Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Χαρτομαντεία, μελλοντολογία

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 21:48, 04-06-07:

Διαβασα το λινκ. Περιγραφες βλεπω που τις εχουν ταιριαξει σε φιλοσοφικες ιδεες. So?

Ουφ...κούραση είσαι.
Its called "thinking". So thanks for the compliment

Σοβαρα ομως. Αν ειναι σε καθε συζητηση οταν φτανουμε στο ζουμι και δεν υπαρχουν επιχειρηματα, σκεψεις,απαντησεις, να απανταμε "εισαι κουραση ρε φιλε" , ποιο το νοημα να ξεκινησουμε την κουβεντα ; Θελουμε ή δε θελουμε να ανταλλαξουμε αποψεις , να μαθουμε κατι απο αλλους ή σε αλλους ; Δε σε ειχα για ατομο που τα παραταει ή ενοχλειται αν βρισκει αντιλογο για ενα θεμα που τον ενδιαφερει. Οσο εχουμε επιχειρηματα δε μας κουραζουν και οταν δεν εχουμε, ο αλλος ειναι κουραστικος ;

Αμα βγουμε για καφε θα μιλαμε για τον καιρο, τη μοδα και για χιλιαδυο θεματα που κλεινουν με 2 φρασεις ειτε γιατι ειναι επιφανειακα, ειτε γιατι ολοι συμφωνουμε ; Και αν ναι, εστω, γιατι για να χαλαρωσουμε βγαινουμε μερικες φορες. Αλλα ΚΑΙ εδω ;

Still, μπορει καποιοι αλλοι να παρουν κατι που τους ενδιαφερει απο την ολη κουβεντα, οποτε κατι ειναι κι αυτο.

As for me, "κουρασε" με οσο θες, καλο μου κανει, μαρεσει να ακουω ιδεες σκεψεις και γνωμες που ισως δεν εχω σκεφτει.

Φιλικα στα λεω και σορυ αν σε κουρασα, δεν ειναι σκοπος μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 04-06-07 στις 21:55.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:15, 04-06-07:

...αν είναι να σου απαντάω μόνο και μόνο για να μη νομίζεις ότι τα παρατάω, και ότι δεν έχω επιχειρήματα για μένα είναι κούραση. Είπα όσα είχα να πω. Και σε αυτό και σε άλλα θέματα. Δε μπορώ να αναλύω την ανάλυση της ανάλυσης που αναλύει την αναλυμένη ανάλυση.

Τι ακριβώς να σου απαντήσω στο " So?" δηλαδή, τι στιγμή που τα έχω πεί παραπάνω.
Το θέμα δεν είναι αν υπάρχει αντίλογος, αλλά αν έχει ουσία να διαφωνείς από ένα σημείο και μετά εφ όσον έχεις παρουσιάσει τα επιχειρήματά σου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 22:27, 04-06-07:

Καταρχην ποτε σε μια συζητηση δε βγαινουν ολες οι σκεψεις, ιδεες και επιχειρηματα μονομιας. Γιαυτο και γραφονται πολλες σελιδες πριν καλυφθει ενα θεμα.

Αλλα στο συγκεκριμενο ποιο ακριβως ειναι το επιχειρημα που εγραψες ; Ή γενικοτερα που γραφτηκε υπερ της χαρτομαντειας ; Η των ταρο ;

Δεν υπαρχει καμια αναλυση της αναλυσης my dear. Υπαρχουν επιχειρηματα που ειτε στεκουν ειτε δε στεκουν. Εδω (και αλλου) βλεπω οτι συστηματικα, σε οσα δεν εχουμε κατι να αντικρουσουμε και να συνεχισουμε να τεκμηριωνουμε την αποψη μας, τα αφηνουμε ασχολιαστα. Μεχρι που δεν εχουμε τι να πουμε και φταιει ο αλλος ο κακος ο κυριος που ειχε κατι να πει, και ηρθε εδω με σκοπο να μας κουρασει.

Whatever. Οποιος θελει να το στιψει, ας συμμετεχει, οποιος δε θελει, ας μη το κανει, ολα σεβαστα.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:31, 04-06-07:

Τι να πω; Με αποστόμωσες.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 22:36, 04-06-07:

Ακυρο. Πρεπει να χεις πει καποιο επιχειρημα πρωτα

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 08:44, 05-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Ευκολα. Ξερεις τι κολπακια μπορεις να κανεις με τα χαρτια ; Ουουουου. Δε μπορεις να φανταστεις ποσα εχω δει και καθε φορα αναφωνουσα "δεν ειναι δυνατον!!". Ε μετα ειδα πως γινεται και ηρεμησα
Μηλάω χωρίς κλεψια βρε σύ, απλά ανακατέυεις και βγαίνουν τα ίδια, επαναλαμβάνω χωρίς κλεψια ή κόλπα

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:29, 05-06-07:

Εννοεις οτι το κανεις εσυ αυτο χωρις κλεψια ; Ή το κανει καποιος αλλος και δε βλεπεις να κλεβει ; Γιατι ουτε γω εβλεπα τιποτα και ομως με τρυκ γινοταν. Αυτη ειναι και η ουσια, αμα ηταν να φαινεται δε θα χε νοημα.

Αν εννοεις ξεκαθαρα λοιπον, τοτε δε ξερω. ειναι 1/15 (6%) να βγει ενα συγκεκριμενο χαρτι σε συγκεκριμενη θεση.

Να στο πω αλλιως. Αν δε σταματησεις στις 15 φορες (που βγηκε το ιδιο χαρτι στο κεντρο) και κανεις αλλες 85, συνολο 100, και βγει μονο αλλες 3-4 φορες στο κεντρο....τι θα πεις ;

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 17:15, 05-06-07:

Εννοεις οτι το κανεις εσυ αυτο χωρις κλεψια ; Ή το κανει καποιος αλλος και δε βλεπεις να κλεβει ; Γιατι ουτε γω εβλεπα τιποτα και ομως με τρυκ γινοταν. Αυτη ειναι και η ουσια, αμα ηταν να φαινεται δε θα χε νοημα.

Αν εννοεις ξεκαθαρα λοιπον, τοτε δε ξερω. ειναι 1/15 (6%) να βγει ενα συγκεκριμενο χαρτι σε συγκεκριμενη θεση.

Να στο πω αλλιως. Αν δε σταματησεις στις 15 φορες (που βγηκε το ιδιο χαρτι στο κεντρο) και κανεις αλλες 85, συνολο 100, και βγει μονο αλλες 3-4 φορες στο κεντρο....τι θα πεις ;

Εχεις 13 χαρτιά απο τα 52 ανακατέυεις κόβεις εσύ ο ίδιος και βγαίνει χωρίς κλεψιές σε εμένα συγκεκριμένα 6 φορές η ίδια κάρτα στο ίδιο σημείο στο κέντρο, πές μου πώς το κρίνεις αυτό; το έπαθα εγώ και δεν το πίστευα, το μεσαίο ήταν κακό χαρτι και προσπάθησα να ρήξω 6 φορές για να το αποφύγω και τις 6 βγήκε στο κέντρο

Αν μου βρείς λογική εξηγηση εγώ σταματάω να λέω τα χαρτιά για την υπόλοιπη ζωή μου,

Χωρίς κλεψια καλό ανακάτεμα και κοψημο 3 φορές κάθε φορά απο τον άλλο. Πές μου λογική εξηγηση, πόσες πιθανότητες υπάρχουν να γίνει αυτό; και πώς γίνετε αυτό το κακό χαρτί να έχει δίκαιο.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:41, 05-06-07:

13 χαρτια ; Τοτε η πιθανοτητα παει στο 7.6%

Κοιτα χωρις να το δω δε μπορω να πω. Σιγουρα φαινεται λιγο περιεργο.

...απο την αλλη εχω δει να ριχνουν 6 φορες συνεχομενες 6αρες στα ζαρια. (οχι πειραγμενα ζαρια εννοειται). Απλα δεν ειχαμε προσαψει καποιο νοημα στο αποτελεσμα (οτι θα γινει κατι καλο ή κακο).

Μετα τις 6 φορες σταματησες ομως. Δεν ειχες περιεργεια αν θα συνεχισει να βγαινει ; Εγω θα ειχα ! Θα θελα να δω ρε παιδι μου !

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 17:43, 05-06-07:

13 χαρτια ; Τοτε η πιθανοτητα παει στο 7.6%

Κοιτα χωρις να το δω δε μπορω να πω. Σιγουρα φαινεται λιγο περιεργο.

...απο την αλλη εχω δει να ριχνουν 6 φορες συνεχομενες 6αρες στα ζαρια. (οχι πειραγμενα ζαρια εννοειται). Απλα δεν ειχαμε προσαψει καποιο νοημα στο αποτελεσμα (οτι θα γινει κατι καλο ή κακο).

Μετα τις 6 φορες σταματησες ομως. Δεν ειχες περιεργεια αν θα συνεχισει να βγαινει ; Εγω θα ειχα ! Θα θελα να δω ρε παιδι μου !
Ηταν θάνατος της γιαγιας της ήθελα να αποφύγω την όλη φάση και όσο το έκανα τόσο έβγαινε, ξέρεις τι είναι να περιμένει ο άλλος να σε βλέπει στα μάτια και να πρέπει να του πείς ότι θα παιθάνει η γιαγιά του; δεν είναι ότι καλύτερο για τέστ

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:13, 05-06-07:

Αστον να φυγει, και συνεχισε μονη μετα βρε κουτουτσικο

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 18:19, 05-06-07:

Αστον να φυγει, και συνεχισε μονη μετα βρε κουτουτσικο

Δεν μπορείς ρε σύ, πάντος ακόμα δεν μπόρεσα να το έξηγήσω, απο ότι βλέπω όυτε εσύ

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 20:10, 05-06-07:

ξερει κανεις τον καφε να ρωτησω κατι αν κ δεν τα πιστευω...
αλλα με φοβησε λιγο...
τολμω να πω οτι επιρεαστηκα απο αυτα που μου ειπαν

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 20:25, 05-06-07:

mania εσυ πως εξηγεις τις 6 συνεχομενες 6αρες στα ζαρια ;

πιθανοτητες.

Εκει πρεπει να πηγαινει το μυαλο μας πρωτα. Και ΜΟΝΟ αν κατι επαναλαμβανεται απο μια συχνοτητα και πανω, τοτε πρεπει να αρχιζουμε να το ψαχνουμε.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 09:06, 06-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
ξερει κανεις τον καφε να ρωτησω κατι αν κ δεν τα πιστευω...
αλλα με φοβησε λιγο...
τολμω να πω οτι επιρεαστηκα απο αυτα που μου ειπαν
Λέγε και θα σου πώ άν μπορώ

mania εσυ πως εξηγεις τις 6 συνεχομενες 6αρες στα ζαρια ;

πιθανοτητες.

Εκει πρεπει να πηγαινει το μυαλο μας πρωτα. Και ΜΟΝΟ αν κατι επαναλαμβανεται απο μια συχνοτητα και πανω, τοτε πρεπει να αρχιζουμε να το ψαχνουμε.
Δεν έχεις τι ίδιες πιθανότητες εξάλου τα ζάρια που λές μπορεί να ήταν πειραγμένα που το ξέρεις; ενώ σε μενα χαρτιά και κινήσεις δικές μου και είπα το κέντρο βγήκε

Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 11:03, 06-06-07:

Δεν τα πιστεύω, δεν θέλω να τα πιστεύω. Απλά μου αρέσει το "μυστήριο" της ζωής και δεν θέλω Κανένας να μου βάζει μέσα μου σκέψεις που στην ουσία ίσως γίνουν πραγματικότητα από το υποσυνείδητο και όχι επειδή κάποιος το μάντεψε!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 11:27, 06-06-07:

Δεν έχεις τι ίδιες πιθανότητες εξάλου τα ζάρια που λές μπορεί να ήταν πειραγμένα που το ξέρεις;
Βλεπεις οτι πριν αποδωσεις τις 6 6αρες σε κατι υπερφυσικο, πας σε πιο προσγειωμενες σκεψεις ; Αυτο καντο παντου, οσο κουφο και να φαινεται κατι

Τα ζαρια το ξερω οτι δεν ηταν πειραγμενα γιατι ηταν δικα μου, τα ειχα αγορασει εγω και ποτε δεν ειχαν φερει περιεργα νουμερα για πολλες ριξιες.
Ουτε οι πιθανοτητες για συνεχομενες 6αρες ειναι πολυ διαφορετικες. Δε ξερω ποσες ειναι, αλλα παιζει να ειναι και λιγοτερες απο εκεινες των χαρτιων.

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 15:52, 06-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Λέγε και θα σου πώ άν μπορώ
σταυρος με κλειδι απο κατω η μια μου ειπε θανατος η αλλη μου ειπε τυχη...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 16:45, 06-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
σταυρος με κλειδι απο κατω η μια μου ειπε θανατος η αλλη μου ειπε τυχη...
Ειναι καλό αυτό, θα ανοιξεις σπίτι ευλογιμένο απο τον θεό άν πιστέυεις σε θεούς που μάλων πιστέυεις αφού ο σταυρός είναι ευλογία απο εκκλησία, τυχη δεν ξέρω μόνο σε συνδιασμό με κάποιο άλλο, εκτώς και άν υπήρχε κάτι άλλο τρυγήρο που δεν μου λές, ξέρεις όλα τα ηδη χαρτιού φλητζανιού και τα ρέστα πάνε συνδιασμένα με άλλα συμάδια, άν είχε κάτι άλλο που μπορεί να μην είδες ή ιδαν δεν το ξέρω, άλλα απο μόνο του είναι αυτό

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 16:47, 06-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Ειναι καλό αυτό, θα ανοιξεις σπίτι ευλογιμένο απο τον θεό άν πιστέυεις σε θεούς που μάλων πιστέυεις αφού ο σταυρός είναι ευλογία απο εκκλησία, τυχη δεν ξέρω μόνο σε συνδιασμό με κάποιο άλλο, εκτώς και άν υπήρχε κάτι άλλο τρυγήρο που δεν μου λές, ξέρεις όλα τα ηδη χαρτιού φλητζανιού και τα ρέστα πάνε συνδιασμένα με άλλα συμάδια, άν είχε κάτι άλλο που μπορεί να μην είδες ή ιδαν δεν το ξέρω, άλλα απο μόνο του είναι αυτό
thanks

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:29, 06-06-07:

σταυρος με κλειδι απο κατω η μια μου ειπε θανατος η αλλη μου ειπε τυχη.
μηπως θα μεινεις απο λαστιχο ;

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 18:46, 06-06-07:

μηπως θα μεινεις απο λαστιχο ;
Λαστιχο?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:58, 06-06-07:

E σταυρος-κλειδι, για να αφαιρεσεις τη ροδα ...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 19:35, 06-06-07:

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 01:12, 10-06-07:

mania, σου ειχα υποσχεθει κολπα με χαρτια, οποτε τσεκαρε λιγο μερικα γρηγορα "μαγικα" με τραπουλα απο αυτα που εχω δει κατα καιρους και μου αρεσαν.

2 passes
more passes
color changes
card float 1
card float 2

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 10:02, 11-06-07:

mania, σου ειχα υποσχεθει κολπα με χαρτια, οποτε τσεκαρε λιγο μερικα γρηγορα "μαγικα" με τραπουλα απο αυτα που εχω δει κατα καιρους και μου αρεσαν.

2 passes
more passes
color changes
card float 1
card float 2
Τι σχέση είπαμε έχουν αυτά με την μελοντολογία χαρτομαντία; αυτά είναι τρίκ, τι σχέση έχουν με το όλο θέμα; δεν κατάλαβα;

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 10:33, 11-06-07:

Επειδη ειχαμε αναφερθει σε καποια φαση με το πως μπορει ενα χαρτι να βγει εκει που θελουμε, δεν ειναι για τη μαντεια, απλα τα βρηκα επειδη εψαξα κατι για μενα και το θυμηθηκα. Πως σου φανηκαν ;

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 10:36, 11-06-07:

Επειδη ειχαμε αναφερθει σε καποια φαση με το πως μπορει ενα χαρτι να βγει εκει που θελουμε, δεν ειναι για τη μαντεια, απλα τα βρηκα επειδη εψαξα κατι για μενα και το θυμηθηκα. Πως σου φανηκαν ;

Ωραία ήταν φάση έχει, αυτοί το μελέτησαν καλά το θέμα κλέβω

Παράθεση

shopthe (Constantinos)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη shopthe
Ο Constantinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O shopthe έγραψε στις 14:16, 07-02-09:

παράλογα πράγματα δεν τα πιστεύω... σε όσους έχουν προβλήματα κάνει κακό. Προσέχτε, καταστρέφονται σχέσεις χωρίς λόγο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ντρου

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ντρου
H Ντρου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H Ντρου Καλος σας βρηκα.Εννοειτε για ολους έγραψε στις 18:00, 11-03-09:

θα ηθελα να ανταλλασω ιδεες και γνωμες με τα υπολοιπα μελη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 18:08, 11-03-09:

Πιθανότητες και συμπτώσεις κατ' εμέ.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:15, 11-03-09:

Δηλαδη Ντρου ; Τι σχεση εχει αυτο που ειπες, με το θεμα του τοπικ ;

Παράθεση

Ντρου

Νεοφερμένος

H Ντρου Καλος σας βρηκα.Εννοειτε για ολους έγραψε στις 18:25, 12-03-09:

τι εννοεις με το θεμα του τοπικ

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 18:28, 12-03-09:

Κατά πόσο πιστεύει κανείς τη χαρτομαντεία και βασίζεται γενικότερα στη μελλοντολογία. Προσωπικές εμπειρίες, αμφισβητήσεις και μέθοδοι.

Παράθεση

Ντρου

Νεοφερμένος

H Ντρου Καλος σας βρηκα.Εννοειτε για ολους έγραψε στις 08:28, 15-03-09:

παλια πιστευα πολυ μεχρι που καταλαβα οτι ειναι συμπτωσεις

Παράθεση

summer life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη summer life
Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O summer life έγραψε στις 12:52, 14-07-09:

Απάτες και πάλι απάτες και το κακό για εμένα τουλάχιστον είναι οτί πολλοί εχούν αρχίσει και θεωρούν επιστήμη την αστρολογία,την χαρτομαντεία και ότι άλλο έχει σχέση με αυτά. Το μέλλον μας το καθορίζουμε εμείς οι ίδιοι και κανένας άλλος. Που να ξέρουν τα χαρτιά τι θα κάνω εγώ αύριο αν θα βρώ δουλειά, αν θα πάω διακοπές και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Άλλωστε καλό είναι κιόλας να μην αναζητάμε να μάθουμε για το μέλλον μας. Ας ζήσουμε τη σημερινή μέρα και τα άλλα θα έρθουν στην ώρα τους. Γιατί να αγχωνόμαστε με το αύριο. Το μέλλον είναι στα δικά μας χέρια και όχι στα χέρια εκείνου που κρατάει τα χαρτιά.......Τα χαρτιά είναι για να παίζεις ξερή, θανάσση κ.α όχι για να κοιτάς το μέλλον. Έλεος ένα κομμάτι χαρτί είναι τι παραπάνω θα ξέρει.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 13:13, 14-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από nv
Πιστευετε στην χαρτομαντεία, καφεμαντεία, αυγομαντεία και όλα τα συναφή?

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι απάτες, αλλά ας ακούσουμε και τις γνώμες των υπολοίπων!
Αφού πιστεύεις, φίλε μου, ότι είναι απάτες, γιατί σε ενδιαφέρει η γνώμη των υπολοίπων; Δεν ρωτώ επιτιμητικά, αλλά επειδή με ενδιαφέρει το όποιο σκεπτικό σου. (Πάντως, επέτρεψέ μου να σε προειδοποιήσω, ως "λίγο μεγαλύτερος": πίσω από την περιέργεια, ακολουθεί η ευπιστία!)
Φιλικά, βέβαια...!

Αρχική Δημοσίευση από summer life
Απάτες και πάλι απάτες ...Το μέλλον μας το καθορίζουμε εμείς οι ίδιοι και κανένας άλλος. Που να ξέρουν τα χαρτιά ... Το μέλλον είναι στα δικά μας χέρια και όχι στα χέρια εκείνου που κρατάει τα χαρτιά....
Μπορεί να "ξέρει" εκείνος που τα κρατάει στα χέρια του...Γνωρίζεις από ... ενόραση;

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stavros_
Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 13:34, 14-07-09:

Εγω αμφισβητω (χωρίς να αποκλείω) τη χαρτομαντια ως μέσο για να δει κάποιος το μέλλον του με το εξής απλό σκεπτικό: έστω οτι ρίχνουμε 10 φορές τα χαρτιά για κάποιον. Είναι μαθηματικά αδύνατον να βγαίνουν τα ίδια φύλλα πάντα (εκτός κι αν δεν ανακατεύουμε ). Και στις 10 θα έχουμε διαφορετικά φύλλα. Και άρα 10 διαφορετικές προβλέψεις. Συνεπώς κάτι δε πάει καλά με τη χαρτομαντία

Παράθεση

Burp

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Burp
H Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 175 μηνύματα.

H Burp έγραψε στις 13:38, 14-07-09:

αυγομαντεία?..what's that?..

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 13:45, 14-07-09:

Αν ήξεραν όλοι αυτοί που λένε π.χ. έλα να σου πω τι νούμερα να παίξεις στο Λόττο για να κερδίσεις, γιατί δεν παίζουν Λόττο οι ίδιοι να γίνουν πλούσιοι;

Τα θεωρώ όλα αυτά καθαρές απάτες, που δυστυχώς όμως βρίσκουν πρόσφορο έδαφος σε ανθρώπους για να τους τα παίρνουν.

Και ένα καλό που άκουσα:
"Αφού τα λαγοπόδαρα φέρνουν γούρι, γιατί οι λαγοί καταλήγουν στιφάδο;"

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 13:58, 14-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Μπορεί να "ξέρει" εκείνος που τα κρατάει στα χέρια του...Γνωρίζεις από ... ενόραση;
Κι όμως δεν ξέρει τί-πο-τα, και αν είχε πράγματι δυνάμεις για να δει το μέλλον του, είτε το δικό του είτε των άλλων, δεν θα κατέφευγε καν στα ταρό. 'Εχετε γνωρίσει ποτέ αυθεντικό διάμεσο ; Μόνο στα χέρια ενός διάμεσου τα ταρό μπορεί να χρησιμεύσουν ως εργαλείο πρόγνωσης. Οτιδήποτε στα χέρια του μπορεί να λειτουργήσει ως εργαλείο πρόγνωσης, το εργαλείο προβλέπει ή το διάμεσο όμως ; Το διάμεσο. Κι οι πιθανότητες να πέσετε σε ένα πραγματικό διάμεσο είναι μια στο εκατομύριο.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 14:26, 14-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Κι όμως δεν ξέρει τί-πο-τα, και αν είχε πράγματι δυνάμεις για να δει το μέλλον του, είτε το δικό του είτε των άλλων, δεν θα κατέφευγε καν στα ταρό. 'Εχετε γνωρίσει ποτέ αυθεντικό διάμεσο ; Μόνο στα χέρια ενός διάμεσου τα ταρό μπορεί να χρησιμεύσουν ως εργαλείο πρόγνωσης. Οτιδήποτε στα χέρια του μπορεί να λειτουργήσει ως εργαλείο πρόγνωσης, το εργαλείο προβλέπει ή το διάμεσο όμως ; Το διάμεσο. Κι οι πιθανότητες να πέσετε σε ένα πραγματικό διάμεσο είναι μια στο εκατομύριο.
Δεν διαφωνούμε, Δόκτορά μου, για την ...πιθανότητα!

Αρχική Δημοσίευση από stavros_
Εγω αμφισβητω (χωρίς να αποκλείω) τη χαρτομαντια ως μέσο για να δει κάποιος το μέλλον του με το εξής απλό σκεπτικό: έστω οτι ρίχνουμε 10 φορές τα χαρτιά για κάποιον. Είναι μαθηματικά αδύνατον να βγαίνουν τα ίδια φύλλα πάντα (εκτός κι αν δεν ανακατεύουμε ). Και στις 10 θα έχουμε διαφορετικά φύλλα. Και άρα 10 διαφορετικές προβλέψεις. Συνεπώς κάτι δε πάει καλά με τη χαρτομαντία
"Ορθολογιστικά" αν το δει κανείς, πράγματι, "κάτι δεν πάει καλά". Αλλά μη ξεχνάς, πως στο ίδιο ποτάμι, μόνον, ίσως, μία φορά μπορεί κανείς να μπει!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 14-07-09 στις 14:31. Αιτία: συγχώνευση ποστ
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 16:02, 14-07-09:

"Ορθολογιστικά" αν το δει κανείς, πράγματι, "κάτι δεν πάει καλά". Αλλά μη ξεχνάς, πως στο ίδιο ποτάμι, μόνον, ίσως, μία φορά μπορεί κανείς να μπει!
Τι εννοείτε ; Μία φορά ρίχνεις τα χαρτιά κι ό,τι τύχει ; Κοιτάξτε, πάω τώρα λέμε και αγοράζω μια τράπουλα και επειδή έτσι μου'ρθε λέω σήμερα ξεκινάει το ταξίδι μας. Σε άλλους που έχουν ξεκινήσει το δικό τους ταξίδι σε άσχετες στιγμές αυτή μου η απόφαση δεν τους λέει τίποτα γιατί μπορεί την ώρα που εγώ θεωρώ αφετηρία οι άλλοι να την θεωρούν τέρμα, κάποιοι άλλοι (οι περισσσότεροι) ενδέχεται να μην το θεωρούν καν ταξίδι. Οπότε ο καθένας το δρόμο του, το ποτάμι του, στην ουσία είναι όλα νοητικά κατασκευάσματα. 'Εστω τώρα ότι το φεγγάρι είναι ένα είδος χρονικού σηματοδότη, εφόσον είναι υπαρκτό και όχι νοητική κατασκευή μέτρησης του χρόνου. Το "φεγγάρι" θα είναι σε άλλη φάση όταν θα ξεκινώ εγώ το ταξίδι μου, σε άλλη φάση όταν θα έχουν ξεκινήσει οι άλλοι, σε άλλη όταν θα ξεκινήσετε εσείς, σε άλλη όταν θα ξεκινήσει κάποιος απρόβλεπτος παράγοντας-πρόσωπο και στον καθένα μας θα σηματοδοτεί ενδεχόμενα διαφορετικές καταστάσεις. Το μόνο που παραμένει το ίδιο και βέβαιο είναι το "ποτάμι". Το ποτάμι απ'την άλλη όπως αποδείχθηκε πάρα πολλές φορές σ'αυτό το "ταξίδι του νου'" γυρνάει και παραγυρνάει πίσω, καθώς και όποτε γουστάρει ο καθένας ανεβοκατεβαίνει απ'το τραίνο της "υποβολής". Τίθεται θέμα ταρολογικής πειθαρχίας όπως λέμε κομματικής πειθαρχίας το ένα βίωμα ή το άλλο. Αν κάποιος έχει τη δύναμη να γυρίσει το διακόπτη στο off τότε δεν μιλάμε για πεπρωμένο, ούτε για πρόβλεψη, ούτε καν για τάσεις.
Μιλάμε για το Γιάννης κερνά και Γιάννης πίνει.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

swamps

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη swamps
H swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.

H swamps έγραψε στις 17:17, 14-07-09:

Δεν θα ήθελα να αναφερθω στις προβλέψεις των Ταρώ αν είναι έγκυρες η όχι. Αν δεχτούμε όμως οτι κάποιες προβλέψεις αν οχι όλες είναι έγκυρες τότε γιατί να το ξέρουμε? Ενας άνθρωπος μπορεί να μάθει οτι θα αρρωστήσει σοβαρά σε δυο χρόνια και να του το βρουν σε χαρτιά, καφέ η δε ξέρω γω τι άλλο, και αυτό να τον κάνει να πέσει σε θλίψη και να αρρωστήσει ακόμα πιο γρήγορα απο οτι πρίν! Σε κάποιον άλλον μπορεί να βρούν οτι θα πλουτίσει και πιστεύοντας αυτό, να παει να κάνει άστατη ζωή και να ξοδέψει οτι έχει και δεν έχει και να μείνει στην ψάθα.Είναι λίγο επικίνδυνο να κρεμόμαστε απο προβλέψεις τέτοιου είδους. Κάποιος που του αρέσουν αυτά πρέπει να μην τα παίρνει υπερβολικά σοβαρά, διότι έρχεται στο σημείο να τον καθοδηγούν σε λάθος κατευθύνσεις.'
Προσωπικά πιστεύω οτι όταν γνωρίζουμε κάποια πράγματα για το μέλλον χάνεται όλο το μυστήριο και η αξία των εμπειριών μας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη swamps : 14-07-09 στις 17:29.
Παράθεση

summer life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη summer life
Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O summer life έγραψε στις 17:50, 14-07-09:

Δεν ξέρω από ενόραση αλλά όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω οι πιθανότητες να συναντήσεις ένα διάμεσο που πραγματικά να μπορεί να προβλέψει το μέλλον είναι ελάχιστες. Τώρα δεν θα μπορούσα να μπω στην διαδικασία να εξαιρώ κάποιους ανθρώπους που δεν αποκλείω ότι μπορει να έχουν τη ικανότητα να προβέψουν το μέλλον. Σαν γενική αντίληψη όμως και όπως το εκλαμβάνω εγώ η ιδέα της χαρτομαντειας, αυγομαντειας κ.α είναι απάτη(κατά μέσο όρο δηλαδή αυτών που ισχυρίζονται ότι μπορούν να προβλέψουν το μέλλον). Πάντος ευχαριστώ για την επισύμανση γιατί μου έδωσες την ευκαιρία να επεκταθώ λίγο στο θέμα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη summer life : 14-07-09 στις 17:55.
Παράθεση

Ντρου

Νεοφερμένος

H Ντρου Καλος σας βρηκα.Εννοειτε για ολους έγραψε στις 19:52, 17-07-09:

Φιλε μου συμφωνω με ολα αυτα που λες μα ελα ομως ο κοσμος που ειναι περιεργος και θελει εστω απο δοκιμη να παει στις χαρτορηχτρες να δει τι θα του πει και οντως τα πραγματα ειναι οπως τα ακουει γιά αυτες.Φυσικα δεν λεω ετσι ειμουν καποτε κι εγω και να σου πω κατι πες το συμπτωση δεν ξερω κι εγω τι παντος τα βρισκανε σχεδον ολα οχι ολοι φυσικα.Οσο για το μελλον ναι καπου εμεις το οριζουμε αλλα πιστευω οτι ειναι γραφτο μας δηλαδη οτι μας ορισει η μοιρα

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 01:43, 18-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Ένα πραγματικό διάμεσο, έχει τη δυνατότητα πρόβλεψης μελλοντικών γεγονότων, ή τουλάχιστον των τάσεων που πιθανώς οδηγούν σε αυτά, σε συνειδητό επίπεδο και συνεπώς δεν χρειάζεται κανένα βοήθημα για να του τα ξεσκεπάσει. Επομένως, οι μόνοι που δεν θα έπρεπε να ρίχνουν τις Ταρώ είναι τα γνήσια διάμεσα.

Ωστόσο, θεωρώ ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν ακριβώς την ίδια ικανότητα, η οποία όμως στους περισσότερους βρίσκεται καλυμμένη σε υποσυνείδητο επίπεδο. Αιτία γι' αυτό είναι τα αχανή υπολογιστικά μας συστήματα που έχουν προσαρμοστεί στο να επεξεργάζονται πληροφορία μερικά εκατομμύρια φορές περισσότερη από αυτήν που μπορούμε να επεξεργαστούμε συνειδητά, με σκοπό να προβλέπουμε το περιβάλλον μας και να αντιδρούμε έγκαιρα στις αλλαγές του. Όπως λέει και ο Jeff Hawkins στην ομιλία του στο TED, την οποία έχουμε δημοσιεύσει στο σχετικό θέμα:

Αρχική Δημοσίευση από Jeff Hawkins
Η πραγματική ευφυΐα δημιουργείται από κάτι άλλο. Βιώνουμε τον κόσμο μέσα από μια ακολουθία μοτίβων, τα αποθηκεύουμε, και τα ανακαλούμε. Και όταν τα ανακαλούμε τα συγκρίνουμε με την πραγματικότητα κι έτσι κάνουμε προβλέψεις όλη την ώρα. Είναι ένα αέναο μετρικό σύστημα. Υπάρχει ένα αέναο μετρικό σύστημα μέσα μας. Καταλαβαίνουμε τον κόσμο; Κάνουμε προβλέψεις; Και πάει λέγοντας
Αυτή η ικανότητα πρόβλεψης γεγονότων και καταστάσεων, τουλάχιστον από τις προσωπικές μου εμπειρίες και παρατηρήσεις, φαίνεται ότι είναι πολύ μεγαλύτερη από όσο έστω υποψιαζόμαστε.

Οι κάρτες της Αρκάνας απεικονίζουν ισχυρά αρχέτυπα σύμβολα, εντυπωμένα βαθιά στο υποσυνείδητο του καθενός από εμάς. Πρόκειται στην ουσία για "οντότητες" κατοίκους του χώρου των ιδεών του Πλάτωνα, απ' όποια άποψη κι αν δει κανείς ετούτο το χώρο, δηλαδή είτε ως μια αυτόνομη διάσταση του σύμπαντος, η οποία προϋπήρχε της ανθρώπινης νόησης και συνέβαλε στη δημιουργία της, ή ως ένα χώρο ο οποίος δημιουργείται από την ανθρώπινη νόηση και την αλληλεπίδραση μεταξύ των ανθρώπινων εγκεφάλων, ένα κατ' ουσίαν πανανθρώπινο "διαδίκτυο".

Ως αρχέτυπες μορφές λοιπόν, έχουν την ικανότητα να ξεθάβουν τις κρυμμένες υποσυνείδητες προγνώσεις μας και να τις φέρνουν στην επιφάνεια του συνειδητού. Άλλωστε, είναι πιο εύκολο ν' αποδώσεις αυτή τη γνώση σε κάτι έξω από εσένα, παρά να δεχτείς ότι την έχεις μέσα σου, αφού η εκπαίδευσή μας έχει ορθώσει σημαντικούς φραγμούς σε μια τέτοια παραδοχή, όσον αφορά οποιαδήποτε λειτουργία μας της οποίας δεν έχουμε το συνειδητό έλεγχο.

Ο άνθρωπος που θα βρεθεί σε βαθιά αλληλεπίδραση με τις κάρτες των Ταρώ και τις προαιώνιες μορφές τους, έχει στην ουσία στα χέρια του ένα εργαλείο ανάσυρσης της αναξιοποίητης επεξεργασμένης πληροφορίας για το περιβάλλον του. Κατά τη γνώμη και την εμπειρία μου, η σημαντικότερη λειτουργία των καρτών αυτών είναι να κάνεις προβλέψεις για τις δικές σου υποθέσεις και όχι γι' άλλους, εκτός εάν με αυτούς τους άλλους έχεις βρεθεί στην απαραίτητη κατάσταση υψηλού συντονισμού που απαιτείται ώστε να μπορείς να προβλέψεις υποσυνείδητα και το δικό τους μέλλον, ή σωστότερα ένα από τα πιθανά εναλλακτικά τους μέλλοντα.

Στην πράξη, οι κάρτες δεν λένε ποτέ ψέματα σε εκείνον που τους φέρεται με τον προσήκοντα σεβασμό...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 02:13, 18-07-09:

Προσπαθω να καταλαβω τι στο καλο μπορει να συνδεει τις καρτες ταρω που απεικονιζουν καποια συμβολα με την προβλεψη του μελλοντος...

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stavros_
Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 02:48, 18-07-09:

Αλλά μη ξεχνάς, πως στο ίδιο ποτάμι, μόνον, ίσως, μία φορά μπορεί κανείς να μπει!
Τι εννοείς ?

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 05:02, 18-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Στην πράξη, οι κάρτες δεν λένε ποτέ ψέματα σε εκείνον που τους φέρεται με τον προσήκοντα σεβασμό...
Τί ασέβεια έδειξες όταν ήμασταν στον Ερημίτη και έκλαψες για το χαμό προσφιλούς σου προσώπου και γιατί δεν σου συνέβη στην κάρτα του Θανάτου ; Θα έλεγα ότι οι κάρτες λένε ψέματα πρωτίστως σ'εκείνον που λέει ψέμματα στον εαυτό του και επιμένει να λέει "κι όμως γυρίζει" όταν έχει αποδειχθεί περίτρανα ότι κάναμε λάθος. Ας το παραδεχτούμε αντρίκια ότι είναι μια υποβολή και τίποτε παραπάνω. Σεβασμό δείξαμε τον μέγιστο δυνατό.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους