εχεις ακομα ελπιδες για επανασυνδεση (σε περιπτωση που εισαι ατομο του συναισθηματος και οχι της λογικης, που απο οτι φαινεται, μαλλον εισαι το 2ο) ή απλα σε κανουν να νιωθεις εντελως ηλιθια που δεν σου αποκαλυψε την πραγματικη αιτια. Ευτυχως πλησιαζουν οι γιορτες, οποτε ειναι μια πολυ καλη ευκαιρια να βγεις εξω και να περασεις καλα.
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 17:18, 16-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Το σφάλμα είναι οτι όταν άρχισε η σχέση σας να χαλαρώνει, την αφήσατε στην τύχη της. Κι οτι εκείνος είναι εσωστρεφής καθόλου δεν βοήθησε, ούτε εσύ που επαναπαυόσουν κατά κάποιο τρόπο, ενώ είχες κάποιες ενδείξεις.
Έχεις δίκιο, όταν όμως αγαπάμε πολύ έναν άνθρωπο πολλές φορές κάνουμε πως δεν βλέπουμε κάποια ζητήματα. Εθελοτυφλούσα νομίζοντας ότι η ψυχρότητα του -μέχρι πρώτα άψογου- Τέλη οφείλεται στο άγχος του για την ακαδημαϊκή του καριέρα. Δεν ήταν έτσι όμως. Όταν ένας άνθρωπος αλλάζει απότομα συμπεριφορά, ακυρώνει διαρκώς τα ραντβού ή καθυστερεί σ' αυτά ή μιλάει ψυχρά και απόταμα κτλ., σίγουρα κάποια άλλη του έχει κλέψει την καρδιά.

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Τελος παντων, καλυτερα θα ηταν να σου το ελεγε ευθεως γιατι πολλες φορες αυτα τα ψεμματα σε κανουν να πιστευεις οτι εχεις ακομα ελπιδες για επανασυνδεση (σε περιπτωση που εισαι ατομο του συναισθηματος και οχι της λογικης, που απο οτι φαινεται, μαλλον εισαι το 2ο) ή απλα σε κανουν να νιωθεις εντελως ηλιθια που δεν σου αποκαλυψε την πραγματικη αιτια. Ευτυχως πλησιαζουν οι γιορτες, οποτε ειναι μια πολυ καλη ευκαιρια να βγεις εξω και να περασεις καλα.
Σαφώς και ειμαι της λογικής, αλλά δεν σου κρύβω ότι αυτό το άτομο το αγάπησα και θα ήθελα ευθύτητα απέναντί μου. Κάθε άτομο οφείλει να αναλαμβάνει τις ευθύνες του και να έχει το θάρρος της γνώμης του. Με τις ανούσιες δικαιολογίες δείχνει ότι υποτιμά τη νοήμοσύνη μου. Εγώ νηπιαγωγός είμαι, δεν είμαι φυσικός όπως αυτός (ίσως συν τω χρόνω του φαίνομαι λίγη, γιατι τον τελευταίο καιρό μου έλεγε ότι έχει προτάσεις από συναδέλφισσές του φυσικούς, αλλά αυτός προτιμά εμένα, για γέλια μιλάμε), αλλά μια μεσαία νοημοσύνη τη διαθέτω.
Παράθεση

Ερινύς (Meeko)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Meeko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,530 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 18:11, 16-12-15:

Εγώ νηπιαγωγός είμαι, δεν είμαι φυσικός όπως αυτός (ίσως συν τω χρόνω του φαίνομαι λίγη, γιατι τον τελευταίο καιρό μου έλεγε ότι έχει προτάσεις από συναδέλφισσές του φυσικούς, αλλά αυτός προτιμά εμένα, για γέλια μιλάμε), αλλά μια μεσαία νοημοσύνη τη διαθέτω.
Συγγνώμη που θα στο πω ωμά, αλλά αυτό που σου είπε είναι από τις μεγαλύτερες μαλακίες που έχω ακούσει. Για το IQ και το κοινωνικό status επιλέγεις έναν άνθρωπο για να είσαι μαζί του ή γιατί σε έλκει ο χαρακτήρας του? Αλλά ακόμα και έτσι να είναι, υπάρχουν επαγγέλματα που οριοθετούν την εξυπνάδα και πάνω από εκεί αλλάζουμε standards? Έτσι το έβλεπε δηλαδή?

Κακώς έμεινες με έναν άνθρωπο που ακόμα και αν δεν στο έλεγε ευθέως, σε έκανε να αισθάνεσαι λίγη, συναισθηματικά, ηθικά, από άποψη εξυπνάδας, αυτοπεποίθησης, τσαχπινιάς, ομορφιάς κλπ. Μα κι αυτός μεγάλος άνθρωπος και κρύφτηκε πίσω από το δάχτυλό του, μια η δουλειά, μια να σου περνάει με μισόλογα ότι δεν τον καλύπτεις. Να σε κάνει δηλαδή να ελπίζεις, όντας συναισθηματικά δεμένη, ότι είναι ένα δικό του προσωπικό μπέρδεμα που θα το ξεπεράσει αν τον στηρίξεις και εσύ. Σε κάτι τέτοιες καταστάσεις πρέπει να ξυπνάει και ο εγωισμός μας και να λέμε φτάνει, δεν θα γίνω άλλο χαλί να με πατήσει ο Τέλης ή ο Τάσος ή ο άγνωστος Χ επειδή τον αγαπάω.

Εμπρός για καλύτερα τώρα λοιπόν, και μην πισωγυρίσεις.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 19:16, 16-12-15:

Εγώ νηπιαγωγός είμαι, δεν είμαι φυσικός όπως αυτός (ίσως συν τω χρόνω του φαίνομαι λίγη, γιατι τον τελευταίο καιρό μου έλεγε ότι έχει προτάσεις από συναδέλφισσές του φυσικούς, αλλά αυτός προτιμά εμένα, για γέλια μιλάμε), αλλά μια μεσαία νοημοσύνη τη διαθέτω.
Ποσο, μα ποσο καφρος!!! Να χαιρεσαι και να μη στεναχωριεσαι που απαλλαχτηκε η ζωη σου απο ενα τετοιο ατομο. Φαντασου αυριο μεθαυριο να σου ελεγε οτι βγαζει περισσοτερα λεφτα απο εσενα και να σε περιοριζε.

Οσο για τη νοημοσυνη, να εισαι περηφανη για τις σπουδες και το επαγγελμα σου και να μη το βλεπεις υποτιμητικα σε σχεση με αλλους τομεις, γιατι δεν ειναι κατι το 'κατωτερο', ουτε να αφηνεις τον καθε γελοιο να σε υποτιμαει με τετοιο τροπο.
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 20:55, 16-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Κακώς έμεινες με έναν άνθρωπο που ακόμα και αν δεν στο έλεγε ευθέως, σε έκανε να αισθάνεσαι λίγη, συναισθηματικά, ηθικά, από άποψη εξυπνάδας, αυτοπεποίθησης, τσαχπινιάς, ομορφιάς κλπ.
Εγώ δεν βάζω ταμπέλες στους ανθρώπους, αλλά δυστυχώς κάποιοι το κάνουν. Ξέρεις, τον κακό του εαυτό τον έβγαλε τον τελευταίο καιρό. Ευτυχώς με τις πολλές μου υποχρεώσεις είμαι πολύ κουρασμένη κι έτσι δεν σκέφτομαι αρκετά τον χωρισμό.

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Οσο για τη νοημοσυνη, να εισαι περηφανη για τις σπουδες και το επαγγελμα σου και να μη το βλεπεις υποτιμητικα σε σχεση με αλλους τομεις, γιατι δεν ειναι κατι το 'κατωτερο', ουτε να αφηνεις τον καθε γελοιο να σε υποτιμαει με τετοιο τροπο.
Το επάγγελμα που ασκώ με ικανοποιεί απόλυτα ως άνθρωπο, το διάλεξα και ποτέ δεν ένιωσα μειονεκτικά. Απλώς ο τυπάς δεν είχε τα κότσια να μου πει ευθέως ότι θέλει να χωρίσουμε. Τι να πω; 49 χρονών άντρας και φέρεται σαν παιδί. Δεν αξίζει να ασχοληθώ άλλο μαζί του. Τούτο έλειπε και να τον παρακαλέσω. Δεν θέλει μια, δεν θέλω δέκα Ωστόσο, στην παρούσα φάση θέλω να μείνω μόνη μου. Δεν έχει νόημα να ψάχνουμε για υποκατάστατα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 16-12-15 στις 21:22.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 22:12, 16-12-15:

Πάνω από την αγάπη, ή μάλλον βασική προϋπόθεση της αγάπης είναι η εκτίμηση.
Το γεγονός οτι χρησιμοποίησε μια ηλίθια δικαιολογία, μπορεί να μην είναι εξ αιτίας της υποτίμησης της ευφυίας σου από εκείνον, αλλά απλώς οτι πλέον δεν σε υπολογίζει και δεν αξίζει να ασχολείσαι πλέον μαζί του.
Από τη σχέση αυτή, κράτα για το μέλλον μόνο τα διδάγματα που σου έδωσε και άνοιξε νέα σελίδα στη ζωή σου.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους