Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,107 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,281 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Άνοιγμα μύτης

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 17:31, 22-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Stalitsa
Να κάνω μία ερώτηση??? Έχεις υπέρσταση ή κάποιος στην οικογένεια σου??? Ζαλιζόσουν εκείνη την ώρα που σου άνοιξε η μύτη???
Υπέρταση δεν έχω (ψηλή πίεση δεν εννοείς; ), έχει ο πατέρας μου και καμιά φορά μετράω και την δική μου και είναι νορμάλ, αν και έχω κανα χρόνο να την μετρήσω. Δεν αισθάνθηκα ζαλάδα την ώρα που άνοιξε

Αρχική Δημοσίευση από The Stand
Μήπως είχες πιει παραπάνω καφέδες?Εγώ το παθαίνω εάν έχω πάρει παραπάνω καφείνη.
Δεν πίνω καθόλου καφέ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 18:22, 22-01-08:

H υπερταση σπανια ειναι αιτιο για αιμοραγια μυτης. (ειδικα σε νεαρα ατομα)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 18:52, 22-01-08:

εμένα δε μου έχει ανοίξει ποτέ! Και μάλιστα, πέρυσι έφαγα και γροθιά πάνω στη μύτη, η οποία κοκκίνησε αλλά δεν άνοιξε!

Πώς το εξηγείτε αυτό?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 21:48, 22-01-08:

Δε ξερεις τον κωδικο.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 16:06, 24-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Δε ξερεις τον κωδικο.
Παρντόν?

Παράθεση

deathpale

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη deathpale
H deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H deathpale έγραψε στις 15:02, 27-09-09:

Εγώ από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, άνοιγε η μύτη μου. Όταν αρρώσταινα, όταν καθόμουν στον ήλιο, όταν νευρίαζα, ακόμα και στον ύπνο μου μου άνοιγε. Και μιλάμε για αίμα, όχι αστεία! Έκανα και καυτηριασμό αλλά μετά από λίγο πάλι τα ίδια. Ήμουν πάντα το παιδάκι που έτρεχε την ώρα του μαθήματος στο μπάνιο γιατί άνοιγε η μύτη του. Και να πω ότι την είχα χτυπήσει ή σπάσει ποτέ... Τίποτα. Who knows? Αγνωστες οι βουλές της μύτης!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 16:52, 27-09-09:

η μυτη οταν ανοιγει χωρις καποιο οξυ τραυμα το κανει για καποιο λογο δεν τυχαινει απλα, συνεπως δεν το πειραζουμε, δεν γερνουμε πισω το κεφαλι, τιποτα, βαζεις μπαμπακι στα ρουθουνια να μαζευεις το αιμα, καθεσε μια αναπαυτικη καρεκλα με το κεφαλι σε ουδετερη θεση και υπομονη μεχρι να περασει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 03:43, 04-10-09:

Δεν είδα αναφέρθηκε μιας και θέλω να πάω για ύπνο () αλλά αυτό που κάνω πάντα και με σταματάει είναι να πιέσω πολύ δυνατά το σημείο που αρχίζει η μύτη(Εννοείται το κεφάλι γυρμένο για να μη γεμίσω αίματα)

Παράθεση

deathpale

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H deathpale έγραψε στις 22:51, 12-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Γιατί είναι κακό να καταπιεί αίμα;
Γιατί αν καταπιεί αίμα μπορεί αυτό να του προκαλέσει ναυτία, διάρροια ή και εμετό.

Παράθεση

deathpale

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H deathpale έγραψε στις 22:59, 12-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες αυτές τις πληροφορίες!

Σαν υπερβολική μαμά που είμαι ( ) μετά το άνοιγμα που δεν ήξερα τι να κάνω, το μυαλό μου πήγε σε όλες τις πιθανές και απίθανες περιπτώσεις που μπορεί να μην ξέρεις τι να κανεις γι' αυτό σκέφτηκα τα μαθήματα πρώτων βοηθειων.. (χαζομαμά! )
Έτσι είναι οι μανούλες, προστατευτικές. Καλά εμένα η μαμά μου ακόμα και τώρα που είμαι 18 έτσι και δει να ανοίξει η μύτη μου (αν και φροντίζω να μην το παίρνει χαμπάρι) φρικάρει!

Παράθεση

deathpale

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H deathpale έγραψε στις 23:01, 12-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από qwertyuiop
εμένα δε μου έχει ανοίξει ποτέ! Και μάλιστα, πέρυσι έφαγα και γροθιά πάνω στη μύτη, η οποία κοκκίνησε αλλά δεν άνοιξε!

Πώς το εξηγείτε αυτό?
Εεε δεν ανοίγει το ίδιο εύκολα σε όλους τους ανθρώπους η μύτη. Και παίζει ρόλο φαντάζομαι και που ακριβώς την έφαγες τη γροθιά και πόσο δυνατή ήταν.

Παράθεση

Eupatridis (Χρήστος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eupatridis
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 334 μηνύματα.

O Eupatridis Πάντοτε στις σκιές ... έγραψε στις 21:42, 31-01-11:

Ποτέ δεν είχα προβλήματα ,με το να μου ανοίγει η μύτη μου .
Πρώτη φορά πρέπει να ήταν πριν 3 χρόνια περίπου ,οταν είχα φάει μπουνιά στην μύτη και είχε ανοίξει ,αλλα εκ τοτε 1 φορά τον χρόνο και αν .
Τις τελευταίες 5 μέρες όμως ,μου εχει ανοίξει 6-7 φορές . Εντάξει ,στην αρχή μου ηταν αδιάφορο, αλλα πια εχει καταντήσει εκνευριστικό και ανησυχητικό . Επιπλέον, τις τελευταίες 3 μέρες μετράω συνεχώς την πίεση μου και ειναι σε υψηλά επίπεδα (14-15 η μεγάλη , 9 η μικρή ) .Απο την άλλη ,ποτε δεν είχα προβλήματα πίεσης . Θα το δικαιολογούσα ,εαν πέρναγα μια περίοδος άγχου ,αλλα αντιθέτως είμαι ιδιαίτερα χαλαρός ...
Όποια συμβουλή , καλοδεχούμενη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:14, 31-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Eupatridis
Πρώτη φορά πρέπει να ήταν πριν 3 χρόνια περίπου ,οταν είχα φάει μπουνιά στην μύτη και είχε ανοίξει ,αλλα εκ τοτε 1 φορά τον χρόνο και αν .
Τις τελευταίες 5 μέρες όμως ,μου εχει ανοίξει 6-7 φορές . Εντάξει ,στην αρχή μου ηταν αδιάφορο, αλλα πια εχει καταντήσει εκνευριστικό και ανησυχητικό . Επιπλέον, τις τελευταίες 3 μέρες μετράω συνεχώς την πίεση μου και ειναι σε υψηλά επίπεδα (14-15 η μεγάλη , 9 η μικρή ) .Απο την άλλη ,ποτε δεν είχα προβλήματα πίεσης . Θα το δικαιολογούσα ,εαν πέρναγα μια περίοδος άγχου ,αλλα αντιθέτως είμαι ιδιαίτερα χαλαρός ...
Όποια συμβουλή , καλοδεχούμενη
να πας στον γιατρο για την πιεση γιατι απο οτι φαινεται εχεις υπερταση.

Η μυτη μπορει να ανοιγει και για αλλους λογους. Εγω πχ εχω προβλημα (sensitive blood vessels) και μου ανοιγει πολυ συχνα, κυριως τα βραδια οταν η υγρασια ειναι σε πολυ χαμηλα επιπεδα ή οταν εχει πολυ ζεστη και χαμηλη υγρασια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eupatridis (Χρήστος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 334 μηνύματα.

O Eupatridis Πάντοτε στις σκιές ... έγραψε στις 00:14, 01-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan

Η μυτη μπορει να ανοιγει και για αλλους λογους. Εγω πχ εχω προβλημα (sensitive blood vessels) και μου ανοιγει πολυ συχνα, κυριως τα βραδια οταν η υγρασια ειναι σε πολυ χαμηλα επιπεδα ή οταν εχει πολυ ζεστη και χαμηλη υγρασια.
Αλλα αυτό που οφείλεται ; Δηλαδή ,ειμαι 18 χρονών , γυμνάζομαι και δεν είχα ποτε προιστορία με την πίεση . Παίζει να είναι θέμα κληρονομικότητας ;

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 02:35, 01-02-11:

μπορει να ειναι κληρονομικο, μπορει να οφειλεται στην διατροφη ή μπορει να οφειλεται σε κατι ασημαντο, οπως πχ την ωρα που την μετρας ή να ειναι χαλασμενο το πιεσομετρο. Στη θεση σου σιγουρα θα το εψαχνα Δεν σου ειναι υπερβολικα αυξημενη για να αρχισεις να ανησυχεις, αλλα δε νομιζεις πως ειναι καλυτερα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο;

H φυσιολογικη πιεση πρεπει να ειναι: συστολικη μικροτερη του 120mmHg και διαστολικη μικροτερη του 80mmHg

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 19:04, 16-04-11:

Δεν ξερω γιατι,αλλα η μυτη μου ανοιγει συνεχως!!! Υπαρχουν μερες που ανοιγει και 2 και 3 φορες!!! Ειναι πλεον φυσιολογικο για μενα......

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,884 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:07, 16-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Imadlak
Δεν ξερω γιατι,αλλα η μυτη μου ανοιγει συνεχως!!! Υπαρχουν μερες που ανοιγει και 2 και 3 φορες!!! Ειναι πλεον φυσιολογικο για μενα......
Στο γιατρο εχεις παει;Αν οχι..καλο θα ηταν να πας..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 20:34, 16-04-11:

ποιος τις λεει αυτες τις χαζομαρες μωρε? Μια χαρα ειναι η πιεση του, ελεος, 9-15 ειναι φυσιολογικοτατη, 18 χρονων ειναι τζιζους

Αλλα αυτό που οφείλεται ; Δηλαδή ,ειμαι 18 χρονών , γυμνάζομαι και δεν είχα ποτε προιστορία με την πίεση . Παίζει να είναι θέμα κληρονομικότητας ;
αδερφε μην ακους τις βλακειες που καθε βλακας γραφει σε ενα φορουμ, μια χαρα ειναι η πιεση σου, αν αθλησε κιολας ακομα καλυτερα. Η μυτη μπορει να ανοιγει για 100.000 λογους και δεν ειναι σχεδον καθολου επικυνδηνο.

Μερικες συμβουλες:

1) ο παγος και οι κομπρεσες δεν κανουν κακο, αλλα δεν κανουν και καλο. Ειναι αδιαφορες.
2) ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΠΡΟΣΤΑ οχι πισω, το αιμα να φυγει, αν μαζευτει στο στομαχι μπορει να προκαλεσει εμετο. ΜΠΡΟΣΤΑ.
3) πιεση στο μαλακο μερος της μυτης. Μετα απο λιγο θα σταματησει, αν δεν σταματησει πολυ ωρα νοσοκομειο.

Aυτο θελει κοιταγμα, συνηθως ειναι καποιο προβλημα στα αγγεια της μυτης

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 20:56, 16-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από epote
ποιος τις λεει αυτες τις χαζομαρες μωρε? Μια χαρα ειναι η πιεση του, ελεος, 9-15 ειναι φυσιολογικοτατη, 18 χρονων ειναι τζιζους

9-15 είναι φυσιολογική πίεση; Since when? Βγήκαν καινούρια guidelines και δεν το πήρα χαμπάρι;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,884 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:08, 16-04-11:

Το να ανοιγει τοσο συχνα η μυτη,χωρις χτυπημα εννοειται...μπορει να ειναι ενδειξη ακομα και πολυ σοβαρης ασθενειας,σε σχεση με το αιμα..και μιλαω για συγκεκριμενη ασθενεια..χωρις να θελω να τρομαξω κανεναν.Αντι λοιπον καποιοι να κανουν τους γιατρους και τους παντογνωστες..καλο θα ειναι να μην βγαζουν διαγνωση..οτι δεν τρεχει τιποτα.Ενα κοιταγμα στο γιατρο..ειναι οτι καλυτερο.

Παράθεση

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Roben twn Xazwn
Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 144 μηνύματα.

O Roben twn Xazwn έγραψε στις 21:09, 16-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Eupatridis
Τις τελευταίες 5 μέρες όμως ,μου εχει ανοίξει 6-7 φορές . Εντάξει ,στην αρχή μου ηταν αδιάφορο, αλλα πια εχει καταντήσει εκνευριστικό και ανησυχητικό .Όποια συμβουλή , καλοδεχούμενη
σταμάτα να μπλέκεις σε καβγάδες

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:35, 16-04-11:

μια εξεταση αιματος εχεις κανει?να αποκλεισεις τιποτα σοβαρο..

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 557 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 12:50, 17-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Το να ανοιγει τοσο συχνα η μυτη,χωρις χτυπημα εννοειται...μπορει να ειναι ενδειξη ακομα και πολυ σοβαρης ασθενειας,σε σχεση με το αιμα..και μιλαω για συγκεκριμενη ασθενεια..χωρις να θελω να τρομαξω κανεναν.Αντι λοιπον καποιοι να κανουν τους γιατρους και τους παντογνωστες..καλο θα ειναι να μην βγαζουν διαγνωση..οτι δεν τρεχει τιποτα.Ενα κοιταγμα στο γιατρο..ειναι οτι καλυτερο.
Από τις κοινότερες αιτίες ρινορραγίας είναι ευαισθησία του αγγειακού πλέγματος του Kiesselbach, κάτι εντελώς αθώο και απλό στην αντιμετώπισή του (εάν κριθεί ότι είναι απαραίτητη η αντιμετώπισή του). Επίσης αλλεργίες, το σκάλισμα της μύτης και η ανασκαφή της.

Τώρα να έχεις διαταραχή πήξης, να είσαι π.χ. γαλαζοαίματος με έλλειψη παράγοντα VIII (κληρονομικό νόσημα) ή να έχεις λευχαιμία και το μοναδικό σύμπτωμα να είναι το 'άνοιγμα της μύτης'... τραβηγμένο και σπάνιο.

Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope

9-15 είναι φυσιολογική πίεση; Since when? Βγήκαν καινούρια guidelines και δεν το πήρα χαμπάρι;
Τα όρια της φυσιολογικής αρτηριακής πίεσης κυμαίνονται από 90 με 60mmHg ως 140 με 90mmHg.
Επειδή οι άνθρωποι είναι άνθρωποι και όχι συστήματα, δεν πηγαίνουν όλα 'by the book'.
Υπάρχουν διακυμάνσεις και έτσι ένας υγιής κατά τα άλλα άνθρωπος να βρεθεί με μια κάποια υπόταση ή υπέρταση. Εάν είναι σποραδικό φαινόμενο δε λέει κάτι. Η γνώση του αν είναι όντως σποραδικό φαινόμενο στηρίζεται σε πολλαπλές μετρήσεις (παρακολούθηση της πίεσης) και όχι σποραδικές μετρήσεις.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 13:28, 17-04-11:

since always

http://www.disabled-world.com/artman...urechart.shtml

και βασικα οπουδηποτε αλλου κοιταξεις blood pressure θα σου βγαλει οτι η φυσιολογικη πιεση για ενα αντρα 18 ετων ειναι 70-120 mmHg ητοι 9 με 16 kPa

και μιλαω για συγκεκριμενη ασθενεια..χωρις να θελω να τρομαξω κανεναν
ναι ουτε αιμοφιλια εχει ουτε καρκινο στον εγγεφαλο, αλλα καλο θα ηταν αν ανοιγει συστηματικα πανω απο μια φορα τη βδομαδα η μυτη να κοιταχτεις για αλεργιες, καμια μολυνση κτλ κτλ.

Παράθεση

jesse_james

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη jesse_james
Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 282 μηνύματα.

O jesse_james Murdered by a Traitor and Coward έγραψε στις 13:56, 17-04-11:

since always

http://www.disabled-world.com/artman...urechart.shtml

και βασικα οπουδηποτε αλλου κοιταξεις blood pressure θα σου βγαλει οτι η φυσιολογικη πιεση για ενα αντρα 18 ετων ειναι 70-120 mmHg ητοι 9 με 16 kPa
Δηλαδή όταν έλεγε ότι έχει πίεση 9-15 εννοούσε kpa και όχι mmhg, μάλιστα.

- Τράβα ρε φίλε σε ένα παθολόγο και αν δεν έχεις ασφάλιση και λεφτά, την επόμενη φορά που θα σου ανοίξει πήγαινε σε ένα εφημερεύων νοσοκομείο. Τους χρησμούς άφησέ τους για το μ'αγαπά δεν μ'αγαπά.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 16:00, 17-04-11:

Δηλαδή όταν έλεγε ότι έχει πίεση 9-15 εννοούσε kpa και όχι mmhg, μάλιστα.
με 9 mm υδραργυρου διαστολικη πιεση εισαι κανονικα και με το νομο νεκρος.

αστο δεν σωζεται

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 16:09, 17-04-11:

Παράθεση

Eupatridis (Χρήστος)

Δραστήριο Μέλος

O Eupatridis Πάντοτε στις σκιές ... έγραψε στις 17:34, 17-04-11:

Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας .
Πρός απάντηση ,βέβαια , επισκέφθηκα καρδιολόγο ,ο οποίος μου συνέστησε πολλές εξετάσεις (καθώς και αίματος ) ,οι οποίες έγιναν και τα αποτελέσματα ηταν εξαιρετικά καλά . Έβαλα και Holter για την επιβεβαίωση της πίεσης ,και όντως έδειξε πως είμαι υπερτασικός . Συνεχίζω και το ψάχνω το θέμα ,αν και ενας αλλος καρδιολόγος ,μου είπε πως είναι απόλυτα φυσιολική η πίεση για εναν 18χρονο που αθλείται συνεχώς ,όπως εγω (σε συνδυασμό με ηλεκτρική υπετροφία στην αριστερή κοιλία) . Όσον αφορά το θέμα της μύτης ,μάλλον είναι αγγειακό θέμα και δεν έχει σχέση η πίεση

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 17:40, 17-04-11:

Συνεχίζω και το ψάχνω το θέμα ,αν και ενας αλλος καρδιολόγος ,μου είπε πως είναι απόλυτα φυσιολική η πίεση για εναν 18χρονο που αθλείται συνεχώς ,όπως εγω (σε συνδυασμό με ηλεκτρική υπετροφία στην αριστερή κοιλία)
κοβω το χερι μου οτι ο πρωτος καρδιολογος ειχε μια κοιλουμπα μεχρι το πατωμα...

ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡΤΑΣΙΚΟΣ (ακομα), εισαι αθλητης, ειδικα οι αθλητες αγωνισματων δυναμης (στιβος, αρση βαρων, ριψεις κτλ) εχουν πιεση στα ανω ορια.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:55, 17-04-11:

Μικρός είχα πάρα πολύ συχνές αιμορραγίες στην μύτη, μερικές φορές κρατούσαν και μισή ώρα και παραπάνω, στην ενηλικίωση μου σταμάτησαν, πιστεύω ότι δεν είναι κάτι σοβαρό, κάτι αγγειακό είναι, ίσως ένας καυτηριασμός όπως έκανε και ο πατέρας μου που πριν λίγα χρόνια που είχε κάτι τέτοιες ξαφνικές αιμορραγίες και να σταματήσει το πρόβλημα.

Παράθεση

jesse_james

Δραστήριο Μέλος

O jesse_james Murdered by a Traitor and Coward έγραψε στις 19:05, 17-04-11:

με 9 mm υδραργυρου διαστολικη πιεση εισαι κανονικα και με το νομο νεκρος.

αστο δεν σωζεται

πλάκα κάνεις. (ελπίζω)

Παράθεση

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 144 μηνύματα.

O Roben twn Xazwn έγραψε στις 19:08, 17-04-11:

ναι μωρέ

έχει βάλει σκοπό να μας ανεβάσει την πίεση

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 19:54, 17-04-11:

πλάκα κάνεις. (ελπίζω)
Δειχνεις σαν πηγη το σαιτ της ΕΛΑΙΣ? Σοβαρα...?

Τα πιεσομετρα που μετρανε σε mmHg το γραφουν ολογραφος, οπως πολυ ευκολα μπορεις να δεις αν πας σε ενα φαρμακειο και ζητησεις ενα πιεσομετρο. Η ξερεις, αν ψαξεις στο google "πιεσομετρο".

Be that as it may, στην ευρωπη μετroυσαν με kPa στην αμερικη με χιλιοστα υδραργυρου, οπερ τα περισοτερα συγχρωνα ηλεκτρικα πιεσομετρα γραφουν και τα δυο (πατας ενα κουμπι και αντι να βγει μια χοντρη βγαινει ειτε kPa ειτε mmHg).

Παράθεση

jesse_james

Δραστήριο Μέλος

O jesse_james Murdered by a Traitor and Coward έγραψε στις 20:09, 17-04-11:

Δειχνεις σαν πηγη το σαιτ της ΕΛΑΙΣ? Σοβαρα...?

Τα πιεσομετρα που μετρανε σε mmHg το γραφουν ολογραφος, οπως πολυ ευκολα μπορεις να δεις αν πας σε ενα φαρμακειο και ζητησεις ενα πιεσομετρο. Η ξερεις, αν ψαξεις στο google "πιεσομετρο".

Be that as it may, στην ευρωπη μετroυσαν με kPa στην αμερικη με χιλιοστα υδραργυρου, οπερ τα περισοτερα συγχρωνα ηλεκτρικα πιεσομετρα γραφουν και τα δυο (πατας ενα κουμπι και αντι να βγει μια χοντρη βγαινει ειτε kPa ειτε mmHg).

Αν σε πείραξε της ελαις μπορείς να ανοίξεις τα άλλα δύο.
Μάλιστα άρα σου είχε πει ο ευπατρίδης -μεταξύ σας- ότι μέτρησε σε kpa, γι'αυτό και του είπες μια χαρά είσαι για να ξέρουμε και μεις που σας διαβάζουμε.
χοντρή μπορεί να σου βγει, γιατρό που να σου λέει την πίεση και μετά να σου δίνει πίνακα για να βρεις της αντιστοιχίες ανα πάσα τη γη δεν θα βρεις.

Παράθεση

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Roben twn Xazwn έγραψε στις 20:14, 17-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από jesse_james
Αν σε πείραξε της ελαις μπορείς να ανοίξεις τα άλλα δύο.
μπα έχω μακαρονάδα , δεν πάει να την συνοδέψω με χωριάτικη
φχαριστώ πάντως

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 20:30, 17-04-11:

Τα αλλα δυο οταν αναφερονται στη πιεση αναφερονται ολογραφος

Παράθεση

jesse_james

Δραστήριο Μέλος

O jesse_james Murdered by a Traitor and Coward έγραψε στις 20:53, 17-04-11:

Τα αλλα δυο οταν αναφερονται στη πιεση αναφερονται ολογραφος
το ένα.
Ποια πρέπει να είναι η πίεσή μας;
Η Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας (WH0) έχει ταξινομήσει τα όρια της πίεσης ως εξής: Κατάταξη της πίεσης ενηλίκων από 18 ετών και άνω
ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΣΥΣΤΟΛΙΚΗ ΔΙΑΣΤΟΛΙΚΗ
Φυσιολογική < 120 < 80
Προϋπέρταση 120 - 139 80 - 89
ΥΠΕΡΤΑΣΗ
Υπέρταση σταδίου 1 140 - 159 90 - 99
Υπέρταση σταδίου 2 > 160 > 100

το άλλο.
Φυσιολογική αρτηριακή πίεση

Η φυσιολογική αρτηριακή πίεση είναι: συστολική μικρότερη από 120 mmHg
διαστολική μικρότερη από 80 mmHg

Πίεση σε mmHg
Κατηγορία Συστολική Διαστολική
Ιδεατή <120 <80
Φυσιολογική <130 <85
Υψηλά Όρια
Φυσιολογικής 130-139 85-89
Υπέρταση

Επίπεδο 1 140-159 90-99
Επίπεδο 2 160-179 100-109
Επίπεδο 3 >=180 >=110

Σου έβαλα τα τρία πρώτα της αναζήτησης γιατί πίστευα ότι φτάνουν για να παραδεχθείς ότι κάνεις λάθος, μπορώ να σου παραθέσω όλα τα σαιτ με ανάλογο περιεχόμενο του γκουγκλή όλα θα γράφουν το ίδιο, αλλά μάλλον είναι μάταιο, δεν θα το παραδεχθείς αν δεν περάσουν πρώτα 15 σελίδες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jesse_james : 17-04-11 στις 21:42. Αιτία: συμμάζεμα
Παράθεση

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 01:20, 15-07-11:

Όταν μου ανοίγει η μύτη την πιέζω με το χέρι μου πάρα πολύ και είμαι στραμμένος προς τα πάνω.Ένα άλλο κόλπο που μου χε πει ένας καθηγητής μου όταν το χα πάθει αυτό στο μάθημα είναι να ρίξεις νερό και στους 2 καρπούς των χεριών σου.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους