Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

«Τα παιδιά των ανθρώπων»ή Ανθρώπινη Γονιμότητα στην εποχή μας

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:16, 08-06-07:

ΤΟ ΘΕΜΑ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΕΓΚΥΟΥΣ!
Θέλουμε να είσαστε χαρούμενες κορίτσια!

Σήμερα έμαθα κακά νέα από δύο γυναίκες (η μία είναι η καλύτερή μου φίλη η άλλη η ξαδέρφη μου)εγκύους. Η ξαδέρφη μου έχασε το δικό της παιδί (είναι στο 2ο μήνα) επειδή δεν ήταν -είπε ο γιατρός σε καλή θέση μέσα στη μήτρα της και δεν μεγάλωνε σωστά- και η καλύτερή μου φίλη είναι σε συνεχή παρακολούθηση στο νοσοκομείο επειδή της είχαν βρει ζάχαρο αυξημένο και ο γιατρός την είχε βάλει σε αυστηρή δίαιτα με αποτέλεσμα ο πλακούντας να ατροφήσει, το μωρό να μην τρέφεται κανονικά και να είναι τώρα στον 8ο μήνα και το μωράκι της να είναι μόνο 1700 γραμμάρια.

Η καλύτερή μου φίλη είναι μια από τις 7 γυναίκες που γνωρίζω από το κοινωνικό μου περιβάλλον που μην μπορώντας να τεκνοποιήσει (λόγω κάποιου προβλήματος του συζύγου της) προχώρησε σε εξωσωματική γονιμοποίηση με ότι συνεπάγεται αυτό.
Ξέρω όπως είπα άλλες 6 γυναίκες που γέννησαν ή βρίσκονται τώρα στη διαδικασία της εξωσωματικής...

Γνωρίζω επίσης περίπτωση (κόρη στενού οικογενειακού μας φίλου) που ενόσο ο γιατρός την "προετοίμαζε" για εξωσωματική και ήταν πεπεισμένος ότι η κοπέλα δεν μπορεί να συλλάβει κανονικά, εκείνη έμεινε έγκυος. Τώρα έχει ένα υγιέστατο αγοράκι 2 ετών.

Τι γίνεται?... Μήπως κάτι δεν πάει κάλα? Μήπως τα ποσοστά των ζευγαριών που δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν, συνεχώς αυξάνουν? Υπάρχει πιθανότητα να έχουν μερος της ευθύνης οι γιατροί? Έχετε κι εσείς τέτοια υποψία για την ανθρώπινη γονιμότητα ή είμαι υπερβολική?

Τι φταίει? Η ζωή μας, η μολυνση του περιβάλλοντος, η διατροφή, το άγχος? Τι?
Μήπως τείνουμε προς το να επαληθεύσουμε την ταινία "Τα παιδιά των ανθρώπων"?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DrJ7000
Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O DrJ7000 έγραψε στις 03:01, 09-06-07:

Κατ αρχάς η μη τεκνοποίηση με τα προβλήματα στη γέννα είναι διαφορετικά πράγματα.
Τα προβλήματα τοκετού με την πρόοδο της επιστήμης, την ενημέρωση και το σωστό περιβάλλον, έχουν μειωθεί στο ελάχιστο σε σχέση με τα παλιά χρόνια.

Όσον αφορά τα προβλήματα γονιμότητας δε γνωρίζω κάποια μελέτη που να δείχνει αύξηση ποσοστού στην εποχή μας. Ισως να αυξήθηκαν οι δυσλειτουργίες λόγο άγχους. Όπως και να χει και στο τομέα αυτό η επιστήμη έχει προχωρήσει και με εξωσωματικές και άλλες μεθόδους εξισορροπεί την κατάσταση.
Προσωπικά δεν έχω ιδιαίτερη ανησυχία...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Circadian (Ηλίας)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Circadian
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

O Circadian έγραψε στις 04:22, 09-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Τι γίνεται?... Μήπως κάτι δεν πάει κάλα? Μήπως τα ποσοστά των ζευγαριών που δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν, συνεχώς αυξάνουν? Υπάρχει πιθανότητα να έχουν μερος της ευθύνης οι γιατροί? Έχετε κι εσείς τέτοια υποψία για την ανθρώπινη γονιμότητα ή είμαι υπερβολική?

Τι φταίει? Η ζωή μας, η μολυνση του περιβάλλοντος, η διατροφή, το άγχος? Τι?
Μήπως τείνουμε προς το να επαληθεύσουμε την ταινία "Τα παιδιά των ανθρώπων"?
Καλά, μην τρελαίνεσαι. Αφού αναπαραγόμασταν όταν ο μέσος όρος ζωής ήταν κάτω απ'τα 40, όταν οι γυναίκες γεννούσαν μέσα σε στάβλους κι έξω θέριζε η πανούκλα, λες να κωλώσουμε τώρα?

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:03, 09-06-07:

Αυτό το "μήπως φταίνε οι γιατροί", τώρα που κολάει;
Τι να κάνουμ δηλαδή που η επιστήμη μας διαψεύδει;
Δεν είμαστε ούτε Θεοί, ούτε μάγοι, ούτε παντογνώστες.
Η Ιατρική δεν είναι Μαθηματικά 5+5=10 και πάει και τελείωσε.
Είναι μια συνεχώς εξελισόμενη επιστήμη που καθημερινά αναιρεί όσα γνωρίζουμε μέχρι σήμερα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:08, 09-06-07:

H Ιsi μάλλον εννοεί μήπως οι ιατροί σκοπίμως προσπαθούν να προωθούν τις εξωσωματικές για οικονομικούς λόγους.. έχω την εντύπωση πως αυτό ήθελε να πει.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:10, 09-06-07:

αυτό ήθελε να πει η Isi... Ευχαριστώ kajira!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:12, 09-06-07:

Αααα, οκ τότε.
Υπάρχουν και οι απαταιώνες, τι να κάνουμε;

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:15, 09-06-07:

Κι εγώ ξέρω περίπτωση γυναίκας πάντως που της είχε πει πως μόνο με εξωσωματική θα μπορούσε να κάνει παιδί (και αν..), εκείνη δεν μπήκε στον κόπο φοβούμενη την ψυχική ταλαιπωρία και τελικά έμεινε έγκυος μόνη της κανονικά.. (της πήρε λίγο παραπάνω να το εντοπίσει βέβαια, αφού όλα τα συμπτώματα τα απέδιδε αλλού! )

Εχω την εντύπωση πάντως πως είναι και λίγο τρομολαγνεία όλο αυτό.. εννοώ πως το παρουσιάζουν σαν να είναι μεγαλύτερο πρόβλημα απ' όσο πραγματικά ειναι..

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:20, 09-06-07:

λοιπόν εγώ το διάβασα το θέμα και δεν είναι ακατάλληλο για τις εγκύους No worries!
είναι πιο πολύ γιαυτούς που τώρα είναι στις προσπάθειες για κύηση

Αναφέρεις διαφορετικές περιπτώσεις και καταστάσεις
Στην περίπτωση του λιπόβαρου μωρού πιστεύω ότι είναι καθαρό λάθος του γιατρού της
Κάθε μήνα το έβλεπε στον υπέρηχο, θα έπρεπε να δει ότι δεν μεγαλώνει σωστά το μωρό! (εμένα κάθε μήνα μου λέει πόσο μήκος είναι, μετράει το κεφάλι και σε λίγο καιρό ξέρω ότι θα αρχίσει να μου λέει και το βάρος του!)

όσο για τις άλλες περιπτώσεις...
Καταρχάς πιστεύω ότι υπήρχαν από πάντα αυτές οι περιπτώσεις που αναφέρεις, αλλά δεν τολμούσε ο κόσμος να τα πει από ντροπή.
Στο στενό μου κύκλο έχω 4 γυναίκες μεγάλης ηλικίας που καμία τους δεν κατάφερε να κάνει παιδιά
Απλά παλιότερα δεν υπήρχαν ούτε οι επιστημονικές μέθοδοι ώστε να προσπαθούν συνεχώς με τεχνητά μέσα (εξωσωματικές) ούτε και το κουράγιο να πει μια.... δεν κάνω παιδιά. Ήταν ταμπού.

Επιπλέον, όλοι ξέρουμε ότι το κάπνισμα μειώνει τις πιθανότητες, το άγχος, η κακή διατροφή....
ΟΛΟΙ τα ξέρουν αυτά κι όμως δεν προσπαθούν να τα αλλάξουν
Ξέρω περίπτωση που έκανε το πρώτο της με εξωσωματική λόγω αυξημένου άγχους και στρες και το δεύτερο... ξαφνικά.. τσουπ έμεινε έγκυος
Όταν λες της γυναίκας.. κόψε ρε συ το κάπνισμα για να μείνεις έγκυος πιο καλά και πιο εύκολα σου λέει "α θα το κόψω ΟΤΑΝ μείνω έγκυος"
Τράβα ρε κανα γυμναστήριο, φάε καμια σαλάτα, απέκτησε φυσική κατάσταση ΛΙΓΟ... δεν προλαβαίνω....

Τέλος... φυσικά υπάρχουν και οι γιατροί που κάνουν την τρίχα τριχιά και εκμεταλλεύονται όλες τις παραπάνω καταστάσεις ώστε να βγάλουν κανα φραγκάκι παραπάνω
Μπορεί ο άλλος να έχει ήδη το δικό του χάλι και πρόβλημα αλλά κι όταν ο γιατρός βλέπει ότι το ίδιο το άτομο δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ για να βοηθήσει τον εαυτό του... μ@λ@κας είναι κι αυτός? Τους τα παίρνει χοντρα!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:20, 09-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Κι εγώ ξέρω περίπτωση γυναίκας πάντως που της είχε πει πως μόνο με εξωσωματική θα μπορούσε να κάνει παιδί (και αν..), εκείνη δεν μπήκε στον κόπο φοβούμενη την ψυχική ταλαιπωρία και τελικά έμεινε έγκυος μόνη της κανονικά.. (της πήρε λίγο παραπάνω να το εντοπίσει βέβαια, αφού όλα τα συμπτώματα τα απέδιδε αλλού! )

Εχω την εντύπωση πάντως πως είναι και λίγο τρομολαγνεία όλο αυτό.. εννοώ πως το παρουσιάζουν σαν να είναι μεγαλύτερο πρόβλημα απ' όσο πραγματικά ειναι..
Μπορεί να είναι και τρομολαγνεία, αλλά είναι πολύ λεπτο το σημείο που ορίζει πότε μπορείς να κάνεις παιδιά, και πότε όχι.
Αν μια γυναίκα, ή ένα ζυγάρι καλύτερα, βρίσκεται σε χαμηλότερα επίπεδα από τα φυσιολογικά, είναι απίθανο να τεκνοποιήσει.
Με τη φύση όμως, δεν μπορεί να τα βάλει κανείς, αφού έστω και ένα κύτταρο είναι ικανό να σε διαψεύσει.
Αν τώρα αυτό εκλαμβάνεται από κάποιους ως αδυναμία τεκνοποίησης, δεν μπορεί να είναι απόλυτα κατακριταίο, με δεδομένο και το γεγονός οτι η ηλικία προχωράει και τα περιθώρια στενεύουν, η εξωσωματική ίσως να φαντάζει πιο σίγουρη λύση από το ρίσκο της αναμονής.
Δεν είναι πάντα έτσι βέβαια...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:22, 09-06-07:

Τι να σας πω..ίσως είμαι επιρρεασμένη από τα ταυτόχρονα κακά νέα... Πάντως η φίλη μου έχει μια φίλη που προσπαθεί κι εκείνη να μείνει έγκυος. Έχει αλλάξει 3-4 γιατρούς και προκοπή δεν έχει δει. Κανενας από τους 3-4 δεν της είπε να στα ματήσει τις προσπάθειες και να σκεφτεί π.χ. την υοθεσία... Το αποκορύφωμα ήταν ένας που της πήρε (όπως της είπε εκ των υστέρων) 2 ωάρια παραπάνω (και μάλιστα με καισαρική τομή ενώ μου είπε η φίλη μου πως κάπως αλλιώς έπρεπε να τα είχε πάρει-δε ξέρω πως) την έβαλε να πληρώνει για τη συντηρησή τους, μέχρι να τα χρειαστεί και καλά, και μετά από κάποιο χρονικό διαστημα της είπε πως κάτι είχαν πάθει τα ωάρια και ήταν άχρηστα... Εγώ γιατί πιστεύω πως τα πούλησε? Είμαι τρελή γιατρέ μου?

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Με τη φύση όμως, δεν μπορεί να τα βάλει κανείς, αφού έστω και ένα κύτταρο είναι ικανό να σε διαψεύσει.
Δε ξέρω γιατί αλλά αυτό ήταν πολύ ελπιδοφόρο και γλυκό!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:24, 09-06-07:

ξέχασα!!!
έχω μια φίλη που προσπαθούσε επί δύο χρόνια να μείνει έγκυος!
είχαν φτάσει στο σημείο να αρχίσουν το τρέξιμο για σπερματογραφήματα κλπ

κάποια στιγμή έγινε κάτι με τη δουλειά τους κι είπαν "οκ, στοπ τώρα οι προσπάθειες γιατί δεν μας παίρνει τώρα και μια εγκυμοσύνη"
Τον άλλο μήνα έμεινε έγκυος η γυναίκα

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:32, 09-06-07:

Τι να σας πω..ίσως είμαι επιρρεασμένη από τα ταυτόχρονα κακά νέα... Πάντως η φίλη μου έχει μια φίλη που προσπαθεί κι εκείνη να μείνει έγκυος. Έχει αλλάξει 3-4 γιατρούς και προκοπή δεν έχει δει. Κανενας από τους 3-4 δεν της είπε να στα ματήσει τις προσπάθειες και να σκεφτεί π.χ. την υοθεσία... Το αποκορύφωμα ήταν ένας που της πήρε (όπως της είπε εκ των υστέρων) 2 ωάρια παραπάνω (και μάλιστα με καισαρική τομή ενώ μου είπε η φίλη μου πως κάπως αλλιώς έπρεπε να τα είχε πάρει-δε ξέρω πως) την έβαλε να πληρώνει για τη συντηρησή τους, μέχρι να τα χρειαστεί και καλά, και μετά από κάποιο χρονικό διαστημα της είπε πως κάτι είχαν πάθει τα ωάρια και ήταν άχρηστα... Εγώ γιατί πιστεύω πως τα πούλησε? Είμαι τρελή γιατρέ μου?

Δε ξέρω γιατί αλλά αυτό ήταν πολύ ελπιδοφόρο και γλυκό!
Oντως εδώ κάτι μυρίζει,
Φτου, όλα σε σένα τυχαίνουν......;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:35, 09-06-07:

Αυτό δεν έτυχε σε μένα! Εγώ μόνο μια καισαρική χρειάστηκα! Αλλά γύρω μου ακούω όλο τέτοιες περιπτώσεις, σε βαθμό να αισθάνομαι ένοχη που τεκνοποίησα φυσιολογικά.
Εννοείται πως υπερβάλλω, αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:40, 09-06-07:

Αυτό δεν έτυχε σε μένα! Εγώ μόνο μια καισαρική χρειάστηκα! Αλλά γύρω μου ακούω όλο τέτοιες περιπτώσεις, σε βαθμό να αισθάνομαι ένοχη που τεκνοποίησα φυσιολογικά.
Εννοείται πως υπερβάλλω, αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...
Να σου πω την αλήθεια, μάλλον δεν καταλαβαίνω.....
Αφού έκανες καισαρική πως γέννησες φυσιολογικά;
Και δεν πολυκατάλαβα τι ακριβώς έκανε εκείνος ο γιατρός...
Εκανε καισαρική στη φίλη σου και της πήρε δυό ωάρια;
Και τι είναι τα ωάρια να τα πάρει έτσι; Μπιφτέκια;

Κάπως μου κάνει όλο αυτό...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:56, 09-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Να σου πω την αλήθεια, μάλλον δεν καταλαβαίνω.....
Αφού έκανες καισαρική πως γέννησες φυσιολογικά;
Και δεν πολυκατάλαβα τι ακριβώς έκανε εκείνος ο γιατρός...
Εκανε καισαρική στη φίλη σου και της πήρε δυό ωάρια;
Και τι είναι τα ωάρια να τα πάρει έτσι; Μπιφτέκια;

Κάπως μου κάνει όλο αυτό...
Μάλλον δε χρησιμοποίησα τις σωστές λέξεις
Συνέλαβαφυσιολογικά, αλλά γέννησα με καισαρική (όταν έσπασαν τα νερά ο γιατρός είδε πως το μωρό είχε κάνει κακάκια και έπρεπε να βγει)
Η κοπέλα που λέω είναι φίλη της φίλη μου που είναι τώρα στο νοσοκομείο. Δεν θυμάμαι ακριβώς την ιστορία, αν βρω σήμερα που θα πάω να τη δω ευκαιρία, θα τη ρωτήσω πάλι.
Η ουσία είναι πως της είχε καταψύξει δύο ωάρια για μελλοντική χρήση και μια μέρα την πήρε τηλ. πως τα ωάρια αυτά έχουν πρόβλημα και θα τα καταστρέψει.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:02, 09-06-07:

Nαι, αυτό είναι τουλάχιστον περίεργο.....

Παράθεση

*marouli* (Μαρία με τα κιτρινα!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη *marouli*
H Μαρία με τα κιτρινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 128 μηνύματα.

H *marouli* έγραψε στις 10:13, 09-06-07:

Απαπα..Περίεργα πράγματα αυτά..Δεν ξέρω,εγώ στεναχωριέμαι όταν βλέπω γυναίκες να προσπαθουν και να θέλουν τόσο ένα μωράκι και να ταλαιπωρούνται γι'αυτο ενώ κάτι άλλες "μητέρες" κακοποιούν τα δικά τους ή τα παρατάνε..Γίνομαι έξαλλη με αυτό!!
Και παρόλο που είμαι μικρή πολλές φορές σκέφτομαι ότι ίσως και εγώ βρεθώ σε αυτή τη θέση και θα 'θελα να μπορώ να εμπιστεύομαι τον γιατρό μου αλλά με όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μου τρομάζω ρε γμτ..

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 10:22, 09-06-07:

ρε παιδια... εγω ενα πραγμα δεν καταλαβαινω...
ωραια κανουν προσπαθεια εξωσωματικης οι εν λογω γυναικες μια φορα βλεπουν οτι οι γιατροι τις εκμεταλλευονται...βλεπουν οτι δεν πιασανε με την πρωτη... γιατι δεν βαζουν στο μυαλο τους την ιδεα της υιοθεσιας; δεν το καταλαβαινω αυτο... επειδη δεν θα ειναι δικο τους δλδ το παιδακι που θα παρουν; ισα ισα... θα κανουν πολυ μεγαλο καλο ετσι και μπορει αμεσως μετα να μεινουν εγκυες εντελως φυσικα χωρις εξωσωματικες και λαλακιες.
εγω εχω ακουσει περιπτωση κοπελας που δεν μπορουσε να κανει παιδακι(ειχε εξαντλησει ολες τις μεθοδους) και υιοθετησε ενα και αμεσως μετα εμεινε εγκυος και τριβανε οι γιατροι τα ματια τους.
χωρια που η καθε εξωσωματικη κοστιζει να μη πω ποσο... κι αν θα πιασεις...
εγω προσωπικα δεν θα εμπαινα σε μια τετοια ψυχοφθορα διαδικασια...δεν υπαρχει λογος... χιλιες φορες να υιοθετησω ενα και να δωσω χαρα και οικογενεια σε ενα παιδακι που ποτε δεν θα ειχε διαφορετικα.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:28, 09-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από viki_thess
ρε παιδια... εγω ενα πραγμα δεν καταλαβαινω...
ωραια κανουν προσπαθεια εξωσωματικης οι εν λογω γυναικες μια φορα βλεπουν οτι οι γιατροι τις εκμεταλλευονται...βλεπουν οτι δεν πιασανε με την πρωτη... γιατι δεν βαζουν στο μυαλο τους την ιδεα της υιοθεσιας;
γιατί είναι δεδομένο ότι όπως και στη φύση δεν γίνεται με την πρώτη πάντα το ζητούμενο, έτσι και με την τεχνητή μέθοδο, δεν είναι σίγουρο ότι θα πιάσει με την πρώτη!

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 10:33, 09-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
γιατί είναι δεδομένο ότι όπως και στη φύση δεν γίνεται με την πρώτη πάντα το ζητούμενο, έτσι και με την τεχνητή μέθοδο, δεν είναι σίγουρο ότι θα πιάσει με την πρώτη!
ε ας πανε να υιοθετησουν ενα παιδακι τοτε...
γιατι να χαλασουν τοσα λεφτα τζαμπα και βερεσε;
αντε το πολυ πολυ να προσπαθησουν και δευτερη... οχι παραπανω ομως
εγω εχω ακουσει περιπτωσεις που κανανε απετυχημενες εξωσωματικες πανω απο 3-4 φορες...γιατι δλδ; τοσα παιδακια εχει εξω που περιμενουν μια ζεστη αγκαλια και ενα χαδι... πρεπει σωνει και καλα να ειναι δικο μας;

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 11:50, 09-06-07:

Ιsi μου...μιλάς για διαφορετικές περιπτώσεις... Για διαφορετικές καταστάσεις εγκυμοσύνης....
Δεν ξέρω βέβαια να πω αν απλά έτυχε... ή απλά όντως κάτι δεν πάει καλά με την γονιμότητα μας....
Το θέμα είναι ότι τώρα έχουμε την επιστήμη που μας βοηθάει τόσο στο να συλλάβουμε, όσο και να γεννήσουμε ακόμα και με επιπλοκές

@viki....δεν είμαι κατά της υιοθεσίας... θα ήθελα να υιοθετήσω ένα μωρό... αλλά προσωπικά αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα θέλω να προσπαθήσω όταν έρθει η ώρα να αποκτήσω το μωρό μου...και ας αποτύχουν 3-4 εξωσωματικές... θα το σταματήσω όταν καταλάβω ότι δεν γίνεται.... ή δεν αντέχω άλλες προσπάθειες
Οπότε θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό η κάθε γυναίκα να προσπαθεί πάνω από μία φορά με εξωσωματική.... ή να προσπαθεί όσο αντέχει και μπορεί

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 12:16, 09-06-07:

Έχω διαβάσει πως ένας από τους σημαντικότερους λόγους που δημιουργούν προβλήματα στην γονιμότητα είναι τα ΣΜΝ. Μερικά μπορεί να επηρεάσουν σε μεγάλο βαθμό τα αναπαραγωγικά όργανα.

Πέρα από αυτά, καθώς θέλω ούτως ή άλλως να υιοθετήσω, θεωρητικά μιλώντας δε νομίζω να μπω ποτέ στην διαδικασία να σπαταλήσω χρόνο, χρήμα κι ενέργεια σε διαδικασίες τεχνητής γονιμοποίησης για να φέρω στον κόσμο το ΔΙΚΟ μου παιδί. Αλλά και πάλι δεν είμαι απόλυτη.

Παράθεση

Oikologos (Κώστας)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Oikologos
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών και επαγγέλεται Περιβαλλοντολόγος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Oikologos έγραψε στις 12:55, 09-06-07:

Γεια σε όλους. Το θέμα μου φάνηκε ενδιαφέρον γιατί την περίοδο αυτή είναι και η γυναίκα μου έγκυος. Ήθελα να πω μερικά πράματα.
Καταρχήν ο κύριος λόγος προβλημάτων γονιμότητας είναι ότι οι γυναίκες πια γεννούν σε πολύ μεγαλύτερες ηλικίες. Το ίδιο ισχύει βέβαια και για τους άντρες που ελαττώνεται η "δύναμη" του σπέρματος με την ηλικία. Φυσικά ισχύουν και όλα όσα αναφέρθηκαν για τον τρόπο ζωής μας σήμερα που επηρεάζουν κι αυτά.
Οι παλιότερες γυναίκες που λέμε ότι γεννούσαν μέσα σε σταύλους κ.λ.π. στα 20 και μετά θεωρούνταν γεροντοκόρες έτσι. Η καθεμιά από αυτές που κάνουν διάφορες προσπάθειες στα 20 πιστεύω ότι σε μεγάλο ποσοστό δε θα είχαν πρόβλημα. Θα γράψω κι άλλα στη συνέχεια

Παράθεση

Oikologos (Κώστας)

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών και επαγγέλεται Περιβαλλοντολόγος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Oikologos έγραψε στις 13:15, 09-06-07:

Λένε για τους άντρες ότι έχει αυξηθεί η "αναποτελεσματικότητά τους" λόγω διαφόρων προβλημάτων και συνηθειών της καθημερινής ζωής, πολλά από τα οποία αναφέρθηκαν και παραπάνω. Μία εκδοχή λέει ότι ο άντρας σήμερα φοράει στενά παντελόνια (κυρίως για τα τζην λέγανε) και ότι αυτό επηρεάζει και διάφορες άλλες για μένα μπαρούφες. Αυτό το λέω με τη λογική ότι είναι δυνατόν να επηρεάζει αυτό και πριν 50 χρόνια να μην επηρέαζε η ... Ιππασία; Έχετε καβαλήσει άλογο ή γάιδαρο; Τί στενά παντελόνια και λαλακίες.
Αλλά θα πω και κάτι άλλο για προβληματισμό. Όπως ίσως γνωρίζεται στα αρσενικά γουρούνια (και σε άλλα ζώα) γίνεται ευνουχισμός για να μην μυρίζει το κρέας όταν αυτά μεγαλώσουν. Αυτό παραδοσιακά γινόταν με χειροκίνητο τρόπο και μάλιστα κατευθείαν γινόταν και μεζές τα εξαγώμενα από αυτή τη διαδικασία αμελέτητα.
Τώρα στα χοιροστάσια δεν κάθονται, όπως καταλαβαίνετε, να ευνουχίζουν τα πολλά γουρούνια τους. Τί κάνουν λοιπόν; Τους δίνουν ένα χημικό και τους προκαλούν στείρωση. Και μετά εμείς τρώμε τη μπριζόλα...
Παρ'όλο που δεν μπορώ να αμφισβητήσω την έρευνα για τα στενά παντελόνια, που ανέφερα παραπάνω, με προβληματίζει που δεν γίνεται αντίστοιχη για αυτό το θέμα.

Θα ήθελα επίσης να αναφέρω και την προσωπική μου εμπειρία.
Είμαι 3 χρόνια παντρεμένος. 10 μήνες μετά το γάμο μου η γυναίκα μου έκανε μεταμόσχευση νεφρού. Ως εκ τούτου δεν μπορούσαμε να προσπαθήσουμε για παιδί ως τον τελευταίο Γενάρη. Παράλληλα πριν μας αφήσουν ελεύθερους έπρεπε να αλλάξει ένα φάρμακο η γυναίκα μου για να έχει τις λιγότερες πιθανότητες τερατογένεσης και εξαιτίας του ότι θα έμπενε σε μια διαδικασία για να το κάνει αυτό, οι γιατροί μας πρότειναν να κάνω κι εγώ εξέταση σπέρματος ώστε να μη το κάνουμε τζάμπα.
Στην εξέταση προέκυψε ότι έχω μέτρειες "αποδόσεις" και ίσως θα πρέπει να μπω σε διαδικασία να το ψάξω περισσότερο, αυτό μου πρότεινε και ο γιατρός. Εγώ αρνήθηκα μέχρι τουλάχιστον να προσπαθήσουμε και αν δε γίνεται να το δούμε.
Με τη δεύτερη γόνιμη περίοδο της γυναίκας μου συνέλαβε. Πιθανόν να μην είχαμε πάρει είδηση για τις δικές μου μέτριες "αποδόσεις" αν δεν το είχαμε ψάξει από πριν.
Έτσι γίνεται με τη συμβατική ιατρική. Για να είναι καλλυμένοι οι γιατροί σε στέλνουν σε διάφορες εξετάσεις που τις περισσότερες φορές είναι ενδείξεις για την εξήγηση διάφορων πραγμάτων και αδιάσειστα στοιχεία. Με τον τρόπο αυτό δημιουργούν και μεροκάματα για συναδέλφους. Η διαφορά μεταξύ των γιατρών σήμερα και των παλαιοτέρων είναι σαν τη διαφορά του συνεργείου με το service αντιπροσωπείας. Το συνεργείο προσπαθεί να σου διορθώσει το πρόβλημα ψάχνοντας και διορθώνοντας ακόμη και τα εξαρτήματα και όταν ο μάστορας είναι "μάστορας" καταλαβαίνει από τον ήχο τί έχει η μηχανή, ενώ στην αντιπροσωπεία σου βάζουν τον εγκέφαλο και ότι δε λειτουργεί χρειάζεται άλαγμα ή τέλος πάντων αυτό φταίει. Η αλήθεια είναι ότι μπορεί ο μάστορας να μη σου φτιάξει καλά το αυτοκίνητο σε κάποιες περιπτώσεις αλλά σίγουρα ξέρει καλύτερα πως δουλεύει αυτό.
Δείτε την αναλογία της μεταφοράς σε σχέση με τις καισαρικές που γίνονται για ψύλου πήδημα πια, ενώ στο παρελθόν οι μαμές κατάφερναν να γυρίζουν το παιδί όπως έπρεπε και να σε ξεγεννούν χωρίς πρόβλημα. Βέβαια υπήρχαν και θάνατοι τότε, αλλά και σήμερα γίνεται υπερβολικοί χρήση της καισαρικής. Οι γιατροί, όπως συμβαίνει και με ένα σωρό άλλες ειδικότητες και επαγγέλματα, δεν είναι πια "μαστόρια".

Έτσι γίνεται με τη συμβατική ιατρική. Για να είναι καλλυμένοι οι γιατροί σε στέλνουν σε διάφορες εξετάσεις που τις περισσότερες φορές είναι ενδείξεις για την εξήγηση διάφορων πραγμάτων και αδιάσειστα στοιχεία.

Και όχι αδιάσειστα στοιχεία ήθελα να πω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 09-06-07 στις 13:30. Αιτία: Συγχώνευση δημοσιεύσεων
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:28, 09-06-07:

Oikologε καλωσόρισες και σε ευχαριστούμε για την πολύτιμη συμμετοχή σου στο θέμα.
Εάν θέλεις να προσθέσεις κάτι σε πόστ που ήδη έχεις δημοσιεύσει, μπορείς να πατάς το κουμπί που γράφει επεξεργασία!
Γενικά να ξέρεις, αποφεύγουμε τα απανωτά ποστ.

Αν χρειάζεσαι βοήθεια στείλε μου PM (προσωπικό μήνυμα)

Παράθεση

Oikologos (Κώστας)

Νεοφερμένος

O Oikologos έγραψε στις 13:46, 09-06-07:

Oikologε καλωσόρισες και σε ευχαριστούμε για την πολύτιμη συμμετοχή σου στο θέμα.
Εάν θέλεις να προσθέσεις κάτι σε πόστ που ήδη έχεις δημοσιεύσει, μπορείς να πατάς το κουμπί που γράφει επεξεργασία!
Γενικά να ξέρεις, αποφεύγουμε τα απανωτά ποστ.

Αν χρειάζεσαι βοήθεια στείλε μου PM (προσωπικό μήνυμα)
Σ' ευχαριστώ δεν το ήξερα. Ακόμη μαθαίνω...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:17, 09-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Oikologos
Γεια σε όλους. Το θέμα μου φάνηκε ενδιαφέρον γιατί την περίοδο αυτή είναι και η γυναίκα μου έγκυος. Ήθελα να πω μερικά πράματα.
Καταρχήν ο κύριος λόγος προβλημάτων γονιμότητας είναι ότι οι γυναίκες πια γεννούν σε πολύ μεγαλύτερες ηλικίες. Το ίδιο ισχύει βέβαια και για τους άντρες που ελαττώνεται η "δύναμη" του σπέρματος με την ηλικία. Φυσικά ισχύουν και όλα όσα αναφέρθηκαν για τον τρόπο ζωής μας σήμερα που επηρεάζουν κι αυτά.
Οι παλιότερες γυναίκες που λέμε ότι γεννούσαν μέσα σε σταύλους κ.λ.π. στα 20 και μετά θεωρούνταν γεροντοκόρες έτσι. Η καθεμιά από αυτές που κάνουν διάφορες προσπάθειες στα 20 πιστεύω ότι σε μεγάλο ποσοστό δε θα είχαν πρόβλημα. Θα γράψω κι άλλα στη συνέχεια
επειδή είμαι κι εγώ έγκυος κι έχω ακούσει πολλές φορές τον τελευταίο καιρό το "σώπα μωρέ... στα παλιά τα χρόνια η γιαγιά μας...."
εννοώντας ότι τη σήμερον ημέρα τα ψειρίζουμε πολύ τα πράγματα....
εγώ έχω να ανταπαντήσω κάτι σε αυτό....
στα παλιά τα χρόνια η γιαγιά μου γέννησε 14 παιδιά... από αυτά ΜΟΝΟ τα 7 κατάφεραν να ζήσουν!!!
Κοινώς... το ένα στα δύο!
Σήμερα... οι γυναίκες δεν κάνουν 5-6 εγκυμοσύνες για να κρατήσουν 2 παιδιά...
Πασχίζουν οι γιατροί και οι επιστήμη, η γυναίκα να μένει έγκυος τόσες φορές όσα παιδιά θέλει να έχει και να μην υπάρχουν απώλειες.
Κάποτε το να χάσει μια μάνα το παιδί της, ήταν σχεδόν.... απλό
Ενα στα δύο ζούσε... το ήξεραν... μάθαιναν να ζουν με αυτό...
Πλέον ευτυχώς, τα πράγματα έχουν αλλάξει

Γενικά είμαι υπερ του να μην τσιγαριζόμαστε εύκολα και με το παραμικρό αλλά ας μην έχουμε σαν πρότυπο και 40 χρόνια πίσω

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 17:13, 09-06-07:

Μία εκδοχή λέει ότι ο άντρας σήμερα φοράει στενά παντελόνια (κυρίως για τα τζην λέγανε) και ότι αυτό επηρεάζει και διάφορες άλλες για μένα μπαρούφες. Αυτό το λέω με τη λογική ότι είναι δυνατόν να επηρεάζει αυτό και πριν 50 χρόνια να μην επηρέαζε η ... Ιππασία; Έχετε καβαλήσει άλογο ή γάιδαρο; Τί στενά παντελόνια και λαλακίες.
Λες να εκανε ποτε κανεις τοσες ωρες την ημερα, τοσες μερες το χρονο, τοσα χρονια, ιππασια...οσο τα τελευταια χρονια φορανε τζιν ; Ε δε νομιζω. Το συγκεκριμενο (και οχι μονο λογω τζιν αλλα για οτιδηποτε πιεζει,στενευει, δεν τα αφηνει να παιζουνε στον κηπο ρε αδερφε ! ), το εχω ακουσει κι εγω απο καθηγητες κλπ.

Και φυσικα εχουμε γενικη φυσικη κατασταση, καπνισμα κλπ.

Ο πλανητης προνοει. Πιο πολλοι ανθρωποι (και πιο πολλη μολυνση) ; --> μειωση παραγωγικοτητας για να κραταμε ισορροπιες

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:25, 11-06-07:

Προσωπικά πιστέυω ότι φτέει η κακή ζωή ή η κακές συνθήκες της ζωή μας και ποιο πολλύ στις πόλεις, καυσαέρια και πολλύ πίεση κάνει τους ανθρώπους ποιο έθραυστους, πιστέυω ότι φτέει η ζωή που κάνουμε όλοι μας άλλοι με πολλές και άλλοι με λίγες καταχρίσεις δυστιχώς....

Παράθεση

Oikologos (Κώστας)

Νεοφερμένος

O Oikologos έγραψε στις 10:52, 11-06-07:

Λες να εκανε ποτε κανεις τοσες ωρες την ημερα, τοσες μερες το χρονο, τοσα χρονια, ιππασια...οσο τα τελευταια χρονια φορανε τζιν ; Ε δε νομιζω. Το συγκεκριμενο (και οχι μονο λογω τζιν αλλα για οτιδηποτε πιεζει,στενευει, δεν τα αφηνει να παιζουνε στον κηπο ρε αδερφε ! ), το εχω ακουσει κι εγω απο καθηγητες κλπ.

Έχεις δίκιο ίσως ήμουν πολύ ακαίος στην κριτική μου. Δεν ήθελα να ακυρώσω αυτά, αυτό που ήθελα να πω είναι ότι υπάρχουν και άλλα που δε μας λένε και ίσως το παράδειγμα να μην ήταν καλό.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 10:57, 11-06-07:

(όταν έσπασαν τα νερά ο γιατρός είδε πως το μωρό είχε κάνει κακάκια και έπρεπε να βγει).
ε? πως τα κανε τα κακάκια? πείτε μου και μένα το newbie

θυμάμαι πριν 6-7-8 χρόνια, που είχα πάει στο γυναικολόγο για το πρόγκρες με τις πολυκυστικές μου ωοθήκες: μου είχε πει, ότι είχαν εκφυλιστεί, ότι θα είχα ακανόνιστη περίοδο και ότι ίσως μου έπαιρνε παραπάνω από τις υπόλοιπες γυναίκες η τεκνοποίηση (γιατί άντε να πετύχεις το αυγό, όταν αυτό θα βγαίνει).
Δεν καπνίζω, δε πίνω, και τα τελευταία δύο χρόνια ασχολούμουν συστηματικά με το τέννις. Αποτέλεσμα ήταν να μείνω έγκυος με το που είπαμε "ξεκινάμε τη προσπάθεια". Ο άντρας καυχιέται για τα στρατιωτάκια του, αλλά μέσα μου ξέρω ότι ΟΛΑ παίζουν ρόλο...ακόμα και η ψυχολογία και των δύο.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:01, 11-06-07:

Έκανε κακάκια μες τη μήτρα κατά τη διάρκεια του τοκετού. Πρίν προλάβει να βγει όξω. Αυτό -λένε οι γιατροί-είναι δείγμα στρές και σημαίνει ότι κάτι το ενοχλεί. Εκτός αυτού όμως, λόγω μολύνσεων δεν μπορούν να το αφήσουν άπαξ και κάνει κακάκια πολύ ώρα μέσα.
(Η κόρη μου γεννήθηκε με σπυράκια στη μυτη εξ αιτίας αυτού).

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:51, 15-06-07:

Η φίλη μου γέννησε την Τετάρτη ένα αγοράκι με καισαρική. Είναι στην εντατική ακόμα...

Ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ από την αρχή ως το τέλος. Αλλά σίγουρα άξιζε τον κόπο!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 03:08, 09-03-08:

H μόλυνση του περιβάλλοντος προκαλεί υπογονιμότητα
Πολλά χημικά δρουν στο ανθρώπινο σώμα σαν θηλυκές ορμόνες

Tου Γεωργίου Α. Ζουπάνου (1)

Πολύ συχνά αναφερόμαστε στα περιβαλλοντικά προβλήματα. Τα μεγάλα θέματα που προβάλλονται κατά κόρον από τον Tύπο είναι η μόλυνση του περιβάλλοντος, με την αύξηση του μεγέθους της τρύπας του όζοντος και την υπερθέρμανση του πλανήτη που προκαλεί την τήξη των πάγων της Ανταρκτικής, η καταστροφή των δασών κ. ά. Το περιβάλλον όμως δεν μολύνεται μόνο, αλλά και θηλυκοποιείται ή μάλλον θηλυκοποιείται μολυνόμενο. Τι είναι όμως η θηλυκοποίηση του περιβάλλοντος; Είναι η αύξηση στο περιβάλλον που ζούμε των χημικών ουσιών εκείνων που το ανθρώπινο σώμα αναγνωρίζει και εκλαμβάνει ως θηλυκές ορμόνες. Η δράση τους επί του ανθρωπίνου σώματος είναι δηλαδή παρόμοια με εκείνη των θηλυκών ορμονών, των οιστρογόνων (δράση oestrogelike). Οι ουσίες αυτές εισέρχονται στο ανθρώπινο σώμα με την αναπνοή ή τις τροφές και δημιουργούν τα προβλήματα που θα αναφερθούν παρακάτω.

Aντισυλληπτική δράση

Κύριες ουσίες που το ανθρώπινο σώμα εκλαμβάνει ως οιστρογόνα είναι τα εντομοκτόνα, τα πλαστικά και τα λιπάσματα. Τα εντομοκτόνα (DTT και άλλα) χρησιμοποιούνται σε τεράστιες ποσότητες στις καλλιέργειες επί της γης και επί των φυτών, αλλά και ψεκαζόμενα από αέρος με αεροπλάνα ακόμα και για περιορισμό των ενοχλητικών κουνουπιών. Τα πλαστικά με τα οποία ερχόμαστε πλέον σε καθημερινή επαφή. Ποιος από μας δεν τρώει ή δεν πίνει κάθε μέρα μέσα σε πλαστικά σκεύη ή ποτήρια. Μικρομόρια των πλαστικών αυτών καταπίνουμε με την τροφή, τον καφέ και το νερό μας. Τέλος, πολλά λιπάσματα που εισέρχονται στο σώμα μας με τη διατροφική αλυσίδα έχουν τα ίδια αποτελέσματα.

Οι ουσίες αυτές στον άνδρα δημιουργούν καταστάσεις θηλυκοποίησης και στη γυναίκα μπορούν να λειτουργήσουν ως αντισύλληψη. Είναι γνωστό ότι τα τελευταία χρόνια ο μέσος όρος ποιότητας και κατʼ επέκτασιν η δυνατότητα γονιμοποίησης του ανδρικού σπέρματος φθίνει. Στατιστικές μελέτες έχουν δείξει ότι μειώνεται ο μέσος αριθμός σπερματοζωαρίων ανά εκσπερμάτιση, αλλά και η μέση κινητικότητα αυτών, δηλαδή η δυνατότητά τους να ταξιδέψουν ψηλά μέσα στη μήτρα της γυναίκας και τις σάλπιγγες όπου θα συναντήσουν το ωάριο και θα το γονιμοποιήσουν. Ολο και περισσότερα ζευγάρια αντιμετωπίζουν προβλήματα υπογονιμότητας και αυξάνεται κάθε χρόνο ο αριθμός αυτών που προσφεύγουν στην εξωσωματική γονιμοποίηση. Σύντομα, και αυτός είναι σήμερα ο κύριος στόχος των γενετιστών, θα γίνεται η γονιμοποίηση του ωαρίου στο εργαστήριο λαμβάνοντας το ανδρικό γενετικό υλικό όχι από το σπερματοζωάριο αλλά από οποιοδήποτε κύτταρο του ανδρικού σώματος. Τα τελευταία όμως χρόνια, όπως φαίνεται και από την καθημερινή μου χειρουργική δραστηριότητα, αυξάνονται ραγδαία και τα προβλήματα των γεννητικών οργάνων των νεογέννητων αγοριών. Πρόσφατες στατιστικές που παρουσιάστηκαν στο τελευταίο Γαλλικό Ουρολογικό Συνέδριο έδειξαν ότι κυρίως σε αγροτικές περιοχές όπου η παραγωγή αγροτικών αγαθών ακολουθεί τις προσταγές της χημικής επιστήμης με τη χρήση όλων των προαναφερθέντων βοηθημάτων, τα τελευταία 10-15 χρόνια έχει πολλαπλασιαστεί επί 3,5 η συχνότητα εμφάνισης συγγενών ανωμαλιών των γεννητικών οργάνων, όπως η κρυψορχία και οι υποσπαδίες.

Κρυψορχία είναι η μη αυτόματη κατάβαση των όρχεων από την κοιλιά του εμβρύου όπου δημιουργούνται, μέσα στο σακούλι του οσχέου, πριν από τη γέννηση. Υποσπαδίας είναι η ατελής κατασκευή από τη φύση της ουρήθρας, με αποτέλεσμα το στόμιο από το οποίο βγαίνουν τα ούρα να μη βρίσκεται στην κορυφή του πέους, αλλά κάπου στην κάτω επιφάνεια του κορμού αυτού.

Η δημιουργία και η ανάπτυξη των γεννητικών οργάνων του άρρενος κατά τη διάρκεια της κύησης προκαλείται και κατευθύνεται από τις ανδρικές ορμόνες, η δράση των οποίων προφανώς επηρεάζεται από τη δράση των ουσιών «oestrogelike». Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την προβληματική ανάπτυξη των γεννητικών οργάνων του άρρενος από τη δημιουργία τους ήδη.

Aνησυχητική προοπτική

Η θηλυκοποίηση του περιβάλλοντος προφανώς πρέπει να επηρεάζει και τον ψυχισμό-σεξουαλική συμπεριφορά του ανδρός. Με την παρουσία των ουσιών «oestrogelike» μειώνεται η επιθυμία για το άλλο φύλο, με αποτέλεσμα η συμπεριφορά των ανδρών να είναι πια ουδέτερη ή ακόμα και ομοσεξουαλική.

Συνολικά, η θηλυκοποίηση του περιβάλλοντος και κατʼ επέκτασιν η θηλυκοποίηση του άνδρα, παρουσιάζεται σαν ένα σοβαρό πλέον θέμα το οποίο βάσει των ιατρικών στατιστικών μπορεί να πάρει μέσα στα επόμενα 40-50 χρόνια πολύ ανησυχητικές διαστάσεις. Καθήκον των επιστημονικών εταιρειών, αλλά και των κυβερνώντων είναι πλέον να ασχοληθούν σοβαρά με τα προβλήματα του περιβάλλοντος. H Παγκόσμια Oργάνωση Yγείας λάμπει διά της απουσίας της, ενώ θα έπρεπε οι αγώνες της να είναι τουλάχιστον μεγαλύτεροι από αυτούς που έχουν καταφέρει να αναπτύξουν άλλοι φορείς (αγώνες ενάντια του ρατσισμού, ενάντια της παιδικής εργασίας, της παγκοσμιοποίησης κ.λπ.).

Το κόστος των μέτρων που πρέπει να ληφθούν σίγουρα δεν είναι μεγαλύτερο από το κόστος των επιπτώσεων στην υγεία του ανθρώπινου είδους.

(1) O Γεώργιος Α. Ζουπάνος είναι χειρουργός παιδοουρολόγος, τ. λέκτωρ του Πανεπιστημίου της Besancon.

Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ (4-4-2004)
Ζητώ συγνώμη για την έκταση του δημοσιεύματος και λυπάμαι που σε ένα βαθμό επιβεβαιώνει τους φόβους μου. Εύχομαι μονάχα η ίδια η ζωή να με διαψεύσει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:36, 09-03-08:

Τουλάχιστον, δεν επιρρίπτει ευθύνες στους γιατρούς, όπως είχες αρχικά αναφέρει στο πρώτο πόστ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:53, 09-03-08:

Ε, εντάξει, αφού δε φταίνε οι γιατροί, όλα καλά...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 13:10, 09-03-08:

Εγώ δεν είπα όλα καλά.
Απλά, να ξέρουμε τι λέμε...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:14, 09-03-08:

Υπάρχει πιθανότητα να έχουν μερος της ευθύνης οι γιατροί?
Καλό θα ήταν επίσης να καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε...

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 13:33, 09-03-08:

Άρα τελικά η ταινία Children of Men (2006), δεν φαίνεται να είναι τόσο επιστημονικής φαντασίας...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 13:40, 09-03-08:

Καλό θα ήταν επίσης να καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε...
Πολύ σωστά.
Γι αυτό, αν δεν θυμάσαι τα προηγούμενα ποστ, κάνε ένα κόπο να τα ξαναδιαβάσεις.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:03, 09-03-08:

Αντρέα, αν νομίζεις ότι έχω κάποιο συμφέρον να βγάλω τους γιατρούς άχρηστους, κάνεις μεγάλο λάθος. Στο παρόν τόπικ μετέφερα τις εμπειρίες και την αγωνία γυναικών που άκουσα και βίωσα είτε από κοντά είτε από συζητήσεις.
Η τεχνητή γονιμοποίηση αποφέρει τρελά κέρδη και όπου υπάρχει χρήμα υπάρχει και εκμετάλλευση. ΕΥΤΥΧΩΣ δεν είναι όλοι καιροσκόποι, αλλά το ποσοστό αυξάνεται ραγδαία μέρα με την ημέρα.

Καλό θα ήταν να κάνεις κι εσύ ένα κόπο να διαβάσεις τα προηγούμενα ποστ γιατί φαίνεται πως δεν τα θυμάσαι πολύ καλά.

Το θέμα του τόπικ όμως είναι άλλο: Προοδευτικά η ανθρώπινη γονιμότητα μειώνεται ανησυχητικά και σε αυτό πιστεύω θα πρέπει να εστιάσουμε.
Η επιστήμη πλεον μοιάζει να μην ενδιαφέρεται να προλαμβάνει, προτιμά μάλλον να "διορθώνει" όπως-όπως ειδικά όταν αυτό μεταφράζεται σε "περισσότερο χρήμα":

Σύντομα, και αυτός είναι σήμερα ο κύριος στόχος των γενετιστών, θα γίνεται η γονιμοποίηση του ωαρίου στο εργαστήριο λαμβάνοντας το ανδρικό γενετικό υλικό όχι από το σπερματοζωάριο αλλά από οποιοδήποτε κύτταρο του ανδρικού σώματος.
Και το χειρότερο: Αρχίζει να μας φαίνεται φυσική και αναγκαία αυτή η παρέμβαση στη φύση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 10-03-08 στις 02:52. Αιτία: ορθογραφικό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 14:34, 09-03-08:

Αντρέα, αν νομίζεις ότι έχω κάποιο συμφέρον να βγάλω τους γιατρούς άχρηστους, κάνεις μεγάλο λάθος. Στο παρόν τόπικ μετέφερα τις εμπειρίες και την αγωνία γυναικών που άκουσα και βίωσα είτε από κοντά είτε από συζητήσεις.
Η τεχνιτή γονιμοποίηση αποφέρει τρελά κέρδη και όπου υπάρχει χρήμα υπάρχει και εκμετάλλευση. ΕΥΤΥΧΩΣ δεν είναι όλοι καιροσκόποι, αλλά το ποσοστό αυξάνεται ραγδαία μέρα με την ημέρα.

Καλό θα ήταν να κάνεις κι εσύ ένα κόπο να διαβάσεις τα προηγούμενα ποστ γιατί φαίνεται πως δεν τα θυμάσαι πολύ καλά.

Το θέμα του τόπικ όπως είναι άλλο: Προοδευτικά η ανθρώπινη γονιμότητα μειώνεται ανησυχητικά και σε αυτό πιστεύω θα πρέπει να εστιάσουμε.
Η επιστήμη πλεον μοιάζει να μην ενδιαφέρεται να προλαμβάνει, προτιμά μάλλον να "διορθώνει" όπως-όπως ειδικά όταν αυτό μεταφράζεται σε "περισσότερο χρήμα":

Και το χειρότερο: Αρχίζει να μας φαίνεται φυσική και αναγκαία αυτή η παρέμβαση στη φύση.
Διάβασα ολόκληρο το θέμα, πάλι, πριν ξεκινήσω να απαντώ, οπότε δεν τίθεται θέμα μνήμης.
Αλήθεια, πως γνωρίζεις οτι το ποσοστό των καιροσκόπων αυξάνεται μέρα με τη μέρα;
Εχεις κάνει κάποιο έρευνα σχετική; Εχουμε κάποια στατιστική;
Κι αν έχεις στοιχεία που αποδεικνύουν κάτι τέτοιο, γιατί δεν τα καταθέτεις σε μια αρμόδια αρχή, να συμβάλλεις κι εσύ στην αντιμετώπιση του φαινομένου;
Γιατί τόσα χρόνια, μόνο μια από αυτές τις υποθέσεις που αναφέρεις έχει φτάσει στη δικαιοσύνη;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:46, 09-03-08:

Αλήθεια, πως γνωρίζεις οτι το ποσοστό των καιροσκόπων αυξάνεται μέρα με τη μέρα;
Εχεις κάνει κάποιο έρευνα σχετική; Εχουμε κάποια στατιστική;
Είναι η προσωπική μου εκτίμηση αυτή. Και ακόμα και αν δεν έχει καμία στατιστική αξία, εγώ σαν μονάδα είμαι πολύ προσεκτική όταν επιλέγω γιατρό.
Εσύ μπορείς να μου αποδείξεις ότι κάνω λάθος; Υπάρχει κάποια στατιστική που να αποδεικνύει ότι οι καιροσκόποι κάθε επαγγέλματος δεν αυξάνονται;

Αν δεν το έχεις καταλάβει, είμαστε εκτός θέματος...

Έχεις τίποτα να πεις σαν επιστήμονας, για τη θηλυκοποίηση; Αυτό θα ήταν πραγματικά ενδιαφέρον!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 14:55, 09-03-08:

Είναι η προσωπική μου εκτίμηση αυτή. Και ακόμα και αν δεν έχει καμία στατιστική αξία, εγώ σαν μονάδα είμαι πολύ προσεκτική όταν επιλέγω γιατρό.
Εσύ μπορείς να μου αποδείξεις ότι κάνω λάθος; Υπάρχει κάποια στατιστική που να αποδεικνύει ότι οι καιροσκόποι κάθε επαγγέλματος δεν αυξάνονται;

Αν δεν το έχεις καταλάβει, είμαστε εκτός θέματος...

Έχεις τίποτα να πεις σαν επιστήμονας, για τη θηλυκοποίηση; Αυτό θα ήταν πραγματικά ενδιαφέρον!
Οχι δεν έχω να πω τίποτα, δεν με ενδιαφέρει άλλωστε το θέμα.
Με ενδιαφέρει όμως περισσότερο, να μη σπιλώνουμε, έναν ολόκληρο επιστημονικό κλάδο χωρίς το παραμικρό στοιχείο, παρά μόνο επειδή έτσι νομίζουμε.
Αν αυτή είναι η δική σου εκτίμηση, καλό θα ήταν να το συμπληρώνεις, έπειτα από όσα λες για να μην δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις.
Δεν χρειάζεται στατιστική για να απαντήσω στη δική σου απορία.
Κάθε περιστατικό που αντιμετωπίζεται και έχει θετική εξέλιξη, αποτελεί από μόνο του απάντηση.
Αλήθεια, ξέρεις πόσα είναι αυτά;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:34, 09-03-08:

Με ενδιαφέρει όμως περισσότερο, να μη σπιλώνουμε, έναν ολόκληρο επιστημονικό κλάδο χωρίς το παραμικρό στοιχείο, παρά μόνο επειδή έτσι νομίζουμε.
Έλεος ρε Αντρέα! Δημιουργείς θέμα από εκεί που δεν υπάρχει!
Εννοείται πως εφ' όσον δεν έχω δηλώσει ειδικός, όσα γράφω αποτελούν προσωπικές εκτιμήσεις. Λες να διαβάσουν εμένα οι συμφορουμίτες και να χάσουν την τυφλή εμπιστοσύνη τους στους γιατρούς;

Στην αρχή του τόπικ αναρωτήθηκα εάν η αύξηση των τεχνητών γονιμοποιήσεων (δε πιστεύω να θες στατιστικά και γι' αυτό; ) μπορεί να οφείλεται ΚΑΙ σε κακούς επιστήμονες που με το παραμικρό οδηγούν τα νέα ζευγάρια σε λύσεις που κοστίζουν αδρά χωρίς να υπάρχει λόγος (αν και εφ' όσον δεν υπάρχει). Δεν είπα ΠΟΥΘΕΝΑ ότι ο μόνος λόγος που η ανθρώπινη γονιμότητα φθίνει είναι οι γιατροί. Αν τα ζευγάρια μπορούσαν να τεκνοποιήσουν φυσιολογικά με τους ίδιους ρυθμούς που γινόταν παλαιότερα, δεν θα υπήρχε ανάγκη να κάνουμε αυτή τη συζήτηση. (Άλλωστε αρχικά η ιδέα του τόπικ δόθηκε από την ομώνυμη ταινία).

Αν διάβασες το τόπικ θα είδες ότι υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις όπου ζευγάρια που τελικά τεκνοποίησαν δια της φυσικής μεθόδου, διαγνώστηκαν αρχικά με κάποιο πρόβλημα που έχριζε ιατρικής βοήθειας. ΠΑΡΑΛΟΓΟΟΟΟ...να δεν απαντάει. Άρα λογικό.

Τώρα αν εσύ θεωρείς ότι είναι σημαντικότερο το "κούτελο" του κλάδου σου, από τη διαιώνιση του είδους, τι να πω... Καλώς.

Εμένα πάντως, αν και είμαι ήδη μητέρα, με απασχολεί το θέμα της θηλυκοποίησης του περιβάλλοντος και αυτός ήταν ο λόγος που άνοιξα αρχικά το τόπικ.

Μετράω στο κοντινό μου περιβάλλον 4 περιπτώσεις φιλικών ζευγαριών που χρειάστηκαν τεχνητή γονιμοποίηση, τουλάχιστον άλλες 4-5 περιπτώσεις που έτυχαν κακής διάγνωσης από γυναικολόγους, 2 περιπτώσεις κρυψορχίας και 2 περιπτώσεις ζευγαριών που τεκνοποίησαν φυσιολογικά ενώ διαγνώστηκαν με πρόβλημα. Μου είναι αρκετό για να ανησυχώ...

Έχουμε θέμα για να συζητήσουμε τα κακώς κείμενα των Ιατρών και των Φαρμακοβιομηχανιών όπως έχουμε και θέμα για την καλή, χρήσιμη και πολύτιμη πλευρά της Ιατρικής.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 15:47, 09-03-08:

Εγώ δημιουργώ θέμα;
Εσύ το ξεκίνησες το θέμα και όχι εγώ.
Εσύ ανέφερες, την ευθύνη των ιατρών σε αυτό το θέμα, και όχι εγώ.
Να μην απαντήσω λοιπόν;
Οσο δημοσιεύονται θέματα, που προσβάλλουν τον κλάδο μου και πέφτουν στην αντίληψή, μου θεωρώ πως οφείλω να αντιδράσω, και αυτό κάνω.
Δεν είπες οτι είναι ο μοναδικός λόγος, αναρωτήθηκες όμως, μήπως και φταίνε οι γιατροί, κι εγώ λοιπόν απαντώ.
Καθόλου παράλογο. Κανείς λογικός γιατρός δεν θα υπογράψει σε κανέναν οτι δεν πρόκειται ποτέ να φέρει στον κόσμο παιδί, αν δεν συντρέχουν παθολογικοί λόγοι. Αν τώρα αυτοί που προανέφερες, δεν είχαν την υπομονή να περιμένουν, ή πίστευαν οτι περνούν τα χρόνια και δεν έβλεπαν φως, σε αυτό δεν ευθύνεται κανένας γιατρός.
Αλήθεια, αν οι δικοί σου άνθρωποι, έχουν λόγους να πιστεύουν οτι έτυχαν κακής διάγνωσης, γιατί δεν καταφεύγουν στη δικαιοσύνη;
Αν ένας δεν κάνει σωστά τη δουλειά του και είναι υπόλογος, το ίδιο υπόλογοι είναι και αυτοί που τον καλύπτουν.
Επίσης, το κοντινό σου περιβάλλον, δεν είναι ο κόσμος όλος.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:04, 09-03-08:

Δεν είπες οτι είναι ο μοναδικός λόγος, αναρωτήθηκες όμως, μήπως και φταίνε οι γιατροί, κι εγώ λοιπόν απαντώ.
Αναρωτήθηκα "μήπως φταίνε και οι γιατροί".
Ένα "και" σε λάθος θέση αλλάζει άρδην το νόημα. Αυτή είναι η μαγεία της Ελληνικής γλώσσας.

Αν τώρα αυτοί που προανέφερες, δεν είχαν την υπομονή να περιμένουν, ή πίστευαν οτι περνούν τα χρόνια και δεν έβλεπαν φως, σε αυτό δεν ευθύνεται κανένας γιατρός.
Αν αυτή είναι η επιστημονική σου θέση επί του θέματος, θα πρέπει να σου πω ότι δεν υποστηρίζεις πολύ αποτελεσματικά τον κλάδο σου...

Ο μέσος Έλληνας με βασικό μισθό 600 ευρώ αν κάθε φορά που έπεφτε θύμα κακής ιατρικής πράξης, έτρεχε στα δικαστήρια για να βρει το δίκιο του... οι δικηγόροι δεν θα 'πρεπε να κάνουν άλλη δουλειά.
Άσε που απ' τον τάφο δε σε αναλαμβάνουν ούτε κι αυτοί...
Αν ένας δεν κάνει σωστά τη δουλειά του και είναι υπόλογος, το ίδιο υπόλογοι είναι και αυτοί που τον καλύπτουν.
Ελπίζω αυτό να το γνωρίζουν και όσοι καλύπτουν συναδέρφους τους, για όποιο κλάδο κι αν μιλάμε...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 16:15, 09-03-08:

Αναρωτήθηκες, κι εγώ απαντώ. Δεν αλλάζει κάτι.
Την επιστημονική μου θέση, άσε να την κρίνουν αυτοί που είναι αρμόδιοι γι αυτό. Αλλωστε, τα λόγια μου επιβεβαιώθηκαν από τα ίδια τα γεγονότα.
Εκτός από τα δικαστήρια, τα οποία δεν επιβαρύνουν οικονομικά τον πολίτη, καθώς αν αποδειχθεί οτι έχει δίκαιο, δεν χρεώνεται με τα δικαστικά έξοδα, ούτε και με την αμοιβή προς τους δικηγόρους, υπάρχουν και άλλα όργανα όπως ο αρμόδιος ιατρικός σύλλογος.
Μη βιαστεί να πει κανείς οτι δεν έχουν αποτέλεσμα όλα αυτά, γιατί υπάρχουν συγκεκριμένες περιπτώσεις ιατρών που βρέθηκαν κατηγορούμενοι, και σήμερα εκτίουν ποινή.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 02:25, 11-03-08:

Αν και έχουμε απομακρυνθεί φαινομενικά από το θέμα, η παραπάνω συζήτηση είναι ικανή να βοηθήσει στην εξαγωγή χρήσιμων συμπερασμάτων. Εγώ προς στιγμήν θα προτιμήσω να επανέλθω στο κυρίως θέμα: Τη θηλυκοποίηση του περιβάλλοντος.

Το φαινόμενο αυτό όπως υπονοεί και το όνομά του, δεν αφορά αποκλειστικά τον ανθρώπινο πληθυσμό, αν και οι στατιστικές δείχνουν ότι κι αυτόν μάλλον τον επηρεάζουν. Δεν χωρά καμία αμφιβολία ότι τα ποσοστά των τεχνητών γονιμοποιήσεων συνεχώς αυξάνονται. Οι κρυψορχίες και οι υποσπαδίες στα αγόρια της τελευταίας γενιάς έχουν τριπλασιαστεί. Φαίνεται επίσης ότι το Υ χρωμόσωμα, που καθορίζει το αρσενικό φύλο, έχει αρχίσει να αποσταθεροποιείται γενετικά.

Ωστόσο, το φαινόμενο παρατηρήθηκε για πρώτη φορά σε κροκόδειλους, όπου θηλυκά έφτασαν στο σημείο να ζευγαρώνουν με άλλα θηλυκά, επειδή τα αρσενικά απείχαν του ζευγαρώματος (να δω και κροκόδειλο λεσβία και τι άλλο στη ζωή μου. Σημεία και τέρατα όπως λένε οι γραφές ) Αργότερα, το πρόβλημα παρατηρήθηκε και σε άλλα είδη του ζωικού βασιλείου. Συνεπώς πρόκειται για μια σοβαρή μορφή ρύπανσης του περιβάλλοντος, που επηρεάζει όλη τη βιόσφαιρα και απειλεί με εξαφάνιση ολόκληρο το ζωικό βασίλειο. Το πρόβλημα εντείνεται ακόμα περισσότερο από το γεγονός ότι τα πλαστικά και τα εντομοκτόνα τα οποία όπως προαναφέρθηκε ευθύνονται για το πρόβλημα, δεν είναι βιοαποικοδομήσιμα (δηλαδή δεν διασπώνται από τους μικροοργανισμούς του περιβάλλοντος), με αποτέλεσμα να συσσωρεύονται διαρκώς αλλά και να κυκλοφορούν στο περιβάλλον επί πολύ μακρό χρόνο.

Πρόκειται λοιπόν, για ένα ακόμη έγκλημα κατά της φύσης και του ανθρώπου για το οποίο ευθύνεται κυρίως η χημική βιομηχανία, η οποία ευθύνεται και για άλλα σοβαρά οικολογικά προβλήματα όπως η τρύπα του όζοντος, φαινόμενο που απειλεί την ύπαρξη ζωής στην επιφάνεια του πλανήτη, τη βιοσυσσώρευση (βλ. εντομοκτόνο DDT) κ.α. Παραδόξως όμως αυτό είναι το καλύτερα συγκαλυμμένο μέχρι σήμερα. Προφανώς θα πρέπει να υπάρχουν ισχυρά συμφέροντα που εξυπηρετούνται από μια τέτοια αποσιώπηση.

Άλλες πτυχές του προβλήματος, όσον αφορά τον ανθρώπινο πληθυσμό, είναι και οι εξής: Εάν η ανθρωπότητα επιλέξει να αντιμετωπίσει το πρόβλημα βελτιστοποιώντας τις τεχνικές τεχνητής γονιμοποίησης, τότε εγείρονται τα ακόλουθα ζητήματα:

α) Δικαίωμα στην τεχνητή γονιμοποίηση θα έχουν μόνο οι "ανεπτυγμένοι" λαοί και από αυτούς μόνο μια κάστα με σχετική οικονομική ισχύ. Συνεπώς υπάρχει ζήτημα, τόσο φυλετικού όσο και κοινωνικού ρατσισμού και ανισότητας.

β) Ακόμα κι αν τα περί ρατσισμού δεν θεωρηθούν ισχυρά επιχειρήματα, το ποσοστό του ανθρώπινου πληθυσμού που μπορεί να αγοράσει μια τεχνητή γονιμοποίηση είναι μικρότερο του 5% του συνόλου. Αν μόνο αυτό επιβιώσει τότε χάνεται το 95% της ανθρώπινης "γονιδιακής δεξαμενής" (του συνόλου δηλαδή των ανθρώπινων γονιδίων, ή ακόμη καλύτερα, του συνόλου της ποικιλομορφίας του είδους μας). Η στέρηση ενός τόσο μεγάλου ποσοστού της ποικιλομορφίας από τον ανθρώπινο πληθυσμό, τον φέρνει σε σημείο να κινδυνεύει από εξαφάνιση με μικρή σχετικά αλλαγή του περιβάλλοντος ή ακόμα και λόγω τυχαίας διακύμανσης των πιθανοτήτων. Με λίγα λόγια και για να γίνω πιο κατανοητός, η ανθρωπότητα θα βρίσκεται "στα όρια του στατιστικού λάθους".

γ) Η δυνατότητα παραγωγής σπερματοζωαρίων από σωματικά κύτταρα επεκτείνεται και στις γυναίκες δηλαδή μπορούν να παραχθούν τεχνητά σπερματοζωάρια από γυναίκες. Ήδη αυτό έχει διαφημιστεί από την τηλεόραση (στις ειδήσεις φυσικά) ως μέσο τεκνοποίησης για τις Λεσβίες (όχι τους κροκοδείλους ).

Το παραπάνω σημαίνει ότι το αρσενικό φύλο, δεν έχει πλέον καμία χρησιμότητα και τείνει προς εξαφάνιση. Πολλές μπορεί να πουν ότι είναι καλύτερα έτσι τότε όμως καταργούμε με γνώση μόνο λίγων γενεών, μια επιλογή της φύσης που φέρει πίσω της γνώση μερικών δισεκατομμυρίων ετών, την αμφιγονική αναπαραγωγή με θηλυκό και αρσενικό φύλο.

Η ευθύνη της Ιατρικής ως σύνολο, στο οποίο συμπεριλαμβάνονται και οι μεγάλοι παγκόσμιοι ακαδημαϊκοί θεσμοί, έγκειται στο γεγονός ότι ενώ γνωρίζει το πρόβλημα, όχι μόνο δεν αντιδρά σε υψηλότερους τόνους αλλά αντίθετα βολεύεται με την αύξηση των τεχνητών γονιμοποιήσεων και ερευνά πως να τις κάνει ακόμα περισσότερες. Εδώ θα συμφωνήσω με τον Καπετάνιο, "το ίδιο υπόλογοι είναι κι αυτοί που το καλύπτουν".

Και μια ερώτηση που θα ήθελα να του κάνω η οποία όμως απευθύνεται και σε όλους:
Οι εκτρώσεις στην Ελλάδα ανέρχονται σε διακόσιες περίπου χιλιάδες το χρόνο (αν έχω κάνει λάθος στα νούμερα διορθώστε με, το λέω από μνήμης). Πως γίνεται λοιπόν ο ίδιος πληθυσμός να 'ναι τόσο γόνιμος προ του γάμου και τόσο άγονος μετά, σε βαθμό που οι ίδιοι άνθρωποι που πριν έκαναν εκτρώσεις τελικά να καταλήγουν σε τεχνητή γονιμοποίηση; Το φαινόμενο αυτό είναι ακόμα πιο οξύμωρο αν σκεφτεί κανείς ότι στην πρώτη περίπτωση οι εγκυμοσύνες είναι ανεπιθύμητες και συνεπώς τα ζευγάρια προσπαθούν να τις αποφύγουν ενώ στη δεύτερη περίπτωση είναι επιθυμητές και τα ζευγάρια προσπαθούν να τις επιτύχουν

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους