Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,816 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Καθυστερεί η μυϊκή γυμναστική την απώλεια κιλών;

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 10:45, 09-06-07:

Κάθε εποχή που γυμνάζομαι, νοιώθω ότι καθυστερεί πολύ η απώλεια κιλών. Η κοιλιά μου σφίγγει και η ζυγαριά δεν δείχνει αλλαγή, ενώ δεν τρώω πολύ. Μήπως πρέπει πρώτα να χάσω 5 κιλά κι ύστερα να ξεκινήσω τους κοιλιακούς ? Κανένας ειδικός στο steki ? 'Εχω ακούσει ότι η αερόβια άσκηση είναι πολύ καλύτερη για όσους έχουν παραπάνω κιλά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 10:48, 09-06-07:

Οι μιες δεν ειναι φτιαγμενοι απο πουππουλα... Εφοσων μεγαλονουν οι μυες σου ζυγιζουν κιολας... Απλα αντι να εισαι χ κιλα με ψ% λιπος εισαι στα ιδια κιλα με λιγοτερο λιπος και ω% μυες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 10:50, 09-06-07:

το οτι δεν κατεβαινει η βελονα στη ζυγαρια ενω σφιγγεις δεν εχει να κανει με τα κιλα... αφου δεν χανεις σε κιλα αλλα γυμναζεις τους μυς σου λογικο δεν ειναι;
αν κανεις και λιγο προσεκτικη διατροφη πιστευω οτι θα χασεις...
και ναι ειμαι της αποψης να χασεις πρωτα τα κιλα που θες και μετα να ξεκινησεις συσφιξη

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 10:57, 09-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από viki_thess
και ναι ειμαι της αποψης να χασεις πρωτα τα κιλα που θες και μετα να ξεκινησεις συσφιξη
Δεν μπορώ, έχω ανάγκη την γυμναστική τελευταία πάλι. Θα επιχειρήσω την σύσφιξη των μυών κι ύστερα την σύσφιξη των σχέσεων.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 11:12, 09-06-07:

Αφού εσένα δεν σε ενδιαφέρει τι δείχνει η ζυγαριά κατά κύριο λόγο, νομίζω δηλαδή, αλλά το πως δείχνεις.

Η ζυγαριά δείχνει το ίδιο, αλλά όπως είπε ο κρόνος αλλάζει η αναλογία μεταξύ λίπους και μυών, πού είναι το πρόβλημα;

Επίσης, κάτι που έμαθα και έχει να κάνει με μυς και απώλεια κιλών..Μου είπε ένας γυμναστής, ότι όταν κάνεις "δική σου" δίαιτα, δηλαδή χωρίς κάποια καθοδήγηση διαιτολόγου, και δεν κάνεις παράλληλα γυμναστική, ο οργανισμός στην αρχή θα καίει λίπος και μετά θα αρχίσει να "τρώει" απο τους μυς, με αποτέλεσμα να καταλήξεις ένας πλαδαρός αδύνατος. Μου το είπε με αφορμή μία κοπέλα που ήταν στο σχολείο,η οποία είχε κάποια παραπάνω κιλά και ήθελε να τα χάσει. Σταμάτησε για ένα μήνα να τρώει εντελώς, και όντως τα έχασε, όμως είχε καταλήξει να είναι αδύνατη, και σε σημεία όπως μέση, χέρια και άλλα, να είναι "πλαδαρή".

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:16, 09-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Κάθε εποχή που γυμνάζομαι, νοιώθω ότι καθυστερεί πολύ η απώλεια κιλών. Η κοιλιά μου σφίγγει και η ζυγαριά δεν δείχνει αλλαγή, ενώ δεν τρώω πολύ. Μήπως πρέπει πρώτα να χάσω 5 κιλά κι ύστερα να ξεκινήσω τους κοιλιακούς ? Κανένας ειδικός στο steki ? 'Εχω ακούσει ότι η αερόβια άσκηση είναι πολύ καλύτερη για όσους έχουν παραπάνω κιλά.

Ακριβώς
γιατί η αερόβια γυμναστική σου προκαλεί ίδρωση πολύ μεγαλύτερη απ ότι τα όργανα και κατά συνέπεια μεγαλύτερες καύσεις άρα και απώλεια βάρους
Εσύ σαν άντρας, με μια δίαιτα τα 5 κιλά που λες θα τα χάσεις το ΠΟΛΥ σε ένα μήνα.
Αν κάνεις και αερόβια γυμναστική, μιλάμε για το ΠΟΛΥ 3 βδομάδες.
Εν συνεχεία, κάνεις το συσφικτικίο πρόγραμμα σου.

Το κακό με την γυμναστική γενικώς, είναι ότι επειδή καταναλώνεις αρκετή ενέργεια, φυσικά χρειάζεσαι και περισσότερη τροφή άκα θερμίδες, με αποτέλεσμα όταν κάνεις και δίαιτα επιπλέον, να έχεις εντονότερο το αίσθημα της πείνας και να καθίσταται πιο δύσκολο το να παραμείνεις πιστός και να μην κάνεις ατασθαλίες στη διατροφή σου.
Γιαυτό συνήθως λένε, χάσε πρώτα το βάρος σου (ειδικά όταν πρόκειται μόνο για 5 κιλάκια) και εν συνεχεία... πήγαινε και σφίξε

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:58, 09-06-07:

Ο μυϊκός ιστός είναι πιο βαρύς από το λίπος. Γι' αυτό δεν κατεβαίνει η βελόνα. Τελεία και παύλα.

Από κει και πέρα, το μαγικό είναι γυμναστική και λιγότερα ψωμιά (και ζυμοειδή γενικά, αλλά όχι και καθόλου άμυλο) και λιπαρά. Με φρούτα και λαχανικά καλύπτεις το αίσθημα πείνας της γυμναστικής.

ΣΗμασία έχει να σφίγγεις, εγώ είμαι στα ίδια κιλά με παλιά, αλλά έσφιξα και τα ρούχα μου μού είναι πιο χαλαρά.

Επίσης, ΠΑΝΤΑ γυμναστική, παράλληλα με τη "δίαιτα", γιατί όντως, από κάπου πρέπει να φύγει το βάρος... κι αν δε συντηρείς το μυϊκό ιστό, θα χάσεις από κει.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 13:11, 09-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Ακριβώς
γιατί η αερόβια γυμναστική σου προκαλεί ίδρωση πολύ μεγαλύτερη απ ότι τα όργανα και κατά συνέπεια μεγαλύτερες καύσεις άρα και απώλεια βάρους
Εσύ σαν άντρας, με μια δίαιτα τα 5 κιλά που λες θα τα χάσεις το ΠΟΛΥ σε ένα μήνα.
Αν κάνεις και αερόβια γυμναστική, μιλάμε για το ΠΟΛΥ 3 βδομάδες.
Εν συνεχεία, κάνεις το συσφικτικίο πρόγραμμα σου.
Με βλέπω να φτάνω Χριστούγεννα και να μην έχω συσφίξει ούτε τους μύες ούτε τις σχέσεις. Δεν είμαι χοντρός, απώλεια 5 κιλών είναι όντως πανεύκολο αλλά η σύσφιξη θέλει πολλά καψόνια και τα γυμναστήρια τα σιχαίνομαι. Κάνω βαράκια και κοιλιακούς μόνος μου και καμμιά φορά και κάμψεις. Ούτε στο στρατό να ήμουν, στερνή μου γνώση να σε είχα πάντα. Προσέχετε για να ...μην έχετε (κιλά). Οι χριστουγιεννιάτικοι κουραμπιέδες εκδικούνται τώρα.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:10, 09-06-07:

Με βλέπω να φτάνω Χριστούγεννα και να μην έχω συσφίξει ούτε τους μύες ούτε τις σχέσεις. Δεν είμαι χοντρός, απώλεια 5 κιλών είναι όντως πανεύκολο αλλά η σύσφιξη θέλει πολλά καψόνια και τα γυμναστήρια τα σιχαίνομαι. Κάνω βαράκια και κοιλιακούς μόνος μου και καμμιά φορά και κάμψεις. Ούτε στο στρατό να ήμουν, στερνή μου γνώση να σε είχα πάντα. Προσέχετε για να ...μην έχετε (κιλά). Οι χριστουγιεννιάτικοι κουραμπιέδες εκδικούνται τώρα.
εμ πες το παιδί μου ότι κάνεις καταναγκαστικά έργα σαν όλους εμάς τους κοινούς θνητούς
χάσε τα κιλά σου σε ένα μήνα το πολύ και επιδόσου σε πιο ευχάριστα σπορ...
είναι ευκαιρία... θάλασσα κολύμπι κι αν έχεις και παρέα... σκίσου στις ρακέτες!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 15:18, 10-06-07:

Επίσης, κάτι που έμαθα και έχει να κάνει με μυς και απώλεια κιλών..Μου είπε ένας γυμναστής, ότι όταν κάνεις "δική σου" δίαιτα, δηλαδή χωρίς κάποια καθοδήγηση διαιτολόγου, και δεν κάνεις παράλληλα γυμναστική, ο οργανισμός στην αρχή θα καίει λίπος και μετά θα αρχίσει να "τρώει" απο τους μυς, με αποτέλεσμα να καταλήξεις ένας πλαδαρός αδύνατος.
Aυτο λεγεται νηστεια, οχι διαιτα.

Ακριβώς
γιατί η αερόβια γυμναστική σου προκαλεί ίδρωση πολύ μεγαλύτερη απ ότι τα όργανα
Συγνωμη, σε ποια οργανα αναφερεσαι ;

Εσύ σαν άντρας, με μια δίαιτα τα 5 κιλά που λες θα τα χάσεις το ΠΟΛΥ σε ένα μήνα.Αν κάνεις και αερόβια γυμναστική, μιλάμε για το ΠΟΛΥ 3 βδομάδες.
Μη ξεχναμε οτι χανονται και πολα υγρα οποτε εχει σημασια να ζυγιζομαστε υπο τις ιδιες συνθηκες και για πολλες ημερες , ωστε να πουμε οτι σιγουρα χασαμε λιπος.

Με τους κοιλιακους μην χανεις πολυ χρονο, αμα δεν χασεις λιπος δε θα φαινονται ετσι κι αλλιως.

Δε ξερω τι γυμναστικη κανεις και σε ποση ενταση, αλλα οπως το ακουω, μου φαινεται οτι δεν ειναι πολυ βαρια. Θελει προσοχη γιατι μπορει απλα να ανοιγεις την ορεξη σου και να τρως παραπανω, χωρις να τα καις.

Θα σου προτεινα αεροβικη γυμναστικη κυριως, μειωσε λιγο τις θερμιδες, τρωγε 5 φορες την ημερα (απο το πιο βαρυ φαγητο προς το πιο ελαφρυ) και εχε υπομονη. Τα κιλα οταν φευγουν γρηγορα, ξαναρχονται γρηγορα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:48, 10-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Συγνωμη, σε ποια οργανα αναφερεσαι ;
για αυτά που είναι ουσιαστικά βάρη
όταν πας σε ένα γυμναστήριο κατά 90% θα σε χώσουν στα βάρη
ενώ στην πραγματικότητα όταν θες να χάσεις βάρος χρειάζεσαι μόνο τον διάδρομο και το ποδήλατο και aerobic κι άλλα τέτοια
εν συνεχεία περνάς στα μηχανήματα - βάρη ώστε να σφίξεις

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 16:02, 10-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
για αυτά που είναι ουσιαστικά βάρη
όταν πας σε ένα γυμναστήριο κατά 90% θα σε χώσουν στα βάρη
ενώ στην πραγματικότητα όταν θες να χάσεις βάρος χρειάζεσαι μόνο τον διάδρομο και το ποδήλατο και aerobic κι άλλα τέτοια
εν συνεχεία περνάς στα μηχανήματα - βάρη ώστε να σφίξεις
Σηκώνω 280 φορές βάρη αυτή την εποχή, πρέπει να'ναι 12 -14 κιλά. 'Εχω δει κάποιο αποτέλεσμα στους ώμους και στα μπράτσα έστω κι αργά αλλά τίποτα το εντυπωσιακό. Το μόνο που κέρδισα είναι να έχω πολύ δύναμη στα χέρια για να ρίχνω μπουνιές άμα χρειαστεί 'Εχει δίκιο μου φαίνεται ο Lorien, χρειάζεται περισσότερο αερόβια στην περίπτωσή μου την αγιάτρευτη.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:03, 10-06-07:

Σηκώνω 280 φορές βάρη αυτή την εποχή, πρέπει να'ναι 12 -14 κιλά. 'Εχω δει κάποιο αποτέλεσμα στους ώμους και στα μπράτσα έστω κι αργά αλλά τίποτα το εντυπωσιακό. Το μόνο που κέρδισα είναι να έχω πολύ δύναμη στα χέρια για να ρίχνω μπουνιές άμα χρειαστεί 'Εχει δίκιο μου φαίνεται ο Lorien, χρειάζεται περισσότερο αερόβια στην περίπτωσή μου την αγιάτρευτη.
γιατί... εγώ τι σου είπα? αερόβια δε σου είπα κι εγώ καλέ να κάνεις για να ιδρώνεις??

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:39, 10-06-07:

Ναι. Αλλα εγω ειμαι ο Lorien

Την αεροβια δεν την προτιμαμε επειδη θα ιδρωσουμε παραπανω. Αν ο ιδρωτας ηταν το θεμα, θα σημαινε οτι χασαμε υγρα και οχι λιπος. Την κανουμε γιατι οπως λεει και η λεξη, γινεται αεροβια καυση και ετσι μπορει το σωμα να χρησημοποιησει λιπος. Βασικοτατη ομως προυποθεση ειναι να μην ειναι πολυ μεγαλης εντασης και να ειναι μεγαλης διαρκειας. Διαφορετικα το σωμα θα χρησημοποιησει την "προχειρη" ενεργεια που βρισκεται στην κρεατινη των μυων, και το γλυκογονο (zip-αρισμενη ζαχαριτσα).

Προσωπικα οταν κανω ποδηλατο ή διαδρομο, κανω σε χαμηλη ενταση (πχ στο διαδρομο δε τρεχω, κανω πολυ γρηγορο περαπατημα) και το κραταω 1μιση 2 ωρες να ψηνεται. Επισης βοηθανε και καποια σπορ, γιατι ξεχνιομαστε και κανουμε ενα συνδυασμο αναεροβιας και αεροβιας γυμναστικης, και αν περναμε καλα σπρωχνουμε το σωμα μας να ασκηθει ισως λιγο παραπανω απο οσο αν βαριομασταν. Η παρεα στη γυμναστικη βοηθαει πολυ.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 12:04, 10-07-08:

Λοιπόν το πρόβλημα αυτό το είχα εγώ, έκανα δίαιτα και κάνω φυσικά αλλα εκεί που έχανα με το που άρχισα γυμναστήριο κόλλησε η ζυγαριά, τελικά μου είπε ο γυμναστής πώς αν θέλουμε να χάσουμε κιλά αλλα να είμαστε και σφυχτοί πρέπει να κάνουμε μισή ώρα το λιγότερο αεροβική για να ετοιμάσουμε το σώμα μας για την γυμναστική και συγχρόνως να χάσουμε κάποιες θερμιδούλες που με τον καιρό γίνοντε χάσιμο κιλών, σε εναμιση μήνα έχασα 4 κιλά αλλα η διαφορά γεςνικά είναι τεράστεια, απλά θέλει υπομονή και επιμονή

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 12:38, 10-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Λοιπόν το πρόβλημα αυτό το είχα εγώ, έκανα δίαιτα και κάνω φυσικά αλλα εκεί που έχανα με το που άρχισα γυμναστήριο κόλλησε η ζυγαριά, τελικά μου είπε ο γυμναστής πώς αν θέλουμε να χάσουμε κιλά αλλα να είμαστε και σφυχτοί πρέπει να κάνουμε μισή ώρα το λιγότερο αεροβική για να ετοιμάσουμε το σώμα μας για την γυμναστική και συγχρόνως να χάσουμε κάποιες θερμιδούλες που με τον καιρό γίνοντε χάσιμο κιλών, σε εναμιση μήνα έχασα 4 κιλά αλλα η διαφορά γεςνικά είναι τεράστεια, απλά θέλει υπομονή και επιμονή
Τα κιλά δεν φαίνονται ότι χάνονται στη ζυγαριά, αλλά στα παντελόνια μου τους τελευταίους μήνες με συστηματική επίσκεψη στο γυμναστήριο. Αν γυμνάζεστε, και κάνετε δίαιτα ταυτόχρονα, να ξέρετε ότι ο μόνος αξιόπιστος κριτής είναι το παντελόνι. Η ζυγαριά είναι ένας ψεύτης και δεν δείχνει πολλά πράγματα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:05, 10-07-08:

Δε συμφωνω απολυτα. Στο παντελονι μπορει να μην μπαινουμε λογω φουσκωματος, υγρων, περιεχομενου εντερου κλπ. Μια καλη ζυγαρια, με μετρησεις υπο ιδιες συνθηκες ειναι μια χαρα.

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 12:46, 12-07-08:

Παντως, εαν γυμναζεσαι εντατικα, μπορει να μη δεις ιδιαιτερη απωλεια κιλων αλλα μεγαλη διαφορα στα ρουχα σου. Το λιπος ζυγιζει λιγοτερο απο τους μυς. Υπο αυτη την εννοια, το παντελονι ειναι καλυτερος κριτης. Βεβαια, η καλυτερη λυση ειναι ζυγαρια και λιπομετρητης, ωστε να παρακολουθεις το ποσο λιπος (σε κιλα αντι για ποσοστο) χανεις.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:44, 12-07-08:

Να γυμναζεσαι εντατικά τρωγοντας παραπανω εννοεις ; Γιατι αν δε τρως παραπανω πχ πρωτεινες....αυξηση μυων δε θα δεις και πολλη, ωστε να χανεις λιπος και να μην χανεις βαρος. Αλλα οκ, αμα χτυπας σκονες, τοτε σιγουρα.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 15:42, 02-05-12:

Τα κιλά δεν φαίνονται ότι χάνονται στη ζυγαριά, αλλά στα παντελόνια μου τους τελευταίους μήνες με συστηματική επίσκεψη στο γυμναστήριο. Αν γυμνάζεστε, και κάνετε δίαιτα ταυτόχρονα, να ξέρετε ότι ο μόνος αξιόπιστος κριτής είναι το παντελόνι. Η ζυγαριά είναι ένας ψεύτης και δεν δείχνει πολλά πράγματα.
Ρίχνω τις τελευταίες μου ελπίδες σε αυτό. Στο ότι η ζυγαριά είναι ψεύτης

Πριν από 1 1/2 μήνα αποφάσισα να ρίξω από πάνω μου τα 3-4 κιλά που παίρνω κάθε χρόνο το χειμώνα και χάνω εύκολα κάθε χρόνο μέσα σε έναν με δύο μήνες την άνοιξη.
Φέτος μιας και έχω παραπάνω ελεύθερο χρόνο σκέφτηκα να ξεκινήσω ταυτόχρονα και γυμναστήριο. Εδώ και 1 1/2 μήνα λοιπόν πηγαίνω 5 μέρες την εβδομάδα επί 2 ώρες την ημέρα κάνοντας αεροβική και πιλάτες.

Το αποτέλεσμα; Η ζυγαριά στέκεται κολλημένη στα κιλά που ξεκίνησα, με μόνη εξαίρεση όταν επέστρεψα από τις διακοπές του πάσχα, στις οποίες δεν πρόσεχα τη διατροφή μου καθόλου και δε γυμναζόμουν και γύρισα πίσω 1.5 κιλό ελαφρύτερη. Άι στο διάβολο δηλαδή!

Τη γυμναστική δεν την κόβω, γιατί μου αρέσει που έχω αποκτήσει τρελή αντοχή, που έχω δυναμώσει κλπ, αλλά υπάρχει ρε παιδιά περίπτωση να πέσει η ζυγαριά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 15:48, 02-05-12:

Η ζυγαριά δεν έπεσε...και μην ανησυχείς για αυτό! Απλούστατα, με την γυμναστική το λίπος έγινε μυς, πράγμα πολύ καλό! Συνέχισε έτσι, και αν όντως θες να χάσεις και κιλά, περιόρισε λίγο τα γεύματα σου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 16:12, 02-05-12:

Η ζυγαριά όταν είναι αναλογική σιγά-σιγά δείχνει και λιγότερα κιλά, γιατί κάθονται τα ελατήρια.

Έχω αλλάξει 2-3 ζυγαριές και κάθε καινούργια που έπαιρνα, με έδειχνε τουλάχιστον 3 κιλά περισσότερο, μέχρι να "κάτσει" και αυτή.

Νομίζω ότι οι ψηφιακές ζυγαριές είναι πιο σωστές, και δεν "πέφτουν" με τα χρόνια και την τελευταία, την ψηφιακή, την θεωρώ πιο αξιόπιστη από όλες, και ας με δείχνει πολύ περισσότερο από την προηγούμενη με τα ελατήρια.

Παράθεση

ΛΙΤσακι..

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΛΙΤσακι..
H ΛΙΤσακι.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H ΛΙΤσακι.. έγραψε στις 16:15, 02-05-12:

Φυσικααά!!!!!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 02-05-12 στις 20:51. Αιτία: Απαγορεύονται τα greeklish
Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 19:50, 02-05-12:

Ατιμο πραγμα αυτη η ζυγαρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εαν με ρωταγαν θα ελεγα πως ειναι ενα απο τα αρνητικα της εξελιξης του ανθρωπινου ειδους!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εγω αυτο που ξερω απο προσωπικη εμπειρια ειναι πως τα συχνα και ελαφρια σχετικα γευματα + λιγο περπατημα (για εκεινους που δεν "αγαπουν" τη γυμναστικη) χαριζουν ενα ομορφο και ισορροπημένο σώμα!

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 20:56, 02-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Noisette
με την γυμναστική το λίπος έγινε μυς
Με ποια χημική αντίδραση γίνεται αυτό ακριβώς;

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 20:59, 02-05-12:

ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΙΛΑ
η εξήγηση είναι πολύ απλή, ο καθένας μπορεί να το σεφτεί

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 21:16, 02-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsakos
ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΙΛΑ
η εξήγηση είναι πολύ απλή, ο καθένας μπορεί να το σεφτεί
Πόσο απλή είναι; Γιατί εμένα δεν μου έρχεται...Μπορείς να το εξηγήσεις;

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 21:25, 02-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope
Πόσο απλή είναι; Γιατί εμένα δεν μου έρχεται...Μπορείς να το εξηγήσεις;
δε την ξέρω περίμενα να απαντήσει κάποιος να μάθω

Αν έπεφτε σε διαγωνισμα όμως θα έγραφα:
Με την γυμναστικη ενδυναμώνουν (υπέρπλασσονται) οι μυς και παράλληλα μειώνεται το λίπος. Οι μυς σιγά σιγά παίρνουν μεγαλύτερο ποσοστό απο το λίπος. Το λίπος είναι πιο ελαφρύ απο τον μυ (μικρότερο μοιριακο βάρος ) για αυτο τον πρώτο καιρό μπορει να παρατηρηθεί μικρή άνοδος στα κιλά η οποία είναι φυσιολογική. Αργότερο που το ποσοστό λίπους πέφτει κατα πολυ παρατηρείται και απωλεια κιλών

Θα έβγαινα απο την αίθουσα δυσαρεστημένος αλλα με την ελπίδα να έχω πάρει το πολυπόθητο 5

Παράθεση

trick

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη trick
H trick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H trick if only έγραψε στις 21:27, 02-05-12:

Πως να μετατραπεί με μια αντίδραση μόνο ένα κύτταρο (λιπίδιο) σε ένα άλλο (μυικό)?!
Υπάρχουν συγκεκριμένες μεταβολικές οδοί, διαφορετικές για την καύση του λίπους και διαφορετικές για τη δημιουργία νέων κυττάρων...
believe me

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 22:00, 02-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από trick
Πως να μετατραπεί με μια αντίδραση μόνο ένα κύτταρο (λιπίδιο) σε ένα άλλο (μυικό)?!
Υπάρχουν συγκεκριμένες μεταβολικές οδοί, διαφορετικές για την καύση του λίπους και διαφορετικές για τη δημιουργία νέων κυττάρων...
believe me
Το ξέρω καρντιά μου, ήταν trick question (pun intended)!

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 22:09, 02-05-12:

Το ξέρω καρντιά μου, ήταν trick question (pun intended)!
nerd little doctor Πας να μας ψαρώσεις!

Πάντως, πέρα από την πλάκα, αυτό ισχύει. Και συμφωνώ πως την μείωση των κιλών την βλέπεις με τα ρούχα σου...και δευτερευόντως με την ζυγαρία, για μεγαλύτερη ακρίβεια!

Παράθεση

adreas1997

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη adreas1997
Ο adreas1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O adreas1997 έγραψε στις 20:26, 28-03-13:

ειμαι 16 χρονων και παω γυμναστηριο. Θα υπαρξει καποιο προβλημα στο υψος μου σηκωνοντας βαρη?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 10:05, 31-03-13:

ειμαι 16 χρονων και παω γυμναστηριο. Θα υπαρξει καποιο προβλημα στο υψος μου σηκωνοντας βαρη?
Οχι, υπαρχουν δυο λογοι να σταματησει η αναπτυξη σου σε υψος 1) παρα πολλα οιστρογονα που θα κλεισουν τα επιφυσια των οστων 2) καποιο συντρηπτικο καταγμα των μοιριεων επιφυσιων. Τα βαρη δεν κανουν τιποτα απο τα δυο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 10:49, 31-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από adreas1997
Δεν παθαίνεις τίποτα από θέμα υψους...αν ομως είσαι αγύμναστος και πας να σηκώσεις πολλά κιλά με λάθος τρόπο, μπορείς άνετα να τραυμτιστείς ή να πάθεις μέχρι και κήλη.

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,044 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 12:43, 14-06-14:

Να ρωτήσω.. έχω αρχίσει μια κλασσική διατροφή. Δηλαδή τα 5 γεύματα, που προσπαθώ να τα κάνω κάθε 3ωρο. Και εδώ και 4 μέρες έχω αρχίσει και γυμανστήριο και μου αρέσει πάρα πολύ.
Στο γυμναστήριο δεν κάνω κάποιο πρόγραμμα, δηλαδή ξεκινάω με διάδρομο για ζέσταμα και μετά κάνω τις κυκλικές ασκήσεις που έχει το γυμναστήριο, δηλαδή ασκήσεις απλές για χέρια- πόδια. Μετά πάω ελλειπτικό, το οποίο με κουράζει πολύ και δεν το έχω συνηθίσει ακόμα και μετά κλείνω με λίγο ποδήλατο.

Διαβάζω τώρα από αυτά που λέγανε και εδώ παλιά ότι μπορεί το λίπος να γίνει μυς.. Όχι να καεί δηλαδή; :/
Γιατί εγώ αυτό θέλω, να κάνω δηλαδή τη διατροφή μου για να χάσω τα κιλά που θέλω και με τη γυμναστική να βοηθήσω αυτή τη διαδικασία. Δεν το σκέφτομαι καλά; :/

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fmarulezkd

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη fmarulezkd
Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 679 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 13:40, 14-06-14:

Διαβάζω τώρα από αυτά που λέγανε και εδώ παλιά ότι μπορεί το λίπος να γίνει μυς.. Όχι να καεί δηλαδή; :/
Γιατί εγώ αυτό θέλω, να κάνω δηλαδή τη διατροφή μου για να χάσω τα κιλά που θέλω και με τη γυμναστική να βοηθήσω αυτή τη διαδικασία. Δεν το σκέφτομαι καλά; :/
Για τη παραγωγή ενέργειας πρώτα καίγονται οι υδατάνθρακες μετά το λίπος και τέλος οι πρωτεϊνες. Στο 3ο μέρος δε πρόκειται να φτάσεις εκτός και αν είσαι νηστική για ένα μήνα. Οι πλεονασματικοί υδατάνθρακες, όταν δηλαδή παίρνεις περισσότερους απ' όσους χρειάζονται, γίνονται λίπος. Το λίπος μυς δε γίνεται. Κάνοντας γυμναστική θα κάψεις τους υδατάνθρακες και θα αρχίσεις να καις λίπος, οι μυς λόγο ενδυνάμωσης θα αυξηθούν σε όγκο (και προφανώς βάρος).

Συμπερασματικά, μπορεί στην αρχή παρόλο που χάνεις λίπος, να μη χάνεις ιδιαίτερο βάρος, longterm όμως το λίπος καίγεται πιο εύκολα απ' ό,τι φουσκώνει ένας μυς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fmarulezkd : 14-06-14 στις 13:45.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tasos09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tasos09
Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 150 μηνύματα.

O Tasos09 έγραψε στις 14:26, 14-06-14:

Οι μυς δε γίνονται λίπος, το λίπος δε γίνεται μυς. End of story.
Το χάσιμο βάρους και το χάσιμο λίπους είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα.

Χαμηλό βάρος με 30% λίπος είναι πιο βλαβερό (και πιο αντιαισθητικό για μένα) από το μεγαλύτερο βάρος με 12% λίπους, άντε 18% για τις γυναίκες.

Για αυτό το λόγο ο μόνος κριτής για τη σωματική σύνθεση θα πρέπει να είναι ο καθρέφτης και όχι η ζυγαριά.
Στις εικόνες παρακάτω φαίνεται η διαφορά μεταξύ βάρους και σωματικής σύνθεσης.
Στη δεύτερη εικόνα φαίνεται 1 κιλό λίπους σε σύγκριση με 1 κιλό μυών. Οπότε είναι απολύτως λογικό να μη χάνεις βάρος στο γυμναστήριο, αλλά παρόλα αυτά το αισθητικό αποτέλεσμα να είναι εμφανές.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,044 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 15:29, 14-06-14:

Αχα οκ κατάλαβα! Ευχαριστώ πολύ!
Αυτά που κάνω στο γυμναστήριο είναι εντάξει σαν καθημερινή άσκηση; Και πόσο χρόνο πρέπει να αφιερώνω σε ελλειπτικό και διάδρομο; Ποιο είναι το ιδανικό;

Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 19:41, 14-06-14:

Για την απώλεια βάρους το πάν είναι να παίρνεις μικρότερο αριθμό απο θερμίδες αν η γυμναστική οδηγεί μερικές φορές χωρίς να το καταλάβεις σε κατανάλωση τροφών με πολλές θερμίδες αυτή είναι η εξήγηση πιθανότατα που παίρνεις κιλά.

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

H Devina έγραψε στις 20:59, 14-06-14:

Α ναι και αυτό ήθελα να ρωτήσω γιατί τώρα βρίσκομαι σε φάση που μετράω κάθε θερμίδα... Πόσες θερμίδες πρέπει να παίρνει μια γυναίκα, ενώ ασκείται; Όχι έντονα, αυτή τη χαλαρή γυμναστική που περιέγραψα και παραπάνω. Μου έχουν πει 1000, άλλοι 800, που μου φαίνονται λίγες... Αν και μέσα στη μέρα μου δεν νομίζω να φτάνω καν 900, αλλά το θέμα είναι τι είναι το σωστό.

Και θα έχει να κάνει και με το πόσα κιλά έχεις και που θες να φτάσεις έτσι;

Παράθεση

Tasos09

Δραστήριο Μέλος

O Tasos09 έγραψε στις 22:58, 14-06-14:

Αρχικά υπολόγισε το μεταβολισμό σου. Με μια πρόχειρη αναζήτηση το google μου έβγαλε αυτό το σάιτ: http://thermida.net/metrisi%20metavolismou.html
Ο αριθμός αυτός σου δείχνει πόσες θερμίδες καις κάθε ημέρα για τη συντήρησή σου, καθώς και για να πραγματοποιήσεις τις καθημερινές σου δραστηριότητες.
Παίρνοντας ακριβώς αυτές τις θερμίδες θα παραμείνεις στα κιλά που βρίσκεται τώρα. Προκειμένου να χάσεις κάποια κιλά θα πρέπει να έχεις αρνητικό θερμιδικό ισοζύγιο, ή πιο απλά να καις περισσότερες θερμίδες από αυτές που παίρνεις.
Εγώ θα σου πρότεινα να κόψεις 500 θερμίδες τη μέρα, είτε από φαγητό είτε να τις καις με γυμναστική. Αυτό σημαίνει περίπου 1 χαμένο κιλό σε 2 βδομάδες (ένα κιλό αντιστοιχεί περίπου σε 7500 θερμίδες). Μπορείς φυσικά να κόψεις 250 από το φαγητό και να καις και 250 με την άσκηση, προσωπικά προτιμώ να μην κόβω τίποτα από τη διατροφή και να τα δίνω όλα στη γυμναστική.

Όσον αφορά τη γυμναστική η αερόβια είναι μεν καλύτερη για άμεση απώλεια λίπους, αλλά συνολικά τα βάρη θα σε βοηθήσουν περισσότερο στο να χάσεις κιλά και κυρίως στο να τα διατηρήσεις για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.
Το ιδανικό είναι συνδυασμός αερόβιας και βαρών και πάντα υψηλής έντασης. Αυτά.

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

H Devina έγραψε στις 11:23, 15-06-14:

Κάτσε γιατί μου ήρθε απότομο. Επειδή ασχολούμαι πρώτη φορά με γυμναστική και σοβαρή διατροφή και δεν ξέρω πράγματα..
Μου λες δηλαδή ότι αν παίρνω 800 θερμίδες τη μέρα, θα πρέπει στο γυμναστήριο να καίω τις 400;

Παράθεση

Tasos09

Δραστήριο Μέλος

O Tasos09 έγραψε στις 11:36, 15-06-14:

Όχι. Σου λέω ότι αν κάθε μέρα ο οργανισμός σου χρειάζεται 2000 θερμίδες για να συντηρηθεί (λειτουργία οργάνων, ρύθμιση θερμοκρασίας κτλ κτλ) και για να εκτελέσεις τις καθημερινές σου δραστηριότητες (δουλειά, γυμναστική κτλ) να κόψεις 500 από αυτές (είτε τρώγοντας λιγότερο, είτε καίγοντας περισσότερες καθημερινά ή και τα 2). Έχοντας ελαφρύ θερμιδικό έλλειμμα ο οργανισμός σου θα στραφεί περισσότερο προς το αποθηκευμένο λίπος απ' ότι κάνει καθημερινά για να καλύψει τις ανάγκες του.
Βέβαια με προσοχή ώστε να είναι πράγματι ελαφρύ το θερμιδικό έλλειμμα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Μυϊκή ατροφία - Από christinelle
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-07-12 στις 23:08.
    • Ξαφνική απώλεια κιλών - Από jrot6
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-05-09 στις 15:42.
    • Ξαφνική αύξηση κιλών; - Από drunk
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-02-06 στις 13:38.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους