Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αθεΐα ή αποδοχή της ύπαρξης του Θείου

exophrenic

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη exophrenic
Ο exophrenic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O exophrenic έγραψε στις 09:02, 11-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Προσωπικά ως άθεη θεωρώ το χριστιανισμό μια μεγάλη φάρσα οπότε ο,τι μπορώ να κάνω προσωπικά ώστε να σταματήσει να διαιωνίζεται θα το κάνω. Αυτό συνεπάγεται να μην παντρευτώ θρησκευτικά, να μην βαφτίσω το παιδί μου και να μην ταφώ χριστιανικά. Οπότε σαφώς και με ενδιαφέρει το πως θα με θάψουν.
Λυπάμαι που το ακούω αυτό. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είσαι τόσο πολέμια του Χριστιανισμού. Αν τον μελετήσεις θα δεις ότι διδάσκει την εγκράτια την αγάπη το σεβασμό την κατιπόταξη των προσωπικών παθών την ταπεινοφρωσύνη και την συγχώρεση. Όλα τα παραπάνω οδηγούν στην αρετή. Ίσως είσαι κατά διότι δεν μπορείς να πετύχεις τα παραπάνω. Όσον αφορά το παιδί θα ήταν καλύτερο να το άφηνες να αποφασίσει μόνο του. Και για την ταφή εφόσον το πρόσωπο ήταν άθεο δεν νομίζω να τον ένοιαζε πως θα ταφεί οπότε θα τον έθαβα χριστιανικά αν βέβαια ήταν βαφτισμένος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MonaXoS : 11-06-07 στις 23:10. Αιτία: αλλαγή τίτλου λόγω του split
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 09:35, 11-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από exophrenic
Όλα τα παραπάνω οδηγούν στην αρετή. Ίσως είσαι κατά διότι δεν μπορείς να πετύχεις τα παραπάνω.
Μάλιστα... Μια απορία. Ο Χριστόδουλας είναι ενάρετος άνθρωπος, έτσι; Ή μήπως είναι ενάρετοι οι παπάδες σε εκείνη την εκκλησία στα Τέμπη που μοιράζαν τα λεφτά με το τσουβάλι και χλευάζανε την εικόνα της Παναγίας (σοκαριστικό βίντεο του Τριανταφυλλόπουλου πριν από κάτι χρόνια);

Σκέφτηκες το ενδεχόμενο η Μισέλ (και ο κάθε άθεος) να είναι ενάντια όχι στον χριστιανισμό, αλλά ενάντια στην κάθε θρησκεία γιατί απλά στηρίζονται στην τυφλή πίστη, χωρίς καμία απτή απόδειξη για την ορθότητά τους; Όπως δεν υπάρχει απόδειξη ότι ο Θεός δεν υπάρχει, άλλες τόσες αποδείξεις δεν υπάρχουν ότι υπάρχει. Ε, στο μυαλό ενός ορθολογιστή κάτι δεν μπορεί να θεωρηθεί αληθές εάν δεν αποδειχθεί αληθές. Η λατρεία του αγνώστου ως "Θεός" (ή θαύματα) είναι ακριβώς της ίδια λογικής με την λατρεία του κεραυνού ως σημάδι του Θεού, μέχρι φυσικά ο άνθρωπος να μπορέσει να εξερευνήσει αυτό το άγνωστο μονοπάτι του κόσμου.

Ή επειδή σιχάθηκε που η τυφλή πίστη οδηγεί σε ακρότητες του τύπου "καίω 'αντιχριστιανικά' βιβλία", "μαλώνω το 4χρονο παιδί μου γιατί έφτυσε αμέσως μετά την κοινωνία!!!", "απαιτώ τον σεβασμό της δικής μου θρησκείας αλλά απαγορεύω την πρακτική άλλων θρησκειών (βλ. ισλαμισμός)", "κάνω πόλεμο για την θρησκεία μου (χριστιανικότατες οι σταυροφορίες!)", "μισώ κάθε τι διαφορετικό (ομοφυλόφιλοι, αλλόθρησκοι, αλλοεθνείς!!!)" κ.α.;

Και στο κάτω - κάτω μπορεί να είναι άθεη γιατί ίσα - ίσα έμαθε να στηρίζεται στις δικές της δυνάμεις, στα δικά της μάτια και αυτιά, στην δική της λογική και όχι σε αυτή που επιβάλλει η μάζα μέσω της υπακοής "ανώτερων" εντολών από έναν Θεό.

Το να δηλώνεις άθεος δείχνει τεράστια ψυχικά αποθέματα κατ' εμέ. Σημαίνει ότι κλοτσάς το στήριγμα της πίστης (αναμφίβολα η πίστη είναι ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ στήριγμα για πολλούς ανθρώπους) και πιστεύεις πραγματικά στον εαυτό σου. Δεν εναποθέτεις τις ελπίδες σου στις προσευχές και τα παρακάλια, αλλά στην δική σου κινητοποίηση.

Όσον αφορά το παιδί θα ήταν καλύτερο να το άφηνες να αποφασίσει μόνο του.
Γιατί, οι χριστιανοί επιτρέπουν στο παιδί να αποφασίσει;;; Οπότε επιστρέφω σε μορφή ερώτησης για τον Χριστιανισμό "Όσον αφορά το παιδί δεν θα ήταν καλύτερο να το άφηνες να αποφασίσει μόνο του;"

Και για την ταφή εφόσον το πρόσωπο ήταν άθεο δεν νομίζω να τον ένοιαζε πως θα ταφεί οπότε θα τον έθαβα χριστιανικά αν βέβαια ήταν βαφτισμένος
Μάλιστα! Απόλυτος σεβασμός στην μνήμη ενός νεκρού και στην επιθυμία του! Χριστιανικότατο! Και ποιος λέει ότι ο άθεος δεν τον νοιάζει πως θα ταφεί; Εφόσον υποτίθεται ότι σου δηλώνει και σου λέει "Φίλε, όταν πεθάνω, θέλω να με κάψετε και να σκορπίσετε τις στάχτες μου στη θάλασσα". Για να στο τονίζει ότι έτσι θέλει να πεθάνει, σημαίνει ότι απλά ΕΤΣΙ ΘΕΛΕΙ και ότι ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ!

Είναι αναφέρετο ανθρώπινο δικαίωμα η διαχείριση του σώματός μας, ακόμη και μετά θάνατον. Το να επιλέξεις αν το σώμα σου θα σαπίσει στο χώμα, θα καεί, θα πεταχτεί στο νερό ή θα γίνει κομματάκια και θα το φάνε (υπάρχει η πρακτική αυτή σε διάφορες φυλές), είναι δικαίωμά σου!

Εσένα θα σου άρεσε αφού πεθάνεις να μαζευτούν 10 άθεοι συγγενείς σου και να επιβάλλουν την δική τους πίστη (αθεΐα) πάνω στο σώμα σου; ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο κάνει κάποιος που, παρά την σαφή εντολή και πίστη του αποθανώντα άθεου, επιλέγει να τον θάψει με τον τρόπο της πίστης του και όχι τον τρόπο που επιθυμούσε ο νεκρός.

Σημασία για έναν άθεο δεν έχει τόσο το τι θα γίνει το σώμα του, αλλά ο συμβολισμός της ταφής του. Το να ταφεί βάσει μιας θρησκείας που δεν πιστεύει και την οποία θεωρεί κοροϊδία, είναι προσβολή για το ίδιο του το κορμί.

Και για να κλείσω, είναι εντελώς ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ το να επιβάλεις τα "θρήσκα" πιστεύω σου πάνω στον άλλο. Ο Χριστός στον υποτίθεται ότι πιστεύει ο κάθε χριστιανός δίδαξε τον αλληλοσεβασμό και την απέραντη αγάπη στον συνάνθρωπο. Αν δεν είναι ένδειξη αγάπης ο σεβασμός στο αγαπημένο σου (υποτίθεται) πρόσωπο, τότε τι είναι;

Το ματζούνι για να πάει κανείς στον παράδεισο είναι να σκουληκιάσει το κορμί του; Αν δηλαδή γίνει στάχτη και πεταχτεί στον αέρα ο Παντοδύναμος Θεός δεν θα έχει τις Δυνάμεις να τον αναστήσει όταν θα γίνει (λέμε τώρα) η Β' Παρουσία; Και στο κάτω - κάτω, ας μην τον αναστήσει! Αν ο Θεός έχει απέραντη αγάπη για τα παιδιά του (εμάς) τότε δεν νομίζω ότι ένας ενάρετος άθεος θα μετράει λιγότερο μπροστά του μπροστά στον Χριστόδουλο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 09:37, 11-06-07:

Λυπάμαι που το ακούω αυτό. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είσαι τόσο πολέμια του Χριστιανισμού. Αν τον μελετήσεις θα δεις ότι διδάσκει την εγκράτια την αγάπη το σεβασμό την κατιπόταξη των προσωπικών παθών την ταπεινοφρωσύνη και την συγχώρεση. Όλα τα παραπάνω οδηγούν στην αρετή. Ίσως είσαι κατά διότι δεν μπορείς να πετύχεις τα παραπάνω.
Όταν λέει οτι είναι κατά του χριστιανισμού δεν εννοεί οπωσδήποτε την άρνηση όλων αυτών. Και εγώ είμαι κατά του χριστιανισμού, αλλά δεν είμαι κατά της συγχώρεσης ή του σεβασμού προς τον συνάνθρωπο. Απλά δεν μπορώ να πιστέψω το υπερφυσικό του μέρος..Θεοί, άγια πνεύματα, άγιοι, παράδεισοι, αναστάσεις, κτλπ.

Όσον αφορά το παιδί θα ήταν καλύτερο να το άφηνες να αποφασίσει μόνο του.
Θα αποφασίσει το μωρό 12 μηνών αν το βάπτισμα είναι σύμφωνο με τις ιδέες του ή όχι; Εμάς μας ρώτησαν, τον καθένα προσωπικά, αν θέλουμε να βαπτιστούμε;

Ωστόσο, αν ένα αγαπημένο μου πρόσωπο είχε ζητήσει να ταφεί πολιτικά αν ήταν στο χέρι μου θα εκτελούσα την τελευταία του επιθυμία. Αν όμως υπήρχαν συγγενείς που ήθελαν το άτομο να ταφεί θρησκευτικά, τότε θα προσπαθούσα να γίνει έτσι, μιας και αυτοί που μένουν πίσω είναι αυτοί που πονάνε και όχι αυτός που φεύγει. Η κηδεία, πέρα απο τα θρησκευτικά μπλα μπλα, είναι ένα μυστήριο, που φέρνει όλους αυτούς που έμειναν πίσω κοντά, και τους προτρέπει να κλάψουν, να θρηνήσουν, και να αποχαιρετήσουν εν τέλει τον αγαπημένο τους. Μετά την κηδεία βλέπεις πολλούς συγγενείς, που ενώ πριν ήταν σε αθλία κατάσταση, έχουν ανακουφιστεί και είναι ήρεμοι. Προσωπικά, βρίσκομαι σε μία θέση σχεδόν-άθεη και δεν θα με πείραζε να με θάψουν θρησκευτικά, δεν ασχολούμαι τόσο με το θέμα, και με απασχολεί περισσότερο η ψυχική υγεία αυτών που θα αφήσω πίσω.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 09:51, 11-06-07:

Αν τον μελετήσεις θα δεις ότι διδάσκει την εγκράτια την αγάπη το σεβασμό την κατιπόταξη των προσωπικών παθών την ταπεινοφρωσύνη και την συγχώρεση. Όλα τα παραπάνω οδηγούν στην αρετή.
Αλοίμονο αν περιμένουμε από μία θρησκεία να μας τα διδάξει αυτά και να είμαστε με την αντίληψη ότι χωρίς αυτή δεν μπορούμε να τα 'χουμε.

+1 στη Michelle & Monaxos

-petros

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 09:59, 11-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
μιας και αυτοί που μένουν πίσω είναι αυτοί που πονάνε και όχι αυτός που φεύγει. Η κηδεία, πέρα απο τα θρησκευτικά μπλα μπλα, είναι ένα μυστήριο, που φέρνει όλους αυτούς που έμειναν πίσω κοντά, και τους προτρέπει να κλάψουν, να θρηνήσουν, και να αποχαιρετήσουν εν τέλει τον αγαπημένο τους. Μετά την κηδεία βλέπεις πολλούς συγγενείς, που ενώ πριν ήταν σε αθλία κατάσταση, έχουν ανακουφιστεί και είναι ήρεμοι.

Συμφωνω με απολυτα με αυτο.

Δεν μπορω να απαντησω στην ερωτηση γιατι προσδιοριζεις οτι η ερωτηση απευθυνεται αποκλειστικα στους Χριστιανους.
Παρ'ολ'αυτα να πω οτι σκοπευω να ζητησω να αποτεφρωθω αλλα καθ'οτι... δεν θα πω "αθεη", θα πω "αγνωστικιστρια" - σιγουρα παντως αντι-κληρικη (εεε υπαρχει αυτος ο ορος η τον επινοησα;; )- πιστευω πως το τι θα γινει στο σωμα μου δεν εχει καμια σημασια οποτε δεν μπα να κανουν ο,τι θελουν στο κατω κατω.
Εννοειται παντως οτι θα προτιμουσα να σεβαστουν την επιθυμια μου.

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 10:02, 11-06-07:

δεν διαβασα τα υπολλοιπα ποστ μονο το πρωτο κ η γνωμη μου ειναι να κανω τα παντα για να εκπηρωσω την επιθυμεια του αλλου οποια κ να ειναι αυτη δεν με νοιαζει τι θα πει ο κοσμος αλλα ουτε τα πιστευω μου... οπως θελω κ εγω να κανουν τα παντα για μενα ετσι θα το κανω κ εγω...
υπαρχουν αρκετοι ειμαι σιγουρη που θα σκεφτει τι θα πει ο κοσμος... προσωπικα χ*****α για τον κοσμο...

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 10:05, 11-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hakuna Matata
Παρ'ολ'αυτα να πω οτι σκοπευω να ζητησω να αποτεφρωθω αλλα καθ'οτι...
Και εγώ το σκεφτόμουν αυτό, όμως δεν μπορώ να σκεφτώ τον πατέρα μου ή την μητέρα μου να στέκονται μπροστά στο πτώμα μου που θα καίγεται και να νιώθουν περηφάνια επειδή εκτελούν την τελευταία μου επιθυμία, απο τη στιγμή που ο πατέρας μου ζήτησε να μην ανοίξουν καν το σώμα της μητέρας του για να εξετάσουν το λόγο που πέθανε. Θα τους σκέφτομαι να ραγίζει η καρδιά τους, και να έχουν έναν έξτρα πόνο στο πόνο που ήδη κουβαλάνε απο την απώλεια μου και δεν θα τολμούσα να ζητήσω κάτι τέτοιο. Ωστόσο η πολτική κηδεία είναι μία μέση λύση..Κάτι φυσιολογικό.

Παράθεση

exophrenic

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο exophrenic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O exophrenic έγραψε στις 10:15, 11-06-07:

Όσον αφορά το Χριστόδουλο σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί Χριστιανός για διάφορους λόγους. Όσο για τους παπάδες στα Τέμπη δεν λέω ότι αυτοί είναι ανώτεροι του Χριστόδουλου. Αλλά πρεπέι να ξέρεις ότι στην τηλεώραση και προβάλουν μόνο τους 'κακούς' παπάδες. Πρόβαλαν ποτέ κάποιον Άγιο? Εάν είχες γνωρίσει από κοντά έναν παπά που ήταν άγιος όπος γνώρισα εγώ θα έβλεπες από κοντά πόσο αληθινό πάνω σε όλα τα θέματα ήταν αυτό το πρόσωπο. το θέμα της πίστης δεν έγκειτε στις αποδείξεις αλλά στην πίστη. Οι άνθρωποι πιστεύουν στο Θεό όχι για να εξιγήσουν τα φυσικά φαινόμενα (αυτό γινόταν παλαιότερα πριν την ανάπτυξη της επιστήμης) αλλά για έχουν την ελπίδα για μετά το θάνατο, καθώς ο τελευταίος είναι ένα τμήμα που ποτέ ο άνθρωπος δεν θα μπορέσει να εξεγήσει. Δλδ σύμφωνα με τα λόγια σου εαν πεθάνει κάποιος αγαπημένος σου δεν θα θες να έχεις την ελπίδα να τον ξαναδείς.

Όσον αφορά την τυφλή πίστη , πότε ορθόδοξοι έκαψαν βιβλία, επέβαλαν την δική τους θρησκεία μισούν τους αλλοεθνείς και έκαναν σταυροφορίες? Αυτά έγιναν απο τους παπικούς και καλό θα ήταν να μιν τα βάξουμε όλα στο ίδιο στουβάλι.

Όσο για τους ομοφυλλοφιλους δεν είναι φυσιολογικό IMO και δεν νομιζώ να τους μισούνε προσπαθούν να τους βοηθήσουν να το ξεπεράσουν. Και γιατί το παιδί να φτύσει δεν μπορεί να κρατηθει 5 λεπτά?

Επείσεις γιαυτό που λες για τις δικές τισ δυνάμεις σε πληροφορώ πως από την πίστη αντλείτε δύναμη που δεν μπορεέις να φαωταστεις και επείσεις όσοι πιστεύουν πραγματικά πρέπει συνεχώς να υπομένουν το χλευασμό και τα σχόλια τον γύρω, Φαντάζεσε μία τέτοια ζώη πόση δύναμη θέλει. Η λύση ενός άθεου είναι προφανώς η αυτοκτονία καθώς δεν έχει τη δύναμη να αντιμετωπείσει τις δθσκολίες. Ξέρεις τι συ αθηνά και χείρα κίνει? το ότι πιστεύω δεν σημαίνει οτι δεν προσπαθώ απλά εχω παραπάνω ελπίδες δεν απελπίζομαι και λόγω ηθικού εχω καλύτερες πιυανότητες.

Τα παιδιά βαφτίζονται μικρά αλλά δεν νομίζω πος κάποιο από αφτά στο μέλλον δεν έχει τιν δθνατότητα να αποφασίσει. Όταν εννοώ να αφήνουν τα παιδια να αποφασίσουν μόνα τους δεν εννοώ 12 μηνών αλλα στ μελλον. Όταν ζούνε όμως σε περιβάλλον όπου γίνετε συνεχώς πόλεμος του χριστιανισμού φυσικο είναι να κάνουν το ίδιο. Το αντίθετο δεν ισχύει μιας και στην εποχή μας σπάνια γίνετε πόλεμος υπέρ του χριστιανισμού.

Όσον αφορά το νεκρό όταν πεθάνει θα ξέρει την όλη αλήθεια και έτσι θα καταλάβει την ορθότητα του Χριστιανισμού. Θα το δεις κι εσυ όταν πεθάνεις κι εγώ και όλοι. Δεν με νοιάζει πως θα με θάψουν καθώς δεν έχει σημασία. Δεν χρειάζετε να σκουλικιάσεις για να πας στον παράδεισο. Η ταφή και ι κηδεία γίνονται ως προσεύχει για τις αμαρτίες του θανώντος και για την ανακύφιση των συγγενών. Ο Θεός μπορεί να των αναστήσει και από την κοιλιά των καννίβαλλων αν θέλει.

Επείσης όλοι είμαστε ίσοι απέναντι στο Θέο και Αυτός προσφέρει την αγάπη Του σε όλους το αν την αποδεχόμαστε είναι δικό μας θέμα. Πώς ο άθεος είναι ενάρετος οτάν αρνείτε το δρόμο της αρετής που υπέδειξε ο Θεός. Και δεν προσπαθώ να επιβάλο τη θρησκεία μου σε κανένα ο καθένας είναι ελεύθεος να πιστεύει ότι θέλει. Οι άθεοι δηλώνουν άθεοι και το θεωρουν δυναμη προσωπικότητας. Ποιος ομώς άθεος δεν είπε έστω και μια φορά Παναγιά μου βόηθα και ξέρεις πως όλοι το είπαν. Όσο γιαυτό που λες για τη Β' παρουσία το να ιρωνεύεσε τις απόψεις αλλών θαρρώ πως είναι ένδυξη προσωπικότητας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 11-06-07 στις 20:59. Αιτία: Παραγραφοποίηση του κειμένου για ευκολότερη ανάγνωση.
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 10:16, 11-06-07:

Και εγώ το σκεφτόμουν αυτό, όμως δεν μπορώ να σκεφτώ τον πατέρα μου ή την μητέρα μου να στέκονται μπροστά στο πτώμα μου που θα καίγεται και να νιώθουν περηφάνια επειδή εκτελούν την τελευταία μου επιθυμία, απο τη στιγμή που ο πατέρας μου ζήτησε να μην ανοίξουν καν το σώμα της μητέρας του για να εξετάσουν το λόγο που πέθανε. Θα τους σκέφτομαι να ραγίζει η καρδιά τους, και να έχουν έναν έξτρα πόνο στο πόνο που ήδη κουβαλάνε απο την απώλεια μου και δεν θα τολμούσα να ζητήσω κάτι τέτοιο. Ωστόσο η πολτική κηδεία είναι μία μέση λύση..Κάτι φυσιολογικό.
Τι διαφορα εχει η πολιτικη κηδεια?

κ σε ποιο νεκροταφειο σε πανε?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:19, 11-06-07:

Monaxe ευχαριστώ! Με γλίτωσες απο πολύυυυ γράψιμο!!
suspiria, πρώτον, αν δεν κάνω λάθος η αποτέφρωση γίνεται σε ειδικούς φούρνους και δεν κάθονται φυσικά οι συγγενείς να σε βλέπουν να καίγεσαι, έλεος!
Δεύτερον, η πολιτική ταφή δεν θα με ενοχλούσε. Όπως επίσης, θα με ενοχλούσε μια θρησκευτική αποτέφρωση. Δεν θέλω τελετή που να σχετίζεται με οποιαδήποτε θρησκεία αν πεθάνω, δεν με ενδιαφέρει τόσο αν θα είναι αποτέφρωση ή πολιτική ταφή. Πάντως έχω μια ελαφρά προτίμηση προς την αποτέφρωση, για πρακτικούς λόγους.

exophrenic θα ήθελα να σου απαντήσω, αλλά έτσι όπως είναι το μήνυμα σου, ένα κατεβατό χωρίς παραγράφους βαριέμαι ακόμα και να το διαβάσω πέρα απο τις πρώτες γραμμές.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 11-06-07 στις 22:26. Αιτία: Ένωση δύο συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

exophrenic

Αποκλεισμένος χρήστης

O exophrenic έγραψε στις 10:27, 11-06-07:

sorry για τις παραγράφους λάθος μου αλλά κάνε ένα κοπο thnx

Αρχική Δημοσίευση από Petros
Αλοίμονο αν περιμένουμε από μία θρησκεία να μας τα διδάξει αυτά και να είμαστε με την αντίληψη ότι χωρίς αυτή δεν μπορούμε να τα 'χουμε.

+1 στη Michelle & Monaxos

-petros
Ποιός περιμένεις να σου τα διδάξει? τα υλιστικά πρότυπα της εποχής?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 11-06-07 στις 22:27. Αιτία: Ένωση δύο συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 10:31, 11-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
Τι διαφορα εχει η πολιτικη κηδεια?

κ σε ποιο νεκροταφειο σε πανε?
Δεν γνωρίζω. Υποθέτω οτι πηγαίνουν κατευθίαν στο νεκροταφείο και σε θάβουν. Κάτι τέτοιο έχω ακούσει χωρίς να έχω ασχοληθεί περισσότερο.

suspiria, πρώτον, αν δεν κάνω λάθος η αποτέφρωση γίνεται σε ειδικούς φούρνους και δεν κάθονται φυσικά οι συγγενείς να σε βλέπουν να καίγεσαι, έλεος!
Μα και οι γιατροί δεν θα άνοιγαν το σώμα της γιαγιάς μου μπροστά μας κι όμως οι γονείς μου και ο παππούς μου δεν το επέτρεψαν. Έτσι είναι οι άνθρωποι μου και δεν το καταδικάζω. Και εγώ θα "λυπόμουν" το σώμα κάποιου αγαπημένου μου. Έχει να κάνει με το πως βλέπεις την αποτέφρωση.

Δεύτερον, η πολιτική ταφή δεν θα με ενοχλούσε. Όπως επίσης, θα με ενοχλούσε μια θρησκευτική αποτέφρωση. Δεν θέλω τελετή που να σχετίζεται με οποιαδήποτε θρησκεία αν πεθάνω, δεν με ενδιαφέρει τόσο αν θα είναι αποτέφρωση ή πολιτική ταφή. Πάντως έχω μια ελαφρά προτίμηση προς την αποτέφρωση, για πρακτικούς λόγους.
Αυτό αφορά αποκλειστικά τι πιστεύεις. Εμένα δεν θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα αν θα ήταν θρησκευτική ταφή ή πολιτική, ή τέλος πάντων αποτέφρωση, εσένα σε ενδιαφέρει. Εντάξει, είναι καθαρά προσωπική άποψη.

Τα παιδιά βαφτίζονται μικρά αλλά δεν νομίζω πος κάποιο από αφτά στο μέλλον δεν έχει τιν δθνατότητα να αποφασίσει. Όταν εννοώ να αφήνουν τα παιδια να αποφασίσουν μόνα τους δεν εννοώ 12 μηνών αλλα στ μελλον.
Βαφτίζονται επειδή οι γονείς τους, που είναι χριστιανοί, επιλέγουν να τα βαφτίσουν. Οι γονείς τους επιλέγουν να δώσουν στα παιδιά τους αυτό που έχουν αποφασίσει οι ίδιοι οτι είναι το σωστό. Αν ένας γονιός είναι άθεος αυτό θα δώσει και στο παιδί του και αργότερα, όπως και τα χριστιανόπουλα έχουν το δικαίωμα να αλλάξουν θρησκεία, και εκείνο έχει δικαίωμα αν θέλει να βαπτιστεί.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 11-06-07 στις 22:31. Αιτία: Ένωση δύο συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

exophrenic

Αποκλεισμένος χρήστης

O exophrenic έγραψε στις 10:33, 11-06-07:

Βαφτίζονται επειδή οι γονείς τους, που είναι χριστιανοί, επιλέγουν να τα βαφτίσουν. Οι γονείς τους επιλέγουν να δώσουν στα παιδιά τους αυτό που έχουν αποφασίσει οι ίδιοι οτι είναι το σωστό. Αν ένας γονιός είναι άθεος αυτό θα δώσει και στο παιδί του και αργότερα, όπως και τα χριστιανόπουλα έχουν το δικαίωμα να αλλάξουν θρησκεία, και εκείνο έχει δικαίωμα αν θέλει να βαπτιστεί.
Τυπικά έχουν το δικαίωμα στην ούσια όμως έχει γίνει η πλήση εγκεφάλου οπότε πολύ δύσκολα αλλάζουν οι απόψεις

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 10:38, 11-06-07:

Ποιός περιμένεις να σου τα διδάξει? τα υλιστικά πρότθπα της εποχής?
Η οικογένεια, το σχολείο
και ο καθένας εν συνεχεία ανάλογα με τη προσωπικότητά του μαθαίνει να ξεχωρίζει το σωστό από το ''λάθος''.

-petros

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 10:41, 11-06-07:

Τυπικά έχουν το δικαίωμα στην ούσια όμως έχει γίνει η πλήση εγκεφάλου οπότε πολύ δύσκολα αλλάζουν οι απόψεις
Όπως και τα χριστιανόπουλα δύσκολα αλλάζουν θρησκεία.

Παράθεση

exophrenic

Αποκλεισμένος χρήστης

O exophrenic έγραψε στις 10:42, 11-06-07:

Όπως και τα χριστιανόπουλα δύσκολα αλλάζουν θρησκεία.
Δεν νομίζω τυπικά όλοι χριστιανόπυλα είμαστε

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 10:46, 11-06-07:

Ελπιζω πως θα "παω" μετα τους γονεις μου. Σε αλλη περιπτωση οι γονεις μου εχοντας ηδη χασει ενα παιδι, μαλλον θα αυτοκτονησουν/πεσουν σε κωμα/σαλταρουν/σκοτωσουν και τον αλλον αδερφο μου για να ξεμπερδευουν οποτε μικρη σημασια εχει το αν θα αποτεφρωθω η οχι.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 10:49, 11-06-07:

Αυτό δεν έχει να κάνει με το βάπτισμα..Πρόβλημα τους αυτοί που δηλώνουν οτι είναι χωρίς να είναι.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:56, 11-06-07:

Ας κάνω μια προσπάθεια... (zzzZZZzzz)

το θέμα της πίστης δεν έγκειτε στις αποδείξεις αλλά στην πίστη. Οι άνθρωποι πιστεύουν στο Θεό όχι για να εξιγήσουν τα φυσικά φαινόμενα (αυτό γινόταν παλαιότερα πριν την ανάπτυξη της επιστήμης) αλλά για έχουν την ελπίδα για μετά το θάνατο, καθώς ο τελευταίος είναι ένα τμήμα που ποτέ ο άνθρωπος δεν θα μπορέσει να εξεγήσει. Δλδ σύμφωνα με τα λόγια σου εαν πεθάνει κάποιος αγαπημένος σου δεν θα θες να έχεις την ελπίδα να τον ξαναδείς.
1. Ξέρεις πόσα πράγματα που "ο άνθρωπος ποτέ δεν θα μπορούσε να εξηγήσει" σήμερα αποτελούν συνηθισμένο κομμάτι της επιστήμης;
2. Δηλαδή ουσιαστικά, πιστευεις στο θεό για αυτό που ελπίζεις οτι θα σου δώσει; Σαν το βουλευτή δηλαδή που αν πας με τα νερά του και τον ψηφίσεις θα σου εγκρίνει το αυθαίρετο;
3. Δηλαδή θα πας κόντρα στις επιθυμίες του νεκρού για να ικανοποιήσεις τη δική σου εγωιστική ανάγκη να τον ξαναδείς; Πολύ χριστιανικό.
Όσον αφορά την τυφλή πίστη , πότε ορθόδοξοι έκαψαν βιβλία, επέβαλαν την δική τους θρησκεία μισούν τους αλλοεθνείς και έκαναν σταυροφορίες? Αυτά έγιναν απο τους παπικούς και καλό θα ήταν να μιν τα βάξουμε όλα στο ίδιο στουβάλι.
4. Χριστιανοί οι μεν, χριστιανοί και οι δε. Έτσι τυφλά που πιστευουν οι χριστιανοί (και γενικά οι οπαδοί οποιασδήποτε θρησκείας) πιστευεις οτι αν είχες γεννηθεί στην Ιταλία δεν θα ήσουν καθολικός; Πολύ αμφιβάλλω. Αυτό σου δίδαξαν, αυτό ακολουθείς. Έτσι θα έκανες και αν είχες γεννηθεί σε καθολικό περιβάλλον.
Όσο για τους ομοφυλλοφιλους δεν είναι φυσιολογικό IMO και δεν νομιζώ να τους μισούνε προσπαθούν να τους βοηθήσουν να το ξεπεράσουν.
5. Κατα τα άλλα, θρησκεία και επιστήμη δεν συγκρούονται ε; Γιατί σύμφωνα με τη σύγχρονη ψυχολογία και ψυχιατρική, ο σεξουαλικός προσανατολισμός ενός ανθρώπου δεν αλλάζει και σίγουρα δεν είναι ασθένεια! Άρα δεν τίθεται θέμα "να το ξεπεράσουν".
6. Όσο για το αν είναι φυσιολογικό ή όχι, είναι δυνατόν κάτι που συμβαίνει και στη φύση να είναι αφύσικο; Διότι η ομοφυλοφιλία συμβαίνει και στα ζώα.
7. Οι ομοφυλόφιλια δεν είναι επιλογή. Ένας χριστιανός θα έλεγε "ο θεός τον έκανε έτσι". Και μετά ο θεός τον αποδοκιμάζει; Πολύ αντιφατικός αυτός ο θεός σας βρε παιδί μου.
Και γιατί το παιδί να φτύσει δεν μπορεί να κρατηθει 5 λεπτά?
8. Duh! Γιατί είναι ΠΑΙΔΑΚΙ ίσως και δεν καταλαβαίνει;
Επείσεις γιαυτό που λες για τις δικές τισ δυνάμεις σε πληροφορώ πως από την πίστη αντλείτε δύναμη που δεν μπορεέις να φαωταστεις και επείσεις όσοι πιστεύουν πραγματικά πρέπει συνεχώς να υπομένουν το χλευασμό και τα σχόλια τον γύρω,
9. Αυτοί που πιστευουν δέχονται χλευασμό και σχόλια;;; Με δουλεύεις; Γιά κάνε ένα πείραμα: Δήλωσε άθεος σε μια νέα παρέα ανθρώπων που θα γνωρίσεις, να δεις τότε αντιμετώπιση.
Η λύση ενός άθεου είναι προφανώς η αυτοκτονία καθώς δεν έχει τη δύναμη να αντιμετωπείσει τις δθσκολίες. Ξέρεις τι συ αθηνά και χείρα κίνει? το ότι πιστεύω δεν σημαίνει οτι δεν προσπαθώ απλά εχω παραπάνω ελπίδες δεν απελπίζομαι και λόγω ηθικού εχω καλύτερες πιυανότητες.
10. Δηλαδή για να έχεις ανεβασμένο το ηθικό πρέπει ντε και καλά να αντλείς δύναμη απο κάπου αλλού; Να αντλείς δύναμη απο τον εαυτό σου δεν παίζει; Πρέπει ντε και καλά ο άθεος να είναι και αδύναμος; Και απο πότε μπορείς να κάνεις εικασίες πάνω στην ψυχολογία του άθεου; Έχεις υπάρξει άθεος; Γιατί εγώ τουλάχιστον, έχω υπάρξει χριστιανή, όπως και όλοι σχεδόν οι άθεοι στην ελλάδα.
Τα παιδιά βαφτίζονται μικρά αλλά δεν νομίζω πος κάποιο από αφτά στο μέλλον δεν έχει τιν δθνατότητα να αποφασίσει. Όταν εννοώ να αφήνουν τα παιδια να αποφασίσουν μόνα τους δεν εννοώ 12 μηνών αλλα στ μελλον.
11. Α ωραία, δηλαδή "ας τα μεγαλώσουμε εμείς σαν χριστιανούς, ας τα βαφτίσουμε, ας τα καταχωρήσουμε στα μητρώα μας, και στο μέλλον αν αποφασίσουν να γίνουν άθεοι θα το δεχτούμε". Πολύ αμερόληπτο. Στην πράξη βέβαια, ούτε μετά δεν το δέχεστε, αλλά αυτό είναι "άλλου παπά ευαγγέλιο".
Όταν ζούνε όμως σε περιβάλλον όπου γίνετε συνεχώς πόλεμος του χριστιανισμού φυσικο είναι να κάνουν το ίδιο.
12. Πόλεμος του χριστιανισμού η αμφισβήτηση;
Το αντίθετο δεν ισχύει μιας και στην εποχή μας σπάνια γίνετε πόλεμος υπέρ του χριστιανισμού.
13. Μπα, και αυτό που κάνεις τώρα (και δεν είσαι ο πρώτος) τι είναι; (και το κάνεις και σε λάθος θέμα)
Όσον αφορά το νεκρό όταν πεθάνει θα ξέρει την όλη αλήθεια και έτσι θα καταλάβει την ορθότητα του Χριστιανισμού. Θα το δεις κι εσυ όταν πεθάνεις κι εγώ και όλοι.
14. Αυτό θα πει "δεν είμαι δογματικός"
Επείσης όλοι είμαστε ίσοι απέναντι στο Θέο και Αυτός προσφέρει την αγάπη Του σε όλους το αν την αποδεχόμαστε είναι δικό μας θέμα.
15. Και οι άθεοι;
Πώς ο άθεος είναι ενάρετος οτάν αρνείτε το δρόμο της αρετής που υπέδειξε ο Θεός.
16. Ξέρεις αγαπητέ πόσοι άθεοι είναι πολύ πιο ηθικοί απο τους περισσότερους χριστιανούς; Το πρόβλημα με τους χριστιανούς είναι οτι πιστευετε σε μια θρησκεία λόγω συμφέροντος (πχ μεταθανάτια ζωή) και θεωρείτε ότι όλοι κάνουν το ίδιο, άρα οτι οι άθεοι είναι άθεοι επειδή τους βολεύει στην ανηθικότητα τους. BIG mistake. Δεν κοροιδεύουμε όλοι τον εαυτό μας για να νιώθουμε καλύτερα αγαπητέ.
ΚΠοιος ομώς άθεος δεν είπε έστω και μια φορά Παναγιά μου βόηθα και ξέρεις πως όλοι το είπαν.
17. Παναγιά μου βοήθα δεν έχω πει, διότι δεν το έλεγα ούτε όταν ήμουν χριστιανή, μου θυμίζει μαυροφορούσες μοιρολογίστρες. "Θεε μου!" όμως έχω πει, ώς ένδειξη έκπληξης, διότι κάποιες φράσεις τις ακούς πολύ συχνά και σου μένουν. Όπως πολλές άλλες εκφράσεις που λέμε καθημερινά, οι οποίες έχουν μεν βαθύτερη ερμηνεία, την οποία όμως δεν ασπαζόμαστε όλοι όσοι τις λέμε (πχ "αντράκι", "γυναικούλα", "πουστ*ς" κοκ). Μην πιάνεστε απο αντανακλαστικά που είναι εντυπωμένα στο υποσυνείδητο απο τα πρώτα χρόνια της ζωής για να στηρίξετε τα λόγια σας, αν μη τι άλλο δείχνει αδύναμα επιχειρήματα. Παρεπιμπιπτόντως, βρες μου ένα συνώνυμο στο "Θεε μου!" ως επιφώνημα έκπληξης. Διότι εγώ όσο κι αν έχω αναρωτηθεί δεν βρήκα. Ε αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το πω, τι να κάνω; Να μην εκπλήσσομαι;

ΥΓ: Επειδή εσείς οι χριστιανοί πολλές φορές δεν διαβάζετε τι σας λένε και απαντάτε με τα ίδια και τα ίδια, αγνοώντας τις απαντήσεις που έχετε λάβει, το λέω απο τώρα: Αν απαντήσεις και διαπιστώσω οτι λες τα ίδια, χωρίς να έχεις διαβάσει ή καταλάβει τι έιπα παραπάνω, δεν πρόκειται να κάνω τον κόπο να σου απαντήσω ξανά (έχω και δουλειά).

Παράθεση

exophrenic

Αποκλεισμένος χρήστης

O exophrenic έγραψε στις 11:05, 11-06-07:

Δεν θα απαντήσω διότι η συζήτιση μπορεί να κρατήσει για πάντα. Ο καθένας κρίνει μόνος του όσον αφορά την πίστη. Θα σταθώ μόνο στο θέμα του χλευασμού των αθέων. Πίγενε σε μία παρέα και πες δεν μπορώ να έρθω στην εκδρομή παιδιά γιατί θέλω να πάω στην εκκλησία. Μπορεί να μην λάβεις ρήτα σχόλια αλλά τουλάχιστο εγώ καταλαβένω απο τα μάτια τους τι θέλουν να πουν και δεν το λένε

Παράθεση

porosis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη porosis
Ο porosis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O porosis έγραψε στις 11:29, 11-06-07:

Παρεπιμπιπτόντως, βρες μου ένα συνώνυμο στο "Θεε μου!" ως επιφώνημα έκπληξης. Διότι εγώ όσο κι αν έχω αναρωτηθεί δεν βρήκα. Ε αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το πω, τι να κάνω; Να μην εκπλήσσομαι;
Μπορείς να πεις oh my Flying Spaghetti Monster

You are all Orthodox Christians. All your minds are belong to us. Resistance is futile.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:34, 11-06-07:

Δεν θα απαντήσω διότι η συζήτιση μπορεί να κρατήσει για πάντα. Ο καθένας κρίνει μόνος του όσον αφορά την πίστη. Θα σταθώ μόνο στο θέμα του χλευασμού των αθέων. Πίγενε σε μία παρέα και πες δεν μπορώ να έρθω στην εκδρομή παιδιά γιατί θέλω να πάω στην εκκλησία. Μπορεί να μην λάβεις ρήτα σχόλια αλλά τουλάχιστο εγώ καταλαβένω απο τα μάτια τους τι θέλουν να πουν και δεν το λένε
Ήμουν σίγουρη οτι αν δεν απαντούσες λέγοντας τα ίδια και τα ίδια, δεν θα απαντούσες καθόλου.
Και άθεος να δηλώσεις, παρόμοια αντιμετώπιση θα έχεις. Πες πχ οτι δεν θα έρθω στο γάμο σου γιατί δεν θέλω να μπω σε εκκλησία και δες και τότε το ύφος τους.

Είχα σκεφτεί και το "Oh my cat!" ως εναλλακτικό του "Oh my God". Μοιάζουν αρκετά ηχητικά και έχω και γάτα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 11-06-07 στις 22:32. Αιτία: Ένωση δύο συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

exophrenic

Αποκλεισμένος χρήστης

O exophrenic έγραψε στις 11:42, 11-06-07:

Ήμουν σίγουρη οτι αν δεν απαντούσες λέγοντας τα ίδια και τα ίδια, δεν θα απαντούσες καθόλου.
Και άθεος να δηλώσεις, παρόμοια αντιμετώπιση θα έχεις. Πες πχ οτι δεν θα έρθω στο γάμο σου γιατί δεν θέλω να μπω σε εκκλησία και δες και τότε το ύφος τους.
Δεν έχω λόγο να απαντήσω διότι τις απόψεις μου τις είπα στο post. Επεισης εχω να αντιπαλεψω ολα τα μελη του forum πραγμα που ειναι περαν των δυνατοτιτων μου.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 11:50, 11-06-07:

Έστω οτι ένα πολύ αγαπημένο και κοντινό σας πρόσωπο (έστω η μητέρα σας ή το παιδί σας) ήταν άθεο όσο ζούσε και είχε εκφράσει ρητά την επιθυμία να ταφεί πολιτικά ή να αποτρεφρωθεί (αν ήταν νόμιμο). Εσείς όμως σαν χριστιανοί πιστεύετε (αν δεν κάνω λάθος) οτι πρέπει να ταφεί χριστιανικά κάποιος ώστε να αναπαυθεί η ψυχή του.
Τι κάνετε; Ακολουθείτε την τελευταία επιθυμία του νεκρού ή αυτό που εσείς θεωρείτε ορθό βάσει της δικής σας θρησκείας;
Mισέλ μου φαίνεται έχεις επηρρεαστεί από τη νοοτροπία άσπρο-μαύρο περί Χριστιανισμού. Θεωρώ τον εαυτό μου χριστιανό εφόσον με καλύπτει σε πολλά σημεία - όχι σε όλα, η διδασκαλία του Χριστού στην Καινή Διαθήκη, μια κατεξοχήν απελευθερωτική διδασκαλία (αν και με καλύπτουν πολλές θρησκείες όπως ο Βουδισμός που ουσιαστικά είναι η μόνη θρησκεία χωρίς Θεό). Μόνο στα Ευαγγέλια υπάρχει η διδασκαλία του Χριστιανισμού κι απ'όσο ξέρω, εκεί δεν υπάρχει ούτε μια αναφορά ποιός θα πρέπει να'ναι ο σωστός τρόπος ταφής. Η Εκκλησία λέει αυτά τα δογματικά περί ταφής, δεν σημαίνει ότι τα υιοθετούμε οι έχοντες ανοιχτούς ορίζοντες. Η Εκκλησία είναι κοσμική δύναμη, δεν είναι θρησκεία. Αδιαφορώ για τον τρόπο που θα με θάψουν, όπως αδιαφορούν και όλοι οι δικοί μου. Ας μας πετάξουν σε μια λακούβα να μας φάνε τα σκυλιά.
Αυτά όλα τα ζητήματα είναι ματαιοδοξίες και στην παγίδα έχουν πέσει και οι άθεοι που δίνουν τόση σημασία και ασχολούνται μ'αυτά εξίσου με τους φανατικούς πιστούς. Μην πέφτετε στην παγίδα της Εκκλησίας, σας χρησιμοποιεί χωρίς να το παίρνετε χαμπάρι. Αγνοείστε τους κι αυτούς και τα δόγματά τους.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 11:54, 11-06-07:

Πες πχ οτι δεν θα έρθω στο γάμο σου γιατί δεν θέλω να μπω σε εκκλησία και δες και τότε το ύφος τους.
Παρατήρηση! (αν μου επιτρέπεται να κάνω )
Αυτό εκφράζει φανατισμό...Παλιότερα συζητούσα με έναν γνωστό και μου είχε πει οτι παντρεύεται ο ξάδερφος του (θρησκευτικός γάμος) και δεν πήγε γιατί είναι άθεος και δεν θέλει να μπει στην εκκλησία. Η δική μου άποψη ήταν να πάει στο γάμο για να είναι κοντά στον ξάδερφο του σε αυτή τη σημαντική στιγμή του, και εκείνος είπε οτι δεν προκειται να μπει στην εκκλησία. Απο τη στιγμή που ένας άθεος δεν αναγνωρίζει την ύπαρξη κάποιας θεότητα, συνεπώς και του Θεού των ορθόδοξων χριστιανών, ποιό θα ήταν το πρόβλημα να μπει σε μία εκκλησία αφού γι'αυτόν είναι ένα απλό κτήριο;

Έτσι λοιπόν, ο συγκεκριμένος άθεος, και όποιος άλλος πράττει έτσι, φτάνει στο σημείο να φανατίζεται με μία ιδέα του σε σημείο να "προδώσει" τους φίλους/συγγενείς του;

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 11:55, 11-06-07:

εχω να αντιπαλεψω ολα τα μελη του forum πραγμα που ειναι περαν των δυνατοτιτων μου.
σε αυτο σε καταλαβαινω.

καποιος που ειναι στον κοσμο του, ρωταει πραγματα και δεν καλυπτεται απο την απαντηση που παιρνει απο εσενα, οποτε αυτο το πραγμα διαιωνιζεται και ειναι κουραστικο και ασχημο, γιατι καθεσαι και εξηγεις και οσο το κανεις τοσο ρωτανε.
κοψε λοιπον κι εσυ την παρλα ρε παιδι μου... τι τα θες

ναι, εχουμε μερικα αποβρασματα παπαδες. και ναι, υπαρχουν και καταπληκτικοι ανθρωποι που λενε οτι δεν πιστευουν πουθενα και σε τιποτα, και η ζωη τους παρολαυτα ειναι χριστιανικοτατη και πολυ πολυ σωστη.
και υπαρχουν και αλλοι, που κανουν μεγαλους σταυρους και ειναι οι χειροτεροι. και αλλοι, που δεν πατανε στην εκκλησια αλλα παντα βοηθουν εκει που πρεπει και παντα εχουν χριστιανικες αρχες στη ζωη τους.
χιλιοι δυο υπαρχουν! και τι με αυτο?

ο καθενας εχει την ελευθερια να πιστευει και να πρατει οπως θελει, σωστα?
μεχρι εκει που τον παιρνει βεβαια (τα ορια της ελευθεριας δλδ...)

μην ασχολεισαι τοσο, κοιτα την παρτη σου

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 11:56, 11-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Αυτά όλα τα ζητήματα είναι ματαιοδοξίες και στην παγίδα έχουν πέσει και οι άθεοι που δίνουν τόση σημασία και ασχολούνται μ'αυτά εξίσου με τους φανατικούς πιστούς. Μην πέφτετε στην παγίδα της Εκκλησίας, σας χρησιμοποιεί χωρίς να το παίρνετε χαμπάρι. Αγνοείστε τους κι αυτούς και τα δόγματά τους.
+10

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:07, 11-06-07:

Δεν έχω λόγο να απαντήσω διότι τις απόψεις μου τις είπα στο post. Επεισης εχω να αντιπαλεψω ολα τα μελη του forum πραγμα που ειναι περαν των δυνατοτιτων μου.
Δεν είναι όλα τα μέλη του φόρουμ άθεοι ή αγνωστικιστές ή έστω άθρησκοι. Αρκετοί είναι και χριστιανοί, ακόμα και συντονιστές (πχ roumana).
Mισέλ μου φαίνεται έχεις επηρρεαστεί από τη νοοτροπία άσπρο-μαύρο περί Χριστιανισμού. Θεωρώ τον εαυτό μου χριστιανό εφόσον με καλύπτει σε πολλά σημεία - όχι σε όλα, η διδασκαλία του Χριστού στην Καινή Διαθήκη, μια κατεξοχήν απελευθερωτική διδασκαλία (αν και με καλύπτουν πολλές θρησκείες όπως ο Βουδισμός που ουσιαστικά είναι η μόνη θρησκεία χωρίς Θεό). Μόνο στα Ευαγγέλια υπάρχει η διδασκαλία του Χριστιανισμού κι απ'όσο ξέρω, εκεί δεν υπάρχει ούτε μια αναφορά ποιός θα πρέπει να'ναι ο σωστός τρόπος ταφής. Η Εκκλησία λέει αυτά τα δογματικά περί ταφής, δεν σημαίνει ότι τα υιοθετούμε οι έχοντες ανοιχτούς ορίζοντες. Η Εκκλησία είναι κοσμική δύναμη, δεν είναι θρησκεία. Αδιαφορώ για τον τρόπο που θα με θάψουν, όπως αδιαφορούν και όλοι οι δικοί μου. Ας μας πετάξουν σε μια λακούβα να μας φάνε τα σκυλιά.
Ακριβώς για τους λόγους που αναφέρεις δεν θέλω να το ενισχύω όλο αυτό. Δεν θέλω να ενισχύσω την εκκλησία και την κάθε εκκλησία. Οπότε, ούτε το παιδί μου θα βαφτίσω, θα αποφύγω να πάω σε γάμο ή γενικά να μπω σε εκκλησία για οποιοδήποτε λόγο και φυσικά δεν θέλω να με θάψουν χριστιανικά (ή σύμφωνα με οποιαδήποτε άλλη θρησκεία). Με αυτό τον τρόπο θεωρώ οτι έστω και στο ελάχιστο που αναλογεί στον κάθε άνθρωπο, ενισχύει τις οργανωμένες θρησκείες. Αν όλοι όσοι δεν πίστευαν έκαναν το ίδιο, οι θρησκείες δεν θα είχαν τόση δύναμη ούτε θα νόμιζε ο κόσμος οτι τις ασπάζονται τόσο πολλοί. Απλά πολλοί άθεοι/αγνωστικιστές/άθρησκοι είμαστε σήμερα σαν τους παλιούς κρυπτοχριστιανούς: Πηγαίνουν στις τελετές τους, παντρεύονται σύμφωνα με τα έθιμα τους, θάβουν τα αγαπημένα τους πρόσωπα έτσι και γενικά συμπεριφέρονται εξωτερικά σαν χριστιανοί, ασχέτως του τι πιστευουν μέσα τους. Ε εγώ δεν το κάνω αυτό. Αρκετό αγκαθάκι μου είναι το οτι έχω βαφτιστεί και είμαι ακόμα γραμμένη στα μητρώα τους. Δεν πρόκειται να κάνω τίποτε παραπάνω.
Όσο για το άλλο που λες, πιστευω οτι δεν υπάρχει θεός. Όσα "καλά" κι αν δεχτώ οτι έχει ο χριστιανισμός (αν έχει), δεν είναι δυνατόν να είμαι χριστιανή και να πιστευω οτι δεν υπάρχει θεός, δεν το καταλαβαίνεις; Δεν είναι μόνο σύστημα ηθικής η κάθε θρησκεία, παρέχει και απαντήσεις στα υπαρξιακά ερωτήματα του κάθε ανθρώπου. Όσο κι αν κάποια κομμάτια του συστήματος ηθικής του χριστιανισμού με καλύπτουν (πχ "αγαπάτε αλλήλους"), οι απαντήσεις που δίνει στα υπαρξιακά ερωτήματα δεν με καλύπτουν. Προτιμώ να ζω σύμφωνα με το δικό μου σύστημα ηθικής, που με καλύπτει απόλυτα. Άλλωστε ο κάθε άνθρωπος αυτό δεν κάνει; Απλά μερικοί στρουθοκαμηλίζουν για να ανήκουν κάπου και να νιώθουν κατα τι πιο άσφαλείς.

Αυτό εκφράζει φανατισμό...Παλιότερα συζητούσα με έναν γνωστό και μου είχε πει οτι παντρεύεται ο ξάδερφος του (θρησκευτικός γάμος) και δεν πήγε γιατί είναι άθεος και δεν θέλει να μπει στην εκκλησία. Η δική μου άποψη ήταν να πάει στο γάμο για να είναι κοντά στον ξάδερφο του σε αυτή τη σημαντική στιγμή του, και εκείνος είπε οτι δεν προκειται να μπει στην εκκλησία. Απο τη στιγμή που ένας άθεος δεν αναγνωρίζει την ύπαρξη κάποιας θεότητα, συνεπώς και του Θεού των ορθόδοξων χριστιανών, ποιό θα ήταν το πρόβλημα να μπει σε μία εκκλησία αφού γι'αυτόν είναι ένα απλό κτήριο;

Έτσι λοιπόν, ο συγκεκριμένος άθεος, και όποιος άλλος πράττει έτσι, φτάνει στο σημείο να φανατίζεται με μία ιδέα του σε σημείο να "προδώσει" τους φίλους/συγγενείς του;
Απάντησα σε αυτό suspiria. Έτσι ενισχύει μια οργανωμένη θρησκεία.
Δεν είπα οτι δεν θα το κάνω, είπα οτι θα προσπαθήσω να μην μπω σε εκκλησία ούτε για γάμο κάποιου προσώπου. Άλλωστε μπορείς κάλλιστα να πας μετά στη δεξίωση Τώρα αν πρόκειται για κάποιο πολύυυυυ αγαπημένο πρόσωπο (πχ η μαμά μου) δεν το αποκλείω να πάω. Πάντως για κάποιον τυχαίο ξάδερφο ούτε εγώ θα πήγαινα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 11-06-07 στις 22:34. Αιτία: Ένωση δύο συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 12:08, 11-06-07:

Aυτό είναι η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος. 'Εχει πέσει κι αυτός στην παγίδα του δογματισμού. Ο ανεξάρτητος άνθρωπος και πραγματικά απελευθερωμένος πνευματικά αδιαφορεί για όλα αυτά και ατενίζει από απόσταση τις εκκλησιαστικές μικρότητες. Δεν μπαίνω συχνά σε ορθόδοξη εκκλησία, όχι για άλλο λόγο, αλλά γιατί νοιώθω ότι προσβάλλεται η αισθητική μου ειδικά από το κοινό - πελατεία - οπαδούς της εκάστοτε ενορίας. Αν λογομαχήσετε με ιερείς, γίνεστε χειρότεροι από αυτούς, αν προσπαθήσουν πάλι να σας πείσουν οι ιερείς, γίνονται κι αυτοί οι αθλιότεροι προπαγανδιστές. Ο ιερέας, ο αληθινός μύστης, ο εσωτεριστής, ο πιστός 1 )δεν κάνει προπαγάνδα 2) δεν ζητάει χρήματα 3) δεν έχει την κακή αισθητική και το φανατισμό του σημερινού παππά. Ο παππά Τσάκαλος είναι ένα βήμα απόσταση από τον άθεο, και οι δυο παίζουν το παιχνίδι της εξουσίας εν αγνοία τους. Ο άθεος είναι κι αυτός ένας δογματικός, θα τον προτιμούσα να δηλώνει αγνωστικιστής παρά άθεος.
Είναι σαν να έχουν απορρίψει μια γυναίκα, κι όμως επιμένουν να ασχολούνται μαζί της.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 12:10, 11-06-07:

Το ξέρω ότι απάντησε η Μισέλ και συμφωνώ μαζί της, απλά δεν μπορούσα να μην σου απαντήσω μιας και απαντάς σε εμένα...

Εάν είχες γνωρίσει από κοντά έναν παπά που ήταν άγιος όπος γνώρισα εγώ θα έβλεπες από κοντά πόσο αληθινό πάνω σε όλα τα θέματα ήταν αυτό το πρόσωπο.
Γνώρισα. Και πράγματι υπάρχουν παπάδες που είναι καλοί στην ψυχή, έστω και αν έχουν απίστευτες οπισθοδρομικές απόψεις, όπως οι δικές σου για την ομοφυλοφιλία (παράδειγμα). Και ναι, ένας γνωστός μου είναι ιερέας και έχει σπουδάσει φιλοσοφία και το άτομο είναι αστέρι όταν κάνεις συζήτηση μαζί του και μπράβο του. Αλλά το θέμα μας δεν είναι το αν υπάρχουν "καλοί" παπάδες, γιατί υπάρχουν, αλιμονο αν δεν υπήρχαν! Το θέμα μας είναι αν κάποιος που είναι χριστιανός αυτόματα είναι και ενάρετος γιατί έχει αποδεχθεί (υποτίθεται) τις αρχές του Θεού. Εγώ λέω πως δεν είναι. Και χρειάζεται πολύ αφοσίωση και κόπο για να γίνει ενάρετος. Οπότε, ρωτώ, ποια η διαφορά του από έναν άθεο που πολεμάει για τις ίδιες αρχές, απλά χωρίς την πίστη στον Θεό; Και οι δύο χρειάζονται αγώνα για να φτάσουν να χαρακτηρίζονται ενάρετοι. Άρα το βιαστικό συμπέρασμα που έβγαλες από την Μισέλ ότι ίσως είναι ενάντια στην θρησκεία γιατί δεν είναι ενάρετη είναι εντελώς μα εντελώς άτοπο γιατί εκεί έξω υπάρχουν εκατομμύρια "Μισέλ" που πιστεύουν και παρόλα αυτά δεν είναι ενάρετες. Άρα η πίστη ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με την αρετη.

το θέμα της πίστης δεν έγκειτε στις αποδείξεις αλλά στην πίστη.
Αυτό ακριβώς είναι που δεν καταλαβαίνουν οι άθεοι! Τι πιο φυσικό από το να ΜΗΝ πιστεύεις σε κάτι αν δεν αποδειχθεί. Εσύ δηλαδή πιστεύεις στον Άγιο Βασίλη; Όχι. Γιατί; Γιατί απλά ποτέ κανένας χοντρός κυριούλης με κόκκινα ρούχα αλά κόκα κόλα δεν μπήκε από την καμινάδα να σου φέρει δώρα. Το ίδιο πράγμα συμβαίνει και με τους άθεους. Δεν μπορούν να πιστέψουν στην ύπαρξη ενός πλάσματος μέχρι να το αισθανθούν με τις αισθήσεις τους.

Οι άνθρωποι πιστεύουν στο Θεό όχι για να εξιγήσουν τα φυσικά φαινόμενα (αυτό γινόταν παλαιότερα πριν την ανάπτυξη της επιστήμης) αλλά για έχουν την ελπίδα για μετά το θάνατο, καθώς ο τελευταίος είναι ένα τμήμα που ποτέ ο άνθρωπος δεν θα μπορέσει να εξεγήσει.
Δεν είπα ότι πιστεύουν για να εξηγήσουν τα φαινόμενα Είπα ότι η πίστη λειτουργούσε και τότε. Ο άνθρωπος χρησιμοποιεί την πίστη για να εξηγήσει το ανεξήγητο. Τότε το ανεξήγητο ήταν ο κεραυνός, σήμερα το ανεξήγητο είναι μια εικόνα που δακρύζει (αν και υπάρχουν επιστημονικότατες αποδείξεις περί αυτού) ή το υπέρτατο μυστήριο: ο θάνατος!

Το να πιστεύεις απλά "για να έχεις μια ελπίδα μετά θάνατον" το βρίσκω εξεφτελιστικό για την εκάστοτε θρησκεία, είτε είναι βουδισμός, είτε χριστιανισμός, είτε ισλαμισμός. Κάποιος θα πρέπει να πιστεύει από την καρδιά του και από την αγάπη του και όχι από ωφελιμισμό. Ευτυχώς υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι.

Δλδ σύμφωνα με τα λόγια σου εαν πεθάνει κάποιος αγαπημένος σου δεν θα θες να έχεις την ελπίδα να τον ξαναδείς.
Αν ο αγαπημένος μου φίλε μου όρισε ότι δεν έχει ελπίδα να με ξαναδεί και το έχει αποδεχθεί μέσω της αθεΐας του, τότε όχι, ΔΕΝ θα βάλω τον εγωισμό μου πάνω από τα πιστεύω ενός ατόμου που όσο ζούσε (και ζούσα) το αγαπούσα και το σεβόμουν. Και ότι θέλει ας γίνει. Ας καούμε στα τάρταρα και οι δυο. Τουλάχιστον θα ξέρω ότι τον αγάπησα και τον σεβάστηκα πραγματικά.

Η μέθοδος "προνοώ" εγώ για εσένα είναι υποτιμητική για τον άλλο, δεν το καταλαβαίνεις; Δηλαδή εσύ είσαι ο έξυπνος που έχει βρει την αλήθεια στον Θεό και ο άλλος είναι ο βλάκας που πιστεύει ότι δεν υπάρχει;

Και στο επαναλαμβάνω. ΔΕΝ υπάρχουν αποδείξεις ούτε για την ύπαρξη ούτε για την ΜΗ ΥΠΑΡΞΗ του Θεού, οπότε όλα είναι στην οπτική γωνία του καθενός και στα πιστεύω του. Εφόσον δεν μπορείς να αποδείξεις ότι με τον δικό σου τρόπο ταφής θα ξαναβρεθείτε 100% τότε όχι, δεν έχεις δικαίωμα να βάζεις τον εγωισμό σου πάνω από τον δικό του.

Όσον αφορά την τυφλή πίστη , πότε ορθόδοξοι έκαψαν βιβλία,
Χτυπητό πρόσφατο παράδειγμα: Μ εις την Νι

επέβαλαν την δική τους θρησκεία
1)Έκαψαν ναούς των αρχαίων Ελλήνων επειδή ήταν αλλοεθνείς και "ειδωλολάτρες", έστω και αν εκείνοι πίστευαν ότι αυτοί ήταν οι θεοί τους.
2)Γνωρίζεις πόσοι βασιλιάδες, Βυζαντινοί ή μη (έχω υπόψη μου τον Βούλγαρο βασιλιά) επέβαλαν τον χριστιανισμό με την βία; Ο Κων. Παλαιολόγος δεν ήταν και αθώα περιστέρα από όσο ξέρεις... Ο Βούλγαρος βασιλιάς δεν δίστασε να σκοτώσει τον ίδιο του τον γιο για να επιβάλει την Ορθόδοξη πίστη στον τόπο του. Συγκεκριμένα έκοβε κεφάλια για παραδειγματισμό.

μισούν τους αλλοεθνείς
Πες μου τώρα ότι η επίσημη θρησκεία δεν προάγει τον εθνικισμό (βλ. πύρινοι λόγοι του Έλληνα προκαθείμενου της Ορθοδοξίας) να πέσω από το μπαλκόνι έτσι όπως είμαι!

και έκαναν σταυροφορίες?
Με τις σταυροφορίες προφανώς εννοώ πολέμους υπέρ της πίστης και δεν αναφέρομαι στις σταυροφορίες των παπικών για την απελευθέρωση των αγίων τόπων. Να σου υπενθυμίσω αγαπητέ ότι η φιλειρηνική πίστη του χριστιανισμού δέχεται ο παπάς να αγιάζει τα όπλα!!!! Κατάλαβες; Η σφαίρα να έχει την χάρη του Αγίου Πνεύματος όταν θα κάνει κομμάτι μια ανθρώπινη ζωή... Αν αυτό δεν είναι σταυροφορία, τότε τι είναι;

Αυτά έγιναν απο τους παπικούς και καλό θα ήταν να μιν τα βάξουμε όλα στο ίδιο στουβάλι.
Χριστιανισμός είναι και ο καθολικισμός και η ορθοδοξία. Το αν δεν τα βρήκαν τότε για πολιτικούς λόγους δεν σημαίνει κάτι το ιδιαίτερο. Ο πυρήνας της πίστης παραμένει ο ίδιος.

Όσο για τους ομοφυλλοφιλους δεν είναι φυσιολογικό IMO και δεν νομιζώ να τους μισούνε προσπαθούν να τους βοηθήσουν να το ξεπεράσουν.
Όρισέ μου το "φυσιολογικό" σε παρακαλώ. Το "φυσιολογικό" δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια συνήθεια της φύσης Το ότι οι περισσότεροι είναι ετεροφυλόφιλοι αυτό δεν σημαίνει τίποτε απολύτως. Εκτός του ότι η ομοφυλοφιλία υπάρχει στην φύση (ΦΥΣΙΟλογικό), όπως είπε η Μισέλ, από πότε αυτό που κάνει η πλειοψηφία θεωρείται το φυσιολογικό κ αυτό που κάνει η μειοψηφία είναι το αφύσικο;;; Αν είναι έτσι, να σου θυμίσω ότι 6,5 δισεκκατομύρια κόσμος έχει άλλη πίστη (δόγμα) από εσένα Είσαι αφύσικος κ εσύ επειδή δρας διαφορετικά από αυτούς; Όχι δα!

Και μην ακούσω τίποτε για αναπαραγωγή γιατί το σεξ δεν είναι μόνο για αναπαραγωγή και σε αυτό συμφωνεί και φύση

Και γιατί το παιδί να φτύσει δεν μπορεί να κρατηθει 5 λεπτά?
4 χρονών παιδί; Όχι δεν μπορεί. Δεν έχει συνθίσει την γεύση του κρασιού και της παπάρας (ε! δεν βρίζω! εννοώ το βούτηγμα!) με το ψωμάκι. Έχει συνηθίσει να τρώει κρέμες, ο κόσμος το τρομάζει που προσπαθεί να του επιβάλλει να καταπίει κάτι τόσο ξένο προς τις γεύσεις του και η φυσιολογική του οργανική αντίδραση είναι να φτύσει ότι του χαλάει τη γεύση. Βιολογικός μηχανισμός άμυνας λέγεται + παιδική αθωώτητα. Δεν έχουν χώρο αυτά στον Χριστιανισμό;

Επείσεις γιαυτό που λες για τις δικές τισ δυνάμεις σε πληροφορώ πως από την πίστη αντλείτε δύναμη που δεν μπορεέις να φαωταστεις
συμφωνώ σε αυτό και νομίζω ότι το είπα ότι η πίστη είναι στήριγμα.

και επείσεις όσοι πιστεύουν πραγματικά πρέπει συνεχώς να υπομένουν το χλευασμό και τα σχόλια τον γύρω, Φαντάζεσε μία τέτοια ζώη πόση δύναμη θέλει.
Συγνώμη, αλλά το 90% των Ελλήνων δηλώνουν Χριστιανοί Ορθόδοξοι!!! Που το περίεργο να παραδεχτείς ότι είσαι Χ.Ο. και ότι ασκείς την πίστη σου σωστά; Το δύσκολο είναι να πας κόντρα στο ρεύμα.

Η λύση ενός άθεου είναι προφανώς η αυτοκτονία καθώς δεν έχει τη δύναμη να αντιμετωπείσει τις δθσκολίες.
Ε;;;;;;; Ίσα - ίσα που ο άθεος μη έχοντας να ελπίζει σε κάτι στο τέλος, θέλει να ρουφήξει την ζωή και να δώσει όλα όσα μπορεί στον εδώ κόσμο ελπίζοντας στην μόνη αθανασία: την υστεροφημία Και με το να απορρίπτεις τον Θεό δεν σημαίνει ότι απορρίπτεις όλα τα στηρίγματα για να τα καταφέρεις. Είπαμε, η πίστη είναι ένα στήριγμα αλλά δεν είναι το μόνο. Υπάρχουν οικογένεια, φίλοι, προσωπικές φιλοδοξίες και κίνητρα κ.α. που μπορούν να ενδυναμώσουν το άτομο και να πολεμήσει τις δυσκολίες του.

Ξέρεις τι συ αθηνά και χείρα κίνει? το ότι πιστεύω δεν σημαίνει οτι δεν προσπαθώ απλά εχω παραπάνω ελπίδες δεν απελπίζομαι και λόγω ηθικού εχω καλύτερες πιυανότητες.
Συμφωνώ σε όλα εκτός από το "εχω παραπάνω ελπίδες δεν απελπίζομαι και λόγω ηθικού εχω καλύτερες πιυανότητες". Κάποιος άθεος, έχοντας ρίξει το στήριγμα της πίστης, όπως είπα πιο πάνω "αναγκαστικά" αναζητεί νέα στηρίγματα, κυρίως στις προσωπικές του αξίες και θέλω αλλά και στον κοινωνικό περίγυρο. Οπότε το ότι ένας πιστός μπορεί να έχει περισσότερες ελπίδες δεν είναι σίγουρο. Μπορεί να συμβεί, αλλά δεν είναι ο κανόνας, όπως το παρουσιάζεις.

Οπα! Εδώ μπαίνεις στο πνεύμα του άθεου και στην επίθεση που αισθάνεται από την πίστη γύρω του. Όταν μεγαλώνεις έχοντας ενσωματωμένη την ταυτότητα του Χ.Ο. από βρεφική ηλικία δύσκολα την αποβάλλεις. Από μικρός παίρνεις μέρος σε Μυστήρια, χριστιανικές γιορτές, πηγαίνεις εκκλησία είτε τις Κυριακές είτε σε μεγάλες γιορτές, λες την προσευχή ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ (ο σχολικός κανονισμός επίσημα λέει ότι τα παιδιά ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ να είναι παρόντα στην πρωινή προσευχή στο σχολείο), είσαι σε μια αίθουσα με την εικόνα του Χριστού από πάνω σου, διδάσκεσαι θρησκευτικά από την 4η(!!!) δημοτικού, όταν αρρωσταίνεις πάντα η γιαγια σου έκανε τάματα ή έλεγε προσευχές για να γίνεις καλά κτλ. Οπότε το περιβάλλον στην Ελλάδα σε "χτίζει" Χ.Ο. Συνειδητό ή όχι δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ότι σε μυεί στις πρακτικές του. Φυσικά το ίδιο ισχύει σε όλες τις χώρες. Στην Ιταλία γίνεσαι καθολικός, στην Γερμανία προτεστάντης, την Αφρική ανιμιστής κτλ

Όταν ζούνε όμως σε περιβάλλον όπου γίνετε συνεχώς πόλεμος του χριστιανισμού φυσικο είναι να κάνουν το ίδιο.
Ενώ όταν ζουν σε ένα περιβάλλον που τους γίνεται έμμεση (και όχι ηθελημένη απαραίτητα) θρησκευτική κατήχηση, όπως σου περιέγραψα πιο πάνω τι γίνεται; Δεν είναι φυσικό να επαναλάβουν τις θρησκευτικές πρακτικές με τις οποίες μεγάλωσαν; Ποια η διαφορά;

Το αντίθετο δεν ισχύει μιας και στην εποχή μας σπάνια γίνετε πόλεμος υπέρ του χριστιανισμού.
Νομίζω ότι σου απάντησα πιο πάνω.

Όσον αφορά το νεκρό όταν πεθάνει θα ξέρει την όλη αλήθεια και έτσι θα καταλάβει την ορθότητα του Χριστιανισμού. Θα το δεις κι εσυ όταν πεθάνεις κι εγώ και όλοι.
Εύχομαι εσύ να έχεις δίκιο σε αυτή την περίπτωση, να είσαι σίγουρος! Ακόμη και αν οι άθεοι δεν αναστηθούν ποτέ, πάλι το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού θα αναστηθεί επειδή πίστευε τυπολατρικά τον Θεό και αυτό είναι κάτι καλό. Ειλικρινά το λέω ότι ελπίζω εσύ να έχεις δίκιο. Αν κάποιος κατάφερνε να το αποδείξει κιόλας η θρησκεία θα είχε περισσότερους, πιο έντιμους και καλύτερους οπαδούς.

Δεν με νοιάζει πως θα με θάψουν καθώς δεν έχει σημασία. Δεν χρειάζετε να σκουλικιάσεις για να πας στον παράδεισο. Η ταφή και ι κηδεία γίνονται ως προσεύχει για τις αμαρτίες του θανώντος και για την ανακύφιση των συγγενών. Ο Θεός μπορεί να των αναστήσει και από την κοιλιά των καννίβαλλων αν θέλει.
Αν κάποιος θέλει να προσευχηθεί για την ψυχή του άθεου θανόντος μπορεί να το κάνει και χωρίς να αναγκαστεί να παραβεί την τελευταία του επιθυμία! Πάει στη εκκλησία και προσεύχεται. Εκτός και αν το απαγορεύει η καλή θρησκεία τον μακαρισμό άπιστου ατόμου... Δεν ξέρω πως είναι οι "Ιεροί Κανόνες" της Εκκλησίας

Σου είπε κανείς ότι σε μια πολιτική κηδεία δεν θρηνούν οι συγγενείς; Σου είπε κανείς ότι το σώμα πριν ταφεί/καφτεί/κομματιαστεί δεν γίνεται δέκτης δακρύων; Αν οι συγγνείς θέλουν να βρουν ανακούφιση στον Θεό για να καταφέρουν να ξεπεράσουν την απώλεια δικαίωμά τους και μπράβο τους. Ας πάνε στην εκκλησία να ζητήσουν την βοήθεια του ιερέα. Ποιος το απαγόρευσε;;;

Επείσης όλοι είμαστε ίσοι απέναντι στο Θέο και Αυτός προσφέρει την αγάπη Του σε όλους το αν την αποδεχόμαστε είναι δικό μας θέμα.
Ωραία! Αν είναι έτσι χαίρομαι. Φαντάζομαι ο Θεός μας αγαπάει σαν τους γονείς μας και ακόμη περισσότερο. Χαίρομαι γιατί ξέρω ότι ακόμη και αν απαρνηθώ την μάνα μου, αυτή θα συνεχίσει να με αγαπάει στον αιώνα τον άπαντα, όπως θα έκανα και εγώ στο παιδί μου... Χαίρομαι ιδιαίτερα

Πώς ο άθεος είναι ενάρετος οτάν αρνείτε το δρόμο της αρετής που υπέδειξε ο Θεός.
Το ότι δεν αποδέχεται την ίδια την ύπαρξη του Θεού δεν σημαίνει ότι δεν αποδέχεται τις αρχές του χριστιανισμού. Σαφώς και ένας άθεος μπορεί να μάθει να αγαπάει αλλήλους, σαφώς και μπορεί να είναι ταπεινός, σαφώς και μπορεί να βοηθάει τους ανήμπορους, σαφώς και μπορεί να σέβεται τον πατέρα και την μητέρα του. Μόνο η θρησκεία τα διδάσκει αυτά;

Και δεν προσπαθώ να επιβάλο τη θρησκεία μου σε κανένα ο καθένας είναι ελεύθεος να πιστεύει ότι θέλει. Οι άθεοι δηλώνουν άθεοι και το θεωρουν δυναμη προσωπικότητας. Ποιος ομώς άθεος δεν είπε έστω και μια φορά Παναγιά μου βόηθα και ξέρεις πως όλοι το είπαν.
Προφανώς αυτοί δεν είναι άθεοι, αλλά ακόμη ψάχνονται. Άθεος είναι μεγάλη κουβέντα. Δεν γίνεται απλά να δηλώσεις άθεος. Πρέπει να το έχεις πιστέψει πραγματικά βαθιά μέσα σου ότι είσαι άθεος. Οπότε ένας που θα το πει αυτό, σίγουρα δεν έχει κατασταλάξει αν είναι άθεος. Και δεν το λέω ότι είναι κακό αυτό! Αφού τον βοηθάει είναι καλό

Όσο γιαυτό που λες για τη Β' παρουσία το να ιρωνεύεσε τις απόψεις αλλών θαρρώ πως είναι ένδυξη προσωπικότητας.
που ειρωνεύτηκα; Για το σκουλίκιασμα λες; Είναι απλά ωμή περιγραφή του τι γίνεται στο φυσικό σώμα μας όταν ταφεί. Αφού το τρώνε τα σκουλήκια, πως να το περιγράψω; Ξέρω, είναι σοκαριστικό αλλά έτσι είναι...

Αν πάλι θεώρησες ειρωνεία τα όσα είπα περί της παντοδυναμίας του Θεού να επαναφέρει το σώμα ακόμη και αν δεν ταφεί, σαφώς και δεν ήταν ειρωνεία. Ήταν απλά έμμεση ερώτηση... Δεν είχα καμία διάθεση να σε προσβάλλω.

Αλλά αν τόσο γρήγορα κατάφερες να βγάλεις κ συμπεράσματα για την προσωπικότητά μου μπράβο σου! Έχεις το ταλέντο φαίνεται

Περίμενε να δεις απαντήσεις άλλων σε θρησκευτικά θέματα για να δεις ότι υπάρχουν πολλοί πιο ακραίοι από εμένα... Για την ιστορία, εγώ δεν δηλώνω άθεος, ε... (ακόμη)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:11, 11-06-07:

Strangelove σκέψου το λίγο απο τη σκοπιά ενός άθεου. Η κοινωνία δέχεται να κάνει ένας χριστιανός τα μύρια όσα για να στηρίξει την πίστη του, αλλά ένας άθεος δεν πρέπει να το εκδηλώνει πουθενά!!??! Σχεδόν δηλαδή να κρύβεται!?!
Αυτό μου θυμίζει το άλλο για τους ομοφυλόφιλους "εεε δεν έχω πρόβλημα μαζί τους, αλλά να μην φιλιούνται και μπροστά μου!" που λένε μερικοί!

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 12:12, 11-06-07:

Απάντησα σε αυτό suspiria. Έτσι ενισχύει μια οργανωμένη θρησκεία.
Δεν είπα οτι δεν θα το κάνω, είπα οτι θα προσπαθήσω να μην μπω σε εκκλησία ούτε για γάμο κάποιου προσώπου. Άλλωστε μπορείς κάλλιστα να πας μετά στη δεξίωση Τώρα αν πρόκειται για κάποιο πολύυυυυ αγαπημένο πρόσωπο (πχ η μαμά μου) δεν το αποκλείω να πάω. Πάντως για κάποιον τυχαίο ξάδερφο ούτε εγώ θα πήγαινα.
Πάω πάσο πάλι. Είναι άποψη σου και δικαίωμα σου να το υποστηρίζεις. Όμως και με το να αρνείσαι με αυτόν τον τρόπο το χριστιανισμό, ενισχύεις την οργανωμένη θρησκεία, όπως λες. Την αναγνωρίζεις και την αντιμετωπίζεις, δεν τη σβήνεις τελείως απο τους χάρτες σου.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:21, 11-06-07:

Πάω πάσο πάλι. Είναι άποψη σου και δικαίωμα σου να το υποστηρίζεις. Όμως και με το να αρνείσαι με αυτόν τον τρόπο το χριστιανισμό, ενισχύεις την οργανωμένη θρησκεία, όπως λες. Την αναγνωρίζεις και την αντιμετωπίζεις, δεν τη σβήνεις τελείως απο τους χάρτες σου.
Προφανώς και αναγνωρίζω οτι έχει μεγάλη έκταση και επιρρόη, την οποία ΔΕΝ θέλω να ενισχύσω. Το αντίθετο θα ήταν στρουθοκαμηλισμός.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 12:22, 11-06-07:

Strangelove σκέψου το λίγο απο τη σκοπιά ενός άθεου. Η κοινωνία δέχεται να κάνει ένας χριστιανός τα μύρια όσα για να στηρίξει την πίστη του, αλλά ένας άθεος δεν πρέπει να το εκδηλώνει πουθενά!!??! Σχεδόν δηλαδή να κρύβεται!?!
Αυτό μου θυμίζει το άλλο για τους ομοφυλόφιλους "εεε δεν έχω πρόβλημα μαζί τους, αλλά να μην φιλιούνται και μπροστά μου!" που λένε μερικοί!
Καμμία σχέση, δεν συγκρίνεται το ένα με το άλλο. Να εκδηλώσεις τί δεν σου επιτρέπει η κοινωνία ? Την αθεία σου μπορείς να την εκδηλώσεις ανά πάσα στιγμή σήμερα χωρίς επιπτώσεις. Δεν ζούμε στο Ιράν, αν και ο Χριστόδουλος πολλές φορές μου θυμίζει όλους αυτούς τους μουλάδες (περαστικά στο παλικάρι επ'ευκαιρία που μπήκε στο νοσοκομείο, θα το'παθε από την ασκητική ζωή που κάνει). Εσύ με την απουσία σου από τα μυστήρια θες να εκδηλώσεις αντι-χριστιανισμό, όχι αθεία, είναι τελείως διαφορετικά αυτά τα δυο ως στάσεις ζωής. Κάποιο συναίσθημα σε παρακινεί να μην πας, κάτι που σου λέει μέσα σου ''τους μισώ''. Ο άθεος δεν ασχολείται καν. Δεν πιστεύει και δεν νοιώθει τίποτα. Σε κηδεία δεν έχω πάει ποτέ, το πιστεύεις ? Αλλά όχι από αντιχριστιανικό μένος, αλλά ακριβώς επειδή πιστεύω ότι το όλο τελετουργικό έχει καταντήσει μια βάναυση αγριότητα για το πνεύμα και την ψυχή του νεκρού.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 12:27, 11-06-07:

Προφανώς και αναγνωρίζω οτι έχει μεγάλη έκταση και επιρρόη, την οποία ΔΕΝ θέλω να ενισχύσω. Το αντίθετο θα ήταν στρουθοκαμηλισμός.
Μα γλυκιά μου, δεν θα ενισχύσεις τίποτα με το να πας στο γάμο του φίλου σου. Θα ενισχύσεις όταν πιστέψεις σε αυτό και προσκυνήσεις, όχι όμως όταν βρεθείς σε ένα κοινό κτήριο όπου ο φίλος σου θα παντρευτεί, και δε νομίζω οτι είναι ίδιο με το τραπέζι γιατί για να ξεχάσεις το τραπέζι δεν παίρνεις διαζύγιο

Άλλωστε έτσι δεν εκδηλώνεις την αθεία σου, εκδηλώνεις αντι-χριστιανισμό. Κάνω λάθος;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:34, 11-06-07:

Καμμία σχέση, δεν συγκρίνεται το ένα με το άλλο. Να εκδηλώσεις τί δεν σου επιτρέπει η κοινωνία ? Την αθεία σου μπορείς να την εκδηλώσεις ανά πάσα στιγμή σήμερα χωρίς επιπτώσεις. Δεν ζούμε στο Ιράν, αν και ο Χριστόδουλος πολλές φορές μου θυμίζει όλους αυτούς τους μουλάδες (περαστικά στο παλικάρι επ'ευκαιρία που μπήκε στο νοσοκομείο, θα το'παθε από την ασκητική ζωή που κάνει). Εσύ με την απουσία σου από τα μυστήρια θες να εκδηλώσεις αντι-χριστιανισμό, όχι αθεία, είναι τελείως διαφορετικά αυτά τα δυο ως στάσεις ζωής. Κάποιο συναίσθημα σε παρακινεί να μην πας, κάτι που σου λέει μέσα σου ''τους μισώ''. Ο άθεος δεν ασχολείται καν. Δεν πιστεύει και δεν νοιώθει τίποτα. Σε κηδεία δεν έχω πάει ποτέ, το πιστεύεις ? Αλλά όχι από αντιχριστιανικό μένος, αλλά ακριβώς επειδή πιστεύω ότι το όλο τελετουργικό έχει καταντήσει μια βάναυση αγριότητα για το πνεύμα και την ψυχή του νεκρού.
Μα το να πηγαίνεις στην εκκλησία είναι ενίσχυση της θρησκείας! Και άλλωστε η εκκλησία είναι τόπος λατρείας μιας συγκεκριμένης θρησκείας. Γι'αυτό φτιάχτηκε. Που κολλάει ένας άθεος εκει μέσα; Είναι και προσβλητικό για τους χριστιανούς κάτι τέτοιο. Απορώ πως όχι μόνο δεν τους πειράζει αλλά το επιδιώκουν κιόλας
Και ναι, είναι ΑΚΡΙΒΩΣ σαν αυτό που ανέφερα για τους ομοφυλόφιλους. Διότι όσοι το λένε αυτό, δεν έχουν πρόβλημα να λέει ο ομο οτι είναι ομοφυλόφιλος αλλά έχουν με το να πάει να φιληθεί (=να εκδηλώσει τον προσανατολισμό του) μπροστά τους. Έτσι και με τους άθεους. Δεν έχουν πρόβλημα να το λέμε, αλλά όταν πάμε να εκδηλώσουμε την μη-πίστη μας(=να μην πάμε εκκλησία), τσινανε!

Μα γλυκιά μου, δεν θα ενισχύσεις τίποτα με το να πας στο γάμο του φίλου σου. Θα ενισχύσεις όταν πιστέψεις σε αυτό και προσκυνήσεις, όχι όμως όταν βρεθείς σε ένα κοινό κτήριο όπου ο φίλος σου θα παντρευτεί, και δε νομίζω οτι είναι ίδιο με το τραπέζι γιατί για να ξεχάσεις το τραπέζι δεν παίρνεις διαζύγιο

Άλλωστε έτσι δεν εκδηλώνεις την αθεία σου, εκδηλώνεις αντι-χριστιανισμό. Κάνω λάθος;
Ενσιχυείς κάθε θρησκεία με το να πηγαίνεις στον αντίστοιχο τόπο λατρείας της, διότι έτσι:
  1. Φαίνεται οτι έχει κόσμο, πολλούς πιστούς.
  2. Ο κόσμος συνεχίζει να βρίσκεται στην πλάνη οτι όλοι όσοι ξέρει είναι χριστιανοί, άρα αυτό πρέπει να είναι το σωστό. Ειδικά δε όταν βλέπει οτι ακόμα και οι άθεοι γνωστοί του ασπάζονται χριστιανικά έθιμα, ε τότε βγαίνει και λέει "δεν είστε πραγματικοί άθεοι, εκκλησία πηγαίνετε" ακυρώνοντας όσους έχουν αντίθετη άποψη. Τελικά ούτε οι ίδιοι οι χριστιανοί δεν ξέρουν τι θέλουν. Αν πας εκκλησία σου λένε το παραπάνω. Αν δεν πας σε λένε φανατικό, αντι-χριστιανο και δήθεν.
  3. Την προσβάλλεις, και μαζί και τους πιστούς της. Για μένα αυτό είναι αντι-χριστιανισμός και όχι το να μην πας.
  4. Δέχεσαι ο "φίλος" σου που ενώ ξέρει τα πιστεύω σου σε πιέζει να πας να καταπατήσει τα πιστεύω σου, να σε φέρει σε δύσκολη θέση και να δείξει οτι δεν σέβεται τα πιστεύω σου και κατ'επέκτασιν κι εσένα.
Δεν είμαι αντι-χριστιανή suspiria. Είμαι αντί σε ΚΑΘΕ οργανωμένη θρησκεία. Ο καθένας ας πιστευει ο,τι θέλει αλλά εγώ ΔΕΝ θα το ενισχύσω απο τη μερία μου.

Δηλαδή με την ίδια λογική, αν μια φίλη μου είναι κομμουνίστρια, εγώ πρέπει να πάω μαζί της σε πορείες;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 11-06-07 στις 22:37. Αιτία: Ένωση δύο συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Hakuna Matata έγραψε στις 12:43, 11-06-07:

Δεν έχουν πρόβλημα να το λέμε, αλλά όταν πάμε να εκδηλώσουμε την μη-πίστη μας(=να μην πάμε εκκλησία), τσινανε!
Εδω που τα λεμε ειναι ασχημο. Συμφωνω μαζι σου στα περισσοτερα αλλα αυτο ειναι λιγο τραβηγμενο, το να μην πας στον γαμο ενος φιλικου ζευγαριου σου φτανει στο σνομπισμο. Δεν ειναι πια απορριψη της θρησκειας, ειναι απορριψη του ατομου.
Δηλαδη ποιος ειναι χειροτερος, καποιος που αντιτιθεται στην ομοφυλοφιλια αλλα "ανεχεται" τους ομοφυλοφιλους φιλους του η καποιος που σηκωνεται και φευγει μολις τους δει να φιλιουνται;

Βασικα εγω εκει που διαφωνω μαζι σου ειναι στο οτι αντιτιθεσαι στη θρησκεια. Ειναι κι αυτο μια μορφη φανατισμου και ρατσισμου.

Ειναι η ιδια διαφορα με τον ετεροφυλοφιλο και τον αντι-ομοφυλοφιλο.

Ειμαι σιγουρη οτι θα μπορουσα να τα πω καλυτερα αλλα ειμαι με 3 ωρες υπνο.....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 11-06-07 στις 22:39. Αιτία: Ένωση δύο συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 12:43, 11-06-07:

Ενσιχυείς κάθε θρησκεία με το να πηγαίνεις στον αντίστοιχο τόπο λατρείας της, διότι έτσι:
1.Φαίνεται οτι έχει κόσμο, πολλούς πιστούς.
2.Ο κόσμος συνεχίζει να βρίσκεται στην πλάνη οτι όλοι όσοι ξέρει είναι χριστιανοί, άρα αυτό πρέπει να είναι το σωστό. Ειδικά δε όταν βλέπει οτι ακόμα και οι άθεοι γνωστοί του ασπάζονται χριστιανικά έθιμα, ε τότε βγαίνει και λέει "δεν είστε πραγματικοί άθεοι, εκκλησία πηγαίνετε" ακυρώνοντας όσους έχουν αντίθετη άποψη. Τελικά ούτε οι ίδιοι οι χριστιανοί δεν ξέρουν τι θέλουν. Αν πας εκκλησία σου λένε το παραπάνω. Αν δεν πας σε λένε φανατικό, αντι-χριστιανο και δήθεν.
Αυτά είναι τυπικά. Αν κάποιος πει οτι στην εκκλησία έχει πολύ κόσμο άρα πρέπει να είμαι χριστιανός είναι δικό του πρόβλημα. Δεν είπα οτι θα μπεις μέσα και θα ασπαστείς χριστιανικά σύμβολα, είπα οτι θα μπεις και θα χαμογελάσεις με την χαρά του φίλου σου.

3. Την προσβάλλεις, και μαζί και τους πιστούς της. Για μένα αυτό είναι αντι-χριστιανισμός και όχι το να μην πας.
Δεν προσβάλλω κάτι που για εμένα δεν υπάρχει. Μπαίνω απλά σε έναν κοινό χώρο για εμένα μόνο και μόνο για να είμαι δίπλα στον φίλο μου που παντρεύεται και κανένας δεν θα μου το απαγορεύσει αυτό. Θα τους προσέβαλλα αν για παράδειγμα φιλούσα μία εικόνα, κάτι που θα δήλωνε καθαρά χριστιανικές προθέσεις, ενώ δεν είμαι χριστιανή.

4.Δέχεσαι ο "φίλος" σου που ενώ ξέρει τα πιστεύω σου σε πιέζει να πας να καταπατήσει τα πιστεύω σου, να σε φέρει σε δύσκολη θέση και να δείξει οτι δεν σέβεται τα πιστεύω σου και κατ'επέκτασιν κι εσένα.
Δεν ανέφερα κανέναν φίλο που σε πιέζει. Είπα οτι σε προσκαλεί απλά και μόνο απο την πλευρά του. Εγώ μετά συζήτησα τη δική μας πλευρά σε αυτό.

Δηλαδή με την ίδια λογική, αν μια φίλη μου είναι κομμουνίστρια, εγώ πρέπει να πάω μαζί της σε πορείες;
Νο comments.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:43, 11-06-07:

Εδω που τα λεμε ειναι ασχημο. Συμφωνω μαζι σου στα περισσοτερα αλλα αυτο ειναι λιγο τραβηγμενο, το να μην πας στον γαμο ενος φιλικου ζευγαριου σου φτανει στο σνομπισμο. Δεν ειναι πια απορριψη της θρησκειας, ειναι απορριψη του ατομου.
Δηλαδη ποιος ειναι χειροτερος, καποιος που αντιτιθεται στην ομοφυλοφιλια αλλα "ανεχεται" τους ομοφυλοφιλους φιλους του η καποιος που σηκωνεται και φευγει μολις τους δει να φιλιουνται;
Απο τη στιγμή που είναι ΦΙΛΙΚΟ μου ζευγάρι, ξέρουν τα πιστευω μου.
Στο σνομπισμό φαίνεται να φτάνει, διότι στο κράτος μας η θρησκεία έχει καταλήξει απο προσωπική επιλογή να είναι ο μόνος δρόμος.
Γιατί να είναι σνομπισμός το να μην πάω εγώ στην εκκλησία και να μην είναι το οτι αυτοί με πιέζουν να πάω ενώ ξέρουν τα πιστεύω μου;
Όσο για την ανοχή που υπονοείς, είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Φυσικά και δεν θα έχω πρόβλημα να κάνουν το σταυρό τους μπροστά μου, αλλά όχι να με βάλουν να τον κάνω κι εγώ. Το παράδειγμα σου θα έπρεπε να έχει ως αντιστοιχία να φιλήσει κι αυτός κάποιον του ίδιου φύλου με το ζόρι γιατί αλλιώς θα θεωρήσουν οτι τους απορρίπτει ή να σηκωθεί να φύγει όταν αρχίσουν και φιλιούνται. Προφανώς και το δευτερο είναι καλύτερο.

Αυτά είναι τυπικά. Αν κάποιος πει οτι στην εκκλησία έχει πολύ κόσμο άρα πρέπει να είμαι χριστιανός είναι δικό του πρόβλημα. Δεν είπα οτι θα μπεις μέσα και θα ασπαστείς χριστιανικά σύμβολα, είπα οτι θα μπεις και θα χαμογελάσεις με την χαρά του φίλου σου.
Μα και το να μπεις σε εκκλησία το ίδιο είναι!! Μη βλέπεις πως έχει καταντήσει σήμερα! Κανονικά είναι μόνο για τους χριστιανούς.
Δεν προσβάλλω κάτι που για εμένα δεν υπάρχει. Μπαίνω απλά σε έναν κοινό χώρο για εμένα μόνο και μόνο για να είμαι δίπλα στον φίλο μου που παντρεύεται και κανένας δεν θα μου το απαγορεύσει αυτό. Θα τους προσέβαλλα αν για παράδειγμα φιλούσα μία εικόνα, κάτι που θα δήλωνε καθαρά χριστιανικές προθέσεις, ενώ δεν είμαι χριστιανή.
Όσον αφορά την εικόνα σου απάντησα παραπάνω, και το οτι μπαίνεις σε εκκλησία το ίδιο είναι. Και εφόσον για το φίλο σου υπάρχει, τον προσβάλλεις καταπατώντας το έτσι. Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο με την εικόνα κατ'εμε.
Δεν ανέφερα κανέναν φίλο που σε πιέζει. Είπα οτι σε προσκαλεί απλά και μόνο απο την πλευρά του. Εγώ μετά συζήτησα τη δική μας πλευρά σε αυτό.
Χμμ μου είχε κολλήσει η ιστορία με τον ξάδελφο που απ'ότι είχα καταλάβει υπήρξε πίεση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 11-06-07 στις 22:41. Αιτία: Ένωση δύο συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Hakuna Matata έγραψε στις 12:47, 11-06-07:

Απο τη στιγμή που είναι ΦΙΛΙΚΟ μου ζευγάρι, ξέρουν τα πιστευω μου.
Στο σνομπισμό φαίνεται να φτάνει, διότι στο κράτος μας η θρησκεία έχει καταλήξει απο προσωπική επιλογή να είναι ο μόνος δρόμος.
Γιατί να είναι σνομπισμός το να μην πάω εγώ στην εκκλησία και να μην είναι το οτι αυτοί με πιέζουν να πάω ενώ ξέρουν τα πιστεύω μου;
Όσο για την ανοχή που υπονοείς, είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Φυσικά και δεν θα έχω πρόβλημα να κάνουν το σταυρό τους μπροστά μου, αλλά όχι να με βάλουν να τον κάνω κι εγώ. Το παράδειγμα σου θα έπρεπε να έχει ως αντιστοιχία να φιλήσει κι αυτός κάποιον του ίδιου φύλου με το ζόρι γιατί αλλιώς θα θεωρήσουν οτι τους απορρίπτει ή να σηκωθεί να φύγει όταν αρχίσουν και φιλιούνται. Προφανώς και το δευτερο είναι καλύτερο.
Οχι, το να τον αναγκασει να φιλησει καποιον του ιδιου φυλου ειναι το αντιστοιχο με το να σε αναγκασουν να κανεις θρησκευτικο γαμο. Το να πας στον γαμο τους ειναι απλα αποδοχη της δικιας τους θεσης. Αλλωστε ουτε τον σταυρο σου κανεις εκει, ουτε λεφτα δινεις, ουτε ορκιζεσαι τιποτα.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 12:49, 11-06-07:

Το παράδειγμα σου θα έπρεπε να έχει ως αντιστοιχία να φιλήσει κι αυτός κάποιον του ίδιου φύλου με το ζόρι γιατί αλλιώς θα θεωρήσουν οτι τους απορρίπτει ή να σηκωθεί να φύγει όταν αρχίσουν και φιλιούνται. Προφανώς και το δευτερο είναι καλύτερο.
Δεν σε υποχρέωσαν να παντρευτείς κι εσύ.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:50, 11-06-07:

Βασικα εγω εκει που διαφωνω μαζι σου ειναι στο οτι αντιτιθεσαι στη θρησκεια. Ειναι κι αυτο μια μορφη φανατισμου και ρατσισμου.

Ειναι η ιδια διαφορα με τον ετεροφυλοφιλο και τον αντι-ομοφυλοφιλο.

Ειμαι σιγουρη οτι θα μπορουσα να τα πω καλυτερα αλλα ειμαι με 3 ωρες υπνο.....
Είμαι αντίθετη στην ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ θρησκεία, σε αυτή την πλύση εγκεφάλου που γίνεται. Ας πιστευει κάποιος οτι υπάρχει θεός, ας πιστευει και στον αόρατο ροζ μονόκερο, δεν έχω κανένα πρόβλημα, αρκεί να είναι ΔΙΚΕΣ του σκέψεις και όχι σκέψεις που του επέβαλλαν άλλοι. Και όσο βλέπω μια θρησκεία να προσπαθεί να επιβληθεί με το ζόρι, τόσο θα την πολεμώ με κάθε τρόπο.

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Hakuna Matata έγραψε στις 12:51, 11-06-07:

Βασικα νομιζω οτι ο παραλληλισμος με τους ομοφυλοφιλους ειναι λιγο ατοπος και δεν μπορει να υπαρξει επιτυχης αντιστοιχια.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:51, 11-06-07:

Δεν σε υποχρέωσαν να παντρευτείς κι εσύ.
Οχι, το να τον αναγκασει να φιλησει καποιον του ιδιου φυλου ειναι το αντιστοιχο με το να σε αναγκασουν να κανεις θρησκευτικο γαμο. Το να πας στον γαμο τους ειναι απλα αποδοχη της δικιας τους θεσης. Αλλωστε ουτε τον σταυρο σου κανεις εκει, ουτε λεφτα δινεις, ουτε ορκιζεσαι τιποτα.
Χμμμ σε αυτό έχετε δίκιο.
Ωραία, αναθεωρώ με άλλη αναλογία:
Να υποχρεώσουν κάποιον που ξέρουν οτι είναι ετεροφυλόφιλος να πάει μαζί τους σε gay bar.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 12:54, 11-06-07:

Μα και το να μπεις σε εκκλησία το ίδιο είναι!! Μη βλέπεις πως έχει καταντήσει σήμερα! Κανονικά είναι μόνο για τους χριστιανούς.

Όσον αφορά την εικόνα σου απάντησα παραπάνω, και το οτι μπαίνεις σε εκκλησία το ίδιο είναι. Και εφόσον για το φίλο σου υπάρχει, τον προσβάλλεις καταπατώντας το έτσι. Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο με την εικόνα κατ'εμε.
Ίσως είναι το ίδιο, όμως την εικόνα την φιλάς για να εκφράσεις το σεβασμό σου στον Θεό τους και στον Άγιο που απεικονίζει τέλος πάντων. Ενώ στην προκειμένη περίπτωση, μπαίνεις στην εκκλησία για να παρακολουθήσεις τον γάμο του φίλου σου. Για εκείνους είναι ιερό ,για εσένα δεν είναι. Δεν τους προσβάλλεις, δεν θα ασπαστείς κάτι χριστιανικό ούτε θα εκφράσεις κάτι που δεν πιστεύεις.

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

H Hakuna Matata έγραψε στις 12:56, 11-06-07:

Είμαι αντίθετη στην ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ θρησκεία, σε αυτή την πλύση εγκεφάλου που γίνεται. Ας πιστευει κάποιος οτι υπάρχει θεός, ας πιστευει και στον αόρατο ροζ μονόκερο, δεν έχω κανένα πρόβλημα, αρκεί να είναι ΔΙΚΕΣ του σκέψεις και όχι σκέψεις που του επέβαλλαν άλλοι. Και όσο βλέπω μια θρησκεία να προσπαθεί να επιβληθεί με το ζόρι, τόσο θα την πολεμώ με κάθε τρόπο.
Ακριβως αυτο. Εγω εκει διαφωνω καθετα. Οταν λες πολεμω κατι, ο,τι κι αν ειναι αυτο, εισαι αυτοματως ρατσιστης. Αντιτιθεσαι στην ανεξιθρησκεια. Πολεμας το διαφορετικο. Εισαι το ιδιο φανατισμενη με αυτους που υποστηριζεις οτι εχουν υποστει πλυση εγκεφαλου.
Και σε τελικη αναλυση ο χριστιανισμος δεν προσπαθει να επιβληθει με το ζορι, απλα ειναι η θρησκεια που επικρατει στην Ελλαδα, ελληνικη παραδοση ας πουμε. Περασαν χροοοοοοονια απο τις σταυροφοριες γιου νοου.

Χμμμ σε αυτό έχετε δίκιο.
Ωραία, αναθεωρώ με άλλη αναλογία:
Να υποχρεώσουν κάποιον που ξέρουν οτι είναι ετεροφυλόφιλος να πάει μαζί τους σε gay bar.

Εεεεε χμμμμ ειμαι μη-ομοφοβικη ετεροφυλοφιλη και ανετα θα πηγαινα σε gay bar.
Αλλιως θα ηταν μεγιστη υποκρισια εκ μερους μου να υποστηριζω οτι δεν εχω προβλημα με τους ομοφυλοφιλους. Για μπαρ μιλαμε, οχι για οργιο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 11-06-07 στις 22:44. Αιτία: Ένωση δύο συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 12:58, 11-06-07:

Εισαι το ιδιο φανατισμενη με αυτους που υποστηριζεις οτι εχουν υποστει πλυση εγκεφαλου.
Και εγώ αυτό πιστεύω. Δεν είναι "σωστό" να υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν χωρίς να ερευνούν (αν και αυτό γνωρίζετε δεν ανήκει στους επίσημους ισχυρισμούς της εκκλησίας) αλλά πρέπει να τους αποδεχτούμε. Άλλωστε η θρησκεία είναι ένα απο τα πολλά πράγματα που μας δίνει η οικογένεια απο την γέννηση μας (βλ.βάπτιση), όποια θρησκεία και αν είναι αυτή.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 13:19, 11-06-07:

βασικά παιδιά σε αυτό που συζητάτε, αν η αθεΐα θεωρηθεί πίστη (στην ανυπαρξία του Θεού) τότε είναι το ίδιο ένα ζευγάρι χριστιανών να καλεί έναν μουσουλμάνο να πάει στον γάμο τους. Η εκκλησία το επιτρέπει; Δεν ξέρω... ρωτάω!

Πάντως, αν και μιλάω εκ του ασφαλούς αυτή τη στιγμή, και εγώ αν ήμουν άθεος θα δεχόμουν να πάω σε τυπικές θρησκευτικές κοινωνικές γιορτές (γάμοι, βαφτίσια, πασχαλινό τραπέζι κτλ). Αυτό που δεν θα ήθελα θα ήταν η συμμετοχή μου στο θρησκευτικό τους κομμάτι (να ψάλλω, να κοινωνήσω, να πάω Κυριακή εκκλησία για προσευχή κτλ), γιατί εννοείται ότι απλά δεν θα είχαν κανένα απολύτως νόημα για εμένα. Ίσως θα πήγαινα από ανθρώπινη περιέργεια (όπως π.χ. θέλω να πάω σε αλλόθρησκες εκκλησίες για να δω πως είναι ή θέλω να δω πως είναι οι γιορτές και τα έθιμά τους).

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 13:20, 11-06-07:

βρε μη κολλάτε με το αν οι άθεοι θα πάνε στην εκκλησία που παντρεύεται ο φίλος τους...πάτε και καθίστε όξω
κανείς δε θα το καταλάβει, αφήστε και που πολλοί χριστιανοί το κάνουν

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 13:21, 11-06-07:

Μα το να πηγαίνεις στην εκκλησία είναι ενίσχυση της θρησκείας!
Λάθος. Είναι ενίσχυση της Εκκλησίας, όχι της θρησκείας. Υπάρχουν πολλοί ένθεοι ή spiritual που δεν πατάνε το πόδι τους στην Εκκλησία. 'Οταν βρέθηκα κάποιες φορές σε καθολική εκκλησία γαληνεύω, αυτό δεν σημαίνει ότι ασπάζομαι και ενισχύω τον καθολικισμό ή τον Πάπα αλλά το κάνω γιατί μου ταιριάζει περισσότερο ως χώρος. Χρειάζομαι ένα ή περισσότερα ιερά στην ζωή μου για να μην καταλήξω γουρούνι.Την ίδια γαλήνη και πνευματικό φως μπορώ να εισπράξω και σε ένα μικρό ορθόδοξο εκκλησάκι στο βουνό, την ίδια και στην ταράτσα μου κοιτώντας τα αστέρια. Αν το'χεις μέσα σου θα το αναζητήσεις παντού, οπουδήποτε υπάρχει σεβασμός και θαυμασμός γι'αυτήν την Ανώτερη Διάννοια, την πρωταρχική Αρχή. Ο Θεός δεν υπάρχει, είπε κάποτε ένας σοφός. Ο Θεός ΕΙΝΑΙ. Δεν φυλακίζεται από εκκλησίες και κυρίως δεν είναι κάτι το διαννοητικό, είναι βιωματικό.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους