Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,770 μηνύματα σε 74,631 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι πιστεύετε για την 11/9;

Τι πιστεύετε για την 11/9;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 50)
Μια επιτυχημένα οργανωμένη επίθεση κατά των ΗΠΑ από τρομοκράτες (επεξήγηση Α)
17
34,00%
Εν γνώση της CIA επίθεση κατά των ΗΠΑ, που ξέφυγε εκτός ελέγχου (επεξήγηση Β)
10
20,00%
SHOW των ΗΠΑ (επεξήγηση Γ)
23
46,00%

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 07:18, 11-09-06:

Με αφρομή τα 5 χρόνια θέλω σας ρωτήσω το εξής!
Τι πιστεύεται ότι έγινε την 11/9

Επεξηγήσεις:
Α)Ήταν μια επιτυχημένη οργανωμένη επίθεση κατά της Αμερικής από τον "κακό κόσμο της μέσης ανατολής"? (δεν θέλω να πω Al-Quida καθώς εγώ δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο δεν είναι πιόνι της ΗΠΑ

Β)Μια εν γνώση από τις μυστικές υπηρεσίες επίθεση κατά της Αμερικής, που ξέφυγε εκτός ελέγχου και δεν πιστεύαν ότι θα μπορούσε να ρίξει τους πύργους

Γ)Ενα Show της Αμερικής, με τους πύργους να πέφτουν με ελεγχόμενη κατεδάφιση και στο πεντάγωνο να πέφτει ποτέ αεροπλάνο παρά μόνο πύραλος της Αμερικής!

Αν δεν είναι αρκετά κατανοητές μπορώ να τις αναλύσω και άλλο πριν ψηφίσετε!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Demelene : 11-09-06 στις 14:05.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 07:23, 11-09-06:

Στην αρχή πίστευα ότι ήταν το Β καθώς μόνο κερδισμένη την έβλεπα την Αμερική, αλλά με βάση ένα πρόσφατο documantary (http://www.loosechange911.com/) αλλά και άλλες συνεντεύξεις ατόμων που βρέθηκαν στο σκηνικό έχω πεισθεί ότι ήταν το Γ)

Πραγματικά δεν πιστεύω ότι υπήρξε ποτέ αεροπλάνο στο πεντάγωνο με την τυχαία εγκαταλελειμένη πτέρυγα και πιστεύω ότι οι πύργοι πέσαν με το πάτημα ενός κουμππιού με ελεγχόμενη κατεδάφιση!

Το Documentary μοιράζεται εδώ και μήνες δωρεάν μέσω p2p, και οι ίδιοι οι δημιουργοί του προτρέπουν σε αυτό. Συνεπώς για όσους τους ενδοιαφέρει

Emule και λοιπά
ed2k://|file|911.-.Loose_Change_2nd_...e8b5fa404e40|/

και

ed2k://|file|911%20-%20Loose%20Chang...b747e08f81a0|/

Torrent
911_-_Loose_Change_2nd_Edition_Incl._Extras_DVDRip_(REA D_COMMENT.3425065.TPB.torrent

Υπότιτλοι: http://www.loosechange911.com/downloads.htm

Google Video: http://video.google.com/videoplay?do...20890224991194

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 07:45, 11-09-06:

Αν και δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα, πάντα πίστευα πως οι περισσότερες τρομοκρατικές ενέργιες και τα διάφορα χτυπήματα κατά των ΗΠΑ, ήταν στημένα από τους ίδιους για να το παίζουν στον κόσμο δήθεν θύματα. Ξέρεις οτι όλοι την πέφτουν στην κακομοίρα την Αμερική και γι αυτό κι αυτοί έχουν γ***σει όλο τον κόσμο!
Αμύνονται τα κακόμοιρα! Αρωστημένα κόλπα είναι όλα αυτά για να φανατίζουν τα αμερικανάκια για να γίνονται στρατιώτες αλλά και για να στρέψει όλο τον κόσμο ενάντια στις χώρες αυτές (ιράν, ιράκ κτλ) Γιατί ξέρουν πως αν πάρουν αέρα και γίνουν ένα και έχουν και άλλες χώρες με το μέρος τους, η αμερική θα σβηστεί όχι μόνο από τον χάρτη αλλά και από την ιστορία!

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 09:06, 11-09-06:

Δεν νομίζω να συμφωνήσω σε αυτο, δεν κερδίζεις και πολλά δείχνοντας σε όλο τον κόσμο ότι είσαι τρωτός ακόμα και μέσα στο σπίτι σου.
Μια ελενχόμενη έκρηξη χρειάζετε μήνες σχεδιασμού και δεν μπορεί να στηριχθεί στο μεταβλητό γεγονός ενός αεροπλάνου.
Αν δεις τα ρεπορτάζ discovery και National Geographic τα κτήρια έπεσαν κυρίως λόγο της κυρωζήνης που έλιωσε τα μεταλικά υποστηλώματα των πύργων.
Τα σενάρια συνομωσίας ίσως προσπαθούν να καλύψουν κάπιους άχρηστους στην CIA και να δείξουν ότι ήθελαν και το έκαναν.
Το ότι επωφελήθηκαν απο αυτήν την κατάσταση δεν το αμφισβητό. Πολύ βασικό είναι πάντως να δείς το ντοκυματέρ για την 11 Σεπτεμβρίου του Μαικλ Μουρ, λέει μεγάλες αλήθειες κυρίως για το παρασκήνιο.
Μην τους δίνουμε και μεγάλη αξία σε κάποια πράγματα καθώς δεν ειναι ένα και δυο τα λάθη που έχουν κάνει στο παρελθόν.

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 09:11, 11-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
Δεν νομίζω να συμφωνήσω σε αυτο, δεν κερδίζεις και πολλά δείχνοντας σε όλο τον κόσμο ότι είσαι τρωτός ακόμα και μέσα στο σπίτι σου.
Μια ελενχόμενη έκρηξη χρειάζετε μήνες σχεδιασμού και δεν μπορεί να στηριχθεί στο μεταβλητό γεγονός ενός αεροπλάνου.
Αν δεις τα ρεπορτάζ discovery και National Geographic τα κτήρια έπεσαν κυρίως λόγο της κυρωζήνης που έλιωσε τα μεταλικά υποστηλώματα των πύργων.
Τα σενάρια συνομωσίας ίσως προσπαθούν να καλύψουν κάπιους άχρηστους στην CIA και να δείξουν ότι ήθελαν και το έκαναν.
Το ότι επωφελήθηκαν απο αυτήν την κατάσταση δεν το αμφισβητό. Πολύ βασικό είναι πάντως να δείς το ντοκυματέρ για την 11 Σεπτεμβρίου του Μαικλ Μουρ, λέει μεγάλες αλήθειες κυρίως για το παρασκήνιο.
Μην τους δίνουμε και μεγάλη αξία σε κάποια πράγματα καθώς δεν ειναι ένα και δυο τα λάθη που έχουν κάνει στο παρελθόν.
+1

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 09:15, 11-09-06:

+1

Παράθεση

Troll

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Troll
Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 183 μηνύματα.

O Troll έγραψε στις 09:23, 11-09-06:

Κάτι πολύ ύποπτο είναι το γεγονός ότι στους δίδυμους πύργους όλοι οι Εβάίοι που δούλευαν εκεί είχαν ειδοποιηθεί να μη πάνε στη δουλειά τους στις 11 του μηνός και σώθηκαν σε αντίθεση με τους Αμερικανούς.

Εγώ αν και δεν είμαι μέγας φαν των θεωριών συνομωσίας, πιστεύω ότι οι Αμερικανοί είχαν πληροφορίες όπως και οι Ισραηληνοί ότι επικειται επίθεση από Αραβες τρομοκράτες και δεν έδωσαν μεγάλη βαρύτητα στις πληροφορίες τους, θεωρόντας τες αβάσιμες (Οι Εβραίοι βέβαια δε κάναν το ίδιο λάθος.) ή σκόπιμα τις θεώρησαν αβάσημες. (Έτσι ώστε να γίνει η επίθεση και μετά να έχουν το πράσινο φώς για επιθέσεις στο Αφγανιστάν και κατοχή του. Εκεί εχουν τώρα εγκατστήσει βάσεις στρατηγικής σημασίας για την ευρύτερη περιοχή.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 10:09, 11-09-06:

Γιάννη δες την ταινεία που αναφέρω! Πραγματικά ίσως συγκλονιστείς!
Εγώ σου λέω είμουν κάτι μεταξύ εσένα και του Troll. Ποιά έχω αλλάξει ριζικά άποψη! Και με βάση την προιστορία τους Perl harbor αλλά και αυτό που λέει στο farenheit 9/11 ότι επί εποχής Κούβας σχεδιάστηκε στημένο τρομοκρατικό χτύπημα μέσα στην Florida για να εισβάλουν στην ΚΟΥΒΑ και απορίφθηκε από τον τότε πρόεδρο!Και αυτοί που το σχεδιάσαν είναι κάτι σε υπουργούς αμύνης τώρα στην Αμερική! Και μην ξεχνάμε την ιστορία με την σελήνη (όποιος δηλαδή την πιστεύει)

Πολλές συμπτώσεις παιδιά!

Σχετικά με το πέσιμο των διδύμων πύργων δεν σας προκαλεί καθόλου εντύπωση ότι αν ο σκελετός έλιωνε τότε δεν θα λύγιζε από κάποια πλευρά και δεν θα πέφταν και οι δύο κατακόρυφα? Και άντε να συμβεί στον ένα! ΚΑΙ στους δύο νομίζω ότι οι πιθανότητες δεν το επιτρέπουν! Και μάλιστα ακριβώς στον ίδιο περίπου χρόνο! Και κάτι ακόμα! Ο χρόνος πτώσης των πύργων ισοδυναμεί απίστευτα ίδια με το χρόνο πτώσης ενός αντικειμένου από την κορυφή του με ελεύθερη πτώση! Πύργος με απείραχτο σκελετό 60 ορόφων από κάτω δεν νομίζω να καταρέει σε τέτοιο χρόνο! Και μάλιστα δύο πύργοι! Και επίσης λόγω ότι η βάση είναι πιο γερή όσο πιο κάτω είναι η πτώση από την επιβράδυνση ανά όροφο έπρεπε να είχε σταματήσει! Και αυτά δεν τα λέω εγώ έτσι! Μηχανικοί.

Πραγματικά όσοι έχετε την παραμικρή σχέση με κατεβαστήρια δείτε το! Οι υπόλοιποι θα χαρώ να σας την διαθέσω!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:55, 11-09-06:

Παιδιά, αφήστε τις καταστροφολαγνείες.

Και διορθώστε το Α στην ψηφοφορία, δεν είναι ένα καλούπι ο Αραβικός κόσμος, μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Σόρι για το "φωναχτό" μήνυμα...! Αλλά ήθελα να το προλάβουμε, ειδικά το δεύτερο.

Παράθεση

tsus

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsus
Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O tsus έγραψε στις 10:55, 11-09-06:

Τι λετε τωρα?????ειναι δυνατον να το εκαναν για show ή να το ηξεραν κ να μην ηθελαν να το αποτρεψουν??????πρεπει ειναι πολυ αρρωστοι οι μερικανοι για να το κανουν αυτο!η εξηγηση ειναι οτι τους την επεσαν οι αλκαϊντιανοι κ την πατησαν.....μην το παρακανουμε

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:16, 11-09-06:

+10000

Γιάννη δες την ταινεία που αναφέρω!
Οι συνομωσιες πουλάνε ... δες τι εγινε με τον κώδικα da vinci

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 11:16, 11-09-06:

Έγραψα ένα τεράστιο πόστ και το έχασα, φτού και απο την αρχή!
1) Το Γίδι έχει δίκιο, μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο σακί
2) Η τεχνολογία που κατασκευάζονται οι ουρανοξήστες δεν είναι δυνατόν να είναι ευρήτερα κατανοητή και δεν μπορώ και να συζητήσω ένα τέτοιο θέμα, απλά λήσε μου αυτή την απορία, τα εκρηκτικά που τα είχαν βάλει στην βάση?
Μην τρελαθούμε ρε παιδιά τόσο πολύ οργανωμένοι είναι οι Αμερικάνοι ώστε να κοροηδέψουν όλο τον κόσμο, να διοργανώσουν 4 αεροπειρατίες να τις συσχετήσουν με την Αλ καιντα με υπαρκτά πρόσωπα που ήταν μέσα στις πτήσεις, να προβλέψουν ότι τα βρούν σε αυτό το σημείο ακριβώς τα αεροπλάνα και όχι πιο πάνω καταστρέφοντας τα εκρηκτικά που "είχαν" τοποθετήσει και μετά απο όλα αυτά να δείξουν την αδυναμια τους χωρίς να καταφέρουν ποτέ να πιάσουν τον άνθρωπο που τα προκάλεσε όλα αυτά και συνεχίζει να τα προκαλει?
Μήπως είναι λίγο τραβηγμένο όλο αυτο το σενάριο?
Εδώ έχουν
α) Εγκλωβιστεί στο Ιρακ και κοιτάζουν πως θα βγούν
β) τους έκοψε την μαγκιά το Ιράν,
γ) η Βόρειος Κορέα πετάει πυράυλους που κάλιστα θα μπορούσαν να σκάσουν στην Αλάσκα και κάνουν το κορόηδο
δ) Το τσιράκι τους το ισραήλ βγήκε ητημένο απο το Λίβανο
και είναι η χώρα που θα μπορέσει να οργανώσει κάτι τέτοιο? Μπα δεν νομίζω, απλά ίσως προσπαθούν να καλύψουν τα χάλια τους! Τίποτα παραπάνω.

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 11:43, 11-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από tsus
Τι λετε τωρα?????ειναι δυνατον να το εκαναν για show ή να το ηξεραν κ να μην ηθελαν να το αποτρεψουν??????πρεπει ειναι πολυ αρρωστοι οι μερικανοι για να το κανουν αυτο!η εξηγηση ειναι οτι τους την επεσαν οι αλκαϊντιανοι κ την πατησαν.....μην το παρακανουμε
Ποτέ μην υποτιμάς κάποιον που έχει καταφέρει και εξουσιάζει τόσο κόσμο. Μην ξεχνας κάτι βασικό όσοι βρίσκονται ψηλά είανι γιατί πατούν πάνω σε πτώματα και ειδικά οι αμερικανοί πολίτες για να μην αντιδρούν με όλα αυτά και μάλιστα να σιγοντάρουν τα "κεφάλια" πρέπει να είναι εντελώς πρόβατα όπου πεί ο τσοπάνης απλά ακολουθούν! Για σκέψου πόσοι αμερικανοί έχουν σκοτωθεί σε μάχες που ξεκίνησαν από υποτιθέμενες προκλήσεις άλλων λαών και στο τέλος βγήκαν οι αμερικανοί και είπαν ουπς sorry εγώ νόμιζα πως μας απειλήσατε....

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 11:54, 11-09-06:

Πιστευω οτι ειναι ενα θεμα στο οποιο κανεις μας και ποτε δεν θα βρει τις απαντησεις, αλλα θα μπορουμε οοοοολοι να συνομωσιολογουμε ατελειωτα οσο ασχετοι κι αν ειμαστε, απλα επειδη διαβασαμε κατι εκει, η ειδαμε κατι αλλου, χωρις να σκεφτουμε οτι μπορει να ειναι και στρατευμενο ντοκυμαντερ/αρθρο/οτιδηποτε. Αυταααα :X

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 12:04, 11-09-06:

καλα, τραγικο ολο αυτο που λες, αν οντως υπαρχει εστω και μια πιθανοτητα αληθειας!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 12:13, 11-09-06:

Γίδι έχεις δίκιο αλλά δεν μπορούσα να το βάλω αλλιώς γιατί έχει όριο το μέγεθος του κειμένου! Εξού και οι επεξηγήσεις!
Δεν ήθελα να βάλω AlQuida γιατί εγώ δεν είμαι πεποισμένες ότι υπάρχει ακριβώς έτσι όπως μας την παρουσιάζουν!

Εγώ συμφωνώ με Torry!
Για το Perl Harbor ξέρετε? Ξέραν και παραξέραν για την επίθεση και μου λέτε για θράσος? Και μιλάμε για άλλες εποχές! Εδώ οι άνθρωποι απέκτησαν εν λευκώ να βομβαρδίζουν όπου θέλουν με το πρόσχημα της τρομοκρατίας! Μια χαρά κερδισμένοι βγήκαν ειδικά όταν όλα τα σημαντικά στους πύργους μέσα είχαν σωθεί!

Δεν είμαι συνομώτης απλά κάποια πράγματα δεν κολάνε! Το άλλο μεγάλο ψέμα με την σελήνη το έχετε ακούσει? Εκεί να δείτε τι λάθη υπάρχουν που δεν καλύπτονται με τίποτα και ούτε η NASA μπορεί να απαντήσει!

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 12:25, 11-09-06:

Και στο Περλ Χάρμπορ και την 11/9 οι ΗΠΑ πλήρωσαν την αλλαζονεία τους, μην βγάλουμε πια και αυτό φτιαχτό απο τους αμερικάνους γιατί θα τρελαθώ!
Είχαν πληροφορίες αλλα της ανγόησαν,
Είδαν τα γιαπωνέζικα βομβαρδιστικά και νόμιζαν ότι ηταν δικά τους,
Βύθισαν κατασκοπευτικό υποβρύχιο και δεν έκαναν τίποτα
Τα ραντάρ δεν δούλεψαν για χαζούς λόγους
Συγκέντρωσαν τα μαχητικά τους πολύ κοντά το ένα στο άλλο μόνο και μόνο για να αποφύγουν το ενδεχόμενο σαμποτάζ, κάνοντας πο΄λύ ευκολη του δουλειά των επιτηθέμενων και άλλα πολλά.
Η ψωρο-περιφάνεια τους έφαγε τότε, εδώ έχασαν σχεδόν όλο τον στόλο Ειρηνικού και αμέτρητες δυνάμεις τι μόνο και μόνο για να έχουν δικαιολογία για να επιτεθούν σε ένα υπάρχον πόλεμο?
Η ατομική ήταν έτοιμη και ανεξάρτητα αν γινόταν το Περλ Χάρμορ η όχι θα έπεφτε για να μην συνεχιστεί ο πόλεμος και στον Ειρηνικό.
Και επειμένω για τους πύργους, δεν καταρήπτεις τον μύθο του άτρωτου απλά για να κάνεις κάτι το οποίο μπορείς να το κάνεις με μικρότερο κόστος

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 12:31, 11-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Γίδι έχεις δίκιο αλλά δεν μπορούσα να το βάλω αλλιώς γιατί έχει όριο το μέγεθος του κειμένου! Εξού και οι επεξηγήσεις!
Δεν ήθελα να βάλω AlQuida γιατί εγώ δεν είμαι πεποισμένες ότι υπάρχει ακριβώς έτσι όπως μας την παρουσιάζουν!
Έχει απόλυτο δίκιο το Γίδι.Βάλε "τρομοκράτες" αντί Αραβικός κόσμος, είναι και μικρότερη λέξη .Το πώς μας παρουσιάζουν την Αλ Κάιντα και τί είναι στην πραγματικότητα, δεν έχει καμία σχέση με το να τσουβαλιάζουμε κοντά στο δισεκατομμύριο Αράβων και μουσουλμάνων με την έκφραση "Αραβικός κόσμος".

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 13:05, 11-09-06:

Αν θελεται σε εισαγωγικά τρομοκράτες ίσως!
Καλά δεν αγχώνομαι υπάρχει η επεξήγηση! Αν θέλει κάποιος Mod ας το διορθώσει! Δεν με απασχολεί κιόλας! Άλλωστε εγώ την έγραψα λίγο με ειρωνικό στιλ

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:09, 11-09-06:

Ναι, αλλά ειρωνεύεσαι τα κατ' εξοχήν άσχετα άτομα: Άραβες όπως των Εμιράτων δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που εννοείς και είναι λίγο κρίμα...

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 13:15, 11-09-06:

Και στο Περλ Χάρμπορ και την 11/9 οι ΗΠΑ πλήρωσαν την αλλαζονεία τους, μην βγάλουμε πια και αυτό φτιαχτό απο τους αμερικάνους γιατί θα τρελαθώ!
Είχαν πληροφορίες αλλα της ανγόησαν,
Είδαν τα γιαπωνέζικα βομβαρδιστικά και νόμιζαν ότι ηταν δικά τους,
Βύθισαν κατασκοπευτικό υποβρύχιο και δεν έκαναν τίποτα
Τα ραντάρ δεν δούλεψαν για χαζούς λόγους
Συγκέντρωσαν τα μαχητικά τους πολύ κοντά το ένα στο άλλο μόνο και μόνο για να αποφύγουν το ενδεχόμενο σαμποτάζ, κάνοντας πο΄λύ ευκολη του δουλειά των επιτηθέμενων και άλλα πολλά.
Η ψωρο-περιφάνεια τους έφαγε τότε, εδώ έχασαν σχεδόν όλο τον στόλο Ειρηνικού και αμέτρητες δυνάμεις τι μόνο και μόνο για να έχουν δικαιολογία για να επιτεθούν σε ένα υπάρχον πόλεμο?
Η ατομική ήταν έτοιμη και ανεξάρτητα αν γινόταν το Περλ Χάρμορ η όχι θα έπεφτε για να μην συνεχιστεί ο πόλεμος και στον Ειρηνικό.
Και επειμένω για τους πύργους, δεν καταρήπτεις τον μύθο του άτρωτου απλά για να κάνεις κάτι το οποίο μπορείς να το κάνεις με μικρότερο κόστος
Γιάννη είναι ιστορικό γεγονός ότι
1)τον κώδικα των Ιαπώνων τον είχαν πριν το Perl Harbor
2)Τα πλοία που ήταν εκεί ήταν οι σαβούρες τους και ο νέος στόλος τους με πιο σύγχρονα πλοία ήταν καθοδόν γενικά. Άλλωστε δεν είχαν ιδιαίτερο επιχειρησιακό πρόβλημα ακόμα και μετά την επίθεση στον ειρηνικό! Μόνο τα Zeto φοβόντουσαν σαν τον διάολο
3)Τα περισσότερα πλοία ήταν σε αβαθή και απλά τα αντλήσαν και τα χρησιμοποιήσαν (αυτό δεν ξέρω αν ήταν προσχεδιασμένο). Το Arizona ήταν ένα απίστευτα τυχερό χτύπημα των ιαπώνων
4)ΟΙ Ιάπωνες δεν είχαν άλλη επιλογή καθώς τους είχε επιβληθεί κάτι σαν εμπάρκο πετρελαίου από την Αμερική! Η επίθεση ήταν ο μόνος τρόπος. Η αμερική έψαχνε την αντιπαράθεση μαζί τους.
5)Τελείως τυχαία το απόλυτο όπλο για τον ειρηνικό της εποχής αλλά και σήμερα τα 4 αεροπλανοφορά έλειπαν από το perl harbor όλα για κάποιους ότι να είναι λόγους
6)Η ηγεσία τους ήθελε την αντιπαράθεση αλλά όχι ο κόσμος που είχε χάσει παιδιά και συγκενείς στον Β'

Εγώ γιαυτά τουλάχιστον πιστεύω ότι ξέραν και παραξέραν!

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 13:42, 11-09-06:

Γιάννη είναι ιστορικό γεγονός ότι
1)τον κώδικα των Ιαπώνων τον είχαν πριν το Perl Harbor
Ναι αλλα τον αγνόησαν καθώς πίστεψαν ότι δεν θα τολμούσαν να κάνουν τίποτα.
2)Τα πλοία που ήταν εκεί ήταν οι σαβούρες τους και ο νέος στόλος τους με πιο σύγχρονα πλοία ήταν καθοδόν γενικά.
Ο στόλος ειρηνικού σαβούρα???
Άλλωστε δεν είχαν ιδιαίτερο επιχειρησιακό πρόβλημα ακόμα και μετά την επίθεση στον ειρηνικό!
Δεν είχαν στόλο στον Ειρηνικό και διάσπασαν άλλες δυνάμεις, αν αυτο γινόταν με την Γερμανία ενεργή θα έπινε καφέ ο Χιτλερ στην Ουάσικτον.

Μόνο τα Zeto φοβόντουσαν σαν τον διάολο
Zero βρε, και ξεχνάς και τους καμικάζι.

3)Τα περισσότερα πλοία ήταν σε αβαθή και απλά τα αντλήσαν και τα χρησιμοποιήσαν (αυτό δεν ξέρω αν ήταν προσχεδιασμένο). Το Arizona ήταν ένα απίστευτα τυχερό χτύπημα των ιαπώνων
Βρε demelene θα με τρελάνεις, εδώ οι Ιαπωνέζοι ακύρωσαν το 3ο κύμα επίθεσης γιατι δεν έμεινε τίποτα αλλο να χτυπησουν και μου λές ότι απλά έκαναν κάποιες ζημιές?

4)ΟΙ Ιάπωνες δεν είχαν άλλη επιλογή καθώς τους είχε επιβληθεί κάτι σαν εμπάρκο πετρελαίου από την Αμερική! Η επίθεση ήταν ο μόνος τρόπος. Η αμερική έψαχνε την αντιπαράθεση μαζί τους.
Οι ιάπωνες έκαναν την μ@λακία και χτύπησαν πρώτοι τους αμερικάνους χωρίς να συνεργαστούν με τους Γερμανούς όπως είχε σχεδιαστεί αυτό έβαλε και τις ΗΠΑ στον πόλεμο.
5)Τελείως τυχαία το απόλυτο όπλο για τον ειρηνικό της εποχής αλλά και σήμερα τα 4 αεροπλανοφορά έλειπαν από το perl harbor όλα για κάποιους ότι να είναι λόγους
Τα αεροπλανοφόρα που έλειπαν ήταν η κωλ@φαρδία των αμερικάνων, κύριος στόχος μέχρι τότε ήταν τα καταδρομικά, η επίθεση στο Περλ έδειξε την αδυναμία των καταδρομικών και το τέλος εποχής τους για αυτά.
6)Η ηγεσία τους ήθελε την αντιπαράθεση αλλά όχι ο κόσμος που είχε χάσει παιδιά και συγκενείς στον Β'
Η Αμερική δεν ήθελε να εμπλακεί στον ΒΠΠ δεν τους άγγιζε προς το παρόν και ΄θα προτειμούσε να αμυνθεί στα σύνορα της παρά να στείλει δυνάμεις στην Ευρώπη.

Εγώ γιαυτά τουλάχιστον πιστεύω ότι ξέραν και παραξέραν!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 13:56, 11-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Ναι, αλλά ειρωνεύεσαι τα κατ' εξοχήν άσχετα άτομα: Άραβες όπως των Εμιράτων δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που εννοείς και είναι λίγο κρίμα...
Δεν κατάλαβες. Δεν ειρωνεύομαι τους Άραβες αλλά την άποψη που θέλει τους Άραβες ώς τα κακά παιδιά για όλα!Ελπίζω να κατάλαβες!
Αλλάχτε το . Να σφυρίξω να σκάσει μύτη κανας mod!

frrrrtttt αγαπητέ mod. Θα κάνεις ένα Edit. Σοβαρά Mods αλλάχτε το όπως νομίζετε εσείς καλύτερα!

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 13:59, 11-09-06:

Δεν κατάλαβες. Δεν ειρωνεύομαι τους Άραβες αλλά την άποψη που θέλει τους Άραβες ώς τα κακά παιδιά για όλα!Ελπίζω να κατάλαβες!
Αλλάχτε το . Να σφυρίξω να σκάσει μύτη κανας mod!

frrrrtttt αγαπητέ mod. Θα κάνεις ένα Edit. Σοβαρά Mods αλλάχτε το όπως νομίζετε εσείς καλύτερα!
Το 'σιαξα...
Είναι ΟΚ τώρα;;;

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 13:59, 11-09-06:

Ήρθα!
Ποιός σφηράει?

Δυστηχώς δεν έχω δικαιώματα σε αυτό το τοπικ κάνε μια αναφορά μυνήματος (στο προηγούμενο μύνημα σου) για να το δει κάποιος απο τους μοντ που μπορεί.
Έτσι για να ξέρεις τι κάνει και αυτο του κουμπί

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 14:00, 11-09-06:

Γιάννη διαφωνία απόψεων!

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 14:04, 11-09-06:

Γιάννη διαφωνία απόψεων!
Κάποτε θα γινόταν και αυτο, απλά βρε παιδί μου έπεσες και εσύ στην ειδικότητα μου,
Καταλαβένω τις θεωρίες συνομοσία για την 11 Σεπτ. Αλλα ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω ποιός θεωρεί οτι το Περλ Χάρμορ ήταν στημένο απο τους αμερικ'άνους?
Με ποιό όφελος, να μπούν σε ένα πόλεμο που απέφευγαν να μπούν?

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 14:08, 11-09-06:

Γίδι το διορθωσα και στο αρχικό κείμενο!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:31, 11-09-06:

Γίδι το διορθωσα και στο αρχικό κείμενο!

εύγε, παίδαρε, να είσαι καλά!

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 21:18, 11-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από tsus
Δηλαδή δεν είναι άρρωστοι όταν βομβαρδίζουν Γιουγκοσλαβία, Αφγανιστάν, Ιράκ, Λίβανο-Παλαιστίνη..; Πλάκα κάνουμε ρε παιδιά;

Θεωρώ εξίσου πιθανές τις εκδοχές, η Αμερική κέρδισε άλλοθι με την τρομοϋστερία και την τρομολαγνεία, αθωώθηκαν οι οργουελικές πρακτικές στη συνείδηση του απλού κόσμου με πρόσχημα (και "αντάλλαγμα") την ασφάλεια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 10:58, 24-09-06:

Γιάννη δες την ταινεία που αναφέρω! Πραγματικά ίσως συγκλονιστείς!
Εγώ σου λέω είμουν κάτι μεταξύ εσένα και του Troll. Ποιά έχω αλλάξει ριζικά άποψη! Και με βάση την προιστορία τους Perl harbor αλλά και αυτό που λέει στο farenheit 9/11 ότι επί εποχής Κούβας σχεδιάστηκε στημένο τρομοκρατικό χτύπημα μέσα στην Florida για να εισβάλουν στην ΚΟΥΒΑ και απορίφθηκε από τον τότε πρόεδρο!Και αυτοί που το σχεδιάσαν είναι κάτι σε υπουργούς αμύνης τώρα στην Αμερική! Και μην ξεχνάμε την ιστορία με την σελήνη (όποιος δηλαδή την πιστεύει)

Πολλές συμπτώσεις παιδιά!

Σχετικά με το πέσιμο των διδύμων πύργων δεν σας προκαλεί καθόλου εντύπωση ότι αν ο σκελετός έλιωνε τότε δεν θα λύγιζε από κάποια πλευρά και δεν θα πέφταν και οι δύο κατακόρυφα? Και άντε να συμβεί στον ένα! ΚΑΙ στους δύο νομίζω ότι οι πιθανότητες δεν το επιτρέπουν! Και μάλιστα ακριβώς στον ίδιο περίπου χρόνο! Και κάτι ακόμα! Ο χρόνος πτώσης των πύργων ισοδυναμεί απίστευτα ίδια με το χρόνο πτώσης ενός αντικειμένου από την κορυφή του με ελεύθερη πτώση! Πύργος με απείραχτο σκελετό 60 ορόφων από κάτω δεν νομίζω να καταρέει σε τέτοιο χρόνο! Και μάλιστα δύο πύργοι! Και επίσης λόγω ότι η βάση είναι πιο γερή όσο πιο κάτω είναι η πτώση από την επιβράδυνση ανά όροφο έπρεπε να είχε σταματήσει! Και αυτά δεν τα λέω εγώ έτσι! Μηχανικοί.

Πραγματικά όσοι έχετε την παραμικρή σχέση με κατεβαστήρια δείτε το! Οι υπόλοιποι θα χαρώ να σας την διαθέσω!
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου.
Την ταινία δεν την έχω δει όμως μόλις βρω χρόνο θα την ψάξω.
Όσο αφορά το επίμαχο ζήτημα ναι είναι όντως πολλές οι συμπτώσεις.
Ανήμερα της επετείου πριν δύο βδομάδες παρακολουθούσα την έρευνα επι του θέματος απο τον Τσίμα(ευτυχώς που ακόμη υπάρχουν ρεπόρτερ στην ελληνική τιβί).Το υλικό που είχε συγκεντρώσει ήταν απο συνεντεύξεις τύπου όπου αμερικανοί ρεπόρτερς εξέθεταν τις απορίες τους αλλά και απο ιδιωτικούς ντετέκτιβ που προσλήφθηκαν απο τους συγγενείς των θυμάτων για να λύσουν τα αμέτρητα αναπάντητα ερωτήματα τους.
Θέλω να αναφέρω μερικά σημεία του ρεπορτάζ που μου έκαναν εντύπωση:
1.Η πολεμική αεροπορία βρισκόταν απο τις 8 το πρωί σε τακτική άσκηση.
Αυτό σημαίνει πως αεροσκάφη ετοιμοπόλεμα και γεμάτα καυσιμα και πυρομαχικά ήταν στον αέρα ήδη την ώρα που εξελίσσοταν οι αεροπειρατείες και όλοι οι αξιωματικοί ήταν στην θέση τους παίρνοντας μέρος στην άσκηση.
Όταν λοιπόν στις 8.40 πληροφορήθηκε η πολιτική αεροπορία τις αεροπειρατείες γιατί δεν αναχαιτίστηκαν εγκαίρως τα αεροπλάνα αλλά αναχαιτίστηκε μόνο ένα μία ώρα μετά;
2.Το πολεμικό αεροπλάνο το οποίο ξεκίνησε να αναχαιτίσει το αεροσκάφος που κατευθυνόταν προς το καπιτώλιο(κι ενώ ήδη είχε πέσει το 1ο στον ένα πύργο) δεν απογειωθηκε απο την πλησιέστερη βάση (12 μίλια) αλλά απο την αμέσως επόμενη(40 μίλια).Κακό τάιμινγκ;
3.Κι αυτό που μου προκάλεσε την μεγαλύτερη εντύπωση που ακόμη και κάποιος άσχετος απο μηχανικά ή σχέδια έκτακτης ανάγκης θα απορούσε.Ενώ επισήμως η κυβέρνηση γνώριζε απο τις 8.40 για τις αεροπειρατείες πως είναι δυνατόν να αφήνουν τον Μπους να συνεχίζει την επίσκεψη του σε ένα δημοτικό σχολείο;
Δλδ οι ΗΠΑ βρίσκονταν σε κόκκινο συναγερμό και ο πρόεδρος τους απροστάτευτος άκουγε ποιήματα απο 8χρονα;Δεν θα έπρεπε να φυγαδευτεί,προστατευτεί ή ο,τιδήποτε;

Κι άλλες πολλές λεπτομέρειες σημαντικές σε αυτήν την δίωρη εκπομπή, μαρτυρίες στελεχών της Σια και της πολιτικής αεροπορίας που όλες συγκλίνουν στο ότι οι ΗΠΑ ήταν ενήμερες για την επίθεση.
Άνθρωποι που κατείχαν (κι αργότερα έχασαν ) αξιώματα εκείνη την περίοδο δήλωσαν πως είχαν πλήρως ενημερωθεί απο την υπηρεσία αντικατασκοπείας για το επικείμενο χτύπημα(μάλιστα ο ίδιος ο Πούτιν είχε προειδοποιήσει για συγκεκριμένες ημ/νιες).Κι όλες οι έρευνες κατόπιν ανωτέρας εντολής σταμάτησαν.
Πολλές οι απορίες, για το πως όσοι είχαν παραλείψεις εκείνη την ημέρα αντί να τεθούν σε διαθεσιμότητα προήχθησαν.
Για τις ερεύνες των ιδιωτικών ντετέκτιβ σχετικά με τα οικονομικά συμφέροντα της οικογένειας Μπους στον αραβικό κόσμο.

Μου αρέσει η κινδυνολογία και δεν απορώ πως είναι δυνατόν να προκληθεί ένα τέτοιο μακελειό για να δοθεί αφορμή για εχθροπραξίες.
Αν μιλούσαμε για άλλο κράτος θα μου ήταν αδιανόητο.
Μιλάμε όμως για τις ΗΠΑ.
Τις ΗΠΑ που αιματοκύλησαν το Σαράγεβο για να κάνουν τεστ στα νέα τους όπλα προς τους υποψήφιους αγοραστές.
Τις ΗΠΑ που δεν θα δίσταζαν να θυσιάσουν μερικές χιλιάδες αθώων προκειμένου να φανατίσουν το εθνικό φρόνημα ενάντια στον αραβικό κόσμο και να πάρουν έγκριση για τις επικείμενες επιθέσεις στις πετρελαιοπαραγωγες χώρες.
Γιατί το έχουν ξανακάνει και θα το ξανακάνουν.
Για αυτούς τα πάντα είναι αριθμοί, και οι χιλιάδες των νεκρών έχουν λιγότερα μηδενικά απο τα δις των εκατομμυρίων των πετρελαίων.

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 16:57, 20-02-07:

Ξέθαψα αυτό το thread γιατί βρήκα κάτι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον στο νετ.Δείτε το,αξίζει!

http://www.physics4u.gr/news/2006/scnews2609.html

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 18:45, 20-02-07:

ωωωωπα!!! :O

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 20:03, 20-02-07:

Απόσπασμα από το άρθρο:

"Οι Ντικ Τσένι, Ντόναλντ Ράμσφελτ και Πολ Γούλφοβιτς, θέλουν να δημιουργήσουν μια αμερικανική αυτοκρατορία. Μας το είπαν! Μας είπαν τι θέλουν να γίνει. Σχεδίασαν ένα λεπτομερές σχέδιο. Λέγεται "Πρόγραμμα για τον νέο αμερικανικό αιώνα» (ένα think tank νεοσυντηρητικών που δημιουργήθηκε το 1997 και έπειτα στελέχωσε τις κυβερνήσεις Μπους). Επειδή όμως οι εμπνευστές του προγράμματος πίστευαν ότι ο αμερικανικός λαός δεν θα ήταν διατεθειμένος να υποστεί οικονομικές θυσίες και τις απώλειες των ίδιων του των παιδιών για να υποστηρίξει το σχέδιο τους για βάσεις σε όλο τον κόσμο και ιδιαίτερα στη Μέση Ανατολή για να ελέγχουν τα αποθέματα του πετρελαίου. Εκτός όμως αν υπήρχε κάποιο φοβερά τραυματικό γεγονός, παρόμοιο με το Περλ Χάρμπορ"."
-------------------
Και ο κόσμος συνεχίζει να πιστεύει πως τρομοκράτες είναι οι Αφγανοί, οι Ιρακινοί και οι λοιποί Άραβες

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 20:17, 20-02-07:

Γιαννη, απλα δες το λινκ. παραθετω ενα μονο μικρο κομματι!

Η κυβερνητική άποψη καταρρίπτει τους νόμους της Φυσικής και της Μηχανικής και δεν είναι δυνατόν να είναι αληθινή. Για παράδειγμα, κάθε κτίριο είχε 47 ατσάλινες κολόνες στον πυρήνα, διασυνδεόμενες σε μια πολύπλοκη δομή. Μπορούσαν να στηρίξουν βάρος δεκαπλάσιο από όσο είχαν. Το πιο σημαντικό είναι ότι η κυβέρνηση υποστηρίζει πως ήταν η σύγκρουση με τα αεροπλάνα και η φωτιά από τα καύσιμα τους που οδήγησε στην κατακόρυφη κατάρρευση. Όμως, τα κτίρια ήταν σχεδιασμένα για να αντέξουν σύγκρουση με αεροπλάνο. Ο Φρανκ Ντεμαρτίνι, που ήταν συντονιστής στην κατασκευή των δίδυμων πύργων, λέει πως η σύγκρουση αεροπλάνου με τα κτίρια, ακόμη και αν ήταν πολλαπλή, θα ήταν ανάλογη με το να καρφώνεις μολύβια σε μια κουνουπιέρα.

Δεξιά: Το ατσάλι του σκελετού λιώνει στους 2.800 Φαρενάιτ κι όχι στους 1.800 που μπορεί να φτάσει με τα φλεγόμενα καύσιμα. Στη δε γιγαντιαία έκρηξη των κτιρίων ό,τι υπήρχε μέσα (γραφεία, έπιπλα και άνθρωποι) έγινε κυριολεκτικά σκόνη. Αυτό χρειαζόταν τεράστια ενέργεια και όχι μόνο την έκρηξη των καυσίμων από τα αεροσκάφη

Δεύτερο: Η μεγαλύτερη θερμοκρασία στην οποία μπορούν να φτάσουν φλεγόμενα τα καύσιμα των αεροπλάνων, στις ιδανικότερες συνθήκες και με άφθονο διαθέσιμο οξυγόνο, είναι 1.800 βαθμοί Φαρενάιτ. Αυτές οι φωτιές έκαιγαν πολύ χαμηλότερα. Ο μαύρος καπνός που έβγαινε σηματοδοτεί ότι ήταν πολύ χαμηλότερα. Σε εργαστηριακά πειράματα υπολογίστηκε ότι έκαιγαν περίπου στους 500 βαθμούς. Το ατσάλι στο σκελετό του κτιρίου λιώνει στους 2.800 βαθμούς, δηλαδή σε 1.000 βαθμούς παραπάνω από την υψηλότερη θερμοκρασία που θα μπορούσε να προκληθεί από τα καύσιμα. Ακόμη, πάντα σύμφωνα με τα πειράματα, το ατσάλι θα μπορούσε να αντέξει σε θερμοκρασία 2.000 βαθμών για έξι συνεχείς ώρες, χωρίς να δείξει εμφανή κόπωση. Το ένα κτίριο, ο νότιος πύργος, που έπεσε πρώτος - ενώ ήταν ο δεύτερος που χτυπήθηκε -, κατέρρευσε ή καλύτερα εξαφανίστηκε έπειτα από μία ώρα. Ο βόρειος πύργος έπειτα από μιάμιση ώρα. Έτσι, οι φωτιές έκαιγαν σε πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία και για πολύ μικρότερο χρονικό διάστημα, για να αποδυναμώσουν το ατσάλι. Δεν θα μπορούσε να λιώσει, όπως ισχυρίζεται η κυβέρνηση, γιατί το ατσάλι δεν θα εξασθενούσε υπό αυτές τις συνθήκες.

Ακόμη, συζητήσεις με πολιτικούς μηχανικούς με έχουν πείσει πως η σχεδίαση του κτιρίου ήταν τέτοια που δεν θα έκανε κατακόρυφη κατάρρευση. Υπάρχει ένα και μοναδικό πιθανό σενάριο για να γίνει μια κατακόρυφη κατάρρευση. Έπρεπε όλες οι κολόνες υποστήριξης να κοπούν την ίδια στιγμή. Αυτό είναι εντελώς γελοίο! Δεν υπάρχει τρόπος να γίνει αυτό μέσω της θερμότητας. Μπορεί να γίνει μόνο μηχανικά ή με τη χρήση εκρηκτικών".

http://www.physics4u.gr/news/2006/scnews2609.html

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 20:32, 20-02-07:

Βασικά λυπάμε τις οικογένιες των χαμένων όχι το αμερικάνικο κράτος είναι ανάμικτο αυτό που νοιώθω απο την μία λέω καλά τους έκαναν γιατί εκείνοι προξενούν τους πολέμους αλλα απο την άλλη σκέυτομαι τους νεκρούς,
Τι συμβένει σε αυτούς τους μεγάλους και τα κάνουν αυτά; ΓΙΑΤΙ να πεθαίνει τόσος κόσμος;

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 20:36, 20-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Τι συμβένει σε αυτούς τους μεγάλους και τα κάνουν αυτά; ΓΙΑΤΙ να πεθαίνει τόσος κόσμος;
Easy...Χρήμα.....πάντα το χρήμα...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 20:38, 20-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από ALEX_
Easy...Χρήμα.....πάντα το χρήμα...

Και καλά τους άλλους αλλα να σκωτόνουν και τους δικούς τους ;

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 20:39, 20-02-07:

Και καλά τους άλλους αλλα να σκωτόνουν και τους δικούς τους ;

και παλι. ολοι ανθρωποι ειναι...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 20:41, 20-02-07:

Πείτε με τρελή αλλα νοιώθω ότι χάνετε η έσθηση της ανθρωπιάς
Φοβάμε πιά τους ανθρώπους! που θα φτάσουν ακόμα για τα χρήματα;

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 21:52, 20-02-07:

Πείτε με τρελή αλλα νοιώθω ότι χάνετε η έσθηση της ανθρωπιάς
Φοβάμε πιά τους ανθρώπους! που θα φτάσουν ακόμα για τα χρήματα;

λεφτα, σεξ και δοξα. μπορει να ειμαι οφτοπικ τωρα, αλλα πολλες, παρα πολλες απο αυτες τις πραξεις, οπως και απο αλλες, πιο "απτες" και καθημερινες, γινονται για καποιο απο αυτα τα τρια.
δυστυχως.
παντως δειτε το λινκ του demelene, διαβαστε το, ειναι καλο και χωρις τις κλασσικες σαλτσες..

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 16:19, 12-06-07:

Ειδα προσφατα καποια βιντεακια που μου θυμισαν μια βασικη πτυχη τυο θεματος και μου φεραν στο νου οσα ειχα διαβασει και δει σε καμποσα ντοκυμαντερ μια και τοτε με απασχολησε αρκετα .

Μετα απο τοσο καιρο λοιπον, θα θελα να δω τι γνωμη εχετε, χωρις να το ψαξετε τωρα επι τοπου το θεμα. Με οτι εντυπωση και γνωμη εχετε σχηματισει μεχρι σημερα απο οτι ετυχε να δειτε ή θελατε να ψαξετε.

Ποιος ευθυνεται για το χτυπημα ;

Θα θελα να δω γνωμες περιληπτικα πρωτα και μετα θα αναφερω καποια απλα αλλα πολυ σημαντικα στοιχεια.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:33, 12-06-07:

Εγω πιστευω οτι ειναι οι Αμερικανοι το ριξανε.... Τωρα ητανε ελενχομενη εκρηξη, ητανε απλα μια συγκρουση, δεν ξερω πως το κανανε, αλλα ητανε στιμενο

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 16:49, 12-06-07:

Λακωνικά: τρομοκράτες τα ρίξανε, όπως μας είπαν. Όπως τρομοκράτες χτύπησαν τον υπόγειο της Μαδρίτης αλλά και στο Λονδίνο. Ποιος ευθύνεται ουσιαστικότερα; Η πολιτική. Γενικά. Και η πολιτική της Αμερικής και των χωρών της Μέσης Ανατολής που είναι σε σύγκρουση τις τελευταίες δεκαετίες.

Οι συνομωσιολογίες περί διαβολικού Εβραϊκού δακτύλου μου φαίνονται πολύ μούφα για να τις πιστέψω , γιατί πίσω από κάθε κακό στο 90% των περιπτώσεων ξεφυτρώνει και μια τέτοια συνωμοσία. Ακόμη και για τα τσουνάμι λέγανε ότι ευθύνεται το "Αμερικανοισραηλινό λόμπι" που έκανε τεστ με υπόγειες πυρηνικές βόμβες (ή κάτι τέτοιο... δεν θυμάμαι καλά...). Το ότι οι ΗΠΑ εκμεταλεύτηκαν το χτύπημα και πέρασαν τρομονόμους και άρχισαν ένα κυνήγι μαγισσών ανά το παγκόσμιο υπέρ της "ειρήνης" είναι άλλο θέμα...

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:51, 12-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Λακωνικά: τρομοκράτες τα ρίξανε, όπως μας είπαν.
Αυτοι που κανανε την αεροπειρατια ναι, ητανε τρομοκρατες. Ομως πισω απο αυτους, ο αρχηγος του, δουλευε για τα πιστευω του η για τα λευτουδακια των Αμερικανων;

Θελω να πω, τρομοκρατες τα ριξανε που το κανανε για τα πιστευω τους. Ομως τους εσπρωξε καπιος αλλος τρομοκρατης η καπιος συνεργατης των ΗΠΑ;

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 16:58, 12-06-07:

Δεν ξέρω, τείνω προς το να πιστέψω ότι ήταν τρομοκρατικό χτύπημα. Τώρα τι κρύβεται από πίσω δεν ξέρω. Το σενάριο να το έκαναν οι αμερικάνοι μου φαίνεται τραβηγμένο μάλλον, αλλά και να μάθαινα ότι αυτοί ευθύνονταν δεν θα μου έκανε εντύπωση. Δυστυχώς.

Πάντως έχει πολύ ενδιαφέρον όταν τα συζητάς αυτά με μουσουλμάνους. Έχουν μια ξεκάθαρη, αν και απλοϊκή άποψη. Κι αυτές οι συζητήσεις μου δημιούργησαν την άποψη ότι τα τρομοκρατικά χτυπήματα κάθε άλλο παρά για προάσπιση του Ισλάμ έγιναν. Για ποιό λόγο έγιναν δεν ξέρω, πάντως δεν είναι προφανής (για μένα).

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 12:35, 13-06-07:

Για μενα η 9/11 ήταν μια απο τις πιο σκοτεινές ημέρες της ανθρωπώτητας!!! Τοσο πολύ που πραγματικά αναρωτιέμαι αν έχουμε βγεί απο τον μεσαίωνα και τα dark ages ή απλά ήταν η είσοδος σε μια τέτοια περίοδο...

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 12:40, 13-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Founes
Για μενα η 9/11 ήταν μια απο τις πιο σκοτεινές ημέρες της ανθρωπώτητας!!! Τοσο πολύ που πραγματικά αναρωτιέμαι αν έχουμε βγεί απο τον μεσαίωνα και τα dark ages ή απλά ήταν η είσοδος σε μια τέτοια περίοδο...
'Ηταν η έναρξη του Δ'παγκοσμίου πολέμου, αυτό έχει ακουστεί από επίσημα χείλη αξιωματούχων των ΗΠΑ, απλά γίνεται σε δόσεις. Americas new war. Ο Γ' Παγκόσμιος ήταν ο ψυχρός πόλεμος, τώρα ζούμε τον τέατρτο κι έρχεται κι άλλο τσουνάμι μετά. Ο καιρός γαρ εγγύς.

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη theio_vrefos
Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 14:25, 13-06-07:

θεωρίες συνομωσίας

Παράθεση

*marouli* (Μαρία με τα κιτρινα!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη *marouli*
H Μαρία με τα κιτρινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 128 μηνύματα.

H *marouli* έγραψε στις 14:29, 13-06-07:

Εγώ με τους Αμερικάνους τα'χω χάσει πια..Αισθάνομαι ότι είναι-πολύ ωμά-ηλίθιος λαός!Πως γίνεται να ξαναψήφισαν Μπους?Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση..
Όσο για το χτύπημα,φαντάζομαι πως όντως ήταν τρομοκράτες..Τώρα ποιος κρύβεται ακόμη πιο πίσω δεν το ξέρω..Αυτό που ξέρω και με ανησυχεί είναι ότι έχει χαθεί ο ελεγχος απο όλους...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους