Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,311 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Λογοτεχνικά βιβλία = Χάσιμο χρόνου;

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:29, 12-06-07:

Oχι, δεν στα δίνει όλα έτοιμα.
Σου δίνει όμως την εικόνα έτοιμη, την οποία προτιμώ να τη φτιάξω μόνος μου, τους χαρακτήρες, τις αντιδράσεις, την πλοκή.
Επιπλέον, προσωπικά πάντα, το βιβλίο ικανοποιεί όλες τις αισθήσεις μου, ακόμα και αυτή της όσφρησης, αλλά θεωρώ ως μεγαλύτερο πλεονέκτημα το γεγονός οτι χωράει άνετα σε μια τσάντα, το κουβαλάω πάντα όπου κι αν πάω και πολύ εύκολα μπορεί να με συντροφεύει παντού.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 11:31, 12-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Oχι, δεν στα δίνει όλα έτοιμα.
Σου δίνει όμως την εικόνα έτοιμη, την οποία προτιμώ να τη φτιάξω μόνος μου, τους χαρακτήρες, τις αντιδράσεις, την πλοκή.
Αυτό ακριβώς είναι που έχει να επιλέξει ο καθένας. Αν θα φτιάξει την εικόνα απο την περιγραφή, ή την περιγραφή απο την εικόνα. Χωρίς το ένα να υποβαθμίζει το άλλο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 11:49, 12-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Είναι η τάση της δημιουργίας. Κρατάει μία φωτογραφική μηχανή και είναι στη θέση όπου το μόνο που σκέφτεται είναι πως θα δημιουργήσει κάτι με αυτήν και μιας και έχει photoshop σκέφτεται συνεχώς τρόπους να κάνει τη δημιουργία του (τη φωτογραφία) ακόμα καλύτερη. Και αυτό τέχνη είναι..
Συμφωνω οτι ειναι τεχνη και μαλιστα ο συγκεκριμενος ειναι και πολυ καλος σ'αυτην. Αλλα και παλι, δεν συγκρινεται η αισθηση του ιδιου του τοπιου με την αισθηση της φωτογραφιας. Τεσπα το ειπα σαν παραδειγμα, αν το συνεχισουμε μαλλον θα ειμαστε οφφτοπικ.

Παράθεση

avenger... (...)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη avenger...
H ... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H avenger... έγραψε στις 15:11, 12-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Αλλά και πάλι εξαρτάται από το κριτήριο που προσεγγίζεις το ζήτημα. 10 εξόδους το μήνα μέτριες ή μία και καλή αλλά με την αβεβαιότητα να είναι μάπα το καρπούζι? Όποιος πει και τα δύο κλέβει.
Δεν τίθεται καν σύγκριση για μένα... ούτε αναλογία.

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Επιπλέον, προσωπικά πάντα, το βιβλίο ικανοποιεί όλες τις αισθήσεις μου, ακόμα και αυτή της όσφρησης, αλλά θεωρώ ως μεγαλύτερο πλεονέκτημα το γεγονός οτι χωράει άνετα σε μια τσάντα, το κουβαλάω πάντα όπου κι αν πάω και πολύ εύκολα μπορεί να με συντροφεύει παντού.
Ακριβώς αυτό και για μένα! Πόσο πιο γρήγορη και απολαυστική γίνεται η διαδρομή με το τρένο διαβάζοντας!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:16, 12-06-07:

Παιδιά, το θέμα έχει ξεφύγει λίγο. Εγώ ουδέποτε αμφισβήτησα την αξία των βιβλίων γενικώς, αντιθέτως τα λατρεύω και κουβαλάω κι εγώ συχνά μαζί μου κάποιο. Μίλησα για τα καθαρά λογοτεχνικά βιβλία, τα μυθιστορήματα.

Παράθεση

bella2

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bella2
H bella2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 72 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H bella2 έγραψε στις 16:27, 12-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Για μένα η γλώσσα και ο χειρισμός της είναι τέχνη και είναι εφυΐα.
http://en.wikipedia.org/wiki/Multiple_intelligences

Βρίσκω μαγικό, το ότι είχα ήδη ταξιδέψει στην Τσεχία, λόγω του Κούντερα, κι ας μην είχα ξαναπάει.
Βρίσκω απίστευτο, το ότι θυμάμαι στίχους του Ελύτη για την Ελλάδα και μου μυρίζει αλάτι και ρίγανη, ενώ είμαι στις Άλπεις.

Για μένα είναι σημαντικό, το ότι μιλάμε και εξηγούμε, και δεν επικοινωνούμε μόνο με εικόνες και νοήματα. Εϊναι μέρος της εξέλιξής μας, ως ζώων...

Και αυτό δεν έχει τίποτα να κάνει με το περιεχόμενο του τι λέμε.

Τι λες;
Ε όχι που δεν έχει να κάνει τίποτα με το περιεχόμενο!!
Στην αρχή μας είπες ότι ο χειρισμός της γλώσσας είναι τέχνη και εφυία.
Ασχέτως περιεχομένου? Αν τα συνδιάζεις και τα δύο τι ορισμό δίνεις στην Τέχνη και στην εφυία? Μήπως να αρχίσουμε από εκεί γιά να έχει νόημα η κουβέντα?

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 17:46, 12-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Παιδιά, το θέμα έχει ξεφύγει λίγο. Εγώ ουδέποτε αμφισβήτησα την αξία των βιβλίων γενικώς, αντιθέτως τα λατρεύω και κουβαλάω κι εγώ συχνά μαζί μου κάποιο. Μίλησα για τα καθαρά λογοτεχνικά βιβλία, τα μυθιστορήματα.
Νομιζω οτι σχεδον ολοι σε λογοτεχνικα βιβλια αναφερονται, ακομα και αν δεν το δηλωνουν ρητα!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:01, 12-06-07:

Mα όλοι σε λογοτεχνικά βιβλία αναφερόμαστε....

Αρχική Δημοσίευση από bella2
Ε όχι που δεν έχει να κάνει τίποτα με το περιεχόμενο!!
Στην αρχή μας είπες ότι ο χειρισμός της γλώσσας είναι τέχνη και εφυία.
Ασχέτως περιεχομένου? Αν τα συνδιάζεις και τα δύο τι ορισμό δίνεις στην Τέχνη και στην εφυία? Μήπως να αρχίσουμε από εκεί γιά να έχει νόημα η κουβέντα?
Εγώ συμφωνώ με το Γιδάκι.
Το περιεχόμενο δεν έχει πάντα σημασία, μπροστά στην τέχνη του χειρισμού της γλώσσας. Κι εγώ μπορώ να σας πω τι όμορφη που είναι η θάλασσα, όχι όμως όσο καλά μπορεί ο Jose Sarney.

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 18:24, 12-06-07:

δεν πιστεύω ότι είναι χάσιμο χρόνου, καθώς μόνο ένα μικρό ποσοστό λογοτεχνικών βιβλίων γίνεται ταινία. άρα όλα τα άλλα που δεν γίνονται ταινίες...... δεν αξίζει να τα διαβάσουμε????
επίσης με το βιβλίο φαντάζεσαι τα πάντα, από εμφάνιση, ρούχο, τοπία, μέχρι και χαρακτήρα.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 21:02, 12-06-07:

Τώρα οι περισσότεροι θα με κράξετε, είμαι σίγουρη.

Λοιπόν, προσωπικά ανέκαθεν μου άρεσε πολύ το διάβασμα. Απο τα 2-3 μου που έμαθα να διαβάζω, διάβαζα ο,τι έπεφτε στο χέρι μου ή έβλεπα. Μέχρι την εφηβεία περίπου διάβαζα και λογοτεχνικά βιβλία αν και όταν πήγαινα σε κάποιο βιβλιοπωλείο, δεν έψαχνα λογοτεχνικά βιβλία σχεδόν ποτέ και έπαιρνα κάποιο μόνο αν μου κινούσε πολύ το ενδιαφέρον.
Τελικά μετά απο χρόνια κατέληξα στην ακόλουθη άποψη:
  1. Τα λογοτεχνικά βιβλία είναι χάσιμο χρόνου. Ο,τι μπορούν να σου διδάξουν, μπορείς να το πάρεις σε μεγάλο βαθμό απο μια ανάλογη ταινία, που θα σου κοστίσει πολύ λιγότερο απο το χρόνο σου.
  2. Προτιμώ να διαβάζω βιβλία που σου παρέχουν γνώσεις, οποιουδήποτε είδους, παρά λογοτεχνικά. Τα οφέλη τους δεν μπορείς να τα αποκομίσεις απο ταινίες, και σίγουρα είναι περισσότερα.
Συμφωνείτε με την παραπάνω άποψη; Και αν όχι, ποιά είναι τα επιχειρήματα σας για να την αντικρούσετε;
Εγώ πιστεύω οτι εξαρτάται από το βιβλίο που θα επιλέξεις να διαβάσεις. Η λογοτεχνία δεν έχει σαν κύριο στόχο να σε διδάξει, ή τουλάχιστον δεν έχει μόνο αυτό. Έχει κυρίως να κάνει με το πώς περιγράφει κάτι ο συγγραφέας.
Αν λοιπόν διαβάσει κανείς ένα βιβλίο το οποίο θα είναι πραγματικά καλογραμμένο και όντως θα είναι λογοτεχνικό κι όχι εμπορικό όπως είναι τα περισσότερα σύγχρονα ελληνικά βιβλία "λογοτεχνίας" που κυκλοφορούν, τότε θα νιώσει και ο ίδιος οτι δεν είναι χάσιμο χρόνου. Αν το βιβλίο αξίζει τότε με την ανάγνωση και της τελευταίας σελίδας ο αναγνώστης αισθάνεται βαθιά προβληματισμένος κάποιες φορές λυτρωμένος μα και μια γαλήνη μέσα του.
Διάβασα πολλά λογοτεχνικά βιβλία και μέσα σ'αυτά και αρκετή σαβούρα. Όλα όμως με βοήθησαν πέρα από το να μπω σε σκέψεις για διάφορα ζητήματα και να αποκτήσω μια, έστω μικρή, ικανότητα στο να εκφράζομαι κι εγώ κάπως καλύτερα.

Παράθεση

Circadian (Ηλίας)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Circadian
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

O Circadian έγραψε στις 10:33, 13-06-07:

Εϊναι απλό. Μια ταινία μια ιστορία, Ένα βιβλίο μια ιστορία.
Στον ίδιο χρόνο
10 ταινίες =>10 ιστορίες μέτρια αποροφημένες αν θες την έκφραση
2 βιβλία => 2 ιστορίες πολύ καλύτερα αποροφημένες

Αν το κριτήριο είναι η διαφορετικές ιστορίες και όχι η μαγεία τότε η ταινία σίγουρα τα χώνει στο βιβλίο.
Καταλαβαίνεις τώρα?
Το κριτήριο δεν είναι οι διαφορετικές ιστορίες, ούτε η ποσότητα τους...άμα ήταν έτσι θα καθόμασταν να διαβάζουμε παριλήψεις ταινιών και βιβλίων στο wikipedia ή κάπου αλλού. 10 ιστορίες σε 10 λεπτά...

Σου ξαναλέω, αυτή η σύγκριση που κάνεις δεν έχει κανένα νόημα, όπως και η σύγκριση λογοτεχνίας/κινηματογράφου γενικότερα. Απλά την κάνουμε χάριν συζητήσεως.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 12:10, 13-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Circadian
Το κριτήριο δεν είναι οι διαφορετικές ιστορίες, ούτε η ποσότητα τους...άμα ήταν έτσι θα καθόμασταν να διαβάζουμε παριλήψεις ταινιών και βιβλίων στο wikipedia ή κάπου αλλού. 10 ιστορίες σε 10 λεπτά...

Σου ξαναλέω, αυτή η σύγκριση που κάνεις δεν έχει κανένα νόημα, όπως και η σύγκριση λογοτεχνίας/κινηματογράφου γενικότερα. Απλά την κάνουμε χάριν συζητήσεως.
Το κριτήριο για σένα δεν είναι οι διαφορετικές ιστορίες. Τα κριτήρια για τον καθένα στην αποδοχή ή όχι καθαρά σε επίπεδο γούστου μιας τέχνης είναι υποκειμενικά.Και οι πιθανές παραλλαγές των κριτηρίων άπειρες.
Γιαυτό και μισούσα το μάθημα της νεοελληνικής λογοτεχνίας στο σχολείο. Εγώ ήθελα να θάψω. ¨Ηθελα να πω πόσο αδιάφορο με αφήνουν τα κείμενα ορισμένων. Ο λόγος? Ένας και μόνος. Δεν ικανοποιούσαν τα κριτήρια μου, εν συντομία δεν ήταν του γούστου μου.

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 13:28, 13-06-07:

Δεν θεωρώ τα λογοτεχνικά βιβλία χάσιμο χρόνου! Θεωρώ οτι έχει πολλά πολλά καλά!! Κουβαλάς το βιβλίο μαζί σου και μπορείς να το διαβάζεις όποτε θές... Καθώς διαβάζεις την ιστορία, στο μυαλό σου δημιουργείς τις δικές σου εικόνες, πως μπορεί να είναι οι πρωταγωνιστές κλπ!! Θεωρώ κ θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ με μία διαφήμιση που έλεγε : Με ένα βιβλίο ταξιδεύω...
Κ για μένα είναι ωραίο να ταξιδεύεις με αυτό τον τρόπο κάθε φορά!!!

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 16:50, 13-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Stalitsa
Δεν θεωρώ τα λογοτεχνικά βιβλία χάσιμο χρόνου! Θεωρώ οτι έχει πολλά πολλά καλά!! Κουβαλάς το βιβλίο μαζί σου και μπορείς να το διαβάζεις όποτε θές... Καθώς διαβάζεις την ιστορία, στο μυαλό σου δημιουργείς τις δικές σου εικόνες, πως μπορεί να είναι οι πρωταγωνιστές κλπ!! Θεωρώ κ θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ με μία διαφήμιση που έλεγε : Με ένα βιβλίο ταξιδεύω...
+1

Απλά χρειάζεται να αφιερώσεις πολύ χρονο ορισμένες φορες.

Παράθεση

Lawnmower man (Νίκος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lawnmower man
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O Lawnmower man έγραψε στις 20:38, 13-06-07:

Εϊναι απλό. Μια ταινία μια ιστορία, Ένα βιβλίο μια ιστορία.
Στον ίδιο χρόνο
10 ταινίες =>10 ιστορίες μέτρια αποροφημένες αν θες την έκφραση
2 βιβλία => 2 ιστορίες πολύ καλύτερα αποροφημένες

Αν το κριτήριο είναι η διαφορετικές ιστορίες και όχι η μαγεία τότε η ταινία σίγουρα τα χώνει στο βιβλίο.
Καταλαβαίνεις τώρα?
Προφανώς εσενα κύριε Deselene σε απασχολεί μόνο η πλοκή μιας ιστορίας και όχι αυτά που συμβαίνουν καθώς αυτή εξελίσσεται. Τα περισσότερα από τα βιβλία που έχω διαβάσει και μου άρεσαν, θα γινόντουσαν πολύ μέτριες ταινίες ακριβώς γιατί η πλοκή τους είναι απλή και λιτή. Μου άρεσαν όμως γιατί ακόμη και αν δεν εξελίσσοταν η ιστορία, απολάμβανα τις περιγραφές, την εξερεύνιση του ψυχισμού των ηρώων ή ακόμα και τις φιλοσοφικές ανησυχίες που μπορεί να που προκαλούσαν.

Μια ταινία αντλεί την δύναμή της από την πλοκή. Είναι τέτοια η φύση μιας ταινίας που αν κυλήσει χρόνος χωρίς να άλλάξουν τα δεδομένα, χωρίς να προχωρήσει η πλοκή, θα γίνει ανιαρή και κουραστική.

Τα μόνα βιβλία που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής και τα οποία η πλοκή ήταν το μόνο σημαντικό στοιχείο τους, είναι αυτά του Dan Brown. Ακόμα και τα βιβλία του Pratchet (σατιρική λογοτεχνία θα τα χαρακτήριζα) που διαβάζω αυτή την περίοδο δεν τα διαβάζω για να δώ τί γίνεται παρακάτω, αλλά τα διαβάζω γιατί με διασκεδάζει το γράψιμό του.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 21:14, 13-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Stalitsa
Συμφωνώ απόλυτα. Και θεωρώ πολύ σωστό αυτό που λες για τη φαντασία. Παρακολουθώντας μόνο ταινίες η φαντασία πάει περίπατο αφού τις εικόνες τις βλέπεις μπροστά σου.

Παράθεση

Circadian (Ηλίας)

Δραστήριο Μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

O Circadian έγραψε στις 08:08, 14-06-07:

Γιαυτό και μισούσα το μάθημα της νεοελληνικής λογοτεχνίας στο σχολείο. Εγώ ήθελα να θάψω. ¨Ηθελα να πω πόσο αδιάφορο με αφήνουν τα κείμενα ορισμένων. Ο λόγος? Ένας και μόνος. Δεν ικανοποιούσαν τα κριτήρια μου, εν συντομία δεν ήταν του γούστου μου.
Θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω για το κατά πόσον αυτά καθ'εαυτά τα κείμενα σου προκάλεσαν απέχθεια για το μάθημα της νεοελληνικής λογοτεχνίας. Μήπως έφταιγαν οι καθηγητές και ο τρόπος διδασκαλίας? Εγώ καθ'όλη την φοίτηση μου στο Λύκειο μίσησα όλα τα μαθήματα...

Θυμάμαι πάντως μια πολύ καλή φιλόλογο που μας έκανε ν.ε.λογοτεχνία. Έλεγε πως είναι αντίθετη με τη διδασκαλία του συγκεκριμένου μαθήματος στα σχολεία. Είχε απόλυτο δίκιο. Αυτό το μάθημα πιο πολύ αντιπάθεια σου προκαλούσε για τη λογοτεχνία παρά ενδιαφέρον. Με το ζόρι ν'αγαπήσεις κάτι δε γίνεται.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 08:42, 14-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lawnmower man
Προφανώς εσενα κύριε Deselene σε απασχολεί μόνο η πλοκή μιας ιστορίας και όχι αυτά που συμβαίνουν καθώς αυτή εξελίσσεται. Τα περισσότερα από τα βιβλία που έχω διαβάσει και μου άρεσαν, θα γινόντουσαν πολύ μέτριες ταινίες ακριβώς γιατί η πλοκή τους είναι απλή και λιτή. Μου άρεσαν όμως γιατί ακόμη και αν δεν εξελίσσοταν η ιστορία, απολάμβανα τις περιγραφές, την εξερεύνιση του ψυχισμού των ηρώων ή ακόμα και τις φιλοσοφικές ανησυχίες που μπορεί να που προκαλούσαν.

Μια ταινία αντλεί την δύναμή της από την πλοκή. Είναι τέτοια η φύση μιας ταινίας που αν κυλήσει χρόνος χωρίς να άλλάξουν τα δεδομένα, χωρίς να προχωρήσει η πλοκή, θα γίνει ανιαρή και κουραστική.

Τα μόνα βιβλία που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής και τα οποία η πλοκή ήταν το μόνο σημαντικό στοιχείο τους, είναι αυτά του Dan Brown. Ακόμα και τα βιβλία του Pratchet (σατιρική λογοτεχνία θα τα χαρακτήριζα) που διαβάζω αυτή την περίοδο δεν τα διαβάζω για να δώ τί γίνεται παρακάτω, αλλά τα διαβάζω γιατί με διασκεδάζει το γράψιμό του.
Θα συμφωνήσω με αυτό.
Εύκολα ένας σκηνοθέτης μπορεί να σου δείξει στο φακό ένα υπέροχο τοπίο, χάρμα οφθαλμών.
Ομως προσωπικά πιστεύω οτι αυτό δεν μπορεί να συγκριθεί με την προσπάθεια που θα καταβάλλει ο συγγραφέας, να σου αποδώσει το ίδιο τοπίο με λέξεις. Εχει μια διαφορετική μαγεία να συνθέτεις το παζλ του τοπίου κοματάκι κοματάκι από αυτές τις λέξεις.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 09:03, 14-06-07:

Λογοτεχνικά βιβλία = χάσιμο χρόνου;

Nαι.

Ενώ αντίθετα "Κακά λογοτεχνικά βιβλία=χρόνος χαζοχαρούμενης απόλαυσης"

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 13:27, 16-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lawnmower man
Προφανώς εσενα κύριε Deselene σε απασχολεί μόνο η πλοκή μιας ιστορίας
Προφανώς άλλωστε βαριέμαι ασύστολα τις περιγραφές χωρίς λόγο. Εδώ το βαριόμουν στα βιβλία των μαθηματικών. Προφανώς όμως επίσης και κάποιοι δεν μπορείται να καταλάβετε δεν διαφορετικότητα στα κριτήρια στην προσέγγιση του θέματος διαβάζω ένα βιβλίο.
Από μικρός δεν μάρεσαν οι περιγραφές και από μικρός μου έκανε τρομερή εντύπωση το εξορισμού συμπέρασμα ότι είμαι λάθος και κάτι κάπου χάνω. Δεν χάνω τίποτα. Αν ακολουθούσα την γενική παροπιδιασμένη άποψη και προσέγγιση η απάντηση μου θα ήταν ότι κάποιοι βρίσκουν πράγματα εκεί που δεν υπάρχουν. Αλλά εγώ δεν την ακολουθώ αυτή. Τα κριτήρια μου είναι προσωπικά, και εκφέρουν προσωπικά θέλω,γούστα και αντανακλούν στοιχεία ίσως του χαρακτήρα μου. Εγώ αυτό το καταλαβαίνω! Οι κάποιοι από τους υπόλοιπους?
Ποτέ δεν είπα και δεν νομίζω κανένας (προς αυτή την άποψη) να είπε κάψτε τα βιβλία. Απλά δεν μας απασχολούν όπως εσάς.

Θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω για το κατά πόσον αυτά καθ'εαυτά τα κείμενα σου προκάλεσαν απέχθεια για το μάθημα της νεοελληνικής λογοτεχνίας. Μήπως έφταιγαν οι καθηγητές και ο τρόπος διδασκαλίας? Εγώ καθ'όλη την φοίτηση μου στο Λύκειο μίσησα όλα τα μαθήματα...
Μου την έσπαγε ο τρόπος= δλδ το γεγονός ότι εν έγραφα το θάψιμο που ήθελα αλλά εγκωμίαζα μια μη πω πόσο κιλών ....
Αλλά δεν μάρεσε πολλές φορές ούτε το θέμα. Δεν γουστάρω τα ποιήματα ρε αδερφέ. Ειλικρινά τα μισώ. Καθομαι τώρα εγώ να σκέφτομαι τι θέλει να πει ο ποιητής με τους πόσους τόνους ναρκωτικών είχε πάρει ή γιατί το μυαλό του πέταγε αλλού. Οκ γούστο του καπέλο του, αλλά το ποιήμα σαν σύληψη δεν μαρέσει. Άρα έχω πρόβλημα και με την ύλη που γινόταν πιο έντονο, επειδή δεν μπορούσα να εκφρταστώ ότι δεν μαρέσει καθώς θα ήμουν didaskally incorrect.

Ευτυχώς το σχολείο και ένα τμήμα τον κολημένων ηλιθιοτήτων που μου επιβάλονταν τελείωσε. Ποτέ ξανά.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 13:43, 16-06-07:

H λογοτεχνία δεν είναι αρκετά εντυπωσιακή και φανταχτερή όπως είναι η μουσική ή ο κινηματογράφος ή άλλες τέχνες, γι'αυτό δεν έχει τόσους οπαδούς.
Το ίδιο συμβαίνει και με τους ανθρώπους. Οι μη φανταχτεροί έχουν τις λιγότερες επιτυχίες. Κυρίως δεν είναι οπτική τέχνη, εκτός αν ένα βιβλίο έχει αποκλειστικά ή κυρίως εικόνες, φωτογραφίες κλπ, άλλωστε αυτός είναι κι ο λόγος ότι τέτοια βιβλία πουλάνε τρελλά. Η εποχή μας όμως είναι κυρίως ηδονοβλεπτική και το μάτι αχόρταγο. Το διάβασμα είναι αργή διαδικασία, απαιτεί υπομονή και συγκέντρωση, ενώ μουσική μπορείς ν'ακούς και ταυτόχρονα να δουλεύεις. Αλλά γενικά η τέχνη του λόγου δεν χορταίνει αρκετά το μάτι και το αυτί, αλλά το νου και η φαντασία, γι'αυτό κουράζει τους ανθρώπους που αναζητούν το εντυπωσιακό οπτικό ερέθισμα. Αυτά που λέτε για τη διδασκαλία της λογοτεχνίας στο σχολείο συμφωνώ ότι είναι βασική αιτία να κάνει πολλούς να σιχαίνονται το διάβασμα. Υπήρχε ένας καθηγητής στο Πανεπιστήμιο που διάβαζε τα ποιήματα όπως ένας ηθοποιός και καθήλωνε το ακροατήριο, δεν τον πρόλαβα εγώ αλλά είχε αποκτήσει τόση φήμη που οι φοιτητές ανυπομονούσαν να μπουν στο αμφιθέατρο, κάποια στιγμή δάκρυζε κιόλας την ώρα της απαγγελίας. Το ποίημα μπορεί να γραφτεί καλά αλλά αν δεν απαγγελθεί σωστά, δεν αρέσει. Αλλά τι περιμένεις όταν υπουργός έχει πει ότι οι ποιητές είναι λαπάδες...

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 15:20, 16-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Αλλά τι περιμένεις όταν υπουργός έχει πει ότι οι ποιητές είναι λαπάδες...
Ποιος υπουργός το είχε πει αυτό;

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 15:48, 16-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Ποιος υπουργός το είχε πει αυτό;
Υπουργός Πολιτισμού! Ναι, πολιτισμού . Κούβελας λεγόταν.

Παράθεση

Circadian (Ηλίας)

Δραστήριο Μέλος

O Circadian έγραψε στις 17:52, 16-06-07:

Από μικρός δεν μάρεσαν οι περιγραφές και από μικρός μου έκανε τρομερή εντύπωση το εξορισμού συμπέρασμα ότι είμαι λάθος και κάτι κάπου χάνω. Δεν χάνω τίποτα. Αν ακολουθούσα την γενική παροπιδιασμένη άποψη και προσέγγιση η απάντηση μου θα ήταν ότι κάποιοι βρίσκουν πράγματα εκεί που δεν υπάρχουν. Αλλά εγώ δεν την ακολουθώ αυτή. Τα κριτήρια μου είναι προσωπικά, και εκφέρουν προσωπικά θέλω,γούστα και αντανακλούν στοιχεία ίσως του χαρακτήρα μου. Εγώ αυτό το καταλαβαίνω! Οι κάποιοι από τους υπόλοιπους?
Ρε αδερφέ, αυτό πες τόσην ώρα! "Δε γουστάρω λογοτεχνία", έτσι απλά, όχι με θεωρίες περί ποσότητας/ποιότητας και άλλα τέτοια. Υπάρχουν χίλιοι δυο λόγοι να το πει κανείς αυτό το "δε γουστάρω και μη με πρήζετε με τη λογοτεχνικούρα σας" και καταλαβαίνω απόλυτα όσους αντιδρούν έτσι. Αλλά το ότι με το να αποκλείεις τη λογοτεχνία από τη ζωή σου χάνεις κάτι (πολλά μάλιστα) , χάνεις. Αδιαμφισβήτητα.

Τελοσπάντων, γούστο σου, καπέλο σου κι επιλογή δική σου στην τελική.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη DiavolakoS
Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 454 μηνύματα.

O DiavolakoS έγραψε στις 18:29, 16-06-07:

εγω αν και με κουραζει το διαβασμα βιβλιων λογω οτι δεν εχω υπομονη, καποιες φορες παλιοτερα που διαβασα καποια βιβλια και γενικως καταλαβα το πνευμα του να διαβαζεις λογοτεχνια, πιστευω οτι σου προσφερεται η δυνατοτητα να αναπτυξεις μια πιο 'ανοιχτη' σκεψη λιγοτερο αποστειρωμενη.κατι που οσο παει λειπει απο τους ανθρωπους.ολοι ψαχνουν (χωρις να εξαιρω τον ευατο μου) την 'απλοικοτητα' γιατι ηδη νιωθουν πολυ φορτωμενοι απο το αγχος που εχουν απο την καθημερινοτητα τους.και επισης επειδη τους προσφερεται κατι πιο εντυπωσιακο φαινομενικα οπως το ιντερνετ και η τηλεοραση.--ειναι καθαρα επιλογη σου αν θελεις να ανοιξεις και αλλους οριζοντες στη σκεψη και τη λεκτικη εκφραση σου διαβαζοντας λογοτεχνια.μονο τοτε δε θα σου φενεται μη αποδοτικο και 'απαρχαιωμενο'-- προσωπικα δεν διαβαζω λογοτεχνια αλλα πιστευω οτι ξερω να εκτιμαω την αξια της.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 00:13, 17-06-07:

Ρε αδερφέ, αυτό πες τόσην ώρα! "Δε γουστάρω λογοτεχνία", έτσι απλά, όχι με θεωρίες περί ποσότητας/ποιότητας και άλλα τέτοια. Υπάρχουν χίλιοι δυο λόγοι να το πει κανείς αυτό το "δε γουστάρω και μη με πρήζετε με τη λογοτεχνικούρα σας" και καταλαβαίνω απόλυτα όσους αντιδρούν έτσι. Αλλά το ότι με το να αποκλείεις τη λογοτεχνία από τη ζωή σου χάνεις κάτι (πολλά μάλιστα) , χάνεις. Αδιαμφισβήτητα.

Τελοσπάντων, γούστο σου, καπέλο σου κι επιλογή δική σου στην τελική.
Και γιατί ρε φίλε η λογοτεχνία πρέπει να είναι περιγραφές που πλατιάζουν 10 τόνους χωρίς λόγο? Υπάρχει αυτό κάπου στον ορισμό της λογοτεχνία? Εγώ μια χαρά γουστάρω κάποια βιβλία.Αν διαβάζεις καλά όμως θα δεις ότι λέω ότι από μικρός δεν γούσταρα τις περιγραφές που πλατιάζουν και ξαναπλατιάζουν.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 09:11, 17-06-07:

Και γιατί ρε φίλε η λογοτεχνία πρέπει να είναι περιγραφές που πλατιάζουν 10 τόνους χωρίς λόγο? Υπάρχει αυτό κάπου στον ορισμό της λογοτεχνία? Εγώ μια χαρά γουστάρω κάποια βιβλία.Αν διαβάζεις καλά όμως θα δεις ότι λέω ότι από μικρός δεν γούσταρα τις περιγραφές που πλατιάζουν και ξαναπλατιάζουν.
Η αγαπημένη μου βιβλιοπώλης (και βιβλιοφάγος η ίδια) είναι της άποψης, ότι στις μικρότερες ηλικίες οι περιγραφές κουράζουν. Τα παιδιά θέλουν δράση. Στις μεγαλύτερες ηλικίες όμως αρέσουν οι περιγραφές.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 13:25, 17-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Η αγαπημένη μου βιβλιοπώλης (και βιβλιοφάγος η ίδια) είναι της άποψης, ότι στις μικρότερες ηλικίες οι περιγραφές κουράζουν. Τα παιδιά θέλουν δράση. Στις μεγαλύτερες ηλικίες όμως αρέσουν οι περιγραφές.
Καλά στα λέει αν και πάλι τα πράγματα είναι υποκειμενικά.
Άλλωστε μιλάμε για την τέχνη του λόγου, και περι ορέξεως κολοκυθόπιτα σε οποιαδήποτε κριτήριο και αν το δεις.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 13:35, 17-06-07:

Αυτά είναι γούστα..

Παράθεση

bibliupoli

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bibliupoli
Ο bibliupoli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O bibliupoli έγραψε στις 09:43, 11-03-08:

"Αν συνηθίζετε να διαβάζετε, θα συνειδητοποιήσετε την προσπάθεια που χρειάζετε μόνο αν σταματήσετε το διάβασμα: Βάλτε στην άκρη το βιβλίο σας κι ανοίξτε την τηλεόραση. Η αίσθηση της χαλάρωσης έρχεται αμέσως. Αυτό συμβαίνει επειδή μεγάλο μέρος του μυαλού σας σταματάει να λειτουργεί. Οι εικόνες εκπέμπονται κατευθείαν στον εγκέφαλό σας. Δεν απαιτείται καμία δική σας συμμετοχή.
Αυτό σημαίνει οτι μια δημοκρατία που αποτελείται στο μεγαλύτερο μέρος της από τηλεθεατές είναι διανοητικά μειονεκτική σε σύγκριση με μια δημοκρατία που αποτελείται κατά το μεγαλύτερο μέρος της από αναγνώστες. Στο δέυτερο ήμισυ του εικοστού αιώνα, οι δικές μας δημοκρατίες μετατράπηκαν από το δεύτερο είδος στο πρώτο."
John Carey
Καθηγητής Πανεπ. Οξφόρδης, Πρ. πρόεδρος επιτροπής Βραβείου ʽBookerʼ
Οξφόρδη 2000
Ολόκληρο το άρθρο μπορείτε να το βρείτε

http://bibliupoli.gr/giati-diavazoume/

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 13:40, 11-03-08:

Πολύ καλό bibliupoli! Ευχαριστούμε!

Πραγματικά απορώ πως είναι δυνατόν να συγκρίνει κάποιος ένα βιβλίο με μια ταινία. Άποψη μου βέβαια αφού διαβάζω πάρα πολύ γρήγορα.

Και μιας και δεν έχω γράψει σε αυτό το νήμα να μια ευκαιρία να εκφράσω την λατρεία μου για τα βιβλία. Με έκαναν άλλο άνθρωπο ή μάλλον με έκαναν άνθρωπό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Angie_Ann : 11-03-08 στις 13:48.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:55, 11-03-08:

Angie Ann άλλο τα βιβλία γενικώς, κι άλλο τα λογοτεχνικά βιβλία.
Τα βιβλία γενικώς τα λατρεύω κι εγώ πάρα πολύ και δεν χάνω ευκαιρία να διαβάσω (και επίσης διαβάζω πολύ γρήγορα).
Εδώ μιλάμε για τα λογοτεχνικά βιβλία και τη χρησιμότητα τους. Όχι για τα βιβλία γενικώς.

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann έγραψε στις 14:06, 11-03-08:

lol ναι όντως παρασύρθηκα.

Βέβαια στα 100 βιβλία που διαβάζω τα 90 είναι λογοτεχνικά οπότε για μένα εξακολουθούν αυτά που είπα. Είμαι ιδιάζουσα περίπτωση όμως γιατί διαβάζω εξαιρετικά γρήγορα . Δεν το λέω για επίδειξη αλλά γιατί σίγουρα θα είχα άλλη άποψη διαφορετικά Οπότε αυτά που λέω αφορούν μόνο εμένα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:12, 11-03-08:

Παλιότερα κι εγώ έτσι ήμουν, το 90% των βιβλίων που διάβαζα ήταν λογοτεχνικά. Πλέον ζήτημα να είναι λογοτεχνικά ένα 10% και εάν. Προτιμώ να παίρνω raw γνώσεις, παρά κρυμμένες πίσω από τόνους φλυαρίας. Ίσως επειδή πλέον θεωρώ το χρόνο μου πιο πολύτιμο.
(και επίσης διαβάζω πολύ γρήγορα, οπότε δεν νομίζω ότι έχει να κάνει).

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 14:13, 11-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από bibliupoli
Αυτό συμβαίνει επειδή μεγάλο μέρος του μυαλού σας σταματάει να λειτουργεί. Οι εικόνες εκπέμπονται κατευθείαν στον εγκέφαλό σας. Δεν απαιτείται καμία δική σας συμμετοχή.
Αν κάποιος μπορεί να μου αποδείξει ότι όταν λειτουργεί μία μόνο από τις αισθήσεις μας (όραση) χρησιμοποιούνται περισσότερες λειτουργίες του εγκεφάλου απ' ότι στις δύο αισθήσεις (όραση, ακοή), μπορεί και να δεχτώ αυτό το quote.

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann έγραψε στις 14:16, 11-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Αν κάποιος μπορεί να μου αποδείξει ότι όταν λειτουργεί μία μόνο από τις αισθήσεις μας (όραση) χρησιμοποιούνται περισσότερες λειτουργίες του εγκεφάλου απ' ότι στις δύο αισθήσεις (όραση, ακοή), μπορεί και να δεχτώ αυτό το quote.
Δηλαδή όταν διαβάζεις μόνο η όραση χρησιμοποιείται; Μπαίνεις σε μια ολόκληρη διαδικασία όπου δημιουργείς εικόνες από αυτό που διαβάζεις μέσα στο μυαλό σου. Στην τηλεόραση δεν έχεις να σκεφτείς τίποτε. Δεν το λέω εγώ αυτό. Τόσες έρευνες έχουν βγει που καταγγέλλουν την παθητικότητα μας μπροστά στην τηλεόραση. Μήν με βάλεις τώρα να ψάχνω, σίγουρα θα έχεις πέσει πάνω σε κάποια.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 14:28, 11-03-08:

Μα εγώ δεν λέω ότι τα βιβλία δεν σε κάνουν να δημιουργείς ολόκληρους κόσμους στο μυαλό σου, απλά από βιολογικής άποψης, αυτό που περιέγραψε ο κύριος στο quote, ήταν άστοχο.
Προσωπικά βλέποντας ταινία (και όχι παρακολουθώντας απλά τηλεόραση) έχω αντιμετωπίσει όλα μου τα συναισθήματα και σε μεγαλύτερο βαθμό απ' ότι με οποιοδήποτε βιβλίο έχω διαβάσει. Και δεν λέω ότι έχω διαβάσει πολλά, αλλά από την αρχή τα βιβλία δεν κατάφεραν να με κρατήσουν.

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 14:37, 11-03-08:

Βασικά στην ταινία αισθάνεσαι πιο εύκολα τα συναισθήματα ακριβώς επειδή είναι πιο άμεση από το βιβλίο.Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά έχει ως αποτέλεσμα να καλλιεργείται πολύ λιγότερο η φαντασία του ατόμου, και κατά συνέπεια η δημιουργικότητά του. Αυτά τα χαρακτηριστικά σου ανοίγουν απίστευτους ορίζοντες στη ζωή σου. Και δεν αναφέρομαι τόσο επαγγελματικούς ή κερδοσκοπικούς ορίζοντες, αλλά στην ικανότητά να συνθέτεις, η οποία θα δώσει πολύ μεγάλη ικανοποίηση καταρχάς σε εσένα τον ίδιο. Πρόκειται για απίστευτα συναισθήματα. Το ζήτημα είναι ότι ο δρόμος για να αξιοποιήσεις τα λογοτεχνικά βιβλία είναι σχετικά επίπονος, καθώς η δυσκολία ανάγνωσης του βιβλίου είναι κατά κανόνα ανάλογη της αξίας του. Αλλά αν το ψάξεις, θα διαπιστώσεις ότι πολλοί συγγραφείς είναι απίστευτοι αλχημιστές των χημικών αντιδράσεων των ανθρώπινων συναισθημάτων.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 14:38, 11-03-08:

Εγώ είμαι πολύ φαν των βιβλίων, δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχω ένα λογοτεχνικό πάντα δίπλα στο κρεββάτι μου για λίγο διάβασμα το βράδυ πριν τον ύπνο. Το καλοκαίρι τα τσακίζω στην παραλία. Τα λογοτεχνικά τρέφουν τη φαντασία, εμπλουτίζουν το λεξιλόγιο κια σου δίνουν τη δυνατότητα να δημιουργήσεις δικές σου σκηνές. Οι ταινίες σου δίνουν αυτό που έχει σκεφτεί κάποιος άλλος, και αυτό λίγο με χαλάει. Μου έχει τύχει πολλές φορές να έχω διαβάσει ένα βιβλίο και μετά να γίνει ταινία και να με "αδειάσει" γιατί εγώ το είχα φανταστεί διαφορετικά.

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann έγραψε στις 14:44, 11-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Tetragrammaton
Βασικά στην ταινία αισθάνεσαι πιο εύκολα τα συναισθήματα ακριβώς επειδή είναι πιο άμεση από το βιβλίο.Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά έχει ως αποτέλεσμα να καλλιεργείται πολύ λιγότερο η φαντασία του ατόμου, και κατά συνέπεια η δημιουργικότητά του. Αυτά τα χαρακτηριστικά σου ανοίγουν απίστευτους ορίζοντες στη ζωή σου. Και δεν αναφέρομαι τόσο επαγγελματικούς ή κερδοσκοπικούς ορίζοντες, αλλά στην ικανότητά να συνθέτεις, η οποία θα δώσει πολύ μεγάλη ικανοποίηση καταρχάς σε εσένα τον ίδιο. Πρόκειται για απίστευτα συναισθήματα. Το ζήτημα είναι ότι ο δρόμος για να αξιοποιήσεις τα λογοτεχνικά βιβλία είναι σχετικά επίπονος, καθώς η δυσκολία ανάγνωσης του βιβλίου είναι κατά κανόνα ανάλογη της αξίας του. Αλλά αν το ψάξεις, θα διαπιστώσεις ότι πολλοί συγγραφείς είναι απίστευτοι αλχημιστές των χημικών αντιδράσεων των ανθρώπινων συναισθημάτων.
Το είπες πολύ όμορφα φίλε μου

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 14:55, 11-03-08:

Η σύγκριση βιβλίο/ταινία είναι άκυρη όπως και γενικά ο όρος λογοτεχνικό βιβλίο ή άλλο βιβλίο. Δεν μπορείς να συγκρίνεις διαφορετικά είδη τόσο εύκολα, ούτε όλα τα λογοτεχνικά βιβλία είναι τέχνη.
Ταινία vs Βιβλίο: Ας πούμε το "Σολάρις" του Ταρκόφσκι θέλει πολύ μεγαλύτερη συμμετοχή και ισως και πολλές επαναλήψεις για να δεις όλες τις πλευρές του σε σχέση με την ανάγνωση του "Κώδικα Ντα Βίντσι" του Μπράουν.
Το λογοτεχνικό βιβλίο μπορεί να είναι απόλαυση, καταφύγιο, γνώση μεταφερόμενη με το συναίσθημα, βύθισμα στην πολυπλοκότητα του ψυχισμού των χαρακτήρων, στις κουλτούρες, στη χρήση της γλώσσας.........
Και όπως βλέπω την παραπάνω παραγραφο που έγραψα συνειδητοποιώ ότι είναι η λέξη βύθισμα που κάνει για μένα την διαφορά και παραπέμπει στην βιωματική και όχι στην εγκεφαλική γνώση.

Παράθεση

kinezoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kinezoula
H kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H kinezoula έγραψε στις 15:04, 11-03-08:

Tα περισσοτερα βιβλια ακομη και τα πιο απλα νομιζω που μεταφερθηκαν στην μεγαλη οθονη θεωρηθηκαν ανωτερα απο την ταινια..Πχ πολλοι φαν του harry Potter θεωρουν οτι τα βιβλια ειναι καλυτερα απο τις ταινιες που βγηκαν..

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 16:01, 11-03-08:

Για μένα ένα από τα ελάχιστα βιβλία που η μεταφορά του στη μεγάλη οθόνη ήταν αντάξια του πρωτοτύπου είναι το "ουδεν νεώτερον από το δυτικό μέτωπο" του Έριχ Μαρία Ρεμάρκ. Check it out!

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 16:28, 11-03-08:

Καταρχήν συμφωνώ με αυτά που έγραψε ο Tetragrammaton
Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Οι ταινίες σου δίνουν αυτό που έχει σκεφτεί κάποιος άλλος, και αυτό λίγο με χαλάει.
Και το βιβλίο είναι λόγια και καταστάσεις που έχει σκεφτεί άλλος, απλά σου δίνεται η δυνατότητα πιο εύκολα να το μεταφέρεις και αναδημιουργήσεις στο μυαλό σου.
Αρχική Δημοσίευση από kinezoula
Tα περισσοτερα βιβλια ακομη και τα πιο απλα νομιζω που μεταφερθηκαν στην μεγαλη οθονη θεωρηθηκαν ανωτερα απο την ταινια..Πχ πολλοι φαν του harry Potter θεωρουν οτι τα βιβλια ειναι καλυτερα απο τις ταινιες που βγηκαν..
Μα φυσικά και τα βιβλία θα θεωρούνταν ανώτερα, αφού ήταν τα πρωτότυπα, τα οποία σου περάσανε την ιδέα και τα συναισθήματα για πρώτη φορά. Δοκίμασες ποτέ να δεις ταινία και μετά να διαβάσεις το βιβλίο από το οποίο προήλθε; Είναι αδύνατον να σου αρέσει το βιβλίο μετά.

Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 16:37, 11-03-08:

Το μόνο χάσιμο χρόνου είναι να καθόμαστε και να βλέπουμε το ταβάνι περιμένοντας να πέραση η ώρα οτιδήποτε άλλο διαβαζουμε..ενεργουμε..σχεδιαζουμε δεν είναι χάσιμο χρόνου τα πάντα είναι ένα παιχνίδι

Παράθεση

kinezoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kinezoula
H kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H kinezoula έγραψε στις 17:12, 11-03-08:

Δεν ειναι απαραιτητο να διαβασω πρωτα το βιβλιο.Πολυ συχνα βλεπουμε ρωτα την ταινια και το βιβλιο θεωρειται απο ολους ανωτερο.Ειδα την ταινια πρασινο μιλι και ενθουσιαστηκα .οταν διαβασα το βιβλιο η ταινια νομιζω ειναι πολυ κατωτερη.Το βιβλιο εδινε μια ατμοσφαιρα που δεν υπηρχε στην ταινια παρα τις υπεροχες ερμηνιες..Καποια περιστατικα που υπηρχαν στο βιβλιο κοπηκαν.Στο βιβλιο υπηρχε ενα ποντικακι ο κυριος Τζιγκλς που το περιεγραφε το βιβλιο σαν ενα μαγικο,πανεξυπνο πλασμα και εδειιχνε μια σκηνη πως το ποντικακι ετρωγε τις καραμελες του η τις εκρυβε καπου..Αυτη η σκηνη δεν υπηρχε στην ταινια .Το ποντικακι εμοιαζε σαν ενα φυσιολογικο ποντικι..Καποιοι χαρακτηρες ειχαν περιγραφει αλλιωτικα .Υπηρχαν πραγματα στο βιβλιο που χαθηκαν στην ταινια..

Παράθεση

bibliupoli

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bibliupoli
Ο bibliupoli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O bibliupoli έγραψε στις 17:26, 11-03-08:

Angie Ann άλλο τα βιβλία γενικώς, κι άλλο τα λογοτεχνικά βιβλία.
Τα βιβλία γενικώς τα λατρεύω κι εγώ πάρα πολύ και δεν χάνω ευκαιρία να διαβάσω (και επίσης διαβάζω πολύ γρήγορα).
Εδώ μιλάμε για τα λογοτεχνικά βιβλία και τη χρησιμότητα τους. Όχι για τα βιβλία γενικώς.
Νομίζω οτι και η χρησιμότητα των λογοτεχνικών βιβλίων είναι μεγάλη και δεν θα έπρεπε να διακρίνουμε τα βιβλία σε κατηγορίες ανάλογα την "χρησιμότητά" τους, την οποία άλλωστε εμείς ορίζουμε σαν άτομα. Τα επιστημονικού περιεχομένου βιβλία, όπως και τα φιλοσοφικά ή εγκυκλοπαιδικά, έχουν μια αδιαμφισβήτητη χρησιμότητα για όλον σχεδόν το κόσμο για τις πληροφορίες που παραθέτονται. Όλοι όμως φαντάζομαι ξεκινήσαμε το διάβασμα με ένα παραμύθι, κάποιο τεύχος του Μίκυ Μάους ή με κάποιο κόμικ.
Η συνεχής επαφή και η διαρκής παίδευση με το βιβλίο, δημιουργεί νέους ορίζοντες τους οποίους αργότερα καταλαμβάνουν όλα ανεξαιρέτως τα υπόλοιπα βιβλία. Σαφώς και όλα τα βιβλία δεν είναι έργα τέχνης όπως ειπώθηκε, αλλά με τα βιβλία πλουτίζεις λεξιλόγιο και πνεύμα . Επίσης μπορούν να σε οδηγήσουν στον τρόπο σκέψης (και ζωής) άλλων εποχών.
Ποιος μπορεί να μην αναγνωρίσει τον γλωσσικό πλούτο στον "Ήλιο του θανάτου" του Πρεβελάκη ή την Αυθεντικότητα και τη στάση ζωής στον "Καπετάν Μιχάλη"; Ακόμα και τις "Αναμνήσεις ενός τρελλού" (1839) του Φλωμπέρ αν διαβάσετε(ο άνθρωπος ήταν όντως σαλεμένος), θα ξεχωρίσετε αμέσως την διαχρονική αγωνία του πρώτου έρωτα όπως μας έρχεται σήμερα μέσα από τους αιώνες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann έγραψε στις 17:54, 11-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Μα φυσικά και τα βιβλία θα θεωρούνταν ανώτερα, αφού ήταν τα πρωτότυπα, τα οποία σου περάσανε την ιδέα και τα συναισθήματα για πρώτη φορά. Δοκίμασες ποτέ να δεις ταινία και μετά να διαβάσεις το βιβλίο από το οποίο προήλθε; Είναι αδύνατον να σου αρέσει το βιβλίο μετά.
Το βιβλίο είναι ανώτερο ασχέτως με το ποιο θα διαβάσεις πρώτο. Το λέω βασισμένη σε όσα βιβλία διάβασα αφού είδα την ταινία. Πιο πρόσφατο παράδειγμα η Εξιλέωση που είδα την ταινία και μου φάνηκε μέτρια ενώ το βιβλίο είναι εξαιρετικό. Μοναδική εξαίρεση το LotR που η ταινία ήταν ισάξια ακριβώς επειδή αυτοί που την έφτιαξαν ήταν μεγάλοι fans του βιβλίου.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:12, 11-03-08:

Βρε παιδιά, έχετε δώσει στο θέμα μια τροπή που είναι εντελώς διαφορετική από αυτή που είχα στο μυαλό μου όταν το ξεκίνησα.
Έχετε καταλήξει σε βιβλία vs ταινίες, ενώ η σύγκριση που υπονοεί το θέμα δεν είναι αυτή, αλλά η λογοτεχνικά βιβλία vs βιβλία που προσφέρουν άμεση γνώση (πχ επιστημονικά).

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 22:18, 11-03-08:

[...]
Τελικά μετά απο χρόνια κατέληξα στην ακόλουθη άποψη:
  1. Τα λογοτεχνικά βιβλία είναι χάσιμο χρόνου. Ο,τι μπορούν να σου διδάξουν, μπορείς να το πάρεις σε μεγάλο βαθμό απο μια ανάλογη ταινία, που θα σου κοστίσει πολύ λιγότερο απο το χρόνο σου.
  2. [...]
Συμφωνείτε με την παραπάνω άποψη; Και αν όχι, ποιά είναι τα επιχειρήματα σας για να την αντικρούσετε;
Βρε παιδιά, έχετε δώσει στο θέμα μια τροπή που είναι εντελώς διαφορετική από αυτή που είχα στο μυαλό μου όταν το ξεκίνησα.
Έχετε καταλήξει σε βιβλία vs ταινίες, ενώ η σύγκριση που υπονοεί το θέμα δεν είναι αυτή, αλλά η λογοτεχνικά βιβλία vs βιβλία που προσφέρουν άμεση γνώση (πχ επιστημονικά).

Λογικό να συγκρίνουμε βιβλία με ταινίες, αφού η ίδια το έκανες από το πρώτο post

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους