Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Το διάλειμμα στη σχέση... βοηθάει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 45)
Ναι
13
28,89%
Όχι
32
71,11%

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 13:36, 24-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από natalakigirl
εμενα μου ειπε να κανουμε ενα ΄διαλειμμα' με την ενοια απλα μιας και θα ειναι καποιες μερεσ στ εξωτερικο και δν θα μπορουμε να χουμε τηλεφωνα να μη μιλαμε για να ηρεμησουμε απτους καυγαδες κλπ και να μιλησουμε οταν γυρισει...ειναι πολυ δυνατα αυτα που νιωθουμε αλλα φοβαμαι γιατι ειναι η πρωτη φορα μετα απο ενα χρονο που θα μενουμε πανω απο καποιες ωρες χωρις να μιλαμε...κ τρομαζω μηπως δει οτι οκ δεν εγινε και κατι καλα ημουν ας χωρισουμε καλυτερα....το θεμα ειναι πως εκει ειναι ευκολο να το πει το θεμα ειναι γινεται να μη μιλαμε οταν ειμαστε στην ιδια πολη καιμπορουμε να επικοινωνησουμε?? δεν ξερω...λενε πως αν οντως ειναι δυνατα τα συναισθηματα ολα θα πανε καλα αλλα φοβαμαι...οτι απλα ηθελε να τσεκαρει πως θα ναι μονος...
Ναταλάκι γιατί δεν ψάχνεις να βρεις την αιτία των καυγάδων?
Μπορεί να ωφελήσει περισσότερο απ το να ανησυχείς για την προσωρινή απουσία του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

natalakigirl

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη natalakigirl
H natalakigirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H natalakigirl έγραψε στις 13:39, 24-09-12:

την εχω βρει!! τα βαλα ολα κατω τα συνηδητοποιησα και καταλαβα τι πρεπει ν αλλαξει κι ειμαι αποφασισμενη να τ αλλαξω!! εκεινος ομως πηγε για δουλεια εκει π οκ θα με σκεφτει θα δει πως θα νιωσει..αλλα δεν θα χει το χρονο να τα βαλει κατω..και ανησυχω...μηπως δει οτι του χει λειψει η μοναξια χωρις γκρινιες κλπ...τον καταλαβαινω αλλα ειλικρινα ολο αυτο μ εκανε ν καταλαβω τα λαθη μου..και θελω να του το δειξω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 13:42, 24-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από natalakigirl
την εχω βρει!! τα βαλα ολα κατω τα συνηδητοποιησα και καταλαβα τι πρεπει ν αλλαξει κι ειμαι αποφασισμενη να τ αλλαξω!! εκεινος ομως πηγε για δουλεια εκει π οκ θα με σκεφτει θα δει πως θα νιωσει..αλλα δεν θα χει το χρονο να τα βαλει κατω..και ανησυχω...μηπως δει οτι του χει λειψει η μοναξια χωρις γκρινιες κλπ...τον καταλαβαινω αλλα ειλικρινα ολο αυτο μ εκανε ν καταλαβω τα λαθη μου..και θελω να του το δειξω...
Αφού το κατάλαβες, όλα καλα. Όλα θα φτιάξουν.
Να σε ρωτήσω. Εκεί που πήγε, τηλέφωνο δεν έχει. Internet δεν έχει? Δεν έχει πρόσβαση στο e-mail του?

Παράθεση

natalakigirl

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη natalakigirl
H natalakigirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H natalakigirl έγραψε στις 13:45, 24-09-12:

αν ήταν όλα καλά θα το προσπαθούσε να μπαίνει λίγο facebook...αν και απ ότι είδα κανεις απτούς συνεργάτες δη έχει μπει p μάλλον σημαίνει πως δη παίζει χρόνος .... αλλα το χε ξακαθαρίσει καμια επαφή μέχρι η γυρίσει..οποτε το τήρησε..και δη έχω ιδέα τι σκέφτεται και έχω τρελαθεί..gt δη ξέρω αν είναι pl αργά για να m δώσει μια "αυκαιρια" να επανορθώσω για τις βλακείες m....σήμερα επιστρέφει αν είναι όλα ok πιστεύω θα με πάρει μόλις γυρίσει...αλλα δη μπορεί να μην του έλειψα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 04-01-13 στις 17:51. Αιτία: Απαγορεύονται τα Greeklish
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 13:49, 24-09-12:

Να σκέφτεσαι αισιόδοξα.
Το καλό είναι ότι τώρα επιστρέφει.
Και πραγματικά είναι θετικό ότι τουλάχιστον συνειδητοποίησες τα πιθανά λάθη σου και θέλεις να επανορθώσεις.
Απλά εύχομαι τα λάθη που έκανες ως τώρα, να μην ήταν τραγικά.
Γιατί αν τον τρέλλανες, ε μπορεί και έχασε την υπομονή του.
Πολύ σημαντικό να μην τον πιάσεις απ τα μούτρα μολις έρθει.
Να περιμένεις διακριτικά, να στείλεις και ένα όμορφο μήνυμα, ετοιμάσου για τη συνάντηση, να σαι φρέσκια και όμορφη, και μίλα του κοιτώντας τον στα μάτια, για να πειστεί.
Για τίποτα δεν είναι αργά.
"Ότι δεν συνέβη ποτέ, είναι ότι δεν θελήσαμε αρκετά" είπε ο Καζαντζάκης.
Οπότε είναι στο χέρι σου και να τον πείσεις, και να αλλάξεις, αφού αυτό θες.

Καλή επιτυχία..

Παράθεση

My_paSSion

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη My_paSSion
H My_paSSion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H My_paSSion Υou that I was looking for.. έγραψε στις 12:53, 04-01-13:

Αυτό που έχω μάθει μέσα από βιώματα είναι ότι όπου υπάρχει μια υγιή σχέση δεν υπάρχουν διαλείμματα! Υπάρχει ο χωρισμός ή η συνέχεια της σχέσης έστω υπό δύσκολες συνθήκες!Όλα τα ζευγάρια αντιμετωπίζουν δύσκολες περιόδους, αν όμως υπάρχει αλληλοκατανόηση, αμοιβαία αγάπη και υπομονή όλα ξεπερνιούνται!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 13:46, 04-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από iJohnnyCash

Και ιδού η απορία, έστω ότι κάποια δέχονται το διάλειμμα. Στο διάλειμμα αυτό η απιστία είναι αποδεκτή; ()
η σημαντικότερη ερώτηση ίσως, η οποία και δείχνει τις προθέσεις κάποιου.
προσωπικά, έχω ζητήσει διάλειμμα πάνω από μία φορά στη ζωή μου και ξεκαθάρισα ότι, ενω εγώ δεν το κάνω για να βρω άλλον, εάν το κάνει αυτός, μιας και εγώ ζήτησα το διάλειμμα, δε δικαιούμαι να έχω παράπονο.

Παράθεση

Evavar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Evavar
H Evavar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H Evavar έγραψε στις 15:09, 04-01-13:

Μπορεί να χρειάζεται απλά μία αποστασιοποίηση από τα πράγματα, μία απομάκρυνση από τη σχέση ώστε να μπορέσουμε να δούμε τα πράγματα πιο καθαρά και αντικειμενικά. Όταν είμαστε μέσα σε μία σχέση που περνά δύσκολα, τα νεύρα και οι αρνητικές σκέψεις δεν βοηθάνε. Ένα διάλειμμα για μια ανάσα και καθαρή σκέψη πιστεύω πως είναι πάντοτε καλό και μπορεί να σε βοηθήσει να δεις και τα δικά σου λάθη.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,295 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 23:51, 04-01-13:

Όταν η σχέση φτάνει στο σημείο να κλυδωνίζεται τόσο ώστε να τη σώζει μόνο ένα διάλειμμα, something obviously goes wrong...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Evavar

Νεοφερμένος

H Evavar έγραψε στις 15:09, 11-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Όταν η σχέση φτάνει στο σημείο να κλυδωνίζεται τόσο ώστε να τη σώζει μόνο ένα διάλειμμα, something obviously goes wrong...
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά όταν κάτι πάει στραβά στη σχέση μας, δεν είναι λογικό να θέλουμε να το εντοπίσουμε; Και, αφού το εντοπίσουμε, το επόμενο βήμα -αν όντως μας ενδιαφέρει η σχέση μας και ο άνθρωπός μας- δεν είναι να το διορθώσουμε; Για να γίνουν όλα αυτά καμιά φορά χρειάζεται λίγος χρόνος αποστασιοποίησης και καθαρής σκέψης. Εγώ αυτήν την περίοδο περνάω πολύ δύσκολα με τον δικό μου. Δεν ξέρω τι ακριβώς φταίει αφού έχουμε κάνει πολλές συζητήσεις και πάλι στα ίδια γυρίζουμε. Σκοπεύω να του κάνω μια κουβέντα για να μου πει ποιο πραγματικά είναι το πρόβλημά του. Αν μου απαντήσει πως όλα καλά, θα του ζητήσω λίγο χρόνο γιατί τα πράγματα δεν είναι καθόλου καλά και με το να εθελοτυφλούμε δεν λύνουμε το πρόβλημα. Αν η αποστασιοποίηση αυτή μας οδηγήσει στο χωρισμό, ας είναι. Για καλό θα είναι και όχι για κακό - αυτό είναι σίγουρο. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να είμαι μέσα σε μια σχέση που δεν μου δίνει χαρά, όσο κι αν νοιάζομαι για τον άλλο...

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 15:59, 11-01-13:

Τί διάλειμμα και κουραφέξαλα? Αν αγαπάς τον άλλον σε βαθμό να είσαι διατεθειμένος να επιλύσεις ψύχραιμα τις διαφορές σου μαζί του μένεις και δεν το "αναβάλλεις" για κάνα 2μηνο αργότερα. Για μένα το διάλειμμα είναι μέγιστη απόδειξη αναβλητικότητας, ανασφάλειας, δειλίας και ασυνεννοησίας. Δεν είμαστε πια παιδιά guys, πρέπει να αντιμετωπίζουμε τις δυσχέρειες head on! Είπαμε, κανένας δεσμός δεν είναι ρόδινος. Όμως με το να τρέχεις από τα προβλήματά σου σιγά μην λυθούν ποτέ. Κι ας μην ξεχνάμε ότι μια "σοβαρή" σχέση είναι ευθύνη. Δεν μπορείς απλά να τον παρατάς τον άλλον έτσι να βράζει στο ζουμί του και να 'σαι συ χαλαρός και light. Άσε που πιστεύω πως όσο περνάει ο καιρός θα νιώθεις όλο και πιο απόμακρα. Αν κάνεις κάποτε παιδί και τα βρεις μπαστούνια (γιατί θα τα βρεις), τί θα πείς, "αφήνω το παιδί στη μάνα μου για μερικές βδομάδες να το αναθρέψει αυτή και ξαναγυρνάω γιατί το κεφάλι μου είναι έτοιμο να σπάσει" ? Όχι, σφίγγεις τα δόντια και επιμένεις αφού έχει να κάνει με ένα πρόσωπο που αγαπάς απεριόριστα και αξίζει άπειρες θυσίες

Αυτό το πράγμα "πολυγαμικός άντρας χωρίς συναισθήματα, μονογαμική συναισθηματική κοπέλα" δεν ισχύει πάντα. Είναι ένα απλό στερεότυπο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,295 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 19:02, 11-01-13:

Το λάθος που κάνουν πολλά σύγχρονα ζευγάρια είναι οτι πολλές φορές αντιμετωπίζουν τη σχέση σαν πόλεμο, είναι αυτός ενάντια αυτής και κάποιος πρέπει να νικήσει, κάποιος φταίει πάντα, κι έτσι εστιάζουν σε αυτό και ξεχνούν το πραγματικό πρόβλημα. Θα πρέπει να θυμόμαστε οτι δεν έχει σημασία ποιος φταίει αλλά τι μπορούμε να κάνουμε για να βρούμε μια λύση. Προσωπικά θεωρώ οτι ένας ώριμος συναισθηματικά άνθρωπος το πρόβλημα το εντοπίζει και σχεδόν πάντα ξέρει και τη λύση. Αυτό που φοβόμαστε είναι να αφήσουμε το φόβο, την ανασφάλεια, τον εγωισμό πίσω και να μιλήσουμε ανοιχτά, χωρίς υπεκφυγές. Οπότε φίλη Evatar, το πρόβλημά σου δε θεωρώ πως είναι η απόσταση που θα θέσεις μεταξύ σας κι ο χρόνος που θα δώσεις, αλλά το οτι ο φίλος σου δε σου δίνει ξεκάθαρες απαντήσεις. Ήδη το καταλαβαίνεις κα μόνη σου λέγοντας "Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να είμαι μέσα σε μια σχέση που δεν μου δίνει χαρά, όσο κι αν νοιάζομαι για τον άλλο..." οτι τελικά είσαι η μόνη που δίνει μάλλον κι αυτός για κάποιο λόγο δεν ανταποκρίνεται. Αυτό που κάνω συνήθως ή που συμβουλεύω είναι να βάλεις στον εαυτό σου ένα deadline: να πεις πχ: "Εγώ θα προσπαθήσω για αυτή τη σχέση ως τις 15 Απριλίου. Αν μέχρι τότε δεν έχει αλλάξει κάτι ή δεν έχει δοθεί μια λύση, θα χωρίσω". Αυτό το deadline δε θα το δηλώσεις στον άλλον, θα το ξέρεις εσύ. Με αυτόν τον τρόπο προσπαθείς κι εσύ πιο πολύ, δίνεις στον άλλον την αίσθηση οτι τα περιθώρια για υπεκφυγές τελειώνουν και δε θεωρείς οτι χάνεις τη ζωή σου για αυτή τη σχέση. Είσαι πιο χαλαρή και πιο αποστασιοποιημένη. Πάντως είμαι σίγουρη οτι βλέπεις κι εσύ οτι πάει κάτι στραβά...

Παράθεση

Evavar

Νεοφερμένος

H Evavar έγραψε στις 16:04, 15-01-13:

Ναι, καταλαβαίνω τι λες. Ωστόσο το διάλειμμα ήρθε εκεί που δεν το περιμέναμε. Πάνω σε μια διαφωνία και έντονη φόρτιση μου είπε "επειδή αυτή τη στιγμή είμαστε εκενυρισμένοι, για να μην πούμε τίποτα άσχημο ο ένας στον άλλο, ας διακόψουμε τώρα την κουβέντα μας και ας τη συνεχίσουμε σε μερικές μέρες". Και, να σου πω την αλήθεια, τις τελευταίες μέρες αισθάνομαι ότι αυτό το διάλειμμα μου έχει κάνει καλό γιατί βλέπω πιο καθαρά και τα δικά μου λάθη. Όταν μιλήσουμε, θα ξέρω ακριβώς τι να πω, ενώ όταν είχαμε τη διαφωνία, έλεγα ό,τι να ναι απ' τη σύγχυσή μου και του μιλούσα και υπερβολικά σκληρά...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

@ngel

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη @ngel
H @ngel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H @ngel έγραψε στις 03:05, 24-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dalian
Τί διάλειμμα και κουραφέξαλα? Αν αγαπάς τον άλλον σε βαθμό να είσαι διατεθειμένος να επιλύσεις ψύχραιμα τις διαφορές σου μαζί του μένεις και δεν το "αναβάλλεις" για κάνα 2μηνο αργότερα. Για μένα το διάλειμμα είναι μέγιστη απόδειξη αναβλητικότητας, ανασφάλειας, δειλίας και ασυνεννοησίας. Δεν είμαστε πια παιδιά guys, πρέπει να αντιμετωπίζουμε τις δυσχέρειες head on! Είπαμε, κανένας δεσμός δεν είναι ρόδινος. Όμως με το να τρέχεις από τα προβλήματά σου σιγά μην λυθούν ποτέ. Κι ας μην ξεχνάμε ότι μια "σοβαρή" σχέση είναι ευθύνη. Δεν μπορείς απλά να τον παρατάς τον άλλον έτσι να βράζει στο ζουμί του και να 'σαι συ χαλαρός και light. Άσε που πιστεύω πως όσο περνάει ο καιρός θα νιώθεις όλο και πιο απόμακρα. Αν κάνεις κάποτε παιδί και τα βρεις μπαστούνια (γιατί θα τα βρεις), τί θα πείς, "αφήνω το παιδί στη μάνα μου για μερικές βδομάδες να το αναθρέψει αυτή και ξαναγυρνάω γιατί το κεφάλι μου είναι έτοιμο να σπάσει" ? Όχι, σφίγγεις τα δόντια και επιμένεις αφού έχει να κάνει με ένα πρόσωπο που αγαπάς απεριόριστα και αξίζει άπειρες θυσίες

Πόσο συμφωνώ μαζί σου...
'Απαξ και η σχέση χρειαστεί διάλειμμα τότε πολύ φοβάμαι ότι στις περισσότερες περιπτώσεις θα είναι και οριστικό.Μιλάω εκ πείρας,όταν κάτι "χαλάσει"ούτε μια εβδομάδα,ούτε ένας μήνας,ούτε ένα εξάμηνο το διορθώνουν...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γιώργος Mt (Heihachi Mishima)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος Mt
Ο Heihachi Mishima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O Γιώργος Mt MI6 έγραψε στις 03:08, 24-01-13:

Δεν είναι παιχνίδι μια σχέση για να πατήσεις Pause το μεσημέρι για να ξεκουράσεις τα μάτια σου και να συνεχίσεις το απόγευμα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 09:29, 24-01-13:

Άμα σε μια σχέση υπάρξει διάλειμμα καλύτερα ο καθένας να τραβήξει το δρόμο του!
Αυτά είναι αποφάσεις δίχως επιστροφή!

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:31, 24-01-13:

Ας σκεφτούμε όμως πως υπάρχουν κι άνθρωποι που καλώς ή κακώς επιλέγουν να ζουν σε μια μέτρια σχέση, οπότε σε αυτές τις περπτώσεις ναι, το διάλειμμα βοηθάει να γεμίσεις μπαταρίες και να συνεχίσεις.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 16:08, 24-01-13:

Παιδιά, άλλο το διάλλειμα σε στιλ "time out" που σταματάμε να τσακωνόμαστε για να ηρεμήσουμε και να συζητήσουμε πολιτισμένα αργότερα και άλλο το "χωρίζουμε για λίγο να δούμε πως θα πάει". Το πρώτο νομίζω είναι υγιής συμπεριφορά και βοηθάει να λύνονται τα προβλήματα με όμορφο τρόπο (ειδικά σε ανθρώπους νευρικούς από τη φύση τους), ενώ το δεύτερο είναι χωρισμός με ζάχαρη.

Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 21:53, 24-01-13:

Σωστή! Απλά εδώ δεν νομίζω να εννοούν το break του τσακωμου...... Κάτι με γεύση χωρισμού μυρίζομαι!!

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 03:00, 25-01-13:

Στην Evavar απάντησα...

Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

H Backdrop έγραψε στις 09:08, 25-01-13:

Με πέντε "τετράγωνα" πιο κάτω απάντηση, το θεώρησα γενικό statement!
Ας έβαζες παράθεση...
Καλημέρα...

Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 14:54, 25-01-13:

Δεν θα πω αν το διαλειμα βοηθαει ή οχι, απλα ποιες θα ειναι οι συνεπειες : χαχαχαχαχ

Παράθεση

techgirl

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη techgirl
H techgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H techgirl έγραψε στις 15:18, 25-01-13:

Όμως καμιά φορά το διάλλειμα σε κάνει να συνειδητοποιήσεις τι είχες και δεν εκτιμούσες και αρά να το εκτιμήσεις ξανά…

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 20:21, 25-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από techgirl
Όμως καμιά φορά το διάλλειμα σε κάνει να συνειδητοποιήσεις τι είχες και δεν εκτιμούσες και αρά να το εκτιμήσεις ξανά…
Δεν ξέρω αν θα ήθελα κάποιος να με εκτιμήσει μόνο και μόνο επειδή με έχασε. Το θεωρώ κάπως εγωιστικό αυτό. ένας ώριμος άνθρωπος θα έπρεπε να ξέρει ποιος είναι ο σύντροφός του και να τον εκτιμάει μέσα στη σχέση, κι όχι να τον εκτιμήσει αφού τον χάσει. Για κάποια πράγματα κάποιες φορές είναι απλά αργά....

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 23:48, 29-01-13:

μπα όχι.
μάλλον χειρότερα τα κάνει.
δηλαδή εκεί που' σαι ξενερωμένος, λες "ας κάνουμε ένα μπρέικ μπας και.."
Ε τελικά, σου λείπει το ταίρι και λες ΤΟΝ/ΤΗΝ ΘΕΛΩ ΠΙΣΩ. Τον/την παίρνεις πίσω και είστε μες στα μέλια.
Μέχρι να ξεθωριάσει κι αυτό. Και πάλι από την αρχή.
Μωρέ κύκλος είναι όλα. Απλά μερικές φορές το καθυστερείς. Αλλά ο κύκλος θα κλείσει sooner or later.

Παράθεση

Darkness

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Darkness
H Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.

H Darkness Για έγραψε στις 00:26, 30-01-13:

Κάποιες φορές πολύ. Κι αν γνωρίσεις νέους ανθρώπους μέσα σε αυτό τότε εκατομμύρια φορές πιο πολύ.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:41, 30-01-13:

Αν μέσα στο διάλειμμα πας με άλλους, αυτό δεν είναι σχέση, αυτό είναι πήδα με όποτε σ'αρέσει! (πώς τα λέω η άτιμη να 'ούμε!)

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 00:36, 31-01-13:

αμα πας με αλλους που κολλαει το "πηδα με οποτε σ αρεσει";

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:11, 31-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ciela
αμα πας με αλλους που κολλαει το "πηδα με οποτε σ αρεσει";
Αν πας με άλλους δεν είναι μονογαμική σχέση, οπότε δεν είναι σχέση γενικότερα (γιατί μια σχέση μόνο μονογαμική μπορεί να είναι). Οπότε αν πας με άλλους δεν μιλάμε πια για σχέση, οπότε είμαστε οφ τόπικ γενικότερα.

Παράθεση

italian

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη italian
Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

O italian έγραψε στις 13:51, 01-02-13:

Στην δικιά μου οπτική, ανάγκη για διάλειμμα ίσον πρόβλημα. Μια σχέση θα πρέπει να έχει τα καθημερινά μικρά "διαλείμματα" της, ούτως ώστε να καταπολεμήσει τον μεγάλο εχθρό τον Κορεσμό. Υπάρχουν ζευγάρια που τα κάνουν ΟΛΑ μαζί. Λειτουργούν σαν αυτοκόλλητα. Ε μετά λογικό δεν είναι κάποια στιγμή να νιώσουν την ανάγκη διαλείμματος ? Το ζευγάρι θα πρέπει να ανανεώνει την σχέση του σε όλα τα επίπεδα, να μην θεωρεί ποτέ δεδομένο ο ένας τον άλλο, και να προσπαθούν από κοινού ώστε η σχέση να μην βαλτώσει. Ειδάλλως έρχονται τα διαλείμματα, τα τρίτα πρόσωπα κτλ. Και φυσικά δεν αναφέρομαι στα ζευγάρια που φθείρονται από άλλα αίτια όπως ασυμφωνία χαρακτήρων ή εξασθένηση αισθημάτων εκεί σωτηρία δεν υπάρχει και καλό είναι να πάρει ο καθένας τον δρόμο του.

Παράθεση

techgirl

Νεοφερμένος

H techgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H techgirl έγραψε στις 14:36, 04-02-13:

ουφ είναι δύσκολές οι σχέσεις...Αν είσαι άνθρωπος που τρέφεται από το excitement πως γίνεται στο πλαίσιο μακροχρόνιας σχέσης να το διατηρήσεις; Πιστεύετε ότι η ένταση μπορεί να κρατήσει, ή αν αγαπάς έναν ανθρωπό, για να μείνεις (ουσιαστικά) μαζί του, πρέπει να συμβιβαστείς με την ιδέα ότι κα΄που κάπου θα βαριέσαι και λίγο?

Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lysippe
H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 956 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε στις 12:10, 08-02-13:

Περί συμβιβασμού υπάρχουν δύο τινά...

1ο: Υπάρχουν αυτοί που εξακολουθούν να είναι σε μία σχέση, λόγω ανασφάλειας, φόβου, βολής κλπ
2ο: Υπάρχουν κι αυτοί που δίνουν μία στην καρδάρα και χύνουν το λιγοστό γάλα, και βρίσκουν άλλο άτομο να τους την γεμίσει έως απάνω

Με δυο λόγια, εσύ επιλέγεις αν θα παραμείνεις σε μία σχέση, που έπαψε να είναι η ιδανική και να σε γεμίζει. Καθίζεις τον εαυτό σου κάτω, και αποφασίζεις ποιο καλντερίμι θα βαδίσεις. Αυτό ισχύει μόνο για την προαναφερθείσα περίπτωση. Δεν πρέπει να φτάνουμε στο άλλο άκρο, και στην πρώτη συννεφιά κι ομίχλη, να τα παρατάμε και να σταθμεύουμε στην άκρη δια παντός. Η θάλασσα των σχέσεων έχει τις μπουνάτσες της, αλλά έχει και τις τρικυμίες της. Κι ο καλός καπετάνιος οφείλει να παραμένει στο πηδάλιο, μέχρι να περάσει η καταιγίδα και να ξαναγαληνέψει η θάλασσα.

Για το υπόλοιπο της ερώτησής σου...
Όταν δεν αφήνεσαι, επειδή "έδεσες τον γάιδαρό σου", αλλά συνεχίζεις να τροφοδοτείς την σχέση σου και να νοιάζεσαι, τότε πορεύεσαι ορθώς. Μα για να τσουλήσει, θα πρέπει κι οι δύο να δίνουν τον οβολό τους. Στις σχέσεις είναι πάντα δύο, όχι ένας.

Παράθεση

techgirl

Νεοφερμένος

H techgirl έγραψε στις 20:12, 11-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Lysippe
Περί συμβιβασμού υπάρχουν δύο τινά...

1ο: Υπάρχουν αυτοί που εξακολουθούν να είναι σε μία σχέση, λόγω ανασφάλειας, φόβου, βολής κλπ
2ο: Υπάρχουν κι αυτοί που δίνουν μία στην καρδάρα και χύνουν το λιγοστό γάλα, και βρίσκουν άλλο άτομο να τους την γεμίσει έως απάνω

Με δυο λόγια, εσύ επιλέγεις αν θα παραμείνεις σε μία σχέση, που έπαψε να είναι η ιδανική και να σε γεμίζει. Καθίζεις τον εαυτό σου κάτω, και αποφασίζεις ποιο καλντερίμι θα βαδίσεις. Αυτό ισχύει μόνο για την προαναφερθείσα περίπτωση. Δεν πρέπει να φτάνουμε στο άλλο άκρο, και στην πρώτη συννεφιά κι ομίχλη, να τα παρατάμε και να σταθμεύουμε στην άκρη δια παντός. Η θάλασσα των σχέσεων έχει τις μπουνάτσες της, αλλά έχει και τις τρικυμίες της. Κι ο καλός καπετάνιος οφείλει να παραμένει στο πηδάλιο, μέχρι να περάσει η καταιγίδα και να ξαναγαληνέψει η θάλασσα.

Για το υπόλοιπο της ερώτησής σου...
Όταν δεν αφήνεσαι, επειδή "έδεσες τον γάιδαρό σου", αλλά συνεχίζεις να τροφοδοτείς την σχέση σου και να νοιάζεσαι, τότε πορεύεσαι ορθώς. Μα για να τσουλήσει, θα πρέπει κι οι δύο να δίνουν τον οβολό τους. Στις σχέσεις είναι πάντα δύο, όχι ένας.
σωστά τα λες...Το θέμα είναι πως παροτρύνεις τον άλλον να δίνει και αυτός, χωρίς να το απαιτείς έκβιαστικά όμως...

Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 956 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε στις 20:46, 11-02-13:

Το να δίνεις το παράδειγμα, είναι ένας τρόπος.

Πάντως, το να αρχίζει κανείς την γκρίνια υποδεικνύοντας την πρέπουσα συμπεριφορά, δεν μου αρέσει. Μ' αρέσει η αυθεντικότητα. Το να το νιώθει και να το κάνει ο άλλος. Απ' την άλλη μεριά όμως, όταν είσαι σε μία σχέση πρέπει να μιλάς με τον άλλον. Οπότε θα πρέπει να θίγονται, θαρρώ. Κι από 'κει και πέρα, βλέποντας και κάνοντας.

Παράθεση

techgirl

Νεοφερμένος

H techgirl έγραψε στις 16:31, 13-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Lysippe
Το να δίνεις το παράδειγμα, είναι ένας τρόπος.

Πάντως, το να αρχίζει κανείς την γκρίνια υποδεικνύοντας την πρέπουσα συμπεριφορά, δεν μου αρέσει. Μ' αρέσει η αυθεντικότητα. Το να το νιώθει και να το κάνει ο άλλος. Απ' την άλλη μεριά όμως, όταν είσαι σε μία σχέση πρέπει να μιλάς με τον άλλον. Οπότε θα πρέπει να θίγονται, θαρρώ. Κι από 'κει και πέρα, βλέποντας και κάνοντας.
Ακριβώς! Το να αρχίσεις την γκρίνια και τους εκβιασμούς δεν είναι λύση, γιατι και να πάρεις αυτό που θέλεις θα είναι αποτέλεσμα πίεσης, οπότε τι να το κάνεις...Ασε έχω μπλέξει, δεν ξέρω τι να κάνω...Το να βρεις την ισορροπία μεταξύ αξιοπρέπειας και εκφρασης των παραπόνων σου είναι για μένα το πιο δύσκολο...

Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

H Lysippe έγραψε στις 19:46, 15-02-13:

Μα σε μια ώριμη συζήτηση, με εξωτερίκευση παραπόνων που στέκουν, κι όχι τύπου: γιατί λερώνεις το καπάκι της τουαλέτας (με υφάκι δασκάλας στο σχολείο) -που, ναι, μπορείς να το πεις κι αυτό όμορφα κι ωραία, κι αποφεύγοντας τις υστερίες και τις κατινιές, δεν τίθεται θέμα "χάνω την αξιοπρέπειά μου".

Παράθεση

stavrosmp

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stavrosmp
Ο stavrosmp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O stavrosmp Looking someone like me??? Punk??? έγραψε στις 09:28, 31-07-13:

Χαιρετω ολη την παρεα του e-steki...
Θελω μαζι σας να μοιραστω και εγω τον πονο μου(πλακα κανω )...
Μπαινω στο ψητο...
Ειμαι με μια κοπελα 13 μηνες μαζι και χθες για πρωτη φορα μου ζητησε διαλειμμα 2 μερες..Φυσικα δεν συμφωνησα αλλα επειδη ποτε δεν της
χαλασα χατιρι της ειπα..θελεις 2 ? παρε και αλλη μια απο μενα 3 .. !
Την απαντηση αυτη δεν την περιμενε και τελικα σημερα ειναι η 2η μερα που δεν μιλαμε..
Αυτο εγινε γιατι την ρωτησαν "ευλογα" οι γονεις της αν προκειται να παμε σοβαρα γιατι ειμαστε και οι 2 σε ηλικια γαμου.. 33 εγω 30 αυτη..
Μαλλον η πιεση των γονιων της ηταν μεγαλη και ετσι πηρε αυτη την αποφαση..
Πιστευω οτι μαλλον ηρθε το τελος γιατι αν πραγματικα με ηθελε θα απαντουσε καταλληλα στους γονεις της.
Σαν σχεση εχουμε τσακωθει και λογομαχήσει αρκετες φορες μεσω τηλεφωνου παντα,εχουμε χωρισει και τα ξαναβρει περιπου 7 φορες παλι μεσω
του ριμαδοτηλεφωνου...αλλα οταν ειμαστε απο κοντα δεν τσακωθηκαμε ποτε και παντα ειμαστε στα μελια με ολη την σημασια της λεξεως...
Τετοια εμπειρια σε σχεση δεν εχω ξαναζησει ποτε και θα ηθελα την γνωμη σας απο ολες τις πλευρες...

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,874 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 10:02, 31-07-13:

Δεν υπαρχει διαλειμμα, ή μενεις μαζι ή χωριζεις. Απλα το ''θελω ενα διαλειμμα'' ειναι ενας γυναικειος τροπος για να πει ''θελω να χωρισουμε''

Παράθεση

stavrosmp

Νεοφερμένος

Ο stavrosmp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O stavrosmp Looking someone like me??? Punk??? έγραψε στις 11:47, 31-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Δεν υπαρχει διαλειμμα, ή μενεις μαζι ή χωριζεις. Απλα το ''θελω ενα διαλειμμα'' ειναι ενας γυναικειος τροπος για να πει ''θελω να χωρισουμε''
Λογικο ειναι αυτο που λες , και εγω αυτο καταλαβαινω...απλα σημερα γραφει εξετασεις στο ανοιχτο βλακο-πανεπιστημιο και απο
χθες ηθελε την ηρεμια της..γιατι παντα οταν διαβαζει και εχει εξετασεις την πιανει τρελο αγχος και ειναι ικανη να σε χωρησει κιολας..μπορει γι αυτο και καλα να ζητησε διαλειμμα...αν και αυτο το βλεπω σαν δικαιολογια προς τον εαυτο μου...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:48, 31-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από stavrosmp
Λογικο ειναι αυτο που λες , και εγω αυτο καταλαβαινω...απλα σημερα γραφει εξετασεις στο ανοιχτο βλακο-πανεπιστημιο και απο
χθες ηθελε την ηρεμια της..γιατι παντα οταν διαβαζει και εχει εξετασεις την πιανει τρελο αγχος και ειναι ικανη να σε χωρησει κιολας..μπορει γι αυτο και καλα να ζητησε διαλειμμα...αν και αυτο το βλεπω σαν δικαιολογια προς τον εαυτο μου...
Εγώ δεν καταλαβαίνω τι σχέσεις είναι αυτές στις οποίες δεν μπορείς να ρωτήσεις τον άλλον κάτι στα ίσα και να είσαι σίγουρος οτι θα σου απαντήσει ειλικρινά.

Παράθεση

stavrosmp

Νεοφερμένος

O stavrosmp Looking someone like me??? Punk??? έγραψε στις 12:07, 31-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Εγώ δεν καταλαβαίνω τι σχέσεις είναι αυτές στις οποίες δεν μπορείς να ρωτήσεις τον άλλον κάτι στα ίσα και να είσαι σίγουρος οτι θα σου απαντήσει ειλικρινά.
Συμφωνο μαζι σου..μακαρι να ηταν ετσι...Οταν μου ειπε για διαλειμμα την ρωτησα εαν χωριζουμε και μου απαντησε αμεσως "ΟΧΙ" .. τοτε γιατι το θες αυτο το διαλειμμα? Μου απαντησε θελω απλα να μεινω λιγο μονη μου να σκεφτω καποια πραγματα...
Απλα γελασα καπως ειρωνικα γιατι πραγματικα η απαντηση που πηρα δεν ειναι η αληθινη...Οποτε μακαρι να ειχε το θαρρος να μου απαντηση ειλικρινα..οπως εγω της απαντουσα παντα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stavrosmp : 31-07-13 στις 12:58.
Παράθεση

stavrosmp

Νεοφερμένος

O stavrosmp Looking someone like me??? Punk??? έγραψε στις 15:01, 31-07-13:

Τελικα ενταξει με χωρισε.....Ολα καλα...

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,874 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 15:19, 31-07-13:

Aναμενομενο, βεβαια με χαλανε πολυ αυτου του ειδους οι συμπεριφορες. ''Θελω τον χρονο μου'' -> "Γουσταρω καποιον αλλα δν ξερω αν εχει σχεση'', ''Θελω ενα διαλειμμα'' -> ''Χωριζουμε'', ''Δεν ειμαι ετοιμη για σχεση'' -> ''Δεν μ αρεσεις, δεν εχεις ελπιδες'', ''Σε βλεπω πιο πολυ σαν φιλο'' -> ''Για να με πηγαινοφερνεις με τ αμαξι καλος εισαι, για τπτ παραπανω οχι'', ''Δεν εχω τπτ'' -> ''Την εχεις γ@μησει και δεν το ξερεις''

Μιληστε επιτελους ξεκαθαρα, μ αρεσεις, χωριζουμε, εκανες παπαρια, γουσταρω αλλον κλπ κλπ

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:25, 31-07-13:

Τελικα ενταξει με χωρισε.....Ολα καλα...
Πώς; Γιατί;

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 16:05, 31-07-13:

Σόρρυ κιόλας, αλλά είναι 30 ετών, το βρίσκω απόλυτα λογικό να θέλει να περάσει η σχέση σε άλλο επίπεδο, κι αφού δε της το δίνεις εσύ να πάει παρακάτω.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:26, 31-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Σόρρυ κιόλας, αλλά είναι 30 ετών, το βρίσκω απόλυτα λογικό να θέλει να περάσει η σχέση σε άλλο επίπεδο, κι αφού δε της το δίνεις εσύ να πάει παρακάτω.
Δε νομίζω οτι είχε διευκρινιστεί αν ο Σταύρος ήθελε ή όχι να σοβαρέψει τη σχέση. Αν δεν ήθελε σαφώς και η κοπέλα επέλεξε το δρόμο της.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:44, 31-07-13:

Μαλλον η πιεση των γονιων της ηταν μεγαλη και ετσι πηρε αυτη την αποφαση..
Δεν είναι αυτό. Μόνος σου έδωσες την απάντηση γιατί σε χώρισε:

ποτε δεν της χαλασα χατιρι
Voila. Σε βαρέθηκε. Μην πας να σκεφτείς «τι / πώς / γιατί». Γυναίκα είναι, δεν σκέφτεται με την λογική, σκέφτεται με το συναίσθημα. Ήσουν καλό παιδί, της έκανες τα χατήρια.. ε και απλά σε βαρέθηκε.

Το «διάλειμμα» που ζήτησε είναι πρακτικά χωρισμός από μέρους της, αλλά θέλει να κρατήσει και έναν «μαλάκα» να την πηδάει μέχρι να βρει την επόμενη σχέση. Μην είσαι εσύ ο μαλάκας. Χώρισέ την σωστά και πολιτισμένα χωρίς τσακωμούς, κράτα επίπεδο και προχώρα παρακάτω. Τώρα ελπίζω να ξέρεις τι λάθος δεν πρέπει να ξανακάνεις.

Και για όνομα των θεών, προφανώς μην μπεις σε τσακωμούς. Δεν φταίει η άλλη σε τίποτα. Δικό σου ήταν το φταίξιμο που σε βαρέθηκε, όχι της γυναίκας.

Λοιπές λεπτομέρειες του ποστ σου δεν έχω διαβάσει (βαριέμαι) και δεν έχουν σημασία κιόλας.

edit: α, διάβασα παρακάτω κι είδα σε χώρισε. Εμ, τα 'πα.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stavrosmp

Νεοφερμένος

O stavrosmp Looking someone like me??? Punk??? έγραψε στις 19:37, 31-07-13:

Απο καποιες κουβεντες σε μηνυμα της, πιστεψα οτι χωρισαμε και δεν εδωσα συνεχεια..
μετα σε μηνυμα της παλι μου ειπε να μην παρεξηγω τον τροπο που μου μιλαει...
Με αυτο που μου ειπε μαλλον δεν εχουμε τελικα χωρισει...
Φιλε Γιωργο ποτε δεν εγινα ο μαλακας καμιας και εννοειται πως αν τελικα χωρισουμε η με θελει για να περναει η ωρα της τελειωνουν ολα...
Himela εχεις δικιο ξεχασα να πω σε πια φαση ειμαστε...εχουμε μιλησει για αρραβωνες προς το παρον και στο μελλον κοιταμε και για γαμο...εχουμε συμφωνησει και οι δυο σε αυτο..Ξερει δηλαδη οτι σκεφτομαι για σοβαρα.
Μαλλον εκεινη δεν ξερει τι θελει..εκει καταληγω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stavrosmp : 31-07-13 στις 19:45.
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 22:42, 31-07-13:

Διάλειμμα στη σχέση. . . Να με συγχωρείτε, αλλά αυτα δεν τα θεωρώ λογικα για ενήλικα άτομα. Τέτοια κάναμε στην εφηβεία μας. Κάποτε χωρίσαμε έτσι με το κορίτσι μου στα 15 μας για να δούμε πόσο θα αντέξουμε. Σε 2 ώρες με πήρε τηλέφωνο. (Και για να μη νομίσετε ότι ήμουνα σκληρό αντράκι, το τηλέφωνο χτύπησε τη στιγμή που ετοιμαζόμουν να της κάνω κλήση εγώ).

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 01:35, 01-08-13:

μετα σε μηνυμα της παλι μου ειπε να μην παρεξηγω τον τροπο που μου μιλαει...
Μην κάθεσαι να υπεραναλύεις με την λογική τι θέλει να πει. Όπως είπα και παραπάνω, γυναίκα είναι, με το συναίσθημα απαντά. Σήμερα μπορεί να σε χωρίσει, αύριο μπορεί να θέλει να ξεσκιστείτε σαν κουνέλια και μεθαύριο να παντρευτεί τον μανάβη. Δεν είναι κακό, ούτε πρέπει να την κατηγορήσεις για κάτι. Απλώς αυτή είναι η φύση.

Με αυτο που μου ειπε μαλλον δεν εχουμε τελικα χωρισει...
Αφήνεις ΑΥΤΗ να αποφασίζει αν έχετε χωρίσει ή όχι; ΕΣΥ τι θες; Και το πιο σημαντικό: γιατί αυτή να αξίζει να σ' έχει; Αποφάσισε τι θες εσύ και αν σου κάνει η άλλη.

Άμα πάλι θες να είσαι σκυλάκι και να την αφήνεις ν' αποφασίζει πότε θα κάνετε σεξ μαζί και πότε θα κάνει σεξ με άλλον κι εσύ μόνος σου, ok... δική σου η ζωή.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους