Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,832 μηνύματα σε 74,634 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς εξηγούμε στα παιδιά την απώλεια;

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:47, 09-06-07:

Βλέπαμε Spiderman τις προάλλες με τον γιο μου, και με ρώτησε «που πήγαν οι γιατροί» που τους σκότωσε το τέρας. Αυθόρμητα του απάντησα «στο Θεούλη». Δεδομένου ότι τον θέλω «καλός χριστιανός» () ξέρει ότι ο Θεούλης είναι καλός και μας βοηθά.
Αυτό που δεν περίμενα όμως ήταν η αντίδρασή του.

"Άρα καλά έκανε το τέρας που τους σκότωσε…"

Τώρα πώς μπορώ να συνδυάσω εγώ, παιδοψυχολογία, χριστιανισμό και ηθική?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 09-06-07 στις 19:55.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kynofilos
Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 311 μηνύματα.

O kynofilos έγραψε στις 12:13, 09-06-07:

Εδώ εγώ θα του προέβαλα βέτο... "δεν μπορείς και δεν πρέπει να χαλάς κάτι που δεν μπορείς να ξαναφτιάξεις"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 12:15, 09-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από kynofilos
Εδώ εγώ θα του προέβαλα βέτο... "δεν μπορείς και δεν πρέπει να χαλάς κάτι που δεν μπορείς να ξαναφτιάξεις"
Για το Θεό εννοείς οτι δεν μπορεί και δεν πρέπει να χαλάει κάτι που δεν μπορεί να ξαναφτιάξει;

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 12:19, 09-06-07:

δυσκολεύομαι να του εξηγήσω ότι "χαλαει" κάτι όταν το αποτέλεσμα υποτίθεται είναι καλό...

Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

O kynofilos έγραψε στις 12:31, 09-06-07:

Ίσως εξηγώντας ότι Όπως η 'ωραία και νόστιμη Πατάτα' που τρώει, γυρνάει στη γή σαν κόπρανα, παρόμοιο είναι το "καλό"

Παράθεση

Vicky

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vicky
H Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Vicky έγραψε στις 12:34, 09-06-07:

Ίσως θα μπορούσες να του εξηγήσεις πως ο Θεός δίνει ζωή και ο Θεός αποφασίζει να την πάρει πίσω. Οπότε κανένας άνθρωπος ή τέρας δεν έχει δικαίωμα να αφαιρέσει μια ζωή, είτε ανθρώπινη είτε ζώου κτλ

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 12:44, 09-06-07:

viki....άμα του το λέω αυτό πάει το κοτόπουλο στο φούρνο που είναι το μόνο σίγουρο φαγητό... (όλα τα άλλα παίζεται αν τα τρώει)...

kynofile...προτείνεις δηλαδή να του εξηγήσω τι παίζει με την ανακύκλωση? Γεννιούνται καινούριοι … μερικοί πρέπει πάνε για ξεκούραση…?

Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

O kynofilos έγραψε στις 12:55, 09-06-07:

kynofile...προτείνεις δηλαδή να του εξηγήσω τι παίζει με την ανακύκλωση? Γεννιούνται καινούριοι … μερικοί πρέπει πάνε για ξεκούραση…?
Αυτό θα το μάθει πολύ καλά στο σχολείο και σε όλη τη ζωή του... μίλα του μάλλον για Αγάπη, την ομορφιά των μορφών και τών σχημάτων και των ονείρων και της ανθρώπινης διανόησης. Μίλα του για θαυμασμό πρός την ομορφιά της Ζωής μέχρι και της απλής και 'άσχημης', μίλα του για συγχώρεση και γαλήνη... Μίλα του για την βλακεία με την οποία γεννιούνται οι άνθρωποι και προσπαθούν να ξεπεράσουν όλη τη ζωή τους με τη βοήθεια όλων των άλλων... Μίλα του για συντροφικότητα και παιχνίδι και διασκέδαση χωρίς κοροϊδία....

Κάνε τον Φιλάνθρωπο, Εραστή της Ζωής και όποιας ύπαρξης, ακόμα και αυτής που δεν καταλαβαίνει ακόμα...

Όσον αφορά το κοτόπουλο και τις αξιέπαινες ζωοφιλικές εκδηλώσεις του... κοιτάξτε το άρθρο στην παραπομπή της αρχής συνθετικής τροφής
χωρίς την θυσία ζώων πλέον...

http://www.reuters.com/articlePrint?...51670020070601

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kynofilos : 09-06-07 στις 13:09.
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 13:06, 09-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Βλέπαμε Spiderman τις προάλλες με τον γιο μου, και με ρώτησε «που πήγαν οι γιατροί» που τους σκότωσε το τέρας. Αυθόρμητα του απάντησα «στο Θεούλη». Δεδομένου ότι τον θέλω «καλός χριστιανός» () ξέρει ότι ο Θεούλης είναι καλός και μας βοηθά.
Αυτό που δεν περίμενα όμως ήταν η αντίδραση του.

"Άρα καλά έκανε το τέρας που τους σκότωσε…"

Τώρα πως μπορώ να συνδυάσω εγώ, παιδοψυχολογία, χριστιανισμό και ηθική?
Αυτό το παιδί είναι πολύ έξυπνο όπως και τα περισσότερα παιδιά. Ο άνθρωπος γίνεται περισσότερο ώριμος όσο περνάνε τα χρόνια, αλλά οι ερωτήσεις του όλο και πιο χαζές. Μόνο τα παιδιά κάνουν καλές ερωτήσεις. Οι μεγάλοι κάνουν ερωτήσεις περιμένοντας μια απάντηση που τους βολεύει. Τα ερωτήματα που θέτουν τα παιδιά είναι καμμιά φορά πολύ πιο ουσιαστικά από τα δικά μας. Μπορεί να του απαντούσα ''ποιός ξέρει'' και να του έλεγα ''εσύ τι λες, σκέψου το'' και να ανοίγαμε συζήτηση, εξαρτάται κι από την ηλικία βέβαια. Αλλά τις ερωτήσεις των παιδιών πρέπει να τις απαντά κανείς πάλι με ερωτήσεις όταν πρόκειται για τέτοια λεπτά θέματα και προσωπικά φιλοσοφικά θέματα (θεός, ύπαρξη κλπ) για να τους βάζει να ψάχνονται μόνοι τους μετά, καθώς μεγαλώνουν.
'Οταν μιλάω με παιδιά, τους απαντάω περίπου σαν μεγάλος. Θυμάμαι ότι με τον πατέρα μου από πολύ μικρός είχα πολλές συζητήσεις για υπαρξιακά, τέτοια περί θεών, θάνατο κλπ κι εκείνον που δεν ζει πια να μου απαντάει ρεαλιστικά και συνήθως να με αποτρέπει να συνεχίσουμε να λέμε γι αυτά. Δεν με επηρρέασε καθόλου ευτυχώς και ψάχνομαι μ'αυτά όμως διαρκώς. Η στάση του όμως ήταν τελείως λάθος και θα μπορούσε να με είχε επηρρεάσει και σήμερα να ήμουν ένας άθεος πραγματιστής. Από τύχη γλύτωσα με τέτοιους πραγματιστές γονείς και θέλω να μιλάω στα παιδιά έτσι ώστε να ανοίγει το πνεύμα τους κι όχι να κλείνει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 09-06-07 στις 13:14. Αιτία: ένα όμως κάνει τη διαφορά
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 13:24, 09-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Αυτό το παιδί είναι πολύ έξυπνο όπως και τα περισσότερα παιδιά. Ο άνθρωπος γίνεται περισσότερο ώριμος όσο περνάνε τα χρόνια, αλλά οι ερωτήσεις του όλο και πιο χαζές. Μόνο τα παιδιά κάνουν καλές ερωτήσεις. Οι μεγάλοι κάνουν ερωτήσεις περιμένοντας μια απάντηση που τους βολεύει. Τα ερωτήματα που θέτουν τα παιδιά είναι καμμιά φορά πολύ πιο ουσιαστικά από τα δικά μας.
Τα παιδιά είναι μόλις ανακαλύπτουν τον κόσμο. Ρωτάνε πράγματα, που ίσως ρωτήσαμε και εμείς κάποτε, ίσως τα ζήσαμε και δεν χρειάστηκε να τα ρωτήσουμε, πάντως αυτή τη στιγμή για εμάς είναι δεδομένα. Εμείς έχοντας ζήσει κάποια παραπάνω χρόνια, εγώ δεν έχω και τεράστια διαφορά, αλλά έχω ζήσει για παράδειγμα την απώλεια κάποιου ανθρώπου και παράλληλα, έχω ζήσει μέχρι τώρα κάποια στοιχειώδη "πράγματα" της ζωής. Οπότε είναι αυτονόητο για εμένα, και για εσένα, γιατί δεν είναι καλό το "να πας τον Θεούλη" ακόμα κι αν τον αγαπάς πολύ. Ίσως επειδή, πέρα απο κάποια πράγματα, για παράδειγμα την αγάπη της μητέρας του, την οποία δεν την έχει χάσει ποτέ, άρα δεν μπορεί να αναγνωρίσει την αξία της, δεν έχει νιώσει ακόμα κάποια δυνατή συγκίνηση, ώστε να μπορεί να καταλάβει τη διαφορά της απώλειας και της ζωής.

Πόσο χρονών είναι ο μικρός;

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 14:19, 09-06-07:

... μίλα του μάλλον για Αγάπη, την ομορφιά των μορφών και τών σχημάτων και των ονείρων και της ανθρώπινης διανόησης. Μίλα του για θαυμασμό πρός την ομορφιά της Ζωής μέχρι και της απλής και 'άσχημης', μίλα του για συγχώρεση και γαλήνη... Μίλα του για την βλακεία με την οποία γεννιούνται οι άνθρωποι και προσπαθούν να ξεπεράσουν όλη τη ζωή τους με τη βοήθεια όλων των άλλων... Μίλα του για συντροφικότητα και παιχνίδι και διασκέδαση χωρίς κοροϊδία....

Κάνε τον Φιλάνθρωπο, Εραστή της Ζωής και όποιας ύπαρξης, ακόμα και αυτής που δεν καταλαβαίνει ακόμα...
Αν καταφέρω να τα κάνω εγώ όλα αυτά θα το μάθει και εκείνος…
Και..ευχαριστω.

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Αυτό το παιδί είναι πολύ έξυπνο όπως και τα περισσότερα παιδιά...
Όντως…

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Πόσο χρονών είναι ο μικρός;
3 χρονων

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:23, 09-06-07:

Και βλέπει Spiderman? Και του αρέσει? Και καταλαβαίνει?

Μήπως ρε φιλενάδα για αρχή πρέπει να κόψει τις ταινίες?
Πάρτου να δει κανένα Monster's Ink και κανένα Finding Nemo! (μου αρέσουν κι εμένα αυτές οι ταινίες, γι' αυτό το λέω! )

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 14:32, 09-06-07:

Ειναι δυσκολο γμτ.. Παντως, παρολο που δεν εχω παιδια, νομιζω οτι καταλαβαινουν περισσοτερα απ' οσα νομιζουμε.

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Πάρτου να δει κανένα Monster's Ink και κανένα Finding Nemo! (μου αρέσουν κι εμένα αυτές οι ταινίες, γι' αυτό το λέω! )

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 14:39, 09-06-07:

Αυτά που λες τα είδε και ξέρει και τους διαλόγους …
Του βάζω μόνο παιδικά…winni, nemo, tom and jerry,pinocchio και όλα τα παιδικά που ξέρουμε ότι είναι κατάλληλα.…το spiderman ήταν η αγαπημένη ταινία του ξαδέρφου του και έτυχε να την δουν μαζί στην γιαγιά του. Και την ζήτησε να την έχει σπίτι.

Από ταινίες του πείρα μόνο Grinch, Garfield και Come Fly with Me( με τον Michael Jordan)…

Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

O kynofilos έγραψε στις 15:35, 09-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Για το Θεό εννοείς οτι δεν μπορεί και δεν πρέπει να χαλάει κάτι που δεν μπορεί να ξαναφτιάξει;
Εννοώ ο άνθρωπος είναι να φέρεται έτσι με σεβασμό σε ένα δημιούργημα που δεν είναι δικό του.

Τα του Θεού δεν τα κουμπάω καν...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kynofilos : 09-06-07 στις 16:01.
Παράθεση

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KOULA
H KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H KOULA έγραψε στις 19:37, 10-06-07:

υπαρχουν τοσα παιδικες ταινιες με πολλα μηνυματα για αυτην την ηλικια των παιδιων που μαθαινουν ενα σωρο πραγματα

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 22:15, 10-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Αυτά που λες τα είδε και ξέρει και τους διαλόγους …
Του βάζω μόνο παιδικά…winni, nemo, tom and jerry,pinocchio και όλα τα παιδικά που ξέρουμε ότι είναι κατάλληλα.…το spiderman ήταν η αγαπημένη ταινία του ξαδέρφου του και έτυχε να την δουν μαζί στην γιαγιά του. Και την ζήτησε να την έχει σπίτι.

Από ταινίες του πείρα μόνο Grinch, Garfield και Come Fly with Me( με τον Michael Jordan)…
Εμείς με τον αδερφό μου πάντως, που είναι επίσης 3 χρονών, βλέπουμε τον Ήρωα και είναι απο τις αγαπημένες του Ήταν τυχαίο. Τον έβλεπα εγώ ένα βράδυ και ήρθε και μου συγκολλήθηκε ο Ξενύχτης Νούμερο 2 (γιατί το Νούμερο 1 είμαι εγώ ) και απο τότε το βλέπει συνέχεια Η μητέρα είναι πολύ θυμωμένη αλλά δεν τις φταίμε εμείς που γέννησε ατίθασα παιδιά

Πάντως μπορεί ο μικρός να μην πτοείται καθόλου με τα κατάνα στον Ήρωα, πάντως συγκινείται πάρα πολύ με το θάνατο του κοριτσιού με τα σπίρτα και δεν ησυχάζει αν δεν δει την Χιονάτη να ανοίγει τα μάτια της...

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:04, 11-06-07:

Γενικά τι λέμε στα παιδιά όταν βιώνουν μια απώλεια? Αν κάποιο μέλος της οικογένειας(για παράδειγμα) φεύγει, πώς του εξηγούμε ότι δεν θα το ξαναδεί, με το λιγότερο δυνατό ψυχολογικό κόστος? Λέμε ένα παραμύθι? Λέμε την αλήθεια? Τι λένε οι ψυχολόγοι?

Παράθεση

Vicky

Νεοφερμένος

H Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Vicky έγραψε στις 15:25, 11-06-07:

Δεν είμαι ψυχολόγος, ίσως αν υπάρχει κάποιος στο φόρουμ να μας τα πει καλύτερα. Προσωπικά πιστεύω πως πρέπει να του πούμε την αλήθεια λίγο ωραιοποιημένη ίσως. Πριν λίγο καιρό ο αδελφός μου, ο οποίος είναι 10 χρονών έχασε μια συμμαθήτρια του, έτσι ξαφνικά. Είχα πάει εγω να τον πάρω από το σχολείο και ήταν πολύ στεναχωρημένος οπότε η συζήτηση έπρεπε να γίνει μαζί μου (αν και πολύ θα ήθελα να τον στείλω στους γονείς μας γιατί πραγματικά δεν ήξερα τι να πω ). Το μόνο που μπορούσα να του πω είναι πως έγινε άγγελος και τώρα την έχει ο Θεός κοντά του. (πραγματικά δεν μπορούσα να βρω κάτι καλύτερο είχα παγώσει.. )
Πιστεύω πάντως πως αν το παιδί θέλει να παρακολουθήσει την κηδεία ας το αφήσουμε να το κάνει αλλά μόνο αν το θέλει.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:38, 11-06-07:

Είμαι κάθετος σε ένα παιδί να απαντάμε διαφορετικά από ότι θα απαντούσαμε σε έναν ενήλικα.

Καταρχάς το παιδί μεγαλώνοντας θα έχει και άλλες πηγές πληροφόρησης όποτε είναι λογικό να απομακρυνθεί από τους γονείς όταν διαπιστώσει ότι σε αρκετά πράγματα δεν τα έχουν εμβαθύνει τόσο και συχρόνως ότι παραποιούν την αλήθεια.

Βασικά είμαι κατά σε απαντήσεις προς ένα παιδί να βάζουμε (λίγη) σάλτσα από θρησκείες, μεγαλώνοντας μπορεί να αποκτήσει διαφορετικές θρησκευτικές πεποιθήσεις από αυτές των γονιών του που θα έχει σαν αποτέλεσμα την δημιουργία μιας απόστασης μεταξύ γονιού και παιδιού. Αφήστε που οι παραπάνω σάλτσες σχεδόν πάντα μειώνουν τον ορθολογισμό από την συζήτηση. Δεν νομίζω ότι στην εποχή μας χωράνε άλλοι μη ορθολογιστές

Τέλος δείχνοντας μόνο την ρομαντική πλευρά της ζωής το παιδί όταν θα παρατηρήσει κόσμο να κινείται μπορεί να απομακρυνθεί και γενικά να αποκτήσει αντικοινωνική συμπεριφορά λόγο της απογοήτευσης.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 17:07, 11-06-07:

Βασικά πιστέυω ότι πάει ανάλογα την ηλικία, άλλο να είναι 5 άλλο 15 στα 5 ναι θα του έλεγα για τον άγγελο και τον ουρανό και πώς είναι ευτυχισμένος όποιος είναι εκεί πάνω κλπ

Αν είναι όμως απο 10 εώς 15+ θα πηγαινα σε ψυχολόγο και θα συμβουλευόμουν πώς θα το πώ ή αν όχι να του το πεί μπροστά μου έχας ψυχολόγος, δεν θα μπορούσα να έχω άν έχανα δικό μου άτομο να το πώ χωρίς να φρικάρω μπροστά του, είμαι σύγουρη για αυτό.

Δεν ξέρω άν είναι χαζή η άποψη μου άλλα πιστέυω ότι έτσι θα ήθελα να το μάθω και εγώ

Παράθεση

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H KOULA έγραψε στις 17:34, 11-06-07:

εμενα μου ειχε πει η μανα μου για τον παππου μου [7χρ ημουν] επειδη η γιαγια στεναχωριεται χωρις τον παππου και ο καλος θεουλης στεναχωριοτανε που εκλεγαι η γιαγια πηρε τον παππου κοντα στην γιαγια και τωρα ειναι χαρουμενοι και οι δυο καπως ετσι το λενε στα παιδια αναλογα με την ηλικια βεβαια γιατι αν ειναι μεγαλο και καταλαβαινει τι ειναι ο θανατος το λες απλα οτι πεθανε ο παππους γιατι ετσι επρεπε επειδη ηταν αρρωστος

Παράθεση

Vicky

Νεοφερμένος

H Vicky έγραψε στις 20:21, 11-06-07:

Είμαι κάθετος σε ένα παιδί να απαντάμε διαφορετικά από ότι θα απαντούσαμε σε έναν ενήλικα
Βασικά είμαι κατά σε απαντήσεις προς ένα παιδί να βάζουμε (λίγη) σάλτσα από θρησκείες,
Θα συμφωνήσω με αυτά που λες αλλά μου είναι δύσκολο να τα τηρήσω μιλώντας σε ένα παιδί για το θάνατο (για οποιοδήποτε άλλο θέμα ναι). Εντάξει το πως και το γιατί αλλά όταν σε ρωτάει που πάει ένας άνθρωπος όταν πεθαίνει πιστεύω είναι λίγο σκληρό να του πείς ότι τον θάβουν, τον καίνε ή οτιδήποτε και μετά τίποτα. Εδώ εγώ που είμαι 24 έχω ανάγκη να πιστεύω στη μεταθανάτια ζωή με οποιαδήποτε μορφη.
Βέβαια ίσως είναι και η εύκολη λύση η θρησκεία, πήγε κοντά στο Θεό, έγινε άγγελος κτλ Τι θα μπορούσαμε να απαντήσουμε σε ένα παιδί που σε ρωτάει για το θάνατο (πχ της φίλης του) (πως,γιατί, που είναι τώρα) χωρίς να μπλέξουμε θρησκείες γιατί εγω ειλικρινά δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:54, 12-06-07:

Νομίζω ότι εγώ θα έλεγα
Ο θάνατος είναι ένας αιώνιος ύπνος. Οι άνθρωποι που είναι πολύ κουρασμένοι ή άρρωστοι αποφασίζουν κάποια στιγμή να βάλουν το μυαλό τους και την ψυχή τους για έναν ύπνο που δεν θα ξυπνήσουν ποτέ ξανά. Γιαυτό πλέον, όταν θέλουμε να συναντήσουμε αυτούς που πέθαναν, θα τους συναντάμε στον ύπνο μας στα όνειρα μας.

Από κει και πέρα υπάρχουν τρόποι να ελιχθεί ένας ενήλικας μπροστά σε ένα παιδί σε ερωτήματα του στυλ "α δλδ εγώ που νυστάζω μπορώ να πεθάνω?" ή "Ο θείος ήταν πολύ νέος, γιατί κουράστηκε και πήγε για ύπνο τόσο νέος" ή κάτι άλλο που θα σκαρφιστεί το παιδί.

Παράθεση

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOULA έγραψε στις 09:23, 12-06-07:

οταν ο ανηψιος μου ηταν 13χρ του ετυχε οτι ο καλυτερος φιλος του στραγγαλιστηκε απο τον ιδιο τον πατερα του το μοναδικο σαββατοκυριακο που δεν ηταν μαζι του η ξαδελφη μου που ειναι ψυχολογος του ειπε την αληθεια με απλα λογια τα γιατι ειναι δυσκολα να τα απαντησεις εδω εγω που εχασα την μανα μου στα 15 μου δεν μπορεσα να απαντησω στα γιατι και το εζησα απο κοντα γιατι πεθανε απο καρκινο προσπαθησα να πεισω τον εαυτο μου οτι ο θεος την αγαπουσε παρα πολυ χωρις θρησκειες μπορεις να πεις οτι κοιμηθηκε και οτι πηγε σεναν κοσμο που ολα ειναι ομορφα εγω ακομη πιστευω οτι καποια στιγμη θα παω κοντα στην μανα μου σεναν υπεροχο κοσμο

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 10:34, 16-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από KOULA
οταν ο ανηψιος μου ηταν 13χρ του ετυχε οτι ο καλυτερος φιλος του στραγγαλιστηκε απο τον ιδιο τον πατερα του το μοναδικο σαββατοκυριακο που δεν ηταν μαζι του η ξαδελφη μου που ειναι ψυχολογος του ειπε την αληθεια με απλα λογια
Ο Χριστός και οι Απόστολοι και η Παναγία μαζί…τι θλιβερό είναι αυτό που συμβαίνει στον κόσμο…

Δεν μιλώ για ηλικίες όπου μπορείς να τους εξηγήσεις και να καταλαβαίνουν…μιλώ για ηλικίες μέχρι 5 χρονών ας πούμε, όταν τα παιδιά βλέπουν την ζωή σαν παραμύθι ή σαν παιχνίδι. Αναρωτιέμαι αν είναι καλό να τους χαλάς το παραμύθι, να «τους ξυπνάς»... σκέφτομαι ότι δεν θέλω να πονανε παραπάνω,( γιατί αν δεν βλέπουν ένα αγαπημένο πρόσωπο πονανε ούτος η άλλος.) Θα μου άρεσε να βρω κάτι που ναι μεν δεν αλλάζει τα πράγματα, τα παρουσιάζει σε καλύτερο φως και απαλύνεται έτσι ο πόνος … ουσιαστικά όλοι ένα ψέμα έχουμε ανάγκη…(ότι ένα κακό δεν είναι οριστικό)…οτι μπορεί κάποια στιγμή να αλλάξουν τα πράγματα…

Μου φαίνεται καλή η ιδέα ότι «ξεκουράζονται».

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:17, 16-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Νομίζω ότι εγώ θα έλεγα
Ο θάνατος είναι ένας αιώνιος ύπνος. Οι άνθρωποι που είναι πολύ κουρασμένοι ή άρρωστοι αποφασίζουν κάποια στιγμή να βάλουν το μυαλό τους και την ψυχή τους για έναν ύπνο που δεν θα ξυπνήσουν ποτέ ξανά. Γιαυτό πλέον, όταν θέλουμε να συναντήσουμε αυτούς που πέθαναν, θα τους συναντάμε στον ύπνο μας στα όνειρα μας.

Από κει και πέρα υπάρχουν τρόποι να ελιχθεί ένας ενήλικας μπροστά σε ένα παιδί σε ερωτήματα του στυλ "α δλδ εγώ που νυστάζω μπορώ να πεθάνω?" ή "Ο θείος ήταν πολύ νέος, γιατί κουράστηκε και πήγε για ύπνο τόσο νέος" ή κάτι άλλο που θα σκαρφιστεί το παιδί.
Πάντως εγώ (αν και δε θυμάμαι σε ποια ηλικία) φοβόμουν να κοιμηθώ μην πεθάνω και θυμάμαι τον μπαμπά μου να κάθεται μες τη νύχτα να μου λέει πως τα μικρά παιδιά δεν πεθαίνουν παρά μόνο οι ηλικιωμένοι και οι πολύ άρρωστοι κτλ κτλ..
Μεταφυσικά μιλώντας (αλλά και Χριστιανικά πιστεύω) ο θάνατος δε μοιάζει καθόλου με ύπνο.
Εγώ σαν παιδι ένιωθα καλύτερα με το "είναι ψηλά στον ουρανό". Ακόμα και τώρα μου είναι πιο εύκολο να φανταστώ τη συνειδητότητα του νεκρού να "υπάρχει" κάπου ψηλά και να σε "προστατεύει" με την "παρουσία" του.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 21:23, 17-06-07:

εχω μια γνωστη που εχει 2 παιδια 10-5χρ εκανε κ τριτο αλλα το εχασε μετα απο λιγο καιρο...
η μητερα ειπε στην 10χρονη κορη οτι ειναι ψηλα στον ουρανο... οπου εγινε αγκελακι

το κοριτσακι οταν παιζει εξω στην αυλη συνεχεια μπαινει κλεγοντας μεσα λεγοντας οτι ειδε ενα αγκελακι να την κοιταει...

αρα φοβατε αυτην την σκεψη... πιστευω οτι το καθε παιδι σκεφτετε διαφορετικα κ οτι κ να πουμε υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα το παιδι να το παρει στραβα...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:31, 17-06-07:

καλά τα λες kakerlak.. κάθε παιδί έχει τις ιδιαιτερότητές του.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 21:50, 17-06-07:

roumana ο γιος σου ειναι τζιμανι!

αλλα περα απο αυτο...
εγω θα προσπαθουσα να εξηγησω την αληθεια με καποια δοση παραμυθιου μεσα, ωστε να την κανω πιο βατη για το παιδι...
δλδ, δε θα λεγα ποτε την ωμη αληθεια " πεθανε ο μπαμπας σου, τωρα παμε να τον βαλουμε μεσα στο χωμα", ΠΡΟΦΑΝΩΣ.
θα ελεγα οτι πεθανε (με το συγκεκριμενο ρημα) και οτι πηγε στον ουρανο, ειναι κοντα στο Θεουλη τωρα και τον προστατευει γιατι ηταν καλος....και θα διαβεβαιωνα οτι δεν πρεπει να φοβαται αυτη τη σκεψη...

το παραδειγμα του μπαμπα το παιρνω απο το δικο μου μπαμπα, που σκοτωθηκε περιπου οταν ημουν στην ηλικια του δικου σου γιου.
Η μαμα μου δεν ηξερε πως να το αντιμετωπισει, και μου ελεγε συνεχεια ψεμματα για μερικες μερες....
εγω ειχα αφηνιασει, τραβαγα τις μπουκλες μου....

τελικα συμβουλευτηκε ψυχολογο, της ειπε να κατεβασει απο ολοκληρο το σπιτι ολα τα δικα του αντικειμενα, και να παιξουμε οι δυο μας με αυτα... και στο τελος, να μου πει την αληθεια, πιο ωραιοποιημενη (εφερα σχετικο παραδειγμα)...

το αποτελεσμα ηταν να κλαιω μερικες μερες, αλλα το συνηθισα και δε μου εχει αφησει κανενα τραυμα, αυτο καθεαυτο το γεγονος.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:09, 18-06-07:

Και αυτό μου φαίνεται πολύ σωστό Giovanna…όχι ωμη αλήθεια αλλά ούτε ένα παραμύθι…

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους