Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,728 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Λογοτεχνικά βιβλία = Χάσιμο χρόνου;

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:15, 11-05-10:

Διαφωνω ηδη απο τον τιτλο.
Εχουν ηδη ειπωθει αυτα που θα λεγα κι εγω.
Θα πω κατι αλλο ομως που πιστευω.. γενικοτερα.

Οποιαδηποτε δραστηριοτητα κι αν απασχολει καποιον, οπως παραδειγμα ενα παιχνιδι, στον υπολογιστη, ''καψιματος'', μπορει να μου φανει παραξενο επειδη εγω δεν το κανω, αλλα δε θα το κρινω ως χαζομαρα.
Του αρεσει και περνα καλα? Μαγκια του και μπραβο του!
Του αρεσει να διαβαζει λογοτεχνικα η επιστημονικα ή ή? Μαγκια του και μπραβο και σαυτον.
Του αρεσει να πηγαινοερχεται στα μαγαζια και να χαλαει μια περιουσια σε ρουχα η αυτοκινητα και να μην εχει ανοιξει ποτε του βιβλιο? Μαγκια του κι αυτου.

Δε θα ναι ομως καθολου μαγκας για μενα, οταν κανει οσα γουσταρει και κατακρινει αυτα που κανουν οι αλλοι. Εκει απο μενα εχει φαει ενα τεραστιο Χ.
Απαιδευτο τον λεω. Κι αμορφωτο... εκ καρδιας. (*μιλαω για ψυχη, κι οχι για θρανια για να μην δημιουργησω συγχυση)

Σημασια εχει να εχεις ενδιαφεροντα και να αισθανεσαι πως σου ταιριαζουν και σου κανουν ''καλο'' και ο χρονος που σπαταλας σε αυτα ειναι εποικοδομητικος. Το ''καλο'' διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο.

Αλλοιμονο αν σε ολους μας μας αρεσαν τα ιδια πραματα. Στο μονο που ειμαι απολυτη ειναι πως δε μου αρεσει το απολυτο. Κι αλλοιμονο αν καθησω κι ακουσω ανθρωπο που θα μου πει τι ειναι χαζομαρα η ειναι χασιμο χρονου οταν δεν ακουει ο ιδιος την ιδια τη χαζομαρα που λεει και το ποσο χανει τον χρονο του με το να λεει κατι τετοιο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 11-05-10 στις 12:35.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:33, 11-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
εξαρτάται τι διαβάζει κανείς, αν ένας άντρας διαβάζει Αλκυόνη Παπαδάκη ή Δημουλίδου, τότε πρέπει λογικά να'χει μεγάλο πρόβλημα, όχι ανδρισμού, αλλά βλακείας. 'Ασε που και για τις καλλιεργημένες και έξυπνες γυναίκες τέτοια βιβλία είναι σωστό σκουπιδαριό, και οι συγγραφείς τους τελείως ατάλαντες.
Οι κυριες και οχι μονο ειναι απο τις αγαπημες μου παρεες στην παραλια τα καλοκαιρια...
Δηλωνω ακαλλιεργητη & χαζη...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 00:36, 16-01-11:

Διαφωνω....οτιδηποτε διαβαζει κανεις ειναι μια αστειρευτη πηγη γνωσηςθα σου προσθεσει κατι και ποτε μα ποτε μην αναλογιστεις οτι διαβαζοντας εχασες τον χρονο σου!!!!!!!!!!!αντιθετως ...εκανες το ποιο ομορφο ταξιδι στον μαγικο κοσμο της γνωσης!!!!!!!!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νατ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νατ
H νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H νατ έγραψε στις 23:23, 28-01-11:

Τα βιβλία σίγουρα δεν είναι χάσιμο χρόνου....ειναι ο καλύτερος τρόπός για να περάσεις τον ελεύθερο χρόνο σου .... Π ροσφέρουν πολλά που μι απλή ταινία δεν μπορει να προσφέρει με τίποτα....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 23:41, 28-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από νατ
Π ροσφέρουν πολλά που μι απλή ταινία δεν μπορει να προσφέρει με τίποτα....
Ας μην ειμαστε απορριπτικοι....βεβαιως τα βιβλια προσφερουν πολλα....αλλα και οι ταινιες,να μην μπω καν σε διαδικασια να μιλησω για ποιοτικες κλπ..,.εδω μπαινουν τα προσωπικα κριτηρια του καθενος,προσφερουν επισης πολλα οπως και καθε ενασχοληση που ευχαριστει τον ανθρωπο στον ελευθερο χρονο του δημιουργικα .Υπαρχουν άλλωστε εξαιρετες μεταφορες στη μικρη ή στη μεγαλη οθονη πολλων βιβλιων....[/quote]

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Οποιαδηποτε δραστηριοτητα κι αν απασχολει καποιον, οπως παραδειγμα ενα παιχνιδι, στον υπολογιστη, ''καψιματος'', μπορει να μου φανει παραξενο επειδη εγω δεν το κανω, αλλα δε θα το κρινω ως χαζομαρα.
Του αρεσει και περνα καλα? Μαγκια του και μπραβο του!
Του αρεσει να διαβαζει λογοτεχνικα η επιστημονικα ή ή? Μαγκια του και μπραβο και σαυτον.
Του αρεσει να πηγαινοερχεται στα μαγαζια και να χαλαει μια περιουσια σε ρουχα η αυτοκινητα και να μην εχει ανοιξει ποτε του βιβλιο? Μαγκια του κι αυτου.
Δε θα ναι ομως καθολου μαγκας για μενα, οταν κανει οσα γουσταρει και κατακρινει αυτα που κανουν οι αλλοι. Εκει απο μενα εχει φαει ενα τεραστιο Χ.
Απαιδευτο τον λεω. Κι αμορφωτο... εκ καρδιας. (*μιλαω για ψυχη, κι οχι για θρανια για να μην δημιουργησω συγχυση)

Σημασια εχει να εχεις ενδιαφεροντα και να αισθανεσαι πως σου ταιριαζουν και σου κανουν ''καλο'' και ο χρονος που σπαταλας σε αυτα ειναι εποικοδομητικος. Το ''καλο'' διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο.

Αλλοιμονο αν σε ολους μας μας αρεσαν τα ιδια πραματα. Στο μονο που ειμαι απολυτη ειναι πως δε μου αρεσει το απολυτο. Κι αλλοιμονο αν καθησω κι ακουσω ανθρωπο που θα μου πει τι ειναι χαζομαρα η ειναι χασιμο χρονου οταν δεν ακουει ο ιδιος την ιδια τη χαζομαρα που λεει και το ποσο χανει τον χρονο του με το να λεει κατι τετοιο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 29-01-11 στις 00:45. Αιτία: merge και διόρθωση quote
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:50, 29-01-11:

αμα η λογοτεχνια ειναι ρομαντζο αρλεκιν χαηλου επιπεδου ,ναι ,ειναι χασιμο χρονου..

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,373 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 00:38, 30-01-11:

Τα περισσότερα βιβλία ειναι χάσιμο χρόνου.
Υπάρχουν όμως και μερικά ελάχιστα που αξίζουν.
Παρόλα αυτά πιστεύω είναι πιο εποικοδομητικό να βλέπουμε ταινίες.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:48, 30-01-11:

πιστευω πως οτι και να διαβασεις κατι καλο θα αποκομισεις. Εμπλουτιζεται ο τροπος σκεψης σου, το λεξιλογιο σου και η φαντασια σου. Σιγουρα προτιμω τα μυθιστορηματα απο τις ταινιες και τα θεωρω πολυ ανωτερα τους.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 01:42, 30-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Τα περισσότερα βιβλία ειναι χάσιμο χρόνου.
Υπάρχουν όμως και μερικά ελάχιστα που αξίζουν.
Παρόλα αυτά πιστεύω είναι πιο εποικοδομητικό να βλέπουμε ταινίες.
Ώρες-ώρες δεν ξέρω Φόκε αν κάνεις χιούμορ ή μιλάς σοβαρά. Τα όρια είναι δυσδιάκριτα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ανησυχο Μολυβι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ανησυχο Μολυβι
H Ανησυχο Μολυβι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Ανησυχο Μολυβι ακρη του απειρου,στιγμη του ονειρου έγραψε στις 22:37, 04-02-11:

Τα βιβλια δεν γινεται να συγκριθουν με μια ταινια.Το καθε βιβλιο ειναι ενας αλλος κοσμος.Εσυ εισαι αυτος που δημιουργει τους χαρακτηρες και τα τοπια,δεν στα δινει ετοιμα μια ταινια.Οτι βρισκεται μεσα σε ενα βιβλιο δεν γινεται να αποτυπωθει πληρως σε μια ταινια.Για παραδειγμα αν καποιος εχει τυχει να διαβασει το βιβλιο ''Ολιβερ Τουιστ'' του Ντικενς και να εχει δει και την ταινια του που ειναι βασισμενη στο βιβλιο θα δει την μεγαλη διαφορα τους.Θα καταλαβει ποσο πιο δημιουργικο ειναι να διαβασεις ενα βιβλιο.Εγω προσωπικα προτιμω να διαβασω ενα βιβλιο παρα να δω ή τηλεοραση ή ταινια.
Δεν πιστευω πως ειναι χασιμο χρονου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lautreamont

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lautreamont
Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 240 μηνύματα.

O Lautreamont έγραψε στις 13:53, 14-03-11:

προτείνετε ένα βιβλίο

Έφθασε η στιγμή να αρνηθούμε να "φάμε" όλα αυτά τα βιβλία,
τα εξόχως ανιαρά που σε καθιστούν ανιαρό και που συνιστούν
να κάθεσαι σπίτι χωρίς να ακούς την πείνα σου.
Μα, τέλος πάντων, κοίταξε τον δρόμο ρε φουκαρά, είναι αρκετά
περίεργος, αρκετά διφορούμενος, αρκετά φυλαγμένος κι ωστόσο
θα γίνει δικός σου, είναι υπέροχος!

Οπότε έχω να προτείνω το βιβλίο:

"σταμάτα να διαβάζεις, φόρα ένα φτερό και κάνε τον ινδιάνο καλύτερα".

Παράθεση

Lautreamont

Δραστήριο Μέλος

O Lautreamont έγραψε στις 14:32, 07-04-11:

προτείνετε

εμ, λοιπόν να προτείνωωωωωωωωω

να μιμηθούμε το πιτσιρίκι,
να σκίζουμε τις σελίδες μία μία
από όλα τα βιβλία.
Μπας και ξαναβρούμε της ζωής μας τα χαμόγελα.
Δεν είναι το χρατς που το κάνει να γελά.
Είναι ότι το γραψίδι πιάνει χώρο,
τόσο χώρο όσο ακριβώς εκτοπίζεται το "δε ζω για να διαβάζω/ομαι".

Εδώ το συμβολικό βίνδεο:

Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη domenica7
H domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 888 μηνύματα.

H domenica7 έγραψε στις 15:28, 07-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Lautreamont
[CENTER]

εμ, λοιπόν να προτείνωωωωωωωωω

να μιμηθούμε το πιτσιρίκι,
να σκίζουμε τις σελίδες μία μία
από όλα τα βιβλία.
Μπας και ξαναβρούμε της ζωής μας τα χαμόγελα.
Δεν είναι το χρατς που το κάνει να γελά.
Είναι ότι το γραψίδι πιάνει χώρο,
τόσο χώρο όσο ακριβώς εκτοπίζεται το "δε ζω για να διαβάζω/ομαι".

Εδώ το συμβολικό βίνδεο:
]
Φίλε ξεκίνα από το να σπάσεις την οθόνη του pc σου, την τηλεόραση σου, το κινητό σου, το αφεντικό σου, τον όποιο δέσμιο σου....
και μετά έρχομαι να σκίσουμε μαζί όλα τα βιβλία που νομίζεις οτι σε κρατανε μακριά από το δρόμο, την αληθινή ζωή και τη κοινωνική δράση( εγώ γελάω κ πιο ωραία από το πιτσιρίκι ).

Τι θέλω να πω; Δε σου φταίει ούτε η τηλεοραση ,ούτε το pc ,ούτε το βιβλίο αν εσένα σ'αρέσει να εφησυχάζεσαι πίσω από την όμορφη οθόνη/σελίδα της/του.Αν αρκείσαι μόνο στις ιδέες και στα λόγια, στο φανταστικό κόσμο που σου προσφέρουν τα βιβλία είναι θέμα δικής σου ΕΠΙΛΟΓΗΣ .
Υπάρχουν βιβλία που σου ανοίγουν πόρτες ,πόρτες στο νου σου,στη ψυχή σου και μπαίνει καθαρός αέρας.Υπάρχουν βιβλία που σε διώχνουν ,σε διώχνουν για να βγεις έξω στο δρόμο ,στη ζωή.Υπάρχουν και βιβλία που ταίζουν το τεμπέλικο μοσχαράκι μέσα σου κ μερικές φορές βουλώνουν και τα μάτια του μυαλού σου.
Διαλέγεις και παίρνεις.

Δε συνηθίζω να απαντώ σε τρολλ ποστ αλλά επειδή είναι η δευτερη φορά που το προτείνεις.
Α! και να σου θυμίσω οτι βιβλία καιγανε και καταστρέφανε οι ναζί. Έτσι, για την ιστορία.

Υ.Γ. εντωμεταξυ μ'αρεσει που έχεις όνομα ποιητή για username :Ρ...τροολ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη domenica7 : 07-04-11 στις 15:43.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lautreamont

Δραστήριο Μέλος

O Lautreamont έγραψε στις 16:32, 07-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από domenica7
Υπάρχουν βιβλία που σου ανοίγουν πόρτες ,πόρτες στο νου σου,στη ψυχή σου και μπαίνει καθαρός αέρας.Υπάρχουν βιβλία που σε διώχνουν ,σε διώχνουν για να βγεις έξω στο δρόμο ,στη ζωή.Υπάρχουν και βιβλία που ταίζουν το τεμπέλικο μοσχαράκι μέσα σου κ μερικές φορές βουλώνουν και τα μάτια του μυαλού σου.
Διαλέγεις και παίρνεις.

Δε συνηθίζω να απαντώ σε τρολλ ποστ αλλά επειδή είναι η δευτερη φορά που το προτείνεις.
Α! και να σου θυμίσω οτι βιβλία καιγανε και καταστρέφανε οι ναζί. Έτσι, για την ιστορία.

Υ.Γ. εντωμεταξυ μ'αρεσει που έχεις όνομα ποιητή για username :Ρ...τροολ

Ναι οκ, ο θεός είναι αστροναύτης και τα βιβλία οι άπειροι ορίζοντες.
Θυμήθηκα ένα επικό ορχηστρικό κομμάτι των God Is An Astronaut ,
λέω να στο αφιερώσω:

http://www.youtube.com/watch?v=RvloM...eature=related

Δεν έχω τίποτα με τα βιβλία πέραν ότι μου θυμίζουν το καφκικό
ένα κλουβί βγήκε προς αναζήτησιν πουλιού παρόλο ότι
θα μου πεις πως αν δεν είχε εκδοθεί ο κάφκα πώς θα το κόπιαρα.
Το θέμα μου όμως είναι σε τι σκατά με βελτιώνει, άλλο από το
για να μου πεις για να σου πω?

ποια είναι η βελτιστοποίηση της ζωής που συναρτάς με τη βελτιστοποίηση
πνεύματος?
Διαβάζοντας εγώ κάφκα κι εσύ γονατά, γίναμε καλύτεροι, βαθύτεροι, πνευματικότεροι?
Εγώ τρολ και ένας άλλος κόσμος από αυτό που' μαι (L' autre Mond ) κι εσύ
διαφημίστρια αναγνωσμάτων, της gate7.

Στα π@π@ρια του τουταγχαμών. (έκλασε πέρδικα)

Θες κι άλλα γραμμένα?

Οκ.

όταν τη νύχτα θα κουραστείς να διαβάζεις,
θα πάψεις να κοιτάς γραμμένες σελίδες και θα νιώσεις
το απαλό μαξιλάρι στα μάγουλά σου.
Ίσως τότε να ονειρευτείς ότι η σπουδαιότητα
του να χαρίζεις στις γραμμένες σελίδες κύρος
σε κάνει έμπορο (των ιδιωτικών σου) σύννεφων...

Οι ήρωες των ποιημάτων και των διηγημάτων,
είναι άλλοι από τους ήρωες της ζωής
(εκτός και πρόκειται για αυτοβιογραφήματα)
γιατί ο λόγος ηρωοποιεί το ήδη ηρωικό.
Είναι μια κοινοποίηση ηρωισμού, μονάχα.
ΤΟ ΗΡΩΙΚΟ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ
(εκτος και δώσουμε τα ευσημα στους εκτυπωτες και τα μελανια
που επιτελουν το θεαρεστο εργο της ορατης γραφης)
ΠΑΡΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗ ΖΩΗ.

Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ, Η ΑΝΑΓΝΩΣΗ, Η ΕΚΦΡΑΣΤΙΚΗ ΜΑΕΣΤΡΙΑ
ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΕΙ ΤΟΝ ΗΡΩΙΣΜΟ. ΔΕ ΤΟΝ (ΥΠΟ)ΚΑΘΙΣΤΑ.

και τι πιο ηρωικό από το να γ@μιέσαι ένα βραδάκι με ανοιχτά παράθυρα
από το να περιγράφεις τι είναι έρωτας και ποια στάση σε κ@υλώνει.

Πολύ του πάει των 19 σου να νουθετούν τι εστί μπουκ, στο 33.

Με λυπάσαι, έτσι σταυρωμένο, κι είπες να μου διακηρύξεις
την αξία των βιβλίων λίγο πριν το λαμαχ σαβαχθανι μου?

Κανένα βιβλίο δεν ανοίγει καμία πόρτα
γιατί όσο το διαβάζεις, το μυρίζεις το ξεφυλλίζεις
οι πόρτες είναι εφταμανταλωμένες,
το μυαλό σου κυριαρχεί των ποδιών σου,
ακόμα και της ανάσας σου,
δεν υπάρχει χώρος για δράση πέρα από το χώρο που δημιουργείται
για λεξοεικονογραφήματα μακράς επίδρασης
κι αν ακόμη το βιβλίο ήταν ο τζενερέϊτορ ή ο επιταχυντής
μεταγενέστερης δραστηριοποίησης,
τότε χρειάστηκες κάποιον άλλο να σου ανοίξει τα μάτια.
Αυτό να σε προβληματίζει.

Το γεγονός ότι πείστηκες να δράσεις διαβάζοντας μια ιστορία,
ένα παραμύθι, είναι απόδειξη ότι βρισκόσουν μέσα στη φορμόλη
κι αντι να ενσαρκώνεις ιδέες βιβλίων, άλλαξε το βλέμμα σου
που κοιτάζει τα πράγματα από έναν απέραντο χρόνο όσο έχεις την τύχη
να σε γνωρίζεις ζωντανή.

Οι συγγενείς των βιβλίων λέγονται κούτσουρα.

υγ. πες μου τι όνομα θες να βάλω?
να βάλω "βιβλιοφάγος" να 'ρθεις σε οργασμό?

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 έγραψε στις 17:58, 07-04-11:

Αν παρακάμψω κάποια ψιλοπροσβλητικά σχολιάκια σου, μου αρέσει πολύ η απαντηση σου!
Εχεις σκεφτεί ποτέ να γράψεις βιβλίο;;

Είπες πολλά και ίσως κάπως μπερδεμένα.
Θα κρατήσω το παρακάτω:
Δεν έχω τίποτα με τα βιβλία πέραν ότι μου θυμίζουν το καφκικό
ένα κλουβί βγήκε προς αναζήτησιν πουλιού παρόλο ότι
θα μου πεις πως αν δεν είχε εκδοθεί ο κάφκα πώς θα το κόπιαρα.
Το θέμα μου όμως είναι σε τι σκατά με βελτιώνει, άλλο από το
για να μου πεις για να σου πω?

ποια είναι η βελτιστοποίηση της ζωής που συναρτάς με τη βελτιστοποίηση
πνεύματος
?
Διαβάζοντας εγώ κάφκα κι εσύ γονατά, γίναμε καλύτεροι, βαθύτεροι, πνευματικότεροι?
Εγώ τρολ και ένας άλλος κόσμος από αυτό που' μαι (L' autre Mond ) κι εσύ
διαφημίστρια αναγνωσμάτων, της gate7.
Το αν θα γίνεις καλύτερος ανθρωπος διαβάζοντας κάποια βιβλία είναι και αυτό στο χερι σου. Είναι θέμα επιλογής να εφαρμόσεις τις όμορφες ιδέες που γέμισαν το μυαλουδάκι σου .
Μα και πάλι λίγο πράμα είναι να βελτιωθείς πνευματικά;;

(το 7 στο ονομα μου καμια σχεση με το gate7 )

ΤΟ ΗΡΩΙΚΟ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ
ΠΑΡΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗ ΖΩΗ.

.
Δε νομίζεις οτι είναι πολύ απόλυτο αυτό; Και λίγο λάθος; Πριν κάτι γίνει ζωή, πράξη πρώτα δε πέρασε από τη σφαίρα της φαντασίας, της ιδέας και του ονείρου πριν πραγματωθεί;; Αν δεν υπήχε ο γραπτός λόγος πόσες όμορφες ιδέες-ονειρα θα είχαν χαθεί πριν προλάβουν να κοινωνήσουν κ με άλλους άνθρωπους, για να γίνουν η ''ηρωική'' που λες πραγματικότητα-ζωή;

Δεν είναι ''ηρωικό'' να γράψεις ''Ζήτω το Ασπρο!!'' στη πολιτεία του Μαύρου;;

Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ, Η ΑΝΑΓΝΩΣΗ, Η ΕΚΦΡΑΣΤΙΚΗ ΜΑΕΣΤΡΙΑ
ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΕΙ ΤΟΝ ΗΡΩΙΣΜΟ. ΔΕ ΤΟΝ (ΥΠΟ)ΚΑΘΙΣΤΑ.
Οκ, μόνο αυτού του είδους τα γραπτά υπάρχουν;; Που γνωστοποιούν κάτι ''ηρωικό'' που υπάρχει ήδη;
Κανένα βιβλίο δεν ανοίγει καμία πόρτα
γιατί όσο το διαβάζεις, το μυρίζεις το ξεφυλλίζεις
οι πόρτες είναι εφταμανταλωμένες,
το μυαλό σου κυριαρχεί των ποδιών σου,
ακόμα και της ανάσας σου,
δεν υπάρχει χώρος για δράση πέρα από το χώρο που δημιουργείται
για λεξοεικονογραφήματα μακράς επίδρασης
κι αν ακόμη το βιβλίο ήταν ο τζενερέϊτορ ή ο επιταχυντής
μεταγενέστερης δραστηριοποίησης,
τότε χρειάστηκες κάποιον άλλο να σου ανοίξει τα μάτια.
Αυτό να σε προβληματίζει.
Δε με προβληματίζει γιατί ποτέ δεν ισχυρίστηκα οτι τα μάτια μου είναι ορθάνοικτα.Αντίθετα φοβαμαι οτι είναι κλειστά και πάντα θα προσπαθώ να τα ανοίξω. Καθετι που με κάνει να τα ανοίγω λίγο περισσότερο λοιπόν είναι καλοδεχούμενο.

Πολύ του πάει των 19 σου να νουθετούν τι εστί μπουκ, στο 33.
Εχεις δίκιο συγγνώμη παππού για το δασκαλίστικο υφος μου.

Συγγνώμη για τα οφφτοπικ αν θελετε κάνετε split!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lautreamont

Δραστήριο Μέλος

O Lautreamont έγραψε στις 11:36, 09-04-11:

@ domenicaseven ()

είχα γράψει σχεδόν ένα κατεβατό εγγεγραμένων παραθέσεων
(παράθεση μέσα σε παράθεση μέσα στη παράθεση της παράθεσης)
ώσπου έφαγα φλασιά που μου ακούστηκε σαν το ουρλιαχτό
του Γκίνσμπεργκ στα κουφά αυτιά μου ()
κι έμεινα ασώπαστος κανα 5λεπτο (μάρμαρο),
και τα' σβησα όλα.

ΟΛΑ ΟΜΩΣ.

Δεν έχω οργή για το κάθε βιβλίο.
Χρυσάφια είναι μερικά, έχω οργή με
τα μοιραία σύμβολά τους.

Γιατί ξέρεις τι μένει στο τέλος τις πιο πολλές φορές?
Η δυσφορία ή μια κραυγή εσωτερική, όχι γιατί το βιβλίο ήταν μούφα
αλλά οργή γιατί δεν με ακούνε όπως εγώ ακούω
εκείνο που διάβασα.

Μήπως πρέπει να γίνουμε, τότε, όλοι βιβλία?

Λέω αυτό και τελειώνω (για να σου απαντήσει το θαυμάσιο απόσπασμα
του κυρίου Βουτυρόπουλου γιατί λέει όσα θα έλεγα με λάθος πνεύμα, ΣΩΣΤΑ)
πως κάποιοι βάζουν στο είδωλο του γραμμένου (τους) μια θαυμάσια
αποκρυστάλλωση κι εκεί το ύφος είναι αλυσοδεμένο σε μια τίμια και τρελή μεταμφίεση
που αν και ζωηρή δε παύει να μένεται τον έρωτα που φυλάγεται συνοπτικά στη φαντασία,
βυθίζοντας τη ζωή σε κάτι πιο συνοπτικό από τα λεπτομερή αστεράκια, τα κατα τη γνώμη μου
ποθούμενα. (δώσε μσν για να σου δώσω σμν που λέει κι ο ρεμπυθοκεφτές )

Αν δε βαριέσαι, διαβάζεις:

ΜΟΝΟΛΟΓΟΙ
Κι εκτός κύματος βρίσκεσαι όταν είσαι εντός του βιβλίου.

Αγαπημένη πρόζα.

Κοινώς γ@μα κι άστα

Ξέρεις τι μένει στο τέλος

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 12-04-11 στις 11:23.
Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 έγραψε στις 15:01, 09-04-11:

Lautreamont συμφωνώ σε πολλά από αυτά που εγραψες εσύ κι ο κ. Βουτυρόπουλος στο πανέμορφο ποίημα του.

Μα και οι δυο σας αυτοαναιρείστε. : )
Σε πόσα αλήθεια ,γεμάτα νοήματα και λέξεις-σύμβολα βιβλία χαθήκατε πριν στρέψετε το βλέμμα αηδιασμένοι από τη μάταιη σοφία τους ;
Μα να.. και τώρα δα οι ίδιοι τους φόβους και τα φαντάσματα που μόνοι σας δημιουργήσατε με τη νόηση με λέξεις παλεύετε να τα σκοτώσετε.
Αν ήσουν ένας ψαράς δίχως να ξέρει γράμματα που ποτέ δεν είχε αγγίξει βιβλίο, θα είχες φτάσει στο σημείο να συνειδητοποιήσεις τη ματαιότητα του να κάθεσαι να γεμίζεις το νου σου με πλήθος ανιαρών συμβόλων ;; Θαρρώ πως όχι.

Γι'αυτό σου λέω άσε το ποτάμι να κυλίσει. Και εσύ και ο κ. Βουτυρόπουλος δε φτάσατε εκεί πετώντας.Κολυμπήσατε μες σε συμβολα και λέξεις ασχημες, όμορφες, σοφές, ανούσιες.
Εμείς γιατί να φάμε μασημένο φαγητό τα συμπεράσματα σας και να μη κολυμπήσουμε λιγάκι να δυναμώσουν τα πόδια μας (πριν γίνουμε αστερόσκονη :Ρ) ; : )

Χάρηκα που τα είπαμε, μσν δε σου δίνω αλλά ελπίζω να σου αρκεί ένα συν 1 μόνο και μόνο για το όμορφο ποιημα που μας έδωσες.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 15:29, 09-04-11:

Γι'αυτό σου λέω άσε το ποτάμι να κυλίσει. Και εσύ και ο κ. Βουτυρόπουλος δε φτάσατε εκεί πετώντας.Κολυμπήσατε μες σε συμβολα και λέξεις ασχημες, όμορφες, σοφές, ανούσιες.
Εμείς γιατί να φάμε μασημένο φαγητό τα συμπεράσματα σας και να μη κολυμπήσουμε λιγάκι να δυναμώσουν τα πόδια μας (πριν γίνουμε αστερόσκονη :Ρ) ; : )
Η ελεύθερη ποίηση (χωρίς ομοιοκαταληξία) είναι η καλύτερη εγκεφαλική άσκηση για την καλλιέργια της αφαιρετικής σκέψης - της σκέψης που γεννά ιδέες. Αν μπορείς να διαβάζεις τους Μονολόγους του Βουτυρόπουλου αργά, φωναχτά, συγκεντρωμένα, κάθε μέρα για ένα μήνα τότε...

...ακόμα και αν δεν καταλαβαίνεις συνειδητά τίποτα απ' όσα λέει, ανεβάζεις IQ!

Παράθεση

Lautreamont

Δραστήριο Μέλος

O Lautreamont έγραψε στις 09:56, 10-04-11:

Lautreamont συμφωνώ σε πολλά ....μα και οι δυο σας αυτοαναιρείστε.
Δεν υπάρχει αυτοαναίρεση αλλά ακόμη κι αν υπήρχε
εσύ συμφωνείς με αυτήν (ή με ένα μέρος της),
προς τι ο ψόγος τότε?
(μ’αρέσει που σ’ αρέσει η αυτοαναίρεση
αλλά αν συμφωνείς τότε θα πρέπει να αποφασίσεις
αν είναι αναίρεση ή καθαίρεση ή ίσως μια
προαίρεση που εισήγαγε την ομορφιά στον κόσμο, καμάρι μου )

Σε πόσα αλήθεια ,γεμάτα νοήματα και λέξεις-σύμβολα βιβλία χαθήκατε πριν στρέψετε το βλέμμα αηδιασμένοι από τη μάταιη σοφία τους ;
για να μπορέσεις να κρίνεις κάτι ως μάταιο
θα πρέπει να γίνεις πρώτα ο πρίγκηπας της ματαιότητας
ή να γράψεις το εγκώμιο του κενού βιβλίου?
Στο λογιστήριο της αναγνωσιμότητας πάνε μόνο οι νεκροθάφτες
με πτυχίο
(άραγε να τους θάβουν με το αγαπημένο εν ζωή βιβλίο τους?)
κι όσοι αξιώνονται από τα βιβλία ματάκι παιχνιδιάρικο
να τους υψώσει σε μέρος όπου αλλιώς δεν θα πήγαιναν.
Π.Χ. "μα καλά ρε, δεν έχεις διαβάσει αυτό? Αμόρφωτος είσαι?".
Στέκεσαι στον μετρητή του διαβασμενου κι όχι στο τι καταλαβαίνεις
και τι σόι καύσιμο σου δίνει για το έπειτα όλος αυτός ο χαμένος χρόνος....
Γιατί ακούγεται σαν ανέκδοτο ότι πρέπει να γίνω βιβλιοδίφης
πριν να πενθήσω με συναίσθημα μηδαμινότητας μπροστά σε μια βιβλιοθήκη.
Θρήνος όχι αστεία.

Θα προτιμούσα την απεριόριστη αναμονή του ονείρου ή την επινόηση μιας γλώσσας
σαν μουσκεμένο ρούχο πνιγμένου.
Για να έρθει μετά το υποβρύχιο ντομένικα με αποστολή την κατάδυση
κι αποτροπή της διάβρωσης με μορφασμούς κι όλη αυτή η ποιότητα της ευαισθησίας
να θυμίζει πάντοτε μια τρυφερή ποίηση που δε γράφτηκε ποτέ παρά
προσπάθησε να συστηματοποιήσει ιδέες αν και είχε ασταθή ιδιοσυγκρασία.
Αυτό πες πως είναι αφήγηση με το εξωτικό θέμα "εμετός σοφίας κατόπιν
δυσπεψίας βιβλίων" ή εν συντομία "ψυχρή ειρωνεία πηγαίας καύτρας".

Μα να.. και τώρα δα οι ίδιοι τους φόβους και τα φαντάσματα που μόνοι σας δημιουργήσατε με τη νόηση με λέξεις παλεύετε να τα σκοτώσετε.

αν το καλοεξετάσεις, επειδή γουστάρω την κουβέντα μας,
το πάθος της γραφής (γιατί μιλάμε για πάθος) όσων εκδίδουν
ή εκδίδονται (τα περι εκδιδομένης πεσούσας γυνής σχετικόν )
μοιάζει λίγο με κάποιον που ήταν ζώο κι έγινε χαρτί.
Μια συστάδα λέξεων από τη φλόγα του Μπλέϊκ,
τις ρομαντικές κ@ύλες του Νερούδα (Η2Οδα) ή τον
λαβύρινθο του δέρματός ΤΗΣ κατά Μπόρχες δεν είναι
λέξεις φαντάσματα αλλά λέξεις ερείπια.
Και δε χρειάζονται σκότωμα, οι λέξεις δεν έχουν μυρωδιά κρέατος,
αλλά είναι σκιερές σε ένα ηλιόλουστο τοπίο που τυφλώνει τα μάτια σου.
Θες να σε σκεπάζουν, εγώ προτιμώ να στεγνώσω στον ήλιο.
Δε κρατώ και πριονοκορδέλα.

Αν ήσουν ένας ψαράς δίχως να ξέρει γράμματα που ποτέ δεν είχε αγγίξει βιβλίο, θα είχες φτάσει στο σημείο να συνειδητοποιήσεις τη ματαιότητα του να κάθεσαι να γεμίζεις το νου σου με πλήθος ανιαρών συμβόλων ;; Θαρρώ πως όχι.

Να το πάω αντίστροφα:
Μα ο συμβολισμός ΔΕΝ είναι μια εκπαίδευση του νου
μόνο για γραμματιζούμενους κι όσους έχουν διαβάσει
μια "κρίσιμη μάζα" σελίδων, ματάκιαμ΄.
Τολμώ δε να είπω, πως ένας ψαράς ρίχνει το δίχτυ του
με περισσότερη μαεστρία από όση απαιτείται για την αποσύνθεση της εργασίας
ενός πυκνογραμμένου ποιητού, καλή ώρα όπως του Alfred Jarry
του οποίου το δίδαγμα θα μπορούσε να συνοψιστεί στο ότι
"κάθε άνθρωπος είναι ικανός να δείξει την περιφρόνησή του
για την αγριότητα και την ηλιθιότητα του κόσμου κάνοντας την ζωή του
ένα ποίημα ασυναρτησίας καi παραλογισμού".
Πρέπει να εντρυφήσεις στον Jarry ή στις μετακριτικές των Artaud και Vitrac
ή στην εκτίμηση του Jacques Vache για να συμβολίσεις τη γραφή του
με πυγολαμπίδα ματαιότητας ο,τι σκατά κι αν συμβολίζει
ή πρέπει να έχω πρώτα μια καλή ψαριά και μετά άλλες 999 ψαριές
(γεμάτη ψάρια τράτα) για να χάσω το προνόμιο της πίστης σε σύμβολα?
ΑΥΤΟ ΛΕΩ, ΟΤΙ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΧΑΡΑΞΗ, ΜΙΑ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ ζωης
ΑΠΟ ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΗ ΕΙΣΒΟΛΗ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΣΤΗ ΝΟΗΣΗ ΜΑΣ.

Αν ήμουν ψαράς, θα είχα φτάσει στο σημείο να συνειδητοποιώ
ότι ζω για τα ψάρια μου και ζω από αυτά.
Συμβολικό είναι το ανιαρό και η πηγή εισοδήματος
είναι τόσο ανιαρή όσο και η ηθική αξία της επιχείρισης του ψαρέματος.

Και υπόψιν, τα ψάρια δεν βραχυκυκλώνουν τα μάτια,
και καμία συνειδητοποίηση δεν καταργείται,
για αυτό άλλωστε και λένε το τόσο διαδεδομένο
"φάτε μάτια ψάρια"
(εκτός και τα ψάρια είναι μπαγιάτικα οπότε
θα έπρεπε να φωνάζουν "φάτε μάπα ψάρια" )

Ας ευχόσουν να ήμουν ψαράς (η κατάληξις).

Έγινα το φράγμα σου? Πότε?

Μα δε βλέπεις πόσο αντέχουν τα πλαισιωμένα φράγματα
από τσουνάμι? (δες το συμβολικά )
Θέλει αυταπάρνηση να ζεις έξω από το να χουχουλιάζεις
κάτω από τα ζεστά σου κουβερτάκια, θελει περιφρόνηση κινδύνου,
άρνηση σύνθεσης, για τα οποία ελάχιστοι αποδεικνύονται ικανοί
για μεγάλο διάστημα.
Αιώνια θα φυτρώνει ο σπόρος του φόβου και της σιωπηλής εγκατάλειψης (μας )
στη θλιβερή τύχη των νουθεσιών των παλαιών πραγματευτάδων της ζωής
μέσα από σκονισμένες σελίδες είτε γιατί αυτοθεωρήθηκαν αρκετοί
για να απονείμουν βραβεία στις προθέσεις τους, είτε γιατί πίστεψαν
ότι έπιασαν τον παπά απ' τα @ρχίδια και τώρα σαν άλλος σκυταλοδρόμος
έρχεσαι εσύ και τον σέρνεις.

Κι εγώ διατυπώνω τα παράπονά μου καθόλου συμβολικά.

Δε στο παίζω οπαδός πνευματικής ισοπέδωσης, βγέστε στη φύση,
ξύστε κορμούς πεύκων, συλλέξτε ρετσίνι, πολύ ρετσίνι και κινηματογραφήστε
τις μελισσες πως φτιάχνουν μέλι στο κουκούλι.

Αλλά όλο αυτό το κουβάρι που ξετυλίγουμε (αντι της επιθυμίας
να πυρπολήσουμε τα πάντα και να αμφισβητήσουμε τα πάντα)
από το "διάβασα τις περιπέτειες της λαίδης καγκουρίνας
από το Κολωνάκι" μέχρι τα ποιήματα του κυρίου κατσαρίδου
είναι μια παρατεταμένη διανοητική παραφροσύνη που χρίζει
ιατροδικαστού αντι να στίψουμε το μυαλό μας
και στη χειρότερη...να πιούμε μυαλά με γεύση βύσσινο.

προσωποποίηση ενός ποταμού, γίνε.
Δε σου είπα να εισχωρήσεις με βιασύνη στο κάψιμό μου.

Κολύμπα όσο θες, απλώς μη νομίζεις ότι αξίζει να προσέξουμε
κάποιον που διάβασε πολύ και θα τον αποκαλέσουμε πολυδιαβασμένο
γιατί τότε θα προκαλέσεις μια νωχελική αδιαφορία σημειωμένη
με μπλε μολύβι από έναν άρρωστο που τόσο ευγενικά προσφέρει
το βιβλίο του για να τη σημειώσουμε.
Να μια ευγενική χρήση του βιβλίου.
Κάντο αντζέντα γιατί και τα σημειόχαρτα τελειώνουν κάποτε.

Χάρηκα που τα είπαμε, μσν δε σου δίνω αλλά ελπίζω να σου αρκεί ένα συν 1 μόνο και μόνο για το όμορφο ποιημα που μας έδωσες.
η κούρσα των αρνητικοθετικών έχει πλάκα.
Θυμίζει ότι το μόνο πηδάλιο του πνεύματος είναι
το αν αυτό που θα γράψουμε θα έχει ανταπόκριση από
τους τρίτους κι άρα το συν θα είναι κάτι σαν φωτεινό φαινόμενο,
κάποιος παραγώμενος σπινθήρας, επομένως το πλην είναι
η συσκότιση?
Να αυτοσχεδιάσω?

Σβήσε τα φώτα και ρίξου στους έρωτες με το βιβλίο.

Ίσως μπορεί έτσι να στρέψεις τη προσοχή στο αρκτικό φιλί
που δε θα το έδινες ποτέ παρά μόνο απεικονιζόμενο
με λέξεις σε κάποια παλιά ή νέα ιστορία του βιβλίου που
γράφτηκε ή θα γραφτεί.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lautreamont : 10-04-11 στις 10:08.
Παράθεση

Lautreamont

Δραστήριο Μέλος

O Lautreamont έγραψε στις 10:03, 10-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Η ελεύθερη ποίηση (χωρίς ομοιοκαταληξία) είναι η καλύτερη εγκεφαλική άσκηση για την καλλιέργια της αφαιρετικής σκέψης - της σκέψης που γεννά ιδέες. Αν μπορείς να διαβάζεις τους Μονολόγους του Βουτυρόπουλου αργά, φωναχτά, συγκεντρωμένα, κάθε μέρα για ένα μήνα τότε...

...ακόμα και αν δεν καταλαβαίνεις συνειδητά τίποτα απ' όσα λέει, ανεβάζεις IQ!

χεχε, κι ας μην ξεχνάμε τ΄αντίστροφο:

και τη μεγάλη αδυναμία του βιβλίου να έρχεται αδιάκοπα σε διαμάχη
με το πνεύμα των καλύτερων αναγνωστών του, εννοώ των πιο απαιτητικών.

Εκεί μάλλον η θεωρία του IQ αναλόγως συναναστροφών, χωλαίνει κάπως.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 10:11, 10-04-11:

χεχε, κι ας μην ξεχνάμε τ΄αντίστροφο:

και τη μεγάλη αδυναμία του βιβλίου να έρχεται αδιάκοπα σε διαμάχη
με το πνεύμα των καλύτερων αναγνωστών του, εννοώ των πιο απαιτητικών.

Εκεί μάλλον η θεωρία του IQ αναλόγως συναναστροφών, χωλαίνει κάπως.
Ορίζει η γλώσσα τη σκέψη ή η σκέψη τη γλώσσα; ή

Παράθεση

Lautreamont

Δραστήριο Μέλος

O Lautreamont έγραψε στις 10:20, 10-04-11:

Δε μπορεί να βγάζεις πρώτα γλώσσα και μετά να συλλογίζεσαι,
εκτός και την έχεις μεγάλη (όχι τη γλώσσα αλλά τη σκέψη)
γιατί μετά ο συλλογισμός σου θα είναι ανακατεμένος με σάλιο.

Αν συλλογιστείς πρώτα, μπορείς κατόπιν να κοροϊδέψεις τον εαυτό σου (έτσι )
στον καθρέφτη ότι βρυχιέσαι επαναστατικά
ενω στη πραγματικότητα όλα είναι ένα κομπόδεμα λέξεων,
ένα πουγκί αυταπάτης.

Η γλώσσα ορίζει την πέψη.

Τη σκέψη την ορίζουν τα βιβλία που διαβάζουμε.
Ράιτ, ντομ?

Πάω να χωνέψω τις περιπέτειες από συνεπή σουρρεάλ τραγούδια
όπως τα Chants de Maldoror.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 10:20, 10-04-11:

Πάω να χωνέψω τις περιπέτειες από συνεπή σουρεαλιστικά τραγούδια
όπως τα Chants de Maldoror.
Έλα ρε υπάρχει τέτοιο συγκρότημα; Ωραία μουσικούλα, ψυχεδελική! Thanks!

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 10:24, 10-04-11:

Άσε μην το ψάχνεις.... όποτε γράφει ο από πάνω μας ( ) κύριος, διαβάζω 3 ,τουλάχιστον, φορές την κάθε πρόταση για να καταλάβω τα 2/5 της στην καλύτερη περίπτωση... συνήθως βγάζω νόημα από τα συμφραζόμενα και σχεδόν πάντα συμφωνώ... και σκέφτομαι ότι αυτός ο άνθρωπος πρέπει να τραβάει μεγάλο ζόρι τόσο ψαγμένος και στροφαρισμένος... αυτός το τραβάει το ζόρι ή οι δίπλα του-γύρω του;;;
Και επίσης σκέφτομαι -θα το πω γιατί έχει χιούμορ...-
-αλήθεια , ένας τόσο έξυπνος και ψαγμένος άνθρωπος, δυσκολεύεται μάλλον να βρει γκόμενα, ε;;;-

Παράθεση

Lautreamont

Δραστήριο Μέλος

O Lautreamont έγραψε στις 10:47, 10-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
διαβάζω 3 ,τουλάχιστον, φορές την κάθε πρόταση για να καταλάβω τα 2/5 της στην καλύτερη περίπτωση...

ε οπότε στην ένατη ανάγνωση έχεις υπερκαταλάβει

σχεδόν πάντα συμφωνώ...

πρέπει να τραβάει μεγάλο ζόρι τόσο ψαγμένος και στροφαρισμένος...

θέλω μια γάτα, έχεις?
οι άνθρωποι καταλαβαίνονται μόνο από ό,τι υπερβαίνει τη 1 ψυχή.
7 ψυχές κλπ.

Από τις πολλές ροπές, κλάταρε ο στροφαλοφόρος (μπαχαχα)

όσο για το ζόρι, το έχω λυσει το πρόβλημά μου.
Εχω κάνει τα χαρτιά μου για το greek idol 4.

Θα τους τραγουδήσω το άσμα "η ακατανόμαστη σκούπα"
και θα είναι ένα τραγούδι κατα το οποίο θα κυλιέμαι
στο δάπεδο ρουφώντας τη σκόνη και παράγοντας
ακατάληπτους ήχους με ένα σεξυ μουγκρητό. (υπερπαραγωγή)

Θα γυαλίσω και στον Καπεταν-ίδη, το νιώθω

δυσκολεύεται μάλλον να βρει γκόμενα, ε;;;
δε καθησυχάζεις τόσο εύκολα το στιχοπλόκο αίσθημα του να κ@υλώνω
με σαρκασμούς.

Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 έγραψε στις 11:21, 10-04-11:

θα μπορούσα αλήθεια να κάτσω να σου απαντήσω με ενα σωρό παραθέσεις κτλ αλλά δε βρίσκω το νόημα .Ετσι κι αλλιώς πολεμάς την υποκρισία με υποκρισία.
Τι διαφορά έχει να κάτσω να διαβάσω ενα δικό σου μηνυμα από ενα βιβλίο;
Εχουμε μπερδευτεί στα σχοινιά που μόνοι μας πλέξαμε και παραληρούμε λες και θα πιασουμε το Θεο από τον πόδα, που λες και εσύ ,αν λύσουμε του νου τους κόμπους.

Είδες τι όμορφο μπλε έχει σημερα ο ουρανός;
Αντε γεια

Υ.Γ.Δεν είμαι τοσο βιβλιόφιλη όσο με παρουσιάζεις αλλά δε πειράζει,ας μη σου χαλάσω το σχήμα λόγου.

Παράθεση

Lautreamont

Δραστήριο Μέλος

O Lautreamont έγραψε στις 12:06, 10-04-11:

Τι διαφορά έχει να κάτσω να διαβάσω ενα δικό σου μηνυμα από ενα βιβλίο;

στο τυπωμένο,
δηλ σε ένα ολόκληρο σύστημα από βαγόνια
που το πρώτο είναι η απομόνωση,
το δεύτερο η ανάγκη
το τρίτο τα βλέμματα
και το τελευταίο οι ...βρωμιάρες μύγες.

Είδες τι όμορφο μπλε έχει σημερα ο ουρανός;
όμορφο σαν το νόμο της παύσης στην ανάπτυξη του στήθους στις ώριμες
στην ηλικία, των οποίων η ροπή στην ανάπτυξη δε βρίσκεται σε σχέση
με την ποσότητα των μορίων που ο οργανισμός τους αφομοιώνει.

να υποψιαστώ ότι βλέπεις τα σύννεφα από μια τρύπα
(πιθανόν ανοιγμένη από καραμπίνα) στη μέση ενός
υψωμένου στον ουρανό βιβλίου?

γεια με λικνισμό

Δεν είμαι τοσο βιβλιόφιλη όσο με παρουσιάζεις αλλά δε πειράζει,ας μη σου χαλάσω το σχήμα λόγου....
...και αποπλανηθώ, πράγμα που θα ήταν θαυμάσιο ως ανταμοιβή

Ψ. μένει να μάθουμε αν "επικαλέσθηκε" κανείς ποτέ τις εικόνες σε αντιπαραβολή με λέξεις λέξεις
που μια γλωσσομπέρδα αρκεί να σε πάει στο "ελξεις".
Δε μου φαίνεται δυνατό να προσεγγίσουμε εκούσια αυτό που αποκαλείται "δυο απέχουσες
πραγματικότητες".
Η προσέγγιση γίνεται ή δεν γίνεται, αυτό είναι όλο, κουτσούνι.

Εγώ σου λέω "στο ρυάκι υπάρχει ένα τραγούδι που κυλά".
Εσύ ψάχνεις προμελέτη στο ρυάκι, να έχει εξώφυλλο και μυρωδιά δενδροζύμης.

Μπορούμε να θαυμάσουμε εξίσου, μια μιμόζα ή ένα ευκάλυπτο, ωστόσο.
Δε στρέφομαι σε μια τέχνη ελλειπτική για να γνωρίσω ή να καλύψω τα κενά μου.

Θα επικαλεσθώ κάποιο άλλο βίτσιο.

Το φτέρνισμα, ίσως.

Παράθεση

kaxarias

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kaxarias
Ο kaxarias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O kaxarias Γιατι το λες αφου εισαι less!??! έγραψε στις 12:50, 10-04-11:

Θα ήθελα να πω ότι τα λογοτεχνικά βιβλία ήταν, είναι και θα είναι μα υπέροχη πηγή διασκεδασης για τον απούστατο λογο.
Το 90-95% το προγραμματων που προβαλλονται εναι σκουπιδια. Οσο δεκτικος και να ειναι καποιος δεν εντεχει τοση ανοησια. Ετσι το βιβλιο ειναι ενας υπεροχος τροπος να πενας τα απογευματα σου.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*Maria (^_^)*

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη *Maria (^_^)*
H *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,002 μηνύματα.

H *Maria (^_^)* Όλη η ζωή είναι ένα τυχερό παιχνίδι.... έγραψε στις 12:52, 10-04-11:

Δε νομίζω πως τα λογοτεχνικά βιβλία είναι χάσιμο χρόνου.. Αυτή η φράση είναι η νοοτροπία ορισμένων γονιών κατά τη γνώμη μου. Για μένα ένα λογοτεχνικό βιβλίο διευρύνει τις ορίζοντές μας και οξύνει τη φαντασία μας..μάς κάνει να δημιουργούμε ένα δικό μας κόσμο και μας δίνει τη δυνατότητα να ταξιδέψουμε σ'αυτόν..

Παράθεση

Lautreamont

Δραστήριο Μέλος

O Lautreamont έγραψε στις 10:21, 12-04-11:

Κάποιοι προτιμούν να γελούν με τον εαυτό τους, αλλά επιδέξια
κι άλλοι από τη γελοιότητα της οργανωμένης ορθοστασίας
στο ανύπαρκτο φιλολογικό άγαλμα που καλείται λογοτεχνικό βιβλίο.

Άλλοι στήνουν βιβλιογλυπτά την ίδια ώρα που
κάποιοι άλλοι γράφουν ποιήματα με τη γομολάστιχα
που λέει κι ο Χιόνης στο "ο,τι περιγράφω με περιγράφει".

Πες το και ξεστράτισμα από τον κοινό δρόμο αλλά
δεν αναλαμβάνω συνενοχή στην ανάλαφρη ματαιότητα
του διαβάζειν για να επεκτείνω ορίζοντες ή να συνετιστώ
από το μη τεχνικό του λόγου της ίδιας μου της ζωής.

Αναποδιά?

Το είχε πει εδώ και χρόνια, ο Αργύρης Χιόνης:

Η γραφή πρέπει να΄ναι
ένα ζαχαρωμένο βότσαλο
Πάνω που θα ΄χεις γλυκαθεί
Να σπας τα δόντια σου.

Ας μου απομονώσει κάποιος ένα δόντι
σαν το σπαθί του αρθούρου πάνω σε θαλασσοπετραδάκι
κι αναλαμβάνω να του αγοράζω τα βιβλία της επιλογής του
για το υπόλοιπο της ζωής του

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 11:02, 12-04-11:

Το είχε πει εδώ και χρόνια, ο Αργύρης Χιόνης:

Η γραφή πρέπει να΄ναι
ένα ζαχαρωμένο βότσαλο
Πάνω που θα ΄χεις γλυκαθεί
Να σπας τα δόντια σου.

Αυτό είχε ειπωθεί για την ποίηση και όχι γενικά για τη γραφή, κάτι που φυσικά είναι σωστό γιατί διαφορετικά...
διαβάζοντας ποίηση θα σ' έπαιρνε ο ύπνος.

Κανείς δεν αμφισβητεί τον γραπτό λόγο ή το βιβλίο σε κάθε μορφή του. Το ερώτημα είναι αν αξίζει να ξοδεύεις χρόνο σε λογοτεχνικά βιβλία εφήμερων συγκινήσεων ή σε βιβλία σκέψης .

Το καλύτερο για μένα είναι ότι κι αν διαβάζεις, να ξοδεύεις λίγο χρόνο κατά τη διάρκεια ή αμέσως μετά, για να κρατάς μερικές σημειώσεις, μια μικρή περίληψη. Να δημιουργείς με αυτό τον τρόπο τη δική σου βάση ιδεών, το δικό σου "Βιβλίο των Σκιών"! Μεγαλώνοντας, θα επιλέξεις τι θα κρατήσεις ζωντανό και τι θα στείλεις στο μαυσωλείο!

Εγώ δεν το έκανα....αλλά λέμε τώρα!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 11:18, 12-04-11:

Το καλύτερο για μένα είναι ότι κι αν διαβάζεις, να ξοδεύεις λίγο χρόνο κατά τη διάρκεια ή αμέσως μετά, για να κρατάς μερικές σημειώσεις, μια μικρή περίληψη. Να δημιουργείς με αυτό τον τρόπο τη δική σου βάση ιδεών, το δικό σου "Βιβλίο των Σκιών"!
ναι,,και μετα θα γραψεις και εξετασεις?

προσωπικα με τιποτε..

Παράθεση

Drama Prinzessin

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Drama Prinzessin
H Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,309 μηνύματα.

H Drama Prinzessin έγραψε στις 21:14, 13-01-12:

Ο Σεφέρης υποστήριζε ότι τη γλώσσα τη χρησιμοποιούμε με δύο τρόπους: έναv που αφορά το λογικό μας και τον άλλο που αφορά τις συγκινήσεις μας. Η λογοτεχνία χρησιμοποιεί το δεύτερο τρόπο, μεταχειρίζεται δηλαδή τη συγκινησιακή χρήση της γλώσσας. Κατά την άποψη μου, θεωρώ ότι η ανάγνωση ενός λογοτεχνικού κειμένου ή βιβλίου συμβάλλουν στην προαγωγή των γλωσσικών ικανοτήτων των παιδιών και των μεγάλων και φυσικά στην γλωσσική τους ανάπτυξη. Οπότε δεν είναι χάσιμο χρόνου, αλλά αξίζει να αφιερώσουμε αυτόν τον χρόνο διαβάζοντας "προσεχτικά" κάποιο λογοτεχνικό βιβλίο. Λέγοντας "προσεχτικά" εννοώ να σημειώνουμε τις άγνωστες λέξεις μας και να βρίσκουμε τις έννοιες τους, έτσι ώστε να μας μείνει κάτι από αυτό. Δηλαδή να κάνουμε μελέτη και όχι μια απλή ανάγνωση, αν και κάποιες φορές μπορούμε να τα κάνουμε σκέτη ανάγνωση για ξεκούραση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Drama Prinzessin : 13-01-12 στις 21:29.
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 22:57, 13-01-12:

Να πω την αλήθεια, εγώ πάντα αναρωτιόμουν τι στο καλό βρισκει ο κόσμος στα βιβλία. Εχω διαβάσει αρκετά (το σπίτι που μεγάλωσα είχε κυριολεκτικά χιλιάδες) και τα μόνα που μου άρεσαν ήταν ιστορίες του τύπου "ποιός είναι ο δολοφόνος". Μπορεί και να συμφωνούσα με καμιά-δυο ιδέες από άλλα λογοτεχνικά (ή να έβρισκα κοινά με κάποιον χαρακτήρα) αλλά τίποτα συνταρακτικό που να μην μπορούσα να το "καταφέρω" με συζήτηση. Πιό πολλά έχω αποκομίσει από κουβέντες (από πλευράς διασκέδασης και ενημέρωσης) από λογοτεχνικά βιβλια.
Και ναι, υποτίθεται είμαι (οσονούπω) φιλόλογος, πράγμα που σημαίνει έχω διαβάσει πρόσφατα καμιά πενηνταριά λογοτεχνικά βιβλία, έτσι για να κάνουν παρέα στα εκατοντάδες που είχα διαβάσει παλιότερα. Και πάλι όμως, δεν βλέπω νόημα. Καταλαβαίνω πως εννοείς το "χάσιμο χρόνου".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 23:13, 13-01-12:

Το βιβλιο χασιμο χρονου δεν ειναι. Χασιμο χρονου ειναι να διαβαζεις βιβλιο που δεν σε ρουφαει μεσα του. Προσωπικα εχω παρατησει αρκετα βιβλια στη μεση,μονο και μονο επειδη δεν με συνεπερνε(το σκοτωσα??) το εργο. Αλλα εχω τελειωσει και βιβλια σε μερες επειδη μου αρεσε εξαιρετικα η πλοκη και το πως εξελισσοταν η ιστορια.
Οποτε οχι,δεν τα θεωρω χασιμο χρονου..

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamStealer
Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 23:18, 13-01-12:

το να κερδιζεις γνωση ποτε δεν ειναι χασιμο χρονου, απο και και περα, ολα ειναι σχετικα.
Γιατι αλος δεν τον ενδιαφερει η γνωση, αλλα το να χαλαρωσει και μονο.
Η το να διαβασει τον ζαλιζει,

Αναλογα το τι σοι παιδεια εχει παρει, εχει να κανει και η σχεση του με το διαβασμα.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 23:22, 13-01-12:

Ειχα διαβασει σε ενα βιβλιο:"Οι πωλησεις στα βιβλιοπωλεια ειναι ενα βαρομετρο της κοινωνιας".

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 11:38, 14-01-12:

Λογοτεχνία = παρουσίαση της αλήθειας

Αν σκεφτείτε τη θέση που έχουν δώσει αναγνώστες και εκδότες στην αξία της αλήθειας στη σημερινή ελληνική κοινωνία, απαντάτε αμεσως στο ερώτημα. Μην υποκρίνεστε λοιπόν, για την συντριπτική πλειοψηφία των νεοελλήνων η πραγματική λογοτεχνία ΕΙΝΑΙ χάσιμο χρόνου.

Μην παριστάνετε άλλο τους εραστές της αλήθειας, σε ένα κρατος ηθελημένων σκλαβων. Τα κράτη ΕΙΝΑΙ οι αλήθειες τους που καταφέρνουν να δουν το φώς, και τις οποίες αγαπά το αναγνωστικο κοινό. Διαβάστε λίγη ακόμη Λένα Μαντά, λίγη ακόμη Χρύσα Δημουλίδου, λίγη ακόμη Αννα Νικολ Μανιάτη. Και μετά γκρινιάξτε για τον κάθε ΓΑΠ τον οποίο ενδόμυχα θεωρείτε.... μάγκα !

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 12:22, 14-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Και ναι, υποτίθεται είμαι (οσονούπω) φιλόλογος, πράγμα που σημαίνει έχω διαβάσει πρόσφατα καμιά πενηνταριά λογοτεχνικά βιβλία, έτσι για να κάνουν παρέα στα εκατοντάδες που είχα διαβάσει παλιότερα. Και πάλι όμως, δεν βλέπω νόημα. Καταλαβαίνω πως εννοείς το "χάσιμο χρόνου".
Αυτό + το θέμα με τις κολασμένες φοιτήτριες με οδηγεί στην προφανή ερώτηση:

Γουάι ντα φακ επέλεξες την φιλολογία;! Χωρίς διάθεση ειρωνίας ίσως θα ήταν σωστό να ξανασκεφτείς την επαγγελματική σου αποκατάσταση. Φιλόλογος χωρίς αγάπη για τα βιβλία είναι σαν να λέμε μπα... ε αστυνόμος χωρίς γκλοπ...

Τα λογοτεχνικά βιβλία ΔΕΝ είναι χάσιμο χρόνου (τα περισσότερα τουλάχιστον), τους δίδυμους πύργους ΔΕΝ τους έριξαν οι εβραίοι, τα ΜακΝτόναλντς ΕΙΝΑΙ τζανκ φουντ. Αυτά τα τρία είναι universal truths, believe me my love

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 15:10, 14-01-12:

Μέχρι πριν 3-4 χρόνια που δεν είχα αρχίσει ακόμα να ασχολούμαι με το ίντερνετ, διάβαζα από ένα μέχρι τρία λογοτεχνικά βιβλία την εβδομάδα, και επιπλέον θεωρούσα μεγάλη απόλαυση το καθημερινό διάβασμα εφημερίδας το απόγευμα μετά την δουλειά, παρέα με καφεδάκι.

Από την εποχή του internet και μετά, η αλήθεια είναι ότι το περιόρισα πολύ, χωρίς όμως να το αφήσω.

Όχι μόνο δεν το θεωρώ χάσιμο χρόνου, αλλά θεωρώ το διάβασμα σαν μία από τις μεγαλύτερες απολαύσεις μου !

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,014 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 15:28, 14-01-12:

Όποιος διαβάζει λογοτεχνικά βιβλία το κάνει για απόλαυση, όπως άλλωστε για απόλαυση βλέπουμε και ταινίες / σειρές.
Επίσης προσωπικά θεωρώ και επιμορφωτική τη μελέτη λογοτεχνικών βιβλίων. Όλο και κάποια ιδέα/ άποψη μπορείς να αποκομίσεις από αυτά αλλά και να βελτιώσεις και το λεξιλόγιό σου!

-petros

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 16:28, 14-01-12:

Λέγοντας ότι τα βιβλία είναι χάσιμο χρόνου είναι σαν να λες ότι η ζωγραφική, η γυμναστική, το σκάκι, το internet, η συλλογή γραμματοσήμων πχ. είναι σπατάλη χρόνου. Όλα αυτά αποτελούν hobbies, δραστηριότητες στις οποίες αναλωνόμαστε για λόγους ευχαρίστησης, για να ξεφύγουμε από το βάρος και το φόρτο της καθημερινότητας, της εργασίας, του σχολείου, κλπ. Ο γραπτός λόγος κατά τα την άποψή μου πάντοτε θα έχει κάτι παραπάνω να σου προσφέρει.

Η εξαφάνιση της λογοτεχνίας ουσιαστικά θα πυροδοτούσε τη σταδιακή παρακμή του πολιτισμού, θαρρώ. Το ΜΟΝΟ που δικαιολογώ είναι από κανονικά βιβλία να μετατραπούν σε ψηφιακή/ηλεκτρονική μορφή, για οικονομία στο χαρτί λχ.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 17:34, 14-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Katara
Η εξαφάνιση της λογοτεχνίας ουσιαστικά θα πυροδοτούσε τη σταδιακή παρακμή του πολιτισμού, θαρρώ.
Αυτό ακριβώς συνέβη στην Ελλάδα !

Τωρα βλέπετε τα αποτελέσματα αυτού που καλλιεργούσαν και προετοίμαζαν μεθοδικά 30 χρόνια το Λαιφσταιλ και αρκετοί μεγαλοεκδότες. Μέσα στα δικά σας μυαλά !

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 17:49, 14-01-12:

Η λογοτεχνία κάθε εποχής και κάθε τόπου συγκεντρώνει και διατηρεί τα λόγια, τις σκέψεις, τις εικόνες, τους ήχους και τις μυρωδιές των ανθρώπων που έζησαν και ζουν ακόμα, μαζεύει τις νοοτροπίες, τα ήθη, αποτυπώνει την εξέλιξη όχι των κοινωνιών και των επιστημών αλλά των ανθρώπων, των απλών στο μεγαλείο τους ή των μεγάλων στην απλότητα τους...

Η λογοτεχνία είναι αυτή που μας συνδέει με το παρελθόν και μας βοηθά να οραματιζόμαστε το μέλλον...

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 17:54, 14-01-12:

φυσικα και δεν θεωρω το διαβασμα βιβλιων και ειδικα λογοτεχνικων..ειναι ενα χομπι που επιλεγουν πολλοι ανθρωποι και σιγουρα μπορει να αποκομησει πολλα καποιος απο το διαβασμα βιβλιων. συγκρινοντας αυτο το χομπι με αλλα χομπι των ημερων μας μαλλον θα επρεπε να ρωταμε αν καποια αλλα ειναι πραγματικα χασιμο χρονου και οχι το συγκεκριμενο

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 18:01, 14-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Η λογοτεχνία είναι αυτή που μας συνδέει με το παρελθόν και μας βοηθά να οραματιζόμαστε το μέλλον...

Δεν είναι καθόλου απαραίτητο. Η λογοτεχνία του Ροζ, δεν συνδέει την Ελλάδα του Καζαντάκη, του Τσιφόρου, του Σαμαράκη, του Σεφέρη, του Ελύτη του Ψαθά και του Ριτσου, με αυτήν του Κωστόπουλου, των Παπανδρέου, του Λαζόπουλου κλπ. Και όλοι ξέρουμε πόσο οι τελευταίοι μας βοηθούν να ... οραματιζόμαστε το μέλλον.

Οι συγγραφείς δείχνουν που είναι η αλήθεια, όμως το αναγνωστικό κοινό πολεμάει γι'αυτήν. Δεν θα γίνει μόνο του όπως το παρουσιάζεις Εκδίκηση των Ονειρων.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 23:13, 14-01-12:

Περίμενα τα "πλην" να πάρουν φωτιά στο προηγούμενο post. Το να "κακολογεί" κάποιος την λογοτεχνία ή την ποιήση είναι σχεδόν βλασφημο ακόμα και σε αυτούς που δεν τους ενδιαφέρει καν το θέμα. Είναι απλά μια μορφή τέχνης που ταιριάζει σε κάποιους και σε άλλους όχι. Αν πω ότι δεν με ενδιαφέρει η γλυπτική, κανείς δεν θα ενοχληθεί. Αν όμως δεν με ενδιαφέρει η λογοτεχνία, ξαφνικά γίνομαι το μάυρο πρόβατο.

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Αυτό + το θέμα με τις κολασμένες φοιτήτριες με οδηγεί στην προφανή ερώτηση:
Γουάι ντα φακ επέλεξες την φιλολογία;! Χωρίς διάθεση ειρωνίας ίσως θα ήταν σωστό να ξανασκεφτείς την επαγγελματική σου αποκατάσταση. Φιλόλογος χωρίς αγάπη για τα βιβλία είναι σαν να λέμε μπα... ε αστυνόμος χωρίς γκλοπ...
Τα λογοτεχνικά βιβλία ΔΕΝ είναι χάσιμο χρόνου (τα περισσότερα τουλάχιστον), τους δίδυμους πύργους ΔΕΝ τους έριξαν οι εβραίοι, τα ΜακΝτόναλντς ΕΙΝΑΙ τζανκ φουντ. Αυτά τα τρία είναι universal truths, believe me my love
Ο κλάδος της φιλολογίας περιλαμβάνει τόσα πράγματα που με ενδιαφέρουν, που η αδιαφορία μου για την λογοτεχνία δεν στάθηκε εμπόδιο στην επιλογή μου. Ξέρω άθεους θεολόγους, οπότε η περίπτωσή μου δεν είναι καθόλου σπάνια. Το θέμα της φοιτητικής ζωής είναι εντελώς διαφορετικό και εν συντομία θα πω απλά ότι η υλοποίηση της διδασκαλίας ουδεμία σχέση έχει με εκπαίδευση, μόρφωση ή έρευνα στο αντικείμενο.
Για σένα και για πολλούς άλλους δεν είναι, για μένα λίγο-πολύ είναι. Universal truth ΔΕΝ υπάρχει, καθώς τίποτα δεν είναι απόλυτο.

And let the thumbs down begin!

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 23:24, 14-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Περίμενα τα "πλην" να πάρουν φωτιά στο προηγούμενο post. Το να "κακολογεί" κάποιος την λογοτεχνία ή την ποιήση είναι σχεδόν βλασφημο ....
Τι αχαρη παρεξήγηση. Κυρία μου τους κωστόπουλους, λαζόπουλος,παπανδρέου και ομοίους τους "κακολόγησα" όχι την λογοτεχνία ή την ποίηση. Εκτός πιά κι άν αυτούς ονομάζετε εσείς λογοτεχνία ή ποίηση. Καλά νομίζω σας λέει ο Φαντασμένος και απορεί που είσαστε και φιλόλογος.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 23:27, 14-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Τι αχαρη παρεξήγηση. Κυρία μου τους κωστόπουλους, λαζόπουλος,παπανδρέου και ομοίους τους "κακολόγησα" όχι την λογοτεχνία ή την ποίηση. Εκτός πιά κι άν αυτούς ονομάζετε εσείς λογοτεχνία ή ποίηση. Καλά νομίζω σας λέει ο Φαντασμένος και απορεί που είσαστε και φιλόλογος.
Χμμμ, διάβασες καν την υπόλοιπη πρόταση?

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 01:18, 15-01-12:

Nancy Mitford, Αγγλίδα συγγραφέας
Το χειρότερο σημάδι των καιρών μας είναι ότι το χαρτί της τουαλέτας γίνεται όλο και πιο χοντρό, ενώ το χαρτί των βιβλίων όλο και πιο λεπτό.

Πόση αλήθεια κρύβουν μέσα τους αυτές οι λέξεις... αυτή η πρόταση....

Τα λογοτεχνικά βιβλία αποτελούν το σημάδι του πολιτισμού ενός τόπου, μιας κοινωνίας, ενός έθνους....Μέσα στο τόπο και το χρόνο αναπτύσσονται ιδέες, σκέψεις και ιστορίες που καθώς ξετυλίγονται μέσα από τις σελίδες λογοτεχνικών βιβλίων αποτυπώνεται η ζωή, η στιγμή, χιλιάδες συναισθήματα κι αισθήματα, η ιστορία, η ίδια η κοινωνία....

Από τα λογοτεχνικά βιβλία βλέπεις και τα λογοτεχνικά ρεύματα, τις τάσεις της εποχής και κυρίως διαβάζοντας τα οπτικοποιείς ο ίδιος και γίνεσαι ο σκηνοθέτης των γραφομένων του συγγραφέα......και ταξιδεύεις....

Χωρίς λογοτεχνικά βιβλία δεν υπάρχει πολιτισμός....

Άρα αν είναι χάσιμο χρόνου τότε είναι χάσιμο πολιτισμού.....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους