Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,079 μηνύματα σε 74,652 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Επιλογή διανομής Linux

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 22:15, 31-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Θα ειναι πολυ πιο ευκολο στα Αγγλικα πιστευω, γιατι μπορεις να βρεις πολλα περισσοτερα στο νετ...
Οκ, θα κάνω νέα εγκατάσταση!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 13:43, 05-09-07:

...3. Ακούγοντας mp3:

Ανοίγουμε την κονσόλα και δίνουμε με τη σειρά τις εντολές, πατώντας Enter σε κάθε μιά:...

Πως ανοίγει αυτή η ρημάδα η κονσόλα!

edit: βρήκα πως ανοίγει αλλά δε κατάφερα κάτι... με έχουν παιδέψει αρκετά ομολογώ ελλά έχω πεισμώσει.

ερώτηση: πως κάνω τα Mp3 να παίξουν; Φαντάζομαι μέσα από τη κονσόλα με μία γραμμή εντολών. Ε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη borat : 05-09-07 στις 14:46.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 18:34, 05-09-07:

Χμμμ, με totem προσπαθεις? Εγω χρησιμοποιουσα Amarok!

Πηγαινε Applications-> Add/Remove και κατεβασε το!

Πες μου αν δουλευει!

Επισης, δεν χρειαζεται να κανεις τα παντα απο την Κονσολα, απλα ανοιξε τον player που θες απο το μενου!

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 21:08, 05-09-07:

Χμμμ, με totem προσπαθεις? Εγω χρησιμοποιουσα Amarok!

Πηγαινε Applications-> Add/Remove και κατεβασε το!

Πες μου αν δουλευει!

Επισης, δεν χρειαζεται να κανεις τα παντα απο την Κονσολα, απλα ανοιξε τον player που θες απο το μενου!
Πως να το κατεβάσω; Νομίζεις πως κατάφερα να συνδεθώ στο δίκτυο;

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 21:15, 05-09-07:

Σε βλεπω συντομα σε windows
Μπορεις να το κατεβασεις απο εδώ.
Εχει κι αλλα προγραμματα για linux.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 21:18, 05-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Bill
Σε βλεπω συντομα σε windows
Μπορεις να το κατεβασεις απο εδώ.
Εχει κι αλλα προγραμματα για linux.
Kαι εγώ αλλά θα το παλέψω ακόμη...
Ναι αλλά τί είναι το amarok;
Εξηγήστε μου...

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 21:20, 05-09-07:

Player.Παιζει και mp3 .Το εχω στα suse αλλα ειχα κολλησει απο το πρωι και δε θυμομουν το ονομα του.

Οριστε και η σελιδα του.Για θεματα και νεοτερες εκδοσεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 05-09-07 στις 21:32.
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 21:46, 05-09-07:

Nαι ευχαριστώ, αλλά πως το εγκαθιστώ αυτό;
Δε είναι προφανως με διπλό κλικ!
To πρόβλημα είναι το μόντεμ, έχω βρεί αυτό για να το εγκαταστήσω: http://foss.ntua.gr/wiki/index.php/Ε...F%40st_800/840 αλλά ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙΠΟΤΕ!

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 00:35, 06-09-07:

Τι μοντεμ εχεις? Μου κανει εντυπωση που δεν στο αναγνωρισε αμεσως! Δοκιμασε ισως να κανεις δικτυο με καποιον αλλον υπολογιστη που εχεις Internet, και μετα κατεβασε το απο Applications-> Add/Remove και ψαξε για Amarok. Οχι, δεν θελει double click, απλο click θελει.

Α, για το δικτυο, ισως να χρειαστει να αλλαξεις καποιες ρυθμισεις. Δεν θυμαμαι ακριβως, θα κοιταξω μηπως τις βρω, αλλα κανε ενα search και κατι θα βρεις. Η καποιος απο εδω μπορει να μας διαφωτισει....

Εντιτ, ακυρο! Το ιδιο μοντεμ εχουμε και λεω μ@λ@κιες, γιατι εγω δεν εχω δοκιμασει καν να το εγκαταστησω γιατι δουλευω με δικτυο. Αλλα θα το κοιταξω αν βρω κατι και θα σου πω!

Εντιτ 2! Βρηκα αυτο! Θα το δοκιμασω και εγω αυριο!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη io-io : 06-09-07 στις 00:42.
Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη theio_vrefos
Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 11:35, 06-09-07:

sagem έχεις? Είναι λίγο δύσκολο να βρείς τα κόλπα για το sagem, θα χρειαστεί λίγη δουλειά. Σου προτίνω να πάρεις ενα modem/router που θα βρεις γύρω στα 100 ευρώ. Το sagem δε σηκώνει πολλές συνδέσεις και όταν υπερθερμένεται έχει προβλήματα αποσύνδεσης. Το ρουτεράκι και θα στο δουν κατευθείαν τo UBUNTU και θα σου κάνει τη ζωή εύκολη

//εδιτ: πάντως εγώ κάπου έχω τους drivers για το sagem μου, που μου είχαν δουλέψει στο δικό μου ubuntu. PM για να στους περάσω εάν θέλεις.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 12:41, 06-09-07:

Οχι, δεν θελει double click, απλο click θελει.
Δε μου κάνει κάτι με ένα κλικ...
Αρχική Δημοσίευση από theio_vrefos
sagem έχεις? Είναι λίγο δύσκολο να βρείς τα κόλπα για το sagem, θα χρειαστεί λίγη δουλειά. Σου προτίνω να πάρεις ενα modem/router που θα βρεις γύρω στα 100 ευρώ. Το sagem δε σηκώνει πολλές συνδέσεις και όταν υπερθερμένεται έχει προβλήματα αποσύνδεσης. Το ρουτεράκι και θα στο δουν κατευθείαν τo UBUNTU και θα σου κάνει τη ζωή εύκολη

//εδιτ: πάντως εγώ κάπου έχω τους drivers για το sagem μου, που μου είχαν δουλέψει στο δικό μου ubuntu. PM για να στους περάσω εάν θέλεις.
SAGEM έχω! Για δώσε τους drivers...

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 16:57, 09-09-07:

Εδω εχεις δει για την εγκατασταση του μοντεμ?

Και κοιτα και αυτο να γλυκαθεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη io-io : 09-09-07 στις 17:02.
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 18:35, 09-09-07:

Εδω εχεις δει για την εγκατασταση του μοντεμ?

Και κοιτα και αυτο να γλυκαθεις.
Xριστούλη μου!!! Που είναι εκείνη η εξαιρετική τεχνολογία plug n play;

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 18:41, 09-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Xριστούλη μου!!! Που είναι εκείνη η εξαιρετική τεχνολογία plug n play;

Μεγαλο σου φανηκε? Δεν ειναι ολο για το 6.10!

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 15:52, 10-09-07:

Μεγαλο σου φανηκε? Δεν ειναι ολο για το 6.10!
Tεράστιο, και μετά μιλάει και για έκδοση πυρήνα, σε τέτοια περίπτωση πρέπει να επέμβεις και στο πυρήνα, μιλάω πάντα για sagem f800.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 22:07, 03-10-07:

Παράκληση: ας υποθέσουμε ότι μιλάτε σε ένα χαζό, ας υποθέσουμε οτι το λένε και Borat, ας υποθέσουμε οτι δεν έχει ιδέα από ubuntu, και ας υποθέσουμε ότι ενώ το έχει εγκαταστήσει αδυνατεί να συνδέσει το sagem f800 modem του, γράφτε ένα κείμενο (όσων λέξεων θέλετε) με απλές και βατές αναλυτικές οδηγίες για το τι πρέπει να κάνει για να μπει στο Net, απαραίτητη προϋπόθεση η αναλυτική παρουσίαση και η απλότητα!
Ο borat θα σας αγαπάει για πάντα.

υγ: δε κάνω πλάκα, απελπίζομαι.

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 22:29, 03-10-07:

Δεν χρησιμοποιω ubuntu αλλα βρηκα ενα "tutorial" σε ελληνικα.Δεν ξερω το ποσο κατατοπιστικο ειναι.
Αυτα που αναφερει στο Βημα 1 υποθετω πως θα τα βρεις στο cd των ubuntu.
Ρίξε μια ματια.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 16:32, 14-10-07:

Δεν χρησιμοποιω ubuntu αλλα βρηκα ενα "tutorial" σε ελληνικα.Δεν ξερω το ποσο κατατοπιστικο ειναι.
Αυτα που αναφερει στο Βημα 1 υποθετω πως θα τα βρεις στο cd των ubuntu.
Ρίξε μια ματια.
Μάταια, ούτε έτσι κατάφερα κάτι...

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 13:25, 28-10-07:

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
Μέσα στα πολλά που λέει, λέει και αυτά (σου γράφω απορίες):
ΒΗΜΑ 1: Εγκατέστησε τα πακέτα "kernel-source" "make" "gcc",
πως το κάνω εγώ αυτό;

ΒΗΜΑ 3: Μέσα στο νέο φάκελο δώσε

make

αλλά ΌΧΙ make install
,
τι εννοεί να δώσω make, πως γίνεται; Να γράψω make στο
κειμενογράφο;

ΒΗΜΑ 4: Δώσε

sudo cp ueagle-atm.ko usbatm.ko /lib/modules/`uname -r`/kernel/drivers/usb/atm/
πως γίνεται και αυτό;

Γενικά τι ενοοεί όταν λέει δώσε;

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 14:09, 28-10-07:

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
Μέσα στα πολλά που λέει, λέει και αυτά (σου γράφω απορίες):
ΒΗΜΑ 1: Εγκατέστησε τα πακέτα "kernel-source" "make" "gcc",
πως το κάνω εγώ αυτό;
Θα πρέπει να πας στα administrator settings και από εκεί να κάνεις update απο το cd των ubuntu επιλεγοντας τα πακέτα που σου λέει.
Δεν ξερω πως ακριβώς λέγεται στα ubuntu.Εγω στα suse το κανω απο το yast και επιλεγω software update.
ΒΗΜΑ 3: Μέσα στο νέο φάκελο δώσε

make

αλλά ΌΧΙ make install
,
τι εννοεί να δώσω make, πως γίνεται; Να γράψω make στο
κειμενογράφο;
Στην προηγουμενη γραμμη που λεει
cd ueagle-atm-1.3
ουσιαστικά μπαίνεις στο φακελο.Αυτά γινονται απο το terminal.
Εκει μετα γραφεις make.(στο terminal)
ΒΗΜΑ 4: Δώσε

sudo cp ueagle-atm.ko usbatm.ko /lib/modules/`uname -r`/kernel/drivers/usb/atm/
πως γίνεται και αυτό;
Απλά γράψε αυτό που λεει μεσα στο terminal.

(terminal ειναι το παραθυράκι που μοιάζει σαν το command prompt των windows)
Γενικά τι ενοοεί όταν λέει δώσε;
Υποθέτω πως εννοει γράψε.

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 14:13, 28-10-07:

Όταν λέει δώσε, εννοεί να ανοίξεις ένα terminal και να γράψεις εκεί τις εντολές.
Γενικά όλα σχεδόν γίνονται μέσω terminal στο ubuntu.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 20:47, 28-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Όταν λέει δώσε, εννοεί να ανοίξεις ένα terminal και να γράψεις εκεί τις εντολές.
Γενικά όλα σχεδόν γίνονται μέσω terminal στο ubuntu.
To oποίο το ανοίγω από που και πως;

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 23:06, 28-10-07:

Δεν το έχει στο μενού;Ανοιξε το μενού και κοίτα να βρεις τη λεξη terminal.
Και του κανεις κλικ.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 20:15, 30-04-08:

Τώρα είδα πως το θέμα μου έχει γίνει πρόταση και πολύ χάρηκα!

Σημείωση συντονιστή: Μέχρι αυτό το ποστ , τα ποστ προέρχονται από το θέμα : "Θέλω αλλαγή λειτουργικού! Ποιο είναι το καλύτερο; ΥΓ: είμαι Noob"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 10-07-08 στις 11:02. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ale3andros
Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O ale3andros έγραψε στις 08:58, 27-06-08:

Παιδιά θέλω κ εγώ να δοκιμάσω ένα εναλλακτικό λειτουργικό και σκέφτομαι να βάλω το ubuntu. Το έχει δοκιμάσει κανείς να μου πει εντυπώσεις?

Σημείωση συντονιστή : Το ποστ προήλθε από το θέμα " n00b απορίες περι linux...".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 10-07-08 στις 11:15. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 09:37, 27-06-08:

Ωραίο είναι, άμα δεν έχεις usb modem sagem θα είναι ακόμη καλύτερο.

Σημείωση συντονιστή : Το ποστ προήλθε από το θέμα " n00b απορίες περι linux...".

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 10-07-08 στις 11:15. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O ale3andros έγραψε στις 09:42, 27-06-08:

Α όχι, έχω 2play forthnet και adsl modem/router NetGear. Ελπίζω να είναι οκ. Την τελευταία φορά που επιχείρησα να βάλω λίνουξ ήτανε επί εποχής modem 56k και φυσικά επειδή δε μπορούσα να εγκαταστήσω το μόντεμ, ούτε το ασύρματο ποντίκι μου τα παράτησα. Ελπίζω τώρα να έζω καλύτερη τύχη

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 09:48, 27-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από ale3andros
Παιδιά θέλω κ εγώ να δοκιμάσω ένα εναλλακτικό λειτουργικό και σκέφτομαι να βάλω το ubuntu. Το έχει δοκιμάσει κανείς να μου πει εντυπώσεις?
Καταρχήν θέλεις να παίξεις με το Linux και να λες ότι έχεις Linux ή θέλεις να μάθεις Linux; Απορώ βέβαια αφού είσαι στον κλάδο της πληροφορικής πως και δεν έχεις ήδη επαφή με Unix-οειδή συστήματα.

Αν θέλεις να λες ότι έχεις Linux, ή βαριέσαι να μάθεις, εμπρός βάλε Ubuntu, το οποίο αν ήταν άνθρωπος, σίγουρα θα ήταν δημόσιος υπάλληλος, τεμπελο-linux δηλαδή, γεμάτο ματσακονιές και non-standard μεθόδους και αυτοματισμούς που παρακάμπτουν κάθε απλούστατη μέθοδο ρύθμισης. Επίσης ετοιμάσου να μένεις λιμνάζων μέχρι το επόμενο φορμάτ σε 6 μήνες από την εκάστοτε εγκατάσταση για να μπορέσεις να ενημερωθείς με τα πιό νέα πράγματα.

4 διανομές για να δοκιμάσεις, να συνηθίσεις και να αποκτήσεις εναλλακτική λύση με το Linux:

Sidux, Arch, Debian, Gentoo

Όσο προχωράς προς τα δεξιά τόσο αυξάνεται η δυσκολία εγκατάστασης, αλλά και οι 4 είναι για ανθρώπους που θέλουν να μάθουν, είναι μεν για πιό μπασμένους στο Linux αλλά σαφώς όχι κόκκινα πανιά για κάποιον νέο που θέλει να λερώσει τα χεράκια του. Είναι ρέουσες διανομές (πλην του σταθερού branch "Etch" της Debian που είναι παλαιολιθικής κομμουνιστικής φύσης), οπότε με μια εντολή ανα πάσα στιγμή είσαι υπερσύγχρονος και τσακιστερός.

Αν δεν ξέρεις Χριστό από Linux ή θα τεμπελιάσεις με Μπουμπούντου, ή ξεκίνα να διαβάζεις πέντε πράγματα να τα μάθεις σωστά και βάλε μια διανομή με στάνταρ μεθόδους!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 10-07-08 στις 11:16. Αιτία: Σημείωση
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

O ale3andros έγραψε στις 09:58, 27-06-08:

Καλά ντε, μη με μαλώνεις!

Είμαι ευαίσθητο παιδί χρειάζομαι φροντίδα & προδέρμ!

Εκτιμώ τις συμβουλές σου. Πράγματι, έτσι είναι όπως τα σχολιάζεις. Η αλήθεια είναι οτι σε πρώτη φάση ήθελα απλά να δοκιμάσω ένα άλλο λειτουργικό. Δεν σκέφτηκα τις διαφορές ανάμεσα στις ποικίλες διανομές. Απλά από λίνουξ ξέρω 2-3 διανομές (ακουστά) πλήν της Mandrake που ψιλό - χρησιμοποίησα λίγες φορές.

Νιώθω όμως πως θα ήθελα να εμβαθύνω και να πάω παρακάτω όπως λες και να μη σταθώ στο τεμπελόλειτουργικό. Απλά δεν έχω στο άμεσο περιβάλλον μου κάποιον (φίλο, γνωστό, συνάδελφο) ώστε να με βοηθήσει στα πρώτα μου βήματα.

Μπορείς να το θεωρείς παράξενο ή "εντροπής" αλλά αν και πληροφορικός ΝΑΙ δεν έχω σχεδόν ντίπ ιδέα από λίνουξ. Στη ζωή πάντα υπάρχει η πρώτη φορά για όλα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 10-07-08 στις 11:16. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 10:05, 27-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από ale3andros
Καλά ντε, μη με μαλώνεις!

Είμαι ευαίσθητο παιδί χρειάζομαι φροντίδα & προδέρμ!

Εκτιμώ τις συμβουλές σου. Πράγματι, έτσι είναι όπως τα σχολιάζεις. Η αλήθεια είναι οτι σε πρώτη φάση ήθελα απλά να δοκιμάσω ένα άλλο λειτουργικό. Δεν σκέφτηκα τις διαφορές ανάμεσα στις ποικίλες διανομές. Απλά από λίνουξ ξέρω 2-3 διανομές (ακουστά) πλήν της Mandrake που ψιλό - χρησιμοποίησα λίγες φορές.

Νιώθω όμως πως θα ήθελα να εμβαθύνω και να πάω παρακάτω όπως λες και να μη σταθώ στο τεμπελόλειτουργικό. Απλά δεν έχω στο άμεσο περιβάλλον μου κάποιον (φίλο, γνωστό, συνάδελφο) ώστε να με βοηθήσει στα πρώτα μου βήματα.

Μπορείς να το θεωρείς παράξενο ή "εντροπής" αλλά αν και πληροφορικός ΝΑΙ δεν έχω σχεδόν ντίπ ιδέα από λίνουξ. Στη ζωή πάντα υπάρχει η πρώτη φορά για όλα...

Ντροπή δεν είναι φίλε και δε σε μαλώνω. Όλοι από κάπου ξεκινήσαμε για να μάθουμε όσα μάθαμε. Δε γεννηθήκαμε αυθεντίες. Έτσι θα ξεκινήσεις κι εσύ. Πάμε!

Ξεκινάς με Sidux! Κατεβάζεις την έκδοση "Έρεβος" (ναι ναι ελληνικότατα ονόματα στις εκδόσεις τους οι Γερμανοί) και δοκιμάζεις. Είναι Live cd οπότε αν κολλήσεις κάπου στη διάρκεια της εγκατάστασης, ανοίγεις έναν konqueror και ψάχνεις τη λύση ή τη ρωτάς αν και δε χρειάζεται γιατί το manual που έρχεται μαζί, τσακίζει κόκκαλα.

Υπόψιν, στο Sidux τα upgrade γίνονται σε init 3 επίπεδο και όχι μέσα από το KDE σου (Init5). Επίσης οι εγκαταστάσεις προγραμμάτων και τα συναφή γίνονται κονσολάτα πανεύκολα! Ξεκίνα κι αν δε σ' αρέσει αλλάζεις!

Παράθεση

Affliction (Midna)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Affliction
Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

O Affliction έγραψε στις 14:33, 03-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Το προβλημα του Ubuntu ειναι οτι δεν συνεργάζεται καλά, επίτηδες (και καλά κάνει) με ntfs. Νομίζω ότι μόνο να διαβάζεις ntfs σου επιτρέπει
Δεν είναι αυτός ο λόγος από όσο έχω διαβάσει κι εγώ. Είναι ότι από όταν βγήκε το ntfs format η Micorosoft δεν δημοσίευε τον κώδικά του κι έτσι δε μπορούσαν να γράψουν σε δίσκους με ntfs. Όμως τον τελευταίο 1.5 χρόνο περίπου υπάρχει το ntfs-3g που σου προσφέρει αυτή τη δυνατότητα και είναι "προϊόν" του sourceforge.net.

Από εκεί και πέρα τα distros είναι ανάλογα με τις προτιμήσεις και τα κέφια του καθενός. Προσωπικά χρησιμοποιώ τα OpenSuSe 11.0 και με εντυπωσίασε η συμβατότητα με όλες τις συσκευές. Μέχρι και το 3D-Acceleration της ATI φόρτωσε μόνο του. Χώρια που είναι απίστευτα σταθερά και χρησιμοποιούνται ευρέως σε πολλούς servers. Επί χρόνια ήμουν fan των Fedora αλλά νομίζω η Novell τους ξεπέρασε. ^^

Σημείωση συντονιστή: Μέχρι αυτό το ποστ , τα ποστ προέρχονται από το θέμα : "Λέω να βάλω Linux..."

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 10-07-08 στις 11:03. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

myle

Linux Geek

Το avatar του χρήστη myle
Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O myle έγραψε στις 22:08, 05-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Ντροπή δεν είναι φίλε και δε σε μαλώνω. Όλοι από κάπου ξεκινήσαμε για να μάθουμε όσα μάθαμε. Δε γεννηθήκαμε αυθεντίες. Έτσι θα ξεκινήσεις κι εσύ. Πάμε!

Ξεκινάς με Sidux! Κατεβάζεις την έκδοση "Έρεβος" (ναι ναι ελληνικότατα ονόματα στις εκδόσεις τους οι Γερμανοί) και δοκιμάζεις. Είναι Live cd οπότε αν κολλήσεις κάπου στη διάρκεια της εγκατάστασης, ανοίγεις έναν konqueror και ψάχνεις τη λύση ή τη ρωτάς αν και δε χρειάζεται γιατί το manual που έρχεται μαζί, τσακίζει κόκκαλα.

Υπόψιν, στο Sidux τα upgrade γίνονται σε init 3 επίπεδο και όχι μέσα από το KDE σου (Init5). Επίσης οι εγκαταστάσεις προγραμμάτων και τα συναφή γίνονται κονσολάτα πανεύκολα! Ξεκίνα κι αν δε σ' αρέσει αλλάζεις!
Αν δεν βαριέστε επιλέξτο το παρακάτω κείμενο για να το διαβάσετε αλλιώς πηγαίνετε κατευθείαν στο συμπέρασμα.

Προτείνω Ubuntu. Εύκολη μετάβαση, υπάρχουν τα πάντα στο ιντερνετ αρκεί να βάλεις δίπλα από το όνομα του προβλήματος σου την λέξη ubuntu.

EDIT: offtopic: Υπάρχει κουμπάκι spoiler?
Επίσης, αν ενοχλεί το λευκό γιατί από ότι είδα φαίνεται λίγο, πως μπορώ να κάνω αόρατα τα γράματα μιας και δεν είναι λευκό το φόντο εδώ.

EDIT2: ευχαριστώ την αγαπητή διαχείριση για το edit (Bill)! Μπράβο παιδιά!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη myle : 06-07-08 στις 00:59. Αιτία: προσθήκη spoiler
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 12:51, 06-07-08:

@myle: Δεν διαφωνώ σ' αυτά που λες αν και η βέλτιστη λύση, κατά τη γνώμη μου πάντα, είναι να αναβαθμίζεις το Sidux μια φορά το μήνα για να έχεις ελάχιστες πιθανότητες να σου σπάσει. Άλλο το κάθε μέρα κι άλλο μια το μήνα, ειδικά και με το smxi. Μη νομίζεις ότι έχω και τις τρελές γνώσεις, ναι δεν είμαι noob, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι στάζει η εμπειρία από τα μπατζάκια μου. Με λίγα λόγια απλά είμαι λίγο πιό "τριμμένος" με το ζήτημα. Αν ήμουν ο σούπερ γνώστης θα είχα καταλάβει γιατί όταν άλλαξα κέρνελ πχ., έπρεπε να ξαναπεράσω τους κλειστούς drivers της nvidia για να σηκώσω kdm και κατα συνέπεια το kde. Δεν ήξερα, ρώτησα, και έτσι έμαθα! Άλλη μια γνώση και εμπειρία στο τσεπάκι!

Για έναν φαν της debian σχολής, ναι όταν θέλει να προχωρήσει ας πάει testing, αν και για τους μερακλήδες υπάρχει και το Arch!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 10-07-08 στις 11:21. Αιτία: έγινε split
Παράθεση

myle

Linux Geek

O myle έγραψε στις 10:44, 11-07-08:

@myle: Δεν διαφωνώ σ' αυτά που λες αν και η βέλτιστη λύση, κατά τη γνώμη μου πάντα, είναι να αναβαθμίζεις το Sidux μια φορά το μήνα για να έχεις ελάχιστες πιθανότητες να σου σπάσει. Άλλο το κάθε μέρα κι άλλο μια το μήνα, ειδικά και με το smxi. Μη νομίζεις ότι έχω και τις τρελές γνώσεις, ναι δεν είμαι noob, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι στάζει η εμπειρία από τα μπατζάκια μου. Με λίγα λόγια απλά είμαι λίγο πιό "τριμμένος" με το ζήτημα. Αν ήμουν ο σούπερ γνώστης θα είχα καταλάβει γιατί όταν άλλαξα κέρνελ πχ., έπρεπε να ξαναπεράσω τους κλειστούς drivers της nvidia για να σηκώσω kdm και κατα συνέπεια το kde. Δεν ήξερα, ρώτησα, και έτσι έμαθα! Άλλη μια γνώση και εμπειρία στο τσεπάκι!

Για έναν φαν της debian σχολής, ναι όταν θέλει να προχωρήσει ας πάει testing, αν και για τους μερακλήδες υπάρχει και το Arch!
Όσον αφορά το δεύτερο μέρος του ποστ σου, συμφωνώ ότι έτσι μαθαίνεις και πολύ καλά έκανες και ρώτησες, και πολύ καλά έκανες και πειραματίστηκες.
Όμως στο πρώτο μέρος, αυτό που γράφεις ότι κάνεις updates μια φορά τον μήνα αναιρεί τον λόγο να έχεις sidux ή ο,τιδήποτε γενικά bleeding edge. Μέσα σε ένα μήνα όλα σχεδόν τα πακέτα έχουν κατέβει στην testing του debian (ή στα repositories των άλλων διανομών) με διορθωμένα αρκετά bugs και παρουσιάζουν μεγαλύτερη σταθερότητα. Και αφού γενικά ότι βγει τώρα θα το πάρεις στην μέση περίπτωση μετά από δυο βδομάδες και με το μεγάλο ρίσκο που έχει το upgrade σε αυτή την διανομή (=πολύ μεγάλο), γιατί δεν γυρνάς σε κάτι πιο stable;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 11:04, 11-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από myle
Όσον αφορά το δεύτερο μέρος του ποστ σου, συμφωνώ ότι έτσι μαθαίνεις και πολύ καλά έκανες και ρώτησες, και πολύ καλά έκανες και πειραματίστηκες.
Όμως στο πρώτο μέρος, αυτό που γράφεις ότι κάνεις updates μια φορά τον μήνα αναιρεί τον λόγο να έχεις sidux ή ο,τιδήποτε γενικά bleeding edge. Μέσα σε ένα μήνα όλα σχεδόν τα πακέτα έχουν κατέβει στην testing του debian (ή στα repositories των άλλων διανομών) με διορθωμένα αρκετά bugs και παρουσιάζουν μεγαλύτερη σταθερότητα. Και αφού γενικά ότι βγει τώρα θα το πάρεις στην μέση περίπτωση μετά από δυο βδομάδες και με το μεγάλο ρίσκο που έχει το upgrade σε αυτή την διανομή (=πολύ μεγάλο), γιατί δεν γυρνάς σε κάτι πιο stable;
Ας πάρουμε παράδειγμα το Μπουμπούντου. Ο αφρικάνος σε σχέση με μένα είναι κβαντισμένος. Θα περιμένει 6 μήνες για να γίνει σύγχρονος. Εγώ στο dist-upgrade που θα κάνω σε ένα μήνα, πιό ενημερωμένος θα είμαι από τον αφρικάνο.

Όταν έρθει η ώρα για την επόμενη έκδοση, εγώ θα σκάσω ένα smxi και τέλος. Ο αφρικάνος πρέπει ή να ματώσει με dist-upgrade που στα Ubuntu forums έχεις δει μάλλον τα τρελά ποσοστά προβλημάτων, ή πρέπει να κάνει ένα fresh installation, χωρίς να έχει κανένα smxi να του κρατάει πίσω τα προβληματικά πακέτα. Ότι οκ και ότι προβληματικό υπάρχει στο cd, θα το καταπιεί.

Για να μη μιλήσω για τη φιλοσοφία KISS και ψάχνουμε να δούμε που πήγαν όλοι.

Ακόμα πρέπει να δοκιμάσω σωστά το Arch για να βγάλω πλήρη συμπεράσματα βέβαια για το αν μου κάνει, αλλά επειδή μου τη σπάει λίγο το να βγαίνω σε init3 για το dist-upgrade στο Sidux, μάλλον κάτι μου λέει ότι η ώρα του Arch είναι κοντά, ειδικά με τόσο ελεύθερο χρόνο που έχω τώρα πλέον.

Το κάτωθι ΥΓ δεν πάει για σένα, υπόψιν

ΥΓ: Για τα -1 σ' αυτό και στο άλλο θέμα, πολύ θα ήθελα αντί για στείρα εξυπνακίστικη καταδίκη, να έβλεπα να δοκιμάζατε κι εσείς διανομές -διότι το Hardy το δοκίμασα εγώ σε VB- και με βάση τις γνώσεις σας -εκτός κι αν δεν έχετε- να μας πείτε τι δε σας αρέσει από τις -υποκειμενικές- απόψεις μου.

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 12:03, 11-07-08:

Ας πάρουμε παράδειγμα το Μπουμπούντου. Ο αφρικάνος σε σχέση με μένα είναι κβαντισμένος. Θα περιμένει 6 μήνες για να γίνει σύγχρονος. Εγώ στο dist-upgrade που θα κάνω σε ένα μήνα, πιό ενημερωμένος θα είμαι από τον αφρικάνο.

Όταν έρθει η ώρα για την επόμενη έκδοση, εγώ θα σκάσω ένα smxi και τέλος. Ο αφρικάνος πρέπει ή να ματώσει με dist-upgrade που στα Ubuntu forums έχεις δει μάλλον τα τρελά ποσοστά προβλημάτων, ή πρέπει να κάνει ένα fresh installation, χωρίς να έχει κανένα smxi να του κρατάει πίσω τα προβληματικά πακέτα. Ότι οκ και ότι προβληματικό υπάρχει στο cd, θα το καταπιεί.

Για να μη μιλήσω για τη φιλοσοφία KISS και ψάχνουμε να δούμε που πήγαν όλοι.
Μα δεν είναι μόνο τα ubuntu stable διανομή.

Ως προς τη φιλοσοφία kiss για εισαγωγή κάποιου σε linux πιστεύω ότι σε διανομές που σε μυούν στο χώρο είναι απαραίτητη.(βλέπε ubuntu)

Για τις πιο advanced διανομές ας είναι πιο περίπλοκες , αλλά είναι θέμα συνήθειας πιστεύω μετά από ένα σημείο και μετά.

Πλέον είμαι σε debian lenny (με πεδεύουν ακόμα , αλλά το έχω ) .Η μετάβαση από ubuntu ήταν πολύ πιο εύκολη από ότι αν πήγαινα κατευθείαν εκεί.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

myle

Linux Geek

O myle έγραψε στις 15:56, 11-07-08:

Let the flame war begin! Αλλά πριν από αυτό ας ξεκαθαρίσουμε ότι όλες είναι διανομές linux και ο καθένας έχει το δικαίωμα να επιλέξει ότι του αρέσει και όπως τον βολεύει. Επομένως η συζήτηση γίνεται για να αναπτύξουμε τις απόψεις μας και όχι για να χαλάσουμε τις καρδίες μας.

Ας πάρουμε παράδειγμα το Μπουμπούντου.
lol. Δεν έχει βγει ακόμα τέτοια έκδοση. Αν και ούτε εμένα μου αρέσει τόσο όνομα.

Ο αφρικάνος σε σχέση με μένα είναι κβαντισμένος. Θα περιμένει 6 μήνες για να γίνει σύγχρονος. Εγώ στο dist-upgrade που θα κάνω σε ένα μήνα, πιό ενημερωμένος θα είμαι από τον αφρικάνο.
+1

PS: Ούτε εγώ σκοπεύω να πείσω για την ανωτερότητα κάποιας διανομής. Το ότι μου αρέσουν οι debian-based είναι απλά μια προσωπική προτίμηση. Ωστόσω δεν πιστεύω πως όλες είναι κατάλληλες για κάποιον που μόλις τώρα εισέρχεται στον χώρο. Και στο κάτω κάτω αυτό είναι το καλό του open source world. Η ευκολία να διαλέξεις.

Στο ubuntu είχε έρθει νομίζω πριν από το debian η έκδοση 3 του firefox (μόλις χθες κατέβηκε στα repositories). Βέβαια ο firefox 3 είναι κάτι που γνωρίζουν οι περισσότεροι και έτσι είναι πιο εφετζίδικο να έχεις τον καινούργιο. Από την άλλη στον gcc έχει παλιότερη έκδοση. Γενικά αν κάνεις dist-upgrade και στο Ubuntu πάνω κάτω περίπου στα ίδια θα είσαι, μόνο που θα είναι λίγο πιο παλιές οι εκδόσεις εκεί (αλλά και λίγο πιο stable). Σημείωση. Το Ubuntu δεν θεωρείται από τα πιο stable λειτουργικά (για linux πάντα, Windows χωρίς να κάνεις upgrade σου κολλάει! ). Και αυτό νομίζω στο unstable branch του debian στηρίζεται. Πάντως για κάποιον που θέλει κάτι σταθερό δεν θα του πρότεινα Ubuntu αλλά debian testing εφόσον έχει εμπειρία. Εκεί όντως είσαι λίγο πιο πίσω σε εκδόσεις εφαρμογών, περίπου 2 - 3 βδομάδες. Πολύ είναι;

Επειδή οι περισσότεροι linux users αρχίζουν από Ubuntu (citation: distrowatch, προσωπική εμπειρία), είναι φυσικό και στα Ubuntu forums να αναφέρονται σχετικά απλές απορίες. Έχω δει ακόμα και απορίες του στυλ πως εγκαθιστώ το τάδε πρόγραμμα, ενώ βρίσκεται ήδη στα repositories και αρκεί να να κάνεις apt-get. Χωρίς βεβαίως να είναι κακό να έχεις τέτοιες απορίες. Όλοι από κάπου ξεκινάμε. Όμως για το ότι εκφράζονται αυτές δεν ευθύνεται το Ubuntu. Σε sidux θα είχαν τις ίδιες και ακόμα παραπάνω. Και στο κάτω κάτω, σιγά μην κάτσει ο απλώς χρήστης να μπει σε άλλο mode του init για να κάνει upgrade. Εδώ πολλές φορές υπάρχει σύγχυση όσον αφορά το τι είναι ο kernel και τι κάνει.

Ακόμα πρέπει να δοκιμάσω σωστά το Arch για να βγάλω πλήρη συμπεράσματα βέβαια για το αν μου κάνει, αλλά επειδή μου τη σπάει λίγο το να βγαίνω σε init3 για το dist-upgrade στο Sidux, μάλλον κάτι μου λέει ότι η ώρα του Arch είναι κοντά, ειδικά με τόσο ελεύθερο χρόνο που έχω τώρα πλέον.
Καλό είναι να δοκιμάζεις καινούργιες distro. Το arch λέει ειδικά αν έχεις 64bit επεξεργαστή καθώς είναι optimised για αυτούς και είναι μια από τις πιο bleeding-edge distro με ότι καλό και κακό συνεπάγεται αυτό. Ωστόσω είναι και μια από τις πιο δύσκολες (μαζί με gentoo, slackware, debian κατά την γνώμη μου).

Ως προς τη φιλοσοφία kiss για εισαγωγή κάποιου σε linux πιστεύω ότι σε διανομές που σε μυούν στο χώρο είναι απαραίτητη.(βλέπε ubuntu)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SustaineD

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SustaineD
Ο SustaineD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O SustaineD έγραψε στις 11:03, 20-08-08:

Βάλε στα καπάκια opensuse 11 .Κάνε 2-3 πειράματα μέχρι να προσαρμοστείς με το OS , και στη συνέχεια κάντο format και βάλε Ubuntu ή κάποιον από τους κλώνους του (π.χ. Mint 5.1).

Παράθεση

spyroskaftanis

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη spyroskaftanis
Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 435 μηνύματα.

O spyroskaftanis έγραψε στις 11:00, 30-01-10:

Καλύτερα να πας σε ubuntu 9.04!!! Η πλέον εύχρηστη διανομή.
Ακόμα να θες να δεις κάτι ελληνικό και πιο εντυπωσιακό δοκίμασε monomaxos
http://www.monomaxos.gr/
είναι μια ελληνικήπαραλλαγή του ubuntu και πολύ διαδεδομένη κυρίως στην Γαλλία!!! !!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:53, 05-03-10:

χθες εβαλα σε ενα παλιο desktop linux kubuntu με kde 4.4. Ολα πηγαιναν τελεια εκτος απο το KPackageKit. Τελικα καταφερα να λυσω και αυτο το προβλημα με το να χρησιμοιω το synaptic. Σαν OS το kubuntu με το kde 4.4 μου αρεσει παρα πολυ. Ειδικα το kde 4.4 το βρισκω καλυτερο και πρακτικοτερο απο τα windows 7. Στο παλιο μου laptop που ετρεχε win 7 εβαλα τα linux mint με gnome και τωρα σκεφτομαι να βαλω linux και στο καινουριο μου laptop. Το προβλημα ομως ειναι οτι δεν ξερω ποιο να βαλω. Επεσε το ματι μου στο mandriva το οποιο μου φαινεται καπως πιο ευκολο στο να κανεις install διαφορα προγραμματα, αλλα απο την αλλη βρισκεις πιο πολλα προγραμματα για kubuntu/ubuntu. Απο την αλλη τα mint τα βρισκω ακομα πιο φιλικα και πιο ευκολα στην χρηση τους αλλα δεν μου αρεσει το gnome. Συγκεκριμενα το kde 4.4 το βρισκω εκπληκτικο (ειδικα το window tabbing τα σπαει!). Τι να κανω; Να βαλω mandriva, kubuntu ή mint με kde 4.4;;; Μεταξυ mandriva και kubuntu, ποιο απο τα 2 πιστευετε οτι ειναι καλυτερο; Θα το εκτιμουσα να μου λεγατε και καποια πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:52, 05-03-10:

εγω εχω ubuntu 64 και λειτουργει μια χαρα..δεν ηξερα οτι δεν γραφει σε ntfs..ισχυει?
μεχρι τωρα μονο διαβαζα απο ntfs..

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 22:07, 05-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
χθες εβαλα σε ενα παλιο desktop linux kubuntu με kde 4.4. Ολα πηγαιναν τελεια εκτος απο το KPackageKit. Τελικα καταφερα να λυσω και αυτο το προβλημα με το να χρησιμοιω το synaptic. Σαν OS το kubuntu με το kde 4.4 μου αρεσει παρα πολυ. Ειδικα το kde 4.4 το βρισκω καλυτερο και πρακτικοτερο απο τα windows 7. Στο παλιο μου laptop που ετρεχε win 7 εβαλα τα linux mint με gnome και τωρα σκεφτομαι να βαλω linux και στο καινουριο μου laptop. Το προβλημα ομως ειναι οτι δεν ξερω ποιο να βαλω. Επεσε το ματι μου στο mandriva το οποιο μου φαινεται καπως πιο ευκολο στο να κανεις install διαφορα προγραμματα, αλλα απο την αλλη βρισκεις πιο πολλα προγραμματα για kubuntu/ubuntu. Απο την αλλη τα mint τα βρισκω ακομα πιο φιλικα και πιο ευκολα στην χρηση τους αλλα δεν μου αρεσει το gnome. Συγκεκριμενα το kde 4.4 το βρισκω εκπληκτικο (ειδικα το window tabbing τα σπαει!). Τι να κανω; Να βαλω mandriva, kubuntu ή mint με kde 4.4;;; Μεταξυ mandriva και kubuntu, ποιο απο τα 2 πιστευετε οτι ειναι καλυτερο; Θα το εκτιμουσα να μου λεγατε και καποια πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα.
Το ubuntu έχει πολύ καλή υποστήριξη για τα περισσότερα πράγματα που θα χρειαστεί να αντιμετωπίσεις.
Κάτι αντίστοιχο με το οργανωμένο φορουμ του ubuntu δεν έχω δει από το mandriva.
Κάτι που δε ξέρω πόσο το χρησιμοποιείς είναι η κονσόλα (console terminal).Στο ubuntu είναι αρκετά εύκολη η χρήση της.
Γενικά αυτή η περίοδος είναι η χρυσή εποχή του ubuntu.Μόλις φύγει από τη μόδα, έχει ο θεός

Το mint από ότι έχει αναφέρει και ο Γιώργος σε κάποια ποστ του, είναι μια τροποποιημένη έκδοση του ubuntu οπότε μπορεί να το βρεις πιο συμπαθητικό.

Τώρα το καλύτερο και χειρότερο είναι υποκειμενικό.
Πρέπει να τα βάλεις να δεις πιο σου αρέσει περισσότερο.
Αν και με το kde το περιβάλλον είναι το ίδιο.Μόνο οι packet managers αλλάζουν.
Αν τους χρησιμοποιείς πρέπει να δεις ποιος σε διευκολύνει περισσότερο.
Συνήθως χρησιμοποιώ terminal, μιας και δε μου αρέσει τόσο ο packet manager που έχει.

Στο ubuntu εμφανίζονται κάποια bugs κατά καιρούς, αλλά μετά από λίγο ψάξιμο συνήθως τα λύνεις.

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 07:28, 07-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
εγω εχω ubuntu 64 και λειτουργει μια χαρα..δεν ηξερα οτι δεν γραφει σε ntfs..ισχυει?
μεχρι τωρα μονο διαβαζα απο ntfs..
Μετά απο λίγο ψάξιμο φαίνεται οτι είναι αρκετά stable πιά

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:37, 09-03-10:

εχμ, δεν συμπαθω και πολυ το terminal. Βαριεμαι να ασχοληθω για να μαθω τις εντολες Αυτες τις μερες δοκιμασα kubuntu 9.10, mint 8 kai suse 11.2. Με το suse και το kubuntu ειχα δυστυχως προβλημα με το wireless. Με το mint δεν υπηρξε κανενα προβλημα, αλλα ανακαλυψα πως με τα Linux γενικοτερα μου ειναι δυσκολο να κανω sync το ipod touch 3g. Δεν θελω να κανω jailbreak το ipod μου γιατι θα χασω την εγγυηση και προς το παρον δεν καταφερα να το κανω sync με το itunes μεσω wine. Θα ηθελα πολυ να μεινω στα mint με kde 4.4 και να μπορω να κανω sync και το ipod χωρις να τρεχω windows. Επισης θελω να μαθω αν υπαρχει καποιο παρομοιο προγραμμα στο open office οπως το write n cite που μπαινει στο ms word και συνδεεται με το refworks. Το mint παντως ειναι πολυ πιο απλο και εργονομικο απο τα αλλα 2. Εχει σχεδον τα παντα περασμενα και δεν σου βγαινει η πιστη με το terminal!

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 00:49, 10-03-10:

Κι εγώ με το wireless αντιμετώπιζα συνήθως προβλήματα, αλλά μόλις έβρισκα το driver που ήθελε λυνόταν το πρόβλημα.

Για το open office και το write n cite, βρήκα αυτά τα δύο:
http://rivendell.lib.uic.edu/news/20...with-refworks/
http://libraries.mit.edu/help/refworks/openoffice.html

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 00:50, 10-03-10:

Υπάρχουν διανομές το mint και σε kde νομίζω. Απλά η "κύρια" έκδοση είναι σε gnome, οπότε η kde αργεί να βγει.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:25, 10-03-10:

σας ευχαριστω πολυ!!! Ελπιζω τελικα να καταφερω να τα στησω οπως θελω

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 11:11, 10-03-10:

Για το ipod έχεις δοκιμάσει αν σε καλύπτει το songbird;

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:37, 10-03-10:

[Ειρωνία][Αυτοσαρκασμός][Σάτυρα]SongBird; Πφφφφ δεν είναι από τον Steve Job[/Σάτυρα]

Υ.γ.: Τον Αυτοσαρκασμό δεν τον σταματώ πότε
[/Αυτοσαρκασμός]

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη moxa15
Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 17:27, 08-09-11:

εγω ειμαι μεταξυ mint,opensuse και monomaxos,ποια θεωρειται οτι ειναι η καλυτερη;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Παρουσίαση της Διανομής GNU/Linux Salix OS 29/01/2012 - Από greeklug
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εξωσχολικές Δραστηριότητες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-01-12 στις 02:58.
    • Mac or Linux!! - Από Silent_Killer
      Το θέμα έχει λάβει 72 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εναλλακτικά λειτουργικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-10-09 στις 13:52.
    • Ps3 to linux - Από hantzos
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Video Games.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-08-09 στις 11:41.
    • Μερικές απορίες για την εγκατάσταση διανομής - Από Dark_kronos
      Το θέμα έχει λάβει 44 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εναλλακτικά λειτουργικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-10-06 στις 08:16.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους