Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,081 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,762 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Λογοτεχνικά βιβλία = Χάσιμο χρόνου;

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:29, 11-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago

Λογικό να συγκρίνουμε βιβλία με ταινίες, αφού η ίδια το έκανες από το πρώτο post
Ναι αλλά αυτό ήταν απλά ένας δικός μου λόγος και εσείς το αναγάγατε σε κυρίως θέμα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bibliupoli

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bibliupoli
Ο bibliupoli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O bibliupoli έγραψε στις 12:20, 22-03-08:

Χθες διάβασα ένα ενδιαφέρον άρθρο για την λεξιπενία στην σημερινή μας γλώσσα η οποία οφείλεται κυρίως στο ό,τι δεν διαβάζει ο κόσμος λογοτεχνικά βιβλία.
Είναι δημοσιευμένο στην ιστοσελίδα μου για όποιον ενδιαφέρεται.
link: http://bibliupoli.gr/poly-ftwxo-leksilogio/

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

@minouki@ (Μίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη @minouki@
H Μίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H @minouki@ έγραψε στις 20:31, 22-06-08:

Φυσικά και προτιμώ τα λογοτεχνικά βιβλία έναντι των βιβλίων άμεσης γνώσης. Η λογοτεχνία για μένα είναι το πιο αξιοθαύμαστο μέσο έκφρασης του ανθρώπου. Αν μου έλεγαν ποια ομάδα ανθρώπων ζηλεύω το πιο πολύ θα απαντούσα τους λογοτέχνες γιατί θεωρώ απίστευτη την ικανότητα τους να μεταχειρίζονται τις λέξεις και να φτιάχνουν καταστάσεις και συναισθήματα. Δεν πιστεύω ότι είναι χάσιμο γιατί βιώνω συναισθήματα και γνωρίζω καταστάσεις από τα βιβλία που δεν έχω ζήσει από μόνη μου. Και αυτό είναι σίγουρα καλό!!

Όσο για τα επιστημονικα κτλ βιβλία νομίζω ότι εξαρτάται αν το έχεις ή δεν το έχεις. Εγώ προσωπικά δεν το έχω! Όποτε έχω ανοίξει τέτοια βιβλία βαριόμουν μετά από 10 σελίδες και τα έκλεινα. Όλες αυτές οι πληροφορίες (που δεν αμφιβάλλω ότι είναι χρήσιμες) απλά δεν με άγγιζαν. Εκεί έβρισκα τς μεγαλύτερες φλυαρίες και όχι στα λογοτεχνικά. Δεν μου έκαναν το κλικ ώσε να συνεχίσω να διαβάζω. Να άλλο ένα καλό της λογοτεχνίας: απευθύνεται σε μεγαλύτερο ποσοστό ανθρώπων γιατί έχει να κάνει άμεσα με τι ζωή.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Affliction (Midna)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Affliction
Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

O Affliction έγραψε στις 16:50, 03-07-08:

Νομίζω ότι και τα δύο χρειάζονται ανά περίπτωση. Τα βιβλία που προσφέρουν γνώση είναι σαν εγχειρίδια που τα ανοίγεις, ψάχνεις τα περιεχόμενα για να βρεις αυτό που θες, το διαβάζεις και το κλείνεις.

Από την άλλη τα λογοτεχνικά βιβλία είναι για να περνάμε την ώρα μας. Για προσωπική ευχαρίστηση όπως ακριβώς αν βλέπαμε μία ταινία ή αν παίζαμε ένα βιντεοπαιχνίδι. Φυσικά κι αυτά μας βοηθάνε να αναπτύξουμε τομείς όπως λεξιλόγιο, έκφραση, φαντασία αλλά δεν είναι και wikipedia ξέρω γω.

Το καθένα στην ώρα του οπότε!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 23:28, 06-07-08:

Προσπαθώ να θυμηθώ πότε ήταν η τελευταία φορά που διάβασα κάποιο λογοτεχνικό βιβλίο...Έλα μου ντε πότε ήταν...Στο δημοτικό κάπου...
Τα βαριέμαι τα λογοτεχνικά...Προτιμώ να βλέπω τις ιστορίες που θέλει να αφηγηθεί ο καθένας στο πανί...Είναι πιο ζωντανές εκεί κατά την άποψή μου...

Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δανάη
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 00:45, 07-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από vendetta
Προσπαθώ να θυμηθώ πότε ήταν η τελευταία φορά που διάβασα κάποιο λογοτεχνικό βιβλίο...Έλα μου ντε πότε ήταν...Στο δημοτικό κάπου...
Τα βαριέμαι τα λογοτεχνικά...Προτιμώ να βλέπω τις ιστορίες που θέλει να αφηγηθεί ο καθένας στο πανί...Είναι πιο ζωντανές εκεί κατά την άποψή μου...
Καθένα είναι διαφορετικό...εκεί βλέπεις την την ιστορία με τα μάτια του σκηνοθέτη...κάπου σε περιορίζει...με το βιβλίο απο την άλλη αφήνεις ελεύθερη τη φαντασία σου να οργιάσει!
άσε που σπάνια είναι πετυχημένη η μεταφορά ενός βιβλίου στην οθόνη!

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 21:07, 11-07-08:

Τα λογοτεχνικά βιβλία είναι η έκφραση της Τέχνης του γραπτού λόγου. Καλύπτουν δηλαδή κενά και ανάγκες που έχουν να κάνουν με την αισθητική μας ικανοποίηση, τις οποίες δεν αφορούν τα επιστημονικά. Αυτές τις διαθέσεις μας, τις ανάγκες μας, τις καλύπτουν και άλλες δραστηριότητες. Οποιαδήποτε, για την ακρίβεια, δραστηριότητα μας φέρνει σε επαφή με την Τέχνη.

"Χάσιμο χρόνου" δεν θα μπορούσα να το αποκαλέσω το συνειδητοποιημένο διάβασμά τους. Όταν διαβάζουμε ένα βιβλίο από συνήθεια, όταν δεν το θέλουμε πραγματικά και δεν το αισθανόμαστε, τότε διαπιστώνουμε ότι ούτε το κατανοούμε σε βάθος, ούτε το χαιρόμαστε. Τότε, είναι προτιμότερο να μην το διαβάσουμε καθόλου, να καλύψουμε τις ανάγκες μας με άλλους τρόπους.

Ένα επιστημονικό βιβλίο είναι σαφώς πρακτικά αποτελεσματικότερο. Κι αυτό καλύπτει ανάγκες, άλλες. Σε καμία περίπτωση δεν γίνεται "χάσιμο χρόνου". Γιατί δεν κινδυνεύει να το διαβάσουμε από βαρεμάρα, για παράδειγμα. Αυτό είναι το πλεονέκτημά του. Ποιο πλεονέκτημα, βέβαια; Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης λογοτεχνικού- επιστημονικού βιβλίου. Το καθένα έχει τον δικό του σκοπό και τα δικά του χαρακτηριστικά. Για τον καθένα ισχύουν διαφορετικά πράγματα.

Διαβάζω λογοτεχνικά βιβλία κυρίως. Και επιστημονικά, σε συγκεκριμένα θέματα. Με μια αναλογία 80 (λ) -20(επ) στα 100 (βιβλία).

Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 23:29, 13-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Δανάη
Καθένα είναι διαφορετικό...εκεί βλέπεις την την ιστορία με τα μάτια του σκηνοθέτη...κάπου σε περιορίζει...με το βιβλίο απο την άλλη αφήνεις ελεύθερη τη φαντασία σου να οργιάσει!
Δε διαφωνώ σε αυτά που λες...
Κάποιος ο οποίος διαβάζει λογοτεχνικά βιβλία και πηγαίνει στον κινηματογράφο για να παρακολουθήσει τη μεταφορά τους στο πανί συνήθως βγαίνει από εκεί απογοητευμένος...Κάτι πάντοτε θα λείπει...Κάτι θα έχει αλλάξει...Πάρε όμως για παράδειγμα τη μεταφορά του άρχοντα των δαχτυλιδιών στη μεγάλη οθόνη...Ξέρω παιδιά - θαυμαστές του βιβλίου που απογοητεύτηκαν...Για μένα ήταν ίσως η μεγαλύτερη παραγωγή όλων των εποχών...Βρήκα πάρα πολύ ενδιάφερον τον Κώδικα Ντα Βίντσι...Μία περιπέτεια φαντασίας η οποία δεν είχε κάποια στοιχεία του βιβλίου...Και εκεί οι θαυμαστές του βιβλίου απογοητεύτηκαν...Και στις δύο περιπτώσεις ωστόσο η κεντρική ιδέα του συγγραφέα ήταν αυτούσια στις ταινίες...Είδαμε όλη τη μαγεία της μέσης γης στη μία περίπτωση και όλη την ιστορία που σκαρφίστηκε ο κύριος Μπράουν για τους απογόνους του Ιησού στη δεύτερη...
Επίσης, και σε μία ταινία νομίζω ότι η φαντασία σου μπορεί να οργιάσει ( όπως ακριβώς το είπες... ) εξίσου...Στον Κώδικα κανείς νομίζω δε φανταζόταν ότι πίσω από όλη αυτήν την πλεκτάνη κρυβότανε αυτός που κρυβότανε...Όπως σε ένα πολύ καλό λογοτεχνικό βιβλίο έτσι και σε μία ταινία με ένα πολύ καλό και δυνατό σενάριο η φαντασία σου αφήνεται ελεύθερη και ταξιδεύει...Εξαρτάται δηλαδή κάθε φορά από την ποιότητα του προϊόντος...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 08:21, 14-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Δανάη
Από προηγούμενη απάντηση μου:
Μα φυσικά και τα βιβλία θα θεωρούνταν ανώτερα, αφού ήταν τα πρωτότυπα, τα οποία σου περάσανε την ιδέα και τα συναισθήματα για πρώτη φορά. Δοκίμασες ποτέ να δεις ταινία και μετά να διαβάσεις το βιβλίο από το οποίο προήλθε; Είναι αδύνατον να σου αρέσει το βιβλίο μετά.
Φαντάζεσαι μεταφορά ταινίας σε βιβλίο;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 17:20, 14-07-08:

Νομίζω ο μέγιστος Παπακαλιάτης έχει μεταφέρει σειρές του σε βιβλία για να μείνουν τα έργα του στην αιωνιότητα

Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δανάη
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 18:32, 18-07-08:

Δε διαφωνώ σε αυτά που λες...
Κάποιος ο οποίος διαβάζει λογοτεχνικά βιβλία και πηγαίνει στον κινηματογράφο για να παρακολουθήσει τη μεταφορά τους στο πανί συνήθως βγαίνει από εκεί απογοητευμένος...Κάτι πάντοτε θα λείπει...Κάτι θα έχει αλλάξει...Πάρε όμως για παράδειγμα τη μεταφορά του άρχοντα των δαχτυλιδιών στη μεγάλη οθόνη...Ξέρω παιδιά - θαυμαστές του βιβλίου που απογοητεύτηκαν...Για μένα ήταν ίσως η μεγαλύτερη παραγωγή όλων των εποχών...Βρήκα πάρα πολύ ενδιάφερον τον Κώδικα Ντα Βίντσι...Μία περιπέτεια φαντασίας η οποία δεν είχε κάποια στοιχεία του βιβλίου...Και εκεί οι θαυμαστές του βιβλίου απογοητεύτηκαν...Και στις δύο περιπτώσεις ωστόσο η κεντρική ιδέα του συγγραφέα ήταν αυτούσια στις ταινίες...Είδαμε όλη τη μαγεία της μέσης γης στη μία περίπτωση και όλη την ιστορία που σκαρφίστηκε ο κύριος Μπράουν για τους απογόνους του Ιησού στη δεύτερη...
Επίσης, και σε μία ταινία νομίζω ότι η φαντασία σου μπορεί να οργιάσει ( όπως ακριβώς το είπες... ) εξίσου...Στον Κώδικα κανείς νομίζω δε φανταζόταν ότι πίσω από όλη αυτήν την πλεκτάνη κρυβότανε αυτός που κρυβότανε...
Εγώ πρόσφατα είδα σε ταινία το Όταν έκλαψε ο Νίτσε, το βιβλίο το έχω διαβάσει 2 φορές και το λατρεύω...περιττό να πω πως δε μου άρεσε...ήταν πολύ λίγη η ταινία σε σχέση με το βιβλίο! και επειδή την είδα μαζί με άτομα που δεν το είχαν διαβάσει το βιβλίο ήταν πράγματα που δεν τα εξηγούσε καλά, δεν τα ανέλυε τόσο, παρέλειψε αρκετά (λογικό) που όμως σε βοηθούσαν να καταλάβεις κάποια πράγματα και εκεί ήταν η γοητεία του βιβλίου κατ εμέ!

Όπως σε ένα πολύ καλό λογοτεχνικό βιβλίο έτσι και σε μία ταινία με ένα πολύ καλό και δυνατό σενάριο η φαντασία σου αφήνεται ελεύθερη και ταξιδεύει...Εξαρτάται δηλαδή κάθε φορά από την ποιότητα του προϊόντος...
δεν είναι και τόσο ελεύθερη...αφου έχεις ήδη μια εικόνα μπροστά σου...
αν πας να διαβασεις το βιβλίο μετά τη ταινία τότε θα σου έρχονται στο μυαλό σκηνές από τη ταινία συνεχώς...
κάθε άλλο παρά ελεύθερη ειναι...

Όπως σε ένα πολύ καλό λογοτεχνικό βιβλίο έτσι και σε μία ταινία με ένα πολύ καλό και δυνατό σενάριο η φαντασία σου αφήνεται ελεύθερη και ταξιδεύει...Εξαρτάται δηλαδή κάθε φορά από την ποιότητα του προϊόντος...
Προσωπικά πιστεύω πως εξαρτάται και από το είδος του βιβλίου που επιλέγεται να αναπαρασταθεί στην οθόνη...
Ένα βιβλίο περιπέτειας (όπως ηταν ο Κωδικας ντα βιντσι ή ο Άρχοντας) είναι πιο εύκολο να μεταφερθούν σε αντίθεση με άλλα που είναι πιο "βαριά" που έχουν και βαθύτερα νοήματα και σε βάζουν να σκεφτείς,να προβληματιστείς...
Φαντάζεσαι μεταφορά ταινίας σε βιβλίο;
Όχι.
Γενικότερα πιστεύω πως τα βιβλία είναι "ανωτερα" από τον κινηματογράφο!
Ο κινηματογράφος είναι σε πλεονεκτηκότερη θέση γιατί έχει είκονα και ήχο, όποτε είναι πιο εύκολο στον σκηνοθέτη να "περάσει" στο κοινό τα συναισθήματα και τις σκέψεις του...το βιβλίο από την άλλη χρησιμοποιεί μονάχα λέξεις!
Υπάρχουν λοιπόν συγγραφείς που μεταχειρίζονται έτσι το λόγο που κάνουν αυτή την αδυναμία προτέρημα, το βιβλίο γίνεται πιο ζωντανό από οποιαδήποτε ταινία...για μένα είναι ανώτερο... μου προσφέρει πολλά περισσότερα...

Παράθεση

Lexx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lexx
Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O Lexx (Κάντε κλικ εδώ για να γράψετε ένα προσωπικό μήνυμα) έγραψε στις 03:53, 19-08-08:

Απαντώντας στο αρχικό ερώτημα: Είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. Είναι χάσιμο χρόνου σε κάποιον που δεν δέχεται κάποια ικανοποίηση διαβάζοντας λογοτεχνία. Όμως μέσα από την λογοτεχνία - από τους κλασικούς αλλά και τους σύγχρονους - έχεις να κερδίσεις πολλά περισσότερα πράγματα πέρα από την διασκέδαση.

Σίγουρα ο κινηματογράφος είναι κάτι εξαιρετικά διαδκεδαστικό, ικανό να προβληματίσει αλλά και να σοκάρει, συγκινήσει. Όμως από την άλλη πλευρά όταν διαβάζεις ένα λογοτεχνικό έργο ο εγκέφαλος ενεργοποιεί διαφορετικές λειτουργίες.

Η φαντασία, η συγκέντρωση και άλλα πράγματα. Επίσης ένα βιβλίο ακολουθεί διαφορετικούς ρυθμούς από μια ταινία και συνήθως προχωράει σε μεγαλύτερο βάθος ενώ ταυτοχρόνως δημιουργεί εντονότερους δεσμούς με τον αναγνώστη.

Προσωπικά θεωρώ την λογοτεχνία ένα εξαιρετικό μέσο, που προσωπικά μου προσφέρει ικανοποίηση αλλά και με κάνει καλύτερο άνθρωπο. Γιατί η λογοτεχνία του Κάφκα και του Ντοστογιέφσκι αν και απολαυστικότατες έχουν να προσφέρουν πολλά περισσότερα που σίγουρα καμιά ταινία που έχω δει μέχρι σήμερα για παράδειγμα δεν έχει καταφέρει να προσφέρει.

ΒΤW Michelle μου αρέσει που βάζεις τολμηρά θέματα χωρίς να σε νοιάζει αν θα σε "κράξουν". (σου έβαλα -1 )

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 07:36, 19-08-08:

Να διευκρινίσω πάντως κάτι γιατί φοβάμαι ότι η άποψη μου παρερμηνεύτηκε λίγο:
Δεν είπα ποτέ ότι δεν αποκομίζεις πολλά από τα λογοτεχνικά βιβλία και σίγουρα έχουν προσφέρει πολλά και σε μένα τότε που διάβαζα και τέτοια.
Αυτό που με προβληματίζει είναι η επένδυση χρόνου που απαιτείται, αν αυτή είναι αντίστοιχη του σχετικού κέρδους που αποκομίζει κανείς από το βιβλίο και αν θα μπορούσε το ίδιο όφελος να προκύψει από πολύ μικρότερη επένδυση σε χρόνο.

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 21:31, 20-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Δεν είπα ποτέ ότι δεν αποκομίζεις πολλά από τα λογοτεχνικά βιβλία και σίγουρα έχουν προσφέρει πολλά και σε μένα τότε που διάβαζα και τέτοια.
Αυτό που με προβληματίζει είναι η επένδυση χρόνου που απαιτείται, αν αυτή είναι αντίστοιχη του σχετικού κέρδους που αποκομίζει κανείς από το βιβλίο και αν θα μπορούσε το ίδιο όφελος να προκύψει από πολύ μικρότερη επένδυση σε χρόνο.

Προκύπτουν δύο ερωτήματα.
  • Πώς μπορούμε να αξιολογήσουμε/ "μετρήσουμε" το κέρδος/ όφελος/ αποκομιδή από το διάβασμα ενός οποιουδήποτε βιβλίου;
Το σίγουρο είναι ότι το αποτέλεσμα της "μέτρησης" δεν θα είναι για όλους μας το ίδιο. Πολλοί παράγοντες επηρεάζουν. Η πνευματική μας δεκτικότητα, οι γνώσεις- υπόβαθρο, το ενδιαφέρον μας ή το γούστο μας, τα κίνητρά μας. Όλα μαζί είναι ικανά να κάνουν το διάβασμα ενός βιβλίου για εμένα "κερδοφόρο", ενώ για εσένα "χάσιμο χρόνου".*
  • Είναι δυνατόν να ξεχωρίσουμε, αν είναι αποδοτικότερο να κερδίζουμε "το ίδιο όφελος σε μικρότερο χρόνο";
Δεν πιστεύω ότι το "όφελος" από ένα βιβλίο μπορεί ποτέ να είναι "ίδιο". Κάθε φορά που διαβάζεις ένα βιβλίο είναι διαφορετική. Άλλα αποκομίζεις με ένα "γρήγορο" διάβασμα, άλλα όταν αφιερώσεις πολύ χρόνο (Όχι για να συλλαβίζεις τις λέξεις, αλλά για να κατανοήσεις βαθύτερα νοήματα). Με μια λογική που συνδέει το χρόνο με την αποτελεσματικότητα, το ξαναδιάβασμα ενός βιβλίου θα ήταν άχρηστη ασχολία. Θα έλεγα ότι μπορούμε να βασιστούμε σ' αυτή τη λογική, αν πρώτα την τοποθετήσουμε στα λογοτεχνικά βιβλία και την αλλάξουμε (Περισσότερος χρόνος => Περισσότερα "κέρδη"). Μάλλον δεν ισχύει το ίδιο για τα επιστημονικά. Εκεί ίσως έχει νόημα το "Λιγότερος χρόνος => Περισσότερα κέρδη.
*Η φράση "χάσιμο χρόνου" είναι που οδήγησε περισσότερο στο να παρερμηνευθεί η άποψή σου. Την έχουμε συνδέσει με το ανάξιο προσοχής, το ανώφελο.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 11:56, 16-09-08:

1. Τα λογοτεχνικά βιβλία είναι χάσιμο χρόνου. Ο,τι μπορούν να σου διδάξουν, μπορείς να το πάρεις σε μεγάλο βαθμό απο μια ανάλογη ταινία, που θα σου κοστίσει πολύ λιγότερο απο το χρόνο σου.
Κερδίζεις χρόνο αλλά χάνεις σε ποιότητα. Το βιβλίο τρέχει πιο αργά την ιστορία απο μια ταινία έτσι και το μυαλό έχει πιο πολύ χρόνο να ταξιδέψει στους κόσμους της ιστορίας. Φυσικά το "ηθικο δίδαγμα", το νόημα, και η πλοκή παραμένουν τα ίδια και, αν σε ενδιαφέρουν μονο αυτά, καλύτερα να δείς την ταινία παρα να διαβάσεις το βιβλίο. Σύγκρινε όμως ταινίες με αντίστοιχα βιβλία και θα δείς την μαγεία να χάνεται. Μερικά χαρακτηριστικά παραδείγματα που θα έδινα είναι Το όνομα του ρόδου, Η σιωπή των αμνών, Ο κώδικας ντα βιντσι...

Προτιμώ να διαβάζω βιβλία που σου παρέχουν γνώσεις, οποιουδήποτε είδους, παρά λογοτεχνικά. Τα οφέλη τους δεν μπορείς να τα αποκομίσεις απο ταινίες, και σίγουρα είναι περισσότερα.
Πολλά ντοκυμανταίρ θα τα προτιμούσα απο βιβλιογραφία στο Ιντερνετ, απο πλευράς ότι είναι πιο ενδιαφέροντα και έτσι ύστερα θυμάμαι τη γνώση πιο εύκολα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Buggs : 16-09-08 στις 12:02.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νεκ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Νεκ
H Νεκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Νεκ έγραψε στις 15:59, 17-10-08:

Έχω διαβάσει άπειρα βιβλία και πολλές φορές έχω αναρωτηθεί για το αν προσφέρει κάτι ένα απλό βιβλίο λογοτεχνίας. Σίγουρα γράφεις καλύτερες εκθέσεις πάντως!
Είναι απόλαυση κατά τη γνώμη μου, εμένα προσωπικά με ηρεμεί πολύ, όσο μεγαλώνω θέλω να διαβάζω περισσότερο ιστορικού ενδιαφέροντος βιβλία, αλλά ποτέ δεν θα πω όχι και σε ένα καλό λογοτεχνικό, που όπως και να έχει πάντα κερδίζεις κάτι από αυτό.

Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 21:30, 19-12-08:

Δεν πιστεύω πως υπάρχει μόνο μαύρο ή άσπρο στην ζωή
αλλά και γκρι.
Όταν κάνω κάτι το κάνω επειδή μου αρέσει
και όχι επειδή περιμένω υποχρεωτικά κάτι από αυτό,
ως ανταμοιβή, για την ενασχόλησή μου.
Όσο αφορά την λογοτεχνία, εγώ προσωπικά γίνομαι μέρος
της ιστορίας που διαβάζω, ταυτίζομαι με χαρακτήρες
- συνήθως με τον κεντρικό ήρωα -
και για όσο διαρκεί η ανάγνωση,
ο εαυτός μου έχει και μια δεύτερη υπόσταση,
λογοτεχνική!

Παράθεση

drteddy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη drteddy
Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

O drteddy έγραψε στις 18:35, 20-12-08:

Πολλοί λένε πως η λογοτεχνία είναι ένα είδους διαφυγή από την πραγματικότητα... μόνο αυτό να ήταν (που δεν είναι) δε χρειάζεται που και που;

Παράθεση

aequitas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aequitas
H aequitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H aequitas έγραψε στις 05:54, 04-01-09:

Αν και αρκετά ενδιαφέρον ώστε να με κρατήσει ξύπνια άλλα 15 λεπτά, το όλο θέμα είναι λίγο αστείο.
Κι αυτό γιατί από τη μια μεριά έχουμε εκέινους που προσπαθούν να υπολογίσουν την απόδοση ενός βιβλίου έναντι μιας ταινίας (κάποιοι έχουν πλουτίσει τον ΟΠΑΠ-πάω στοίχημα!) και από την άλλη μεριά έχουμε εκείνους που προκειμένου να διατρανώσουν την αγάπη τους για τη λογοτεχνία καταφέρονται εναντίον του κινηματογράφου χαρακτηρίζοντάς τον εμμέσως ως τέχνη ελαφρώς...παρακατιανή.

Και για να σας τρίψω στη μούρη πόσα πολλά βιβλία έχω διαβάσει θα προσέθετα ότι πρόκειται για μια διαφορά απόψεων καθαρά φιλοσοφική ανάμεσα στον ωφελιμισμό του Μπένθαμ για τους μεν, που αξιολογούσε τις ηδονές με κριτήρια ποσοτικά και στον ωφελιμισμό του Τζον Στιούαρτ Μιλ για τους δε, που επιχειρούσε να κατατάξει τις ηδονές σε υψηλού ή χαμηλού επιπέδου.

Σοβαρά ( ; ) τώρα, δε νομίζω ότι υπάρχει κανένας λόγος να διαβάσει κανείς ένα βιβλίο αν δεν έχει όρεξη να το κάνει. Ούτε και να δει μια ταινία.

Γιατί πιστεύω ότι τότε δεν έχει παρά ελάχιστα να κερδίσει, τότε χάνει το χρόνο του, όταν κάποιος διαβάζει ή παρακολουθεί "απρόθυμα". Γιατί όταν ανοίγεις ένα βιβλίο, ανοίγεσαι κι εσύ σ' αυτό. Όταν βλέπεις μια ταινία γίνεσαι δέκτης ενός μηνύματος. Αν ο δέκτης έχει κατεβάσει ρολά, τότε το μήνυμα μένει χωρίς παραλήπτη.

υ.γ. για να διαπιστώσω αν μια καθηγήτριά μας έλεγε (ξανά) ψέματα για να φανεί σπουδαία στα μάτια μας(!) στα 14 μου διάβασα μέσα σε ένα βράδυ όλη την "Τες των ντ' Ύρμπερβίλ" του Χάρντυ με μια μέθοδο γρήγορης ανάγνωση που μου φάνηκε αρκετά χρήσιμη στις επαναλήψεις των πανελληνίων αλλά αποδείχθηκε καταστροφική για το διάβασμα λογοτεχνικών. Εννοείται ότι σιχάθηκα το βιβλίο και εννοείται ότι δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα.(Αν το διάβασε κι εκείνη έτσι, τη δικαιολογώ που θυμόταν άλλο τέλος!)

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δάνος Α.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Δάνος Α.
Ο Δάνος Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Δάνος Α. έγραψε στις 21:40, 12-02-09:

Δεν μπορείς να θεωρείς κάτι το οποίο σε κάνει να σκέφτεσαι και να αναπτύσεις την φαντασία σου χάσιμο χρόνου...αλλά στο κάτω κάτω ο καθένας την βρίσκει όπως του αρέσει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 13:25, 13-02-09:

ο,τι κανουμε στην ζωη μας δεν το κανουμε μονο για να αποκομισουμε το κερδος που αντιστοιχει στην επενδυση μας ,αλλα κυριως επειδη μας αρεσει να το κανουμε βγαινοντας απο αυτο κερδεισμενοι.ειναι σαν λες "μα δεν ειναι χασιμο χρονου να κανω ηλιοθεραπεια εφοσον μπορω να μαυρισω με τεχνητους τροπους πιο γρηγορα;"το διαβασμα λογοτεχνικων βιβλιων ειναι ευχαριστηση και δεν βρισκω λογο να αγχωνεται κανεις με τον χρονο που απαιτειται.ξερω ανθρωπους που διαβαζουν τα ιδια βιβλια 2 και 3 φορες επειδη του αρεσουν.δεν ειναι χασιμο χρονου αυτο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

travelwarren

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη travelwarren
Ο travelwarren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O travelwarren έγραψε στις 01:41, 12-03-09:

χμμμ οκ θα λεγα πως ψιλοσυμφωνω με την μισελ.κι εγω εδω κι αρκετα χρονια,και μεχρι προσφατως βασικα,διαβαζα αρκετα βιβλια λογοτεχνικα φιλοσοφικα και οτιδηποτε μου πεφτε στο χερι μου βασικα.
αλλα εδω και καποιο καιρο βρε παιδι μου εχω αλλαξει λιγο νοοτροπια.θα θελα δηλαδη να κραταω κατι πολυ πιο πρακτικο,να μου δινει πιο πρακτικες πληροφοριες πανω σε ζητηματα που χω αναγκη.δε θεωρω επισης πως το να γραφεις ενα λογοτεχνικο βιβλιο(το αναφερω αυτο γιατι καποιοι προηγουμενως εξυμνουσανε την τεχνη αυτη) ειναι κατι το τοσο δυσκολο.
ουτε πιστευω πως ο ντοστογιεφσκι ξερω γω ο εσσε ο γκετε ειναι πολυ πιο εξυπνος,(και γενικα πιο εξυπνος θα λεγα) απο οποιονδηποτε σημερινο συγγραφεα,
που ...ξερεις τι??απλα παλια ηταν λιγοι αυτοι που γραφανε,ηταν λιγοι οι διαννοουμενοι,και οι περισσοτεροι αποτελουσαν τη μαζα.συνεπως αυτους τους λιγους τους θεοποιουσαν και θεωρουσαν την τεχνη αυτη του να γραφεις ως κατι εντυπωσιακο.κι αυτο ισχυει επισης σε ολους τους τομεις,απ την τεχνη μεχρι την επιστημη και τη φιλοσοφια.τελος παντων απλα ηθελα να αναφερω κι αυτο,γιατι επισης θεωρω πως η σημερινη εποχη της ελευθερης πληροφορησης εχει πολλα να δωσει.και το κυριοτερο...την απομυθοποιηση αξιων κι ιδανικων(καλο αυτο κατ εμε),παλαιων προσωπων,ιδιοφυιων κτλ.

Παράθεση

anda (Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!!)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anda
H Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H anda έγραψε στις 20:39, 14-03-09:

Προσωπικά λατρεύω τα λογοτεχνικά βιβλία!!Είμαι από τους ανθρώπους που έχουν διαβάσει πάνω από 3 φορές όσα βιβλία βρίσκονται στις βιβλιοθήκες τους και ειλικρινά λατρεύω να ψάχνω βιβλία στα ράφια τν βιβλιοπωλείων...(ψυχάκι ε?) Παρ'όλα αυτά δεν μετανιώνω για όσο χρόνο έχω αφιερώσει στο διάβασμά τους, μιας και το θεωρώ πολύ πιο χρήσιμο να διαβάζω παρά να "αποβλακώνομαι" μπροστά στην τηλεόραση!!
Άσε που με βοηθάνε και να κοιμηθώ όταν έχω αϋπνίες μιας και χαλαρώνω!!!Εκτός φυσικά και αν έχει τρομερό ενδιαφέρον η πλοκή(όταν διάβαζα τον κώδικα DA VINCI έκανα μιάμισι μέρα να το τελειώσω και μόλις στις 6 τα ξημερώματα θυμήθηκα πως έπρεπε να κοιμηθώ...)!!!!!!

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 18:12, 03-04-09:

λατρετυω το διαβασμα λογοτεχνικων βιβλιων...δεν δινει απαραιτητα γνωσεις αλλα ψυχαγωγει και εμενα προσεχτικα μου αρεσει πολυ.......

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 19:50, 03-04-09:

όλα ειναι χρησιμα...για παραδειγμα εγω διαβαζω μονο λογοτεχνια επιστημονικης φαντασιας(όλα του Ιουλιου βερν)και κυριως εγκυκλοπαιδικα βιβλια γνωσεων,,κυριως τεχνολογιων και ,διαστηματος,κλπ....
αλλα ειναι θεμα γουστου ,κρασης,εγκεφαλου...
απο τα βιβλια του βερν πχ εχω κρατησει ατο μυαλο μου απειρα πραγματα και σιγουρα μου εμαθε να γραφω καλυτερα...και να αφηγουμαι...περα που σε ταξιδευουν πραγματικα σε άλλους τοπους...όταν αυτα τα βιβλια τα ειδα σε ταινιες(20χιλ λευγες κατω απο τη θαλασσα πχ)ηταν ωραια αλλα απιστευτα κουτσουρεμενα..και με τιποτα δεν μου εδωσαν τον κοσμο του βιβλιου...όλα εχουν το σκοπο τους...

Παράθεση

Mort Nezach Van Uriel (Gaius Valerius Aurelius Constantinus)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mort Nezach Van Uriel
Ο Gaius Valerius Aurelius Constantinus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O Mort Nezach Van Uriel Isolated in his library έγραψε στις 20:27, 03-04-09:

Eίμαι και εγώ ένας άλλος λάτρης της Μυθιστορίας και της Λογοτεχνίας ( και ειδικά του ιστορικού μυθοστορήματος ). Η Λογοτεχνία καλλιεργεί, μορφώνει, διευρύνει τους πνευματικούς ορίζοντες, εμπλουτίζει το λεξιλόγιο, μας καθιστά ικανούς για κριτική-οξύνει την κριτική ικανότητα, κεντρίζει και ξυπνά την φαντασία μας, αναπλάθωντας την πλοκή και τα γεγονότα στο μυαλό μας. Καλές και οι ταινίες στο είδος τους, αλλά κατά την γνώμη μου το βιβλίο είναι πιο προσιτό, πιο προσωπικό κυρίως για τον τελευταίο λόγο που προανέφερα. "Πιάνεις" το νόημα της συνεχείας της ροής και των γεγονότων ( επεκτείνοντας τα ίσως ) στο μυαλό σου χωρίς να χρειάζεσαι έναν σκηνοθέτη να σου το αναπαραστήσει.
Δεν πιστεύω πως είναι χάσιμο χρόνου, αλλά χρόνος ψυχαγωγίας, χαλάρωσης και αφομοίωσης γνώσης με ένα πολύ γοητευτικό και θελκτικό τρόπο αλλά και μέθοδο.
Books ftw!

Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 00:33, 04-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από travelwarren
δε θεωρω επισης πως το να γραφεις ενα λογοτεχνικο βιβλιο(το αναφερω αυτο γιατι καποιοι προηγουμενως εξυμνουσανε την τεχνη αυτη) ειναι κατι το τοσο δυσκολο.ουτε πιστευω πως ο ντοστογιεφσκι ξερω γω ο εσσε ο γκετε ειναι πολυ πιο εξυπνος,(και γενικα πιο εξυπνος θα λεγα) απο οποιονδηποτε σημερινο συγγραφεα

Μα φυσικά έτσι ακριβώς είναι σιγά το δύσκολο να γράψει κανείς τους Αθλιους του Ουγκό , ή την Παναγία των Παρισίων , τα 100 χρόνια μοναξιάς του Μαρκές ,
Να πούμε από Ντοστογιέφσκι : Οι αδερφοί Καραμαζώφ, Έγκλημα και Τιμωρία, Ο Ηλίθιος, Οι δαιμονισμένοι , παχνιδάκι θαρρώ ...

Καλά για τον Εσσε δεν το συζητώ θεωρώ πως το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο είναι να γράψει κανείς τον Λύκο της Στέπας , τον Βροχοποιό , κι όσο για το Σιντάρτα αστεία πράγματα .
Για να μην έρθω στα καθʼ ημας γιατί στο κάτω κάτω τι έκανε ο αείμνηστος Αντώνης Σαμαράκης ? Έγραψε : Το Λάθος πήρε ένα σκασμό βραβεία , και ονομάστηκε ένας από τους μεγαλύτερους συγγραφείς του κόσμου , ε, ε, ε, δεν το λες και τόσο σπουδαίο , καθημερινά θαρρώ ο καθείς από μας μπορεί να συγγράψει 5-6 « λάθη » .
Για το Ζητείται Ελπίς φυσικά δεν θα αναφερθώ … ασχολίαστο .

απλα παλια ηταν λιγοι αυτοι που γραφανε,ηταν λιγοι οι διαννοουμενοι,και οι περισσοτεροι αποτελουσαν τη μαζα.συνεπως αυτους τους λιγους τους θεοποιουσαν και θεωρουσαν την τεχνη αυτη του να γραφεις ως κατι εντυπωσιακο.

Ενώ τώρα που γίναμε όοολοι διανοούμενοι μπορούμε άνετα να θριαμβολογήσουμε για το υψηλό επίπεδο στο οποίο έχουμε φτάσει . Μπράβο , ευγε μας !!
Θα μου πεις από την άλλη , εχεις κι ένα δίκιο , όταν αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα το πιο εύκολο πράγμα είναι να είσαι 30 σάμθινγκ να αυτοαποκαλείσαι συγγραφέας μέσα από ένα βιβλίο προπληρωμένων αγορών απο το τριαράκι που "σκότωσες " στα Πατήσια για να το εκδώσεις , θεωρώντας πως το πιο υψηλό που είχε ανάγκη αυτή τη στιγμή η Τέχνη της γραφής είναι την πολύτιμη αυτοβιογραφία σου περί των ερώτων που έζησες με τη Νίτσα στη Μύκονο , λογικόν να έχουμε χάσει τα αυγά και τα πασχάλια ( είναι και επίκαιρα )
.

κι αυτο ισχυει επισης σε ολους τους τομεις,απ την τεχνη μεχρι την επιστημη και τη φιλοσοφια.τελος παντων απλα ηθελα να αναφερω κι αυτο,γιατι επισης θεωρω πως η σημερινη εποχη της ελευθερης πληροφορησης εχει πολλα να δωσει.και το κυριοτερο...την απομυθοποιηση αξιων κι ιδανικων(καλο αυτο κατ εμε),παλαιων προσωπων,ιδιοφυιων κτλ.
Ααακριβώς αυτό ! Τίποτα άλλο . Στην απομυθοποίηση , ισοπέδωση , εξευτελισμό ανθρώπων που προσέφεραν στην Τέχνη που έζησαν όλη τους τη ζωή βουτηγμένοι μέσα σε πένες και χαρτιά , μελάνια και συναισθήματα , έννοιες και ιδανικά .
Άνθρωποι που βούτηξαν στα πιο βαθιά νερά της ανθρώπινης ψυχής , άνθρωποι που ταξίδεψαν στους πιο υψηλούς αιθέρες της ανθρώπινης νόησης για να μετατρέψουν σε λέξεις χιλιάδες συναισθήματα , και βάθη του " είναι " με αυτό τον τόσο μυστηριακό και μοναδικό τρόπο που μόνο όλα αυτα τα ευλογημένα , υπέροχα πλάσματα ήξεραν .

Δεν θα μειώσω την έννοια της χρηστικότητας στη ζωή μας , άλλωστε σε μια άκρως χρηστική και ουδόλως συναισθηματική κοινωνία ζούμε , όλα προς χρησιμοποίηση απλώς και τίποτα άλλο , μα υπάρχουν κάποια πράγματα που είναι πολύ πιο πάνω από το ρήμα χρησιμοποιώ , ευτυχώς το ελληνικό λεξιλόγιο είναι τόσο πλούσιο που έχει τόσες άλλες έννοιες που προτιμώ να ...... χρησιμοποιώ , όπως ….ονειρεύομαι , μαγεύομαι , ερωτοτροπώ , ταξιδεύω , ανακαλύπτω , αφήνομαι , λατρεύω , νιώθω , κλαίω , αμφισβητώ , βουλιάζω, χάνομαι , υψώνομαι , ερωτεύομαι , υπάρχω ……

ΥΓ : Σόρυ για τα σταγονίδια χολής αν αφηνόμουν πλήρως θα γινονταν ποταμοί ...

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 02:09, 04-04-09:

Άνθρωποι που βούτηξαν στα πιο βαθιά νερά της ανθρώπινης ψυχής , άνθρωποι που ταξίδεψαν στους πιο υψηλούς αιθέρες της ανθρώπινης νόησης για να μετατρέψουν σε λέξεις χιλιάδες συναισθήματα , και βάθη του " είναι " με αυτό τον τόσο μυστηριακό και μοναδικό τρόπο που μόνο όλα αυτα τα ευλογημένα , υπέροχα πλάσματα ήξεραν .

+1,
...Ενώ παράλληλα πούλησαν και κάτι μύρια αντίτυπα.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 14:22, 06-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
+1,
...Ενώ παράλληλα πούλησαν και κάτι μύρια αντίτυπα.
Όπως είπαμε, κάποιοι πρέπει να πληρώσουν κάποιους για να αλλάξουν τον κόσμο

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:13, 06-04-09:

Αν και έχω παραμελήσει τον τελευταίο χρόνο το διάβασμα, είναι όπως και να το κάνουμε απόλαυση, ειδικά τα λογοτεχνικά βιβλία, αρκεί να έχουν κάποιο σασπένς και να σε τραβάνε.
Όσα έχω διαβάσει και μετά τα είδα σε ταινία, σίγουρα έχανε (η ταινία) σε πολλά από την πλοκή, τη σκέψη του ήρωα και γενικά την ψυχολογία.
Σιγά-σιγά αρχίζω να ψάχνω χρόνο να διαβάζω ξανά και σίγουρα δεν το θεωρώ καθόλου χάσιμο χρόνου.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 16:04, 29-10-09:

Δε γουστάρω λογοτεχνία. Πειράζει;

Σήμερα τσέκαρα κάτι παλιά comments για να γράψω λίγα χιλιόμετρα ακόμα στο τσαντιλόμετρο, όταν σκόνταψα πάνω στο εξής διαμάντι.
Το τελευταίο λογοτεχνικό βιβλίο που διάβασα ήταν ο Κώδικας Ντα Βίντσι. Πριν απ' αυτό ήταν το Jurassic Park, πριν απ' αυτό ήταν οι Μυστικοί Εφτά σε μια Διασκεδαστική Περιπέτεια και πριν απ' αυτό... τίποτα! Νάθινγκ! Ζίρο! Το μόνο που διαβάζω αν τύχει είναι εγκυκλοπαίδειες και πού και πού κανα επιστημονικό περιοδικό. Από κει και πέρα, ταινίες (μόνο Hollywood), ντοκιμαντέρ και internet με τις ώρες. Πώς σου φάνηκε; Δεν έχω ίχνος λογοτεχνικής παιδείας και ταυτόχρονα γράφω με στοιχεία Τομ Χρηστίδη και Μαέβιους Ντε Λα Φοντέν. Δε σε χάλασε!

"Είσαι μαλάκας και αμόρφωτος, Mikeius! Απλά δεν έδωσες αρκετές ευκαιρίες στο βιβλίο να σε τραβήξει με τη μαγεία του", ακούω τους βιβλιοφάγους να μου φωνάζουν από τον πύργο της ανωτερίλας τους. ΕΙΣΤΕ ΒΛΑΚΕΣ! Και βρωμάτε κιόλας! Σε πολλές στιγμές της ζωής μου έδωσα την ευκαιρία στο βιβλίο να με σαγηνέψει. FAIL! Θυμάμαι τη μάνα μου, που πάντα μου έλεγε να διαβάσω λογοτεχνία για να ξεστραβωθώ, να γίνω άνθρωπος και με παρέπεμπε σε κλασικά και μη βιβλία που η ίδια είχε αγαπήσει. Τα ξεκινούσα, έπεφτα σε κώμα και τα παρατούσα αμέσως μετά. Η αδερφή μου είχε τα ίδια ερεθίσματα με εμένα και τα βιβλία τα κατέβαζε σαν σφηνάκια σε πάρτι της ΑΣΟΕΕ. Μαγκιά της. Είναι ανάγκη να μου αρέσουν κι εμένα;

Τη λογοτεχνία την έβρισκα πάντα "αργή" και κατέληγα σε επιστημονικά συγγράμματα. Στο άλλο στρατόπεδο, η βιβλιοφάγος μάνα μου δεν ξέρει πώς λειτουργεί η εξέλιξη και η αδερφή μου δε μπορεί να μου πει με βεβαιότητα γιατί η θάλασσα είναι μπλε. Θυμάμαι μια μέρα έβλεπα εκατομμυριούχο και για το μεγάλο μαξιλάρι, είχαν την ερώτηση "Πόσους δορυφόρους έχει η Γη; Α.1, Β.2, Γ.3, Δ.4"! Και ο τύπος είχε κολλήσει γιατί νόμιζε πως ήταν παγίδα! Η βασική επιστημονική παιδεία του μέσου "λογοτεχνικού" τυπακίου είναι για τα τσιμέντα! Κανονικά θα 'πρεπε να τους πουλάω μούρη και να το παίζω κι εγώ ανώτερος, αλλά για κάποιο λόγο η μη-κουλτουρέ καζούρα δεν περνάει. ΓΑΜΩΤΟ! ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΓΩ Ο ΑΜΟΡΦΩΤΟΣ;

Ζητώ συγνώμη από τους φίλους βιβλιο-ψωνισμένους ανά την Ελλάδα, αλλά πρέπει να το πω: το βιβλίο είναι βαρετό! Όπα... Το παράκανα. Κάτσε να διορθώσω την παραπάνω δήλωση: Δεν ζητώ συγνώμη, το βιβλίο είναι βαρετό! Παίρνει πολλή ώρα και δε μπορείς να το μοιραστείς με κάποιον την ώρα που το διαβάζεις. Δε λέω ότι η TV είναι ανώτερη. Είναι δύο διαφορετικά μέσα για να πεις μια ιστορία. Έχω ακούσει πως το βιβλίο "Ο Νονός" είναι μια πατάτα και μισή. Μόλις όμως το πήρε στα χέρια του ο Κόπολα, το μετέτρεψε σε αριστούργημα. Μπορείς να διαβάσεις σκατένια βιβλία και μπορείς να δεις και καλή τηλεόραση. Μάλιστα, μια κακή ταινία κρατάει μόνο μιάμιση ώρα. Ένα κακό βιβλίο το λούζεσαι για 2 νύχτες!
Δεν την λέω στους βιβλιάκηδες. Την λέω στους ΠΟΖΕΡΑΔΕΣ βιβλιάκηδες. Σε όσους νομίζουν πως το να διαβάζεις πολλή λογοτεχνία σε κάνει αυτομάτως πιο μορφωμένο και πιο ικανό στο λόγο. Αυτό το blog είναι αφιερωμένο σε σας, κωλόψωνια. Τελικά άξεστοι σαν κι εμένα που δεν έχουν ανοίξει βιβλίο στη ζωή τους, όλο και κάτι μπορούν να γράψουν.

Όπως και να 'χει, ταινίες, λογοτεχνία, εγκυκλοπαίδειες, τηλεόραση, internet, όλα είναι μέσα για να περνάς την ώρα σου. Διάβασε ένα βιβλίο για 5 ώρες, θα λιώσω στο YouTube για 5 ώρες. Σκούπισες το σπίτι; Ούτε κι εγώ. Βγάλε το σκασμό λοιπόν! Αν ΓΡΑΨΕΙΣ βιβλίο, τότε αλλάζει το πράγμα. Τότε έλα και πήδα μου τη σούφρα.

Είμαι φαν του λογοτεχνικού βιβλίου και της φιλοσοφίας, γιατί τέτοιο είναι το γούστο μου.
Επικρατεί η άποψη (συνήθως από αυτούς που διαβάζουν λογοτεχνία) ότι όσοι δε διαβάζουν είναι αμόρφωτοι, ακαλλιέργητοι και πολλά άλλα με το στερητικό α-
Μπορεί ο παραπάνω μπλογκόβιος να είναι υπερβολικός, αλλά συνοψίζει πάνω κάτω όσα έχω ακούσει από τους μη λάτρεις των λογοτεχνικών.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:12, 29-10-09:

Εγώ πάντως δεν πιστεύω πλέον ακριβώς αυτό που είχα γράψει.
Πιστεύω ότι κάποια λογοτεχνικά βιβλία δεν χάνουν και πολύ αν μεταφερθούν σε ταινία, ενώ κάποια άλλα είναι αδύνατον να μεταφερθούν χωρίς να χάσουν κατά πολύ.
Πχ πρόσφατα διάβασα το The Picture of Dorian Gray, και πραγματικά μου φαίνεται αδύνατον να το μεταφέρεις αυτό σε ταινία χωρίς να χάσει. Αφού δεν άξιζε τόσο λόγω υπόθεσης, αλλά πρωτίστως λόγω των καταπληκτικών διαλόγων του (κάτι που απ'ότι διαπιστώνω, ισχύει γενικότερα στα έργα του Oscar Wilde), πώς να τους μεταφέρεις όοολους αυτούς σε ταινία χωρίς να γίνει τεράστια; Κάτι θα κόψεις, και θα χάσει...
Από την άλλη, παραδείγματος χάριν θεωρώ ότι από μια καλή μεταφορά των Αθλίων στη μεγάλη οθόνη, μπορεί κάποιος να πάρει τα ίδια σχεδόν που θα έπαιρνε διαβάζοντας τους 2 τεράστιους τόμους του Ουγκώ που είχα διαβάσει μικρή, σε πολύ λιγότερο χρόνο.

Παράθεση

iriniem (Ειρήνη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη iriniem
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H iriniem A dream without a plan is just a wish έγραψε στις 18:03, 29-10-09:

υπάρχει διαφορά ανάμεσα στα βιβλία του ελληνικου σχολειου τονίζω και στα λογοτεχνικά...
το διαβασμα πρεπει ν α σε εκφράζει και να μαθαίνεις ουσιαστικα μέσα από αυτο....
έχει παρεξηγηθεί το διάβασμα γιατί συνχεεται με αυτό του σχολειου...!
προσωπικά ελπίζω να υελιώσει γρήγορα το βάσανο της 3ης Λυκείου για να ευχαριστηθώ μετά όλα εκείνα τα βιβλία που μαζεύω τόσα χρόνια...!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:31, 29-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από iriniem
υπάρχει διαφορά ανάμεσα στα βιβλία του ελληνικου σχολειου τονίζω και στα λογοτεχνικά...
το διαβασμα πρεπει ν α σε εκφράζει και να μαθαίνεις ουσιαστικα μέσα από αυτο....
έχει παρεξηγηθεί το διάβασμα γιατί συνχεεται με αυτό του σχολειου...!
προσωπικά ελπίζω να υελιώσει γρήγορα το βάσανο της 3ης Λυκείου για να ευχαριστηθώ μετά όλα εκείνα τα βιβλία που μαζεύω τόσα χρόνια...!
Ποιός από όσους έγραψε μέχρι στιγμής στο θέμα έδειξε σημάδια τέτοιας σύγχυσης;

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 11:45, 30-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ

Είμαι φαν του λογοτεχνικού βιβλίου και της φιλοσοφίας, γιατί τέτοιο είναι το γούστο μου.
Επικρατεί η άποψη (συνήθως από αυτούς που διαβάζουν λογοτεχνία) ότι όσοι δε διαβάζουν είναι αμόρφωτοι, ακαλλιέργητοι και πολλά άλλα με το στερητικό α-
Μπορεί ο παραπάνω μπλογκόβιος να είναι υπερβολικός, αλλά συνοψίζει πάνω κάτω όσα έχω ακούσει από τους μη λάτρεις των λογοτεχνικών.

Ο παραπάνω blogoβιος είναι κομπλεξικός και άξεστος .

Εγώ πάλι θεωρούμαι ανώμαλος που γουστάρω κλασική λογοτεχνία μιας και σπάνια βλέπω συνομιλίκους μου να διαβάζουν (έστω και σύγχρονη λογοτεχνία). Τώρα αν ο άλλος σου λέει ότι γουστάρει να βλέπει μόνο ταινίες και τv, και τα βιβλία τα έχει για πέταμα δεν τον λες αμόρφωτο αλλά απλώς εθισμένο στην εικόνα...

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 12:21, 30-10-09:

Εδώ βιβλιοφάγος ..... αγαπάω πάρα πολύ τη λογοτεχνία και διαβάζω πάρα πολύ. Προτιμώ τα βράδια, αντί να χαζεύω στο χαζοκούτι να "ταξιδεύω" στους κόσμους των βιβλίων, πραγματικούς ή φανταστικούς. Δεν συμμερίζομαι βέβαια σε καμία περίπτωση την άποψη αυτών που θεωρούν το βιβλίο χάσιμο χρόνου, δεν μπορώ όμως να τους θεωρήσω αμόρφωτους ή άξεστους. Απλά δεν κατανοούν την αξία του βιβλίου.
Το βιβλίο προάγει τη φαντασία. Όταν το διαβάζουμε πλάθουμε τις σκηνές που περιγράφονται στο μυαλό μας, βάζοντας σε αυτές την προσωπική μας σφραγίδα, φανταζόμαστε τους ήρωες, τα τοπία, τους χώρους, την ατμόσφαιρα ακόμα και τις μυρωδιές. Αυτό όλο το σκηνικό το "οπτικοποιούμε" με τη φαντασία μας και με τις παραστάσεις που έχει ο καθένας.
Αυτό με τις ταινίες δεν γίνεται. Δεν γίνεται γιατί απλά το έχει κάνει κάποιος άλλος για σένα, κι εσύ απλά το βλέπεις έτοιμο.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 12:23, 30-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Ο παραπάνω blogoβιος είναι κομπλεξικός και άξεστος .

Εγώ πάλι θεωρούμαι ανώμαλος που γουστάρω κλασική λογοτεχνία μιας και σπάνια βλέπω συνομιλίκους μου να διαβάζουν (έστω και σύγχρονη λογοτεχνία). Τώρα αν ο άλλος σου λέει ότι γουστάρει να βλέπει μόνο ταινίες και τv, και τα βιβλία τα έχει για πέταμα δεν τον λες αμόρφωτο αλλά απλώς εθισμένο στην εικόνα...
Βρε φαντασμένε μην τσαντίζεσαι. Η λογοτεχνία είναι τέχνη και δεν είναι απαραίτητο όλες οι μορφές τέχνης να αρέσουν σε όλους. Σε κάποιον μπορεί να αρέσει η μουσική και όχι οι λέξεις, ή η γλυπτική. Τι να κάνουμε?
Απλώς είναι αστείο σε μια χώρα που στην πραγματικότητα διαβάζει ελάχιστα και ελάχιστα έρχεται σε επαφή με κάθε μορφή τέχνης να την λένε σε κάποιον που δεν διαβάζει.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 19:16, 30-10-09:

Οταν μικροτερη με ρωτουσαν-και αναρωτιομουν κι εγω- περα απο την διαθεση μου να διδασκω, να ερχομαι σε επαφη με πολυ κοσμο και την κλιση μου στις ξενες γλωσσες, τι αλλο θα μπορουσα να κανω, εδινα την εξης απαντηση: Μου αρεσει να γραφω και να διαβαζω, να ακουω και να παιζω μουσικη και να γραφω γιαυτην, οπως επισης να τραγουδω και να γραφω γιαυτην μου την εμπειρια, να κανω σκι και να το καταγραφω. Επισης απαντουσα: Μου αρεσει να εικονογραφω στο δικο μου μυαλο την ζωη και να την καταγραφω, οσα μου αρεσουν και οσα με θλιβουν, καθως επισης οσα μου κινουν την περιεργεια. Το κυριοτερο απο ολα ομως να γραφω κατι και να αποτυπωνεται στο μυαλο του αλλου(αναγνωστη δηλαδη) με διαφορετικες εικονες(γιαυτο και η ικανοτητα μου στο να μπερδευω τον αναγνωστη μου {και καθολου ομως τον συνομιλητη μου}.

Ετσι περα απο τη''διατριβη'' μου στη λογοτεχνια εξαιτιας του Πανεπιστημιου, αποφασισα να ασχοληθω και με το γραψιμο(αλλιως, δημοσιογραφια) με ευρεια θεματολογια, χωρις περιορισμο γνωσης, με προοπτικες εσωτερικης εξελιξης, με προοπτικες α-κολληματος, παραμενοντας ανθρωπος πολυπλευρος με απειρα ενδιαφεροντα,με προοπτικες διαφορετικες και καθημερινες, ροης, συνεχειας και μοντερνες-συγχρονες,μακρια απο τα στερεοτυπα των λειτουργων της τεταρτης εξουσίας.

Για να επιτευχθει η ερμηνευση πολλων γεγονοτων στη ζωη ειναι απαραιτητη η ικανοτητα στην αναλυση και την ερμηνεια γενικοτερα εργων. Ειχα κι εχω το δικαιωμα λοιπον αναφαιρετα να χω και να θελω να εχω διπλη ιδιοτητα. Διαβαζω και γραφω, σκεφτομαι και γραφω(δες εκπαιδευτικα συστηματα πως λειτουργουν με το -σκεφτομαι και γραφω- .* για να σκεφτεις το οφειλεις κυριως σε εικονες που πλαθει ο ανθρωπινος εγκεφαλος, χωρις διαβασμα και μονο με τη χρηση της τηλεορασης δε σκεφτεσαι μοναχα, ισως υποκλινεσαι σε μια σκεψη που σαφως δεν ειναι δικη σου αλλα του..σκηνοθετη, ενιοτε παιρνει θεση κι ο σεναριογραφος...-ειρωνια-)
Η λογοτεχνικη γλωσσα τελειωνει εκει οπου αρχιζει η περιγραφικη γλωσσα, ορθολογικη του δημοσιογραφου. Και με τα δυο μεσα επιτυγχανεται η βελτίωση και η ευστοχία των εκφραστικών μέσων.

Αν και μικρη ηλικιακά, διδάσκω αρκετά χρόνια πολύ πριν τελειώσω το σχολείο, ,με όσα μέσα διέθετα κάθε φορά. Θυμάμαι πως οι φίλοι καθώς και οι γνωστοί μου συνήθως με άκουγαν προσεχτικά.
Αυτο που παρατηρώ στους μαθητές μου, και στον κόσμο γενικότερα είναι πως δεν μπορείς να γράψεις αν δεν μπορείς να διαβάσεις, και το αντίστροφο, δηλ. δεν αποκτάς την ικανότητα του να διαβάζεις αν δεν γνωρίζεις την ικανότητα του να γραφεις. Ποσο σπουδαιές λέξεις, εμένα μου ήχουν και οι δύο σαν μεγάλο προνόμιο του ανθρώπου, προνόμιο για να μπορεί να εκφραστεί!
Ο λογοτέχνης είναι ο ψυχογράφος της εποχής, μιας κάποιας εποχής που δεν μπορεί να εντυπωθεί σαν εικόνα μεσα απο το χαζοκούτι. Και γιατί το λέω χαζοκούτι? Μα γιατί ειναι!! Τι παραπανω ο σεναριογραφος μπορεί να προσφέρει στον θεατη περα απο τη δική του άποψη και εικόνα? Κι ο θεατης αποχαυνώνεται και γινεται ενα με το σεναριο, που οχι, δεν ειναι δικο του!

Αν διαβασεις Βαρναλη, σε σημεία του θα βγάλουμε εντελώς διαφορετικά συμπεράσματα. Εκπληξη εδω!
Αν διαβάσεις εργα του μεσαίωνα, ισως ναχουμε κοινες εικονες και συζητώντας τες να μεινουμε και παλι εκπληκτες, μισελ.

Ειναι γεγονος πως τα παιδια απωθουνται απο την αναγνωση λογοτεχνικων και θα σου πω γιατι.
Το σχολειο δίνει βάρος στην χρηστική αξία της ανάγνωσης παραβλέποντας το γεγονος το σπουδαίο πως αυτη ειναι η πηγη απεριοριστης γνωσης και αισθητικης απολαυσης, ετσι στρεφει το βλεμμα του το παιδι προς τη χρηση του λογου ως εργαλειο καιαφηνει στην ακρουλα την ψυχαγωγικη πλευρα της αναγνωστικης πράξης.

η λογοτεχνια δε μας δινει απλως πληροφοριες μιας εποχης,αλλα μεταφερει κοινωνικο-πολιτιστικο-ηθικές αξιες.

Αυτη ειναι η αποψη μου και σε προτρεπω κι εσενα κι οσους προβληματιζονται με το θεμα''δε μπορω να καταλαβω-ερμηνευσω-αναλυσω ενα εργο- να τοεπεξεργαστουν περισσοτερο, να βαλουν το δικο τους χρωμα(ποτε δεν υπαρχει μιαν αναλυση για ενα εργο αλλα οι αναλυσεις ερμηνειες ειναι τοσες οση η φαντασια μας), τη δικη τους πινελια, να το κανουν δικο τους, να εμπνευστουν και να γραψουν. Ολοι μας εχουμε το δικαιωμα στη γραφη, σε καποιους βγαινει πηγαια, αλλοι δυσκολευονται αλλα ολοι διαθετουν τη φαντασια που αν δεν την βγαλουν προς τα εξω, κλειδωνονται και χανουν πολλα εσωτερικα μηνυματα που τους δινει η ζωη.

Εξαλλου το χω ξαναπει, το ταλεντο(ειτε σε γραφη αναγνωση κι οτιδηποτε) ειναι ενας ζωντανος οργανισμος που αν δεν τον βγαλεις προς τα εξω θα σε τρωει και θα σε κατασπαραζει μερα με τη μερα μεχρι να βγει!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 19:37, 30-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ

ο τυπος που γραψε το παραπανω, περαν του οτι ειναι ενας ικανοτατος γραφιας και θα μπορουσε να κανει χρυσες δουλειες ειναι παραδιαβασμενος και φαινεται απο την γραφη του.
Δεν εχει σημασια αν θα διαβασεις ποιηση η πεζο η επιστημονικης φαντασιας εργο. Εχει σημασια το να διαβαζεις και να συγκεντρωνεσαι σε αυτο.
Οποτε αδυνατω να πιστεψω πως ειναι αδιαβαστος.
Επιπροσθετα, οσοι του ειπαν πως πρεπει να τον σαγηνεψει ενα βιβλιο ειναι κουτοι να του πουν κατι τετοιο(ισως, λεω ισως... οι ανθρωποι ποτυ βρεθηκαν εμπρος του να μην αποτελεσαν το σωστο κινητρο, ισως να τον ζηλεψαν και να μην του εδωσαν τη συμβουλη που επρεπε την οποια δε χρειαστηκε αποτι φαινεται, διδαχτηκε μοναχος του)
εγω που διαβαζω εχω φιλους που σιχαινονται το διαβασμα. περα απο το γνωστο τα ετερωνυμα ελκονται, οι ιδιοι με βοηθουν στο να εκφραζομαι προφορικως καλυτερα.
αλλοιμονο αν τους εκραζα η τους ελεγα να ξεστραβωθουν! εχουν πολλα ωραια να μου υποδειξουν καθως εγω επισης παρα πολλα ωραια να υποδειξω σε αυτους!

εγω τον συγχαιρω για την ικανοτητα του στο να περνα εικονες,ανεξαρτητων των αποψεων του,(που ποτε δε μπορεις να ξερεις ποτε μπλοφαρει καποιος, τι μηνυματα θελει να περασει και τι αποθεματα-απωθυμενα εχει-εξου και το -ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΜΑΙ ΑΜΟΡΦΩΤΟΣ?- αμα τον επρηζαν οπως η μητερα του λογικο ειναι να αντιδρα) εδω ειναι η μαγκια ενος καλου γραφεα, το περασμα εικονων και μηνυματων.

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 20:02, 30-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Βρε φαντασμένε μην τσαντίζεσαι. Η λογοτεχνία είναι τέχνη και δεν είναι απαραίτητο όλες οι μορφές τέχνης να αρέσουν σε όλους. Σε κάποιον μπορεί να αρέσει η μουσική και όχι οι λέξεις, ή η γλυπτική. Τι να κάνουμε?
Απλώς είναι αστείο σε μια χώρα που στην πραγματικότητα διαβάζει ελάχιστα και ελάχιστα έρχεται σε επαφή με κάθε μορφή τέχνης να την λένε σε κάποιον που δεν διαβάζει.
Δεν τσαντίζομαι. Απλώς το να κατακρίνουμε έμμεσα μια τέχνη (όποια και αν είναι αυτή) και να απολογούμαστε για το ότι δεν διαβάζουμε χωρίς να υπάρχει λόγος είναι κομπλεξισμός.

Επίσης, είναι αναπαραγωγή κακών στερεοτύπων δηλαδή να θεωρούμε ότι το διάβασμα είναι μόνο πλεονέκτημα των συγγραφέων και των διανοουμένων ή τρόπος για να νιώσουμε εμείς ανώτεροι από τους άλλους. Δεν είναι κακό κάποιος να μην διαβάζει (πφφφ, κακό είναι αλλά όχι κατακριτέο ) κακό είναι να ωθεί και τους άλλους να θεωρούν το διάβασμα εξεζητημένο τρόπο ψυχαγωγίας...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 20:56, 30-10-09:

'

Κατά την διάρκεια διαβάσματος
ενός λογοτεχνικού βιβλίου,
ο χρόνος δεν έχει καμία σημασία,
ούτε καν υπόσταση θα έλεγα
σαν να βρίσκομαι σε μαύρη τρύπα.

Είναι το μόνο πράγμα που μου
προσφέρει μια απόδραση από την καθημέρινότητα
και την ρουτίνα
και παράλληλα με τοποθετεί σε κόσμους
και καταστάσεις ονειρικές, - ενίοτε ονειρεμένες -
εξού και η σημαντικότητά του.

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 20:49, 10-05-10:

η λογοτεχνια μας δινει μια εναλλακτικη εικονα του κοσμου, και μας κανει να ταυτιζομαστε με ψυχολογιες ατομων που στην καθημερινοτητα μπορει να τους προσπερνουσαμε. κατ αυτο τον τροπο γνωριζουμε καλυτερα και τον ιδιο μας τον εαυτο και αποκτουμε μεγαλυτερη επιεικια στην ανθρωπινη φυση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 21:14, 10-05-10:

Οταν διαβαζω τις κοτσ... εχμ, τις νοητικες περιστροφες γυρω απο τον εαυτο που αραδιαζουν ορισμενοι, τοτε ναι, συμφωνω με τον τιτλο: γι' αυτους η λογοτεχνια δεν ηταν παρα χασιμο χρονου :ρ

πρεπει να πω και γνωμη ε; χμ... χαρη στη λογοτεχνια, εισηλθα σε δωματα που δεν θα ειχα μπει ποτε κανονικα, και εγινα πλουσιοτερος περαν του οσο θα μπορουσα να φανταστω...

Καλα καταλαβατε, διαβασα και εφαρμοσα στην πραξη
το γνωστο βιβλιο του Γουιλλιαμ Μεησον, "Επαγγελμα: Διαρρηκτης"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 23:05, 10-05-10:

η λογοτεχνια και τα μυθιστορηματα προτιμαται περισσοτερο απο τις γυναικες.. ερευνες αυτο εδιχνουν και ειναι αξιο ερευνης..
το εχω παρατηρησει βεβαια και στη ζωη μου..

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 23:36, 10-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
η λογοτεχνια και τα μυθιστορηματα προτιμαται περισσοτερο απο τις γυναικες.. ερευνες αυτο εδιχνουν και ειναι αξιο ερευνης..
το εχω παρατηρησει βεβαια και στη ζωη μου..

Ο φροηντ λεει πως η καλλιεργεια αποτελει εναν βαθμο εκθυληνσης...

Χαζομαρες, χρυση μου.

Παράθεση

elenaki92

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elenaki92
H elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H elenaki92 my dream is to fly, oh but the rainbow is so high! έγραψε στις 00:31, 11-05-10:

Χμ... Λογοτεχνικά βιβλία... Ως κλασσική βιβλιοφάγος θα σπεύσω να τα υπερασπιστώ.! Για μένα τα καλά λογοτεχνικά βιβλία είναι ένας τρόπος να αποδράσει κανείς απ τη σκληρή πραγματικότητα, να βιώσει άλλες καταστάσεις, έστω και φανταστικά, να φτάσει στην κάθαρση όπως θα έλεγαν οι αρχαίοι με το να παραδειγματιστει από τα λάθη των πρωταγωνιστών και να προσπαθήσει να τα αποφύγει... Είναι επίσης τα λογοτεχνικά βιβλία ένας τρόπος έξαψης της φαντασίας του αναγνώστη καθώς του αφήνει το περιθώριο να φανταστεί το σκηνικό, το μέρος όπου διαδραματίζονται τα γεγονότα αλλά ακόμη και τους ίδιους τους πρωταγωνιστές... Θα ήθελα πάντως να επισημάνω ότι για τους περισσότερους είναι προτιμότερο να πάνε να δουν την ταινία παρά να διαβάσουν το βιβλίο, ο καθένας για τους λόγους τους. Αυτό όμως που εχω να πω είναι ότι ορισμένες από τις περιγραφές που δίνει ο συγγραφέας δε μπορεί πάντα να τις συλλάβει ο σκηνοθέτης, ο σεναριογράφος ή ο οποιοσδήποτε συντελεστής μιας ταινίας, αφού κύριο μέλημα τους είναι οι εισπράξεις. Για το λόγο αυτό βλέπουμε κακές μεταφορές ή μεταφορές που δε πλησιάζουν στο βιβλίο. Κι εχω 2 χαρακτηριστικά παραδείγματα:
1) το αστέρι του βορρά. Απογοητεύτηκα όταν είδα την ταινία... Όλη η μαγεία που έβγαζε το βιβλίο είχε χαθεί, το ίδιο και οι συγκινησιακά φορτισμένες σκηνές. Είχαν γίνει αλλαγές στο σενάριο που δεν έμοιαζαν με το αρχικό κείμενο και οι σκηνές μερικές φορές συνδέονταν απότομα. Και τέλος, το τέλος της ταινίας δεν υπάρχει στο πρώτο βιβλίο της τριλογίας...
2)έραγκον. Δε μπορώ να πω σε ορισμένα σημεία πλησίασε αρκετά τις περιγραφές του βιβλίου και το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικό. Όμως, προστέθηκαν σκηνές που δεν υπήρχαν στο βιβλίο, όπως αυτή στο παλάτι του βασιλιά. Ακόμη η επιλογή της Άρυα, της ξωτικογυναίκας, ήταν τραγική! Στο βιβλίο περιγράφεται ως μελαχρινή με λευκή επιδερμίδα και μάτια γαλαζοπράσινα που καθήλωναν τους πάντες και στην ταινία έβαλαν μια ξανθιά προς καστανόξανθη με καστανοπράσινα μάτια και λευκή επιδερμίδα μεν, αλλά με φακίδες δε. Με λίγα λόγια αλλά ντι άλλων... Και αυτή η ταινία τελείωσε με απόσπασμα από το 2ο βιβλίο της τριλογίας... Για τους παραπάνω λόγους, προτιμώ να διαβάζω ένα καλό λογοτεχνικό βιβλίο με καλό λεξιλόγιο, ωραίες περιγραφές και πλοκή, παρά να δω την ταινία του. Αυτα τα ολίγα είχα να πω.

Παράθεση

kritikaros (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kritikaros
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 349 μηνύματα.

O kritikaros έγραψε στις 02:50, 11-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Μέχρι την εφηβεία περίπου διάβαζα και λογοτεχνικά βιβλία αν και όταν πήγαινα σε κάποιο βιβλιοπωλείο, δεν έψαχνα λογοτεχνικά βιβλία σχεδόν ποτέ και έπαιρνα κάποιο μόνο αν μου κινούσε πολύ το ενδιαφέρον.
  1. Τα λογοτεχνικά βιβλία είναι χάσιμο χρόνου. Ο,τι μπορούν να σου διδάξουν, μπορείς να το πάρεις σε μεγάλο βαθμό απο μια ανάλογη ταινία, που θα σου κοστίσει πολύ λιγότερο απο το χρόνο σου.
  2. Προτιμώ να διαβάζω βιβλία που σου παρέχουν γνώσεις, οποιουδήποτε είδους, παρά λογοτεχνικά. Τα οφέλη τους δεν μπορείς να τα αποκομίσεις απο ταινίες, και σίγουρα είναι περισσότερα.
ούιιιιιιιιιι απαπαπα που θα έλεγε και η φίλτατη ζούμπι.

και εγώ διαβάζω ότι πέφτει στα χέρια μου αλλά πιο πολύ για να περάσει η ώρα όταν μπαίνω σε βιβλιοπωλείο ή βρεθώ σε καμιά έκθεση βιβλίου απλά ο χρόνος αρχίζει να επιβραδύνει...αφοσιώνομαι εκεί και ψάχνω-ψάχνω-ψάχνω μέχρι να βρω κάτι που θα είμαι σίγουρος ότι μου αρέσει και θα έχει πράγματα να μου προσφέρει και να με κάνει καλύτερο ως αναγνώστη-άνθρωπο.
βέβαια οφείλω να ομολογήσω ότι είμαι λίγο ρατσιστής από πλευράς συγγραφέων,προτιμώ ξεκάθαρα την κλασσική λογοτεχνία μιας και είναι κάτι σίγουρο και φυσικά δεν έχει να αποδείξει κάτι και υπάρχει η βεβαιότητα του αποτελέσματος.
αφού είναι και ακριβό το σπορ δεν υπάρχει και το περιθώριο του πειραματσιμού....μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις και κατόπιν υπόδειξης ατόμων που εμπιστεύομαι απόλυτα σε αυτό το θέμα.τέλος πάντων.

πάντως σχετικά με το 1)στο πρώτο μήνυμα(τα υπόλοιπα δεν τα διάβασα) αν τα αντιμετώπιζες ως τρόπο να γεμίσεις τον χρόνο σου τότε πάω πάσο,αν και δεν συμφωνώ καθόλου.για να διαβάσεις δεν χρειάζεται μόνο χρόνος αλλά και όρεξη,διαύγεια,να είσαι ξεκούραστος,χαλαρός για να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις.
επίσης δεν είμαι και πολύ της ταινίας,σαφώς και δίνει ερεθίσματα μια καλή ταινία αλλά πας τη βλέπεις τελείωσε....ενώ το βιβλίο έχει άλλη χάρη....μπορείς να διαβάζεις μία πρόταση για ένα τέταρτο και συνεχώς να ανακαλύπτεις καινούρια νοήματα και συναισθήματα.

άλλο η χάρη του λογοτεχνικού κόσμου άλλο η απόκτηση κάποιας γνώσης.
επίσης άλλο να ξέρεις από τη φτιάχνεται ένα μουσικό όργανο και άλλο το να ακούς έναν δεξιοτέχνη σολίστα και να μένεις με το στόμα ανοιχτό.

όπως είπα το διάβασμα ενός λογοτεχνικού βιβλίου δεν μπορεί να αποτελεί γέμισμα σε μια τρύπα του χρόνου γιατί ακόμη και αν συνεχίζεις να το κάνεις από άποψη ουσίας είναι το ίδιο με το να διαβάζεις τον κατάλογο από το σουβλατζίδικο της απέναντι γωνίας...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 08:36, 11-05-10:

Χαζομαρες, χρυση μου.
μπα ,απλα η λογοτεχνια στοχευει περισσοτερο στο συναισθημα...εγω και πολλοι ανδρες που ξερω προτιμουν τα επιστημονικα βιβλια ,επιστημονικης φαντασιας δρασης κλπ.αλλα βαριομαστε απιστευτα τη λογοτεχνια..

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 08:50, 11-05-10:

εεε

αν παρουσιάσεις και καμία έρευνα που δικαιολογεί το ότι δεν διαβάζεις λογοτεχνικά , θα αρχίσω να ανησυχώ ότι έχεις κονέ στην στατιστική υπηρεσία και εμάς μας αφήνεις στην απόξω

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 11:10, 11-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
μπα ,απλα η λογοτεχνια στοχευει περισσοτερο στο συναισθημα...εγω και πολλοι ανδρες που ξερω προτιμουν τα επιστημονικα βιβλια ,επιστημονικης φαντασιας δρασης κλπ.αλλα βαριομαστε απιστευτα τη λογοτεχνια..
εξαρτάται τι διαβάζει κανείς, αν ένας άντρας διαβάζει Αλκυόνη Παπαδάκη ή Δημουλίδου, τότε πρέπει λογικά να'χει μεγάλο πρόβλημα, όχι ανδρισμού, αλλά βλακείας. 'Ασε που και για τις καλλιεργημένες και έξυπνες γυναίκες τέτοια βιβλία είναι σωστό σκουπιδαριό, και οι συγγραφείς τους τελείως ατάλαντες.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους