Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,107 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αθεΐα ή αποδοχή της ύπαρξης του Θείου

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη olga_serb
H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε στις 17:41, 28-12-11:

Μου φαίνετε...., πως στην ερώτηση “Πιστεύετε στο Θεό;” αντι για "ειμαι αθεος" καλυτερα να πει κανεις "ειμαι κομμουνιστης".....- τοτε σιγουρα δεν θα ακολουθούσε...- γιατι..., απο ποτε..., πως και ετσι.......

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 18:06, 28-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από olga_serb
Μου φαίνετε...., πως στην ερώτηση “Πιστεύετε στο Θεό;” αντι για "ειμαι αθεος" καλυτερα να πει κανεις "ειμαι κομμουνιστης".....- τοτε σιγουρα δεν θα ακολουθούσε...- γιατι..., απο ποτε..., πως και ετσι.......
Και τί γίνεται όταν οι κομουνιστές κάνουν τον σταυρό τους, όπως η Κανέλη;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 18:26, 28-12-11:

O Κομμουνιστης και ο Ενθεος δεν ειναι mutually exclusive(Συγγνωμη δεν θυμαμαι την εκφραση στα ελληνικα). Δηλαδη δεν εισαι η το ενα η το αλλο...

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 22:13, 28-12-11:

Τι ακριβώς δε καταλαβαίνεις όταν λέμε οτι η επιλογή να είσαι ένθεος ή άθεος είναι θέμα πίστης?
Απο που προκυπτει οτι ειναι θεμα πιστης?

Κανεις πολυ μεγαλο λαθος, δεν ειναι περισοτερο η λιγοτερο θεμα πιστης απο οσο ειναι θεμα πιστης το οτι περιμενεις οτι αυριο θα ανατειλει ο ηλιος.

Ειναι θεμα πιστης μονο σε γλωσσολογικο επιπεδο ορισμου της λεξης.

Το οτι δεν πιστευεις στον αγιο βασιλη ειναι τελικα θεμα "πιστης" αλλα δεν ειναι ολες οι μορφες "πιστης" το ιδιο ισχυρες η βασιμες στην πραγματικοτητα.

Κοιτας τα στοιχεια και τις ενδειξεις και βγαζεις ενα λογικο πορισμα.

Δεν ειμαι αθεος εκ πιστεος ειμαι αθεος γιατι βλεπω οτι αυτο ειναι η πιο λογικη εξηγηση για τον κοσμο γυρω μας.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 22:16, 28-12-11:

Well...Οσο βασιμες ειναι οι ενδειξεις οτι υπαρχει Αι-Βασιλης...Αλλο τοσο ειναι βασιμες και οι ενδειξεις οτι υπαρχει καποια θεικη οντοτητα..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomnie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomnie
Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,411 μηνύματα.

O Insomnie έγραψε στις 23:31, 28-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από epote

Κοιτας τα στοιχεια και τις ενδειξεις και βγαζεις ενα λογικο πορισμα.

Δεν ειμαι αθεος εκ πιστεος ειμαι αθεος γιατι βλεπω οτι αυτο ειναι η πιο λογικη εξηγηση για τον κοσμο γυρω μας.
Όταν λες "η πιο λογική",εγώ τουλάχιστον,καταλαβαίνω οτι υπάρχει ένα μικρό ποσοστό πιθανότητας που αντιστοιχεί στις υπόλοιπες εξηγήσεις.
Άρα διαλέγεις και παίρνεις.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 23:54, 28-12-11:

Εννοει(ετσι τουλαχιστον καταλαβαινω εγω) οτι συμφωνα με το Ξυραφι του οκαμ η πιο λογικη εξηγηση ειναι η αθεια...
Δεν μπορεις να αποδειξεις οτι δεν υπαρχει(αλλωστε δεν ειναι δικια μας δουλεια,το βαρος της αποδειξης πεφτει σε αυτους που κανουν τον ισχυρισμο), οποτε ακολουθεις την εξηγηση που εχει λογικη.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 00:04, 29-12-11:

Όταν λες "η πιο λογική",εγώ τουλάχιστον,καταλαβαίνω οτι υπάρχει ένα μικρό ποσοστό πιθανότητας που αντιστοιχεί στις υπόλοιπες εξηγήσεις.
Άρα διαλέγεις και παίρνεις.
Οσο μικρο ποσοστο πιθανοτητας υπαρχει να υπαρχει ο αγιος βασιλης και οι νεραιδες.

Γιατι δεν πιστευεις σε αυτα? Γιατι θεωρεις γελειο, ηληθιο και παιδικο να πιστευεις, πραγματικα να πιστευεις στον αγιο βασιλη?

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 00:11, 29-12-11:

Οσο μικρο ποσοστο πιθανοτητας υπαρχει να υπαρχει ο αγιος βασιλης και οι νεραιδες.

Γιατι δεν πιστευεις σε αυτα? Γιατι θεωρεις γελειο, ηληθιο και παιδικο να πιστευεις, πραγματικα να πιστευεις στον αγιο βασιλη?
και στους λοιπούς άθεους

http://www.youtube.com/watch?v=tmlTH...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=a4LSE...eature=related

πως εξηγείται λοιπόν αυτό.

Είναι διαφορερικό να μην είσαι χριστιανός, βουδιστής και μουσουλμάνος και διαφορετικός να είσαι άθεος.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 00:16, 29-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Και τί γίνεται όταν οι κομουνιστές κάνουν τον σταυρό τους, όπως η Κανέλη;
Eμ, ποιος σου είπε ότι η Κανέλλη είναι κομμουνίστρια;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 00:32, 29-12-11:

Το παιδι τελικα υπεκυψε...Κριμα....

Σοβαρα τωρα...Αυτες ειναι οι αποδειξεις σου για την υπαρξη ενος θεου?? Η περιγραφες καποιου που ηταν αναισθητος για τρια λεπτα, οπου ο εγκεφαλος του στερηθηκε οξυγονο και αιμα?? Απλως ειδε ενα ονειρο...Λιγο πιο ζωντανο ισως απο τα κανονικα(λεγεται lucid dreams).
Οριστε η πολυποθητη εξηγηση σου...

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 01:26, 29-12-11:

και στους λοιπούς άθεους

http://www.youtube.com/watch?v=tmlTH...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=a4LSE...eature=related

πως εξηγείται λοιπόν αυτό.

Είναι διαφορερικό να μην είσαι χριστιανός, βουδιστής και μουσουλμάνος και διαφορετικός να είσαι άθεος.
Πως εξηγητε ποιο ακριβως? Οτι ο θεος αποφαφισε να εμφανηστει σαν ενας κακος ραπερ σε ενα λευκο δωματιο στον υποξικο εγγεφαλο ενος εφηβου με υπερτροφικη μυοκαρδιοπαθεια?

Ε ναι αυτο ειναι η σιγουρη αποδειξη οτι υπαρχει θεος.

Ελεος...

Αν μη τι αλλο ειναι ενοχλητικο να μην δινονται ευσημα στους γιατρους που τον γλιτωναν καθε φορα.

Εκκρίνονται ουσίες που απαλύνουν από τον πόνο και δίνουν ένα αίσθημα εφορία
αλλά όλοι βλέπουν το ίδιο πράγμα (και εδώ έρχεται το μεταφυσικό)
Ολοι τους βλεπουν εναν ραπερ...?

Damn...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 08:32, 29-12-11:

λες για λογικη οχι για επιστημη,,αλο το ενα αλλο το αλλο.

θες να πιστευεις αυτο που λες παραπανω,,αλλα δεν ισχυει συνηθως,,

ολοι ετσι λενε για την αποψη τους βασει του χαρακτηρα τους,,οτι ειναι η αντικειμενικη αληθεια και οχι απλα προσωπικη πιστη μου..

οι αθεοι πασχιζουν να βγαλουν την εννοια πιστη απο την αθεια,αλλα πασχιζουν ματαια,,
και αυτοι πιστοι ειναι,,μια ιδεας ενος συμπαντος,,

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 09:30, 29-12-11:

λες για λογικη οχι για επιστημη,,αλο το ενα αλλο το αλλο.

θες να πιστευεις αυτο που λες παραπανω,,αλλα δεν ισχυει συνηθως,,

ολοι ετσι λενε για την αποψη τους βασει του χαρακτηρα τους,,οτι ειναι η αντικειμενικη αληθεια και οχι απλα προσωπικη πιστη μου..

οι αθεοι πασχιζουν να βγαλουν την εννοια πιστη απο την αθεια,αλλα πασχιζουν ματαια,,
και αυτοι πιστοι ειναι,,μια ιδεας ενος συμπαντος,,
Εχω βαρεθει να λεω τα ιδια και τα ιδια, βρες κανεναν αλλο τροπο να ανεπιχειρηματολογισεις, τουλαχιστων δωσε μου κανα επιχειρημα που να με κουρασει λιγακι η προσπαθεια να το ανασκευασω.

Χρησημοποιεις και τον ορο πιστη και τον ορο λογικη καταχρηστικα, οταν λεω λογικη εννοω τον φορμαλισμο, την γλωσσα της επιστιμης. Ητοι, εννοω το συστημα που εχουμε αναπτυξει για να βγαζουμε συμπερασματα απο αλλα συμπερασματα και αξιοματα.

Οταν λεω πιστη εννοω την δογματικη θεωρηση αληθειας μιας προτασης ΑΣΧΕΤΑ απο τα στοιχεια.

Ως εκ τουτου δεν "πιστευω" στην αθεια περισοτερο η λιγοτερο απο οτι πιστευω στην βαρυτητα. Τεχνικα τελειως και στην βαρυτητα και στους νομους της "πιστευουμε" γιατι δεν μπορουμε ποτε για οτιδηποτε να ειμαστε 100% σιγουροι. Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι σοφρων να πιστευουμε και σε βλαμενες εναλακτικες.

Δεν θα πιστευες ποτε οτι η βαρυτητα εχει χρωμα ροζ και δουλευει μονο καθε τριτη απογευμα απο το ετος 2123 και μετα. Δεν μπορεις να αποδειξεις οτι δεν θα γινει αυτο, αλλα δεν θα χαρακτηριζες και "πιστο στη βαρυτητα" επειδη υπαρχει μια τραγικα ηλιθιωδος μικρη πιθανοτητα να συμβει το παραπανω.

Η αθεια - αντιθετα με την πιστη σε καποιο θεο/δυναμη/ροζ μονοκερο/ιπταμενη μακαροναδα (αν θες πιστεψε το αλλα ολα οσα ανεφερα εχουν ακριβως την ιδια ισχυ οσων αφορα τα στοιχεια υπαρξης τους) - δεν δινει απαντησεις. Και αθεοι μπορουν να ειναι μονο οι ανθρωποι που μπορουν να αντεξουν το ευθραυστο της υπαρξης τους και μπορουν να παραγγωνισουν τον εγωισμο τους μπροστα στην φρικτη ομωρφια του συμπαντος.

Κατι που ο πιστος δεν μπορει να κανει γιατι θεωρει οτι το συμπαν ολοκληρο φτιαχτηκε για αυτον!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:43, 29-12-11:

παραγγωνισουν τον εγωισμο τους μπροστα στην φρικτη ομωρφια του συμπαντος.
μαλλον το αντιθετο..

οι αθεοι εχουν αυξημενο εγωισμο συχνα αφου νιωθουν οτι δεν θελουν καμια βοηθεια απο ψηλα,,και μπορουν μνοι τους να ορισουν μονοι τους τη μοιρα τους..

ειδικα απο σενα αν κρινω,,δεν βλεπω να σου λειπει εγωισμος..

παντως εχεις την αποψη σου εχω τη δικη μου..
η επιστημη επισημα δεν εχει βγαλει συμπερασμα περι θεου οποτε μεχρι να βγαλει πειραματικα δεδομενα ,,δεν βγαζουμε συμπερασμα..
βλαμενες εναλακτικες.
τι σημαινει βλαμμενες?
οτιηποτε δεν καταρριπτεται με πειραματικα δεδομενα δεν μπορει να θεωρειται βλαμμενο..

α,, και καλή πρωτοχρονιά..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 10:28, 29-12-11:

μαλλον το αντιθετο..

οι αθεοι εχουν αυξημενο εγωισμο συχνα αφου νιωθουν οτι δεν θελουν καμια βοηθεια απο ψηλα,,και μπορουν μνοι τους να ορισουν μονοι τους τη μοιρα τους..

ειδικα απο σενα αν κρινω,,δεν βλεπω να σου λειπει εγωισμος..
Οσο περιεργο και να σου φαινεται δεν ειμαι εγωιστης. Με τσατιζει η βλακεια και γινομαι ειρωνικος και επιθετικος αλλα οχι γιατι θεωρω οτι εγω ειμαι κατι τοσο ξεχωριστο, απλα οτι ο βλακας ειναι κατι καταπτυστο ΕΙΔΙΚΑ την περιοδο που εχουμε ολη την ανθρωπινη γνωση στα ακροδαχτυλα μας.

Αλλα ο εγωισμος στον οποιο αναφερομαι αφορα την ιδια τη φυση. Εγω προσωπικα σαν αθεος (και οσοι αθεοι ξερω) δεν θεωρω οτι το συμπαν εχει φτιαχτει για εμενα. Ολα τα ζωα πανω σε αυτο το πλανητη ειναι ασημαντα και ευθραυστα και αυτο ακριβως τα κανει τοσο ξεχωριστα.

Παρεπιπτωντος το να θεωρεις οτι δεν χρειαζεσαι βοηθεια απο ενα τυπο στον ουρανο που ασχολητε με τις σεξουαλικες και διατροφικες πεποιθησεις καθε ανθρωπου στο γη δεν ειναι εγωισμος. Προφανες ειναι.

τι σημαινει βλαμμενες?
οτιηποτε δεν καταρριπτεται με πειραματικα δεδομενα δεν μπορει να θεωρειται βλαμμενο..
Αρα πιστευεις οτι απο το 2126 και μετα η βαρυτητα θα εχει χρωμα ροζ και θα δουλευει μονο τριτες απογευμα, σωστα? Δεν εχει καταριφθει με πειραματικα δεδομενα οποτε δεν ειναι βλαμενο να το πιστευεις αυτο, σωστα?

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 10:56, 29-12-11:

Οσο περιεργο και να σου φαινεται δεν ειμαι εγωιστης. Με τσατιζει η βλακεια και γινομαι ειρωνικος και επιθετικος αλλα οχι γιατι θεωρω οτι εγω ειμαι κατι τοσο ξεχωριστο, απλα οτι ο βλακας ειναι κατι καταπτυστο ΕΙΔΙΚΑ την περιοδο που εχουμε ολη την ανθρωπινη γνωση στα ακροδαχτυλα μας.

Αλλα ο εγωισμος στον οποιο αναφερομαι αφορα την ιδια τη φυση. Εγω προσωπικα σαν αθεος (και οσοι αθεοι ξερω) δεν θεωρω οτι το συμπαν εχει φτιαχτει για εμενα. Ολα τα ζωα πανω σε αυτο το πλανητη ειναι ασημαντα και ευθραυστα και αυτο ακριβως τα κανει τοσο ξεχωριστα.
Δεν είσαι εγωιστής σκεπτικιστής είσαι.
Αυτοί που πιστεύουν τον Θεό δε θεωρούν ότι το σύμπαν έχει φτιαχτεί για αυτούς απαραίτητα

Δεν έχουμε καμία γνώση στα δακτυλά μας.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 20:17, 29-12-11:

"Βλέποντας τέτοια αρμονία στο σύμπαν που εγώ, με το περιορισμένο ανθρώπινο μυαλό μου, είμαι σε θέση να αναγνωρίσω, υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που λένε ότι δεν υπάρχει Θεός. Αλλά αυτό που πραγματικά με κάνει να θυμώνω είναι που αναφέρουν και εμένα ότι υποστηρίζω τέτοιες απόψεις".

και απο ενα σχολιο
"My position concerning God is that of an agnostic. I am convinced that a vivid consciousness of the primary importance of moral principles for the betterment and ennoblement of life does not need the idea of a law-giver, especially a law-giver who works on the basis of reward and punishment."
-Albert Einstein 1950 in a letter to M. Berkowitz

Albert Einstein's religious views have been studied due to his sometimes apparently ambiguous statements and writings on the subject. He believed in the God of Baruch Spinoza, but not in a personal God, a belief which he criticized. He also called himself an agnostic, and criticized atheism, preferring he said "an attitude of humility."
http://en.wikipedia.org/wiki/Albert_...eligious_views

"I have repeatedly said that in my opinion the idea of a personal God is a childlike one. You may call me an agnostic, but I do not share the crusading spirit of the professional atheist whose fervor is mostly due to a painful act of liberation from the fetters of religious indoctrination received in youth. I prefer an attitude of humility corresponding to the weakness of our intellectual understanding of nature and of our own being."[1] According to Prince Hubertus, Einstein said, "In view of such harmony in the cosmos which I, with my limited human mind, am able to recognize, there are yet people who say there is no God. But what really makes me angry is that they quote me for the support of such views."[14]
Einstein had previously explored the belief that man could not understand the nature of God. In an interview published in 1930 in G. S. Viereck's book Glimpses of the Great, Einstein explained:
I'm not an atheist. I don't think I can call myself a pantheist. The problem involved is too vast for our limited minds. We are in the position of a little child entering a huge library filled with books in many languages. The child knows someone must have written those books. It does not know how. It does not understand the languages in which they are written. The child dimly suspects a mysterious order in the arrangement of the books but doesn't know what it is. That, it seems to me, is the attitude of even the most intelligent human being toward God. We see the universe marvelously arranged and obeying certain laws but only dimly understand these laws. Our limited minds grasp the mysterious force that moves the constellations. I am fascinated by Spinoza's pantheism, but admire even more his contribution to modern thought because he is the first philosopher to deal with the soul and body as one, and not two separate things.[6]

δεν βλεπω την απολυτοτητα της σιγουριας οτι δεν υπαρχει τιποτα περα απο τη λογικη μας..

το αντιθετο..αφηνει ανοιχτο το μυαλο του,,

αλλα απορριπτει λογικα τον ανθρωπομορφο παιδικο απλοικο θεο που ξερουμε ολοι..

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 01:27, 30-12-11:

αναρωτιεμαι γιατι δεν τα βαζεις ΟΛΑ οσα γραφει στην γουικι...

I do not believe in a personal God and I have never denied this but have expressed it clearly.

χμμμμμ...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:17, 30-12-11:

αναρωτιεμαι γιατι δεν τα βαζεις ΟΛΑ οσα γραφει στην γουικι...

I do not believe in a personal God and I have never denied this but have expressed it clearly.
αλλο αυτο

η ουσια παραμενει

η φανατικη αθεια-οπως και ενθεια- παραμενει κλειστομυαλη και οχι δειγμα τοσο υψηλης ευφυιας,,αλλα μαλλον επωδυνων εμπειριων οπως λεει και ο αινσταιν

ειναι φοβισμενος θρησκος που το παιζει αθεος ο αινσταιν οπως ελεγε ο φαντασμενος? οπως ολοι οι δειλοι αγνωστικιστες?

δεν ειπα οτι ειμαι υπερ προσωπικου θεου,,ο θεος μπορει να ειναι μια ανωτερη οντοτητα περα απο οτι ξερουμε και απο τον καθε ανθρωπο ξεχωριστα..

ο αινσταιν δεν ηταν τοσο εξυπνος δηλαδη? που μας χτυπαγες εποτε τοση ωρα οτι η ευφυια ειναι δειγμα εξυπνδας κλπ?

απο αυτα που διαβασα του αινσταιν συμφωνω στο 80% να πω?σιγουρα πολυ περισσοτερο απο τη δογματικη δικη σου αθεη σταση..

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 11:36, 30-12-11:

Α οχι? Για πες μου μια θρησκεια που δεν θεωρει οτι το συμπαν ειναι φτιαγμενο γυρω απο την υπαρξη του ανθρωπου. Που δεν βαζει τον ανθρωπο σε ξεχωριστη θεση σε σχεση με ολα τα υπολοιπα οντα.
Μπορεί καμία. Δε σημαίνει όμως ότι οποίος δεν υποστηρίζει καμία θρησκεία δε πιστεύει και στον Θεό είναι διαφορετικά πράγματα εντελώς. Οι θρησκείες είναι φιλοσοφίες ο θεός είναι εννοια και δεν πρέπει να τα σύγχεουμε

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 11:41, 30-12-11:

dude ο αινσταιν ηταν αθεος οπως και ο σπινοζα ηταν αθεος. Ειχαν μεγαλωσει σε περιοδους που η θρησκεια ηταν η νορμα, ηταν το αναμενομενο, βασικα δεν υπηρχε τιποτα εξω απο τη θρησκεια.

Η αινσταινικη αθεια (make no mistake αθεια ειναι) ηταν το ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ που μπορουσες να περιμενεις τοτε. Ειναι τρομακτικα δυσκολο να βγαλεις απο το μυαλο ενος ανθρωπου πεποιθησεις που εχουν γαλουχιθει στην παιδικη του ηλικια, ακομα και απο ενα μυαλο σαν του αινσταιν.

Σε καθε περιπτωση ομως ο αινσταιν ηταν αθεος οσον αφορα τη πιστη σε οποιοδηποτε θρησκευτικο θεο η ελογη σχεδιαση.

Χρησημοποιουσε τη λεξη θεος οπως την λεξη "αρμονια" η "ομορφια", αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ δεν πιστευε οτι το συμπαν το εχει δημιουργησει ενας εφυης θεος και οτι ολα ειναι αποτελεσμα σχεδιασης. Οπως ο ιδιος εχει πολλακις πει φυσικα.

(btw ο αινσταιν δεν ηταν αλαθητος, μεχρι το τελος της ζωης του απεριπτε την κβαντομηχανικη)

Δε σημαίνει όμως ότι οποίος δεν υποστηρίζει καμία θρησκεία δε πιστεύει και στον Θεό είναι διαφορετικά πράγματα εντελώς.
Βασικα η αποριψη των θρησκειων ειναι το πρωτο βημα στην αθεια, το δευτερο ειναι να μην εισαι σιγουρος, το τριτο ειναι να εισαι σιγουρος οτι τα παραπανω ειναι βλακειες.

Αλλα οκ, εστω, πες μου για τον θεο στον οποιο πιστευεις εσυ, τι ιδιοτητες εχει?

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 11:55, 30-12-11:

Βασικα η αποριψη των θρησκειων ειναι το πρωτο βημα στην αθεια, το δευτερο ειναι να μην εισαι σιγουρος, το τριτο ειναι να εισαι σιγουρος οτι τα παραπανω ειναι βλακειες.

Αλλα οκ, εστω, πες μου για τον θεο στον οποιο πιστευεις εσυ, τι ιδιοτητες εχει?
ο Θεός είναι μια κατάσταση την οποία δε μπορώ να κατανοήσω (δεν ξέρω αν είναι π.χ. άνθρωπος, πράγμα ή κατάσταση, χώρος, δύναμη ). Ζει σε διαφορετικές διαστάσεις (μεγαλύτερου βαθμού από μένα χωρική διάσταση ) για αυτο δε μπορώ να τον αντιληφθώ αλλά κάποιοι βλέπουν την προβολή του στην διαστασή μας.

Σύμφωνα με ένα βίντεο του άγγελου που είχε βάλει εχτές ο Einstein ήταν άθρησκος αλλά πίστευε στον Θεό (το ίδιο και άλλοι λαμπροί επιστήμονες) δε πιστευε ίσως στον κλαστικό Θεό αλλά σε μια ανώτερη δύναμη.

Όλες οι θρησκείες πέρα απο τις φιλοσοφίες παρουσιάζουν κάποια κοινά πράγματα (που είναι εντυπωσιακά ίδια αν αναλογιστείς ότι αναπτύχθηκαν σε άλλη εποχή και άλλο χωροχρόνο).

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 19:28, 30-12-11:

η διάσταση ορίζει τον χώρο. Όταν σε μια διάσταση φέρεις μια καθετη γραμμή θα προκύψει η αμέσως επόμενη διάσταση. Συνεπώς έχουμε το σημείο φέρουμε μια κάθετη γραμμή και προκύπτει η ευθεία (δισδιάσταστο σαν το supermario ένα πράγμα), όταν στην γραμμή φέρουμε μια κάθετη γραμμή ορίζουμε το τρισδιάστατο. Εμείς αντιλαμβανόμαστε τις 3 διαστάσεις.
Νομιζω πως καταλαβα αλλα εχω ορισμενες ερωτησεις:

1) πως φερνεις καθετη σε ενα σημειο? Αν μπορουσες να μου το ζωγραφησεις θα με διευκολυνες πολυ

2) αν στο σημειο φερεις καθετη εχεις μια γραμμη, η οποια απο οτι λες εχει δυο διαστασεις, δηλαδη μοιαζει ετσι:

3) αν στη γραμμη φερεις καθετη εχεις ενα επιπεδο το οποιο λες οτι εχει τρεις διαστασεις, δηλαδη οι τρεις διαστασεις μοιαζουν ετσι:

4) ωραια και καλα ολα αυτα, πες τωρα οτι εχεις την επιφανια ενος λουκουμα. Σε αυτο πως φερνεις καθετη γραμμη ωστε να πας στις τρεις διαστασεις? Αφου οι διαστασεις του λουκουμα προσδιοριζονται απο κυκλους...

5) συνεπως οι 16 διαστασεις μοιαζουν ετσι:

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 20:22, 30-12-11:

Επιστήμονες σχετικά με τον Σχεδιασμό του Σύμπαντος

Οι αθεϊστές προσπαθούν να παρουσιάσουν την πίστη στον Θεό σαν κάτι αντιεπιστημονικό, που μόνο αμαθείς και αντιεπιστημονικοί άνθρωποι την αποδέχονται. Όμως, τα γεγονότα είναι (όπως πάντα), αντίθετα από τις αθεϊστικές εμμονές και αερολογίες. Η παρακάτω συλλογή του Rich Deem, αποστομώνει όλους αυτούς τους αμαθείς αθεϊστές, και δίνει μια απάντηση από επιστημονικά χείλη στον αντιεπιστημονικό αθεϊστικό σκοταδισμό.

Μήπως η επιστήμη μας οδηγεί προς τον δρόμο που καταλήγει στην νατουραλιστική εξήγηση όλων όσων βλέπουμε; Πάντως, κατά τον 19ο αιώνα, τα πράγματα έδειχναν πως η επιστήμη μάλλον πήγαινε προς μια
τέτοια κατεύθυνση. Ο «Θεός των διάκενων» βρέθηκε να στριμώχνεται σε όλο και πιο στενές χαραμάδες.

Όμως, η επιστήμη του 20ου αιώνα -και τώρα του 21ου- μας οδηγεί πάλι πίσω στο μονοπάτι του Σχεδιασμού
, όχι λόγω έλλειψης επιστημονικών εξηγήσεων, αλλά λόγω έλλειψης επιστημονικών εξηγήσεων που απαιτούν μια προσέγγιση στα ακραίως απίθανα: κάτι που η επιστήμη δεν καταφέρνει να χειρίζεται καλά. Ως αποτέλεσμα των πρόσφατων αποδείξεων υπέρ του σχεδιασμού, πολλοί επιστήμονες τώρα πιστεύουν στον Θεό. Σύμφωνα με ένα πρόσφατο άρθρο:

«Μου ήρθε στο νου αυτό, όταν προ μηνών διάβασα μια έρευνα στο περιοδικό Nature. Αποκάλυπτε πως το 40% των Αμερικανών φυσικών, βιολόγων και μαθηματικών πιστεύουν στον Θεό όχι σε κάποια μεταφυσική αφηρημάδα, αλλά σε μια θεότητα'; η οποία επιδεικνύει ενεργό ενδιαφέρον στις υποθέσεις μας και εισακούει τις προσευχές μας: ο Θεός του Αβραάμ, του Ισαάκ και του Ιακώβ.»

Ο βαθμός στον οποίο οι σταθερές της φυσικής πρέπει να ταιριάζουν σε συγκεκριμένα κριτήρια είναι τέτοιος, που ένας αριθμός αγνωστικιστών επιστημόνων έχουν βγάλει το συμπέρασμα πως υπάρχει κάποιο «υπερφυσικό σχέδιο» ή «Παράγοντας» στο παρασκήνιο.

Παραθέτουμε τα όσα ελέχθησαν:

Φρεντ Χόϋλ (Βρετανός αστροφυσικός): «Μια ερμηνεία των δεδομένων βάσει κοινής λογικής, υποδηλώνει πως κάποια υπέρ-διάνοια έχει παίξει με την φυσική, καθώς και την χημεία και την βιολογία, και πως δεν υφίστανται τυφλές δυνάμεις στην φύση που να είναι αξιόλογες. Οι αριθμοί που προκύπτουν από τον υπολογισμό των δεδομένων, μου φαίνονται τόσο συγκλονιστικοί, ώστε να τοποθετούν αυτό το ενδεχόμενο σχεδόν εκτός έρευνας.

Τζωρτζ Έλλις (Βρετανός αστροφυσικός): «Παρατηρούνται εκπληκτικοί μικρο-συντονισμοί στους νόμους, οι οποίοι κάνουν δυνατή αυτή την πολυπλοκότητα. Η συνειδητοποίηση της πολυπλοκότητας των όσων πραγματοποιούνται, καθιστούν αδύνατον να μην χρησιμοποιηθεί η λέξη «θαύμα», χωρίς να παίρνουμε κάποια θέση ως προς το οντολογικό κύρος της λέξεως αυτής.»

Πωλ Ντέϊβης (Βρετανός αστροφυσικός): «Για μένα, υπάρχουν ισχυρές αποδείξεις ότι κάτι συμβαίνει πίσω απ'; όλα αυτά ...; Μοιάζει σαν κάποιος να έχει ρυθμίσει λεπτομερώς τους αριθμούς της φύσης, προκειμένου να συνθέσει το Σύμπαν ...; Η εντύπωση (ύπαρξης) σχεδιασμού είναι συντριπτική.»

Πωλ Ντέϊβηζ: «Οι νόμοι [της φυσικής] ... μοιάζουν να είναι προϊόν ενός εξαιρετικά ευφυούς σχεδίου... Το Σύμπαν πρέπει να έχει κάποιο σκοπό.»

Αλαν Σάντετζ (βραβείο αστρονομίας Crawford): «Το βρίσκω πολύ απίθανο μια τέτοια τάξη να προήλθε από το χάος. Πρέπει να υπάρχει κάποια οργανωτική αρχή. Για μένα, ο Θεός είναι μυστήριο, αλλά είναι και η εξήγηση του θαύματος τής ύπαρξης -; τού γιατί υπάρχει κάτι αντί για τίποτε»

Τζων Οκήφ (αστρονόμος της NASA): «Με αστρονομικά μέτρα, είμαστε μια παραχαϊδεμένη, πολυαγαπημένη ομάδα πλασμάτων... Αν το Σύμπαν δεν είχε φτιαχτεί με μια απολύτως καθοριστική ακρίβεια, δεν επρόκειτο ποτέ να υπάρξουμε. Είναι η γνώμη μου, πως αυτές οι συγκυρίες δείχνουν πως το σύμπαν δημιουργήθηκε για να το κατοικεί ο άνθρωπος.»

Τζωρτζ Γρήνστάϊν (αστρονόμος): «Καθώς επιβλέπουμε όλες τις αποδείξεις, η σκέψη επίμονα εγείρεται, πως κάποιος υπερφυσικός παράγοντας -; ή -;μάλλον- Παράγοντας, πρέπει να εμπλέκεται. Είναι δυνατόν, έτσι ξαφνικά, άθελά μας, να σκοντάψαμε πάνω σε επιστημονικές αποδείξεις της ύπαρξης ενός Υπέρτατου Όντος; Μήπως ο Θεός ήταν αυτός που επενέβη και τόσο προνοητικά χειροτέχνησε τον Κόσμο προς όφελός μας;

Άρθουρος Έντιγκτον (αστροφυσικός): «Η ιδέα ενός συμπαντικού νοός ή Λόγου θα ήταν, νομίζω, ένα μάλλον εφικτό συμπέρασμα εν όψει της παρούσης καταστάσεως της επιστημονικής θεωρίας.»

Αρνώ Πενζίας (Βραβείο Νόμπελ Φυσικής): «Η Αστρονομία μας οδηγεί σε ένα μοναδικό συμβάν, ένα σύμπαν που δημιουργήθηκε εκ του μηδενός, που διαθέτει εκείνη την πολύ λεπτή ισορροπία που χρειάζεται για να παρέχονται οι ακριβείς συνθήκες που επιτρέπουν την ζωή, και που έχει ένα υποκείμενο (υπερφυσικό';, θα το έλεγε κανείς) σχέδιο."

Ρότζερ Πένροουζ (μαθηματικός και συγγραφέας): «Εγώ θα έλεγα πως το σύμπαν έχει κάποιο σκοπό. Δεν βρίσκεται εκεί, έτσι, κάπως, κατά τύχη.»

Τόνυ Ρόθμαν (φυσικός): «Όταν είμαστε αντιμέτωποι με την τάξη και την ομορφιά του σύμπαντος και τις περίεργες συμπτώσεις της φύσης, είναι μεγάλος ο πειρασμός, να κάνουμε το άλμα της πίστεως από την επιστήμη στην θρησκεία. Είμαι σίγουρος πως πολλοί φυσικοί το επιθυμούν. Πόθος μου είναι, να το παραδέχονταν αυτό.»

Βέρα Κιστιακόφσκυ (φυσικός Ινστιτούτου Τεχνολογίας της Μασσαχουσέτης) «Η αριστουργηματική τάξη που αναδεικνύεται από την επιστημονική μας κατανόηση του φυσικού κόσμου, προϋποθέτει το Θείο.»

Ρόμπερτ Τζάστροου (αυτοαποκαλούμενος αγνωστικιστής): «Για τον επιστήμονα που έχει ζήσει με την πίστη του στην δύναμη της λογικής, η ιστορία τελειώνει σαν ένα κακό όνειρο. Έχει σκαρφαλώσει τις οροσειρές της άγνοιας... πλησιάζει να κατακτήσει την ψηλότερη κορυφή... και, καθώς σέρνεται πάνω από τον τελευταίο βράχο, τον καλωσορίζει μια ομάδα θεολόγων, οι οποίοι είναι καθισμένοι εκεί πέρα επί αιώνες...»

Στήβεν Χώκινγκ (Βρετανός αστροφυσικός): «Τότε, θα... μπορέσουμε να συμμετάσχουμε στην συζήτηση σχετικά με το ερώτημα γιατί εμείς και το σύμπαν υπάρχουμε. Αν βρούμε την απάντηση στο ερώτημα αυτό, θα είναι ο υπέρτατος θρίαμβος της ανθρώπινης λογικής -; γιατί τότε, θα γνωρίζουμε τον νου του Θεού.»

Φρανκ Τίπλερ (Καθηγητής Μαθηματικής Φυσικής): «Όταν άρχισα την καριέρα του κοσμολόγου προ εικοσαετίας περίπου, ήμουν ένας πεπεισμένος αθεϊστής. Ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα θα μπορούσα να είχα φανταστεί πως μια μέρα θα έγραφα βιβλίο που σκοπό είχε να αποδείξει πως οι κεντρικές πεποιθήσεις της Ιουδαιο-Χριστιανικής θεολογίας είναι πράγματι αλήθειες, πως οι πεποιθήσεις αυτές είναι καθαρά συμπεράσματα των νόμων της φυσικής όπως τους κατανοούμε σήμερα. Έχω αναγκασθεί να αποδεχθώ αυτά τα συμπεράσματα, από την αμείλικτη λογική του δικού μου, ειδικού κλάδου της φυσικής."

Αλεξάντερ Πολυάκοφ (Σοβιετικός μαθηματικός): «Γνωρίζουμε πως η φύση περιγράφεται από τα πλέον άριστα μαθηματικά, επειδή ο Θεός την δημιούργησε.»

Εντ Χάρισον (κοσμολόγος): «Ορίστε η κοσμολογική απόδειξη πως υπάρχει Θεός -; ο ισχυρισμός του Πέηλυ περί σχεδιασμού -; ενημερωμένη και εμπλουτισμένη: Η λεπτεπίλεπτη ρύθμιση του σύμπαντος αποτελεί εκ πρώτης όψεως απόδειξη θεϊκού σχεδιασμού. Διαλέξτε: τυφλή τύχη που προϋποθέτει μυριάδες σύμπαντα, ή σχεδιασμός, που προϋποθέτει μόνο ένα σύμπαν.... πολλοί επιστήμονες, όταν παραδέχονται τις απόψεις τους, τείνουν προς την τελεολογική ή «σχεδιαστική» άποψη.»

Έντουαρντ Μίλν (Βρετανός κοσμολόγος): «Όσο για τα αίτια του Σύμπαντος, εν σχέσει με την διαστολή, το αφήνουμε στον αναγνώστη να το προτείνει. Πάντως, η εικόνα μας είναι ατελής, χωρίς Αυτόν (τον Θεό).»

Μπάρυ Πάρκερ (κοσμολόγος): «Και ποιος δημιούργησε αυτούς τους νόμους; Δεν χωράει συζήτηση, πως ένας Θεός πάντοτε θα είναι αναγκαίος.»

Δρ. Ζεχαβί και Δρ. Ντεκελ (κοσμολόγοι): «Τέτοιος τύπος σύμπαντος, όμως, φαίνεται να απαιτεί ως ένα βαθμό κάποιες λεπτές ρυθμίσεις των αρχικών συνθηκών, πράγμα που φαίνεται να αντιτίθεται στην κοινή σοφία';.»

Άρθουρ Λ. Σάβλοφ (Καθηγητής Φυσικής στο Πανεπιστήμιο Στάνφορντ, 1981 Βραβείο Νόμπελ Φυσικής): «Μου φαίνεται πως, όταν είμαστε αντιμέτωποι με τα θαύματα της ζωής και του σύμπαντος, πρέπει να αναρωτηθούμε γιατί'; και όχι μόνο πώς';. Οι μόνες δυνατές απαντήσεις είναι θρησκευτικές... Εντοπίζω μια ανάγκη για Θεό μέσα στο σύμπαν και μέσα στην ίδια την ζωή μου...»

Χένρυ «Φριτς» Σέφερ (Καθηγητής Χημείας στο Graham Perdue και διοικητής του Computational Quantum Chemistry στο Πανεπιστήμιο Georgia): «Η σημασία και η χαρά στην επιστήμη μου πηγάζει από εκείνες τις περιστασιακές στιγμές όταν ανακαλύπτω κάτι καινούργιο, και που λέω στον εαυτό μου: ώστε έτσι το έκανε ο Θεός!'; Ο στόχος μου είναι να κατανοήσω μια μικρή γωνιά του μυαλού του Θεού

Βέρνερ Φον Μπράουν (πρωτοπόρος μηχανικός πυραύλων) «Το βρίσκω το ίδιο δύσκολο να κατανοήσω τον επιστήμονα που δεν αναγνωρίζει την παρουσία μιας ανώτερης λογικής πίσω από την ύπαρξη του σύμπαντος, όσο να κατανοήσω τον θεολόγο που θα μπορούσε να αρνηθεί τις προόδους της επιστήμης.»

Καρλ Βέσε (μικροβιολόγος από το Πανεπιστήμιο του Illinois) «Η ζωή στο Σύμπαν: σπάνια ή μοναδική; Εγώ περπατώ και στις δύο μεριές του δρόμου αυτού. Την μια μέρα μπορώ να πω ότι, δεδομένων των 100 δις. των αστέρων στον γαλαξία μας και των 100 δις και πλέον άλλων γαλαξιών, σίγουρα πρέπει να υπάρχουν πλανήτες που να σχηματίστηκαν και να εξελίχθηκαν με τρόπους πάρα πολύ όμοιους με την Γη, και συνεπώς να περιέχει έστω μικροβιακές μορφές ζωής. Υπάρχουν άλλες μέρες, όπου λέω πως η ανθρωπική αρχή που κάνει το σύμπαν κάτι το ειδικό ανάμεσα σε ένα μεγάλο αριθμό συμπάντων, ίσως να μην άπτεται στη άποψη εκείνη της φύσης που περιγράφουμε στην φυσική, αλλά να επεκτείνεται στην χημεία και την βιολογία. Στην περίπτωση αυτή, η ζωή επί της Γης είναι απολύτως μοναδική

Άντονυ Φλού (Καθηγητής Φιλοσοφίας, πρώην αθεϊστής, συγγραφέας και ομιλητής) «Έχω την εντύπωση πως τα ευρήματα ερευνών DNA των 50 και πλέον ετών μας έδωσαν υλικά για ένα νέο και πιο ισχυρό επιχείρημα υπέρ του σχεδιασμού.»

Το βρήκα εδώ:

http://orthodox-world.pblogs.gr/ti-l...isthmones.html

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomnie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomnie
Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,411 μηνύματα.

O Insomnie έγραψε στις 21:22, 30-12-11:

Μα γι'αυτό δεν άνθησε τόσο πολύ στο παρελθόν η Θεολογία?Για να "πλάθουμε" τη Θρησκεία μας έτσι ώστε να επιβιώνει και στη σημερινή εποχή και φιλοσοφία...
Παρεμπιπτόντως,δε καταλαβαίνω γιατί υποθέτεις πως είμαι ένθεος,υποστηρίζω απλά κάτι που μου φένεται λογικά ορθό.

Παράθεση

lowbaper92

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lowbaper92
Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,330 μηνύματα.

O lowbaper92 έγραψε στις 02:35, 31-12-11:

Συλλογιστική πορεία των επιστημόνων στο τελευταίο άρθρο: "Το Σύμπαν είναι υπερβολικά τέλειο για να έχει δημιουργηθεί κατά τύχη. Άρα υπάρχει ένας θεός που το δημιούργησε"
Αντίστοιχη συλλογιστική πορεία: "Οι κεραυνοί είναι αδύνατο να πέφτουν κατά τύχη, άρα υπάρχει ο Δίας στην κορυφή του Ολύμπου και τους πετάει"

Βέβαια, ένα ακόμα πρόβλημα που εγώ εντοπίζω στον αρχικό συλλογισμό είναι ότι, εφόσον το Σύμπαν είναι τέλειο, ο δημιουργός του πρέπει να είναι ακόμα τελειότερος. Άρα δημιουργείται το λογικό πρόβλημα: Ποιός δημιούργησε το δημιουργό?
Τον δημιούργησε κάποιος άλλος? Τότε οδηγούμαστε αναδρομικά σε όλο και μεγαλύτερα προβλήματα.
Δημιουργήθηκε τυχαία? Τότε είναι ακόμα πιο απίθανο, απ'το να δημιουργήθηκε τυχαία το Σύμπαν, μιας και είναι τελειότερος από αυτό.
Άρα το επιχείρημα της Δημιουργίας, στα δικά μου μάτια επιδεινώνει το πρόβλημα, αντί να το λύνει.

Όσο για τον Hawking που αναφέρεται στο άρθρο, το έχει δηλώσει ότι, σύμφωνα με τη θεωρία του η δημιουργία δεν απαιτεί θεϊκή παρέμβαση , αφήνοντας βέβαια ανοιχτό το ενδεχόμενο να υπάρχει θεός.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 10:52, 31-12-11:

Νομιζω πως καταλαβα αλλα εχω ορισμενες ερωτησεις:

...

κάθετη είναι να φέρουμε μια γραμμή που να έχει 90 μοίρες κλίση από μία άλλη γραμμή.

Επειδή το σημείο (0 διαστάσεις) δεν έχει όγκο θεωρητικά αν φέρουμε μια γραμμή που να περνάει στο σημείο τότε προύπτει το μονοδιάστατο.

Όταν από την γραμμή φέρουμε μια κάθετη γραμμή (γραμμή 90 μοίρες) από την ευθεία που σχηματίσομε προηγουμένως θα έχουμε το δυσδιάστατο (super mario)

Όταν τώρα φέρουμε μια κάθετη στις 2 γραμμές που προκύπτουν από το δυσδιάστατο τότε έχουμε τρισδιάστατο που είναι ο κόσμος που αντιλαμβανόμαστε.

Αν από το τρισδιάστατο οι 3 γραμμές καταφέρουμε και φέρουμε μια γραμμή κάθετη (90 μοίρας στις 3 γραμμές του τρισδιάστατου επιπέδου προκύπτει το τετραδιάστατο επίπεδο. Όσο και να ψάξεις δε μπορείς να φέρεις μια ευθεία κάθετη στις 3 διαστάσεις σύμφωνα με τους επιστήμονες αυτό γίνεται αλλά δε μπορούμε να το κατανοήσουμε.

Θα αναδημοσιεύσω μια ανάρτηση που έκανα στο blog μου.
Όλοι γνωρίζουμε την έννοια διάσταση αλλά πολλοί λίγοι ξέρουν να την ορίσουν. Ακόμα και καθηγητές γυμνασίου και λυκείου θα δυσκολεύονταν να δώσουν με ακρίβεια έναν ορισμό για το τι είναι διάσταση. Η εξήγηση είναι καθαρά γεωμετρική. Πριν αρχίσουμε την εξήγηση θα αναφέρουμε ότι δε δεχόμαστε τον όρο ότι η τέταρτη διάσταση είναι ο χρόνος, ο λόγος είναι ότι ο χρόνος και ο χώρος είναι διαφορετικές έννοιες. Προφανώς ο χρόνος έχει τις δικές του διαστάσεις (χρονικές διαστάσεις) που θα αναφερθούμε σε επόμενη ανάρτηση.

Παίρνουμε ως εξ ορισμού την 0 διάσταση ως σημείο. Αν φέρουμε από το σημείο μια κάθετη ορίζουμε το μονοδιάστατο επίπεδο, αν φερουμε από το την ευθεία μια κάθετη γραμμή που είναι ταυτόχρονα κάθετη και στο σημείο και στην γραμμή τότε ορίζουμε το τρισδιάστατο επίπεδο. Ως εκεί μπορούμε να αντιλειφθούμε.

Θεωρητικά αν καταφέρουμε και φέρουμε κάθετη στο σημείο, και στις 2 γραμμές που ορίζουν το τρισδιάστατο επίπεδο θα προκύψει το τετραδιάστατο επίπεδο.

Οι επιστήμονες κάνουν λόγο για πάνω από 7 τέτοιες διαστάσεις.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 12:16, 31-12-11:

Να ψαχνεις καλυτερα γιατι ειναι βλακειες.

Ο hawking ειναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ αθεος.

Διαβασε το τελευταιο βιβλιο του "the grand design".

Και απειρες συνεντευξεις του: "One can't prove that God doesn't exist, but science makes God unnecessary."

Toν Penrose τον εχω γνωρισει και ειναι αθεος. Κανε ενα google search.

το ιδιο και αλλοι απο τη λιστα

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 12:28, 31-12-11:

κάθετη είναι να φέρουμε μια γραμμή που να έχει 90 μοίρες κλίση από μία άλλη γραμμή.
ειπες:

"Συνεπώς έχουμε το σημείο φέρουμε μια κάθετη γραμμή και προκύπτει η ευθεία (δισδιάσταστο σαν το supermario ένα πράγμα), όταν στην γραμμή φέρουμε μια κάθετη γραμμή ορίζουμε το τρισδιάστατο. "

οπως καταλαβαινεις καθετοτητα οριζεται μονο μεταξυ ευθειων (ευθυγραμμων τμηματων κτλ).

πιο γενικα καθετοτητα μπορεις να ορισεις μεταξυ διανυσματων (οταν το εσωτερικο τους γινομενο ειναι μηδεν)

Στο προηγουμενο ποστ σου ελεγες οτι η ευθεια ειναι δισδιαστατη, αυτη ειναι λαθος, η ευθεια ειναι μονοδιαστατη.

H διασταση στα μαθηματικα ειναι εγγενης ιδιοτητα των αντικειμενων που μελεταμε και εχει αρκετους ορισμους.

Αυτο που εσυ προσπαθησες να χρησημοποιησεις ειναι μια εκλαικευμενη εκφραση της διανυσματικης διαστασης που μαθηματικα οριζεται ως η πληθικοτητα των διανυσματων βασης ενος χωρου. Δηλαδη πρακτικα λεει οτι η διασταση ενος χωρου ειναι ο ελαχιστος αριθμος συντεταγμενος που χρειαζεται για να προσδιορισεις ενα σημειο σε αυτο το χωρο.

Ο τρισδιαστατος χωρος για παραδειγμα θελει τρεις αριθμους για να προσδιορισεις ενα σημειο σε αυτον.

Μπορεις να κατασκευασεις πολυδιαστατους χωρους αν και δεν γινεται να τους οπτικοποιησεις.

Υπαρχουν και αλλοι ορισμοι διασταεων, η τοπολογικη διασταση για παραδειγμα αξιωνει σαν μηδενικη τη διασταση του σημειου (κενο συνολο) και σαν μονοδιαστατη τη διασταση της ευθειας και οριζει ολες τις υπολοιπες διαστασεις σαν τον ελαχιστη διασταση που χρειαζεται για να οριστει ο χωρος συν ενα (ετσι το επιπεδο ειναι η ευθεια συν ενα).

Αν από το τρισδιάστατο οι 3 γραμμές καταφέρουμε και φέρουμε μια γραμμή κάθετη (90 μοίρας στις 3 γραμμές του τρισδιάστατου επιπέδου προκύπτει το τετραδιάστατο επίπεδο.
το επιπεδο ειναι εγγενος δισδιαστατο, οι τρεις διαστασεις δεν ειναι επιπεδο ειναι χωρος...

Θεωρητικά αν καταφέρουμε και φέρουμε κάθετη στο σημείο, και στις 2 γραμμές που ορίζουν το τρισδιάστατο επίπεδο θα προκύψει το τετραδιάστατο επίπεδο.
διορθωσε το blog σου γιατι οπως καταλαβαινεις λες λαθος πραγματα.

Όλοι γνωρίζουμε την έννοια διάσταση αλλά πολλοί λίγοι ξέρουν να την ορίσουν. Ακόμα και καθηγητές γυμνασίου και λυκείου θα δυσκολεύονταν να δώσουν με ακρίβεια έναν ορισμό για το τι είναι διάσταση.
οποιοσδηποτε εχει κανει μαθηματικα λυκειου μπορει...

Πριν αρχίσουμε την εξήγηση θα αναφέρουμε ότι δε δεχόμαστε τον όρο ότι η τέταρτη διάσταση είναι ο χρόνος, ο λόγος είναι ότι ο χρόνος και ο χώρος είναι διαφορετικές έννοιες. Προφανώς ο χρόνος έχει τις δικές του διαστάσεις (χρονικές διαστάσεις) που θα αναφερθούμε σε επόμενη ανάρτηση.
Ο χρονος ειναι και αυτος διασταση, απλα δεν ειναι ΧΩΡΙΚΗ διασταση. Οι χωρικες διαστασεις ειναι συμετρικες ως προς καθε συστημα αναφορας μεσα σε αυτες, ο ΧΡΟΝΟΣ εχει τον περιορισμο οτι δεν παει προς τα πισω. Περα απο αυτο ειναι οσο διασταση οσο και οι αλλες.

Οι επιστήμονες κάνουν λόγο για πάνω από 7 τέτοιες διαστάσεις.
μεγαλη και πονεμενη ιστορια, αλλα δεν εχεις τις γνωσεις για παμε εκει περα.

point is this:

Αν δεν ξερεις κατι μαθε το, αν δεν μπορεις να το μαθεις ρωτα, αν δεν μπορεις να το μαθεις ουτε τοτε απεφευγε να σχολιαζεις επ αυτου γιατι απλα λες λανθασμενα πραγματα.

Και για το ονομα, μην χρησημοποιησεις μαθηματικες εννοιες για μεταφυσικες παπαριες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη epote : 31-12-11 στις 13:11.
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 13:04, 31-12-11:

http://www.cbc.gr/index.php?option=c...=149&Itemid=32
http://koukfamily.blogspot.com/2010/...post_8426.html
http://www.godandscience.org/apologe...encefaith.html
http://articles.cnn.com/2007-04-03/u...dna-revelation
Τότε δες μερικά ακόμα.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 13:17, 31-12-11:

ειπες:

"Συνεπώς έχουμε το σημείο φέρουμε μια κάθετη γραμμή και προκύπτει η ευθεία (δισδιάσταστο σαν το supermario ένα πράγμα), όταν στην γραμμή φέρουμε μια κάθετη γραμμή ορίζουμε το τρισδιάστατο. "
εκεί έκανα λάθος. Ενούσα μονοδιάστατο, το supermario είναι κάθετη στην γραμμή του ορίζει το μονοδιάστατο. Δυσδιάστατο

Όλοι γνωρίζουμε την έννοια διάσταση αλλά πολλοί λίγοι ξέρουν να την ορίσουν. Ακόμα και καθηγητές γυμνασίου και λυκείου θα δυσκολεύονταν να δώσουν με ακρίβεια έναν ορισμό για το τι είναι διάσταση.
κανένα δε μπορεί να ορίσει αυτές τις ένοιες. Εχω ρωτήσει φυσικούς (φοιτητές) αλλά που λένε βλακείες περί χρόνου κοκ. που εγώ ως φοκος δε το δέχομαι γιατί είναι εντελώς διαφορετικές έννοιες (βεβαίως πιστεύω ότι υπάρχουν και χρονικές διαστάσεις αλλά είνα σαν να συγκρίνουμε το βάρος και το υψος ένα πραγμα.

Ο χρονος ειναι και αυτος διασταση, απλα δεν ειναι ΧΩΡΙΚΗ διασταση. Οι χωρικες διαστασεις ειναι συμετρικες ως προς καθε συστημα αναφορας μεσα σε αυτες, ο ΧΡΟΝΟΣ εχει τον περιορισμο οτι δεν παει προς τα πισω. Περα απο αυτο ειναι οσο διασταση οσο και οι αλλες.
Ο χρόνος μπορεί να ορισθεί και αυτός δε ξέρω πως. Πιστεύ ότι οι 0 διαστάσεις στον χρόνο είναι μια στιγμή Η μονοχρονοδιάσταση είναι η ροή του χρόνου (στην οποία δε μπορούμε να επέμβουμε) , η δυσδίαστη όταν μπορούμε να γυρίσουμε το χρόνο. Υπάρχουν και αλλα δε μπορώ να σκεφτώ.. απλά είναι πολύ δύσκολο να το ορίσουμε γιατί δεν είναι γεωμετρία.
τι ορίζουμε λοιπόν ως χώρικη διάσταση; (η ερώτηση απευθύνεται σε όλους)
Σύμφωνα με την φωκική θεωρία χωρική διάσταση καλούμε τον χώρο (γεωμετρικό τόπο) που ορίζει η γραμμή η οποία είναι κάθετη στις γραμμές που ορίζουν την ακριβώς προηγούμενη διάσταση.

Ορίζουμε το σημείο ως μηδενική διάσταση

(πολύ καλός ορισμός)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 31-12-11 στις 13:34.
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 13:29, 31-12-11:

Να ψαχνεις καλυτερα γιατι ειναι βλακειες.

Ο hawking ειναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ αθεος.

Toν Penrose τον εχω γνωρισει και ειναι αθεος. Κανε ενα google search.

το ιδιο και αλλοι απο τη λιστα
Και οι 25; Μιλάς σοβαρά τώρα; Σου παραθέτει ο Δημήτρης 25 πηγές, εσύ επιλέγεις 2 που τυχαίνει να είναι άθεοι και είναι αυτό λόγος να χαρακτηρίσεις το post "βλακείες"; Που το ξέρεις ότι οι υπόλοιποι 23 απ' τη λίστα είναι άθεοι; Τι διάολο, στη μασονική στοά της αθείας ανήκεις και τα ξέρεις όλα;

Αρχική Δημοσίευση από D_G

«Μου ήρθε στο νου αυτό, όταν προ μηνών διάβασα μια έρευνα στο περιοδικό Nature. Αποκάλυπτε πως το 40% των Αμερικανών φυσικών, βιολόγων και μαθηματικών πιστεύουν στον Θεό όχι σε κάποια μεταφυσική αφηρημάδα, αλλά σε μια θεότητα'; η οποία επιδεικνύει ενεργό ενδιαφέρον στις υποθέσεις μας και εισακούει τις προσευχές μας: ο Θεός του Αβραάμ, του Ισαάκ και του Ιακώβ

Ο βαθμός στον οποίο οι σταθερές της φυσικής πρέπει να ταιριάζουν σε συγκεκριμένα κριτήρια είναι τέτοιος, που ένας αριθμός αγνωστικιστών επιστημόνων έχουν βγάλει το συμπέρασμα πως υπάρχει κάποιο «υπερφυσικό σχέδιο» ή «Παράγοντας» στο παρασκήνιο.
Δημήτρη, άλλο πράγμα ένας "Παράγοντας" ή μια "μεταφυσική αφηρημάδα" και άλλο ο Θεός του Αβραάμ, του Ισαάκ και του Ιακώβ. Είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Ο "Παράγοντας", ή το "υπερφυσικό σχέδιο" είναι μεταφυσική αφηρημάδα που γίνεται πιο επιστημονική αν την σκεφτείς ως μια Πηγή Εξτροπίας. Μια αιώνια πηγή πληροφορίας που δεν είναι απαραίτητα ένας θεός όπως το αντιλαμβάνεσαι ή αποφαίνεται μέσα απ' τις θρησκείες. Μπορεί να υπάρχει απλά μαζί με τον κόσμο, να επηρεάζει και να επηρεάζεται απ' αυτόν.

Όπως είχε γράψει ο Δεσμώτης σε ένα παλιότερο post: "Αίων παις εστί παίζων, πεσσεύων. παιδός η βασιλήιη".

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:33, 31-12-11:

Τι διάολο, στη μασονική στοά της αθείας ανήκεις και τα ξέρεις όλα;
βρε Εποτε μπας και εισαι ο θεος και μας δουλευεις?

Δημήτρη, άλλο πράγμα ένας "Παράγοντας" ή μια "μεταφυσική αφηρημάδα" και άλλο ο Θεός του Αβραάμ, του Ισαάκ και του Ιακώβ. Είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Ο "Παράγοντας", ή το "υπερφυσικό σχέδιο" είναι μεταφυσική αφηρημάδα που γίνεται πιο επιστημονική αν την σκεφτείς ως μια Πηγή Εξτροπίας. Μια αιώνια πηγή πληροφορίας που δεν είναι απαραίτητα ένας θεός όπως το αντιλαμβάνεσαι ή αποφαίνεται μέσα απ' τις θρησκείες. Μπορεί να υπάρχει απλά μαζί με τον κόσμο, να επηρεάζει και να επηρεάζεται απ' αυτόν.
ακριβως..
γιατι οι αθεοι εχουν κολλημενη στο κεφαλι τους την εννοια του θεου μονο ως τις γνωστες θρησκειες ανθρωπομορφο κλπ δεν καταλαβαινω..

ο ορος ανωτερη δυναμη,,μπορει να ειναι τα παντα,,το οριο ειναι μονο η φαντασια μας..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lowbaper92

Περιβόητο Μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,330 μηνύματα.

O lowbaper92 έγραψε στις 17:13, 31-12-11:

Καμιά σοβαρή πηγή μπορούμε να έχουμε? Έχεις ανεβάσει όλα τα blogs και όλα τα χριστιανικά sites που αναφέρονται σε 10-15 επιστήμονες. Κι όταν βρίσκουμε ότι τουλάχιστον 2 από αυτούς είναι άθεοι, τότε καταλαβαίνουμε ότι δεν μπορούμε να τα πάρουμε στα σοβαρά, και μας βάζει σε υποψίες για τις προθέσεις τους.
Πάρε και μια peer-reviewed έρευνα με στατιστικά στοιχεία και όχι μεμονωμένες δηλώσεις μερικών επιστημόνων. Κλικ

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 17:38, 31-12-11:

Αυτά είναι από μία πρόχειρη αναζήτηση στη google.
Αλλά αν θέλεις, το είχα βάλει και πολύ παλιότερα, διάβασε αυτό, είναι 50 νομπελίστες επιστήμονες που μιλούν για τον Θεό:
http://nobelist.tripod.com/sitebuild...-nobelists.pdf

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 18:03, 31-12-11:

καλα εδω ο αινσταιν δηλωνε οτι δεν ηταν αθεος αλλα αγνωστικιστης,,-βασικα το ψαχνε αλλα δεν ειχε καταληξει δηλαδη-
τι λεμε τωρα?

οι αθεοι ειναι τοσο φανατικοι -παραλογα φανατικοι- που πανε να βγαλουν τους επιστημονες ολους αθεους..

Μπορεις να αποδειξεις οτι ΔΕΝ ειμαι? Γιατι δεν κρατας ανοιχτο μυαλο, ποτε δεν ξερεις
μπα εσενα σε βλεπω,,το θεο αν υπαρχει ποτε δεν θα το δω..

Γιατι οτιδηποτε αλλο απλα δεν προσθετει τιποτα.

Ενας θεος εχει νοημα μονο οταν τον ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ οι πραξεις μας και μπορει να κανει κατι για αυτες.

Ενας θεος περιορισμενος απο τους νομους της φυσης ο οποιος δεν ασχολητε με τους ανθρωπους δεν εχει νοημα, δεν εχει ουσια, δεν προσθετει τιποτα.

Για παραδειγμα "ο θεος ειναι η ενεργεια". Big deal αυτο δεν σημαινει τιποτα, να το βρασω, απλα αλαξαμε το ονομα μιας λεξης για ενα αλλο.

Ο θεος ΠΡΕΠΕΙ να εχει ορισμενες ιδιοτητες, πρεπει να ειναι εφυης, τελειος, αχρονος, παντογνωστης και να εχει κατασκευασει το συμπαν με ΕΜΑΣ σαν σκοπο. Διαφορετικα δεν ειναι θεος ειναι απλα μια αδιαφορη εννοια που ειναι ΥΠΟΣΥΝΟΛΟ της πραγματικοτητας.

Καταλαβαινεις τι εννοω?
οχι,,απλα ετσι εσυ θελεις να πιστευεις..επειδη σε βολευει

ενας θεος μπορει να ειναι μια δυναμη που μαζι με εμας επηρεαζει χιλιαδες-εκατομυρια αλλα ειδη ζωης στο γαλαξια και αλλου

ο ανθρωποκεντρικος θεος δεν ειναι απαραιτητος..-και θα καταρριφθει μολις βρεθουν αλλα νοημονα ειδη σε αλλους πλανητες..απλα μια πρωτογονη θρησκεια ειναι,,για τα χρονια που νομιζαμε οτι ειμαστε το εξυπνοτερο ανωτερο δημιουργημα του συμπαντος..

αλλο να σχολειται που και που και με μας ο θεος ή μια αλλη παραξενη συμπαντικη δυναμη και αλλο να εχει σαν κεντρο και σκοπο εμας..

ενας ηγετης,,εχει σαν σκοπο και κεντρο προσωπικα εσενα?

απλα προσεχει πολλους μαζι,,δεν υπαρχει για εσενα..ή δεν προσεχει κανενα και παιζει με ολους οπως γουσταρει..

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 18:14, 31-12-11:

Αυτά είναι από μία πρόχειρη αναζήτηση στη google.
Αλλά αν θέλεις, το είχα βάλει και πολύ παλιότερα, διάβασε αυτό, είναι 50 νομπελίστες επιστήμονες που μιλούν για τον Θεό:
http://nobelist.tripod.com/sitebuild...-nobelists.pdf
ΛΟΛ τι ΨΕΜΑΤΑ!!!!

O ainstein ηταν το λιγοτερο αγνωστικιστης, ο πλανκ εχει ο ιδιος πει λιγο πριν το θανατο του οτι "i was always relegious but never believed in a personal god, let alone a cηristian god" στην ερωτηση αν βαφτιστικε καθολικος

o shroendiger επισις:

“I shall quite briefly mention here the notorious atheism of science. The theists reproach it for this again and again. Unjustly. A personal God can not be encountered in a world picture that becomes accessible only at the price that everything personal is excluded from it.

We know that whenever God is experienced, it is an experience exactly as real as a direct sense impression, as real as one’s own personality. As such He must be missing from the space-time picture. ‘I do not meet with God in space and time’, so says the honest scientific thinker, and for that reason he is reproached by those in whose catechism it is nevertheless stated: ‘God is Spirit’.”

O heisenberg αθεος, ο darwin αθεος.

Ψεματα, φρικτα ψεματα!

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 18:58, 31-12-11:

Ψεματα, φρικτα ψεματα!
Οι παρωπίδες σου και ο αθεϊστικός φανατισμός σου, δεν σε αφήνουν να δείς τίποτε άλλο εκτός από εκείνο που θέλεις.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 19:54, 31-12-11:

Οι παρωπίδες σου και ο αθεϊστικός φανατισμός σου, δεν σε αφήνουν να δείς τίποτε άλλο εκτός από εκείνο που θέλεις.
Παρεθεσα μεχρι και φρασεις τους που δειχνουν οτι ειναι ειναι αθεοι τι λες τωρα:p εχεις πλακα

Παράθεση

lowbaper92

Περιβόητο Μέλος

O lowbaper92 έγραψε στις 21:26, 31-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
οι αθεοι ειναι τοσο φανατικοι -παραλογα φανατικοι- που πανε να βγαλουν τους επιστημονες ολους αθεους..
Δεν ξέρω αν είδες στην προηγούμενη σελίδα την έρευνα που ανέβασα. Περιέχει στατιστικές σε έρευνες που έγιναν και επαναλήφθηκαν μετά από χρόνια γι'αυτό το θέμα. Και θεωρώ ότι είναι πιο αξιόπιστη απ'τα blog και τα χριστιανικά site που έχουν αναρτηθεί κατά καιρούς.
Αλλά ας παίξουμε λίγο την κολοκυθιά: Εσείς προσπαθείτε να βγάλετε όλους τους επιστήμονες ένθεους, λες και αν ο τάδε επιστήμονας ήταν ένθεος ή άθεος, επηρεάζει το αν υπάρχει θεός ή όχι. Παίρνετε αποκομμένες φράσεις στις οποίες αναφέρεται η λέξη "θεός", και χωρίς να εξετάζετε τη σημασία με την οποία χρησιμοποιείται, την ταυτίζετε με τον υπερφυσικό θεό. Μέχρι και συνομιλία τους Αϊνστάιν, όταν ήταν φοιτητής, με καθηγητή πανεπιστημίου έχετε δημιουργήσει μπας και πείσετε κανέναν. Λες και όλοι τρέχαν πίσω απ'τον Αϊνστάιν όταν ήταν φοιτητής και δεν είχε γίνει ακόμα διάσημος και κατέγραφαν τις συνομιλίες του. For god's sake

Καλή χρονιά κι από μένα, υγεία, αγάπη και ό,τι άλλο επιθυμείτε !

Παράθεση

ο άσκοπος

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη ο άσκοπος
Ο ο άσκοπος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O ο άσκοπος έγραψε στις 19:01, 05-03-13:

Η Αθεϊα είναι σκοταδισμός και στρεβλωση της καθαρής λογικης.Αποτελει ενα αρνητικο στοιχειο της Κοινωνίας το οποίο αντι να βοηθαει τον Ανθρωπο να προοδεύει στις πνευματικες του αρετες τον οδηγεί στον δρόμο της πνευματικης τύφλωσης.Αποσκοπεί μονο στο εγωιστικο συμφερον και στην Αγαπη του Εγω.Ενας Αθεϊστής και δήθεν υποστηρικτής της λογικης αγαπαει μονο καταστάσεις και γεγονότα που είναι προς το συμφέρον του.Του αρέσει να κρίνει αλλα και να περιορίζει το λογο της Ελευθερίας στα πλαίσια των δικων του αποψεων.Ετσι και αλλιως η παρακμιακη κοινωνία και η ζωώδης εξαρση των επιθυμιων δειχνει τον δρόμο στον οποίο θα καταλήξει ο Ανθρωπος στο μέλλον.Το χειρότερο απο όλα είναι οτι ενας Αθεϊστης ποτε δεν θέλει να δείχνει σεβασμό στον Συνανθρωπο του.Θέλει να είναι ελευθέρος και να βλάπτει τους αλλους χωρίς επιπτώσεις.Αυτο το οποίο ο Ανθρωπος είναι στην Φυση του δηλαδή Αλαζόνας και Εγωιστής το φανερώνει και στους υπόλιπους Ανθρώπους με αποτελεσμα τα περιστατικα κοινωνικής βίας να αυξάνονται συνεχώς.Δηλαδη με απλα λογια το θέμα είναι η ασχημη προαίρεση του Ανθρωπου που κανει καταχρηση της ελευθερίας του εις βάρος της ελευθερίας των άλλων.Μάλιστα υπαρχει και η απαίτηση απο την Αθεϊστικη νοοτροπία να μην φοβούνται.Εννοουν οτι ας κανουν οσο κακο θέλουν αλλα η Δικαιοσύνη να μην τους τιμωρήσει.Εκει πλεον φτανει ο παραλογισμός της Αθεϊστικης λογικης με το να απορρίπτουν το Φως της Αλήθειας και να θεωρουν ως Αρετη το σκοτάδι.

Η Αθεϊστικη λογικη λεει πως ο Ανθρωπος είναι Θεός απο μόνος του και οτι μπορεί να κανει οτι θέλει.Επαινος στις σεξουαλικες ανηθικότητες και επιλογη της πορνείας.Οσο προχωράει η γνωση της τεχνολογίας τοσο περισσότερο οι Ανθρωποι γίνονται ζωα.Θεωρούν το θησαυρό της αγνότητας ενα συνηθισμένο φαινόμενο και οτι μονο αν καποιος πέσει στο βουρκο της ανηθικότητας θα γνωρίσει την αληθινή ευτυχία.Μια απο τις αντιλήψεις του Αθεϊσμου είναι οτι ο Ερωτας είναι μερος της Φυσης και εφοσον δεν υπάρχουν όρια στον Ερωτα μπορει ο Ανθρωπος να εχει οσες ερωτικες σχέσεις θέλει.Αυτο αν το δούμε απο την σκοπιά της λογικης για να καταλαβουμε τι ειναι ο Ανθρωπος απο την φύση του θα διαπιστωσουμε οτι περα απο τις επιθυμίες εχουμε την λογικη.Δηλαδη υπαρχουν και πνεύματικα ζητηματα στα οποία θα πρέπει να αποβλεπει ο Ανθρωπος.Η μόρφωση και η παιδεία είναι ο σκοπος του Ανθρώπου καθώς και η ολοένα αυξανόμενη γνωση.Ετσι ο Ανθρωπος πνευματικα ελευθερος καταλαβαίνει την σπουδαιότητα του κόσμου αλλα και ποιος είναι ο σκοπος του μεσα στην Φύση.

Ο Ανθρωπος κατηγορεί πάντοτε τους άλλους αλλα ποτε δεν παραδέχεται οτι εχει ευθύνες ως μερος του κοινωνικου συνόλου.Το αποτελεσμα της επιλογης του Ανθρωπου για εγωισμό ειναι η κοινωνικη αναταραχη και η αυξηση της αδικίας.Δημιουργεί ο Ανθρωπος φασαρίες αλλα και προκαλεί καταστροφές χωρις να υπολογιζει τις αρνητικες επιπτωσεις που εχουν στην φύση οι πράξεις του.Τι να λεμε τωρα για τους πολέμους και για οτι βίαιο περιστατικο ισχύει στην καθημερινότητα.Επιπλέον οι Αθεοι είναι γεμάτο αντιφάσεις οταν προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολογητα.Αλλα παντοτε οι Αθεοι οταν μιλουν με την λογικη μιλουν με βαση τα συναισθηματα.Δυστυχως η λογική στους Αθεους πάει περίπατο.Μονο για την καλοπεραση και τις υλικες απολαύσεις ενδιαφέρεται η Αρετη της Αθεϊας.Κατα τα αλλα τα πνευματικα ζητήματα τα βάζουμε στην ακρη και κατα τους Αθεους δεν είναι άξια ενδιαφέροντος.Φυσικα η Αθεϊα ως μια καθολικη εννοια παγκοσμίως αλλα ως και μια ατομικη πνευματικη ιδιοκτησια εχει και τον ρατσιμό της.Η Αθεϊα πάντα ενδιαφέρεται για την ιστορία του πολιτισμου της,για τους Αγώνες και τα κατορθώματα της αλλα ποτε δεν αποβλέπει στην ισότητα των λαών που είναι και ενας απο τους βασικους σκοπους της Ανθρωποτητας για να είμαστε σε εναν κόσμο οπου παντου θα υπάρχει η Ειρήνη.Παντα καταλήγει στην ηλιθια και εγωιστικη της υπερηφάνεια και με την προβολή της αυτοθέωσης μειωνει την αξία των άλλων λαων.Μιλαμε για έναν Αθεϊστικο παραλογισμό οπου η ακριτη και άκρατη κατηγοριοποίηση βρίσκεται στο απόγειο της.Η παραφροσύνη της υποκειμενικότητας εχει στρεβλωσει για τα καλα την Δικαιοσύνη με αποτέλεσμα η προδωσία αλλα και η κακία των Ανθρωπων να αυξανεται προς τον μεγιστο βαθμο.Η καθημερινότητα ως παντουχα παρουσα εφοσον ο Ανθρωπος ως πεπερασμενος που είναι γνωριζει και εχει αποψεις μόνο για οσα συμβαίνουν σε εναν συγκεκριμένο χώρο αποδεικνυει με τα γεγονότα της σε συλλογικό και παγκόσμιο επίπεδο τις αρνητικές επιπτώσεις της σκοταδιστικής Αθεϊστικης Αρετής και την αληθινη διάσταση του Κακου.Αλλα και πάλι δεν είναι απαραίτητο ο Ανθρωπος να γυρίσει ολο τον κόσμο για να ξερει τι είναι Δικαιοσύνη και Αληθεια.Υπάρχουν Ανθρωποι ανεξαρτητως κατηγορίας που ζουσαν με Δικαιοσύνη και αγωνίστηκαν για την σωτηρία της Κοινωνίας απο την πνευματικη τύφλωση.Αρα σαφώς ολοι οι Αθεοι δεν είναι κακοι,αλλα δεν παυει να είναι Εγωιστές οταν νομίζουν πως είναι γνώστες της απόλυτης Αλήθειας.Το θέμα είναι στην πνευματικη κατάσταση του κάθε Ανθρωπου και κατα ποσο είναι δεκτικός των ηθικων Αρετων.Οταν ένας Ανθρωπος είναι δεκτικος των Ηθικων Αρετών και προσεκτικός Αναζητητής της Αλήθειας χωρις να μπαίνει στην μεση η υποκειμενικότητα και το χαρακτηριστικό της άσχημης προαίρεσης τοτε ανακαλυπτει την τραγικότητα του ψέματος και το Φως της Αλήθειας.

Ετσι λοιπον η Αθεϊα ως προς την Αρετή της επαινεί την Ανηθικότητα και την πνευματική στρέβλωση της Αλήθειας.Με την Αθεϊα ο Ανθρωπος γίνεται δέσμιος της πορνείας και ανηθικότητας αλλα και συνειδητά δέσμιος του πνευματικου σκοταδισμού.Η Αληθεια είναι πως το πείσμα και η τύφλωση των Αθεων θα τους οδήγησει στον Θάνατο της Αλήθειας χωρίς επιστροφή εφόσον το επιλέγουν συνειδητά.

Ο Χριστός μιλησε για σκοταδισμό των Αθεων απο την στιγμή που θεοποιούν και λατρεύουν την συμπαντικη δημιουργία και οχι τον Κτιση τον Δημιουργό των Πάντων.Αυτό παρατηρείται και στην σημερινή εποχή οπου επιστημονικοί κύκλοι του Αθεϊσμού βγαίνουν και προβαλλουν στον κόσμο ψεύτικες αλήθειες περι ανυπαρξίας του Θεού.Ενας απο τους επιστήμονες που βγαίνει σε τηλεοπτικά επιστημονικά συνέδρια και κανει διαλέξεις μπροστά σε κοινό σχετικα με την Αδημιουργησία του Σύμπαντος είναι και ο Ρίτσαρντ Ντόκινς.Χρησιμοποιώντας επιχειρήματα απο καταστάσεις κάποιων Ανθρωπων που μιλησαν για την Αιωνιότητα του Σύμπαντος εξέφρασε και το συμπέρασμα οτι δεν υπάρχει κάποιος Θεός που δημιουργησε αυτην την υπέροχη και θαυμαστη δημιουργία.Απο εδω μπορούμε με σαφήνεια να καταλάβουμε πως ο μορφωμένος Ανθρωπος δεν είναι μονο αυτος που έχει τις γνωσεις στην σκέψη του και απλα τις προβάλλει στον κόσμο για να κανει διασημότητα,αλλα είναι και αυτός που έχει καθαρή ψυχη.Ο Θεός δεν είναι παντως γνωστός μονο με την μορφωση που και αυτη παίζει ρόλο,αλλα τον προσεγγίζεις με την καθαρη ψυχή σου.Μονο οταν έχεις καθαρη σκέψη και αγνότητα στην Ψυχη μπορείς να αναγνωρίζεις με θαυμασμό την Αξία του Δημιουργού.Για να αναγνωρίσει ενας Ανθρωπος την αξία του Θεου οπως είπα και αρκετά παραπάνω χρειάζεται και καλη προθεση.Μονο στα πλαίσια της καλής πρόθεσης αλλα και της καθαρης σκεψης και ψυχης μπορει ο Ανθρωπος να είναι σίγουρος για την ύπαρξη του Θεού.Ο Ανθρωπος ωστόσο όταν με την λογικη του αυτοθεοποιείται και εχει την εσφαλμένη εντύπωση οτι είναι παντογνώστης τοτε λογικο είναι να λεει σαθρότητες και τιπονιες απόψεις και να προβάλλει στον κόσμο τις ψευδείς ερμηνείες του ως αλήθειες.Η Αθεϊα εχει φτασει στο ασχημο σημείο να θεωρεί το Φως της Αλήθειας ως Ψέμα και το Ψέμα ως αποκάλυψη της Αλήθειας.

Ο Χριστός με τις Διδασκαλίες της Αγιας Γραφής και του Θείου Λόγου Του ως Θεάνθρωπος διδασκει την αξία της Αρετης και της Αγνότητας και οχι τον επαινο της σαρκικης πορνείας και ανηθικότητας αλλα και του πνευματικού σκοταδισμού οπως παρατηρείται στους οπαδούς του Αθεϊσμού.

Προσωπικα βλέποντας την Κοινωνια με την πάροδο του χρόνου να παρακμάζει και να πτοείται ηθικά ολο και περισσότερο πιστευω πως χρειαζομαστε τον Χριστό ως Κυβερνήτη ολο του Σύμπαντος ωστε να σταματήσει το Κακό στον Κόσμο για πάντα και να ζουμε σε μια Αιωνιότητα Ειρήνης,Δικαιοσύνης και Χαράς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ο άσκοπος : 05-03-13 στις 23:42.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dgr

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dgr
Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 266 μηνύματα.

O dgr έγραψε στις 20:03, 05-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από iluvatar genius
Λάθη,αυθαίρετες γενικεύσεις,διαστρεβλώσεις,επιλεκτική "επιχειρηματολογία".Εν ολίγοις μου θυμίζεις κακό και ακοινώνητο θρήσκο του τουλάχιστον 80 χρονών.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους