Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,770 μηνύματα σε 74,631 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μάτιασμα

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 10:20, 04-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania

Σε όλα αυτά τα παιχνίδια που παίξαμε ήταν σε ένα καινούριο λούνα πάρκ, που είναι ασφαλέστατα πώς χτύπησα εγώ σε όλα αυτά βγάλτε εσείς τα συμπεράσματα
τα τσούξαμε, τα τσούξαμε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:21, 04-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
τα τσούξαμε, τα τσούξαμε?
Καθόλου σε παιδότοπο συναντηθήκαμε και μόνο νερό είπιαμε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

C.M.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη C.M.
H C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

H C.M. έγραψε στις 08:52, 20-04-08:

Κάποια στιγμή μετά από απανωτά κακά άρχισα να πιστεύω στο μάτι. Στο μάτιασμα. Όχι στις δυσάρεστες, σπάνιες κατά τα λοιπά, συμπτώσεις (π.χ. μόλις με είδε σκόνταψα) που μόνοι μας αποδίδουμε μεταξύ σοβαρού και αστείου σε γρουσουζιά αυτού που για χίλιους άλλους λόγους θέλουμε να κρατήσουμε μακριά μας. Ούτε σε κάτι συνδεδεμένο με μαύρη γάτα το ξημέρωμα ή άλλο άσχημο εκ φύσεως κακόμοιρο πετ ή παπά με ράσα τα χαράματα.

Το μάτιασμα σαν κάτι πολύ πιο μελετημένα βορβορώδες και επικίνδυνο που έχει να κάνει με εκτροχιασμένη λειτουργία ψιλοαπαγορευμένων περιοχών του εγκεφάλου είτε μετά από πολλή εξάσκηση, είτε μετά από εκτεταμένο χανιμπαλισμό, είτε επειδή γεννήθηκε κανείς εν δυνάμει 666. Κάποιοι έχουν την εξαιρετική δυνατότητα να ματιάζουν. Μπου.

Πίστεψα πως έχω στη ζωή μου ένα τέτοιο «ματιάρη» και έψαχνα να τον βρώ. Είχα μέχρι πριν λίγες μέρες αποκάμει δοκιμάζοντας διάφορες κούρες ματιάσματος πιστεύοντας πως βρίσκομαι υπό την επίδραση εκτοξευμένης αρνητικής ενέργειας από ένα άτομο κακό. Στην αρχή με σκόρδα, ξόρκια, πέταλα. Στη συνέχεια με εγκεφαλικές – ψυχολογικές κούρες, όπως ανάπτυξη κυμμάτων αντίπαλης θετικής ενέργειας που θα εξολοθρεύσει την αρνητική ενέργεια του ματιάρη, απομαγνητισμό αρνητικής ενέργειας δια της μεθόδου «ελαφρά πηδηματάκια με συγχρονισμένες κραυγές α-α-α-α-α-α», εκγύμναση εγκεφαλικών μυών με τη μέθοδο «μόνιμο χαμόγελο», αλλά δεν υπήρχε οποιοδήποτε αποτέλεσμα.

Σκέφτηκα ακόμα και να τους περάσω όλους από ένα τεστ, μου έβαλε κάποιες ιδέες το παιχνίδι του μέλλοντος, όπως φέρεται να είναι το λεγόμενο «mindball», σκέφτηκα ακόμα να αφαιρώ έναν έναν από τη ζωή μου μέχρι να βγεί και το κρυφό απόστημα που λειτουργεί σαν ματιάρης, σκέφτηκα τότε και άλλα πολλά, αλλά όλα αυτά μάλλον είναι χρονοβόρα και άσκοπα, δεν έβαλα τίποτα σε λειτουργία.

Ξαφνικά ο «ματιάρης» αποκαλύφθηκε μόνος του. Ήμουν εγώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 03:15, 05-12-08:

Αληθεια εχετε δει/ακουσει/διαβασει για πειραματα πανω στο ματιασμα ; (ή αλλιως evil eye). Αν ναι θα ηταν πολυ ενδιαφερον να δουμε μερικα. (μη σας πω να κανουμε κιολας).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 16:13, 05-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Αληθεια εχετε δει/ακουσει/διαβασει για πειραματα πανω στο ματιασμα ; (ή αλλιως evil eye). Αν ναι θα ηταν πολυ ενδιαφερον να δουμε μερικα. (μη σας πω να κανουμε κιολας).

να κάνουμε...;
τι να κάνουμε;!

πείραμα για να δούμε αν θα ματιάσουμε κάποιονα αν αρχίσουμε όλοι μαζί να... εχμ, πώς ματιάζουμε κάποιονα;

----------------------------------------

πς. μήπως να βάλουμε και κανένα εικονικό σκόρδο στον στεκούλη; ποτέ δεν ξέρεις

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 13:44, 28-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Τέλος, θα ήθελα αν κάποιος έχει καλή σχέση με τη χημεία, να μας εξηγήσει το φαινόμενο με το λάδι και το νερό και γιατί το πρώτο κάποιες φορές σκορπίζει ενώ άλλες όχι.
Γι' αυτό έχει βρει κανείς απάντηση;

Παράθεση

ToxicLips (Άννα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ToxicLips
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H ToxicLips is thinking of her sins... έγραψε στις 11:33, 12-09-10:

Ναι πιστεύω στο μάτι Δεν ξέρω πως αλλά η γιαγιά μου με ξεματιάζει συνεχώς (λέει κατι σαν προσευχές δεν ξέρω, καίει κάτι φύλλα) πως μου βρίσκει συνέχεια μάτι δεν ξέρω όποτε νιώθω ζαλισμένη πάω και μου λέει ότι έχω.... Μου έχει κάνει και ξεμάτιασμα από το τηλέφωνο! Πρέπει να της μάθω να κάνει και από το ίντερνετ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:07, 12-09-10:

το ματιασμα ισχυει..αλλα οχι παντα και σε καθε περιπτωση..οπως αμα απλα ποναει η κοιλια μας πχ..
αλλα η επιρροη ενος δυνατου μυαλου μεσω των ματιων πανω μας,,ναι..
υπαρχει..

η ενεργεια και δυναμη του μυαλου,,προς καλο ή κακο,,ειναι γνωστη αιωνες τωρα,,και την μελετανε ακομα και μυστικες υπηρεσιες και ο στρατος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 13:32, 12-09-10:

Δε ξερω ρε Αγγελε. Αν ηταν ετσι θα σε ειχαν ματιασει πολλοι απο εδω να μην τους στελνεις για χαπακια πιεσης !

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 14:15, 12-09-10:

Πιστεύω στην ευεργετική και κακοποιό ενέργεια και στην μετάδωσή της, και στην ολόψυχη ευχή και στην κατάρα. 'Εχω καταραστεί δυο φορές στην ζωή μου ανθρώπους και έπιασε δυστυχώς και τις δυο φορές. Σοβαρά.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:29, 12-09-10:

Δε ξερω ρε Αγγελε. Αν ηταν ετσι θα σε ειχαν ματιασει πολλοι απο εδω να μην τους στελνεις για χαπακια πιεσης !
δεν με χουν δει..πως θα με ματιασουν?

Πιστεύω στην ευεργετική και κακοποιό ενέργεια και στην μετάδωσή της, και στην ολόψυχη ευχή και στην κατάρα. 'Εχω καταραστεί δυο φορές στην ζωή μου ανθρώπους και έπιασε δυστυχώς και τις δυο φορές. Σοβαρά.
εισαι καλο παιδι εσυ ομως..
ε?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 00:12, 13-09-10:

Σε βλεπουν με το μυαλο ! Με το 3ο ματι !

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 00:21, 13-09-10:

Κατα καποιο τροπο πιστευω στο ματι...

Η αληθεια ειναι πως θεωρω πως ειναι ψυχολογικο και πως ακριβως αυτη η πιστη μας το επαληθευει σαν φαινομενο...

Αλλα και δεν μπορω να αποκλεισω να μπορουμε να επηρρεαζουμε καποιον μεσω της εντονης σκεψης μας...

Παράθεση

Ντίνος53303

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ντίνος53303
Ο Ντίνος53303 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Ντίνος53303 έγραψε στις 13:34, 14-09-10:

Κι εγώ με την σειρά μου πιστεύω στο μάτι, και ματιάζομαι πολύ εεύκολα.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:38, 14-09-10:

εγω δε ματιαζω,,και δε ματιαζομαι,,νομιζω..

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 00:07, 15-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
εγω δε ματιαζω,,και δε ματιαζομαι,,νομιζω..
Πιστευεις σε αυτο?

Παράθεση

Kwnstantina K. (Κωνσταντίνα - Ελευθερία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kwnstantina K.
H Κωνσταντίνα - Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 47 μηνύματα.

H Kwnstantina K. έγραψε στις 01:35, 15-09-10:

Δε πιστευω.... Πολυ απλα γιατι η γιαγια μου με παιρνει τηλεφωνο ακυρες στιγμες να μου πει πως ειμαι ματιασμενηενω εγω ειμαι μες στην τρελη χαρα Tα θεωρω λιγο προκατειλημενα αυτα τα πραγματα...αν και μπορω να πω πως ειμαι περιεργη να μαθω τι λενε οταν ξεματιαζουνε!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 08:26, 15-09-10:

Πιστευεις σε αυτο?
ναι...
ειναι θεμα χαρακτηρα ανθρωπων,,και καταστασεων..

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 09:37, 15-09-10:

ναι...
ειναι θεμα χαρακτηρα ανθρωπων,,και καταστασεων..
Και τωρα μου χαλας την θεωρια μου... Πιστευα οτι συνηθως αντιλαμβανεσαι το ματιασμα μονο οταν το πιστευεις...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:07, 15-09-10:

Και τωρα μου χαλας την θεωρια μου... Πιστευα οτι συνηθως αντιλαμβανεσαι το ματιασμα μονο οταν το πιστευεις...
οχι, απαραιτητα..

αναγνωριζεις οτι υπαρχει η δυναμη,,αλλα μπορει να αντεχεις σε αυτη..

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 12:08, 15-09-10:

Λες??? Η αληθεια ειναι οτι η γιαγια μου εχει καιρο να με βγαλει ματιασμενο!!

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,249 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:37, 15-09-10:

Η πρώτη μου επαφή με το μάτι ήταν όταν ήμουν 9 ετών στις διακοπές με τους γονείς μου όταν μια φίλη της μαμάς μου εντελώς ξαφνικά αρρώστησε, έπεσε στο κρεβάτι, δεν ξέρω τι ακριβώς ένιωθε. Ζήτησε από τη μαμά μου (που δεν πίστευε σε τέτοια πράγματα) να ανοίξει ένα βιβλίο και να της διαβάσει κάποια πράγματα και να κάνει τέλος πάντων αυτά που έλεγε το βιβλίο. Η μαμά μου το έκανε και η φίλη της σε λίγη ώρα ήταν καλά. Τότε άρχισα να πιστεύω στο μάτι.

Μου έχει τύχει να πάω με κάποιον για φαγητό, να είμαι μες στην τρελή χαρά, να τραγουδάω και ξαφνικά να με πιάνει πονοκέφαλος, να ζαλίζομαι, να νιώθω οτι θα πεθάνω. Με ξεματιάζει ο φίλος μου κι έγινα καλά. Μου έτυχε και πρόσφατα, στις διακοπές. Το μάτι υπάρχει, δεν ξέρω πώς λέγεται, κακή ενέργεια, μαγεία, πάντως υπάρχει.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:39, 15-09-10:

ωχ,,
προσεχε..

αφου σε πιανει ευκολα

προσεχε..
κανα μπλε ματι φόρα..εχει ρολο...τραβαει και ηρεμει την αρνητικη ενεργεια..
και πανω σου και στο αυτοκινητο,,εγω παντα εχω απο τον καθρεπτη κρεμασμενο ματι.

εμενα ευτυχως δεν μου εχει τυχει ποτέ..ισως να μου ετυχε και να μην το καταλαβα?
δεν ξερω..

Παράθεση

Ντίνος53303

Νεοφερμένος

O Ντίνος53303 έγραψε στις 13:04, 15-09-10:

Εμένα το χειρότερο περιστατικό με μάτι μου έιχε συμβεί σε ηλικία 14 ετών. Είμασταν καλεσμένοι στον γάμο της ξαδέρφης μου και αποφασίσαμε να καθίσουμε μέχρι τα ξημερώματα. Ενώ ήμουν καλά, μετά άρχισα να νιώθω το κεφάλι μου βαρύ, τα μάτια μου να κλείνουν και όλο και περισσότερο χειροτέρευε. Βγήκα έξω από το κέντρο δεξιώσεων και κάθισα σε ένα πεζούλι. Μετά από λίγο βγήκε και η μάνα μου και με ρώτησε τι έχω. Της είπα ότι πρέπει να με έχουν ματιάσει, τελικά με ξεμάτιασε και γύρισα στο τραπέζι. Αξίζει να σημειώσω ότι το σαγόνι ης μάνας μου από το χασμουρητό του ξεματιάσματος πήγε να φύγει απο την θέση του.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 14:08, 15-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ντίνος
Αξίζει να σημειώσω ότι το σαγόνι ης μάνας μου από το χασμουρητό του ξεματιάσματος πήγε να φύγει απο την θέση του.
και την μαμά σου ύστερα ποιός την ξεμάτιασε ;

Παράθεση

Ντίνος53303

Νεοφερμένος

O Ντίνος53303 έγραψε στις 16:20, 15-09-10:

Με το ξεμάτιασμα, δεν παίρνει το μάτι το άτομο το οποίο ξεματιάζει, απλά το βγάζει από αυτόν που το έχει.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:37, 15-09-10:

Με το ξεμάτιασμα, δεν παίρνει το μάτι το άτομο το οποίο ξεματιάζει, απλά το βγάζει από αυτόν που το έχει.
ειναι σαν τον ιο..τον αποβαλει καποιος..αλλα πρεπει να αντεχει ο θεραπευτης,για να μην κολλησει..

Παράθεση

Ντίνος53303

Νεοφερμένος

O Ντίνος53303 έγραψε στις 18:54, 15-09-10:

Ακριβως!!!

Παράθεση

maria.... (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria....
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.

H maria.... έγραψε στις 20:07, 15-09-10:

Eγώ πιστεύω στο μάτι,ειδικά στα γαλάνα.Πάντα όταν λένε κάτι για εσένα είτε καλό είτε κακό σε πιάνει το κεφάλι σου μετά.Πιστεύω οτι υπάρχει μια δύναμη οπού μερικοί άνθρωποι με τα λόγια τα οποία λένε ή γενικά αν μας κοιτάνε μας τη μεταδίνουν αυτή την ενέργεια.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 20:30, 15-09-10:

αν φορας μαυρα γυαλια σε πιανει?
ή καλυτερα αυτα που ειναι καθρεπτες απεξω..
λετε ετσι να αυτοματιαστει ο τυπος?
(σαν τη μεδουσα ,με την ασπιδα..)

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 16:14, 16-09-10:

Δες μια φορα εγω κοιταζα μια που φοραγε τετοια γυαλια πολυ πολυ επιμονα και στο τελος με επιασε πονοκεφαλος!!
Λες να μην εφταιγε η μουσικη και να αυτοματιαστηκα???

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:16, 16-09-10:

περπε και συ να φορας τετοια γυαλια...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 16:22, 16-09-10:

θα το δοκιμασω την αλλη φορα και θα σου πω...

Παράθεση

worshipperjesus

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη worshipperjesus
Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O worshipperjesus έγραψε στις 19:01, 16-09-10:

Η βασκανία είναι σοβαρή υπόθεση, αναγνωρισμένη από την Ορθοδοξία αλλά και την επιστήμη.

Ένα ευχέλαιο μπορεί να εξαγνίσει πλήρως ένα χώρο από το μάτι.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 19:15, 16-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από worshipperjesus
Η βασκανία είναι σοβαρή υπόθεση, αναγνωρισμένη από την Ορθοδοξία αλλά και την επιστήμη.

Ένα ευχέλαιο μπορεί να εξαγνίσει πλήρως ένα χώρο από το μάτι.
Μπα δεν ειμαστε για εξοδα... Θα θελει και κανα 50αρι ο παπας για την κατ' οικον επισκεψη...

Καλο ειναι και το λαδακι...

Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 22:04, 16-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Τώρα που διάβασα περί κατάρας, έχω την εξής απορία (μη γελάσετε )

Είμαι στη στάση του σπιτιού μου και περιμένω το αστικό ένα καλοκαιρινό βράδυ. Ως κλασική ανυπόμονη δε στέκομαι σε μια θέση αλλά κόβω βόλτες πάνω κάτω και κοιτάω αν έρχεται. Βλέπω μια γρια ρακοσυλλέκτρια (λολ - αυτή τη λέξη είχα να την ακούσω από τη Μαρία της γειτονιάς) στο πάτωμα πίσω από κάτι σταθμευμένα αυτοκίνητα στο πεζοδρόμιο (είχε σκοτάδι και δεν κατάλαβα τι έκανε) και κάνω μεταβολή προς τη στάση από διακριτικότητα. Στέκομαι εκεί με ακουστικά στ'αυτιά και πλάτη προς τη γριά

Δεν περνάνε μερικά δευτερόλεπτα, ώσπου χωρίς να έχω προλάβει να συνειδητοποιήσω τι συμβαίνει, η γριά έρχεται από πίσω μου και μου δίνει μία με τη σακούλα που κρατούσε.. με όλη της τη δύναμη. Πρέπει να κουβαλούσε όλη την πραμάτεια της εκεί μέσα γιατί είχε κάτι πολύ βαρύ σαν σίδερο και μου άφησε μελανιά για βδομάδες... η οποία είχε αλλάξει και δέκα χρώματα και όσοι τη βλέπανε νόμιζαν πως κάνω άγριο σεξ

Η γριά είδε το κιν. που κρατούσα στο χέρι μου για να αλλάξω σταθμό στο ράδιο και νόμιζε πως την έβγαλα φωτογραφία και ήρθε και με χτύπησε πισώπλατα!!! Γύρω ο κόσμος να μας κοιτάει απορημένος, πρέπει να είπε κάτι του στυλ "βρωμόπαιδο γιατί με τραβάς φωτογραφία" το οποίο όμως δεν άκουσα λόγω ακουστικών. Ταράζομαι, βγάζω τα ακουστικά, την κοιτάω με βλέμμα μίσους όπως δεν έχω ξανακοιτάξει ποτέ άλλον και αρχίζω έξαλλη τα γαλλικά. Εν τω μεταξύ περνούσαν τα λεωφορεία, ο κόσμος είχε φύγει, και μέχρι να λήξει ο καβγάς είχε έρθει άλλος νέος κόσμος που δεν είχε δει το συμβάν, ο οποίος και κοιτούσε περίεργα μια ημίτρελλη κοπέλα με φουντωτά μαλλιά, μαύρο κλασάτο φόρεμα και ντελικάτα σκουλαρίκια να βρίζει σαν λιμενεργάτης αναψοκοκκινισμένη μια γριά μάγισσα που ανέδυε μια υφέρπουσα εσάνς απλυσιάς.

Αυτή η γριά λοιπόν ανέβηκε στο λεωφορείο κι έφυγε αφήνοντας εμένα πίσω με τη φράση "Να μη βρεις προκοπή σ'όλη σου τη ζωή" με διαπεραστικό βλέμμα. Παίζει να με καταράστηκε ξέρω γω; Πρέπει να κάνω τίποτα; Το χειρότερο είναι πως μετά από κάποιους μήνες, είδα την ίδια γρια, στην ίδια στάση και ΜΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕ ΚΑΙ ΜΕ ΞΑΝΑΧΤΥΠΗΣΕ παρόλο που είχα ίσιο μαλλί και κάζουαλ ντύσιμο και γυαλιά ηλίου. Γκρρρρρρ. Από τότε τη βλέπω συχνά πυκνά έξω από το πανεπιστήμιο (εκεί ήμουν με άλλον και έκανε πως δε με γνώριζε η παλιοβρώμα) και στη γαλαρία του αστικού που με γυρνάει σπίτι. Έχει γίνει ο φόβος και ο τρόμος μου. Τη βλέπω και κρύβομαι. Άμα δει κανένας στεκίτης Σαλονικιός μια γριά που βρωμάει να βρίζει μια θεϊκής ομορφιάς νεαρή κοπέλα, ας έρθει να με σώσει πλιζζζζ

Τελικά παίζει να με καταράστηκε όντως;

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JellyFish (Κακόβουλο Λογισμικό)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JellyFish
H Κακόβουλο Λογισμικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H JellyFish έγραψε στις 22:21, 16-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Μπα δεν ειμαστε για εξοδα... Θα θελει και κανα 50αρι ο παπας για την κατ' οικον επισκεψη...

Καλο ειναι και το λαδακι...
Εδώ σε έχω.... Γρήγορα και πάνω από όλα δωρεάν!

Παράθεση

lacky (Tουλίπα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lacky
H Tουλίπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H lacky deep in dreams!! έγραψε στις 07:34, 17-09-10:

Πιστεύω πάρα πολύ στο μάτι γιατι με πιάνει πάρα πολυ εύκολα, και αποδεδειγμένα, τουλάχιστον σε μένα, είναι μάτι.
Απο μικρή ματιαζόμουν πάρα πολυ εύκολα σε σημειό που κοιμόμουν και έκλεγα στον ύπνο μου. Ο πατέρας μου ξέρει να ξεματιάζει με λαδάκι, φαντάζομαι να γνωρίζετε τον τρόπο...
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως γίνεται το λάδι και το νερό να γίνονται ένα??
Ποτέ δεν το κατάλαβα αυτο, αφου είναι γνωστό τοις πάσι οτι το λάδι ξεχωρίζει μέσα στο νερό!!!

Πάντως jelly, δεν γίνεται έτσι ακριβώς με το λάδι και το νερό, τουλάχιστον αυτό που ξέρω εγω, αν το λάδι ξεχωρίζει απο το νερό δεν είσαι ματιασμένος.

Πάντως ακόμα και τώρα που συχνά πυκνά έχω ημικρανίες βάζω τον πατέρα μου να ξεματιάσει!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lacky : 17-09-10 στις 07:47. Αιτία: προσθεση
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 07:45, 17-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Madrugada*

εξαρτάται πως το είπε. Δεν μου μοιάζει με κατάρα αυτό, ξέρεις πόσα τέτοια μου'χουν πει εμένα και δεν με πιάνουν ; 'Αμα ήταν οι κατάρες τόσο cool θα είχαμε αποδεκατιστεί.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 08:02, 17-09-10:

Χμ...αν υποθέσουμε πολύ χονδρικά ότι οι κατάρες και οι ευχές είναι συμπυκνωμένη ενέργεια φορτισμένη θετικά ή αρνητικά, στο τελικό αποτέλεσμα θα πρέπει να παίζει ρόλο, τόσο ο πομπός, όσο και ο δέκτης. Καμία κατάρα δεν μπορεί να βρει το στόχο της όταν απευθύνεται σε άτομα που είναι ισορροπημένα συναισθηματικά και πνευματικά.
Το φαντάζομαι περίπου σαν τις ιώσεις. Εάν βρουν τον οργανισμό εξασθενημένο, προσβάλουν εύκολα το "θύμα" τους. Ο οργανισμός όμως που είναι θωρακισμένος με τη σωστή διατροφή και την άσκηση, είναι δυσκολότερος στόχος.
Γι' αυτό, αν δεν θέλετε να υποφέρετε από το "κακό μάτι" θωρακίστε συναισθηματικά τον εαυτό σας. Αγαπήστε τον. Μετουσιώστε πρώτα τη δική σας αρνητική ενέργεια σε κάτι θετικότερο και τότε καμία κατάρα δεν θα σας πιάνει.

Αμα ήταν οι κατάρες τόσο cool θα είχαμε αποδεκατιστεί.
Άμα ήταν οι κατάρες τόσο cool, άλλο τόσο, εκ των πραγμάτων, θα ήταν και οι ευχές...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 09:56, 17-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από lacky
Πιστεύω πάρα πολύ στο μάτι γιατι με πιάνει πάρα πολυ εύκολα, και αποδεδειγμένα, τουλάχιστον σε μένα, είναι μάτι.
Απο μικρή ματιαζόμουν πάρα πολυ εύκολα σε σημειό που κοιμόμουν και έκλεγα στον ύπνο μου. Ο πατέρας μου ξέρει να ξεματιάζει με λαδάκι, φαντάζομαι να γνωρίζετε τον τρόπο...
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως γίνεται το λάδι και το νερό να γίνονται ένα??
Ποτέ δεν το κατάλαβα αυτο, αφου είναι γνωστό τοις πάσι οτι το λάδι ξεχωρίζει μέσα στο νερό!!!

Πάντως jelly, δεν γίνεται έτσι ακριβώς με το λάδι και το νερό, τουλάχιστον αυτό που ξέρω εγω, αν το λάδι ξεχωρίζει απο το νερό δεν είσαι ματιασμένος.

Πάντως ακόμα και τώρα που συχνά πυκνά έχω ημικρανίες βάζω τον πατέρα μου να ξεματιάσει!!
Απ' οσο ξερω εγω παντως... Το λαδι φυσικα και δεν γινεται ενα με το νερο... Απλως ενωνονται οι σταγονες του λαδιου... Κι οταν δεν φαινεται ειναι επειδη απλωνεται πολυ το λαδι...

Αλλα το τι και πως δεν το εχω ψαξει...

Παράθεση

lacky (Tουλίπα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Tουλίπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H lacky deep in dreams!! έγραψε στις 10:11, 17-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Απ' οσο ξερω εγω παντως... Το λαδι φυσικα και δεν γινεται ενα με το νερο... Απλως ενωνονται οι σταγονες του λαδιου... Κι οταν δεν φαινεται ειναι επειδη απλωνεται πολυ το λαδι...

Αλλα το τι και πως δεν το εχω ψαξει...
Μα το λάδι υποτίθεται οτι ειναι κιτρινο και φαινεται, οταν πεφτει στο νερο και εισαι ματιασμενος εξαφανίζεται μυστηριωδώς...

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 10:12, 17-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel

Άμα ήταν οι κατάρες τόσο cool, άλλο τόσο, εκ των πραγμάτων, θα ήταν και οι ευχές...
Οι περισσότερες ευχές είναι για τους τύπους ή από συνήθεια ή απλώς φραστικές/λεκτικές, χωρίς έντονη φόρτιση και επιθυμία. Πρέπει να'ναι ολόψυχη και διαρκής η ευχή και σταθερή, να ξέρεις ότι θέλεις κάτι πάρα πολύ και να ξέρεις και από που το ζητάς. Δεν πιστεύω ότι οι κατάρες και οι ευχές προυποθέτουν δεκτικό ή αδύναμο αποδέκτη. 'Ισως απαιτούν όμως ένα είδος συν-εργασίας μεταξύ πομπών.

Παράθεση

spider

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη spider
Ο spider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O spider ΑΓΑΝΤΑ ΡΑΓΙΑΔΕΣ !!!!!!!!!!!! έγραψε στις 10:59, 17-09-10:

Για οσους ματιαζονται φταιει η ομορφαδατους και η τσαχπινογαργαλιατους .. ΝΑΙ υπαρχει και το αντιμετωπιζω τακτικα με ξορκι ! μετα απο 10' ΟΛΑ Ο.Κ.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:23, 17-09-10:

μια ημίτρελλη κοπέλα με φουντωτά μαλλιά, μαύρο κλασάτο φόρεμα και ντελικάτα σκουλαρίκια να βρίζει σαν λιμενεργάτης αναψοκοκκινισμένη μια γριά μάγισσα που ανέδυε μια υφέρπουσα εσάνς απλυσιάς.

Αυτή η γριά λοιπόν ανέβηκε στο λεωφορείο κι έφυγε αφήνοντας εμένα πίσω με τη φράση "Να μη βρεις προκοπή σ'όλη σου τη ζωή" με διαπεραστικό βλέμμα. Παίζει να με καταράστηκε ξέρω γω; Πρέπει να κάνω τίποτα; Το χειρότερο είναι πως μετά από κάποιους μήνες, είδα την ίδια γρια, στην ίδια στάση και ΜΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕ ΚΑΙ ΜΕ ΞΑΝΑΧΤΥΠΗΣΕ παρόλο που είχα ίσιο μαλλί και κάζουαλ ντύσιμο και γυαλιά ηλίου. Γκρρρρρρ. Από τότε τη βλέπω συχνά πυκνά έξω από το πανεπιστήμιο (εκεί ήμουν με άλλον και έκανε πως δε με γνώριζε η παλιοβρώμα) και στη γαλαρία του αστικού που με γυρνάει σπίτι. Έχει γίνει ο φόβος και ο τρόμος μου. Τη βλέπω και κρύβομαι. Άμα δει κανένας στεκίτης Σαλονικιός μια γριά που βρωμάει να βρίζει μια θεϊκής ομορφιάς νεαρή κοπέλα, ας έρθει να με σώσει πλιζζζζ

το σημειωμενο εισαι εσυ?

αν τη συναντησεις,,,και φοβασε αυτα που λες,,το καλυτερο ειναι να την πλησιασεις και να της κανεις Καλό....(,χαμογελασε της,πιασε κουβεντα,βοηθησε την με καποιον τροπο,δειξε ενδιαφερον για αυτην..ή κατι τετοιο..ή απλα ζητα συγνωμη για οτι την πειραξε..)
αυτο ειναι το αντιδοτο σε καθε αρνητικη ενεργεια..αγαπη απεναντι στο μισος..οχι βοτανια και χαντρες

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 16:15, 17-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από lacky
Μα το λάδι υποτίθεται οτι ειναι κιτρινο και φαινεται, οταν πεφτει στο νερο και εισαι ματιασμενος εξαφανίζεται μυστηριωδώς...
Εγω τα ηξευρω αλλιως... Τι να σου πω??

Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 19:02, 17-09-10:

το σημειωμενο εισαι εσυ?

αν τη συναντησεις,,,και φοβασε αυτα που λες,,το καλυτερο ειναι να την πλησιασεις και να της κανεις Καλό....(,χαμογελασε της,πιασε κουβεντα,βοηθησε την με καποιον τροπο,δειξε ενδιαφερον για αυτην..ή κατι τετοιο..ή απλα ζητα συγνωμη για οτι την πειραξε..)
αυτο ειναι το αντιδοτο σε καθε αρνητικη ενεργεια..αγαπη απεναντι στο μισος..οχι βοτανια και χαντρες
(Σου απαντάω στο προφίλ σου για να μη βγούμε οφφ)

Παράθεση

lacky (Tουλίπα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H lacky deep in dreams!! έγραψε στις 09:35, 19-09-10:

ΜΙα ειναι η λυση στο μάτι τελικά!!

Παράθεση

passenger123 (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη passenger123
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O passenger123 έγραψε στις 17:33, 11-02-11:

Προσωπικά πιστεύω στο μάτι..μεταφορά αρνητικής ενέργειας..γνώρισμα και ιδιαιτερότητα μερικών ανθρώπων που το έχουν , όπως και να το περιγράψει κάποιος υπάρχει .Όταν το νοιώθω σαν έντονο πονοκέφαλο με επίκεντρο τους κροτάφους ..αγαπημένο μου άτομο με ξε-ματιάζει και το μόνο κακό για μένα μετά την ανακουφιση που νοιώθω άμεσα είναι η μεταφορά του πονοκεφάλου στο αγαπημένο άτομο .

Και μιά ιστοριούλα για το θέμα ..την οποία έχω ακούσει απο αξιόπιστο πρόσωπο μιάς και εγώ δεν ήμουνα τότε εν ζωή ..

Όταν κάποτε υπήρχαν στρατιωτικές παρελάσεις με άλογα και έφιππους αξιωματικούς σε μιά απο αυτές περνούσε καμαρωτός ένας αξιωματικός πάνω σε ένα κάτασπρο άλογο ..απο εκεί που περνούσε η παρέλαση παρακολουθούσε και μιά γιαγιά η οποία ήταν γνωστή για το ..κακό της μάτι και το ήξερε και η ίδια . Απο μακριά βλέποντας να έρχεται ο καβαλάρης εκείνη έσκυψε το κεφάλι για να μην τον δεί , όμως ο εγγονός της βλέποντας το θέαμα φώναξε << γιαγιά..γιαγιά κοίτα τι υπέροχο άλογο με αξιωματικό περνάει >> εκείνη σήκωσε τότε τα μάτια και κοίταξε .Αμέσως το άλογο σηκώθηκε στα πίσω πόδια ξαφνικά , βρίσκοντας απροετοίμαστο τον αναβάτη , με αποτέλεσμα να τον ρίξει κάτω και πέφτοντας να σπάσει τον σβέρκο του.

Αυτή είναι μιά ιστορία για το μάτι που κάθε φορά που την άκουγα , χωρίς να την έχω ζήσει , μου έφερνε και μου φέρνει ανατριχίλες ..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

katalinos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katalinos
Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 446 μηνύματα.

O katalinos έγραψε στις 17:42, 11-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από passenger123
Προσωπικά πιστεύω στο μάτι..μεταφορά αρνητικής ενέργειας..γνώρισμα και ιδιαιτερότητα μερικών ανθρώπων που το έχουν , όπως και να το περιγράψει κάποιος υπάρχει .Όταν το νοιώθω σαν έντονο πονοκέφαλο με επίκεντρο τους κροτάφους

Ισχύει - κάθε φορά που την βλέπω στα μάτια , παθαίνω κατάθλιψη
και ότι το έχει , το έχει όντως

Και μιά ιστοριούλα για το θέμα ..την οποία έχω ακούσει απο αξιόπιστο πρόσωπο μιάς και εγώ δεν ήμουνα τότε εν ζωή ..

π.σ. τα μπούτια σου Μαρία , σκοπιά , καψιμί , αγγαρεία

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους