Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,082 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,768 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ένοπλη ληστεία στο σπίτι μου!

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 11:57, 19-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Κλείδωσα και την εξώπόρτα και άφησα το κλειδί από πίσω.
αν εχεις πορτα ασφαλειας να ξερεις πως δεν κανει να αφηνεις το κλειδι πισω απο την πορτα! να το ξερεις!
μπραβο παντως λια μου για το κουραγιο σου και δοξα τω Θεω, ολα πηγαν καλα και δε σε πειραξαν!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:11, 19-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
αν εχεις πορτα ασφαλειας να ξερεις πως δεν κανει να αφηνεις το κλειδι πισω απο την πορτα! να το ξερεις!
Εε; Γιατί;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katalinos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katalinos
Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 446 μηνύματα.

O katalinos έγραψε στις 12:20, 19-03-11:

αν εχεις πορτα ασφαλειας να ξερεις πως δεν κανεις να αφηνεις το κλειδι πισω απο την πορτα! να το ξερεις!
γιατί ; δεν έχω ιδέα γιατί όχι , απλά ρωτάω γιατί

(όταν είδα εχτές τον τίτλο του τόπικ , η πρώτη σκέψη μου ήταν να έχει τύχει (με δεδομένο ότι σε κάποιον έτυχε και σε κάποιους θα συνεχίσει να τυχαίνει) σε μέλος του φόρουμ που δεν γνωρίζω . Πριν καν σκεφτώ την αίσια έκβαση του γεγονότος δηλαδή , σκέφτηκα να μην συνέβη στα αγαπημένα μου στεκομέλη και τσαντίστηκα πολυ όταν έπεσαν έξω οι ελπίδες μου , γιατί η επίθεση σε κάποιον που τον νιώθεις έστω και ελάχιστα οικείο πρόσωπο , καταρρίπτει όλη την αίσθηση ασφάλειας σου

αλλά επειδή πλέον στην χώρα μας , στην πόλη μας , στην γειτονιά μας , το αίσθημα ασφάλειας είναι δεδομένο ότι δεν είναι δεδομένο , μένει μόνο το πόσο καλός είσαι στα απροειδοποίητα διαγώνισματα χωρίς δεδομένες λύσεις που σου σερβίρει πλέον η ζωή . Η λία πέρασε το τεστ , μάλλον ήταν πάντα επίμονη με τα δύσκολα προβλήματα όπως δείχνει και η υλοποίηση όλου αυτού του περιβάλλοντος μέσα στο οποίο ανταλλάζουμε τώρα κουράγιο και προβληματισμούς . Δεν έχω κάτι να πω βασικά , χρησιμότατες οι συμβουλές για ασφάλεια στο σπίτι , χρησιμότατα τα χρήματα για να έχεις προστασία (και όταν καταλάβεις ότι η προστασία δεν είναι ποτέ αρκετή , να τα δώσεις τουλάχιστον στους μ@λ@κες μπας και ξεκουμπιστούν και ησυχάσεις) , αλλά προσωπικά , μετά από μικροκλοπές από τσέπες στα μέσα μεταφοράς σε συγγενικά μου πρόσωπα , μετά από απόπειρα βιασμού σε γνωστή μου επειδή ήταν πολύ προκλητική που γύριζε μόνη της 11 το βράδυ , μετά από κλοπή σε συγγενή που τ(μ)ου στοίχισε πολύ όχι σε μετρητά αλλά επειδή συνέπεσε με πρόβλημα υγιείας του και άλλα πολλά και ευχάριστα , όταν περνάω από το κέντρο-κολωνάκι και βλέπω γνωστά πρόσωπα της επικαιρότητας με 3-4 μπράβους/αστυνομικούς , τρελαίνομαι
και αυτή η τρέλα , δεν ξέρω πόσο θα αντέξει

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 12:22, 19-03-11:

εμεις εχουμε πορτα ασφαλειας και στο πατρικο μου και στη λαρισα εχω τετοια και ολοι μας εχουν πει και αυτος που μας την εβαλε στον κορυδαλλο πως σαυτες τις πορτες αν αφηνεις το κλειδι πανω στην πορτα τους ειναι αρκετα πιο ευκολο να τις ανοιξουν τις συγκεκριμενες. δε ξερω πολλες λεπτομερειες, εμεις παντως ποτε δεν αφηνουμε κλειδι πανω στην πορτα αυτη. ουτε εδω το κανω. προτιμω να βαζω το συρτη οπως ειπε και η πουπουλινα! βεβαια καμια φορα τοσο πολυ που ασφαλιζομαι μεσα στο σπιτι φοβαμαι πως αν κανει κανα σεισμο θα εγκλωβιστω μεσα στο σπιτι και δε θα μπορω να βγω!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:32, 19-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από katalinos
γιατί ; δεν έχω ιδέα γιατί όχι , απλά ρωτάω γιατί

....
Η πρώτη σύσταση που έγινε και σ' εμάς, από τα μαστόρια που τοποθέτησαν την "πόρτα ασφαλείας" ήταν αυτή και στη σχετική μου απορία απάντησαν, ότι υπάρχουν εργαλεία με τα οποία μπορούν και ενεργοποιούν το έτοιμο κλειδί. Και επειδή ακριβώς έχουμε συνηθίσει από την παλιές πόρτες ν'αφήνουμε το κλειδί, οι κατασκευαστές βάζουν επιπρόσθετα και σύρτες ασφαλείας....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,804 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:38, 19-03-11:

εμεις εχουμε πορτα ασφαλειας και στο πατρικο μου και στη λαρισα εχω τετοια και ολοι μας εχουν πει και αυτος που μας την εβαλε στον κορυδαλλο πως σαυτες τις πορτες αν αφηνεις το κλειδι πανω στην πορτα τους ειναι αρκετα πιο ευκολο να τις ανοιξουν τις συγκεκριμενες. δε ξερω πολλες λεπτομερειες, εμεις παντως ποτε δεν αφηνουμε κλειδι πανω στην πορτα αυτη. ουτε εδω το κανω. προτιμω να βαζω το συρτη οπως ειπε και η πουπουλινα! βεβαια καμια φορα τοσο πολυ που ασφαλιζομαι μεσα στο σπιτι φοβαμαι πως αν κανει κανα σεισμο θα εγκλωβιστω μεσα στο σπιτι και δε θα μπορω να βγω!

Δεν σε πιστευω..το ιδιο ακριβως σκεφτομαι και εγω....αν και δυστυχως στο καινουργιο σπιτι που μενω,οιδιοκτητης ειναι πολυ παραξενος..με το σπιτι,και δεν τολμω να βαλω συρτη,για να μην του τρυπησω την πορτα..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 12:40, 19-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
[/u][/b]

Δεν σε πιστευω..το ιδιο ακριβως σκεφτομαι και εγω....αν και δυστυχως στο καινουργιο σπιτι που μενω,οιδιοκτητης ειναι πολυ παραξενος..με το σπιτι,και δεν τολμω να βαλω συρτη,για να μην του τρυπησω την πορτα..
εγω βαζω το συρτη που εχει ενσωματωμενο η πορτα ασφαλειας.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,804 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:48, 19-03-11:

εγω βαζω το συρτη που εχει ενσωματωμενο η πορτα ασφαλειας.
εμ..εμενα δεν εχει...

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 13:08, 19-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Η πρώτη σύσταση που έγινε και σ' εμάς, από τα μαστόρια που τοποθέτησαν την "πόρτα ασφαλείας" ήταν αυτή και στη σχετική μου απορία απάντησαν, ότι υπάρχουν εργαλεία με τα οποία μπορούν και ενεργοποιούν το έτοιμο κλειδί. Και επειδή ακριβώς έχουμε συνηθίσει από την παλιές πόρτες ν'αφήνουμε το κλειδί, οι κατασκευαστές βάζουν επιπρόσθετα και σύρτες ασφαλείας....
Απ' ό,τι έχω διαβάσει, το να αφήνεις το κλειδί μέσα στην πόρτα, μπορούν αν σε παρακολουθούν και έχουν σκοπό να κλέψουν, να βγάλουν αντίγραφα των κλειδιών και να ανοίξουν σαν κύριοι κανονικά την πόρτα, και γι αυτό οι συστάσεις όσων ασχολούνται με ασφάλειες σπιτιών είναι: κλείδωμα, παίρνεις το κλειδί, έχεις σύρτες ασφαλείας, και κρύβεις κάπου καλά τα κλειδιά του αυτοκινήτου, γιατί έχω ακούσει μετά την κλοπή του σπιτιού να κλέβουν και τα αυτοκίνητο του ιδιοκτήτη, αν είναι δυνατόν να κοιμάσαι με αυτά πάνω σου αν μένεις μόνος-η.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:49, 19-03-11:

Βασικά, πώς καταλαβαίνω αν είναι ασφαλείας η κλειδαριά;

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:48, 19-03-11:

Οι κλειδαριές ασφαλείας έχουν μεγάλα κλειδιά, όχι σαν αυτά που ανοίγουν τις απλές πόρτες, συνήθως της εξώπορτας. Πάντως τα κλειδιά μην τα αφήνεις πάνω ό,τι πόρτα κι αν έχεις, εγώ ξέρω πως έχουν ειδικές συσκευές σαν μαγνήτες που μπορούν να γυρίσουν το κλειδί και να ξεκλειδώσουν. Τι απ' όλα αυτά ισχύει δεν ξέρω, αλλά καλύτερα μην αφήνεις τα κλειδιά επάνω.

(Αυτό με τα κλειδιά του αυτοκινήτου δεν το είχα σκεφτεί, ευχαριστώ Δημήτρη!)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 16:27, 19-03-11:

μπραβο Λια,κατι τετοιο εχω ζησει και εγω πριν 2 χρονια,βεβαια ηταν ενας ληστης αλλα ειμαι σιγουρη πως μετανιωσε πικρα που μπηκε στο σπιτι μου..

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 16:49, 19-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από *natalia5555*
μπραβο Λια,κατι τετοιο εχω ζησει και εγω πριν 2 χρονια,βεβαια ηταν ενας ληστης αλλα ειμαι σιγουρη πως μετανιωσε πικρα που μπηκε στο σπιτι μου..
Τι του έκανες;
Αν θες μας λες, φυσικά!

Απορώ πάντως, Λία, πώς μπορείς και μιλάς ακόμα για αυτό.
Μάλλον είμαι πολύύύ κότα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 17:26, 19-03-11:

Φίίλεεεεε τι λες τώρα; Πλάκα κάνεις
Λες και διάβαζα σενάριο ταινίας ρε. Ο Χριστός και η Παναγία, μπράβο σου που είχες τέτοια αντίδραση, και βασικά ήσουν τυχερή γιατί φαίνεται ότι οι ληστές σε συμπάθησαν κατά κάποιο τρόπο. Χααααααχ και κουβεντούλα πιάσατε, εγώ δε θα μπορούσα να μιλήσω από τη τρομάρα μου. Πωπω ντάξει τι να πω.
Να προσέχεις - όλοι - να προσέχουμε βασικά και μακριά από μας δηλαδή :S

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:30, 19-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από ^prinCess^
Χααααααχ και κουβεντούλα πιάσατε, εγώ δε θα μπορούσα να μιλήσω από τη τρομάρα μου. Πωπω ντάξει τι να πω.
Κι εγώ έτσι νόμιζα, εδώ μια κατσαρίδα βλέπω και ακούει τις τσιρίδες μου όλη η πολυκατοικία. Αλλά τελικά ο καθένας αντιδρά με unexpected τρόπους σε τέτοια.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 01:07, 20-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Τι του έκανες;
Αν θες μας λες, φυσικά!

Απορώ πάντως, Λία, πώς μπορείς και μιλάς ακόμα για αυτό.
Μάλλον είμαι πολύύύ κότα.
βαφομουν στο σαλονι οταν ειδα καμποιον αγνωστο απο το καθρεφτη με τατουαζ παντο να ψαχουλευει το κινητο μο στο δωματιο μου,μαλλον μπηκε απο την μπαλκονοπορτα,καλα οταν τον ειδα τα εχασα,δεν ηξερα τι να κανω,το πρωτο που μου ηρθε στο μυαλο ηταν να αρχισω να ουρλιαζω αλλα επειδη υπεθεσα οτι ηταν συγουρα κανενας τοξικομανεις φοβηθηκα την αντιδραση του.

τοτε ακομη δεν ειχα το λαπτοπ αλλα κανινικο υπολογιστη,και ειχα και ειδικο γραφειο,εκει που τοποθετειται το πληκτρολογιο ,οταν θες να γραψεις το τραβας προ τα εμπρος ενω οταν δεν το χρειαζεται το σπρχνεις προς τα μεσα,τελος παντων ετσι οπως το κοπανουσα καθημερινα ειχε βγει και το ειχα στο διαδρομο κοντα στο καθεφτη για να το παω για φτιαξιμο και μολις το ειδα το αρπαξα πλησιασα τον ληστη σιγα σιγα απο πισ και γρηγορα τον κοπανησα στο κεφαλι,αυτο ειναι ωαρυ και απο ξυλο και επεσε κατω..μολις σωριαστηκε κατω αρχισα να τσιριζω και μαζευτηκαν οι γειτονες,αυτος μεχρι να συνελθει καλα καλα τον ακινητοποιησαν και πηραμε την αστυνομια..αυτος εκλαιγε και ελεγε οτι κατα λαθος μπηκε στο σπιτι μου και τετοια,μετα βεβαια ομολογησε οτι μπηκε για να κεψει οτι βρει αλλα δεν ειχε σκοπο να μου κανει κατι...

συγουρα ηξερε οτι καποιος βρισκοταν μεσα,αφου ειχα τη μουσικη πολ δυνατα για αυτο και δεν τον ακουσα οταν μπηκε,αλλα μαλλον ηθελε τοσο πολυ να ωρει χρηματα η κατι αλλο για να παρει τη δοση του που δεν νοιαστηκε και πολυ...

καλα τετια περιστατικα εδω στη θεσσαλονικη γινονται καθημερινα ,ειδικα οι ναρκομανεις μπαινουν σε ολα τα σπιτια μπας και βρουν τιποτα για να παρουν,ειχαν μπι και στη γειτονισσα μου,που ειχε τη τσαντα της στο σαλονι και μεσα ειχε ταυτοτητα,διαβατηριο και αλλα σημαντικα χαρτια στης 5η ωρα το χαραμα...

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 01:14, 20-03-11:

Μα το κινητό ψαχούλευε;
Ντάξει, μη πείτε άλλα είμαι μόνη. :p

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 20:09, 20-03-11:

Βρήκα για την ταυτοποίηση.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους