Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,816 μέλη και 2,410,286 μηνύματα σε 75,000 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 198 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Λογοτεχνικά βιβλία = Χάσιμο χρόνου;

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε: στις 13:40, 11-03-08:

Πολύ καλό bibliupoli! Ευχαριστούμε!

Πραγματικά απορώ πως είναι δυνατόν να συγκρίνει κάποιος ένα βιβλίο με μια ταινία. Άποψη μου βέβαια αφού διαβάζω πάρα πολύ γρήγορα.

Και μιας και δεν έχω γράψει σε αυτό το νήμα να μια ευκαιρία να εκφράσω την λατρεία μου για τα βιβλία. Με έκαναν άλλο άνθρωπο ή μάλλον με έκαναν άνθρωπό.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Angie_Ann : 11-03-08 στις 13:48.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,468 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 13:55, 11-03-08:

Angie Ann άλλο τα βιβλία γενικώς, κι άλλο τα λογοτεχνικά βιβλία.
Τα βιβλία γενικώς τα λατρεύω κι εγώ πάρα πολύ και δεν χάνω ευκαιρία να διαβάσω (και επίσης διαβάζω πολύ γρήγορα).
Εδώ μιλάμε για τα λογοτεχνικά βιβλία και τη χρησιμότητα τους. Όχι για τα βιβλία γενικώς.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann έγραψε: στις 14:06, 11-03-08:

lol ναι όντως παρασύρθηκα.

Βέβαια στα 100 βιβλία που διαβάζω τα 90 είναι λογοτεχνικά οπότε για μένα εξακολουθούν αυτά που είπα. Είμαι ιδιάζουσα περίπτωση όμως γιατί διαβάζω εξαιρετικά γρήγορα . Δεν το λέω για επίδειξη αλλά γιατί σίγουρα θα είχα άλλη άποψη διαφορετικά Οπότε αυτά που λέω αφορούν μόνο εμένα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,468 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 14:12, 11-03-08:

Παλιότερα κι εγώ έτσι ήμουν, το 90% των βιβλίων που διάβαζα ήταν λογοτεχνικά. Πλέον ζήτημα να είναι λογοτεχνικά ένα 10% και εάν. Προτιμώ να παίρνω raw γνώσεις, παρά κρυμμένες πίσω από τόνους φλυαρίας. Ίσως επειδή πλέον θεωρώ το χρόνο μου πιο πολύτιμο.
(και επίσης διαβάζω πολύ γρήγορα, οπότε δεν νομίζω ότι έχει να κάνει).
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε: στις 14:13, 11-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από bibliupoli
Αυτό συμβαίνει επειδή μεγάλο μέρος του μυαλού σας σταματάει να λειτουργεί. Οι εικόνες εκπέμπονται κατευθείαν στον εγκέφαλό σας. Δεν απαιτείται καμία δική σας συμμετοχή.
Αν κάποιος μπορεί να μου αποδείξει ότι όταν λειτουργεί μία μόνο από τις αισθήσεις μας (όραση) χρησιμοποιούνται περισσότερες λειτουργίες του εγκεφάλου απ' ότι στις δύο αισθήσεις (όραση, ακοή), μπορεί και να δεχτώ αυτό το quote.
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann έγραψε: στις 14:16, 11-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Αν κάποιος μπορεί να μου αποδείξει ότι όταν λειτουργεί μία μόνο από τις αισθήσεις μας (όραση) χρησιμοποιούνται περισσότερες λειτουργίες του εγκεφάλου απ' ότι στις δύο αισθήσεις (όραση, ακοή), μπορεί και να δεχτώ αυτό το quote.
Δηλαδή όταν διαβάζεις μόνο η όραση χρησιμοποιείται; Μπαίνεις σε μια ολόκληρη διαδικασία όπου δημιουργείς εικόνες από αυτό που διαβάζεις μέσα στο μυαλό σου. Στην τηλεόραση δεν έχεις να σκεφτείς τίποτε. Δεν το λέω εγώ αυτό. Τόσες έρευνες έχουν βγει που καταγγέλλουν την παθητικότητα μας μπροστά στην τηλεόραση. Μήν με βάλεις τώρα να ψάχνω, σίγουρα θα έχεις πέσει πάνω σε κάποια.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε: στις 14:28, 11-03-08:

Μα εγώ δεν λέω ότι τα βιβλία δεν σε κάνουν να δημιουργείς ολόκληρους κόσμους στο μυαλό σου, απλά από βιολογικής άποψης, αυτό που περιέγραψε ο κύριος στο quote, ήταν άστοχο.
Προσωπικά βλέποντας ταινία (και όχι παρακολουθώντας απλά τηλεόραση) έχω αντιμετωπίσει όλα μου τα συναισθήματα και σε μεγαλύτερο βαθμό απ' ότι με οποιοδήποτε βιβλίο έχω διαβάσει. Και δεν λέω ότι έχω διαβάσει πολλά, αλλά από την αρχή τα βιβλία δεν κατάφεραν να με κρατήσουν.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε: στις 14:37, 11-03-08:

Βασικά στην ταινία αισθάνεσαι πιο εύκολα τα συναισθήματα ακριβώς επειδή είναι πιο άμεση από το βιβλίο.Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά έχει ως αποτέλεσμα να καλλιεργείται πολύ λιγότερο η φαντασία του ατόμου, και κατά συνέπεια η δημιουργικότητά του. Αυτά τα χαρακτηριστικά σου ανοίγουν απίστευτους ορίζοντες στη ζωή σου. Και δεν αναφέρομαι τόσο επαγγελματικούς ή κερδοσκοπικούς ορίζοντες, αλλά στην ικανότητά να συνθέτεις, η οποία θα δώσει πολύ μεγάλη ικανοποίηση καταρχάς σε εσένα τον ίδιο. Πρόκειται για απίστευτα συναισθήματα. Το ζήτημα είναι ότι ο δρόμος για να αξιοποιήσεις τα λογοτεχνικά βιβλία είναι σχετικά επίπονος, καθώς η δυσκολία ανάγνωσης του βιβλίου είναι κατά κανόνα ανάλογη της αξίας του. Αλλά αν το ψάξεις, θα διαπιστώσεις ότι πολλοί συγγραφείς είναι απίστευτοι αλχημιστές των χημικών αντιδράσεων των ανθρώπινων συναισθημάτων.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε: στις 14:38, 11-03-08:

Εγώ είμαι πολύ φαν των βιβλίων, δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχω ένα λογοτεχνικό πάντα δίπλα στο κρεββάτι μου για λίγο διάβασμα το βράδυ πριν τον ύπνο. Το καλοκαίρι τα τσακίζω στην παραλία. Τα λογοτεχνικά τρέφουν τη φαντασία, εμπλουτίζουν το λεξιλόγιο κια σου δίνουν τη δυνατότητα να δημιουργήσεις δικές σου σκηνές. Οι ταινίες σου δίνουν αυτό που έχει σκεφτεί κάποιος άλλος, και αυτό λίγο με χαλάει. Μου έχει τύχει πολλές φορές να έχω διαβάσει ένα βιβλίο και μετά να γίνει ταινία και να με "αδειάσει" γιατί εγώ το είχα φανταστεί διαφορετικά.
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann έγραψε: στις 14:44, 11-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Tetragrammaton
Βασικά στην ταινία αισθάνεσαι πιο εύκολα τα συναισθήματα ακριβώς επειδή είναι πιο άμεση από το βιβλίο.Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά έχει ως αποτέλεσμα να καλλιεργείται πολύ λιγότερο η φαντασία του ατόμου, και κατά συνέπεια η δημιουργικότητά του. Αυτά τα χαρακτηριστικά σου ανοίγουν απίστευτους ορίζοντες στη ζωή σου. Και δεν αναφέρομαι τόσο επαγγελματικούς ή κερδοσκοπικούς ορίζοντες, αλλά στην ικανότητά να συνθέτεις, η οποία θα δώσει πολύ μεγάλη ικανοποίηση καταρχάς σε εσένα τον ίδιο. Πρόκειται για απίστευτα συναισθήματα. Το ζήτημα είναι ότι ο δρόμος για να αξιοποιήσεις τα λογοτεχνικά βιβλία είναι σχετικά επίπονος, καθώς η δυσκολία ανάγνωσης του βιβλίου είναι κατά κανόνα ανάλογη της αξίας του. Αλλά αν το ψάξεις, θα διαπιστώσεις ότι πολλοί συγγραφείς είναι απίστευτοι αλχημιστές των χημικών αντιδράσεων των ανθρώπινων συναισθημάτων.
Το είπες πολύ όμορφα φίλε μου
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 809 μηνύματα.

H lugar έγραψε: στις 14:55, 11-03-08:

Η σύγκριση βιβλίο/ταινία είναι άκυρη όπως και γενικά ο όρος λογοτεχνικό βιβλίο ή άλλο βιβλίο. Δεν μπορείς να συγκρίνεις διαφορετικά είδη τόσο εύκολα, ούτε όλα τα λογοτεχνικά βιβλία είναι τέχνη.
Ταινία vs Βιβλίο: Ας πούμε το "Σολάρις" του Ταρκόφσκι θέλει πολύ μεγαλύτερη συμμετοχή και ισως και πολλές επαναλήψεις για να δεις όλες τις πλευρές του σε σχέση με την ανάγνωση του "Κώδικα Ντα Βίντσι" του Μπράουν.
Το λογοτεχνικό βιβλίο μπορεί να είναι απόλαυση, καταφύγιο, γνώση μεταφερόμενη με το συναίσθημα, βύθισμα στην πολυπλοκότητα του ψυχισμού των χαρακτήρων, στις κουλτούρες, στη χρήση της γλώσσας.........
Και όπως βλέπω την παραπάνω παραγραφο που έγραψα συνειδητοποιώ ότι είναι η λέξη βύθισμα που κάνει για μένα την διαφορά και παραπέμπει στην βιωματική και όχι στην εγκεφαλική γνώση.
Παράθεση

kinezoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H kinezoula έγραψε: στις 15:04, 11-03-08:

Tα περισσοτερα βιβλια ακομη και τα πιο απλα νομιζω που μεταφερθηκαν στην μεγαλη οθονη θεωρηθηκαν ανωτερα απο την ταινια..Πχ πολλοι φαν του harry Potter θεωρουν οτι τα βιβλια ειναι καλυτερα απο τις ταινιες που βγηκαν..
Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε: στις 16:01, 11-03-08:

Για μένα ένα από τα ελάχιστα βιβλία που η μεταφορά του στη μεγάλη οθόνη ήταν αντάξια του πρωτοτύπου είναι το "ουδεν νεώτερον από το δυτικό μέτωπο" του Έριχ Μαρία Ρεμάρκ. Check it out!
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε: στις 16:28, 11-03-08:

Καταρχήν συμφωνώ με αυτά που έγραψε ο Tetragrammaton
Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Οι ταινίες σου δίνουν αυτό που έχει σκεφτεί κάποιος άλλος, και αυτό λίγο με χαλάει.
Και το βιβλίο είναι λόγια και καταστάσεις που έχει σκεφτεί άλλος, απλά σου δίνεται η δυνατότητα πιο εύκολα να το μεταφέρεις και αναδημιουργήσεις στο μυαλό σου.
Αρχική Δημοσίευση από kinezoula
Tα περισσοτερα βιβλια ακομη και τα πιο απλα νομιζω που μεταφερθηκαν στην μεγαλη οθονη θεωρηθηκαν ανωτερα απο την ταινια..Πχ πολλοι φαν του harry Potter θεωρουν οτι τα βιβλια ειναι καλυτερα απο τις ταινιες που βγηκαν..
Μα φυσικά και τα βιβλία θα θεωρούνταν ανώτερα, αφού ήταν τα πρωτότυπα, τα οποία σου περάσανε την ιδέα και τα συναισθήματα για πρώτη φορά. Δοκίμασες ποτέ να δεις ταινία και μετά να διαβάσεις το βιβλίο από το οποίο προήλθε; Είναι αδύνατον να σου αρέσει το βιβλίο μετά.
Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε: στις 16:37, 11-03-08:

Το μόνο χάσιμο χρόνου είναι να καθόμαστε και να βλέπουμε το ταβάνι περιμένοντας να πέραση η ώρα οτιδήποτε άλλο διαβαζουμε..ενεργουμε..σχεδιαζουμε δεν είναι χάσιμο χρόνου τα πάντα είναι ένα παιχνίδι
Παράθεση

kinezoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H kinezoula έγραψε: στις 17:12, 11-03-08:

Δεν ειναι απαραιτητο να διαβασω πρωτα το βιβλιο.Πολυ συχνα βλεπουμε ρωτα την ταινια και το βιβλιο θεωρειται απο ολους ανωτερο.Ειδα την ταινια πρασινο μιλι και ενθουσιαστηκα .οταν διαβασα το βιβλιο η ταινια νομιζω ειναι πολυ κατωτερη.Το βιβλιο εδινε μια ατμοσφαιρα που δεν υπηρχε στην ταινια παρα τις υπεροχες ερμηνιες..Καποια περιστατικα που υπηρχαν στο βιβλιο κοπηκαν.Στο βιβλιο υπηρχε ενα ποντικακι ο κυριος Τζιγκλς που το περιεγραφε το βιβλιο σαν ενα μαγικο,πανεξυπνο πλασμα και εδειιχνε μια σκηνη πως το ποντικακι ετρωγε τις καραμελες του η τις εκρυβε καπου..Αυτη η σκηνη δεν υπηρχε στην ταινια .Το ποντικακι εμοιαζε σαν ενα φυσιολογικο ποντικι..Καποιοι χαρακτηρες ειχαν περιγραφει αλλιωτικα .Υπηρχαν πραγματα στο βιβλιο που χαθηκαν στην ταινια..
Παράθεση

bibliupoli

Νεοφερμένος

Ο bibliupoli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O bibliupoli έγραψε: στις 17:26, 11-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Angie Ann άλλο τα βιβλία γενικώς, κι άλλο τα λογοτεχνικά βιβλία.
Τα βιβλία γενικώς τα λατρεύω κι εγώ πάρα πολύ και δεν χάνω ευκαιρία να διαβάσω (και επίσης διαβάζω πολύ γρήγορα).
Εδώ μιλάμε για τα λογοτεχνικά βιβλία και τη χρησιμότητα τους. Όχι για τα βιβλία γενικώς.
Νομίζω οτι και η χρησιμότητα των λογοτεχνικών βιβλίων είναι μεγάλη και δεν θα έπρεπε να διακρίνουμε τα βιβλία σε κατηγορίες ανάλογα την "χρησιμότητά" τους, την οποία άλλωστε εμείς ορίζουμε σαν άτομα. Τα επιστημονικού περιεχομένου βιβλία, όπως και τα φιλοσοφικά ή εγκυκλοπαιδικά, έχουν μια αδιαμφισβήτητη χρησιμότητα για όλον σχεδόν το κόσμο για τις πληροφορίες που παραθέτονται. Όλοι όμως φαντάζομαι ξεκινήσαμε το διάβασμα με ένα παραμύθι, κάποιο τεύχος του Μίκυ Μάους ή με κάποιο κόμικ.
Η συνεχής επαφή και η διαρκής παίδευση με το βιβλίο, δημιουργεί νέους ορίζοντες τους οποίους αργότερα καταλαμβάνουν όλα ανεξαιρέτως τα υπόλοιπα βιβλία. Σαφώς και όλα τα βιβλία δεν είναι έργα τέχνης όπως ειπώθηκε, αλλά με τα βιβλία πλουτίζεις λεξιλόγιο και πνεύμα . Επίσης μπορούν να σε οδηγήσουν στον τρόπο σκέψης (και ζωής) άλλων εποχών.
Ποιος μπορεί να μην αναγνωρίσει τον γλωσσικό πλούτο στον "Ήλιο του θανάτου" του Πρεβελάκη ή την Αυθεντικότητα και τη στάση ζωής στον "Καπετάν Μιχάλη"; Ακόμα και τις "Αναμνήσεις ενός τρελλού" (1839) του Φλωμπέρ αν διαβάσετε(ο άνθρωπος ήταν όντως σαλεμένος), θα ξεχωρίσετε αμέσως την διαχρονική αγωνία του πρώτου έρωτα όπως μας έρχεται σήμερα μέσα από τους αιώνες.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann έγραψε: στις 17:54, 11-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Μα φυσικά και τα βιβλία θα θεωρούνταν ανώτερα, αφού ήταν τα πρωτότυπα, τα οποία σου περάσανε την ιδέα και τα συναισθήματα για πρώτη φορά. Δοκίμασες ποτέ να δεις ταινία και μετά να διαβάσεις το βιβλίο από το οποίο προήλθε; Είναι αδύνατον να σου αρέσει το βιβλίο μετά.
Το βιβλίο είναι ανώτερο ασχέτως με το ποιο θα διαβάσεις πρώτο. Το λέω βασισμένη σε όσα βιβλία διάβασα αφού είδα την ταινία. Πιο πρόσφατο παράδειγμα η Εξιλέωση που είδα την ταινία και μου φάνηκε μέτρια ενώ το βιβλίο είναι εξαιρετικό. Μοναδική εξαίρεση το LotR που η ταινία ήταν ισάξια ακριβώς επειδή αυτοί που την έφτιαξαν ήταν μεγάλοι fans του βιβλίου.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 22:12, 11-03-08:

Βρε παιδιά, έχετε δώσει στο θέμα μια τροπή που είναι εντελώς διαφορετική από αυτή που είχα στο μυαλό μου όταν το ξεκίνησα.
Έχετε καταλήξει σε βιβλία vs ταινίες, ενώ η σύγκριση που υπονοεί το θέμα δεν είναι αυτή, αλλά η λογοτεχνικά βιβλία vs βιβλία που προσφέρουν άμεση γνώση (πχ επιστημονικά).
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε: στις 22:18, 11-03-08:

[...]
Τελικά μετά απο χρόνια κατέληξα στην ακόλουθη άποψη:
  1. Τα λογοτεχνικά βιβλία είναι χάσιμο χρόνου. Ο,τι μπορούν να σου διδάξουν, μπορείς να το πάρεις σε μεγάλο βαθμό απο μια ανάλογη ταινία, που θα σου κοστίσει πολύ λιγότερο απο το χρόνο σου.
  2. [...]
Συμφωνείτε με την παραπάνω άποψη; Και αν όχι, ποιά είναι τα επιχειρήματα σας για να την αντικρούσετε;
Βρε παιδιά, έχετε δώσει στο θέμα μια τροπή που είναι εντελώς διαφορετική από αυτή που είχα στο μυαλό μου όταν το ξεκίνησα.
Έχετε καταλήξει σε βιβλία vs ταινίες, ενώ η σύγκριση που υπονοεί το θέμα δεν είναι αυτή, αλλά η λογοτεχνικά βιβλία vs βιβλία που προσφέρουν άμεση γνώση (πχ επιστημονικά).

Λογικό να συγκρίνουμε βιβλία με ταινίες, αφού η ίδια το έκανες από το πρώτο post
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους