Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,965 μηνύματα σε 74,642 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πονάει περισσότερο αυτός που χωρίζει ή που τον χωρίζουν;

kounoupitsa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kounoupitsa
H kounoupitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H kounoupitsa έγραψε στις 13:27, 11-03-11:

Σε ενα χωρισμο ποναει περισσοτερο αυτος που ζηταει το χωρισμο η ο αλλος ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 13:48, 11-03-11:

Νομίζω οτι διαφέρει ανάλογα με την περίπτωση. Δεν μπορείς να πεις σίγουρα ποιός πονάει περισσότερο, ακόμα και αν γνωρίζεις το ζευγάρι το οποίο χώρισε. Μου έχει τύχει να χωρίσω και να μην στεναχωρηθώ καθόλου, μου έχει τύχει να χωρίσω και να στεναχωρηθώ πάρα πολύ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:36, 11-03-11:

Σε γενικές γραμμές πάντως, πιστεύω ότι ο άλλος πονάει περισσότερο. Έρχεται αντιμέτωπος με τετελεσμένο γεγονός που ΔΕΝ μπορεί να αλλάξει, αυτό είναι devastating. Ο,τι και να συμβαίνει, τουλάχιστον αυτός που ζητάει το χωρισμό έχει κι άλλη επιλογή. Ο άλλος όχι, απλά πρέπει να το δεχτεί, θέλει δε θέλει.

Εξαιρούνται φυσικά περιπτώσεις κάτι σιχαμένων ...όντων που αντί να χωρίσουν σαν κύριοι σε ταλαιπωρούν μέχρι να αναγκαστείς να το ζητήσεις εσύ. Δε μου έχει συμβεί, αλλά έχει συμβεί σε φίλους και πρέπει να είναι πραγματικά φρικτό.

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 22:42, 11-03-11:

Kάπου, αν δεν κάνω λάθος, είχα διαβάσει ένα γνωμικό που έλεγε το ακριβώς αντίθετο με τη Λία. :hmmm:

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:43, 11-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Kάπου, αν δεν κάνω λάθος, είχα διαβάσει ένα γνωμικό που έλεγε το ακριβώς αντίθετο με τη Λία. :hmmm:
Παρηγοριά στον άρρωστο.
Έχω χωρίσει και με έχουν χωρίσει, αρκετές φορές. Πραγματικά, δεν συγκρίνεται το πόσο πονάει το δεύτερο σε σχέση με το πρώτο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 22:46, 11-03-11:

Εξαρτάται από το λόγο του χωρισμού.
Ή απλά μππορεί να μην το σκέφτηκες καλά ή τότε να συνειδητοποιήσεις την απώλεια του άλλου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:50, 11-03-11:

Τι θα πει "δεν το σκέφτηκες καλά";; Υποτίθεται ότι μιλάμε για ώριμα άτομα, που δε χωρίζουν επειδή πχ στράβωσαν από έναν καυγά.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 22:52, 11-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Τι θα πει "δεν το σκέφτηκες καλά";; Υποτίθεται ότι μιλάμε για ώριμα άτομα, που δε χωρίζουν επειδή πχ στράβωσαν από έναν καυγά.
Ακριβώς αυτό.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 23:12, 11-03-11:

Σωστά τα λες, όμως η άποψή σου γενικά στο θέμα είναι πολύ "headstrong" όπως θα λέγαμε στην -προσφιλή και για τους δυο μας- αγγλική γλώσσα, χάνοντας έτσι τις εξαιρέσεις.

Κάποιοι ήταν θύτες στο χωρισμό και πονάνε για χρόνια ολόκληρα (ευχαριστώ, χειροκροτήστε με ξανά και ξανά), παρόλο που το σκέφτηκαν απόλυτα σωστά για να προστατέψουν τότε την ακαδημαϊκή τους καριέρα. Θα φταίει η αγάπη μάλλον, ή αν το θες τελείως ψυχρά λογικά, η νοσταλγία της αγάπης αυτής (αν και εγώ πιστεύω ακόμα πως είναι η ίδια η αγάπη)

Όπως και να χει, κράτα μια πισινή, δυστυχώς ζωντανά δείγματα υπάρχουν απ' όλες τις κατηγορίες.

ΥΓ: Και η ειρωνεία ξέρεις ποια είναι; Πούλησα κάποτε την ψυχή μου στο διάολο γι αυτή την αγάπη, κι αν με γύρναγες πίσω σήμερα, σ' εκείνο το Μάιο που τη γνώρισα, θα την ξαναπούλαγα την ψυχή μου. Τόσο μαλάκας είμαι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:24, 11-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Σωστά τα λες, όμως η άποψή σου γενικά στο θέμα είναι πολύ "headstrong" όπως θα λέγαμε στην -προσφιλή και για τους δυο μας- αγγλική γλώσσα, χάνοντας έτσι τις εξαιρέσεις.

Κάποιοι ήταν θύτες στο χωρισμό και πονάνε για χρόνια ολόκληρα (ευχαριστώ, χειροκροτήστε με ξανά και ξανά), παρόλο που το σκέφτηκαν απόλυτα σωστά για να προστατέψουν τότε την ακαδημαϊκή τους καριέρα. Θα φταίει η αγάπη μάλλον, ή αν το θες τελείως ψυχρά λογικά, η νοσταλγία της αγάπης αυτής (αν και εγώ πιστεύω ακόμα πως είναι η ίδια η αγάπη)

Όπως και να χει, κράτα μια πισινή, δυστυχώς ζωντανά δείγματα υπάρχουν απ' όλες τις κατηγορίες.

ΥΓ: Και η ειρωνεία ξέρεις ποια είναι; Πούλησα κάποτε την ψυχή μου στο διάολο γι αυτή την αγάπη, κι αν με γύρναγες πίσω σήμερα, σ' εκείνο το Μάιο που τη γνώρισα, θα την ξαναπούλαγα την ψυχή μου. Τόσο μαλάκας είμαι.
Αν μια σχέση κατά ήταν δυνατή και (σχεδόν) χωρίς προβλήματα ΠΟΤΕ δεν θα χώριζα για κανέναν external λόγο. Και η λέξη "ποτέ" δεν είναι κάτι που λέω εύκολα.
Δεν έχει "για να προστατέψω την καρίερα μου". Those are excuses for the weak.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 23:34, 11-03-11:

Αν μια σχέση κατά ήταν δυνατή και (σχεδόν) χωρίς προβλήματα ΠΟΤΕ δεν θα χώριζα για κανέναν external λόγο. Και η λέξη "ποτέ" δεν είναι κάτι που λέω εύκολα.
Δεν έχει "για να προστατέψω την καρίερα μου". Those are excuses for the weak.
Ως κάποιος που (παραδέχεται και) κουβαλάει τόσο βαρύ φορτίο στην πλάτη του, μόνο αδύναμος δε νομίζω να είμαι. Αλλά και να ήμουν, αυτή θα ήταν μια αδυναμία για την οποία θα ήμουν υπερήφανος.

Εγώ το αποκαλώ τακτική υποχώρηση. Δίνεις βάση σε προσωπικούς στόχους, μέχρι να λήξουν οι συνθήκες που κάνουν ζημιά στους ερωτικούς στόχους. Τότε γυρνάς και τα ξανακατακτάς όλα. Το να χτυπάς το κεφάλι σου σα κριάρι επάνω σ' έναν τοίχο είναι κουταμάρα, όταν μπορείς να πάρεις την πόλη μια άλλη μέρα... (η να πεθάνεις στα 100 σου ακόμα με την ελπίδα )

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 00:20, 12-03-11:

αυτος που τρωει το ξυλο...

Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Pure_Seduction
H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται 3D designer . Έχει γράψει 2,025 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 13:35, 05-09-11:

Αυτος που τον χωριζουν ποναει πιο πολυ γιατι πολλες φορες μπορει να βλεπει οτι η σχεση παει σκατα αλλα να θελει να συνεχισει και να παλευει για μια λυση ενω ο αλλος να του λεει ''ξες ως εδω ηταν,το δρομο σου και το δρομο μου'',μπορει βεβαια να του ερθει και η κεραμμυδα(οπως συνεβει σε εμενα στην πρωτη μου σχεση) που ηταν μια και εξω,μου ειπανε δηλ τελος χωρις να εχω κανει κατι κλπ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 15:15, 05-09-11:

Από την μία αυτός που το ζητάει παίρνει μια δύσκολη απόφαση που μπορεί να μετανιώσει για 1002 λογους αλλα μπορει να ειναι αργα μετα.Απο την αλλη δεν ειναι και τοσο ευχαριστο να σε χωριζει αυτος/αυτη που αγαπας , που γουσταρεισ και μπορει να τα χετε και πολυ καιρο.Και οι 2 το ιδιο

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 15:21, 05-09-11:

Δεν θεωρώ ότι ο πόνος είναι ένα χαρακτηριστικό που μπορεί να συγκριθεί αφού γίνεται αντιληπτός διαφορετικά και είναι διαφορετικός για τον κάθε άνθρωπο...
Οπότε, είναι ανάλογα στο άτομο αν θα πονέσει περισσότερο όταν χωρίσει κάποιον ή όταν τον χωρίσουν...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:55, 05-09-11:

Παρόλο που δεν θεωρώ πως υπάρχει σύγκριση και οι δύο πονάνε πολύ, ίσως αυτός που το λέει να πονάει λίγο περισσότερο, γιατι βλέπει ξαφνικά τον άνθρωπο που αγαπά, αλλά δεν μπορεί να είναι μαζί του για χ λόγους να πληγώνεται πολύ και ξέρει πως είναι δικό του το λάθος..

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:20, 05-09-11:

Μα τι λέμε τώρα, όσο και να ισχύουν αυτά που λέτε για αυτόν που χωρίζει, αυτός πάντα ΕΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ. ΕΠΙΛΕΓΕΙ να το κάνει. Ζυγίζει αυτά που θα χάσει με αυτά που θα κερδίσει. Αυτός που τον χωρίζουν ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ. Το να σου συμβαίνει κάτι άσχημο και να ξέρεις ότι δεν μπορείς να το αλλάξεις ο,τι και να κάνεις είναι φριχτό και δεν το εύχομαι ούτε στον εχθρό μου. Είναι ο ίδιος λόγος που πονάει τόσο πολύ ο θάνατος: Ξέρεις ότι δεν μπορείς να το αλλάξεις που να χτυπάς τον κώλο σου κάτω.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 19:46, 05-09-11:

Όμως μπορείς να πεις το τέλος λόγω αδιέξοδου. (δεν έχεις δυνατότητα να επιλέξεις για x,y,z λόγους)

Άρα μάλλον ανθρώπου είναι.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:55, 05-09-11:

Όμως μπορείς να πεις το τέλος λόγω αδιέξοδου. (δεν έχεις δυνατότητα να επιλέξεις για x,y,z λόγους)

Άρα μάλλον ανθρώπου είναι.
Και πάλι έχεις επιλογή. Μπορεί να είναι πιο λογικό να χωρίσεις, αλλά έχεις επιλογή.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 20:03, 05-09-11:

Ποια είναι η άλλη επιλογή;
Να μη χωρίσεις παρόλο που δεν είσαι ερωτευμένος-η;

Παράθεση

Eleni fairy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Eleni fairy
H Eleni fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Eleni fairy completely incomplete! έγραψε στις 20:17, 05-09-11:

σε εναν χωρισμο ειναι σιγουρο πως και οι 2 πληγωνονται πολυ και πως και για τους 2 ειναι εξισου δυσκολο,(μιλαω για σοβαρες σχεσεις και οχι αυτες της πλακας)γι'αυτον που εχει παρει την αποφαση ειναι δυσκολο γιατι ξερει πως θα πληγωσει με τν αποφαση του!πιστευω ομως πως γι'αυτον που ακουει αυτη την αποφαση ειναι πολυ πιο δυσκολο ακριβως γιατι δεν μπορει να κανει κατι για να το αλλαξει,τελειωνει κατι ομορφο χωρις την θεληση του...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΚΟΡΩΝΕΥΣ
Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O ΚΟΡΩΝΕΥΣ ακροδεξιος αναρχοκομμουνιστης έγραψε στις 20:29, 05-09-11:

ποναει ο αλλος οχι αυτος που το θελει γιατι αυτος το εχει αποφασισει .

αν και μερικες φορες ο χωρισμος ειναι αναποφευκτος και ποναει το ιδιο και για τους δυο .

Παράθεση

Bopajgo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bopajgo
H Bopajgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H Bopajgo δεν έγραψε στις 20:45, 05-09-11:

πονάει περισσότερο αυτός που αγαπάει ακόμα....

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 20:51, 05-09-11:

Πονάει αυτός που κακοπερνάει σε μια σχέση, και λέω σχέση ουσιαστική που και οι δύο έχουν δώσει το είναι τους για να ορθοποδήσει(άλλος πιο πολύ άλλος πιο λίγο) ....Οπότε μην βάζουμε πάντα τη ταμπέλα του κακού σε αυτόν που αποφασίζει να πει "όχι δεν μπορούμε να συνεχίσουμε", αλλά να είναι λόγοι ουσιαστικοί ....όχι τύπου στο κάνω για να μην σε πληγώσω άλλο ...είμαι σίγουρη ότι δεν θα περνάς καλά μαζί μου....
Γιατί όταν χωρίζεις, χωρίζεις για το δικό σου καλό όχι για το καλό του άλλου.....

Απλά αυτός που το ακούει δεύτερος θα πρέπει να κάνει τη διεργασία που έχει κάνει ήδη ο άλλος, για να συνειδητοποιήσει, γιατί οδηγήθηκε η σχέση στο τέλος αν και είμαι σίγουρη ότι τα στραβά τα έβλεπε... οπότε κι αυτός με τη σειρά του πονάει.

Εκτός αν κάποιοι μένουν με κάποιον από συνήθεια και μεγάλη ανεκτικότητα , οπότε τους χαλάει την "ηρεμία" και ότι έχουν φτιάξει.....στο μυαλό τους.....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 05-09-11 στις 22:55. Αιτία: σημεία στίξης
Παράθεση

Sweet_Butterfly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sweet_Butterfly
H Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

H Sweet_Butterfly Etsi ksafnika se eida apenanti mou...<3 έγραψε στις 20:57, 05-09-11:

Το ιδιο ποναει...και με εχουν χωρισει και εχω χωρισει εγω...η καταληξη μου ηταν ιδια...πονος ατελειωτος...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 21:41, 05-09-11:

Πονάει περισσότερο αυτός που χωρίζει ή που τον χωρίζουν;

Και οι δύο μαζί δεν πονάνε περισσότερο από μένα, που είχα μια στενή επαφή με το ρόπαλο ενός ματατζή τις προάλλες.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:11, 05-09-11:

Ποια είναι η άλλη επιλογή;
Να μη χωρίσεις παρόλο που δεν είσαι ερωτευμένος-η;
Προφανώς. Δεν λέω ότι τα 2 options είναι εξίσου καλή ιδέα (προφανώς σε τέτοια περίπτωση καλύτερα να χωρίσεις), αλλά έχεις επιλογή.

Παράθεση

Miss Brightside (Ahri)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Miss Brightside
H Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Επενδυτής . Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.

H Miss Brightside έγραψε στις 00:15, 06-09-11:

Αυτός που αγαπάει.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 00:43, 06-09-11:

σχεδόν δάκρυσα

Παράθεση

Darkstar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Darkstar
H Darkstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Darkstar έγραψε στις 00:57, 06-09-11:

Εχω βρεθεί και στις δύο θέσεις..Πιστεύω είναι αναλογά το πόσο σημαντικός ήταν για σένα ο άλλος..Σίγουρα άμα σε αφήνει ο αλλός πονάς..Αλλα έχει τύχει να είναι δίκη μου επιλογή κ μέτα από ένα χρονό ν τον σκέφτομαι ακομά και να με πονάει..Ίσως με ποναεί που δεν εκτίμησε ότι έκανα γι'αυτόν..Όσο και αν τον ήθελα το κέρατο και το γραψίμο δεν μπορώ να το ανεχτώ..

Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται 3D designer . Έχει γράψει 2,025 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 07:45, 06-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Darkstar
Εχω βρεθεί και στις δύο θέσεις..Πιστεύω είναι αναλογά το πόσο σημαντικός ήταν για σένα ο άλλος..Σίγουρα άμα σε αφήνει ο αλλός πονάς..Αλλα έχει τύχει να είναι δίκη μου επιλογή κ μέτα από ένα χρονό ν τον σκέφτομαι ακομά και να με πονάει..Ίσως με ποναεί που δεν εκτίμησε ότι έκανα γι'αυτόν..Όσο και αν τον ήθελα το κέρατο και το γραψίμο δεν μπορώ να το ανεχτώ..
αμα ειναι πιο σημαντικος απο οτιδηποτε δεν θα τον χωρισεις οσα και να ναι τα εμποδια

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pure_Seduction : 06-09-11 στις 08:39.
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 08:11, 06-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Pure_Seduction
αμα ειναι πιο σημαντικος απο οτιδηποτε αλλο δεν θα τον χωρισεις οσα και να ναι τα εμποδια
Ακόμη κι αν σε απατήσει; Άντε πες ότι του συγχωρείς την μία φορά... Αν σε απατήσει επανειλημμένα;
Ή αν μπλέξει με τζόγο, αλκόολ, ναρκωτικά; Ξέρω, ίσως να είναι τραβηγμένες περιπτώσεις, αλλά συμβαίνουν κι αυτά

Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 08:55, 06-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope
1.Ακόμη κι αν σε απατήσει; Άντε πες ότι του συγχωρείς την μία φορά... Αν σε απατήσει επανειλημμένα;
2.Ή αν μπλέξει με τζόγο, αλκόολ, ναρκωτικά; Ξέρω, ίσως να είναι τραβηγμένες περιπτώσεις, αλλά συμβαίνουν κι αυτά
1.Τοτε δεν εισαι σημαντικος για τον αλλον,οποτε τα συναισθηματα δεν ειναι αμοιβαια και παυει να ισχυει αυτο που εννοω εγω σχεση που τα δινεις ολα αμοιβαια.

2.Αυτο ειναι πολυ ενδιαφερον ερωτημα πραγματικα

αν εισαι στην αρχη της σχεσης που ακομα δεν εχεις δεθει με τον αλλον ,δεν εχεις μοιραστει πραγματα και τον μαθαινεις τοτε ειναι πιο ευκολο να φυγεις οσο ερωτας και αν υπαρχει.Δεν νομιζω να υπαρχει σχεση που απο την πρωτη μερα ο αλλος ειναι το ιδιο δεμενος.Αν και μεταξυ μας ειμαι εναντιον σε οποιονδηποτε εθισμο διοτι ειναι ενδειξη αδυναμιας χαρακτηρα.

Επισης, αυτο που ηθελα να τονισω ειναι οτι αυτος που ξεκιναει να εθιζεται σε κατι (θα μου πεις βεβαια δεν το καταλαβαινει) τεσπα, αν εχει λιγη εστω αυτογνωσια θα πρεπει να πει ''για στασου ρε φιλε τι παω να κανω?δεν ειμαι πια μονος μου!θα παρω και αλλον ανθρωπο στο λαιμο μου αμα κανω καμια μαλακια''.Εννοω πως οκ μπορει ρε φιλε να σ αρεσει ο τζογος,αλλα σκεψου οτι ο αλλος θα στεναχωρεθει για σενα,σκεψου οτι ο αλλος κανει ονειρα με σενα,σκεψου οτι χτιζει τη ζωη του με βαση τη δικη σου.

αν το μαθεις μετα απο ενα διαστημα που θεωρεις οτι ειναι ο ανθρωπος σου,το αλλο σου μισο,η αδερφη ψυχη σου τοτε τον βοηθας να ξεμπλεξει απο οπουδηποτε,δεν φευγεις.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 09:27, 06-09-11:

Επισης, αυτο που ηθελα να τονισω ειναι οτι αυτος που ξεκιναει να εθιζεται σε κατι
Και τι θεωρείς ως "εθισμό"; Την συνήθεια που αποκτάς με κάποιον άλλον;
Γιατί εκεί ναι, ακόμα κι αν δεν είσαι ερωτευμένος πλέον με το άλλο άτομο, μπορεί να πονέσεις πάρα πολύ γιατί σου κόβεται η συνήθεια, ο εθισμός σου.

1.Τοτε δεν εισαι σημαντικος για τον αλλον,οποτε τα συναισθηματα δεν ειναι αμοιβαια και παυει να ισχυει αυτο που εννοω εγω σχεση που τα δινεις ολα αμοιβαια.
Γιατί αυτό να συμβαίνει αναγκαστικά; Δεν λέω ότι δεν συμφωνώ (ίσα-ίσα παρόμοια άποψη έχω) αλλά προσπαθώ να μην είμαι τόσο απόλυτος σε τέτοια θέματα και να σκέφτομαι και εναλλακτικά.
Εσένα δηλαδή αν σε απάταγε ο σύντροφός σου θα σκεφτόσουν ότι "για να με απατάει, έχει χάσει το ενδιαφέρον του για μένα"; Και δεν θα προσπαθούσες ξανά;
Αντίστοιχα, αν εσύ έχεις κάνει αυτό το πράγμα, το έκανες για τους ίδιους λόγους;

Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 09:31, 06-09-11:

αυτος που το λεει ξερει τι του γινεται και δεν ποναει! πιο πολυ αμηχανια θα το λεγα! ο αλλος που του ρχεται ομως η κεραμιδα..... ΡΑΚΟΣ μετα

Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 09:38, 06-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Και τι θεωρείς ως "εθισμό"; Την συνήθεια που αποκτάς με κάποιον άλλον;
τζογος,ναρκωτικα κλπ

Γιατί αυτό να συμβαίνει αναγκαστικά; Δεν λέω ότι δεν συμφωνώ (ίσα-ίσα παρόμοια άποψη έχω) αλλά προσπαθώ να μην είμαι τόσο απόλυτος σε τέτοια θέματα και να σκέφτομαι και εναλλακτικά.
Εσένα δηλαδή αν σε απάταγε ο σύντροφός σου θα σκεφτόσουν ότι "για να με απατάει, έχει χάσει το ενδιαφέρον του για μένα"; Και δεν θα προσπαθούσες ξανά;
θα προσπαθουσα,εφοσον το συζηταγαμε πρωτα,τα συναισθηματα μου δεν θα αλλαζαν,δεν παευεις να τον αγαπας

αν και οταν εισαι ερωτευμενος δεν εχεις ματια για αλλον.-

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Αντίστοιχα, αν εσύ έχεις κάνει αυτό το πράγμα, το έκανες για τους ίδιους λόγους;
το εχω κανει και το εκανα καθαρα για τους ιδιους λογους που αναφερω παραπανω

Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη enrose
H enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 589 μηνύματα.

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 10:50, 06-09-11:

Πονάει περισσότερο αυτός που αγαπούσε πραγματικά, που τα έδωσε όλα και πήρε το τίποτα, που η ψυχή του μετά τον χωρισμό έμεινε πίσω στις καλές στιγμές... που ενω δεν έφτιαγε κατηγορούσε τον εαυτό του.
Όπως και να χει αυτός που φεύγει μάλλον το χει πιο εύκολο, οπότε πονάει και λιγότερο, ο άλλος μαζεύει τα κομμάτια του.

Μάλλον τελικά πονάει ο πιο αδύναμος.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 11:14, 06-09-11:

Αυτός που ανακοινώνει τον χωρισμό, το έχει αποφασίσει και πονάει πολύ λιγότερο, ενώ ο άλλος δεν έχει καν περιθώρια επιλογής, του ανακοινώνεται μία απόφαση και τέρμα.
Δεν υπάρχει σύγκριση κατά την γνώμη μου.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:52, 06-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Αυτός που ανακοινώνει τον χωρισμό, το έχει αποφασίσει και πονάει πολύ λιγότερο, ενώ ο άλλος δεν έχει καν περιθώρια επιλογής, του ανακοινώνεται μία απόφαση και τέρμα.
Δεν υπάρχει σύγκριση κατά την γνώμη μου.
Ναι...αλλά δεν έχει πονέσει και ο άλλος μέχρι να πάρει την απόφαση του χωρισμού;
΄Οταν το επεξεργάζεται, όταν δεν είναι καλά για χ,ψ λόγους ενώ πραγματικά θα ήθελε να είναι αλλιώς τα πράγματα;
Όταν προσπαθεί και τίποτα δεν αλλάζει; (οκ...έγινα πολύ μελό )

Δεν μπορούμε να μετρήσουμε τον πόνο ή να το βάλουμε σε ζυγαριά.... Πιστεύω ότι και για τους δύο είναι δύσκολο.... Και γι' αυτόν που αποφασίζει το τέλος, είναι μία διαδικασία που πρέπει να επεξεργαστεί για να πάρει την απόφαση και λογικά υπάρχει πρόβλημα που δεν λύνεται εύκολα.... Και ο άλλος ο οποίος απλά του ανακοινώνεται και πρέπει να το αντιμετωπίσει .... Και συνήθως ξέρουμε όταν είμαστε στην σχέση αν κάτι πάει ή δεν πάει καλά... Σπάνιες είναι οι περιπτώσεις που δεν ξέρουμε από που μας ήρθε το τέλος.

Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο.... Και προσωπικά έχω πονέσει και στις δύο περιπτώσεις...και λόγω χαρακτήρα, ίσως, περισσότερο όταν εγώ χώρισα που πήρα όλη την ευθύνη μαζί με την απόφαση κι έγινα η κακιά στα μάτια του ....

P/s: Πήρα αφορμή από το σχόλιο σου απλά....

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ets32kate (Katerina)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ets32kate
H Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 56 μηνύματα.

H ets32kate έγραψε στις 16:04, 20-09-11:

Οταν δυο ατομα αγαπιουνται πραγματικα και ερθει καποια στιγμη η ωρα του χωρισμου, καποιος θα κανει την κινηση, αυτο ομως δε σημαινει πως θα πονεσει μονο τον αλλον! Και οι δυο θα πληγωθουν, γιατι αν η σχεση τους ειχε νοημα, τοτε ειναι σιγουρο πως δεν θα ειναι ευκολο πραγμα ο χωρισμος για αυτους τους δυο! Δεν εχει σημασια ποιος κανει το βημα του χωρισμου, αλλα πως νιωθουν ή νιωθαν ο ενας για τον αλλον!

Παράθεση

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ. (Δέσποινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ. We found love in a hopeless place!!!!!!! έγραψε στις 09:59, 27-05-12:

Νομίζω ότι αυτός που πονάει περισσότερο είναι αυτός που τον χωρίζουν (εκτός κι αν το ήθελε και ο ίδιος του) γιατί ε, δεν είναι και ότι καλύτερο να σου λέει κάποιος ότι δεν θέλει να είστε πια μαζί,ενώ αυτός που χωρίζει κάποιον νιώθει όσο να 'ναι ανακούφηση...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη adele
H adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 272 μηνύματα.

H adele έγραψε στις 00:33, 11-06-12:

Συνηθως πονανε και οι 2. Τουλαχιστον ετσι λενε. Σιγουρα ομως αλλο πραγμα ειναι να σου λεει ο αλλος "δεν σε θελω πια" και αλλο να λες εσυ σε καποιον πως δεν τον θελεις πια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 08:01, 11-06-12:

Οταν σε χωριζουν βεβαια!!!!!!!

Δεν ειναι και οτι καλυτερο να σε γειωνουν ετσι!!!!
Ο αλλος πηρε την αποφαση και στην ανακοινωνει... Αμα θελει νταντεμα στη μανα του!!!

Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope
Ακόμη κι αν σε απατήσει; Άντε πες ότι του συγχωρείς την μία φορά... Αν σε απατήσει επανειλημμένα;
Ή αν μπλέξει με τζόγο, αλκόολ, ναρκωτικά; Ξέρω, ίσως να είναι τραβηγμένες περιπτώσεις, αλλά συμβαίνουν κι αυτά
Σωστα ερωτηματα!!!!!!

Απλα σκεψου οτι ο καθ'ένας από εμάς το τραβάει μέχρι τα όρια του!!

Από εδώ και πέρα εξαρτάται από τον χαρακτήρα του άλλου και πόσα μπορεί να αντέξει!!!

Η εμπιστοσύνη είναι από τις σημαντικότερες αξίες σε μια σχέση και όλα τα παραπάνω εάν δεν την καταστρέψουν, σίγουρα την κλονίσουν!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 11-06-12 στις 23:45. Αιτία: Ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Το avatar του χρήστη rootbreaker
H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 455 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 23:38, 11-06-12:

Νομιζω οτι δεν ειναι καν μετρησιμο μην ξεροντας τις συγκεκριμενες συνθηκες σε καθε περιπτωση.
Σιγουρα το γενικο ''ποναμε και οι 2'' ισχυει στην πλειοψηφια των περιπτωσεων,αλλα αν κατσουμε και εξετασουμε τους λογους για τους οποιους τελειωνει μια σχεση μπορουμε να βγαλουμε πολυ διαφορετικα συμπερασματα για το ποιος πληγωθηκε,ποιος ποναει και ποιος οχι.

Παράθεση

georgianna

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη georgianna
H georgianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H georgianna :) έγραψε στις 00:38, 15-06-12:

αν υπαρχει η "αγαπη" τοτε ποναει περισσοτερο αυτος που τον αφηνουν ΑΛΛΑ αν το ατομο πρεπει να παρει αυτη την αποφαση για καποιο λογο και δεν το θελει τι γινεται....? για αυτο δεν μπορουμε να το απαντησουμε 100% σιγουρα αυτο το θεμα.....

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 21:18, 17-06-12:

Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Άμα ο άλλος χωρίζει τον/την σύντροφο και νιώθει καλά γι'αυτό, τον/την ξεπερνάει πιο εύκολα και πονάει λιγότερο. Άμα χρειαστεί να χωρίσει για άλλους λόγους, πονάει εξίσου μην πω και παραπάνω. Και αυτός που τον χωρίζουν πονάει πολύ γιατί πρώτα από όλα θριμματίζεται ο εγωισμός του και πληγώνονται τα αισθήματά του.

Είναι πολύ ρευστή η κατάσταση πάντως.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 22:21, 17-06-12:

Εξαρτάται από τον λόγο χωρισμού.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 23:07, 17-06-12:

Πονάει περισσότερο

αυτός που πάει στον οδοντίατρο....

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 00:11, 21-06-12:

Σαφέστατα και εξαρτάται από τον λόγο και τις περιστάσεις, αυτή είναι η πλέον κλασική απάντηση.

Εγώ θα προσθέσω ότι το περισσότερο βάρος πέφτει σ' αυτόν που ο χωρισμός τον πιάνει στον ύπνο. Μπορεί, φερ' ειπείν, να είσαι αυτός που τον χωρίζουν, αλλά να το έβλεπες εδώ και καιρό ότι το πηγαίνατε προς διάλυση. Μία ψυχολογική προετοιμασία είχε ήδη διετελεστεί μέσα σου, οπότε σου έρχεται εν τέλει λίγο πιο μαλακά.

Μπορεί όμως και να μην έχεις ιδέα, να βλέπεις πως όλα πηγαίνουν καλά και ξαφνικά μια μέρα... έξω απ' την πόρτα. Αρκετά πιθανό αν το άλλο άτομο σου κρύβει τους προβληματισμούς και τις ανησυχίες του. Εκεί εξυπακούεται ότι θα χάσεις την Γη, τον Άρη, τον Δία, τον Κρόνο κι όλο το δωδεκάθεο κάτω απ' τα πόδια σου, γιατί υποχρεούσαι να προσαρμοστείς στις εντελώς αντίθετες συνθήκες. Φυσικά και θα πονέσεις πολύ περισσότερο εκεί πέρα. Κι εκεί είναι που θα φανεί πόσες δυνάμεις κι αντοχές έχεις στο να αντιμετωπίζεις τέτοιες καταστάσεις.

Δεν μπορώ να πω ότι δεν υπάρχει και ένα αντίστοιχο βάρος σ' αυτόν που χωρίζει. Φυσικά και υπάρχει, αλλά το έχει χωνέψει, το έχει αποδεχθεί και έχει περάσει αρκετό καιρό με τη σκέψη αυτή, μέχρι την ημέρα που το ανακοινώνει. Ισομοιράζεται, αν θες, το βάρος σε μεγαλύτερο διάστημα και εν τέλει προκύπτουν λιγότερες ψυχολογικές απώλειες. Και είναι, στην τελική, δική του επιλογή, ενώ ο άλλος δεν έχει κάποια επιλογή. Πρέπει να το αποδεχθεί, είτε του αρέσει είτε όχι.

Ευτυχώς υπάρχουν και οι θετικές πλευρές τέτοιων τραγικών καταστάσεων. Μαθαίνεις, οπλίζεσαι με περισσότερη πυγμή και ρίχνεσαι στον επόμενο πόλεμο με περισσότερα εφόδια, δύναμη, εμπειρία και υπομονή.

After all, all of this has happened before and will happen again.

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 00:23, 21-06-12:

Μπορεί όμως και να μην έχεις ιδέα, να βλέπεις πως όλα πηγαίνουν καλά και ξαφνικά μια μέρα... έξω απ' την πόρτα. Αρκετά πιθανό αν το άλλο άτομο σου κρύβει τους προβληματισμούς και τις ανησυχίες του. Εκεί εξυπακούεται ότι θα χάσεις την Γη, τον Άρη, τον Δία, τον Κρόνο κι όλο το δωδεκάθεο κάτω απ' τα πόδια σου, γιατί υποχρεούσαι να προσαρμοστείς στις εντελώς αντίθετες συνθήκες. Φυσικά και θα πονέσεις πολύ περισσότερο εκεί πέρα. Κι εκεί είναι που θα φανεί πόσες δυνάμεις κι αντοχές έχεις στο να αντιμετωπίζεις τέτοιες καταστάσεις.

Ευτυχώς υπάρχουν και οι θετικές πλευρές τέτοιων τραγικών καταστάσεων. Μαθαίνεις, οπλίζεσαι με περισσότερη πυγμή και ρίχνεσαι στον επόμενο πόλεμο με περισσότερα εφόδια, δύναμη, εμπειρία και υπομονή.
Αυτά ακριβώς

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Χωρίζετε ή σας χωρίζουν; - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 39 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-09-11 στις 16:25.
    • Με πονάει, νευριάζω, αλλά.... - Από Swanilda
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέες Γνωριμίες - Νέες Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-08-11 στις 11:32.
    • Χωρίζουν οι γονείς μου... - Από Mitsos The Great
      Το θέμα έχει λάβει 23 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα με οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-07-07 στις 22:49.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους