Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,041 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Φουκουσίμα

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:58, 30-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από epote
ξερεις τι ειναι αυτο? Λεγεται pale blue dot ψαξε το στο γκουγκλ.
Έχουμε θέμα αφιερωμένο σ' αυτό...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:18, 30-03-11:

παραδoξος ειμαι μολις 2 χρονια μεγαλυτερος απο εσενα.

αλλα ενταξει ημουν σε ευκολη σχολη και τελειωσα στα 4μιση χρονια.

και ναι ειμαι τοσο σνομπ.
εχεις το γνωθι σ'αυτον βλεπω..
χαιρομαι..

μονο 2 χρονια μεγαλυτερος μου?και σε νομιζα για κανα 40αρη,,και επαιρνα πιο σοβαρα αυτα που ελεγες ως προιοντα πειρας..
τωρα ξερω..

ποια σχολη εβγαλες?
(εγω ειμαι πχ τει πατρων υπολογιστες και οικονομικα)

ξερεις τι ειναι αυτο? Λεγεται pale blue dot ψαξε το στο γκουγκλ.

θα σου δωσει απαντηση στο αν ειναι ο αγγελος (και εσυ και εγω) ασημαντες ποταποτητες.

εγω απλα το ξερω, εσυ νομιζεις οτι ο κοσμος γυριζει γυρω σου επειδη ετσι σε εμαθε η μαμα που το εμαθε απο την τηλεοραση.
τι ξερεις?οτι γυριζει γυρω απο εσενα?

γιατι αν παραδεχεσαι σοβαρα οτι εισαι σνομπ,τοτε δεν ταιριαζει με την ταπεινοτητα που πρεπει να εχουμε ως απειροελαχιστες ποσοτητες μπροστα στο συμπαν..

να σε δω να λες το "Εν οιδα ότι ουδέν Οίδα" και να πηδηχτω απο το παραθυρο..

η κουκιδα που εδειξε το voyager πρεπει να μας κανει ταπεινους..και να καταλαβαινουμε ποσο λιγα ξερουμε..ως επιστημονες ή κατι αλλο..

μαλλον εσυ δεν καταλαβες το νοημα της κουκιδας φιλε..

semfer αν ηθελες αν μας ελεγες εσυ ποια σχολη εχεις βγαλει ή βγαζεις,,ως επιστημονας..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 30-03-11 στις 15:38.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 16:42, 30-03-11:

semfer:

αστο μην το παλευεις ως γνωστον "you can overwhelm the knowledgable with idiocy, sadly you cant overwhelm the idiots with knowledge"
Wade's knowledge is indeed overwhelming

Εχετε φοβερα sources, τοσο αξιοπιστα που κανουν τα κοκκαλα του Αινσταιν να τριζουν απο χαρα (κριμα που δεν υπαρχει emoticon φασκελωματος, να μοιρασω μερικα απλοχερα). Ελπιζω ομως that nuketards will eventually die thru natural selection.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 18:41, 30-03-11:

χα χα χα χα χα χα χα!!!
Η τεχνική της διαστρέβλωσης αγαπητέ, που πολύ καλά catέχεις,εκτός από προσόν των κακών συνομιλητών, αυτό ακριβώς στοχεύει... στο να βγάζει με εξαιρετική ευκολία ακόμα και τον Αϊνστάιν βραδύστροφο....
Go on....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 30-03-11 στις 19:12. Αιτία: προσθήκη spoiler για μείωση του scrolling
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 18:53, 30-03-11:

epote? Άμα κάνεις μπανάκι σε θάλασσα με 3.355 φορές πάνω από το επιτρεπτό όριο τα ποσοστά συγκέντρωσης του ραδιενεργού ιωδίου-131...τι θα πάθεις;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,154 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 19:15, 30-03-11:

Γι αυτο μην πας για διακοπες στην Ιαπωνια φετος.
Γενικα, κι αν υπαρχει καποιος ειδικος να μου απαντησει, γινεται να μολυνθει ολος ο «απεραντος» ωκεανος και η ατμοσφαιρα απο ραδιενεργα υλικα τεσσαρων αντιδραστηρων; Ειναι τοσο τεραστιες οι ποσοτητες;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,841 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:27, 30-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
epote? Άμα κάνεις μπανάκι σε θάλασσα με 3.355 φορές πάνω από το επιτρεπτό όριο τα ποσοστά συγκέντρωσης του ραδιενεργού ιωδίου-131...τι θα πάθεις;
Δεν κανουμε μια δοκιμη;;

Αρχική Δημοσίευση από antwwwnis
Γενικα, κι αν υπαρχει καποιος ειδικος να μου απαντησει, γινεται να μολυνθει ολος ο «απεραντος» ωκεανος και η ατμοσφαιρα απο ραδιενεργα υλικα τεσσαρων αντιδραστηρων; Ειναι τοσο τεραστιες οι ποσοτητες;
Χωρις να ειμαι ειδικος,(κοινη λογικη θελει εξαλλου)τι σημασια εχει αν μολυνθει ολοκληρος ο ωκεανος;Τα ψαρια...δεν μενουν στο ενα μετρο απο τη φουκουσιμα,κυκλοφορουν σε τεραστιες αποστασεις.Που σημαινει οτι ,ακομα και αν εχει απαγορευτει το ψαρεμα σε εκεινην την περιοχη..εννοειται πως αυτο δεν ειναι τιποτα.Εγω σιγουρα παντως,κατευψυγμενα ειρηνικου..δεν θα αγοραζω πλεον..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,154 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 19:39, 30-03-11:

Χωρις να ειμαι ειδικος,(κοινη λογικη θελει εξαλλου)τι σημασια εχει αν μολυνθει ολοκληρος ο ωκεανος;Τα ψαρια...δεν μενουν στο ενα μετρο απο τη φουκουσιμα,κυκλοφορουν σε τεραστιες αποστασεις.Που σημαινει οτι ,ακομα και αν εχει απαγορευτει το ψαρεμα σε εκεινην την περιοχη..εννοειται πως αυτο δεν ειναι τιποτα.Εγω σιγουρα παντως,κατευψυγμενα ειρηνικου..δεν θα αγοραζω πλεον..
Και παλι, μπορει να προσβληθουν ολα τα ψαρια;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 20:23, 30-03-11:

αν πιστευεις στη δυναμη της ραδιενεργειας..
θα γινεις Hulk

αν οχι.. απλα θα λιωσεις..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 01:40, 31-03-11:

Για να ακουσω λοιπων εξυπνακιδες, αυτο το 3.355 φορες σε τι μοναδα μετρησης ειναι? Και αφου μου πειτε σε τι μοναδα μετρησης ειναι πειτε μου τι αποτελεσματα εχει αυτη η μοναδα μετρησης στον ανθρωπινο οργανισμο.

Πολυ αμφιβαλω οτι κανενας σας ξερει αλλα λεμε τωρα.

Εχει πλακα παντως

Aγγελε:

Οχι ρε μαν, εγω δεν τελειωσα καμια τετοια δυσκολη σχολη σαν την δικια σου, 'συ σε 'μπιστιμονας ναουμ, εγω ενας γυμναστης ειμαι.

Α ρε συ λυσε μου μια απορεια αν μπορεις, λογικα μετα απο 8 χρονια σε ενα τει θα πρεπει να ξερεις, πως ειναι η διαφορικη μορφη του νομου του γκαους για τον ηλεκτρομαγνητισμο ρε γμτ? Θελω να πω, θυμαμαι την ολοκληροτικη ως το επιφανιακο ολοκληρομα της πυκνοτητας εκροης του ηλεκτρομαγνητικου πεδιου που ισουτε με το συνησταμενο ελευθερο ηλεκτρικο πεδιο, αλλα τη διαφορικη μορφη την ξεχναω ρε γαμωτο, μαλλον κατι δεν εχω καταλαβει καλα σε αυτο το συμβολακι με το αναποδο δελτα, τι ειναι αυτο? Μπορεις να μου το εξηγησεις?

Πλιιιιιιιζ?

-7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 03:33, 31-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από antwwwnis
Το οτι εχει βρεθει ραδιενεργο ιωδιο στο γαλα στο Seattle δεν μπορεις να το αγνοησεις. Σε αλλες περιοχες στην δυτικη ακτη εχει βρεθει στα φυκια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 07:36, 31-03-11:

Αν δεν μπορείτε να το διαβάσετε, δείτε εδώ: http://4.mshcdn.com/wp-content/uploa...ation-xkcd.png

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,841 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:37, 31-03-11:

Τη μεγαλύτερη αύξηση στις συγκεντρώσεις ραδιενεργού ιωδίου μέτρησαν την Τετάρτη οι αρχές της Ιαπωνίας στη θάλασσα γύρω από το πυρηνικό εργοστάσιο Φουκουσίμα Νταϊίτσι. Οι μετρήσεις έδειξαν ότι τα επίπεδα ραδιενεργού ιωδίου ήταν 4.385 φορές πάνω από τα επιτρεπτά όρια. Έκλυση καπνού και από το δεύτερο πυρηνικό εργοστάσιο, το Φουκουσίμα Νταϊνί,.....

Η Διεθνής Υπηρεσία Ατομικής Ενέργειας πρότεινε την επέκταση της ζώνης εκκένωσης, που βρίσκεται στα 20 χλμ., καθώς ραδιενέργεια εντοπίστηκε σε χωριό που βρίσκεται σε απόσταση 40 χλμ. από το πυρηνικό εργοστάσιο.

Η Υπηρεσία Πυρηνικής Ασφάλειας της Ιαπωνίας ανέφερε ότι θα εξετάσει την πρόταση, αλλά ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γιουκίο Εντάνο δήλωσε ότι «δεν πιστεύω ότι συντρέχει άμεση ανάγκη για κάτι τέτοιο».

«Η ΙΑΕΑ μας ενημέρωσε ότι τα επίπεδα ραδιενέργειας στο έδαφος ξεπερνούν τα προβλεπόμενα από την ίδια όρια και μας ζήτησε να παρακολουθούμε στενά την κατάσταση με βάση αυτές τις πληροφορίες» δήλωσε ο Γιουκίο Εντάνο.

Τα σταθερά υψηλά επίπεδα ραδιενεργής ουσίας που ανιχνεύονται στο νερό της θάλασσας έξω από το ιαπωνικό πυρηνικό εργοστάσιο Φουκουσίμα Νταϊίτσι (Φουκουσίμα 1), που έχει υποστεί ζημιές από τον ισχυρό σεισμό και το τσουνάμι της 11ης Μαρτίου, μπορεί να σημαίνουν ότι διαρρέει συνεχώς ραδιενέργεια, ανακοίνωσε η ιαπωνική Υπηρεσία Πυρηνικής και Βιομηχανικής Ασφάλειας.

«Αυτή είναι μία πιθανότητα» δήλωσε ο αναπληρωτής διευθυντής της υπηρεσίας Χιντεχίκο Νισιγιάμα. Πρόσθεσε, δε, ότι οι μηχανικοί δεν γνωρίζουν από πού προέρχεται η διαρροή -δηλαδή από έναν ή περισσότερους αντιδραστήρες.

Η μέτρηση των επιπέδων ραδιενεργού ιωδίου-131 την Τετάρτη ήταν 3.355 φορές υψηλότερη από τα επιτρεπτά όρια. Μέσα σε ένα 24ωρο, δηλαδή, αυξήθηκε κατά περίπου 1.000 φορές, γεγονός που επιτείνει τις υποψίες για γενικευμένη πλέον διαρροή ραδιενέργειας από τους κατεστραμμένους αντιδραστήρες.
πηγη

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 08:49, 31-03-11:

Για να ακουσω λοιπων εξυπνακιδες, αυτο το 3.355 φορες σε τι μοναδα μετρησης ειναι? Και αφου μου πειτε σε τι μοναδα μετρησης ειναι πειτε μου τι αποτελεσματα εχει αυτη η μοναδα μετρησης στον ανθρωπινο οργανισμο.
Στη "οποιαδήποτε" μονάδα μέτρησης που ορίζεται σε σχέση με τα επιτρεπτά όρια τιμών της στον ανθρώπινο οργανισμό.

Όταν σου λέει π.χ. το επιτρεπτό όριο είναι Α, σημαίνει ότι αν "φας" Α δεν κινδυνεύεις. Αν φας Β, τότε πάλι δεν κινδυνεύεις αφού υπάρχει στα όρια και ένα "διάστημα εμπιστοσύνης". Αν φας Γ, κάτι ψηλά, αν φας Δ, λίγο παραπάνω απ' το κάτι ψηλά...

Αν φας 3355*Α τότε....κινδυνεύεις...???. Νομίζω ότι ο θυροειδής σου αργά ή γρήγορα θα σκάσει σαν μπαλόνι!

Isiliel: Ωραίο το πινακάκι σου. Άντε όμως να πεις στα κορίτσια να μην κάνουνε τα "ραδιενεργά" αεροπορικά ταξίδια!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:58, 31-03-11:

Α ρε συ λυσε μου μια απορεια αν μπορεις, λογικα μετα απο 8 χρονια σε ενα τει θα πρεπει να ξερεις, πως ειναι η διαφορικη μορφη του νομου του γκαους για τον ηλεκτρομαγνητισμο ρε γμτ? Θελω να πω, θυμαμαι την ολοκληροτικη ως το επιφανιακο ολοκληρομα της πυκνοτητας εκροης του ηλεκτρομαγνητικου πεδιου που ισουτε με το συνησταμενο ελευθερο ηλεκτρικο πεδιο, αλλα τη διαφορικη μορφη την ξεχναω ρε γαμωτο, μαλλον κατι δεν εχω καταλαβει καλα σε αυτο το συμβολακι με το αναποδο δελτα, τι ειναι αυτο? Μπορεις να μου το εξηγησεις?
δεν κανω ηλεκτρομαγνητισμο στα τει..

2ον,,το οτι λες απλα συχνα πραγματα με οσο πολυπλοκο τροπο γινεται για να ψαρωνεις τους αλλους δεν σε κανει εξυπνο..

ο πραγματικα εξυπνος ανθρωπος ειτε εχει πτυχια ειτε οχι ειναι αυτος που μπορει να πει και τη θεωρια του συμπαντος με απλα πρακτικα λογια για να την καταλαβει ενας απλος ανθρωπος..

μου ερχονται και πολλα αλλα λογια να πω κυριε πυρηνικε γυμναστά ....αλλα τα κραταω μεσα μου..

γιατι αν τα αφησω θα μυρισει λιγο ασχημα το φορουμ..

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:23, 31-03-11:

Παρακαλώ η συζήτηση επί προσωπικού να μεταφερθεί σε PMs. Δεν αφορά ούτε το θέμα, ούτε τους συνομιλητές.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:41, 31-03-11:

δικαιο εχεις..

Βοήθεια από τη Γαλλία ζητούν στη Φουκουσίμα

«Βρήκαμε νερό συγκεντρωμένο σε πηγάδια επιθεώρησης ενός υπόγειου αυλακιού που καταλήγει εκτός του κτιρίου, με επίπεδο ραδιενέργειας άνω των 1.000 μιλισιβέρτ την ώρα», δήλωσε. Ο ίδιος πρόσθεσε πως μολυσμένο νερό βρέθηκε επίσης στο εξωτερικό των κτιρίων των αντιδραστήρων 1 και 3, αλλά με πολύ χαμηλότερα επίπεδα ραδιενέργειας.
βασικα θα παει και ο Σαρκοζυ και γαλλοι υπευθυνοι στην ιαπωνια..

βασικα εχουμε ηττα των "τελειων" Ιαπωνων ,,και νικη των Γαλλων..στα πυρηνικα θεματα..

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 22:05, 31-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
βασικα θα παει και ο Σαρκοζυ και γαλλοι υπευθυνοι στην ιαπωνια..
βασικα εχουμε ηττα των "τελειων" Ιαπωνων ,,και νικη των Γαλλων..στα πυρηνικα θεματα..
Βασικά "έχουμε" την τέλεια ευκαιρία για να αναδειχτούν οι Γάλλοι...
Αν πάνε και "σώσουν την κατάσταση" (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό στην πράξη-σχωρνάτε ασχολήθηκα με θέματα σχετικά με τη φυσική πολλά χρόνια αλλά η πυρηνική φυσική και οι εφαρμογές της δεν αποτέλεσαν ποτέ ακαδημαϊκό μου ενδιαφέρον ή χόμπυ), τότε γίνονται οι "ήρωες της ημέρας" που ΄σωσαν την ανθρωπότητα από τον "πυρηνικό όλεθρο".
Αν πάλι τα κάνουν σκ*τ* (ή τελως πάντων, για να είμαι κόσμια, δεν καταφέρουν να αντιστρέψουν την κατάσταση) τότε... "κάναμε ότι μπορούσαμε αλλά το πρόβλημα ήταν ήδη εκτός ελέγχουν όταν μας φώναξαν".

Επικοινωνιακά οι Ιάπωνες ηττήθηκαν κατά κράτος πράγματι.
Ελπίζω να μην ηττηθεί κατά κράτος και ο ιαπωνικός λάος/η ανθρωπότητα από ολέθρια λάθη ανθρώπων*....

[*ελπίζω να μην χρειαστεί να δώσω εξηγήσεις σε κανέναν για το τι εννοώ "λάθη ανθρώπων" αλλά να είναι αρκετά προφανές από μόνο του...]

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:44, 31-03-11:

Επίπεδα ραδιενέργειας χιλιάδες φορές πάνω από το κανονικό εντοπίζονται στις μετρήσεις στον υδροφόρο ορίζοντα μέσα στο εργοστάσιο της Φουκουσίμα· αυξημένα τα ποσοστά και στο κρέας ζώων κοντά σε αυτό, περισσότερη τεχνική βοήθεια από το εξωτερικό φτάνει στην Ιαπωνία.

Όπως ανακοίνωσε η εταιρεία Tepco που κατέχει το πυρηνικό εργοστάσιο Φουκουσίμα Νταΐτσι, βρέθηκαν ποσοστά ιωδίου-131 10.000 φορές πάνω από το κανονικό στον υδροφόρο ορίζοντα και σε βάθος 15 μέτρων κοντά στο κτίριο 1.

Οι τεράστιες ποσότητες του ραδιενεργού νερού που λιμνάζουν σε διάφορα σημεία των κατεστραμμένων αντιδραστήρων είναι ένα από τα σοβαρότερα προβλήματα που πρέπει να επιλύσουν οι μηχανικοί στη Φουκουσίμα.

Είναι βέβαιο ότι αν δεν βρεθεί τρόπος να περιοριστεί θα διαρρεύσει προς τη θάλασσα (όπου ήδη έχει εντοπιστεί ραδιενέργεια) ή τα υπόγεια ύδατα της ευρύτερης περιοχής, προκαλώντας ακόμα μεγαλύτερη καταστροφή.

Τέλος, η Tepco ανακοίνωσε ότι συγκεντρώση ραδιενεργού καισίου βρέθηκαν στο κρέας των βοοειδών στην ευρύτερη περιοχή του εργοστασίου.

Εν τω μεταξύ, η Ιαπωνία ζητά σε όλο και μεγαλύτερο βαθμό βοήθεια από το εξωτερικό, αντίθετα με τις πρώτες ημέρες μετά την καταστροφή.

Στη χώρα έχουν μεταβεί ή προετοιμάζονται να το κάνουν Γάλλοι και Αμερικανοί ειδικοί ενώ την Πέμπτη έφτασε και ο πρόεδρος της Γαλλίας, Νικόλα Σαρκοζί, σε ένδειξη αλληλεγγύης.

Πέρα από τους Γάλλους ειδικούς (η γαλλική Areva πουλούσε τα καύσιμα για το εργοστάσιο) στην Ιαπωνία έχει μεταφερθεί αμερικανικό ρομπότ το οποίο είναι σε θέση να κινηθεί σε χώρους με υψηλή ραδιενέργεια χωρίς να κινδυνεύσουν οι εργαζόμενοι.

πηγη

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 23:05, 31-03-11:

Στη "οποιαδήποτε" μονάδα μέτρησης που ορίζεται σε σχέση με τα επιτρεπτά όρια τιμών της στον ανθρώπινο οργανισμό.

Όταν σου λέει π.χ. το επιτρεπτό όριο είναι Α, σημαίνει ότι αν "φας" Α δεν κινδυνεύεις. Αν φας Β, τότε πάλι δεν κινδυνεύεις αφού υπάρχει στα όρια και ένα "διάστημα εμπιστοσύνης". Αν φας Γ, κάτι ψηλά, αν φας Δ, λίγο παραπάνω απ' το κάτι ψηλά...
Στην "οποιαδηποτε" μοναδα μετρησης? λολ...ε αυτο δεν ελεγα οτι δεν ξερεις την τυφλα σου. Τι το παλευεις ρε αδερφε, αφου δεν ξερεις και δεν αξιωνεσαι να ανοιξεις μια γουικιπιντια να διαβασεις δυο πραγματα.

Το 131Ι μεσα στο νερο ειναι σχετικα ακινδηνο εκτος αν το πιεις, αυτο γιατι το 131Ι ακτινοβολει σε β, ως εκ τουτου το νερο κοβει την οποια ακτινοβολια του. Ακριβως για αυτο το λογο ειναι πολυ δυσκολο να βγαλεις σταθμισμενη ισοποση αποροφηση δοσης ακτινοβολιας οπως το σιεβερτ. Το 3000κατι που εβγαλαν εκει ηταν σε μπεκερελ. Αλλη μοναδα μετρησης. Δεν μεταφραζετε 1-1 σε δοση για τον ανθρωπινο οργανισμο. το να φας ψαρι απο εκει μολυσμενο επισης δυσκολο μιας και το 131Ι εχει ημιζωη 7 μερες.

δεν κανω ηλεκτρομαγνητισμο στα τει..
Ναι το ξερω, αλλα, εισαι ηλεκτρολογος, και εισαι στο ογδοο ετος, δεν εκατσες το κωλο σου να μαθεις το θεωρητικο υποβαθρο της επιστημης σου. Τι διαολο κανεις ολη μερα? Δεν βαριεσαι να μην κανεις τιποτα ρε αδερφε?

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 23:32, 31-03-11:

Ναι το ξερω, αλλα, εισαι ηλεκτρολογος, και εισαι στο ογδοο ετος, δεν εκατσες το κωλο σου να μαθεις το θεωρητικο υποβαθρο της επιστημης σου. Τι διαολο κανεις ολη μερα? Δεν βαριεσαι να μην κανεις τιποτα ρε αδερφε?
ποιος ειπε οτι ειμαι ηλεκτρολογος?

οικονομικα,προγραμματισμο και δικτυα κανουμε στη σχολη..

μονο εμπειρικα-πρακτικα- ξερω οτι εχει σχεση με ηλεκτρισμο ηλεκτρονικα κλπ..
(μου τη δινουν τα πολλα θεωρητικα..)

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 08:57, 01-04-11:

Τελικά, πράγματι υπάρχουν!!! Υπάρχουν και μπορούν, όχι μόνο να προκαλούν σεισμούς, τσουνάμια κια καταποντισμούς, αλλά να αλλάζουν ακόμη και τα "μυαλά" μας! Θα μπορούσε κανείς να τους αποκαλέσει "εξωγήινους", αλλά είναι εγκατεστημένοι σε αφανή σημεία του Πλανήτη τόσο πολλά χρόνια, που έχουν πια αποκτήσει και το δικαίωμα να θεωρούν εμάς ως τέτοιους! Μήπως είμαστε;;;...

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 16:42, 01-04-11:

Χμ εχω ελαφρως ανησυχητικα νεα και παρεπιπτωντος καπου εδω βουλωνω το στομα μου γιατι ειμαι καταφανως λαθος.

Δεν εχει ανακοινωθει κατι ακομα* αλλα η χθεσινη βροχη που ειχε αρκετα μεγαλη περιεκτηκοτητα σε σκονη δεν ηταν και πολυ στα καλα της. Ειδα τις μετρησεις σε καισιο και θοριο και δεν ηταν καθολου καλες, βασικα ηταν οι μεγαλυτερες που εχουν μετρηθει στην ελλαδα απο το τσερνομπιλ πραγμα οχι και πολυ καλο...

Σκατα, δεν ξερω τι με πειραζει περισοτερο το οτι βγηκα λαθος η οτι εχουμε ενα σκασμο ραδιενεργα σωματηδια στα αυτοκινητα/τροφες/οτιδηποτε μας.

Τεσπα, πλενετε καλα τα λαχανικα και οτιδηποτε αλλο ειναι φαγοσημο και εχει εκτεθει στην χθεσινη βροχη και καλο θα ηταν να πλυνετε και τα αυτοκινητα σας.

(Συγκεκριμενα η λασποβροχη ειναι λιγακι προβληματικη γιατι η σκονη παρασερθει τα γενικα πτητικα ραδιενεργα σωματηδια)

*δεν ειμαι βεβαιως οτι θα ανακοινωσουν κατι γιατι ακουσα οτι ειχαν ηδη ερθει απο το μεγκα.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:46, 01-04-11:

Α ρε epote, μια φορά έκανες κι εσύ λάθος κι έτυχε να είναι πρωταπριλιά γαμώτο.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lautreamont

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lautreamont
Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 240 μηνύματα.

O Lautreamont έγραψε στις 17:34, 01-04-11:

η χθεσινη βροχη που ειχε αρκετα μεγαλη περιεκτηκοτητα σε σκονη δεν ηταν και πολυ στα καλα της.
Μα που να το ξέρει α πουστεριόρι () ο επιστήμονας,
άρχων του τιραμισουρεαλισμού, το αβανγκαρντ της ραδιοπρόβλεψης,
το βαλσαμωμένο μυαλό της ραδιενεργούς βασάνου,
ο "βαράτε με στ' αυτιά", ο "βάμος απ' τα πλάγια",
ο "βαράτε αλλά μη τραβάτε", ο "βάλ' το αγόρι μου",
ο "100 χρόνια μπροστά από το 2096", ο μπελίγκουα εποτίδης εποτέογλου,
ο πατριάρχης γυμναστής με γνώση ραδιοχρονολόγησης που είναι
ο μόνος που μπορεί να εξετάσει την ακτινογραφία θώρακος από το τηλέφωνο,
να τεστάρει πόση ραδιενέργεια κολυμπάει στη κοιλιά μιας πάπιας
και στον αφαλό ενός αγουροξυπνημένου baby ιπποπόταμου,
ο ασυνήθιστος roomate ενός βουδιστή που τρώει ρυζογκοφρέτες,
ο βαζιβουζούκος με το τρομπόνι τέλοσπάντων, ο αρσιβαρίστας που με το ένα
χέρι σηκώνει 30 κιλά και με τ΄άλλο ξεσκονίζει πηνία με το σύστημα go village, ρε
(άντε μη ρίξει το τζόκεϋ στο παρκέ και έχουμε νεκρούς στο Σαν Φρανσίσκο
λόγω butterfly effect ),
το παιδί που έχει βγάλει ρόζους κι έχει κάνει ράμματα στα μάτια από την πολύ
ανάγνωση του περιοδικού Egnarts

-αφού είχε ανομβρία τόσο καιρό- ότι
τα δεδομένα θα τον εκδικούνταν όπως η φιλοσοφική λίθος τον χάρυ πότερ?

όλοι απελπισμένα ομολογούν πως η ραδιενέργεια είναι ένας δράκος,
που σκοτώνει εκείνους χάρη στους οποίους ζει,
βιζαβί κι απεναντίας όμως ο εποτέ
φοβάται τη βροχούλα, αυτήν περίμενε.

Γιατί?

γιατί έχει, το στρόντιο πλάϊ του έχει,
το καίσιο πλάϊ του έχει,
το ουράνιο , ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΣ

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:31, 01-04-11:

Με τη ραδιενέργεια να εκλύεται από δύο πυρηνικά εργοστάσια (Νταϊτσί και Νταϊνί), η κυβέρνηση της Ιαπωνίας αφήνει να εννοηθεί ότι οι κάτοικοι της περιοχής αντιμετωπίζουν τον κίνδυνο να μην επιστρέψουν ποτέ στα σπίτια τους... Ίχνη ραδιενέργειας 10.000 φορές πάνω από το επιτρεπτό όριο εντοπίζονται σε βάθος 15 μέτρων στο υπέδαφος μέσα στις πυρηνικές εγκαταστάσεις του Νταϊτσί....

Ο γραμματέας του Υπουργικού Συμβουλίου της Ιαπωνίας, Γιούκιο Εντάνο, δήλωσε ότι η εκκένωση της περιοχής «θα είναι μακροπρόθεσμη».

Υπενθυμίζεται ότι δεκάδες χιλιάδες άτομα που έχουν εγκαταλείψει την περιοχή ζουν σε προσωρινά καταλύματα.

Η περιοχή θεωρείται πλέον «νεκρή ζώνη» εξαιτίας των υψηλών επιπέδων ραδιενέργειας και φαίνεται πως δεν θα κατοικηθεί για πολλά χρόνια.
πηγη

Φανταστητε οτι ΔΕΝ θα μαζεψουν καν τα πτωματα των νεκρων απο την περιοχη της φουκουσιμα..εξαιτιας της υψηλης ραδιενεργειας!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 02-04-11 στις 00:25. Αιτία: προσθηκη σχολιου
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:34, 01-04-11:

και ηδη ειπαν στις ειδησεις οτι το κρατος και οι διενθεις αρχες δεν εμπιστευονται καθολου τις μετρησεις της εταιριας..

καταλαβαμε..

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 01:25, 02-04-11:

Α ρε epote, μια φορά έκανες κι εσύ λάθος κι έτυχε να είναι πρωταπριλιά γαμώτο.
το σκεφτικα μετα οτι θα το νομισετε για πρωταπριλιατικο δυστυχος δεν ειναι.

εκτος δηλαδη αν μου την ειχαν στημενη απο πριν που πολυ αμφιβαλω γιατι δεν ειμαστε καν γνωστοι με τα παιδια που κανουν τις μετρησεις εγω ειμαι λιγακι μπλεγμενος με τους θεωρητικους.

μιλησα λιγο στο τηλεφωνο και υπαρχει μια εικασια να ανακοινωσουν αυτο που ειπα περι πλυσηματος κτλ των φρουτων αλλα φοβουντε μηπως υπαρξει περιεργη αντιδραση, τεσπα θα δειξει, προς το παρων καλο θα ηταν να αποφευγουμε την ειπνοη της σκονης που εφερε αυτη η βροχη, ειναι πλουσια σε μαλακισμενα ισοτοπα. Πφφφ

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 07:42, 02-04-11:

"Ραδιενεργός βροχή" και άλλα παραμύθια

Επειδή πολλά ακούγονται για την ραδιενέργεια που έρχεται "με τον αέρα" και "τη βροχή" από την Ιαπωνία....
Η Ελλάδα βρίσκεται πολύ μακριά και δεν κινδυνεύει να μολυνθεί από τη ραδιενέργεια -που διέρρευσε στη Φουκοσίμα - εξαιτίας καιρικών φαινομένων. Από το ιαπωνικό σούσι μπορεί να μολυνθούμε, από τη βροχή όχι.
Άλλωστε μπορούμε να παρακολουθούμε καθημερινά τα επίπεδα ραδιενέργειας που δείχνουν οι σταθμοί του Δικτύου Μέτρησης Ραδιενέργειας της Ελληνικής Επιτροπής Ατομικής Ενέργειας (ΕΕΑΕ) ΕΔΩ (κάνοντας κλίκ στον κάθε σταθμό βλέπουμε τις μετρήσεις μιας εβδομάδας).
Συγκεντρωτικός πίνακας με τις μετρήσεις όλων των σταθμών βρίσκεται ΕΔΩ.Οι μετρήσεις αναφέρονται σε νανο-σίβερτ ανά ώρα (nSv/h) - ο ρυθμός ισοδύναμης δόσης. Ο άνθρωπος δέχεται καθημερινά ραδιενεργό ακτινοβολία από το έδαφος και τα οικοδομικά υλικά. Για παράδειγμα ο ρυθμός της ολόσωμης ισοδύναμης δόσης από το εξωτερικό περιβάλλον σε καθημερινές συνθήκες είναι κάποιες δεκάδες nSv ανά ώρα.
Στο παρακάτω διάγραμμα φαίνονται και οι σημερινές μετρήσεις του σταθμού που βρίσκεται στον Δημόκριτο (Αγία Παρασκευή, Αττικής). Καμία διαφορά από τις χθεσινές, προχθεσινές, κ.ο.κ....

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 10:06, 02-04-11:

α κατσε δηλαδη απο το πυρηνικο ατυχημα που κανει το τσερνομπιλ να μοιαζει με σπασμενο ποτηρι η ελλαδα ΔΕΝ θα παιθανει? Δατς οντ γιατι η ραδιενεργεια στην θαλασσα ηταν 3455 φορες μεγαλυτερη απο το επιτρεπτο αρα θα φαμε τα ψαρια καιθα παιθανουμε απο καρκινο του εγγεφαλου.

για δες κατι πραγματα.

αγγελε:

μηπως θα ηταν ωρα να τελειωσεις τη σχολη σου? 8 χρονια οι γονεις σου ειτε εχουν ΠΟΛΛΑ λεφτα ειτε καταριουντε την ωρα και τη στιγμη.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:24, 02-04-11:

μηπως θα ηταν ωρα να τελειωσεις τη σχολη σου? 8 χρονια οι γονεις σου ειτε εχουν ΠΟΛΛΑ λεφτα ειτε καταριουντε την ωρα και τη στιγμη.
πλαι στη σχολη μενω με τους γονεις μου..
σε μιση ωρα ειμαι εκει..

οποτε δεν υπαρχει θεμα χρηματων..

αλλα οτι πρεπει να την τελειωσω ,πρεπει,,
(αργησα να την τελειωσω για αλλους προσωπικους λογους,οπως εχουμε πει σε αλλο θεμα..αν θυμασαι..

α κατσε δηλαδη απο το πυρηνικο ατυχημα που κανει το τσερνομπιλ να μοιαζει με σπασμενο ποτηρι η ελλαδα ΔΕΝ θα παιθανει? Δατς οντ γιατι η ραδιενεργεια στην θαλασσα ηταν 3455 φορες μεγαλυτερη απο το επιτρεπτο αρα θα φαμε τα ψαρια καιθα παιθανουμε απο καρκινο του εγγεφαλου.
ε,,δεν πρεπει να τρωμε γαλεους,καλαμαρια ,μπακαλιαρους κλπ κατεψυγμενα που γραφουν απο ειρηνικο ή ινδικο το πολυ..
ελληνικα ψαρια ομως ανετα..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:39, 04-04-11:

Μη επανδρωμενα αεροπλανα καταγραφουν την καταστροφη στη φουκουσιμα.

Το πιθανότερο είναι ότι θα περάσουν μήνες ή και χρόνια μέχρι να μπουν κάμερες στα κτίρια των αντιδραστήρων της Φουκουσίμα για να καταγράψουν τη ζημιά. Ακόμα και τα ελικόπτερα αδυνατούν να πετάξουν πάνω από το εργοστάσιο, λόγω της εκπομπής ακτίνων γάμμα στην ατμόσφαιρα.

Η ιαπωνική κυβέρνηση ανακοίνωσε την Κυριακή ότι θα περάσουν «αρκετοί μήνες» μέχρι να σταματήσει η διαρροή ραδιενέργειας και αρκετά χρόνια πριν ολοκληρωθούν οι εργασίες στο εργοστάσιο.
Στο μεταξύ, οι μόνες αξιόπιστες εκτιμήσεις για την τραγωδία προέρχονται από τα μαθηματικά μοντέλα της πυρηνικής βιομηχανίας, καθώς και από τα αμερικανικά και ιαπωνικά μη επανδρωμένα αεροπλάνα.
Εμπιστευτικές προσομοιώσεις

Όπως αναφέρουν οι New York Times, οι πιο αξιόπιστες εκτιμήσεις για την κατάσταση στη Φουκουσίμα προέρχονται από εργαλεία λογισμικού που προσομοιώνουν τη λειτουργία και τις ενδεχόμενες ζημιές σε πυρηνικούς σταθμούς.

Επικαλούμενος αποτελέσματα προσομοιώσεων, ο Αμερικανός υπουργός Ενέργειας Στίβεν Τσαν δήλωσε ότι η καρδιά ενός αντιδραστήρα στη Φουκουσίμα έχει καταστραφεί κατά 70% ενώ ένας δεύτερος υπέστη μερική τήξη σε ποσοστό 33%.

Σε πολλές όμως περιπτώσεις, τα αποτελέσματα των προσομοιώσεων δεν δημοσιοποιούνται από τις εταιρείες πυρηνικής ενέργειας -όπως η General Electric, η Westinghouse και η γαλλική Areva.
Ένας από τους «κώδικες ασφάλειας» που χρησιμοποιεί η βιομηχανία πυρηνικής ενέργειας είναι το Modular Analysis Program της αμερικανικής Fauske & Associated. Προγραμματιστής που συμμετείχε στην ανάπτυξή του είπε στους New York Times ότι η απελευθέρωσε εύφλεκτου υδρογόνου από τη Φουκουσίμα δείχνει ότι οι ράβδοι καυσίμου εκτέθηκαν στον αέρα....
Σύμφωνα με τους New York Times, στις 21 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε παρουσίαση στο Πανεπιστήμιο Στάνφορντ, κεκλεισμένων των θυρών, παρουσία του Άλαν Χάνσεν, εκτελεστικού αντιπρόεδρου της Areva, η οποία προμήθευε τη Φουκουσίμα με πυρηνικά καύσιμα.

«Είναι πλέον σαφές ότι γινόμαστε μάρτυρες μιας από τις μεγαλύτερες καταστροφές της σύγχρονης ιστορίας» φέρεται να δήλωσε ο Χάνσεν.

Όπως ανέφερε, οι προσομοιώσεις της εταιρείας του έδειξαν ότι η θερμοκρασία στους αντιδραστήρες έφτασε τους 2.700 βαθμούς Κελσίου, ήταν δηλαδή αρκετή για να λιώσει τα πυρηνικά καύσιμα.

πηγη

Καθολου λοιπον δεν με ενδιαφερει,ουτε θα επρεπε να μας ενδιαφερει αν μοιαζει ή οχι με την περιπτωση του τσερνομπιλ.Σημασια εχει οτι ειναι απο τα χειροτερα πυρηνικα δυστυχηματα που εχουν γινει,και οποιος νομιζει οτι δεν θα εχει επιπτωσεις γενικοτερα...κοιμαται ορθιος..

Την τριτη(αυριο),ο σκαι θα εχει ενα ντοκιμαντερ στις 11 το βραδυ για τον σεισμο στην ιαπωνια,και αμεσως μετα θα μιλησουν επιστημονες,για το τι γινεται με τα πυρηνικα στη φουκουσιμα.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 12:22, 04-04-11:

Η Wikileaks καταγγέλλει πυρηνικό σταθμό στη Ρουμανία.

Σήμα κινδύνου εκπέμπει η αμερικανική πρεσβεία στο Βουκουρέστι για την ετοιμότητα των ρουμανικών υπηρεσιών αν αντιμετωπίσουν ενδεχόμενο πυρηνικό ατύχημα στο σταθμό της Τσερνάβοντα, όπως αναφέρει δημοσίευμα στα «Νέα». Αμερικανοί αξιωματούχοι εκτιµούν ότι οι αρχές δεν θα καταφέρουν να αντιµετωπίσουν επιτυχώς πιθανό ατύχημα στον πυρηνικό σταθµό, που βρίσκεται στις όχθες του Δούναβη, 150 χλμ. ανατολικά της πρωτεύουσας, όπως αποκάλυψε το Wikileaks.
Σε τηλεγράφημα με ημερομηνία 28 Ιανουαρίου 2009 που δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα «Jurnalul National», αναφέρεται ότι η κυβέρνηση του Βουκουρεστίου δεν θα κατάφερνε να διαχειριστεί πιθανή διαρροή ραδιενέργειας από τον σταθµό, παρά τις επίσηµες διαβεβαιώσεις ότι τα μέτρα ασφαλείας είναι επαρκή.
Για την αντιμετώπιση καταστάσεων έκτακτης ανάγκης υπάρχει στον σταθµό µια οµάδα µόλις επτά προσώπων, τα οποία εκπαιδεύονται για τον ρόλο τους αυτό µόνο µία φορά τον μήνα, όπως αναφέρουν αξιωματούχοι της αμερικανικής πρεσβείας.

Ανασκόπηση του θέματος

Παρακολουθώ τούτη τη συζήτηση προσπαθώντας να καταλάβω περισσότερα γύρω από το ζήτημα της χρήσης πυρηνικής ενέργειας για παραγωγή ηλεκτρισμού, με μεγάλο ενδιαφέρον, καθώς προσωπικά δηλώνω παντελώς άσχετος με την πυρηνική φυσική, ωστόσο θεωρώ ότι ο καθένας μας πρέπει να έχει τελικά γνώμη για ένα θέμα που αφορά τη ζωή του. Είναι αλήθεια ότι έζησα έντονα την περίπτωση του Τσέρνομπιλ, έτσι πιθανολογούσα ότι η άποψη που είχα μέχρι σήμερα σχηματίσει για το ζήτημα, θα μπορούσε πράγματι ν' αποτελεί αποτέλεσμα άγνοιας ανάμεικτης με τόνους προπαγάνδας. Άλλωστε, φαίνεται ότι όλες οι πηγές τις οποίες έχουμε μέχρι σήμερα χρησιμοποιήσει για μαζική παραγωγή ενέργειας για την υποστήριξη του πολιτισμού μας, κυρίως τα ορυκτά καύσιμα, προκαλούν προβλήματα κι έχουν επιπτώσεις στον άνθρωπο αλλά κυρίως στο φυσικό περιβάλλον του πλανήτη μας.

Ομολογώ ότι δεν θα μπορούσα να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς τον ηλεκτρισμό να μου παρέχει όλα όσα για έναν κάτοικο του Δυτικού Κόσμου θεωρούνται πλέον αυτονόητα (ίσως πολύ κακώς βέβαια). Μέχρι στιγμής λοιπόν, από τη συζήτηση έχουν προκύψει τα εξής στοιχεία:

1) Η χρήση λιθανθράκων για την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας, εκτός από τους άλλους ρύπους και τα αέρια θερμοκηπίου που παράγει, καθώς και τις περιβαλλοντικές συνέπειες της εξόρυξής τους, προκαλεί την έκλυση στην ατμόσφαιρα σημαντικών ποσοτήτων ραδιενέργειας, η οποία για τους περισσότερους από εμάς (κι εγώ πρώτη φορά το άκουσα εδώ) ήταν μέχρι πρόσφατα εντελώς άγνωστη. Κατά συνέπεια, είναι προφανές ότι η παραγωγή ηλεκτρισμού από γαιάνθρακες θα πρέπει να σταματήσει...

2) Το πετρέλαιο ως πηγή ενέργειας έχει προκαλέσει τεράστια προβλήματα στην ατμόσφαιρα του πλανήτη, διακυβεύοντας το μέλλον ολόκληρου του πολιτισμού μας και τις ζωές εκατομμυρίων ανθρώπων, σε περίπτωση τήξης των πάγων των πόλων και ανόδου της στάθμης της θάλασσας. Πέραν αυτού, η πετρελαϊκή βιομηχανία έχει προκαλέσει τεράστιες οικολογικές καταστροφές, όπως η πρόσφατη στον Κόλπο του Μεξικού, οι οποίες δεν μπορούν στατιστικά να μηδενιστούν, εφόσον χιλιάδες πλοία ταξιδεύουν στους ωκεανούς και συνεπώς ένα ναυάγιο δεν μπορεί ν' αποκλειστεί, όπως επίσης κάποια βλάβη ή ρωγμή στα χιλιάδες χιλιόμετρα πετρελαιαγωγών που διασχίζουν τεράστιες εκτάσεις του πλανήτη. Αν συνυπολογίσουμε τις γαιοπολιτικές ανωμαλίες και τους πολέμους, καθώς και το σαθρό σύστημα εξουσίας το οποίο στηρίζεται στην εκμετάλλευση τούτης της πηγής ενέργειας, τις ανεξέλεγκτα υψηλές τιμές, όπως και το γεγονός ότι τα αποθέματα αργά ή γρήγορα πρόκειται να τελειώσουν, καθίσταται προφανές ότι και τούτη η πηγή ενέργειας θα πρέπει σύντομα ν' αντικατασταθεί.

3) Η χρήση πυρηνικής ενέργειας για την παραγωγή ηλεκτρισμού (αλλά και υδρογόνου κατάλληλου για χρήση σε οχήματα και καυστήρες εντός πόλεων, το οποίο θα έλυνε πολλά από τα σημερινά αστικά περιβαλλοντικά προβλήματα), εκ πρώτης όψεως φαίνεται πολύ καλύτερη από τις προηγούμενες. Όταν όλα πηγαίνουν καλά κι εφόσον δεν συμβούν ακραία σεισμικά κυρίως γεγονότα (το τσουνάμι ήταν αποτέλεσμα τρομερού σεισμού, ας μην το ξεχνάμε) τα πυρηνικά εργοστάσια ρυπαίνουν την ατμόσφαιρα πολύ λιγότερο, το κόστος της παραγόμενης ενέργειας είναι σαφώς χαμηλότερο και η σύγχρονη τεχνολογία εγγυάται την καλή κι ασφαλή κατά τ' άλλα λειτουργία των μονάδων, οι οποίες είναι χτισμένες με τις πλέον προηγμένες αντισεισμικές προδιαγραφές. Τούτο όμως το "εάν κι εφόσον" δεν είναι όπως φαίνεται τόσο απλό ως κουβέντα και τα παραπάνω δεδομένα αμφισβητούνται έντονα, τόσο από επιστήμονες, όσο και από τα ίδια τα γεγονότα, ακόμη όμως και από κρατικούς φορείς χωρών οι οποίες ήδη χρησιμοποιούν πυρηνική ενέργεια, όπως οι ΗΠΑ.

Τι γίνεται με τα πυρηνικά απόβλητα; Κάποιοι λένε πως απλά μεταθέτουμε το πρόβλημα για μερικές χιλιάδες χρόνια στο μέλλον, όπου τότε θα έχουμε σίγουρα βρει τι θα κάνουμε, μια θέση που για κάποιο αόριστο λόγο μου θυμίζει τις υποσχέσεις της κρυονικής και τον αγαπημένο θείο των παιδιών Walt Disney που ακόμη περιμένει την απόψυξή του, μαζί με τα ανεξάντλητα αποθέματα κρέατος "Γκοτζίλα" που διαθέτει ο ελληνικός στρατός, με το οποίο ανατράφηκαν γενιές και γενιές φαντάρων. Κάποιοι άλλοι πάλι μας επισημαίνουν τις αναπόφευκτες διαρροές ραδιενεργών αποβλήτων στο έδαφος και στα νερά. Πράγματι, ποιος πιστεύει ότι τα δοχεία μέσα στα οποία αποθηκεύονται, θα αντέξουν άθικτα για μερικές χιλιάδες χρόνια; Μήπως τελικά η μετάθεση για το μακρινό μέλλον, είναι απλά μια προπαγάνδα προοριζόμενη για τους αφελείς;

Από την άλλη πλευρά, ακούγονται πολύ ανησυχητικά πράγματα. Κατ' αρχάς, το χαμηλό κόστος της πυρηνικής ενέργειας, φαίνεται πως αποτελεί έναν ακόμη από τους σύγχρονους τεχνολογικούς μας μύθους. Όπως μας λέει ο καθηγητής Ανδρέας Θεοφίλου, τα μέτρα ασφαλείας που απαιτούνται, πλέον καθιστούν το κόστος δυσβάσταχτο, μ' έναν τρόπο χαοτικά ειρωνικό...

Καθηγήτρια της Ιατρικής αποκαλύπτει συμφωνία συγκάλυψης μεταξύ ΠΟΥ και ΙΑΕΑ, από το 1959, σε σχέση με τις συνέπειες της πυρηνικής ενέργειας στην παγκόσμια υγεία. Ο πρωθυπουργός της Ιαπωνίας ομολογεί ότι δεν είχε επαρκή ενημέρωση (έλα που η πόρνη η πυρηνική φυσική δεν είναι δυστυχώς για τον καθένα, όμως αυτό γιατί πρέπει τελικά ν' αποτελεί δικαιολογία;). Ταυτόχρονα η Wikileaks δεν σταματάει να διαρρέει ανατριχιαστικές πληροφορίες περί της ασφάλειας των πυρηνικών εργοστασίων, οι οποίες όμως κατά τ' άλλα παραμένουν εμπιστευτικές. Αλήθεια, εάν οι συνέπειες είναι τόσο μικρές, όσο θέλει το παγκόσμιο πυρηνικό λόμπυ να περηφανεύεται, ποιος ο λόγος να υπογράφουν συμφωνίες συγκάλυψης, να παραπλανούν ηγέτες πυρηνικών δυνάμεων (με την "ειρηνική" έννοια όσον αφορά την Ιαπωνία) και να κρατούν τις σχετικές πληροφορίες απόρρητες;

Καθηγητές της σεισμολογίας επιμένουν ότι κανένα μέτρο δομικής προστασίας και καμμία αντισεισμική προδιαγραφή δεν μπορούν να καταστήσουν ασφαλές ένα πυρηνικό εργοστάσιο, εφόσον η εστία του σεισμού βρίσκεται ακριβώς από κάτω του. Στην Ιαπωνία δεν είχαν ληφθεί επαρκή μέτρα ασφαλείας για την περίπτωση μεγάλου τσουνάμι, παρά το γεγονός ότι κάτι τέτοιο γνώριζαν ότι είναι πολύ πιθανόν.

Φαίνεται τελικά ότι τα πυρηνικά εργοστάσια είναι πολύ καλά και άγια, όμως είναι επιρρεπή στο ανθρώπινο λάθος (όπως το Τσέρνομπιλ) και σε ακραία φυσικά φαινόμενα. Ίσως αυτά να συμβαίνουν πολύ σπάνια, όμως κάποτε συμβαίνουν και αποδεικνύεται στην πράξη ότι ακόμη και οι πλέον προηγμένες τεχνολογικά και πλούσιες χώρες δεν μπορούν να κάνουν και πολλά για ν' αποτρέψουν την καταστροφή, όταν τελικά και βάσει της καταραμένης στατιστικής επιστήμης, ο διάβολος σπάσει το ποδάρι του. Πόσο μάλλον χώρες όπως η Ρουμανία (είδατε παραπάνω τη διαρροή της wikileaks), η Βουλγαρία (άραγε γιατί ολόκληρη ΕΕ παρακαλούσε γονατιστή να κλείσει το Κοσλοντούι;), η Τουρκία (που δεν μπορεί ν' αντιμετωπίσει έτσι κι αλλιώς έναν μεγάλο σεισμό όπως έχει πρόσφατα αποδειχτεί, πόσο μάλλον έναν σεισμό συνοδευόμενο από μια πυρηνική κρίση) ή η χρεοκοπημένη Ελλάδα...

Ακόμη όμως κι αν δεχτώ ότι οι παραπάνω ενστάσεις επί της ασφάλειας της πυρηνικής ενέργειας είναι προϊόν παραπληροφόρησης ή προπαγάνδας, ποιος είναι άραγε ο λόγος που οι τόσο ενθουσιώδεις μέχρι σήμερα ΗΠΑ αλλά και η ισχυρή Γερμανία, άρχισαν τελευταία να εκδηλώνουν τόσο έντονα το σκεπτικισμό τους για την πυρηνική ενέργεια; Μήπως κάτι δεν πάει καλά;

Εάν μαζί με όλα τα παραπάνω συνυπολογίσουμε και τις μακροπρόθεσμες συνέπειες της διαρροής ραδιενέργειας στο περιβάλλον, οι οποίες είναι άδηλες και πολύ δύσκολο να καταμετρηθούν και ν' αξιολογηθούν, είναι φανερό ότι και η πυρηνική ενέργεια πρέπει ν' αντικατασταθεί και μάλιστα σύντομα.

4) Η ψυχρή σύντηξη χαρακτηρίζεται από πολλούς ως "nonsense", ως ένας ευσεβής πόθος, ενώ η θερμή σύντηξη θα μπορεί να γίνει ευρέως διαθέσιμη τουλάχιστον μετά από 20 χρόνια, στην καλύτερη περίπτωση, δηλαδή "ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι". Τι γίνεται λοιπόν μέχρι τότε; Το οξύμωρο είναι πως εάν στο μεταξύ ξεσπάσει μια έντονη ενεργειακή κρίση, οι έρευνες για την θερμή σύντηξη θα πάνε ακόμη πιο πίσω, λόγω του τεράστιου κόστους που έχουν...

5) Οι ανανεώσιμες πηγές ενέργειας δεν παράγουν την ισχύ που είναι αναγκαία και η εξέλιξή τους μετατίθεται επίσης για το απροσδιόριστο μέλλον. Άραγε θα υπάρχει μέχρι τότε τριφύλλι για να φάει το γαϊδουράκι μας ο Μάης;

6) Ο Τέσλα υποτίθεται ότι είχε δώσει λύση στο πρόβλημα από τις αρχές του 20ου αιώνα, όμως τα ενεργειακά συμφέροντα το εξαφάνισαν από προσώπου γης, ενώ αναφέρεται πως η τεχνολογία του χρησιμοποιείται από τους Αμερικανούς για τη λειτουργία του περιβόητου HAARP, φυσικά για "μη ειρηνικούς" σκοπούς.

Τελειώνοντας την ανασκόπηση του θέματος μέχρι εδώ, μας μένει τελικά στο στόμα μια πολύ πικρή γεύση αδιεξόδου, ως προς την ενεργειακή επάρκεια του πλανήτη. Φοβάμαι τελικά ότι η ανθρώπινη αλαζονεία, σε συνδυασμό με την παρανόηση της έννοιας "συμφέρον", έχουν φέρει την ανθρωπότητα στο χείλος του γκρεμού και τον υπερφίαλο κι αδηφάγο πολιτισμό μας στα όριά του. Ποιος να ξέρει τι θα φέρει το άμεσο μέλλον και κατά πόσον θα προλάβει ο κόσμος να φτάσει σ' εκείνο το ιδεατό μέλλον των υποσχέσεων περί ενεργειακής αφθονίας;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 04-04-11 στις 13:16. Αιτία: Επικεφαλίδα ποστ
11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:04, 04-04-11:

Δυστυχως..δεν εχω πηγη να παραθεσω για αυτο που θα πω,διοτι το ειδα χτες και σημερα στην τηλεοραση.Ο γνωστος γεωλογος ευθυμιος Λεκκας,εκτος απο το οδοιπορικο του στην Ιαπωνια,και τις επιπτωσεις του τσουναμι,αναφερθκε σε σχετικη ερωτηση των δημοσιογραφων..και στην αποψη του για τη χρηση της πυρηνικης ενεργειας.Η απαντηση του:Ειμαι εντελως κατα τηςε χρησης αυτης της ενεργειας.Ναι..σαφεστατα βλαπτουν το περιβαλλον κια η χρηση του λιγνιτη..και ολα τα υπολοιπα,ομως αυτες συνεπειες..ειναι σχετικα ευκολα αναστρεψιμες.Οι συνεπεις ομως απο πυρηνικα ατυχηματα...,ειδικα οταν περασουν στη βιοσφαιρα(,,ετσι περιπου το ειπε,ελπιζω να θυμαμαι σωστα )...ειναι ΜΗ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΕΣ...ειναι θεμα περιβαντολογικης ΗΘΙΚΗΣ.Και συμφωνω απολυτα μαζι του.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:10, 04-04-11:

οι νεκροι που βρεθηκαν στον αντιδραστηρα..ειναι μολυσμενοι..
αυτη ειναι η πυρηνικη καταρα..

να μην μπορουν να σε παρουν ουτε οι δικοι σου..ουτε να θαφτεις σχεδον..

δεν μενεις ησυχος ουτε μετα θανατον..

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 16:28, 04-04-11:

Σήμερα άκουσα σε έναν ραδιοφωνικό σταθμό, ότι όπου κλείνει ένα πυρηνικό εργοστάσιο, στατιστικά μειώνεται η παιδική θνησιμότητα, ειδικά στον παιδικό καρκίνο, και όπου κτίζεται ένα αυξάνει.
Κάθε πυρηνικό εργοστάσιο, ακόμα και με κάθε προσοχή στην ασφάλειά του, εκπέμπει ένα ποσοστό ραδιενέργειας, πολύ βλαβερό στον κάθε άνθρωπο, ειδικά στα παιδιά.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:37, 04-04-11:

Τόκιο, Ιαπωνία
Η ιαπωνική εταιρία ηλεκτρικής ενέργειας Tepco, η οποία διαχειρίζεται τον πυρηνικό σταθμό της Φουκουσίμα, άρχισε τη Δευτέρα να απορρίπτει στη θάλασσα 11.500 τόνους ραδιενεργού ύδατος, το οποίο έχει συγκεντρωθεί στις εγκαταστάσεις του σταθμού. «Λυπούμαστε για την ρύπανση» δήλωσε εκπρόσωπος της εταιρείας με δάκρυα στα μάτια.

Η διαδικασία αυτή γίνεται, προκειμένου να απελευθερωθεί χώρος στις εγκαταστάσεις και να συγκεντρωθεί εκεί νερό με μεγαλύτερη ποσότητα ραδιενέργειας από αυτό που περιέχει εκείνο που απορρίπτεται.

Λίγο πριν αρχίσει η διαδικασία αυτή, εκπρόσωπος της Tepco με δάκρυα στα μάτια και με τρεμάμενη φωνή από τους λυγμούς ζήτησε συγνώμη για τη ρύπανση της θάλασσας. «Έχουμε ήδη προκαλέσει πολλά δεινά στους κατοίκους της περιοχής. Δεν μπορούμε να σας πούμε πόσο λυπούμαστε γι΄αυτό το νέο κακό», τόνισε στην τηλεόραση. H Tepco τόνισε ότι πρόκειται για ελαφρώς ραδιενεργό ύδωρ.

Η ιαπωνική κυβέρνηση έχει προειδοποιήσει ότι ενδέχεται να περάσουν μήνες πριν τεθεί υπό έλεγχο η κατάσταση στο εργοστάσιο και σταματήσει κάθε διαρροή ραδιενέργειας μετά τον καταστροφικό σεισμό και το επακόλουθο τσουνάμι την 11η Μαρτίου, που του προκάλεσαν τεράστιες ζημιές.
πηγη

Τι να πω..και τι να σχολιασω τωρα;; Που μου εχουν και δακρυα στα ματια;;Σημερα παλι,ο καθηγητης πυρηνικης φυσικης στο πανεπιστημιο αθηνων(αν θυμαμαι καλα).. Αθανασιος Γερανης,σχολιαζε το γεγονος οτι αυτη η διαρροη..θα συνεχιζεται επι ΜΗΝΕΣ...και σε ερωτηση δημοσιογραφου,πως εφοσον στις μετρησεις που εγιναν στην ελλαδα,υπηρχαν καποια μικρα μεν..ελαχιστα,αλλα υπαρκτα ποσοστα ραδιενεργειας απο την φουκουσιμα,αν συνεχιστει αυτη διαρροη...θα αυξανονται τα ποσοστα ραδιενεργειας επανω απο την ελλαδα,απαντησε θετικα.Και βεβαια η κοινη λογικη αυτο λεει.Αλλα και η ελλαδα να μην εχει προβλημα..ειναι μεγαλη η περιβαντολογικη καταστροφη πλεον..
Επισης ειπε οτι..σαφεστατα και θα μολυνθουν και αλλες χωρες,σιγουρα γειτονικες...(για τη θαλασσα)...δεν αφορα πλεον μονο την Ιαπωνια..
Ειπε ακομη οτι εφοσον συνεχιστει η διαρροη ραδιενεργειας,οπως λεει η Ιαπωνικη κυβερνηση..τελικα,ισως εχουμε ακριβως τα ιδια αποτελεσματα,οπως θα ειχαμε αν γινοταν μεγαλη εκρηξη ,οπως αυτη του τσερνομπιλ,με τη διαφορα οτι εδω..δεν γινεται μια θεαματικη εκρηξη,αλλα διαχεεται η ραδιενεργεια συνεχως..Οι τελικες ποσοτητες ομως,ισως ειναι ιδιες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 05-04-11 στις 08:53.
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 07:29, 05-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Τόκιο, Ιαπωνία
....ειναι μεγαλη η περιβαντολογικη καταστροφη πλεον..
Επισης ειπε οτι..σαφεστατα και θα μολυνθουν και αλλες χωρες,σιγουρα γειτονικες...(για τη θαλασσα)...δεν αφορα πλεον μονο την Ιαπωνια..
Επιμένω λοιπόν, ότι απλά πρόκειται για εν ψυχρώ έγκλημα κατά της ανθρωπότητας, ίσως από τα ειδεχθέστερα που καταγράφηκαν ποτέ στη διάρκεια της γνωστής ιστορίας του ανθρώπου! Η "πλάκα" είναι, ότι το φαινόμενο θυμίζει τη σχετική προφητεία και της Αποκάλυψης...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 08:39, 05-04-11:

Η "πλάκα" είναι, ότι το φαινόμενο θυμίζει τη σχετική προφητεία και της Αποκάλυψης...
πολλα τη θυμιζουν δυστυχως..

αδειαζουν το νερο του αντιδραστηρα στη θαλασσα,,για να τον γεμισουν με πιο ραδιενεργο ακομα..

μακριαα,,απο ψαρια του ειρηνικου..

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:51, 05-04-11:

Τα πυρηνικα εργοστασια δεν ειναι καθολου "πρασινα"...
1. Ορυχεια ουρανιου-πλουτωνιου: μολυνση της γυρω περιοχης με ραδιενεργα ισοτοπα, πιθανη αυξηση καρκινου στους κατοικων των περιοχων αυτων, χρησιμοποιηση ορυκτων καυσιμων για την εξορυξη των ισοτοπων αυτων.
2. Μεταφορα ισοτοπων στα πυρηνικα εργοστασια: κινδυνος ατυχηματων, χρησιμοποιηση ορυκτων καυσιμων για την μεταφορα τους
3. Πυρηνικα αποβλητα: μολυνση του περιβαλλοντος, δεν ξερουμε τι να τα κανουμε
4. Πυρηνικα εργοστασια: πυρηνικες καταστροφες (Chernobyl, Fukushima), πιθανη αυξηση καρκινων στους κατοικους που μενουν κοντα σε πυρηνικα εργοστασια (?). Δειτε αυτο το αρθρο: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1892120/

Προσωπικα δεν πιστευω οτι υπαρχουν ασφαλη πυρηνικα εργοστασια. Ουτε με καθησυχαζει οταν λενε οτι το ταδε εργοστασιο δεν ειναι πανω σε ρηγμα. Μπορει τωρα να μην υπαρχει ρηγμα, αυριο ομως; Τιποτα δεν ειναι βεβαιο στον πλανητη αυτον.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:53, 05-04-11:

Τιποτα δεν ειναι βεβαιο στον πλανητη αυτον.
η Γη αλλαζει συνεχως και ο φλοιος αυτοκαταστρεφεται για εκατομμυρια χρονια συνεχως.. τωρα θα αλλαξει..?

ποσο λιγοι ειμαστε,,για να κανουμε σχεδια για πυρηνικα αποβλητα εκαντονταδων χιλιαδων χρονων,,κλπ.σε τοσα χρονια,,οι θαλασσες πηγαινουν στα βουνα,,και τα βουνα κανουν μπανιο στα βαθη των ωκεανων..

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 12:03, 05-04-11:

Από την αρχή της βιομηχανικής επανάστασης περάσανε κοντά 200 χρόνια για να αντιληφθούμε τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις των ορυκτών καυσίμων στο περιβάλλον (κλιματική αλλαγή, την οποία επίσης κάποιοι επιστήμονες δεν την δέχονται) από προϊόντα που δεν θεωρούνταν ιδιαίτερα βλαβερά. Τι μας κάνει να πιστεύουμε ότι τα 70 χρόνια χρήσης της πυρηνικής ενέργειας μας δίνουν εικόνα για τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις της, ήδη γνωρίζοντας ότι τα απόβλητα είναι ενεργά για χιλιάδες χρόνια?
Την δεκαετία του 90 προσπαθούσαν να λύσουν το πρόβλημα των χημικών που είχαν "θαφτεί" σε κοντέινερ στην Βαλτική μετά το τέλος του Β' Π.Π. και είχαν αρχίσει να διαφεύγουν!
Βέβαια είναι σίγουρο ότι ελάχιστοι "δρόμοι" θα ανοίγονταν στην επιστήμη με ανθρώπους που σκέφτονται όπως εγώ. Οπότε?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lugar : 05-04-11 στις 15:08.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 13:08, 05-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Επιμένω λοιπόν, ότι απλά πρόκειται για εν ψυχρώ έγκλημα κατά της ανθρωπότητας, ίσως από τα ειδεχθέστερα που καταγράφηκαν ποτέ στη διάρκεια της γνωστής ιστορίας του ανθρώπου! Η "πλάκα" είναι, ότι το φαινόμενο θυμίζει τη σχετική προφητεία και της Αποκάλυψης...
Συγνώμη φίλε μου, αλλά δεν κατάλαβα. Εννοείς ότι ο σεισμός ο οποίος προκάλεσε το επακόλουθο τσουνάμι ήταν κατά κάποιον τρόπο προκλητός; Μήπως ότι κάποιος το έστησε ώστε να θυμίζει προφητεία της Αποκάλυψης για να προκαλέσει "Σοκ και Δέος" σε όλον τον πλανήτη;

Επίσης, με ποια ακριβώς προφητεία της Αποκάλυψης θεωρείς ότι ομοιάζει το γεγονός;

Παράθεση

Semfer

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Semfer
Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.

O Semfer έγραψε στις 14:52, 05-04-11:

-Τα πυρηνικα αποβλητα μπορουν να ανακυκλωθουν
http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_reprocessing
Ειναι σχεδον σιγουρο οτι στο κοντινο μελλον η ανακυκλωση των πυρηνικων αποβλητων θα ειναι κατα πολυ αποτελεσματικοτερη και φθηνοτερη απ' οτι τωρα οποτε δεν πρεπει να ανησυχουμε και τοσο για αυτα...

-Τα πυρηνικα εργοστασια 3ης και 4ης γενιας ειναι πιο ασφαλη απο αυτα της 2ης γενιας οπως στη Φουκουσιμα (και ας μην ξεχναμε οτι τετοια ακραια φυσικα φαινομενα (σεισμος 9+ και τσουναμι 15 μετρων) ειναι παρα πολυ σπανια).

-Η παραγωγη της πυρηνικης ενεργειας ειναι λιγοτερο επιβλαβης για το περιβαλλον και τον ανθρωπο απ' οτι η καυση του λιγνιτη και αλλων ορυκτων καυσιμωνν (ακομα και αν συνυπολογισουμε τα ατυχηματα)
http://en.wikipedia.org/wiki/Environ..._of_coal_power

Στο μελλον θα χρησιμοποιειται αποκλειστικα και μονο η πυρηνικη ενεργεια σε συνδιασμο με τις ανανεωσιμες πηγες ενεργειας.

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 15:01, 05-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
...με ποια ακριβώς προφητεία της Αποκάλυψης θεωρείς ότι ομοιάζει το γεγονός;
Κεφάλαιο η΄-8...

... Εννοείς ότι ο σεισμός ο οποίος προκάλεσε το επακόλουθο τσουνάμι ήταν κατά κάποιον τρόπο προκλητός; Μήπως ότι κάποιος το έστησε ώστε να θυμίζει προφητεία της Αποκάλυψης για να προκαλέσει "Σοκ και Δέος" σε όλον τον πλανήτη;
: Το ζήτημα είναι ...τρισδιάστατο:

- Η απλή, λαϊκή λογική λέει: δεν κάνεις πυρηνικούς σταθμούς πάνω στον θρόνο του Εγκέλαδου. Αν τους κάνεις, σε ενδιαφέρει μόνον το κέρδος και μάλιστα κοντόφθαλμα! Άρα προκαλείς κι αυτήν ακόμη τη στοιχειώδη λογική...
-Η κρατούσα πλέον νεοφιλελεύθερη πλανητική πολιτική, συμπαρομαρτούσης και της τερατώδους τεχνολογικής μας επιτηδειότητας, δεν αποκλείει και το ενδεχόμενο να έχουμε (και) στη Φουκουσίμα μία τεχνητή πρόκληση πολεμικής λογικής, αφού ένας Γ΄παγκ. πόλεμος θεωρείται, ακόμη και από τους παρανοϊκούς ("Αγορές"!)που διαφεντεύουν τη μοίρα του Πλανήτη, παρανοϊκός και ...τελευταίος!
-Δεδομένου, ότι οι βασικοί παίκτες στο παίγνιο των Αγορών είναι... απόγονοι του Δανιήλ, το "σοκ και δέος" θα το κορυφώσουν αλλού, γιατί το "βδέλυγμα της ερημώσεως" θα είναι πιο άμεσο!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:58, 05-04-11:

- Η απλή, λαϊκή λογική λέει: δεν κάνεις πυρηνικούς σταθμούς πάνω στον θρόνο του Εγκέλαδου. Αν τους κάνεις, σε ενδιαφέρει μόνον το κέρδος και μάλιστα κοντόφθαλμα! Άρα προκαλείς κι αυτήν ακόμη τη στοιχειώδη λογική...
η Ύβρις πληρωνεται..

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 19:45, 05-04-11:

Εννοείς αυτό;
Και σάλπισε ο τρίτος άγγελος, και από τον ουρανό έπεσε ένα μεγάλο αστέρι που καιγόταν σαν λαμπάδα, και έπεσε επάνω στο ένα τρίτο των ποταμών, κι επάνω στις πηγές των νερών· και το όνομα του αστεριού λέγεται Άψινθος· και το ένα τρίτο των νερών έγινε άψινθος, και πολλοί άνθρωποι πέθαναν από τα νερά, επειδή έγιναν πικρά” Αποκάλυψη 8:7-11.
Εδώ θα πρέπει να υπενθυμίσω ότι κατά περίεργο τρόπο η λέξη Άψινθος μεταφράζεται στα Ρώσικα, καθώς έχει πολλάκις γραφεί, ως Τσέρνομπιλ!! Πάντως όχι ως Φουκουσίμα στα Γιαπωνέζικα. Εννοώ ότι την εποχή της κρίσης στο Τσέρνομπιλ, πολλοί είπαν ότι βγήκε τότε η προφητεία καί μάλλον δικαιολογημένα, εάν ευσταθεί η μετάφραση. Τώρα πάλι η ίδια σάλπιγκα εβρόντηξε βρε Λάμπη μου;

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:17, 05-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Semfer
-Τα πυρηνικα αποβλητα μπορουν να ανακυκλωθουν
http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_reprocessing
Ειναι σχεδον σιγουρο οτι στο κοντινο μελλον η ανακυκλωση των πυρηνικων αποβλητων θα ειναι κατα πολυ αποτελεσματικοτερη και φθηνοτερη απ' οτι τωρα οποτε δεν πρεπει να ανησυχουμε και τοσο για αυτα...

-Τα πυρηνικα εργοστασια 3ης και 4ης γενιας ειναι πιο ασφαλη απο αυτα της 2ης γενιας οπως στη Φουκουσιμα (και ας μην ξεχναμε οτι τετοια ακραια φυσικα φαινομενα (σεισμος 9+ και τσουναμι 15 μετρων) ειναι παρα πολυ σπανια).

-Η παραγωγη της πυρηνικης ενεργειας ειναι λιγοτερο επιβλαβης για το περιβαλλον και τον ανθρωπο απ' οτι η καυση του λιγνιτη και αλλων ορυκτων καυσιμωνν (ακομα και αν συνυπολογισουμε τα ατυχηματα)
http://en.wikipedia.org/wiki/Environ..._of_coal_power

Στο μελλον θα χρησιμοποιειται αποκλειστικα και μονο η πυρηνικη ενεργεια σε συνδιασμο με τις ανανεωσιμες πηγες ενεργειας.
Αναρωτιεμαι αν διαβαζεις τις πηγες που παραθετεις
Nuclear reprocessing uses chemical procedures to separate the useful components (especially the remaining uranium and the newly-created plutonium) from the fission products and other radioactive waste in spent nuclear fuel obtained from nuclear reactors.
Εδω λεει οτι απλα διαχωριζουμε τα πυρηνικα αποβλητα σε χρησιμα και μη. Τα ραδιενεργα ισοτοπα που μας ειναι αχρηστα τι τα κανουμε; Ναι μεν μειωνονται τα πυρηνικα αποβλητα με αυτον τον τροπο, αλλα δεν εξαφανιζονται. Τι θα απογινουν τα ισοτοπα που εχουν half life μερικες χιλιαδες χρονια;

Το οτι τα ορυκτα καυσιμα ειναι πιο "επικινδυνα" απο τα πυρηνικα δε μου λεει κατι γιατι πολυ απλα δεν εχουν γινει αρκετες ερευνες με τα πυρηνικα. Με τα ορυκτα καυσιμα εχουν ερευνηθει αρκετα καλα οι επιτωσεις τους στο περιβαλλον, την χλωριδα και την πανιδα. Κατι τετοιο ομως δεν εχει γινει με τα πυρηνικα. Υπαρχουν σκορπια reports απο το Chernobyl οτι πολλα ζωα δεν μπορουν να αναπαρχθουν, οτι εχουν μεταλλαξεις, οτι καποια δεντρα εμφανιζουν γιγαντισμο και τα κλαδια τους μεγαλωνουν προς τα κατω αντι προς τα επανω και αλλα τετοια. Δεν ξερουμε ομως κατα ποσο εχει επηρεαστει η βιοποικιλοτητα, ουτε ξερουμε τον πραγματικο αριθμο των ζωων που εχασαν την ζωη τους απο την ραδιενεργεια. Αντιθετα, ξερουμε καλυτερα τις επιπτωσεις μια πετρελαιοκηλιδας οπως αυτη του exxon valdez γιατι υπαρχουν αριθμοι... πχ πεθαναν 33 ορκες.

Επισης η συνδεση των ορυκτων καυσιμων με διαφορα περιβαλλοντολογικα προβληματα δεν ειναι και τοσο βεβαιη. Υπαρχουν πολλοι παραγοντες που μπορουν να οδηγησουν ενα δασος στον αφανισμο. Δεν ειναι μονο τα εργοστασια παραγωγης ενεργειας (ie θερμοηλεκτρικα), αλλα η υπολοιπη βιομηχανια γενικοτερα. Το νεφος της Αθηνας για παραδειγμα, προερχεται απο θερμοηλεκτρικο εργοστασιο; Οχι. Τα 2-3 θερμοηλεκτρικα εργοστασια μας πειραζουν; Τα εκατομμυρια αυτοκινητα στους δρομους ειναι ενταξει; Το να παιρνουμε το αυτοκινητο μας για να παμε στο απεναντι περιπτερο ειναι ενταξει; Η υπερκαταναλωση και η σπαταλη ενεργειας ειναι επισης ενταξει;

Οταν θα γινουμε λιγοτερο απληστοι, τοτε ισως λυθει το ενεργειακο μας προβλημα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:38, 05-04-11:

Εγω..ενα εχω να πω.Το να υποστηριζουν καποιοι επιστημονες την πυρηνικη ενεργεια..το θεωρω λογικο...Λομπυ ειναι.Το να την υποστηριζουν ομως ανθρωποι απλοι...χωρις να εχουν ιδεα βασικα...τις απιστευτες συνεπειες,τα απιστευτα συμφεροντα..και το οτι ειναι ΜΗ αναστρεψιμες οι βλαβες στο οικοσυστημα,απο μια ενεργεια που δεν μπορουμε να ελέγχξουμε..το θεωρω τουλαχιστον ηλιθιο..και με το συμπαθειο δηλαδη..

Παράθεση

Semfer

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Semfer
Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.

O Semfer έγραψε στις 00:10, 06-04-11:

Διαβασε καλα τι εγραψα και τι λεει η wiki και σταματα να λες βλακειες...
Tα πυρηνικα αποβλητα μπορουν να επαναχρησιμοποιηθουν με αποτελεσματικοτητα 95%. Τα υπολοιπα ισοτοπα μπορουν να αποθηκευτουν. Και παλι, στο μελλον δεν αποκλειεται να βρεθει καποιος τροπος να τα χρησιμοποιουμε και αυτα. Ολα τα ραδιενεργα στοιχεια εκπεμπουν ΕΝΕΡΓΕΙΑ την οποια μπορουμε να την χρησιμοποιησουμε...
Οι επιπτωσεις της ραδιενεργειας στους ζωντανους οργανισμους εχουν μελετηθει αρκετα καλα οποτε δεν καταλαβαινω γιατι λες οτι δεν εχουν γινει αρκετες ερευνες για τα πυρηνικα...
Και τι σχεση εχει το Τσερνομπιλ? Αυτη την στιγμη μπορει κανεις να παει εκδρομη στο Pripyat, o κινδυνος δεν υπαρχει πλεον...
Ας το ξεχασουμε επιτελους, δεν ειναι αναγκη να το αναφερουμε καθε φορα που μιλαμε για την πυρηνικη ενεργειας. Οι καιροι εχουν αλλαξει, οι τεχνολογιες εχουν εξελιχθει τοσο που πλεον μας επιτρεπουν την ασφαλη χρηση της πυρηνικης ενεργειας.

Και το να μιλαμε για τα πυρηνικα λομπυ και να βαζουμε ολους τους πυρηνικους φυσικους στο ιδιο τσουβαλι ειναι τουλαχιστον αστειο. Τα λομπυ των ορυκτων καυσιμων ειναι πολυ ισχυροτερα και χειροτερα. Για παραδειγμα ολοι οι πολεμοι που γινονται ειναι για το περελαιο... Αλλα αυτα δεν τα λεμε ε?Στις ΑΠΕ δεν υπαρχουν συμφεροντα νομιζετε?

Οπως και να εχει, οι ΑΠΕ στο μελλον θα πρεπει να χρησιμοποιουνται με καποιες αλλες, μη ανανεωσιμες, πηγες ενεργειας προκειμενου να μπορουν να καλυφθουν ολες οι ενεργειακες αναγκες μας και ο πυρηνικη ενεργιεα ειναι ο καλυτερος υποψηφιος για τον σκοπο αυτο.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους