Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,107 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,308 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μάτιασμα

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 16:06, 22-10-06:

Δεν διάβασα όλα τα posts οπότε δεν ξέρω αν η άποψη μου έχει ήδη ειπωθεί (αν ναι δεν πειράζει )

Πιστεύω στο μάτιασμα για 2 λόγους. Πρώτον, πρακτικά δεν μου έχει συμβεί προσωπικά, αλλά στην αδερφή μου συμβαίνει και πάντα την ξεματιάζει η μητέρα μου. Δεύτερον, θεωρητικά, το γεγονός δεν αντιτίθεται στην θεωρία που έχω στο μυαλό μου για την ενέργεια-ψυχή. Δηλάδη για εμένα, η ψυχή μας είναι το σύνολο της ενέργειας μας και πιστέυω ότι άτομα με πολλή τέτοια ενέργεια (αυτό που λέμε θετική ενέργεια), μπορούν να σε κάνουν πχ να νιώσεις καλύτερα μεταδίδοντας σου λίγη απο τη δική τους, καλύπτοντας τυχόν δικό σου έλλειμμα. Αντίστοιχα κάποιος που έχει πολύ ενέργεια μια μέρα και οι άλλοι τον ζηλέυουν πχ και τον "ματιάζουν", παίρνουν λίγη απο την ενέργεια του με αποτέλεσμα αυτός μετά να έχει χαμηλή και να νιώθει χάλια. Ίσως το ξεμάτιασμα κάτι κάνει και επαναφέρει την ισορροπία. Αυτή είναι δική μου θεωρία και παρακαλώ να μην με θεωρήσετε αφελή. Μ'αρέσει να δίνω μια εξήγηση στα πράγματα και ας φαίνεται σε άλλους χαζή.

Τέλος, θα ήθελα αν κάποιος έχει καλή σχέση με τη χημεία, να μας εξηγήσει το φαινόμενο με το λάδι και το νερό και γιατί το πρώτο κάποιες φορές σκορπίζει ενώ άλλες όχι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fandago : 22-10-06 στις 16:08.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

crazy lover

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazy lover
H crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.

H crazy lover έγραψε στις 18:12, 22-10-06:

Η γιαγια μου πιστευει κ μαλιστα δεν μου ελεγε κ τα λογια που ψιθυριζει στο ξεματιασμα!Εγω δεν πιστευω....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 18:24, 22-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από crazy lover
Η γιαγια μου πιστευει κ μαλιστα δεν μου ελεγε κ τα λογια που ψιθυριζει στο ξεματιασμα!Εγω δεν πιστευω....
Ο λόγος που δεν στα έλεγε είναι γιατί όπως έμαθα εγω, τα λόγια λέγονται μόνο απο το ένα φύλο στο άλλο. Άρα η γιαγιά σου μπορούσε να το πει μόνο σε κάποιο αρσενικό της οικογένειας. Εκτός αν είναι μυστικοπαθής

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη DiavolakoS
Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 454 μηνύματα.

O DiavolakoS έγραψε στις 18:35, 22-10-06:

ελεος με το ματιασμα και ειδικα ελεος ετσι πως το αντιμετωπιζετε!περασε ο μεσαιωνας.

Παράθεση

smart

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη smart
H smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H smart έγραψε στις 14:57, 25-10-06:

Και εγώ ματιάζομαι συνεχεια....όταν όμως με ξεματιάζουν γίνομαι καλύτερα μετα και δεν νομιζω να είναι ιδέα μου!!!

Παράθεση

tsus

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsus
Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O tsus έγραψε στις 15:00, 25-10-06:

Το ματιασμα υπαρχει νομιζω!Ακομα κ η εκκλησια πιστευει σ'αυτο,καθως υπαρχουν κ συγκεκριμενα λογια που προτεινει,αν δεν κανω λαθος.....
Κ να μην υπαρχει,με το ξεματιασμα νοιωθεις οτι εφυγε το κακο το ματι απο πανω σου εστω κ αν ειναι στο μυαλο μας!

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 15:03, 25-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από tsus
Το ματιασμα υπαρχει νομιζω!Ακομα κ η εκκλησια πιστευει σ'αυτο,καθως υπαρχουν κ συγκεκριμενα λογια που προτεινει,αν δεν κανω λαθος.....
Αμα πιστευει η εκκλησια ενταξει! Γιατι και ολα οσα πιστευει γενικα ειναι λογικοτατα!

Παράθεση

tsus

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsus
Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O tsus έγραψε στις 16:19, 26-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Αμα πιστευει η εκκλησια ενταξει! Γιατι και ολα οσα πιστευει γενικα ειναι λογικοτατα!
δεν ειμαι σιγουρος κιολας,μη βαβιστεις στην εντυπωση που εχω....
αν κ δεν βλεπω να το πηρες κ πολυ στα σοβαρα!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 09:58, 28-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από bunny
Ποιά η γνώμη σας για το γνωστό μάτιασμα??
Πιστευετε πως ματιάζετε ή ματιάζεστε??
ούτε το ένα ούτε το άλλο, πιστέυω στο γρουσούζικό ματι άλλα όχι πολλύ σε αυτό που λένε ότι πέυτεις σε κρεββατια αλλα αυτό που προκαλεί ζημιές, πιστέυω ότι το ματιασμα είναι για αυτούς που θέλουν αυτό που έχουν οι άλλοι όχι το καλοπροέρετο και ναι δεν ματιάζομε εγώ ούτε ματιάζω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 00:22, 30-05-07:

πιστευω!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 07:27, 30-05-07:

πιστευω πολυ στο ματιασμα γιατι ματιαζομαι παρα πολυ συχνα και ολο βαζω τη γιαγια μου και την πεθερα μου να με διαβασουν.(η και οποιον αλλον ξερω οτι ξεματιαζει ) και εγω ξερω να ξεματιαζω αλλα τον εαυτο μου πρεπει να τον διαβασουν αλλοι. αυτος που μου εμαθε την προσευχη εμενα μου ειχε πει καποτε οτι μια γυναικα θα πεθαινε απ το ματι και μολις τη διαβασε αυτος αμεσως συνηλθε. εγω βλεπω και τον εαυτο μου...οταν ειμαι ματιασμενη ειμαι χαλια...με φοβερο πονοκεφαλο....με το που με ξεματιαζουν 2-3 ατομα συνερχομαι αυτοματως!!!! και οταν ξεματιαζω εγω αλλους μου λενε οτι τους περναει ο πονοκεφαλος.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 12:24, 30-05-07:

εγώ πάντως δεν πιστεύω στο μάτιασμα, και δεν με έχουν ματιάξει ποτέ. Δηλ. αυτά με πονοκεφάλους κλπ που υποτίθεται έχεις όταν είσαι ματιασμένος με πιάνουν 2-3 φορές το χρόνο, αν είμαι πολύ κουρασμένη, και περνάνε πάντα με ένα ντεπόν.

Παράθεση

gsova (Γιώργος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gsova
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O gsova έγραψε στις 12:26, 30-05-07:

κι εγώ δεν πιστεύω στο μάτιασμα...

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 12:28, 30-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
εγώ πάντως δεν πιστεύω στο μάτιασμα, και δεν με έχουν ματιάξει ποτέ. Δηλ. αυτά με πονοκεφάλους κλπ που υποτίθεται έχεις όταν είσαι ματιασμένος με πιάνουν 2-3 φορές το χρόνο, αν είμαι πολύ κουρασμένη, και περνάνε πάντα με ένα ντεπόν.
αυτο δεν ειναι ματι παλαντινακι ... αν εχεις πονοκεφαλο απο ματι δεν περναει με οσα ντεπον κι αν παρεις...αυτη ειναι η διαφορα

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:29, 30-05-07:

Δεν ξερω αν το εχω γράψει ηδη, αλλά δεν πιστεύω ουτε στο μάτι, ούτε στο φρύδι, ούτε πουθενά..

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 12:29, 30-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από viki_thess
αυτο δεν ειναι ματι παλαντινακι ... αν εχεις πονοκεφαλο απο ματι δεν περναει με οσα ντεπον κι αν παρεις...αυτη ειναι η διαφορα
ναι το ξέρω
γι'αυτό λέω ότι δεν πιστεύω γιατί δεν με έχουν ματιάξει ποτέ

Παράθεση

gsova (Γιώργος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gsova
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O gsova έγραψε στις 12:31, 30-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Δεν ξερω αν το εχω γράψει ηδη, αλλά δεν πιστεύω ουτε στο μάτι, ούτε στο φρύδι, ούτε πουθενά..
ούτε στο φρύδι έ;

( ύποπτον... )

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:38, 30-05-07:

Αν δεχτούμε πως η σκέψη είναι κι αυτή ενέργεια, η αρνητική σκέψη είναι αρνητική ενέργεια που τη στρέφουμε -άθελά μας πολλές φορές- "εναντίον" κάποιου. Αυτή η αρνητική σκέψη/ενέργεια, ναι, μπορεί να επιρρεάσει αρνητικά.

Τώρα αν θέλετε να το ονομάσουμε μάτιασμα...so be it.

EDIT: Μόλις τώρα είδα πως τα έχει πει η ΚΟΥΕ στην προηγούμενη σελίδα πολύ πιο αναλύτικά και ωραία από μένα!

Παράθεση

Paty

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Paty
H Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 192 μηνύματα.

H Paty έγραψε στις 12:45, 30-05-07:

Πιστεύω στο μάτι και ματιάζομαι πολύ...Το έχω παρατηρήσει...Δεν είναι απλά πονοκέφαλος που δεν περνάει με ντεπόν όπως προαναφέρθηκε...Προσωπικά με πιάνει ένας κόμπος στο στομάχι...μια περίεργη αίσθηση που ομως δεν είναι ακριβώς πόνος...επίσης κακοδιαθεσία και νευράκια...Και όλα αυτά περνάνε μόνο με το ξεμάτιασμα της μανούλας...
Όσο για το αν ματιάζω....δεν μου έχουν κάνει παράπονα μέχρι τώρα

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

H viki_thess έγραψε στις 12:50, 30-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Paty
Πιστεύω στο μάτι και ματιάζομαι πολύ...Το έχω παρατηρήσει...Δεν είναι απλά πονοκέφαλος που δεν περνάει με ντεπόν όπως προαναφέρθηκε...Προσωπικά με πιάνει ένας κόμπος στο στομάχι...μια περίεργη αίσθηση που ομως δεν είναι ακριβώς πόνος...επίσης κακοδιαθεσία και νευράκια...Και όλα αυτά περνάνε μόνο με το ξεμάτιασμα της μανούλας...
Όσο για το αν ματιάζω....δεν μου έχουν κάνει παράπονα μέχρι τώρα
πες τα ρε πατυ κοπελα μου....

Παράθεση

Paty

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Paty
H Paty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 192 μηνύματα.

H Paty έγραψε στις 12:54, 30-05-07:

πες τα ρε πατυ κοπελα μου....

Παράθεση

tirogaridaki_23

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tirogaridaki_23
H tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α . Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H tirogaridaki_23 έγραψε στις 21:25, 03-06-07:

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα! Όλα είναι στο μυαλό του θύματος. Νομίζουμε ότι έχουμε ματιαστεί και έτσι μας παίρνει από κάτω και στη συνέχεια νομίζουμε ότι έχουμε ξεματιαστεί. Σωματόμορφη ψυχική αντίδραση λέγεται αυτό το πράγμα.
Νομίζω ότι κάνεις λάθος. Είχαμε επισκέψεις στο σπίτι και σε κάποια στιγμή είπα στη μάνα μου ότι πονάει το κεφάλι μου και ότι με έπιασε ξαφνικά. Δεν πήγε το μυαλό μου στο ματιασμα. Μέσα σε 5 λεπτά είχε περάσει και όταν της το είπα μου είπε ότι είχε πει στην καλεσμένη μας να με ξεματιάσει πριν λίγη ώρα η οποία με είχε βρει ματιασμένη..Οπότε δεν μπορείς να πεις ότι είναι όλα μέσα στο μυαλό του ατόμου.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 23:52, 03-06-07:

Μυαλο = συνειδητο + υποσυνειδητο.

Και βασικα....πως ξερεις οτι περασε ο πονοκεφαλος απο το ξεματιασμα και οτι δε θα περνουσε για αλλο λογο ;

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 00:04, 04-06-07:

Εγώ δεν πιστεύω σε ματιάσματα και ξεματιάσματα...

Και πάντα το έχω απορία... Όταν "ξεματιάζουν" τι λογάκια λένε???

Παράθεση

tirogaridaki_23

Δραστήριο Μέλος

H tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Δάσκαλος/α . Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H tirogaridaki_23 έγραψε στις 17:30, 04-06-07:

πως ξερεις οτι περασε ο πονοκεφαλος απο το ξεματιασμα και οτι δε θα περνουσε για αλλο λογο
Δεν ξέρω, απλώς το πίστεψα ότι ήταν μάτιασμα μιας και ενώ ήταν πάρα πολύ έντονος ξαφνικά έφυγε τελείως!! Δεν ένιωθα τίποτα, ούτε ένα πονάκι.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 18:56, 04-06-07:

Ισχυει δεν ισχυει το ξεματιασμα,απο την στιγμη μου σε εμενα τουλαχιστον πιανει δεν με απασχολει ιδιατερα απο εκει και περα.
Και στο υποσυνηδητο μου να ειναι,χαιρομαι που εστω κι εμμεσα μπορω να το "ελεγχω" εστω με αυτο.
Το σιγουρο ειναι παντως, οτι δεν ειμαι με ενα τηλεφωνο στο χερι να ζηταω ξεματιασματα.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 19:57, 04-06-07:

Marie , αυτο ειναι το θεμα. Το οτι δε ξερεις αν πιανει. Αν πιασει ----> ησουν ματιασμενος. Αν δε πιασει ----> φωναζουμε την επιστημη να μας δωσει ιατρικη αιτιολογηση (καυσαερια, προβλημα υγειας, ηλιος, εκνευρισμος κλπ).

Παράθεση

tirogaridaki_23

Δραστήριο Μέλος

H tirogaridaki_23 έγραψε στις 20:07, 04-06-07:

Αν πιασει ----> ησουν ματιασμενος. Αν δε πιασει ----> φωναζουμε την επιστημη να μας δωσει ιατρικη αιτιολογηση (καυσαερια, προβλημα υγειας, ηλιος, εκνευρισμος κλπ).
Έχω την εντύπωση ότι το ξεματιασμα πιάνει πάντα.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 20:33, 04-06-07:

Εντυπωση ειναι, θα περασει
Προσωπικα εχω ακουσει πολλες περιπτωσεις που δεν επιασε.
Επισης για να ξερεις αν πιανει η οχι, πρεπει να ΜΗ ξερεις οτι σε ξεματιαζουν (τουλαχιστον αν θελουμε να αποφυγουμε το πλασεμπο).

Κατι αλλο. Οσες φορες ΔΕΝ παει ο νους μας στο ματι (οτι μας εχουν ματιασει και θελουμε ξεματιασμα), (γιατι ενταξει δε σκεφτομαστε ματι καθε φορα που νιωθουμε ασχημα) πως ξερετε οτι οντως δε σας εχουν ματιασει ;
Αρα ειναι εμεις τι σκεφτομαστε και που παει ο νους μας.

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

H viki_thess έγραψε στις 20:56, 04-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Nana
Εγώ δεν πιστεύω σε ματιάσματα και ξεματιάσματα...

Και πάντα το έχω απορία... Όταν "ξεματιάζουν" τι λογάκια λένε???
με την απορια θα μεινεις νανα μου
δεν κανει να λεμε τα λογια που λεμε οταν ξεματιαζουμε(ναι κι εγω ξερω να ξεματιαζω) γιατι ετσι χαλαει απο ολους οσους το ξερουν οχι μονο απο μενα...σαν αλυσιδα παει.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:01, 04-06-07:

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει με λογικά επιχειρήματα πως ακριβώς δρα ένα ξεμάτιασμα;

Μα σοβαρά τώρα πιστεύετε σε τέτοια πράγματα;

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 22:00, 04-06-07:

Eισαι προσβλητικος και επιθετικος και ισως και τσιρακι του σατανά.

Λογικα, δε νομιζω να μπορει καποιος να το εξηγησει, γιαυτο και "πιστευουν".

Παράθεση

tirogaridaki_23

Δραστήριο Μέλος

H tirogaridaki_23 έγραψε στις 22:04, 04-06-07:

Κατι αλλο. Οσες φορες ΔΕΝ παει ο νους μας στο ματι (οτι μας εχουν ματιασει και θελουμε ξεματιασμα), (γιατι ενταξει δε σκεφτομαστε ματι καθε φορα που νιωθουμε ασχημα) πως ξερετε οτι οντως δε σας εχουν ματιασει ;
Αρα ειναι εμεις τι σκεφτομαστε και που παει ο νους μας.
Μπορεί να έχεις και δίκιο, γιατί υπάρχουν άτομα που λένε πως δε ματιάζονται ποτέ.Εγώ ας πούμε κανα δυο φορές νιώ΄θω ότι με ματιάξανε κι αυτές μου το είπαν άλλοι όπτι είμαι ματιασμένη. Μόνη μου ποτέ δεν είπα "α έίμαι ματιασμένη" άρα είναι και καταπόσο τοπιστέυεις ή όχι.Αν με τον κάθε πονοκέφαλο λες ότι είσα ματιασμένος τότε το απόζητάς.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 22:10, 04-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Eισαι προσβλητικος και επιθετικος και ισως και τσιρακι του σατανά.

Λογικα, δε νομιζω να μπορει καποιος να το εξηγησει, γιαυτο και "πιστευουν".
Επίσης είμαι και κακομαθημένος και παλιοχαρακτήρας.....

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 22:38, 04-06-07:

Kαι κουραστικος.
Και νεκροκεφαλος.
Και πειρατης. (οχι περιμενε...αυτο ειναι καλο )

Tirogaridaki καλα το πας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 04-06-07 στις 23:07.
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:45, 04-06-07:

Pls...όχι άλλο off-topic!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:24, 05-06-07:

Dammit..το ματιασαμε το τοπικ !

Παντως πρεπει να μας βαζει να σκεφτομαστε, το γεγονος οτι τα ατομα που πιστευουν στο ματιασμα, περισσοτερο προσπαθουν να μην ακουσουν αυτους που δε πιστευουν, παρά να προσπαθησουν να επαληθευσουν αν οντως ισχυει.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 16:39, 05-06-07:

Γιατί;
Υπάρχει τρόπος επαλήθευσης;

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:49, 05-06-07:

Εμμεσος. Δε μπορουμε να μπουμε μικροσκοπικα εκεινη την ωρα στο σωμα και να δουμε τι γινεται και που οφειλεται, δεν εχουμε ουτε την τεχνολογια ακομα.

Αλλα εμμεσα ναι. Καθε φορα που καποιος σας ζηταει ξεματιασμα , πειτε του οτι θα τον ξεματιασετε , αλλα μη το κανετε. Σημειωστε ποσες φορες επιασε και ποσες οχι.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 17:39, 05-06-07:

Πω τι θυμήθηκα τώρα η γυναίκα!!!!

Πρόπερσι πάω στης αδερφής μου εκεί είχε μια κοπέλα που όλοι την θεωρούν γρουσούζα και ότι ματιάζει ότι δεί, είχα πεί λοιπόν ότι φέυγω για Λέρο, πέρνει λοιπόν η συγκεκριμένη όταν γύρισα και με ρώτησε πώς πέρασα, λοιπόν ακούστε τι έγινε...

Ευδομάδα πρώτη: πνιγμός απο την δευτέρα μέχρι την κυριακή πνηγόμουν απο τον ύπνο μου το σάλιο μου μέχρι και το νερό που έπινα

Ευδομάδα δέυτερη: κάψιμο πηρε φωτιά το χέρι μου, άναψαν τα μαλιά μου, κάικα με το μάτι κουζίνας, με φούρνο και γενικά το σώμα μου ήταν λές και βγήκα απο τα χαρακώματα.

Ευδομάδα τρίτη: Κοψήματα κοβόμουν απο σελίδα χαρτί μέχρι και γιαλί απο το παπούτσι μου που πάτησα στον δρόμο, έν το μεταξύ εγώ δεν κοβομαί ποτέ άλλα ποτέ λέμε οπώτε λόγο παραξενιάς τα μαχαίρια τα θέλω να κόβουν σβέρκο, ο άντρας μου τα έξαφάνισε όλα και ότι ήθελε να κοψει το έκανε ο ίδιος και για τους δύο. γμάτο τσιρότα σε όλο το σώμα...

Η μάνα μου δεν ήξερε πώς να με συνεφέρει, δεν υπήρχε μέρα που να μην φοβόμουν μην πάθω κάτι. Ε Μου είπε και την ατάκα, λένε πώς τριτώνει το κακό άλλα πάντα τετρατώνει, πρόσεχε μου έλεγε, αυτή έχει μάτι

Ξαυνικά όλα σταματάνε στο τέλος της τρίτης ευδομάδας, η μάνα μου μου λέει ότι η συγκεκριμενη έπερνε την αδερφή μου και έλεγε πόσο ζηλέυει που μπορούμε και πάμε όπου θέλουμε καλοκαιριάτικα, μετά απο μια ευδομάδα ακριβώς έρχετε στο σπίτι για την γιορτή του άντρα μου, με ρώτησε τι θα κάνουμε το καλοκαίρι και ότι θα ήθελε πολλύ να είναι στην θέση μου.
Το ίδιο βράδυ ΄πέθαινα απο φρικτούς πόνους στην κοιλιά, το επόμενο μεσημέρι μπήκα για σκουλοκοιδήτη, 1 ευδομάδα μέσα και 1μισι μήνα χωρίς μπάνια και ξάπλα ατελείωτη μέσα στην ζέστη.

Σας κούρασα άλλα έχει γέλιο

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:43, 05-06-07:

Μηπως να χρησημοποιησει την ικανοτητα της να βγαλει κανα φραγκο ;

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 17:46, 05-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Μηπως να χρησημοποιησει την ικανοτητα της να βγαλει κανα φραγκο ;
Η αδερφή μου πάθαινε ζημιές κάθε φορά που έλεγε άχ αυτό είναι ωραίο, πάντα κάτι πάθαινε, ψειγείο καινουριο με το που το είπε χάλασε ανταλακτικο που δεν ήταν στην εγγύηση, καταψύκτης πλημύρισε και αντικαταστάθηκε, ποτήρια καλά στο σύνθετο έγιναν θρύψαλα όταν είπε ότι είναι φοβερο ντεκόρ σπάσαν όλα, και πάαααρααα πολλά άλλα, αφού η αδερφή μου κάνει αγιασμό πρίν έρθει με παπα

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

H viki_thess έγραψε στις 17:46, 05-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Πω τι θυμήθηκα τώρα η γυναίκα!!!!

Πρόπερσι πάω στης αδερφής μου εκεί είχε μια κοπέλα που όλοι την θεωρούν γρουσούζα και ότι ματιάζει ότι δεί, είχα πεί λοιπόν ότι φέυγω για Λέρο, πέρνει λοιπόν η συγκεκριμένη όταν γύρισα και με ρώτησε πώς πέρασα, λοιπόν ακούστε τι έγινε...

Ευδομάδα πρώτη: πνιγμός απο την δευτέρα μέχρι την κυριακή πνηγόμουν απο τον ύπνο μου το σάλιο μου μέχρι και το νερό που έπινα

Ευδομάδα δέυτερη: κάψιμο πηρε φωτιά το χέρι μου, άναψαν τα μαλιά μου, κάικα με το μάτι κουζίνας, με φούρνο και γενικά το σώμα μου ήταν λές και βγήκα απο τα χαρακώματα.

Ευδομάδα τρίτη: Κοψήματα κοβόμουν απο σελίδα χαρτί μέχρι και γιαλί απο το παπούτσι μου που πάτησα στον δρόμο, έν το μεταξύ εγώ δεν κοβομαί ποτέ άλλα ποτέ λέμε οπώτε λόγο παραξενιάς τα μαχαίρια τα θέλω να κόβουν σβέρκο, ο άντρας μου τα έξαφάνισε όλα και ότι ήθελε να κοψει το έκανε ο ίδιος και για τους δύο. γμάτο τσιρότα σε όλο το σώμα...

Η μάνα μου δεν ήξερε πώς να με συνεφέρει, δεν υπήρχε μέρα που να μην φοβόμουν μην πάθω κάτι. Ε Μου είπε και την ατάκα, λένε πώς τριτώνει το κακό άλλα πάντα τετρατώνει, πρόσεχε μου έλεγε, αυτή έχει μάτι

Ξαυνικά όλα σταματάνε στο τέλος της τρίτης ευδομάδας, η μάνα μου μου λέει ότι η συγκεκριμενη έπερνε την αδερφή μου και έλεγε πόσο ζηλέυει που μπορούμε και πάμε όπου θέλουμε καλοκαιριάτικα, μετά απο μια ευδομάδα ακριβώς έρχετε στο σπίτι για την γιορτή του άντρα μου, με ρώτησε τι θα κάνουμε το καλοκαίρι και ότι θα ήθελε πολλύ να είναι στην θέση μου.
Το ίδιο βράδυ ΄πέθαινα απο φρικτούς πόνους στην κοιλιά, το επόμενο μεσημέρι μπήκα για σκουλοκοιδήτη, 1 ευδομάδα μέσα και 1μισι μήνα χωρίς μπάνια και ξάπλα ατελείωτη μέσα στην ζέστη.

Σας κούρασα άλλα έχει γέλιο
ρε τι ηταν αυτη;
να την πατε στον παπα να την ξορκισει....ξουυυυυυυυυυυυυυυ.....
εμοτικον που κανει το σχημα του σταυρου με τα χερια του

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 17:49, 05-06-07:

ρε τι ηταν αυτη;
να την πατε στον παπα να την ξορκισει....ξουυυυυυυυυυυυυυυ.....
εμοτικον που κανει το σχημα του σταυρου με τα χερια του

3 ευδομάδες φοβόντουσαν μην με πατήσει κανένα αμάξι, πάντος όταν κάικε το χέρι μου ευτυχώς είχα φίλη μαζί μου και έτρεξε να με σβήσει, έπαθα πάρα πολλά ήταν κόλαση αυτές οι 3 ευδομάδες πίστεψε με.

Αφού η μάνα μου μου λέει, να καείς πάει να πνιγείς έρχετε άλλα να κοπείς εσυ σίγουρα είναι μάτιασμα

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

H viki_thess έγραψε στις 17:59, 05-06-07:

Η αδερφή μου πάθαινε ζημιές κάθε φορά που έλεγε άχ αυτό είναι ωραίο, πάντα κάτι πάθαινε, ψειγείο καινουριο με το που το είπε χάλασε ανταλακτικο που δεν ήταν στην εγγύηση, καταψύκτης πλημύρισε και αντικαταστάθηκε, ποτήρια καλά στο σύνθετο έγιναν θρύψαλα όταν είπε ότι είναι φοβερο ντεκόρ σπάσαν όλα, και πάαααρααα πολλά άλλα, αφού η αδερφή μου κάνει αγιασμό πρίν έρθει με παπα
καλα ρε και τι την βαζει στο σπιτι της η αδερφη σου;
μαζοχα ειναι;
εγω δεν θα την εβαζα μεσα...θα την επαιρνα απ το χερι και θα την πηγαινα στην εκκλησια να τη διαβασει παπας!!! τι μου λες τωρα;

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 18:03, 05-06-07:

καλα ρε και τι την βαζει στο σπιτι της η αδερφη σου;
μαζοχα ειναι;
εγω δεν θα την εβαζα μεσα...θα την επαιρνα απ το χερι και θα την πηγαινα στην εκκλησια να τη διαβασει παπας!!! τι μου λες τωρα;
Ειναι η γυναίκα του παιδικού φίλου του γαμπρού μου, δεν γίνετε άσε που η αδερφή μου έχει μια κακή συνήθεια να είναι ψυχοπονιάρα, δεν κρατάει ούτε κακίες ούτε έχθρες και ποτέ δεν κάνει κακό ή κακομελετάει κανέναν, δεν μπορώ να την καταλάβω ώρες ώρες είναι υπερβολικά καλοπροαίρετος άνθρωπος.

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

H viki_thess έγραψε στις 18:15, 05-06-07:

Ειναι η γυναίκα του παιδικού φίλου του γαμπρού μου, δεν γίνετε άσε που η αδερφή μου έχει μια κακή συνήθεια να είναι ψυχοπονιάρα, δεν κρατάει ούτε κακίες ούτε έχθρες και ποτέ δεν κάνει κακό ή κακομελετάει κανέναν, δεν μπορώ να την καταλάβω ώρες ώρες είναι υπερβολικά καλοπροαίρετος άνθρωπος.
εεεεεεεεεεεεεελα....αυτη ειναι υπερβολικα καλοπροαιρετος ανθρωπος; κι εσυ δεν πας πισω μη μιλας...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 18:21, 05-06-07:

εεεεεεεεεεεεεελα....αυτη ειναι υπερβολικα καλοπροαιρετος ανθρωπος; κι εσυ δεν πας πισω μη μιλας...
Εγώ ρε; αυτή πάντα για τους άλλους κοιτάει, πάντα όσους έχουν ανάγκη, εγώ δεν είμαι σαν εκείνη, απο που κιος που;

Βγήκαμε οφ,

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 21:01, 05-06-07:

με την απορια θα μεινεις νανα μου
δεν κανει να λεμε τα λογια που λεμε οταν ξεματιαζουμε(ναι κι εγω ξερω να ξεματιαζω) γιατι ετσι χαλαει απο ολους οσους το ξερουν οχι μονο απο μενα...σαν αλυσιδα παει.
Καλά αυτό το έχω ακούσει... απλώς επειδή δεν πιστεύω στο μάτισμα όπως είπα, όλα αυτά μου φαίνονται "βλακειούλες" να το πω;;; Και τα λόγια που φαντάζομαι πως λένε, αλλά και το "χάλασμα" του ξεματιάσματος...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 09:00, 04-07-07:

Λοιπόν η τύπησα που έλεγα πρίν ξαναχτύπησε και μην πεί κανείς ότι απλά έτυχε θα φρικάρω....

Ειπαμε το Σαββάτο να πάμε λουνα πάρκ, συναντήσαμε την αδερφή μου με την ακατονόμαστη και εκείνη δεν ήθελε να πάει λουνα πάρκ, έτσι χωριστήκαμε εκείνη με την αδερφή μου πήγαν αλού και εμείς αλού, η φάση ήταν ότι μας έλεγε ότι και που να πάτε εκεί σιγά το πράγμα, θα πήγενα άλλα είναι πολλά τα λευτά που πρέπει να δώσεις και τα ρέστα....

Πάμε λοιπόν λούνα πάρκ και αρχίζουν οι αναποδιές,
1. χτυπάω το χέρι μου σε ένα παιχνίδι που είναι για μικρά παιδιά τόσο ασφαλή,
2. Οσα παιχνίδια έπιανα χαλούσανε στους επόμενους δούλευαν

3. Σταν σκοποβολή φέυγω πάντα με κουκλάκι εκείνη την ημέρα ούτε 3 στόχους δεν κατάφερα ένω σε άλλους δουλέυανε

4. Η κορυφή της διασκέδασης ήταν πάντα ο τάυρος, ενώ είμουν πάνω πόση ώρα σταματάει ο χρόνος πάει ξανά σε ανεβασμένο στάδιο δεν το κατάλαβα και πέυτω, αποτέλεσμα ήταν να δαγκώσω σε 2 σημεία την γλώσσα μου και να χτυπήσω στην λεκάνη με κάτι που κανείς δεν καταφερε να βρεί, σηκώθηκα με απίστευτούς πόνους και έχω την μελανιά απο ένα Γ πίσω μου

Σε όλα αυτά τα παιχνίδια που παίξαμε ήταν σε ένα καινούριο λούνα πάρκ, που είναι ασφαλέστατα πώς χτύπησα εγώ σε όλα αυτά βγάλτε εσείς τα συμπεράσματα

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους