Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

"Εκβιάζουν το παιδί μου"

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 14:00, 07-06-07:

Θέλω να δηλώσω για άλλη μια φορά δημόσια τα σέβη μου στην Isi. Συμφωνώ μαζί της απόλυτα! Δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 14:03, 07-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Από το θέμα, Βγήκε το Ξύλο απ' τον Παράδεισο;

Από το θέμα εδώ:

Δεν έχω διάθεση να σε κρίνω, αλλά προσπαθώ να καταλάβω.
Από που πηγάζουν αυτές οι δύο σκέψεις και πως συμβιβαζονται?
Παιδιά δεν είναι μόνο τα καλά παιδιά...
Ακόμα και τα παιδιά που εμπλέκονται στην υπόθεση του Άλεξ παιδιά είναι κι αυτά.
Καμμένα παιδιά που έχασαν κάθε ευκαιρία για μια καλή και δημιουργική ζωή πριν ακόμα αποκτήσουν την ευθύνη της.
Τι λείπει από αυτά τα παιδιά που φτάνουν σε τέτοιες πράξεις? Λείπει ξύλο και βία ή μήπως λείπει αγάπη και προσοχή?
------------------------
Εμένα γιατί κάτι τέτοια μου θυμίζουν Grand Theft Auto και εκείνη τη συζήτηση που είχαμε?

Δεν το σκέφτηκα καν Isi μου οτι με κρίνεις!!!
Θεωρώ οτι όλα ξεκινάνε από την οικογένεια... Δεν είχαν τον τρόπο πές δεν ασχολήθηκαν??? Οτι κ να είναι... Ναι! Θεωρώ οτι δεν πρέπει να δέρνεις το παιδί σου ΑΛΛΑ πρέπει να ασχολείσαι πάρα πολύ μαζί του!!!

Δεν ξέρω γιατί αυτά τα παιδιά έγιναν έτσι, εγώ βλέπω το αποτέλεσμα και όταν βλέπω τέτοιες συμπεριφορές δεν έχω κανένα συναισθηματισμό για αυτά τα απάνθρωπα παιδιά... Πολύ από εμάς στο φορουμ περάσαμε δύσκολα χρόνια... Γίναμε αλήτες, εκβιαστές, ληστές ή οτιδήποτε άλλο??? Θεωρώ ως λύση το ξύλο γιατί μου θυμίζουν τα παιδιά που τους λές "Μη το ξακάνεις αυτό, δεν είναι σωστό.." κλπ ειτε με όμορφο είτε με άγριο τρόπο, εκείνα σου λένε ναί κ πάνε κ τα ξανακάνουν η κάνουν χειρότερα... Ε εκεί τί κάνεις? Κ τί κάνεις οταν κυνδινεύει το παιδάκι σου? Υπάρχουν παιδάκια που παθαίνουν ψυχολογικά προβλήματα επειδή κάποια βρωμόπαιδα το παίζουν νταήδες...

Πολύ ωραία λύση είναι κ η λύση της doo τώρα που είδα...

Πές μου ειλικρινά, αν το έκαναν στο παιδί σου, όσο ενάντια κ να ήσουν στο ξύλο δεν θα ήθελες να τις φάνε τις ξυλιές τους αυτοί???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:12, 07-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Stalitsa
Πές μου ειλικρινά, αν το έκαναν στο παιδί σου, όσο ενάντια κ να ήσουν στο ξύλο δεν θα ήθελες να τις φάνε τις ξυλιές τους αυτοί???
Αυτό που θα ήθελα είναι να μη φτάναμε ως εδώ.
Αυτό θα ήθελα. Και όσοι φταίμε (γονείς/πολιτεία/δάσκαλοι) να αναλάβουμε τις ευθύνες μας και να ΔΡΑΣΟΥΜΕ!

Εγώ (αντίθετα με τον Πάσσαρη), δεν πιστεύω στην αυτοδικία.
Δηλαδή τι να θέλω, να γίνω ίδια με αυτά τα παραστρατημένα παιδιά? Γιατί αυτό μου λες:
Δέρνουν και εκβιάζουν, ε, να τα δείρουμε και να τα εκβιάσουμε κι εμείς.

Αυτό που θα ήθελα θα ήταν αντί για Θρησκευτικά στο σχολείο, να διδάσκόμασταν αρχές ψυχολογίας και καθημερινές συμβουλές για τις κοινωνικές και οικογενειακές μας σχέσεις. Ίσως τότε να ξέραμε τι χρειάζεται ένα παιδί για να μην καταντήσει έτσι.

Λέμε: "Φταίνε οι γονείς".
Μα ποιός τους δίδαξε πως να είναι καλύτεροι γονείς από τους γονείς τους?
Κανείς!

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 14:16, 07-06-07:

Συμφωνώ μαζί σου απολύτα αλλά ελα που φτάσαμε σε αυτό το σημείο και μια μανα τρέμει για την ακεραιοτητα του παιδιου της??? Οκ να μη τα δείρουνε.. Σπάω το κεφάλι μου να βρώ τρόπους να φύγουν από αυτο το δρόμο... Αλλά αναρωτιέμαι γινεται πια??

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:19, 07-06-07:

Συμφωνώ μαζί σου απολύτα αλλά ελα που φτάσαμε σε αυτό το σημείο και μια μανα τρέμει για την ακεραιοτητα του παιδιου της??? Οκ να μη τα δείρουνε.. Σπάω το κεφάλι μου να βρώ τρόπους να φύγουν από αυτο το δρόμο... Αλλά αναρωτιέμαι γινεται πια??
Κι εγώ τα ίδια με σένα αναρωτιέμαι, και θλίβομαι...

Παράθεση

Circadian (Ηλίας)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Circadian
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

O Circadian έγραψε στις 14:37, 07-06-07:

Καλά ρε παιδιά, τόσο μεγάλη εντύπωση σας κάνει αυτό το θέμα? Όταν ήσασταν εσείς στο Γυμνάσιο δεν υπήρχαν τέτοιοι νταήδες? Και μην πείτε περί αλλοδαπών γιατί και στις αρχές του '90 που πήγαινα εγώ γυμνάσιο συμβαίνανε παρόμοια. Τότε μέχρι και τα παπούτσια σου κλέβανε, θυμάστε τι γινόταν με τα Μάρτινς τα άρβυλα? Ένας φίλος μου είχε γυρίσει σπίτι ξυπόλητος.

Τώρα αυτή η περίπτωση μπορεί να είναι σοβαρή, μπορεί να μην είναι και τίποτα. Κρίμα που ο γκαντέμης ο μικρός έχει και πατέρα του τύπου "πέρα βρέχει". Κάτι τέτοια τσογλάνια συνήθως είναι θρασύδειλοι ψευτοτσαμπουκάδες και πουλάνε τη μαγκιά τους εκεί που τους παίρνει. Άμα τους τρίξει τα δόντια κάποιος μεγαλύτερος, τους φτάνει το σ**τό στην κάλτσα και τελειώνει εκεί η ιστορία.

Τέτοιες καταστάσεις, πάντως, είναι όντως ψυχοφθόρες για ένα παιδί 13 ετών. Σε κάνουν νευρικό και επιθετικό, όπως περιέγραψε κι η μάνα του. Λες, τί να κάνω, υποκύπτω στον νταή και είμαι φλώρος, το λέω στους μεγάλους και καθαρίζουν αυτοί για μένα οπότε πάλι είμαι φλώρος, ή να κάτσω να πλακωθώ στο ξύλο και να γίνω ίδιος με τον νταή? Στο τέλος το μόνο που μπορείς να κάνεις χωρίς να θιγεί η αξιοπρέπεια και η αυτοεκτίμηση σου είναι να τους δείξεις πως δεν τους φοβάσαι. Κατα τ' άλλα αυτά περί αστυνομίας κλπ. τα βρίσκω ελαφρώς υστερικά εφόσον δεν έχει γίνει τίποτα ακόμα, και θα κάνουν και την κατάσταση χειρότερη για τον πιτσιρικά.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 14:40, 07-06-07:

Παντως πρεπει να καταλαβουμε ολοι μας πως δεν γινεται να εξαλειψουμε ΟΛΑ τα κακα και τα κακως κειμενα της νεολαιας και μη σε μια μερα...
Και η το πιο ομορφο οικισμα απο ενα χαλικι ξεκινησε...Εαν μπουμε στο τρυπακι
"γινεται?"
"και αν το κανουμε τι θα γινει?"
"Ωραια καλο την αστυνομια...και?"
"Κι αν σταματησουν αυτα ποσα αλλα υπαρχουν?"
Στο τελος οδηγουμαστε στο γνωστο αφου δεν γινεται τιποτα μαζικο/καθολικο καθομαστε και στρουνθοκαμιλιζουμε...
Αυτα εν πανε σε κανεναν απο τους προλλαλησαντες, απλως ηθελα να τα πω.

Λυσεις ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Και καθε μεγαλο προβλημα μπορει πολυ ευκολα να λυθει οσο ειναι ακομα "μικρο".Οσο το αφηνουμε (εμεις σαν μοναδες/σαν κοινωνια/σαν κρατος) αυτο θα διογκωνεται...και μονο!

Circadian οταν λες στο τελος "Δεν εγινε τιποτα ακομα" τι εννοεις?

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 14:59, 07-06-07:

Όταν έδειρε την κόρη μου μια κοπέλα (ένα κορίτσι από μια συμμορία, έξω από το σπίτι μου όπου έπαιζαν τα παιδιά της γειτονιάς) πήγα στην αστυνομία. Έκανα καταγγελία και μου είπαν ότι υπερβάλουμε. Η αστυνομία δεν κούνησε δάκτυλο. Εμένα και τον άντρα μου μας κυριαρχούσε (ειλικρινά σας μιλαω) το συναίσθημα ότι αν θα βρούμε τα κωλόπαιδα θα τα σπασουμε στο ξυλο. Όταν βρέθηκε μπροστά μου η κοπέλα που έδειρε την κόρη μου της φώναξα τόσο δυνατά και τρομακτικά που δεν τόλμησε να πει λέξη. Είδα το φόβο στα μάτια της. Ο άντρας μου απείλησε τους γονείς της ότι στην καλύτερη περίπτωση θα την βάλει στο αναμορφωτήριο αν ξανασυμβαίνει το παραμικρό στην κόρη μου…

Τελικά έμαθα ότι το κορίτσι φέρεται έτσι επειδή κακοποιήθηκε και βιάστηκε πριν λίγα χρόνια.

Μετάνιωσα και που φώναξα, μετάνιωσα και που την φοβέριζα. Θα μου πεις το δικό μου παιδί υπεράσπιζα και χάρη ίσως στα τρομακτικά πρόσωπα μας δεν ξαναενόχλησαν τα παιδιά της γειτονιάς μας…αλλά δεν παύω μέσα μου να νιώθω τύψεις.
… και αν ξανασυμβεί το ίδιο θα υπερασπίζω τα παιδιά μου.
Φαύλος κύκλος…

Ξέρω όμως ότι τα παιδιά είναι παιδιά και δεν φταίνε. Τους γονείς τους θα έβαζα να πληρώνουν τα εγκλήματά τους.

(και μετά μου λέτε ότι είμαι υπερβολική όταν ζητώ εξετάσεις πριν να γίνουν γονείς, και στείρωση στους άχρηστους γονείς …σε μια ιδανική κοινωνία)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 07-06-07 στις 16:16.
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 15:09, 07-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Όταν βρέθηκε μπροστά μου η κοπέλα που έδειρε την κόρη μου της φώναξα τόσο δυνατά και τρομακτικά που δεν τόλμησε να πει λέξη. Είδα το φόβο στα μάτια της. Ο άντρας μου απείλησε τους γονείς της ότι στην καλύτερη περίπτωση θα την βάλει στο αναμορφωτήριο αν ξανασυμβαίνει το παραμικρό στην κόρη μου…

Τελικά έμαθα ότι το κορίτσι φέρεται έτσι επειδή κακοποιήθηκε και βιάστηκε πριν λίγα χρόνια.

Μετάνιωσα και που φώναξα, μετάνιωσα και που την φοβέριζα.
και ο άγιος φοβέρα θέλει....έτσι δε λένε?
η δικιά σου ρουμάνα είναι μια πραγματική μαρτυρία..δε ξέρω αν της φώναξες πολύ ή του στυλ "μη ξανααπλώσεις χέρι, θα σου κόψω τα χέρια σύρριζα", αλλά έχει σημασία ο τόνος της φωνής και το τι λες, πιστεύω.
Για να απλώσεις χέρι σε άλλο παιδί, δεν υπάρχει κανένας λόγος, αδιαμφησβητιτί.

Είναι τελικά δικαιολογία τα κακά παιδικά χρόνια, όταν ΚΑΙ σχολείο πάει το παιδί, ΚΑΙ συναναστρέφεται και άλλους πλην την οικογένειά του..?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:15, 07-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
και ο άγιος φοβέρα θέλει....έτσι δε λένε?
η δικιά σου ρουμάνα είναι μια πραγματική μαρτυρία..δε ξέρω αν της φώναξες πολύ ή του στυλ "μη ξανααπλώσεις χέρι, θα σου κόψω τα χέρια σύρριζα", αλλά έχει σημασία ο τόνος της φωνής και το τι λες, πιστεύω.
Για να απλώσεις χέρι σε άλλο παιδί, δεν υπάρχει κανένας λόγος, αδιαμφησβητιτί.

Είναι τελικά δικαιολογία τα κακά παιδικά χρόνια, όταν ΚΑΙ σχολείο πάει το παιδί, ΚΑΙ συναναστρέφεται και άλλους πλην την οικογένειά του..?
ας μην ξεχνάμε ότι το κάθε παιδί είναι εντελώς διαφορετικό...
δεν έχουν όλα τα παιδιά τις ίδιες άμυνες ούτε την ίδια ευφυΐα ή τον τρόπο για να αντιμετωπίσουν και να ξεπεράσουν από μόνα τους τα όποια δικά τους σοβαρά ψυχολογικά ή μη προβλήματα

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:18, 07-06-07:

Καλή ερώτηση...

Σκέψου ένα παιδί που σπίτι του δεν εισπράττει αγάπη, κανείς δεν ασχολείται με τις ανάγκες και τα προβληματά του, και αυτό το παιδί πάει σχολείο και βλέπει άλλα παιδιά που λένε "α, πήγαμε χτες με τους γονείς μου στο θέατρο" ή έρχονται και τα πέρνουν από το σχολείο με μια θερμή αγκαλιά και ένα φιλί ή "χτές έπαιζα με τη μαμά μου trivial" και πες μου πως μπορεί να αισθάνεται αυτό το παιδί μέσα σε όλα τα άλλα παιδιά και πως μπορεί άραγε να αντοδράσει?

Σάμπως ασχολείται το σχολείο με τη διάπλαση του χαρακτήρα? Ωραίο αστείο ε?

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 15:19, 07-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
ας μην ξεχνάμε ότι το κάθε παιδί είναι εντελώς διαφορετικό...
δεν έχουν όλα τα παιδιά τις ίδιες άμυνες ούτε την ίδια ευφυΐα ή τον τρόπο για να αντιμετωπίσουν και να ξεπεράσουν από μόνα τους τα όποια δικά τους σοβαρά ψυχολογικά ή μη προβλήματα
σωστότατα. και εδώ έρχεται το σχολείο να συμπληρώσει τα κενά και τις ελλείψεις. θεωρητικώς βεβαίως, βεβαίως.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 15:21, 07-06-07:

ειλικρινά, δε βγαίνει άκρη. με το σταυρό στο χέρι, ξυπόλητοι στα αγκάθια μεγαλώνουμε και κάνουμε παιδιά.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:22, 07-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Σκέψου ένα παιδί που σπίτι του δεν εισπράττει αγάπη, κανείς δεν ασχολείται με τις ανάγκες και τα προβληματά του, και αυτό το παιδί πάει σχολείο και βλέπει άλλα παιδιά που λένε "α, πήγαμε χτες με τους γονείς μου στο θέατρο" ή έρχονται και τα πέρνουν από το σχολείο με μια θερμή αγκαλιά και ένα φιλί ή "χτές έπαιζα με τη μαμά μου trivial" και πες μου πως μπορεί να αισθάνεται αυτό το παιδί μέσα σε όλα τα άλλα παιδιά και πως μπορεί άραγε να αντοδράσει?
μου θύμησες... εμένα...
εγώ πάντως σκεφτόμουν ότι όταν κάνω δικά μου παιδιά... θα τα κάνω κι εγώ αυτά μαζί τους... και ναι, είχα γίνει και ψιλοεγκληματικό στοιχείο γύρω στα 15-16 μου αλλά πολύ σύντομα στα 17 μου συνήλθα από μόνη μου...
Η αλήθεια είναι Ισι μου ότι χρειάζεται πολύ περισσότερα από την μη είσπραξη αγάπης ένα παιδί για να γίνει εγκληματίας...

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 15:22, 07-06-07:

ειλικρινά, δε βγαίνει άκρη. με το σταυρό στο χέρι, ξυπόλητοι στα αγκάθια μεγαλώνουμε και κάνουμε παιδιά.
ακριβως...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:28, 07-06-07:

Η αλήθεια είναι Ισι μου ότι χρειάζεται πολύ περισσότερα από την μη είσπραξη αγάπης ένα παιδί για να γίνει εγκληματίας...
Δίκιο!

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 16:50, 07-06-07:

Για μένα οι γονείς φταίνε,έτσι έμαθαν τα παιδιά(που είναι σε συμμορίες),δεν τους έμαθαν να έχουν τρόπους,δεν τους έμαθαν τίποτα.Βασικά πιθανόν υπάρχουν και οικογενειακά προβλήματα(φτώχεια,βία μεταξύ γονέων)

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 16:53, 07-06-07:

και φτωχα να ειναι αυτα τα παιδια και οι οικογενιες τους, οι γονεις μπορουν να βρουν αλλους τροπους να τους δωσουν χαρα. τα πας σε ενα παρκο, ασχολεισε λιγο μαζι τους, καθεσαι και τους μιλας, κατι βρε παιδακι μου.

ναι φταινε οι γονεις που ειναι σε συμμοριες, για την βια δεν θα μιλησω.

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 16:57, 07-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hunter
και φτωχα να ειναι αυτα τα παιδια και οι οικογενιες τους, οι γονεις μπορουν να βρουν αλλους τροπους να τους δωσουν χαρα. τα πας σε ενα παρκο, ασχολεισε λιγο μαζι τους, καθεσαι και τους μιλας, κατι βρε παιδακι μου.

ναι φταινε οι γονεις που ειναι σε συμμοριες, για την βια δεν θα μιλησω.
Οι γονείς απλώς δε νοιάζονται καθόλουΤι εννοοείς δε θα μιλήσεις για τη βία?Δεν έχω δίκιο?Το παιδί αναπαράγει ό,τι βλέπει

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 17:50, 07-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer
Οι γονείς απλώς δε νοιάζονται καθόλουΤι εννοοείς δε θα μιλήσεις για τη βία?Δεν έχω δίκιο?Το παιδί αναπαράγει ό,τι βλέπει
σιγουρο αυτο, αλλα το θεμα της βιας μεσα στην οικογενια ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ, και ηδη το σηζηταμε σε αλλο θεμα

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 18:45, 07-06-07:

Τα αλητόπαιδα... Ασε συγχήστηκα πολύ Μοναχε!!! Της έγραψα τι νομίζω οτι πρέπει να κάνει... Αυτά είναι βρωμόπαιδα! Ανήκουν στην κατηγοριά που δεν παίρνουν από λόγια! Για μένα πρέπει πλέον να εμπλακεί η αστυνομία! Να τα μπουζουριάσει να τους ρίξει κ ένα χέρι ξύλο να ησυχάσουμε..

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ! Δηλαδή , πραγματικά, επειδή τρώω φρίκη με κάτι τέτοια, και πάρτε το και προσωπικά αν θέλετε, είναι δυνατόν να ζητάμε για την επίλυση του προβλήματος την επέμβαση της αστυνομίας και όχι απλά την επέμβαση, αλλά και το ΞΥΛΟ;;;;;;;

Μιλάμε σοβαρά τώρα; Είναι παιδιά 16 χρονών! Είναι παιδιά που έχουν ΧΙΛΙΑ ΔΥΟ ψυχολογικά που δεν φαίνονται. Το μεγαλύτερο θύμα στην όλη υπόθεση δεν είναι ο μικρός, ακόμα και αν την πληρώνει και αυτός ακριβά, γιατί πέρα απο τα 2 ευρώ δέχεται τρελή ψχολογική πίεση. Τα πραγματικά θύματα είναι τα παιδιά που ασκούν τη βία στον μικρό.

Αγάπη μου, όταν δεις ένα πρεζάκι, νευριάζεις με την κατάντια του, δεν τον χτυπάς όμως. Δεν τον καις στην πλατεία του χωριού. Τον βοηθάς να σηκωθεί στα πόδια του, τον παίρνεις αγκαλιά και τον πηγαίνεις στο νοσοκομείο. Του πας την επόμενη μέρα λουλούδια και τον κοιτάς στα ματιά, και αυτό είναι που ζητάει. Όταν δεις αυτά τα παιδιά, δεν τα χτυπάς, ούτε εσύ ούτε τα γουρούνια, δεν τους βρίζεις καν! Οι γονείς του, όπως περιγράφει η μητέρα του παιδιού ήταν αξιοπρεπέστατοι, ωστόσο δεν είχαν καταλάβει οτι το παιδί τους έχει πρόβλημα; Τι γονιός είναι αυτός που δεν καταλαβαίνει κάθε συναίσθημα και πρόβλημα του παιδιού του;

Πραγματικά, όσο υπάρχουν άνθρωποι που νομίζουν οτι η βία, ο εκβιασμός, ο εκφοβισμός, Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ, θα διορθωθεί με αντίποινα είναι αυτοί που θα βοηθάνε το πρόβλημα να οξύνεται. Κατηγορεί το παιδί επειδή δεν τήρησε τις υποσχέσεις του; Επόμενο δεν είναι; Να πάει να καταγγείλει τους γονείς που το μεγαλώνουν αυτό το παιδί και να βρεθεί σε αυτό το κράτος ένας δημοτικός/σχολικός ψυχίατρος να εξετάσει το παιδί, να δείτε μετά αν θα το μισείτε ή θα το λυπηθείτε.

(Υ.Γ. Ως απόδειξη όλων αυτών, η μητέρα του έγραψε οτι , συνέπεια όλης της πίεσης/βίας που δεχόταν το παιδί της ήταν να μιλάει και ο ίδιος με άσχημο τρόπο και να εκφράζει επιθετηκότητα στη μητέρα του. Τα 16 χρονα δεν την βρήκαν αυτήν την συμπεριφορά απο το πουθενά)

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 19:07, 07-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ! Δηλαδή , πραγματικά, επειδή τρώω φρίκη με κάτι τέτοια, και πάρτε το και προσωπικά αν θέλετε, είναι δυνατόν να ζητάμε για την επίλυση του προβλήματος την επέμβαση της αστυνομίας και όχι απλά την επέμβαση, αλλά και το ΞΥΛΟ;;;;;;;

Μιλάμε σοβαρά τώρα; Είναι παιδιά 16 χρονών! Είναι παιδιά που έχουν ΧΙΛΙΑ ΔΥΟ ψυχολογικά που δεν φαίνονται. Το μεγαλύτερο θύμα στην όλη υπόθεση δεν είναι ο μικρός, ακόμα και αν την πληρώνει και αυτός ακριβά, γιατί πέρα απο τα 2 ευρώ δέχεται τρελή ψχολογική πίεση. Τα πραγματικά θύματα είναι τα παιδιά που ασκούν τη βία στον μικρό.

Πραγματικά, όσο υπάρχουν άνθρωποι που νομίζουν οτι η βία, ο εκβιασμός, ο εκφοβισμός, Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ, θα διορθωθεί με αντίποινα είναι αυτοί που θα βοηθάνε το πρόβλημα να οξύνεται. Κατηγορεί το παιδί επειδή δεν τήρησε τις υποσχέσεις του; Επόμενο δεν είναι; Να πάει να καταγγείλει τους γονείς που το μεγαλώνουν αυτό το παιδί και να βρεθεί σε αυτό το κράτος ένας δημοτικός/σχολικός ψυχίατρος να εξετάσει το παιδί, να δείτε μετά αν θα το μισείτε ή θα το λυπηθείτε.
Όλα τα παιδιά θύματα είναι…και αυτά που τρώνε ξύλο και αυτά που δίνουν ξύλο. ... όταν προστατεύεις τα παιδιά σου δεν είσαι πάντα σε θέση να σκέπτεσαι λογικά, ήρεμα, συμπονετικά και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο …. Μόνο στην ιδέα ότι το παιδί σου κινδυνεύει τρελαίνεσαι. Τους λείπαμε και δεν θα τους έκανα κακό… αλίμονο…αλλά να μου αφήσουν και επιλογές να επιλύσω το πρόβλημα ειρηνικά γιατί το παιδί μου είναι πάνω απ όλα. Δεν θα αφήνω να το δέρνουν. Και αν αναγκάζομαι θα δείρω.

Δηλαδή στο τέλος θα κάνουμε συζήτηση για το πια παιδιά θα θυσιαστούν στο βωμό της αδιαφορίας της κοινωνίας…

Εγω έχω μόνο μια άσχετη απάντηση: «όχι τα δικά μου».

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 07-06-07 στις 20:13.
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 19:21, 07-06-07:

Όλα τα παιδιά θύματα είναι…και αυτά που τρώνε ξύλο και αυτά που δίνουν ξύλο. Το ζήτημα είναι ότι όταν προστατεύεις τα παιδιά σου δεν είσαι πάντα σε θέση να σκέπτεσαι λογικά, ήρεμα, συμπονετικά και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο …. Μόνο στην ιδέα ότι το παιδί σου κινδυνεύει τρελαίνεσαι. Τους λείπαμε και δεν θα τους έκανα κακό… αλίμονο…αλλά να μου αφήσουν και επιλογές να επιλύσω το πρόβλημα ειρηνικά γιατί το παιδί μου είναι πάνω απ όλα. Δεν θα αφήνω να το δέρνουν. Και αν αναγκάζομαι θα δείρω.

Κι εγώ θα τρελαινόμουν, και αν θέλεις η πρώτη μου σκέψη ήταν να πάω την επόμενη μέρα με το γιο μου στο σχολείο και όταν έρθουν αυτά τα παιδιά να τα διώξω. Θα ήταν χαζό όμως, θα μείωνα αρχικά το ίδιο το παιδί μου ("Φώναξες τη μαμά σου να μας κάνει ντα;") και θα θύμωνα περισσότερο τα άλλα παιδιά. Με δεύτερη σκέψη όμως, γύρισα εναντίον των γονέων των παιδιών αυτών και εκεί θα μείνω. Μιας και οι γονείς είναι σε θέση να συζητήσουν, γιατί υπάρχουν πολύ χειρότερα πράγματα, θα τους πρότεινα να πάνε το παιδί σε ψυχολόγο. Αν δεν δέχοταν, ναι, θα ανακατευόμουν στα οικογενειακά τους, και θα έκανα καταγγελία στην αστυνομία. Επειδή είχαμε μία παρόμοια περίπτωση στη γειτονιά, η πρώτη κίνηση είναι να πάνε τα παιδιά σε ψυχολόγο και οι γονείς σε κοινωνικό λειτουργό. Και μετά και τα παιδιά σε κοινωνικό λειτουργό.

Δηλαδή στο τέλος θα κάνουμε συζήτηση για το πια παιδιά θα θυσιαστούν στο βωμό της αδιαφορίας της κοινωνίας…

Εγω έχω μόνο μια άσχετη απάντηση: «όχι τα δικά μου».
Κανένα παιδί δεν θα καεί αν φερθούμε σωστά. Αρχικά, στις επόμενες δημοτικές/προεδρικές/βουλευτικές εκλογές, εσείς οι μεγάλοι που ψηφίζετε, αντί να ζητήσετε να σας κάνουν κι άλλους δρόμους, ζητήστε να σας φέρουν σχολικούς ψυχολόγους. Το πρόβλημα, κατά 90% πιστεύω, εκεί εντοπίζετε μιας και είνι η πρώτη επαφή του παιδιού με την κοινωνία και τις υποχρεώσεις προς αυτήν.

Και παράδειγμα προς αυτούς που τείνουν να κάψουν το παιδί στο βωμό της κοινωνίας, στην τάξη της αδερφής μου (έκτη δημοτικού) είναι ένα κοριτσάκι το οποίο απο πολύ μικρό έχει χάσει τη μητέρα του, και μόλις πριν μήνες έχασε και τον πατέρα του. Η αδερφή μου της ζήτησε να βγούνε για παιχνίδι στην γειτονιά, χωρίς να σκέφτεται κάτι παραπάνω, και το κορίτσι αυτό την έβρισε και της είπε να την αφήσει ήσυχη. Η γιαγιά του κοριτσιού αυτού, όταν έτυχε να συζητάει με την μητέρα μου, της είπε οτι η μικρή συνέχεια της λέει οτι τους μισεί όλους επειδή τη λυπούνται...Κάποιοι ζήτησαν την επέμβαση κοινωνικού λειτουργού και όντως πήγε κοινωνικός λειτουργός να βρει το κορίτσι. Μόνο που πήγε στο σχολείο..γιατί τίποτα δεν λειτουργεί σωστά σε αυτή τη χώρα...Το κορίτσι θύμωσε περισσότερο και τσακώθηκε με τη γιαγιά του που της έστειλε τον "γιατρό" στο σχολείο λες και είναι άρρωστή....

Αν αύριο-μεθαύριο το δείτε αυτό το κορίτσι σε ένα δρόμο με κοντό μίνι και τσιγάρο στο στόμα τι θα σκεφτείτε;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:57, 07-06-07:

Επειδή είχαμε μία παρόμοια περίπτωση στη γειτονιά, η πρώτη κίνηση είναι να πάνε τα παιδιά σε ψυχολόγο και οι γονείς σε κοινωνικό λειτουργό. Και μετά και τα παιδιά σε κοινωνικό λειτουργό.
στην Ελλάδα αυτά?

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 20:56, 07-06-07:

Δεν τα διάβασα όλα, συγγνώμη, αλλά να πω την άποψή μου! Καταρχάς όπως είπαν κι άλλοι, μιλάμε για παιδιά στην εφηβεία, και οι χαρακτηρισμοί "κωλόπαιδα" κάθε άλλο παρά βοηθάνε. Κανείς δεν γεννιέται κακός, κι όλους μας ορίζουν οι εμπειρίες και τα βιώματά μας. Για να αποκτήσουν αυτά τα παιδιά μια τέτοια συμπεριφορά, είτε η οικογένεια τα ώθησε, είτε οι "κακές συναναστροφές", καθώς η εφηβεία είναι η ηλικία που το παιδί θέλει να φαίνεται μάγκας και να γίνεται αρεστός από συγκεκριμένα γκρουπ συνομηλίκων.

Βέβαια κι η μάνα τι να κάνει; Να πληρώσει το παιδί της τα ψυχολογικά των άλλων; Εγώ θα έλεγα να πει στους γονείς των παιδιών ότι αν δεν πάρουν δραστικά μέτρα θα αναγκαστεί να καλέσει την αστυνομία. Σε περίπτωση που οι γονείς δεν βοηθήσουν, να έρθει σε επαφή με την αστυνομία και να ζητήσει την παρέμβαση κοινωνικού λειτουργού. Όχι αναμορφωτήρια και υπερβολές, ΕΛΕΟΣ! Αν γίνει μια ΚΑΛΗ προσπάθεια δεν θα υπάρχουν άσχημες συνέπειες για όλες τις πλευρές.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 20:58, 07-06-07:

Βρε ΚΕ στην Ελλάδα είμαστε, όχι στην φυλή των Μασάι ας πούμε! Κι εγώ ξέρω περιπτώσεις που έχει επέμβει κοινωνικός λειτουργός. Το αρνητικό είναι ότι αν είναι τελειώς διαλυμένη η οικογένεια είναι δύσκολο να μπει τάξη. Αλλά προσπάθειες γίνονται!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 21:03, 07-06-07:

Συγγνωμη ρε παιδια...πολυ σωστα οσα λετε -και εσυ suspiria αν και το πρωτο σου ποστ με το περιστατικο τμε τους ναρκωμανεις παραπεμπει σε κατι περισσοτερο απο αγγελικα πλασμενη κοινωνια-, αλλα θελω να ρωτησω κατι:
Το παιδι που ΔΕΝ εχει προκαλεσει τιποτα απο τα παραπανω και ειναι δεκτης ολων αυτων που βρισκεται στην κουβεντα μας?

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 21:05, 07-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Συγγνωμη ρε παιδια...πολυ σωστα οσα λετε -και εσυ suspiria αν και το πρωτο σου ποστ με το περιστατικο τμε τους ναρκωμανεις παραπεμπει σε κατι περισσοτερο απο αγγελικα πλασμενη κοινωνια-, αλλα θελω να ρωτησω κατι:
Το παιδι που ΔΕΝ εχει προκαλεσει τιποτα απο τα παραπανω και ειναι δεκτης ολων αυτων που βρισκεται στην κουβεντα μας?
Κάτσε να αισθανθεί πρώτα ασφαλές το παιδί (και να είναι) και μετά το συζητάμε.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 21:07, 07-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Κάτσε να αισθανθεί πρώτα ασφαλές το παιδί (και να είναι) και μετά το συζητάμε.
δεν το καταλαβαινω πως το λες...

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

H Stalitsa έγραψε στις 21:08, 07-06-07:

Αγάπη μου, όταν δεις ένα πρεζάκι, νευριάζεις με την κατάντια του, δεν τον χτυπάς όμως. Δεν τον καις στην πλατεία του χωριού. Τον βοηθάς να σηκωθεί στα πόδια του, τον παίρνεις αγκαλιά και τον πηγαίνεις στο νοσοκομείο. Του πας την επόμενη μέρα λουλούδια και τον κοιτάς στα ματιά, και αυτό είναι που ζητάει. Όταν δεις αυτά τα παιδιά, δεν τα χτυπάς, ούτε εσύ ούτε τα γουρούνια, δεν τους βρίζεις καν! Οι γονείς του, όπως περιγράφει η μητέρα του παιδιού ήταν αξιοπρεπέστατοι, ωστόσο δεν είχαν καταλάβει οτι το παιδί τους έχει πρόβλημα; Τι γονιός είναι αυτός που δεν καταλαβαίνει κάθε συναίσθημα και πρόβλημα του παιδιού του;

(Υ.Γ. Ως απόδειξη όλων αυτών, η μητέρα του έγραψε οτι , συνέπεια όλης της πίεσης/βίας που δεχόταν το παιδί της ήταν να μιλάει και ο ίδιος με άσχημο τρόπο και να εκφράζει επιθετηκότητα στη μητέρα του. Τα 16 χρονα δεν την βρήκαν αυτήν την συμπεριφορά απο το πουθενά)
Ωραία όσα λες... Αλλά για πές μας τί θα έκανες εσύ αν κυνδίνευε η ψυχοσωματική ακεραιότητα του παιδιού σου??? Θα πήγαινες την συμμορία στον ψυχολόγο ή στον ψυχίατρο???

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 21:23, 07-06-07:

δεν το καταλαβαινω πως το λες...
Εννοώ πως πριν γίνει οποιαδήποτε παρέμβαση (ψυχολογική ή άλλου είδους) στο παίδι, πρέπει πρώτα να είμαστε σίγουροι για την ασφάλειά του. Για να γίνει αυτό πρέπει να δώσουμε προτεραιότητα στα άλλα παιδιά. Θέλω να βλέπω τα πράγματα πρακτικά και οργανωμένα.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 21:29, 07-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Εννοώ πως πριν γίνει οποιαδήποτε παρέμβαση (ψυχολογική ή άλλου είδους) στο παίδι, πρέπει πρώτα να είμαστε σίγουροι για την ασφάλειά του. Για να γίνει αυτό πρέπει να δώσουμε προτεραιότητα στα άλλα παιδιά. Θέλω να βλέπω τα πράγματα πρακτικά και οργανωμένα.
ποια ειναι τα αλλα παιδια? εκεινα που δερνουν το δικο μου? εγω δεινω προτεραιοτητα στο δικο μου παιδι. προστατευω το δικο μου παιδι με οποιοδηποτε τροπο... υστερα ίσως να μπορώ να κάνω κάτι και για τα άλλα παιδιά αν μου το επιτρέπουν…πρακτικά και οργανωμένα.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 21:37, 07-06-07:

ποια ειναι τα αλλα παιδια? εκεινα που δερνουν το δικο μου? εγω δεινω προτεραιοτητα στο δικο μου παιδι. προστατευω το δικο μου παιδι με οποιοδηποτε τροπο... υστερα ίσως να μπορώ να κάνω κάτι και για τα άλλα παιδιά αν μου το επιτρέπουν…πρακτικά και οργανωμένα.
Ναι, αλλά η προστασία του δικού σου παιδιού εξαρτάται από το τι θα κάνουν τα άλλα. Πρακτικά μιλώντας, εσύ τι θα έκανες; Πώς θα έδινες προτεραιότητα στο παιδί σου όταν άλλα παιδιά το απειλούν; (Εκτός κι αν εννοείς ότι θα έκανες καταγγελία, οπότε πάσο).

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 21:44, 07-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mario
το περιστατικο τμε τους ναρκωμανεις παραπεμπει σε κατι περισσοτερο απο αγγελικα πλασμενη κοινωνια
Με καίει γιατί έχω χάσει γνωστό μου, ο οποίος ήταν ναρκωμανής, και ζητούσε βοήθεια καιρό και κανένας δεν του την έδινε. Η παρέα του απλά ξέκοψε απο αυτόν...Και δεν ξέρω αν φαίνονται υπερβολικά, εγώ πάντως αν έβρισκα στο δρόμο κάποιον σε αυτήν την κατάσταση θα τον πήγαινα στο νοσοκομείο αγκαλιά και θα του πήγαινα και την επόμενη μέρα λουλούδια. Δεν μιλάω να συναντήσω κάποιον με μαχαίρι και να τον πάρω αγκαλιά, μιλάω για κάποιον που ζητάει βοήθεια...ακόμα και αν δεν φωνάζει γι'αυτήν.

Στη συνέχεια πήραν τα 3 παιδιά, στα οποία αναφερόμουν, απο την μητέρα και τα μετέφεραν σε ίδρυμα. Δεν ξέρω που ακριβώς, αλλά όχι σε αναμορφωτήριο. Τα παιδιά δεν είχαν πρόβλημα απλά έκρινε η κοινωνικός λειτουργούς σωστό να απομακρυνθούν απο την μητέρα.

Ωραία όσα λες... Αλλά για πές μας τί θα έκανες εσύ αν κυνδίνευε η ψυχοσωματική ακεραιότητα του παιδιού σου??? Θα πήγαινες την συμμορία στον ψυχολόγο ή στον ψυχίατρο???
Έχω αναφέρει ήδη τι θα έκανα.

Κι εγώ θα τρελαινόμουν, και αν θέλεις η πρώτη μου σκέψη ήταν να πάω την επόμενη μέρα με το γιο μου στο σχολείο και όταν έρθουν αυτά τα παιδιά να τα διώξω. Θα ήταν χαζό όμως, θα μείωνα αρχικά το ίδιο το παιδί μου ("Φώναξες τη μαμά σου να μας κάνει ντα;") και θα θύμωνα περισσότερο τα άλλα παιδιά. Με δεύτερη σκέψη όμως, γύρισα εναντίον των γονέων των παιδιών αυτών και εκεί θα μείνω. Μιας και οι γονείς είναι σε θέση να συζητήσουν, γιατί υπάρχουν πολύ χειρότερα πράγματα, θα τους πρότεινα να πάνε το παιδί σε ψυχολόγο. Αν δεν δέχοταν, ναι, θα ανακατευόμουν στα οικογενειακά τους, και θα έκανα καταγγελία στην αστυνομία.

Όσο για το παιδί μου, έγραψα στο blog της μητέρας ότι αυτή τη στιγμή, έχει δεχτεί μεν την βία και την επιθετικότητα, όμως έχει δεχτεί και τεράστια ψυχολογική πίεση. Είμαι σίγουρη, επειδή τα έχω περάσει και εγώ δηλαδή, ότι το παιδί ζει την απόλυτη απόρριψη. Βρίσκεται σε μία ηλικία, 13 χρονών, που ανακαλύπτει τον κόσμο, την μαγκιά, το φλερτ με τα κορίτσια και όλα αυτά, σε μία ηλικία που θα ανοίξει τα φτερά του και θα ετοιμαστεί να γίνει άντρας, και έρχονται οι συνήθεις τύποι της κοινωνίας να του «τη σπάσουν» και να τον απορρίψουν. Εγώ θα έλεγα μονίμως στο παιδί μου, ότι πέρα από όλα αυτά, εκείνος είναι πολύ καλύτερος από αυτούς γιατί θα το είχε ανάγκη. Και για να το πιστέψει αυτό θα φρόντιζα να τους λυπηθεί. Για τη σωματική του ακεραιότητα θα του έλεγα να τους αποφεύγει όταν βγαίνει και να κυκλοφορεί σε μέρος με κόσμο. Δεν θα κρατούσε άλλωστε για πολύ, τα παιδιά θα εξεταζόταν γρήγορα από ειδικούς.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 22:14, 07-06-07:

Με καίει γιατί έχω χάσει γνωστό μου, ο οποίος ήταν ναρκωμανής, και ζητούσε βοήθεια καιρό και κανένας δεν του την έδινε. Η παρέα του απλά ξέκοψε απο αυτόν...Και δεν ξέρω αν φαίνονται υπερβολικά, εγώ πάντως αν έβρισκα στο δρόμο κάποιον σε αυτήν την κατάσταση θα τον πήγαινα στο νοσοκομείο αγκαλιά και θα του πήγαινα και την επόμενη μέρα λουλούδια. Δεν μιλάω να συναντήσω κάποιον με μαχαίρι και να τον πάρω αγκαλιά, μιλάω για κάποιον που ζητάει βοήθεια...ακόμα και αν δεν φωνάζει γι'αυτήν.
Ειπα εγω οτι δεν σε καιει ακλη μου?
Κι εμενα με καιει γιατι εχω χασει ΚΑΙ εγω οπως ποσοι αλλοι γυρω μας ατομο απο ναρκωτικα.
Τωρα το οτι θα εκανες οτι λες σε τιμα.Οσο "ρομαντικο" και δυσκολο ειναι στην πραξη να κανεις κατι τετοιο, σε τιμα.
Μια βολτα π.χ. απο Ομονοια να κανεις θα βρεις πααααρα πολλους που θελουν βοηθεια αλλα δεν την "ζητουν".
Απλως σου λεω οτι αυτη η προσεγγιση -ειδικα στην μαζικη της μορφη- παραπεμπει σε μια αγγελικα πλασμενη κοινωνια.
Εδω την αλλη την κλεβουν διπλα σου χωρις μαχαιρι χωρις τιποτα και καθονται ολοι και κοιτανε...φαντασου για αυτο το σκηνικο.

Όσο για το παιδί μου, έγραψα στο blog της μητέρας ότι αυτή τη στιγμή, έχει δεχτεί μεν την βία και την επιθετικότητα, όμως έχει δεχτεί και τεράστια ψυχολογική πίεση. Είμαι σίγουρη, επειδή τα έχω περάσει και εγώ δηλαδή, ότι το παιδί ζει την απόλυτη απόρριψη. Βρίσκεται σε μία ηλικία, 13 χρονών, που ανακαλύπτει τον κόσμο, την μαγκιά, το φλερτ με τα κορίτσια και όλα αυτά, σε μία ηλικία που θα ανοίξει τα φτερά του και θα ετοιμαστεί να γίνει άντρας, και έρχονται οι συνήθεις τύποι της κοινωνίας να του «τη σπάσουν» και να τον απορρίψουν. Εγώ θα έλεγα μονίμως στο παιδί μου, ότι πέρα από όλα αυτά, εκείνος είναι πολύ καλύτερος από αυτούς γιατί θα το είχε ανάγκη. Και για να το πιστέψει αυτό θα φρόντιζα να τους λυπηθεί. Για τη σωματική του ακεραιότητα θα του έλεγα να τους αποφεύγει όταν βγαίνει και να κυκλοφορεί σε μέρος με κόσμο. Δεν θα κρατούσε άλλωστε για πολύ, τα παιδιά θα εξεταζόταν γρήγορα από ειδικούς.
Αυτος θελει να τους αποφυγει.
ΕΚΕΙΝΟΙ δεν θελουν να τον αποφυγουν.
Οσο και αν κυκλοφορεις σε μερος με κοσμο ειναι αδυνατο να περιορισεςι με τετοιο τροπο την ελευθερια και τις κινησεις σου ωστε να αποφυγεις το καθε μερος με λιγοτερο κοσμο.
Το ξερω απο πρωτο χερι.Αναγκαζομουν να κανω κυκλους την πολη για να παω σπιτι και παλι ομως επρεπε να περασω απο συγκεκριμενα μερη.Δυστυχως δεν μπορουσα να διακτινιστω για να ειμαι σπιτι-μαθημα-σπιτι χωρις ους ενδιαμεσους σταθμους.
Ξερεις τι περιορισμος ελευθερειας ειναι και τι αγχος και τρομο σου προκαλει το να πρεπει να σκεφτεσαι το καθε σου βημα και να κοιτας σαν τρελος δεξια κι αριστερα μηπως σάκολουθουν αυτοα τα "ατυχα παιδια"?
Το ποσο "ατυχος" και ατυχο ειναι αυτο το παιδι, δεν σκεφτηκε κανεις.
Αλλα ειπαμε.Σε αυτες τι περιπτωσεις προτεραιωτητα εχουν τα παιδια με προβλημα.Μετα ειναι τα αλλα.Αρκει να μην φτανουμε να κατακρινουμε ελαφρια την καρδια τον γονιο που προσπαθει να προστατευσει κατι ανωτερο απο την ζωη του, γιατι αυτα τα παιδια εχουν 1002 "διακιολογιες" για την συμπεριφορα τους.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 00:09, 08-06-07:

dooo< αυτο που λεει.
αλλοι δεν υπαρχουν, να συνοδευουν διακριτικα το παιδι?
νταξει το γαιδουρι ο πατερας. αλλα αλλοι?

επισης, δεν ειμαι σε καμια περιπτωση υπερ του ξυλοδαρμου. εκφοβισμος ναι, αλλα οχι ξυλοδαρμος. οχι βαριες κρανιοεγκεφαλικες και εντατικες. ουτε μια δυο αναποδες, παρολο που τις χρειαζεται απο την οικογενεια του.

αστυνομια, ενημερωση των δασκαλων, γιατι οχι και αποβολη απο το σχολειο-εχοντας ενημερη την οικογενεια για ταυτοχρονο περιορισμο στο σπιτι.
για να δουμε αν η μαμα θα νιωσει καλα αν το παιδι της μεινει απο απουσιες η απο μαθημα στην ιδια ταξη...
μπορει να μην καταλαβε ποσο σημαντικο ειναι να μην κανει το μονακριβο της το "μπαμπουλα" σε αλλα παιδια, αλλα για να δουμε αν αστυνομια κανει επιπληξη και σχολειο δωσει αποβολη.
γιατι τοτε, θα τις φαει τις αναποδες του το κωλοπαιδο και ελπιζω να συνελθει.

ρουμανα αυτο που ειπες για την πιτσιρικα... λυπηθηκα παρα πολυ.

επισης, ολοι αυτοι που λενε για ιδανικες κοινωνιες, πλιζ παιδια ξυπνηστε. ωραιο ονειρο βλεπατε.

Παράθεση

Χαμόγελο (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Χαμόγελο
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H Χαμόγελο έγραψε στις 05:16, 08-06-07:

Αυτό λέγεται bullying, είναι διαχρονικότατο κοινωνικό πρόβλημα. Αν κάνετε μια έρευνα στο διαδίκτυο θα βρείτε και προτεινόμενους τρόπους αντιμετώπισης.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 06:11, 08-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστινάκι
Αυτό λέγεται bullying, είναι διαχρονικότατο κοινωνικό πρόβλημα. Αν κάνετε μια έρευνα στο διαδίκτυο θα βρείτε και προτεινόμενους τρόπους αντιμετώπισης.
Ευχαριστώ Χριστινάκι για την τόσο χρήσιμη πληροφορία. Πραγματικά δεν το ήξερα...

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

H Stalitsa έγραψε στις 10:32, 08-06-07:

Λέμε από χθές οτι είναι παιδιά κ αυτά κ οτι φέρονται με παραβατικό τρόπο επειδή έχουν φάει ξύλο ίσως κλπ... Εγώ διάβασα σήμερα πάλι το blog εκείνης της γυναίκας όπου απαντάει στα σχόλια μας κ δίνει περισσότερες λεπτομέρειες... ακούστε κ πείτε μου...

"δύο φορές ήρθα σε επαφή με τους γονείς του παιδιού,δεν το χτύπησαν ή ότι άλλο,έμαθα πως συζήτησαν πολύ ώρα μαζί του,αλλά και πάλι το αποτέλεσμα ήταν ίδιο..
Απλά άλλαξε η προθεσμία μέχρι τέλη Ιουνίου.."

Για ποιό ξύλο μιλάμε λοιπόν???? Που του δημιούργησαν ψυχολογικά του "ευαισθητούλη"...

"Αν είχες δει εσύ για έναν που βρέθηκε μαχαιρωμένος και νεκρός εδώ στη Θεσ/κη,ήταν μέλος της παρέας αυτής."

Τώρα τί λέτε?? Το θέλουν το ξυλάκι κ το αναμορφωτήριο τους? Ή μια ζεστή αγκαλιά που θα της δαγκώσουν τα χέρια???

Συγνώμη αν φαίνομαι σκληρή αλλά αυτά τα παιδιά ουτε παιδικότητα έχουν, ουτε πληγωμένα αγρίμια είναι που μαχαιρώνονται κ μαχαιρόνουν, εκβιάζουν κ κλέβουν! Για μένα είναι βρωμόπαιδα!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:33, 08-06-07:

σταλίτσα μου, πιστεύω ότι δεν προστατεύεις το παιδί σου βαρώντας τα άλλα παιδιά
το μόνο που κάνεις είναι να τα εξαγριώνεις περισσότερο εις βάρος του παιδιού σου

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 10:40, 08-06-07:

σταλίτσα μου, πιστεύω ότι δεν προστατεύεις το παιδί σου βαρώντας τα άλλα παιδιά
το μόνο που κάνεις είναι να τα εξαγριώνεις περισσότερο εις βάρος του παιδιού σου
οι γονεις του πρεπει να το κανουν αυτο κουε μου οχι η μανα του παιδιου θυματος...δεν το συνεχιζω εγω γιατι θα συγχυστω παλι

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:43, 08-06-07:

μα το τι θα κάνουν οι γονείς του παιδιού δε μπορούμε να έχουμε λόγο...
αυτή τη στιγμή συζητάμε αν ήμασταν στη θέση της μάνας τι θα κάναμε....
σαν γονείς ενός παιδιού που το εκφοβίζουν όχι σαν γονείς ενός κακού παιδιού
εκτός αν κατάλαβα λάθος

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 10:57, 08-06-07:

μα το τι θα κάνουν οι γονείς του παιδιού δε μπορούμε να έχουμε λόγο...
αυτή τη στιγμή συζητάμε αν ήμασταν στη θέση της μάνας τι θα κάναμε....
σαν γονείς ενός παιδιού που το εκφοβίζουν όχι σαν γονείς ενός κακού παιδιού
εκτός αν κατάλαβα λάθος
σωστα καταλαβες...ναι αν ημασταν στη θεση της μανας του παιδιου θυματος αυτο λεμε... δεν θα πρεπε ομως οι γονεις του παιδιου εκβιαστη εφοσον η μανα του παιδιου θυματος πηγε ηδη 2 φορες να τους πει τι συμβαινει να τον συμμορφωσουν τον κανακαρη τους αναλογα; (αρχιζει και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι παλι....μπρρρρρρρρ)

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 10:59, 08-06-07:

@Mario Έχεις δίκιο, έχει τύχει να βρεθώ βράδυ στην ομόνοια αλλά δεν εννοούσα κάτι τέτοιο, γι'αυτό ανέφερα και το μαχαίρι. Κυριώς μιλούσα για γνωστούς μου που θα βοηθούσα..αλλά το έγραψα κάπως αλληγορικά..

@Stalitsa Όπως προνανέφερα, άνθρωποι σαν κι εσένα τα καίνε αυτά τα παιδιά. Δυστυχώς, είναι 16 χρονών, όπως είπες δεν έχουν καμία παιδικότητα και αυτό είναι αρχικά εις βάρος τους και ύστερα εις βάρος των άλλων. Είναι κρίμα αυτά τα παιδιά και θέλουν βοήθεια και όχι ξύλο. Αλλά κάποιοι άνθρωποι επιμένουν να βλέπουν την επιφάνεια και να καίνε τα παιδιά αυτά.Αν αύριο-μεθαύριο τα παιδιά αυτά γίνουν εγκληματίες δεν θα φταίει κανένας άλλος παρά αυτούς τους ανθρώπους, που αντί να διορθώσουν το πρόβλημα που υπήρχε όσο ήταν καιρός, το έκαναν ακόμα μεγαλύτερο.

@Kακή Επιρροή Μπορούμε να έχουμε λόγο. Τα παιδιά δεν ανήκουν στους γονείς...Αν ένα παιδί δεν μεγαλώνει σωστά σε μία οικογένεια ο καθένας μπορεί να επέμβει και αν χρειαστεί, το παιδί να απομακρυνθεί απο την οικογένεια..

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 10:59, 08-06-07:

αστυνομια παιδια... μονο αυτο...
δε βλεπω αλλη λυση.

οχι ξυλο ομως. οχι εντατικες.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:00, 08-06-07:

μα αυτοί οι γονείς έπρεπε να έχουν κάνει πολλά πράγματα χρόνια πριν...
τώρα το τι θα κάνουν... για αρχή να το αγαπήσουν ίσως?

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 11:01, 08-06-07:

η αστυνομια δεν ειναι μονο για να μοιραζει 700αρες κλησεις στους πολιτες.
εχει ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΡΟΛΟ.

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 11:02, 08-06-07:

ένα παιδί δεν χρειάζεται απαραίτητα να φάει ξύλο για να εμφανίσει σημάδια παραβατικότητας. Η έλλειψη προσοχής, η απαξίωση από τον γονιό ή ακόμη και το μάθημα ότι δεν υπάρχουν όρια στην συμπεριφορά του αρκούν...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:02, 08-06-07:

@Kακή Επιρροή Μπορούμε να έχουμε λόγο. Τα παιδιά δεν ανήκουν στους γονείς...Αν ένα παιδί δεν μεγαλώνει σωστά σε μία οικογένεια ο καθένας μπορεί να επέμβει και αν χρειαστεί, το παιδί να απομακρυνθεί απο την οικογένεια..
μάλλον δεν κατάλαβες το πνεύμα που μιλούσα....
έλεγα ότι αυτή τη στιγμή συζητάμε άλλο θέμα ή τουλάχιστον ότι εγώ αυτό κατάλαβα

το να μιλήσουμε για τον νταή, νομίζω ότι χρήζει μιας άλλης ειδικής συζήτησης εξαιρετικά αφιερωμένης σε όλα τα πλάσματα που δεν έχουν βιώσει ποτέ αγάπη, ισορροπία, αποδοχή απ το σπίτι τους κι έχουν ανάγκη να την εισπράξουν έστω και με τη βία...

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 11:04, 08-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
η αστυνομια δεν ειναι μονο για να μοιραζει 700αρες κλησεις στους πολιτες.
εχει ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΡΟΛΟ.
Μα δεν είπε κανείς όχι στην επέμβαση της αστυνομίας. Αλλά είναι παράλογο να ζητάμε να δείρουν τα παιδιά οι αστυνομικοί..Αν είναι δυνατόν! Λες και βρισκόμαστε επι χούντας..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους